Об утверждении Правил добровольного переселения лиц для повышения мобильности рабочей силы
Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 22 июня 2023 года № 234. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 июня 2023 года № 32880.
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.07.2023.
В соответствии с абзацем семь подпункта 5) статьи 12 и подпунктом 1) пункта 4 статьи 112 Социального кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.12.2024 № 513 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила добровольного переселения лиц для повышения мобильности рабочей силы согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2. Признать утратившим силу некоторые приказы и структурные элементы приказов Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан согласно приложению 2 к настоящему приказу.
3. Комитету по миграции Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта;
4) доведение настоящего приказа до сведения акиматов областей и городов Астана, Алматы и Шымкент для руководства в работе.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие с 1 июля 2023 года и подлежит официальному опубликованию.
Заместитель Премьер-Министра -
Министр труда и социальной защиты
населения Республики Казахстан
Т. Дуйсенова
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение 1
к приказу Заместитель Премьер-
Министра - Министр труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 22 июня 2023 года № 234
Правила
добровольного переселения лиц для повышения мобильности рабочей силы

Жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін адамдардың ерікті түрде қоныс аудару қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 22 маусымдағы № 234 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 23 маусымда № 32880 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 12-бабы 5) тармақшасының жетінші абзацына және 112-бабы 4-тармағының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 31.12.2024 № 513 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін адамдардың ерікті түрде қоныс аудару қағидалары бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің кейбір бұйрықтарының және бұйрықтардың құрылымдық элементтерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Көші-қон комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің ресми интернет-ресурсына орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет миинистрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметтері департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметті ұсынылуын;
4) осы бұйрықты жұмысында басшылыққа алу үшін облыстар мен Астана, Алматы және Шымкент қалалары әкімдіктерінің назарына жеткізілуін қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау бірінші вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық 2023 жылдың 1 шілдесінен бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануы тиіс.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі
Т. Дуйсенова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары -
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
2023 жылғы 22 маусымдағы
№ 234 бұйрығына
1-қосымша
Жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін адамдардың ерікті түрде қоныс аудару қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила добровольного переселения лиц для повышения мобильности рабочей силы (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 5) статьи 12 и пункта 4 статьи 112 Социального Кодекса Республики Казахстан (далее – Социальный кодекс) и определяют порядок добровольного переселения лиц для повышения мобильности рабочей силы, а также предоставления лицам и членам их семей материальной помощи в соответствии с подпунктом 1) пункта 4 статьи 112 Социального кодекса Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.12.2024 № 513 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Исключен приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.07.2024 № 281 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан для оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 2) предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.05.2026 № 209 (вводится в действие с 12.07.2026).
2) единая информационная система в сфере социальной защиты – объект информатизации, предназначенный для автоматизации деятельности уполномоченного государственного органа, местных исполнительных органов по вопросам социальной защиты и занятости населения, центров трудовой мобильности, карьерных центров, Центра развития трудовых ресурсов и межведомственного взаимодействия в целях предоставления государственных услуг населению в социально-трудовой сфере;
3) социальный контракт – соглашение, определяющее права и обязанности сторон, между участником активных мер содействия занятости и центром трудовой мобильности (карьерный центр), а в случаях, предусмотренных Социальным кодексом, с физическими или юридическими лицами, вовлеченными в организацию активных мер содействия занятости, а также об оказании государственной адресной социальной помощи;
4) вакансия – свободное рабочее место (должность) у работодателя;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін адамдарды ерікті түрде қоныс аудару қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің (бұдан әрі – Әлеуметтік кодекс) 12-бабының 5) тармақшасына және 112-бабы 4-тармағының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру адамдарды ерікті түрде қоныс аудару, сондай-ақ адамдар мен олардың отбасы мүшелеріне (бар болса) көшуге субсидиялар, тұрғын үйді жалдау (жалға алу), коммуналдық қызметтерге ақы төлеу бойынша шығыстарды өтеу, сондай-ақ экономикалық мобильділік сертификаттары түріндегі материалдық көмек көрсету тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 31.12.2024 № 513 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Алып тасталды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.07.2024 № 281 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтерді көрсету үшін, "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік қызметтер көрсетуге өтініштерді қабылдау және көрсетілетін қызметті алушыға олардың нәтижелерін беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, мемлекеттік қызметтерді электрондық нысанда көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған заңды тұлға;
2) әлеуметтік еңбек саласындағы бірыңғай ақпараттық жүйе - уәкілетті мемлекеттік органның, халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органдардың, еңбек мобильділігі орталықтарының, мансап орталықтарының, Еңбек ресурстарын дамыту орталығының қызметін автоматтандыруға және әлеуметтік-еңбек саласында халыққа мемлекеттік қызметтер көрсету мақсатында ведомствоаралық өзара іс-қимылға арналған ақпараттандыру обьектісі;
3) әлеуметтік келісімшарт - тараптардың жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысушы мен еңбек мобильділігі орталығы (мансап орталығы) арасындағы, ал осы Әлеуметтік кодексте көзделген жағдайларда жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларын ұйымдастыруға тартылған жеке немесе заңды тұлғалармен құқықтарын және міндеттерін айқындайтын, сондай-ақ мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек көрсету туралы келісім;
4) бос орын – жұмыс берушiдегi бос жұмыс орны (лауазым);

20) региональная комиссия по вопросам занятости населения – межведомственная комиссия при местном исполнительном органе области (города республиканского значения, столицы) по вопросам реализации плана развития области в части занятости населения, региональной карты занятости и социальной помощи;
21) межрегиональное переселение – переселение в регионы, определяемые подпунктом 2) пункта 3 статьи 112 Социального Кодекса, в рамках региональных квот приема переселенцев и кандасов в соответствии с Социальным кодексом и Законом Республики Казахстан "О миграции населения;
22) уполномоченный орган по делам архитектуры, градостроительства и строительства – центральный государственный орган, осуществляющий руководство в сфере государственного управления архитектурной, градостроительной и строительной деятельностью;
23) наем (аренда) жилища – предоставление жилища или части его нанимателю (арендатору) в постоянное или временное владение и пользование за плату;
24) договор найма жилища – договор, в соответствии с которым наймодателем предоставляется право пользования жилищем либо его частью нанимателю за плату;
25) опорный сельский населенный пункт – благоустроенный сельский населенный пункт (далее – СНП), в котором создается инфраструктура для обеспечения государственными и социальными услугами проживающему в нем населению и жителям прилегающих СНП, составляющих сельский кластер;
26) уполномоченный орган по вопросам миграции населения – центральный исполнительный орган, осуществляющий в пределах своей компетенции руководство в области миграции населения, регулирование миграционных процессов, координацию работы и реализацию государственной политики в области миграции населения;
27) малый город – город с численностью населения до 50 тысяч человек;
28) приграничные территории – территории административно-территориальных образований и населенных пунктов, расположенных на расстоянии до 50 километров от Государственной границы Республики Казахстан;
29) загранучреждения Республики Казахстан – находящиеся за границей дипломатические и приравненные к ним представительства, а также консульские учреждения Республики Казахстан.
30) центры экономического роста – конкретные населенные пункты, выполняющие в экономике региона функцию источника инноваций и прогресса, являющиеся благодаря "эффекту масштаба" полюсами притяжения (концентрации) факторов производства, и где размещаются предприятия динамично развивающихся отраслей, производящие новые товары и услуги;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 31) предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.05.2026 № 209 (вводится в действие с 12.07.2026).

20) халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі өңірлік комиссия – облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органының жанындағы, халықты жұмыспен қамту, жұмыспен қамтудың және әлеуметтік көмектің өңірлік карталары бөлігінде облыстардың даму жоспарын іске асыру мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссия;
21) өңіраралық қоныс аудару – "Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасының Заңына және Әлеуметтік кодекске сәйкес қоныс аударушыларды және қандастарды қабылдаудың өңірлік квоталары шеңберінде Әлеуметтік кодекстің 112-бабы 3-тармағының 2) тармақшасы айқындайтын өңірлерге адамдардың ерікті түрде қоныс аудару;
22) сәулет, қала құрылысы және құрылыс iстерi жөнiндегi уәкiлеттi орган – сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметiн мемлекеттiк басқару саласындағы басшылықты жүзеге асыратын орталық мемлекеттiк орган;
23) тұрғын үйді жалға алу (жалдау) – тұрғын үйді немесе оның бір бөлігін жалға берушіге (жалға алушыға) тұрақты немесе уақытша иелену және ақыға пайдалану үшін беру;
24) тұрғынжайды жалдау шарты – оған сәйкес жалдауға беруші жалдаушыға тұрғынжайды немесе оның бір бөлігін ақы төлеп пайдалану құқығын беретін шарт;
25) тірек ауылдық елді мекен – сол жерде тұратын халықты және іргелес орналасқан ауылдық елді мекендердің (бұдан әрі - AЕМ) тұрғындарын мемлекеттік және ауылдық кластерді құрайтын әлеуметтік көрсетілетін қызметтермен қамтамасыз ету үшін инфрақұрылым жасалатын абаттандырылған ауылдық елді мекен;
26) халықтың көші-қон мәселелері жөніндегі уәкілетті орган – халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті орган – өз құзыреті шегінде халықтың көші-қоны саласындағы басшылықты, көші-қон процестерін реттеуді, халықтың көші-қоны саласындағы жұмысты үйлестіруді және мемлекеттік саясатты іске асыруды жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
27) шағын қала – халқының саны 50 мың адамға дейінгі қала;
28) шекара маңындағы аумақтар – Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасынан 50 километрге дейінгі қашықтықта орналасқан әкімшілік-аумақтық құрылымдардың және елді мекендердің аумақтары;
29) Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемелері – шекарада орналасқан Қазақстан Республикасының дипломатиялық және оларға теңестірілген өкілдіктері, сондай-ақ консулдық мекемелері;
30) экономикалық өсу орталықтары – өңір экономикасында инновациялар мен прогресс көзі функциясын орындайтын, "ауқым әсерінің" арқасында өндіріс факторларының тартылыс (шоғырлану) полюстері болып табылатын және жаңа тауарлар шығаратын және қызметтер көрсететін серпінді дамып келе жатқан салалардың кәсіпорындары орналасатын нақты елді мекендер;

7. Местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения утверждает по согласованию с уполномоченным органом по вопросам миграции населения ежегодно до 15 декабря перечень населенных пунктов с учетом региональной квоты приема кандасов и переселенцев на предшествующий календарный год, утвержденной уполномоченным органом, для добровольного переселения лиц в целях расселения кандасов и переселенцев, в том числе для внутриобластного переселения.
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.05.2024 № 169 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Местный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения обеспечивает размещение перечня населенных пунктов в Электронной бирже труда, в разделе "Переселение" и направляет в центр трудовой мобильности, в карьерные центры, акиматам сельских округов.
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.05.2026 года № 209 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Меры добровольного переселения лиц для повышения трудовой мобильности в иные населенные пункты, не входящие в перечень, не реализуются.
10. В мерах по содействию добровольному переселению для повышения мобильности рабочей силы участвуют лица, ищущие работу, и (или) безработные, кандасы, а также работодатели.
11. Преимуществом в добровольном переселении на новое место жительства для трудоустройства среди лиц, ищущих работу и безработных в соответствии с пунктом 2 статьи 112 Социального кодекса пользуются:
1) воспитанники и выпускники организаций образования для детей сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, в возрасте от шестнадцати до двадцати трех лет;
2) выпускники организаций среднего, технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского образования;
3) лица, высвобожденные в связи с ликвидацией работодателя – юридического лица либо прекращением деятельности работодателя – физического лица, сокращением численности или штата работников, снижением объема производств и выполняемых работ и услуг, повлекшим ухудшение экономического состояния работодателя.
12. Содействие в межрегиональном добровольном переселении на новое место жительства для трудоустройства переселенцев и членов его семьи (при наличии) не распространяется на:
1) государственных служащих;
2) низкоквалифицированных рабочих, относящихся к девятой группе классификатора занятий НК РК 01-2017;

7. Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту жөніндегі жергілікті атқарушы орган көші-қон мәселелері бойынша уәкілетті органның келісуі бойынша қоныс аударушылар мен қандастарды қоныстандыру мақсатында адамдарды ерікті қоныстандыру, оның ішінде облыс ішінде қоныстандыру үшін жыл сайын, уәкілетті орган бекіткен алдыңғы күнтізбелік жылға қандастар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасын ескере отырып, 15 желтоқсанға дейін елді мекендердің тізбесін бекітеді.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.05.2024 № 169 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті орган елді мекендер тізбесін Электрондық еңбек биржасында, "Қоныс аудару" бөлімінде орналастыруды қамтамасыз етеді және еңбек мобильділігі орталықтарына, ауылдық округтердің әкімдіктеріне жібереді.
9. Еңбек ұтқырлығын арттыру үшін адамдардың ерікті түрде қоныс аудару шаралары тізбеге кірмейтін өзге де елді мекендерде іске асырылмайды.
10. Жұмыс күшінің мобильділігін арттыру үшін ерікті түрде қоныс аударуға жәрдемдесу жөніндегі шараларға жұмыс іздеуші адамдар және (немесе) жұмыссыздар, қандастар, сондай-ақ жұмыс берушілер қатысады.
11. Жұмысқа орналасу үшін жұмыс іздеп жүрген адамдар және жұмыссыздар арасында Әлеуметтік кодексінің 2-бабына сәйкес жаңа тұрғылықты жерге ерікті түрде қоныс аудару үшін:
1) балалар ауылының тәрбиеленушiлерi және балалар үйлерінің түлектері, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған он алты жастан жиырма үш жасқа дейiнгi балаларға арналған мектеп-интернаттардың түлектері;
2) орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының түлектері;
3) жұмыс беруші – заңды тұлғаның таратылуына не жұмыс беруші – жеке тұлға қызметінің тоқтатылуына, жұмыскерлер санының немесе штатының қысқаруына, жұмыс берушінің экономикалық жағдайының нашарлауына әкеп соққан өндірістердің және орындалатын жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер көлемінің төмендеуіне байланысты жұмыстан босатылған адамдар басымдықты пайдаланады.
12. Қоныс аударушыларды және олардың отбасы мүшелерін (бар болса) жұмысқа орналастыру үшін жаңа тұрғылықты жерге өңіраралық ерікті түрде қоныс аударуға жәрдемдесу:
1) мемлекеттік қызметшілерге;
2) ҚР ҰҚС 01-2017 кәсіптік жіктеуіштің тоғызыншы тобына жататын біліктілігі төмен жұмысшыларға;

3) лиц, не входящих в состав рабочей силы, за исключением лиц, в составе семьи переселенца;
4) лиц, ранее постоянно проживавших в регионах для расселения кандасов и переселенцев, определенных Правительством Республики Казахстан, и имеющих на момент подачи заявления постоянную регистрацию менее двух лет в трудоизбыточных регионах.
Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.05.2024 № 169 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Меры государственной поддержки в добровольном переселении на новое место жительства предоставляются физическим лицам однократно.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 14 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.05.2026 № 209 (вводится в действие с 12.07.2026).
14. Сведения о мерах добровольного переселения лиц для повышения мобильности рабочей силы, указанные в пунктах 18, 49 и 76-1 настоящих Правил, размещаются карьерными центрами в единой информационной системе социально-трудовой сферы и (или) на Электронной бирже труда.
Сноска. Пункт 14 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.05.2024 № 169 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок организации добровольного переселения лиц для повышения мобильности рабочей силы
Параграф 1. Порядок межрегионального переселения
15. Межрегиональное переселение осуществляется из трудоизбыточных регионов (далее – регионы выбытия) в трудодефицитные регионы (далее – регионы приема) с обязательным условием по содействию в трудоустройстве или в развитии предпринимательской инициативы.
16. Регионами выбытия, имеющими ежегодный прирост населения за последние 10 лет более 2 % от численности населения области и(или) плотность населения более 6,4 человек на квадратный километр, определены: Алматинская, Жамбылская, Мангистауская, Туркестанская, Кызылординская области, область Жетісу и города Астана, Алматы и Шымкент.
17. Регионы приема определяются подпунктом 2) пункта 3 статьи 112 Социального Кодекса.
18. Государственная поддержка добровольно переселяющихся лиц включает:
1) предоставление лицам и членам их семей материальной помощи в виде субсидий на переезд, возмещения расходов по найму (аренде) жилья, оплаты коммунальных услуг, а также сертификатов экономической мобильности в порядке, определенном настоящими Правилами, за счет бюджетных средств, за исключением случаев, когда переезд работника осуществляется за счет средств работодателя;

3) қоныс аударушының отбасы құрамындағы адамдарды қоспағанда, жұмыс күшінің құрамына кірмейтін адамдарға;
4) бұрын Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған қоныс аударушылар мен қандастарды қоныстандыруға арналған өңірлерде тұрақты тұрған және өтініш беру сәтінде еңбек күші артық өңірлерде екі жылдан кем тұрақты тіркеуі бар адамдарға қолданылмайды.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.05.2024 № 169 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Жаңа тұрғылықты жерге ерікті түрде қоныс аударуды мемлекеттік қолдау шаралары жеке тұлғаларға бір рет көрсетіледі.
14. Осы Қағидалардың 18, 49 және 76-1-тармақтарында көзделген жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін адамдардың ерікті түрде қоныс аудару шаралары туралы мәліметтерді мансап орталықтары әлеуметтік-еңбек саласындағы бірыңғай ақпараттық жүйеде және (немесе) Электрондық еңбек биржасында орналастырады.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.05.2024 № 169 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін адамдардың ерікті түрде қоныс аударуын ұйымдастыру тәртібі
1-параграф. Өңіраралық қоныс аудару тәртібі
15. Өңіраралық қоныс аудару жұмыс күші артық облыстардан (бұдан әрі – шығу өңірлері) жұмыс күші жетіспейтін облыстарға (бұдан әрі – қабылдау өңірлері) жұмысқа орналастыруға немесе кәсіпкерлік бастамаларға жәрдемдесу бойынша міндеттемелермен жүзеге асырылады.
16. Алматы, Жамбыл, Жетісу, Маңғыстау, Түркістан, Қызылорда облыстары мен Астана, Алматы және Шымкент қалалары кейінгі 10 жылда облыстағы халық саны жыл сайын 2 %-дан артық өсетін және/немесе халқының тығыздығы шаршы километрге 6,4 адамнан асатын шығу өңірлері болып айқындалған.
17. Қабылдау өңірлері Әлеуметтік кодекстің 112-бабы 3-тармағының 2) тармақшасымен айқындалады.
18. Ерікті қоныс аударатын адамдарды мемлекеттік қолдау мыналарды:
1) жұмыскердің көшуі жұмыс берушінің қаражаты есебінен жүзеге асырылатын жағдайларды қоспағанда, бюджет қаражаты есебінен адамдарға және олардың отбасы мүшелеріне көшуге, тұрғын үйді жалдау (жалға алу), коммуналдық көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу бойынша шығыстарды өтеуге субсидиялар, сондай-ақ уәкілетті мемлекеттік орган айқындаған тәртіппен экономикалық мобильділік сертификаттары түрінде материалдық көмек беруді;

2) предоставление служебных жилищ или комнат в общежитиях, за исключением случаев, когда работодатель предоставляет работнику жилое помещение;
3) профессиональное обучение при наличии потребности работодателя;
4) содействие в трудоустройстве и предпринимательской инициативе на новом месте жительства;
5) содействие в трудоустройстве у работодателей, участвующих в мерах добровольного переселения для повышения мобильности рабочей силы, с предоставлением субсидий на трудоустройство.
Сноска. Пункт 18 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.05.2026 № 209 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. Кандасы участвуют в добровольном межрегиональном переселении независимо от региона/государства выбытия.
При этом, обретение гражданства Республики Казахстан кандасами и членами их семей, включенным в региональную квоту приема кандасов, не является основанием для прекращения предоставляемых мер государственной поддержки в добровольном переселении, предусмотренных настоящими Правилами.
Сноска. Пункт 19 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 14.11.2025 № 359 (вводится в действие с 01.01.2026).
Примечание ИЗПИ!
Пункт 20 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.05.2026 № 209 (вводится в действие с 12.07.2026).
20. Карьерные центры в течение трех рабочих дней уведомляют заявителей и представляют им копии решений, принятых местным исполнительным органом по вопросам социальной защиты и занятости населения региона приема кандасов и переселенцев, а также Комиссией по приему кандасов посредством информационно-коммуникационных технологий, ПЭП и(или) абонентского устройства сети, уведомляет претендента о готовности приема на новом месте жительства.
21. После получения уведомления переезд осуществляется кандасами и переселенцами самостоятельно.
22. Исключен приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.12.2024 № 513 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23. Карьерный центр региона приема в течение пяти рабочих дней после прибытия переселенца на новое место жительства готовит проект социального контракта о предоставлении государственной поддержки по содействию добровольному переселению для повышения мобильности рабочей силы по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам и направляет для подписания в центр трудовой мобильности.
Центр трудовой мобильности в течение двух рабочих дней подписывает и направляет в карьерный центр подписанный социальный контракт для последующего его заключения с кандасом или переселенцем.

2) жұмыс беруші жұмыскерге тұрғын үй-жай берген жағдайларды қоспағанда, жатақханаларда қызметтік тұрғын үйлер немесе бөлмелер беруді;
3) жұмыс берушінің қажеттілігі болған кезде кәсіптік оқытуды;
4) жаңа тұрғылықты жерінде жұмысқа орналасуға және кәсіпкерлік бастамаға жәрдемдесуді;
5) жұмысқа орналасуға субсидиялар бере отырып, жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін ерікті қоныс аудару шараларына қатысатын жұмыс берушілерде жұмысқа орналасуға жәрдемдесуді қамтиды.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 31.12.2024 № 513 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. Қандастар шығу өңіріне/мемлекетіне қарамастан ерікті өңіраралық қоныс аударуға қатысады.
Қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізілген қандастардың және олардың отбасы мүшелерінің Қазақстан Республикасының азаматтығын алуы осы Қағидаларда көзделген ерікті түрде қоныс аударуда мемлекеттік қолдаудың ұсынылатын шараларын тоқтату үшін негіз болып табылмайды.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 14.11.2025 № 359 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Мансап орталықтары үш жұмыс күні ішінде ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және (немесе) желінің абоненттік құрылғысы және ЭҮП арқылы өтініш берушілерді хабардар етеді және оларға әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі қабылдау өңірінің жергілікті атқарушы органы, сондай-ақ, қандастарды қабылдау комиссиясы қабылдаған шешімдердің көшірмелерін ұсынады, үміткерді жаңа тұрғылықты жерде қабылдауға дайын екендігі туралы хабардар етеді.
21. Хабарламаны алғаннан кейін қоныс аударуды қандастар және қоныс аударушылар дербес жүзеге асырады.
22. Алып тасталды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 31.12.2024 № 513 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
23. Қабылдау өңірінің мансап орталығы қоныс аударушы жаңа тұрғылықты жерге келгеннен кейін бес жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін ерікті қоныс аударуға жәрдемдесу бойынша мемлекеттік қолдау көрсету туралы әлеуметтік келісімшарттың жобасын дайындайды және қол қою үшін еңбек мобильділігі орталығына жібереді.
Еңбек мобильділігі орталығы екі жұмыс күні ішінде қол қояды және қол қойылған әлеуметтік келісімшартты қандас немесе қоныс аударушымен одан әрі жасасу үшін мансап орталығына жібереді.

Сноска. Пункт 23 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.12.2024 № 513 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24. В случае переезда с одного населенного пункта в другой населенный пункт за пределами района/города расселения внутри одного региона приема, кандас либо переселенец не позднее 10 календарных дней до выбытия с указанием причин уведомляет соответствующие карьерные центры.
Сноска. Пункт 24 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 14.11.2025 № 359 (вводится в действие с 01.01.2026).
25. В целях организации межрегионального переселения центр трудовой мобильности регионов выбытия и приема взаимодействуют путем организации ярмарок вакансий в регионах выбытия, представления информации об установленной квоте приема кандасов и переселенцев, ситуации на рынке труда, спросе и предложении на рабочую силу, об условиях обеспечения социальной инфраструктурой и организации ознакомительных выездов в регионы приема.
26. Меры государственной поддержки межрегионального переселения осуществляются за счет средств местного бюджета.
Параграф 2. Порядок межрегионального переселения с участием работодателей
27. Для оказания содействия работодателями в межрегиональном переселении карьерные центры совместно с филиалом региональных палат предпринимателей консультируют работодателей о порядке и условиях оказания мер государственной поддержки в рамках добровольного межрегионального переселения.
28. Работодатели из региона приема, имеющие потребность в трудовых ресурсах, подбирают персонал посредством:
1) Электронной биржи труда путем размещения заявки о вакансиях, с указанием количества необходимых работников в разрезе специальности (профессии) и условиях работы либо выбора соискателя (ей) из числа кандасов и граждан Республики Казахстан (далее – соискатель (и) из регионов выбытия путем просмотра резюме.
В информации указываются данные об обеспечении жильем работника за счет работодателя, о предоставлении дополнительных мер поддержки и обеспечения социальной инфраструктурой.
2) выезда в регион выбытия;
3) участия в ярмарках вакансий.
Сноска. Пункт 28 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.12.2024 № 513 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 31.12.2024 № 513 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
24. Бір қабылдау өңірінің ішінде қоныстандыру ауданынан/қаласынан тыс бір елді мекеннен басқа елді мекенге көшкен жағдайда қандас не қоныс аударушы тиісті мансап орталықтарын себептерін көрсете отырып, көшіп кеткенге дейін күнтізбелік 10 күннен кешіктірмей хабардар етеді және жаңа тұрғылықты жері бойынша әлеуметтік келісімшарт жасасады.
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 14.11.2025 № 359 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25. Өңіраралық қоныс аударуды ұйымдастыру мақсатында шығу және қабылдау өңірлерінің еңбек мобильділігі орталығы шығу өңірлерінде бос орындар жәрмеңкелерін ұйымдастыру, қандастар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың белгіленген өңірлік квота, еңбек нарығындағы жағдай, жұмыс күшіне сұраныс пен ұсыныс туралы, әлеуметтік инфрақұрылыммен қамтамасыз ету шарттары және қабылдау өңірлеріне танысу сапарларын ұйымдастыру арқылы өзара іс-қимылды қамтамасыз етеді.
26. Өңіраралық қоныс аударуды мемлекеттік қолдау шаралары жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
2-параграф. Жұмыс берушілердің қатысуымен өңіраралық қоныс аудару тәртібі
27. Жұмыс берушілерге өңіраралық қоныс аударуда жәрдем көрсету үшін мансап орталықтары өңірлік кәсіпкерлер палаталарының филиалымен бірлесіп, жұмыс берушілерге ерікті өңіраралық қоныс аудару шеңберінде мемлекеттік қолдау шараларын көрсетудің тәртібі мен шарттары туралы консультация береді.
28. Қабылдау өңірінен еңбек ресурстарына қажеттілігі бар жұмыс берушілер персоналды:
1) мамандық (кәсіп) бөлінісінде және жұмыс шарттарында қажетті жұмыскерлердің санын көрсете отырып, бос жұмыс орындары туралы өтінімді орналастыру жолымен Электрондық еңбек биржасы не қандастар мен Қазақстан Республикасының азаматтары қатарындағы ізденушіні (бұдан әрі – ізденуші (лер) түйіндемені қарау жолымен шығу өңірлерінен таңдау арқылы іріктейді.
Ақпаратта жұмыс берушінің есебінен тұрғын үймен қамтамасыз ету жөнінде, қосымша қолдау шаралары және әлеуметтік инфрақұрылыммен қамтамасыз ету туралы мәліметтер көрсетіледі;
2) шығу өңірлеріне бару арқылы;
3) бос жұмыс орындары жәрмеңкесіне қатысу арқылы іріктейді.
Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 31.12.2024 № 513 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

29. Работодатель при подборе кадров через Электронную биржу труда формирует запрос, содержащий идентификатор в систему соискателя (ей) для получения информации о контактных данных соискателя.
Работодатель при подборе кадров путем выезда в регионы выбытия и участия в ярмарках вакансий заключает с соискателем (ями) трудовой договор в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 29 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.12.2024 № 513 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
30. Порядок и условия переезда оговаривается работодателем и соискателем в соответствии с договором гражданско-правового характера.
31. Работодатель после согласования условий переезда соискателя (ей) направляет в карьерный центр сведения о соискателе (ях) с указанием количества работников в разрезе специальности (профессии) и условиях работы, а также уведомляет соискателя (ей) об обращении с заявлением о включении в региональную квоту приема кандасов и переселенцев.
Заявление и документы соискателя (ей) для включения в региональную квоту приема кандасов и переселенцев подаются в порядке, предусмотренном Правилами включения в региональную квоту приема кандасов и переселенцев, утвержденными приказом исполняющего Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 15 января 2016 года № 20 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13334).
Сноска. Пункт 31 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.12.2024 № 513 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
32. Включение соискателя (ей) в региональную квоту приема кандасов и переселенцев либо об отказе в этом осуществляется в порядке, предусмотренном Правилами включения в региональную квоту приема кандасов и переселенцев, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 15 января 2016 года № 20 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13334).
Сноска. Пункт 32 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.12.2024 № 513 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
33. Исключен приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.12.2024 № 513 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 34 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.05.2026 № 209 (вводится в действие с 12.07.2026).

29. Жұмыс беруші кадрларды алған кезде Электрондық еңбек биржасы арқылы ізденушінің (лердің) байланыс деректері туралы ақпарат алу үшін ізденушінің жүйесінде идентификаторды қамтитын сұрау салуды қалыптастырады.
Жұмыс беруші кадрларды іріктеу кезінде шығу өңірлеріне бару және бос орындар жәрмеңкелеріне қатысу жолымен ізденушімен (лермен) Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес еңбек шартын жасасады.
Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 31.12.2024 № 513 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
30. Көшудің тәртібі мен шарттарын жұмыс беруші мен ізденуші азаматтық-құқықтық сипаттағы Шартқа сәйкес келіседі.
31. Жұмыс беруші ізденушінің (лердің) көшу шарттары келісілгеннен кейін мамандық (кәсіп) бөлінісінде және жұмыс шарттарында жұмыскерлердің саны көрсетіле отырып, ізденуші (лер) туралы мәліметтерді мансап орталығына жібереді, сондай-ақ ізденушіге (лерге) қандастар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу туралы өтінішпен жүгіну туралы хабарлайды.
Ізденушінің (лердің) өтініші мен құжаттары Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 15 қаңтардағы № 20 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13334 болып тіркелген) бекітілген Қандастар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу қағидаларында көзделген тәртіппен беріледі.
Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 31.12.2024 № 513 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
32. Ізденушіні (лерді) қандастар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу не одан бас тарту Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрі міндетін атқарушының 2016 жылғы 15 қаңтардағы № 20 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13334 болып тіркелген) бекітілген Қандастар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу қағидаларында көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.
Ескерту. 32-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 31.12.2024 № 513 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
33. Алып тасталды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 31.12.2024 № 513 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

34. Карьерный центр посредством информационно-коммуникационных технологий или абонентского устройства сети, уведомляет работодателя о принятым решении.
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 35 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.05.2026 № 209 (вводится в действие с 12.07.2026).
35. Работодатель посредством информационно-коммуникационных технологий или абонентского устройства сети, уведомляет соискателя из региона выбытия о готовности приема на новом месте жительства и возможностям обустройства и предоставления жилья.
36. Работодателю региона приема, оказывающему содействие в межрегиональном переселении предоставляется субсидия на трудоустройство, единовременно в размере 400 месячных расчетных показателей (далее – МРП) за каждого работника, принятого (далее – субсидия на трудоустройство) при условии трудоустройства на постоянную работу и обеспечения жильем со сроком не менее двух лет либо возмещается часть расходов работодателя в размере 50 % от стоимости жилья, но не более 1 160 МРП при условии предоставления служебного жилища работнику (далее – возмещение части расходов работодателя) и трудоустройстве на постоянную работу со сроком не менее пяти лет.
Сноска. Пункт 36 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.12.2024 № 513 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
37. По истечении пяти лет, по соглашению сторон работник в соответствии с договором гражданско-правового характера приобретает жилье согласно жилищному законодательству Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 37 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.12.2024 № 513 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
38. При предоставлении работодателю субсидии на трудоустройство и возмещении расходов субсидий на переезд, расходы по найму (аренде) жилья и оплате коммунальных услуг кандасу и переселенцу не возмещается.
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 39 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.05.2026 № 209 (вводится в действие с 12.07.2026).
39. Работодатель обеспечивает размещение в АИС "Единая система учета электронных трудовых договоров" сведений по трудовым договорам трудоустроенных работников из числа кандасов и переселенцев в соответствии с Правилами предоставления и получения сведений о трудовом договоре в единой системе учета трудовых договоров, утвержденными приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 3 сентября 2020 года № 353 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21173).

34. Мансап орталығы ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және (немесе) желінің абоненттік құрылғысы арқылы жұмыс берушіні қабылданған шешім туралы хабардар етеді.
35. Жұмыс беруші ақпараттық-коммуникациялық технологиялар немесе желінің абоненттік құрылғысы арқылы жұмыс іздеушіні шығу өңірінен жаңа тұрғылықты жерде қабылдау дайындығы және жайластыру және үй беру мүмкіндіктері туралы хабардар етеді.
36. Өңіраралық қоныс аударуға жәрдемдесетін қабылдау өңірінің жұмыс берушісіне тұрақты жұмысқа орналастыру және кемінде екі жыл мерзімге тұрғын үймен қамтамасыз ету шартымен қабылданған әрбір жұмыскер үшін бір мезгілде 400 айлық есептік көрсеткіш (бұдан әрі – АЕК) мөлшерінде жұмысқа орналасуға субсидия (бұдан әрі – жұмысқа орналасуға субсидия) беріледі не кемінде бес жылға тұрғын үймен қамтамасыз ету және тұрақты жұмысқа орналастыру шартымен қоныс аударушының немесе қандастың отбасына тұрғын үй беру үшін тұрғын үй құнының 50% мөлшерінде, бірақ 1160 АЕК асырмай жұмыс беруші шығыстарының бөлігі өтеледі.
Ескерту. 36-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 31.12.2024 № 513 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
37. Бес жыл өткен соң, тараптардың келісімі бойынша жұмыскер азаматтық-құқықтық сипаттағы шартқа сәйкес Қазақстан Республикасының тұрғын үй заңнамасына сәйкес тұрғын үй сатып алады.
Ескерту. 37-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 31.12.2024 № 513 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
38. Жұмыс берушіге жұмысқа орналасуға субсидия берілген және шығыстарын өтеу кезінде көшуге субсидия төленбейді және тұрғын үйді жалдау (жалға алу) және коммуналдық қызметтерге ақы төлеу жөніндегі шығыстар кандасқа және қоныс аударушыға өтелмейді.
39. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 3 қыркүйектегі № 353 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21173 болып тіркелді) бекітілген Еңбек шарттарын есепке алудың бірыңғай жүйесінде еңбек шарты туралы мәліметтерді ұсыну және алу қағидаларына сәйкес жұмыс беруші қандастар және қоныс аударушылар қатарынан жұмысқа орналастырылған жұмыскерлердің еңбек шарттары бойынша мәліметтерді "Электрондық еңбек шарттарын есепке алудың бірыңғай жүйесі" ААЖ-ға орналастыруды қамтамасыз етеді.

40. Работодатели, в течение 30 календарных дней со дня вынесения решения о включении в региональную квоту приема кандасов и переселенцев в отношении трудоустроенных им соискателя (ей) подают в карьерные центры региона приема заявление о выплате субсидии на трудоустройство или о возмещении расходов по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам, с нижеследующими подтверждающими документами:
1) решение региональной комиссии о включении в региональную квоту приема переселенцев или решение комиссии по приему кандасов о включении в региональную квоту приема кандасов;
2) копию трудового договора, заключенного с работником (ами), заверенного подписью и печатью (при наличии) работодателя;
3) договор купли-продажи жилья с оценкой стоимости приобретаемого недвижимого имущества, уведомление о государственной регистрации в случае обращения с заявлением о возмещении части расходов работодателя, предусмотренных пунктом 36 настоящих Правил;
4) договор аренды либо безвозмездного пользования в случае обращения с заявлением о выплате субсидии на трудоустройство, предусмотренного пунктом 36 настоящих Правил.
Указанные документы представляются в копиях и оригиналах. После их сверки оригиналы карьерными центрами возвращаются работодателю.
В случае представления работодателем неполного пакета документов и недостоверных сведений, а также документов с истекшим сроком действия, сотрудник карьерного центра отказывает в приеме заявления.
Сноска. Пункт 40 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.12.2024 № 513 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
41. Карьерный центр в течение одного рабочего дня со дня принятия заявления работодателя о выплате субсидии на трудоустройство или возмещение части расходов работодателя направляет заявление и документы, приложенные к заявлению в Центр трудовой мобильности для принятия решения о выплате работодателю субсидий на трудоустройство либо возмещении части расходов работодателя.
Сноска. Пункт 41 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.12.2024 № 513 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
42. Центр трудовой мобильности в течение пяти рабочих дней со дня принятия заявления выносит решение о предоставлении субсидии на трудоустройство либо возмещение части расходов работодателя по форме согласно приложениям 3-1 и 3-2 к настоящим Правилам или об отказе в их выдаче с мотивированным обоснованием причин.
Основаниями для отказа работодателю в предоставлении субсидии на трудоустройство либо возмещения части расходов работодателя являются:

40. Жұмыс берушілер қандастар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу туралы шешім шығарылған күннен бастап күнтізбелік 30 күн ішінде жұмысқа орналасуға өтініш берушіге (лерге) қатысты жұмысқа орналасуға субсидия төлеу туралы немесе шығыстарды өтеу туралы өтінішті қабылдау өңірінің мансап орталықтарына осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша төмендегі растайтын құжаттармен бірге береді:
1) қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу туралы өңірлік комиссияның шешімі немесе қандастарды қабылдау жөніндегі комиссияның қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу туралы шешімі;
2) жұмыс берушінің қолымен және мөрімен (бар болса) расталған жұмыскермен (лермен) жасалған еңбек шартының көшірмесі;
3) осы Қағидалардың 36-тармағында көзделген жұмыс беруші шығыстарының бір бөлігін өтеу туралы өтінішпен жүгінген жағдайда сатып алынатын жылжымайтын мүліктің құнын бағалай және жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу жүргізілгені туралы хабарлама ала отырып,тұрғын үйді сатып алу-сату шарты;
4) осы Қағидалардың 36-тармағында көзделген жұмысқа орналасуға субсидия төлеу туралы өтінішпен жүгінген жағдайда жалдау не өтеусіз пайдалану шарты.
Көрсетілген құжаттар көшірмелерде және түпнұсқаларда ұсынылады. Оларды салыстырғаннан кейін мансап орталықтарының түпнұсқалары жұмыс берушіге қайтарылады.
Жұмыс беруші құжаттар топтамасын және дұрыс емес мәліметтерді, сондай-ақ қолданылу мерзімі өткен құжаттарды толық ұсынбаған жағдайда, мансап орталығының қызметкері өтінішті қабылдаудан бас тартады.
Ескерту. 40-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 31.12.2024 № 513 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
41. Мансап орталығы жұмыс берушінің жұмысқа орналасуға субсидия төлеу немесе жұмыс берушінің шығыстарының бір бөлігін өтеу туралы өтініші қабылданған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде жұмыс берушіге жұмысқа орналасуға субсидиялар төлеу не жұмыс берушінің шығыстарының бір бөлігін өтеу туралы шешім қабылдау үшін еңбек мобильділігі орталығына жібереді.
Ескерту. 41-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 31.12.2024 № 513 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
42. Еңбек моибльділігі орталығы өтініш қабылданған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде жұмысқа орналасуға субсидия беру туралы не осы Қағидаларға 3-1 және 3-2-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша жұмыс берушінің шығыстарының бір бөлігін өтеу туралы немесе себептерін дәлелді негіздей отырып, оларды беруден бас тарту туралы шешім шығарады.
Жұмыс берушіге жұмысқа орналасуға субсидия беруден бас тарту не жұмыс беруші шығыстарының бір бөлігін өтеу үшін мыналар негіз болып табылады:

1) наличие у работодателя задолженности по выплате заработной платы более шести месяцев, а также по начисленным налогам, сборам и обязательным платежам в бюджет более трех месяцев, предшествующих дату выдачи справки, перед банком или его филиалом (в случае, если лицо является клиентом нескольких банков второго уровня или филиалов, а также иностранного банка, данная справка представляется от каждого из таких банков);
2) предоставление неполного пакета документов, также документов с истекшим сроком действия, представленных работодателем и (или) несоответствия данных (сведений), содержащихся в них;
3) отсутствие сведений по трудовым договорам, заключенными с соискателем в соответствии с Правилами предоставления и получения сведений о трудовом договоре в единой системе учета трудовых договоров, утвержденными приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 3 сентября 2020 года № 353 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21173);
4) отсутствие документов о предоставлении работодателем жилья соискателю (ям) на новом месте жительства в соответствии со сроками, предусмотренными пунктом 36 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 42 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.12.2024 № 513 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
43. Трехсторонний социальный контракт, где предусматриваются условия по возмещению части расходов работодателя либо выплате субсидии работодателю, включению в региональную квоту, предоставлению служебного жилища, по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам заключается между центром трудовой мобильности, участником добровольного переселения и работодателем в течение двух рабочих дней со дня принятия центром трудовой мобильности решения о выплате субсидии на трудоустройство или возмещении части расходов работодателя.
Сноска. Пункт 43 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.12.2024 № 513 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
44. После заключения социального контракта центры трудовой мобильности в течение трех рабочих дней перечисляют денежные выплаты на лицевой счет работодателя, открытого в банке второго уровня или в организациях, осуществляющих открытие и ведение банковских счетов физических и юридических лиц на основании лицензии уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций.

1) жұмыс берушіде жалақыны төлеу бойынша алты айдан астам, сондай-ақ есептелген салықтар, алымдар және бюджетке төленетін өзге де міндетті төлемдер бойынша анықтама берілген күннің алдындағы үш айдан астам банк немесе оның филиалы алдында берешегінің болуы (егер тұлға бірнеше екінші деңгейдегі банктің немесе филиалдардың, сондай-ақ шетелдік банктің клиенті болып табылған жағдайда, осы анықтама осындай банктердің әрқайсысынан ұсынылады);
2) жұмыс беруші ұсынған құжаттардың, сондай-ақ қолданылу мерзімі өткен толық емес құжаттар топтамасын және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) сәйкессіздігін ұсыну;
3) Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 3 қыркүйектегі № 353 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21173 болып тіркелген) бекітілген Еңбек шарттарын есепке алудың бірыңғай жүйесінде еңбек шарты туралы мәліметтерді беру және алу қағидаларына сәйкес ізденушімен жасалған еңбек шарттары бойынша мәліметтердің болмауы;
4) осы Қағидалардың 36-тармағында көзделген мерзімдерге сәйкес жұмыс берушінің ізденушіге (лерге) жаңа тұрғылықты жерінде тұрғын үй беруі туралы құжаттардың болмауы.
Ескерту. 42-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 31.12.2024 № 513 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
43. Осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жұмыс беруші шығыстарының бір бөлігін өтеу не жұмыс берушіге субсидия төлеу, өңірлік квотаға қосу, қызметтік тұрғын үй беру жөніндегі талаптар көзделетін үшжақты әлеуметтік келісімшарт еңбек мобильділігі орталығы, ерікті қоныс аударуға қатысушы және жұмыс беруші арасында еңбек мобильділігі орталығы жұмысқа орналасуға субсидия төлеу немесе жұмыс берушінің шығыстарының бір бөлігін өтеу туралы шешімдер қабылданған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде жасалады.
Ескерту. 43-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 31.12.2024 № 513 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
44. Әлеуметтік келісімшарт жасалғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде еңбек мобильділігі орталықтары жұмыс берушінің екінші деңгейдегі банкте немесе қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның лицензиясы негізінде жеке және заңды тұлғалардың банктік шоттарын ашуды және жүргізуді жүзеге асыратын ұйымдарда ашқан дербес шотына ақшалай төлемді аударады.

Сноска. Пункт 44 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.05.2024 № 169 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
45. По предложению работодателей в социальном контракте предусматриваются дополнительные меры поддержки переселенцев и кандасов, в части предоставления материальной помощи, обеспечения социальной инфраструктуры.
46. Выполнение условий социального контракта контролируется карьерным центром, центром трудовой мобильности и работодателем.
47. Исключен приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.12.2024 № 513 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 3. Порядок организации переселения в пределах одной области
Сноска. Заголовок параграфа 3 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.12.2024 № 513 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
48. Переселение в пределах одной области (далее - внутриобластное переселение) осуществляется в пределах области из СНП и моногородов с низким потенциалом экономического развития в СНП, малые и моногорода с средним и высоким потенциалом экономического развития, а также центры экономического роста при наличии обеспечения жильем из государственного жилищного фонда или за счет работодателей, трудоустройства или в развитии предпринимательской инициативы.
Сноска. Пункт 48 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.12.2024 № 513 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
49. Государственная поддержка добровольного внутриобластного переселения включает:
1) предоставление лицам и членам их семей материальной помощи, за исключением случаев, когда переезд работника осуществляется за счет средств работодателя;
2) предоставление жилищ, служебных жилищ или комнат в общежитиях, за исключением случаев, когда работодатель предоставляет работнику жилое помещение;
3) профессиональное обучение при наличии потребности работодателя;
4) содействие в трудоустройстве и предпринимательской инициативе на новом месте жительства;
5) содействие в трудоустройстве у работодателей, участвующих в мерах добровольного переселения для повышения мобильности рабочей силы, с предоставлением субсидий на трудоустройство.
50. Меры государственной поддержки внутриобластного переселения осуществляются за счет средств местного бюджета.

Ескерту. 44-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.05.2024 № 169 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
45. Жұмыс берушінің ұсынысы бойынша әлеуметтік келісімшартта материалдық көмекті ұсыну, әлеуметтік инфрақұрылыммен қамту бөлігінде қоныс аударушылар мен қандастарды қолдаудың қосымша шаралары көзделеді.
46. Әлеуметтік келісімшарт талаптарының орындалуын еңбек мобильділігі орталығы, мансап орталығы және жұмыс беруші бақылайды.
47. Алып тасталды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 31.12.2024 № 513 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-параграф. Бір облыс шегінде қоныс аударуды ұйымдастыру тәртібі
Ескерту. 3-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 31.12.2024 № 513 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
48. Бір облыс шегінде қоныс аудару (бұдан әрі – облысішілік қоныс аудару) облыс шегінде АЕМ-нен және экономикалық даму әлеуеті төмен моноқалалардан АЕМ-ге, экономикалық даму әлеуеті орташа және жоғары шағын және моноқалаларға, сондай-ақ мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын үймен қамтамасыз ету болған кезде немесе жұмыс берушілер, жұмысқа орналастыру немесе кәсіпкерлік бастаманы дамыту жұмыс берушілер есебінен экономикалық өсу орталықтарына жүзеге асырылады.
Ескерту. 48-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 31.12.2024 № 513 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
49. Ерікті түрде қоныс аударатын адамдарды мемлекеттік қолдау:
1) жұмыскердің көшуі жұмыс берушінің қаражаты есебінен жүзеге асырылатын жағдайларды қоспағанда, адамдарға және олардың отбасы мүшелеріне материалдық көмек беруді;
2) жұмыс беруші жұмыскерге тұрғын үй ұсынған жағдайларды қоспағанда, қызметтік тұрғын үй немесе жатақханалардан бөлме беруді;
3) жұмыс берушінің қажеттілігі болған кезде кәсіптік оқытуды;
4) жаңа тұрғылықты жерінде жұмысқа орналасуға және кәсіпкерлік бастамашылыққа жәрдемдесуді;
5) жұмысқа орналасуға субсидиялар бере отырып, жұмыс күшінің мобильділігін арттыру үшін ерікті қоныс аудару шараларына қатысатын жұмыс берушілерде жұмысқа орналасуға жәрдемдесуді қамтиды.
50. Бір облыс ішінде қоныс аударуды мемлекеттік қолдау шаралары жергілікті бюджет қаражаттары есебінен жүзеге асырылады.

51. Участниками добровольного внутриобластного переселения являются лица, проживающие в СНП и моногородах с низким экономическим потенциалом, желающие и планирующие принять участие во внутриобластном переселении.
Сноска. Пункт 51 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.12.2024 № 513 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
52. Лица, желающие и планирующие переселение в пределах области, обращаются в карьерные центры по месту жительства, к акиматам сельских округов.
53. Карьерные центры и акиматы сельских округов консультируют претендентов о порядке и условиях участия в добровольном внутриобластном переселении и оказания мер государственной поддержки.
54. Акиматы сельских округов направляют в карьерные центры списки претендентов, планирующих переселение в пределах области.
55. Карьерные центры формируют списки претендентов, планирующих переезд внутри одного района и в пределах области, консультируют о порядке и условиях переселения.
56. Претенденты, желающие переехать внутри области, подают заявления в карьерные центры по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам и с приложением следующих документов:
1) копия документа, удостоверяющего личность гражданина Республики Казахстан;
2) копия документа, подтверждающие трудовую деятельность (при наличии);
3) копия документа об образовании (при наличии).
57. Карьерные центры в течение пяти рабочих дней после их принятия направляют заявления и документы желающих переехать в другие районы – местному органу по вопросам социальной зашиты и занятости населения области, внутри района на рассмотрение районной (городской) комиссии по вопросам занятости населения.
58. Местный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения области в течение пяти рабочих дней со дня поступления заявлений и документов лиц, желающих переехать в город областного (районного) значения в пределах области, направляют их на рассмотрение региональной комиссии по вопросам занятости населения.
59. Региональные и районные (городские) комиссии по вопросам занятости населения по итогам рассмотрения документов лиц, подавших заявление, в течение пяти рабочих дней со дня поступления заявлений разрабатывают рекомендации о включении либо отказе в отношении граждан, переезжающих внутри области.
60. Региональные и районные (городские) комиссии по вопросам занятости населения в течение трех рабочих дней после разработки направляют рекомендации в карьерные центры.

51. АЕМ-де және экономикалық әлеуеті төмен моноқалаларда тұратын, облысішілік қоныс аударуға қатысуға ниет білдірген және жоспарлаған адамдар ерікті облысішілік қоныс аударуға қатысушылар болып табылады.
Ескерту. 51-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 31.12.2024 № 513 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
52. Облыс шегінде қоныс аударуды жоспарлап отырған адамдар тұрғылықты жеріндегі мансап орталықтарына/ауылдық округтер әкімдіктеріне жүгінеді.
53. Мансап орталықтары және/немесе ауылдық округтердің әкімдіктері үміткерлерге облыс ішіндегі ерікті қоныс аударуға қатысу тәртібі мен шарттары және көрсетілетін мемлекеттік қолдау шаралары туралы консультация береді.
54. Ауылдық округтердің әкімдіктері бір облыс ішінде қоныс аударуға қатысуға үміткерлердің тізімін мансап орталығына жібереді.
55. Мансап орталықтары бір аудан ішінде және облыс шегінде көшуді жоспарлап отырған үміткерлердің тізімдерін қалыптастырады, қоныс аударуға қатысу тәртібі мен шарттары туралы консультациялар береді.
56. Облыс ішінде қоныс аударуға үміткерлер келісім берген жағдайда мансап орталығына осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мынадай құжаттарды:
1) Қазақстан Республикасы азаматының жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
2) еңбек өтілін растайтын құжаттың көшірмесі (бар болса);
3) білімі туралы құжаттың көшірмесі (бар болса) қоса бере отырып өтініш береді.
57. Мансап орталықтары құжаттарды қабылдағаннан кейін бес жұмыс күні ішінде басқа ауданға көшкісі келетіндердің өтініштерін және құжаттарын әлеуметтік қорғау және халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органға, бір аудан ішінде көшкісі келетіндердікін халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі аудандық (қалалық) комиссияның қарауына жібереді.
58. Әлеуметтік қорғау және халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органы облыс шегінде облыстық (аудандық) маңызы бар қалаға көшкісі келетін адамдардың өтініштері мен құжаттары келіп түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оларды халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі өңірлік комиссияның қарауына жібереді.
59. Халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі өңірлік және аудандық (қалалық) комиссиялар өтініш берген адамдардың құжаттарын қарау қорытындысы бойынша өтініштер келіп түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде облыс ішінде көшетін азаматтарға қатысты қоныс аударушылар құрамына енгізу не енгізуден бас тарту туралы ұсынымдар әзірлейді.
60. Халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі өңірлік және аудандық (қалалық) комиссиялар ұсынымдар әзірлегеннен соң үш жұмыс күні ішінде ұсынымдарды мансап орталықтарына жібереді.

61. Заседание региональной и районной (городской) комиссии по вопросам занятости населения проводится при поступлении заявлений и документов.
62. Карьерные центры на основании рекомендаций комиссий в течение пяти рабочих дней со дня получения рекомендаций принимают решение по внутриобластному переселению.
63. Карьерные центры в течение пяти рабочих дней со дня принятия решения уведомляют лиц, участвующих в внутриобластном переселении, о принятом решении посредством услуг связи.
64. Карьерные центры, претенденту, имеющему положительную рекомендацию региональной комиссий по вопросам занятости населения, выдают направление на переселение, по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам. Переезд претендентов осуществляется самостоятельно.
65. С переехавшими лицами, центры трудовой мобильности социальной защиты и заключают социальный контракт о предоставлении государственной поддержки по содействию добровольному переселению для повышения мобильности рабочей силы по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Параграф 4. Порядок выплаты материальной помощи
66. Материальная помощь, предусмотренная подпунктом 1) пункта 4 статьи 112 Социального кодекса, выплачивается переселенцам или кандасам, включенным в региональную квоту приема кандасов и переселенцев, поэтапно по истечении каждого из периодов трудоустройства на новом месте жительства, предусмотренных пунктами 68, 70 и 72 настоящих Правил, при условии выполнения требований, установленных указанными пунктами.
Лица, расторгнувшие брак (супружество) за последние 36 месяцев до участия в мерах добровольного переселения лиц для повышения трудовой мобильности, предоставляют справку о государственной регистрации расторжения брака (супружества) в книге записи актов гражданского состояния.
Для получения материальной помощи в соответствии с подпунктом 1) пункта 4 статьи 112 Социального кодекса кандас или переселенец представляет заявление по форме согласно приложениям 7 и 8 к настоящим Правилам в электронной форме через портал www.migration.enbek.kz, заявление подписывается или заверяется ЭЦП заявителя.
Заявление, поданное через портал "Migration.enbek.kz" (далее - портал) регистрируется в день поступления обращения.
В случае подачи полного пакета документов, предусмотренными в приложении 7 и 8 к настоящим Правилам, в "личном кабинете" кандаса и переселенца отображается статус о принятии заявления для предоставления материальной помощи.
При наличии оснований, предусмотренных пунктом 73-1 настоящих Правил карьерный центр отказывает в приеме документов.
Центр трудовой мобильности решения о назначении выплаты либо решения об отказе в выплате материальной помощи направляет через портал кандасам и переселенцам в "личный кабинет".
При этом, требования, предусмотренные пунктами 68, 70 и 72 настоящих Правил, применяются с учетом срока наступления права на получение соответствующего вида предоставляемой материальной помощи.
Сноска. Пункт 66 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.05.2026 № 209 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

61. Халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі өңірлік және аудандық (қалалық) комиссияның отырысы өтініштер мен құжаттар келіп түскен кезде өткізіледі.
62. Мансап орталықтары ұсынымдарды алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде комиссиялардың ұсынымдары негізінде өтініш берушілерді облыс ішінде қоныс аудару бойынша шешім қабылдайды.
63. Мансап орталықтары шешім қабылданған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде облыс ішінде қоныс аударуға қатысатын адамдарға қабылданған шешім туралы байланыс құралдары арқылы хабарлайды.
64. Мансап орталықтары халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі өңірлік комиссияның оң қорытынды бар үміткерге осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көшуге жолдама береді. Үміткерлердің көшуі өздігінен жүзеге асырылады.
65. Еңбек мобильділігі орталықтары осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін ерікті түрде қоныс аударуға жәрдемдесу бойынша мемлекеттік қолдау көрсету туралы әлеуметтік келісімшарт жасайды.
4-параграф. Материалдық көмекті төлеу тәртібі
66. Әлеуметтік кодекстің 112-бабы 4-тармағының 1) тармақшасында көзделген материалдық көмек қоныс аударушыда немесе қандаста қандастар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу және жаңа тұрғылықты жерге келу туралы шешім болған кезде төленеді.
Еңбек ұтқырлығын арттыру үшін адамдарды ерікті түрде қоныс аудару шараларына қатысқанға дейін соңғы 36 ай бұрын некені (ерлі-зайыптылықты) бұзған адамдар азаматтық хал актілерін жазу кітабында некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды мемлекеттік тіркеу туралы анықтаманы ұсынады.
Әлеуметтік кодекстің 112-бабы 4-тармағының 1) тармақшасына сәйкес материалдық көмек алу үшін қандас немесе қоныс аударушы осы Қағидаларға 7 және 8-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша өтінішті "www.migration.enbek.kz." порталы арқылы электрондық нысанда ұсынады, өтінішке өтініш берушінің ЭЦҚ-мен қол қойылады немесе куәландырылады.
"Migration.enbek.kz" порталы (бұдан әрі – портал) арқылы берілген өтініш жүгінген күні тіркеледі.
Осы Қағидаларға 7 және 8-қосымшада көзделген құжаттардың толық топтамасы берілген жағдайда қандас пен қоныс аударушының "жеке кабинетінде" материалдық көмек көрсету үшін өтінішті қабылдау туралы мәртебе көрсетіледі.
Осы Қағидалардың 73-1-тармағында көзделген негіздер болған кезде мансап орталығы құжаттарды қабылдаудан бас тартады.
Еңбек мобильділігі орталығы төлемді тағайындау туралы шешімді не материалдық көмек төлеуден бас тарту туралы шешімді портал арқылы қандастар мен қоныс аударушыларға "жеке кабинетке" жібереді.
Ескерту. 66-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 31.12.2024 № 513 (01.03.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

67. Сертификат экономической мобильности предоставляется в порядке и на условиях, предусмотренных пунктами 68 и 69 настоящих Правил для покупки жилья в населенных пунктах или первоначального взноса по ипотечным жилищным займам в рамках ипотечной программы, утвержденных Национальным Банком Республики Казахстан, и (или) документами Системы государственного планирования, в том числе Концепции развития жилищно-коммунальной инфраструктуры, жилищной программы "Наурыз", реализованной по поручению Главы государства Республики Казахстан, а также в рамках инструментов ипотечного кредитования финансовых институтов и системы жилищных строительных сбережений.
Сертификат экономической мобильности предоставляется кандасам или переселенцам при приобретении жилья в населенном пункте постоянного проживания региона прибытия, в размере 1 625 МРП.
При этом, если стоимость жилья не превышает размера сертификата экономической мобильности, денежная выплата производится в размере фактической оценочной стоимости приобретаемого жилья.
Центр трудовой мобильности для выплаты по сертификату экономической мобильности дифференцируют кандасов и переселенцев по следующим категориям:
1) работающие по востребованным специальностям в регионах для расселения кандасов и переселенцев, определенных Правительством Республики Казахстан;
2) имеющие в составе семьи постоянно совместно проживающих с заявителем членов семьи трудоспособного возраста;
3) имеющие в составе семьи постоянно совместно проживающих с заявителем несовершеннолетних детей либо детей, обучающихся по очной форме обучения по общеобразовательным или профессиональным программам в организациях общего среднего, технического и профессионального, послесреднего, высшего и (или) послевузовского образования, после достижения ими восемнадцатилетнего возраста до времени окончания организаций образования (но не более чем до достижения двадцатитрехлетнего возраста);
4) осуществляющие индивидуальную предпринимательскую деятельность в регионах для расселения кандасов и переселенцев, определенных Правительством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 67 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.05.2026 № 209 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
68. Для получения сертификата экономической мобильности кандасы и переселенцы подают через портал заявление по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам с приложением:
1) решения о включении в региональную квоту приема кандасов и переселенцев, выданного местным исполнительным органом по вопросам занятости населения;

67. Экономикалық мобильділік сертификаты Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен бекітілген ипотекалық бағдарламасы, және (немесе) Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттары, оның ішінде Тұрғын үй-коммуналдық инфрақұрылымды дамыту тұжырымдамасы, Қазақстан Республикасы Мемлекет басшысының тапсырмасы бойынша іске асырылатын "Наурыз" тұрғын үй бағдарламасы, сондай-ақ қаржы институттарының ипотекалық кредиттеу құралдары мен тұрғын үй құрылыс жинақ жүйесі шеңберінде осы Қағидалардың 68 және 69-тармақтарында көзделген тәртіппен және шарттармен ауылдық елді мекендерде тұрғын үйді сатып алу немесе облыстық және аудандық маңызы бар қалаларда тұрғын үй сатып алу кезінде бастапқы жарнаны төлеу үшін ипотекалық тұрғын үй несиелері бойынша беріледі.
Экономикалық мобильділік сертификаты қандастарға немесе қоныс аударушыларға қабылдау өңіріндегі тұрақты тұратын елді мекенде тұрғын үй сатып алу кезінде 1 625 АЕК мөлшерінде беріледі.
Бұл ретте, егер тұрғын үйдің құны экономикалық мобильділік сертификатының мөлшерінен аспайтын болса, ақшалай төлем сатып алынатын тұрғын үйдің нақты бағалау құны мөлшерінде жүргізіледі.
Экономикалық мобильділік сертификаты бойынша төлеу үшін еңбек мобильділігі орталығы қандастар мен қоныс аударушыларды мынадай санаттар бойынша саралайды:
1) Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған қандастар мен қоныс аударушыларды қоныстандыру үшін өңірлерде сұранысқа ие мамандықтар бойынша жұмыс істейтіндер;
2) отбасы құрамында өтініш берушімен тұрақты бірге тұратын еңбекке қабілетті жастағы отбасы мүшелері бар;
3) отбасы құрамында өтініш берушімен тұрақты бірге тұратын кәмелетке толмаған балалары не жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында жалпы білім беретін немесе кәсіптік бағдарламалар бойынша күндізгі оқу нысаны бойынша оқитын балалары бар, олар он сегіз жасқа толғаннан кейін білім беру ұйымдарын бітірген уақытқа дейін (бірақ жиырма үш жасқа толғанға дейін);
4) Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған өңірлерде қандастар мен қоныс аударушыларды қоныстандыру үшін дара кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратындар.
Ескерту. 67-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 14.11.2025 № 359 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
68. Экономикалық мобильділік сертификатын алу үшін қандастар мен қоныс аударушылар осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті "Мigration.enbek.kz" порталы арқылы мыналарды:
1) халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган берген қандастар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу туралы шешімді;

Центр трудовой мобильности в течение трех рабочих дней со дня принятия заявления рассматривает его и выносит решение о выдаче сертификата экономической мобильности заявителю по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам либо принимают решение об отказе в ее выдаче с мотивированным обоснованием причин по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам, а также уведомляет заявителя о принятом решении.
Основаниями для отказа в выдаче сертификата экономической мобильности являются:
1) непредставление заявителем документов, предусмотренных частью первой настоящего пункта;
2) выявление недостоверных данных (сведений), содержащихся в представленных документах;
3)
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 3) вводится в действие с 12.07.2026 в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.05.2026 № 209 (текст исключен).
4) приобретение жилья за пределами населенного пункта назначения, указанного в направлении на переселение, выданном кандасу или переселенцу карьерным центром;
5) покупка жилья, в случае если указанное жилье ранее было приобретено переселенцем либо кандасом, или членами его семьи за счет денежной выплаты по сертификату экономической мобильности.
Сноска. Пункт 68 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.05.2026 № 209 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
69. Центры трудовой мобильности перечисляют материальную помощь по сертификату экономической мобильности на текущий счет продавца либо заемщика в банке второго уровня в соответствии с договором жилищного займа в банке второго уровня, в соответствии с договором купли-продажи жилья либо банковского займа в течение двух рабочих дней после дня принятия решения о выдаче сертификата экономической мобильности.
Сноска. Пункт 69 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 14.11.2025 № 359 (вводится в действие с 01.01.2026).
70. Субсидии на переезд осуществляется единовременно в размере 70 МРП на главу и каждого члена семьи.
Для возмещения расходов на переезд кандасы и переселенцы подают заявление и документы, подтверждающие осуществление трудовой деятельности заявителя и (или) трудоспособного члена семьи, за исключением временной нетрудоспособности членов семьи, по новому месту жительства с произведением за него обязательных социальных отчислений в соответствии с законодательством в течение не менее 3 (трех) последовательных месяцев, в порядке, предусмотренном пунктом 66 настоящих Правил.
Карьерные центры формируют перечень заявлений и в течение двух рабочих дней направляют перечень в центр трудовой мобильности для проведения оплаты.
Центр трудовой мобильности в течение трех рабочих дней со дня принятия заявления рассматривает его и выносит решение о выдаче субсидий на переезд по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам, а также уведомляют заявителя о принятом решении.
Сноска. Пункт 70 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.12.2024 № 513 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.05.2026 № 209 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Еңбек мобильділігі орталығы өтініш қабылданған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде оны қарайды және осы Қағидалардың 11-қосымшасына сәйкес нысан бойынша өтініш берушіге экономикалық мобильділік сертификаты бойынша ақшалай төлемді беру туралы шешім шығарады не осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша себептерін дәлелді негіздей отырып, оны беруден бас тарту туралы шешім қабылдайды, сондай-ақ өтініш берушіні қабылданған шешім туралы хабарлайды.
Мыналар:
1) өтініш берушінің осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген құжаттарды ұсынбауы;
2) ұсынылған құжаттарда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дұрыс екенін анықтау;
3) жылжымайтын мүліктің мемлекеттік кадастрының бірыңғай ақпараттық жүйесіне алынған осы Қағидалардың 76-тармағында көзделген негіздердің болуы;
4) қандасқа немесе қоныс аударушыға мансап орталығы берген қоныс аударуға жолдамада көрсетілген межелі елді мекеннен тыс жерлерде тұрғын үй сатып алу;
5) тұрғын үйді сатып алу, егер аталған тұрғын үйді бұрын қоныс аударушы немесе қандас, немесе олардың отбасы мүшелері экономикалық мобильділік сертификаты бойынша ақшалай төлем есебінен сатып алған жағдайда экономикалық мобильділік сертификатын беруден бас тартуға негіз болып табылады.
Ескерту. 68-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 14.11.2025 № 359 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
69. Еңбек мобильділігі орталықтары экономикалық мобильділік сертификаты бойынша ақшалай төлем беру туралы шешім қабылданған күннен кейін екі жұмыс күні ішінде экономикалық мобильділік сертификаты бойынша материалдық көмекті екінші деңгейдегі банктегі тұрғын үйді сатып алу немесе банк займдары туралы келісімшартқа сәйкес сатушының не қарыз алушының екінші деңгейдегі банктегі ағымдағы шотына аударады.
Ескерту. 69-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 14.11.2025 № 359 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
70. Көшуге арналған субсидиялар отағасына және отбасының әрбір мүшесіне 70 АЕК мөлшерінде бір рет беріледі.
Көшу шығыстарын өтеу үшін қандастар мен қоныс аударушылар осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш береді.
Мансап орталықтары өтініштер тізбесін қалыптастырады және екі жұмыс күні ішінде тізбені ақы төлеу үшін еңбек мобильділігі орталығына жібереді.
Еңбек мобильділігі орталығы өтініш қабылданған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде оны қарайды және осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көшуге субсидиялар беру туралы шешім шығарады, сондай-ақ өтініш берушіні қабылданған шешім туралы хабардар етеді.
Ескерту. 70-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 31.12.2024 № 513 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

71. Субсидии на возмещение расходов по найму (аренде) жилья и оплате коммунальных услуг предоставляется ежемесячно до приобретения жилья по договору купли-продажи жилья, но не более двенадцати месяцев в следующих размерах:
1) для переселившихся в городскую местность:
в размере 20 МРП для одного человека;
в размере 25 МРП при количестве членов семьи от двух до четырех;
в размере 30 МРП при количестве членов семьи пять и более;
2) для переселившихся в сельскую местность:
в размере 15 МРП для одного человека;
в размере 18 МРП при количестве членов семьи от двух до четырех;
в размере 21 МРП при количестве членов семьи пять и более.
Сноска. Пункт 71 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 14.11.2025 № 359 (вводится в действие с 01.01.2026).
72. Для выплаты субсидии на возмещение расходов по найму (аренде) жилья и оплате коммунальных услуг кандасы или переселенцы подают заявление по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам, к заявлению прикладывается копия договора найма (аренды) жилища и документы, подтверждающие осуществление трудовой деятельности заявителя и (или) трудоспособного члена семьи, за исключением временной нетрудоспособности членов семьи, по новому месту жительства с произведением за него обязательных социальных отчислений в соответствии с законодательством в течение не менее 6 (шести) последовательных месяцев.
Карьерные центры формируют перечень заявлений и в течение двух рабочих дней направляют в центр трудовой мобильности для выплаты субсидии на возмещение расходов по найму (аренде) жилья и оплате коммунальных услуг.
Центр трудовой мобильности рассматривает и принимает решение о выплате субсидий либо об отказе в ее выдаче с мотивированным обоснованием причин по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам.
При предоставлении арендного и (или) служебного жилья из государственного жилищного фонда и предназначенного для заселения гражданами Республики Казахстан на период выполнения ими обязанностей, связанных с характером их трудовых отношений, в том числе при осуществлении ротации государственных служащих, а также участвующими в активных мерах содействия занятости в соответствии с законодательством Республики Казахстан о социальной защите в соответствии с договором найма, возмещение расходов по найму (аренде) жилья и оплате коммунальных услуг не предоставляется.
При предоставлении арендного и (или) служебного жилья работодателями в соответствии с договором найма, возмещение расходов по найму (аренде) жилья и оплате коммунальных услуг кандасам и переселенцам не предоставляется.
Осуществление выплат прекращается при наступлении следующих случаев:

71. Тұрғын үйді жалдау (жалға алу) және коммуналдық қызметтерді төлеу жөніндегі шығыстарды өтеу ай сайын, он екі айдан көп емес тұрғын үйді сатып алу-сату шарты бойынша тұрғын үй алғанға дейін мынадай мөлшерлерде өтеледі:
1) қалалық жерге қоныс аударғандар үшін:
бір адам үшін 20 АЕК мөлшерінде;
отбасы мүшелерінің саны екеуден төртеуге дейін болса 25 АЕК мөлшерінде;
отбасы мүшелерінің саны бес және одан көп болған кезде 30 АЕК мөлшерінде төленеді;
2) ауылдық жерге қоныс аударғандар үшін:
бір адам үшін 15 АЕК мөлшерінде;
отбасы мүшелерінің саны екеуден төртеуге дейін болған кезде 18 АЕК мөлшерінде;
отбасы мүшелерінің саны бес және одан көп болған кезде 21 АЕК мөлшерінде төленеді.
Ескерту. 71-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 14.11.2025 № 359 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
72. Тұрғын үйді жалдау (жалға алу) және коммуналдық қызметтерге ақы төлеу бойынша шығыстарды өтеуге субсидия төлеу үшін қандастар немесе қоныс аударушылар осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш береді, өтінішке тұрғын үйді жалдау (жалға алу) шартының көшірмесі қоса беріледі.
Мансап орталықтары өтініштер тізбесін қалыптастырады және екі жұмыс күні ішінде тұрғын үйді жалдау (жалға алу) және коммуналдық қызметтерді төлеу бойынша шығыстарды өтеуге субсидия төлеу үшін еңбек мобильділігі орталығына жібереді.
Еңбек мобильділігі орталығы субсидияларды төлеу туралы қарап, оны төлеу не осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша себептерін дәлелді негіздей отырып, беруден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Мемлекеттік тұрғын үй қорынан жалға берілетін және (немесе) қызметтік тұрғын үй берілген кезде және Қазақстан Республикасының азаматтары өздерінің еңбек қатынастарының сипатына байланысты міндеттерді орындау кезеңінде, оның ішінде мемлекеттік қызметшілерді ротациялауды жүзеге асыру кезінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының әлеуметтік қорғау туралы заңнамасына сәйкес жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысатын адамдарға қоныстануға арналған жалдау шартына сәйкес тұрғын үйді жалдау (жалға алу) және коммуналдық қызметтерді төлеу бойынша шығыстарды өтеу ұсынылмайды.
Жұмыс берушілер жалдау шартына сәйкес жалдамалы және (немесе) қызметтік тұрғын үй берген кезде қандастар мен қоныс аударушыларға тұрғын үйді жалдау (жалға алу) және коммуналдық қызметтерге ақы төлеу жөніндегі шығыстарды өтеу ұсынылмайды.
Төлемдерді жүзеге асыру мынадай:

1) приобретения жилища на праве собственности, в том числе по сертификату экономической мобильности;
2) выселения получателя из занимаемого жилища, арендуемого в частном жилищном фонде;
3) выезда получателя в другой населенный пункт на постоянное место жительства, а также за пределы региона приема;
4) отсутствия проживания кандаса или переселенца по адресу указанному в договоре аренды (найма);
5) предоставления занимаемого арендного жилища в поднайм;
6) предоставления фиктивных и ложных сведений.
Суммы излишне (ошибочно) уплаченных сумм субсидий на возмещение расходов по найму (аренде) жилья и оплате коммунальных услуг подлежат возврату.
Возврат излишне зачисленных (выплаченных) сумм субсидий на возмещение расходов по найму (аренде) жилья и оплате коммунальных услуг осуществляется:
по заявлению получателя;
на основании решения центра трудовой мобильности;
по решению суда.
Сноска. Пункт 72 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 14.11.2025 № 359 (вводится в действие с 01.01.2026); с изменением, внесенным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.05.2026 № 209 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
73. Материальная помощь предоставляется при соблюдении условий, предусмотренных пунктами 68, 70 и 72 настоящих Правил.
Заявление на выдачу сертификата экономической мобильности подается в течение соответствующего финансового года.
Восстановление права на получение материальной помощи осуществляется по ходатайству заявителя, поданному в течение трех месяцев после истечения шестимесячного срока.
К заявлению прилагается документ с указанием обстоятельств, независящих от заявителя воспрепятствовавших подаче заявления о выплате материальной помощи в указанный шестимесячный срок, и (или) документ, подтверждающий наличие этих обстоятельств.
Сноска. Пункт 73 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.05.2026 № 209 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
73-1. Основаниями для отказа в приеме заявления о выплате материальной помощи, предусмотренной подпунктом 1) пункта 4 статьи 112 Социального кодекса Республики Казахстан являются:
1) представление заявителем неполного пакета документов в соответствии с законодательством Республики Казахстан и (или) документов с истекшим сроком действия, и (или) документов, срок действия которых истекает на день принятия решения о назначении выплаты или отказе в назначении выплат материальной помощи в виде субсидий на переезд, возмещения расходов по найму (аренде) жилья, оплаты коммунальных услуг, а также сертификатов экономической мобильности;

1) меншік құқығында, оның ішінде экономикалық мобильділік сертификаты бойынша тұрғын үй сатып алу;
2) алушыны жеке тұрғын үй қорынан жалға алынған, алып отырған тұрғын үйден шығару;
3) алушы басқа елді мекенге тұрақты тұрғылықты жерге, сондай-ақ қабылдау өңірінен тыс жерге кетуі;
4) қандастың немесе қоныс аударушының жалдау (жалдау) шартында көрсетілген мекенжай бойынша тұрмауы;
5) жалға берілетін тұрғын үйді қосымша жалдауға беру;
6) бұрмаланған және жалған мәліметтер беру жағдайлары туындаған кезде тоқтатылады.
Тұрғын үйді жалдау (жалға алу) және коммуналдық қызметтерге артық есептелген (төленген) ақы төлеу бойынша шығыстарды өтеуге субсидиялар қайтаруға жатады.
Тұрғын үйді жалдау (жалға алу) және коммуналдық қызметтерге артық есептелген (төленген) ақы төлеу бойынша шығыстарды өтеуге субсидияларды қайтару:
арызданушының өтініші;
еңбек мобильділігі орталығының шешімі;
сот шешімі бойынша жүзеге асырылады.
Ескерту. 72-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 14.11.2025 № 359 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
73. Материалдық көмек экономикалық мобильділік сертификатын алу үшін өтініш берілген жағдайларды қоспағанда, өңірлік квотаға енгізілген сәттен бастап алты ай мерзімнен кешіктірмей өтініш берілген жағдайда беріледі.
Экономикалық мобильділік сертификатын беруге өтініш тиісті қаржы жылы ішінде беріледі.
Өтініш беру мерзімі Қағидалардың осы тармағының бірінші бөлігінде көзделген мерзім өткеннен кейін үш ай ішінде берілген өтініш берушінің өтінішхаты бойынша қалпына келтіруге жатады.
Өтінішке көрсетілген алты ай мерзімде материалдық көмек төлеу туралы өтініш беруге кедергі келтірген өтініш берушіге тәуелді емес мән-жайлар көрсетілген құжат және (немесе) осы мән-жайлардың болуын растайтын құжат қоса беріледі.
Ескерту. 73-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 14.11.2025 № 359 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
73-1. Көшуге арналған субсидиялар, тұрғын үйді жалдау (жалға алу), коммуналдық қызметтерге ақы төлеу бойынша шығыстарды өтеу, сондай-ақ экономикалық мобильділік сертификаттары түріндегі материалдық көмек төлеу туралы өтінішті қабылдаудан бас тарту үшін негіздер:
1) өтініш берушінің Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құжаттардың және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттардың және (немесе) көшуге субсидиялар түріндегі материалдық көмек төлемдерін тағайындау немесе тағайындаудан бас тарту туралы шешім қабылданған күнге қолданылу мерзімі аяқталатын толық емес құжаттар топтамасын ұсынуы, жалдау (жалға алу) бойынша шығыстарды өтеуі тұрғын үй, коммуналдық қызметтерге ақы төлеу, сондай-ақ экономикалық мобильділік сертификаттары;

2) истечение срока, предусмотренного пунктом 73 настоящих Правил.
Сноска. Правила дополнены пунктом 73-1 в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.12.2024 № 513 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.05.2026 № 209 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
73-2. Материальная помощь назначается со дня обращения. Днем обращения за назначением материальной помощи считается день регистрации заявления и необходимых документов на портале.
Сноска. Правила дополнены пунктом 73-2 в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 14.11.2025 № 359 (вводится в действие с 01.01.2026).
73-3. Кандас, переселенец вправе обжаловать решение, действие (бездействие) центра трудовой мобильности, должностного лица в соответствии с пунктом 1 статьи 91 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – АППК РК).
Жалоба подается в Центр трудовой мобильности, должностному лицу, чье решение, действие (бездействие) обжалуется.
Центр трудовой мобильности, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуется, не позднее трех рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в вышестоящий административный орган (далее – орган, рассматривающий жалобу).
При этом, Центр трудовой мобильности, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуется, вправе не направлять жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение трех рабочих дней примет решение, совершит действие, полностью удовлетворяющее требование, указанное в жалобе.
Жалоба кандаса, переселенца, поступившая в вышестоящий административный орган, непосредственно рассматривающему жалобу, подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.
Если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке в соответствии с пунктом 5 статьи 91 АППК РК.
Сноска. Правила дополнены пунктом 73-3 в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 14.11.2025 № 359 (вводится в действие с 01.01.2026).

2) жеке басты куәландыратын құжат бойынша мәліметтердің (мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алынған мәліметтермен расталатын Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес оны ауыстырудан басқа) оларды тағайындау үшін қажетті құжаттармен сәйкес келмеуі;
3) көшуге субсидиялар, тұрғын үйді жалдау (жалға алу), коммуналдық қызметтерге ақы төлеу бойынша шығыстарды өтеу, сондай-ақ экономикалық мобильділік сертификаттары түріндегі материалдық көмек төлемдерін тағайындауға негіздердің болмауы;
4) осы Қағидалардың 73-2-тармағында көзделген мерзімнің аяқталуы.
Ескерту. Қағидалар 73-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 31.12.2024 № 513 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
73-2. Әлеуметтік көмек өтініш жасалған күннен бастап тағайындалады. Өтініш пен қажетті құжаттар порталда тіркелген күн әлеуметтік көмек тағайындауға өтініш жасалған күн деп есептеледі.
Ескерту. Қағидалар 73-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 31.12.2024 № 513 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 14.11.2025 № 359 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
73-3. Қандас, қоныс аударушы Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – ҚР ӘРПК) 91-бабының 1-тармағына сәйкес еңбек мобильділігі орталығының, лауазымды тұлғаның шешіміне, іс-әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдануға құқылы.
Шағым оның шешімі, іс-әрекеті (әрекетсіздігі) шағымданылатын Еңбек мобильділігі орталығына, лауазымды тұлғаға беріледі.
Шағым келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде оның шешімі, іс-әрекеті (әрекетсіздігі) шағымданылатын Еңбек мобильділігі орталығы, лауазымды тұлға шағымды және әкімшілік істі жоғары тұрған әкімшілік органға (бұдан әрі – шағымды қарайтын орган) жібереді.
Бұл ретте, шешімі, іс-әрекеті (әрекетсіздігі) шағымданылатын Еңбек мобильділігі орталығы, лауазымды тұлға, шағымдағы талаптарды толық қанағаттандыратын шешім қабылдаса немесе іс-әрекет жасаса, шағымды үш жұмыс күні ішінде шағымды қарайтын органға жібермеуге құқылы.
Шағымды тікелей қарайтын жоғары тұрған әкімшілік органға қандас немесе қоныс аударушының келіп түскен шағымы, оның тіркелген күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмеген жағдайда, сотқа жүгіну ҚР ӘРПК 91-бабының 5-тармағына сәйкес сотқа дейінгі тәртіппен шағымданғаннан кейін ғана рұқсат етіледі.
Ескерту. Қағидалар 73-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 31.12.2024 № 513 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 14.11.2025 № 359 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

74. Участники госпрограммы "Еңбек" которым раннее была назначена субсидия на переезд, возмещение расходов по найму (аренде) жилья и оплате коммунальных услуг получают выплату в соответствии с условиями настоящих Правил, согласно раннее заключенных социальных контрактов.
75. Исключен приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.05.2024 № 169 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
76. В случае наличия у участника программы "С дипломом в село!", а также у кандаса или переселенца и членов его семьи по новому месту жительства жилища на праве собственности в течение последних пяти лет, либо жилища в постоянном пользовании из коммунального жилищного фонда со сроком более чем за последние шесть месяцев, то жилище, служебное жилище, либо комната в общежитии по новому месту жительства, и денежная выплата по сертификату экономической мобильности не представляется, возмещение расходов по найму (аренде) жилья и оплате коммунальных услуг не осуществляется.
Сноска. Пункт 76 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.05.2024 № 169 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
76-1. В случаях внутренней самостоятельной миграции кандасов или переселенцев и члена(ов) их семей (при наличии) по собственному волеизъявлению за пределы регионов, определенных Правительством Республики Казахстан, в течение пяти лет, основаниями для осуществления возврата выплаченных кандасам или переселенцам и члену(ам) их семей (при наличии) материальной помощи являются:
1) заявление получателя(ей) материальной помощи о ее возврате;
2) уведомление (претензия) центра трудовой мобильности о добровольном возврате полученной кандасом или переселенцем и членом(ами) их семей (при наличии) материальной помощи (далее - уведомление);
3) решение суда о возмещении суммы полученной материальной помощи в бюджет.
Сноска. Правила дополнены пунктом 76-1 в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.05.2024 № 169 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
76-2. Центры трудовой мобильности в течение трех рабочих дней со дня выявления (подтверждения) факта самостоятельного выбытия кандаса или переселенца и члена(ов) их семей за пределы регионов, определенных Правительством Республики Казахстан, направляют кандасу или переселенцу и члену(ам) их семей (при наличии) уведомления (претензии) о добровольном возврате полученной ими материальной помощи.

74. Бұрын көшуге субсидия тағайындалған "Еңбек" мемлекеттік бағдарламасына қатысушылар тұрғын үйді жалдау (жалға алу) және коммуналдық қызметтерге ақы төлеу бойынша шығыстарды өтеу бұрын жасалған әлеуметтік келісімшарттарға сәйкес осы Қағидалардың шарттарына сәйкес төлем алады.
75. Алып тасталды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.05.2024 № 169 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
76. "Дипломмен ауылға!" бағдарламасына қатысушыда, сондай-ақ қандаста немесе қоныс аударушыда және оның отбасы мүшелерінде жаңа тұрғылықты жері бойынша соңғы бес жыл ішінде меншік құқығындағы тұрғынжайы не соңғы алты айдан астам мерзімге коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрақты пайдалануындағы тұрғынжайы болған жағдайда жаңа тұрғылықты жері бойынша тұрғынжай, қызметтік тұрғынжай не жатақхана бөлмесі және экономикалық мобильділік сертификат бойынша ақшалай төлем берілмейді, тұрғынжайды жалдау (жалға алу) және коммуналдық қызметтерге ақы төлеу жөніндегі шығыстар өтелмейді.
Ескерту. 76-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.05.2024 № 169 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
76-1. Қандастардың немесе қоныс аударушылардың және олардың отбасы мүшесі (мүшелері) (бар болса) Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған өңірлердің шегінен тыс жерге бес жыл ішінде өз бетінше ішкі көшіп-қонған жағдайларда қандастарға немесе қоныс аударушыларға және олардың отбасы мүшесіне (мүшелеріне) (бар болса) төленген материалдық көмекті қайтару:
1) алушының (алушылардың) материалдық көмекті қайтару туралы өтініші;
2) еңбек мобильділігі орталығының қандастар немесе қоныс аударушылар және олардың отбасы мүшесі (мүшелері) (бар болса) алған материалдық көмекті ерікті түрде қайтару туралы хабарламасы (наразылығы) (бұдан әрі – хабарлама);
3) алынған материалдық көмек сомасын бюджетке өтеу туралы сот шешімі негіздемелер болып табылады.
Ескерту. Қағидалар 76-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.05.2024 № 169 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
76-2. Еңбек мобильділігі орталықтары қандастың немесе қоныс аударушының және олардың отбасы мүшесінің (мүшелерінің) Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған өңірлерден тыс жерлерге өз бетінше кету фактісі анықталған (расталған) күннен бастап үш жұмыс күні ішінде қандасқа немесе қоныс аударушыға және олардың отбасы мүшелеріне (мүшелері) (бар болса) материалдық көмекті ерікті түрде қайтару туралы хабарламаларды (наразылықтар) жібереді.

Сноска. Правила дополнены пунктом 76-2 в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.05.2024 № 169 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
76-3. Кандас или переселенец и член(ы) их семей в течение пятнадцати рабочих дней со дня получения уведомления предоставляет адресату письменный ответ, предусматривающий срок возврата, не превышающий шести месяцев.
Сноска. Правила дополнены пунктом 76-3 в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.05.2024 № 169 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
76-4. В судебные органы иски к кандасу или переселенцу и члену (ам) их семей (при наличии), вытекающие из оснований, предусмотренных пунктом 8 Социального контракта, утверждҰнного приложением 2 к настоящим Правилам, предъявляются центром трудовой мобильности в случаях:
1) полного или частичного отказа кандасом или переселенцем и члена(ми) (при наличии) их семей удовлетворить претензию;
2) неполучения ответа от них на предъявленное(ую) уведомление (претензию) по истечении двадцати рабочих дней с момента направления уведомления (претензии) центром трудовой мобильности;
Сноска. Правила дополнены пунктом 76-4 в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.05.2024 № 169 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
76-5. Возврат выплаченных кандасам или переселенцам и члену(ам) их семей (при наличии) материальной помощи, осуществляется в доход местного бюджета.
Сноска. Правила дополнены пунктом 76-5 в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.05.2024 № 169 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 5. Порядок приобретения (выкупа) и(или) строительства жилья для переселенцев и кандасов, а также финансирования приобретения и(или) строительства жилья для переселенцев и кандасов
77. Для обеспечения жильем кандасов и переселенцев местные исполнительные органы, осуществляющие функции в сфере жилищных отношений осуществляют:
1) строительство жилья по единому типовому проекту, приобретение (выкуп) жилья, в том числе у работодателей, построивших жилье за счет собственных средств;
2) разработку проектно-сметной документации;
3) отвод земельных участков для строительства жилья и инженерно-коммуникационной инфраструктуры;

Ескерту. Қағидалар 76-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.05.2024 № 169 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
76-3. Қандас немесе қоныс аударушы және олардың отбасы мүшесі (мүшелері) хабарламаны алған күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде алты айдан аспайтын қайтару мерзімін көздейтін жазбаша жауапты адресатқа ұсынады.
Ескерту. Қағидалар 76-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.05.2024 № 169 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
76-4. Қандасқа немесе қоныс аударушыға және олардың отбасы мүшесіне (мүшелеріне) (бар болса) осы Қағидаларға 2-қосымшамен бекітілген Әлеуметтік келісімшарттың 8-тармағынан туындайтын талаптарды еңбек мобильділігі орталығы:
1) қандас немесе қоныс аударушы және олардың отбасы мүшесі (мүшелері) шағымды қанағаттандырудан толық немесе ішінара бас тартқан;
2) не олардан берілген хабарламаға (наразылыққа) жауап алмаған жағдайларда еңбек мобильділігі орталықтарымен хабарлама (наразылық) жіберілген сәттен бастап жиырма жұмыс күні өткеннен кейін сот органдарына жібереді.
Ескерту. Қағидалар 76-4-тармақпен толықтырылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.05.2024 № 169 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
76-5. Қандастарға немесе қоныс аударушыларға және олардың отбасы мүшесіне (мүшелеріне) (бар болса) төленген материалдық көмекті қайтару жергілікті бюджет кірісіне жүзеге асырылады.
Ескерту. Қағидалар 76-5-тармақпен толықтырылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.05.2024 № 169 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-параграф. Қоныс аударушылар мен қандастар үшін тұрғын үй сатып алу (құнын төлеп алу) және(немесе) салу, сондай-ақ коныс аударушылар мен қандастар үшін тұрғын үй сатып алуды және(немесе) салуды қаржыландыру тәртібі
77. Тұрғын үй қатынастары саласындағы функцияларды жүзее асыратын жергілікті атқарушы орган қоныс аударушылар мен қандастарды тұрғын үймен қамтамасыз ету үшін:
1) бірыңғай үлгілік жоба бойынша тұрғын үй салуды, тұрғын үйді, оның ішінде өз қаражаты есебінен тұрғын үй салған жұмыс берушілерден сатып алуды (құнын төлеп алуды);
2) салынып жатқан объектілер бойынша жобалық-сметалық құжаттама әзірлеуді;
3) тұрғын үй және инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды салу үшін жер учаскелерін бөлуді;

4) строительство объектов инженерной инфраструктуры.
78. Необходимое количество жилья для кандасов и переселенцев определяется в зависимости от среднего размера домохозяйств по данным Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, сложившихся в среднем за последние 5 лет до установления региональной квоты приема кандасов и переселенцев на соответствующий год.
79. Численность жилья определяется в единицах путем деления численности кандасов и переселенцев установленной в региональной квоте на средний размер домохозяйств.
При этом если общее число домов превышает или меньше десятой доли, применяется округление до целой единицы.
80. Строительство жилья по единому типовому проекту осуществляется при софинансировании со стороны работодателей, при этом работодатель софинансирует не менее 15%.
Решение о софинансировании принимается местным исполнительным органом по делам архитектуры, градостроительства, строительства и государственного архитектурно-строительного контроля.
81. В случае софинансирования со стороны работодателей, местный исполнительный орган по делам архитектуры, градостроительства, строительства и государственного архитектурно-строительного контроля и работодатель заключают договор намерения, предусматривающий следующие условия:
1) порядок совместного строительства жилья;
2) обязательное трудоустройство переселяющихся граждан;
3) размер софинансирования работодателем.
82. После определения подрядчика в установленном законодательством порядке и окончательной стоимости объекта администратор бюджетных программ, подрядчик и работодатель заключают трехсторонний договор о строительстве жилья и условиях софинансирования работодателем.
83. Приобретение (выкуп) и(или) строительство жилья, строительство объектов инженерной инфраструктуры финансируется за счет целевых текущих трансфертов, целевых трансфертов на развитие, предоставляемых из республиканского бюджета местным исполнительным органам.
84. Для реализации данной задачи местными исполнительными органами привлекаются средства местного бюджета и другие источники, не запрещенные законодательством Республики Казахстан.
85. Местные исполнительные органы в соответствии с законодательством осуществляют выделение земельных участков для строительства жилья, разработку проектно-сметной документации, проведение государственной экспертизы, выдачу технических условий на подключение, а также подведение и подключение к инженерно-коммуникационной инфраструктуре в соответствии с планом детальной планировки и планом застройки территорий за счет средств местного бюджета.

4) инженерлік инфрақұрылым объектілерін салуды жүзеге асырады.
78. Қандастар мен қоныс аударушылар үшін тұрғын үйдің қажетті саны Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар жөніндегі агенттігі Ұлттық статистика бюросының деректері бойынша тиісті жылға арналған қандастар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасы белгіленгенге дейін соңғы 5 жылда орта есеппен қалыптасқан үй шаруашылықтарының орташа мөлшеріне байланысты айқындалады.
79. Тұрғын үй саны қандастар мен қоныс аударушылар санын өңірлік квотада белгіленген үй шаруашылықтарының орташа мөлшеріне бөлу жолымен бірлікпен айқындалады.
Бұл ретте егер үйлердің жалпы саны оннан көп немесе одан аз болса, бүтін бірлікке дейін дөңгелектеу қолданылады.
80. Бірыңғай үлгілік жоба бойынша тұрғын үй құрылысы жұмыс берушілер тарапынан қоса қаржыландырылған кезде жүзеге асырылады, бұл ретте жұмыс беруші тұрғын үй құнының кемінде 15%-ын қоса қаржыландырады.
Қоса қаржыландыру туралы шешімді сәулет, қала құрылысы, құрылыс және мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау және қадағалау істері жөніндегі жергілікті атқарушы орган қабылдайды.
81. Жұмыс берушілердің тарапынан қоса қаржыландырған жағдайда сәулет, қала құрылысы, құрылыс және мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау және қадағалау істері жөніндегі жергілікті атқарушы орган мен жұмыс беруші мынадай талаптарды:
1) тұрғын үйді бірлесіп салу тәртібін;
2) қоныс аударатын азаматтарды міндетті түрде жұмысқа орналастыруды;
3) жұмыс берушінің қоса қаржыландыру мөлшерін көздейтін ниет шартын жасасады.
82. Заңнамада белгіленген тәртіппен мердігерді және объектінің түпкілікті құнын айқындағаннан кейін бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі, мердігер және жұмыс беруші тұрғын үй құрылысы және жұмыс берушінің қоса қаржыландыру шарттары туралы үшжақты шарт жасасады.
83. Тұрғын үй сатып алу (құнын төлеп алу) және(немесе салу), инженерлік инфрақұрылым объектілерін салу жергілікті атқарушы органдарға республикалық бюджеттен берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер, нысаналы даму трансферттері есебінен қаржыландырылады.
84. Жергілікті атқарушы органдар осы міндетті іске асыру үшін жергілікті бюджет қаражатын және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған басқа да көздерді тартады.
85. Жергілікті атқарушы органдар заңнамаға сәйкес тұрғын үй салуға жер учаскелерін бөлуді, жобалық-сметалық құжаттама әзірлеуді, мемлекеттік сараптама өткізуді, қосуға техникалық шарттар беруді, сондай-ақ егжей-тегжейлі жоспарлау жобасына және жергілікті бюджет қаражаты есебінен аумақтарды салу жоспарына сәйкес инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды тартуды және қосуды жүзеге асырады.

86. Прием и ввод в эксплуатацию построенного или приобретенного (выкупленного) объекта производятся заказчиком при его полной готовности.
В случае приемки объекта в эксплуатацию с нарушениями и строительными недоделками участники приемки объекта в эксплуатацию несут ответственность, установленном законом Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан".
87. Окончательное финансирование приобретения (выкупа) жилья до получения акта приемки строительного объекта в эксплуатацию не допускается.
Сноска. Пункт 87 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.05.2026 года № 209 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
88. После приобретения (выкупа) и(или) ввода в эксплуатацию жилье передается на баланс местного исполнительного органа, осуществляющего функции в сфере жилищных отношений.
89. Жилье предоставляется в случае заключения социального контракта.
90. Между местным исполнительным органом по вопросам строительства и жилищно-коммунального хозяйства, работодателем и кандасом либо переселенцем заключается договор аренды с предоставлением жилья сроком на 20 лет.
91. При соблюдении условий социального контракта по истечении пяти лет проживания, жилье приватизируется при:
1) внесение оставшейся суммы единовременным платежом от балансовой стоимости жилья на момент приобретения;
2) внесение оставшейся суммы равными долями в течение последующих пятнадцати лет, (при этом жилье передается в собственность участника с обременением недвижимости в органах юстиции до полного возмещения в бюджет его стоимости).
Служебные жилища приватизируются в соответствии с частью третью пункта 2 статьи 109 Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях".
92. Ранее внесенные суммы арендных платежей, уплаченных в период фактического проживания, включаются в зачет стоимости жилья.
93. В случае отказа от условий приватизации по истечении 20 летнего срока, договор аренды пролонгируется.
94. В случае предоставления кандасу либо переселенцу арендного жилья за счет средств местного исполнительного органа или работодателей, расходы по найму (аренде) жилья и оплате коммунальных услуг не возмещается.
95. Финансирование строительства жилья для кандасов и переселенцев осуществляется через уполномоченный орган по делам архитектуры, градостроительства и строительства.
96. Финансирование приобретения (выкупа) жилья для кандасов и переселенцев осуществляется через уполномоченный орган по вопросам миграции населения.

86. Тапсырыс беруші салынған немесе сатып алынған (құнын төлеп алынған) объектіні қабылдауды және пайдалануға беруді ол толық дайын болған кезде жүргізеді.
Объектіні бұзушылықтармен және құрылыстық кемшіліктермен пайдалануға қабылдаған жағдайда объектіні пайдалануға қабылдауға қатысушылар "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 16 шілдедегі Заңында белгіленген жауаптылықта болады.
87. Тұрғын үйді пайдалануға беру актісін алғанға дейін тұрғын үйді сатып алуды (сатып алуды) түпкілікті қаржыландыруға жол берілмейді.
88. Тұрғын үй сатып алынғаннан (сатып алынғаннан) және (немесе) пайдалануға берілгеннен кейін тұрғын үй қатынастары саласындағы функцияларды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органның балансына беріледі.
89. Тұрғын үй әлеуметтік келісімшарт жасалған жағдайда беріледі.
90. Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган, жұмыс беруші және қандас немесе қоныс аударушы арасында 20 жыл мерзімге тұрғын үй бере отырып, жалға алу шарты жасалады.
91. Әлеуметтік келісімшарт шарттары сақталғанда, бес жыл тұру мерзімі аяқталған соң, мынадай кезде:
1) сатып алынған кездегі тұрғын үйдің баланстық құнынан қалған соманы біржолғы төлеммен енгізген;
2) қалған соманы келесі он бес жыл ішінде тең үлестермен енгізуген (бұл ретте тұрғын үйдің құны бюджетке толық өтелгенге дейін ол қатысушының меншігіне әділет органдарында жылжымайтын мүлік ауыртпалығы салынып беріледі) кезде тұрғын үй жекешелендіріледі.
Қызметтік тұрғын үйлер "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 109 бабының 2-тармағының үшінші бөлігіне сәйкес жекешелендіреді.
92. Нақты тұрған кезеңінде төленген жалға алу төлемдерінің бұдан бұрын енгізілген сомалары тұрғын үй құнының есебіне қосылады.
93. 20 жылдық мерзім аяқталған соң тұрғын үйді жекешелендіру шарттарынан бас тартқан жағдайда жалға алу шарты ұзартылады.
94. Қандасқа не қоныс аударушыға жергілікті атқарушы органның немесе жұмыс берушілердің қаражаты есебінен жалға берілетін тұрғын үй берілген жағдайда, тұрғын үйді жалдау (жалға алу) және коммуналдық қызметтерге ақы төлеу жөніндегі шығыстар өтелмейді.
95. Қоныс аударушылар мен қандастарға тұрғын үйді салуды қаржыландыру сәулет, қала құрылысы және құрылыс iстерi жөнiндегi уәкiлеттi орган арқылы жүзеге асырылады.
96. Қоныс аударушылар мен қандастарға тұрғын үйді сатып алуды (құнын төлеп алуды) қаржыландыру халықтың көші-қон мәселелері жөніндегі уәкілетті орган арқылы жүзеге асырылады.

Параграф 6. Порядок предоставления служебных жилищ и комнат в общежитиях из государственного жилищного фонда
97. Лицам, участвующим в активных мерах содействия занятости, в соответствии с законодательством Республики Казахстан о социальной защите в регионах приема предоставляются жилища, служебные жилища или комнаты в общежитиях, за исключением случаев, когда работодатель предоставляет работнику жилое помещение.
Сноска. Пункт 97 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 14.11.2025 № 359 (вводится в действие с 01.01.2026).
98. Жилище из государственного жилищного фонда или жилище, арендованное местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, предоставляется в размере не менее пятнадцати квадратных метров и не более восемнадцати квадратных метров полезной площади на человека.
99. Между лицами, участвующими в активных мерах содействия занятости, в соответствии с законодательством Республики Казахстан о социальной защите и карьерным центром региона приема заключается договор найма (поднайма) жилища из государственного жилищного фонда или жилища, арендованного местным исполнительным органом в частном жилищном фонде по форме, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 июля 2013 года № 673 "Об утверждении Правил приватизации жилищ из государственного жилищного фонда".
Сноска. Пункт 99 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 14.11.2025 № 359 (вводится в действие с 01.01.2026).
100. Комнаты в общежитиях предоставляются трудовой молодежи до тридцати пяти лет (в том числе воспитанникам организаций образования для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, детям-сиротам и детям, оставшимся без попечения родителей, потерявшим родителей до наступления совершеннолетия) независимо от прежнего места их проживания, в том числе проживания в областных центрах.
101. Комнаты в общежитиях для молодежи, в том числе состоящих в браке, предоставляются при соответствии следующим условиям:
1) возраст до тридцати пяти лет;
2) наличие действующего трудового договора, либо социального контракта;
3) наличие справки об отсутствии недвижимого имущества;
4) наличие справки в банке второго уровня об открытие счета.
102. Комнаты в общежитиях для молодежи предоставляются сроком до 10 лет, и не подлежат приватизации. По решению региональной комиссии по вопросам занятости населения договор найма комнаты в общежитиях для молодежи продлевается однократно, но не более чем на пять лет.

6-параграф. Мемлекеттік тұрғын үй қорынан қызметтік тұрғын үйлерді, және жатақханалардан бөлмелерді беру және жайластыру тәртібі
97. Жергілікті атқарушы органдардың тапсырыстары бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған өңірлерге Қазақстан Республикасының әлеуметтік қорғау туралы заңнамасына сәйкес жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысатын тұлғаларға жұмыс беруші жұмыскерге тұрғынжай ұсынған жағдайды қоспағанда, тұрғын үй, қызметтік тұрғын үй және жатақханалардан бөлме беріледі.
Ескерту. 97-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 14.11.2025 № 359 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
98. Мемлекеттiк тұрғын үй қорынан берілетін тұрғын үй немесе жеке тұрғын үй қорынан жергiлiктi атқарушы орган жалдаған тұрғын үй әр адамға кемiнде он бес шаршы метр және он сегiз шаршы метрден аспайтын пайдалы алаң көлемінде берiледi.
99. Қазақстан Республикасының әлеуметтік қорғау туралы заңнамасына сәйкес және қабылдаушы өңірдегі мансап орталығымен, белсенді еңбекке орналастыру шараларына қатысатын тұлғалардың арасында мемлекеттік тұрғын үй қорынан немесе жергілікті атқарушы орган арқылы жеке тұрғын үй қорынан жалға алынған тұрғын үйді жалға алу (қосымша жалға алу) туралы келісім жасалады, ол "Мемлекеттік тұрғын үй қорынан берілетін тұрғын үйлерді жекешелендіру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Үкіметінің 2013 жылғы 2 шілдедегі № 673 қаулысымен бекітілген нысанға сәйкес рәсімделеді.
Ескерту. 99-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 14.11.2025 № 359 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
100. Жатақханадан бөлмелер отыз бес жасқа дейінгі еңбекші жастарға (оның ішінде жетім балаларға және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру ұйымдарының тәрбиеленушілеріне, жетім балаларға және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған, кәмелеттік жасқа толғанға дейін ата-анасынан айырылған балаларға) олардың бұрынғы тұрған жеріне, оның ішінде облыс орталықтарында тұрғанына қарамастан беріледі.
101. Жастар, оның ішінде некеде тұрған жастар үшін жатақханалардан бөлмелер мынадай:
1) жасының отыз беске дейін болуы;
2) қолданыстағы еңбек шартының немесе әлеуметтік келісімшарттың болуы;
3) жылжымайтын мүлкі жоқтығы туралы анықтаманың болуы;
4) екінші деңгейлі банкта шот ашу туралы анықтаманың болуы шарттарына сәйкес келгенде беріледі.
102. Жастарға арналған жатақханадағы бөлмелер 10 жылға дейінгі мерзімге беріледі және жекешелендіруге жатпайды. Халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі өңірлік комиссияның шешімі бойынша жастарға арналған жатақханадағы бөлмені жалдау шарты бес жылдан аспайтын мерзімге бір рет ұзартылады.

103. Комната в общежитии для молодежи, жилище, служебное жилище предоставляются в течение десяти рабочих дней на основании принятого комиссией по вопросам занятости населения решения о предоставлении жилища и заключенного между карьерным центром и кандасом либо переселенцем договора найма (поднайма) жилища, служебного жилища и комнаты в общежитии.
104. В случае отсутствия кандаса либо переселенца или трудоспособного члена их семьи действующего трудового договора более двух месяцев либо социального контракта о предоставлении государственной поддержки, договор найма (поднайма) жилища, служебного жилья, комнаты в общежитии для молодежи с ним расторгается.
105. Если в течение пяти рабочих дней со дня предложения о заключении договора кандасом либо переселенцем не подписан договор найма (поднайма), карьерный центр перераспределяет комнату в общежитии для молодежи, жилище, служебное жилище другому лицу, включенную квоту приема.
106. Договор найма (поднайма) комнаты в общежитии для молодежи, жилища, служебного жилища кандасом либо переселенцем заключается карьерным центром (место расселения) в течение пяти рабочих дней после принятия жилищной комиссией карьерного центра соответствующего решения.
107. Стороной договора найма (поднайма) комнаты в общежитии для молодежи, жилища, служебного жилища выступает кандас либо переселенца.
108. Договор найма (поднайма) комнаты в общежитии для молодежи, жилища, служебного жилища составляется в двух экземплярах в порядке, предусмотренном Гражданским кодексом Республики Казахстан.
109. Один экземпляр договора найма (поднайма) комнаты в общежитии для молодежи, жилища, служебного жилища хранится в карьерном центре, второй выдается заявителю и является единственным документом, предоставляющим право на вселение в комнату в общежитии для молодежи, жилище, служебное жилище.
110. Договор найма (поднайма) заключается сроком на один календарный год и ежегодно автоматически продлевается (до истечения десятилетнего срока аренды комнаты в общежитии), за исключением случаев, когда одна из сторон направляет уведомление (в произвольной форме) о прекращении договора за один календарный месяц до его истечения в соответствии с условиями договора найма (поднайма).
111. В случае смерти кандаса либо переселенца по решению жилищной комиссии с согласия городской (районной) комиссии по вопросам занятости населения ранее заключенный договор найма (поднайма) продлевается с совершеннолетним членом семьи нанимателя.

103. Жастарға арналған жатақханадағы бөлме, тұрғын үй, қызметтік тұрғын үй халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі комиссия қабылдаған тұрғын үй беру туралы шешімнің және мансап орталығы мен қандас немесе қоныс аударушы арасында жасалған тұрғын үйді, қызметтік тұрғын үйді және жатақханадағы бөлмені жалдау (қосымша жалдау) туралы шарттың негізінде беріледі.
104. Қандастың немесе қоныс аударушының немесе еңбек етуге қабілетті отбасы мүшесінің екі айдан астам қолданыстағы еңбек шарты немесе мемлекеттік қолдау көрсету туралы әлеуметтік шарты болмаған жағдайда тұрғын үйді, қызметтік тұрғын үйді, жастарға арналған жатақханадағы бөлмені жалдау (қосымша жалдау) шарты бұзылады.
105. Егер шарт жасасу туралы ұсыныс жасалған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қандас немесе қоныс аударушы жалдау (қосымша жалдау) шартына қол қоймаса, мансап орталығы жастарға арналған жатақханадан бөлмені, тұрғын үйді, қызметтік тұрғын үйді басқа қатысушыға қайта бөледі.
106. Мансап орталығы жастарға арналған жатақханадан бөлмені, тұрғын үйді, қызметтік тұрғын үйді жалдау (қосымша жалдау) шартын мансап орталығының (қоныстандыру жерінің) тұрғын үй комиссиясы тиісті шешім қабылдағаннан кейін бес жұмыс күні ішінде жасайды.
107. Қандас немесе қоныс аударушы жастарға арналған жатақханадан бөлмені, тұрғын үйді, қызметтік тұрғын үйді жалдау (қосымша жалдау) шартының тарапы болады.
108. Жастарға арналған жатақханадан бөлмені, тұрғын үйді, қызметтік тұрғын үйді жалдау (қосымша жалдау) шарты Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінде көзделген тәртіппен екі данада жасалады.
109. Жастарға арналған жатақханалардан бөлмені, тұрғын үйді, қызметтік тұрғын үйді жалдау (қосымша жалдау) шартының бір данасы мансап орталығында сақталады, екіншісі өтініш берушіге беріледі және жастарға арналған жатақханадан бөлмеге, тұрғын үйге, қызметтік тұрғын үйге қоныстануға құқық беретін жалғыз құжат болып табылады.
110. Жалдау (қосымша жалдау) шарты күнтізбелік бір жыл мерзімге жасалады және тараптардың біреуі шарт аяқталғанға дейін күнтізбелік бір ай қалғанда жалдау (қосымша жалдау) шартының талаптарына сәйкес хабарлама (еркін нысанда) жіберген жағдайларды қоспағанда, жыл сайын (жатақханадағы бөлмені жалға алудың онжылдық мерзімі аяқталғанға дейін) автоматты түрде ұзартылады.
111. Қандас немесе қоныс аударушы қайтыс болған жағдайда бұрын жасалған жалдау (қосымша жалдау) шарты халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі қалалық (аудандық) комиссияның келісімімен тұрғын үй комиссиясының шешімі бойынша жалға алушы отбасының кәмелетке толған мүшесімен ұзартылады.

112. При отсутствии совершеннолетнего члена семьи договор найма (поднайма) заключается с согласия городской (районной) комиссии с законными представителями несовершеннолетнего члена (членов) семьи.
113. Перемена нанимателя влечет за собой переоформление договора найма (поднайма) жилища.
114. Комната в общежитии для молодежи, жилище, служебное жилище предоставляется кандасу либо переселенцу один раз.
115. В случае признания комнаты в общежитии для молодежи, жилища, служебного жилища аварийным, непригодным для проживания в результате чрезвычайных обстоятельств или обстоятельств непреодолимой силы (форс-мажор), таких как: пожар, землетрясение, наводнения при наличии свободного жилья предоставляется другое равноценное жилье.
116. Размер ежемесячных арендных платежей за проживание в комнате в общежитии для молодежи, в жилище, служебном жилище устанавливается карьерным центром в соответствии с Методикой расчета размера платы за пользование жилищем из государственного жилищного фонда, утвержденной приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства от 26 августа 2011 года № 306 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 7232).
117. Данный порядок распределения жилья распространяется на ранее построенное (приобретенное) служебное жилье и общежития для трудовой молодежи в рамках Программы ДКЗ 2020, госпрограммы "Еңбек", а также жилья и общежитий построенного и (или) приобретенного за счет средств местного бюджета.
Приложение 1
к Правилам добровольного
переселения лиц
для повышения мобильности
рабочей силы
Форма
Заявление о включении в региональную квоту приема переселенцев
Сноска. Приложение 1 исключено приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.12.2024 № 513 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 2
к Правилам добровольного
переселения лиц для повышения
мобильности рабочей силы
Форма
Социальный контракт о предоставлении государственной поддержки по
содействию добровольному переселению для повышения мобильности рабочей силы
Сноска. Приложение 2 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.05.2026 № 209 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
__________________
"___" __________ 20__ года
(место заключения)
В лице ________________________________________________________
(наименование Центра трудовой мобильности, бизнес-идентификационный номер)
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии))
____________________________________________________________________
именуемый в дальнейшем "Центр трудовой мобильности", с одной стороны, и
____________________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), индивидуальный идентификационный номер, серия, номер документа, удостоверяющего личность, когда и кем выдан) именуемый (-ая) в дальнейшем "Участник добровольного переселения" с другой стороны заключили настоящий социальный контракт (далее – Контракт) о нижеследующем:

112. Отбасының кәмелетке толған мүшесі болмаған жағдайда жалдау (қосымша жалдау) шарты қалалық (аудандық) комиссияның келісімімен отбасының кәмелетке толмаған мүшесінің (мүшелерінің) заңды өкілдерімен жасалады.
113. Жалға алушының ауысуы тұрғын үйді жалдау (қосымша жалдау) шартын қайта ресімдеуге алып келеді.
114. Жастарға арналған жатақханадан бөлме, тұрғын үй, қызметтік тұрғын үй қандасқа немесе қоныс аударушыға бір рет қана беріледі.
115. Төтенше жағдайлардың немесе күшпен еңсеруге келмейтін (форс-мажор) өрт, жер сілкіну, су тасқыны сияқты жағдайлардың нәтижесінде жастарға арналған жатақхана, тұрғын үй, қызметтік тұрғын үй апаттық, авариялық, тұру үшін жарамсыз болып танылған жағдайда бос тұрғын үй болған кезде соған теңестірілген басқа тұрғын үй беріледі.
116. Жастарға арналған жатақханадан бөлмені, тұрғын үйді, қызметтік тұрғын үйді жалға алудың ай сайынғы төлемінің мөлшерін Қазақстан Республикасы Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері агенттігі төрағасының 2011 жылғы 26 тамыздағы № 306 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7232 болып тіркелді) бекітілген Мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын үйді пайдаланғаны үшін төлем мөлшерін есептеу әдістемесіне сәйкес мансап орталығы айқындайды.
117. Тұрғын үйді бөлудің осы тәртібі ЖҚЖК 2020 бағдарламасы, "Еңбек" мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде бұрын салынған (сатып алынған) қызметтік тұрғын үйге және еңбек жастарына арналған жатақханаларға, сондай-ақ жергілікті бюджет қаражаты есебінен салынған және (немесе) сатып алынған тұрғын үйге және жатақханаларға қолданылады.
Жұмыс күшінің ұтқырлығын
арттыру үшін адамдардың
ерікті түрде қоныс
аудару қағидаларына
1-қосымша
Ескерту. 1-қосымша алып тасталды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 31.12.2024 № 513 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жұмыс күшінің ұтқырлығын
арттыру үшін адамдардың
ерікті түрде қоныс аудару
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін ерікті түрде қоныс аударуға жәрдемдесу бойынша мемлекеттік қолдау көрсету туралы әлеуметтік келісімшарт
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 31.12.2024 № 513 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
__________________                         "___" __________ 20__жылғы
(жасалған орны)
______________________________________________Бұдан әрі "Еңбек
мобильділігі орталығы" деп аталатын
______________________________________________________________
(Еңбек мобильділігі орталығының атауы, бизнес сәйкестендіру нөмірі) атынан
_______________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
бір тараптан және бұдан әрі "Ерікті қоныс аударуға қатысушы" деп аталатын
_________________________________________________________________
_______________________________________________________________________,
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), жеке сәйкестендіру нөмірі, жеке басты куәландыратын құжаттың сериясы, нөмірі, қашан және кім берген), екінші тараптан төмендегілер туралы осы әлеуметтік келісімшартты (бұдан әрі – Келісімшарт) жасасты:

14. Неуведомление или несвоевременное уведомление лишает Карьерный центр и Участника добровольного переселения права ссылаться на любое обстоятельство форс-мажора, как на основание, освобождающее от ответственности за неисполнение обязательств по настоящему Контракту, за исключением случаев, когда такое неуведомление или несвоевременное уведомление прямо вызваны соответствующим обстоятельством форс-мажора. Уведомление о начале и прекращении обстоятельств форс-мажора подтверждается документом либо решением соответствующего органа и (или) учреждения, подтверждающим такие обстоятельства, за исключением случаев, когда обстоятельства форс-мажора носят общеизвестный и массовый характер и не требуют доказательств.
15. Срок исполнения обязательств по настоящему Контракту отодвигается соразмерно времени, в течение которого действовали обстоятельства форс-мажора, а также последствия, вызванные этими обстоятельствами. Если невозможность полного или частичного исполнения Карьерным центром и Участником добровольного переселения обязательств по настоящему Контракту в связи с наступлением обстоятельств форс-мажора будет существовать свыше _____ (указать период), то Карьерный центр и Участник добровольного переселения вправе расторгнуть настоящий Контракт.
Глава 5. Прочие условия
16. В Контракт вносятся изменения и дополнения по соглашению сторон путем подписания дополнительного контракта.
Подписывая настоящий Контракт для проведения мониторинга исполнения обязательств, предусмотренных Контрактом, Участник дает согласие в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите" на сбор и обработку персональных данных его и членов его семьи.
17. Настоящий Контракт вступает в силу с момента его подписания Центром трудовой мобильности и Участником добровольного переселения и действует до "__" ______ 20__ года.
Глава 6. Адреса и реквизиты сторон
Центр трудовой мобильности
_____________________________________
(полное наименование Центра
трудовой мобильности
_____________________________________
(юридический адрес)
_____________________________________
(телефон, факс)
_____________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
уполномоченного представителя)
_____________________________________
(подпись)
М.П.
Участник добровольного переселения
_____________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
_____________________________________
(адрес)
_____________________________________
(телефон, факс)
_____________________________________
(подпись)
Приложение 3
к Правилам добровольного
переселения лиц
для повышения мобильности
рабочей силы
Форма
Директору Карьерного центра
__________________________
района (города)
от ________________________
фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
Примечание ИЗПИ!
Приложение 3 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.05.2026 № 209 (вводится в действие с 12.07.2026).
Заявление

14. Хабардар етпеу немесе уақтылы хабарламау, мұндай хабардар етпеу немесе уақтылы хабарламау тиісті форс-мажорлық жағдайлардан тікелей туындаған жағдайларды қоспағанда, Мансап орталығы мен ерікті қоныс аударуға Қатысушыны осы Келісімшарт бойынша міндеттемелердің орындалмауы үшін жауапкершіліктен босатушы негіздеме ретінде кез келген форс-мажорлық жағдайға сілтеме жасаудан айырады. Форс-мажорлық жағдайлардың басталуы немесе тоқтатылуы туралы хабарлама форс-мажорлық жағдайлар жалпыға белгілі және көпшілік сипатта болған әрі дәлелдеуді қажет етпейтін жағдайларды қоспағанда, құжатпен не мұндай жағдайдарды растайтын тиісті органның және/немесе мекеменің шешімімен расталуға тиіс.
15. Осы Келісімшарт бойынша міндеттемелердің орындалу мерзімі форс-мажорлық жағдайлар, сондай-ақ осы жағдайлардан туындаған салдар орын алған уақытқа тең болады. Егер форс-мажорлық жағдайлардың туындауына байланысты Мансап орталығының және Ерікті қоныс аударуға қатысушының осы Келісімшарт бойынша міндеттемелердің толық немесе ішінара орындалмауы ____ (кезеңі көрсетілсін) асатын болса, онда Мансап орталығы мен ерікті қоныс аударуға қатысушы осы Келісімшартты бұзуға құқылы.
5-тарау. Басқа да жағдайлар
16. Келісімшартқа тараптардың келісуі бойынша қосымша келісімшартқа қол қою арқылы өзгерістер мен толықтырулар енгізіледі.
"Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес Келісімшартта көзделген міндеттемелердің орындалуына мониторинг жүргізу үшін осы Келісімшартқа қол қоя отырып, Қатысушы өзінің және оның отбасы мүшелерінің дербес деректерін жинауға және өңдеуге келісім береді.
17. Осы Келісімшарт оған Еңбек мобильділігі орталығы және Ерікті қоныс аударуға қатысушы қол қойған сәттен бастап күшіне енеді және 20__ "__" ______ жылға дейін қолданылады.
6-тарау. Тараптардың мекенжайлары мен деректемелері
_____________________________
______________________________
(Еңбек мобильділігі орталығының
толық атауы)
______________________________
______________________________
(заңды мекенжайы)
______________________________
______________________________
(телефон, факс)
______________________________
(уәкілетті өкілдің тегі, аты,
әкесінің аты (бар болса)
______________________________
(қолы)
М.О.
________________________________
________________________________
________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
________________________________
_________________
________________________________
(мекенжайы)
_______________________________
________________________________
(телефон, факс)
________________________________
(қолы)
Жұмыс күшінің ұтқырлығын
арттыру үшін адамдардың ерікті
түрде қоныс аудару
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Өтініш

Сноска. Приложение 3 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 14.11.2025 № 359 (вводится в действие с 01.01.2026).
Настоящим
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________,
(наименование работодателя)
в лице________________________________________________________________
_____________________________________________________________________,
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии) уполномоченного представителя)
действующего на основании
_____________________________________________________________________,
_____________________________________________________________________
прошу включить в состав участников добровольного межрегионального переселения
в качестве работодателя и выплатить субсидию на трудоустройство в размере
400 МРП или возместить расходы жилья.
В случае положительного решения вопроса принимаю обязательство о нижеследующем:
1) трудоустроить Участника добровольного переселения сроком не менее два года или
пяти лет на постоянную работу;
2) обеспечить размещение в АИС "Единая система учета электронных трудовых
договоров" сведений по трудовым договорам трудоустроенных работников;
3) оплатить расходы Участника добровольного переселения по переезду,
предоставлению пособия на обустройство на новом месте жительства,
предоставлению служебного жилища или компенсация расходов работника по найму
жилья, частичному возмещению расходов работника на приобретение жилья, полной
или частичной компенсации расходов работника
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) участника добровольного переселения
№ приказа, дата
В качестве кого принят на работу
Размер месячной заработной платы, тенге
1
2
3
4
5
Приложение:
1. Смета расходов по переезду, предоставлению пособия на обустройство на новом месте жительства, предоставлению служебного жилища или компенсация расходов работника по найму жилья, частичному возмещению расходов работника на приобретение жилья.
2. Решение местного исполнительного орган по вопросам социальной защиты и занятости населения о включении в региональную квоту приема кандасов и переселенцев;
3. Акт работодателя о приеме на работу либо копии заключенного с работниками трудового договора, заверенную подписью и печатью (при наличии) работодателя;
4) договор купли-продажи жилья при возмещении расходов;
5) договор аренды либо безвозмездного пользования.
Руководитель ________________ _____________ подпись дата
М.П. (при наличии)
Приложение 3-1
к Правилам добровольного
переселения лиц
для повышения мобильности
рабочей силы
Форма
РЕШЕНИЕ о выплате субсидий на трудоустройство
Сноска. Правила дополнены приложением 3-1 в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.12.2024 № 513 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 14.11.2025 № 359 (вводится в действие с 01.01.2026); внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.05.2026 № 209 (вводятся в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
"___" _____ 20___ года № _______
Центр трудовой мобильности _____________________________________

Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 14.11.2025 № 359 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
_____________________________________________________________________
__________________________________________________негізінде әрекет ететін
(Ереже, жарғы)
____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(жұмыс берушінің атауы)
атынан_______________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(уәкілетті өкілдің лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
жұмыс беруші ретінде ерікті өңіраралық қоныс аударуға қатысушылар құрамына қосуды және 400 АЕК мөлшерінде субсидия тағайындауды немесе тұрғын үй шығыстарын өтеуді сұраймын.
Мәселе оң шешiлген жағдайда төмендегілер туралы:
1) ерікті түрде қоныс аударуға қатысушыны кемінде екі немесе бес жыл мерзімге тұрақты жұмысқа орналастыруға;
2) жұмысқа орналастырылған қызметкерлердің еңбек шарттары бойынша мәліметтерді "Электрондық еңбек шарттарын есепке алудың бірыңғай жүйесі" ААЖ-да орналастыруды қамтамасыз ету;
3) Ерікті түрде қоныс аударуға қатысушының көшуі, жаңа тұрғылықты жерінде жайластыруға жәрдемақы беру, қызметтік тұрғын үй беру жөніндегі немесе жұмыскердің тұрғын үй жалдау жөніндегі шығыстарын өтеу, жұмыскердің тұрғын үй сатып алуға жұмсаған шығыстарын ішінара өтеу, жұмыскердің шығыстарын толық немесе ішінара өтеу міндеттемелерін қабылдаймын.
№ р/с
Ерікті қоныс аударуға қатысушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Бұйрықтың №, күні
Кім ретінде жұмысқа қабылданды
Айлық жалақының мөлшері, теңге
1
2
3
4
5
Қосымша:
1. Көшу, жаңа тұрғылықты жерде орнығуына жәрдемақы беру, қызметтік тұрғын үй беру немесе жұмыскердің тұрғын үйді жалдау бойынша шығыстарын өтеу, жұмыскердің тұрғын үй сатып алуға жұмсаған шығыстарын ішінара өтеу бойынша шығыстар сметасы.
2. Қандастар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына қосу туралы өңірлік комиссияның шешімі.
3. Жұмыс берушінің жұмысқа қабылдау туралы актісі не жұмыс берушінің қолымен және мөрімен (бар болса) куәландырылған жұмыскерлермен жасалған еңбек шарттарының көшірмесі;
4) шығыстарды өтеу кезінде тұрғын-үйді сату-сатып алу келісімшартын;
5) жалдау немесе қайтарымсыз негізде пайдалану келісімшарты.
Басшы _____________________ ________________ қолы күні
М.О. (бар болса)
Жұмыс күшінің ұтқырлығын
арттыру үшін адамдардың
ерікті түрде қоныс аудару
қағидаларына
3-1- қосымша
Нысан
Жұмыспен қамту субсидияларын төлеу туралы
ШЕШІМ "___" _____ 20___ жылғы № _______
Ескерту. Қағидалар 3-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 31.12.2024 № 513 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 14.11.2025 № 359 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

2. Перечислить на текущий счет работодателя KZ
_____________________________________________________________________
(указываются наименование банка, индивидуальный идентификационный номер
банка, банковский идентификационный код банка, номер банковского счета получателя).
Подпись руководителя _________________________________________________
/(Фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 3-2
к Правилам добровольного
переселения лиц
для повышения мобильности
рабочей силы
Форма
РЕШЕНИЕ
о возмещении части расходов работодателя для предоставления жилья
семье переселенца или кандаса "___" _____ 20___ года № _______
Сноска. Правила дополнены приложением 3-2 в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.12.2024 № 513 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 14.11.2025 № 359 (вводится в действие с 01.01.2026); внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.05.2026 № 209 (вводятся в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Центр трудовой мобильности ____________________________________________
области в соответствии с подпунктом 2) пункта 36 Правил добровольного
переселения лиц для повышения мобильности рабочей силы рассмотрев заявление
о выплате субсидий, принял нижеследующее решение:
1. Выплатить __________________________________________________________
(наименование работодателя)
части расходов работодателя для предоставления жилья семье переселенца
или кандаса в следующей сумме:
п/п
Фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
(ИИН) работника (ов)
Должность работника (ов)
Сумма к выплате
(тенге)
1.
2.
3.
4.
5.
2. Перечислить на текущий счет работодателя KZ
_________________________________________________
(указываются наименование банка, индивидуальный
идентификационный номер банка, банковский
идентификационный код банка, номер банковского счета получателя).
Подпись руководителя _______________/ (Фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 4
к Правилам добровольного
переселения лиц для повышения
мобильности рабочей силы
Форма
Трехсторонний социальный контракт о предоставлении государственной
поддержки по содействию добровольному переселению для повышения мобильности рабочей силы
Сноска. Приложение 4 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.05.2026 № 209 (вводятся в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
(место заключения)
__________________________________________________________________,
(наименование Центра трудовой мобильности, бизнес- идентификационный
номер) в лице _____________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии))
именуемый в дальнейшем "Центр трудовой мобильности", с одной стороны, и
_________________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) участника, индивидуальный
идентификационный номер, серия, номер документа, удостоверяющего
личность, когда и кем выдан) именуемый (-ая) в дальнейшем "Участник
добровольного переселения" с другой стороны и
_________________________________________________________________,
(наименование работодателя, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
законного представителя, бизнес-идентификационный номер, юридический
адрес работодателя) именуемый (-ая) в дальнейшем "Работодатель" с третьей
стороны, заключили настоящий социальный контракт (далее – Контракт)
о нижеследующем:

2. Жұмыс берушінің ағымдағы шотына аудару KZ
_____________________________________________________________________
(банктің атауын, банктің жеке сәйкестендіру нөмірін, банктің банктік
сәйкестендіру кодын, алушының банктік шотының нөмірін көрсету)
Басшының қолы _______________/ (Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Жұмыс күшінің ұтқырлығын
арттыру үшін адамдардың
ерікті түрде қоныс аудару
қағидаларына
3-2-қосымша
Нысан
Қоныс аударушының немесе қандастың отбасына тұрғын үй беру үшін жұмыс берушінің шығыстарының бір бөлігін өтеу туралы
ШЕШІМ 20___ жылғы "___" _____ № _______
Ескерту. Қағидалар 3-2-қосымшамен толықтырылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 31.12.2024 № 513 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 14.11.2025 № 359 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
_______________________________ облысының Еңбек мобильділігі орталығы жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін адамдарды ерікті түрде көшіру қағидаларының 36-тармағының 2) тармақшасына сәйкес субсидиялар төлеу туралы өтінішті қарап, мынадай шешім қабылдады:
1.____________________________________________________________________
(жұмыс берушінің атауы)
қоныс аударушының немесе қандастың отбасына тұрғын үй беру үшін жұмыс берушінің шығыстарының бір бөлігі мынадай сомада төленсін:
р/с
Жұмыскердің (лердің) тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (ЖСН)
Жұмыскердің лауазымы (лер)
Төлеуге сома (теңге)
2. Жұмыс берушінің ағымдағы шотына аудару KZ ________________
____________________________________________________________
(банктің атауы, банктің жеке сәйкестендіру нөмірі, банктің банктік сәйкестендіру коды, алушының банктік шотының нөмірі көрсетіледі).
Басшының қолы_______________/ (Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Жұмыс күшінің ұтқырлығын
арттыру үшін адамдардың
ерікті түрде қоныс аудару
қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін ерікті түрде қоныс аударуға жәрдемдесу бойынша мемлекеттік қолдау көрсету туралы үшжақты әлеуметтік келісімшарт
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 31.12.2024 № 513 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
_____________________________________________ 20__ жылғы "___"
(жасалған орны)
Бұдан әрі "Еңбек мобильділігі орталығы" деп аталатын
____________________________________________________________________
(Еңбек мобильділігі орталығының атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі, лауазымы,
_____________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
атынан ___________________________________________________________________
бір тараптан, бұдан әрі – "Ерікті қоныс аударуға қатысушы" деп аталатын
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), жеке сәйкестендіру нөмірі, жеке басын
куәландыратын құжаттың сериясы, нөмірі, қашан және кім берген)
атынан екінші тараптан және "Жұмыс беруші" деп аталатын
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
(жұмыс берушінің атауы, заңды өкілінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), бизнес
сәйкестендіру нөмірі, жұмыс берушінің заңды мекен-жайы) үшінші тараптар төмендегі
туралы осы әлеуметтік келісімшартты (бұдан әрі – Келісімшарт) жасасты:

Глава 1. Предмет Контракта
1. Контракт заключен в целях оказания содействия добровольному переселению для повышения мобильности рабочей силы, а также оказания мер государственной поддержки.
2. Сторонами контракта выступают Карьерный центр как филиала Центра трудовой мобильности, Участник добровольного переселения и Работодатель.
В рамках Контракта Работодатель обязуется предоставить Участнику добровольного переселения следующие меры поддержки:
____________________________________________________________ (указать меры государственной поддержки, оказываемые Участнику добровольного переселения).
3. Контракт заключен на основании приказа руководителя Центра трудовой мобильности № ___от "____" ___________20 ____года.
Глава 2. Права и обязанности сторон
4. Карьерный центр имеет право:
1) принимать от Работодателя заявление и пакет документов для назначения субсидий, возмещения расходов работодателя;
2) оказывать содействие в регистрации Участника добровольного переселения по новому месту жительства;
3) перезаключать договор аренды жилищ с другими совершеннолетними членами семьи Участника добровольного переселения в случаях, оговоренных в Правилах;
4) требовать от Участника добровольного переселения и работодателя, своевременного и надлежащего исполнения условий Контракта;
5. Карьерный центр обязан:
1) осуществлять мониторинг сохранения рабочего места Участника добровольного переселения в течение двух и пяти лет со дня трудоустройства;
2) осуществлять мониторинг исполнения контракта Участником добровольного переселения и работодателем;
3) запрашивать и получать от сторон информацию, документы и материалы, необходимые для осуществления мониторинга исполнения обязательств сторонами;
4) отражать в индивидуальной карте трудоустройства сведения о трудоустройстве Участников добровольного переселения на постоянную работу после переселения.
6. Участник добровольного переселения имеет право:
1) требовать от сторон Контракта своевременного и надлежащего исполнения контракта;
2) получать меры поддержки от Работодателя, предусмотренные контрактом;
3) трудоустроиться на предложенное работодателем постоянное рабочее место либо пройти профессиональное обучение по заявке работодателя с последующим трудоустройством.
7. Участник добровольного переселения обязан:
1) зарегистрироваться по месту жительства и месту временного пребывания (проживания) на территории Республики Казахстан в соответствии с Правилами оказания государственных услуг по вопросам документирования и регистрации населения Республики Казахстан, утвержденными приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 марта 2020 года № 267 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 20192);

1-тарау. Келісімшарттың мәні
1. Келісімшарт жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін ерікті түрде қоныс аударуға жәрдемдесу, сондай-ақ мемлекеттік қолдау шараларын көрсету мақсатында жасалды.
2. Еңбек мобильділігі орталығының филиалы ретінде Мансап орталығы, Ерікті қоныс аударуға қатысушы және Жұмыс беруші Келісімшарт тараптары болады.
Келісімшарт шеңберінде жұмыс беруші Ерікті қоныс аударуға қатысушыға мынадай қолдау шараларын ұсынуға міндеттеледі:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(Ерікті қоныс аударуға қатысушыға көрсетілетін мемлекеттік қолдау шараларын көрсету)
3. Келісімшарт Еңбек мобильділігі орталығы басшысының 20 ___ жылғы "___" _____________ № ____ бұйрығы негізінде жасалды.
2-тарау. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
4. Мансап орталығының:
1) Жұмыс берушіден жұмыс берушінің шығыстарын өтеу үшін өтініш пен құжаттар топтамасын қабылдауға;
2) жаңа тұрғылықты жері бойынша Ерікті түрде қоныс аударуға қатысушыны тіркеуге жәрдем көрсетуге;
3) Қағидаларда айтылған жағдайларда Ерікті түрде қоныс аударуға қатысушының кәмелетке толған басқа да отбасы мүшелерімен тұрғын үйді жалдау шартын қайта жасасуға құқығы бар.
5. Мансап орталығы міндетті:
1) жұмысқа орналастырылған күннен бастап екі және бес жыл ішінде Ерікті қоныс аударуға қатысушының жұмыс орнының сақталуына бақылауды жүзеге асыруға;
2) Ерікті қоныс аударуға қатысушының және жұмыс берушінің Келісімшартты орындауына мониторингті жүзеге асыруға;
3) тараптардың міндеттемелерін орындау мониторингін жүзеге асыру үшін қажетті ақпаратты, құжаттар мен материалдарды тараптардан сұратуға және алуға;
4) Ерікті қоныс аударуға қатысушыдан және жұмыс берушіден Келісімшарт талаптарының уақтылы және тиісінше орындалуын талап етуге міндетті;
5) жеке жұмысқа орналастыру картасында қоныс аударғаннан кейін Ерікті қоныс аударуға қатысушылардың тұрақты жұмысқа орналасуы туралы мәліметтерді көрсетуге міндетті.
6. Ерікті қоныс аударуға қатысушының:
1) Келісімшарт тараптарынан Келісімшарттың уақтылы және тиісінше орындалуын талап етуге;
2) Жұмыс берушіден Келісімшартта көзделген қолдау шараларын алуға құқығы бар;
3) жұмыс беруші ұсынған тұрақты жұмыс орнына жұмысқа орналасуға не кейіннен жұмысқа орналаса отырып, жұмыс берушінің өтінімі бойынша кәсіптік оқудан өтуге құқығы бар.
7. Ерікті қоныс аударуға қатысушы:
1) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 30 наурыздағы № 267 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20192 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының халқын құжаттандыру және тіркеу мәселелері бойынша Мемлекеттік қызметтер көрсету қағидаларына сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында тұрғылықты жері және уақытша болатын (тұратын) жері бойынша тіркелу;

2) своевременно и в полном объеме предоставлять информацию, документы и материалы по запросам сторон, необходимые для осуществления мониторинга исполнения обязательств сторон;
3) исполнять обязательства, возлагаемые в рамках оказываемых ему мер поддержки.
8. Работодатель имеет право:
1) подавать в Карьерный центр заявление и пакет документов, необходимых для назначения субсидий, возмещении расходов;
2) требовать от сторон Контракта своевременного и надлежащего исполнения контракта.
3) трудоустроить Участников добровольного переселения на срок не менее двадцать четыре календарных месяцев со дня принятия на постоянное рабочее место при получении субсидии в размере 400 МРП;
4) трудоустроить Участников добровольного переселения на срок не менее шестидесяти календарных месяцев со дня принятия на постоянное рабочее место при возмещении расходов путем предоставления сертификата экономической мобильности;
9. Работодатель обязан:
1) направлять информацию в карьерный центр о приеме на работу или отказе в сроки, установленные законодательством Республики Казахстан;
2) заключать с Участником добровольного переселения трудовые договоры в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан (далее – Трудовой кодекс);
3) производить удержание и перечисление индивидуального подоходного налога и обязательных пенсионных взносов с доходов, полученных Участником добровольного переселения, а также уплату социального налога и перечисление социальных отчислений с расходов, а также отчисления на обязательное социальное медицинское страхование работодателя в виде доходов, выплачиваемых Участнику добровольного переселения за выполненные работы и оказанные услуги, в соответствии с Налоговым кодексом Республики Казахстан, Социальным кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном медицинском страховании";
4) направлять на профессиональное обучение с последующим трудоустройством Участника добровольного переселения.
10. В соответствии с условиями социального контракта, в случаях внутренней самостоятельной миграции Участника добровольного переселения по собственному волеизъявлению за пределы регионов, определенных Правительством Республики Казахстан, в течение пяти лет работодатель обязан досрочно возвратить в полном объеме полученные ими меры государственной поддержки, предусмотренные участникам активных мер содействия занятости в соответствии с Социальным кодексом Республики Казахстан.
Глава 3. Ответственность сторон
11. За неисполнение, либо ненадлежащее исполнение своих обязанностей, предусмотренных настоящим Контрактом Карьерный центр, Участник добровольного переселения и работодатель несут ответственность, установленную законодательными актами Республики Казахстан.

2) тараптардың міндеттемелерін орындауына мониторингті жүзеге асыруға қажетті ақпаратты, құжаттар мен материалдарды уақтылы және толық көлемде тараптардың сұратуы бойынша ұсынуға;
3) өзіне көрсетілетін мемлекеттік қолдау шаралары шеңберінде жүктелген міндеттемелерді адал атқаруға міндетті;
8. Жұмыс берушінің:
1) Мансап орталығына субсидиялар тағайындау, шығыстарды өтеу үшін қажетті өтініш пен құжаттар топтамасын беруге;
2) келісімшарт тараптарынан келісімшарттың уақтылы және тиісінше орындалуын талап етуге құқығы бар.
9. Жұмыс беруші:
1) жұмысқа қабылдау немесе одан бас тарту туралы мансап орталығын Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мерзімдерде хабардар етуге;
2) Ерікті қоныс аударуға қатысушымен 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Еңбек кодексі) сәйкес еңбек шартын жасауға;
3) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)" Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі – Салық кодексі), Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексіне, "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Ерікті қоныс аударуға қатысушылар алған кірістерден жеке табыс салығын және міндетті зейнетақы жарналарын ұстауды және аударуды, сондай-ақ әлеуметтік салық төлеуді және орындалған жұмыстар мен көрсетілген қызметтер үшін Ерікті қоныс аударуға қатысушыларға төленетін жұмыс берушінің табыс түріндегі төлейтін шығыстарынан әлеуметтік аударымдар аударуды жүргізуге;
4) ерікті қоныс аударуға қатысушыны кейіннен жұмысқа орналастыра отырып, кәсіптік оқытуға жіберуге міндетті.
10. Әлеуметтік келісімшарттың талаптарына сәйкес, ерікті қоныс аударуға қатысушының өз еркі бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған өңірлерден тыс жерлерге ішкі дербес көші-қоны жағдайында бес жыл ішінде жұмыс беруші Қазақстан Республикасының әлеуметтік кодексіне сәйкес жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысушыларға көзделген мемлекеттік қолдау шараларын толық көлемде мерзімінен бұрын қайтаруға міндетті.
3-тарау. Тараптардың жауапкершілігі
11. Мансап орталығы, Ерікті қоныс аударуға қатысушы және жұмыс беруші осы Келісімшартта көзделген өз міндеттемелерін орындамағаны не тиісінше орындамағаны үшін Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген жауаптылықта болады.

12. В случае неисполнения работодателями обязательства по трудоустройству Участника добровольного переселения, работодатели возмещают расходы, понесенные государством на компенсации расходов работника по переезду, предоставлению пособия на обустройство на новом месте жительства, предоставлению служебного жилища или компенсация расходов работника по найму жилья, частичному возмещению расходов работника на приобретение жилья, полной или частичной компенсации расходов работника на оплату услуг дошкольных образовательных организаций.
13. Меры ответственности Карьерного центра занятости населения, Участника добровольного переселения и работодателя не предусмотренные в настоящем Контракте, применяются в соответствии с нормами гражданского законодательства Республики Казахстан.
14. Окончание срока действия настоящего Контракта не освобождает Карьерный центр, Участника добровольного переселения и работодателя от ответственности за его нарушение, имевшее место до истечения этого срока.
Глава 4. Обстоятельства непреодолимой силы
15. Карьерный центр, Участник добровольного переселения и работодатель освобождаются от ответственности за полное или частичное неисполнение обязательств в случае чрезвычайных обстоятельств или обстоятельств непреодолимой силы (форс-мажор), наступивших после подписания настоящего Контракта, таких как: пожар, землетрясение, наводнения и стихийные явления, военные действия.
16. При возникновении обстоятельств форс-мажора Карьерный центр, Участник добровольного переселения и работодатель, чье исполнение каких-либо обязательств в соответствии с настоящим Контрактом оказалось невозможным в силу наступления таких обстоятельств, обязуется в течение трех рабочих дней с момента наступления или прекращения обстоятельств форс-мажора уведомить в письменной форме (мотивировав и обосновав невозможность исполнения своих обязательств по настоящему контракту).
17. Неуведомление или несвоевременное уведомление лишает Карьерный центр, Участника добровольного переселения и работодателя права ссылаться на любое обстоятельство форс-мажора, как на основание, освобождающее от ответственности за неисполнение обязательств по настоящему Контракту, за исключением случаев, когда такое неуведомление или несвоевременное уведомление прямо вызваны соответствующим обстоятельством форс-мажора. Уведомление о начале и прекращении обстоятельств форс-мажора подтверждается документом либо решением соответствующего органа и (или) учреждения, подтверждающим такие обстоятельства, за исключением случаев, когда обстоятельства форс-мажора носят общеизвестный и массовый характер и не требуют доказательств.

12. Жұмыс берушілер Ерікті қоныс аударуға қатысушыны жұмысқа орналастыру жөніндегі міндеттемені орындамаған жағдайда жұмыс берушілер жұмыскердің көшу, жаңа тұрғылықты жерде орнығуға жәрдемақы ұсынуға, қызметтік тұрғын үй беруге жұмыскердің шығыстарын өтеуге немесе тұрғын үйді жалдау бойынша шығыстарын өтеуге, жұмыскердің тұрғын үй сатып алуға шығыстарын ішінара өтеу, жұмыскердің мектепке дейінгі білім беру ұйымдарының қызметтеріне ақы төлеу шығыстарын толық немесе ішінара өтеуге мемлекет көтерген шығыстарды өтейді.
13. Мансап орталығының мен Ерікті қоныс аударуға қатысушылармен жұмыс берушілердің осы Келісімшартта көзделмеген жауапкершілік шаралары Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасының нормаларына сәйкес қолданылады.
14. Осы Келісімшарттың қолданылу мерзімінің аяқталуы Мансап орталығын Ерікті қоныс аударуға қатысушыды және жұмыс берушіні осы мерзімнің аяқталуына дейін болған оны бұзғаны үшін жауапкершіліктен босатпайды.
4-тарау. Еңсерілмейтін күш жағдаяттары
15. Мансап орталығы Ерікті қоныс аударуға қатысушы және жұмыс беруші осы Келісімшартқа қол қойылғаннан кейін туындаған өрт, жер сілкінісі, су тасқыны және апатты құбылыстар, әскери әрекеттер сияқты төтенше жағдайларда немесе күшпен еңсеруге келмейтін жағдайларда (форс-мажор) міндеттемелерін толық немесе ішінара орындамағаны үшін жауапкершіліктен босатылады.
16. Форс-мажорлық жағдайлар туындаған кезде, осы Келісімшартқа сәйкес қандай да болмасын міндеттемесінің орындалуы осындай жағдайдың туындауына орай мүмкін болмай қалған Мансап орталығы, Ерікті қоныс аударуға қатысушы және жұмыс беруші форс-мажорлық жағдай туындаған немесе тоқтатылған сәттен бастап үш жұмыс күні ішінде жазбаша нысанда (осы келісімшарт бойынша өз міндеттемелерінің орындалмауы мүмкіндігін уәждемелеп және негіздеп) хабардар етуге міндеттенеді.
17. Хабардар етпеу немесе уақтылы хабарламау Мансап орталығы Ерікті қоныс аударуға қатысушыны және жұмыс берушіні мұндай хабардар етпеу немесе уақтылы хабарламау тиісті форс-мажорлық жағдайлардан тікелей туындаған жағдайларды қоспағанда, осы Келісімшарт бойынша міндеттемелердің орындалмауы үшін жауапкершіліктен босатушы негіздеме ретінде кез келген форс-мажорлық жағдайға сілтеме жасаудан айырады.
Хабардар етпеу немесе уақтылы хабарламау, Жұмыспен қамту орталығыны Ерікті қоныс аударуға қатысушыны және жұмыс берушіні мұндай хабардар етпеу немесе уақтылы хабарламау тиісті форс-мажорлық жағдайлардан тікелей туындаған жағдайларды қоспағанда, осы Келісімшарт бойынша міндеттемелердің орындалмауы үшін жауапкершіліктен босатушы негіздеме ретінде кез келген форс-мажорлық жағдайға сілтеме жасаудан айырады.

18. Срок исполнения обязательств по настоящему Контракту отодвигается соразмерно времени, в течение которого действовали обстоятельства форс-мажора, а также последствия, вызванные этими обстоятельствами. Если невозможность полного или частичного исполнения Карьерным центром, Участником добровольного переселения и работодателем обязательств по настоящему Контракту в связи с наступлением обстоятельств форс-мажора будет существовать свыше _____ (указать период), то Карьерный центр, Участник добровольного переселения и работодатель вправе расторгнуть настоящий Контракт.
Глава 5. Прочие условия
19. В Контракт вносятся изменения и дополнения по соглашению сторон путем подписания дополнительного социального контракта.
20. Настоящий Контракт вступает в силу с момента его подписания Карьерным центром, Участником добровольного переселения и работодателем и действует до "__" ______ 20__ года.
Глава 6. Адреса и реквизиты сторон
Центр трудовой мобильности
________________________
(полное наименование
Центра трудовой
мобильности
________________________
(юридический адрес)
________________________
________________________
(телефон, факс)
________________________
________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
уполномоченного
представителя)
________________________
(подпись) М.П.
Участник добровольного
переселения
________________________
________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии))
________________________
________________________
(адрес)
________________________
________________________
(телефон, факс)
________________________
(подпись)
Работодатель
________________________
(наименование юридического
лица, БИН/наименование
физического лица, ИИН)
________________________
(юридический адрес)
________________________
(банковский
идентификационный номер)
________________________
(наименование банка)
________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
уполномоченного лица)
________________________
(подпись) М.П
(при наличии)
Приложение 5
к Правилам добровольного
переселения лиц
для повышения мобильности
рабочей силы
Форма
Директору карьерного центра
_____________________
района (города)
от ___________________
фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
Заявление о включении в число участников добровольного внутриобластного переселения
Сноска. Приложение 5 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 14.11.2025 № 359 (вводится в действие с 01.01.2026); внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.05.2026 № 209 (вводятся в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Прошу включить меня/меня и членов моей семьи в число участников добровольного внутриобластного переселения
ИИН
Фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
Дата рождения
Пол
Адрес проживания
Имею следующий состав семьи:
ИИН
Фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
Степень родства
Дата рождения
Статус
Адрес проживания
1
2
3
4
5
6
К заявлению прилагаю следующие документы:
_____________________________________________________________________;
_____________________________________________________________________;
_____________________________________________________________________;
Настоящим даю свое согласие на сбор и обработку моих персональных данных,
необходимых для включения в число участников добровольного внутриобластного
переселения
"___" ___________ 20 ___
_________________
(подпись заявителя)
_________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) должность лица, принявшего документы)
Приложение 6
к Правилам добровольного
переселения лиц для повышения
мобильности рабочей силы
Форма
Направление № _______ на переселение
Сноска. Приложение 6 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.05.2026 № 209 (вводятся в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Участник ____________________________________________________
__________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии),
индивидуальный идентификационный номер) на основании решения
региональной комиссии от
"__" ___________ 20 __ года №_______ направляется в
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(наименование населенного пункта/района/области) для проживания
и трудоустройства по специальности (профессии)
__________________________________________________________________
(наименование профессии / специальности)
Совместно с ним переселяются:
ИИН
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Степень родства
Дата рождения
Статус
Адрес проживания
1
2
3
4
5
6
Директор карьерного центра _________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Дата выдачи
М.П.
--------------------------------------------------------------------------------------------
(линия отреза)
Возвращается в Карьерный центр, выдавшего направление
Уведомление к направлению №______
_____________________________________________________________
(наименование карьерного центра мест расселения района/города, области)
ИИН
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения
Пол
Адрес проживания
в соответствии с заключенным социальным контрактом
от "___" ______20 ____ года № ____ (приказ № ___ от _________ 20 _____ года)
является участником добровольного внутриобластного переселения и
предоставляется жилье, служебное жилье, комната в общежития, субсидия
на возмещение расходов по найму (аренде) жилья и оплате коммунальных
услуг (нужное подчеркнуть)
в _________________________________________________________________
(наименование населенного пункта/района/области)
с последующим трудоустройством в
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(наименование работодателя, юридический адрес, контактный телефон)
Директор карьерного центра
____________________________________________ _________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (подпись)
Дата ______________________
М.П.
Приложение 7
к Правилам добровольного
переселения лиц
для повышения мобильности
рабочей силы
Форма
Директору Карьерного центра
_________________________
района (города)
от ________________________
фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
Примечание ИЗПИ!
Приложение 7 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.05.2026 № 209 (вводится в действие с 12.07.2026).
ЗАЯВЛЕНИЕ

18. Осы Келісімшарт бойынша міндеттемелердің орындалу мерзімі форс-мажорлық жағдайлар, сондай-ақ осы жағдайлардан туындаған салдар орын алған уақытқа тең болады. Егер форс-мажорлық жағдайлардың туындауына байланысты Мансап орталығының, Ерікті қоныс аударуға қатысушынының және жұмыс берушінің осы Келісімшарт бойынша міндеттемелердің толық немесе ішінара орындауының мүмкін болмауы _____ (кезеңі көрсетілсін) асатын болса, онда осы Келісімшартты бұзуға құқылы.
5-тарау. Басқа да жағдайлар
19. Келісімшартқа тараптардың келісімі бойынша қосымша әлеуметтік келісімшартқа қол қою арқылы өзгерістер мен толықтырулар енгізіледі.
20. Осы Келісімшарт оған Мансап орталығы, Ерікті қоныс аударуға қатысушы және жұмыс беруші қол қойған сәттен бастап күшіне енеді және 20__ жылғы "__" ______ дейін қолданылады.
6-тарау. Тараптардың мекенжайлары мен деректемелері
Еңбек мобильділігі орталығы
__________________
__________________
(Еңбек мобильділігі
орталығының толық атауы
__________________
( заңды мекенжайы)
__________________
__________________
(телефон, факс)
__________________
__________________
(уәкілетті өкілдің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)____________
(қолы) М.П.
Ерікті қоныс аударуға қатысушы
___________________
___________________
___________________
(тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса)) ____________________
____________________
(мекенжайы)
____________________
____________________
(телефон, факс)
___________________
____________
(қолы)
Жұмыс беруші
_______________________
(заңды тұлғаның атауы,
бизнес сәйкестендіру нөмірі/,
жеке тұлғаның аты-жөні, жеке
сәйкестендіру нөмірі)
_______________________
(заңды мекенжайы)
_______________________
(банктік сәйкестендіру нөмірі))
_______________________
(банк атауы)
_______________________
_______________________
_______________________
(уәкілетті өкілдің тегі, аты,
әкесінің аты (бар болса))
__________________
(қолы) М.О. (бар болса)
Жұмыс күшінің ұтқырлығын
арттыру үшін адамдардың ерікті
түрде қоныс аудару
қағидаларына
5-қосымша
Нысан
ауданының (қаласының) мансап
орталығының директорына
кімнен
_______________________
тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса)
Ерікті облысішілік қоныс аударуға қатысушылар қатарына қосу туралы өтініш
Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 14.11.2025 № 359 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мені/мені және менің отбасымының мүшелерін ерікті облысішілік қоныс аударуға қатысушылар қатарына қосуыңызды өтінемін
ЖСН
Тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса)
Туған күні, айы, жылы
Жынысы
Мекенжайы
Төмендегідей отбасымның құрамы бар:
ЖСН
Тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса)
Туыстық дәрежесі
Туған күні
Жағдайы
Тұру мекенжайы
1
2
3
4
5
6
Өтінішке мынадай құжаттарды қоса беремін:
__________________________________________________________________;
__________________________________________________________________;
__________________________________________________________________;
Осымен ерікті облысішілік қоныс аударуға қатысушылар қатарына қосу үшін қажетті менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге өз келісімімді беремін.
20 ___ "___" ___________ _________________________________________
( өтініш берушінің қолы )
Жұмыс күшінің ұтқырлығын
арттыру үшін адамдардың ерікті
түрде қоныс аудару
қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Қоныс аударуға №___ жолдама
Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 14.11.2025 № 359 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қатысушы
_______________________________________________________________
_____________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), жеке сәйкестендіру нөмірі)
өңірлік комиссияның 20 ___ жылғы "____" ________________ №____ шешіміне
сәйкес
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(елді мекеннің/ауданның/облыстың атауы)
тұру және __________________________________________________
(кәсіп/мамандық атауы)
мамандығы (кәсібі) бойынша жұмысқа орналасу үшін жіберіледі.
Онымен бірге:
ЖСН
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туыстық дәрежесі
Туған күні
Жағдайы
Тұру мекенжайы
1
2
3
4
5
6
қоныс аударады
Мансап орталығының директоры
_________________________________________________-(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)) (қолы)
Берілген күні __________________
М.О.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
(кесу сызығы)
Жолдама берген мансап орталығына қайтарылады.
№ ____ жолдамаға хабарлама
________________________________________________________________
________________________________________________________________
_____________________________________________________
(қоныстанған аудан/қала, облыстың мансап орталығы)
ЖСН
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні, айы, жылы
Жынысы
Мекенжайы
20 __ жылғы "___"___________ жасалған № ________ әлеуметтік келісімшартқа сәйкес
(20_ жылғы________ № ___ бұйрық) ерікті облысішілік қоныс аударуға қатысушы болып табылады және оған
_________________________________________________________________
(елді мекеннің/ауданның/облыстың атауы)
________________________________________________________________
(жұмыс берушінің атауы, заңды мекенжайы, байланыс телефондары)
кейіннен жұмысқа орналасумен тұрғын үй, қызметтік тұрғын үй, жатақханадан бөлме, тұрғын үйді жалдау (жалға алу) және коммуналдық қызметтерге ақы төлеу бойынша шығыстарды өтеуге субсидия беріледі (қажеттінің астын сызу).
Мансап орталығының директоры
________________________________ ___________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)) (қолы)
Күні __________________
М.О.
Жұмыс күшінің ұтқырлығын
арттыру үшін адамдардың
ерікті түрде қоныс аударуы
қағидаларына
7-қосымша
Нысан
ауданның (қаланың)
Мансап орталығының
директоры
_________________________
________________________
тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса)
Өтініш

Сноска. Приложение 7 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 14.11.2025 № 359 (вводится в действие с 01.01.2026).
Прошу Вас выплатить мне материальную помощь в виде сертификата экономической
мобильности для реализации права на приобретения жилья в собственность.
Сертификат экономической мобильности будет использован:
- для приобретения жилья___________________________________________;
- для первоначального взноса по ипотечному жилищному займу
_________________________________________________________________;
(указывается название банка второго уровня, индивидуальный идентификационный
номер банка, банковский идентификационный код банка, номер лицевого счета
получателя)
Адрес жилья: город (район, село), улица, дом
_________________________________________________________________
(нужное выбрать и подчеркнуть)
К заявлению прилагаются следующие документы:
1) решение о включении в региональную квоту приема кандасов и переселенцев,
выданное местным исполнительным органом по вопросам занятости населения;
2) одобрение банками второго уровня выдачи займа в случаях приобретения жилья
по ипотечным жилищным займам;
3) текущий счет продавца либо заемщика в банке второго уровня в соответствии
с договором жилищного займа в банке второго уровня;
4) копии договора купли-продажи и акта оценки приобретаемого недвижимого имущества;
5) копии документа, подтверждающего трудовую деятельность заявителя на новом
месте жительства.
Согласен (-на) на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в информационных системах.
_______ __________
(дата) (подпись)
Документы приняты: "____" ________ 20____ года
_________________________________________________________________
Подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии) должностного лица,
принявшего документы
_________________________________________________________________
Заявление кандаса или/и переселенца ________________________________
с прилагаемыми документами в количестве ____________
штук принято "_____"__________ 20___ года.
________ _________________________________________________________
Подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии) должностного лица,
принявшего документы
Приложение 8
к Правилам добровольного
переселения лиц
для повышения мобильности
рабочей силы
Форма
Директору карьерного центра
_________________________
района (города)
от _______________________
фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
ЗАЯВЛЕНИЕ
Сноска. Приложение 8 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 14.11.2025 № 359 (вводится в действие с 01.01.2026); внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.05.2026 № 209 (вводятся в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Заявление о выплате субсидий на переезд и (или) о возмещение расходов по найму (аренде) жилья и оплате коммунальных услуг
ИИН
Фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
Дата рождения
Пол
Адрес проживания
прошу выплатить субсидии на переезд и (или) о возмещение расходов по найму
(аренде) мне и членам моей семьи
(нужное подчеркнуть)
ИИН
Фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
Степень родства
Дата рождения
Статус
Адрес проживания по новому месту жительства
1
2
3
4
5
6
Причитающуюся нам сумму субсидий на переезд и (или) возмещение расходов
по найму (аренде) перечислить
_____________________________________________________________________
(указывается название банка, индивидуальный идентификационный номер банка,
банковский идентификационный код банка, номер лицевого счета получателя)
Проживаю по адресу ___________________________________________________
(фактический адрес проживания, (регион, город/район, населенный пункт, улица,
дом, квартира))
К заявлению прилагаются следующие документы:

Ескерту. 7-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 14.11.2025 № 359 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Маған, тұрғын үйді меншікке сатып алу құқығын іске асыру үшін материалдық көмек түріндегі экономикалық мобильділік сертификаты бойынша тиесілі соманы төлеуді сұраймын.
Экономикалық мобильділік сертификаты:
(дұрыс таңдау және астын сызу)
- тұрғын үй сатып алу үшін____________________;
- ипотекалық тұрғын үй заемы бойынша бастапқы жарна үшін
____________________________________________________________________;
(екінші деңгейдегі банктің атауы, банктің жеке сәйкестендіру нөмірі, банктің банктік сәйкестендіру коды, алушының Жеке шотының нөмірі көрсетіледі)
Тұрғын үй мекенжайы: қала (аудан, ауыл), көше, үй.
____________________________________________________________________.
Өтінішке мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган берген қандастар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу туралы шешім;
2) екінші деңгейдегі банктердің ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша тұрғын үйді сатып алған жағдайларда қарыз беруді мақұлдау;
3) тұрғын үй қарызы шартына сәйкес екінші деңгейдегі банктегі сатушының не қарыз алушының ағымдағы шоты;
4) сатып алынатын жылжымайтын мүлікке арналған сату-сатып алу шартының алдын ала келісімі және бағалау актісінің көшірмелері;
5) өтініш берушінің жаңа тұрғылықты жеріндегі еңбек қызметін растайтын құжаттың көшірмелері;
Ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
_______ __________
(күні) (қолы)
Құжаттар қабылданды: 20____ жылғы "____" ________
_________________________________________________________________
Құжаттарды қабылдаған лауазымды адамның тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса) қолы
_________________________________________________________________
Қандастың немесе/және қоныс аударушының мәлімдемесі
_____________________________________ қоса берілген құжаттармен бірге
______ дана қабылданды 20___ жылғы "_____" __________.
____ _________________________________________________________
Құжаттарды қабылдаған лауазымды адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) қолы
Жұмыс күшінің ұтқырлығын
арттыру үшін адамдардың
ерікті түрде қоныс аудару
қағидаларына
8-қосымша
Нысан
Мансап орталығының
директорына
__________________________
аудан (қала)
________________________
тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса)
Өтініш
Ескерту. 8-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 14.11.2025 № 359 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Көшуге субсидиялар төлеу және (немесе) тұрғын үйді жалдау (жалға алу) және коммуналдық қызметтерге ақы төлеу жөніндегі шығыстарды өтеу туралы өтініш
ЖСН
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні, айы, жылы
Жынысы
Тұрғылықты мекенжайы
маған және менің отбасы мүшелеріме көшуге және (немесе) жалдау (жалға алу) бойынша шығыстарды өтеу туралы субсидиялар төлеуді сұраймын (керегінің астын сызу)
ЖСН
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туыстық дәрежесі
Туған күні
Мәртебесі/Жағдайы
Жаңа тұрғылықты жері бойынша тұратын мекенжайы
1
2
3
4
5
6
Бізге тиесілі көшуге және (немесе) жалдау (жалға алу) бойынша шығыстарды өтеуге арналған субсидиялар сомасы аударылсын
_____________________________________________________
(банк атауы, жеке сәйкестендіру нөмірі, банктің сәйкестендіру коды мекенжайы, дербес шотының нөмірі көрсетіледі)
бойынша тұрамын _____________________________________________________________________
(нақты тұрғылықты мекенжайы, (өңір, қала / аудан, елді мекен, көше, үй, пәтер)
Өтінішке мынадай құжаттар қоса беріледі:

1) номер текущего счета, открытого в банках второго уровня;
2) договор аренды жилого помещения.
____________________________________________________
____________________________________________________
"___" _____20__года
________________________
(подпись заявителя)
Приложение 9
к Правилам добровольного
переселения лиц для повышения
мобильности рабочей силы
Форма
Директору карьерного центра
_____________________ района
(города)
от ___________________
фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
Заявление о возмещение расходов по найму (аренде) жилья и оплате коммунальных услуг
Сноска. Приложение 9 исключено приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.12.2024 № 513 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 10
к Правилам добровольного
переселения лиц для
повышения мобильности
рабочей силы
Форма
РАСПИСКА
об отказе в приеме заявления на выплату материальной помощи в виде субсидий на переезд, возмещение расходов по найму (аренде) жилья, оплате коммунальных услуг, а также сертификатов экономической мобильности
Сноска. Приложение 10 исключено приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.12.2024 № 513 (вводится в действие с 01.03.2025).
Приложение 11
к Правилам добровольного
переселения лиц
для повышения мобильности
рабочей силы
Форма
РЕШЕНИЕ
о выплате материальной помощи по сертификату экономической мобильности
"___" _____ 20___ года № _______
Сноска. Правила дополнены приложением 11 в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.12.2024 № 513 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 14.11.2025 № 359 (вводится в действие с 01.01.2026); внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.05.2026 № 209 (вводятся в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Центр трудовой мобильности _______________________________ области
в соответствии с пунктом 68 Правил добровольного переселения лиц для повышения
мобильности рабочей силы рассмотрев заявление о выплате субсидий, принял
нижеследующее решение:
1. Выплатить заявителю материальную помощь по сертификату экономической
мобильности в размере __________________(сумма прописью) тенге.
п/п
Фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
аявителя и членов его семьи
(при наличии)
Адрес приобретаемого жилья
Сумма к выплате
(тенге)

1) екінші деңгейдегі банктерде ашылған ағымдағы шот нөмірі;
2) тұрғын үйді жалдау шарты.
____________________________________________
_____________________________________________
20__жылғы "___" _____
________________________
(өтініш берушінің қолы)
Жұмыс күшінің ұтқырлығын
арттыру үшін адамдардың ерікті
түрде қоныс аудару
қағидаларына
9-қосымша
Ескерту. 9-қосымша алып тасталды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 31.12.2024 № 513 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жұмыс күшінің ұтқырлығын
арттыру үшін адамдардың
ерікті түрде қоныс
аудару қағидаларына
10-қосымша
Нысан
Көшуге арналған субсидиялар, тұрғын үйді жалдау (жалға алу), коммуналдық қызметтерге ақы төлеу бойынша шығыстарды өтеу, сондай-ақ экономикалық ұтқырлық сертификаттары түріндегі материалдық көмек төлеуге өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы ҚОЛХАТ
Ескерту. 10-қосымша алып тасталды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 31.12.2024 № 513 (01.03.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жұмыс күшінің ұтқырлығын
арттыру үшін адамдардың
ерікті түрде қоныс аудару
қағидаларына
11-қосымша
Нысан
Экономикалық мобильділік сертификаты бойынша материалдық көмек төлеу туралы ШЕШІМ 20_ жылғы "___" _№ _______
Ескерту. Қағидалар 11-қосымшамен толықтырылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 31.12.2024 № 513 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 14.11.2025 № 359 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
_______________________________ облыстарының еңбек мобильділігі орталығы Жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін адамдарды ерікті түрде көшіру қағидаларының 68-тармағына сәйкес субсидиялар төлеу туралы өтінішті қарап, мынадай шешім қабылдады:
1. Өтініш берушіге экономикалық мобильділік сертификаты бойынша материалдық көмек __________________ (сомасы жазбаша) теңге мөлшерінде төленсін.
№ р/с
Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және оның отбасы мүшелерінің (бар болса)
Сатып алынатын тұрғын үйдің мекенжайы
Төлем сомасы (теңге)

2. Перечислить на текущий счет KZ
_____________________________________________________________________
(указываются наименование банка, БИН банка, БИК банка, номер банковского
счета получателя)
Подпись руководителя _______________/ (Фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 12
к Правилам добровольного
переселения лиц
для повышения мобильности
рабочей силы
Форма
РЕШЕНИЕ №
о выплате материальной помощи в виде субсидий на переезд
"___" _____ 20___ года № _______
Сноска. Правила дополнены приложением 12 в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.12.2024 № 513 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 14.11.2025 № 359 (вводится в действие с 01.01.2026); внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.05.2026 № 209 (вводятся в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Центр трудовой мобильности _______________________________области
в соответствии с пунктом 70 Правил добровольного переселения лиц для повышения
мобильности рабочей силы рассмотрев заявление о выплате субсидий, принял
нижеследующее решение:
1) Выплатить заявителю и членам его семьи (при наличии) субсидии на переезд
заявителю в следующих размерах:
п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
заявителя и членов его семьи (при наличии)
Размер субсидии
(МРП)
Сумма к выплате
(тенге)
2. Перечислить на текущий счет KZ _______________________________
(указываются наименование банка, БИН банка, БИК банка,
номер банковского счета получателя)
Подпись руководителя _______________/
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 13
к Правилам добровольного
переселения лиц
для повышения мобильности
рабочей силы
Форма
РЕШЕНИЕ
о выплате материальной помощи в виде субсидий возмещение расходов
по найму (аренде) жилья, оплате коммунальных услуг "__" __20_года №
Сноска. Правила дополнены приложением 13 в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.12.2024 № 513 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 14.11.2025 № 359 (вводится в действие с 01.01.2026); внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.05.2026 № 209 (вводятся в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Центр трудовой мобильности _______________________________области в соответствии с пунктом 71 Правил добровольного переселения лиц для повышения мобильности рабочей силы рассмотрев заявление о выплате субсидий, принял нижеследующее решение:

2. KZ _______________________________ағымдағы шотына аудару
(банктің атауы, банктің БСН, Банктің БСК, алушының банктік шотының нөмірі көрсетіледі)
Басшының қолы _______________/(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Жұмыс күшінің ұтқырлығын
арттыру үшін адамдардың
ерікті түрде қоныс аудару
қағидаларына
12-қосымша
Нысан
Материалдық көмек төлеу түрінде көшуге субсидия туралы
ШЕШІМ 20___ жылы "___" _____ № _______
Ескерту. Қағидалар 12-қосымшамен толықтырылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 31.12.2024 № 513 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 14.11.2025 № 359 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
_______________________________ облыстарының еңбек мобильділігі орталығы жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін адамдарды ерікті түрде қоныс аудару қағидаларының 70-тармағына сәйкес субсидиялар төлеу туралы өтінішті қарап, мынадай шешім қабылдады:
1) өтініш берушіге және оның отбасы мүшелеріне (бар болса) өтініш берушіге көшуге субсидия мынадай мөлшерде төленсін:
№ р/с
Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және оның отбасы мүшелерінің (бар болса)
субсидия мөлшері (АЕК)
төлем сомасы (теңге)
2. KZ _______________________________ағымдағы шотына аудару
(банктің атауы, банктің БСН, Банктің БСК, алушының банктік шотының нөмірі көрсетіледі)
Басшының қолы _______________/(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Жұмыс күшінің ұтқырлығын
арттыру үшін адамдардың
ерікті түрде қоныс аудару
қағидаларына
13-қосымша
Нысан
Субсидиялар түрінде материалдық көмек тұрғын үйді жалдау (жалға алу), коммуналдық қызметтерге ақы төлеу бойынша шығыстарды төлеу туралы
ШЕШІМ 20___ жылы "___" _____ № _______
Ескерту. Қағидалар 13-қосымшамен толықтырылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 31.12.2024 № 513 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 14.11.2025 № 359 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
_______________________________ облыстарының еңбек ұтқырлығы орталығы жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін адамдарды ерікті түрде қоныс аудару қағидаларының 71-тармағына сәйкес субсидиялар төлеу туралы өтінішті қарап, мынадай шешім қабылдады:

1. Выплатить заявителю и членам его семьи (при наличии) субсидии на возмещение расходов по найму (аренде) жилья, оплате коммунальных услуг в следующих размерах:
п/п
Фамилия, имя, отчество. (при его наличии) заявителя и членов его семьи (при наличии)
Размер субсидии
(МРП)
Сумма к выплате
(тенге)
2. Перечислить на текущий счет KZ _______________________________
(указываются наименование банка, БИН банка, БИК банка,
номер банковского счета получателя)
Подпись руководителя _______________/
(Фамилия, имя, отчество. (при его наличии))
Приложение 14
к Правилам добровольного
переселения лиц
для повышения мобильности
рабочей силы
Форма
РЕШЕНИЕ
об отказе в материальной помощи по сертификату экономической мобильности
"__" ________ 20__№ _____________
Сноска. Правила дополнены приложением 14 в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.12.2024 № 513 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 14.11.2025 № 359 (вводится в действие с 01.01.2026); внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.05.2026 № 209 (вводятся в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Центр трудовой мобильности ___________________________________области,
рассмотрев заявление о выплате по сертификату экономической мобильности
1
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя
2
ИИН
3
Номер заявления
4
Статус
5
Дата приема
Отказывает в выплате по сертификату экономической мобильности по основаниям,
предусмотренным подпунктом ______части седьмой пункта 68 Правил добровольного
переселения лиц для повышения мобильности рабочей силы.
Подпись руководителя _______________/
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 2
к приказу Заместитель Премьер-
Министра - Министр труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 22 июня 2023 года № 234
Перечень
утративших силу некоторых приказов и структурных элементов приказа Министерства труда и социальной защиты и здравоохранения и социального развития Республики Казахстан
1. Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 14 июня 2016 года № 515 "Об утверждении Правил добровольного переселения лиц для повышения мобильности рабочей силы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13921).
2. Пункт 2 перечня некоторых приказов Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан, в которые вносятся изменения, утвержденного приказом Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 14 февраля 2017 года № 8 "О внесении изменений в некоторые приказы Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан и признании утратившими силу некоторых приказов Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14863);

1. Өтініш берушіге және оның отбасы мүшелеріне (бар болса) тұрғын үйді жалдау (жалға алу), Коммуналдық қызметтерге ақы төлеу бойынша шығыстарды өтеуге мынадай мөлшерде субсидиялар төленсін:
р/с
Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және оның отбасы мүшелерінің (бар болса)
Субсидия мөлшері
(АЕК)
Төлем сомасы
(теңге)
2. KZ _______________________________ағымдағы шотына аудару
(банктің атауы, банктің БСН, Банктің БСК, алушының банктік шотының нөмірі көрсетіледі)
Басшының қолы_______________/(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Жұмыс күшінің ұтқырлығын
арттыру үшін адамдардың
ерікті түрде қоныс
аудару қағидаларына
14-қосымшпа
Экономикалық мобильділік сертификаты бойынша материалдық көмектен бас тарту туралы
ШЕШІМ 20___ жылы "___" _____ № _______
Ескерту. Қағидалар 14-қосымшамен толықтырылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 31.12.2024 № 513 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 14.11.2025 № 359 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
___________________________________облыстарының еңбек мобильділігі орталығы экономикалық мобильділік сертификаты бойынша төлем туралы өтінішті қарап шықты.
1.
Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
2.
ЖСН
3.
Өтініш нөмірі
4.
Мәртебесі
5.
Қабылдау күні
Жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін адамдарды ерікті түрде қоныс аудару қағидаларының 68-тармағы жетінші бөлігінің __ тармақшасында көзделген негіздер бойынша экономикалық мобильділік сертификатын төлеуден бас тартады.
Басшының қолы_______________/( Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары -
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
2023 жылғы 22 маусымдағы
№ 234 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау және Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрліктерінің күші жойылған кейбір бұйрықтары мен бұйрықтардың құрылымдық элементтер тізімі
1. "Жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін адамдардың ерікті түрде қоныс аудару қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 14 маусымдағы № 515 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде нөмірі № 13921 болып тіркелді);
2. "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2017 жылғы 14 ақпандағы № 8 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесінің 2-тармағы (нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде нөмірі № 14863 болып тіркелді);

3. Пункт 5 перечня некоторых приказов Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнение, утвержденного приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 14 июня 2018 года № 242 "О внесении изменений и дополнения в некоторые приказы Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17194);
4. Пункт 1 приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 4 января 2019 года № 5 "О внесении изменений и дополнений в приказы Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 14 июня 2016 года № 515 "Об утверждении Правил добровольного переселения лиц для повышения мобильности рабочей силы" и от 14 июня 2016 года № 516 "О некоторых вопросах содействия занятости населения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18161);
5. Пункт 3 перечня некоторых приказов Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан, в которые вносятся изменения, утвержденного приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 27 марта 2019 года № 146 "О внесении изменений в некоторые приказы Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18446);
6. Пункт 3 перечня некоторых приказов Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан, в которые вносятся изменения, утвержденного приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 26 августа 2019 года № 461 "О внесении изменений в некоторые приказы Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19289);
7. Пункт 2 перечня некоторых приказов Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан и исполняющего обязанности Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан в которые вносятся изменения и дополнения, утвержденного приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 12 июня 2020 года № 226 "О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан и исполняющего обязанности Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20854);

3. "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2018 жылғы 14 маусымдағы № 242 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің өзгерістер мен толықтыру енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесінің 5-тармағы (нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде нөмірі № 17194 болып тіркелді);
4. "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің "Жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін адамдардың ерікті түрде қоныс аудару қағидаларын бекіту туралы" 2016 жылғы 14 маусымдағы № 515 және "Халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің кейбір мәселелері туралы" 2016 жылғы 14 маусымдағы № 516 бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 2019 жылғы 4 қаңтардағы № 5 бұйрығының 1-тармағы (нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде нөмірі № 18161 болып тіркелді);
5. Қазақстан Республикасы "Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 27 наурыздағы № 146 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесінің 3-тармағы (нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде нөмірі № 18446 болып тіркелді);
6. "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 26 тамыздағы № 461 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесінің 3-тармағы (нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде нөмірі № 19289 болып тіркелді);
7. "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің мен Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрі міндетін атқарушының кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 12 маусымдағы № 226 бұйрығымен бекітілген згерістер мен толықтырулар енгізілетін Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің мен Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрі міндетін атқарушының кейбір бұйрықтарының тізбесінің 2-тармағы (нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде нөмірі № 20854 болып тіркелді);

8. Пункт 3 перечня некоторых приказов Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан и исполняющего обязанности Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан, в которые вносятся изменения, утвержденного приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 11 августа 2021 года № 284 "О внесении изменений в некоторые приказы Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан и исполняющего обязанности Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 23990);
9. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 27 мая 2022 года № 179 "О внесении изменений в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 14 июня 2016 года № 515 "Об утверждении Правил добровольного переселения лиц для повышения мобильности рабочей силы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 28364);
10. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 24 февраля 2023 года № 57 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 14 июня 2016 года № 515 "Об утверждении Правил добровольного переселения лиц для повышения мобильности рабочей силы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 31966).
11. Приказ и.о. Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 6 января 2016 года № 4 "Об утверждении Типового положения комиссии по включению в региональную квоту приема оралманов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13013)
12. Пункт 8 перечня некоторых приказов Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан и исполняющего обязанности Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан, в которые вносятся изменения, утвержденного приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 16 марта 2021 года № 78 "О внесении изменений в некоторые приказы Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан и исполняющего обязанности Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22354).

8. "Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрі міндетін атқарушының кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2021 жылғы 11 тамыздағы № 284 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрі міндетін атқарушының өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесінің 3-тармағы (нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде нөмірі № 23990 болып тіркелді);
9. "Жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін адамдардың ерікті түрде қоныс аудару қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 14 маусымдағы № 515 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2022 жылғы 27 мамырдағы № 179 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде нөмірі № 28364 болып тіркелді);
10. "Жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін адамдардың ерікті түрде қоныс аудару қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 14 маусымдағы № 515 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 24 ақпандағы № 57 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде нөмірі № 31966 болып тіркелді).
11. "Қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу жөніндегі комиссияның үлгілік ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің м.а. 2016 жылғы 6 қаңтардағы № 4 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде нөмірі № 13013 болып тіркелді).
12. "Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрі міндетін атқарушының кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2021 жылғы 16 наурыздағы № 78 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрі міндетін атқарушының өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесінің 8-тармағы (нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде нөмірі № 22354 болып тіркелді).