Об утверждении Правил прохождения обучения по программе подготовки медиаторов
Приказ Министра информации и общественного развития Республики Казахстан от 14 июня 2023 года № 244-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 июня 2023 года № 32854.
В соответствии с подпунктом 1) пункта 4 статьи 9 Закона Республики Казахстан "О медиации" и подпунктом 87) пункта 15 Положения о Министерстве культуры и информации Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 октября 2023 года № 866 "О некоторых вопросах Министерства культуры и информации Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра культуры и информации РК от 30.12.2025 № 696-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила прохождения обучения по программе подготовки медиаторов.
2. Комитету по делам гражданского общества Министерства информации и общественного развития Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства информации и общественного развития Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства информации и общественного развития Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра информации и общественного развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
министр информации и
общественного развития
Республики Казахстан
Д. Қыдырәлі
Утверждены приказом
Министр информации
и общественного развития
Республики Казахстан
от 14 июня 2023 года № 244-НҚ
Правила прохождения обучения по программе подготовки медиаторов
Сноска. Правила – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра культуры и информации РК от 30.12.2025 № 696-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила прохождения обучения по программе подготовки медиаторов (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1) пункта 4 статьи 9 Закона Республики Казахстан "О медиации" (далее – Закон) и подпунктом 87) пункта 15 Положения о Министерстве культуры и информации Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 октября 2023 года № 866, и определяют порядок прохождения обучения по программе подготовки медиаторов.

Медиаторларды даярлау бағдарламасы бойынша оқытудан өткізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрінің 2023 жылғы 14 маусымдағы № 244-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 20 маусымда № 32854 болып тіркелді.
"Медиация туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 9-бабының 4-тармағы 1) тармақшасына және "Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 4 қазандағы № 866 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі туралы ереженің 15-тармағы 87) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Мәдениет және ақпарат министрінің 30.12.2025 № 696-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Медиаторларды даярлау бағдарламасы бойынша оқытудан өткізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрлігінің Азаматтық қоғам істері комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ақпарат және қоғамдық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ақпарат және қоғамдық даму министрі
Д. Қыдырәлі
Қазақстан Республикасының
Ақпарат және қоғамдық даму
министрі
2023 жылғы 14 маусымдағы
№ 244-НҚ бұйрығымен
бекітілген
Медиаторларды даярлау бағдарламасы бойынша оқытудан өткізу қағидалары
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Мәдениет және ақпарат министрінің 30.12.2025 № 696-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы медиаторларды даярлау бағдарламасы бойынша оқытудан өткізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Медиация туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 9-бабы 4-тармағының 1) тармақшасына және "Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 4 қазандағы № 866 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 87) тармақшасына сәйкес әзірленді және медиаторларды даярлау бағдарламасы бойынша оқытудан өткізу тәртібін айқындайды.

2. Настоящие Правила служат основой для разработки и утверждения программ подготовки профессиональных медиаторов и тренеров медиаторов организациями медиаторов.
3. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) андрагогика – это область науки, изучающая теорию и практику обучения и воспитания взрослых;
2) медиабельность конфликта – это свойство, характеризующее возможность или невозможность разрешения конкретного конфликта посредством медиации;
3) медиатор – независимое физическое лицо, привлекаемое сторонами для проведения медиации на профессиональной основе или общественных началах в соответствии с требованиями Закона;
4) медиация - процедура урегулирования спора (конфликта) между сторонами при содействии медиатора (медиаторов) в целях достижения ими взаимоприемлемого решения, реализуемая по добровольному согласию сторон;
5) организации медиаторов – некоммерческие организации, создаваемые для объединения медиаторов на добровольной основе для достижения ими общих целей по развитию медиации, не противоречащих законодательству Республики Казахстан;
6) программа подготовки медиаторов – учебный план, описывающий содержание и структуру учебных курсов, специально предназначенных для подготовки лиц, желающих стать медиаторами, и формирующих их профессиональные компетенции;
7) координационный совет по взаимодействию с организациями медиаторов при уполномоченном органе (далее – Координационный совет) – консультативно-совещательный орган, который рассматривает программы подготовки медиаторов, представленные организациями медиаторов.
Глава 2. Порядок утверждения программы подготовки медиаторов
4. Программа подготовки медиаторов состоит из следующих программ:
1) "Общий курс медиации" - предназначен для подготовки лиц, изъявивших желание стать профессиональными медиаторами, при условии соответствия требованиям пункта 4 статьи 9 Закона;
2) "Специализированный курс медиации" - предназначен для подготовки по конкретной области медиации и повышения квалификации профессиональных медиаторов;
3) "Курс подготовки тренеров медиаторов" - предназначен для подготовки тренера медиаторов, изъявивших желание проводить обучение по медиации.
5. Программы подготовки медиаторов разрабатываются организациями медиаторов на основе типовых учебных планов по формам, согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящим Правилам и вносятся на рассмотрение Координационного совета.
6. Координационный совет принимает решение об утверждении программ подготовки медиаторов в срок не позднее 10 (десять) рабочих дней с момента их поступления на рассмотрение.

2. Осы Қағидалар медиаторлар ұйымдарының кәсіби медиаторлар мен медиаторлар жаттықтырушыларын даярлау жөніндегі бағдарламаларды әзірлеуі және бекітуі үшін негіз болады.
3. Осы Қағидаларда келесі ұғымдар пайдаланылады:
1) андрогогика – бұл ересектерді оқыту және тәрбиелеу теориясы мен практикасын зерттейтін ғылым саласы;
2) жанжалдың медиацияға бейімділігі – бұл белгілі бір жанжалдың медиация арқылы шешуге қолайлы немесе қолайсыз болуын сипаттайтын қасиеті;
3) медиатор – осы Заңның талаптарына сәйкес кәсіби немесе қоғамдық негізде медиация жүргізу үшін тараптар тартатын тәуелсіз жеке тұлға;
4) медиация – тараптардың ерікті келісімі бойынша жүзеге асырылатын, олардың өзара қолайлы шешімге қол жеткізуі мақсатында медиатордың (медиаторлардың) жәрдемдесуімен тараптар арасындағы дауды (дау-шарды) реттеу рәсімі;
5) медиаторлар ұйымдары – медиаторлардың Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін медиацияны дамыту жөніндегі ортақ мақсаттарға қол жеткізуі үшін олардың ерікті негізде бірігуі үшін құрылатын коммерциялық емес ұйымдар;
6) медиаторларды даярлау бағдарламасы – медиатор болуға үміткер тұлғаларды арнайы оқытатын, олардың кәсіби құзіреттерін қалыптастыратын оқу курстарының мазмұны мен құрылымын сипаттайтын оқу жоспары;
7) уәкілетті орган жанындағы медиаторлар ұйымдарымен өзара іс – қимыл жөніндегі үйлестіру кеңесі (бұдан әрі – Үйлестіру кеңесі) – медиаторлар ұйымдары ұсынған медиаторларды даярлау бағдарламаларын қарастыратын консультативтік-кеңесші орган.
2 тарау. Медиаторларды даярлау бағдарламасын бекіту тәртібі
4. Медиаторларды даярлау бағдарламасы келесі бағдарламалардан тұрады:
1) "Медиацияның жалпы курсы" - Заңның 9-бабы 4-тармағының талаптарына сәйкес келген жағдайда кәсіби медиатор болуға ниет білдірген тұлғаларды даярлауға арналған;
2) "Медиацияның мамандандырылған курсы" - медиацияның нақты саласы бойынша даярлауға және кәсіби медиаторлардың біліктілігін арттыруға арналған;
3) "Медиаторлар жаттықтырушыларын даярлау курсы" - медиация бойынша оқыту жүргізуге ниет білдірген медиаторлар жаттықтырушысын даярлауға арналған.
5. Медиаторларды даярлау бағдарламалары медиаторлар ұйымдарымен осы Қағидалардың 1, 2 және 3-қосымшаларына сәйкес нысандар бойынша үлгілік оқу жоспарлары негізінде әзірленеді және Үйлестіру кеңесінің қарауына енгізіледі.
6. Үйлестіру кеңесі медиаторларды даярлау бағдарламалары қарауға түскен сәттен бастап 10 (он) жұмыс күнінен кеш емес мерзімде бекіту туралы шешім қабылдайды.

Глава 3. Порядок прохождения обучения по программе "Общий курс медиации"
7. Целью обучения по программе "Общий курс медиации" является приобретение навыков, необходимых для ведения деятельности в качестве медиатора на профессиональной основе.
8. Обучение по программе "Общий курс медиации" проводится организациями медиаторов. Объем программы составляет не менее 72 (семьдесят два) академических часов и содержит теоретическую часть (лекции), проведение практических занятий, согласно приложению 1 к настоящим Правилам
9. Обучение по программе "Общий курс медиации" проводится в дистанционной и/или очной форме.
10. Учебная группа формируется в составе не более 10 (десять) человек.
11. К обучению по программе "Общий курс медиации" не допускаются следующие лица:
1) уполномоченные на выполнение государственных функций и приравненные к нему;
2) признанные судом в установленном законом порядке недееспособными или ограниченно дееспособными;
3) в отношении которых осуществляется уголовное преследование;
4) имеющие не погашенную или не снятую в установленном законом порядке судимость.
12. До начала обучения лицом предоставляются следующие документы:
1) диплом о высшем образовании или электронный документ из сервиса цифровых документов (требуется для сверки);
2) документ, удостоверяющий личность, в том числе документ предоставляемый физическим и юридическим лицам посредством сервиса цифровых документов;
3) cогласно приложению 4 к настоящим Правилам, лица, изъявившие желание пройти обучение по программе "Общий курс медиации" предоставляют согласие на сбор и обработку своих персональных данных в порядке, установленном статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите".
В случае отказа в приеме на обучение организация медиаторов предоставляет заявителю мотивированный письменный ответ с указанием конкретных оснований отказа.
Глава 4. Порядок прохождения обучения по программе "Специализированный курс медиации"
13. Целью обучения по программе "Специализированный курс медиации" является подготовка профессиональных медиаторов по конкретной специализации, с учетом особенностей разрешения споров в различных отраслях права и видов конфликтов.
Обучение по программе "Специализированный курс медиации" проходят лица, получившие сертификат об окончании обучения по программе "Общий курс медиации".
14. Обучение по программе "Специализированный курс медиации включает теоретическую часть (лекции), проведение практических занятий, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
15. Обучение по программе "Специализированный курс медиации" проводится в дистанционной и/или очной форме.

3-тарау. "Медиацияның жалпы курсы" бағдарламасы бойынша оқытудан өткізу тәртібі
7. "Медиацияның жалпы курсы" бағдарламасы бойынша оқытудың мақсаты кәсіби негіздегі медиатор ретінде қызметті жүргізу үшін қажетті дағдыларды игеру болып табылады.
8. "Медиацияның жалпы курсы" бағдарламасы бойынша оқытуды медиаторлар ұйымдары жүргізеді. Бағдарламаның көлемі кемінде 72 (жетпіс екі) академиялық сағатты құрайды және осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес теориялық бөлімді (дәрістерді), практикалық сабақтар өткізуді қамтиды.
9. "Медиацияның жалпы курсы" бағдарламасы бойынша оқыту қашықтан және/немесе күндізгі нысанда жүргізіледі.
10. Оқу тобы 10 (он) адамнан аспайтын құрамда қалыптастырылады.
11. "Медиацияның жалпы курсы" бағдарламасы бойынша оқытуға келесі тұлғалар жіберілмейді:
1) мемлекеттік функцияларды орындауға уәкілетті және оған теңестірілген;
2) заңда белгіленген тәртіппен сот әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі деп таныған;
3) оған қатысты қылмыстық қудалау жүзеге асырылатын;
4) заңда белгіленген тәртіппен өтелмеген немесе алынбаған соттылығы бар.
12. Оқыту басталғанға дейін тұлға келесі құжаттарды ұсынады:
1) жоғары білім туралы диплом немесе цифрлық құжаттар сервисінен берілетін электрондық құжат (салыстыру үшін қажет);
2) жеке басты куәландыратын құжат, оның ішінде жеке және заңды тұлғаларға цифрлік құжаттар сервисі арқылы берілетін құжат;
3) осы Қағидалардың 4-қосымшасына сәйкес "Медиацияның жалпы курсы" бағдарламасы бойынша оқуға ниет білдірген тұлғалар өздерінің дербес деректерін жинауға және өңдеуге келісімді "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес ұсынады.
Оқытуға қабылдаудан бас тартылған жағдайда медиаторлар ұйымы бас тартудың нақты себептерін көрсете отырып, өтініш берушіге жазбаша дәлелді жауап ұсынады.
4-тарау. "Медиацияның мамандандырылған курсы" бағдарламасы бойынша оқытудан өткізу тәртібі
13. "Медиацияның мамандандырылған курсы" бағдарламасы бойынша оқытудың мақсаты құқықтың әртүрлі салаларындағы дауларды шешу ерекшеліктері мен жанжал түрлерін ескере отырып, нақты мамандану бойынша кәсіби медиаторларды даярлау болып табылады.
"Медиацияның мамандандырылған курсы" бағдарламасы бойынша оқытудан "Медиацияның жалпы курсы" бағдарламасы бойынша оқытуды аяқтағаны туралы сертификат алған тұлғалар өтеді.
14. "Медиацияның мамандандырылған курсы" бағдарламасы бойынша оқыту осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес теориялық бөлімді (дәрістерді), практикалық сабақтарды өткізуді қамтиды.
15. "Медиацияның мамандандырылған курсы" бағдарламасы бойынша оқыту қашықтан және/немесе күндізгі нысанда жүргізіледі.

16. Учебная группа формируется численностью не более 15 (пятнадцать) человек.
17. Обучение проводится организациями медиаторов, объем курса составляет не менее 32 (тридцать два) академических часов по каждому направлению типового учебного плана по программе "Специализированный курс медиации", согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
18. К обучению по программе "Специализированный курс медиации" не допускаются следующие лица:
1) уполномоченные на выполнение государственных функций и приравненные к нему;
2) признанные судом в установленном законом порядке недееспособными или ограниченно дееспособными;
3) в отношении которых осуществляется уголовное преследование;
4) имеющие не погашенную или не снятую в установленном законом порядке судимость.
19. До начала обучения лицом предоставляются следующие документы в организацию медиаторов:
1) сертификат об окончании обучения по программе "Общий курс медиации" (нотариально засвидетельствованную копию в случае непредставления оригинала сертификата для сверки);
2) документ, удостоверяющий личность, либо документы предоставляемые через сервис цифровых документов для физических и юридических лиц;
3) cогласно приложению 4 к настоящим Правилам, лица, изъявившие желание пройти обучение по программе "Специализированный курс медиации", предоставляют согласие на сбор и обработку своих персональных данных в порядке, установленном статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите".
В случае отказа в приеме на обучение организация медиаторов предоставляет заявителю мотивированный письменный ответ с указанием конкретных оснований отказа.
Глава 5. Порядок прохождения обучения по программе "Курс подготовки тренеров медиаторов"
20. Целью обучения по программе "Курс подготовки тренеров медиаторов" является подготовка тренеров медиаторов, осуществляющих обучение медиации.
Обучение по программе "Курс подготовки тренеров медиаторов" проходят лица, получившие сертификат об окончании обучения по программам "Общий курс медиации" и "Специализированный курс медиации".
21. Обучение по программе "Курс подготовки тренеров медиаторов" предусматривает основы андрогогики, педагогическое мастерство, методику обучения медиации, специальные методы.
22. Обучение по программе "Курс подготовки тренеров медиаторов" проводится в очной форме.
23. Обучение проводится организациями медиаторов, объем курса составляет не менее 32 (тридцать два) академических часов по каждой теме типового учебного плана по программе "Курс подготовки тренеров медиаторов", согласно приложению 3 к настоящим Правилам.

16. Оқу тобының саны 15 (он бес) адамнан аспайтын етіп қалыптастырылады.
17. Оқытуды медиаторлар ұйымдары жүргізеді, курстың көлемі осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес "Медиацияның мамандандырылған курсы" бағдарламасы бойынша үлгілік оқу жоспарының әрбір бағыты бойынша кемінде 32 (отыз екі) академиялық сағатты құрайды.
18. "Медиацияның мамандандырылған курсы" бағдарламасы бойынша оқытуға келесі тұлғалар жіберілмейді:
1) мемлекеттік функцияларды орындауға уәкілетті және оған теңестірілген;
2) заңда белгіленген тәртіппен сот әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі деп таныған;
3) оған қатысты қылмыстық қудалау жүзеге асырылатын;
4) заңда белгіленген тәртіппен өтелмеген немесе алынбаған соттылығы бар.
19. Оқыту басталғанға дейін тұлға келесі құжаттарды ұсынады:
1) "Медиацияның жалпы курсы" бағдарламасы бойынша оқытуды аяқтағаны туралы сертификат (салыстыру үшін сертификаттың түпнұсқасы ұсынылмаған жағдайда нотариалды куәландырылған көшірмесі);
2) жеке басты куәландыратын құжат немесе жеке және заңды тұлғаларға цифрлік құжаттар сервисі арқылы берілетін құжат;
3)  осы Қағидалардың 4-қосымшасына сәйкес "Медиацияның мамандандырылған курсы" бағдарламасы бойынша оқуға ниет білдірген тұлғалар өздерінің дербес деректерін жинауға және өңдеуге келісімді "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес ұсынады.
Оқытуға қабылдаудан бас тартылған жағдайда медиаторлар ұйымы бас тартудың нақты себептерін көрсете отырып, өтініш берушіге жазбаша дәлелді жауап ұсынады.
5-тарау. "Медиаторлар жаттықтырушыларын даярлау курсы" бағдарламасы бойынша оқытудан өткізу тәртібі
20. "Медиаторлар жаттықтырушыларын даярлау курсы" бағдарламасы бойынша оқытудың мақсаты медиацияны оқытуды жүзеге асыратын медиаторлар жаттықтырушыларын даярлау болып табылады.
"Медиаторлардың жаттықтырушыларын даярлау курсы" бағдарламасы бойынша оқытуды "Медиацияның жалпы курсы" және "Медиацияның мамандандырылған курсы" бағдарламалары бойынша оқытуды аяқтағаны туралы сертификат алған тұлғалар өтеді.
21. "Медиаторлар жаттықтырушыларын даярлау курсы" бағдарламасы бойынша оқыту андрогогика негіздерін, педагогикалық шеберлікті, медиацияны оқыту әдістемесін, арнайы әдістерді көздейді.
22. "Медиаторлар жаттықтырушыларын даярлау курсы" бағдарламасы бойынша оқыту күндізгі нысанда жүргізіледі.
23. Оқытуды медиаторлар ұйымдары жүргізеді, курстың көлемі осы Қағидалардың 3-қосымшасына сәйкес "Медиаторлар жаттықтырушыларын даярлау курсы" бағдарламасы бойынша үлгілік оқу жоспарының әрбір тақырыбы бойынша кемінде 32 (отыз екі) академиялық сағатты құрайды.

24. К обучению по программе "Курс подготовки тренеров медиаторов" не допускаются следующие лица:
1) уполномоченные на выполнение государственных функций и приравненные к нему;
2) признанные судом в установленном законом порядке недееспособными или ограниченно дееспособными;
3) в отношении которых осуществляется уголовное преследование;
4) имеющие не погашенную или не снятую в установленном законом порядке судимость.
25. До начала обучения лицом предоставляются следующие документы:
1) подтверждающие документы о непрерывной профессиональной деятельности в качестве медиатора, не менее 5 (пять) лет;
документы, подтверждающие профессиональную деятельность;
копии трудового договора;
справка с места работы;
2) сертификаты об окончании обучения по программам "Общий курс медиации" и "Специализированный курс медиации" (нотариально засвидетельствованные копии в случае непредставления оригинала сертификата для сверки);
3) наличие не менее 5 (пять) сертификатов об участии на семинарах и (или) курсах по повышению квалификации. Один из представленных сертификатов выдается не позднее чем за 1 (один) год до момента обучения по программе "Курсу подготовки тренеров медиаторов";
4) документ, удостоверяющий личность, в том числе документ предоставляемый физическим и юридическим лицам посредством сервиса цифровых документов;
5) cогласно приложению 4 к настоящим Правилам, лица, изъявившие желание пройти обучение по программе "Курс подготовки тренеров медиаторов", предоставляют согласие на сбор и обработку своих персональных данных в порядке, установленном статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите".
В случае отказа в приеме на обучение организация медиаторов предоставляет заявителю мотивированный письменный ответ с указанием конкретных оснований отказа.
Глава 6. Итоговая аттестация и сертификация медиаторов
26. По завершении обучения по каждой программе "Общий курс медиации", "Специализированный курс медиации" и "Курс подготовки тренеров медиаторов" проводится итоговая аттестация, удостоверяемая печатью организации медиаторов, осуществлявшей обучение, и выдается сертификат по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
27. Состав экзаменационной комиссии утверждается руководителем организации медиаторов и предусматривает:

24. "Медиаторлар жаттықтырушыларын даярлау курсы" бағдарламасы бойынша оқытуға келесі тұлғалар жіберілмейді:
1) мемлекеттік функцияларды орындауға уәкілетті және оған теңестірілген;
2) заңда белгіленген тәртіппен сотпен әрекетке қабілетсіз немесе әрекетке қабілеттілігі шектеулі деп танылған;
3) оларға қатысты қылмыстық қуғындау жүзеге асырылып жатса;
4) заңда белгіленген тәртіппен өтелмеген немесе алынбаған соттылығы бар.
25. Оқыту басталғанға дейін тұлға келесі құжаттарды ұсынады:
1) медиатор ретінде кемінде 5 (бес) жыл үздіксіз кәсіби қызметін растайтын құжаттар;
кәсіби қызметін растайтын құжат;
еңбек шартының көшірмелері;
жұмыс орнынан анықтама;
2) "Медиацияның жалпы курсы" және "Медиацияның мамандандырылған курсы" бағдарламалары бойынша оқытуды аяқтағаны туралы сертификаттар (салыстырып тексеру үшін сертификаттың түпнұсқасы ұсынылмаған жағдайда нотариалды куәландырған көшірмелері);
3) біліктілікті арттыру бойынша семинарларға және (немесе) курстарға қатысу туралы кемінде 5 (бес) сертификаттың болуы. Ұсынылған сертификаттардың бірі "Медиаторлар жаттықтырушыларын даярлау курсы" бағдарламасы бойынша оқытуға дейін 1 (бір) жылдан кешіктірілмей беріледі;
4) жеке басын куәландыратын құжат, оның ішінде жеке және заңды тұлғаларға цифрлық құжаттар сервисі арқылы берілетін құжат;
5)  осы Қағидалардың 4-қосымшасына сәйкес "Медиаторлар жаттықтырушыларын даярлау курсы" бағдарламасы бойынша оқуға ниет білдірген тұлғалар өздерінің дербес деректерін жинауға және өңдеуге келісімді "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес ұсынады.
Оқытуға қабылдаудан бас тартылған жағдайда медиаторлар ұйымы бас тартудың нақты себептерін көрсете отырып, өтініш берушіге жазбаша дәлелді жауап ұсынады.
6-тарау. Медиаторлардың біліктілігін қорытынды бағалау және сертификаттау
26. "Медиацияның жалпы курсы", "Медиацияның мамандандырылған курсы" және "Медиаторлар жаттықтырушыларын даярлау курсы" әрбір бағдарламалары бойынша оқытуды аяқтағаннан кейін оқытуды жүргізген медиаторлар ұйымының мөрімен куәландырылған қорытынды бағалау жүргізіледі және осы Қағидалардың 5-қосымшасына сәйкес нысан бойынша сертификат беріледі.
27. Емтихан комиссиясының құрамын медиаторлар ұйымының басшысы бекітеді және мыналарды көздейді:

1) проверку теоретических знаний (экзамен в форме собеседования и (или) тестирования);
2) проверку практических навыков (оценка результатов).
28. Результаты итоговой аттестации оформляются протоколом, подписываемыми членами экзаменационной комиссии, доводятся до сведения лиц, прошедших обучение по программе подготовки медиаторов, и вносятся в специальный журнал учета обучающихся.
В случае несогласия с результатами аттестации обучающееся лицо вправе в течение 5 (пять) рабочих дней со дня получения результатов подать апелляцию в письменной форме.
Апелляция рассматривается в течение 7 (семь) рабочих дней, по результатам чего принимается мотивированное решение апелляционной комиссии.

1) теориялық білімдерін тексеру (әңгімелесу және (немесе) тестілеу нысанындағы емтихан);
2) практикалық дағдыларды тексеру (нәтижелерді бағалау).
28. Қорытынды бағалау нәтижелері емтихан комиссиясының мүшелері қол қоятын хаттамамен ресімделеді және медиаторларды даярлау бағдарламасы бойынша оқытудан өткен тұлғалардың назарына жеткізіледі және білім алушыларды есепке алудың арнайы журналына енгізіледі.
Бағалау нәтижелерімен келіспеген жағдайда білім алушы тұлға нәтижелерді алған сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде жазбаша нысанда апелляцияға тапсыруға құқылы.
Апелляция 7 (жеті) жұмыс күні ішінде қаралады, қорытындысы бойынша апелляциялық комиссияның дәлелді шешімі шығарылады.

29. Лица, получившие сертификат об окончании обучения по программе "Общий курс медиации", осуществляют практическую деятельность в качестве медиатора на профессиональной основе.
30. Лица, получившие сертификат об окончании обучения по программе "Специализированный курс медиации", осуществляют практическую деятельность в качестве медиатора на профессиональной основе, в том числе медиатора с определенной специализацией.

29. "Медиацияның жалпы курсы" бағдарламасы бойынша оқытуды аяқтағаны туралы сертификат алған тұлғалар кәсіби негіздегі медиатор ретінде практикалық қызметті жүзеге асырады.
30. "Медиацияның мамандандырылған курсы" бағдарламасы бойынша оқытуды аяқтағаны туралы сертификат алған тұлғалар практикалық қызметті кәсіби негіздегі медиатор ретінде, оның ішінде белгілі бір мамандығы бар медиатор ретінде жүзеге асырады.