Об утверждении перечня нормативных правовых актов, не подлежащих государственной регистрации в органах юстиции
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 26 июня 2023 года № 408. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 июня 2023 года № 32893.
В соответствии с подпунктом 5) пункта 3 статьи 35-1 Закона Республики Казахстан "О правовых актах", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень нормативных правовых актов, не подлежащих государственной регистрации в органах юстиции.
2. Департаменту регистрации нормативных правовых актов Министерства юстиции Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице - министра юстиции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр юстиции
Республики Казахстан
А. Ескараев
Утвержден приказом
Министр юстиции
Республики Казахстан
от 26 июня 2023 года № 408
Перечень нормативных правовых актов, не подлежащих государственной регистрации в органах юстиции
Сноска. Перечень - в редакции приказа Министра юстиции РК от 30.05.2025 № 293 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра юстиции РК от 11.02.2026 № 153 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Нормативные правовые акты, регулирующие внутриведомственную деятельность государственных органов и организаций, находящихся в их ведении, субъектов квазигосударственного сектора, органов местного самоуправления, национальных операторов, и не затрагивающие интересы третьих лиц.
2. Нормативные правовые акты об утверждении нормативных технических документов.
3. Нормативный правовой акт по утверждению Единой бюджетной классификации Республики Казахстан (далее – ЕБК), а также правил составления и внесения изменений и дополнений в ЕБК.
4. Нормативный правовой акт по утверждению таблицы распределения поступлений бюджета между уровнями бюджетов, контрольным счетом наличности Национального фонда Республики Казахстан, Фондом компенсации потерпевшим, Фондом поддержки инфраструктуры образования и бюджетами государств – членов Евразийского экономического союза.
5. Нормативные правовые акты по утверждению правил, методик и иных документов, принимаемых в реализацию Системы государственного планирования в Республике Казахстан.

Әділет органдарында мемлекеттік тіркеуге жатпайтын нормативтік құқықтық актілердің тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2023 жылғы 26 маусымдағы № 408 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 26 маусымда № 32893 болып тіркелді.
"Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 35-1 - бабы 3-тармағының 5) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған әділет органдарында мемлекеттік тіркеуге жатпайтын нормативтік құқықтық актілердің тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің нормативтік құқықтық актілерді тіркеу департаменті осы бұйрықты заңнамада бекітілген тәртіппен мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Әділет вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
А. Ескараев
Қазақстан Республикасының
Әділет министрінің
2023 жылғы 26 маусымдағы
№ 408 бұйрығымен
бекітілген
Әділет органдарында мемлекеттік тіркеуге жатпайтын нормативтік құқықтық актілердің тізбесі
Ескерту. Тізбе жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.05.2025 № 293 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Мемлекеттік органдар мен олардың қарамағындағы ұйымдардың, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, ұлттық операторлардың ведомствоішілік қызметін реттейтін және үшінші тұлғалардың мүдделерін қозғамайтын нормативтік құқықтық актілер.
2. Нормативтік техникалық құжаттарды бекіту туралы нормативтік құқықтық актілер.
3. Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасын (бұдан әрі – ББС), сондай-ақ ББС-ға өзгерістер мен толықтырулар жасау және енгізу қағидаларын бекіту жөніндегі нормативтік құқықтық акт.
4. Бюджет түсімдерін бюджет деңгейлері, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қолма – қол ақшаны бақылау шоты, Жәбірленушілерге өтемақы қоры, Білім беру инфрақұрылымын қолдау қоры және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің бюджеттері арасында бөлу кестесін бекіту жөніндегі нормативтік құқықтық акт.
5. Қазақстан Республикасында мемлекеттік жоспарлау жүйесін іске асыруда қабылданатын қағидаларды, әдістемелерді және өзге де құжаттарды бекіту жөніндегі нормативтік құқықтық актілер.

6. Нормативные правовые акты Высшего Судебного Совета Республики Казахстан.
7. Нормативные правовые акты о реализации пилотных проектов в сфере оказания государственных услуг и по утверждению Реестра государственных услуг.
8. Нормативные правовые акты об утверждении (определении, установлении, распределении) квот, лимитов, цен, тарифов, тарифных ставок, норм, нормативов, натуральных норм, размеров, премий, стипендий, перечня, объемов, в том числе их предельных либо минимальных значений, а также нормативные правовые акты, устанавливающие показатели, имеющие цифровое, буквенное обозначение и порядок их применения, не содержащие дополнительные нормы права.
9. Нормативные правовые акты об утверждении, распределении и размещении государственного образовательного заказа, государственного заказа на обеспечение студентов, магистрантов и докторантов местами в общежитиях, определении сроков начала и завершения учебного года, а также сроков проведения итоговой аттестации обучающихся в организациях среднего образования
10. Нормативные правовые акты по утверждению профессиональных стандартов и единых тарифно-квалификационных справочников работ и профессий рабочих, реестров должностей гражданских служащих, типовых квалификационных характеристик должностей руководителей, специалистов и других служащих, квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих.
11. Нормативные правовые акты, имеющие пометки "Для служебного пользования", "Без опубликования в печати", "Не для печати", нормы которых регулируют внутриведомственную деятельность и не затрагивают интересы третьих лиц.
12. Нормативные правовые акты местных представительных и исполнительных органов, за исключением нормативных правовых актов по определению порядка организации и осуществления какого-либо вида деятельности.

6. Қазақстан Республикасының Жоғары Соты Кеңесінің нормативтік құқықтық актілері.
7. Мемлекеттік қызметтер көрсету саласындағы пилоттық жобаларды іске асыру туралы және Мемлекеттік қызметтер тізілімін бекіту жөніндегі нормативтік құқықтық актілер.
8. Квоталарды, лимиттерді, бағаларды, тарифтерді, тарифтік ставкаларды, нормаларды, нормативтерді, заттай нормаларды, өлшемдерді, сыйлықақыларды, стипендияларды, тізбелерді, көлемдерді оның ішінде олардың шекті не ең төменгі мәндерін бекіту (айқындау, белгілеу, бөлу) туралы нормативтік құқықтық актілер, сондай-ақ цифрлық, әріптік белгісі бар көрсеткіштерді және оларды қолдану тәртібін белгілейтін қосымша құқық нормаларын қамтымайтын нормативтік құқықтық актілер.
9. Мемлекеттік білім беру тапсырысын, студенттерді, магистранттар және докторанттарды жатақханалардағы орындармен қамтамасыз етуге мемлекеттік тапсырысты бекіту, бөлу және орналастыру, оқу жылының басталу және аяқталу мерзімдерін, сондай-ақ орта білім беру ұйымдарында білім алушыларды қорытынды аттестаттаудан өткізу мерзімдерін айқындау, заңнамада көзделген комиссиялардың үлгілік ережесін (ережесін) бекіту туралы нормативтік құқықтық актілер.
10. Кәсіптік стандарттарды және жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалықтарын, азаматтық қызметшілер лауазымдарының тізілімдерін, басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын, басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту жөніндегі нормативтік құқықтық актілер.
11. "Қызметтік пайдалану үшін", "Баспасөзде жариялаусыз", "Баспасөзге арналмаған" деген белгілері бар нормативтік құқықтық актілер.
12. Қызметтің қандай да бір түрін ұйымдастыру және жүзеге асыру тәртібін айқындау жөніндегі нормативтік құқықтық актілерді қоспағанда, жергілікті өкілді және атқарушы органдардың нормативтік құқықтық актілері.