Об установлении мест для массового отдыха, туризма и спорта на водных объектах и водохозяйственных сооружениях области Абай
Постановление акимата области Абай от 1 июня 2023 года № 104. Зарегистрировано Департаментом юстиции области Абай 7 июня 2023 года № 89-18. Утратило силу постановлением акимата области Абай от 20 августа 2025 года № 145
Сноска. Утратило силу постановлением акимата области Абай от 20.08.2025 № 145 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 2 статьи 94 Водного Кодекса Республики Казахстан, подпунктом 8-1) пункта 1 статьи 27 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", акимат области Абай ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Установить места для массового отдыха, туризма и спорта на водных объектах и водохозяйственных сооружениях области Абай, согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Государственному учреждению "Управление природных ресурсов и регулирования природопользования области Абай" в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего постановления в Департаменте юстиции области Абай;
2) размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе акимата области Абай после официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима области.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким области Абай
Н. Уранхаев
"СОГЛАСОВАНО"
Руководитель Департамента
экологии по области Абай Комитета
экологического регулирования и контроля
Министерства экологии и природных
ресурсов Республики Казахстан
____________________ С. Сарбасов
"_____" _____________ 2023 года
Руководитель Департамента
санитарно-эпидемиологического
контроля области Абай Комитета
санитарно-эпидемиологического контроля
Министерства здравоохранения
Республики Казахстан
____________________ Н. Ногайбаев
"_____" _____________ 2023 года
Руководитель Балхаш-Алакольской
бассейновой инспекции
по регулированию использования и
охране водных ресурсов Комитета
по водным ресурсам Министерства
экологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
____________________ Р. Иманбет
"_____" _____________ 2023 года
Исполняющий обязанности руководителя
Ертисской бассейновой инспекции
по регулированию использования и
охране водных ресурсов Комитета
по водным ресурсам Министерства
экологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
____________________ Е. Мадиев
"_____" _____________ 2023 года
Приложение
к постановлению акимата
Акимата области Абай

Абай облысының су объектілері және су шаруашылығы құрылыстарындағы көпшіліктің демалуына, туризм және спортқа арналған орындарды белгілеу туралы
Абай облысының әкімдігінің 2023 жылғы 1 маусымдағы № 104 қаулысы. Абай облысының Әділет департаментінде 2023 жылғы 7 маусымда № 89-18 болып тіркелді. Күші жойылды - Абай облысы әкімдігінің 2025 жылғы 20 тамыздағы № 145 қаулысы
Ескерту. Күші жойылды - Абай облысы әкімдігінің 20.08.2025 № 145 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасы Су кодексінің 94-бабының 2 тармағына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабы 1-тармағының 8-1) тармақшасына сәйкес, Абай облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Абай облысының су объектілері және су шаруашылығы құрылыстарындағы көпшіліктің демалуына, туризм және спортқа арналған орындар осы қаулының қосымшасына сәйкес белгіленсін.
2. "Абай облысының табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасы" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы қаулыны Абай облысының Әділет департаментінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Абай облысы әкімдігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Абай облысы әкімі
Н. Уранхаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Экология және табиғи ресурстар
Министрлігінің Абай облысы бойынша
экология департаментінің басшысы
____________________ С. Сарбасов
2023 жылғы "_____" _____________
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігінің
Санитариялық-эпидемиологиялық бақылау
комитетінің Абай облысы бойынша
санитариялық-эпидемиологиялық бақылау
департаменті басшысы
____________________ Н. Ноғайбаев
2023 жылғы "_____" _____________
Қазақстан Республикасы
Экология және табиғи ресурстар
министрлігі Су ресурстары комитетінің
Су ресурстарын пайдалануды реттеу
және қорғау жөніндегі Балқаш-Алакөл
бассейндік инспекциясы басшысы
____________________ Р. Иманбет
2023 жылғы "_____" _____________
Қазақстан Республикасы
Экология және табиғи ресурстар
министрлігі Су ресурстары комитетінің
Су ресурстарын пайдалануды реттеу
және қорғау жөніндегі Ертіс бассейндік
инспекциясы басшысының міндетін атқарушы
____________________ Е. Мадиев
2023 жылғы "_____" _____________
Абай облысы әкімдігінің

от 1 июня 2023 года
№ 104
Места для массового отдыха, туризма и спорта на водных объектах и водохозяйственных сооружениях области Абай
Сноска. Приложение в редакции постановления акимата области Абай от 22.05.2025 № 80 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Наименование водного объекта/водохозяйственного сооружения
Места массового отдыха населения, в обозначенных границах заплыва
Место расположения
Абайский район
1.
озеро Оспанколь
Пляж - используемый для массового
отдыха граждан
(49017′55.95″С; 79028′65.10″В)
Кенгырбайбиский сельский округ
Аягозский район
2.
река Аягоз
Пляж - используемый для массового
отдыха граждан
(47.94747 С, 80.41599 В)
город Аягоз
Бескарагайский район
3.
озеро "Шошкалы"
Пляж - используемый для массового отдыха граждан, в границах, обозначенных ограждением зоны плавания (буи, канаты) (51.28049,78.69898)
Карабасский сельский округ
4.
озеро Канонерка
Пляж - используемый для массового
отдыха граждан
(50.723594, 79.670603)
село Канонерка
5.
река Иртыш
Пляж - используемый для массового
отдыха граждан
(50056.63.44С; 79059,71.22 В)
Долонский сельский округ
село Долонь
6.
река Иртыш
Пляж - используемый для массового
отдыха граждан
(50056.63.44С; 79059,71.22 В)
Долонский сельский округ
село Бодене
7.
река Иртыш
Пляж - используемый для массового
отдыха граждан
(50041.15 С; 79006,44 В)
Долонский сельский округ
село Мостик
8.
река Иртыш
Пляж - используемый для массового
отдыха граждан
(50029.09.11 С; 79052,50.81 В)
Долонский сельский округ
село Черемушка
Бородулихинский район
9.
Шульбинское водохранилище
База отдыха "Жанай",
База отдыха "Нурсултан"
(50°38'55"04С; 81°12'01"34В)
Жерновский сельский округ,
в 65 км от районного центра
села Бородулиха
10.
Жерновски озера
База отдыха "Адал компани"
(50.49281, 81.10660)
Жерновский сельский округ,
расположен в глубине ленточного реликтового бора в 35 км от районного центра села Бородулиха
11.
Михайловски озера
Детский оздоровительный лагерь "Кристалл" (50.66471, 80.67570)
Подборный сельский округ, в 40 км от города Семей. На территории государственного лесного природного резервата "Семей Орманы"
12.
Озеро Большое
Пляж - используемый для массового
отдыха граждан
(50076′50.73′′С; 80094′58.92′′В)
село Бородулиха
13.
правый берег реки Иртыш Шульбинского водохранилища
База отыха "Востокцветмет"
(50.398123, 81.102654)
село Бородулиха
14.
Приток реки Уба к реке Иртыш
Пляж - используемый для массового
отдыха граждан
(50,337224С,81,643450В)
Бородулихинский район
с.Уба-Форпост
Жарминский район
15.
Озеро Арасан

2023 жылғы " 1 " маусымдағы
№ 104 қаулысымен
бекітілген
Абай облысының су объектілері және су шаруашылығы құрылыстарындағы көпшіліктің демалуына, туризм және спортқа арналған орындар
Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда - Абай облысы әкімдігінің 22.05.2025 № 80 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
№ р/с
Су объектінің/су шаруашылығы құрылысының атауы
Жүзудің белгіленген шекараларындағы халықтың жаппай демалатын орындары
Орналасқан жері
Абай ауданы
1.
Оспанкөл көлі
Көпшіліктің демалуы үшін
пайдаланылатын жағажай
(49017′55.95″С; 79028′65.10″В)
Кеңгірбай би ауылдық округі
Аягөз ауданы
2.
Аягөз өзені
Көпшіліктің демалуы үшін
пайдаланылатын жағажай
(47.94747 С, 80.41599 В)
Аягөз қаласы
Бесқарағай ауданы
3.
"Шошқалы" көлі
Көпшіліктің демалуы үшін пайдаланылатын жағажай, жүзу аймағының шекараларында қоршауымен (қалқымалар, арқандар) белгіленген
(51.28049,78.69898)
Қарабас ауылдық округі
4.
Канонерка көлі
Көпшіліктің демалуы үшін
пайдаланылатын жағажай
(50.723594, 79.670603)
Канонерка ауылы
5.
Ертіс өзені
Көпшіліктің демалуы үшін
пайдаланылатын жағажай
(50056.63.44С; 79059,71.22 В)
Долон ауылдық округі
Долон ауылы
6.
Ертіс өзені
Көпшіліктің демалуы үшін
пайдаланылатын жағажай
(50056.63.44С; 79059,71.22 В)
Долон ауылдық округі
Бөдене ауылы
7.
Ертіс өзені
Көпшіліктің демалуы үшін
пайдаланылатын жағажай
(50041.15 С; 79006,44 В)
Долон ауылдық округі
Мостик ауылы
8.
Ертіс өзені
Көпшіліктің демалуы үшін
пайдаланылатын жағажай
(50029.09.11 С; 79052,50.81 В)
Долон ауылдық округі
Черемушка ауылы
Бородулиха ауданы
9.
Шүлбі су қоймасы
"Жанай" демалыс базасы
"Нұрсұлтан" демалыс базасы
(50°38'55"04С; 81°12'01"34В)
Жерновка ауылдық округі,
аудан орталығы Бородулиха ауылынан 65 км қашықтықта орналасқан
10.
Жерновски көлдері
"Адал компани" демалыс базасы
(50.49281, 81.10660)
Жерновка ауылдық округі,
аудан орталығы Бородулиха ауылынан 35 км таспалы реликті бордың тереңдігінде орналасқан
11.
Михайловски көлдері
"Кристалл" балалардың сауықтыру лагері
(50.66471, 80.67570)
Подборный ауылдық округі,
Семей қаласынан 40 км қашықтықта орналасқан. "Семей Орманы" мемлекеттік орман табиғи резерватының аумағында
12.
Большое көлі
Көпшіліктің демалуы үшін
пайдаланылатын жағажай
(50076′50.73′′С; 80094′58.92′′В)
Бородулиха ауылы
13.
Ертіс өзенінің оң жағалауы Шүлбі су қоймасы
"Шығыстүстімет" демалыс орыны
(50.398123, 81.102654)
Бородулиха ауылы
14.
Үбі өзенінің Ертіс өзеніне құятын саласы
Көпшіліктің демалуы үшін
пайдаланылатын жағажай
(50.337224С, 81.643450В)
Бородулиха ауданы
Уба-Форпост ауылы
Жарма ауданы
15.
Арасан көлі
"Жарма Арасан" сауықтыру орталығы

Оздоровительный центр "Жарма Арасан" (49.26444,81.74206)
Калбатауский сельский округ,
в 12 км северо-восточнее села Калбатау
16.
Чарское водохранилище
Пляж - используемый для массового отдыха граждан, в границах, обозначенных ограждением зоны плавания
(49°14'26"N; 81°48'22"E)
Калбатауский сельский округ,
в 18 км юго-восточнее села Калбатау
район Мақаншы
17.
Озеро Алаколь
Пляж - используемый для массового отдыха граждан, в границах, обозначенных ограждением зоны плавания (буи, канаты)
(46°07'28.03"С; 82°03'25.23"В)
(46°06'87.93"С; 82°03'39.65"В)
Кабанбайский сельский округ
18.
Озеро Алаколь
Детский лагер "Дарабоз"
46.082462,82.0286080
Кабанбайский сельский округ
город Семей
19.
река Иртыш
Коммунальный пляж "Заря" в границах, обозначенных ограждением зоны плавания (буи, канаты)
(50°383777,80°254869)
Левобережная часть понтонного моста, район Мелькомбината
20.
река Иртыш
Коммунальный пляж "Пристань" в границах, обозначенных ограждением зоны плавания (буи, канаты)
(50°425027,80°218422)
район Пристань
21.
Дамба
Пляж - используемый для массового
отдыха граждан
(50.439419,80.214012)
Микрорайон Затон
22.
остров Бобровка
Место отдыха "Еркеназ"
(50.459392,80.196359)
Микрорайон Бобровка
город Курчатов
23.
река Иртыш
Городской пляж № 1
(50.759306,78.547800)
В районе гостиницы Маяк
24.
река Иртыш
Городской пляж № 2
(50.750946, 78.557102)
В районе СОШ № 2, СОШ № 1
25.
река Иртыш
Городской пляж № 3
(50.721729, 78.649879)
В районе дачного массива
Кокпектинский район
26.
озеро Кокпекты
Пляж - используемый для массового отдыха граждан
(48.762731,82.378569)
Кокпектинский район

(49.26444,81.74206)
Қалбатау ауылдық округі,
Қалбатау ауылынан 12 км солтүстік-шығысқа қарай
16.
Шар су қоймасы
Көпшіліктің демалуы үшін пайдаланылатын жағажай, жүзу аймағының шекараларында қоршауымен белгіленген
(49°14'26"N; 81°48'22"E)
Қалбатау ауылдық округі, Қалбатау ауылынан18 км онтүстік шығысқа қарай
Мақаншы ауданы
17.
Алакөл көлі
Көпшіліктің демалуы үшін пайдаланылатын жағажай, жүзу аймағының шекараларында қоршауымен (қалқымалар, арқандар) белгіленген
(46°07'28.03"С; 82°03'25.23"В)
(46°06'87.93"С; 82°03'39.65"В)
Қабанбай ауылдық округі
18.
Алакөл көлі
"Дарабоз" балалар лагері
(46.082462, 82.028680)
Қабанбай ауылдық округі
Семей қаласы
19.
Ертіс өзені
"Заря" коммуналдық жағажайы, жүзу аймағының шекараларында қоршауымен (қалқымалар, арқандар) белгіленген
(50°383777,80°254869)
Понтон көпірінің сол жағалауы,
Мелькомбинат ауданы
20.
Ертіс өзені
"Пристань" коммуналдық жағажайы, жүзу аймағының шекараларында қоршауымен (қалқымалар, арқандар) белгіленген
(50°425027,80°218422)
Пристань ауданы
21.
Дамба
Көпшіліктің демалуы үшін
пайдаланылатын жағажай
(50.439419,80.214012)
Затон шағын ауданы
22.
Бобровка аралы
"Еркеназ" демалыс орыны
(50.459392,80.196359)
Бобровка шағын ауданы
Курчатов қаласы
23.
Ертіс өзені
№ 1 қалалық жағажай
(50.759306,78.547800)
Маяк қонақ үйі ауданында
24.
Ертіс өзені
№ 2 қалалық жағажай
(50.750946, 78.557102)
№ 2 ЖОББМ,
№ 1 ЖОББМ ауданында
25.
Ертіс өзені
№ 3 қалалық жағажай
(50.721729, 78.649879)
Саяжай алабы ауданында
Көкпекті ауданы
26.
Көкпекті өзені
Көпшіліктің демалуы үшін
пайдаланылатын жағажай
(48.762731,82.378569)
Көкпекті ауданы