Об утверждении Правил проведения мониторинга по итогам приема в организации среднего, технического и профессионального, послесреднего образования
Приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 25 августа 2023 года № 271. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 августа 2023 года № 33355.
В соответствии с подпунктом 204-1) пункта 15 Положения о Министерстве просвещения Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 581 "Некоторые вопросы Министерства просвещения Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра просвещения РК от 30.04.2025 № 98 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения мониторинга по итогам приема в организации среднего, технического и профессионального, послесреднего образования.
2. Департаменту технического и профессионального образования Министерства просвещения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства просвещения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства просвещения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра просвещения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр просвещения
Республики Казахстан
Г. Бейсембаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство культуры и спорта
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министр просвещения
Республики Казахстан
от 25 августа 2023 года № 271
Правила проведения мониторинга по итогам приема в организации среднего, технического и профессионального, послесреднего образования
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения мониторинга по итогам приема обучающихся в организации среднего, технического и профессионального, послесреднего образования разработаны в соответствии с подпунктом 204-1) пункта 15 Положения о Министерстве просвещения Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 581 "Некоторые вопросы Министерства просвещения Республики Казахстан" и определяют порядок проведения мониторинга по итогам приема обучающихся в организации среднего, технического и профессионального, послесреднего образования.

Орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарына қабылдау қорытындылары бойынша мониторинг жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2023 жылғы 25 тамыздағы № 271 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 31 тамызда № 33355 болып тіркелді.
"Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 тамыздағы № 581 "Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің кейбір мәселелері" қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 204-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Оқу-ағарту министрінің 30.04.2025 № 98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарына қабылдау қорытындылары бойынша мониторинг жүргізу қағидаларын бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі Техникалық және кәсіптік білім департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында қарастырылған іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми түрде жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
Г. Бейсембаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
2023 жылғы 25 тамыздағы
№ 271 бұйрығына
қосымша
Орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарына қабылдау қорытындылары бойынша мониторинг жүргізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарына қабылдау қорытындылары бойынша мониторинг жүргізу қағидалары "Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің кейбір мәселелері" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 тамыздағы № 581 қаулысымен бекітілген, Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 204-1) тармақшасына сәйкес әзірленді және орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарына білім алушыларды қабылдау қорытындылары бойынша мониторинг жүргізу тәртібін айқындайды.

Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 30.04.2025 № 98 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Мониторинг по итогам приема обучающихся в организации среднего, технического и профессионального, послесреднего образования (далее – мониторинг) проводится Министерством просвещения Республики Казахстан, Министерством культуры и спорта Республики Казахстан (далее - Министерства), управлениями образования, здравоохранения регионов (далее – управления) с целью осуществления сбора, обобщения и анализа информации на предмет соответствия нормативным правовым актам, регулирующим вопросы приема обучающихся в организациях среднего, технического и профессионального, послесреднего образования.
Глава 2. Порядок проведения мониторинга по итогам приема обучающихся в организации среднего, технического и профессионального, послесреднего образования
3. Для проведения мониторинга, Министерства и (или) управления принимают решения, которые оформляются приказом Министра и (или) руководителя управления или лицом, исполняющим его обязанности в срок до 1 (первого) ноября календарного года и проводится в организациях среднего, технического и профессионального, послесреднего образования в соответствии с утвержденным графиком.
Мониторинг проводится за фактический год приема. Сроки проведения мониторинга не должны превышать 5 рабочих дней.
4. Для проведения мониторинга создается комиссия (далее – комиссия), состав которой утверждается приказом Министра и (или) руководителя управления или лицом, исполняющим его обязанности.
Комиссия состоит из председателя и нечетного количества членов комиссии, но не менее 7 (семи) человек, включая Председателя Комиссии.
В состав комиссии входят представители подведомственных организаций Министерств, управлений, школ и колледжей. Количество членов комиссии является нечетным.
Комиссию возглавляет руководитель, назначаемый из числа сотрудников Министерства, управления.
5. Руководители организации среднего, технического и профессионального, послесреднего образования обеспечивают условия для проведения мониторинга и своевременное предоставление информации для осуществления сбора, обобщения и анализа на предмет соответствия нормативным правовым актам, регулирующим вопросы приема обучающихся в организации образования.
6. Руководители организации среднего, технического и профессионального, послесреднего образования обеспечивают достоверность предоставляемой информации членам комиссии.

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Оқу-ағарту министрінің 30.04.2025 № 98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарына қабылдау қорытындылары бойынша мониторингті (бұдан әрі – мониторинг) Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі, Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігі (бұдан әрі - Министрлік), өңірлік білім басқармалары, денсаулық сақтау басқармаларымен (бұдан әрі - басқармалар) орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарына білім алушыларды қабылдау мәселелерін реттейтін нормативтік құқықтық актілерге сәйкестігі тұрғысында ақпараттарды жинау, жалпылау, талдау жұмыстарын жүргізу мақсатында өткізеді.
2-тарау. Орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарына қабылдау қорытындылары бойынша мониторинг жүргізу тәртібі
3. Министрліктер және (немесе) басқармалар мониторингті жүргізу үшін Министр және басқарма басшысы немесе оның міндетін атқарушы тұлғаның бұйрығымен күнтізбелік жылдың 1 (бірінші) қарашасына дейінгі мерзімде ресімделетін шешім қабылдайды және орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында бекітілген кестеге сәйкес жүргізіледі.
Мониторинг қабылдаудың нақты жыл үшін жүргізіледі. Мониторинг жүргізу мерзімдері 5 жұмыс күнінен аспауға тиіс.
4. Мониторингті жүргізу үшін комиссия (бұдан әрі – комиссия) құрылады, құрамы Министрдің және (немесе) басқарма басшысының немесе оның міндетін атқарушы тұлғаның бұйрығымен бекітіледі.
Комиссияның құрамы төрағадан және Комиссия мүшелерінің тақ санынан, бірақ Комиссия төрағасын қоса алғанда кемінде 7 (жеті) адамнан тұрады.
Комиссия құрамына Министрліктің, басқармалардың ведомстволық бағынысты ұйымдарының, колледждердің, мектептердің өкілдері кіреді. Комиссия мүшелерінің саны тақ болып табылады.
Комиссияны Министрлік, басқарма қызметкерлерінің арасынан тағайындалған жетекші басқарады.
5. Орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымының басшысы мониторингті жүргізу үшін қолайлы жағдайды және орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарына білім алушыларды қабылдау мәселелерін реттейтін нормативтік құқықтық актілерге сәйкестігі тұрғысында ақпараттарды жинау, жалпылау, талдау жұмыстарын жүргізуге ақпараттарды уақытылы жеткізуді қамтамасыз етеді.
6. Орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымының басшысы комиссия мүшелеріне ұсынылған ақпараттың дұрыстығын қамтамасыз етеді.

7. По результатам мониторинга комиссия составляет справку об итогах проведения мониторинга в 2 (двух) экземплярах на казахском или русском языках, который подписывается всеми членами комиссии.
В случае выявления несоответствия, к справке об итогах проведения мониторинга прилагаются копии подтверждающих документов.
8. Комиссия представляет справку об итогах проведения мониторинга для ознакомления и подписания руководителю организации среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, которая заверяется печатью организации образования.
Один экземпляр справки об итогах проведения мониторинга остается у руководителя комиссии, а второй – в организациях среднего, технического и профессионального, послесреднего образования.
9. По результатам мониторинга организации среднего, технического и профессионального, послесреднего образования разрабатывают и утверждает план мероприятий по устранению замечаний, в случае выявления несоответствия в течение 10 (десяти) календарных дней. Отчет об устранении замечаний организации среднего, технического и профессионального, послесреднего образования представляют в Министерство и (или) в управление в течение 30 (тридцати) календарных дней со дня завершения мониторинга.
10. Результаты мониторинга рассматриваются на заседании комиссии под председательством курирующего вице-министра и (или) заместителя руководителя управления.

7. Комиссия мониторинг нәтижесі бойынша мониторинг жүргізу қорытындылары туралы анықтаманы қазақ немесе орыс тілдерінде 2 (екі) данада әзірлейді, оған комиссияның барлық мүшелерінің қолы қойылады.
Сәйкессіздіктер анықталған жағдайда мониторинг жүргізу қорытындылары туралы анықтамаға растайтын құжаттардың көшірмелері қоса беріледі.
8. Комиссия орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымының басшысына мониторинг жүргізу қорытындылары туралы анықтаманы таныстыру үшін және қол қою үшін ұсынады, ол орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымының мөрімен куәландырылады.
Мониторинг жүргізу қорытындылары туралы анықтаманың бір данасы комиссия жетекшісінде, ал екіншісі орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымында болады.
9. Мониторинг нәтижесі бойынша сәйкессіздіктер анықталған жағдайда орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарына күнтізбелік 10 (он) күн ішінде ескертулерді жою жөнінде іс-шаралар жоспарын әзірлеп, бекітеді. Орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымы білім басқармасына мониторинг аяқталғаннан кейін күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде ескертулерді жою туралы есепті ұсынады.
10. Мониторинг нәтижелері жетекшілік ететін вице-министр және (немесе) басқарма басшысы орынбасарының төрағалығымен өтетін комиссия отырысында қарастырылады.