Об утверждении минимальных ставок вознаграждения исполнителям и производителям фонограмм
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 22 июня 2023 года № 401. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 июня 2023 года № 32873.
В соответствии со статьей 40-2 Закона Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые минимальные ставки вознаграждения исполнителям и производителям фонограмм.
2. Департаменту по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра юстиции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр юстиции
Республики Казахстан
А. Ескараев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство культуры и спорта
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министр юстиции
Республики Казахстан
от 22 июня 2023 года № 401
Минимальные ставки вознаграждения исполнителям и производителям фонограмм
Сноска. Приложение с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции РК от 28.01.2026 № 84 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Вид, место, условия использования, пользователи
Минимальные ставки вознаграждения
при платном входе
при бесплатном входе
Использование исполнений и фонограмм путем публичного исполнения,
показа, сообщения и доведения до всеобщего сведения
1.
Кафе, бары (в месяц за каждое посадочное место)
0,2 МРП
0,1 МРП
2.
Рестораны (в месяц за каждое посадочное место)
0,25 МРП

Орындаушыларға және фонограммалар шығарушыларға берілетін сыйақының ең төмен мөлшерлемелерін бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2023 жылғы 22 маусымдағы № 401 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 22 маусымда № 32873 болып тіркелді.
"Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 40-2-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берiліп отырған орындаушыларға және фонограммалар шығарушыларға берілетін сыйақының ең төмен мөлшерлемелері бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Зияткерлік меншік құқығы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Әділет вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
А. Ескараев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт
министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика
министрлігі
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
2023 жылғы 22 маусымдағы
№ 401 Бұйрыққа
қосымша
Орындаушыларға және фонограммалар шығарушыларға берілетін сыйақының ең төмен мөлшерлемелері
Ескерту. Қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Әділет министрінің 28.01.2026 № 84 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
р/с №
Пайдаланудың түрі, орны, талаптары, пайдаланушылар
Сыйақының ең төмен мөлшерлемелері
ақылы кіру кезінде
тегін кіру кезінде
Көпшілік алдында орындау, көрсету, жалпы жұрттың назарына хабарлау және жеткізу жолымен орындаулар мен фонограммаларды пайдалану
1.
Дәмханалар, барлар (айына әрбір отыратын орынға)
0,2 АЕК
0,1 АЕК
2.
Мейрамханалар (айына әрбір отыратын орынға)
0,25 АЕК

0,15 МРП
3.
Иные объекты общественного питания (в месяц за каждое посадочное место)
0,008 МРП
0,004 МРП
4.
Ночные клубы (в месяц за каждое посадочное место)
1 % от дохода от продажи
билетов
0,2 МРП
5.
Казино и другие игорные заведения (в месяц за каждое посадочное место)
0,4 МРП
6.
Культурно-развлекательные центры, комплексы (в месяц за каждый квадратный метр озвучиваемой площади)
0,05 МРП
7.
Спортивно-оздоровительные центры, комплексы (в месяц за каждый квадратный метр, озвучиваемой площади)

0,15 АЕК
3.
Басқа да қоғамдық тамақтандыру объектілері (айына әрбір отыратын орынға)
0,008 АЕК
0,004 АЕК
4.
Түнгі клубтар (айына әрбір отыратын орынға)
билеттерді сатудан түскен кірістен 1 %
0,2 АЕК
5.
Казино және басқа да ойын мекемелері (айына әрбір отыратын орынға)
0,4 АЕК
6.
Мәдени ойын-сауық орталықтары, кешендер (айына дыбыстандырылатын алаңның әрбір шаршы метрі үшін)
0,05 АЕК
7.
Спорттық-сауықтыру орталықтары, кешендері (айына дыбыстандырылатын алаңның әрбір шаршы метрі үшін)

0,01 МРП
0,001 МРП
8.
Ярмарки, выставки, показы мод, конкурсы красоты и профессионального мастерства (в месяц за каждый квадратный метр озвучиваемой площади)
0,02 МРП
0,002 МРП
9.
Гостиницы, санатории, дома отдыха и пансионаты (в месяц за единицу технического средства, используемого для публичного исполнения, показа, сообщения и доведения до всеобщего сведения)
0,016 МРП
10.
Средства пассажирского транспорта (от дохода, полученного в результате продажи каждого билета)

0,01 АЕК
0,001 АЕК
8.
Жәрмеңкелер, көрмелер, сән көрсетулер, сұлулық және кәсіби шеберлік сайыстары (айына дыбыстандырылатын алаңның әрбір шаршы метрі үшін)
0,02 АЕК
0,002 АЕК
9.
Қонақүйлер, санаторийлер, демалыс үйлері және пансионаттар (айына көпшілік алдында орындау, көрсету, хабарлау және жалпы жұрттың назарына жеткізу үшін қолданылатын техникалық құралдың бірлігі үшін)
0,016 АЕК
10.
Жолаушылар көлігі құралдары (әрбір билетті сату нәтижесінде түскен кірістен)

0,001 %
11.
Спортивные соревнования, показательные выступления спортсменов (от дохода полученного при проведении каждого мероприятия)
0,05 %
0,001 %
12.
Места для массового катания на коньках, роликах (в месяц за каждый квадратный метр помещения (территории), используемого для этих целей)
0,05 МРП
0,01 МРП
13.
Театры, кинозалы и иные места, предназначенные для демонстрации фильмов (в месяц за каждый квадратный метр озвучиваемого помещения)
0,01 МРП
0,001 МРП
14.
Культурно-досуговые организации (парки культуры и отдыха, дома и дворцы культуры, аквапарки) (в месяц за каждый квадратный метр озвучиваемой территории (помещения)
0,01 МРП
0,001 МРП
15.
Торговые дома, магазины, торговые рынки и иные места, предназначенные для целей торговли (в месяц за каждый квадратный метр, озвучиваемой территории)
0,002 МРП
16.
Театрализованные, концертные, цирковые программы (от дохода, полученного в результате проведения мероприятия)
0,02 %
0,01 %
17.
Массовые мероприятия, дни города, праздники, фестивали (от дохода, полученного в результате проведения мероприятия)
0,02 %
0,01 %
18.
С помощью систем музыкальных автоматов и караоке (в месяц за каждый музыкальный автомат и караоке)
0,2 МРП
0,1 МРП
19.
Эфирные телевещательные организации, зарегистрированные в Республике Казахстан в установленном законодательством порядке (от дохода, полученного от рекламы)
0,1 %
20.
Эфирные радиовещательные организации, зарегистрированные в Республике Казахстан в установленном законодательством порядке (от дохода, полученного от рекламы)
0,1 %
21.
Кабельные (проводные), спутниковые телевещательные организации, зарегистрированные в Республике Казахстан в установленном законодательством порядке (в месяц от полученной абонентской платы за услуги кабельного, спутникового телевидения)
0,1 %
22.
Кабельные (проводные), спутниковые радиовещательные организации, зарегистрированные в Республике Казахстан в установленном законодательством порядке (в месяц от полученной абонентской оплаты за услуги кабельного, спутникового радиовещания)
0,1 %
Использование исполнений и фонограмм путем воспроизведения (тиражирования) и (или) распространения с целью извлечения прибыли
23.
Воспроизведение (тиражирование) и (или) распространение исполнений в звуковой и аудиовизуальной записи (от отпускной цены каждого выпущенного экземпляра, независимо от количества исполнений)
0,3 %
24.
Воспроизведение и (или) распространение исполнений и фонограмм в качестве музыки, мелодий (рингтонов, реалтонов) и гудков (рингбэктонов) для телефонов (мобильных, смартфонов, карманных персональных компьютеров), систем музыкальных аппаратов, автоматов и караоке (в месяц за каждое используемое произведение за каждый раз использования)

0,001%
11.
Спорттық жарыстар, спортшылардың көрсетілімдік орындаулары (әрбір өткізілген іс-шарадан түскен кірістен)
0,05 %
0,001 %
12.
Конькимен, роликпен жаппай сырғанау орындары (айына осы мақсатта пайдаланатын орындардың (аумақтың) әрбір шаршы метрі үшін)
0,05 АЕК
0,01 АЕК
13.
Театрлар, кинозалдар және фильмдерді демонстрациялауға арналған өзге де орындар (айына дыбыстандырылатын үй-жайдың әрбір шаршы метрі үшін)
0,01 АЕК
0,001 АЕК
14.
Мәдени-демалыс ұйымдары (мәдениет және демалыс парктері, мәдениет үйлері мен сарайлары, аквапарктер) (айына дыбыстандырылатын аумақтың (үй-жайдың) әрбір шаршы метрі үшін)
0,01 АЕК
0,001 АЕК
15.
Сауда үйлері, дүкендер, сауда базарлары және сауда мақсатына арналған өзге де орындар (айына дыбыстандырылатын аумақтың әрбір шаршы метрі үшін)
0,002 АЕК
16.
Театрландырылған, концерттік, цирктік бағдарламалар (іс-шара өткізу нәтижесінде түскен кірістен)
0,02 %
0,01 %
17.
Бұқаралық іс-шаралар, қала күндері, мейрамдар, фестивальдар (іс-шара өткізу нәтижесінде түскен кірістен)
0,02 %
0,01 %
18.
Музыкалық автоматтар жүйелері және караоке арқылы (айына әрбір музыкалық автомат және караоке үшін)
0,2 АЕК
0,1 АЕК
19.
Қазақстан Республикасында заңнамада белгіленген тәртіппен тіркелген эфирлік телевизиялық хабар тарату ұйымдары (жарнамадан түскен кірістен)
0,1%
20.
Қазақстан Республикасында заңнамада белгіленген тәртіппен тіркелген эфирлік радио хабар тарату ұйымдары (жарнамадан түскен кірістен)
0,1%
21.
Қазақстан Республикасында заңнамада белгіленген тәртіппен тіркелген кәбілдік (өткізгішті), жерсеріктік телевизиялық хабар тарату ұйымдары (айына кәбілдік, жерсеріктік теледидар қызметі үшін түскен абоненттік төлемнен)
0,1%
22.
Қазақстан Республикасында заңнамада белгіленген тәртіппен тіркелген кәбілдік (өткізгішті), жерсеріктік радио хабар тарату ұйымдары (айына кәбілдік, жерсеріктік радио хабар тарату қызметі үшін түскен абоненттік төлемнен)
0,1%
Табыс алу мақсатында қайта шығару (көбейту) және (немесе) тарату арқылы орындаулар мен фонограммаларды пайдалану
23.
Орындауларды дыбыс және дыбыстау-бейнелеу жазбаларында қайта шығару (көбейту) және (немесе) тарату (орындаулардың санына қарамастан, әрбір шығарылған данасын өткізу бағасынан)
0,3%
24.
Орындаулар мен фонограммаларды телефондар (ұялы, смартфондар, дербес қалта компьютерлері), музыкалық аппараттар, автоматтар және караоке жүйелері үшін музыка, әуен (рингтондар, реалтондар) және қоңырау (рингбэктондар) ретінде қайта шығару және (немесе) тарату (айына әрбір пайдаланылатын туындының әрбір пайдаланғаны үшін)

0,03 МРП
25.
Сдача экземпляров исполнений в виде звукозаписей и (или) аудиовизуальной записи в прокат, внаем (в месяц за каждый используемый экземпляр)
0,01 МРП
Воспроизведение фонограмм в личных целях без согласия исполнителя и производителя фонограммы
Сноска. Раздел исключен приказом Министра юстиции РК от 28.01.2026 № 84 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Расшифровка аббревиатуры:
МРП - месячный расчетный показатель

0,03 АЕК
25.
Орындаулардың дыбыс жазбалары және (немесе) дыбыстау-бейнелеу түріндегі даналарын прокатқа, жалға беру (айына әрбір пайдаланылатын дана үшін)
0,01 АЕК
Фонограммаларды орындаушының және фонограмма шығарушының келісімінсіз жеке мақсатта қайта шығару
Ескерту. Бөлім алып тасталды - ҚР Әділет министрінің 28.01.2026 № 84 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Аббревиатураның толық жазылуы:
АЕК - айлық есептік көрсеткіш