Об утверждении перечня профессий для осуществления трудовой деятельности сезонных иностранных работников
Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 22 июня 2023 года № 235. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 июня 2023 года № 32888.
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.07.2023
В соответствии с подпунктом 14-6) статьи 11 Закона Республики Казахстан "О миграции населения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень профессий для осуществления трудовой деятельности сезонных иностранных работников.
2. Признать утратившим силу приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 25 сентября 2020 года № 379 "Об утверждении перечня профессий для осуществления трудовой деятельности сезонных иностранных работников" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21295).
3. Комитету по миграции Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие с 1 июля 2023 года и подлежит официальному опубликованию.
Заместитель Премьер-Министра
- Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
Т. Дуйсенова
"СОГЛАСОВАН"
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министр иностранных дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министр энергетики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министр индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Заместитель Премьер-Министра
- Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 22 июня 2023 года № 235
Примечание ИЗПИ!

Маусымдық шетелдік жұмыскерлердің еңбек қызметін жүзеге асыруы үшін кәсіптердің тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 22 маусымдағы № 235 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 23 маусымда № 32888 болып тіркелді.
"Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабы 14-6) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Маусымдық шетелдік жұмыскерлердің еңбек қызметін жүзеге асыруы үшін кәсіптердің тізбесі бекітілсін.
2. "Маусымдық шетелдік жұмыскерлердің еңбек қызметін жүзеге асыруы үшін кәсіптердің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 25 қыркүйектегі № 379 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21295 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Көші-қон комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау бірінші вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары - Еңбек және
халықты әлеуметтік
қорғау министрі
Т. Дуйсенова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сыртқы істер министрі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық даму
министрі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары -
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2023 жылғы 22 маусымдағы
№ 235 бұйрығына
қосымша
ЗҚАИ-ның ескертпесі!

В перечне предусматривается изменение приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 09.07.2025 № 209 (вводится в действие с 01.01.2026).
Перечень профессий для осуществления трудовой деятельности сезонных иностранных работников
Сноска. Перечень с изменением, внесенным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 09.07.2025 № 209 (порядок введение в действие см. п. 4).
№ п/п
Наименование профессий
1.
Садовники и садоводы
2.
Полеводы и овощеводы
3.
Рабочие по изготовлению табачной продукции
4.
Неквалифицированные рабочие в растениеводстве
5.
Неквалифицированные рабочие в животноводстве
6.
Неквалифицированные рабочие в производстве смешанной растениеводческой и животноводческой продукции
7.
Неквалифицированные рабочие в сфере строительства объектов на селе – строители (неквалифицированные), разнорабочие (строительство/ремонт)

Тізбеге өзгеріс енгізу көзделген – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 09.07.2025 № 209 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Маусымдық шетелдік жұмыскерлердің еңбек қызметін жүзеге асыруы үшін кәсіптердің тізбесі
Ескерту. Тізбеге өзгеріс енгізілді – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 09.07.2025 № 209 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
Р/с
Кәсіптердің атауы
1.
Бағбандар және бақшашылар
2.
Егіншілер және көкөнісшілер
3.
Темекі өнімдерін дайындау жөніндегі жұмысшылар
4.
Өсімдік шаруашылығында біліктілігі жоқ жұмысшылар
5.
Мал шаруашылығында біліктілігі жоқ жұмысшылар
6.
Аралас өсімдік және мал шаруашылығы өнімдерін өндіруде біліктілігі жоқ жұмысшылар
7.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
7-тармақша 31.12.2025 дейін қолданыста болады – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 09.07.2025 № 209 бұйрығымен.
Ауылдағы объектілер құрылысы саласындағы біліктілігі жоқ жұмысшылар – құрылысшылар (біліктілігі жоқ), жұмысшылар (құрылыс/жөндеу)