О внесении изменения в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 апреля 2020 года № 54 "Об утверждении перечня, форм, сроков представления отчетности банками второго уровня и Правил ее представления"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 23 сентября 2024 года № 54. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 сентября 2024 года № 35140. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 2 декабря 2025 года № 88.
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 02.12.2025 № 88 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.10.2024
Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 апреля 2020 года № 54 "Об утверждении перечня, форм, сроков представления отчетности банками второго уровня и Правил ее представления" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20474) следующее изменение:
приложение 15 изложить в редакции согласно приложению к настоящему постановлению;
в приложении 18:
в пояснении по заполнению формы административных данных "Отчет о банке второго уровня, клиентах банка второго уровня, продуктах и услугах банка второго уровня, наличных и безналичных операциях, внешнеэкономических контрактах клиентов банка второго уровня и мерах по противодействию легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма":
пункт 32 изложить в следующей редакции:
"32. В строках 8.1 и 9.1 указывается общая сумма нарушений по контрактам, по которым нарушен срок репатриации валюты в отчетном периоде, предоставляемая уполномоченным банком, являющимся банком учетной регистрации, в соответствии с формой административных данных согласно приложению 12 к совместным постановлению Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 сентября 2023 года № 78 и приказу Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов Республики Казахстан от 4 октября 2023 года № 1054 "Об утверждении Правил осуществления экспортно-импортного валютного контроля в Республике Казахстан", зарегистрированному в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33512.".
2. Департаменту статистики финансового рынка Национального Банка Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:

"Екінші деңгейдегі банктер есептілігінің тізбесін, нысандарын, мерзімдерін және оны ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2020 жылғы 21 сәуірдегі № 54 қаулысына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2024 жылғы 23 қыркүйектегі № 54 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 27 қыркүйекте № 35140 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2025 жылғы 2 желтоқсандағы № 88 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 02.12.2025 № 88 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы қаулы 01.10.2024 бастап қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Екінші деңгейдегі банктер есептілігінің тізбесін, нысандарын, мерзімдерін және оны ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2020 жылғы 21 сәуірдегі № 54 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20474 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
15-қосымша осы қаулыға қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
18-қосымшада:
"Банк, банк клиенттері, банктің өнімдері мен көрсететін қызметтері, қолма-қол және қолма-қол ақшасыз операциялар, банк клиенттерінің сыртқы экономикалық келісімшарттары және қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жөніндегі шаралар туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірмеде:
32-тармақ мынадай редакцияда жазылсын;
"32. 8.1 және 9.1-жолдарда Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33512 болып тіркелген "Қазақстан Республикасында экспорттық-импорттық валюталық бақылауды жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2023 жылғы 29 қыркүйектегі № 78 және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 2023 жылғы 4 қазандағы № 1054 бірлескен қаулысы мен бұйрығына 12-қосымшаға сәйкес әкімшілік деректер нысанына сәйкес есептік тіркеу банкі болып табылатын уәкілетті банк ұсынатын, есепті кезеңде валютаны репатриациялау мерзімі бұзылған келісімшарттар бойынша бұзушылықтардың жалпы сомасы көрсетіледі.".
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қаржы нарығының статистикасы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:

1) совместно с Юридическим департаментом Национального Банка Республики Казахстан государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент Национального Банка Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан.
5. Настоящее постановление вводится в действие с 1 октября 2024 года и подлежит официальному опубликованию.
Председатель
Национального Банка
Республики Казахстан
Т. Сулейменов
"СОГЛАСОВАНО"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Агентство Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
Приложение
к постановлению Председатель
Национального Банка
Республики Казахстан
от 23 сентября 2024 года № 54
Приложение 15
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 21 апреля 2020 года № 54
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе:
www.nationalbank.kz
Отчет по объемам и ставкам вознаграждений
(в том числе максимальным ставкам вознаграждения) депозитов физических лиц
Индекс формы административных данных: INDDEP-1
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________________ 20__ года
Круг лиц, представляющих информацию: банки второго уровня,
являющиеся участниками системы обязательного гарантирования депозитов,
Сроки представления формы административных данных:
ежемесячно, не позднее двенадцатого рабочего дня месяца,
следующего за отчетным месяцем;
в части сведений о максимальных ставках по привлеченным вкладам физических лиц
с фиксированной процентной ставкой – ежемесячно, не позднее второго рабочего дня
после двадцатого календарного дня отчетного месяца;
дополнительный отчет за декабрь месяц (с учетом заключительных оборотов
по внутрибанковским операциям) представляется (при наличии в отчетном месяце
оборотов по внутрибанковским операциям) не позднее тридцать первого января года,
следующего за завершенным финансовым годом
Таблица 1. Сведения по депозитам физических лиц
(в тенге)
Наименование
Всего депозитов, в том числе:
До 1 (одного) месяца включительно

1) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы қаулы 2024 жылғы 1 қазаннан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкінің Төрағасы
Т. Сулейменов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту агенттігі
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкінің Төрағасы
2024 жылғы 23 қыркүйектегі
№ 54 Қаулыға
қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2020 жылғы 21 сәуірдегі
№ 54 қаулысына
15-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Жеке тұлғалар депозиттерінің көлемі және сыйақы мөлшерлемелері (оның ішінде сыйақының ең жоғарғы мөлшерлемесі) бойынша есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: INDDEP-1
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезең: 20___жылғы "___"____________ жағдай бойынша
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесінің қатысушылары болып табылатын екінші деңгейдегі банктер
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімдері:
ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың он екінші жұмыс күнінен кешіктірмей;
тіркелген пайыздық мөлшерлемесі бар жеке тұлғалардың тартылған салымдары бойынша ең жоғары мөлшерлемелер туралы мәліметтер бөлігінде - ай сайын, есепті айдың күнтізбелік жиырмасыншы күнінен кейінгі екінші жұмыс күнінен кешіктірмей;
желтоқсан айы үшін қосымша есеп (банкішілік операциялар бойынша қорытынды айналымдарды ескере отырып) аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылдың отыз бірінші қаңтарынан кешіктірмей (есепті айда банкішілік операциялар бойынша айналымдар болған кезде) ұсынылады
1-кесте. Жеке тұлғалардың депозиттері бойынша мәлімет
(теңгемен)
Атауы
Депозиттердің барлығы, оның ішінде:
Қоса алғанда 1 (бір) айға дейін

Свыше 1 (одного) до 3 (трех) месяцев включительно
1
2
3
4
5
1
Всего депозитов физических лиц в национальной и иностранной валютах, в том числе:
1.1
Депозиты в национальной валюте, в том числе:
1.1.1
Вклады, не соответствующие условиям срочности, в том числе:
1.1.1.1
Условные вклады, в том числе:
1.1.1.1.1
до 1 (одного) миллиона тенге включительно
1.1.1.1.2
от 1 (одного) миллиона тенге до 3 (трех) миллионов тенге включительно
1.1.1.1.3
от 3 (трех) миллионов тенге до 5 (пяти) миллионов тенге включительно
1.1.1.1.4
от 5 (пяти) миллионов тенге до 10 (десяти) миллионов тенге включительно
1.1.1.1.5
от 10 (десяти) миллионов тенге до 15 (пятнадцати) миллионов тенге включительно
1.1.1.1.6
от 15 (пятнадцати) миллионов тенге до 20 (двадцати) миллионов тенге включительно
1.1.1.1.7
от 20 (двадцати) миллионов тенге до 50 (пятидесяти) миллионов тенге включительно
1.1.1.1.8
от 50 (пятидесяти) миллионов тенге до 500 (пятисот) миллионов тенге включительно
1.1.1.1.9
свыше 500 (пятисот) миллионов тенге
1.1.1.1.10
условные вклады лиц, связанных с банком второго уровня особыми отношениями
1.1.1.2
Срочные вклады, в том числе:
1.1.1.2.1
до 1 (одного) миллиона тенге включительно
1.1.1.2.2
от 1 (одного) миллиона тенге до 3 (трех) миллионов тенге включительно
1.1.1.2.3
от 3 (трех) миллионов тенге до 5 (пяти) миллионов тенге включительно
1.1.1.2.4
от 5 (пяти) миллионов тенге до 10 (десяти) миллионов тенге включительно
1.1.1.2.5
от 10 (десяти) миллионов тенге до 15 (пятнадцати) миллионов тенге включительно
1.1.1.2.6
от 15 (пятнадцати) миллионов тенге до 20 (двадцати) миллионов тенге включительно
1.1.1.2.7
от 20 (двадцати) миллионов тенге до 50 (пятидесяти) миллионов тенге включительно
1.1.1.2.8
от 50 (пятидесяти) миллионов тенге до 500 (пятисот) миллионов тенге включительно
1.1.1.2.9
свыше 500 (пятисот) миллионов тенге
1.1.1.2.10
срочные вклады в национальной валюте лиц, связанных с банком второго уровня особыми отношениями
1.1.2
Вклады, соответствующие условиям срочности, в том числе:
1.1.2.1
с правом пополнения, в том числе:
1.1.2.1.1
до 1 (одного) миллиона тенге включительно
1.1.2.1.2
от 1 (одного) миллиона тенге до 3 (трех) миллионов тенге включительно
1.1.2.1.3
от 3 (трех) миллионов тенге до 5 (пяти) миллионов тенге включительно
1.1.2.1.4
от 5 (пяти) миллионов тенге до 10 (десяти) миллионов тенге включительно
1.1.2.1.5
от 10 (десяти) миллионов тенге до 15 (пятнадцати) миллионов тенге включительно
1.1.2.1.6
от 15 (пятнадцати) миллионов тенге до 20 (двадцати) миллионов тенге включительно
1.1.2.1.7
от 20 (двадцати) миллионов тенге до 50 (пятидесяти) миллионов тенге включительно

Қоса алғанда 1 (бір) айдан 3 (үш) айға дейін
1
2
3
4
5
1
Жеке тұлғалардың ұлттық және шетел валюталарындағы депозиттерінің барлығы, оның ішінде:
1.1
Ұлттық валютадағы депозиттер, оның ішінде:
1.1.1
Мерзімділік талаптарына сәйкес келмейтін салымдар, оның ішінде:
1.1.1.1
Шартты салымдар, оның ішінде:
1.1.1.1.1
Қоса алғанда 1 (бір) миллион теңгеге дейін
1.1.1.1.2
1 (бір) миллион теңгеден қоса алғанда 3 (үш) миллион теңгеге дейін
1.1.1.1.3
3 (үш) миллион теңгеден қоса алғанда 5 (бес) миллион теңгеге дейін
1.1.1.1.4
5 (бес) миллион теңгеден қоса алғанда 10 (он) миллион теңгеге дейін
1.1.1.1.5
10 (он) миллион теңгеден қоса алғанда 15 (он бес) миллион теңгеге дейін
1.1.1.1.6
15 (он бес) миллион теңгеден қоса алғанда 20 (жиырма) миллион теңгеге дейін
1.1.1.1.7
20 (жиырма) миллион теңгеден қоса алғанда 50 (елу) миллион теңгеге дейін
1.1.1.1.8
50 (елу) миллион теңгеден қоса алғанда 500 (бес жүз) миллион теңгеге дейін
1.1.1.1.9
500 (бес жүз) миллион теңгеден астам
1.1.1.1.10
Екінші деңгейдегі банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалардың шартты салымдары
1.1.1.2
Мерзімді салымдар, оның ішінде:
1.1.1.2.1
қоса алғанда 1 (бір) миллион теңгеге дейін
1.1.1.2.2
1 (бір) миллион теңгеден қоса алғанда 3 (үш) миллион теңгеге дейін
1.1.1.2.3
3 (үш) миллион теңгеден қоса алғанда 5 (бес) миллион теңгеге дейін
1.1.1.2.4
5 (бес) миллион теңгеден қоса алғанда 10 (он) миллион теңгеге дейін
1.1.1.2.5
10 (он) миллион теңгеден қоса алғанда 15 (он бес) миллион теңгеге дейін
1.1.1.2.6
15 (он бес) миллион теңгеден қоса алғанда 20 (жиырма) миллион теңгеге дейін
1.1.1.2.7
20 (жиырма) миллион теңгеден қоса алғанда 50 (елу) миллион теңгеге дейін
1.1.1.2.8
50 (елу) миллион теңгеден қоса алғанда 500 (бес жүз) миллион теңгеге дейін
1.1.1.2.9
500 (бес жүз) миллион теңгеден астам
1.1.1.2.10
Екінші деңгейдегі банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалардың ұлттық валютадағы шартты салымдары
1.1.2
Мерзімділік талаптарына сәйкес келетін салымдар, оның ішінде:
1.1.2.1
толықтыру құқығымен, оның ішінде:
1.1.2.1.1
қоса алғанда 1 (бір) миллион теңгеге дейін
1.1.2.1.2
1 (бір) миллион теңгеден қоса алғанда 3 (үш) миллион теңгеге дейін
1.1.2.1.3
3 (үш) миллион теңгеден қоса алғанда 5 (бес) миллион теңгеге дейін
1.1.2.1.4
5 (бес) миллион теңгеден қоса алғанда 10 (он) миллион теңгеге дейін
1.1.2.1.5
10 (он) миллион теңгеден қоса алғанда 15 (он бес) миллион теңгеге дейін
1.1.2.1.6
15 (он бес) миллион теңгеден қоса алғанда 20 (жиырма) миллион теңгеге дейін
1.1.2.1.7
20 (жиырма) миллион теңгеден қоса алғанда 50 (елу) миллион теңгеге дейін

свыше 6 (шести) до 12 (двенадцати) месяцев включительно
2.2.4
свыше 12 (двенадцати) до 24 (двадцати четырех) месяцев включительно
2.2.5
свыше 24 (двадцати четырех) месяцев
2.3
Вклады, соответствующие условиям срочности и сберегательные вклады без права пополнения, в том числе:
2.3.1
до 1 (одного) месяца включительно
2.3.2
свыше 1 (одного) до 6 (шести) месяцев включительно
2.3.3
свыше 6 (шести) до 12 (двенадцати) месяцев включительно

6 (алты) айдан аса қоса алғанда 12 (он екі) айға дейін
2.2.4
12 (он екі) айдан аса қоса алғанда 24 (жиырма төрт) айға дейін
2.2.5
24 (жиырма төрт) айдан астам
2.3
Мерзімділік талаптарына сәйкес келетін салымдар және толықтыру құқығынсыз жинақ салымдары, оның ішінде:
2.3.1
қоса алғанда 1 (бір) айға дейін
2.3.2
1 (бір) айдан аса қоса алғанда 6 (алты) айға дейін
2.3.3
6 (алты) айдан аса қоса алғанда 12 (он екі) айға дейін

2.3.4
свыше 12 (двенадцати) до 24 (двадцати четырех) месяцев включительно
2.3.5
свыше 24 (двадцати четырех) месяцев
Наименование ___________________________________________________
Адрес___________________________________________________________
Телефон ________________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________________
Исполнитель ____________________________________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
________________________________________________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы,
предназначенной для сбора административных данных "Отчет по объемам и ставкам
вознаграждений (в том числе максимальным ставкам вознаграждения)
депозитов физических лиц".
Приложение
к Приложению 15
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 21 апреля 2020 года № 54
к форме отчета по объемам
и ставкам вознаграждений
(в том числе максимальным ставкам
вознаграждения) депозитов
физических лиц
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет по объемам и ставкам вознаграждений (в том числе максимальным ставкам вознаграждения) депозитов физических лиц
(индекс – INDDEP-1, периодичность – ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет по объемам и ставкам вознаграждений (в том числе максимальным ставкам вознаграждения) депозитов физических лиц" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 1 статьи 54 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется банками второго уровня, являющимися участниками системы обязательного гарантирования депозитов, ежемесячно по состоянию на конец отчетного месяца за исключением формы по Таблице 8, которая составляется по состоянию на конец двадцатого числа отчетного месяца, если двадцатое число приходится на нерабочий день, то форма по Таблице 8 составляется по состоянию на конец предыдущего рабочего дня.
Единицей измерения, используемой при заполнении Формы, является тенге. Стоимостные показатели указываются в числах с двумя знаками после запятой.

2.3.4
12 (он екі) айдан аса қоса алғанда 24 (жиырма төрт) айға дейін
2.3.5
24 (жиырма төрт) айдан астам
Атауы _______________________________________________________
Мекенжайы__________________________________________________________
Телефоны ________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________
Орындаушы ____________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда)             қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
________________________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда)       қолы
Күні 20__ жылғы "______" ______________
Ескертпе: нысан "Жеке тұлғалар депозиттерінің сыйақыларының көлемі және мөлшерлемелері (оның ішінде сыйақының ең жоғары мөлшерлемелері) бойынша есеп" әкімшілік деректер нысанын толтыру жөніндегі түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2020 жылғы 21 сәуірдегі
№ 54 қаулысына
15-қосымшаның
Жеке тұлғалар депозиттерінің
көлемі және сыйақы
мөлшерлемелері (оның ішінде
сыйақының ең жоғары
мөлшерлемелері) бойынша
есептің нысанына
қосымша
Жеке тұлғалар депозиттерінің көлемі және сыйақы мөлшерлемелері (оның ішінде сыйақының ең жоғары мөлшерлемелері) бойынша есеп (индексі – INDDEP-1, кезеңділігі – ай сайын) әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Жеке тұлғалар депозиттерінің көлемі және сыйақы мөлшерлемелері (оның ішінде сыйақының ең жоғары мөлшерлемелері) бойынша есептің нысаны" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 54-бабы 1-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесінің қатысушылары болып табылатын екінші деңгейдегі банктер есепті айдың жиырмасыншы күнінің соңындағы жағдай бойынша жасалатын 8-кесте бойынша нысанды қоспағанда, есепті айдың соңындағы жағдай бойынша ай сайын толтырады, егер жиырмасыншы күн жұмыс істемейтін күнге келсе, онда 8-кесте бойынша нысан алдыңғы жұмыс күнінің соңындағы жағдай бойынша жасалады.
Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі теңге болып табылады. Құндық көрсеткіштер үтірден кейін екі таңбасы бар сандарда көрсетіледі.

4. Вклады распределяются по срокам на основании договоров банковского вклада с клиентами. По срокам вклады классифицируются на вклады:
до 1 (одного) месяца включительно;
свыше 1 (одного) до 3 (трех) месяцев включительно;
свыше 3 (трех) до 6 (шести) месяцев включительно;
свыше 6 (шести) до 12 (двенадцати) месяцев включительно;
свыше 12 (двенадцати) до 24 (двадцати четырех) месяцев включительно;
свыше 24 (двадцати четырех) месяцев;
без установленного срока (вклады до востребования, условные вклады).
Текущие счета по срокам классифицируются как депозиты без установленного срока.
Вклады, сроки по которым исчисляются в днях, приводятся к месячному значению, равному 30 (тридцати) календарных дней (количество календарных дней в году соответствует 360 (триста шестидесяти) дням).
5. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. При заполнении Таблицы 1 банки второго уровня раскрывают сведения о депозитах физических лиц, в том числе с нулевыми остатками.
7. По депозитам в иностранной валюте суммы пересчитываются по рыночному курсу обмена валют, определенному в порядке, предусмотренном пунктом 1 постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 января 2013 года № 15 и приказа Министра финансов Республики Казахстан от 22 февраля 2013 года № 99 "О порядке определения рыночного курса обмена валюты", зарегистрированных в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8378 (далее – Постановление № 15 и Приказ № 99), на отчетную дату.
8. При распределении депозитов по группам в зависимости от суммы депозита используются данные по состоянию на конец отчетного периода.
9. По графам 3 и 11 Таблицы 1 указываются совокупные суммы депозитов и количество счетов, открытых физическими лицами в тенге и (или) в иностранной валюте.
10. В графах 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 12, 13, 14, 15, 16, 17 и 18 Таблицы 1 указываются совокупные суммы депозитов и количество счетов, открытых физическими лицами в тенге и в иностранной валюте, в разбивке по сроку (отсутствию срока).
11. В графах 10 и 18 Таблицы 1, помимо текущих счетов, вкладов до востребования и условных вкладов, с учетом наличия ограничений в законодательстве Республики Казахстан указываются вклады, по которым срок договора истек, но вклад не востребован клиентом, при этом:
1) клиент является бездействующим налогоплательщиком или имеет задолженность по налогам и социальным платежам, на счете клиента имеются ограничения (инкассовые распоряжения, постановления о приостановлении расходных операций), выставленные налоговыми органами Республики Казахстан;

4. Салымдар клиенттермен банктік салым шарттары негізінде мерзімдер бойынша бөлінеді. Салымдар мерзімдері бойынша мынадай салымдарға сыныпталады:
1 (бір) айға дейін қоса алғанда;
1 (бір) айдан аса 3 (үш) айға дейін қоса алғанда;
3 (үш) айдан аса 6 (алты) айға дейін қоса алғанда;
6 (алты) айдан аса 12 (он екі) айға дейін қоса алғанда;
12 (он екі) айдан аса 24 (жиырма төрт) айға дейін қоса алғанда;
24 (жиырма төрт) айдан астам;
белгіленген мерзімсіз (талап етілгенге дейінгі салымдар, шартты салымдар).
Мерзімі бойынша ағымдағы шоттар мерзімі белгіленбеген депозиттер ретінде сыныпталады.
Мерзімдері күндермен есептелетін салымдар күнтізбелік 30 (отыз) күнге тең айлық мәнге келтіріледі (жылына күнтізбелік күндер саны 360 (үш жүз алпыс) күнге сәйкес келеді).
5. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. 1-кестені толтыру кезінде екінші деңгейдегі банктер жеке тұлғалардың, оның ішінде нөлдік қалдықтары бар депозиттер туралы мәліметтерді жария етеді.
7. Шетел валютасындағы депозиттер бойынша сома Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8378 болып тіркелген "Валюта айырбастаудың нарықтық бағамын айқындау тәртібі туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 25 қаңтардағы № 15 қаулысының және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2013 жылғы 22 ақпандағы № 99 бұйрығының (бұдан әрі - № 15 қаулы және № 99 бұйрық) 1-тармағында көзделген тәртіппен айқындалған валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша есепті күнге қайта есептеледі.
8. Депозиттердің сомасына қарай депозиттерді топтарға бөлу кезінде есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша деректер пайдаланылады.
9. 1-кестенің 3 және 11-бағандары бойынша жеке тұлғалар теңгемен және (немесе) шетел валютасымен ашқан депозиттердің жиынтық сомасы мен шоттардың саны көрсетіледі.
10. 1-кестенің 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 12, 13, 14, 15, 16, 17 және 18-бағандарында жеке тұлғалар теңгемен және (немесе) шетел валютасымен ашқан депозиттердің жиынтық сомасы мен шоттардың саны мерзімі (мерзімінің болмауы) бойынша бөлінісінде көрсетіледі.
11. 1-кестенің 10 және 18-бағандарында ағымдағы шоттардан, талап етілгенге дейінгі салымдардан және шартты салымдардан басқа, Қазақстан Республикасының заңнамасындағы шектеулердің болуы ескеріле отырып, шарттың мерзімі өткен, бірақ клиент салымды талап етпеген салымдар көрсетіледі, бұл ретте:
1) клиент әрекет етпейтін салық төлеуші болып табылады немесе салықтар мен әлеуметтік төлемдер бойынша берешегі бар, клиенттің шотында Қазақстан Республикасының салық органдары қойған шектеулер (шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы қаулылар, инкассолық өкімдер) бар;

2) на счет клиента предъявлены требования третьих лиц об изъятии денег с банковского счета и (или) наложении ареста на деньги, находящиеся на банковском счете;
3) банк пролонгирует данный вклад на условиях "вклада до востребования".
12. В строке 3 Таблицы 1 указываются вклады в национальной валюте, открытые в рамках жилищных строительных сбережений, государственной образовательной накопительной системы.
13. В строке 4 Таблицы 1 указываются сведения о вкладах, вознаграждение по которым начисляется по плавающей процентной ставке.
14. Данные в строках по депозитам лиц, связанных с банком особыми отношениями, уже включены в соответствующие строки 1.1.1.1, 1.1.1.2, 1.1.2.1, 1.1.2.2., 1.1.3.1, 1.1.3.2, 1.1.4, 1.1.5, 2.1.1, 2.1.2, 2.2.1, 2.2.2, 2.3.1, 2.3.2, 2.4, 2.5, 3, 4.1 и 4.2 Таблицы 1.
Признак связанности лица с банком особыми отношениями определяется статьей 40 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан".
15. В Таблице 2 указываются обороты по депозитам физических лиц за отчетный месяц.
16. Если в течение отчетного месяца по депозитам в иностранной валюте проводились операции открытия, пролонгирования, пополнения, частичного снятия, предусмотренные в отчете, суммы пересчитываются по рыночному курсу обмена валют, определенному в порядке, предусмотренном пунктом 1 Постановления № 15 и Приказа № 99, на дату проведения операций с иностранной валютой.
17. В графах 3 и 4 Таблицы 2 указываются сумма депозитов и количество счетов, открытых физическими лицами за отчетный месяц, в разбивке по сроку. В графе 4 Таблицы 2 необходимо указать сумму депозита на момент его открытия, без учета сумм его дальнейшего пополнения, в том числе, это относится и к депозитам, открытым без внесения денежных средств на момент открытия.
Операции по уступке и делению вкладов, открытых в рамках жилищных строительных сбережений, повлекшие открытие нового банковского счета, отражаются в графах 3 и 4 Таблицы 2.
18. В графах 5 и 6 Таблицы 2 указываются количество счетов и сумма депозитов, сроки по которым пролонгированы в отчетном месяце. В графе 6 Таблицы 2 необходимо указать сумму депозита на момент пролонгации, без учета сумм его дальнейшего пополнения.
19. В графах 7 и 8 Таблицы 2 указываются количество счетов и сумма депозитов, пополненных клиентами и (или) третьими лицами в отчетном месяце (за исключением капитализации), в том числе суммы отложенного первоначального взноса по вкладу, внесенные в отчетном месяце согласно договору банковского вклада.

2) клиенттің шотына үшінші тұлғалардың банктік шоттан ақшаны алу және (немесе) банктік шоттағы ақшаға тыйым салу туралы талаптары қойылған;
3) банк осы салымның мерзімін "талап етілгенге дейінгі салым" талаптарымен ұзартады.
12. 1-кестенің 3-жолында сыйақының бір бөлігін мемлекет субсидиялайтын (тұрғын үй құрылыс жинақтары, мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі шеңберінде) немесе мемлекеттің сыйлықақысы көзделген салымдар туралы мәліметтер көрсетіледі.
13. 1-кестенің 4-жолында сыйақы өзгермелі пайыздық мөлшерлеме бойынша есептелетін депозиттер туралы мәліметтер көрсетіледі.
14. Банкпен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалардың депозиттері бойынша жолдардағы деректер 1-кестенің тиісті 1.1.1.1, 1.1.1.2, 1.1.2.1, 1.1.2.2., 1.1.3.1, 1.1.3.2, 1.1.4, 1.1.5, 2.1.1, 2.1.2, 2.2.1, 2.2.2, 2.3.1, 2.3.2, 2.4, 2.5, 3, 4.1 және 4.2-жолдарына қосылып қойған.
Тұлғаның Банкпен ерекше қатынастармен байланысты болу белгісі "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 40-бабында айқындалады.
15. 2-кестеде жеке тұлғалардың есепті айдағы салымдары (депозиттері) бойынша айналымдар көрсетіледі.
16. Егер есепті ай ішінде шетел валютасындағы депозиттер бойынша есепте көзделген мерзімін ұзарту, толықтыру, ішінара алу операциялары жүргізілген болса, сомалар шетел валютасымен операциялар жүргізілген күнгі № 15 қаулының және № 99 бұйрықтың 1-тармағында көзделген тәртіппен айқындалған валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша қайта есептеледі.
17. 2-кестенің 3 және 4-бағандарында депозиттердің сомасы және есепті айда жеке тұлғалар ашқан шоттардың саны мерзім бойынша бөліністе көрсетіледі. 2-кестенің 4-бағанында депозит ашылған сәтте оның сомасын одан әрі толықтыру сомаларын есепке алмай көрсету қажет, оның ішінде бұл ашылған кезде ақша қаражатын енгізбей ашылған депозиттерге де қатысты.
Жаңа банктік шот ашуға әкеп соққан тұрғын үй құрылысы жинақтары шеңберінде ашылған салымдарды беру және бөлу жөніндегі операциялар 2-кестенің 3 және 4-бағандарында көрсетіледі.
18. 2-кестенің 5 және 6-бағандарында есепті айда мерзімі ұзартылған шоттардың саны және депозиттердің сомасы көрсетіледі. 2-кестенің 6-бағанында депозитті одан әрі толықтыру сомаларын есепке алмай, оны мерзімін ұзарту сәтіндегі депозит сомасын көрсету қажет.
19. 2-кестенің 7 және 8-бағандарында клиенттер және (немесе) үшінші тұлғалар есепті айда толықтырған шоттар саны және депозиттер сомасы (капиталдандыруды қоспағанда), оның ішінде банктік салым шартына сәйкес есепті айда енгізілген салым бойынша кейінге қалдырылған бастапқы жарна сомасы көрсетіледі.

По сберегательным вкладам и вкладам, соответствующим условиям срочности, без права пополнения графы 7 и 8 Таблицы 2 заполняются только в случаях отложенного первоначального взноса по вкладу. При этом в графах 7 и 8 Таблицы 2 не указывается возврат денег на счета клиента банка второго уровня, списанных ранее в безакцептном порядке в целях погашения задолженности.
Операции по объединению вкладов, открытых в рамках жилищных строительных сбережений, повлекшие закрытие банковского счета отражается в графах 7 и 8 Таблицы 2.
20. В графах 9 и 10 Таблицы 2 указываются количество счетов и сумма депозитов, с которых в отчетном месяце деньги частично изымались, в том числе по поручению клиента банка, его доверенного лица, по требованию третьих лиц на основании заключенных договоров, в соответствии с инкассовыми распоряжениями органов государственных доходов и судебных исполнителей.
21. В графах 11 и 12 Таблицы 2 указываются количество счетов и сумма депозитов, закрытых в отчетном месяце в связи с истечением срока договора, в том числе и текущие счета.
22. В графах 13 и 14 Таблицы 2 указываются количество счетов и сумма депозитов, досрочно закрытых в отчетном месяце.
Операции по уступке, объединению и делению вкладов, открытых в рамках жилищных строительных сбережений, повлекшие закрытие банковского счета, отражаются в графах 13 и 14 Таблицы 2.
23. В строке 1 Таблицы 3 указывается общая сумма возмещения по всем депозитам физических лиц банка второго уровня, подлежащая выплате Акционерным обществом "Казахстанский фонд гарантирования депозитов" (далее – Фонд), без учета встречных требований банка второго уровня к депозиторам.
24. В строке 2 Таблицы 3 указывается общая сумма возмещения по всем депозитам физических лиц банка, подлежащая выплате Фондом, с учетом (за вычетом) общей суммы встречных требований банка второго уровня к депозиторам.
25. В строке 3 Таблицы 3 указывается итоговое количество физических лиц, являющихся клиентами-депозиторами банка.
26. В строке 3.1 Таблицы 3 указывается количество клиентов с нулевым остатком по всем счетам. Если у клиента банка имеются несколько счетов в банке и один из них с нулевым остатком, то при заполнении указанной строки такие клиенты, имеющие нулевой остаток лишь по отдельным счетам, не учитываются.
27. В строке 4 Таблицы 3 указывается итоговое количество счетов физических лиц с нулевыми остатками.
28. В Таблице 4 указываются сумма и количество счетов по депозитам физических лиц в разбивке по регионам, согласно соответствующим филиалам банка (относительно расположения филиалов банка), в тенге и в иностранной валюте. Области и города республиканского значения заполняются в соответствии с национальным Классификатором административно-территориальных объектов (КАТО). При отсутствии депозитов в филиалах, соответствующие ячейки отчета не заполняются.

Жинақ салымдары мен мерзімділік шарттарына сәйкес келетін салымдар бойынша 2-кестенің 7 және 8-бағандарын толықтыру құқығынсыз салым бойынша бастапқы жарна кейінге қалдырылған жағдайларда ғана толтырылады. Бұл ретте 2-кестенің 7 және 8-бағандарында берешекті өтеу мақсатында бұрын акцептсіз тәртіппен есептен шығарылған екінші деңгейдегі банк клиентінің шоттарына ақшаны қайтару көрсетілмейді.
Банк шотының жабылуына әкеп соққан тұрғын үй құрылыс жинақтары шеңберінде ашылған салымдарды біріктіру жөніндегі операциялар 2-кестенің 7 және 8-бағандарында көрсетіледі.
20. 2-кестенің 9 және 10-бағандарында есепті айда, оның ішінде мемлекеттік кірістер органдары мен сот орындаушыларының инкассалық өкімдеріне сәйкес жасалған шарттар негізінде банк клиентінің, оның сенім білдірілген адамының тапсырмасы бойынша, үшінші тұлғалардың талап етуі бойынша ақша ішінара алынған шоттардың саны және депозиттердің сомасы көрсетіледі.
21. 2-кестенің 11 және 12-бағандарында шарт мерзімінің аяқталуына байланысты есепті айда жабылған шоттардың саны мен депозиттердің сомасы, оның ішінде ағымдағы шоттар да көрсетіледі.
22. 2-кестенің 13 және 14-бағандарында есепті айда мерзімінен бұрын жабылған шоттардың саны және депозиттердің сомасы көрсетіледі.
Банк шотының жабылуына әкеп соққан тұрғын үй құрылысы жинақтары шеңберінде ашылған салымдарды беру, біріктіру және бөлу жөніндегі операциялар 2-кестенің 13 және 14-бағандарында көрсетіледі.
23. 3-кестенің 1-жолында екінші деңгейдегі банктің депозиторларға қарсы талаптарын ескермей, "Қазақстан депозиттерге кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамы (бұдан әрі - Қор) төлеуге жататын екінші деңгейдегі банктің жеке тұлғаларының барлық депозиттері бойынша өтемнің жалпы сомасы көрсетіледі.
24. 3-кестенің 2-жолында екінші деңгейдегі банктің депозиторларға қарсы талаптарының жалпы сомасын ескере отырып (шегере отырып), банктің жеке тұлғаларының барлық депозиттері бойынша Қор төлеуі тиіс өтемнің жалпы сомасы көрсетіледі.
25. 3-кестенің 3-жолында банктің депозитор-клиенттері болып табылатын жеке тұлғалардың қорытынды саны көрсетіледі.
26. 3-кестенің 3.1-жолында барлық шоттар бойынша нөлдік қалдығы бар клиенттер саны көрсетіледі. Егер банк клиентінде банкте бірнеше шот және олардың біреуі нөлдік қалдықпен болса, онда көрсетілген жолды толтыру кезінде тек жеке шоттар бойынша нөлдік қалдығы бар клиенттер есепке алынбайды.
27. 3-кестенің 4-жолында жеке тұлғалардың нөлдік қалдығы бар шоттарының жиынтық саны көрсетіледі.
28. 4-кестеде Банктің тиісті филиалдарына (банк филиалдарының орналасуына қатысты) сәйкес аймақтар бойынша бөліністе жеке тұлғалардың депозиттері бойынша шоттардың сомасы мен саны теңгемен және шетел валютасымен көрсетіледі. Облыстар және республикалық маңызы бар қалалар ұлттық Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуішіне (ӘАОЖ) сәйкес толтырылады. Филиалдарда депозиттер болмаған кезде есептің тиісті ұяшықтар толтырылмайды.

29. Таблица 5 заполняется по вновь привлеченным депозитам физических лиц с фиксированной процентной ставкой банков второго уровня и текущим счетам, за период с первого по последнее (включительно) число отчетного месяца.
Вновь привлеченный депозит – депозит:
принятый банком-участником по договору банковского счета и (или) банковского вклада в течение отчетного месяца;
по пролонгированному в течение отчетного месяца договору банковского вклада;
ставка вознаграждения, по которому была изменена в течение отчетного месяца.
30. По вновь привлеченным мультивалютным депозитам физических лиц банк второго уровня в сведениях указывает максимальные ставки вознаграждения по каждому виду валют.
31. Таблица 5 заполняется в порядке очередности заключения операций по привлечению депозита за отчетный период без дублирования сумм в других графах. Исходя из первоначальности операции по депозиту определяется порядок ее отнесения к соответствующим графам Таблицы 5.
32. В графах 3, 4 и 5 Таблицы 5 указывается соответственно объем, максимальная годовая эффективная и средневзвешенная годовая эффективная ставки вознаграждения депозитов банка второго уровня, принятых на вновь открывшихся счетах, за отчетный месяц по каждой категории депозита с фиксированной процентной ставкой. При расчете объема депозитов учитываются сумма депозита на момент его открытия и все притоки по нему за отчетный месяц. При этом в случае, если депозит открывается без внесения денежных средств и не пополняется в течение отчетного месяца, то в графе 3 Таблицы 5 объем не указывается, но при этом необходимо заполнить графу 4 Таблицы 5 с указанием максимальной ставки по вновь открытому депозиту.
В притоках необходимо отразить все пополнения по депозиту, которые были совершены клиентами и (или) третьими лицами в отчетном месяце (за исключением капитализации), в том числе суммы отложенного первоначального взноса по вкладу, внесенные в отчетном месяце согласно договору банковского вклада.
В случае, если по депозиту, принятому на вновь открывшемся счете, в течение отчетного месяца была изменена ставка вознаграждения, то в графе 4 Таблицы 5 указывается наибольшая максимальная ставка вознаграждения из всех ставок, которые были в течение отчетного месяца с учетом ее изменения. При этом вновь привлеченные в отчетном месяце депозиты, по которым в отчетном месяце также была изменена ставка вознаграждения, не дублируются в графах 12, 13 и 14 Таблицы 5.
33. Вновь привлеченные депозиты в иностранной валюте пересчитываются по рыночному курсу обмена валют, определенному в порядке, предусмотренном пунктом 1 Постановления № 15 и Приказа № 99, на дату привлечения депозита в иностранной валюте.

29. Есептің 5-кестесі есепті айдың бірінші күнінен бастап соңғы (қоса алғанда) күніне дейінгі кезеңде екінші деңгейдегі банктердің тіркелген пайыздық мөлшерлемесі бар жеке тұлғалардың жаңадан тартылған депозиттері және ағымдағы шоттар бойынша толтырылады.
Жаңадан тартылған депозит - депозит:
қатысушы банк есепті ай ішінде банктік шот және (немесе) банктік салым шарты бойынша қабылдаған;
есепті ай ішінде мерзімі ұзартылған банктік салым шарты бойынша;
есепті ай ішінде өзгертілген сыйақы мөлшерлемесі.
30. Жеке тұлғалардың жаңадан тартылған мультивалюталық депозиттері бойынша екінші деңгейдегі банк мәліметтерде валюталардың әрбір түрі бойынша сыйақының ең жоғары мөлшерлемелерін көрсетеді.
31. 5-кесте басқа бағандардағы сомалардың қайталануынсыз есепті кезең үшін депозит тарту жөніндегі операциялар қорытындысының кезектілігі тәртібімен толтырылады. Депозит бойынша операцияның түпнұсқалығын негізге ала отырып, оны 5-кестенің тиісті бағандарына жатқызу тәртібі айқындалады.
32. 5-кестенің 3, 4 және 5-бағандарында белгіленген пайыздық мөлшерлемесі бар депозиттің әрбір санаты бойынша есепті ай үшін жаңадан ашылған шоттарда қабылданған екінші деңгейдегі банк депозиттері сыйақысының тиісінше көлемі, ең жоғары жылдық тиімді және орташа мөлшерленген жылдық тиімді мөлшерлемесі көрсетіледі. Депозиттер көлемін есептеу кезінде депозит ашылған сәттегі оның сомасы және ол бойынша есепті айдағы барлық ағындар ескеріледі. Бұл ретте, егер депозит ақша қаражатын енгізбей ашылса және есепті ай ішінде толықтырылмаса, онда 5-кестенің 3-бағанында көлем көрсетілмейді, бірақ бұл ретте жаңадан ашылған депозит бойынша ең жоғары мөлшерлемені көрсете отырып, 5-кестенің 4-бағанын толтыру қажет.
Ағындарда клиенттер және (немесе) үшінші тұлғалар есепті айда жасаған депозит бойынша барлық толықтыруларды (капиталдандыруды қоспағанда), оның ішінде банктік салым шартына сәйкес есепті айда енгізілген салым бойынша кейінге қалдырылған бастапқы жарнаның сомаларын көрсету қажет.
Егер жаңадан ашылған шотта қабылданған депозит бойынша сыйақы мөлшерлемесі есепті ай ішінде өзгертілген жағдайда, онда 5-кестенің 4-бағанында оның өзгеруін ескере отырып, есепті ай ішінде болған барлық мөлшерлемелердің ішіндегі ең жоғары сыйақы мөлшерлемесі көрсетіледі. Бұл ретте, есепті айда сыйақы мөлшерлемесі өзгертілген есепті айда жаңадан тартылған депозиттер 5-кестенің 12, 13 және 14-бағандарында қайталанбайды.
33. Жаңадан тартылған шетел валютасындағы депозиттер шетел валютасындағы депозитті тарту күніне № 15 қаулының және № 99 бұйрықтың 1-тармағында көзделген тәртіппен айқындалған валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша қайта есептеледі.

34. В графах 6, 7 и 8 Таблицы 5 указывается соответственно объем, максимальная годовая эффективная и средневзвешенная годовая эффективная ставки вознаграждения депозитов банка второго уровня, пролонгированных за отчетный месяц с изменением ставки вознаграждения, по каждой категории депозита с фиксированной процентной ставкой. В случае, если по пролонгированному депозиту в течение отчетного месяца была повторно изменена ставка вознаграждения, то в графе 7 Таблицы 5 указывается наибольшая максимальная годовая эффективная ставка вознаграждения из всех ставок, которые были в течение отчетного месяца после пролонгации депозита с учетом ее изменения. При этом пролонгированные в отчетном месяце депозиты, по которым в отчетном месяце повторно была изменена ставка вознаграждения, не дублируются в графах 12, 13 и 14 Таблицы 5. При расчете объема депозитов учитываются сумма пролонгированного депозита с изменением ставки вознаграждения на момент пролонгации и все притоки по нему за отчетный месяц, начиная с даты пролонгации.
В графах 9, 10 и 11 Таблицы 5 указывается соответственно объем, максимальная годовая эффективная и средневзвешенная годовая эффективная ставки вознаграждения депозитов банка второго уровня, пролонгированных за отчетный месяц без изменения ставки вознаграждения, по каждой категории депозита с фиксированной процентной ставкой.
Графы 6, 7, 8, 9, 10 и 11 Таблицы 5 должны заполняться в соответствии с требованиями, указанным в пункте 31 настоящих пояснений. То есть, если первоначально была пролонгация с сохранением ставки вознаграждения, а потом произошло общее изменение ставки вознаграждения по таким депозитам в течение отчетного месяца, то сведения отражаются в графах 9, 10 и 11 Таблицы 5.
В случае, если по пролонгированному депозиту в течение отчетного месяца была изменена ставка вознаграждения, то в графе 10 Таблицы 5 указывается наибольшая максимальная годовая эффективная ставка вознаграждения из всех ставок, которые были в течение отчетного месяца после пролонгации депозита с учетом ее изменения. При этом пролонгированные в отчетном месяце депозиты, по которым в отчетном месяце была изменена ставка вознаграждения, не дублируются в графах 12, 13 и 14 Таблицы 5. При расчете объема депозитов учитываются сумма пролонгированного депозита без изменения ставки вознаграждения на момент пролонгации и все притоки по нему за отчетный месяц, начиная с даты пролонгации, включая те притоки, которые произошли после общего изменения ставки вознаграждения по таким депозитам.

34. 5-кестенің 6, 7 және 8-бағандарында белгіленген пайыздық мөлшерлемесі бар депозиттің әрбір санаты бойынша сыйақы мөлшерлемесінің өзгеруімен есепті айда мерзімі ұзартылған екінші деңгейдегі банк депозиттерінің сыйақысының тиісінше көлемі, ең жоғары жылдық тиімді және орташа мөлшерленген жылдық тиімді мөлшерлемесі көрсетіледі. Егер мерзімі ұзартылған депозит бойынша сыйақы мөлшерлемесі есепті ай ішінде қайта өзгертілген жағдайда, 5-кестенің 7-бағанында оның өзгеруін ескере отырып, депозиттің мерзімі ұзартылғаннан кейін есепті ай ішінде болған барлық мөлшерлемелердің ең жоғары жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесі көрсетіледі. Бұл ретте есепті айда сыйақы мөлшерлемесі қайта өзгертілген есепті айда мерзімі ұзартылған депозиттер 5-кестенің 12, 13 және 14-бағандарында қайталанбайды. Депозиттер көлемін есептеу кезінде мерзімін ұзарту сәтіндегі сыйақы мөлшерлемесінің өзгеруімен мерзімі ұзартылған депозит сомасы және ол бойынша мерзімі ұзартылған күнінен бастап есепті айдағы барлық ағындар ескеріледі.
5-кестенің 9, 10 және 11-бағандарында белгіленген пайыздық мөлшерлемесі бар депозиттің әрбір санаты бойынша сыйақы мөлшерлемесін өзгертпей есепті айда ұзартылған екінші деңгейдегі банк депозиттері сыйақысының тиісінше көлемі, ең жоғары жылдық тиімді және орташа мөлшерленген жылдық тиімді мөлшерлемесі көрсетіледі.
5-кестенің 6, 7, 8, 9, 10 және 11-бағандары осы түсіндірменің 31-тармағында көрсетілген талаптарға сәйкес толтырылуға тиіс. Яғни, егер бастапқыда сыйақы мөлшерлемесін сақтай отырып ұзарту болса, содан кейін есепті ай ішінде осындай депозиттер бойынша сыйақы мөлшерлемесінің жалпы өзгеруі орын алса, онда мәліметтер 5-кестенің 9, 10 және 11-бағандарында көрсетіледі.
Егер есепті ай ішінде ұзартылған депозит бойынша сыйақы мөлшерлемесі өзгертілген жағдайда, 5-кестенің 10-бағанында оның өзгеруін ескере отырып, депозит ұзартылғаннан кейін есепті ай ішінде болған барлық мөлшерлемелердің ең жоғары жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесі көрсетіледі. Бұл ретте есепті айда сыйақы мөлшерлемесі өзгертілген есепті айда ұзартылған депозиттер 5-кестенің 12, 13 және 14-бағандарында қайталанбайды. Депозиттердің көлемін есептеу кезінде ұзартылған депозиттің сомасы ұзарту сәтіндегі сыйақы мөлшерлемесін өзгертпестен және ол бойынша есепті айдағы барлық ағындар, осындай депозиттер бойынша сыйақы мөлшерлемесінің жалпы өзгеруінен кейін болған ағындарды қоса алғанда, ұзарту күнінен бастап ескеріледі.

Депозиты, пролонгируемые более 1 раза за отчетный месяц (депозиты со сроком до 1 (одного) месяца включительно), указываются только в первый раз пролонгации по первоначально пролонгируемому объему, при этом указывается наибольшая максимальная ставка вознаграждения из всех ставок, которые были в течение отчетного месяца при пролонгациях данного депозита. Остаток по депозитам, пролонгированным за отчетный месяц, определяется на дату первоначальной пролонгации. Притоки по таким депозитам включаются, начиная с даты первоначальной пролонгации.
35. В графах 12, 13 и 14 Таблицы 5 указывается соответственно объем, максимальная годовая эффективная и средневзвешенная годовая эффективная ставки вознаграждения депозитов банка второго уровня, ставки вознаграждения по которым были изменены за отчетный месяц, по каждой категории депозита с фиксированной процентной ставкой, за исключением пролонгированных депозитов и вновь привлеченных депозитов, по которым были изменены ставки вознаграждения в течение отчетного месяца. При расчете объема депозитов учитываются сумма депозита на момент изменения ставки вознаграждения и все притоки по нему за отчетный месяц.
Остаток по депозитам, ставка вознаграждения по которым была изменена за отчетный месяц, определяется на дату изменения ставки вознаграждения. Притоки по таким депозитам включаются, начиная с даты изменения ставки вознаграждения.
36. Каждый вновь привлеченный депозит должен быть отнесен только к одному из видов вновь привлеченных депозитов, указанных в пункте 29.
Сумма граф 3, 6, 9 и 12 Таблицы 5 должна быть равна объему вновь привлеченных депозитов в отчетном месяце с учетом всех притоков по ним за отчетный месяц.
37. Средневзвешенная годовая эффективная ставка вознаграждения рассчитывается отдельно по каждой категории вклада, привлеченного в течение отчетного месяца, в том числе в зависимости от срока вклада (где это указано) по следующей формуле:
где:
ГЭСВ ср. вз. – средневзвешенная годовая эффективная ставка вознаграждения по определенной категории вклада;
ГЭСВi – годовая эффективная ставка вознаграждения по определенной категории вклада;
Vi – сумма вновь привлеченных вкладов (все притоки) за отчетный месяц по каждой категории вклада с фиксированной процентной ставкой, привлеченных по одинаковой ГЭСВi, без учета вознаграждения (за исключением капитализированной суммы вознаграждения).
При расчете суммы вновь привлеченных вкладов за отчетный месяц учитываются все притоки по вновь привлеченному вкладу за отчетный месяц, указанные в пункте 29 настоящего пояснения.

Есепті айда 1 реттен артық мерзімі ұзартылатын депозиттер (1 (бір) айды қоса алғандағы мерзімге дейінгі депозиттер) бастапқыда мерзімі ұзартылатын көлем бойынша бірінші рет мерзімінің ұзартылуы ғана көрсетіледі, бұл ретте осы депозиттің мерзімін ұзарту кезінде есепті ай ішінде болған барлық мөлшерлемелердің ең жоғары сыйақы мөлшерлемесі көрсетіледі. Есепті айда мерзімі ұзартылған депозиттер бойынша қалдық бастапқы мерзімін ұзарту күніне айқындалады. Мұндай депозиттер бойынша ағындар бастапқы мерзімін ұзарту күнінен бастап енгізіледі.
35. 5-кестенің 12, 13 және 14-бағандарында сыйақы мөлшерлемелері есепті айда өзгертілген екінші деңгейдегі банк депозиттері сыйақысының ең жоғары жылдық тиімді және орташа мөлшерленген жылдық тиімді мөлшерлемелері, мерзімі ұзартылған депозиттерді және мөлшерлемелері өзгертілген жаңадан тартылған депозиттерді қоспағанда, белгіленген пайыздық мөлшерлемесі бар депозиттің әрбір санаты бойынша тиісінше көлемі көрсетіледі есепті ай ішіндегі сыйақылар. Депозиттер көлемін есептеу кезінде сыйақы мөлшерлемесі өзгерген сәттегі депозит сомасы және ол бойынша есепті айдағы барлық ағындар ескеріледі.
Есепті айда сыйақы мөлшерлемесі өзгертілген депозиттер бойынша қалдық сыйақы мөлшерлемесі өзгерген күнге айқындалады. Мұндай депозиттер бойынша ағындар сыйақы мөлшерлемесі өзгерген күннен бастап енгізіледі.
36. Әрбір жаңадан тартылған депозит 29-тармақта көрсетілген жаңадан тартылған депозиттер түрлерінің біріне ғана жатқызылуы тиіс.
5-кестенің 3, 6, 9 және 12-бағандарының сомасы есепті айда олар бойынша барлық ағындарды ескере отырып, есепті айда жаңадан тартылған депозиттердің көлеміне тең болуға тиіс.
37. Есепті ай ішінде тартылған салымның әрбір санаты бойынша, оның ішінде салымның мерзіміне байланысты (бұл көрсетілген жерде) жеке есептелетін орташа мөлшерленген жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесі мынадай формула бойынша көрсетіледі:
мұнда:
ЖТСМ орт. мөлш. – салымның белгілі бір санаты бойынша орташа орташа мөлшерленген жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесі;
ЖТСМi – салымның белгілі бір санаты бойынша жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесі;
Vi – белгіленген пайыздық мөлшерлемесі бар салымның әрбір санаты бойынша есепті айда жаңадан тартылған, сыйақыны есептемегенде (капиталдандырылған сыйақы сомасын қоспағанда) бірдей ЖТСМi бойынша тартылған салымдардың сомасы (барлық ағындар).
Есепті айда жаңадан тартылған салымдардың сомасын есептеу кезінде осы түсіндірменің 29-тармағында көрсетілген есепті айда жаңадан тартылған салым бойынша барлық ағындар ескеріледі.

38. Если при расчете годовой эффективной ставки вознаграждения полученное число имеет более одного десятичного знака, оно подлежит округлению до десятых долей следующим образом:
если сотая доля больше или равна 5 (пяти), десятая доля увеличивается на 1 (один), все следующие за ней знаки исключаются;
если сотая доля меньше 5 (пяти), десятая доля остается без изменений, все следующие за ней знаки исключаются.
39. Таблица 6 заполняется по привлеченным вкладам физических лиц в национальной валюте с плавающей процентной ставкой банков второго уровня, за период с первого по последнее (включительно) число отчетного месяца.
40. Для заполнения графы 3 Таблицы 6 используются следующие источники информации о бенчмарках (индикаторах рынка для сопоставления со ставками вознаграждения):
по базовой ставке Национального Банка Республики Казахстан – данные, публикуемые на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан;
по уровню инфляции – данные, публикуемые на официальном интернет-ресурсе Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан;
по ставкам денежного рынка: ТОНИА (TONIA) – Тенге ОверНайт Индекс Авередж (Tenge OverNight Index Average), ТВИНА (TWINA) – Тенге Вик Индекс Авередж (Tenge Week Index Average) – данные, публикуемые на официальном интернет-ресурсе акционерного общества "Казахстанская фондовая биржа".
41. В графе 4 Таблицы 6 указывается объем вкладов банка, привлеченный за отчетный месяц по каждой категории вклада с плавающей процентной ставкой. При расчете объема вновь привлеченных вкладов за отчетный месяц учитываются все притоки по вновь привлеченному вкладу за отчетный месяц.
42. В графе 5 Таблицы 6 указывается значение ставки процентного спрэда, который рассчитывается и устанавливается банком второго уровня самостоятельно по каждой категории вклада с плавающей процентной ставкой.
В случае, если по вкладам с плавающей процентной ставкой с одним бенчмарком применены разные значения ставки процентного спреда, указывается максимальная примененная ставка процентного спреда.
43. В графе 6 Таблицы 6 указывается максимальная годовая эффективная ставка вознаграждения внутри каждой категории вклада, привлеченного в течение отчетного месяца.
44. При отсутствии вкладов по одной или нескольким категориям, графы и соответствующие строки не подлежат заполнению.
45. В строке 1 Таблицы 7 указывается наличие или отсутствие агентской сети для привлечения депозитов физических лиц (да или нет).

38. Егер жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесін есептеу кезінде алынған санның бірден көп ондық таңбасы болса, ол мына тәсілмен ондық үлеске дейін дөңгелектенуге тиіс:
егер жүздік үлес 5 (бестен) көп немесе оған тең болса, ондық үлес 1 (бірге) ұлғайтылады, одан кейін келетін барлық таңбалар алып тасталады;
егер жүздік үлес 5 (бестен) аз болса, ондық үлес өзгеріссіз қалады, одан кейін келетін барлық таңбалар алып тасталады.
39. 6-кесте есепті айдың бірінші күнінен соңғы күніне дейінгі (қоса алғанда) кезеңде екінші деңгейдегі банктердің өзгермелі пайыздық мөлшерлемесі бар ұлттық валютадағы жеке тұлғалардың тартылған салымдары бойынша толтырылады.
40. 6-кестенің 3-бағанын толтыру үшін бенчмарктер (сыйақы мөлшерлемелерімен салыстыруға арналған нарық индикаторлары) туралы мынадай ақпарат көздері пайдаланылады:
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің базалық мөлшерлемесі бойынша – Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсында жарияланатын деректер;
инфляция деңгейі бойынша – Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар жөніндегі агенттігі Ұлттық статистика бюросының ресми интернет-ресурсында жарияланатын деректер;
ақша нарығының мөлшерлемелері бойынша: ТОНИА (TONIA) – теңге ОверНайт индексі Авередж (Tenge OverNight Index Average), ТВИНА (TWINA) – теңге Вик индексі Авередж (Tenge Week Index Average) – "Қазақстан қор биржасы" акционерлік қоғамының ресми интернет-ресурсында жарияланатын деректер.
41. 6-кестенің 4-бағанында өзгермелі пайыздық мөлшерлемесі бар салымның әрбір санаты бойынша есепті айда тартылған банк салымдарының көлемі көрсетіледі. Есепті айда жаңадан тартылған салымдардың көлемін есептеу кезінде есепті айда жаңадан тартылған салым бойынша барлық ағындар ескеріледі.
42. 6-кестенің 5-бағанында өзгермелі пайыздық мөлшерлемесі бар салымның әрбір санаты бойынша екінші деңгейдегі банк дербес есептейтін және белгілейтін пайыздық спред мөлшерлемесінің мәні көрсетіледі.
Егер бір бенчмаркілі өзгермелі пайыздық мөлшерлемесі бар салымдар бойынша пайыздық спред мөлшерлемесінің әртүрлі мәндері қолданылған жағдайда, пайыздық спредтің қолданылған ең жоғары мөлшерлемесі көрсетіледі.
43. 6-кестенің 6-бағанында есепті ай ішінде тартылған салымның әрбір санаты ішінде ең жоғары жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесі көрсетіледі.
44. Бір немесе бірнеше санат бойынша салымдар болмаса бағандар мен тиісті жолдар толтырылмайды.
45. 7-кестенің 1-бағанында жеке тұлғалардың депозиттерін тарту үшін агенттік желінің болуы немесе болмауы (иә немесе жоқ) көрсетіледі.

46. При отсутствии сведений (то есть указание "нет" в строке 1 Таблицы 7), строки 2 и 3 Таблицы 7 не заполняются.
47. В строке 2 Таблицы 7 указываются данные о наличии или отсутствии фактов привлечения банком второго уровня депозитов физических лиц посредством Национального оператора почты (да или нет).
48. В строке 3 Таблицы 7 указываются данные о наличии или отсутствии фактов привлечения банком второго уровня депозитов физических лиц посредством услуг иных посредников (за исключением Национального оператора почты) (да или нет).
49. Таблица 8 заполняется по вновь привлеченным вкладам, не соответствующим условиям срочности, и вкладам, соответствующим условиям срочности, включая сберегательные вклады физических лиц с фиксированной процентной ставкой банков второго уровня, за период с первого по двадцатый (включительно) календарный день отчетного месяца.
При отсутствии вновь привлеченных вкладов в отчетном месяце Таблица 8 не заполняется.
50. В графе 3 Таблицы 8 указывается максимальная годовая эффективная ставка вознаграждения внутри каждой категории вклада, вновь привлеченного по двадцатый (включительно) календарный день отчетного месяца, в том числе в зависимости от срока вклада (где это указано) по следующим вкладам:
вклад, принятый банком-участником по договору банковского вклада в течение отчетного месяца;
вклад по пролонгированному в течение отчетного месяца договору банковского вклада;
вклад, ставка вознаграждения по которому была изменена в течение отчетного месяца.
51. В строках 1.1 и 2.1 Таблицы 8 указывается максимальная годовая эффективная ставка вознаграждения среди всех вкладов, не соответствующих условиям срочности.
52. В строках 1.2.1, 1.2.2, 1.2.3, 1.2.4, 1.2.5, 2.2.1, 2.2.2, 2.2.3, 2.2.4 и 2.2.5 Таблицы 8 указывается максимальная годовая эффективная ставка вознаграждения в зависимости от срока среди всех вкладов, соответствующих условиям срочности, и сберегательных вкладов с правом пополнения.
53. В строках 1.3.1, 1.3.2, 1.3.3, 1.3.4, 1.3.5, 2.3.1, 2.3.2, 2.3.3, 2.3.4, 2.3.5 Таблицы 8 указывается максимальная годовая эффективная ставка вознаграждения в зависимости от срока среди всех вкладов, соответствующих условиям срочности, и сберегательных вкладов без права пополнения.

46. Мәліметтер болмаса (яғни 7-кестенің 1-жолында "жоқ" деп көрсету) 7-кестенің 2 және 3-бағандары толтырылмайды.
47. 7-кестенің 2-жолында екінші деңгейдегі банктің Ұлттық пошта операторы арқылы жеке тұлғалардың депозиттерін тарту фактілерінің болуы немесе болмауы туралы деректер (иә немесе жоқ) көрсетіледі.
48. 7-кестенің 3-жолында екінші деңгейдегі банктің өзге делдалдардың (Ұлттық пошта операторын қоспағанда) қызметтері арқылы жеке тұлғалардың депозиттерін тарту фактілерінің болуы немесе болмауы туралы деректер (иә немесе жоқ) көрсетіледі.
49. 8-кесте есепті айдың күнтізбелік бірінші – жиырмасыншы (қоса алғанда) күні аралығындағы кезеңде екінші деңгейдегі банктердің белгіленген пайыздық мөлшерлемесі бар жеке тұлғалардың жинақ салымдарын қоса алғанда, мерзімділік шарттарына сәйкес келмейтін жаңадан тартылған салымдар және мерзімділік шарттарына сәйкес салымдар бойынша толтырылады.
Есепті айда жаңадан тартылған салымдар болмаған кезде 8-кесте толтырылмайды.
50. 8-кестенің 3-бағанында есепті айдың жиырмасыншы (қоса алғанда) күнтізбелік күні бойынша жаңадан тартылған салымның әрбір санаты ішінде, оның ішінде мынадай салымдар бойынша салымның (ол көрсетілген жерде) мерзіміне байланысты сыйақының ең жоғары жылдық тиімді мөлшерлемесі көрсетіледі:
қатысушы банк есепті ай ішінде банктік салым шарты бойынша қабылдаған салым;
есепті ай ішінде мерзімі ұзартылған банктік салым шарты бойынша салым;
сыйақы мөлшерлемесі есепті ай ішінде өзгертілген салым.
51. 8-кестенің 1.1 және 2.1-жолдарында мерзімділік шарттарына сәйкес келмейтін барлық салымдар арасында сыйақының ең жоғары жылдық тиімді мөлшерлемесі көрсетіледі.
52. 8-кестенің 1.2.1, 1.2.2, 1.2.3, 1.2.4, 1.2.5, 2.2.1, 2.2.2, 2.2.3, 2.2.4 және 2.2.5-жолдарында мерзімділік шарттарына сәйкес келетін барлық салымдар мен толықтыру құқығы бар жинақ салымдары арасындағы мерзімге байланысты сыйақының ең жоғары жылдық тиімді мөлшерлемесі көрсетіледі.
53. 8-кестенің 1.3.1, 1.3.2, 1.3.3, 1.3.4, 1.3.5, 2.3.1, 2.3.2, 2.3.3, 2.3.4, 2.3.5-жолдарында мерзімділік шарттарына сәйкес келетін барлық салымдар мен толықтыру құқығынсыз жинақ салымдары арасындағы мерзімге байланысты сыйақының ең жоғары жылдық тиімді мөлшерлемесі көрсетіледі.