О внесении изменений и дополнения в приказ исполняющего обязанности Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 24 августа 2017 года № 68 нс "Об утверждении Правил организации питания в органах национальной безопасности Республики Казахстан"
Приказ Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 25 декабря 2023 года № 101қе. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 декабря 2023 года № 33808. Утратил силу приказом Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 24 февраля 2026 года № 10/қе
Сноска. Утратил силу приказом Председателя Комитета национальной безопасности РК от 24.02.2026 № 10/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 7 статьи 44 Закона Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 24 августа 2017 года № 68 нс "Об утверждении Правил организации питания в органах национальной безопасности Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15796) следующие изменения и дополнение:
в Правилах организации питания в органах национальной безопасности Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
подпункт 1) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"3. Руководство за организацией питания в ОНБ осуществляется:
1) в Пограничной службе Комитета национальной безопасности Республики Казахстан (далее – Пограничная служба) – Департаментом тыла Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан.";
пункт 22 изложить в следующей редакции:
"22. Лица состава суточного наряда (кухонные рабочие) по столовой не привлекаются на работы по обработке мяса, рыбы, раздаче пищи и готовой продукции, а также на мытье пищеварочных котлов (за исключением котлов наплитных).";
подпункт 3) пункта 39 изложить в следующей редакции:
"39. Руководитель Республиканского государственного учреждения (подразделения) ОНБ обеспечивает на объектах продовольственной службы:
1) выполнение требований Санитарных правил поварами, кухонными рабочими и суточным нарядом по столовой;
2) проведение медицинским персоналом объективных методов контроля, гигиенической подготовки, занятий с поварами (пекарями) по выполнению требований Санитарных правил и соблюдению ими правил личной гигиены;
3) осуществление производственного контроля за соблюдением санитарно-противоэпидемических требований при получении, транспортировке, хранении и выдаче продовольствия, приготовлении и выдаче готовой пищи (в том числе путем проведения лабораторных исследований и испытаний) в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 апреля 2023 года № 62 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к осуществлению производственного контроля" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 32276).";
часть первую пункта 44 изложить в следующей редакции:

"Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдарында тамақтандыруды ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының міндетін атқарушының 2017 жылғы 24 тамыздағы № 68 қе бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2023 жылғы 25 желтоқсандағы № 101қе бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 26 желтоқсанда № 33808 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2026 жылғы 24 ақпандағы № 10/қе бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 24.02.2026 № 10/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 44-тармағына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдарында тамақтандыруды ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының міндетін атқарушының 2017 жылғы 24 тамыздағы № 68 қе бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15796 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдарында тамақтандыруды ұйымдастыру қағидаларында:
3-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. ҰҚО-да тамақтандыруды ұйымдастыруға басшылықты:
1) Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметінде (бұдан әрі – Шекара қызметі) – Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің Тыл департаменті.";
22-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"22. Асханаға тәуліктік нарядқа тағайындалған адамдар ет,балықты өңдеуге, тамақты таратуға және дайын тағамды таратуға сондай-ақ тамақ пісіретін қазандарды (плиталық қазандардан басқа) жууға тартуға қатыспайды.".
39-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"39. ҰҚО республикалық мемлекеттік мекемесінің басшысы азық-түлік қызметінің объектілерінде:
1) аспаздармен, асхана жұмысшыларымен және тәуліктік нарядпен санитарлық ережелерді орындауын;
2) медициналық қызметкерлерімен бақылаудың объективті әдістемесін, гигиеналық дайындық, аспазшылармен (наубайшылармен) Санитарлық ережелерді орындау және жеке гигиена қағидаларын сақтау бойынша сабақ өткізуін;
3) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 7 сәуірдегі № 62 "Өндірістік бақылауды жүзеге асыруға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" (Нормативті-құқықтық актілерінің мемлекеттік тіркеу Реестрінде № 32276 тіркелген) бұйрығына сәйкес азық-түлікті алу, тасымалдау, сақтау және беру, тағамды дайындау және дайын тағамды тарату кезінде (оның ішінде зертханалық тексерулер мен сынақтарды өткізу жолымен) қарсы (профилактикалық) іс-шаралардың өткізілуіне, санитарлық-эпидемиологиялық талаптардың орындалуына өндірістік бақылауды жүзеге асыруды қамтамасыз етеді.".
44-тармақтың бірінші бөлімі мынадай редакцияда жазылсын:

"44. Пища в столовых республиканского государственного учреждения (подразделения) ОНБ готовится по меню-раскладке продуктов по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам.";
часть вторую пункта 89 изложить в следующей редакции:
"89. При организации питания военнослужащих с привлечением юридических и физических лиц должностными лицами ДВТО КНБ осуществляются следующие мероприятия:
6) еженедельная меню-раскладка продуктов составляется уполномоченным представителем сторонней организации, оказывающей услуги по организации питания, по согласованию с заинтересованными подразделениями республиканского государственного учреждения.
В случае организации обеспечения продовольствием военнослужащих самостоятельно, меню-раскладка продуктов составляется должностным лицом, ответственным за продовольственное обеспечение.
Меню-раскладка продуктов составляется по каждой натуральной норме обеспечения, независимо от числа лиц, питающихся по ней, и утверждается начальником ДВТО КНБ либо лицом, его замещающим, в трех экземплярах. Один экземпляр передается в бухгалтерию республиканского государственного учреждения, второй и третий экземпляры размещаются в обеденном и варочных залах столовой. Изменения в утвержденные меню-раскладки продуктов вносятся с письменного разрешения начальника ДВТО КНБ либо лица, его замещающего;
7) сведения о количестве питающихся доводятся с момента заключения договора о государственных закупках, уточнение производится по мере необходимости. В данном случае должностными лицами органов военной контрразведки и военной полиции КНБ, ежемесячно, не позднее 1 числа, в адрес заказчика направляется заявка на питание военнослужащих за подписью начальника подразделения либо лица, его замещающего, по питанию на предстоящий месяц, с указанием количества военнослужащих в соответствии с приложением 4 к настоящим Правилам. При изменении количества военнослужащих, обеспечивающихся продовольствием, дополнительно направляются заявка на питание военнослужащих и письмо-обоснование.";
дополнить приложением 14 согласно приложению к настоящему приказу.
2. Пограничной службе Комитета национальной безопасности Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Комитета национальной безопасности Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан.

"44. ҰҚО республикалық мемлекеттік мекемесінің (бөлімшесінің) асханаларында тамақ осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша азық-түлік тарату мәзірі бойынша дайындалады.".
89-тармақтың екінші бөлімі мынадай редакцияда жазылсын:
"89. Заңды және жеке тұлғалардың қатысуымен әскери қызметшілерді тамақтандыруды ұйымдастыру кезінде ҰҚК ӘТҚД лауазымды адамдары мынадай іс-шараларды жүзеге асырады:
6) апта сайынғы азық-түлікті тарату мәзірін республикалық мемлекеттік мекеменің мүдделі бөлімшелерімен келісім бойынша тамақтандыруды ұйымдастыру бойынша қызмет көрсететін басқа ұйымның уәкілетті өкілі жасайды.
Әскери қызметшілерді азық-түлікпен қамтамасыз ету дербес ұйымдастырылған жағдайда азық-түлікті тарату мәзірін азық-түлікпен қамтамасыз етуге жауапты лауазымды адам жасайды.
Азық-түлікті тарату мәзірі қамтамасыз етудің әр заттай нормасы бойынша тамақтандырылатын адам санына қарамастан жасалады және оны ҰҚК ӘТҚД бастығы не оны алмастыратын адам үш данада бекітеді. Бір данасы республикалық мемлекеттік мекеменің бухгалтериясында, екінші және үшінші данасы тамақтану және пісіру залдарына орналастырылады. Бекітілген азық-түлікті тарату мәзіріне өзгерістер ҰҚК ӘТҚД бастығының не оны алмастыратын адамның жазбаша рұқсатымен енгізіледі;
7) тамақтанушылар саны мемлекеттік сатып алу туралы шарт жасалған сәттен бастап жеткізіледі және нақтылау қажет болған жағдайда жүргізіледі. Бұл жағдайда ҰҚК әскери қарсы барлау және әскери полиция органдарының лауазымды адамдары әр айдың 1-ші күнінен кешіктірмей тапсырыс берушіге әскери қызметшілерді тамақпен қамтамасыз етуге жауапты бөлімше бастығы немесе оның орынбасары қол қойған осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес тапсырыс береді. Азық-түлікпен қамтамасыз етілетін әскери қызметшілердің саны өзгерген кезде әскери қызметшілерді тамақтандыруға қосымша бекітілген тапсырыс және негіздеме хат жолданады.";
Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес 14-қосымшамен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.

4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
Е. Сагимбаев
Приложение
к приказу Председателя
Комитета национальной безопасности
Республики Казахстан
от 25 декабря 2023 года № 101қе
Приложение 14 к приказу
исполняющего обязанности
Председателя Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
от 24 августа 2017 года № 68 нс
Замену продуктов разрешаю:
________________________
________________________
_______________________
"___" ______________ 20____ года
УТВЕРЖДАЮ
Руководитель республиканского государственного учреждения ОНБ
______________________________________________________
специальное или воинское звание, подпись, фамилия, имя,
отчество (при его наличии)
Руководитель республиканского государственного учреждения ОНБ
__________________________________________________________________________
специальное или воинское звание, подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
МЕНЮ-РАСКЛАДКА ПРОДУКТОВ,
подлежащих закладке в котел по натуральной норме______ на одного военнослужащего
в день на время с "___" ___________ по "___" _____________ 20___ года
Дата и дни недели
Приемы пищи
Наименование блюд
Крупы разные
Молочная продукция
Продукты питания
Понедельник "__" _______ 20__ г.
Завтрак
Обед
Закуска
I блюдо
II блюдо
III блюдо
Ужин
Итого продуктов за день:
Вторник"__" _______ 20__ г.
Завтрак
Обед
Закуска
I блюдо
II блюдо
III блюдо
Ужин
Итого продуктов за день:
Среда
"__" _______ 20__ г.
Завтрак
Обед
Закуска
I блюдо
II блюдо
III блюдо
Ужин
Итого продуктов за день:
Четверг
"__" _______ 20__ г.
Завтрак
Обед
Закуска
I блюдо
II блюдо
III блюдо
Ужин
Итого продуктов за день:
Пятница
"__" _______ 20__ г.
Завтрак
Обед
Закуска
I блюдо
II блюдо
III блюдо
Ужин
Итого продуктов за день:
Суббота
"__" _______ 20__ г.
Завтрак
Обед
Закуска
I блюдо
II блюдо
III блюдо
Ужин
Итого продуктов за день:
Воскресение
"__" _______ 20__ г.
Завтрак
Обед
Закуска
I блюдо
II блюдо
III блюдо
Ужин
Итого продуктов за день:
Продолжение таблицы
Овощи
Сок овощной
Сок плодово-ягодный
Мед пчелиный
Фрукты свежие (яблоки, бананы, апельсины)
Общая масса готового блюда (грамм)
Масса мясных и рыбных порций (грамм)
Начальник управления (отдела) материального обеспечения
______________________________________________________________
специальное или воинское звание, подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Консультант (старший офицер) управления (отдела) материального обеспечения
______________________________________________________________
специальное или воинское звание, подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Начальник отдела (группы) медицинского обеспечения
_______________________________________________________________
специальное или воинское звание, подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии)

4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Төрағасы
Е. Сагимбаев
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
Төрағасының
2023 жылғы 25 желтоқсандағы
№ 101қе бұйрығына
қосымша/
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
Төрағасының міндетін
атқарушының
2017 жылғы 24 тамыздағы
№ 68қе бұйрығына
14 қосымшасы
Азық-түлікті ауыстыруға рұқсат етемін:                         БЕКІТЕМІН
_________________                   _____________ ҰҚО мемлекеттік мекеме бастығы
________________________ _________________________________________________
________________________             арнайы немесе әскери атағы,
қолы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
20__ жылғы "___" ________
________ ҰҚО мемлекеттік мекемесінің бастығы
__________________________________________________
арнаулы немесе әскери атағы, қолы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
20___ жылғы ___________ "___" бастап _____________ "___" уақытқа ______ заттай норма бойынша бір әскери қызметшіге күніне қазанға салуға тиесілі АЗЫҚ-ТҮЛІКТІ ТАРАТУ МӘЗІРІ
Күні және апта күндері
Тамақ ішу
Тағамның атауы
Әртүрлі жармалар
Сүт өнімдері
Азық-түліктер
Көкөністер
Дүйсенбі
20__ ж. "__" _______
Таңғы ас
Түскі ас
Тіскебасар
I тағам
II тағам
III тағам
Кешкі ас
Бір күндік азық-түлік барлығы:
Сейсенбі
20__ ж. "__" _______
Таңғы ас
Түскі ас
Тіскебасар
I тағам
II тағам
III тағам
Кешкі ас
Бір күндік азық-түлік барлығы:
Сәрсенбі
20__ ж. "__" _______
Таңғы ас
Түскі ас
Тіскебасар
I тағам
II тағам
III тағам
Кешкі ас
Бір күндік азық-түлік барлығы:
Бейсенбі
20__ ж. "__" _______
Таңғы ас
Түскі ас
Тіскебасар
I тағам
II тағам
III тағам
Кешкі ас
Бір күндік азық-түлік барлығы:
Жұма
20__ ж. "__" _______
Таңғы ас
Түскі ас
Тіскебасар
I тағам
II тағам
III тағам
Кешкі ас
Бір күндік азық-түлік барлығы:
Сенбі
20__ ж. "__" _______
Таңғы ас
Түскі ас
Тіскебасар
I тағам
II тағам
III тағам
Кешкі ас
Бір күндік азық-түліктің барлығы:
Жексенбі
20__ ж. "__" _______
Таңғы ас
Түскі ас
Тіскебасар
I тағам
II тағам
III тағам
Кешкі ас
Бір күндік азық-түлік барлығы:
Кестенің жалғасы
Көкөнiс шырыны
Жемiс-жидек шырыны
Ара балы
Жаңа пiскен жемiс (алма, банан, апельсин)
Дайын тағамның жалпы салмағы (грамм)
Ет және балық мөлшерлерінің салмағы (грамм)
Материалдық қамтамасыз ету басқармасының (бөлім) бастығы
____________________________________________________________
арнаулы немесе әскери атағы, қолы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Материалдық қамтамасыз ету басқармасының (бөлім) консультанты (аға офицер
____________________________________________________
арнаулы және әскери атағы, қолы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Медициналық қамтамасыз ету (топ) бөлім бастығы
_____________________________________________________
арнаулы және әскери атағы, қолы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)