Об утверждении Правил уплаты, перечисления и распределения, а также возврата излишне (ошибочно) уплаченных сумм единого платежа и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату единого платежа
Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29 июня 2023 года № 270. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 июня 2023 года № 32957.
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.07.2023 г.
В соответствии с пунктом 5 статьи 246, пунктом 10 статьи 248 Социального кодекса Республики Казахстан, пунктом 6 статьи 823 Налогового кодекса Республики Казахстан и подпунктом 2-1 пункта 2 статьи 14 Закона Республики Казахстан "Об обязательном социальном медицинском страховании", ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.09.2025 № 299 (вводится в действие с 01.01.2026).
1. Утвердить Правила уплаты, перечисления и распределения, а также возврата излишне (ошибочно) уплаченных сумм единого платежа и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату единого платежа согласно приложению к настоящему приказу.
2. Признать утратившим силу приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 января 2023 года № 28 "Об утверждении Правил уплаты, перечисления и распределения, а также возврата единого платежа" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 31819).
3. Департаменту социального обеспечения и социального страхования Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официальной публикации;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие с 1 июля 2023 года и подлежит официальному опубликованию.
Заместитель Премьер-Министра -
Министр труда и социальной защиты
населения Республики Казахстан
Т. Дуйсенова
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Национальный банк
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности Республики Казахстан
приложение к приказу
Заместитель Премьер-Министра
- Министр труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 29 июня 2023 года № 270
Правила уплаты, перечисления и распределения, а также возврата излишне (ошибочно) уплаченных сумм единого платежа и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату единого платежа

Бірыңғай төлемнің артық (қате) төленген және (немесе) бірыңғай төлемді уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұлдың сомаларын төлеу, аудару және бөлу, сондай-ақ қайтару қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 29 маусымдағы № 270 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 30 маусымда № 32957 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 246-бабының 5-тармағына, 248-бабының 10-тармағына, Қазақстан Республикасы Салық Кодексі 823-бабының 6-тармағына және "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабы 2-тармағының 2-1 тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.09.2025 № 299 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Бірыңғай төлемнің артық (қате) төленген және (немесе) бірыңғай төлемді уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұлдың сомаларын төлеу, аудару және бөлу, сондай-ақ қайтару қағидалары айқындалсын.
2. "Бірыңғай төлемді төлеу, аудару және бөлу, сондай-ақ қайтару қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 30 қаңтардағы № 28 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31819 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Әлеуметтік қамсыздандыру және әлеуметтің сақтандыру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық 2023 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау
министрі
Т. Дуйсенова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
2023 жылғы 29 маусымдағы
№ 270 бұйрығына
қосымша
Бірыңғай төлемнің артық (қате) төленген және (немесе) бірыңғай төлемді уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұлдың сомаларын төлеу, аудару және бөлу, сондай-ақ қайтару қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила уплаты, перечисления и распределения, а также возврата излишне (ошибочно) уплаченных сумм единого платежа и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату единого платежа (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 5 статьи 246 и пунктом 10 статьи 248 Социального кодекса Республики Казахстан (далее – Социальный кодекс), пунктом 6 статьи 823 Налогового кодекса Республики Казахстан, подпунктом 2-1 пункта 2 статьи 14 Закона Республики Казахстан "Об обязательном социальном медицинском страховании" (далее – Закон).
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.09.2025 № 299 (вводится в действие с 01.01.2026).
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан для оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме;
2) отчисления – деньги, уплачиваемые работодателями за счет собственных средств в фонд социального медицинского страхования, дающие право потребителям медицинских услуг, за которых осуществлялась уплата отчислений, получать медицинскую помощь в системе обязательного социального медицинского страхования;
3) социальные отчисления – деньги, уплачиваемые плательщиками социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
4) фонд социального медицинского страхования (далее – ФСМС) – некоммерческая организация, производящая аккумулирование отчислений и взносов, а также осуществляющая закуп и оплату услуг субъектов здравоохранения, оказывающих медицинскую помощь в объемах и на условиях, предусмотренных договором закупа медицинских услуг, и иные функции, определенные законами Республики Казахстан;
5) социальные платежи – обязательные пенсионные взносы, обязательные профессиональные пенсионные взносы, обязательные пенсионные взносы работодателя, социальные отчисления, уплачиваемые в соответствии с Социальным кодексом, отчисления и взносы на обязательное социальное медицинское страхование, уплачиваемые в соответствии с Законом;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Бірыңғай төлемнің артық (қате) төленген және (немесе) бірыңғай төлемді уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұлдың сомаларын төлеу, аудару және бөлу, сондай-ақ қайтару қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің (бұдан әрі – Әлеуметтік кодекс) 246-бабының 5-тармағына, 248-бабының 10-тармағына, Қазақстан Республикасының Салық кодексінің 823-бабының 6-тармағына және "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 14-бабы 2-тармағының 2-1-тармақшасына сәйкес әзірленді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.09.2025 № 299 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтерді көрсету үшін, "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік қызметтер көрсетуге өтініштерді қабылдау және көрсетілетін қызметті алушыға олардың нәтижелерін беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, мемлекеттік қызметтерді электрондық нысанда көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған заңды тұлға;
2) аударымдар – жұмыс берушілер өз қаражаты есебінен әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына төлейтін, өздеріне аударымдар төлеу жүзеге асырылған медициналық көрсетілетін қызметтерді тұтынушыларға міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіндегі медициналық көмекті алу құқығын беретін ақша;
3) әлеуметтік аударымдар – Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдарды төлеушілер төлейтін ақша;
4) әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры (бұдан әрі – ӘМСҚ) –аударымдар мен жарналарды шоғырландыруды жүргізетін, сондай-ақ медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің көрсетілетін қызметтерін медициналық көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартында көзделген көлемдерде және талаптармен сатып алу мен оларға ақы төлеуді және Қазақстан Республикасының заңдарында айқындалған өзге де функцияларды жүзеге асыратын коммерциялық емес ұйым;
5) әлеуметтік төлемдер – міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары, әлеуметтік кодекске сәйкес төленетін әлеуметтік аударымдар, заңға сәйкес төленетін міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар мен жарналар;

6) единый накопительный пенсионный фонд (далее – ЕНПФ) – юридическое лицо, осуществляющее деятельность по привлечению пенсионных взносов и пенсионным выплатам, а также иные функции, определенные Социальным кодексом;
7) задолженность по единому платежу – исчисленные и не уплаченные в сроки, установленные законодательством, суммы единого платежа, а также неуплаченные суммы пени по ним;
8) плательщик единого платежа (далее – плательщик) – налоговый агент, определенный статьей 820 Налогового кодекса;
9) взносы – деньги, уплачиваемые в фонд плательщиками взносов, указанными в пункте 2 статьи 14 Закона, и дающие право потребителям медицинских услуг получать медицинскую помощь в системе обязательного социального медицинского страхования;
10) обязательные пенсионные взносы работодателя – деньги, перечисленные агентами за счет собственных средств на условный пенсионный счет в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 11) предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 192 (вводится в действие с 12.07.2026).
11) ведомственная автоматизированная информационная система Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан "Организация обработки платежей" (далее – АИС МТСЗН РК) – информационная система по автоматизации процессов для организации обработки пенсионных и социальных отчислений и платежей;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 12) предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 192 (вводится в действие с 12.07.2026).
12) ведомственная информационная система Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (далее – ИС КГД МФ РК) – информационная система, регулируемая внутренними документами Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан;
13) орган государственных доходов – государственный орган, в пределах своей компетенции осуществляющий обеспечение поступлений налогов и платежей в бюджет, таможенное регулирование в Республике Казахстан, полномочия по предупреждению, выявлению, пресечению и раскрытию административных правонарушений, отнесенных законодательством Республики Казахстан к ведению этого органа, а также выполняющий иные полномочия, предусмотренные законодательством Республики Казахстан;
14) Государственный фонд социального страхования (далее – ГФСС) – некоммерческая организация в форме акционерного общества, учредителем и единственным акционером которого является государство, производящая аккумулирование социальных отчислений, назначение и осуществление социальных выплат участникам системы обязательного социального страхования, в отношении которых наступил случай социального риска, включая членов семьи – иждивенцев в случае потери кормильца;

6) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры (бұдан әрі – БЖЗҚ) – бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры – зейнетақы жарналарын тарту және зейнетақы төлемдері жөніндегі қызметті, сондай-ақ Әлеуметтік Кодексте айқындалған өзге де функцияларды жүзеге асыратын заңды тұлға;
7) бірыңғай төлем бойынша берешек – заңнамада белгіленген мерзімдерде есептелген және төленбеген бірыңғай төлем сомалары, сондай-ақ олар бойынша төленбеген өсімпұл сомалары;
8) бірыңғай төлем төлеуші (бұдан әрі – төлеуші) – Cалық кодексінің 820-бабында айқындалған салық агенті;
9) жарналар – Заңның 14-бабының 2-тармағында көрсетілген жарналарды төлеушілер қорға төлейтін және медициналық көрсетілетін қызметтерді тұтынушыларға міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіндегі медициналық көмекті алу құқығын беретін ақша;
10) жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары – агенттер Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен шартты зейнетақы шотына өз қаражаты есебінен аударған ақша;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
11) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 192 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11) Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің "Төлемдерді өңдеуді ұйымдастыру" ведомстволық автоматтандырылған ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – ҚР Еңбекмині ААЖ) – зейнетақы мен әлеуметтік аударымдарды және төлемдерді өңдеуді ұйымдастыру үшін процестерді автоматтандыру жөніндегі ақпараттық жүйе;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
12) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 192 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12) Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің ведомстволық ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – ҚР Қаржымині МКК АЖ) – Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің ішкі құжаттарымен реттелетін ақпараттық жүйе;
13) мемлекеттік кіріс органы – өз құзыреті шегінде бюджетке салықтар мен төлемдердің түсуін қамтамасыз етуді, Қазақстан Республикасында кедендік реттеуді, Қазақстан Республикасының заңнамасында осы органның қарауына жатқызылған әкімшілік құқық бұзушылықтардың алдын алу, анықтау, жолын кесу және ашу жөніндегі өкілеттіктерді жүзеге асыратын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де өкілеттіктерді орындайтын мемлекеттік орган;
14) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры (бұдан әрі – МӘСҚ) – құрылтайшысы және жалғыз акционері мемлекет болып табылатын, асыраушысынан айырылған жағдайда асырауындағы отбасы мүшелерін қоса алғанда, оларға қатысты әлеуметтік тәуекел жағдайы туындаған міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушыларға әлеуметтік аударымдарды шоғырландыруды, әлеуметтік төлемдерді тағайындауды және жүзеге асыруды жүргізетін акционерлік қоғам нысанындағы коммерциялық емес ұйым;

15) обязательные пенсионные взносы – деньги, вносимые в соответствии с Социальным кодексом в единый накопительный пенсионный фонд в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными приказами Министра труда и социальной защиты населения РК от 12.03.2024 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 30.09.2025 № 299 (вводится в действие с 01.01.2026).
3. Подлежащие уплате в составе единого платежа взносы за каждого работника за один месяц (далее – пределы) не превышают пределов, установленных:
для обязательных пенсионных взносов в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 249 Социального кодекса;
для обязательных пенсионных взносов работодателя в соответствии с пунктом 2 статьи 251 Социального кодекса;
для социальных отчислений - в соответствии с пунктом 3 статьи 244 Социального кодекса. При этом ежемесячный доход, принимаемый для исчисления социальных отчислений с единого платежа, не должен превышать 7-кратный минимальный размер заработной платы, установленный на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете.
для отчислений и взносов на обязательное социальное медицинское страхование - дохода в соответствии с пунктом 3 статьи 29 Закона.
Глава 2. Порядок уплаты единого платежа и (или) пени за его несвоевременную и (или) неполную уплату
4. Уплата единого платежа и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату единого платежа производится плательщиком наличными деньгами либо безналичным способом через банки или организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, на банковский счет Государственной корпорации с учетом требований Закона Республики Казахстан "О платежах и платежных системах".
5. Уплата плательщиками задолженности по единому платежу и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату единого платежа производится за период (месяц (месяцы), год (годы)) сводным платежным поручением по форме, определенной Правилами осуществления безналичных платежей и (или) переводов денег на территории Республики Казахстан, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 208 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 14419) и форматами сообщений, утвержденными оператором или операционным центром платежных систем (далее – сводное платежное поручение).
В сводном платежном поручении по каждому работнику, за которого производится уплата единого платежа и (или) пени указывается: фамилия, имя, отчество (при его наличии); индивидуальный идентификационный номер; перечисляемая сумма единого платежа и (или) пени; период (месяц, год), за который уплачивается единый платеж и (или) пени; коды назначения платежей в соответствии с Правилами применения кодов секторов экономики и назначения платежей, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 203 (далее – постановление Правления) (зарегистрированы в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14365) по платежам, включенным в состав единого платежа, и сумма единого платежа, исчисленного без учета снижения на соответствующие доли социальных платежей согласно положениям части второй пункта 1 статьи 822 Налогового кодекса.

15) міндетті зейнетақы жарналары – Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына Әлеуметтік кодекске сәйкес енгізілетін ақша.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 12.03.2024 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 30.09.2025 № 299 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
3. Бірыңғай төлем құрамында төлеуге жататын әрбір қызметкер үшін бір айдағы жарналар (бұдан әрі – шектер) белгіленген шектерден аспайды:
әлеуметтік Кодекстің 249-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес міндетті зейнетақы жарналары үшін;
әлеуметтік Кодекстің 251 бабының 2 тармағына сәйкес жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары үшін;
әлеуметтік аударымдар үшін - әлеуметтік Кодекстің 244-бабының 1-тармағына сәйкес. Бұл ретте бірыңғай төлемнен әлеуметтік аударымдарды есептеу үшін алынатын ай сайынғы кіріс республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген ең төмен жалақының 7 еселенген мөлшерінен аспауға тиіс.
міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар мен жарналар үшін – Заңның 29-бабының 3-тармағына сәйкес табыс.
2-тарау. Бірыңғай төлемді уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін бірыңғай төлемді және (немесе) өсімпұлды төлеу тәртібі
4. Бірыңғай төлемді уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін бірыңғай төлемді және (немесе) өсімпұлды төлеуді төлеуші "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасы Заңының талаптарын ескере отырып, банктер немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы мемлекеттік корпорацияның банктік шотына қолма-қол ақшамен не қолма-қол ақшасыз тәсілмен жүргізеді.
5. Төлеушілердің бірыңғай төлем және (немесе) бірыңғай төлемді уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұл бойынша берешекті төлеуі кезеңге (ай (айлар), жыл (жылдар)) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 208 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14419 болып тіркелген) қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының аумағында қолма-қол ақшасыз төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асыру қағидаларында айқындалған нысан бойынша жиынтық төлем тапсырмасымен және оператор немесе төлем жүйелерінің операциялық орталығы бекіткен хабарламалар форматтарында жүзеге асырылады (бұдан әрі – жиынтық төлем тапсырмасы).
Бірыңғай төлем және (немесе) өсімпұл төленетін әрбір қызметкер бойынша жиынтық төлем тапсырмасында: тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде); жеке сәйкестендіру нөмірі; бірыңғай төлемнің және (немесе) өсімпұлдың аударылатын сомасы; бірыңғай төлем және (немесе) өсімпұл төленетін кезең (ай, жыл); бірыңғай төлемнің құрамына енгізілген төлемдер бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 203 қаулысымен (бұдан әрі – Басқарманың қаулысы) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14365 болып тіркелген) бекітілген Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын және Салық кодексінің 822-бабы 1-тармағының екінші бөлігінің ережелеріне сәйкес әлеуметтік төлемдердің тиісті үлестеріне азайтуды есепке алмағанда есептелген бірыңғай төлем сомасы көрсетіледі.

Перечисляемая сумма единого платежа указывается в размере, исчисленном с учетом снижения на соответствующие доли социальных платежей согласно положениям части второй пункта 1 статьи 822 Налогового кодекса, с учетом или без учета превышения пределов долей социальных платежей согласно пункту 3 настоящих Правил.
При указании перечисляемой суммы единого платежа в размере, исчисленном без учета превышения пределов долей социальных платежей согласно пункту 3 настоящих Правил, распределение единого платежа осуществляется в соответствии с пунктом 16 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.09.2025 № 299 (вводится в действие с 01.01.2026).
6. При несвоевременной уплате единого платежа органы государственных доходов принимают способы и меры взыскания в порядке и сроки, предусмотренные налоговым законодательством Республики Казахстан.
При уплате суммы пени за несвоевременную и (или) неполную уплату единого платежа в ЕНПФ, ФСМС, ГФСС и орган государственных доходов плательщик представляет в банк или организацию, осуществляющую отдельные виды банковских операций платежное поручение с указанием соответствующего кода назначения платежа в соответствии с постановлением Правления в графе "назначение платежа" - "пеня за несвоевременную и (или) неполную уплату единого платежа за период (месяц (месяцы), год (годы))".
По каждому работнику указываются сведения, перечисленные во втором абзаце пункта 5 настоящих Правил, указываются все коды назначения платежа (соответствующие уплате пени согласно постановлению Правления) по платежам, включенным в состав единого платежа.
Указанная сумма пени распределяется и перечисляется в соответствии с пунктом 10 настоящих Правил без учета превышений, указанных в пункте 3 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 10.10.2024 № 394 (вводится в действие с 11.11.2024).
7. Плательщик перечисляет единый платеж по начисленным доходам ежемесячно, не позднее 25 числа месяца, следующего за отчетным, общей суммой через банки или организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, на банковский счет Государственной корпорации, с указанием месяца, за который перечисляется единый платеж.
8. Банки и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, перечисляют сумму единого платежа и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату единого платежа в Государственную корпорацию сводным платежным поручением в день его инициирования плательщиком.
При этом в сводном платежном поручении, формируемом банками-отправителями, период, за который уплачивается единый платеж и (или) пени, указывается в соответствующем поле "Prd" в формате "ММГГГГ".

Бірыңғай төлемнің аударылатын сомасы Салық кодексінің 822-бабы 1-тармағының екінші бөлігінің ережелеріне сәйкес әлеуметтік төлемдердің тиісті үлестеріне азайтуды ескере отырып, осы Қағидалардың 3-тармағына сәйкес әлеуметтік төлемдер үлестерінің шегінен асып кетуін есепке ала отырып немесе есепке алмай есептелген мөлшерде көрсетіледі.
Осы Қағидалардың 3-тармағына сәйкес әлеуметтік төлемдер үлестерінің шегінен асып кетуін есепке алмағанда есептелген мөлшерде аударылатын бірыңғай төлем сомасы көрсетілген кезде бірыңғай төлемді бөлу осы Қағидалардың 16-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.09.2025 № 299 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Бірыңғай төлемді уақтылы төлемеген кезде мемлекеттік кіріс органдары Қазақстан Республикасының салық заңнамасында көзделген тәртіппен және мерзімдерде өндіріп алу тәсілдері мен шараларын қабылдайды.
Бірыңғай төлемді БЖЗҚ, ӘМСҚ, МӘСҚ және Мемлекеттік кірістер органына уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұл сомасын төлеу кезінде төлеуші банкке немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымға Басқарманың қаулысына сәйкес "төлем мақсаты" – "(ай (айлар), жыл (жылдар)) үшін бірыңғай төлемді уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұл" бағанында төлем мақсатының тиісті кодын көрсете отырып, төлем тапсырмасын ұсынады.
Әрбір қызметкер бойынша осы Қағидалардың 5-тармағының екінші абзацында санамаланған мәліметтер көрсетіледі, бірыңғай төлем құрамына енгізілген төлемдер бойынша төлемді тағайындаудың (Басқарма қаулысына сәйкес өсімпұл төлеуге сәйкес келетін) барлық кодтары қойылады.
Өсімпұлдың көрсетілген сомасы осы Қағидалардың 3-тармағында көрсетілген асып кетулер ескерілмей, осы Қағидалардың 10-тармағына сәйкес бөлінеді және аударылады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 10.10.2024 № 394 (11.11.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Төлеуші есептелген кірістер бойынша бірыңғай төлемді ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 25-күнінен кешіктірмей банктер немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы бірыңғай төлем аударылатын айды көрсете отырып, Мемлекеттік корпорацияның банктік шотына аударады.
8. Банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар бірыңғай төлемнің және (немесе) бірыңғай төлемді уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұлдың сомасын төлеуші бастамашылық жасаған күні Мемлекеттік корпорацияға жиынтық төлем тапсырмасымен аударады.
Бұл ретте жөнелтуші банктер қалыптастыратын жиынтық төлем тапсырмасында бірыңғай төлем және (немесе) өсімпұл төленетін кезең "ААЖЖЖ" форматындағы "Prd" тиісті жолағында көрсетіледі.

Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 10.10.2024 № 394 (вводится в действие с 11.11.2024).
9. Плательщик в сводном платежном поручении в поле "AddtlRmtInf" указывает сумму единого платежа и (или) пени в пределах сотых долей тиын (двух знаков после запятой) по работникам и коды назначения платежей по социальным платежам (за исключением обязательных пенсионных профессиональных взносов) и индивидуального подоходного налога.
При отсутствии в поле "AddtlRmtInf" сумм единого платежа и (или) пени по работникам и кодов назначения платежей индивидуального подоходного налога и социальных платежей (за исключением обязательных пенсионных профессиональных взносов) банк и организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций, не проводит операцию по приему и перечислению единого платежа на соответствующий счет Государственной корпорации.
Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 10.10.2024 № 394 (вводится в действие с 11.11.2024).
Глава 3. Перечисление и распределение, а также возврат излишне (ошибочно) уплаченных сумм единого платежа и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату единого платежа
Примечание ИЗПИ!
Пункт 10 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 192 (вводится в действие с 12.07.2026).
10. Перечисление и распределение единого платежа в АИС МТСЗН РК осуществляется Государственной корпорацией в соответствии со статьей 825 Налогового Кодекса.
Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.09.2025 № 299 (вводится в действие с 01.01.2026).
11. Государственная корпорация не позднее трех операционных дней со дня поступления сумм единого платежа и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату единого платежа, поступивших на счет Государственной корпорации, распределяет и перечисляет на счета ЕНПФ, ФСМС, ГФСС и в соответствующий орган государственных доходов:
доли социальных отчислений, определенной частью второй пункта 3 статьи 244 Социального кодекса;
доли обязательных пенсионных взносов, определенной пунктом 2 статьи 249 Социального кодекса;
доли обязательных пенсионных взносов работодателя, определенной пунктом 3 статьи 251 Социального кодекса;
доли отчислений на обязательное социальное медицинское страхование, определенной пунктом 1-1 статьи 27 Закона;
доли взносов на обязательное социальное медицинское страхование, определенной пунктом 1-1 статьей 28 Закона;

Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 10.10.2024 № 394 (11.11.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Төлеуші жиынтық төлем тапсырмасында "AddtlRmtInf" жолында қызметкерлер бойынша тиынның (үтірден кейінгі екі белгі) жүздік үлесі шегінде бірыңғай төлемнің және (немесе) өсімпұлдың сомасын және әлеуметтік төлемдер (міндетті зейнетақы кәсіптік жарналарын қоспағанда) және жеке табыс салығы бойынша төлемдерді тағайындау кодтарын көрсетеді.
"AddtlRmtInf" жолында қызметкерлер бойынша бірыңғай төлем және (немесе) өсімпұл сомалары және жеке табыс салығы мен әлеуметтік төлемдер (міндетті зейнетақы кәсіптік жарналарын қоспағанда) төлемдерін тағайындау кодтары болмаған кезде банк және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым бірыңғай төлемді Мемлекеттік корпорацияның тиісті шотына қабылдау және аудару жөніндегі операцияны жүргізбейді.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 10.10.2024 № 394 (11.11.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. Бірыңғай төлемді уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін бірыңғай төлемнің және (немесе) өсімпұлдың артық (қате) төленген сомаларын аудару және бөлу, сондай-ақ қайтару
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
10-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 192 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. ҚР Еңбекмині ААЖ-ға бірыңғай төлемді аударуды және бөлуді мемлекеттік корпорация Салық кодексінің 825-бабына сәйкес жүзеге асырады.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.09.2025 № 299 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Мемлекеттік корпорация мемлекеттік корпорацияның шотына келіп түскен бірыңғай төлем және (немесе) бірыңғай төлемді уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұл сомалары түскен күннен бастап үш операциялық күннен кешіктірмей:
Әлеуметтік кодекстің 244-бабы 3-тармағының екінші бөлігінде айқындалған әлеуметтік аударымдардың үлестерін;
Әлеуметтік кодекстің 249-бабының 2-тармағында айқындалған міндетті зейнетақы жарналарының үлестерін;
Әлеуметтік кодекстің 251-бабының 3-тармағында айқындалған жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарының үлестерін;
Заңның 27-бабының 1-1-тармағында айқындалған міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдардың үлесін;
Заңның 28-бабының 1-1-тармағында айқындалған міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналардың үлестерін;

доли индивидуального подоходного налога, определенной пунктом 2 статьи 822 Налогового кодекса.
Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 10.10.2024 № 394 (вводится в действие с 11.11.2024); с изменением, внесенным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.09.2025 № 299 (вводится в действие с 01.01.2026).
Примечание ИЗПИ!
Пункт 12 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 192 (вводится в действие с 12.07.2026).
12. Сведения о принадлежности плательщиков к категории лиц, указанных в статье 820 Налогового кодекса, за исключением принадлежности к категориям субъектов предпринимательства в соответствии со статьей 24 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан, предоставляются из ИС КГД МФ РК в АИС МТСЗН РК. Период обновления сведений по субъектам предпринимательства ежемесячно.
Сведения о принадлежности плательщиков к категориям субъектов предпринимательства в соответствии со статьей 24 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан предоставляются из реестра субъектов предпринимательства Министерства национальной экономики Республики Казахстан в АИС МТСЗН РК. Период обновления сведений по субъектам предпринимательства ежемесячно.
Сноска. Пункт 12 с изменением, внесенным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.09.2025 № 299 (вводится в действие с 01.01.2026).
13. Распределяемые Государственной корпорацией суммы единого платежа и (или) пени перечисляются в ЕНПФ, ФСМС и ГФСС, в пределах тиын – до сотых долей (двух знаков после запятой) с соответствующими кодами социальных платежей и индивидуального подоходного налога в назначении платежа согласно постановлению Правления. Оставшиеся тысячные и далее доли тиын (при их наличии), суммируются в пользу индивидуального подоходного налога и перечисляются в соответствующий орган государственных доходов.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 14 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 192 (вводится в действие с 12.07.2026).
14. Распределение индивидуального подоходного налога в рамках единого платежа осуществляется Государственной корпорацией согласно сведениям справочника кодов органов государственного дохода, получаемых от Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан. Актуализация справочника кодов органов государственных доходов осуществляется путем выгрузки справочника из ИС КГД МФ РК в АИС МТСЗН РК.

Салық кодексінің 822-бабының 2-тармағында айқындалған жеке кіріс салығының үлесі.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 10.10.2024 № 394 (11.11.2024 бастап қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.09.2025 № 299 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
12-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 192 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 24-бабына сәйкес кәсіпкерлік субъектілерінің санаттарына жататындығын қоспағанда, Салық кодексінің 820-бабында көрсетілген тұлғалар санатына төлеушілердің тиесілігі туралы мәліметтер ҚР Қаржымині МКК АЖ-дан ҚР Еңбекмині ААЖ-ға ұсынылады.
Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 24-бабына сәйкес төлеушілердің кәсіпкерлік субъектілерінің санаттарына тиесілігі туралы мәліметтер Ұлттық экономика министрлігінің кәсіпкерлік субъектілерінің тізілімінен Қазақстан Республикасының Еңбекмині ААЖ-ға ұсынылады. Кәсіпкерлік субъектілері бойынша мәліметтерді жаңарту кезеңі ай сайын.
Ескерту. 12-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.09.2025 № 299 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Мемлекеттік корпорация бөлетін бірыңғай төлем және (немесе) өсімпұл сомалары БЖЗҚ, ӘМСҚ және МӘСҚ-ға тиын шегінде – Басқарманың қаулысына сәйкес төлемді тағайындауда әлеуметтік төлемдер мен жеке табыс салығының тиісті кодтарымен жүзден бір бөлігіне дейін (үтірден кейінгі екі белгі) аударылады. Қалған мыңыншы және одан әрі тиын үлестері (олар болған кезде) жеке табыс салығының пайдасына жинақталады және тиісті мемлекеттік кіріс органына аударылады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
14-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 192 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Бірыңғай төлем шеңберінде жеке табыс салығын бөлуді Мемлекеттік корпорация Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитетінен алынатын мемлекеттік кіріс органдарының кодтары анықтамалығының мәліметтеріне сәйкес жүзеге асырады. Мемлекеттік кіріс органдары кодтарының анықтамалығын өзектендіру анықтамалықты ҚР Қаржымині МКК АЖ-дан ҚР Еңбекмині ААЖ-ға жүктеу жолымен жүзеге асырылады.

15. Поступивший единый платеж на счет Государственной корпорации возвращается плательщику в полном размере, или в размере соответствующей доли единого платежа и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату единого платежа, при:
1) допущении ошибок в сумме единого платежа;
2) отсутствии сведений о принадлежности плательщиков к категории лиц, указанных статьей 820 Налогового кодекса;
3) отсутствии по работнику в поле "AddtlRmtInf" суммы единого платежа и кодов назначения платежей по социальным платежам и индивидуального подоходного налога (за исключением обязательных профессиональных пенсионных взносов);
4) несоответствии указанных в поле "AddtlRmtInf" кодов назначений платежей и суммы единого платежа;
5) перечислении единого платежа за работника, освобожденного от уплаты социальных платежей (за исключением обязательных профессиональных пенсионных взносов) в соответствии с Социальным кодексом, Законом, а также за работников, за которых в соответствии с подпунктами 1), 7), 8), 9), 11), 12) и 13) пункта 1 статьи 26 Закона взносы на обязательное социальное медицинское страхование уплачиваются государством, возврату подлежит соответствующая доля единого платежа;
6) несоответствии суммы, указанной в сводном платежном поручении, в поле "AddtlRmtInf" и перечисляемой суммы единого платежа в соответствии с пунктом 5 настоящих Правил;
7) сумма единого платежа по работнику возвращается плательщику при перечислении не всех положенных сумм долей единого платежа за работника, не освобожденного от уплаты социальных платежей (за исключением обязательных профессиональных пенсионных взносов).
Сноска. Пункт 15 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 10.10.2024 № 394 (вводится в действие с 11.11.2024); с изменением, внесенным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.09.2025 № 299 (вводится в действие с 01.01.2026).
16. Частичный возврат единого платежа плательщику, за исключением индивидуального подоходного налога, при превышении суммы доли и (или) долей, в составе единого платежа, соответствующим пределам, указанным в пункте 3 настоящих Правил, осуществляется Государственной корпорацией.
Распределению единого платежа Государственной корпорацией по долям социальных платежей (за исключением обязательных профессиональных пенсионных взносов), подлежит часть суммы, которая не превысила пределы.
Разница между общей суммой соответствующей доли и (или) долей, в составе единого платежа, и суммой, которая распределена в ЕНПФ, ГФСС,ФСМС, подлежит возврату плательщику, соответственно, ставка единого платежа уменьшается исходя из фактически распределенной суммы на индивидуальный подоходный налог и социальные платежи (за исключением обязательных профессиональных пенсионных взносов) с указанием в соответствующем поле "AddtlRmtInf" кодов назначения платежей индивидуального подоходного налога и социальных платежей (за исключением обязательных профессиональных пенсионных взносов).
Действие настоящего пункта не распространяется на суммы пени за несвоевременную и (или) неполную уплату единого платежа.

15. Мемлекеттік корпорацияның шотына келіп түскен бірыңғай төлем:
1) бірыңғай төлем сомасында қателіктер жіберген;
2) Салық кодексінің 820-бабында көрсетілген төлеушілердің тұлғалар санатына жататындығы туралы мәліметтер болмаған;
3) "AddtlRmtInf" жолында қызметкер бойынша бірыңғай төлемдердің сомалары және жеке табыс салығы мен әлеуметтік төлемдердің (міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын қоспағанда) төлемдерін тағайындау кодтары болмаған;
4) "AddtlRmtInf" жолында көрсетілген төлемдерді тағайындау кодтарының және бірыңғай төлем үлестерінің сомасының сәйкес келмеуі;
5) Әлеуметтік кодекске, Заңға сәйкес әлеуметтік төлемдерді (міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын қоспағанда) төлеуден босатылған қызметкер үшін, сондай-ақ Заңның 26-бабы 1-тармағының 1), 7), 8), 9), 11), 12) және 13) тармақшаларына сәйкес олар үшін міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналарды мемлекет төлейтін қызметкерлер үшін бірыңғай төлемді аударған кезде, бірыңғай төлемнің тиісті үлесі қайтарылуға жатады;
6) "AddtlRmtInf" жолында жиынтық төлем тапсырмасында көрсетілген соманың және осы Қағидалардың 5-тармағына сәйкес бірыңғай төлемнің аударылатын сомасы сәйкес келмеген;
7) қызметкер бойынша бірыңғай төлем сомасы әлеуметтік төлемдерді төлеуден босатылмаған (міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын қоспағанда) қызметкер үшін бірыңғай төлем үлестерінің барлық тиісті сомаларын аударған кезде төлеушіге толық мөлшерде немесе бірыңғай төлемді уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін бірыңғай төлемнің және (немесе) өсімпұлдың тиісті үлесі мөлшерінде қайтарылады.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 10.10.2024 № 394 (11.11.2024 бастап қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.09.2025 № 299 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
16. Жеке табыс салығын қоспағанда, осы Қағидалардың 3-тармағында көрсетілген шектерге сәйкес келетін бірыңғай төлем құрамындағы үлестің және (немесе) үлестің сомасы асып кеткен кезде бірыңғай төлемді төлеушіге ішінара қайтаруды Мемлекеттік корпорация жүзеге асырады.
Мемлекеттік корпорация бірыңғай төлемді әлеуметтік төлемдер үлестері бойынша (міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын қоспағанда) бөлуге шектерден аспаған соманың бір бөлігі жатады.
Бірыңғай төлем құрамындағы тиісті үлестің және (немесе) үлестің жалпы сомасы мен БЖЗҚ, МӘСҚ, ӘМСҚ-да бөлінген сома арасындағы айырма тиісінше төлеушіге қайтарылуға жатады, бірыңғай төлем мөлшерлемесі жеке табыс салығы мен әлеуметтік төлемдерге (міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын қоспағанда) нақты бөлінген соманы негізге ала отырып, тиісті "AddtlRmtInf" жолындағы тізімдік бөлігінде жеке табыс салығы мен әлеуметтік төлемдер төлемдерін тағайындау кодтарын (міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын қоспағанда) көрсете отырып азаяды.
Осы тармақтың күші бірыңғай төлемді уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұл сомасына қолданылмайды.

Сноска. Пункт 16 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 10.10.2024 № 394 (вводится в действие с 11.11.2024).
17. Плательщики в установленном законодательством порядке обеспечивают сохранность сведений об исчисленных и уплаченных суммах единого платежа и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату единого платежа, в том числе о возврате ошибочно (излишне) уплаченных суммы единого платежа и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату единого платежа на электронном или бумажном носителях в соответствии с законодательством о бухгалтерском учете и финансовой отчетности.
При прекращении деятельности плательщика документы об исчислении и уплате единого платежа и пени за несвоевременную и (или) неполную уплату единого платежа передаются в Государственный архив.
18. Плательщик единого платежа, а также работник, запрашивает и получает бесплатно от Государственной корпорации информацию об уплаченных суммах единого платежа или его долей.
19. Возврат суммы единого платежа и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату единого платежа, излишне (ошибочно) уплаченного плательщиком и распределенного Государственной корпорацией в ЕНПФ, ФСМС, ГФСС и соответствующий орган государственных доходов, производится на основании заявления плательщика по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, направленного в Государственную корпорацию.
20. Возврату излишне (ошибочно) уплаченных сумм единого платежа не подлежат:
1) социальные отчисления, исчисленные за период, который был засчитан в стаж участия при назначении социальных выплат, за исключением сумм излишне (ошибочно) уплаченных социальных отчислений, не учтенных при исчислении размеров социальных выплат в соответствии с пунктом 4 статьи 78, пунктом 4 статьи 85, пунктом 4 статьи 118, пунктом 2 статьи 181, пунктом 3 статьи 240 Социального кодекса;
2) обязательные пенсионные взносы, учтенные при расчете суммы выплаты разницы между суммой фактически внесенных обязательных пенсионных взносов с учетом уровня инфляции и суммой пенсионных накоплений;
3) обязательные пенсионные взносы, перечисленные с доходов, которые учтены при назначении социальной выплаты из ГФСС.
21. К заявлению на возврат излишне (ошибочно) уплаченных плательщиком сумм единого платежа и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату единого платежа прикладывается нотариально заверенное заявление вкладчика обязательных пенсионных взносов, физического лица за которого уплачены обязательные пенсионные взносы работодателя, получателя пенсионных выплат о согласии списания с его индивидуального/условного пенсионного счета ошибочно зачисленных сумм по форме согласно Приложению 2 к настоящим Правилам или решение суда, направленного в Государственную корпорацию.

Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 10.10.2024 № 394 (11.11.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Төлеушілер заңнамада белгіленген тәртіппен бірыңғай төлемнің және (немесе) бірыңғай төлемді уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұлдың есептелген және төленген сомалары туралы, оның ішінде бірыңғай төлемнің және (немесе) бірыңғай төлемді уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұлдың қате (артық) төленген сомасын қайтару туралы мәліметтердің бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамаға сәйкес электрондық немесе қағаз жеткізгіштерде сақталуын қамтамасыз етеді.
Төлеушінің қызметі тоқтатылған кезде бірыңғай төлемді және бірыңғай төлемді уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұлды есептеу және төлеу туралы құжаттар Мемлекеттік мұрағатқа беріледі.
18. Бірыңғай төлемді төлеуші, сондай-ақ қызметкер қажет болған жағдайда Мемлекеттік корпорациядан бірыңғай төлемнің төленген сомалары немесе оның үлестері туралы ақпаратты сұратады және тегін алады.
19. Бірыңғай төлемді уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін бірыңғай төлем және (немесе) өсімпұл сомасын қайтару, артық (қате) төлеген және Мемлекеттік корпорация БЖЗҚ-ға, ӘМСҚ-ға, МӘСҚ-ға және тиісті мемлекеттік кіріс органына бөлген бірыңғай төлем сомасын қайтару осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша төлеушінің Мемлекеттік корпорацияға жіберілген өтініші негізінде жүргізіледі.
20. Артық (қате) төленген бірыңғай төлем сомалары қайтарылуға жатпайды:
1) Әлеуметтік кодекстің 78-баптың 4-тармағына, 85-бабының 4-тармақғына, 118-бабының 4-тармағына, 181-бабының 2-тармағына, 240-бабының 3-тармағына сәйкес әлеуметтік төлемдердің мөлшерін есептеу кезінде есепке алынбаған, артық (қате) төленген әлеуметтік аударымдардың сомаларын қоспағанда, әлеуметтік төлемдерді тағайындау кезінде қатысу өтіліне есептелген кезең үшін есептелген әлеуметтік аударымдар;
2) инфляция деңгейін ескере отырып, нақты енгізілген міндетті зейнетақы жарналарының сомасы мен зейнетақы жинақтарының сомасы арасындағы айырманы төлеу сомасын есептеу кезінде ескерілген міндетті зейнетақы жарналары;
3) МӘСҚ-дан әлеуметтік төлем тағайындау кезінде ескерілген кірістерден аударылған міндетті зейнетақы жарналары.
21. Бірыңғай төлемді уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін төлеуші артық (қате) төлеген бірыңғай төлем және (немесе) өсімпұл сомаларын қайтаруға арналған өтінішке жұмыс берушінің, зейнетақы төлемдерін алушының міндетті зейнетақы жарналары төленген жеке тұлғаның оның жеке/шартты зейнетақы шотынан есептен шығаруға келісетіні туралы міндетті зейнетақы жарналары салымшысының нотариалды куәландырылған өтініші қоса беріледі осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан немесе Мемлекеттік корпорацияға жіберілген соттың шешімі бойынша қате есептелген сомалар.

22. При допущении ошибок при перечислении единого платежа по вине банка или организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, банк или организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций плательщика направляет в Государственную корпорацию заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам о возврате ошибочно перечисленных сумм.
Заявление банка или организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций плательщика предоставляется за подписью уполномоченных лиц банка или организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций с приложением копии документа, подтверждающего полномочия данных лиц на подписание писем и заявлений на возврат ошибочно перечисленных сумм единого платежа.
23. Заявление на возврат излишне (ошибочно) уплаченных плательщиком сумм единого платежа отклоняется в рассмотрении Государственной корпорацией, когда:
1) факт зачисления единого платежа и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату единого платежа не подтвердился или сумма единого платежа была ранее сторнирована (возвращена в банк или организацию, осуществляющую отдельные виды банковских операций);
2) заявление плательщика и согласие вкладчика обязательных пенсионных взносов, физического лица за которого уплачены обязательные пенсионные взносы работодателя, на списание суммы обязательных пенсионных взносов, обязательных пенсионных взносов работодателя с индивидуального/условного пенсионного счета не соответствуют формам приложения 1 и 2 к настоящим Правилам;
3) отсутствует нотариально заверенное заявление вкладчика обязательных пенсионных взносов, физического лица за которого уплачены обязательные пенсионные взносы работодателя, получателя пенсионных выплат о согласии списания с его индивидуального/условного пенсионного счета ошибочно зачисленных сумм;
4) в заявлении плательщика указана некорректная причина возврата (выбор более одной причины);
5) к заявлению не приложены документы, подтверждающие причину возврата, предусмотренные в приложении 1 к настоящим Правилам;
6) указанная в заявлении причина об уплате единого платежа два и более раз за один и тот же месяц не подтверждается;
7) не подтверждается, что доля социальных отчислений излишне уплачена за лиц, достигших возраста, предусмотренного пунктом 1 статьи 207 Социального кодекса.
24. На основании заявления на возврат излишне (ошибочно) уплаченных сумм единого платежа от плательщика единого платежа, или банка, или организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, Государственная корпорация в течении двух рабочих дней со дня поступления заявления направляет в соответствующий орган государственных доходов предварительный запрос на возврат доли индивидуального подоходного налога в едином платеже.
Соответствующий орган государственных доходов в течении 1 рабочего дня направляет ответ на предварительный запрос, с указанием кода соответствующего органа государственного дохода.
При получении положительного ответа от соответствующего органа государственных доходов Государственная корпорация в течение двух рабочих дней формирует основной запрос на возврат долей единого платежа в ЕНПФ, ФСМС, ГФСС и соответствующий орган государственных доходов.

22. Банктің немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның кінәсінан бірыңғай төлемді аудару кезінде қателіктер жіберілген кезде төлеушінің банкі немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қате аударылған сомаларды қайтару туралы өтінішті Мемлекеттік корпорацияға жібереді.
Төлеуші банкінің немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымының өтініші қате аударылған бірыңғай төлем сомаларын қайтаруға арналған хаттар мен өтініштерге қол қоюға осы адамдардың өкілеттігін растайтын құжаттың көшірмесін қоса бере отырып, банктің немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның уәкілетті тұлғаларының қолы қойылып беріледі.
23. Төлеуші артық (қате) төлеген бірыңғай төлем сомаларын қайтаруға арналған өтініш:
1) бірыңғай төлемді және (немесе) бірыңғай төлемді уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұлды есептеу фактісі расталмаса немесе бірыңғай төлем сомасы бұрын түзетілсе (банкке немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымға қайтарылса);
2) төлеушінің өтініші және жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары төленген жеке тұлғаның міндетті зейнетақы жарналарының, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарының сомасын жеке/шартты зейнетақы шотынан есептен шығаруға міндетті зейнетақы жарналары салымшысының келісімі осы Қағидаларға 1 және 2-қосымшалардың нысандарына сәйкес келмесе;
3) жұмыс берушінің, зейнетақы төлемдерін алушының жеке/шартты зейнетақы шотынан қате есептелген сомаларды есептен шығаруға келісетіні туралы міндетті зейнетақы жарналары салымшысының, жұмыс берушінің, зейнетақы төлемдерін алушының міндетті зейнетақы жарналары төленген жеке тұлғаның нотариат куәландырған өтініші болмаса;
4) төлеушінің өтінішінде қайтарудың дұрыс себебі көрсетілмесе (бірнеше себептер таңдау);
5) өтінішке осы Қағидаларға 1-қосымшада көзделген қайтару себебін растайтын құжаттар қоса берілмесе;
6) өтініште көрсетілген бір айда екі және одан да көп рет бірыңғай төлем төлеу себебі расталмаса;
7) әлеуметтік аударымдардың үлесі Әлеуметтік кодекстің 207-бабының 1-тармағында көзделген жасқа толған адамдар үшін артық төленгені расталмаса Мемлекеттік корпорацияның қарауына қабылданбайды.
24. Бірыңғай төлемді төлеушіден, немесе банктен, немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымнан артық (қате) төленген бірыңғай төлем сомаларын қайтаруға арналған өтініш негізінде Мемлекеттік корпорация өтініш келіп түскен күннен бастап екі жұмыс күні ішінде тиісті мемлекеттік кіріс органына бірыңғай төлемдегі жеке табыс салығының үлесін қайтаруға алдын ала сұрау салуды жібереді.
Тиісті мемлекеттік кіріс органы 1 жұмыс күні ішінде тиісті мемлекеттік кіріс органының кодын көрсете отырып, алдын ала сұрау салуға жауап жібереді.
Тиісті мемлекеттік кірістер органынан оң жауап алған кезде Мемлекеттік корпорация екі жұмыс күні ішінде бірыңғай төлем үлестерін қайтаруға БЖЗҚ, ӘМСҚ, МӘСҚ және (немесе) тиісті мемлекеттік кірістер органына негізгі сұрау салуды қалыптастырады.

Сноска. Пункт 24 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 10.10.2024 № 394 (вводится в действие с 11.11.2024).
25. В течение семи рабочих дней после поступления заявки ЕНПФ, ФСМС, ГФСС и соответствующий орган государственных доходов формируют сводное платежное поручение и осуществляют перечисление денег на банковский счет Государственной корпорации для последующего перечисления их плательщику, либо не осуществляют возврат доли единого платежа:
1) период уплаты социальных отчислений в ГФСС зачтен в стаж участия в системе обязательного социального страхования при назначении социальных выплат;
2) недостаточная сумма на индивидуальном/условном пенсионном счете вкладчика обязательных пенсионных взносов, физического лица, за которого уплачены обязательные пенсионные взносы работодателя, получателя пенсионных выплат;
3) если сумма обязательных пенсионных взносов учтена при расчете суммы пенсионных выплат, единовременных пенсионных выплат в целях улучшения жилищных условий и (или) оплаты лечения и при переводе пенсионных накоплений в страховую организацию;
4) суммы обязательных пенсионных взносов, перечисленные с доходов, учтены при назначении социальной выплаты из ГФСС;
5) за период уплаты отчислений и взносов на обязательное социальное медицинское страхование потребителем медицинских услуг была получена медицинская помощь в системе обязательного социального медицинского страхования;
6) указанная в заявлении причина об уплате единого платежа два и более раз за один и тот же месяц не подтверждается;
7) не подтверждается, что социальное отчисление уплачено за лицо, освобожденное от уплаты в соответствии со статьей 822 Налогового кодекса;
8) не подтверждается, что единый платеж уплачен лицом, которое признается плательщиком единого платежа в соответствии со статей 820 кодекса.
Сноска. Пункт 25 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 10.10.2024 № 394 (вводится в действие с 11.11.2024); с изменениями, внесенными приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.09.2025 № 299 (вводится в действие с 01.01.2026).
26. При получении от фондов и соответствующего органа государственных доходов отказа в возврате одной или нескольких долей единого платежа Государственная корпорация в течение трех операционных дней возвращает в фонды и соответствующий орган государственных доходов поступившие доли единого платежа и в течение трех операционных дней направляет плательщику единого платежа уведомление с указанием причины отказа.

Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 10.10.2024 № 394 (11.11.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25. Өтінім келіп түскеннен кейін жеті жұмыс күні ішінде БЖЗҚ, ӘМСҚ, МӘСҚ және тиісті мемлекеттік кірістер органы жиынтық төлем тапсырмасын қалыптастырады және оларды кейіннен төлеушіге аудару үшін Мемлекеттік корпорацияның банк шотына ақша аударуды жүзеге асырады не бірыңғай төлем үлесін қайтаруды жүзеге асырмайды:
1) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдарды төлеу кезеңі әлеуметтік төлемдерді тағайындау кезінде міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысу өтіліне есептелген;
2) Жұмыс берушінің, зейнетақы төлемдерін алушының міндетті зейнетақы жарналары төленген жеке тұлғаның міндетті зейнетақы жарналары салымшысының жеке/шартты зейнетақы шотындағы соманың жеткіліксіздігі;
3) егер міндетті зейнетақы жарналарының сомасы тұрғын үй жағдайларын жақсарту және (немесе) емделуге ақы төлеу мақсатында зейнетақы төлемдерінің, біржолғы зейнетақы төлемдерінің сомасын есептеу кезінде және зейнетақы жинақтарын сақтандыру ұйымына аудару кезінде ескерілсе;
4) табыстардан аударылған міндетті зейнетақы жарналарының сомалары МӘСҚ-дан әлеуметтік төлем тағайындау кезінде есепке алынған;
5) Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар мен жарналарды төлеу кезеңінде медициналық қызметтерді тұтынушы міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық көмек алынған;
6) өтініште көрсетілген бір айда екі және одан да көп рет бірыңғай төлем төлеу себебі расталмаған;
7) Салық кодексінің 822-бабына сәйкес төлеуден босатылған тұлға үшін әлеуметтік аударым төленгені расталмаған;
8) бірыңғай төлемді Салық кодексінің 820-баптарына сәйкес бірыңғай төлемді төлеуші деп танылған тұлға төлегені расталмаған.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 10.10.2024 № 394 (11.11.2024 бастап қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.09.2025 № 299 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
26. Қорлардан және тиісті мемлекеттік кіріс органынан бірыңғай төлемнің бір немесе бірнеше үлесін қайтарудан бас тартуды алған кезде Мемлекеттік корпорация үш операциялық күн ішінде бірыңғай төлемнің түскен үлестерін қорларға және тиісті мемлекеттік кіріс органына қайтарады және үш операциялық күн ішінде бірыңғай төлем төлеушіге бас тарту себебін көрсете отырып хабарлама жібереді.

27. При положительном решении фондов и соответствующего органа государственных доходов Государственная корпорация в течение трех операционных дней после получения всех долей единого платежа формирует сводное платежное поручение и перечисляет плательщику сумму излишне (ошибочно) уплаченного единого платежа и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату единого платежа и осуществляет перечисление средств на банковский счет плательщика.
Сноска. Пункт 27 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 10.10.2024 № 394 (вводится в действие с 11.11.2024).
28. Государственная корпорация ежедневно, за прошедший операционный день, представляет в орган государственных доходов реестры поступивших и возвращенных ошибочно перечисленных долей единого платежа и (или) пени с указанием даты перечисления банками или организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций по плательщикам единого платежа.
Приложение 1
к Правилам уплаты,
перечисления и распределения,
а также возврата излишне
(ошибочно) уплаченных сумм
единого платежа и (или) пени
за несвоевременную и (или)
неполную уплату единого платежа
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.09.2025 № 299 (вводится в действие с 01.01.2026); с изменением, внесенным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 02.04.2026 № 115 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Государственной корпорации
Форма
Заявление на возврат ошибочно уплаченных сумм единого платежа
от ______________________________________________________
(наименование плательщика единого платежа или банка, организации, осуществляющей
отдельные виды банковских операций плательщика)
Прошу произвести возврат суммы единого платежа, излишне (ошибочно) уплаченных
платежным поручением № ___ от _____________, референс _____ общая сумма платежа
______________, общая сумма возврата _________ на:
№ п/п
Индивидуальный идентификационный номер
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
За период
Уплаченная сумма
Сумма возврата
по причине (отметить одну причину):
ошибочно уплачены плательщиком или банком два и более раз на основании одного
платежного поручения;
излишне начислены на доходы, полученные уволенными работниками авансом,
подлежащие возврату;
излишне уплачены за участников, являющихся лицами, достигшими возраста,
предусмотренного 1 статьи 207 Социального кодекса;
ошибочно перечислены за лиц, освобожденных от уплаты отчислений и взносов на
обязательное социальное медицинское страхование;
неверно указан код назначения платежа;
неверно указан период платежа;
неверно указаны суммы социальных отчислений;
неверно указаны реквизиты плательщика;
ошибочно уплачены средства, не являющиеся единым платежом;
уплачены плательщиком, не зарегистрированным в качестве агента по исчислению
(начислению), перечислению единого платежа за работников, определенного в соответствии
со статьей 820 Налогового Кодекса.
Возврат просим произвести по следующим реквизитам:
Наименование плательщика: _____________
Индивидуальный идентификационный номер/Бизнес идентификационный номер
плательщика: ________________
Индивидуальный идентификационный код: ___________________________
Банковский идентификационный код банка плательщика: _______________
Банк плательщика: ____________________
К заявлению прилагаются следующие документы (нужное отметить):
копия документа, подтверждающего начало/прекращение трудовой деятельности
участника системы обязательного социального страхования;
копия упрощенной декларации для плательщиков единого платежа (форма ____) с
уведомлением о принятии в органах государственных доходов;
расчета стоимости патента (форма ____) за период возврата единого платежа с
уведомлением о принятии в органах государственных доходов;
выписка из лицевого счета налогоплательщика о состоянии расчетов с бюджетом, при
расхождении подписи на заявлении и платежных документах плательщика - копия приказа о
предоставлении права подписи;
копия подтверждающего документа при изменении Бизнес идентификационного номера
либо банковского счета плательщика;
пояснение в свободной форме или дополнительный документ.
Подписи: Руководитель_________________________
(Фамилия, имя, отчество (отчество при его наличии), подпись)
Главный бухгалтер ____________________
(Фамилия, имя, отчество (отчество при его наличии), подпись)
Юридический адрес: ___________________,
Контактные данные плательщика:
Телефон: +7 (____) _________________,
E-mail__________________________.
Дата заполнения: "___" _______20____года
Приложение 2
к Правилам уплаты,
перечисления и
распределения, а также возврата
излишне (ошибочно)
уплаченных
сумм единого платежа и (или)
пени за несвоевременную и
(или)
неполную уплату единого
платежа
Заявление вкладчика обязательных пенсионных взносов, физического лица за которого уплачены обязательные пенсионные взносы работодателя, получателя пенсионных выплат о согласии списания с его индивидуального/условного пенсионного счета ошибочно зачисленных сумм

27. Қорлар мен тиісті мемлекеттік кірістер органының оң шешімі кезінде Мемлекеттік корпорация бірыңғай төлемнің барлық үлестерін алғаннан кейін үш операциялық күн ішінде жиынтық төлем тапсырмасын қалыптастырады және төлеушіге артық (қате) төленген бірыңғай төлем және (немесе) бірыңғай төлемді уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұл сомасын аударады және қаражатты төлеушінің банктік шотына аударуды жүзеге асырады.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 10.10.2024 № 394 (11.11.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
28. Мемлекеттік корпорация өткен операциялық күн үшін күн сайын мемлекеттік кіріс органына бірыңғай төлемді төлеушілер бойынша банктердің немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың аудару күнін көрсете отырып, келіп түскен және қате аударылған бірыңғай төлем және (немесе) өсімпұл үлестерінің қайтарылған тізілімдерін ұсынады.
Бірыңғай төлемді уақтылы және
(немесе) толық төлемегені үшін
бірыңғай төлемнің және
(немесе) өсімпұлдың артық қате)
төленген сомаларын төлеу,
аудару және бөлу, сондай-ақ
қайтару қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Мемлекеттік корпорация басшысына Қате төленген бірыңғай төлем сомаларын қайтаруға өтініш
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 02.04.2026 № 115 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
__________________________________________________________
(бірыңғай төлем төлеушінің немесе банктің, төлеушінің банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның атауы)
№ ______ Төлем тапсырмасымен артық (қате) төленген бірыңғай төлем сомасын қайтаруды сұраймын _______, референс ________ төлемнің жалпы сомасы __________, қайтарудың жалпы сомасы _______________
№ Р/С
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Тегі, Аты, Әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Кезең ішінде
Төленген сома
Қайтару сомасы
себебі (бір себеп белгілеу керек):
☐ төлеуші немесе банк бір төлем тапсырмасы негізінде екі немесе одан да көп рет қате төлеген;
☐ жұмыстан босатылған қызметкерлердің аванста алған, қайтаруға жататын табыстарына артық есептелді;
☐ Әлеуметтік кодекстің 207-бабының 1-тармағында көзделген жасқа жеткен адамдар болып табылатын қатысушылар үшін артық төленді;
☐ міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар мен жарналарды төлеуден босатылған адамдар үшін қате аударылды;
☐ төлем тағайындау коды дұрыс көрсетілмеген;
☐ төлем мерзімі дұрыс көрсетілмеген;
☐ әлеуметтік аударымдардың сомалары дұрыс көрсетілмеген;
☐ төлеушінің деректемелері дұрыс көрсетілмеген;
☐ бірыңғай төлем болып табылмайтын қате төленген қаражат;
☐ Салық кодексінің 820-бабына сәйкес айқындалған қызметкерлер үшін бірыңғай төлемді есептеу (есепке жатқызу), аудару жөніндегі агент ретінде тіркелмеген төлеуші төледі.
Қайтаруды келесі деректемелер бойынша жүргізуді сұраймыз:
Төлеушінің атауы:_____________
Жеке сәйкестендіру нөмірі / төлеушінің Бизнес сәйкестендіру нөмірі:_____________________
Жеке сәйкестендіру коды:________________________________
Төлеуші банкінің банктік сәйкестендіру коды:_______________
Төлеуші банкі:____________________
Өтінішке мынандай құжаттар қоса беріледі (қажеттісін белгілеу):
міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының еңбек қызметінің басталғанын/тоқтатылғанын растайтын құжаттың көшірмесі;
мемлеткеттік кіріс органдарында қабылдау туралы хабарламасы бар бірыңғай төлем төлеушілер үшін оңайлатылған декларацияның көшірмесі (ҰБТ нысаны);
мемлеткеттік кіріс органдарында қабылдау туралы хабарламасы бар бірыңғай қайтару кезеңі үшін патент құнын есептеу (нысан);
салық төлеушінің жеке шотынан бюджетпен есеп айырысудың жай-күйі туралы үзінді көшірме, төлеушінін өтініші мен төлем құжаттарындағы қолдар сәйкес келмеген кезде-қол қою құқығын беру бұйрығының көшірмесі;
бизнес сәйкестендіру нөмірі немесе төлеушінің банктік шоты өзгерген кезде растайтын құжатттың көшірмесі;
еркін нысандағы түсініктіме немесе қосымша құжат.
Қолтаңбалар:
Басшы _________________________
(Тегі, Аты, Әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы)
Бас бухгалтер ____________________
(Тегі, Аты, Әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы)
Заңды мекенжайы: ___________________,
Төлеушінің байланыс деректері:
Телефон: +7 (____)_________________,
E-mail __________________________.
Толтыру күні: 20_______ж "___"_______.
Бірыңғай төлемді уақтылы және
(немесе) толық төлемегені үшін
бірыңғай төлемнің және
(немесе) өсімпұлдың артық
(қате) төленген сомаларын
төлеу, аудару және бөлу,
сондай-ақ қайтару қағидаларына
2-қосымша
Салымшының жұмыс берушінің, міндетті зейнетақы төлемдерін алушының жеке/шартты зейнетақы шотынан қате есептелген сомаларды есебінен шығаруға келісім туралы өтініш

Сноска. В приложение 2 вносились изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется, в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 02.04.2026 № 115 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Я, ____________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата рождения)
Индивидуальный идентификационный номер _________________________
__________________________________________________________
Настоящим даю согласие на возврат ошибочно перечисленных на мой индивидуальный/условный пенсионный счет обязательных пенсионных взносов/обязательных пенсионных взносов работодателя в сумме(ах) ________________________________________________________________
(сумма прописью) _________________________________________________________________
(При возврате ошибочно зачисленных сумм единого платежа по нескольким платежным поручениям, суммы, подлежащие возврату, указываются отдельно на каждое платежное поручение)
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных, необходимых для внесения изменений в реквизиты договора о пенсионном обеспечении за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных пенсионных взносов работодателя
_____________ ________________
(подпись) (дата)

Ескерту. 2-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 02.04.2026 № 115 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мен, _____________________________________________________________
(Тегі, Аты, Әкесінің аты (ол болған жағдайда), туған күні)
Жеке сәйкестендіру нөмірі________________________________________
____________________________________________________________________
Осымен менің жеке зейнетақы шотыма қате аударылған міндетті зейнетақы
жарналарын/ жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын және (немесе)
сомадағы өсімпұлдарды қайтаруға келісім беремін
________________________________________________________________
(сомасы жазбаша)
_________________________________________________________________
(Бірнеше төлем тапсырмалары бойынша қате есептелген бірыңғай төлем және (немесе)
өсімпұл сомаларын қайтару қажет болған жағдайда қайтаруға жататын сомалар әрбір
төлем тапсырмасына жеке көрсетіледі)
Міндетті зейнетақы жарналары, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары
есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттың деректемелеріне өзгерістер
енгізу үшін қажетті менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге келісім беремін.
_____________________________
(қолы) (күні)