О внесении изменения в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 20 марта 2015 года № 244 "Об утверждении Правил ведения и предоставления информации и (или) сведений из государственного градостроительного кадастра Республики Казахстан"
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 25 августа 2023 года № 598. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 августа 2023 года № 33358. Утратил силу приказом Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 26 мая 2026 года № 257
Сноска. Утратил силу приказом Министра промышленности и строительства РК от 26.05.2026 № 257 (вводится в действие с 01.07.2026).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 20 марта 2015 года № 244 "Об утверждении Правил ведения и предоставления информации и (или) сведений из государственного градостроительного кадастра Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11111) следующее изменение:
Правила ведения и предоставления информации и (или) сведений из государственного градостроительного кадастра Республики Казахстан изложить в новой редакции, согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
М. Карабаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство науки
и высшего образования
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство культуры и спорта
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство просвещения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министра индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 25 августа 2023 года № 598
Утверждены приказом
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 20 марта 2015 года № 244
Правила ведения и предоставления информации и (или) сведений из Государственного градостроительного кадастра Республики Казахстан

"Қазақстан Республикасының мемлекеттік қала құрылысы кадастрын жүргізудің және одан ақпарат және (немесе) мәліметтер ұсынудың қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 20 наурыздағы № 244 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 25 тамыздағы № 598 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 31 тамызда № 33358 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2026 жылғы 26 мамырдағы № 257 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 26.05.2026 № 257 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қала құрылысы кадастрын жүргізудің және одан ақпарат және (немесе) мәліметтер ұсынудың қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 20 наурыздағы № 244 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11111 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
"Қазақстан Республикасының мемлекеттік қала құрылысы кадастрын жүргізудің және одан ақпарат және (немесе) мәліметтер ұсынудың қағидалары" осы бұйрықтың қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрі
М. Карабаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғарғы білім министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Экология және табиғи ресурстар министрлігі
Қазақстан Республикасының
Индустрия және
инфрақұрылымдық
даму министрінің
2023 жылғы 25 тамыздағы
№ 598 Бұйрыққа
қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 20 наурыздағы
№ 244 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының мемлекеттік қала құрылысы кадастрын жүргізудің және одан ақпарат және (немесе) мәліметтер ұсынудың қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила ведения и предоставления информации и (или) сведений из Государственного градостроительного кадастра Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" и определяют порядок ведения и представления информации и (или) сведений из Государственного градостроительного кадастра Республики Казахстан.
2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) исполнительная съемка – процесс, основным содержанием которого является определение фактического положения строительных конструкций и технологического оборудования относительно разбивочных осей;
2) кадастровый план территории – план отображающий в графическом и текстовом виде информацию о технических характеристиках (координаты, площади, границы, градостроительные регламенты) объекта архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в пределах выбранной территорий;
3) географическая информационная система - информационная система, обеспечивающая сбор, обработку, анализ, моделирование, хранение, распространение и иное использование пространственной информации о Земле, об объектах земной поверхности, природных, техногенных и общественных процессах;
4) кадастровая справка – документ, содержащий запрашиваемые официальные сведения градостроительного кадастра и характеризующий действующие на определенной территории градостроительные регламенты, условия осуществления градостроительной деятельности, требования и ограничения по использованию земельных участков и расположенных на них объектов недвижимости, справочные сведения;
5) дежурный топографический план – это цифровая картографическая основа, являющаяся составной частью государственного градостроительного кадастра и содержащая сведения о зданиях и сооружениях, инженерной инфраструктуре, планируемых объектах строительства, благоустройства, улично-дорожного движения, транспортной сети и предназначенный для ведения мониторинга реализации архитектурной, градостроительной и строительной деятельности;
6) автоматизированная информационная система Государственного градостроительного кадастра – специализированная информационная система государственного градостроительного кадастра, обеспечивающая сбор, хранение, обработку, доступ, отображение и распространение картографических и атрибутивных пространственно-координированных данных (геопространственных данных);
7) учетные единицы Государственного градостроительного кадастра – элементы организованной и используемой территории Республики Казахстан в целом, областей, районов, населенных пунктов, объектов недвижимости, включая все виды объемных, плоскостных и линейных сооружений;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының мемлекеттік қала құрылысы кадастрын жүргізудің және одан ақпарат және (немесе) мәліметтер ұсынудың қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қала құрылысы кадастрын жүргізу және одан ақпарат және (немесе) мәліметтер ұсыну тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) атқарушы түсірілім – негізгі мазмұны құрылыс конструкциялары мен технологиялық жабдықтардың бөлшектеу осьтеріне қатысты нақты орналасуын анықтау болып табылатын процесс;
2) аумақтың кадастрлық жоспары – таңдалған аумақтар шегінде сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі объектісінің техникалық сипаттамалары (алаңның координаттары, шекаралары, қала құрылысы регламенттері) туралы ақпаратты графикалық және мәтіндік түрде бейнелейтін жоспар;
3) географиялық ақпараттық жүйе – жер, жер бетінің объектілері, табиғи, техногендік және қоғамдық процестер туралы кеңістіктік ақпаратты жинауды, өңдеуді, талдауды, модельдеуді, сақтауды, таратуды және өзге де пайдалануды қамтамасыз ететін ақпараттық жүйе;
4) кадастрлық анықтама – қала құрылысы кадастрының сұрау салынатын ресми мәліметтерін қамтитын және белгілі бір аумақта қолданылатын қала құрылысы регламенттерін, қала құрылысы қызметін жүзеге асыру жағдайларын, жер учаскелерін және оларда орналасқан жылжымайтын мүлік объектілерін пайдалану жөніндегі талаптар мен шектеулерді, басқа анықтамалық мәліметтерді сипаттайтын құжат;
5) кезекші топографиялық жоспар – бұл мемлекеттік қала құрылысы кадастрының құрамдас бөлігі болып табылатын және ғимараттар мен құрылыстар, инженерлік инфрақұрылым, жоспарланған құрылыс объектілері, абаттандыру, көше-жол қозғалысы объектілері, көлік желісі объектілері туралы мәліметтерді қамтитын және сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметін іске асыруға мониторинг жүргізуге арналған цифрлық картографиялық негіз;
6) Мемлекеттік қала құрылысы кадастрының автоматтандырылған ақпараттық жүйесі – картографиялық және атрибутивтік кеңістікте үйлестірілген деректерді (геокеңістік деректерін) жинауды, сақтауды, өңдеуді, қол жеткізуді, бейнелеуді және таратуды қамтамасыз ететін мемлекеттік қала құрылысы кадастрының мамандандырылған ақпараттық жүйесі;
7) Мемлекеттік қала құрылысы кадастрының есепке алу бірліктері – көлемдік, жазықтық және сызықтық құрылыстардың барлық түрлерін қоса алғанда, жалпы Қазақстан Республикасының, облыстардың, аудандардың, елді мекендердің, жылжымайтын мүлік объектілерінің ұйымдастырылған және пайдаланылатын аумағының элементтері;

8) информационные ресурсы системы государственного градостроительного кадастра – это предпроектная, проектная и градостроительная документация, информационные слои тематических баз, топографическая и исполнительная съемки;
9) топографический план - картографическое отображение на плоскости в ортогональной проекции в определенном масштабе ограниченного участка местности, в пределах которого кривизна уровненной поверхности не учитывается;
10) топографическая карта – подробное картографическое изображение местности в определенном масштабе с применением классификаторов и условных знаков, позволяющее определять как плановое, так и высотное положение точек земной поверхности.
3. Государственный градостроительный кадастр предназначен для обеспечения государственных органов, органов местного самоуправления, физических и юридических лиц необходимой информацией в архитектурной, градостроительной и строительной сфере деятельности.
4. Деятельность по ведению Государственного градостроительного кадастра относится к государственной монополии и осуществляется республиканским государственным предприятием на праве хозяйственного ведения (далее – Предприятие), созданным постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 июня 2014 года № 736 "О создании Республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр государственного градостроительного планирования и кадастра" Министерства регионального развития Республики Казахстан" и внесении дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан".
5. Геоинформационная база данных Государственного градостроительного кадастра включает пространственную информацию о существующих, планируемых и проектируемых объектах строительства (реконструкции), создается в цифровой форме согласно единой системы классификации и кодирования учетных единиц градостроительного кадастра республиканского, областного, районного, базового уровней в трехмерной системе координат, принимающиеся в соответствии с Законом Республики Казахстан "О геодезии, картографии и пространственных данных".
6. Государственный градостроительный кадастр содержит сведения о предыдущем и современном состоянии территорий, зданий и сооружений, малых архитектурных форм и элементов благоустройства, а также градостроительном планировании развития и застройки территорий и населенных пунктов, данные о принадлежности территорий и объектов к соответствующим функциональным зонам, их настоящем и перспективном назначении, экологической, инженерно-геологической, гидрогеологической, геотехнической и сейсмической ситуациях, инженерной обеспеченности.

8) Мемлекеттік қала құрылысы кадастры жүйесінің ақпараттық ресурстары – бұл жобалау алдындағы, жобалау және қала құрылысы құжаттамасы, тақырыптық базалардың ақпараттық қабаттары, топографиялық және атқарушылық түсірілімдер;
9) топографиялық жоспар – шегінде деңгейлік бетінің қисықтығы есепке алынбайтын, жергілікті жердің шектелген учаскесінің жазықтықта белгілі бір масштабта ортогоналды проекцияда картографиялық бейнеленуі;
10) топографиялық карта – классификатор мен шартты белгілерді қолдана отырып, жер бетіндегі нүктелердің жоспарлы да, биіктік те жағдайын айқындауға мүмкіндік беретін белгілі бір масштабтағы жергілікті жердің егжей-тегжейлі картографиялық бейнесі;
3. Мемлекеттік қала құрылысы кадастры мемлекеттік органдарды, жергілікті өзін-өзі басқару органдарын, жеке және заңды тұлғаларды сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы қажетті ақпаратпен қамтамасыз етуге арналған.
4. Мемлекеттік қала құрылысы кадастрын жүргізу жөніндегі қызмет мемлекеттік монополияға жатады және "Қазақстан Республикасы Өңірлік даму министрлігінің "Республикалық мемлекеттік қала құрылысын жоспарлау және кадастр орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнын құру және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 30 маусымдағы № 736 қаулысымен құрылған шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорынмен (бұдан әрі – Кәсіпорын) жүзеге асырылады.
5. Мемлекеттік қала құрылысы кадастрының геоақпараттық дерекқоры қолданыстағы, жоспарланып және жобаланып отырған құрылыс (реконструкция) объектілері туралы кеңістік ақпаратын қамтиды, "Геодезия, картография және кеңістіктік деректер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес қабылданатын координаталардың үшөлшемді жүйесінде қала құрылысы кадастрының республикалық, облыстық, аудандық, базалық деңгейлерінің есепке алу бірліктерін жіктеу мен кодтаудың бірыңғай жүйесіне сәйкес цифрлық нысанда жасалады.
6. Мемлекеттік қала құрылысы кадастры аумақтардың, ғимараттар мен құрылыстардың, шағын сәулет нысандары мен абаттандыру элементтерінің бұрынғы және қазіргі жағдайы туралы, сондай-ақ аумақтар мен елді мекендерді дамыту мен салуды қала құрылыстық жоспарлау туралы мәліметтерді, аумақтар мен объектілердің тиісті функционалдық аймақтарға тиесілілігі, олардың қазіргі кездегі және келешектегі мақсаты, экологиялық, инженерлік-геологиялық, гидрогеологиялық, геотехникалық және сейсмикалық жағдайлары, инженерлік қамтамасыз ету туралы мәліметтерді қамтиды. Мемлекеттік қала құрылысы кадастры мемлекеттік ақпараттық ресурс болып табылады, ақпараттық қауіпсіздік талаптарын сақтай отырып жүргізіледі.

Глава 2. Порядок ведения Государственного градостроительного кадастра
7. Ведение Государственного градостроительного кадастра на всей территории Республики Казахстан осуществляется посредством автоматизированной информационной системы Государственного градостроительного кадастра.
8. При создании Государственного градостроительного кадастра определяются базовые субъекты, предоставляющие в машиночитаемом виде информационные ресурсы для автоматизированной информационной системы Государственного градостроительного кадастра посредством интеграционного взаимодействия информационных систем или доступными средствами и методами информационно-коммуникационных технологий в структированном виде, в том числе:
1) уполномоченный орган в сфере гражданской защиты – информацию о чрезвычайных ситуациях природного и техногенного характера, повлекших изменения объектов местности;
2) уполномоченный орган в области образования – информацию об объектах образования (фактические и проектируемые);
3) уполномоченный орган в области науки и высшего образования – информацию об объектах науки и высшего образования (фактические и проектируемые);
4) уполномоченный орган в области здравоохранения – информацию об объектах здравоохранения;
5) местные исполнительные органы областей (городов республиканского значения, столицы, городов областного значения, районов) (далее – МИО) – сведения в области строительства, земельных отношений, жилищно-коммунального хозяйства, образования, здравоохранения, историко-культурного наследия, благоустройства территории;
6) структурные подразделения МИО в сфере архитектуры и градостроительства – исходные материалы при разработке градостроительных проектов, проектов строительства:
архитектурно-планировочное задание (далее – АПЗ);
технические условия (далее – ТУ);
поперечные профили дорог и улиц;
вертикальные планировочные отметки;
выкопировку из проекта детальной планировки;
схемы трасс наружных инженерных сетей;
исходные материалы для реконструкции:
решение МИО о реконструкции (перепланировке, переоборудовании) помещений (отдельных частей) существующих зданий и сооружений, связанных с изменением несущих и ограждающих (наружных) конструкций, инженерных систем и оборудования;
АПЗ;
технические условия (при подаче заявителем опросного листа для технических условий на подключение к источникам инженерного и коммунального обеспечения;
схемы трасс наружных инженерных сетей (при подаче заявителем опросного листа);
согласованный эскизный проект, топографическая съемка, акт приемки в эксплуатацию объектов с приложением исполнительной съемки, градостроительные проекты, а также сведения в области архитектуры, градостроительства и строительства;

2-тарау. Мемлекеттік қала құрылысы кадастрын жүргізу тәртібі
7. Мемлекеттік қала құрылысы кадастрын Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында жүргізу Мемлекеттік қала құрылысы кадастрының автоматтандырылған ақпараттық жүйесі арқылы жүзеге асырылады.
8. Мемлекеттік қала құрылысы кадастрын құрған кезде Мемлекеттік қала құрылысы кадастрының автоматтандырылған ақпараттық жүйесіне арналған ақпараттық ресурстарды, оның ішінде:
1) азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган – жергілікті жер объектілерінің өзгерісіне әкеп соқтырған табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар туралы ақпаратты;
2) білім беру саласындағы уәкілетті орган – білім беру объектілері (нақты және жобаланатын) туралы ақпаратты;
3) ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті орган – ғылым және жоғары білім беру объектілері (нақты және жобаланатын) туралы ақпаратты;
4) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган – денсаулық сақтау объектілері туралы ақпаратты;
5) жергілікті атқарушы органдар (бұдан әрі – ЖАО) – құрылыс, жер қатынастары, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, экономика, білім беру, денсаулық сақтау, тарихи-мәдени мұра, аумақты абаттандыру салаларындағы мәліметтерді;
6) сәулет және қала құрылысы саласындағы облыстардың (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, облыстық маңызы бар қалалардың, аудандардың) жергілікті атқарушы органдарының құрылымдық бөлімшелері – қала құрылысы жобаларын, құрылыс жобаларын әзірлеу кезіндегі бастапқы материалдарды:
сәулет-жоспарлау тапсырмасы (бұдан әрі – СЖТ);
техникалық шарттар (бұдан әрі – ТШ);
жолдар мен көшелердің көлденең профильдері;
тік жоспарлау белгілері;
егжей-тегжейлі жоспарлау жобасынан үзінді көшірмелерін;
сыртқы инженерлік желілер трассаларының схемалары;
реконструкциялауға арналған бастапқы деректер:
көтергіш және қоршау (сыртқы) конструкцияларының, инженерлік жүйелер мен жабдықтарың өзгеруіне байланысты қолданыстағы ғимараттар мен құрылыстардың үй-жайларын (жекелеген бөліктерін) реконструкциялау (қайта жоспарлау, қайта жабдықтау) туралы ЖАО шешімі;
СЖТ;
техникалық шарттарды (өтініш беруші инженерлік және коммуналдық қамтамасыз ету көздеріне қосылуға техникалық шарттар үшін сауалнама парағын берген кезде);
сыртқы инженерлік желілер трассаларының схемаларыг (өтініш беруші сауалнама парағын берген кезде);
келісілген эскиздік жоба, топографиялық түсірілім, атқарушылық түсірілімді қоса берумен объектілерді пайдалануға қабылдау актісі, қала құрылысы жобалары, сондай-ақ сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мәліметтерды;

7) экспертные организации, осуществляющие комплексную градостроительную экспертизу градостроительных проектов всех уровней и вневедомственную экспертизу проекта строительства - градостроительные проекты, проектную документацию (без сметной части) и прошедшие комплексную градостроительную и вневедомственную экспертизу, положительные заключения экспертизы градостроительных проектов и проектов строительства;
8) уполномоченный орган по изучению и использованию недр – данные из единого кадастра государственного фонда недр (месторождений и проявлений полезных ископаемых Республики Казахстан, электронные варианты паспортов, справочная информация);
9) субъекты естественных монополий, оказывающие регулируемые услуги:
информацию о (об) резерве; установленной мощности и (или) емкости; наличии свободных и доступных мощностей и (или) емкостей; пропускных способностей сетей; месте нахождения (с указанием наименования улиц населенного пункта); протяженности; количестве забронированных мощностей и (или) емкостей и их сроках бронирования; количестве занятых мощностей и (или) емкостей, используемых в технологическом процессе для предоставления услуг конечным потребителям;
схемы размещения сетей или иного имущества, используемого при предоставлении регулируемых услуг, за исключением сведений, относящихся к государственным секретам и иной охраняемой законом тайне в соответствии с законами Республики Казахстан, с техническими характеристиками согласно Приложению к настоящим Правилам.
10) уполномоченный орган в области транспорта – информацию о деятельности в области строительства и эксплуатации транспортной инфраструктуры (фактической и проектной);
11) уполномоченный орган в области использования и охраны водного фонда, охраны окружающей среды, лесного фонда – информацию об экологическом состоянии, водного и лесного фонда, особо охраняемых природных территориях;
12) уполномоченный орган в области культуры и спорта – информацию по объектам культуры, спорта и историко-культурного наследия Республики Казахстан;
13) отраслевые кадастровые и инфраструктурные службы – данные отраслевых кадастров, регистров, банков данных;
14) уполномоченный орган по вопросам электроэнергетики – информацию об объектах электроэнергетики.
9. Структурным подразделением МИО в сфере архитектуры и градостроительства ведется дежурный топографический план в информационной системе государственного градостроительного кадастра, обновление и изменение которого осуществляется на постоянной основе.
Дежурной топографической план ведҰтся в объектном виде с документами полного жизненного цикла объекта.

7) барлық деңгейдегі қала құрылысы жобаларына кешенді қала құрылысы сараптамасын және құрылыс жобасына ведомстводан тыс сараптаманы жүргізетін сараптамалық ұйымдар – қала құрылысы жобалары, жобалау құжаттамасы (сметалық бөлімсіз) және кешенді қала құрылысы және ведомстводан тыс сараптамадан өткен, қала құрылысы жобалары мен құрылыс жобалары сараптамасының оң қорытындыларын;
8) жер қойнауын зерттеу және пайдалану жөніндегі уәкілетті орган – мемлекеттік жер қойнауы қорының бірыңғай кадастрынан деректерді (Қазақстан Республикасының пайдалы қазбалар кен орындары мен көріністерінің электрондық нұсқалары, анықтамалық ақпарат);
9) реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсететін табиғи монополиялар субъектілері:
резерв; орнатылған қуаты және (немесе) сыйымдылығы; бос және қолжетімді қуаттардың және (немесе) сыйымдылықтардың болуы; желілердің өткізу қабілеттері; орналасқан жері (елді мекеннің көшелерінің атауын көрсете отырып); ұзындығы; брондалған қуаттардың және (немесе) сыйымдылықтардың саны және олардың брондау мерзімдері; түпкілікті тұтынушыларға қызмет көрсету үшін технологиялық процесте пайдаланылатын бос емес қуаттардың және (немесе) сыйымдылықтардың саны туралы ақпаратты;
осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес техникалық сипаттамалары бар, Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес мемлекеттік құпияларға және заңмен қорғалатын өзге де құпияға жататын мәліметтерді қоспағанда, реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсыну кезінде пайдаланылатын желілерді немесе өзге де мүлікті орналастыру схемаларын;
10) көлік саласындағы уәкілетті орган – құрылыс және көлік инфрақұрылымын (нақты және жобалау) пайдалану саласындағы қызмет туралы ақпаратты;
11) су қорын пайдалану және қорғау, қоршаған ортаны қорғау, орман қоры саласындағы уәкілетті орган – экологиялық ахуал, су және орман қоры, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы ақпаратты;
12) мәдениет және спорт саласындағы уәкілетті орган – Қазақстан Республикасының мәдениет, спорт және тарихи-мәдени мұра объектілері жөнінде ақпаратты;
13) салалық кадастрлық және инфрақұрылымдық қызметтер – салалық кадастрлардың, тіркелімдердің, деректер банктерінің деректерін;
14) электр энергетикасы мәселелері жөніндегі уәкілетті орган – электр энергетикасы объектілері туралы ақпаратты машинамен оқылатын түрде, ақпараттық жүйелердің интеграциялық өзара іс-қимылы арқылы немесе құрылымдалған түрде ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың қолжетімді құралдары мен әдістері арқылы беретін базалық субъектілер айқындалады.
9. Сәулет және қала құрылысы саласындағы ЖАО-ның құрылымдық бөлімшесі мемлекеттік қала құрылысы кадастрының ақпараттық жүйесінде кезекші топографиялық жоспарды жүргізеді, оны жаңарту және өзгерту тұрақты негізде жүзеге асырылады.
Кезекші топографиялық жоспар объектінің толық өмірлік циклінің құжаттарымен объектілік түрде жүргізіледі.

10. Ведение Государственного градостроительного кадастра осуществляется путем формирования и актуализации, систематизации, обобщения и регистрации сведений и документов, поступивших от уполномоченных органов и базовых субъектов Государственного градостроительного кадастра, в том числе посредством интеграционного взаймодействия информационных систем с помощью каналов связи шлюза электронного правительства и витрины интеграционных сервисов Smart Bridge и путем построения двусторонних защищенных каналов связи.
11. Государственный градостроительный кадастр подразделяется по уровням на:
1) республиканский;
2) областной;
3) районный области;
4) базовый (населенные пункты, включая города республиканского значения и столицу).
12. Республиканский уровень системы государственного градостроительного кадастра содержит информацию и (или) сведения о:
1) данных отраслевых ресурсов, кадастров и информационных систем по вопросам использования территорий согласно тематическим базам данных государственного градостроительного кадастра (Агропроизводство, Промышленность, Водные ресурсы, Индустриально-инвестиционные проекты, Минерально-сырьевые ресурсы, Транспортная инфраструктура, Экологическая обстановка, Энергоснабжение, Градостроительные проекты);
2) градостроительных проектах общегосударственного значения;
3) государственной границе и границах административно-территориальных единиц на основании данных государственного земельного кадастра;
4) базе данных нижестоящих территориальных уровней государственного градостроительного кадастра.
13. На областном уровне в систему государственного градостроительного кадастра вводятся сведения о:
1) градостроительных проектах планирования регионального значения;
2) границах административно-территориальных единиц на основании данных государственного земельного кадастра.
14. На районном уровне в систему Государственного градостроительного кадастра вводятся сведения о:
1) генеральных планах городов районного значения, поселков городского типа и сельских населенных пунктов;
2) информационных ресурсов отраслевых кадастров и информационных систем по вопросам использования территорий, их кадастрового, экологического, инженерно-геологического сейсмического, гидрогеологического и другого районирования территории района;
3) о схемах планирования территории района и отдельных частей территорий с объектами районного значения за пределами населенных пунктов;
4) о границах административно-территориальных единиц района на основании данных государственного земельного кадастра.

10. Мемлекеттік қала құрылысы кадастрын жүргізу Мемлекеттік қала құрылысы кадастрының базалық субъектілерінен келіп түсетін мәліметтер мен құжаттарды қалыптастыру және өзектілендіру, жүйеге келтіру, жинақтау және тіркеу жолымен, оның ішінде электрондық үкімет шлюзінің байланыс арналары мен Smart Bridge ингерациялық сервистер көрмесінің көмегімен және екіжақты қауіпсіз байланыс арналарын құру жолымен ақпараттық жүйелердің интеграциялық өзара іс-қимылы арқылы жүзеге асырылады.
11. Мемлекеттік қала құрылысы кадастры деңгейлер бойынша:
1) республикалық;
2) облыстық;
3) облыстағы аудандық;
4) базалық (республикалық маңызы бар қаланы және астананы қоса алғанда, елді мекендер) болып бөлінеді.
12. Мемлекеттік қала құрылысы кадастры жүйесінің республикалық деңгейі:
1) мемлекеттік қала құрылысы кадастрының тақырыптық (Агроөндіріс, Өнеркәсіп, Су ресурстары, Индустриялық-инвестициялық жобалар, Минералдық-шикізат ресурстары, Көлік инфрақұрылымы, Экологиялық ахуал, Энергиямен жабдықтау, Қала құрылысы жобалары) дерекқорларына сәйкес аумақтарды пайдалану мәселелері бойынша салалық ресурстардың, кадастрлар мен ақпараттық жүйелердің деректері;
2) жалпымемлекеттік маңызы бар қала құрылысы жобалары;
3) мемлекеттік жер кадастрының деректері негізінде мемлекеттік шекара және әкімшілік-аумақтық бірліктердің шекаралары;
4) мемлекеттік қала құрылысы кадастрының төмен тұрған аумақтық деңгейлерінің дерекқоры туралы ақпаратты және (немесе) мәліметтерді қамтиды.
13. Облыстық деңгейде мемлекеттік қала құрылысы кадастры жүйесіне:
1) өңірлік маңызы бар қала құрылысын жоспарлау жобалары;
2) мемлекеттік жер кадастры деректерінің негізінде әкімшілік-аумақтық бірліктердің шекаралары туралы мәліметтер енгізіледі.
14. Аудандық деңгейде мемлекеттік қала құрылысы кадастры жүйесіне:
1) аудандық маңызы бар қалалардың, қалалық типтегі кенттер мен ауылдық елді мекендердің бас жоспарларының;
2) аумақтарды пайдалану, аудан аумағын кадастрлық, экологиялық, инженерлік-геологиялық, сейсмикалық, гидрогеологиялық және басқа аудандарға бөлу мәселелері бойынша салалық кадастрлар мен ақпараттық жүйелердің ақпараттық ресурстарының;
3) елді мекендер шегінен тыс орналасқан аудандық маңызы бар объектілері бар аудан аумағы мен аумақтың жекелеген бөліктерін жоспарлау схемалары туралы;
4) мемлекеттік жер кадастры деректерінің негізінде ауданның әкімшілік-аумақтық бірліктерінің шекаралары туралы мәліметтер енгізіледі.

15. Базовый уровень Государственного градостроительного кадастра содержит информацию и (или) сведения:
1) пространственные и атрибутивные данные по структуре базового уровня:
границы населенного пункта и его административно-территориальных единиц;
здания и сооружения их назначение и техническое состояние, архитектурная и историко-культурная ценность;
инженерные инфраструктуры (энергоснабжение, газоснабжение, теплоснабжение, водоснабжение, водоотведение, телекоммуникация);
транспортная инфраструктура;
гидрография и гидротехнические сооружения;
растительные объекты и грунты;
производственная инфраструктура;
экологические объекты особо охраняемых природных территорий;
объекты дорожного движения;
объекты благоустройства населенных пунктов;
2) исходные материалы по градостроительных проектам и проектам строительства:
АПЗ;
ТУ;
поперечные профили дорог и улиц;
вертикальные планировочные отметки;
выкопировку из проекта детальной планировки;
схемы трасс наружных инженерных сетей;
исходные материалы для реконструкции:
решение МИО о реконструкции (перепланировке, переоборудовании) помещений (отдельных частей) существующих зданий и сооружений, связанных с изменением несущих и ограждающих (наружных) конструкций, инженерных систем и оборудования;
АПЗ;
ТУ;
схемы трасс наружных инженерных сетей (при подаче заявителем опросного листа);
согласованный эскизный проект;
3) градостроительные проекты развития и застройки населенных пунктов;
4) положительные заключения комплексной градостроительной экспертизы проектов и вневедомственной экспертизы проектов строительства;
5) материалы инженерно-геодезических изысканий (топографическая и исполнительная съемка);
6) акт приемки в эксплуатацию объектов с приложением исполнительной съемки, градостроительные проекты, а также сведения в области архитектуры, градостроительства и строительства;
7) акты выбора земельных участков;
8) населенные пункты, подверженные воздействиям природного, техногенного, антропогенного характера, результаты мониторинга происходивших опасных (вредных) явлений и процессов;
9) инженерно-транспортная инфраструктура на основании топографических карт и планов, данных эксплуатационных служб в сфере инженерно-транспортной инфраструктуры, результатов инженерно-геодезических исполнительных съемок завершенных строительством объектов инфраструктуры;
10) дежурные топографические планы и топографические карты.
16. Предприятие в рамках ведения и сопровождения информационной системы государственного градостроительного кадастра обеспечивает:
1) организацию работ по обмену информацией и обмен информации с отраслевыми кадастрами, реестрами и информационными системами;

15. Мемлекеттік қала құрылысы кадастрының базалық деңгейі мына ақпаратты және (немесе) мәліметтерді қамтиды:
1) базалық деңгей құрылымы бойынша кеңістіктік және атрибутивтік деректер:
елді мекеннің және оның әкімшілік-аумақтық бірліктерінің шекаралары;
ғимараттар мен құрылыстар, олардың құқықтық режимі, техникалық жай-күйі, сәулеттік және тарихи-мәдени құндылығы;
инженерлік инфрақұрылымдар (энергиямен жабдықтау, газбен жабдықтау, жылумен жабдықтау, сумен жабдықтау, су бұру, телекоммуникация);
көлік инфрақұрылымы;
гидрография және гидротехникалық құрылыстар;
өсімдіктер объектілері мен топырақтар;
өндірістік инфрақұрылым;
ерекше қорғалатын табиғи аумақтардағы экологиялық объектілер;
жол қозғалысы объектілері;
елді мекендерді абаттандыру объектілері.
2) қала құрылысы жобалары мен құрылыс жобалары бойынша бастапқы материалдар:
СЖТ;
ТШ;
жолдар мен көшелердің көлденең профильдері;
тік жоспарлау белгілері;
егжей-тегжейлі жоспарлау жобасынан үзінді көшірме;
сыртқы инженерлік желілер трассаларының схемалары;
реконструкциялауға бастапқы материалдар:
көтергіш және қоршау (сыртқы) конструкцияларының, инженерлік жүйелер мен жабдықтарың өзгеруіне байланысты қолданыстағы ғимараттар мен құрылыстардың үй-жайларын (жекелеген бөліктерін) реконструкциялау (қайта жоспарлау, қайта жабдықтау) туралы ЖАО шешімі;
СЖТ;
ТШ;
сыртқы инженерлік желілер трассаларының схемалары (өтініш беруші сауалнама парағын берген кезде);
келісілген эскиздік жоба;
3) елді мекендерді дамыту мен салудың қала құрылысы жобалары;
4) кешенді ведомстводан тыс және қала құрылысы жобалары сараптамасының оң қорытындылары;
5) инженерлік-геодезиялық зерттеулердің материалдары (топографиялық және атқарушылық түсірілім);
6) атқарушылық түсірілім, қала құрылысы жобалары, сондай-ақ сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мәліметтер қоса берілген объектілерді пайдалануға қабылдау актісі;
7) жер учаскелерін таңдау актілері;
8) табиғи, техногендік, антропогендік сипаттағы әсерлерге ұшыраған елді мекендер, орын алған қауіпті (зиянды) құбылыстар мен процестер мониторингінің нәтижелері;
9) топографиялық карталар мен жоспарлар, инженерлік-көліктік инфрақұрылым саласындағы пайдалану қызметтерінің деректері, құрылысы аяқталған инфрақұрылым объектілерінің инженерлік-геодезиялық атқарушылық түсірілімдерінің нәтижелері негізінде инженерлік-көлік инфрақұрылымы;
10) кезекші топографиялық жоспарлар және топографиялық карталар.
16. Кәсіпорын мемлекеттік қала құрылысы кадастрының ақпараттық жүйесін жүргізу және сүйемелдеу шеңберінде:
1) салалық кадастрлармен, тізілімдермен және ақпараттық жүйелермен ақпарат алмасу және ақпарат алмасу жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыруды;

2) обслуживание системы хранения и архивирования информации;
3) обеспечение санкционированного доступа к кадастровой системе;
4) развитие и совершенствование средств ведения государственного градостроительного кадастра;
5) адаптацию и дополнение типовых методических и нормативных документов ведения государственного градостроительного кадастра;
6) обслуживание программных и технических средств государственного градостроительного кадастра;
7) формирование кадастровых справок на запросы пользователей в пределах санкционированного доступа к информационным ресурсам государственного градостроительного кадастра и их предоставление;
8) взаимодействие с базовыми субъектами государственного градостроительного кадастра и постоянное получение от них информации для наполнения в государственном градостроительном кадастре;
9) формирование кадастровых дел и хранение;
10) организацию работ по защите информации от несанкционированного доступа в соответствии с государственными нормативами;
11) ведение Государственного градостроительного кадастра, дежурных планов и топографических карт;
12) организацию работ по предоставлению доступа к автоматизированной информационной системе государственного градостроительного кадастра (далее – АИС ГГК) базовым субъектам государственного градостроительного кадастра, в том числе для ведения дежурного топографического плана;
13) непрерывную актуализацию данных государственного градостроительного кадастра путем наполнения данных и инвентаризации инженерных инфраструктур;
14) проектно-изыскательские работы (инженерно-геодезические изыскания, создание цифровой плановой основы) в рамках формирования государственного градостроительного кадастра (для собственных нужд).
17. Пользователями кадастровой информации являются центральные государственные органы, МИО, физические и юридические лица Республики Казахстан.
18. Данные государственного градостроительного кадастра подлежат использованию при:
1) разработке и реализации градостроительной и архитектурно-строительной документации;
2) развитии и изменении объектов недвижимости;
3) осуществлении сделок с недвижимостью, ее регистрации;
4) оценке инвестиционной деятельности;
5) выдаче градостроительных и архитектурно-планировочных заданий;
6) осуществлении архитектурно-строительного контроля и надзора, охране окружающей среды.
7) оказании обязательных услуг физическим и юридическим лицам субъектами естественных монополий и квазигосударственного сектора в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан;
8) градостроительном планировании как инструменте мониторинга и учета размещения объектов на территории региона.

2) ақпаратты сақтау және мұрағаттау жүйелеріне қызмет көрсетуді;
3) кадастрлық жүйеге санкцияланған қатынасты қамтамасыз етуді;
4) мемлекеттік қала құрылысы кадастрын жүргізу құралдарын дамыту мен жетілдіруді;
5) мемлекеттік қала құрылысы кадастрын жүргізудің үлгілік әдістемелік және нормативтік құжаттарын бейімдеу мен толықтыруды;
6) мемлекеттік қала құрылысы кадастрының бағдарламалық және техникалық құралдарына қызмет көрсетуді;
7) мемлекеттік қала құрылысы кадастрының ақпараттық ресурстарына санкцияланған қатынас шегінде пайдаланушылардың сұратуларына кадастрлық анықтамалар қалыптастыруды және оларды беруді;
8) мемлекеттік қала құрылысы кадастрының базалық субъектілерімен өзара іс-қимыл жасауды және мемлекеттік қала құрылысы кадастрында толтыру үшін ақпаратты олардан тұрақты түрде алуды;
9) кадастрлық істерді қалыптастыру және сақтауды;
10) мемлекеттік нормативтерге сәйкес ақпаратты санкцияланбаған қатынастан қорғау жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыруды;
11) мемлекеттік қала кадастрын, кезекшілік жоспарларын және топографиялық карталарды жүргізу;
12) мемлекеттік қала құрылысы кадастрының базалық субъектілерімен мемлекеттік қала құрылысы кадастрының автоматтандырылған ақпараттар жүйесіне (бұдан әрі – МҚҚК ААЖ) қол жетімділікті ұсыну бойынша жұмысты ұйымдастыру, оның ішінде кезекшілік топографиялық жоспарды жүргізу үшін;
13) мемлекеттік қала құрылысы кадастрын қалыптастыру шеңберінде (өз қажеттіліктері үшін) жобалау-іздестіру жұмыстарын (инженерлік-геодезиялық ізденістер, цифрлық жоспарлы негізді құру) қамтамасыз етеді.
17. Орталық мемлекеттік органдар, жергілікті атқарушы органдар, Қазақстан Республикасының жеке және заңды тұлғалары кадастрлық ақпараттың пайдаланушылары болып табылады.
18. Мемлекеттiк қала құрылысы кадастрының деректерi:
1) қала құрылысы және сәулет-құрылыс құжаттамасын әзірлеу және іске асыру;
2) жылжымайтын мүлік объектілерін дамыту және өзгерту;
3) жылжымайтын мүлікпен мәмілелерді жүзеге асыру, оны тіркеу;
4) инвестициялық қызметті бағалау;
5) қала құрылысы және сәулет-жоспарлау тапсырмаларын беру;
6) сәулет-құрылыс бақылауын және қадағалауын жүзеге асыру, қоршаған ортаны қорғау;
7) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес табиғи монополиялар және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің жеке және заңды тұлғаларға міндетті қызметтер көрсетуі;
8) өңірдің аумағында объектілерді орналастыруды мониторингілеу және есепке алу құралы ретінде қала құрылысын жоспарлау кезінде пайдаланылады.

Глава 3. Порядок представления информации и (или) сведений для внесения в Государственный градостроительный кадастр
19. Способы предоставления информации и (или) сведений для информационной системы государственного градостроительного кадастра от базовых субъектов предусмотрены в нормативном документе по ведению государственного градостроительного кадастра Республики Казахстан, утвержденном приказом Председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 2 ноября 2022 года № 201-НҚ "Нормативный документ по ведению государственного градостроительного кадастра Республики Казахстан" (СН РК 9.01-01-2022).
20. Предоставление информации и (или) сведений осуществляется базовыми субъектами государственного градостроительного кадастра определенными в:
подпунктах 6), 7) и 9) пункта 8 настоящих Правил – ежедневно посредством доступа к АИС ГГК и/или интеграции;
подпункте 5) – ежеквартально не позднее 15 числа второго месяца, следующего за отчетным кварталом, за исключением уполномоченного органа по земельным отношениям. Данные по предоставленным земельным участкам передаются на постоянной основе посредством интеграции с информационной системой единого государственного кадастра недвижимости;
подпунктах 1), 2), 3) ,4), 8), 10), 11), 12) и 14) пункта 8 настоящих Правил передаются на постоянной основе посредством интеграционного взаимодействия информационных систем или доступными средствами и методами информационно-коммуникационных технологий, при отсутствии информационной системы путем направления письменного запроса Предприятием.
21. Исходные материалы градостроительных проектов, в том числе генеральных планов, проектов детальной планировки вносятся в государственный градостроительной кадастр до проведения комплексной градостроительной экспертизы в соответствии с Правилами проведения комплексной градостроительной экспертизы градостроительных проектов всех уровней, утвержденными приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 20 ноября 2015 года № 706 "Об утверждении Правил проведения комплексной градостроительной экспертизы градостроительных проектов всех уровней" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12414).
22. Предоставление заказчиками в цифровом формате DWF, DXF, TXF/SXF, TAB, MIF, MID и DAT топографических съемок объектов строительства и инженерных сетей до проведения строительных работ и исполнительных геодезических съемок фактического положения инженерных сетей и/или зданий (сооружений) по окончанию строительства объекта.

3-тарау. Мемлекеттік қала құрылысы кадастрына енгізу үшін ақпаратты және (немесе) мәліметтерді ұсыну тәртібі
19. Базалық субъектілердің мемлекеттік қала құрылысы кадастрының ақпараттық жүйесіне ақпарат және (немесе) мәліметтер беру тәсілдері "Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қала құрылысы кадастрын жүргізу бойынша нормативтік құжат" (ҚР ҚН 9.01-01-2022) Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті төрағасының 2022 жылғы 2 қарашадағы № 201-НҚ бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасының мемлекеттік қала құрылысы кадастрын жүргізу жөніндегі нормативтік құжатта көзделген.
20. Ақпаратты және (немесе) мәліметтерді ұсынуды мемлекеттік қала құрылысы кадастрының:
осы Қағидалардың 8-тармағының 6), 7) және 9) тармақшаларында – МҚК ААЖ-ға қол жетімділік және/немесе интеграция арқылы күнделікті негізде;
5) тармақшада - жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органды қоспағанда, тоқсан сайын есепті тоқсаннан кейінгі екінші айдың 15-күнінен кешіктірмей ұсынады. Берілген жер учаскелері бойынша деректер жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастрының ақпараттық жүйесімен интеграциялау арқылы тұрақты негізде беріледі;
осы Қағидалардың 8-тармағының 1), 2), 3), 4), 8), 10), 11), 12) және 14) тармақшаларында ақпараттық жүйелердің интеграциялық өзара іс-қимылы немесе ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың қолжетімді құралдары мен әдістері, ақпараттық жүйе болмаған кезде Кәсіпорынмен жазбаша сұрау жолдау арқылы тұрақты негізде береді.
21. Қала құрылысы жобаларының, оның ішінде бас жоспарлардың, егжей-тегжейлі жоспарлау жобаларының бастапқы материалдары "Барлық деңгейдегі қала құрылысы жобаларына кешенді қала құрылысы сараптамасын жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 20 қарашадағы № 706 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12414 болып тіркелген) Барлық деңгейдегі қала құрылысы жобаларына кешенді қала құрылысы сараптамасын жүргізу қағидаларына сәйкес кешенді қала құрылысы сараптамасын жүргізгенге дейін мемлекеттік қала құрылысы кадастрына енгізіледі.
22. Тапсырыс берушілердің DWF, DXF, TXF/SXF, TAB, MIF, MID және DAT цифрлық форматында құрылыс жұмыстары жүргізілгенге дейін құрылыс объектілері мен инженерлік желілердің топографиялық түсірілімдерін және объектінің құрылысы аяқталғаннан кейін инженерлік желілердің және/немесе ғимараттардың (құрылыстардың) нақты жағдайының атқарушылық геодезиялық түсірілімдерін ұсынуы.

23. Регистрация информации и (или) сведений, внесенных в государственный градостроительный кадастр заказчиками осуществляется в соответствии с приказом Министра регионального развития Республики Казахстан от 16 июня 2014 года № 172/ОД "Об утверждении правил регистрации в базе данных государственного градостроительного кадастра предпроектной и проектной (проектно-сметной) документации, а также объектов архитектурной, градостроительной и строительной деятельности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9603) производится на платной основе в соответствии с приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29 февраля 2016 года № 114 "Об установлении цен на товары (работы, услуги), производимые и (или) реализуемые субъектом государственной монополии в сфере государственного градостроительного кадастра" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 13550).
Глава 4. Порядок представления сведений из Государственного градостроительного кадастра
24. Информация и (или) сведения, внесенные в государственный градостроительный кадастр, представляются посредством АИС ГГК, в виде:
1) кадастрового плана территории;
2) кадастровой справки об учетных единицах Государственного градостроительного кадастра;
3) доступа к информационным ресурсам через АИС ГГК.
25. Сведения государственного градостроительного кадастра, не содержащие государственных секретов и иную охраняемую законом тайну, предоставляются заинтересованным физическим и юридическим лицам на платной основе. Представление сведений государственного градостроительного кадастра государственным органам, организациям, предоставляющим государственные услуги, а также субъектам естественных монополий и квазигосударственного сектора, предоставляющим обязательные услуги физическим и юридическим лицам, осуществляется на бесплатной основе за счет предусмотренных на эти цели бюджетных средств.
Срок предоставлений сведений со дня получения Предприятием запроса составляет не более 3 (трех) рабочих дней.
26. Внесенные в Государственный градостроительный кадастр данные представляются Предприятием по запросам физических и юридических лиц (собственники, заказчики, застройщики объектов и инженерных сетей), кроме данных, представляющих государственные секреты в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных секретах".
Срок предоставлений сведений со дня получения Предприятием запроса и оплаты составляет 5 (пять) рабочих дней.
27. Для наполнения базы данных и сопоставления материалов инженерно-геодезических изысканий Предприятием осуществляются проектно-изыскательные работы (для собственных нужд) в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 15 октября 2019 года № 776 "Об утверждении перечня видов деятельности, технологически связанных с производством товаров, работ, услуг по ведению государственного градостроительного кадастра" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 19498).

23. Тапсырыс берушілер мемлекеттік қала құрылысы кадастрына енгізілген ақпаратты және (немесе) мәліметтерді тіркеуді "Жобалау алдындағы және жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасын, сондай-ақ сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі объектілерін мемлекеттік қала құрылысы кадастрының деректер базасында тіркеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Өңірлік даму министрінің 2014 жылғы 16 маусымдағы № 172/НҚ бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9603 болып тіркелген) және "Мемлекеттік қала құрылысы кадастры саласында мемлекеттік монополия субъектісі өндіретін және (немесе) өткізетін тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) бағаларын белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 29 ақпандағы №114 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13550 болып тіркелген) сәйкес ақылы түрде жүргізіледі.
4-тарау. Мемлекеттік қала құрылысы кадастрынан мәліметтер беру тәртібі
24. Мемлекеттік қала құрылысы кадастрына енгізілген ақпарат және (немесе) мәліметтер МҚК ААЖ арқылы:
1) аумақтың кадастрлық жоспары;
2) Мемлекеттік қала құрылысы кадастрының есепке алу бірліктері туралы кадастрлық анықтама;
3) МҚК ААЖ арқылы ақпараттық ресурстарға қол жеткізу түрінде ұсынылады.
25. Мемлекеттік қала құрылысы кадастрының мемлекеттік құпияларды және заңмен қорғалатын өзге де құпияны қамтымайтын мәліметтері мүдделі жеке және заңды тұлғаларға ақылы негізде беріледі. Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді ұсынатын мемлекеттік органдарға, ұйымдарға, сондай-ақ жеке және заңды тұлғаларға міндетті көрсетілетін қызметтерді көрсететін табиғи монополиялар мен квазимемлекеттік сектор субъектілеріне мемлекеттік қала құрылысы кадастрының мәліметтерін ұсыну осы мақсаттарға көзделген бюджет қаражаты есебінен тегін негізде жүзеге асырылады.
Кәсіпорын сұрау салуды алған күннен бастап мәліметтерді ұсыну мерзімі 3 (үш) жұмыс күнінен аспайды.
26. Кәсіпорын "Мемлекеттік құпиялар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес мемлекеттік құпияларды білдіретін деректерді қоспағанда, жеке және заңды тұлғалардың (объектілердің және инженерлік желілердің меншік иелері, тапсырыс берушілері, құрылыс салушылары) сұраулары бойынша береді.
Мәліметтерді ұсыну мерзімі кәсіпорын сұранымды және төлемді алған күннен бастап 5 (бес) күн мерзімді құрайды.
27. Кәсіпорын деректер қорын толтыру және инженерлік-геодезиялық ізденістердің нәтижелерін салыстыру үшін "Мемлекеттік қала құрылысы кадастрын жүргізу бойынша тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді өндірумен технологиялық тұрғыдан байланысты қызмет түрлерінің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 15 қазандағы № 776 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19498 болып тіркелген) сәйкес жобалау-іздестіру жұмыстарын (өз мұқтаждары үшін) жүзеге асырады.

28. В случаях, когда представление запрашиваемых сведений не допускается в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных секретах" или в Государственном градостроительном кадастре отсутствуют запрашиваемые сведения, Предприятие в течение 3 (трех) рабочих дней со дня получения запроса, направляет обоснованное решение об отказе в представлении запрашиваемых сведений либо уведомление об отсутствии запрашиваемых сведений.
Если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке согласно пункту 5 статьи 91 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.
Приложение
к Правилам ведения
и предоставления информации
и (или) сведений
из государственного
градостроительного кадастра
Республики Казахстан
Технические характеристики схем размещения сетей или иного имущества, используемого при предоставлении регулируемых услуг

28. Егер сұратылып отырған мәліметтерді "Мемлекеттік құпиялар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес беруге жол берілмесе немесе мемлекеттік қала құрылысы кадастрында сұратылатын мәліметтер болмаса, Кәсіпорын 3 (үш) жұмыс күні ішінде сұратылған мәліметтерді беруден бас тарту туралы негізді шешімді не сұратылатын мәліметтердің Мемлекеттік қала құрылысы кадастрында жоқ екені туралы хабарламаны жібереді.
Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, сотқа жүгінуге Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 91-бабының 5-тармағына сәйкес сотқа дейінгі тәртіппен шағымданғаннан кейін жол беріледі.
Қазақстан Республикасының
мемлекеттік қала құрылысы
кадастрын жүргізудің және одан
ақпарат және (немесе)
мәліметтер ұсынудың
қағидаларына
қосымша
Реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсыну кезінде пайдаланылатын желілерді немесе өзге де мүлікті орналастыру схемаларының техникалық сипаттамалары