1) на танцевальных площадках, дискотеках, в клубах, кафе, ресторанах, казино и других общественных местах, как при платном входе, так и с сумм гарантированной оплаты, в т. ч. со стоимости членских взносов, клубных карточек и тому подобных;
4
2) на транспорте (в самолетах, поездах и других видах транспорта)
0,001
(от стоимости билетов)
24.
За исполнение музыкальных произведений с текстом или без текста в качестве сопровождения спортивных соревнований, показательных выступлений спортсменов, игровых аттракционов, показа мод, проведение выставок, ярмарок, фестивалей, конкурсов и других мероприятий, исполняемых массовых аренах при платном входе
1 (за всю программу)
Ставки авторского вознаграждения за использование музыкальных произведений с текстом или без текста в кинотеатрах, видеосалонах и других общественных местах при демонстрации аудиовизуальных произведений (кино-, теле- и видеофильмов и тому подобных)
25.
За использование музыкальных произведений с текстом или без текста при демонстрации аудиовизуальных произведений (кино-, теле- и видеофильмов и тому подобных) в кинотеатрах, видеосалонах и других общественных местах
1
Ставки авторского вознаграждения за публичное исполнение музыкальных произведений с текстом или без текста, литературных произведений при бесплатном для слушателей входе
26.
За исполнение музыкальных произведений с текстом или без текста, литературных произведений как артистами- исполнителями, так и при исполнении с помощью технических средств (проигрыватели любых носителей звука) при бесплатном входе в

1) би алаңдарында, дискотекаларда, клубтарда, дәмханаларда, мейрамханаларда, сауықханаларда және басқа да қоғамдық орындарда ақы төлеп кiргенде де, кепілдi төлем сомасынан да, оның iшінде мүшелiк жарналардың, клуб кәртішкелерінің құнынан және соған ұқсастардан;
4
2) көлікте (ұшақта, пойызда және басқа да көлік түрлерінде) орындағаны үшiн
0,001 (билеттердің құнынан)
24.
Ақы төлеп кiретiн көпшілiк ареналарда орындалатын мәтiнi бар немесе мәтiнi жоқ музыкалық туындыларды спорт жарыстарын, спортшылардың өнер көрсетулерiн, ойын аттракциондарын, сән көрсетулерiн, көрмелер, жәрмеңкелер, фестивальдар, конкурстар және басқа да шаралар өткiзудi сүйемелдеу ретiнде орындағаны үшін
1 (бүкiл бағдарлама үшін)
Кинотеатрларда, бейнесалондарда және басқа қоғамдық орындарда дыбыс-бейнежазу туындыларын (кино, теле, бейнефильмдерді және соған ұқсастарды) көрсету кезiнде мәтiнi бар немесе мәтiнi жоқ музыкалық туындыларды пайдаланғаны үшiн авторлық сыйақы мөлшерлемелері
25.
Кинотеатрларда, бейнесалондарда және басқа қоғамдық орындарда дыбыс-бейнежазу туындыларын (кино, теле, бейнефильмдерді және соған ұқсастарды) көрсету кезiнде мәтiнi бар немесе мәтiнi жоқ музыкалық туындыларды пайдаланғаны үшін
1
Тыңдаушылар үшiн кiру ақысыз болған кезде мәтiнi бар немесе мәтiнi жоқ музыкалық туындыларды, әдеби туындыларды орындағаны үшiн авторлық сыйақы мөлшерлемелері
26.
Мәтiнi бар немесе мәтiнi жоқ музыкалық туындыларды, әдеби туындыларды орындаушы-әртiстер де, техникалық құралдардың көмегiмен де (кез келген дыбыс тасығыштарының ойнатқыштары) ақысыз кiретiн

1) дискотеках
2) ночных клубах
3) ресторанах
4) кафе
5) кинотеатрах, казино, барах, бистро, столовых, открытых площадках, игровых аттракционах и других общественных местах
3 МРП
3 МРП
2 МРП
1,5 МРП
0,5 МРП
Расшифровка аббревиатуры:
МРП - месячный расчетный показатель
Приложение 2 к приказу
Министр юстиции
Республики Казахстан
от 22 июня 2023 года № 400
Минимальные ставки авторского вознаграждения за использование произведений путем публичного сообщения
п/п
Вид использования произведений
Ставки авторского вознаграждения
в процентах
1.
За сообщение в эфир выпущенных в свет произведений
1 %
(от общей суммы дохода)
2.
За сообщение по кабелю выпущенных в свет произведений
3 %
(от общей суммы дохода)
3.
За сообщение произведений посредством спутникового телевидения
4 %
(от общей суммы дохода)
Приложение 3 к приказу
Министр юстиции
Республики Казахстан
от 22 июня 2023 года № 400
Минимальные ставки авторского вознаграждения за воспроизведение и (или) распространение произведений
п/п
Вид использования произведений
Ставки авторского вознаграждения
1.
Воспроизведение (тиражирование) и (или) распространение произведений в звуковой записи
3 % – от отпускной цены каждого выпущенного экземпляра звукозаписи (независимо от количества произведений, записанных на носителях звукозаписи)
2.
Воспроизведение и распространение произведений в качестве мелодий (рингтонов) для сотовых (мобильных) телефонов
10 % – от дохода за использование произведения
3.
Сдача экземпляров звукозаписей и (или) аудиовизуальных произведений в прокат (внаем)
1 МРП
Расшифровка аббревиатуры:
МРП - месячный расчетный показатель
Приложение 4 к приказу
Министр юстиции
Республики Казахстан
от 22 июня 2023 года № 400
Минимальные ставки авторского вознаграждения за воспроизведение аудиовизуальных произведений в личных целях без согласия автора
п/п
Воспроизведение аудиовизуальных произведений в личных целях
Ставки авторского вознаграждения в процентах
1.
Воспроизведение аудиовизуальных произведений в личных целях без согласия автора, подлежащее уплате лицами, изготавливающими оборудование и материальные носители, используемые для такого воспроизведения (от цены реализации единицы оборудования и материальных носителей)
0,35 %
2.
Воспроизведение аудиовизуальных произведений в личных целях без согласия автора, подлежащее уплате лицами, импортирующими оборудование и материальные носители, используемые для такого воспроизведения (от таможенной стоимости единицы оборудования и материальных носителей)
0,35 %

1) дискотекаларда
2) түнгi клубтарда
3) мейрамханаларда
4) дәмханаларда
5) кинотеатрларда, сауықханаларда, барларда, бистроларда, асханаларда, ашық алаңдарда, ойын аттракциондарында және басқа да қоғамдық орындарда орындағаны үшін
3 АЕК
3 АЕК
2 АЕК
1,5 АЕК
0,5 АЕК
Аббревиатураның толық жазылуы:
АЕК - айлық есептік көрсеткіш
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
2023 жылғы 22 маусымдағы
№ 400 Бұйрыққа
2-қосымша
Туындыларды көпшiлiкке хабарлау жолымен пайдаланғаны үшiн авторлық сыйақының ең төмен мөлшерлемелері
р/с
Туындыларды пайдалану түрі
Пайызбен алғандағы авторлық сыйақы мөлшерлемелері
1.
Жарыққа шыққан туындыларды эфирге хабарлағаны үшiн
1 % (кiрістің жалпы сомасынан)
2.
Жарыққа шыққан туындыларды кәбiл бойынша хабарлағаны үшiн
3 % (кiрістің жалпы сомасынан)
3.
Туындыларды жерсерiктiк телевизия арқылы хабарлағаны үшін
4 % (кiрістің жалпы сомасынан)
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
2023 жылғы 22 маусымдағы
№ 400 Бұйрыққа
3-қосымша
Туындыларды қайта шығарғаны және (немесе) таратқаны үшiн авторлық сыйақының ең төмен мөлшерлемелері
р/с
Туындыларды пайдалану түрі
Авторлық сыйақы мөлшерлемелері
1.
Туындыларды дыбыстық жазуда шығару(көбейту) және (немесе) тарату
қайта дыбыстық жазудың әрбiр шығарылған данасының еркiн бағасынан (дыбыстық жазу тасушыларына жазылған туындылардың санына қарамастан) – 3 %
2.
Туындыларды ұялы (ұтқыр) телефондар үшiн әуен (рингтондар) ретiнде қайта шығару және тарату
туындыны пайдаланғаны үшін кiрiстен – 10 %
3.
Дыбыстық жазуларды және (немесе) дыбыс-бейнежазу туындыларының даналарын прокатқа (жалға) беру
1 АЕК
Аббревиатураның толық жазылуы:
АЕК - айлық есептік көрсеткіш
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
2023 жылғы 22 маусымдағы
№ 400 Бұйрыққа
4-қосымша
Дыбыстау-бейнелеу туындыларын автордың келісімінсіз жеке мақсатта қайта шығарғаны үшін авторлық сыйақының ең төмен мөлшерлемелері
Ескерту. Алып тасталды - ҚР Әділет министрінің 28.01.2026 № 84 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.