Об утверждении квалификационных требований, предъявляемых к образовательной деятельности организаций, предоставляющих высшее и (или) послевузовское образование, и перечня документов, подтверждающих соответствие им
Приказ Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 5 января 2024 года № 4. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 января 2024 года № 33892.
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 5.
В соответствии с подпунктом 1-1) пункта 1 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях", подпунктом 176) пункта 15 Положения о Министерстве науки и высшего образования Республики Казахстан, утвержденным Постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 580 ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить квалификационные требования, предъявляемые к образовательной деятельности организаций, предоставляющих высшее и (или) послевузовское образование, и перечень документов, подтверждающих соответствие им согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы по перечню согласно приложению 2 к настоящему приказу.
3. Комитету по обеспечению качества в сфере науки и высшего образования Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на Интернет-ресурсе Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан после его официального опубликования.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра науки и высшего образования Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр науки
и высшего образования
Республики Казахстан
С. Нурбек
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство юстиции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство обороны
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство культуры и информации
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство туризма и спорта
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Генеральная Прокуратура
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Верховный Суд
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министра науки
и высшего образования
Республики Казахстан
от 5 января 2024 года № 4
Примечание ИЗПИ!
Приложение 1 предусматривается в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 16.01.2026 № 18 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Квалификационные требования, предъявляемые к образовательной деятельности организаций, предоставляющих высшее и (или) послевузовское образование, и перечень документов, подтверждающих соответствие им

Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының білім беру қызметіне қойылатын біліктілік талаптарын және оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2024 жылғы 5 қаңтардағы № 4 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 8 қаңтарда № 33892 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз.
"Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 1-тармағының 1-1) тармақшасына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 тамыздағы №580 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 176) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының білім беру қызметіне қойылатын біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесі бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес тізбе бойынша кейбір бұйрықтардың күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің Ғылым және жоғары білім саласында сапаны қамтамасыз ету комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім министрі
С. Нурбек
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Әділет министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және ақпарат министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Туризм және спорт министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Бас прокуратурасы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Жоғарғы соты
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары
білім министрінің
2024 жылғы 5 қаңтардағы
№ 4 бұйрығына 1-қосымша
Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының білім беру қызметіне қойылатын біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесі
Ескерту. Тізбе жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 16.01.2026 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының білім беру қызметіне қойылатын біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесі

1. Базовые квалификационные требования, предъявляемые к образовательной деятельности организаций высшего и (или) послевузовского образования (далее - ОВПО)
№ п/п
Квалификационные требования, предъявляемые к образовательной деятельности
Документы, подтверждающие соответствие квалификационным требованиям
Примечание
1
Наличие образовательной программы, внесенной в Реестр образовательных программ уполномоченного органа в области науки и высшего образования в соответствии с приказом Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 12 октября 2022 года № 106 "Об утверждении Правил ведения реестра образовательных программ, реализуемых организациями высшего и (или) послевузовского образования, а также основания включения в реестр образовательных программ и исключения из него" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 30139) (далее – приказ № 106), разработанной в соответствии с приказом Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 20 июля 2022 года № 2 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов высшего и послевузовского образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 28916) (далее – приказ № 2) и (или) приказами министра здравоохранения Республики Казахстан от 4 июля 2022 года № ҚР ДСМ-63 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов по уровням образования в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 28716) (далее – приказ № ҚР ДСМ-63) и от 9 января 2023 года № 4 "Об утверждении типовых учебных программ по медицинским и фармацевтическим специальностям" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 31672) (далее – приказ № 4).
Копия образовательной программы, внесенной в реестр образовательных программ уполномоченного органа в области науки и высшего образования по направлению подготовки кадров, разработанной на государственном языке и языке(ах) обучения на полный период обучения согласно приказу № 2 и(или) приказу № ҚР ДСМ-63 и приказу № 4.
Для ОВПО, реализующих подготовку кадров в области "Национальная безопасность и военное дело", а также Академии правосудия при Верховном Суде Республики Казахстан - копия образовательной программы, учебного плана по направлению подготовки кадров, разработанных на полный период обучения на государственном языке и языке(ах) обучения в соответствии с приказом № 2.
Для образовательных программ непрерывного интегрированного медицинского образования по медицине, педиатрии и стоматологии направления подготовки кадров "Здравоохранение" - наличие приложений к лицензии на уровни бакалариата, магистратуры и резидентуры.
2

1. Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының білім беру қызметіне қойылатын негізгі біліктілік талаптары (бұдан әрі - ЖЖОКБҰ)
№ Р/с
Білім беру қызметіне қойылатын біліктілік талаптары
Біліктілік талаптарына сәйкестікті растайтын құжаттар
Ескертпе
1
"Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында іске асыратын білім беру бағдарламаларының тізілімін жүргізу қағидалары, сондай-ақ білім беру бағдарламаларының тізіліміне енгізу мен одан алып тастау негіздерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2022 жылғы 12 қазандағы № 106 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 30139 болып тіркелген) (бұдан әрі - № 106 бұйрық) сәйкес ғылым және жоғары білім беру саласындағы уәкілетті органның білім беру бағдарламаларының тізіліміне "Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2022 жылғы 20 шілдедегі № 2 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28916 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 2 бұйрық) және (немесе) "Денсаулық сақтау саласындағы білім беру деңгейлерінің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 4 шілдедегі № ҚР ДСМ-63 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28716 болып тіркелген) (бұдан әрі – ҚР ДСМ-63 бұйрығы) және "Медициналық және фармацевтикалық мамандықтар бойынша үлгілік оқу бағдарламаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 9 қаңтардағы № 4 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31672 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 4 бұйрық) сәйкес әзірленген және енгізілген білім беру бағдарламасының болуы.
Ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органның кадрларды даярлау бағыты бойынша білім беру бағдарламаларының тізіліміне енгізілген, № 2 бұйрыққа және (немесе) ҚР ДСМ-63 бұйрығына және № 4 бұйрыққа сәйкес қазақ және оқыту тілінде(дерінде) оқытудың толық кезеңіне әзірленген білім беру бағдарламасының көшірмесі.
"Ұлттық қауіпсіздік және әскери іс" саласы бойынша кадрларды даярлауды іске асыратын ЖЖОКБҰ үшін, сонымен қатар Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасының жанындағы Құқық қорғау органдары академиясы және Қазақстан Республикасының Жоғарғы Сот Кеңесінің жанындағы Сот төрелігі академиясы үшін – № 2 бұйрыққа сәйкес қазақ және оқыту тілінде (дерінде) оқытудың толық кезеңіне әзірленген кадрлар даярлау бағыты бойынша білім беру бағдарламасының, оқу жоспарының көшірмелері.
"Денсаулық сақтау" кадрларды даярлау бағытының медицина, педиатрия, стоматология бойынша біріктірілген үздіксіз медициналық білім беру бағдарламалары үшін – бакалавриат, магистратура және резидентура білім деңгейлеріне лицензияға қосымшаларының бар болуы.
2

2.1. Наличие библиотечного фонда учебной, учебно-методической и научной литературы в формате печатных и (или) электронных изданий, обеспечивающих 100 % дисциплин образовательных программ по языкам обучения (для направлений подготовки кадров области "Национальная безопасность и военное дело" - за исключением дисциплин профилирующего цикла).
2.2. Обеспечение ежегодного обновления не менее 3 % фонда учебной литературы в разрезе дисциплин образовательных программ; для ОВПО в организационно-правовой форме республиканского государственного учреждения – ежегодное обновление не менее 1 % фонда учебной литературы в разрезе дисциплин образовательных программ.
2.3. Наличие договоров (соглашений) с библиотеками и научными организациями на совместное использование библиотечных фондов (доступ к электронной базе или информационным ресурсам).
2.4. По направлению подготовки кадров "Здравоохранение" - в том числе наличие институциональной подписки на международные базы данных по доказательной медицине.
Сведения о наличии фонда учебной, учебно-методической и научной литературы (по форме согласно приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям).
Копии документов, подтверждающих ежегодное обновление фонда учебной литературы.
Копии договоров (соглашений) (не менее двух) с библиотеками и научными организациями на совместное использование библиотечных фондов
3
Обеспеченность учебных корпусов ОВПО оборудованными медицинскими пунктами (за исключением резидентуры). Наличие лицензии на медицинскую деятельность. Для ОВПО, реализующих подготовку кадров в области "Национальная безопасность и военное дело" - наличие медицинского обслуживания обучающихся.
Сведения о наличии медицинского обслуживания, в том числе о наличии оснащенного медицинского пункта и лицензии на медицинскую деятельность (по форме согласно приложению 2 к настоящим квалификационным требованиям).
Копия документа, подтверждающего обеспечение медицинского обслуживания обучающихся организацией здравоохранения.
Допускается наличие одного медицинского пункта при соединении учебных корпусов внутренними переходами, за исключением ОВПО, реализующих подготовку кадров в области "Национальная безопасность и военное дело".
4
Создание условий для питания обучающихся в учебных корпусах ОВПО. Для ОВПО, реализующих подготовку кадров в области "Национальная безопасность и военное дело" – наличие объекта питания для обучающихся.
Сведения о наличии объекта питания, санитарно-эпидемиологического заключения уполномоченного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения на объект питания (по форме согласно приложению 3 к настоящим квалификационным требованиям).
Допускается наличие одного объекта питания при соединении учебных корпусов внутренними переходами, за исключением ОВПО, реализующих подготовку кадров в области "Национальная безопасность и военное дело".
5

2.1. Оқу бағдарламаларының пәндерін оқыту тілдерінде 100% қамтамасыз ететін, баспа және (немесе) электрондық басылымдар форматындағы оқу, оқу-әдістемелік және ғылыми әдебиеттер кітапхана қорының болуы ("Ұлттық қауіпсіздік және әскери іс" саласындағы кадрларды даярлау бағыттары бойынша, сонымен қатар Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасының жанындағы Құқық қорғау органдары академиясы үшін - бейіндік цикл пәндерін қоспағанда).
2.2. Білім беру бағдарламаларының кесіндісінде оқу әдебиеті қорының кемінде 3%-ын жыл сайын жаңартуды қамтамасыз ету, республикалық мемлекеттiк мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы, сондай-ақ мәдениет саласындағы уәкілетті органның қарауындағы ЖЖОКБҰ үшiн - бiлiм беру бағдарламаларының кесіндісінде оқу әдебиетi қорын кемінде 0,5 %-ын жыл сайын жаңартуды қамтамасыз ету.
2.3. Кітапхана пайдаланущыларға кітапханалық, ақпараттық және ақпараттық-библиографикалық қызмет үшін кітапханалармен және (немесе) ғылыми ұйымдармен шарттардың (келісімдердің) болуы.
2.4. "Денсаулық сақтау" бағыты бойынша - сонымен қатар дәлелді медицина бойынша халықаралық дерекқорларға институционалдық жазылудың болуы.
Оқу, оқу-әдістемелік және ғылыми әдебиеттер қорының болуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
Оқу әдебиеті қорының жыл сайын жаңартылғанын растайтын құжаттардың көшірмелері.
Кітапхана пайдаланущыларға кітапханалық, ақпараттық және ақпараттық-библиографикалық қызмет үшін кітапханалармен және (немесе) ғылыми ұйымдармен кітапхана қорын бірлесіп пайдалану шарттарының (келісімдерінің) (кемінде екі) көшірмелері.
Әдебиет қорын жыл сайын жаңарту біліктілік талаптары Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру саласында білім беру қызметімен айналысуға лицензияны және лицензияға қосымшаны алу кезінде қолданылмайды.
3
ЖЖОКБҰ оқу корпустарының жабдықталған медициналық пункттермен қамтамасыз етілуі (резидентураны қоспағанда). ЖЖОКБҰ-да медициналық қызметке лицензияның және білім алушыларға медициналық қызмет көрсету бойынша келісімшарттың болуы. "Ұлттық қауіпсіздік және әскери іс" саласында оқытуды жүзеге асыратын ЖЖОКБҰ, сонымен қатар Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасының жанындағы Құқық қорғау органдары академиясы үшін - білім алушылар үшін медициналық қызмет көрсетудің болуы.
Медициналық қызмет көрсетудің бар болуы, оның ішінде жабдықталған медициналық пункттермен қамтамасыз етілгені және медициналық қызметке лицензияның болуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
Денсаулық сақтау ұйымының білім алушыларға медициналық қызмет көрсетуін растайтын құжаттың көшірмесі.
"Ұлттық қауіпсіздік және әскери іс" саласында оқытуды іске асыратын ЖЖОКБҰ-ны қоспағанда, оқу корпустары ішкі өткелдермен қосылған жағдайда бір медициналық пунктінің болуына рұқсат етіледі.
4
ЖЖОКБҰ оқу корпустарында білім алушылардың тамақтануына жағдай жасалуы. "Ұлттық қауіпсіздік және әскери іс" саласында оқытуды жүзеге асыратын ЖЖОКБҰ, сонымен қатар Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасының жанындағы Құқық қорғау органдары академиясы үшін - білім алушыларды тамақтандыру объектісінің болуы.
Тамақтандыру объектісінің болуы, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы уәкілетті органның тамақтану объектісіне қорытындысының болуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
"Ұлттық қауіпсіздік және әскери іс" саласында оқытуды жүзеге асыратын ЖЖОКБҰ-ны қоспағанда, оқу корпустары ішкі өткелдермен қосылған жағдайда бір тамақтану объектісінің болуына рұқсат етіледі.
5

5.1. Наличие необходимых зданий (учебные корпуса), обеспечивающих качество образовательных услуг:
1) собственные либо принадлежащие на праве хозяйственного ведения или оперативного управления, или доверительного управления для ОВПО с участием государственных органов или квазигосударственных организаций не менее 5 %;
2) с учебными помещениями с площадью, соответствующей Санитарным правилам, утвержденным приказом министра здравоохранения Республики Казахстан от 5 августа 2021 года № ҚР ДСМ-76 "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 23890) (далее – Санитарные правила);
3) соответствующие правилам пожарной безопасности, согласно приказу министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 "Об утверждении Правил пожарной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26867) (далее – приказ № 55);
4) обеспеченные видеонаблюдением помещений и прилегающих территорий ОВПО, согласно постановлению Правительства Республики Казахстан от 06 мая 2021 года № 305 "Об утверждении требований к организации антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении" (далее – Постановление № 305).
5.2. Наличие уведомления о начале деятельности (эксплуатации) объекта незначительной эпидемической значимости, направленное в государственный орган в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения по месту нахождения ОВПО в соответствии со статьей 24 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс).
5.3. В том числе:
по направлению подготовки кадров "Здравоохранение" – обеспеченность собственными либо принадлежащими на праве хозяйственного ведения или оперативного управления или доверительного управления аккредитованными клиническими базами, или функционирующими на основе договора с научными организациями и организациями здравоохранения, имеющими аккредитованные клинические базы, клиниками организаций образования в области здравоохранения, университетскими больницами, базами резидентуры для программ медицинского образования, реализуемых по медицинским специальностям;
по направлению подготовки кадров "Архитектура и строительство" – наличие специализированных аудиторий (по строительным материалам и строительной физике; для студийных занятий; макетной мастерской с фондом гипсовых фигур, архитектурных деталей, мольбертов и др.) и лабораторий, оборудованных 3D принтерами с расходными материалами;
по направлениям подготовки кадров области "Национальная безопасность и военное дело" – наличие полигона, соответствующего профилю подготовки и стрелкового тира (виртуальный тир);
по направлению подготовки кадров "Право" - наличие криминалистического полигона и зала судебных заседаний.
Сведения о полезной учебной площади, наличии материально-технической базы (по форме согласно приложению 4 к настоящим квалификационным требованиям).
При получении лицензии или переоформлении лицензии в связи с реорганизацией организации образования расчет площади производится исходя из норм, установленных Санитарными правилами, с учетом сменности учебных занятий.
Копии документов, подтверждающих право хозяйственного ведения или оперативного управления или доверительного управления на здания (учебные корпуса), клиники.
Копия договоров (соглашений) с организацией, обеспечивающей исправность пожарного оборудования и документа, подтверждающего соответствие правилам пожарной безопасности.
Копия уведомления о начале деятельности (эксплуатации) объекта незначительной эпидемической значимости.

5.1. Білім беру қызметінің сапасын қамтамасыз ететін қажетті ғимараттардың (оқу корпустарының):
1) меншікті не шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығында, немесе үлесінің кемінде 5%-ы мемлекеттік органдардың немесе квазимемлекеттік ұйымдардың қатысуымен ЖЖОКБҰ үшін сенімгерлік басқару құқығында болуы;
2) оқу үй-жайларының ауданы Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 5 тамыздағы №ҚР ДСМ-76 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23890 болып тіркелген) "Білім беру объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларға (бұдан әрі – Санитариялық қағидалар) сәйкес болуы;
3) "Өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26867 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 55 бұйрық) өрт қауіпсіздігі талаптарына сәйкес болуы;
4) ЖЖОКБҰ үй-жайлары мен іргелес аумақтарының "Террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалуын ұйымдастыруға қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 6 мамырдағы № 305 қаулысына (бұдан әрі - № 305 қаулы) сәйкес бейнебақылаумен қамтамасыз етілуі.
5.2. "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 24-бабына (бұдан әрі - Кодекс) сәйкес ЖЖОКБҰ орналасқан жері бойынша халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы мемлекеттік органға жіберілген эпидемиялық маңыздылығы болмашы объекті қызметінің басталғаны және тоқтатылғаны (оларды пайдалану) туралы хабарламаның болуы.
5.3. Оның ішінде:
"Денсаулық сақтау" кадрларды даярлау бағыты бойынша – меншікті не шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығында немесе сенімгерлік басқару құқығында тиесілі аккредиттелген клиникалық базалармен немесе аккредиттелген клиникалық базалары бар ғылыми ұйымдармен және денсаулық сақтау ұйымдарымен, денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымдарының клиникаларымен, университеттік ауруханалармен, медициналық мамандықтар бойынша іске асырылатын медициналық білім беру бағдарламалары үшін резидентура базаларымен келісімшарт негізінде қамтамасыз етілуі;
"Сәулет және құрылыс" кадрларды даярлау бағыты бойынша – мамандандырылған аудиториялардың (құрылыс материалдары және құрылыс физикасы бойынша; студиялық сабақтар үшін; гипс фигуралары, сәулет бөлшектері, мольберттер қоры бар макет шеберханасы және т.б.) және шығыс материалдары бар 3D принтерлермен жабдықталған зертханалардың болуы;
"Ұлттық қауіпсіздік және әскери іс" саласындағы кадрларды даярлау бағыттары бойынша – дайындық бейініне сәйкес келетін полигонның және атыс тирінің (виртуалды тирінің) болуы, сонымен қатар бірлесіп пайдалану үшін;
"Құқық" кадрларды даярлау бағыты бойынша – криминалистикалық полигон мен сот отырыстары залының болуы.
Пайдалы оқу алаңының, материалдық-техникалық базасының болуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
Білім беру ұйымын қайта құруға байланысты лицензия алу немесе лицензияны қайта ресімдеу кезінде ауданды есептеу оқу сабақтарының ауысымын ескере отырып, Санитариялық қағидаларда белгіленген нормалар негізінде жүргізіледі.
"Ұлттық қауіпсіздік және әскери іс" саласындағы кадрларды даярлау бағыттары бойынша – бір мемлекеттік басқару органының ведомстволық бағынысты ЖЖОКБҰ полигонын пайдалануға жол беріледі.
Ғимараттарға (оқу корпустарына), клиникаларға шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару немесе сенімгерлік басқару құқығын растайтын құжаттардың көшірмелері.
Өрт жабдығының жұмысқа жарамдылығын қамтамасыз ететін ұйыммен жасалған шарттардың (келісімдердің) және өрт қауіпсіздігі талаптарына сәйкестікті растайтын құжаттың көшірмесі.
Жаңадан құрылған ұйымдар үшін – объектіні пайдалануға беру актісі, оның ішінде өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ететін адамдарды тағайындау туралы бұйрық, өрт қауіпсіздігі шаралары туралы нұсқаулық, эвакуациялау жоспары, бастапқы өрт сөндіру құралдарының қажетті ең аз көлемі (№ 55 бұйрықтың 3-қосымшасына сәйкес), өрт автоматикасы жүйелері мен қондырғыларын пайдалануға қабылдау актісінің көшірмесі.
Эпидемиялық маңыздылығы болмашы объекті қызметінің басталғаны және тоқтатылғаны (оларды пайдалану) туралы хабарламаның көшірмесі.

По направлению подготовки кадров "Здравоохранение" - копии договоров (соглашений) (не менее двух) по клинической базе, включая взрослые и детские профили (согласно приказу министра здравоохранения Республики Казахстан от 25 мая 2021 года № ҚР ДСМ – 43 "Об утверждении перечня медицинских специальностей программ резидентуры" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22844) (далее – приказ № ҚР ДСМ-43), охватывающих период обучения обучающихся и имеющих аккредитацию в области здравоохранения в соответствии с профилем образовательной программы.
6
Создание равных условий и безбарьерного доступа к образовательным услугам для обучающихся с особыми образовательными потребностями:

"Денсаулық сақтау" кадрларды даярлау бағыты бойынша – білім алушылардың оқу кезеңін қамтитын және денсаулық сақтау саласында аккредиттелген білім беру бағдарламасының бейініне сәйкес ересектердің және балалардың бейінін қоса алғанда ("Резидентура бағдарламаларының медициналық мамандықтар тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 25 мамырдағы № ҚР ДСМ-43 бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22844 болып тіркелген) (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-43 бұйрығы) клиникалық база бойынша шарттардың (келісімдердің) (кемінде екі) көшірмелері.
6
Ерекше білім беру қажеттіліктері бар білім алушылар үшін білім беру қызметтеріне кедергісіз қол жеткізу және тең жағдайлардың жасалуы:

1) наличие входных путей, средств информационно-навигационной поддержки, дублирование лестниц пандусами или подъемными устройствами, оборудование лестниц и пандусов поручнями, окрашивание контрастной краской дверей и лестниц, выделение мест для парковки автотранспортных средств для лиц с инвалидностью;
2) наличие специального кабинета, оборудованного средствами обучения, учебной литературой, адаптированными программными обеспечениями;
3) наличие специалистов, прошедших курсы повышения квалификации или стажировки/переподготовки по методике инклюзивного образования.
Сведения о полезной учебной площади, наличии материально-технической базы (по форме согласно приложению 4 к настоящим квалификационным требованиям).
Сведения об укомплектованности преподавательскими кадрами образовательных программ по направлению подготовки кадров (по форме согласно приложению 5 к настоящим квалификационным требованиям).
Квалификационное требование не распространяется на ОВПО, реализующих подготовку кадров в области "Национальная безопасность и военное дело", а также Академию правосудия при Верховном Суде Республики Казахстан.
7
7.1. Доступность широкополосного интернета, включая беспроводные технологии;
7.2. Наличие компьютерных кабинетов, компьютеров, специализированных лицензионных программных обеспечений, необходимых для реализации образовательных программ;
7.3. Наличие учебно-лабораторной и материально-технической базы, технических средств обучения и оборудования, необходимых для реализации образовательных программ;
7.4. Наличие информационной системы управления образованием с актуальными базами данных в соответствии с формами, предназначенных для сбора административных данных, предоставляемых организациями высшего и (или) послевузовского образования в рамках образовательного мониторинга, утвержденными приказом Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 27 февраля 2023 года № 84 "Об утверждении форм, предназначенных для сбора административных данных, предоставляемых организациями высшего и (или) послевузовского образования в рамках образовательного мониторинга) (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 31973) (далее – приказ № 84), и соответствие фактических данных сведениям единой платформы высшего образования (далее - ЕПВО), для ОВПО, реализующих подготовку кадров в области "Национальная безопасность и военное дело", а также Академии правосудия при Верховном Суде Республики Казахстан - по отдельным формам ЕПВО.

1) кіру жолдарының, ақпараттық-навигациялық қамтамасыз ету құралдарының болуы, баспалдақтарды пандустармен немесе көтергіш құрылғылармен қайталау, баспалдақтар мен пандустарды тұтқалармен жабдықтау, есіктер мен баспалдақтарды контрастты бояумен бояу, мүгедектерге арналған көлік құралдары үшін тұрақ орындарының болуы;
2) әр оқу корпусында оқу-әдістемелік құралдармен, оқу әдебиетімен, бейімделген бағдарламалық қамтамасыз етумен жабдықталған арнайы кабинеттердің болуы;
3) инклюзивті білім берудің әдістемесі бойынша біліктілікті арттыру курстарынан немесе тағылымдамадан/қайта даярлаудан өткен ерекше білім беру қажеттіліктері бар білім алушылар үшін оқытушыларда оқыту дағдыларының болуы.
Пайдалы оқу алаңының, материалдық-техникалық базасының болуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
Кадрларды даярлау бағытының білім беру бағдарламалары бойынша оқытушы кадрлармен жасақталуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
Біліктілік талаптары "Ұлттық қауіпсіздік және әскери іс" саласында оқытуды іске асыратын ЖЖОКБҰ, сонымен қатар Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасының жанындағы Құқық қорғау органдары академиясы және Қазақстан Республикасының Жоғарғы Сот Кеңесінің жанындағы Сот төрелігі академиясы үшін қолданылмайды.
7
7.1. Сымсыз технологияларды қоса алғанда, кең жолақты интернеттің қолжетімділігі.
7.2. Білім беру бағдарламаларын іске асыру үшін қажетті компьютерлік кабинеттердің, компьютерлердің, мамандандырылған лицензиялық бағдарламалық қамтамасыз етудің болуы.
7.3. Білім беру бағдарламаларын іске асыру үшін қажетті оқу-зертханалық және материалдық-техникалық базаның, техникалық оқу құралдарының және жабдықтардың болуы.
7.4. "Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру саласындағы ақпараттандыру объектілерін ұйымдастыру және олардың жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2024 жылғы 2 қыркүйектегі № 428 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 35056 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 428 бұйрық) сәйкес, сонымен қатар, "Білім беру мониторингі шеңберінде жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары ұсынатын әкімшілік деректерді жинауға арналған нысандарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2023 жылғы 27 ақпандағы № 84 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31973 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 84 бұйрық) бекітілген білім беру мониторингінің шеңберінде жоғары және (немесе) жоғары оқу орнын ұйымдарымен ұсынылатын әкімшілік деректерді жинау үшін арналған нысандарға сәйкес өзекті дерекқорлары бар білім беруді басқарудың ақпараттық жүйесінің болуы және нақты деректердің жоғары білім берудің бірыңғай платформасының ақпаратына (бұдан әрі - ЖББП) сәйкестігі, "Ұлттық қауіпсіздік және әскери іс" саласында оқытуды іске асыратын ЖЖОКБҰ, сонымен қатар Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасының жанындағы Құқық қорғау органдары академиясы және Қазақстан Республикасының Жоғарғы Сот Кеңесінің жанындағы Сот төрелігі академиясы үшін - ЖББП жекелеген нысандары бойынша.

7.5. Наличие доменного имени третьего уровня в зоне edu.kz.
7.6. В том числе:
по направлению подготовки кадров "Здравоохранение" – наличие симуляционного кабинета (центра), оснащенного для овладения компетенциями в соответствии с приказом № ҚР ДСМ-63 и приказом № 4;
по направлению подготовки кадров "Архитектура и строительство" - наличие специализированных программных комплексов, реализующих технологию информационного моделирования.
Сведения о материально-техническом обеспечении образовательного процесса, в том числе о наличии компьютеров, лабораторного оборудования, технических средств обучения, программных обеспечении и информационных систем (по форме согласно приложению 6 к настоящим квалификационным требованиям).
Квалификационное требование "включая беспроводные технологии" не распространяется на ОВПО, реализующих подготовку кадров в области "Национальная безопасность и военное дело".
Квалификационное требование по наличию информационной системы управления образованием с актуальными базами данных в соответствии с формами согласно приказу № 84, и соответствие фактических данных с ЕПВО, по наличию доменного имени третьего уровня не распространяются на организации образования, подведомственные органам национальной безопасности Республики Казахстан
8
Соответствие минимальных затрат ОВПО на 1 (одного) обучающегося на платной основе, составляющих не менее 50 % от стоимости государственного образовательного заказа на подготовку кадров с высшим и (или) послевузовским образованием на соответствующий учебный год, утвержденный уполномоченным органом в области науки и высшего образования, уполномоченным органом в области здравоохранения.
Сведения о соответствии минимальных затрат на 1 (одного) обучающегося на соответствующий учебный год (по форме согласно приложению 7 к настоящим квалификационным требованиям).
Квалификационные требования не распространяются на ОВПО в организационно-правовой форме республиканского государственного учреждения
9
9.1. Обеспечение прохождения преподавателями, для которых основным местом работы является ОВПО, повышения квалификации в соответствии с профилем преподаваемых дисциплин не реже 1 (одного) раза в 3 (три) года и объемом не менее 72 (семидесяти двух) часов за курс обучения, в том числе:
по направлению подготовки кадров "Архитектура и строительство" - по профилю преподаваемых дисциплин в научно-исследовательских, изыскательских, проектных и производственных организациях;
по направлению подготовки кадров "Искусство" - по профилю преподаваемых дисциплин в образовательных, творческих, научно-исследовательских и других организациях сферы культуры и искусства.

7.5. Edu. kz аймағында үшінші деңгейдегі домендік атаудың болуы.
7.6. Оның ішінде:
"Денсаулық сақтау" кадрларды даярлау бағыты бойынша № ҚР ДСМ-63 бұйрығына және № 4 бұйрығына сәйкес құзыретті меңгеру үшін жабдықталған симуляциялық кабинеттің (орталық) болуы;
"Сәулет және құрылыс" кадрларын даярлау бағыты бойынша - ақпараттық модельдеу технологиясын іске асыратын мамандандырылған бағдарламалық кешендердің болуы.
Білім беру процесін материалдық-техникалық қамтамасыз ету, оның ішінде компьютерлердің, зертханалық жабдықтың, техникалық оқу құралдарының, бағдарламалық қамтамасыз етудің және ақпараттық жүйелердің болуы туралы ақпарат (осы біліктілік талаптарына 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
"Сымсыз технологияларды қоса алғанда" біліктілік талабы "Ұлттық қауіпсіздік және әскери іс" саласында оқытуды жүзеге асыратын ЖЖОКБҰ, сонымен қатар Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасының жанындағы Құқық қорғау органдары академиясы және Қазақстан Республикасының Жоғарғы Сот Кеңесінің жанындағы Сот төрелігі академиясы үшін қолданылмайды.
№ 84, № 428 бұйрықтарымен бекітілген нысандарға сәйкес жаңартылған деректер базалары бар білім беруді басқарудың ақпараттық жүйесінің болуы, нақты деректердің БЖБП сәйкестігі және үшінші деңгейдегі домендік атаудың болуына қойылатын біліктілік талаптары Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдарына ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдарына қолданылмайды.
8
ЖЖОКБҰ-ның ақылы негізде оқитын 1 (бір) білім алушыға арналған ең төменгі шығындарының көлемі ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті орган, денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен тиісті оқу жылына жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға арналған мемлекеттік білім беру тапсырысы құнының кемінде 50 %-на сәйкестігі.
Тиісті оқу жылына 1 (бір) білім алушыға арналған ең төменгі шығындардың сәйкестігі туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
Біліктілік талаптары республикалық мемлекеттiк мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы ЖЖОКБҰ үшiн қолданылмайды.
9
9.1. Негізгі жұмыс орны ЖЖОКБҰ болып табылатын оқытушылардың 3 (үш) жылда 1 (бір) реттен кем емес оқытылатын пәндер бейініне сәйкес оқу курсында кемінде 72 (жетпіс екі) сағат жалпы көлемінде біліктілігін арттыруды қамтамасыз ету, оның ішінде:
"Сәулет және құрылыс" кадрларды даярлау бағыты бойынша – оқытылатын пәндер бейіні бойынша ғылыми-зерттеу, іздестіру, жобалау және өндірістік ұйымдарда;
"Өнер" кадрларды даярлау бағыты бойынша – оқытылатын пәндер бейіні бойынша мәдениет және өнер саласындағы оқу, шығармашылық, ғылыми-зерттеу және басқа ұйымдарда.

9.2. Обеспечение повышения квалификации руководителей ОВПО и его заместителя(ей) в области менеджмента не реже 1 (одного) раза в 3 (три) года.
9.3. По направлению подготовки кадров "Здравоохранение" – обеспечение повышения квалификации в соответствии с Правилами дополнительного и неформального образования специалистов в области здравоохранения и признания результатов обучения, полученных через дополнительное и неформальное образование, утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-303/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21847).
Сведения о повышении квалификации преподавателей в соответствии с профилем преподаваемых дисциплин и руководителей ОВПО в области менеджмента (по форме согласно приложению 8 к настоящим квалификационным требованиям).
Документы, подтверждающие прохождение курса повышения квалификации, в том числе: сертификат с указанием темы курса, объема освоенных часов, периода прохождения курса, отчет слушателя по итогам курса (за исключением случаев, когда в содержании курса имеются сведения ограниченного доступа).
Для ОВПО, реализующих подготовку кадров в области "Национальная безопасность и военное дело", а также Академии правосудия при Верховном Суде Республики Казахстан – повышение квалификации преподавателей в соответствии с профилем преподаваемых дисциплин или по методике преподавания с объемом не менее 36 (тридцати шести) академических часов за курс обучения.
10
Обеспеченность специализированной научно-технической и (или) научно-методической и (или) творческой и (или) экспериментальной базой по направлению подготовки кадров в соответствии с образовательной программой.
Сведения о наличии специализированной научно-технической/научно-методической/ клинической/ экспериментальной базы, творческих мастерских, концертных, выставочных залов (по форме согласно приложению 9 к настоящим квалификационным требованиям).
11
Создание условий для проживания (обеспечение общежитиями/хостелами/ гостиницами, соответствующим требованиям Санитарных правил) нуждающимся обучающимся.
Сведения о наличии общежитий и/или договоров с хостелами/ гостиницами, утвержденных руководителем ОВПО.
Сведения о санитарно-эпидемиологическом заключении о соответствии помещений для проживания обучающихся требованиям нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
Соответствие сведений в ЕПВО фактическим данным.
Квалификационные требования не распространяются на ОВПО, реализующих подготовку кадров в области "Национальная безопасность и военное дело", а также Академию правосудия при Верховном Суде Республики Казахстан.
12
Использование компьютерной программы для проверки наличия заимствованного материала и использования текста с синонимической заменой слов и выражений без изменения смысла (парафраз), включая использование текста, переведенного с другого языка.
Наличие функционирующей электронной базы данных (архив) выданных документов об образовании, а также дипломных работ (проектов), магистерских диссертаций (доступ к электронной базе или информационным ресурсам).
Документ, подтверждающий наличие компьютерной программы для проверки наличия заимствованного материала и использования текста с синонимической заменой слов и выражений без изменения смысла (парафраз), включая использование текста, переведенного с другого языка.
Ссылка на тестовый доступ функционирующей электронной базе данных (архив) выданных документов об образовании, дипломных работ (проектов), магистерских диссертаций.
Квалификационные требования не распространяются на ОВПО, реализующих подготовку кадров в области "Национальная безопасность и военное дело", а также Академию правосудия при Верховном Суде Республики Казахстан.

9.2. ЖЖОКБҰ басшыларының және оның орынбасар(лар)ының менеджмент саласында 3 (үш) жылда кемінде 1 (бір) рет біліктілігін арттыруды қамтамасыз ету.
9.3. "Денсаулық сақтау" кадрларды даярлау бағыты бойынша –
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-303/2020 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21847 болып тіркелген) Денсаулық сақтау саласындағы мамандарға қосымша және формальды емес білім беру қағидалары және қосымша және формальды емес білім беру арқылы алынған оқыту нәтижелерін тану қағидаларына сәйкес біліктілігін арттыруды қамтамасыз ету.
9.4. Білім беру процесінде жасанды интеллект саласы бойынша оқытушылардың біліктілігін арттырудан (кемінде 18 (он сегіз) сағат) 3 (үш) жылда 1 (бір) реттен кем емес ("Ұлттық қауіпсіздік және әскери істер" мамандығы бойынша кадрлар дайындайтын ЖЖОКБҰ қоспағанда) өтуін қамтамасыз ету.
Оқытылатын пәндердің бейініне сәйкес оқытушылардың және менеджмент саласы бойынша ЖЖОКБҰ басшыларының біліктілігін арттыру туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
Біліктілікті арттыру курсын аяқтағанын растайтын құжаттар, оның ішінде: курстың тақырыбы, игерілген сағаттар көлемі, курсты аяқтау мерзімі көрсетілген сертификат, курс нәтижелері туралы тындаушының есебі (курстың мазмұнында шектелген ақпарат бар болған жағдайларды қоспағанда).
"Ұлттық қауіпсіздік және әскери іс" саласында оқытуды іске асыратын ЖЖОКБҰ, сонымен қатар Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасының жанындағы Құқық қорғау органдары академиясы және Қазақстан Республикасының Жоғарғы Сот Кеңесінің жанындағы Сот төрелігі академиясы үшін – оқытылатын пәндердің бейініне сәйкес немесе оқу әдістемесіне сәйкес бір оқу курсына кемінде 36 (отыз алты) академиялық сағат көлемімен оқытушылардың біліктілігін арттыру.
Халықаралық білім беру платформалары негізінде алынған, оқытылатын пән бейіні мен жасанды интеллект саласы бойынша біліктілігін арттыруды растайтын құжаттың болуына рұқсат етіледі.
10
Білім беру бағдарламасына сәйкес кадрларды даярлау бағыты бойынша мамандандырылған ғылыми-техникалық және/немесе ғылыми-әдістемелік және (немесе) шығармашылық және (немесе) эксперименттік базамен қамтамасыз етілуі.
Мамандандырылған ғылыми-техникалық/ ғылыми-әдістемелік/ клиникалық/ эксперименталдық базалардың, шығармашылық шеберханалардың, концерттік, көрме залдарының болуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
11
Оқу кезеңінде тұрғын үйге мұқтаж білім алушыларды 100% қамтамасыз ету үшін тұрмыстық жағдайларын жасау (санитариялық қағидалардың және № 55 бұйрықтың өрт қауіпсіздігі талаптарына сәйкес келетін жатақханалар/хостелдер/қонақ үйлермен қамтамасыз ету).
Жатақханалардың болуы туралы және/немесе ЖЖОКБҰ басшысымен бекітілген хостелдермен/қонақ үйлермен шарттар туралы ақпарат.
Білім алушылардың тұруына арналған үй-жайлардың халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы (осы біліктілік талаптарына 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша) және өрт қауіпсіздігі саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкестігі туралы мәліметтер.
БЖБП ақпаратының нақты деректермен сәйкестігі.
Біліктілік талаптары "Ұлттық қауіпсіздік және әскери іс" саласында оқытуды іске асыратын ЖЖОКБҰ, сонымен қатар Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасының жанындағы Құқық қорғау органдары академиясы және Қазақстан Республикасының Жоғарғы Сот Кеңесінің жанындағы Сот төрелігі академиясы үшін қолданылмайды.
12
Бөтен материалдың (плагиат) бар-жоғын тексеруге арналған компьютерлік бағдарламамен қамтамасыз ету.
Берілген білім беру құжаттары, сондай-ақ дипломдық жұмыстар (жобалар), магистрлік диссертациялардың жұмыс істеп тұрған электрондық деректер базасының (мұрағатының) болуы (электрондық дерекқорға немесе ақпараттық ресурстарға қолжетімділік).
Бөтен материалдың (плагиат) бар-жоғын тексеруге арналған компьютерлік бағдарламаның болуын растайтын құжат.
Берілген білім беру құжаттары, дипломдық жұмыстар (жобалар), магистрлік диссертациялардың жұмыс істеп тұрған электрондық деректер базасына (мұрағатына) тестілік қолжетімділікке сілтеме (осы біліктілік талаптарына 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
Біліктілік талаптары "Ұлттық қауіпсіздік және әскери іс" саласында оқытуды іске асыратын ЖЖОКБҰ, сонымен қатар Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасының жанындағы Құқық қорғау органдары академиясы және Қазақстан Республикасының Жоғарғы Сот Кеңесінің жанындағы Сот төрелігі академиясы үшін қолданылмайды.

2. Профилирующие квалификационные требования, предъявляемые к образовательной деятельности ОВПО
2.1 Для реализации образовательных программ высшего образования, с присуждением академической степени "бакалавр"
№ п/п
Квалификационные требования, предъявляемые к образовательной деятельности
Документы, подтверждающие соответствие квалификационным требованиям
Примечание
13
13.1. Наличие преподавателей в соответствии с дисциплинами образовательных программ;
13.2. Соответствие образования преподавателей и (или) их ученой степени и (или) степени (академической) доктора философии PhD/доктора по профилю и (или) ученого звания, выданных/признанных уполномоченным органом в области науки и высшего образования, профилю преподаваемых дисциплин;
13.3. Доля преподавателей, для которых основным местом работы является ОВПО, от общего числа преподавателей по образовательным программам направлений подготовки кадров:
"Бизнес и управление", "Искусство", "Сфера обслуживания", "Стандартизация, сертификация и метрология (по отраслям)", "Информационные и коммуникационные технологии", "Журналистика и информация", а также для ОВПО, реализующих образовательные программы в сфере гражданской авиации и подготовку кадров в области "Национальная безопасность и военное дело" – не менее 40 %;
по образовательным программам иных направлений подготовки кадров – не менее 60 %.
13.4. Доля преподавателей (за исключением преподавателей цикла общеобразовательных дисциплин) по совместительству, занимающихся по основному месту работы практической профессиональной деятельностью по профилю преподаваемых дисциплин, со стажем работы по направлению подготовки кадров не менее 3 (трех) лет за последние 10 (десять) лет от общего числа преподавателей дисциплин циклов базового и профилирующего по образовательной программе направления подготовки кадров - не менее 10 %;
по направлению подготовки кадров "Здравоохранение", - в том числе наличие клинических наставников, соответствующих требованиям согласно приказу Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-304/2020 "Об утверждении положений о клинической базе, клинике организации образования в области здравоохранения, университетской больнице, базе резидентуры, интегрированном академическом медицинском центре и требований, предъявляемых к ним" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21848).
Сведения об укомплектованности преподавательскими кадрами образовательных программ по направлению подготовки кадров (по форме согласно приложению 5 к настоящим квалификационным требованиям).
Профиль дисциплины определяется в соответствии с Классификатором направлений подготовки кадров с высшим и послевузовским образованием и (или) Классификатором научных направлений, утверждаемых согласно закону РК "О науке", с учетом содержания дисциплины, характеристики сферы изучения.
Квалификационные требования в части преподавателей по совместительству, соответствия образования преподавателей профилю преподаваемых дисциплин цикла общеобразовательных дисциплин, не распространяются на ОВПО, реализующих подготовку кадров в области "Национальная безопасность и военное дело".
14

2. ЖЖОКБҰ білім беру қызметіне қойылатын бейіндік біліктілік талаптары
2.1 "Бакалавр" дәрежесін бере отырып, жоғары білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыру үшін
13
13.1. Білім беру бағдарламалары бойынша барлық пәндер мен білім алушылардың оқу жұмысы түрлеріне сәйкес оқытушылармен қамтылуы;
13.2. Оқытушылардың білімінің және (немесе) ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті орган берген/таныған ғылыми дәрежесінің және(немесе) PhD философия докторы/бейіні бойынша доктор (академиялық) дәрежесінің және(немесе) ғылыми атағының оқытылатын пәндердің бейініне сәйкестігі;
13.3. Негізгі жұмыс орны ЖЖОКБҰ болып табылатын оқытушылардың үлесі кадрларды даярлау бағытының білім беру бағдарламалары бойынша оқытушылардың жалпы санының:
"Бизнес және басқару", "Өнер", "Қызмет көрсету саласы", "Стандарттау, сертификаттау және метрология (салалар бойынша) ", "Ақпараттық және коммуникациялық технологиялар", "Ақпараттық қауіпсіздік", "Журналистика және ақпарат", сондай-ақ азаматтық авиация саласындағы білім беру бағдарламаларын және "Ұлттық қауіпсіздік және әскери іс" саласындағы кадрларды даярлау бағыттары бойынша білім беру бағдарламаларын іске асыратын ЖЖОКБҰ үшін - 40 %-нан кем болмауы;
кадрлар даярлаудың басқа бағыттарының білім беру бағдарламалары бойынша – 60 %-нан кем болмауы.
13.4. Негізгі жұмыс орны бойынша оқытылатын пәндер бейініне сәйкес практикалық кәсіптік қызметпен айналысатын, соңғы 10 (он) жылдың кемінде 3 (үш) жылы кадрларды даярлау бағыты бойынша жұмыс өтілі бар қоса атқаратын оқытушылардың үлесі кадрларды даярлау бағыты бойынша білім беру бағдарламаларының базалық ("Денсаулық сақтау" кадрларды даярлау бағытынан басқа) және бейіндік пәндер циклдері оқытушыларының (жалпы білім беретін пәндер циклінің оқытушыларынан басқа, ("Денсаулық сақтау" кадрларды даярлау бағыты бойынша - жалпы білім беретін және базалық пәндер циклінің оқытушыларынан басқа) жалпы санынан кемінде – 10 %;
"Құқық" кадрларды даярлау бағыты бойынша – негізгі жұмыс орны бойынша оқытылатын пәндер бейініне сәйкес тұрақты жұмыс істейтін судьялар, прокурорлар, адвокаттар және заңгер-практиктер ретінде практикалық кәсіптік қызметпен айналысатын, қоса атқаратын оқытушылардың үлесі кадрларды даярлау бағыты бойынша білім беру бағдарламаларының базалық және бейіндік пәндер циклдері оқытушыларының (жалпы білім беретін пәндер циклінің оқытушыларынан басқа) жалпы санынан кемінде – 10 %;
"Денсаулық сақтау" кадрларды даярлау бағыты бойынша – сонымен қатар "Клиникалық база, денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйым клиникасы, университеттік аурухана, резидентура базасы, интеграцияланған академиялық медициналық орталық туралы ережелерді және оларға қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-304/2020 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №21848 болып тіркелген) сәйкес талаптарға сай келетін клиникалық тәлімгерлердің болуы.
Кадрларды даярлау бағытының білім беру бағдарламалары бойынша оқытушы кадрлармен жасақталуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
Тәлімгерлер құрамы туралы ақпарат ("Денсаулық сақтау" кадрларды даярлау бағыты бойынша) (осы біліктілік талаптарына 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
Пәннің мазмұнын, оқу саласының ерекшеліктерін есепке ала отырып, пәннің бейіні жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлау бағыттарының жіктеуішіне және (немесе) "Ғылым және технологиялық саясат туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес бекітілген Ғылыми бағыттар жіктеуішіне сәйкес айқындалады.
Қоса атқаратын оқытушыларға қатысты, жалпы білім беру пәндері циклі бойынша оқытушылардың білімінің оқытатын пәндерінің бейініне сәйкестігіне қатысты біліктілік талаптары "Ұлттық қауіпсіздік және әскери іс" саласында оқытуды іске асыратын ЖЖОКБҰ үшін қолданылмайды.
14

14.1. По образовательным программам направления подготовки кадров "Архитектура и строительство" - доля преподавателей профильных дисциплин с опытом практической работы не менее 3 (трех) лет за последние 10 (десять) лет на производстве (в том числе в составе проектных групп), соответствующим профилю преподаваемых дисциплин, от общего числа преподавателей профильных дисциплин по образовательным программам направления подготовки кадров – не менее 40 %;
14.2. По образовательным программам направления подготовки кадров "Здравоохранение" - доля преподавателей профильных дисциплин с опытом клинической работы в организациях здравоохранения и (или) практической работы в организациях санитарно-эпидемиологической службы, фармацевтических организациях не менее 3 (трех) лет за последние 10 (десять) лет от общего числа преподавателей профильных дисциплин по образовательным программам направления подготовки кадров – не менее 50 %.
14.3. По образовательным программам направления подготовки кадров "Право" - доля преподавателей профильных дисциплин с опытом практической работы не менее 3 (трех) лет за последние 10 (десять) лет в сфере юриспруденции по профилю преподаваемых дисциплин, от общего числа преподавателей профильных дисциплин по образовательным программам направления подготовки кадров – не менее 60 %.
Сведения об укомплектованности преподавательскими кадрами образовательных программ по направлению подготовки кадров (по форме согласно приложению 5 к настоящим квалификационным требованиям).
15
15.1. Доля преподавателей по образовательным программам направления подготовки кадров, для которых основным местом работы является ОВПО, с ученой степенью и (или) степенью (академической) доктора философии PhD/доктора по профилю и(или) ученым званием, выданными/признанными уполномоченным органом в области науки и высшего образования и (или) преподавателей, удостоенных спортивного звания "Заслуженный тренер Республики Казахстан" (дополнительно для направления подготовки кадров "Искусство" - удостоенных почетных званий и государственных наград Республики Казахстан по профилю подготовки кадров): по направлениям подготовки кадров "Педагогические науки", "Право" – не менее 50 % от общего числа преподавателей по образовательным программам направления подготовки кадров; по направлениям подготовки кадров "Сфера обслуживания", "Информационные и коммуникационные технологии", "Журналистика и информация" – не менее 30 % от общего числа преподавателей по образовательным программам направления подготовки кадров; по иным направлениям подготовки кадров – не менее 40 % от общего числа преподавателей по образовательным программам направления подготовки кадров.

14.1. "Сәулет және құрылыс" кадрларды даярлау бағытының білім беру бағдарламалары бойынша – оқытылатын пәндер бейініне сәйкес келетін өндірісте соңғы 10 (он) жылда кемінде 3 (үш) жыл практикалық жұмыс тәжірибесі бар (соның ішінде жобалық топтың құрамында) бейінді пәндер оқытушыларының үлесі кадрларды даярлау бағыты бойынша білім беру бағдарламаларының бейіндік пәндер оқытушыларының жалпы санынан - кемінде 40 %.
14.2. "Денсаулық сақтау" кадрларды даярлау бағытының білім беру бағдарламалары бойынша - денсаулық сақтау ұйымдарында клиникалық жұмыс және/немесе санитариялық-эпидемиологиялық қызмет ұйымдарында, фармацевтикалық ұйымдарда соңғы 10 (он) жылда кемінде 3 (үш) жыл практикалық жұмыс тәжірибесі бар бейінді пәндер оқытушыларының үлесі кадрларды даярлау бағытының білім беру бағдарламалары бойынша бейінді пәндер оқытушыларының жалпы санынан кемінде - 50 %.
14.3. "Құқық" кадрларды даярлау бағытының білім беру бағдарламалары бойынша - оқытылатын пәндер бейініне сай келетін құқықтану саласында соңғы 10 (он) жылда кемінде 3 (үш) жыл практикалық жұмыс тәжірибесі бар бейінді пәндер оқытушыларының үлесі кадрларды даярлау бағытының білім беру бағдарламалары бойынша бейінді пәндер оқытушыларының жалпы санынан кемінде – 60 %.
Кадрларды даярлау бағытының білім беру бағдарламалары бойынша оқытушы кадрлармен жасақталуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
15
15.1. Негізгі жұмыс орны ЖЖОКБҰ болып табылатын ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті орган берген/таныған ғылыми дәрежесі және (немесе) PhD философия докторы/бейіні бойынша доктор (академиялық) дәрежесі бар және (немесе) ғылыми атағы бар және (немесе) "Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген жаттықтырушысы" спорттық атағы берілген ("Өнер" кадрларды даярлау бағыты бойынша қосымша – кадрларды даярлау бейініне сай келетін Қазақстан Республикасының құрметті атақтары берілген және мемлекеттік наградаларымен наградталған) оқытушылардың үлесі: "Педагогикалық ғылымдар", "Құқық" кадрларды даярлау бағыттары бойынша - кадрларды даярлау бағытының білім беру бағдарламалары бойынша оқытушылардың жалпы санынан кемінде 50 %; "Қызмет көрсету саласы", "Ақпараттық және коммуникациялық технологиялар", "Ақпараттық қауіпсіздік", "Өнер", "Журналистика және ақпарат" кадрларды даярлау бағыттары бойынша - кадрларды даярлау бағытының білім беру бағдарламалары бойынша оқытушылардың жалпы санынан кемінде 30 %; кадрларды даярлаудың өзге бағыттары бойынша - білім беру бағдарламалары бойынша оқытушылардың жалпы санынан кемінде 40 %.

15.2. По направлению подготовки кадров "Здравоохранение": доля преподавателей, для которых основным местом работы является ОВПО, с ученой степенью и (или) степенью (академической) доктора философии PhD/доктора по профилю и(или) ученым званием, выданными/признанными уполномоченным органом в области науки и высшего образования от общего числа преподавателей по образовательным программам направления подготовки кадров – не менее 40 %, доля преподавателей со степенью "магистр" и/или преподавателей базовых и профильных дисциплин, окончивших резидентуру и(или) с высшей/первой квалификационной категорией врача и(или) со стажем клинической работы не менее 5 лет за последние 10 лет, для которых основным местом работы является ОВПО, от общего числа преподавателей по образовательным программам направления подготовки кадров – не более 60 %.
15.3. Для направлений подготовки кадров области "Национальная безопасность и военное дело" - доля преподавателей, для которых основным местом работы является ОВПО: с ученой степенью и (или) степенью (академической) доктора философии PhD/доктора по профилю и (или) ученым званием, выданными/признанными уполномоченным органом в области науки и высшего образования и/или в воинском (специальном) звании не ниже подполковника с педагогическим стажем не менее 3 (трех) лет за последние 10 (десять) лет, от общего числа преподавателей по образовательным программам направления подготовки кадров – не менее 40 %.
15.4. Доля преподавателей профильных дисциплин по образовательным программам направления подготовки кадров области образования "Педагогические науки", для которых основным местом работы является ОВПО, проводящих научные исследования на базе организаций дошкольного воспитания и обучения и среднего образования – не менее 10 %.
Сведения об укомплектованности преподавательскими кадрами образовательных программ по направлению подготовки кадров (по форме согласно приложению 5 к настоящим квалификационным требованиям).
16
Осуществление руководства дипломными работами (проектами) обучающихся преподавателями соответствующего профиля и (или) специалистами, осуществляющих трудовую деятельность по профилю подготовки со стажем работы не менее 10 (десяти) лет.
Сведения об осуществляющих руководство дипломными работами (проектами) обучающихся преподавателях и (или) специалистах (по форме согласно приложению 10 к настоящим квалификационным требованиям).
17
Наличие договоров (соглашений) в соответствии с гражданским законодательством с базами практик по профилю образовательных программ, в том числе:

15.2. "Денсаулық сақтау" кадрларды даярлау бағыты бойынша – негізгі жұмыс орны ЖЖОКБҰ болып табылатын ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті орган берген/таныған ғылыми дәрежесі және (немесе) PhD философия докторы/бейіні бойынша доктор (академиялық) дәрежесі бар және (немесе) ғылыми атағы бар оқытушылардың үлесі кадрларды даярлау бағытының білім беру бағдарламалары бойынша оқытушылардың жалпы санынан кемінде 40 %; базалық және бейінді пәндер бойынша негізгі жұмыс орны ЖЖОКБҰ болып табылатын "магистр" дәрежесі бар және/немесе резидентураны бітірген және(немесе) жоғары/бірінші білікті дәрігер санаты бар және(немесе) соңғы 10 (он) жылда кемінде 5 (бес) жыл клиникалық жұмыс тәжірибесі бар оқытушылардың үлесі кадрларды даярлау бағытының білім беру бағдарламалары бойынша оқытушылардың жалпы санының 60 %-нан аспауы.
15.3. "Ұлттық қауіпсіздік және әскери іс" кадрларды даярлау саласы, сонымен қатар Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасының жанындағы Құқық қорғау органдары академиясы үшін – негізгі жұмыс орны ЖЖОКБҰ болып табылатын ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті орган берген/таныған ғылыми дәрежесі және (немесе) PhD философия докторы / бейіні бойынша доктор (академиялық) дәрежесі бар және (немесе) ғылыми атағы бар және (немесе) соңғы 10 (он) жылда кемінде 3 (үш) жыл педагогикалық өтілі бар подполковниктен төмен емес әскери (арнайы) атағына ие оқытушылардың үлесі кадрларды даярлау бағытының білім беру бағдарламалары бойынша оқытушылардың жалпы санынан – кемінде 40 %.
15.4. "Педагогикалық ғылымдар" кадрларды даярлау бағыты бойынша - негізгі жұмыс орны ЖЖОКБҰ болып табылатын, мектепке дейінгі оқыту мен тәрбиелеу және орта білім беру ұйымдарының базасында ғылыми зерттеулер жүргізетін білім беру бағдарламаларының бейіндік пәндері бойынша оқытушылардың үлесі – кемінде 10%.
Кадрларды даярлау бағытының білім беру бағдарламалары бойынша оқытушы кадрлармен жасақталуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
16
Білім алушылардың дипломдық жұмыстарына (жобаларына) жетекшілік етуді тиісті бейіндегі оқытушылардың және (немесе) кадрларды даярлау бағытының бейіні бойынша жұмыс жасайтын кемінде 10 (он) жыл жұмыс өтілі бар мамандардың атқаруы
Білім алушылардың дипломдық жұмыстарына (жобаларына) жетекшілік ететін оқытушылар және (немесе) мамандар туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
17
Білім беру бағдарламаларының бейіні бойынша практика базаларымен азаматтық заңнамаға сәйкес жасалған шарттардың (келісімдердің) болуы, оның ішінде:

1) для направлений подготовки кадров области "Педагогические науки" – наличие договоров (соглашений) в соответствии с гражданским законодательством с организациями дошкольного и (или) начального, и (или) основного и (или) общего среднего, и (или) технического и профессионального, и (или) послесреднего образования на прохождение педагогической практики и по дуальному обучению;
2) для направления подготовки кадров "Здравоохранение" – наличие договоров (соглашений) в соответствии с гражданским законодательством с научно-практическими базами (клиническими базами; клиниками организаций образования в области здравоохранения или университетской больницей) и меморандумов о стратегическом партнерстве с ведущими зарубежными медицинскими организациями образования; наличие договоров (соглашений) с наставниками из числа квалифицированных медицинских работников в период подготовки обучающихся на клинических базах для программ медицинского образования, реализуемых по медицинским специальностям;
3) для направления подготовки кадров "Право" – наличие договоров (соглашений) в соответствии с гражданским законодательством с организациями в области юриспруденции по профилю направления подготовки кадров.
Копии договоров (соглашений) (не менее двух) на прохождение практики с организациями, определенными в качестве баз практики, в соответствии с направлением подготовки кадров;
дополнительно для направления подготовки кадров "Педагогические науки" - копии договоров (соглашений) (не менее двух) по дуальному обучению;
дополнительно для направления подготовки кадров "Здравоохранение" – копии меморандумов (не менее двух) о стратегическом партнерстве в соответствии с профилем образовательной программы и договоров (соглашений) (не менее двух) о наставничестве в соответствии с профилем образовательной программы.
Договора (соглашения) должны охватывать период обучения обучающихся и могут содержать пункт о пролонгации срока действия.
Квалификационное требование не распространяется на ОВПО, реализующие подготовку кадров в области "Национальная безопасность и военное дело"
18
Осуществление ОВПО непрерывного приема обучающихся за последние 2 (два) года по соответствующему направлению подготовки кадров, за исключением зачисления в ОВПО путем перевода или восстановления обучающихся.
Квалификационные требования не распространяются на ОВПО, реализующих подготовку кадров в области "Национальная безопасность и военное дело", и при получении лицензии и приложения к лицензии.
19

1) "Педагогикалық ғылымдар" кадрларды даярлау саласының бағыттары үшін – мектепке дейінгі және (немесе) бастауыш және (немесе) негізгі және (немесе) жалпы орта және (немесе) техникалық және кәсіптік және/немесе орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарымен педагогикалық практикадан өту және дуальдық оқыту үшін азаматтық заңнамаға сәйкес жасалған шарттардың (келісімдердің) болуы;
2) "Денсаулық сақтау" кадрларды даярлау бағыты үшін – ғылыми-практикалық базалармен (клиникалық базалармен; денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымдарының клиникаларымен немесе университеттік ауруханамен) азаматтық заңнамаға сәйкес жасалған шарттардың (келісімдердің) және тиісті бағыт бойынша бағдарламаларды іске асыру тәжірибесі бар жетекші шетелдік медициналық білім беру ұйымдарымен стратегиялық әріптестік туралы меморандумдардың болуы; "Денсаулық сақтау саласындағы маманды сертификаттауды жүргізу, шетелдік мамандарды қоса алғанда, денсаулық сақтау саласындағы маман сертификатының қолданысын растау қағидаларын, сондай-ақ Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде денсаулық сақтау саласында медициналық және (немесе) фармацевтикалық білім алған адамды денсаулық сақтау саласындағы маманды сертификаттауға жіберу шарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 15 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-274/2020 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21818 болып тіркелген) бұйрығына сәйкес медициналық мамандықтар бойынша іске асырылатын медициналық білім беру бағдарламалары үшін клиникалық базаларда білім алушыларды даярлау кезеңінде білікті денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты бар медицина қызметкерлері қатарынан тағайындалған тәлімгерлермен келісім шарттардың (келісімдердің) болуы;
3) "Құқық" кадрларды даярлау бағыты үшін – кадрларды даярлау бейініне сәйкес құқықтану саласындағы ұйымдармен азаматтық заңнамаға сәйкес жасалған шарттардың (келісімдердің) болуы.
Кадрларды даярлау бағытының бейініне сәйкес практикадан өту базасы ретінде анықталған ұйымдармен жасалған шарттардың (келісімдердің) (кадрларды даярлау бағыты бойынша кемінде екі) көшірмелері;
"Педагогикалық ғылымдар" кадрларды даярлау бағыты бойынша қосымша – дуальды оқытуға шарттардың (келісімдердің) (кадрларды даярлау бағыты бойынша кемінде екі) көшірмелері;
"Денсаулық сақтау" кадрларды даярлау бағыты бойынша қосымша – білім беру бағдарламасының бейініне сәйкес стратегиялық әріптестік туралы меморандумдардың (кемінде екі) және білім беру бағдарламасының бейініне сәйкес тәлімгерлік туралы шарттардың (келісімдердің) (кемінде екі) көшірмелері.
Шарттар (келісімдер) білім алушылардың толық оқу кезеңін қамтуы тиіс және мерзімін ұзарту туралы тармақты қамтуы мүмкін.
Біліктілік талаптары "Ұлттық қауіпсіздік және әскери іс" саласында оқытуды іске асыратын ЖЖОКБҰ үшін қолданылмайды.
18
Білім алушыларды ауыстыру немесе қайта қабылдау жолымен оқуға қабылдауды қоспағанда, ЖЖОКБҰ-ның кадрлар даярлаудың тиісті бағыты бойынша соңғы 2 (екі) жылда білім алушыларды үздіксіз қабылдауды жүзеге асыруы.
Біліктілік талаптары лицензияны және лицензияға қосымшаны алу кезінде білім беру ұйымдарына және "Ұлттық қауіпсіздік және әскери іс" саласында оқытуды іске асыратын ЖЖОКБҰ үшін қолданылмайды.
19

Обеспечение трудоустройства выпускников по уровню бакалавриата по направлению подготовки кадров, при этом доля трудоустроенных от общего числа выпускников по направлению подготовки кадров в течение года выпуска – не менее 50 %, в том числе обеспеченность непрерывной трудовой деятельностью не менее 3 (трех) месяцев – 50 % (для подготовки кадров по направлениям "Педагогические науки", "Право"– не менее 60 %; по направлению "Здравоохранение" – не менее 80 %).
При этом количество трудоустроенных выпускников включает в себя выпускников, продолживших обучение по программам второго высшего образования, по очной форме обучения, в резидентуре или магистратуре, или докторантуре, а также призванных на военную службу в ряды Вооруженных Сил Республики Казахстан, лиц, находящихся в отпуске по уходу за ребенком до достижения им 3 (трех) лет.
Копии подтверждающих документов с места работы
Квалификационные требования не распространяются на ОВПО, реализующих подготовку кадров в области "Национальная безопасность и военное дело", и при получении лицензии и приложения к лицензии.
2.2. Для реализации образовательных программ послевузовского образования с присуждением степени "магистр"
20
Наличие договоров (соглашений) о сотрудничестве с организациями образования и (или) научными и (или) научно-образовательными и (или) научно-производственными центрами по профилю направления подготовки кадров, а также договоров (соглашений) по привлечению зарубежных консультантов, кроме ОВПО, реализующих подготовку кадров в области "Национальная безопасность и военное дело" и Академии правосудия при Верховном Суде Республики Казахстан.
Копии договоров (соглашений) (не менее двух) о сотрудничестве и по привлечению зарубежных консультантов, действующих на период обучения.
При представлении соглашений и/или договоров, заключенных только на иностранных языках, требуется их перевод на государственный или русский язык.
21
21.1. Наличие преподавателей в соответствии с дисциплинами образовательной программы.
21.2. Соответствие образования преподавателей и их ученой степени и(или) степени (академической) доктора философии PhD/доктора по профилю и(или) ученого звания, выданных/признанных уполномоченным органом в области науки и высшего образования, профилю преподаваемых дисциплин.
21.3. Доля преподавателей по образовательным программам направления подготовки кадров, для которых основным местом работы является ОВПО, с ученой степенью и (или) степенью (академической) доктора философии PhD/доктора по профилю и(или) ученым званием, выданными/признанными уполномоченным органом в области науки и высшего образования и (или) удостоенных спортивного звания "Заслуженный тренер Республики Казахстан", от общего числа преподавателей по образовательным программам направления подготовки кадров – не менее 70 %;
по направлению подготовки кадров "Искусство" - доля преподавателей, для которых основным местом работы является ОВПО, с ученой степенью и (или) степенью (академической) доктора философии PhD/доктора по профилю и (или) ученым званием, выданными/признанными уполномоченным органом в области науки и высшего образования, и(или) преподавателей, удостоенных почетных званий и государственных наград Республики Казахстан по профилю подготовки кадров, от общего числа преподавателей по образовательным программам направления подготовки кадров – не менее 50 %;

Бакалавриат деңгейі бойынша түлектерді кадрларды даярлау бағыты бойынша жұмысқа орналастыру, бұл ретте бітірген жылы ішінде кадрлар даярлау бағыты бойынша түлектердің жалпы санына шаққанда жұмысқа орналастырылғандардың үлесі - кемінде 50 %, оның ішінде кемінде 3 (үш) ай үздіксіз еңбек қызметімен қамтамасыз етілуі – кемінде 50 % ("Педагогикалық ғылымдар", "Құқық" кадрларды даярлау бағыты үшін – кемінде 60%, "Денсаулық сақтау" кадрларды даярлау бағыты үшін – кемінде 80 %).
Бұл ретте жұмысқа орналастырылған түлектердің санына екінші жоғары білім беру бағдарламалары бойынша, күндізгі оқу нысаны бойынша, резидентурада немесе магистратурада немесе докторантурада оқуды жалғастырған, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің қатарына әскери қызметке шақырылған түлектер, 3 (үш) жасқа толғанға дейін бала күтімі бойынша демалыста жүрген адамдар кіреді.
Жұмыс орнынан растайтын құжаттардың көшірмелері.
Біліктілік талаптары лицензияны және лицензияға қосымшаны алу кезінде білім беру ұйымдарына, сондай-ақ "Ұлттық қауіпсіздік және әскери іс" саласында оқытуды іске асыратын ЖЖОКБҰ үшін қолданылмайды.
2.2 "Магистр" дәрежесін бере отырып, жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыру үшін
20
"Ұлттық қауіпсіздік және әскери іс" саласында оқытуды іске асыратын ЖЖОКБҰ, сонымен қатар Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасының жанындағы Құқық қорғау органдары академиясын және Қазақстан Республикасының Жоғарғы Сот Кеңесінің жанындағы Сот төрелігі академиясын қоспағанда, кадрларды даярлау бағыты бойынша білім беру ұйымдарымен немесе ғылыми немесе ғылыми-білім беру немесе ғылыми-өндірістік орталықтармен ынтымақтастық туралы және кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша шарттардың (келісімдердің), және (немесе) шетелдік кеңесшілерді тартуды көздейтін шарттардың (келісімдердің) болуы.
Оқу мерзіміне жарамды ынтымақтастық туралы шарттардың (келісімдердің) (кадрларды даярлау бағыты бойынша кемінде екі) көшірмелері, оның ішінде шетелдік кеңесшілерді тарту туралы.
Тек шет тілдерінде жасалған шарттарды (келісімдерді) ұсынған кезде оларға нотариалды куәландырылған қазақ немесе орыс тілдеріндегі аудармасы қоса берілуі тиіс.
21
21.1. Білім беру бағдарламасының пәндеріне сәйкес оқытушылардың болуы.
21.2. Оқытушылардың білімінің және ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті орган берген/таныған ғылыми дәрежесінің және(немесе) PhD философия докторы/бейіні бойынша доктор (академиялық) дәрежесінің және(немесе) ғылыми атағының оқытылатын пәндердің бейініне сәйкестігі не оқытушылардың білімінің және (немесе) ғылыми дәрежесінің (кандидат/ғылым докторы) немесе ғылыми дәрежесінің (PhD философия докторы/осы саладағы докторы) және (немесе) ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті орган берген/таныған ғылыми атағының оқытылатын пәндер бейініне сәйкестігі және оқытылатын пәндер бейіні бойынша соңғы бес жыл ішінде "Ғылыми қызметтің нәтижелерін жариялау үшін ұсынылатын басылымдар тізбесіне қосу үшін ғылыми басылымдарға қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 12 қаңтардағы № 20 бұйрығына (бұдан әрі – Басылымдар тізбесі) сәйкес бірінші немесе екінші деңгейдегі Басылымдар тізбесінде жарияланған кемінде 3 (үш) мақаланың, сонымен қатар мақаланың жарияланған сәтінде JCR (ZhSR) бойынша импакт-факторы бар немесе Science Citation Index Expanded дерекқорларының (Science Citation Index Expanded), Social Science Citation Index (Social) бірінде индекстелген Web of Science Core Collection (Web of Science Core Collection) ішіндегі Science Citation Index) немесе Arts and Humanities Citation Index (Arts End Humanities Citation Index) немесе Scopus дерекқорындағы CiteScore пайыздық ұпайы кемінде 25 (жиырма бес) болатын халықаралық рецензияланған ғылыми журналда оқытылатын пәндер бейіні бойынша соңғы 5 (бес) жыл ішінде жарияланған кемінде 1 (бір) ғылыми мақала (article) немесе шолудың (review) болуы.
21.3. Негізгі жұмыс орны ЖЖОКБҰ болып табылатын ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті орган берген/таныған ғылыми дәрежесі және (немесе) PhD философия докторы/бейіні бойынша доктор (академиялық) дәрежесі бар және (немесе) ғылыми атағы бар және (немесе) "Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген жаттықтырушысы" спорттық атағы берілген кадрларды даярлау бағытының білім беру бағдарламалары бойынша оқытушылардың үлесі - білім беру бағдарламалары бойынша оқытушылардың жалпы санынан кемінде 70 %;
"Өнер", "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар", "Ақпараттық қауіпсіздік" кадрларды даярлау бағыттары бойынша – негізгі жұмыс орны ЖЖОКБҰ болып табылатын ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті орган берген/таныған ғылыми дәрежесі және (немесе) PhD философия докторы/бейіні бойынша доктор (академиялық) дәрежесі бар және (немесе) ғылыми атағы бар және (немесе) "Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген жаттықтырушысы" спорттық атағы берілген ("Өнер" кадрларды даярлау бағыты бойынша қосымша – кадрларды даярлау бейініне сай келетін Қазақстан Республикасының құрметті атақтары берілген және мемлекеттік наградаларымен наградталған) кадрларды даярлау бағытының білім беру бағдарламалары бойынша оқытушылардың үлесі - білім беру бағдарламалары бойынша оқытушылардың жалпы санынан кемінде 50 %;

по направлению подготовки кадров "Здравоохранение" - доля преподавателей, для которых основным местом работы является ОВПО, с ученой степенью и (или) степенью (академической) доктора философии PhD/доктора по профилю и (или) ученым званием, выданными/признанными уполномоченным органом в области науки и высшего образования, от общего числа преподавателей по направлению подготовки кадров – не менее 50 %; доля преподавателей со степенью "магистр" и (или) преподавателей базовых и профильных дисциплин, окончивших резидентуру с высшей/первой квалификационной категорией врача, и (или) со стажем клинической работы не менее 5 (пяти) лет за последние 10 (десять) лет, для которых основным местом работы является ОВПО, от общего числа преподавателей по образовательным программам направления подготовки кадров – не более 50 %;
по направлениям подготовки кадров области "Национальная безопасность и военное дело" - доля преподавателей, для которых основным местом работы является ОВПО: с ученой степенью и (или) степенью (академической) доктора философии PhD/доктора по профилю и (или) ученым званием, выданными/признанными уполномоченным органом в области науки и высшего образования и/или в воинском (специальном) звании не ниже подполковника с педагогическим стажем не менее 3 (трех) лет за последние 10 (десять) лет от общего числа преподавателей по образовательным программам направления подготовки кадров – не менее 40 %;
для Академии правосудия при Верховном Суде Республики Казахстан - доля преподавателей, для которых основным местом работы является лицензиат, с ученой степенью и (или) степенью (академической) доктора философии PhD/доктора по профилю и (или) ученым званием, выданными/признанными уполномоченным органом в области науки и высшего образования и/или судьи либо судьи в отставке и (или) в воинском (специальном) звании не ниже подполковника с педагогическим стажем не менее 3 (трех) лет от общего числа преподавателей – не менее 40 %.
Сведения об укомплектованности преподавательскими кадрами образовательных программ по направлению подготовки кадров (по форме согласно приложению 5 к настоящим квалификационным требованиям).
Квалификационные требования в части соответствия образования преподавателей профилю преподаваемых социально-гуманитарных дисциплин, не распространяются на ОВПО, реализующих подготовку кадров в области "Национальная безопасность и военное дело".
22
Наличие финансируемых научно-исследовательских и (или) опытно-конструкторских работ в соответствии с договором согласно гражданскому законодательству с организациями и предприятиями, за исключением ОВПО в организационно-правовой форме республиканского государственного учреждения.
Копии договоров (не менее двух) с организациями и предприятиями на проведение научно-исследовательских и (или) опытно-конструкторских работ с приложением Технической спецификации (задания) и Календарного плана работ, действующих на период обучения.
23

"Денсаулық сақтау" кадрларды даярлау бағыты бойынша – негізгі жұмыс орны ЖЖОКБҰ болып табылатын ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті орган берген/таныған ғылыми дәрежесі және (немесе) PhD философия докторы/бейіні бойынша доктор (академиялық) дәрежесі бар және (немесе) ғылыми атағы бар оқытушылардың үлесі кадрларды даярлау бағытының білім беру бағдарламалары бойынша оқытушылардың жалпы санынан кемінде 50 %; базалық және бейінді пәндер бойынша негізгі жұмыс орны ЖЖОКБҰ болып табылатын "магистр" дәрежесі бар және/немесе резидентураны бітірген және(немесе) жоғары/бірінші білікті дәрігер санаты бар және(немесе) соңғы 10 (он) жылда кемінде 5 (бес) жыл клиникалық жұмыс тәжірибесі бар оқытушылардың үлесі кадрларды даярлау бағытының білім беру бағдарламалары бойынша оқытушылардың жалпы санының 50 %-нан аспауы.
"Ұлттық қауіпсіздік және әскери іс" кадрларды даярлау саласы бойынша – негізгі жұмыс орны ЖЖОКБҰ болып табылатын ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті орган берген/таныған ғылыми дәрежесі және (немесе) PhD философия докторы/бейіні бойынша доктор (академиялық) дәрежесі бар және(немесе) ғылыми атағы бар және(немесе) соңғы 10 (он) жылда кемінде 3 (үш) жыл педагогикалық өтілі бар подполковниктен төмен емес әскери (арнайы) атағына ие оқытушылардың үлесі кадрларды даярлау бағытының білім беру бағдарламалары бойынша оқытушылардың жалпы санынан – кемінде 40 %;
Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасының жанындағы Құқық қорғау органдары академиясы және Қазақстан Республикасының Жоғарғы Сот Кеңесінің жанындағы Сот төрелігі академиясы үшін – негізгі жұмыс орны лицензиат болып табылатын, ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті орган берген/таныған ғылыми дәрежесі және (немесе) философия докторы/бейіні бойынша доктор (академиялық) дәрежесі бар және/немесе ғылыми атағы бар оқытушылардың және (немесе) кемінде 3 (үш) жыл педагогикалық өтілі бар судья немесе отставкадағы судья және (немесе) подполковниктен төмен емес әскери (арнайы) атағы бар және (немесе) әділет кеңесшісінен төмен емес сыныптық шені бар оқытушылардың үлесі оқыушылардың жалпы санынан– кемінде 40%.
Кадрларды даярлау бағытының білім беру бағдарламалары бойынша оқытушы кадрлармен жасақталуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
Оқытушылардың білімінің әлеуметтік-гуманитарлық пәндердің бейініне сәйкестігі бойынша қойылатын біліктілік талаптары "Ұлттық қауіпсіздік және әскери іс" саласында оқытуды іске асыратын ЖЖОКБҰ үшін қолданылмайды.
22
Республикалық мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы ЖЖОКБҰ қоспағанда, ұйымдармен және кәсіпорындармен азаматтық заңнамаға сәйкес жасасқан шартқа сәйкес қаржыландырылатын ғылыми-зерттеу және (немесе) тәжірибелік-конструкторлық жұмыстардың болуы.
Оқу мерзіміне жарамды Техникалық ерекшелік (тапсырма) пен Жұмыс кестесі қоса берілген ғылыми-зерттеу және (немесе) тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарға ұйымдар және кәсіпорындармен жасалған шарттардың (кадрларды даярлаудың бағыты бойынша кемінде екі) көшірмелері.
23

23.1. Осуществление научного руководства преподавателем:
имеющим ученую степень и (или) степень (академическую) доктора философии PhD/доктора по профилю, соответствующую профилю направления подготовки кадров,
со стажем научно-педагогической работы не менее 3 (трех) лет,
являющимся автором не менее 5 (пяти) научных статей за последние 5 (пять) лет в изданиях, включенных в Перечень научных изданий, рекомендуемых для публикации основных результатов научной деятельности, утвержденный уполномоченным органом в области науки и высшего образования (далее – Перечень изданий) и не менее 1 (одной) научной статьи за последние 5 (пять) лет в международном рецензируемом научном журнале, имеющем импакт-фактор по данным JCR (ЖСР) или индексируемым в одной из баз Science Citation Index Expanded (Сайнс Цитэйшн Индекс Экспандед), Social Science Citation Index (Сошиал Сайнс Цитэйшн Индекс) или Arts and Humanities Citation Index (Артс энд Хьюмэнитис Цитэйшн Индекс) в Web of Science Core Collection (Вэб оф Сайнс Кор Коллекшн) или показатель процентиль по CiteScore (СайтCкор) не менее 25 в базе данных Scopus (Скопус).
23.2. Для направлений подготовки кадров области "Национальная безопасность и военное дело" - осуществление научного руководства у магистрантов научно-педагогическим работником, для которого основным местом работы является ОВПО:
имеющим ученую степень и (или) степень (академическую) доктора философии PhD/доктора по профилю или воинское (специальное) звание не ниже подполковника или классный чин не ниже советника юстиции или судьи либо судьи в отставке,
со стажем научно-педагогической работы не менее 3 (трех) лет за последние 10 (десять) лет по профилю направления подготовки кадров,
являющимся автором не менее 5 (пяти) научных статей за последние 5 (пять) лет в изданиях, включенных в Перечень изданий, являющимся автором учебника или учебного пособия по профилю направления подготовки кадров.
Для Академии правосудия при Верховном Суде Республики Казахстан - осуществление научного руководства у магистрантов преподавателем, имеющим ученую степень и (или) степень (академическую) доктора философии PhD/доктора по профилю или судьи либо судьи в отставке или имеющим воинское (специальное звание, классный чин) не ниже подполковника, или квалифицированным специалистом соответствующей отрасли науки, для которых основным местом работы является лицензиат, по направлению подготовки кадров, имеющим стаж научно-педагогической работы не менее 3 (трех) лет, являющимся автором научных публикаций в отечественных изданиях, в трудах международных конференций по профилю подготовки кадров.
23.3. Для направлений подготовки кадров "Сфера обслуживания", "Информационные и коммуникационные технологии", "Искусство", "Журналистика и информация" - осуществление руководства научно-исследовательской работой (проектами) обучающихся преподавателями соответствующего профиля, являющимся автором не менее 5 (пяти) научных статей за последние 5 (пять) лет в изданиях, включенных в Перечень изданий, и (или) специалистами, имеющими не менее 5 (пяти) лет стажа практической работы за последние 10 (десять) лет.
Сведения об осуществляющих научное руководство научных руководителях по соответствующему направлению подготовки кадров с указанием образования, стажа работы, научных публикаций и подготовленного учебника или учебного пособия (по форме согласно приложению 10 к настоящим квалификационным требованиям).
24
Обеспеченность местами на прохождение обучающимися практики в соответствии с образовательной программой, на прохождение научной стажировки по соответствующим направлениям подготовки кадров, кроме ОВПО, реализующих подготовку кадров в области "Национальная безопасность и военное дело" и Академии правосудия при Верховном Суде Республики Казахстан.
Копии договоров (соглашений) (не менее двух) с организациями, определенными в качестве баз практики, на прохождение научной стажировки по соответствующим направлениям подготовки кадров. Копии договоров (соглашений) (не менее двух) при прохождении практики в ОВПО - копия подтверждающих документов. Договора (соглашения) на прохождение практики и научной стажировки должны быть действующими на момент обучения и могут содержать пункт о пролонгации договора.
При представлении договоров (соглашений), заключенных только на иностранных языках, требуется их сопровождение нотариально заверенным переводом на государственный или русский язык.
2.3. Для реализации образовательных программ резидентуры
25
Наличие не менее двух специалистов с ученой степенью и (или) степенью (академической) доктора философии PhD/доктора по профилю, выданной/признанной уполномоченным органом в области науки и высшего образования, для которых основным местом работы является ОВПО, являющихся авторами не менее 4 (четырех) научных публикаций в Перечне изданий и зарубежных изданиях по профилю направления подготовки кадров;
или не менее 1 (одного) специалиста с ученой степенью и (или) степенью (академической) доктора философии PhD/доктора по профилю, для которого основным местом работы является ОВПО и являющегося автором не менее 4 (четырех) научных публикаций в Перечне изданий и зарубежных изданиях по профилю направления подготовки кадров и 1 (одного) специалиста, для которого основным местом работы является ОВПО и имеющего стаж научно-педагогической работы не менее 3 (трех) лет и стаж клинической работы не менее 5 (пяти) лет.
Сведения об осуществляющих научное руководство научных руководителях по соответствующему направлению подготовки кадров с указанием стажа работы, научных публикаций (по форме согласно приложению 10 к настоящим квалификационным требованиям).
26
Осуществление подготовки врачей-резидентов наставниками из числа ведущих специалистов, преподавателей, имеющих ученую степень и (или) степень (академическую) доктора философии PhD/доктора по профилю, или стаж клинической работы не менее 5 (пяти) лет по направлению подготовки кадров.
Сведения об укомплектованности наставниками (для направления подготовки кадров "Здравоохранение") (по форме согласно приложению 11 к настоящим квалификационным требованиям).
27

23.1. Кадрларды даярлау бағытының бейініне сәйкес ғылыми дәрежесі және (немесе) PhD философия докторы/бейіні бойынша докторы (академиялық) дәрежесі бар,
кемінде 3 (үш) жыл ғылыми-педагогикалық жұмыс өтілі бар,
Басылымдар тізбесіне сәйкес бірінші және (немесе) екінші және (немесе) үшінші деңгейдегі ғылыми басылымда соңғы 5 (бес) жыл ішінде жарияланған кемінде 5 (бес) ғылыми мақаланың және JCR (ZhSR) бойынша импакт-факторы бар немесе Science Citation Index Expanded дерекқорларының (Science Citation Index Expanded), Social Science Citation Index (Social) бірінде индекстелген Web of Science Core Collection (Web of Science Core Collection) ішіндегі Science Citation Index) немесе Arts and Humanities Citation Index (Arts End Humanities Citation Index) немесе Scopus дерекқорындағы CiteScore пайыздық ұпайы кемінде 25 (жиырма бес) болатын халықаралық рецензияланған ғылыми журналда соңғы 5 (бес) жыл ішінде жарияланған кемінде 1 (бір) ғылыми мақаланың авторы болып табылатын оқытушының ғылыми жетекшілікті жүзеге асыруы.
Үздіксіз интеграцияланған медициналық білім беру бағдарламалары үшін-кемінде 10 (он) жыл педагогикалық жұмыс өтілі бар даярлық бейіні бойынша еңбек қызметін жүзеге асыратын тиісті бейіндегі оқытушылардың және (немесе) мамандардың магистрлік жобаларына басшылық жасау.
23.2. "Ұлттық қауіпсіздік және әскери іс" саласының бойынша кадрларды даярлау бағыттары бойынша – магистранттарға ғылыми жетекшілікті негізгі жұмыс орны ЖЖОКБҰ болып табылатын ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті орган берген/таныған ғылыми дәрежесі және (немесе) PhD философия докторы/бейіні бойынша доктор (академиялық) дәрежесі және(немесе) ғылыми атағы бар немесе подполковниктен төмен емес әскери (арнайы) атағына ие немесе әділет кеңесшісінен төмен емес сыныптық шенге ие немесе судья/отставкадағы судья,
кадрларды даярлау бағытының бейіні бойынша соңғы 10 (он) жылда кемінде 3 (үш) жыл ғылыми-педагогикалық жұмыс өтілі бар,
Басылымдар тізбесіне енгізілген басылымдарда соңғы 5 (бес) жылда жарияланған кемінде 5 (бес) ғылыми мақаланың авторы,
кадрларды даярлау бағытының бейіні бойынша оқулық немесе оқу құралының авторы болып табылатын ғылыми-педагогикалық қызметкердің жүзеге асыруы.
Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасының жанындағы Құқық қорғау органдары академиясы үшін – негізгі жұмыс орны лицензиат болып табылатын, кадрларды даярлау бағыты бойынша Басылымдар тізбесіне енгізілген басылымдарда соңғы 5 (бес) жылда жарияланған кемінде 5 (бес) ғылыми мақаланың авторы болып табылатын, кадрларды даярлау бағытының бейіні бойынша кемінде 3 (үш) жыл ғылыми-педагогикалық жұмыс өтілі бар, ғылыми дәрежесі және (немесе) PhD философия докторы/бейіні бойынша доктор (академиялық) дәрежесі және(немесе) ғылыми атағы бар немесе подполковниктен төмен емес әскери (арнайы) атағына ие немесе әділет кеңесшісінен төмен емес немесе судья не отставкадағы судья сыныптық шенге ие ғылыми-педагогикалық қызметкердің немесе білімі немесе біліктілігі бар маманның магистранттарға ғылыми жетекшілік етуі.
Қазақстан Республикасының Жоғарғы Сот Кеңесінің жанындағы Сот төрелігі академиясы үшін – негізгі жұмыс орны лицензиат болып табылатын, кадрларды даярлау бейіні бойынша отандық басылымдардағы, халықаралық конференциялар материалдарындағы ғылыми жарияланымдардың авторы болып табылатын, ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті орган берген/таныған ғылыми дәрежесі және (немесе) философия докторы/бейіні бойынша доктор (академиялық) дәрежесі бар және/немесе ғылыми атағы бар оқытушылардың және (немесе) кемінде 3 (үш) жыл педагогикалық өтілі бар судьяның немесе отставкадағы судьяның және (немесе) подполковниктен төмен емес әскери (арнайы атағы/сыныптық шенi бар) немесе әділет кеңесшісінен төмен емес сыныптық шені бар немесе білім беру бағытына сәйкес білімі немесе біліктілігі бар маманның магистранттарға ғылым жетекшілік етуі.
23.3. "Қызмет көрсету саласы", "Ақпараттық және коммуникациялық технологиялар", "Өнер", "Журналистика және ақпарат" кадрларды даярлау бағыттары үшін - білім алушылардың ғылыми-зерттеу жұмысына (жобаларына) басшылықты Басылымдар тізбесіне енгізілген басылымдарда соңғы 5 (бес) жылда жарияланған кемінде 5 (бес) ғылыми мақаланың авторы болып табылатын оқытушылардың және (немесе) соңғы 10 (он) жылдың ішінде кемінде 5 (бес) жыл практикалық жұмыс өтілі бар тиісті бейіндегі мамандардың жүзеге асыруы.
Білімі, жұмыс өтілі, ғылыми жарияланымдары және дайындаған оқулығы немесе оқу құралы көрсетіле отырып, кадрлар даярлаудың тиісті бағыты бойынша ғылыми жетекшілікті жүзеге асыратын жетекшілер туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
24
"Ұлттық қауіпсіздік және әскери іс" саласында оқытуды іске асыратын ЖЖОКБҰ, сонымен қатар Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасының жанындағы Құқық қорғау органдары академиясы және Қазақстан Республикасының Жоғарғы Сот Кеңесінің жанындағы Сот төрелігі академиясын қоспағанда, білім беру бағдарламасына сәйкес білім алушылардың практикадан өтуіне, кадрлар даярлаудың тиісті бағыттары бойынша ғылыми тағылымдамадан өтуіне орындармен қамтамасыз етілуі.
Практика базасы ретінде тиісті кадрларды даярлау бағыттары бойынша ғылыми тағылымдамадан өтуге анықталған ұйымдармен жасалған шарттардың (келісімдердің) (кадрларды даярлау бағыты бойынша кемінде екі) көшірмесі. Практиканы ЖЖОКБҰ-да өткен жағдайда шарттардың (келісімдердің) (кадрларды даярлау бағыты бойынша кемінде екі) көшірмесі – растайтын құжаттардың көшірмесі.
Практика мен ғылыми тағылымадан өту бойынша шарттар (келісімдер) білім алушылардың толық оқу кезеңін қамтуы тиіс және мерзімін ұзарту туралы тармақты қамтуы мүмкін.
Тек шет тілдерінде жасалған шарттарды (келісімдерді) ұсынған кезде оларға нотариалды куәландырылған қазақ немесе орыс тілдеріндегі аудармасы қоса берілуі тиіс.
2.3 Резидентура білім беру бағдарламаларын іске асыру үшін
25
Негізгі жұмыс орны ЖЖОКБҰ болып табылатын және ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті орган берген/таныған ғылыми дәрежесі және (немесе) PhD философия докторы/бейіні бойынша доктор (академиялық) дәрежесі бар, кадрларды даярлау бағытының бейіні бойынша Жарияланымдар тізбесінде және шетелдік басылымдарда жарияланған кемінде 4 (төрт) мақаланың авторы болып табылатын екіден кем емес маманның болуы; немесе негізгі жұмыс орны ЖЖОКБҰ болып табылатын ғылыми дәрежесі және (немесе) PhD философия докторы /бейіні бойынша доктор (академиялық) дәрежесі бар, кадрларды дайындау бағытының бейіні бойынша Жарияланымдар тізбесінде және шетелдік басылымдарда жарияланған кемінде 4 (төрт) мақаланың авторы болып табылатын бір маманның және негізгі жұмыс орны ЖЖОКБҰ болып табылатын, кемінде 3 (үш) жыл ғылыми-педагогикалық жұмыс өтілі және кемінде 5 (бес) жыл клиникалық жұмыс өтілі бар бір маманның болуы.
Жұмыс өтілін, ғылыми жарияланымдарын көрсете отырып, кадрлар даярлаудың тиісті бағыты бойынша ғылыми жетекшілікті жүзеге асыратын ғылыми жетекшілер туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
26
Резидент-дәрігерлерге тәлімгерлік ету үшін Ғылыми дәрежесі және (немесе) осы салада философия докторы/докторы (академиялық) дәрежесі бар кемінде 1 (бір) оқытушының немесе кадрларды даярлау бағыты бойынша кемінде 5 (бес) жыл клиникалық тәжірибесі бар кемінде 2 (екі) маманның болуы.
Тәлімгерлер құрамы туралы ақпарат ("Денсаулық сақтау" кадрларды даярлау бағыты бойынша) (осы біліктілік талаптарына 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
27

Наличие договоров в соответствии с гражданским законодательством с базами резидентуры по направлению подготовки кадров согласно приказу министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-304/2020 "Об утверждении положений о клинической базе, клинике организации образования в области здравоохранения, университетской больнице, базе резидентуры, интегрированном академическом медицинском центре и требований, предъявляемых к ним" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21848) и меморандумов о стратегическом партнерстве с ведущими зарубежными медицинскими организациями образования.
Копии договоров (не менее двух) с организациями, определенными в качестве баз резидентуры, включая взрослые и детские профили (согласно приказу № ҚР ДСМ – 43), охватывающих период обучения обучающихся и имеющих аккредитацию в области здравоохранения в соответствии с профилем образовательной программы и договоров о стратегическом партнерстве в соответствии с профилем образовательной программы.
2.4. Для реализации образовательных программ послевузовского образования с присуждением степени доктора философии (PhD) и доктора по профилю
28
28.1. Наличие преподавателей в соответствии с дисциплинами образовательной программы.
28.2. Соответствие образования преподавателей и их ученой степени и(или) степени (академической) доктора философии PhD/доктора по профилю и(или) ученого звания, выданных/признанных уполномоченным органом в области науки и высшего образования, профилю преподаваемых дисциплин.
28.3. Доля преподавателей по направлению подготовки кадров, для которых основным местом работы является ОВПО:
с ученой степенью и (или) степенью (академической) доктора философии PhD/доктора по профилю и (или) ученым званием, выданными/признанными уполномоченным органом в области науки и высшего образования (для ОВПО, реализующих подготовку кадров в области "Национальная безопасность и военное дело" - или в воинском (специальном) звании не ниже подполковника или в классном чине не ниже советника юстиции или судьи либо судьи в отставке с педагогическим стажем не менее 3 (трех) лет за последние 10 (десять) лет) по профилю направления подготовки кадров,
от общего числа преподавателей по направлению подготовки кадров – не менее 80 %.
Сведения об укомплектованности преподавательскими кадрами образовательных программ по направлению подготовки кадров (по форме согласно приложению 5 к настоящим квалификационным требованиям).
Квалификационные требования в части соответствия образования преподавателей профилю преподаваемых социально-гуманитарных дисциплин, не распространяются на ОВПО, реализующих подготовку кадров в области "Национальная безопасность и военное дело".
29
29.1. Наличие не менее 3 (трех) преподавателей, для которых основным местом работы является ОВПО, имеющих ученую степень и (или) степень (академическую) доктора философии PhD/доктора по профилю по направлению подготовки кадров, являющихся автором не менее 3 (трех) статей и (или) обзоров в рецензируемых международных научных журналах за последние 5 (пять) лет:
1) по направлениям подготовки кадров 8D05 "Естественные науки, математика и статистика", 8D06 "Информационно-коммуникационные технологии", 8D07 "Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли", 8D08 "Сельское хозяйство и биоресурсы", 8D09 "Ветеринария", 8D10 "Здравоохранение", 8D11 "Услуги" – в изданиях, входящих в первые 3 (три) квартиля по данным Journal Citation Reports (Журнал Цитэйшн Репортс) компании Clarivate (Кларивэйт) или имеющих в базе данных Scopus (Скопус) показатель процентиль по CiteScore (СайтСкор) не менее 50-ти (пятидесяти) по одной из научных областей, соответствующих образовательной программе;

"Клиникалық база, денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйым клиникасы, университеттік аурухана, резидентура базасы, интеграцияланған академиялық медициналық орталық туралы ережелерді және оларға қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-304/2020 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21848 болып тіркелген) бұйрығына сәйкес кадрларды даярлау бағыты бойынша азаматтық заңнамаға сәйкес резидентура базаларымен шарттардың және жетекші шетелдік медициналық білім беру ұйымдарымен стратегиялық серіктестік туралы меморандумдардың болуы.
Денсаулық сақтау саласында аккредиттелген, білім беру бағдарламасының бейініне сәйкес, ересек және балалар бейінін қоса (№ ҚР ДСМ-43 бұйрығына сәйкес) резидентура базасы ретінде белгіленген ұйымдармен шарттардың (кемінде екі) және білім беру бағдарламасының бейініне сәйкес стратегиялық әріптестік меморандумдарының (кемінде екі) көшірмелері.
Тек шет тілдерінде жасалған шарттарды (келісімдерді) ұсынған кезде оларға нотариалды куәландырылған қазақ немесе орыс тілдеріндегі аудармасы қоса берілуі тиіс.
2.4 Философия докторы (PhD) және бейіні бойынша доктор дәрежесін бере отырып, жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыру үшін
28
28.1. Білім беру бағдарламасының пәндеріне сәйкес оқытушылардың болуы.
28.2. Оқытушылардың білімінің және ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті орган берген/таныған ғылыми дәрежесінің және(немесе) PhD философия докторы/бейіні бойынша доктор (академиялық) дәрежесінің және (немесе) ғылыми атағының оқытылатын пәндердің бейініне сәйкестігі;
не ғылыми дәрежесінің (кандидат/ғылым докторы) немесе ғылыми дәрежесінің (философия докторы/осы саладағы PhD докторы) және (немесе) ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті орган берген/таныған ғылыми атағының оқытылатын пәндер бейініне сәйкестігі және оқытылатын пәндер бейіні бойынша соңғы 5 (бес жыл) ішінде Басылымдар тізбесіне сәйкес бірінші деңгейдегі ғылыми басылымдарда жарияланған кемінде 5 (бес) мақаланың, сонымен қатар мақаланың жарияланған сәтінде JCR (ZhSR) бойынша импакт-факторы бар немесе Science Citation Index Expanded дерекқорларының (Science Citation Index Expanded), Social Science Citation Index (Social) бірінде индекстелген Web of Science Core Collection (Web of Science Core Collection) ішіндегі Science Citation Index) немесе Arts and Humanities Citation Index (Arts End Humanities Citation Index) немесе Scopus дерекқорындағы CiteScore пайыздық ұпайы кемінде 25 (жиырма бес) болатын халықаралық рецензияланған ғылыми журналда оқытылатын пәндер бейіні бойынша соңғы 5 (бес) жыл ішінде жарияланған кемінде 3 (үш) ғылыми мақала (article) немесе шолудың (review) болуы.
28.3. Кадрларды даярлау бағыты бойынша негізгі жұмыс орны ЖЖОКБҰ болып табылатын,
ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті орган берген/таныған ғылыми дәрежесінің және (немесе) PhD философия докторы/бейіні бойынша доктор (академиялық) дәрежесінің және (немесе) ғылыми атағы бар ("Ұлттық қауіпсіздік және әскери іс" саласында оқытуды жүзеге асыратын ЖЖОКБҰ үшін –кадрларды даярлау бағытының бейіні бойынша соңғы 10 (он)жылдың кемінде 3 (үш) жыл ғылыми-педагогикалық өтілі бар подполковниктен төмен емес әскери (арнайы) атағы немесе әділет кеңесшісінен төмен емес сыныптық шені немесе судья не отставкадағы судья),
оқытушылардың үлесі кадрларды даярлау бағытының білім беру бағдарламалары бойынша оқытушылардың жалпы санынан – кемінде 80 % болуы.
Кадрларды даярлау бағытының білім беру бағдарламалары бойынша оқытушы кадрлармен жасақталуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
Оқытушылардың білімінің әлеуметтік-гуманитарлық пәндердің бейініне сәйкестігі бойынша қойылатын біліктілік талаптары "Ұлттық қауіпсіздік және әскери іс" саласында оқытуды іске асыратын ЖЖОКБҰ үшін қолданылмайды.
29
29.1. Негізгі жұмыс орны ЖЖОКБҰ болып табылатын, кадрларды даярлау бағыты бойынша ғылыми дәрежесі және (немесе) PhD философия докторы/бейіні бойынша доктор (академиялық) дәрежесі бар, соңғы 5 (бес) жылда рецензияланатын халықаралық ғылыми журналдарда жарияланған кемінде 3 (үш) мақаласы және (немесе) шолуы бар кемінде 3 (үш) оқытушының болуы:
1) 8D05 "Жаратылыстану ғылымдары, математика және статистика", 8D06 "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар", 8D07 "Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары", 8D08 "Ауыл шаруашылығы және биоресурстар", 8D09 "Ветеринария", 8D10 "Денсаулық сақтау", 8D11 "Қызмет көрсету" кадрларды даярлау бағыттары бойынша – Clarivate (Кларивэйт) компаниясының Journal Citation Reports (Журнал Цитайшн Репортс) деректері бойынша алғашқы 3 (үш) квартильге кіретін немесе білім беру бағдарламасына сәйкес келетін ғылыми салалардың бірі бойынша Scopus (Скопус) дерекқорында CiteScore (СайтСкор) бойынша кемінде 50 (елу) процентиль көрсеткіші бар басылымдарда;

2) для остальных направлений подготовки кадров – в изданиях, входящих в первые 3 (три) квартиля по данным данным Journal Citation Reports (Журнал Цитэйшн Репортс) компании Clarivate (Кларивэйт) или имеющих в базе данных Scopus (Скопус) показатель процентиль по CiteScore (СайтСкор) не менее 35-ти (тридцати пяти) по одной из научных областей, соответствующих образовательной программе.
29.2. Наличие не менее двух (из указанных трех) преподавателей, для которых основным местом работы является ОВПО, подготовивших лиц с ученой степенью и(или) степенью (академической) доктора философии PhD/доктора по профилю и (или) магистра; являющихся авторами-корреспондентами или первыми (основными) авторами статьи и/или обзора в издании, удовлетворяющем требованиям предыдущего подпункта в зависимости от направления подготовки кадров и (или) являющихся руководителями и (или) исполнителями успешно выполненных за счет средств государственного бюджета научных проектов и программ и(или) международных проектов за последние 3 (три) года.
29.3. Для Академии правосудия при Верховном Суде Республики Казахстан - наличие по каждому научному направлению подготовки кадров не менее 1 (одного) доктора наук или не менее двух кандидатов наук, либо докторов философии (PhD), либо докторов по профилю, для которых основным местом работы является лицензиат, имеющих стаж научно-педагогической работы не менее 3 (трех) лет, являющихся авторами научных публикаций в отечественных изданиях, в трудах международных конференций по профилю подготовки и учебных пособий.
Сведения об укомплектованности преподавательскими кадрами образовательных программ по направлению подготовки кадров (по форме согласно приложению 5 к настоящим квалификационным требованиям).
Квалификационные требования не распространяются на ОВПО, реализующих подготовку кадров в области "Национальная безопасность и военное дело".
30
Наличие финансируемых научно-исследовательских и (или) опытно-конструкторских работ в соответствии с договором согласно гражданскому законодательству с организациями и предприятиями, за исключением ОВПО в организационно-правовой форме республиканского государственного учреждения
Копии договоров (не менее двух) с организациями и предприятиями на проведение научно-исследовательских и (или) опытно-конструкторских работ с приложением Технической спецификации (задания) и Календарного плана работ, действующих на период обучения.
31

2) кадрларды даярлаудың қалған бағыттары үшін Clarivate (Кларивэйт) компаниясының Journal Citation Reports (Журнал Цитайшн Репортс) деректері бойынша алғашқы 3 (үш) квартильге кіретін немесе білім беру бағдарламасына сәйкес келетін ғылыми салалардың бірі бойынша Scopus (Скопус) дерекқорында CiteScore (СайтСкор) бойынша кемінде 35 (отыз бес) процентиль көрсеткіші бар басылымдарда.
29.2. Негізгі жұмыс орны ЖЖОКБҰ болып табылатын екіден кем емес (29.1 тармақшада көрсетілген оқытушылар қатарынан) оқытушылардың ғылыми дәрежесі және (немесе) философия докторы PhD/бейіні бойынша доктор (академиялық) дәрежесі бар немесе магистр дәрежесі бар тұлғаларды даярлаған болуы; кадрларды даярлау бағытына байланысты жоғарыдағы тармақшаның талаптарына сай келетін басылымда жарияланған мақаланың және (немесе) шолудың корреспондент-авторлары немесе бірінші (негізгі) авторлары болуы; және(немесе) соңғы 3 (үш) жылда мемлекеттік бюджеттен табысты орындалған ғылыми жобалар мен бағдарламалар және (немесе) халықаралық жобалардың басшылары және (немесе) орындаушылары болуы.
29.3. Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасының жанындағы Құқық қорғау органдары академиясы және Қазақстан Республикасының Жоғарғы Сот Кеңесінің жанындағы Сот төрелігі академиясы үшін – маман даярлаудың әрбір ғылыми бағыты бойынша негізгі жұмыс орны лицензиат болып табылатын, кемінде 3 (үш) жыл ғылыми-педагогикалық жұмыс өтілі бар, маман даярлаудың бейіні бойынша отандық басылымдардағы/халықаралық конференциялар материалдарындағы ғылыми жарияланымдардың және оқу құралдарының авторы болып табылатын, кемінде бір ғылым докторының немесе кемінде екі ғылым кандидатының немесе философия докторының (PhD) немесе бейіні бойынша доктордың болуы.
Білімі, жұмыс өтілі, ғылыми жарияланымдары және дайындаған оқулығы немесе оқу құралы көрсетіле отырып, кадрлар даярлаудың тиісті бағыты бойынша ғылыми жетекшілікті жүзеге асыратын жетекшілер туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
Ғылыми дәрежесі және (немесе) философия докторы (PhD)/бейіні бойынша доктор (академиялық) дәрежесі бар немесе магистр дәрежесі бар тұлғаларды даярлағаның растайтын құжаттар: ғылыми жетекшіні тағайындау туралы шешім (бұйрық/хаттама);
даярланға тұлғалардың диплом көшірмелері.
Ғылыми жобаларды орындауға қатысуды растайтын құжаттар:
шарттың және (немесе) келісімнің көшірмелері.
Біліктілік талаптары "Ұлттық қауіпсіздік және әскери іс" саласында оқытуды іске асыратын ЖЖОКБҰ қолданылмайды.
30
Республикалық мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы ЖЖОКБҰ қоспағанда, ұйымдармен және кәсіпорындармен азаматтық заңнамаға сәйкес жасасқан шартқа сәйкес қаржыландырылатын ғылыми-зерттеу және (немесе) тәжірибелік-конструкторлық жұмыстардың болуы.
Техникалық ерекшелік (тапсырма) пен Жұмыс кестесі қоса берілген ғылыми-зерттеу және (немесе) тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарға ұйымдар және кәсіпорындармен жасалған шарттардың (кадрларды даярлау бағыты бойынша кемінде екі) көшірмелері.
Шарттар оқу кезеңінде қолданыста болуы тиіс.
31

31.1. Осуществление научного руководства преподавателем, имеющим ученую степень и (или) степень (академическую) доктора философии PhD/доктора по профилю, являющимся автором:
по направлениям подготовки кадров 8D05 "Естественные науки, математика и статистика", 8D06 "Информационно-коммуникационные технологии", 8D07 "Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли", 8D08 "Сельское хозяйство и биоресурсы", 8D09 "Ветеринария", 8D10 "Здравоохранение" - не менее 2 (двух) статей в международных рецензируемых научных журналах, входящих в 1, 2, 3 квартиль по данным JCR (ЖСР) в Web of Science Core Collection (Вэб оф Сайнс Кор Коллекшн) или имеющих показатель процентиль по CiteScore (СайтCкор) не менее 35 (тридцати пяти), либо индекс Хирша 2 (два) и более;
по остальным направлениям подготовки кадров: являющийся автором не менее 5 (пяти) научных статей, опубликованных за последние 5 (пять) лет в изданиях по профилю, включенных в Перечень научных изданий и 1 (одной) научной статьи в международном рецензируемом научном журнале, имеющем импакт-фактор по данным JCR (ЖСР) или индексируемом в одной из баз Science Citation Index Expanded (Сайнс Цитэйшн Индекс Экспандед), Social Science Citation Index (Сошиал Сайнс Цитэйшн Индекс) или Arts and Humanities Citation Index (Артс энд Хьюмэнитис Цитэйшн Индекс) в Web of Science Core Collection (Вэб оф Сайнс Кор Коллекшн) либо имеющих показатель процентиль по CiteScore (СайтCкор) не менее 35 (тридцати пяти).
31.2. Для направлений подготовки кадров в области "8D12-Национальная безопасность и военное дело" осуществление научного руководства научно-педагогическим работником, имеющим ученую степень и (или) степень (академическую) доктора философии PhD/доктора по профилю, с научно-педагогическим стажем не менее 3 (трех) лет за последние 10 (десять) лет по профилю направления подготовки кадров, являющимся автором не менее 7 (семи) научных статей по профилю подготовки кадров, опубликованные за последние 5 (пять) лет в изданиях, включенных в Перечень изданий, а также автором учебника или учебного пособия по профилю направления подготовки кадров.
Для Академии правосудия при Верховном Суде Республики Казахстан – осуществление научного руководства научно-педагогическим работником, имеющим ученую степень и (или) степень (академическую) доктора философии PhD/доктора по профилю, с научно-педагогическим стажем не менее 3 (трех) лет, являющимся автором научных публикаций в отечественных изданиях, в трудах международных конференций по профилю подготовки и учебных пособий.
Сведения об осуществляющих научное руководство научных руководителях по соответствующему направлению с указанием стажа работы, научных публикаций и подготовленного учебника или учебного пособия (по форме согласно приложению 10 к настоящим квалификационным требованиям).
32
Наличие договоров (соглашений) в соответствии с гражданским законодательством о сотрудничестве с зарубежными организациями образования и (или) научными организациями, реализующими программы послевузовского образования по соответствующему направлению подготовки кадров, по привлечению зарубежных консультантов и реализации совместных научных проектов.
Копии договоров (соглашений) (не менее двух) о научном обмене с зарубежными ОВПО, в том числе по привлечению зарубежных консультантов и реализации совместных научных проектов.
Копии договоров (соглашений) (не менее двух) о сотрудничестве с научными организациями о реализации совместных научных проектов.
Наличие действующих договоров (соглашений) на момент обучения, которое могут содержать пункт о пролонгации договора
Квалификационные требования не распространяются на ОВПО, реализующих подготовку кадров в области "Национальная безопасность и военное дело" и Академию правосудия при Верховном Суде Республики Казахстан.
33
Обеспеченность в соответствии с гражданским законодательством договорами (соглашениями) о прохождении докторантами практики, заключенными с отечественными организациями, и договорами (соглашениями) о прохождении зарубежной научной стажировки по профилю направления подготовки кадров.
Копии договоров (соглашений) (не менее двух) на прохождение научной стажировки по соответствующим направлениям подготовки кадров. Копии договоров (соглашений) (не менее двух) с организациями, определенными в качестве баз практики, при прохождении практики в ОВПО копия подтверждающих документов.
Договора (соглашения) на прохождение практики и научной стажировки должны быть действующими на момент обучения и могут содержать пункт о пролонгации договора.
Квалификационные требования не распространяются на ОВПО, реализующих подготовку кадров в области "Национальная безопасность и военное дело" и Академию правосудия при Верховном Суде Республики Казахстан.
34
Наличие аккредитованных лабораторий или обеспечение аккредитованными лабораториями на основе договоров (соглашений) по направлениям подготовки кадров в следующих областях: "Естественные науки, математика и статистика", "Информационно-коммуникационные технологии", "Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли", "Сельское хозяйство и биоресурсы", "Здравоохранение"
Копии свидетельств об аккредитации лабораторий или копии договоров (соглашений) (не менее двух) с аккредитованными лабораториями. Договора (соглашения) должны быть действующими на момент обучения и могут содержать пункт о пролонгации договора.

31.1. Кадрларды даярлау бағытына сәйкес ғылыми дәрежесі және (немесе) PhD философия докторы /бейіні бойынша доктор (академиялық) дәрежесі бар,
8D05 "Жаратылыстану ғылымдары, математика және статистика", 8D06 "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар", 8D07 "Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары", 8D08 "Ауыл шаруашылығы және биоресурстар", 8D09 "Ветеринария", 8D10 "Денсаулық сақтау" кадрларды даярлау бағыттары бойынша Web of Science Core Collection (Вэб оф Сайнс Кор коллекция), JCR (ЖСР) деректері бойынша 1, 2, 3-квартильге кіретін немесе СiteScore (СайтСкор) бойынша процентиль көрсеткіші кемінде 35 (отыз бес) болатын не Хирш индексі 2 (екі) және одан көп халықаралық рецензияланатын ғылыми журналдарда 2 (екі) және одан да көп мақаланың,
кадрларды даярлаудың өзге бағыттары бойынша - соңғы бес жылда Басылымдар тізбесіне сәйкес бірінші және (немесе) екінші деңгейдегі ғылыми басылымдарда бейіні бойынша кемінде 5 (бес) ғылыми мақаланың және JCR (ЖСР) деректері бойынша импакт-факторы бар немесе Science Citation Index Expanded (Сайнс Цитэйшн Индекс Экспандед), Social Science Citation Index (Сошиал Сайнс Цитэйшн Индекс) или Arts and Humanities Citation Index (Артс энд Хьюмэнитис Цитэйшн Индекс) в Web of Science Core Collection (Вэб оф Сайнс Кор Коллекшн) базаларының бірінде индекстелетін не СiteScore (СайтСкор) бойынша процентиль көрсеткіші кемінде 35 (отыз бес) болатын халықаралық рецензияланатын ғылыми журналда жарияланған бейіні бойынша кемінде 1 (бір) ғылыми мақаланың авторы болып табылатын консультанттың ғылыми жетекшілікті жүзеге асыруы.
31.2. "8D12-Ұлттық қауіпсіздік және әскери іс" саласының кадрларды даярлау бағыттары үшін – соңғы 5 (бес) жыл ішінде Басылымдар тізбесіне енгізілген басылымдарда жарияланған, оқыту бейініне сай келетін кемінде 7 (жеті) ғылыми мақаланың және оқулық немесе оқу құралының авторы болып табылатын, кадрларды даярлау бағытының бейіні бойынша соңғы 10 (он) жылдың кемінде 3 (үш) жылы ғылыми-педагогикалық жұмыс өтілі бар, ғылыми дәрежесі және (немесе) PhD философия докторы /бейіні бойынша доктор (академиялық) дәрежесі бар оқытушының ғылыми жетекшілікті жүзеге асыруы.
Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасының жанындағы Құқық қорғау органдары академиясы үшін – кадрларды даярлау бейіні бойынша соңғы 5 (бес) жыл ішінде Басылымдар тізбесіне енгізілген басылымдарда жарияланған кемінде 7 (жеті) ғылыми мақалалардың авторы болып табылатын, кадрларды даярлау бағытының бейіні бойынша соңғы 3 (үш) жылда кемінде 3 (үш) жыл ғылыми-педагогикалық өтілі бар, PhD философия докторы/бейіні бойынша доктор (академиялық) дәрежесі және (немесе) ғылыми дәрежесі бар ғылыми-педагогикалық қызметкердің ғылыми жетекшілік етуі.
Қазақстан Республикасының Жоғарғы Сот Кеңесінің жанындағы Сот төрелігі академиясы үшін – кадрларды даярлау бейіні бойынша отандық басылымдардағы, халықаралық конференциялар материалдарындағы ғылыми жарияланымдардың және оқу құралының авторы болып табылатын, кемінде 3 (үш) жыл ғылыми-педагогикалық жұмыс өтілі бар, ғылыми дәрежесі және (немесе) PhD философия докторы/бейіні бойынша доктор (академиялық) дәрежесі бар ғылыми-педагогикалық қызметкердің ғылыми жетекшілік етуі.
Жұмыс өтілі, ғылыми жарияланымдары және дайындалған оқулығы немесе оқу құралы көрсетіле отырып, кадрлар даярлаудың тиісті бағыты бойынша ғылыми жетекшілікті жүзеге асыратын ғылыми жетекшілер туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
32
Жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламаларын іске асыратын шетелдік білім ұйымдарымен және (немесе) ғылыми ұйымдармен кадрларды даярлау бағытына сәйкес ынтымақтастық туралы және шетелдік консультанттарды тарту және бірлескен ғылыми жобаларды іске асыру бойынша нормаларды көздейтін азаматтық заңнамаға сәйкес шарттардың (келісімдердің) болуы.
Шетелдік ЖЖОКБҰ-мен ғылыми алмасу, оның ішінде шетелдік консультанттарды тарту және бірлескен ғылыми жобаларды іске асыру туралы шарттардың (келісімдердің) (кадрларды даярлау бағыты бойынша кемінде екі) көшірмелері.
Шарттар (келісімдер) оқыту кезеңінде қолданыста болуы тиіс және шартта оны ұзарту туралы тармақтың болуы мүмкін.
Біліктілік талаптары "Ұлттық қауіпсіздік және әскери іс" саласында оқытуды іске асыратын ЖЖОКБҰ, сонымен қатар Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасының жанындағы Құқық қорғау органдары академиясы және Қазақстан Республикасының Жоғарғы Сот Кеңесінің жанындағы Сот төрелігі академиясы үшін қолданылмайды.
Тек шет тілдерінде жасалған шарттарды (келісімдерді) ұсынған кезде оларға нотариалды куәландырылған қазақ немесе орыс тілдеріндегі аудармасы қоса берілуі тиіс.
33
Кадрлар даярлау бағыты бойынша докторанттардың практикадан өтуі үшін отандық ұйымдармен азаматтық заңнамаға сәйкес жасалған шарттармен (келісімдермен) және халықаралық рейтингтерде алғашқы 1000 позицияны немесе тиісті бағыт (by Subject (бай сабджект)) бойынша алғашқы 200 позицияны алатын жетекші шетелдік ғылыми ұйымдарда және(немесе) ЖЖОКБҰ-да шетелдік ғылыми тағылымдамадан өтуге арналған азаматтық заңнамаға сәйкес шарттармен (келісімдермен) қамтамасыз етілуі.
Мәдениет және өнер саласында тағылымдама "Өнер" бағыты бойынша халықаралық рейтингтерге кіретін және/немесе халықаралық кәсіби қоғамдастықтар мен қауымдастықтардың құрамына кіретін жетекші шетелдік ғылыми ұйымдарда және ЖЖОКБҰ-да жүзеге асырылады.
Халықаралық рейтингтерде алғашқы 1000 позицияны немесе тиісті бағыт (by Subject (бай сабджект)) бойынша алғашқы 200 позицияны алатын жетекші шетелдік ғылыми ұйымдарда және ЖЖОКБҰ-да шетелдік ғылыми тағылымдамадан өтуге шарттардың (келісімдердің) (кадрларды даярлау бағыты бойынша кемінде екі) көшірмелері.
Мәдениет және өнер саласы үшін "Өнер" бағыты бойынша халықаралық рейтингтерге кіретін және/немесе халықаралық кәсіби қоғамдастықтар мен қауымдастықтардың құрамына кіретін жетекші шетелдік ғылыми ұйымдарда және ЖЖОКБҰ-да тағылымдамадан өтуге шарттардың (келісімдердің) (кадрларды даярлау бағыты бойынша кемінде екі) көшірмелері.
Практика базасы ретінде анықталған ұйымдармен жасалған шарттардың (келісімдердің) (кадрларды даярлау бағыты бойынша кемінде екі) көшірмелері, практиканы ЖЖОКБҰ-да өткен жағдайда – растайтын құжаттардың көшірмесі.
Шарттар (келісімдер) оқыту кезеңінде қолданыста болуы тиіс және шартта оны ұзарту туралы тармақтың болуы мүмкін.
Біліктілік талаптары "Ұлттық қауіпсіздік және әскери іс" саласында оқытуды іске асыратын ЖЖОКБҰ, сонымен қатар Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасының жанындағы Құқық қорғау органдары академиясы және Қазақстан Республикасының Жоғарғы Сот Кеңесінің жанындағы Сот төрелігі академиясы үшін қолданылмайды.
Тек шет тілдерінде жасалған шарттарды (келісімдерді) ұсынған кезде оларға нотариалды куәландырылған қазақ немесе орыс тілдеріндегі аудармасы қоса берілуі тиіс.
34
Кадрларды даярлаудың келесі салалары бойынша аккредиттелген зертханалардың болуы немесе шарттар (келісімдер) негізінде аккредиттелген зертханамен қамтамасыз етілуі: "Жаратылыстану ғылымдары, математика және статистика", "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар", "Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары", "Ауыл шаруашылығы және биоресурстар", "Денсаулық сақтау"
Зертханалардың аккредиттеу туралы куәліктерінің көшірмелері немесе аккредиттелген зертханалармен жасалған шарттардың (келісімдердің) (кемінде екі) көшірмелері.
Шарттар (келісімдер) оқу кезеінде қолданыста болуы тиіс және шартты ұзарту туралы тармақты қамтуы мүмкін.

3. Квалификационные требования, предъявляемые к образовательной деятельности ОВПО по реализации образовательных программ в форме онлайн-обучения за исключением направлений подготовки кадров, утвержденных приказом министра образования и науки Республики Казахстан от 2 октября 2018 года № 530 "Об утверждении Перечня направлений подготовки кадров с высшим и послевузовским образованием, обучение по которым в форме экстерната и онлайн-обучения не допускается" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17513).
35
Доступность широкополосного интернета с пропускной способностью сети не менее 500 мегабит в секунду, включая беспроводные технологии.
Обеспечение информационной безопасности систем и защиты данных.
Сведения о наличии широкополосного интернета, беспроводных технологий и политики информационной безопасности организации образования (по форме согласно приложению 6 к настоящим квалификационным требованиям).
36
Наличие собственной информационно-технологической инфраструктуры, информационной системы управления образованием (информационно-образовательный портал, веб-сайт, автоматизированная система обеспечения кредитной технологии обучения, системы информационной безопасности и защиты данных) и иных информационно-образовательных ресурсов и условий для организации учебного процесса, предусмотренных приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 20 марта 2015 года № 137 "Об утверждении требований к организациям образования по предоставлению дистанционного обучения и правил организации учебного процесса по дистанционному обучению и в форме онлайн-обучения по образовательным программам высшего и (или) послевузовского образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10768).
Обеспечение условий для сопровождения обучающихся в формате 24/7 с минимальными характеристиками сервера из расчета на 1000 конкурентных пользователей (не менее 24 вычислительных ядер, 60 гигабайт оперативной памяти ОЗУ, 1.5 терабайт дискового пространства).
Наличие в системе управления обучением ОВПО цифрового контента, цифровых платформ с функциями синхронного (программное обеспечение для видеоконференцсвязи с возможностью одновременного подключения 200 (двести) пользователей) и асинхронного обучения, системы онлайн-прокторинга.
Сведения о наличии основных средств, технологического оборудования, ссылки, тестовый доступ (по форме согласно приложению 6 к настоящим квалификационным требованиям).
37
Наличие библиотечного фонда учебной, учебно-методической и научной литературы в формате электронных изданий, обеспечивающих 100 % дисциплин образовательных программ по языкам обучения.
Обеспечение ежегодного обновления не менее 3 % фонда учебной литературы в разрезе дисциплин образовательных программ.
Наличие договоров с библиотеками и научными организациями на совместное использование библиотечных фондов (доступ к электронной базе или информационным ресурсам).
Обеспечение доступа обучающимся и профессорско-преподавательскому составу к электронным информационным ресурсам и базам данных.
Сведения о наличии фонда учебной и научной литературы на цифровых носителях (по форме согласно приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям).
Ссылка и тестовый доступ.
38
Соответствие образовательной программы, внесенной в реестр образовательных программ уполномоченного органа в области науки и высшего образования, разработанной согласно приказу № 2.
Наличие программ массового открытого онлайн-курса (с картой формируемых результатов обучения, отражением спецификации системы контроля знаний с описанием показателей и критериев оценивания), составляющих не менее 10 % дисциплин от общего количества дисциплин образовательной программы, размещенных на официальной платформе ОВПО, а также подписки на международные образовательные платформы
Копия образовательной программы, внесенной в реестр образовательных программ уполномоченного органа в области науки и высшего образования согласно направлению подготовки кадров, разработанной на полный период обучения, в соответствии с приказом № 2, на государственном языке и языке(ах) обучения.
Ссылка и тестовый доступ к массовому открытому онлайн-курсу и подписке на международные образовательные платформы на официальной платформе ОВПО.
39
Наличие системы антиплагиата, интегрированной в систему управления обучением.
Документ, подтверждающий наличие компьютерной программы для проверки присутствии заимствованного материала и использования текста с синонимической заменой слов и выражений без изменения смысла (парафраз), включая использование текста, переведенного с другого языка.
40
Интеграция системы управления обучением ОВПО с ЕПВО.
Сведения об интеграции системы управления ОВПО с ЕПВО (по форме согласно приложению 6 к настоящим квалификационным требованиям).
41

3. "Экстернат және онлайн-оқыту нысанында оқытуға жол берілмейтін жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлау бағыттарының тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 2 қазандағы № 530 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17513 болып тіркелген) кадрларды даярлау бағыттарын қоспағанда, онлайн-оқыту нысанында білім беру бағдарламаларын іске асыратын ЖЖОКБҰ білім беру қызметіне қойылатын біліктілік талаптары
35
Сымсыз технологияларды қоса алғанда, өткізу қабілеті кемінде 500 (бес жүз) Мбит/с болатын кең жолақты интернеттің қолжетімділігі.
"Қашықтықтан оқыту бойынша білім беру ұйымдарына қойылатын талаптарды және қашықтықтан оқыту бойынша және жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің білім беру бағдарламалары бойынша онлайн-оқыту нысанында оқу процесін ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 20 наурыздағы № 137 бұйрығында (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10768 тіркелген) (бұдан әрі – № 137 бұйрығы) көзделген жүйелердің ақпараттық қауіпсіздігін және деректерді қорғауды қамтамасыз ету.
Кең жолақты интернеттің, сымсыз технологиялардың болуы және ISO/IEC 27001, ISO/IEC 27002 халықаралық стандартқа сәйкес әзірленген білім беру ұйымының ақпараттық қауіпсіздік саясаты туралы ақпарат (осы біліктілік талаптарына 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
36
Меншікті ақпараттық-технологиялық инфрақұрылымның, білім беруді басқарудың ақпараттық жүйесінің (ақпараттық-білім беру порталы, веб-сайт, оқытудың кредиттік технологиясын қамтамасыз етудің автоматтандырылған жүйесі, ақпараттық қауіпсіздік және деректерді қорғау жүйелері) және № 137 бұйрығында көзделген оқу процесін ұйымдастыру үшін қажетті өзге де ақпараттық-білім беру ресурстары мен жағдайларының болуы.
1000 (мың) бәсекелес пайдаланушыға есептегенде сервердің ең аз сипаттамалары бар 24/7 форматында білім алушыларды сүйемелдеу үшін жағдайлардың (кемінде 24 (жиырма төрт) есептеу ядросы, 60 (алпыс) гигабайт ЖСҚ, 1.5 ТБ дискілік кеңістік) болуы.
ЖЖОКБҰ оқытуды басқару жүйесінде цифрлық контенттің, онлайн-прокторинг жүйесінің синхронды (200 (екі жүз) пайдаланушыны бір мезгілде қосу мүмкіндігі бар бейнеконференцбайланыс үшін бағдарламалық қамтамасыз ету) және асинхронды оқыту функциялары бар цифрлық платформаларының болуы.
Негізгі қорлардың, технологиялық жабдықтардың, сілтемелердің, тестілік рұқсатының болуы туралы ақпарат (осы біліктілік талаптарына 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
ЖЖОКБҰ-да академиялық процесті, аралық және қорытынды аттестаттауды реттеуді, онлайн оқыту сапасын үздіксіз жақсартуды және онлайн-оқыту формасына бейімделген жақсартулардың белсенді тізілімін растайтын құжаттар.
Онлайн-оқытуды үйлестіруге, сүйемелдеуге және әдістемелік қамтамасыз етуге және онлайн-оқыту үшін контент өндіруге жауапты құрылымдық бөлімшенің, виртуалды зертхананың, интерактивті тренажерлердің, онлайн-оқытуда білім алушыларды қолдау бойынша жауаптының болуын растайтын құжаттар.
Бөлінген үй-жайы бар лицензиялық бағдарламалық қамтылымы бар онлайн-курстардың, электрондық ресурстардың студиялық өндірісін қамтамасыз ететін бағдарламалық-аппараттық кешеннің болуы.
Білім алушылардың цифрлық сауаттылық деңгейін айқындауға арналған онлайн-жүйенің төмендегі ең төменгі талаптарға сәйкес болуы:
1) аутентификация функциясы;
2) кері байланыс функциясы;
3) білім алушылардың цифрлық сауаттылық деңгейін (бастауыш, жалғастырушы, озық) бөле отырып, талдамалық есептерді түсіру функциясы.
37
Оқу бағдарламаларының пәндерін оқыту тілдерінде 100% қамтамасыз ететін, электрондық басылымдар форматындағы оқу, оқу, әдістемелік және ғылыми әдебиеттердің кітапхана қорының болуы.
Кітапхана қорларын бірлесіп пайдалану үшін кітапханалармен және ғылыми ұйымдармен келісімдердің болуы (электрондық деректер базасына немесе ақпараттық ресурстарға қолжетімділік).
Білім алушылар мен профессор-оқытушылар құрамына электрондық ақпараттық ресурстарға және деректер қорына қолжетімділігін қамтамасыз ету.
Цифрлық тасымалдағышта оқу және ғылыми әдебиеттер қорының болуы туралы ақпарат (осы біліктілік талаптарына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
Сілтеме және тестілік қолжетімділік.
38
Ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органның білім беру бағдарламаларының тізіліміне енгізілген білім беру бағдарламасының №2 бұйрыққа сәйкес әзірленген болуы.
ЖЖОКБҰ-ның ресми платформасында орналастырылған білім беру бағдарламасы пәндерінің жалпы санының кемінде 10% құрайтын пәндер бойынша жаппай ашық онлайн-курс бағдарламаларының (қалыптастырылатын оқыту нәтижелерінің картасымен, бағалау көрсеткіштері мен өлшемшарттарын сипаттай отырып және білімді бақылау жүйесінің ерекшелігін көрсете отырып) болуы, сонымен қатар № 137 бұйрығына сәйкес халықаралық білім беру платформаларына жазылудың болуы.
№ 2 бұйрыққа сәйкес толық оқу кезеңіне әзірленген, кадрлар даярлаудың бағытына сәйкес ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органның білім беру бағдарламаларының тізіліміне енгізілген білім беру бағдарламасының қазақ және оқыту тіл(дер)індегі көшірмесі.
Ресми ЖЖОКБҰ платформасында жаппай ашық онлайн курстарына және халықаралық білім беру платформаларына жазылуға сілтеме және тестілік қолжетімділік.
Онлайн-оқыту білім беру бағдарламалары үшін күндізгі оқыту нысанында кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жарамды лицензияға қосымшаның болу тиіс
39
Бөтен материалдың (плагиат) бар-жоғын тексеруге арналған компьютерлік бағдарламамен қамтамасыз ету.
Бөтен материалдың (плагиат) бар-жоғын тексеруге арналған компьютерлік бағдарламаның болуын растайтын құжат.
40
ЖЖОКБҰ-ны оқытуды басқару жүйесін БЖБП-мен интеграциялау.
ЖЖОКБҰ басқару жүйесін БЖБП-мен біріктіру туралы ақпарат (осы біліктілік талаптарына 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
41

Наличие не менее 80 % преподавателей, для которых основным местом работы является ОВПО, прошедших повышение квалификации в области IT-компетенций и по методике онлайн-обучения по профилю направления подготовки кадров за последние 3 (три) года в объеме не менее 72 (семидесяти двух) часов за курс обучения; для преподавателей, имеющих базовое IT-образование - прохождение курсов по методике онлайн-обучения за последние 3 (три) года не менее 36 (тридцати шести) часов за курс обучения.
Сведения об укомплектованности преподавательскими кадрами образовательных программ по направлению подготовки кадров (по форме согласно приложению 5 к настоящим квалификационным требованиям), о повышении квалификации преподавателей в соответствии с профилем преподаваемых дисциплин (по форме согласно приложению 8 к настоящим квалификационным требованиям).
Документы, подтверждающие прохождение курса повышения квалификации, в том числе: сертификат с указанием темы курса, объема освоенных часов, периода прохождения курса, отчет слушателя по итогам курса.
42
Наличие преподавателей в соответствии с дисциплинами образовательной программы, соответствие профиля образования и ученой степени и (или) степени (академической) доктора философии PhD/доктора по профилю и (или) ученого звания, выданных/признанных уполномоченным органом в области науки и высшего образования, профилю преподаваемых дисциплин.
Доля преподавателей в соответствии с дисциплинами образовательной программы, для которых основным местом работы является ОВПО, от общего количества преподавателей по образовательной программе – не менее 80 %
Сведения об укомплектованности преподавательскими кадрами образовательных программ по направлению подготовки кадров (по форме согласно приложению 5 к настоящим квалификационным требованиям).
43
Доля преподавателей по направлению подготовки кадров, для которых основным местом работы является ОВПО, с ученой степенью и (или) степенью (академической) доктора философии PhD/доктора по профилю и (или) ученым званием, выданными/признанными уполномоченным органом в области науки и высшего образования, от общего числа преподавателей по образовательной программе направления подготовки кадров – не менее 70 %.
Сведения об укомплектованности преподавательскими кадрами образовательных программ по направлению подготовки кадров (по форме согласно приложению 5 к настоящим квалификационным требованиям).
4. Квалификационные требования, предъявляемые к образовательной деятельности международных и иностранных учебных заведений, создаваемых на территории Республики Казахстан другими государствами или их юридическими и физическими лицами, их филиалов, на основе международных договоров или по решению уполномоченного органа в области науки и высшего образования (а также ранее созданных по решению Правительства Республики Казахстан) для реализации образовательных программ высшего и(или) послевузовского образования
44
Обеспеченность образовательной программой, внесенной в Реестр образовательных программ уполномоченного органа в области науки и высшего образования
Копия образовательной программы, внесенной в реестр образовательных программ уполномоченного органа в области науки и высшего образования и разработанной на государственном, английском языках и на языке(ах) обучения на полный период обучения.
45

ЖЖОКБҰ негізгі жұмыс орны болып табылатын оқытушылардың кемінде 80%-ның соңғы 3 (үш) жылда кадрларды даярлау бағытының бейіні бойынша оқыту курсының жалпы көлемі кемінде 72 (жетпіс екі) сағатты құрайтын IT-құзыреті және онлайн-оқыту әдістемесі саласында біліктілігін арттырудан өткен болуы; базалық IT-білімі бар оқытушылар үшін - соңғы 3 (үш) жылда оқыту курсының көлемі кемінде 36 (отыз алты) сағат онлайн-оқыту әдістемесі бойынша курстардан өтуі.
Білім беру процесінде жасанды интеллект саласы бойынша оқытушылардың біліктілігін арттырудан (кемінде 18 (он сегіз) сағат) 3 (үш) жылда 1 (бір) реттен кем емес өтуін қамтамасыз ету
Педагог және оқытушы кадрлармен жасақталуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша), оқытылып отырған пәндердің бейініне сәйкес кадрлардың біліктілігін арттыру туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша). Біліктілікті арттыру курсын аяқтағанын растайтын құжаттар, оның ішінде: курстың тақырыбы, игерілген сағаттар көлемі, курсты аяқтау мерзімі көрсетілген сертификат, курс нәтижелері туралы тындаушының есебі, сонымен қатар халықаралық білім беру платформасының сертификаты.
Халықаралық білім беру платформалары негізінде алынған, оқытылатын пән бейіні мен жасанды интеллект саласы бойынша біліктілігін арттыруды растайтын құжаттың болуына рұқсат етіледі (болған жағдайда).
42
Білім беру бағдарламасының пәндеріне сәйкес оқытушылардың болуы, оқытушылардың білімінің және ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті орган берген/таныған ғылыми дәрежесінің және (немесе) PhD философия докторы/бейіні бойынша доктор (академиялық) дәрежесінің және (немесе) ғылыми атағының білім беру бағдарламасы пәндерінің бейініне сәйкес болуы. ЖЖОКБҰ негізгі жұмыс орны болып табылатын білім беру бағдарламаларының пәндеріне сәйкес оқытушылардың үлесі білім беру бағдарламасы бойынша оқытушылардың жалпы санының 80%-нан кем болмауы.
Кадрларды даярлау бағыты бойынша білім беру бағдарламалары бойынша оқытушы кадрлармен жасақталуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
43
Кадрларды даярлау бағыты бойынша негізгі жұмыс орны ЖЖОКБҰ болып табылатын ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті орган берген/таныған ғылыми дәрежесі және(немесе) PhD философия докторы/бейіні бойынша доктор (академиялық) дәрежесі және (немесе) ғылыми атағы бар және (немесе) "Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген жаттықтырушысы" спорттық атағы берілген оқытушылардың үлесі кадрларды даярлау бағыты бойынша оқытушылардың жалпы санының 70 %-нан кем болмауы.
Clarivate компаниясының Journal Citation Reports мәліметтері бойынша соңғы 5 (бес) жыл ішінде 1, 2 квартильге кіретін EdTech бағыты бойынша рецензияланатын халықаралық ғылыми журналдарда немесе Scopus дерекқорында citescore бойынша процентиль көрсеткіші кемінде 50 (елу) болатын кемінде 3 (үш) мақаласы және/немесе шолулары бар, онда олар корреспондент-авторлар немесе бірінші (негізгі) авторлар болып табылатын кемінде 3 (үш) штаттық оқытушының болуы.
Кадрларды даярлау бағытының білім беру бағдарламалары бойынша оқытушы кадрлармен жасақталуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
Ғылыми жарияланымдары көрсетілген негізгі жұмыс орны ЖЖОКБҰ болып табылатын оқытушылар туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
4. Қазақстан Республикасының аумағында халықаралық шарттар негізінде немесе ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органның шешімі бойынша (сонымен қатар бұрын Қазақстан Республикасы Үкіметі шешімімен құрылған) жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыру үшін басқа мемлекеттер немесе олардың заңды және жеке тұлғалары құрған халықаралық және шетелдік оқу орындарының, олардың филиалдарының білім беру қызметіне арналған біліктілік талаптары
44
Ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органның білім беру бағдарламаларының тізіліміне енгізілген білім беру бағдарламасының болуы.
Ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органның білім беру бағдарламаларының тізіліміне енгізілген және оқудың толық кезеңіне қазақ, ағылшын және оқыту тілінде(дерінде) әзірленген білім беру бағдарламасының көшірмесі.
45

45.1. Обеспеченность преподавателями в соответствии с дисциплинами образовательной программы;
43.2 Соответствие профиля образования преподавателей профилю преподаваемых дисциплин;
45.3. Соответствие профиля ученой (академической) степени (кандидат наук/доктор наук/ доктор философии PhD/доктор по профилю) преподавателей и(или) ученого звания, выданных/признанных уполномоченным органом в области науки и высшего образования, профилю преподаваемых дисциплин;
45.4. Доля преподавателей, для которых основным местом работы является лицензиат, от общего числа преподавателей по образовательным программам – не менее 50 %.
Сведения об укомплектованности преподавательскими кадрами образовательных программ по направлению подготовки кадров (по форме согласно приложению 5 к настоящим квалификационным требованиям).
46
Доля преподавателей в разрезе образовательных программ, для которых основным местом работы является лицензиат, с ученой (академической) степенью (кандидат наук/доктор наук/доктор философии PhD/доктор по профилю) и (или) ученым званием, выданными/признанными уполномоченным органом в области науки и высшего образования, и (или) удостоенных государственных наград Республики Казахстан по профилю подготовки кадров и (или) спортивного звания "Заслуженный тренер Республики Казахстан", от общего числа преподавателей – не менее 70 %.
Сведения об укомплектованности преподавательскими кадрами образовательных программ по направлению подготовки кадров (по форме согласно приложению 5 к настоящим квалификационным требованиям).
47
47.1. Обеспеченность библиотечного фонда учебной, учебно-методической и научной литературой в формате электронных изданий, обеспечивающих 100 % дисциплин образовательных программ, в том числе изданных по языкам обучения;
47.2. Обеспеченность ежегодного обновления не менее 3 % фонда учебной литературы в разрезе дисциплин образовательных программ;
47.3. Наличие договоров с библиотеками и научными организациями на использование библиотечных фондов (использование электронной базы или информационного ресурса).
Сведения о наличии фонда учебной, учебно-методической и научной литературы (по форме согласно приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям).
Копии документов, подтверждающих ежегодное обновление фонда учебной литературы.
Копии договоров (не менее двух) с библиотеками и научными организациями на использование библиотечных фондов, охватывающих полный срок обучения.
48
48.1. Обеспеченность необходимыми зданиями (учебными корпусами), соответствующих Санитарным правилам и требованиям пожарной безопасности;

45.1. Білім беру бағдарламаларының пәндеріне сәйкес оқытушылардың болуы.
45.2 Оқытушылар білімінің оқытатын пәндер бейініне сәйкестігі.
45.3. Оқытатын пәндер бейініне ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті орган берген/таныған ғылыми (академиялық) дәрежесінің (ғылым кандидаты/ғылым докторы/РhD философия докторы/бейіні бойынша доктор) және(немесе) ғылыми атағының сәйкес келуі.
45.4. Негізгі жұмыс орны лицензиат болып табылатын оқытушылардың үлесі білім беру бағдарламасы бойынша оқытушылардың жалпы санының 50 %-нан кем болмауы.
Кадрларды даярлау бағытының білім беру бағдарламалары бойынша оқытушы кадрлармен жасақталуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
46
Кадрларды даярлау бағыты бойынша жоғары білім саласындағы уәкілетті орган берген/таныған ғылыми дәрежесі және(немесе) PhD философия докторы/бейіні бойынша доктор (академиялық) дәрежесі және (немесе) ғылыми атағы бар және (немесе) кадрларды даярлау бағыты бойынша Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградаларымен наградталған және (немесе) "Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген жаттықтырушысы" спорттық атағы берілген оқытушылардың үлесі кадрларды даярлау бағыты бойынша оқытушылардың жалпы санының 50 %-нан кем болмауы
Кадрларды даярлау бағытының білім беру бағдарламалары бойынша оқытушы кадрлармен жасақталуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
47
47.1. Білім беру бағдарламасы пәндерінің 100 %-ын қамтамасыз ететін, оның ішінде оқыту тілі бойынша басып шығарылған және (немесе) электрондық басылымдар форматында оқу, оқу-әдістемелік және ғылыми әдебиет кітапхана қорының болуын қамтамасыз ету.
47.2. Кітапханалар және ғылыми ұйымдармен кітапхана қорын пайдалану туралы (электрондық деректер қорын немесе ақпараттық ресурсты пайдалану) келісімдердің болуы.
Оқу, оқу-әдістемелік және ғылыми әдебиеттер қорының болуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
Толық оқу мерзімін қамтитын кітапхана қорын пайдалануға кітапханалармен және ғылыми ұйымдармен жасалған шарттардың (кемінде екі) көшірмелері.
48
48.1. Санитариялық қағидалар мен № 55 бұйрығының өрт қауіпсіздігі талаптарына сәйкес келетін қажетті ғимараттармен (оқу корпустарымен) қамтамасыз етілуі;

48.2. Обеспеченность учебными помещениями (аудитории, кабинеты, мастерские, спортивные залы, студии, лаборатории, актовый зал, библиотека), предназначенных для проведения учебных занятий, с площадью, соответствующей Санитарным правилам;
48.3. Обеспеченность необходимыми условиями для организации питания и медицинского обслуживания обучающихся, соответствующих требованиям уполномоченного органа в области здравоохранения;
48.4. Обеспеченность условиями для проживания (общежитиями/хостелами/ гостиницами, соответствующим требованиям Санитарных правил) нуждающимся обучающимися;
48.5. Обеспеченность необходимыми условиями безопасности обучающихся во время учебного процесса (пропускной режим, видеонаблюдение учебных помещений и прилегающих территорий учебных корпусов, общежитий).
Сведения о полезной учебной площади, наличии материально-технической базы (по форме согласно приложению 4 к настоящим квалификационным требованиям).
Сведения о наличии объекта питания, санитарно-эпидемиологического заключения уполномоченного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения на объект питания (по форме согласно приложению 3 к настоящим квалификационным требованиям).
Сведения о наличии медицинского обслуживания, в том числе о наличии медицинского пункта и лицензии на медицинскую деятельность (по форме согласно приложению 2 к настоящим квалификационным требованиям).
Копия договора на право пользования зданием (учебными корпусами) сроком действия не менее 10 (десяти) лет, оформленного согласно действующему законодательству.
Копии документов, подтверждающих наличие учебных помещений для проведения учебных занятий, соответствующих Санитарным правилам и правилам пожарной безопасности.
Копии документов, подтверждающие наличие объектов питания и медицинского обслуживания и их соответствия установленным требованиям в области здравоохранения.
Сведения об общежитии и/или договоров с хостелами/ гостиницами, утвержденных руководителем лицензиата.
Копия заключения уполномоченного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения о соответствии общежитий/хостелов/гостиниц требованиям нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
49

48.2. Алаңы санитариялық ережелерге сәйкес болатын, оқу сабақтарын өткізуге арналған, оқу жайларымен (аудиториялар, оқу кабинеттері, шеберханалар, спорт залдары, студиялар, зертханалар, акт залы, кітапхана) қамтамасыз етілуі;
48.3. Денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның талаптарына сәйкес келетін білім алушыларды тамақтандыру және медициналық қызмет көрсету үшін қажетті жағдайлармен қамтамасыз етілуі;
48.4. Оқу кезеңінде тұрғын үйге мұқтаж білім алушыларды 100% қамтамасыз ету үшін тұрмыс жағдайларын жасау (санитариялық қағидалардың және №55 бұйрықтың өрт қауіпсіздігі талаптарына сәйкес келетін жатақханалар/хостелдер/қонақ үйлермен қамтамасыз ету);
48.5. Білім беру үдерісі кезінде білім алушылар үшін қажетті қауіпсіздік жағдайларын қамтамасыз ету (кіруді бақылау, оқу жайлары мен оқу корпустарының іргелес аумақтарын, жатақханаларды бейнебақылау).
Пайдалы оқу алаңының, материалдық-техникалық базасының болуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
Тамақтандыру объектісінің болуы, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы уәкілетті органның тамақтану объектісіне қорытындысының болуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
Медициналық қызметтің, оның ішінде медициналық пункттермен қамтамасыз етілгені және медициналық қызметке лицензияның болуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
Ғимаратты (оқу корпустарын) кемінде (10) он жыл мерзімге пайдалану құқығына қолданыстағы заңнамаға сәйкес жасалған шарттың көшірмесі.
Санитариялық қағидаларына сәйкес келетін оқу сабақтарын өткізу үшін оқу жайлардың болуын растайтын құжаттардың көшірмелері.
Жаңадан құрылған ұйымдар үшін – объектіні пайдалануға беру актісі, оның ішінде өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ететін адамдарды тағайындау туралы бұйрықтың, өрт қауіпсіздігі шаралары туралы нұсқаулықтың көшірмелері, эвакуациялау жоспары, бастапқы өрт сөндіру құралдарының қажетті ең аз көлемі (№ 55 бұйрықтың 3-қосымшасына сәйкес), өрт автоматикасы жүйелері мен қондырғыларын пайдалануға қабылдау актісінің көшірмесі
Тамақтандыру мен медициналық қызмет көрсету объектілерінің бар екенін және олардың денсаулық сақтау саласындағы белгіленген талаптарға сәйкестігін растайтын құжаттардың көшірмелері.
Лицензиаттың басшысымен бекітілген жатақханалар және/немесе хостелдер/қонақ үйлермен шарттар туралы ақпарат.
Жатақханалардың/хостелдердің/қонақ үйлердің халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерге сәйкестігі туралы санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылық саласындағы уәкілетті орган қорытындысының көшірмесі.
Өртке қарсы қорғаныс жүйелерінің жарамдылығын қамтамасыз ететін ұйыммен жасалған шарттардың және жатақханалардың/хостелдердің/қонақ үйлердің өрт қауіпсіздігі ережелеріне сәйкестікті растайтын құжаттың көшірмесі.
49

49.1. Обеспеченность широкополосным интернетом, включая беспроводные технологии;
49.2. Оснащенность компьютерными кабинетами, компьютерами, специализированным лицензионным программным обеспечением, учебно-лабораторной и материально-технической базой, оборудованием, необходимых для реализации образовательных программ;
49.3. Наличие информационной системы управления образованием с актуальными базами данных.
Сведения о наличии широкополосного интернета, беспроводных технологий и политики информационной безопасности (по форме согласно приложению 6 к настоящим квалификационным требованиям).
Сведения о материально-техническом оснащении.
Сведения об информационной системе.
50
50.1. Обеспечение прохождения преподавателями повышения квалификации в соответствии с профилем преподаваемых дисциплин не реже 1 (одного) раза в 3 (три) года и объемом не менее 72 (семидесяти двух) часов за курс обучения;
50.2. Обеспечение прохождения руководителем лицензиата и его заместителем(ями) повышения квалификации в области менеджмента не реже 1 (одного) раза в 3 (три) года;
50.3. Обеспечение повышения квалификации научных работников лицензиата не реже 1 (одного) раза в 5 (пять) лет.
Сведения о повышении квалификации преподавателей в соответствии с профилем преподаваемых дисциплин и в области менеджмента (по форме согласно приложению 8 к настоящим квалификационным требованиям).
Документы, подтверждающие прохождение курса повышения квалификации, в том числе: сертификат с указанием темы курса, объема освоенных часов, периода прохождения курса, отчет слушателя по итогам курса.
51
Обеспеченность условиями для научно-исследовательской деятельности обучающихся, в том числе:
51.1. Наличие преподавателей для осуществления научного руководства, имеющих ученую (академическую) степень (кандидат наук/доктор наук/доктор философии PhD/доктор по профилю), соответствующую профилю образовательной программы, выданными/признанными уполномоченным органом в области науки и высшего образования, со стажем научно-педагогической работы не менее 3 (трех) лет, являющимся автором не менее 2 (двух) статей (article) в международном рецензируемом научном журнале, имеющем импакт-фактор по данным JCR (ЖСР) и индексируемом в базе данных Web of Science Core Collection (Вэб оф Сайнс Кор Коллекшн) (разделы Arts and Humanities Citation Index (Aртс энд Хьюманитис Цитэйшэн Индекс), Science Citation Index Expanded (Сайенс Цитэйшэн Индекс Экспандид), Social Sciences Citation Index (Сошиал Сайенсиз Цитэйшэн Индекс)) или показатель процентиль по CiteScore (СайтСкор) не менее 25-ти (двадцати пяти) в базе данных Scopus (Скопус);

49.1. Сымсыз технологияларды қоса алғанда, кең жолақты интернетпен қамтамасыз етілуі;
49.2. Білім беру бағдарламаларын іске асыру үшін қажетті компьютерлік сыныптармен, компьютерлермен, арнайы лицензияланған бағдарламалық қамтамасыз етумен, оқу-зертханалық және материалдық-техникалық базамен, жабдықтармен қамтамасыз етілуі;
49.3. Өзекті дерекқорлары бар білім беруді басқарудың ақпараттық жүйесінің болуы.
Кең жолақты интернеттің, сымсыз технологиялардың болуы және білім беру ұйымының ақпараттық қауіпсіздік саясаты туралы ақпарат (осы біліктілік талаптарына 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша). Материалдық-техникалық қамтамасыз ету туралы ақпарат. Ақпаратық жүйе туралы мәлімет.
50
Оқытушылардың оқытылатын пәндердің бейініне сәйкес оқыту дағдыларын жетілдіру курстарынан өтуін қамтамасыз ету.
Оқытылатын пәндердің бейініне сәйкес оқытушылардың біліктілігін арттыру туралы және менеджмент саласы бойынша мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
Біліктілікті арттыру курсын аяқтағанын растайтын құжаттар, оның ішінде: курстың тақырыбы, орындалған сағаттар көлемі, курсты аяқтау мерзімі көрсетілген сертификат, курс нәтижелері туралы тындаушының есебі.
51
Білім алушылардың ғылыми-зерттеу іс-әрекетіне жағдай жасау, оның ішінде:
51.1. Ғылыми жетекшілікті жүзеге асыру үшін білім беру бағдарламасының бейініне сәйкес келетін ғылыми (академиялық) дәрежесі бар (ғылым кандидаты/ғылым докторы/ PhD философия докторы/бейіні бойынша доктор), кемінде 3 (үш) жыл ғылыми-педагогикалық жұмыс өтілі бар, JCR (ЖСР) деректері бойынша импакт-факторы бар немесе Science Citation Index Expanded (Сайнс Цитэйшн Индекс Экспандед), Social Science Citation Index (Сошиал Сайнс Цитэйшн Индекс) немесе Arts and Humanities Citation Index (Артс энд Хьюмэнитис Цитэйшн Индекс) Web of Science Core Collection (Вэб оф Сайнс Кор Коллекшн) базаларының бірінде индекстелетін немесе Scopus (Скопус) деректер базасында СiteScore (СайтСкор) бойынша процентиль көрсеткіші кемінде 25 (жиырма бес) болатын халықаралық рецензияланатын ғылыми журналда 2 (екі) ғылыми мақаланың авторы болып табылатын оқытушылардың болуы.

1. Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 17 июня 2015 года № 391 "Об утверждении квалификационных требований, предъявляемых к образовательной деятельности, и перечня документов, подтверждающих соответствие им" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11716).
2. Приказ исполняющего обязанности Министра образования и науки Республики Казахстан от 11 марта 2016 года № 194 "О внесении изменений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 17 июня 2015 года № 391 "Об утверждении квалификационных требований, предъявляемых к образовательной деятельности, и перечня документов, подтверждающих соответствие им" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13733).
3. Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 20 сентября 2016 года № 568 "О внесении изменений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 17 июня 2015 года № 391 "Об утверждении квалификационных требований, предъявляемых к образовательной деятельности, и перечня документов, подтверждающих соответствие им" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14453).
4. Приказ исполняющего обязанности Министра образования и науки Республики Казахстан от 28 декабря 2017 года № 657 "О внесении изменений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 17 июня 2015 года № 391 "Об утверждении квалификационных требований, предъявляемых к образовательной деятельности, и перечня документов, подтверждающих соответствие им" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16737).
5. Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 16 ноября 2018 года № 634 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 17 июня 2015 года № 391 "Об утверждении квалификационных требований, предъявляемых к образовательной деятельности, и перечня документов, подтверждающих соответствие им" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17764).
6. Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 5 июня 2020 года № 231 "О внесении изменения в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 17 июня 2015 года № 391 "Об утверждении квалификационных требований, предъявляемых к образовательной деятельности, и перечня документов, подтверждающих соответствие им" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20827).

1. "Білім беру қызметіне қойылатын біліктілік талаптарын және оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 17 маусымдағы № 391 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11716 болып тіркелген).
2. "Білім беру қызметіне қойылатын біліктілік талаптарын және оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 17 маусымдағы № 391 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрі міндетін атқарушының 2016 жылғы 11 наурыздағы № 194 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13733 болып тіркелген).
3. "Білім беру қызметіне қойылатын біліктілік талаптарын және оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 17 маусымдағы № 391 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 20 қыркүйектегі № 568 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14453 болып тіркелген).
4. "Білім беру қызметіне қойылатын біліктілік талаптарын және оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 17 маусымдағы № 391 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрі міндетін атқарушының 2017 жылғы 28 жедтоқсандағы № 657 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16737 болып тіркелген).
5. "Білім беру қызметіне қойылатын біліктілік талаптарын және оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 17 маусымдағы № 391 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 16 қарашадағы № 634 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17764 болып тіркелген).
6. "Білім беру қызметіне қойылатын біліктілік талаптарын және оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 17 маусымдағы № 391 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2020 жылғы 5 маусымдағы № 231 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20827 болып тіркелген).

7. Приказ исполняющего обязанности Министра образования и науки Республики Казахстан от 14 июля 2021 года № 339 "О внесении изменения в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 17 июня 2015 года № 391 "Об утверждении квалификационных требований, предъявляемых к образовательной деятельности, и перечня документов, подтверждающих соответствие им" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 23542).
8. Приказ исполняющего обязанности Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 24 ноября 2022 года № 152 "О внесении изменений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 17 июня 2015 года № 391 "Об утверждении квалификационных требований, предъявляемых к образовательной деятельности, и перечня документов, подтверждающих соответствие им" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 30720).
9. Приказ исполняющего обязанности Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 20 января 2023 года № 22 "О внесении изменения в приказ исполняющего обязанности Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 24 ноября 2022 года №152 "О внесении изменений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 17 июня 2015 года № 391 "Об утверждении квалификационных требований, предъявляемых к образовательной деятельности, и перечня документов, подтверждающих соответствие им" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 31751).

7. "Білім беру қызметіне қойылатын біліктілік талаптарын және оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 17 маусымдағы № 391 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрі міндетін атқарушының 2021 жылғы 14 шілдедегі № 339 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23542 болып тіркелген).
8. "Білім беру қызметіне қойылатын біліктілік талаптарын және оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 17 маусымдағы № 391 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрі міндетін атқарушының 2022 жылғы 24 қарашадағы № 152 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 30720 болып тіркелген).
9. "Білім беру қызметіне қойылатын біліктілік талаптарын және оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 17 маусымдағы № 391 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрі міндетін атқарушының 2022 жылғы 24 қарашадағы № 152 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрі міндетін атқарушының 2023 жылғы 20 қаңтардағы № 22 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31751 болып тіркелген).