Об определении размера оплаты услуг государственной регистрации актов гражданского состояния
Приказ Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 175/НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 июня 2023 года № 32755.
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.07.2023.
В соответствии с пунктом 1 статьи 182 Кодекса Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Определить размер оплаты услуг государственной регистрации актов гражданского состояния согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету государственных услуг Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 июля 2023 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр цифрового развития, инноваций и
аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Б. Мусин
"СОГЛАСОВАН"
Министерство юстиции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство Республики Казахстан
по защите и развитию
конкуренции
Приложение к приказу
Министр цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности Республики
Казахстан от 9 июня 2023 года № 175/НҚ
Размер оплаты услуг государственной регистрации актов гражданского состояния
Сноска. Приложение в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра – Министра искусственного интеллекта и цифрового развития РК от 17.02.2026 № 78/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Наименование и характеристика товаров (работы, услуги)
Единица измерения
Стоимость для услугополучателя, без НДС, тенге
1.
Государственная регистрация рождения ребенка, внесение изменений, дополнений и исправлений в записи актов гражданского состояния о государственной регистрации рождения, в том числе в связи с установлением отцовства (материнства), усыновлением (удочерением) ребенка, переменой имени, фамилии и отчества
1)
Государственная регистрация рождения ребенка
1 документ
Бесплатно

Азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу қызметтеріне ақы төлеу мөлшерін айқындау туралы
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 175/НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 12 маусымда № 32755 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз
"Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінің 182-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрықтың қосымшасына сәйкес азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу қызметтеріне ақы төлеу мөлшері айқындалсын.
2. Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2023 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрі
Б. Мусин
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Әділет министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Бәсекелестікті қорғау
және дамыту агенттігі
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрі 2023 жылғы
9 маусымдағы № 175/НҚ
бұйрығына қосымша
Азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу қызметтеріне ақы төлеу мөлшері
Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің 17.02.2026 № 78/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Р/с
Тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) атауы және сипаттамасы
Өлшем бірлігі
Көрсетілетін қызметті алушы үшін мөлшері, ҚҚС-сыз, теңге
1.
Баланың тууын мемлекеттік тіркеу, тууды мемлекеттік тіркеу туралы азаматтық хал актілері жазбаларына, оның ішінде әке болуды (ана болуды) анықтауға, баланы асырап алуға, атын, тегін және әкесінің атын өзгертуге байланысты өзгерістер, толықтырулар және түзетулер енгізу
1)
Баланың тууын мемлекеттік тіркеу
1 құжат
Тегін

2)
Государственная регистрация ребенка, родившегося мертвым, и ребенка, умершего на первой неделе жизни
1 документ
Бесплатно
3)
Государственная регистрации рождения ребенка, достигшего одного года и более (с пропуском срока)
1 документ
Бесплатно
4)
Государственная регистрация рождения несовершеннолетнего ребенка, родившегося за пределами Республики Казахстан
1 документ
Бесплатно
5)
Внесение изменений, дополнений и исправлений в записи актов гражданского состояния о государственной регистрации рождения, в том числе в связи с переменой имени, отчества, фамилии
1 документ
1 725,00
6)
Внесение изменений, дополнений в запись акта о государственной регистрации рождения в связи с установлением отцовства (материнства) на основании совместного заявления родителей
1 документ
Бесплатно
7)
Внесение изменений, дополнений в запись акта о государственной регистрации рождения в связи с установлением отцовства (материнства) лица, признающего себя отцом ребенка в случаях смерти матери, объявления матери умершей, признания матери безвестно отсутствующей, признания матери недееспособной, лишения либо ограничения матери в родительских правах, невозможности установления места жительства матери
1 документ
Бесплатно
8)
Внесение изменений, дополнений в запись акта о государственной регистрации рождения в связи с установлением отцовства (материнства) лица по решению суда об установлении отцовства, а также установлении факта признания отцовства и факта отцовства
1 документ
Бесплатно
9)
Внесение изменений, дополнений в запись акта о государственной регистрации рождения при получении определения (постановления) суда об отмене ранее вынесенного решения суда об установлении отцовства, а также вступившего в законную силу решения суда об аннулировании записи акта об установлении отцовства, о признании записи недействительной
1 документ
Бесплатно
10)
Внесение изменений, дополнений в запись акта о государственной регистрации рождения в связи с усыновлением (удочерением) ребенка
1 документ
Бесплатно
11)
Внесение изменений, дополнений в запись акта о государственной регистрации рождения в связи с усыновлением (удочерением) ребенка в случае вынесения судом в дополнение к ранее вынесенному решению об усыновлении (удочерении) нового дополнительного решения
1 документ
Бесплатно
12)
Внесение изменений, дополнений в запись акта о государственной регистрации рождения или за государственную регистрацию рождения в связи с изменением персональных данных при усыновлении (удочерении) иностранными гражданами
1 документ
6 900,00
2.
Государственная регистрация заключения брака (супружества), внесение изменений, дополнений и исправлений в записи актов гражданского состояния о государственной регистрации заключения брака (супружества), в том числе в связи с переменой имени, фамилии и отчества

2)
Қайтыс болған баланы және өмірдің бірінші аптасында қайтыс болған баланы мемлекеттік тіркеу
1 құжат
Тегін
3)
Бір жасқа толған және одан да көп баланың тууын мемлекеттік тіркеу (мерзімін өткізіп ала отырып)
1 құжат
Тегін
4)
Қазақстан Республикасынан тыс жерде туылған кәмелетке толмаған баланың тууын мемлекеттік тіркеу
1 құжат
Тегін
5)
Тууды мемлекеттік тіркеу туралы азаматтық хал актілері жазбаларына, оның ішінде атын, әкесінің атын, тегін өзгертуге байланысты өзгерістер, толықтырулар және түзетулер енгізу
1 құжат
1 725,00
6)
Ата-аналардың бірлескен өтініші негізінде әке (ана) анықталуына байланысты тууды мемлекеттік тіркеу туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар енгізу
1 құжат
Тегін
7)
Анасы қайтыс болған, анасы қайтыс болды деп жарияланған, анасы хабар-ошарсыз кетті деп танылған, анасы әрекетке қабілетсіз деп танылған, анасынан ата-ана құқықтарынан айырылған не шектелген, анасының тұрғылықты жерін белгілеу мүмкін болмаған жағдайларда өзін баланың әкесі деп танитын адамның әкелігін (анасын) белгілеуге байланысты тууды мемлекеттік тіркеу туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар енгізу
1 құжат
Тегін
8)
Әке болуды анықтау, сондай-ақ әке болуды анықтау фактісін және әке болу фактісін анықтау туралы сот шешімі бойынша адамның әке (ана) болуын анықтауға байланысты тууды мемлекеттік тіркеу туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар енгізу
1 құжат
Тегін
9)
Әке болуды анықтау туралы бұрын шығарылған сот шешімінің, сондай-ақ әке болуды анықтау туралы акт жазбасының күшін жою туралы, жазбаны жарамсыз деп тану туралы заңды күшіне енген сот шешімінің күшін жою туралы сот ұйғарымын (қаулысын) алған кезде тууды мемлекеттік тіркеу туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар енгізу
1 құжат
Тегін
10)
Бала асырап алуға байланысты тууды мемлекеттік тіркеу туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар енгізу
1 құжат
Тегін
11)
Сот бала асырап алу туралы бұрын шығарылған шешімге қосымша жаңа шешім шығарған жағдайда бала асырап алуға байланысты тууды мемлекеттік тіркеу туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар енгізу
1 құжат
Тегін
12)
Шетел азаматтары баланы асырап алған кезде дербес деректердің өзгеруіне байланысты тууды мемлекеттік тіркеу немесе тууды мемлекеттік тіркеу туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар енгізу
1 құжат
6 900,00
2.
Неке қиюды (ерлі-зайыптылықты) мемлекеттік тіркеу, неке қиюды (ерлі-зайыптылықты) мемлекеттік тіркеу туралы азаматтық хал актілері жазбаларына, оның ішінде атын, тегін және әкесінің атын өзгертуге байланысты өзгерістер, толықтырулар және түзетулер енгізу

1)
Государственная регистрация заключения брака (супружества)
1 документ
3 450,00
2).
Внесение изменений, дополнений и исправлений в запись акта о государственной регистрации заключения брака (супружества), в том числе в связи с переменой имени, фамилии, отчества
1 документ
1 725,00
3)
Государственная регистрация заключения брака при необходимости снижения брачного возраста
1 документ
3 450,00
3.
Государственная регистрация расторжения брака (супружества), внесение изменений, дополнений и исправлений в записи актов гражданского состояния, в том числе в связи с переменой имени, фамилии и отчества
1).
Государственная регистрация расторжения брака по взаимному согласию
1 документ
6 900,00
2)
Государственная регистрация расторжения брака на основании решения суда о признании супруга безвестно отсутствующим, недееспособным или ограниченно дееспособным, а также приговора суда об осуждении супруга за совершение преступления к лишению свободы на срок не менее трех лет, а также постановления органа уголовного преследования об объявлении супруга в международный розыск, при условии его нахождения в розыске не менее трех лет со дня санкционирования данного постановления судом
1 документ
345,00
3)
Государственная регистрация расторжения брака на основании решения суда о расторжения брака (супружества), вынесенного до 10 декабря 2019 года
1 документ
Согласно решению суда
4)
Государственная регистрация расторжения брака на основании решения суда о расторжения брака (супружества), вынесенного до 10 декабря 2019 года в случае дополнения существующей актовой записи о расторжении брака (супружества)
1 документ
Согласно решению суда
5)
Внесение изменений, дополнений и исправлений в записи актов гражданского состояния о государственной регистрации расторжения брака (супружества), в том числе в связи с переменой имени, фамилии, отчества
1 документ
1 725,00
4.
Аннулирование записей актов гражданского состояния
1)
Аннулирование записей актов гражданского состояния, на основании заявления заинтересованных лиц
1 документ
Бесплатно
2)
Аннулирование записей актов гражданского состояния, на основании решения суда
1 документ
Бесплатно
5.
Восстановление записей актов гражданского состояния
1)
Восстановление записей актов гражданского состояния на основании заявления заинтересованных лиц
1 документ
1 725,00
2)
Восстановление записей актов гражданского состояния на основании решения суда
1 документ
1 725,00
6.
Выдача повторных свидетельств, справок о государственной регистрации актов гражданского состояния
1)
Выдача повторных свидетельств о государственной регистрации актов гражданского состояния, за исключением выдачи повторных свидетельств о смерти, согласно статье 182 Кодекса Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье"
1 документ

1)
Неке қиюды (ерлі-зайыптылықты) мемлекеттік тіркеу
1 құжат
3 450,00
2)
Неке қиюды (ерлі-зайыптылықты) мемлекеттік тіркеу актісіне, оның ішінде атын, тегін, әкесінің атын өзгертуге байланысты өзгерістер, толықтырулар және түзетулер енгізу
1 құжат
1 725,00
3)
Неке жасын төмендету қажет болған жағдайда неке қиюды мемлекеттік тіркеу
1 құжат
3 450,00
3.
Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды мемлекеттік тіркеу, азаматтық хал актілері жазбаларына, оның ішінде атын, тегін және әкесінің атын өзгертуге байланысты өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу
1)
Өзара келісім бойынша некені бұзуды мемлекеттік тіркеу
1 құжат
6 900,00
2)
Жұбайын хабар-ошарсыз кетті, әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі деп тану туралы сот шешімі, сондай-ақ қылмыс жасағаны үшін жұбайын кемінде үш жыл мерзімге бас бостандығынан айыруға соттау туралы сот үкімі негізінде некені бұзуды мемлекеттік тіркеу, сондай-ақ қылмыстық қудалау органының жұбайды халықаралық іздеуге жариялау туралы қаулысы, аталған қаулы сотпен санкцияланған күннен бастап кемінде үш жыл бойы іздеуде болған жағдайда.
1 құжат
345,00
3)
2019 жылғы 10 желтоқсанға дейін шешімі шығарылған некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы сот шешімі негізінде некені бұзуды мемлекеттік тіркеу
1 құжат
Сот шешіміне сәйкес
4)
Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы қолданыстағы актілік жазба толықтырылған жағдайда, 2019 жылғы 10 желтоқсанға дейін шешімі шығарылған некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы сот шешімі негізінде некені бұзуды мемлекеттік тіркеу
1 құжат
Сот шешіміне сәйкес
5)
Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды мемлекеттік тіркеу туралы, оның ішінде атын, тегін, әкесінің атын өзгертуге байланысты азаматтық хал актілері жазбаларына өзгерістер, толықтырулар және түзетулер енгізу
1 құжат
1 725,00
4.
Азаматтық хал актілері жазбаларының күшін жою
1)
Мүдделі тұлғалардың өтініші негізінде азаматтық хал актілері жазбаларының күшін жою
1 құжат
Тегін
2)
Сот шешімінің негізінде азаматтық хал актілері жазбаларының күшін жою
1 құжат
Тегін
5.
Азаматтық хал актілері жазбаларын қалпына келтіру
1)
Мүдделі тұлғалардың өтініші негізінде азаматтық хал актілерінің жазбаларын қалпына келтіру
1 құжат
1 725,00
2)
Сот шешімі негізінде азаматтық хал актілерінің жазбаларын қалпына келтіру
1 құжат
1 725,00
6.
Азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу туралы қайталама куәліктер, анықтамалар беру
1)
"Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 182-бабына сәйкес қайтыс болу туралы қайталама куәліктер беруді қоспағанда азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу туралы қайталама куәліктер беру
1 құжат

3 450,00
2)
Выдача справок о государственной регистрации актов гражданского состояния на бумажном носителе, за исключением выдачи справок о смерти, согласно статье 182 Кодекса Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье"
1 документ
1 035,00
3)
Выдача справок о государственной регистрации актов гражданского состояния в электронной форме через веб-портал "электронного правительства", в том числе уведомлений о смерти
1 документ
Бесплатно
4)
Истребование свидетельств о регистрации актов гражданского состояния из стран Содружества Независимых Государств
1 документ
1 725,00
5)
Истребование свидетельств о регистрации актов гражданского состояния из иностранных государств, за исключением стран Содружества Независимых Государств
1 документ
3 450,00
7.
Государственная регистрации смерти, внесение изменений, дополнений и исправлений в записи акта о государственной регистрации смерти
1)
Государственная регистрация смерти
1 документ
Бесплатно
2)
Внесение изменений, дополнений и исправлений в записи акта о государственной регистрации смерти
1 документ
1 725,00
8.
Актуализация (корректировка) сведений о регистрации акта гражданского состояния
1)
Актуализация (корректировка) сведений о регистрации акта гражданского состояния через Государственную корпорацию "Правительство для граждан" или веб-портал "электронного правительства"
1 документ
Бесплатно

3 450,00
2)
"Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 182-бабына сәйкес қайтыс болу туралы анықтама беруді қоспағанда, азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу туралы анықтамаларды қағаз жеткізгіште беру
1 құжат
1 035,00
3)
"Электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы азаматтық хал актілерін электрондық нысанда мемлекеттік тіркеу туралы анықтамаларды, оның ішінде қайтыс болғаны туралы хабарламаларды беру
1 құжат
Тегін
4)
Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы елдерінен азаматтық хал актілерін тіркеу туралы куәліктерді талап ету
1 құжат
1 725,00
5)
Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы елдерін қоспағанда, шет мемлекеттерден азаматтық хал актілерін тіркеу туралы куәліктерді талап ету
1 құжат
3 450,00
7.
Қайтыс болуды мемлекеттік тіркеу, қайтыс болуды мемлекеттік тіркеу туралы жазба актілеріне өзгерістер, толықтырулар және түзетулер енгізу
1)
Қайтыс болуды мемлекеттік тіркеу
1 құжат
Тегін
2)
Қайтыс болуды мемлекеттік тіркеу туралы акт жазбаларына өзгерістер, толықтырулар және түзетулер енгізу
1 құжат
1 725,00
8.
Азаматтық хал актісін тіркеу туралы мәліметтерді өзектендіру (түзету)
1)
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы немесе "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы азаматтық хал актісін тіркеу туралы мәліметтерді өзектендіру (түзету)
1 құжат
Тегін