Об утверждении Правил назначения и выплаты специального государственного пособия
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 31 мая 2023 года № 192. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 июня 2023 года № 32659.
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.07.2023
В соответствии с пунктом 4 статьи 191 и пунктом 1 статьи 193 Социального Кодекса Республики Казахстан и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Правила назначения и выплаты специального государственного пособия согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан согласно приложению 2 к настоящему приказу.
3. Департаменту социальной помощи Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие с 1 июля 2023 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
Т. Дуйсенова
"СОГЛАСОВАН"
Министерство обороны
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 31 мая 2023 года № 192
Правила назначения и выплаты специального государственного пособия
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила назначения и выплаты специального государственного пособия (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 191 и пунктом 1 статья 193 Социального Кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс) и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" и определяют порядок назначения и выплаты специального государственного пособия.

Арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау және төлеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 31 мамырдағы № 192 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 1 маусымда № 32659 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексі 191-бабының 4-тармағына және 193-бабының 1-тармағына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау және төлеу қағидалары осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің Әлеуметтік көмек департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық 2023 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі
Т. Дуйсенова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2023 жылғы 31 мамырдағы
№ 192 бұйрыққа
1-қосымша
Арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау және төлеу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау және төлеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексі (бұдан әрі – Кодекс) 191-бабының 4-тармағына және 193-бабының 1-тармағына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау және төлеу тәртібін айқындайды.

2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан для оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме;
2) специальные комиссии – комиссии, создаваемые решениями акимов соответствующих административно-территориальных единиц для установления стажа работы лицам, проработавшим не менее 6 месяцев в период с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года;
3) специальное государственное пособие (далее – пособие) – денежная выплата гражданам, имеющим право на пособие, предоставляемая независимо от иных видов пособий;
4) получатель пособия (далее – получатель) – физическое лицо, которому назначено пособие;
5) уполномоченная организация по выдаче пособий – банки второго уровня, организации, имеющие лицензии уполномоченного органа по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций на соответствующие виды банковских операций, территориальные подразделения акционерного общества "Казпочта";
6) уполномоченный орган по назначению пособия – территориальное подразделение ведомства уполномоченного государственного органа;
7) подразделение медико-социальной экспертизы (далее – подразделение МСЭ) – структурное подразделение уполномоченного органа по назначению пособия, проводящее медико-социальную экспертизу;
8) отделения Государственной корпорации – городские, районные отделения Государственной корпорации;
9) филиалы Государственной корпорации – филиалы Государственной корпорации области, городов республиканского значения и столицы;
10) государственная услуга – одна из форм реализации отдельных государственных функций или их совокупности, осуществляемых по обращению или без обращения услугополучателей и направленных на реализацию их прав, свобод и законных интересов, предоставление им соответствующих материальных или нематериальных благ;
11) заявитель – физическое лицо, обращающееся за назначением пособия;
12) проактивная услуга – государственная услуга, оказываемая без заявления услугополучателя по инициативе услугодателя;
13) уполномоченный государственный орган – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в сфере социальной защиты населения в соответствии с законодательством Республики Казахстан, регулирование, контрольные функции за деятельностью Государственного фонда социального страхования;

2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтерді көрсету үшін, "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік қызметтер көрсетуге өтініштерді қабылдау және көрсетілетін қызметті алушыға олардың нәтижелерін беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, мемлекеттік қызметтерді электрондық нысанда көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған заңды тұлға;
2) арнайы комиссиялар – 1941 жылғы 22 маусым - 1945 жылғы 9 мамыр кезеңінде кемінде 6 ай жұмыс істеген адамдардың жұмыс өтілін белгілеу үшін тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктер әкімдерінің шешімдерімен құрылатын комиссиялар;
3) арнаулы мемлекеттік жәрдемақы (бұдан әрі – жәрдемақы) – жәрдемақыға құқығы бар азаматтарға жәрдемақылардың өзге түрлеріне қарамастан берілетін ақшалай төлем;
4) жәрдемақы алушы (бұдан әрі – алушы) – жәрдемақы тағайындалған жеке тұлға;
5) жәрдемақы беру жөніндегі уәкілетті ұйым – екінші деңгейдегі банктер, банк операцияларының тиісті түрлеріне қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның лицензиясы бар ұйымдар, "Қазпочта" акционерлік қоғамының аумақтық бөлімшелері;
6) жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті орган – уәкілетті мемлекеттік орган ведомствосының аумақтық бөлімшесі;
7) медициналық-әлеуметтік сараптама бөлімшесі (бұдан әрі – МӘС бөлімшесі) – жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органның медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізетін құрылымдық бөлімшесі;
8) Мемлекеттік корпорацияның бөлімшелері – Мемлекеттік корпорацияның қалалық, аудандық бөлімшелері;
9) Мемлекеттік корпорацияның филиалы – Мемлекеттік корпорацияның облыстық, республикалық маңызы бар қалалардағы, астанадағы филиалдары;
10) мемлекеттік көрсетілетін қызмет – көрсетілетін қызметті алушылардың өтініш жасауы бойынша немесе өтініш жасауынсыз жүзеге асырылатын және олардың құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін іске асыруға, оларға тиісті материалдық немесе материалдық емес игіліктер беруге бағытталған жекелеген мемлекеттік функцияларды іске асыру нысандарының бірі немесе олардың жиынтығы;
11) өтініш беруші – жәрдемақы тағайындауға жүгінетін жеке тұлға;
12) проактивті көрсетілетін қызмет – көрсетілетін қызметті алушының өтінішінсіз көрсетілетін қызметті берушінің бастамасы бойынша көрсетілетін мемлекеттік қызмет;
13) уәкілетті мемлекеттік орган – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес халықты әлеуметтік қорғау саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді, Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорының қызметін реттеу, бақылау функцияларын жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;

14) веб-портал "электронного правительства" (далее – портал) – информационная система, представляющая собой единое окно доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и к государственным услугам, услугам по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услугам субъектов квазигосударственного сектора, оказываемым в электронной форме;
15) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания;
16) электронный макет дела (далее – ЭМД) – электронный макет дела получателя пособия, формируемый Государственной корпорацией.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 12.03.2024 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Уполномоченный государственный орган в течение трех рабочих дней с даты утверждения или изменения настоящих Правил актуализирует информацию о порядке оказания государственной услуги и направляет ее в Единый контакт-центр, уполномоченный орган по назначению пособия, Государственную корпорацию и оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного Правительства".
Глава 2. Порядок назначения пособия
4. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Назначение специального государственного пособия" (далее – перечень основных требований к оказанию государственной услуги), включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги, приведен в приложении 3 к настоящим Правилам.
Для назначения пособия заявитель обращается в Государственную корпорацию, подразделение МСЭ (при первичном установлении инвалидности) или через портал (для получения информации о статусе оказания государственной услуги) с заявлением по формам согласно приложениям 1 и 2 к настоящим Правилам с приложением документов, указанных в пункте 8 перечня основных требований к оказанию государственной услуги согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
При первичном установлении инвалидности лица, указанные в подпунктах 4), 13), 14) и 15) пункта 3 статьи 190 Кодекса, обращаются за назначением пособия по инвалидности в подразделение МСЭ по месту жительства с заявлением по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Работник Государственной корпорации, услугодателя получает письменное согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах, при оказании государственной услуги, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.
При подаче заявителем требуемых документов заявителю выдается:
в Государственной корпорации – расписка о приеме соответствующих документов;
у услугодателя – отрывной талон заявления с указанием даты регистрации и даты получения государственной услуги, фамилии и инициалов лица, принявшего документы;
через портал – в "личном кабинете" заявителя отображается статус о принятии запроса для оказания государственной услуги.
Результат оказания государственной услуги выдается в соответствии с графиком работы Государственной корпорации при предъявлении документа, удостоверяющего личность (либо электронного документа из сервиса цифровых документов), либо его представителя, действующего на основании документа, выданного в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан, в которой указываются соответствующие полномочия представителя, при обращении за назначением пособия через услугодателя – на основании отрывного талона заявления.
Государственная корпорация информирует заявителя о принятом решении посредством передачи sms-оповещения на мобильный телефон заявителя.

14) "электрондық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – портал) - нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, бүкіл шоғырландырылған үкіметтік ақпаратқа және электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызметтерге, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерге және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтеріне қол жеткізудің бірыңғай терезесі болатын ақпараттық жүйе;
15) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық нышандар терімі;
16) электрондық іс макеті (бұдан әрі – ЭІМ) – Мемлекеттік корпорация қалыптастыратын жәрдемақы алушының электрондық іс макеті.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 12.03.2024 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Уәкілетті мемлекеттік орган осы Қағидалар бекітілген немесе өзгертілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі туралы ақпаратты жаңартады және оны Бірыңғай байланыс-орталығына, жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органға, Мемлекеттік корпорацияға және "электрондық үкiметтiң" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторына жібереді.
2-тарау. Жәрдемақы тағайындау тәртібі
4. Мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, қызмет көрсету процесінің сипаттамаларын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ өзге де мәліметтерді қамтитын "Арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі (бұдан әрі – мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі) осы Қағидаларға 3-қосымшада келтірілген.
Жәрдемақы тағайындау үшін өтініш беруші Мемлекеттік корпорацияға, МӘС бөлімшесіне (мүгедектік алғаш рет белгіленген кезде) немесе "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы (мемлекеттік қызметті көрсетудің мәртебесі туралы ақпарат алу үшін) осы Қағидаларға 1 және 2-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша өтінішті осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 8-тармағында көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып ұсынады.
Мүгедектік алғаш рет белгіленген кезде Кодекстің 190-бабы 3-тармағының 4), 13), 14) және 15) тармақшаларында көрсетілген адамдар мүгедектігі бойынша жәрдемақы тағайындау үшін осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішпен тұрғылықты жері бойынша МӘС бөлімшесіне жүгінеді.
Мемлекеттік корпорацияның, көрсетілетін қызметті берушінің қызметкері егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, мемлекеттік қызметті көрсеткен кезде ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға жазбаша келісімін алады.
Өтініш беруші талап етілген құжаттарды ұсынғанда өтініш берушіге:
Мемлекеттік корпорацияда – тиісті құжаттардың қабылдағаны туралы қолхат;
көрсетілетін қызметті берушіде – өтініштің тіркелген күні және мемлекеттік қызметті алатын күні, құжаттарды қабылдаған адамның тегі мен аты-жөні көрсетілген өтініштің үзбелі талоны беріледі;
портал арқылы – өтініш берушінің "жеке кабинетінде" мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы статус көрінеді.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі Мемлекеттік корпорацияның жұмыс кестесіне сәйкес өзінің жеке басын куәландыратын құжатты (немесе цифрлық құжаттар сервисінен алынған электрондық құжатты), немесе тиісті өкілеттігі көрсетілетін, Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес берілген құжат негізінде әрекет ететін оның өкілін куәландыратын құжатты көрсеткен кезде, жәрдемақы тағайындауға көрсетілетін қызметті беруші арқылы өтініш білдіргенде – өтініштің үзбелі талоны негізінде беріледі.
Мемлекеттік корпорация өтініш берушінің мобильді телефонына sms-хабар жіберу арқылы өтініш берушіні қабылданған шешім туралы хабардар етеді.

Назначение пособия лицам, удостоенным звания "Халық қаһарманы", и лицам, удостоенным звания "Қазақстанның Еңбек Ері", указанным в подпунктах 9) и 10) пункта 3 статьи 190 Кодекса, через проактивную услугу осуществляется без заявления получателя при наличии регистрации телефонного номера абонентского устройства сотовой связи получателя на портале.
При возникновении права на назначение пособия по основаниям, предусмотренным Кодексом, услугополучателю на телефонный номер, зарегистрированный на портале, посредством информационной системы "Е-макет" Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан направляется сообщение о возможности назначения пособия и выборе языка.
После получения согласия услугополучателя на оказание проактивной услуги услугополучателю на телефонный номер, зарегистрированный на портале, направляется уведомление о подтверждении или предоставлении номера банковского счета.
Днем обращения за назначением пособия через проактивную услугу считается день согласия на назначение пособия.
При отсутствии ответа от получателя в течение 3 календарных дней со дня направления ему sms-сообщения, процесс оказания проактивной услуги завершается.
5. Для назначения пособий лицам, указанным в подпунктах 4), 13), 14) и 15) пункта 3 статьи 190 Кодекса, запрашиваются сведения из государственных органов и (или) организаций в соответствии с приложением 4 к настоящим Правилам.
При отсутствии сведений к заявлению прилагаются документы, указанные в пункте 8 перечня основных требований к оказанию государственной услуги согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Для назначения пособия недееспособным, ограниченно дееспособным или нуждающимся в опеке или попечительстве лицам, заявление и необходимые документы подаются их законными представителями.
Заявление для назначения пособия третьими лицами подается по доверенности, выданной в соответствии со статьей 167 Гражданского Кодекса Республики Казахстан.
6. При обращении заявителя за назначением пособия в отделение Государственной корпорации осуществляется проверка на наличие у заявителя факта назначения или подачи заявления на назначение выплаты.
При получении сведений из информационной системы Государственной корпорации, подтверждающих факт назначения соответствующей выплаты или подачи заявления на назначение пособия, заявителю вручается расписка об отказе в приеме заявления по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
7. Специалист отделения Государственной корпорации, принявший заявление, проверяет полноту пакета документов, принимаемых у заявителя для назначения пособия, а также сведений, полученных из информационных систем государственных органов и (или) организаций, обеспечивает качество сканирования и соответствие электронных копий документов оригиналам, представленным заявителем в соответствии с перечнем основных требований к оказанию государственной услуги согласно приложению 3 к настоящим Правилам.

Кодекстің 190-бабы 3-тармағының 9) және 10) тармақшаларында көрсетілген "Халық қаһарманы" атағына ие болған адамдарға және "Қазақстанның Еңбек Ері" атағына ие болған адамдарға жәрдемақыны проактивті қызмет арқылы тағайындау порталда алушының ұялы байланысы абоненттік құрылғысының телефон нөмірі тіркелген кезде алушының өтінішінсіз жүзеге асырылады.
Кодексте көзделген негіздер бойынша жәрдемақыны тағайындауға құқық пайда болған кезде көрсетілетін қызметті алушыға порталда тіркелген телефон нөміріне Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің "Е-макет" ақпараттық жүйесі арқылы жәрдемақыны тағайындау және тіл таңдау мүмкіндігі туралы хабарлама жіберіледі.
Көрсетілетін қызметті алушының проактивті қызметті көрсетуге келісімін алғаннан кейін көрсетілетін қызметті алушыға порталда тіркелген мобильді телефон нөміріне банктік шот нөмірін растау немесе ұсыну туралы хабарлама жіберіледі.
Проактивті қызмет арқылы мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы тағайындауға өтініш берген күн жәрдемақы тағайындауға келісім берген күн болып есептеледі.
Алушыға sms-хабарлама жолданған күннен бастап күнтізбелік 3 күннің ішінде одан жауап болмаған кезде проактивті қызметті көрсету процесі аяқталады.
5. Кодекстің 190-бабы 3-тармағының 4), 13), 14) және 15) тармақшаларында көрсетілген адамдарға жәрдемақы тағайындау үшін мемлекеттік органдардан және (немесе) ұйымдардан осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес мәліметтер сұратылады.
Мәліметтер болмаған кезде осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 8-тармағында көрсетілген құжаттар өтінішке қоса беріледі.
Әрекетке қабілетсіз немесе әрекетке қабілеттілігі шектеулі немесе қорғаншылыққа немесе қамқоршылыққа мұқтаж адамдарға жәрдемақы тағайындау үшін өтінішті және қажетті құжаттарды олардың заңды өкілдері береді.
Жәрдемақы тағайындау үшін өтінішті Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 167-бабына сәйкес берілген сенімхат бойынша үшінші адамдар береді.
6. Өтініш беруші жәрдемақы тағайындау үшін Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне жүгінген кезде өтініш берушіде тағайындау немесе төлем тағайындауға өтініш беру фактісінің болуына тексеру жүзеге асырылады.
Мемлекеттік корпорацияның ақпараттық жүйесінен тиісті төлем тағайындау немесе жәрдемақы тағайындауға өтініш беру фактісін растайтын мәліметтер алынған кезде өтініш берушіге осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы қолхат беріледі.
7. Өтінішті қабылдаған Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің маманы өтініш берушіден жәрдемақы тағайындау үшін қабылданатын құжаттар топтамасының, мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелерінен алынған мәліметтердің толықтығын тексереді, сканерлеу сапасын және құжаттардың электрондық көшірмелерінің өтініш беруші осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне сай ұсынған тұпнұсқаларына сәйкестігін қамтамасыз етеді.

При представлении заявителем неполного пакета документов, предусмотренного перечнем основных требований к оказанию государственной услуги согласно приложению 3 к настоящим Правилам, и (или) документов с истекшим сроком действия работник Государственной корпорации выдает расписку об отказе в приеме заявления по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
Электронные копии документов удостоверяются ЭЦП специалиста отделения Государственной корпорации, после чего заявление и документы, представленные заявителем в подлинниках, возвращаются заявителю.
8. Уполномоченный орган по назначению пособия отказывает в назначении пособия по основаниям, предусмотренным пунктом 9 перечня основных требований к оказанию государственной услуги согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
9. При устранении заявителем причин отказа в назначении пособия, заявитель обращается повторно для назначения пособия в порядке, установленном настоящими Правилами.
10. Подразделение МСЭ в течение одного рабочего дня со дня принятия заявления на назначение пособия направляет электронную заявку, состоящую из заявления и пакета документов, включая электронные копии документов, представленных заявителем в оригинале, в отделение Государственной корпорации.
Электронные копии документов удостоверяются ЭЦП специалиста подразделения МСЭ, принявшего заявление.
11. Заявление о назначении пособия и электронные заявки регистрируются в электронных журналах регистрации заявлений граждан о назначении (перерасчете) выплат в отделении Государственной корпорации по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам и в электронных журналах регистрации заявлений граждан на назначение по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам.
Заявителю в отделении Государственной корпорации вручается расписка о принятии соответствующих документов.
12. Отделение Государственной корпорации со дня регистрации заявления в течение двух рабочих дней формирует ЭМД и проект решения на назначение пособия о назначении (отказе в назначении) пособия.
При назначении пособия проактивным способом, электронная заявка, состоящая из электронных сведений, поступает в информационную систему уполномоченного государственного органа для формирования ЭМД и электронного проекта решения отделением Государственной корпорации.
При этом информационной системой уполномоченного государственного органа осуществляется:
запрос в информационные системы государственных органов и (или) организаций согласно приложению 4 к настоящим Правилам для получения необходимых сведений, предусмотренных перечнем основных требований к оказанию государственной услуги согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
проверка на отсутствие фактов назначения, выплаты, а также подачи заявления на назначение пособия.
При положительном результате проверки происходит помещение электронной заявки в журнал входящих сообщений, предназначенных для обработки.
При регистрации электронной заявки отделением Государственной корпорации, сформированной информационной системой уполномоченного государственного органа, получателю проактивной услуги направляется уведомление о регистрации электронной заявки, удостоверенной ЭЦП специалиста отделения Государственной корпорации.
При отсутствии или некорректности сведений в ЭМД, необходимых для принятия решения о назначении (отказе в назначении), уполномоченный орган по назначению пособия в течение восьми рабочих дней со дня регистрации заявления со всеми необходимыми документами в Государственной корпорации выносит решение об отказе в назначении пособия по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам.
При выявлении оснований для отказа в назначении (изменении, возобновлении выплаты) пособия, услугодатель заранее, но не позднее чем за три рабочих дня до принятия решения, согласно статье 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – АППК РК) уведомляет услугополучателя о предварительном решении об отказе, а также о проведении заслушивания для предоставления возможности выражения позиции по предварительному решению.

Өтініш беруші осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесімен көзделген құжаттардың толық емес топтамасын және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынғанда Мемлекеттік корпорацияның қызметкері осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы қолхат береді.
Құжаттардың электрондық көшірмелері Мемлекеттік корпорация бөлімшесі қызметкерінің ЭЦҚ-сы арқылы куәландырылады, содан кейін өтініш пен өтініш беруші түпнұсқада ұсынған құжаттар өтініш берушіге қайтарылады.
8. Жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті орган осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 9-тармағымен көзделген негіздер бойынша жәрдемақыны тағайындаудан бас тартады.
9. Өтініш беруші жәрдемақыны тағайындаудан бас тарту себептерін жойғанда, өтініш беруші осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен жәрдемақыны тағайындау үшін қайта жүгінеді.
10. МӘС бөлімшесіне жәрдемақы тағайындауға өтініш қабылданған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде өтініштен және өтініш беруші тұпнұсқада ұсынған құжаттардың электрондық көшірмелерін қоса алғанда, құжаттардың топтамасынан тұратын электрондық өтінімді Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне жібереді.
Құжаттардың электрондық көшірмелері өтінішті қабылдаған МӘС бөлімшесі маманның ЭЦҚ-сымен куәландырылады.
11. Жәрдемақы тағайындау туралы өтініш және электрондық өтінімдер осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша төлемдерді Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесінде тағайындау (қайта есептеу) туралы азаматтардың өтініштерін тіркеудің электрондық журналдарында және осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша азаматтардың тағайындауға өтініштерін тіркеудің электрондық журналдарында тіркеледі.
Өтініш берушіге Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесінде тиісті құжаттарды қабылдау туралы қолхат беріледі.
12. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі өтініш тіркелген күннен бастап екі жұмыс күні ішінде ЭІМ-ді және жәрдемақы тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешім жобасын қалыптастырады.
Жәрдемақыларды проактивті тәсілмен тағайындаған кезде электрондық мәліметтерден тұратын электрондық өтінім Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің ЭІМ-ді және шешімнің электрондық жобасын қалыптастыруы үшін уәкілетті мемлекеттік органның ақпараттық жүйесіне келіп түседі.
Уәкілетті мемлекеттік органның ақпараттық жүйесі:
Осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелеріне осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінде көзделген қажетті мәліметтерді алу туралы сұрау салуды;
жәрдемақыларды тағайындау, төлеу, сондай-ақ жәрдемақы тағайындауға өтініш беру фактілерінің болмауын тексеруді жүзеге асырады.
Тексерудің нәтижесі оң болғанда электрондық өтінім өңдеуге арналған кіріс хабарламалар журналына орналастырылады.
Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі уәкілетті мемлекеттік органның ақпараттық жүйесі қалыптастырған электрондық өтінімді тіркеген кезде проактивті қызметті алушыға Мемлекеттік корпорация бөлімшесі маманының ЭЦҚ-сы арқылы куәландырылған электрондық өтінімді тіркеу туралы хабарлама жіберіледі.
ЭІМ-де тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешім қабылдау үшін қажетті ақпарат болмағанда немесе дұрыс болмағанда жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті орган өтініш барлық қажетті құжаттармен қоса Мемлекеттік корпорацияда тіркелген күннен бастап сегіз жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жәрдемақы тағайындаудан бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Жәрдемақы тағайындаудан (төлемді өзгертуден, қалпына келтіруден) бас тарту негіздері анықталған кезде Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – ҚР ӘРПК) 73-бабына сәйкес көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыға алдын ала, бірақ шешім қабылданғанға дейін үш жұмыс күнінен кешіктірмей, бас тарту туралы алдын ала шешім туралы, сондай-ақ алдын ала шешім бойынша ұстанымды білдіру мүмкіндігін көрсету үшін тыңдау туралы хабарлама жібереді.

Согласно пункту 3 статьи 73 АППК РК услугополучатель вправе предоставить или высказать возражение к предварительному решению по административному делу в срок не позднее двух рабочих дней со дня его получения.
По результатам заслушивания уполномоченный орган по назначению пособия принимает решение о назначении (отказе в назначении, изменении, возобновлении выплаты) пособия.
Сформированный ЭМД направляется в уполномоченный орган по назначению пособия для принятия решения о назначении (отказе в назначении, изменении, возобновлении выплаты) пособия через филиал Государственной корпорации.
13. Филиал Государственной корпорации в течение двух рабочих дней рассматривает поступивший ЭМД и проект решения, проверяет правильность расчета и оформления проекта решения, после чего направляет их в уполномоченный орган по назначению пособия. Проект решения удостоверяется ЭЦП специалиста и руководителя филиала Государственной корпорации.
14. После получения документов от Государственной корпорации специалист отдела (управления) уполномоченного органа по назначению пособия, осуществляющий функции по назначению пособия в течение двух рабочих дней:
рассматривает (проверяет правильность расчета, качество сканированных документов) поступивший из филиала Государственной корпорации ЭМД с электронным проектом решения;
возвращает в отделение Государственной корпорации ЭМД с электронным проектом решения:
при выявлении ошибок, допущенных Государственной корпорацией, для дооформления в срок – пять рабочих дней;
при необходимости для проверки достоверности представленного (-ых) документа (-ов) или истребования дополнительного (-ых) документа (-ов) – для дооформления в срок – тридцать рабочих дней.
Уведомление о необходимости дооформления документа (документов) на назначение с указанием причины по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам направляется в отделение Государственной корпорации, которое удостоверяется ЭЦП уполномоченного органа по назначению пособия.
Государственная корпорация в течение пяти рабочих дней со дня получения уведомления о необходимости дооформления документа (документов) на назначение от уполномоченного органа по назначению пособия информирует заявителя посредством передачи sms-оповещения на мобильный телефон заявителя о необходимости представления дополнительных документов в течение двадцати пяти рабочих дней со дня получения sms-оповещения на мобильный телефон, указанного в уведомлении о необходимости дооформления документа (документов) на назначение уполномоченного органа по назначению пособия. Sms-оповещения регистрируются в электронном журнале sms-оповещений, который ведется по форме согласно приложению 19 к настоящим Правилам.
Отделение Государственной корпорации при представлении заявителем дополнительных документов готовит ЭМД в порядке, предусмотренном пунктом 12 настоящих Правил.

ҚР ӘРПК 73-бабының 3-тармағына сәйкес көрсетілетін қызметті алушы әкімшілік іс бойынша алдын ала шешімге қарсылықты алған күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірмейтін мерзімде оны беруге немесе білдіруге құқылы.
Тыңдау нәтижелері бойынша жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті орган жәрдемақы тағайындау (тағайындаудан, төлемді өзгертуден, қалпына келтіруден бас тарту) туралы шешім қабылдайды.
Қалыптастырылған ЭІМ жәрдемақы тағайындау (тағайындаудан, төлемді өзгертуден, қалпына келтіруден бас тарту) туралы шешім қабылдау үшін Мемлекеттік корпорацияның филиалы арқылы жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органға жіберіледі.
13. Мемлекеттік корпорацияның филиалы келіп түскен ЭІМ мен шешім жобасын екі жұмыс күні ішінде қарайды, есептеудің және шешім жобасын ресімдеудің дұрыстығын тексереді, содан кейін оларды жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органға жібереді. Шешім жобасы Мемлекеттік корпорацияның филиалы маманының және басшысының ЭЦҚ-мен куәландырылады.
14. Мемлекеттік корпорациядан құжаттарды алғаннан кейін жәрдемқыны тағайындау жөніндегі уәкілетті орган бөлімінің (басқармасының) жәрдемақы тағайындау функциясын жүзеге асыратын маманы екі жұмыс күні ішінде:
Мемлекеттік корпорация филиалынан келіп түскен электрондық шешім жобасы бар ЭІМ-ді қарайды (есептеудің дұрыстығын, сканерленген құжаттардың сапасын тексереді);
Мемлекеттік корпорацияның филиалына электрондық шешім жобасы бар ЭІМ-ді:
Мемлекеттік корпорация жіберген қателіктер анықталғанда, жете ресімдеу үшін – бес жұмыс күні;
ұсынылған құжаттың (құжаттардың) дәйектілігін тексеру немесе дәлелдейтін құжатты (құжаттарды) сұрау қажет болған кезде – жете ресімдеу үшін отыз жұмыс күні мерзімге қайтарады.
Осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша себебін көрсете отырып, тағайындауға құжатты (құжаттарды) қайта ресімдеу қажеттігі туралы хабарлама жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органның ЭЦҚ-сымен куәландырылып, Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне жіберіледі.
Мемлекеттік корпорация жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органнан тағайындауға құжатты (құжаттарды) жете ресімдеу қажеттігі туралы хабарлама алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде мобильді телефонына sms-хабар алған күннен бастап жиырма бес жұмыс күні ішінде жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органнан тағайындауға құжатты (құжаттарды) жете ресімдеу қажеттігі туралы хабарламада көрсетілген қосымша құжаттарды ұсыну қажеттігі туралы өтініш берушінің мобильді телефонына sms-хабар жіберу арқылы өтініш берушіні хабардар етеді. Sms-хабарлар sms-хабарлардың электрондық журналында тіркеледі, ол осы Қағидаларға 19-қосымшаға сәйкес жүргізіледі.
Өтініш беруші қосымша құжаттарды ұсынғанда Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі осы Қағидалардың 12-тармағында көзделген тәртіппен ЭІМ-ді дайындайды.

Если в течение тридцати рабочих дней со дня поступления ЭМД с электронным проектом решения в отделение Государственной корпорации дополнительные документы не представлены, уполномоченный орган по назначению пособия выносит электронное решение о назначении пособия по имеющимся документам или об отказе в назначении по основаниям, указанным в пункте 2 статьи 192 Кодекса;
удостоверяет проект решения о назначении (отказе в назначении) пособия, при полном соответствии ЭМД с перечнем основных требований к оказанию государственной услуги согласно приложению 3 к настоящим Правилам, посредством ЭЦП;
направляет в автоматическом режиме ЭМД с электронным проектом решения о назначении (отказе в назначении) пособия начальнику (руководителю) отдела (управления) уполномоченного органа по назначению пособия.
Результатом процедуры по оказанию государственной услуги на данном этапе является ЭМД с электронным проектом решения о назначении (отказе в назначении) пособия, удостоверенный ЭЦП специалиста отдела уполномоченного органа по назначению;
Начальник (руководитель) отдела (управления) уполномоченного органа по назначению, осуществляющий функции по назначению пособия в течение одного рабочего дня:
рассматривает (проверяет правильность расчета, качество сканированных документов) поступивший от специалиста отдела (управления), осуществляющего соответствующую функцию, ЭМД с электронным проектом решения;
возвращает в отделение Государственной корпорации ЭМД с электронным проектом решения:
при выявлении ошибок, допущенных Государственной корпорацией, для дооформления в срок – пять рабочих дней;
при необходимости для проверки достоверности представленного (-ых) документа (-ов) или истребования дополнительного (-ых) документа (-ов) – для дооформления в срок – тридцать рабочих дней.
Если в течение тридцати рабочих дней со дня поступления ЭМД с электронным проектом решения в отделение Государственной корпорации документы не дооформлены, уполномоченный орган по назначению выносит электронное решение о назначении пособия по имеющимся документам;
удостоверяет электронный проект решения о назначении (отказе в назначении) пособия, при полном соответствии ЭМД с настоящими Правилами, посредством ЭЦП;
направляет в автоматическом режиме ЭМД с электронным проектом решения о назначении (отказе в назначении) пособия руководителю уполномоченного органа по назначению.
Результатом процедуры по оказанию государственной услуги на данном этапе является ЭМД с электронным проектом решения о назначении (отказе в назначении) пособия, удостоверенный ЭЦП начальника (руководителя) отдела (управления) уполномоченного органа по назначению;
Руководитель уполномоченного органа по назначению в течение одного рабочего дня:
рассматривает (проверяет правильность расчета, качество сканированных документов) поступивший от начальника (руководителя) отдела (управления), осуществляющего соответствующую функцию, ЭМД с электронным проектом решения;
возвращает в отделение Государственной корпорации ЭМД с электронным проектом решения:
при выявлении ошибок, допущенных Государственной корпорации, для дооформления в срок – пять рабочих дней;
при необходимости для проверки достоверности представленного (-ых) документа (-ов) или истребования дополнительного (-ых) документа(-ов) – для дооформления в срок – тридцать рабочих дней.
Если в течение тридцати рабочих дней со дня поступления ЭМД с электронным проектом решения в отделение Государственной корпорации документы не дооформлены, уполномоченный орган по назначению выносит электронное решение о назначении пособия по имеющимся документам;
принимает решение о назначении (отказе в назначении) пособия, при полном соответствии ЭМД с перечнем основных требований к оказанию государственной услуги, посредством ЭЦП;
направляет в отделение Государственной корпорации в автоматическом режиме принятое решение;
при удостоверении ЭЦП уведомление о назначении (отказе в назначении) пособия (об отказе) автоматически направляется в отделение Государственной корпорации.
Результатом процедуры по оказанию государственной услуги на данном этапе является принятие решения о назначении (отказе в назначении) пособия и направление в автоматическом режиме принятого решения на выплату.
Уполномоченный орган по назначению пособия в течение четырех рабочих дней рассматривает поступивший ЭМД и принимает решение о назначении (изменении, возобновлении, отказе в назначении) пособия по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам.

Егер Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне электрондық шешім жобасы бар ЭІМ келіп түскен күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде қажетті құжаттар қайта ұсынылмаса, жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті орган қолда бар құжаттар бойынша жәрдемақы тағайындау немесе Кодекстің 192-бабының 2-тармағында көрсетілген негіздемелер бойынша тағайындаудан бас тарту туралы электрондық шешім шығарады;
ЭІМ осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне толық сәйкес келгенде жәрдемақы тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешім жобасын ЭЦҚ арқылы куәландырады;
жәрдемақы тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы электрондық шешім жобасы бар ЭІМ-ді автоматты режимде жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті орган бөлімінің (басқармасының) бастығына (басшысына) жібереді.
Жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті орган бөлімі маманының ЭЦҚ-сымен куәландырылған жәрдемақы тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы электрондық шешім жобасы бар ЭІМ мемлекеттік қызметті көрсету бойынша осы кезеңдегі рәсімнің нәтижесі болып табылады;
Жәрдемақы тағайындау жөніндегі функцияны жүзеге асыратын жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті орган бөлімінің (басқармасының) бастығы (басшысы) бір жұмыс күні ішінде:
тиісті функцияны жүзеге асыратын бөлім (басқарма) маманынан келіп түскен электрондық шешімнің жобасы бар ЭІМ-ді қарайды (есептеудің дұрыстығын, сканерленген құжаттардың сапасын тексереді);
Мемлекеттік корпорация бөлімшесіне электрондық шешім жобасы бар ЭІМ-ді:
Мемлекеттік корпорация жіберген қателер анықталғанда жете ресімдеу үшін – бес жұмыс күні;
ұсынылған құжаттың (құжаттардың) дәйектілігін тексеру үшін қажеттілік туындаған не дәлелдейтін құжат (құжаттар) сұратылған кезде жете ресімдеу үшін отыз жұмыс күні мерзімге қайтарады.
Егер Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне электрондық шешім жобасы бар ЭІМ келіп түскен күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде құжаттар жете ресімделмесе, жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті орган қолда бар құжаттар бойынша жәрдемақы тағайындау туралы электрондық шешім шығарады;
ЭІМ осы Қағидаларға толық сәйкес келсе, жәрдемақы тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешім жобасын ЭЦҚ арқылы куәландырады;
жәрдемақы тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы электрондық шешім жобасы бар ЭІМ-ді автоматты режимде жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органның басшысына жібереді.
Жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органның бөлімі (басқармасы) бастығының (басшысының) ЭЦҚ-сымен куәландырылған жәрдемақы тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы электрондық шешім жобасы бар ЭІМ мемлекеттік қызметті көрсету бойынша осы кезеңдегі рәсімнің нәтижесі болып табылады;
жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органның басшысы бір жұмыс күні ішінде:
тиісті функцияны жүзеге асыратын бөлім (басқарма) бастығынан (басшысынан) келіп түскен электрондық шешім жобасы бар ЭІМ-ді қарайды (есептеудің дұрыстығын, сканерленген құжаттардың сапасын тексереді);
Мемлекеттік корпорация бөлімшесіне электрондық шешім жобасы бар ЭІМ-ді:
Мемлекеттік корпорация жіберген қателер анықталғанда жете ресімдеу үшін – бес жұмыс күні;
ұсынылған құжаттың (құжаттардың) дәйектілігін тексеру үшін қажеттілік туындаған не дәлелдейтін құжат (құжаттар) сұратылған кезде жете ресімдеу үшін отыз жұмыс күні мерзімге қайтарады.
Егер Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне электрондық шешім жобасы бар ЭІМ келіп түскен күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде құжаттар жете ресімделмесе, жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті орган қолда бар құжаттар бойынша жәрдемақы тағайындау туралы электрондық шешім шығарады;
ЭІМ мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне толық сәйкес келгенде жәрдемақы тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешімді ЭЦҚ арқылы қабылдайды;
қабылданған шешімді автоматты режимде Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне жібереді;
ЭЦҚ-мен куәландырылған кезде жәрдемақы тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы хабарлама Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне автоматты түрде жіберіледі.
Жәрдемақы тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешім қабылдау және қабылданған шешімді автоматты режимде төлеуге жіберу мемлекеттік қызмет көрсету бойынша осы кезеңдегі рәсімнің нәтижесі болып табылады.
Жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті орган келіп түскен ЭІМ-ді төрт жұмыс күні ішінде қарайды және осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жәрдемақыны тағайындау (өзгерту, қалпына келтіру, тағайындаудан бас тарту) туралы шешім қабылдайды.

15. При возврате ЭМД с проектом электронного решения от уполномоченного органа по назначению пособия по причине выявления ошибок, допущенных отделением Государственной корпорации:
1) отделение Государственной корпорации в течение трех рабочих дней дооформляет ЭМД, проверяет правильность расчета размера пособия, оформляет электронный проект решения, удостоверяет его ЭЦП и направляет в филиал Государственной корпорации;
2) филиал Государственной корпорации в течение двух рабочих дней со дня поступления от отделения Государственной корпорации ЭМД с электронным проектом решения проверяет правильность расчета и оформления поступившего ЭМД с электронным проектом решения, удостоверяет его ЭЦП, направляет уполномоченному органу по назначению пособия.
При возврате ЭМД с электронным проектом решения от уполномоченного органа по назначению пособия по причине отсутствия документа (документов):
специалист, формирующий ЭМД:
1) уведомляет заявителя в течение пяти рабочих дней посредством телефонной, почтовой связи, электронной почты о необходимости представления дополнительного (-ых) документа (-ов), указанного (-ых) в уведомлении в течение двадцати одного рабочего дня;
2) при представлении заявителем дополнительного (-ых) документа (-ов) в течение двух рабочих дней:
проверяет полноту пакета дополнительного (-ых) документа (-ов), принимаемых от заявителя, указанного (-ых) в уведомлении уполномоченного органа по назначению пособия;
дооформляет ЭМД и электронный проект решения, обеспечивает качество сканирования и соответствие электронных копий документов оригиналам, представленным заявителем, правильность расчета размера пособия и оформления электронного проекта решения, удостоверяет электронный проект решения посредством ЭЦП и направляет в филиал Государственной корпорации;
филиал Государственной корпорации в течение двух рабочих дней со дня поступления от отделения Государственной корпорации ЭМД с электронным проектом решения:
1) проверяет правильность расчета и оформления поступившего ЭМД и электронного проекта решения;
2) направляет уполномоченному органу по назначению пособия ЭМД и электронный проект решения, удостоверенный ЭЦП.
16. При принятии решения об отказе в назначении пособия уполномоченный орган по назначению пособия указывает в решении основание отказа согласно пункту 2 статьи 192 Кодекса.
При этом ЭМД с указанием причины отказа в назначении пособия возвращается в отделение Государственной корпорации.
Электронное уведомление об отказе в назначении уполномоченного органа по назначению пособия с указанием причины отказа в назначении пособия направляется в отделение Государственной корпорации по форме согласно приложению 15 к настоящим Правилам.
Уведомление удостоверяется ЭЦП руководителя уполномоченного органа по назначению пособия.

15. Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің жіберген қателіктерін анықтау себебі бойынша электрондық шешім жобасы бар ЭІМ жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органнан қайтарылғанда:
1) Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі үш жұмыс күні ішінде ЭІМ-ді жете ресімдейді, жәрдемақы мөлшерін есептеудің дұрыстығын тексереді, электрондық шешім жобасын ресімдейді, оны ЭЦҚ арқылы куәландырады және Мемлекеттік корпорация филиалына жібереді;
2) Мемлекеттік корпорацияның филиалы Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесінен электрондық шешім жобасы бар ЭІМ келіп түскен күннен бастап бір жұмыс күні ішінде есептеудің және келіп түскен электрондық шешім жобасы бар ЭІМ-ді ресімдеудің дұрыстығын тексереді, оны ЭЦҚ арқылы куәландырады, жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органға жібереді.
Құжаттың (құжаттардың) болмауы себебі бойынша электрондық шешім жобасы бар ЭІМ жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органнан қайтарылғанда:
ЭІМ-ді қалыптастыратын маман:
1) өтініш берушіні бес жұмыс күні ішінде хабарламада көрсетілген қосымша құжатты (құжаттарды) жиырма бір жұмыс күні ішінде ұсыну қажеттігі туралы телефон, пошта байланысы, электрондық пошта арқылы хабардар етеді;
2) өтініш беруші қосымша құжатты (құжаттарды) ұсынған кезде екі жұмыс күні ішінде:
өтініш берушіден қабылданатын жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органның хабарламасында көрсетілген қосымша құжаттың (құжаттардың) топтамасының толықтығын тексереді;
ЭІМ-ді және электрондық шешім жобасын жете ресімдейді, өтініш беруші тапсырған құжаттардың сапалы сканерленуін және электрондық көшірмелердің құжаттың түпнұсқасына сәйкес келуін қамтамасыз етеді, жәрдемақы мөлшерін есептеудің және электрондық шешім жобасын ресімдеудің дұрыстығын тексереді, электрондық шешім жобасын ЭЦҚ-мен куәландырады және Мемлекеттік корпорацияның филиалына жібереді;
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінен электрондық шешім жобасы бар ЭІМ келіп түскен күннен бастап екі жұмыс күні ішінде Мемлекеттік корпорацияның филиалы:
1) есептеудің және келіп түскен ЭІМ мен электрондық шешім жобасын ресімдеудің дұрыстығын тексереді;
2) ЭЦҚ арқылы куәландырылған ЭІМ мен электрондық шешім жобасын жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органға жібереді.
16. Жәрдемақы тағайындаудан бас тарту туралы шешім қабылданғанда, жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті орган шешімде Кодекстің 192-бабы 2-тармағына сәйкес бас тарту негіздемесін көрсетеді.
Бұл ретте, жәрдемақы тағайындаудан бас тарту себебі көрсетілген ЭІМ Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне қайтарылады.
Жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органының жәрдемақы тағайындаудан бас тарту себебі көрсетілген тағайындаудан бас тарту туралы электрондық хабарламасы осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне жіберіледі.
Хабарлама жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті орган басшысының ЭЦҚ-сымен куәландырылады.

17. Отделение Государственной корпорации вручает заявителю при личном обращении уведомление об отказе в назначении по форме согласно приложению 15 к настоящим Правилам или уведомление о назначении по форме согласно приложению 16 к настоящим Правилам.
Уведомление регистрируется в журнале уведомлений по форме согласно приложению 18 к настоящим Правилам.
При указании заявителем в заявлении на назначение пособия номера мобильного телефона уведомление о назначении (отказе в назначении) отправляется в автоматическом режиме посредством передачи sms-оповещения на мобильный телефон заявителя. Sms-оповещения регистрируются в электронном журнале sms-оповещений по форме согласно приложению 19 к настоящим Правилам.
При наличии у заявителя индивидуального идентификационного номера и ЭЦП имеется возможность получения заявителем информации о назначении пособия в режиме удаленного доступа через портал, чьи документы были ранее представлены на бумажном носителе в отделение Государственной корпорации или уполномоченному органу по назначению пособия и на момент получения информации о назначении государственной услуги, данные о заявителе находятся в электронном виде в базе данных автоматизированной информационной системы Государственной корпорации.
18. Документом, подтверждающим статус получателя является удостоверение, которое выдается отделением Государственной корпорации под роспись заявителя при обращении, согласно приложению 20 к настоящим Правилам.
Выдача удостоверения регистрируется в журнале регистрации удостоверений по форме согласно приложению 21 к настоящим Правилам.
При обращении за удостоверением третьими лицами удостоверение выдается по доверенности, выданной в соответствии со статьей 167 Гражданского кодекса Республики Казахстан.
При утери удостоверения по заявлению получателя отделение Государственной корпорации выписывает дубликат удостоверения. В правом верхнем углу проставляется отметка "Дубликат".
При изменении вида или размера пособия либо изменения места жительства отделением Государственной корпорации во вкладыше к удостоверению производится соответствующая запись о произведенных изменениях.
19. При изменении размера месячного расчетного показателя или прожиточного минимума отделение Государственной корпорации готовит проект решения об изменении размера пособия по форме согласно приложению 22 к настоящим Правилам и направляет его на утверждение уполномоченному органу по назначению пособия.
20. При наступлении обстоятельств, являющихся основанием для продления срока действия решения, смены опекуна или получателя или влияющих на размер пособия, отделение Государственной корпорации готовит проект решения о продлении срока действия решения и (или) изменения размера пособия, смены опекуна или получателя по форме, согласно приложению 23 к настоящим Правилам и направляет его с ЭМД, представленными документами при их наличии, на утверждение уполномоченному органу по назначению пособия.

17. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі өтініш беруші өзі жүгінген кезде осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тағайындаудан бас тарту жөнінде қабылданған шешім туралы хабарламаны немесе осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тағайындау туралы хабарламаны береді.
Хабарлама осы Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хабарламалар журналында тіркеледі.
Жәрдемақы тағайындауға өтінішінде өтініш беруші мобильді телефон нөмірін көрсеткенде жәрдемақының тағайындалу (тағайындалмауы) туралы хабарлама sms-хабар жіберу арқылы өтініш берушінің мобильді телефон нөміріне автоматты түрде жіберіледі. Sms-хабарлар осы Қағидаларға 19-қосымшаға сәйкес нысан бойынша sms-хабарлардың электрондық журналында тіркеледі.
Өтініш берушінің жеке сәйкестендіру нөмірі мен ЭЦҚ-сы болған кезде, құжаттары бұдан бұрын Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне немесе жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органға қағаз жеткізгіште ұсынылған және мемлекеттік көрсетілетін қызметті тағайындау туралы ақпаратты алу сәтіне ол туралы деректер Мемлекеттік корпорацияның автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің дерекқорында электрондық түрде сақталған өтініш берушінің жәрдемақы тағайындау туралы ақпаратты портал арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде алуға мүмкіндігі бар.
18. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі өтініш беруші жүгінген кезде қол қойдыра отырып осы Қағидаларға 20-қосымшаға сәйкес берілетін куәлік алушының мәртебесін растайтын ресми құжат болып табылады.
Куәлікті беру осы Қағидаларға 21-қосымшаға сәйкес нысан бойынша куәлікті тіркеу журналында тіркеледі.
Куәлікті алуға үшінші тұлғалар жүгінгенде куәлік Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 167-бабына сәйкес берілген сенімхат бойынша беріледі.
Куәлігін жоғалтқанда Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі алушының өтініші бойынша куәліктің телнұсқасын жазып береді. Оң жақ үстіңгі бұрышына "Телнұсқа" деген белгі қойылады.
Жәрдемақының түрі немесе мөлшері өзгерген не тұрғылықты жері өзгергенде Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі куәлікке қосымша бетте жүргізілген өзгерістер туралы тиісті жазба жасайды.
19. Айлық есептiк көрсеткіштің немесе ең төменгі күнкөріс деңгейінің мөлшері өзгергенде Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі осы Қағидаларға 22-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жәрдемақы мөлшерінің өзгергендігі туралы шешім жобасын дайындайды және оны жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органға бекітуге жібереді.
20. Егер шешімнің қолданылу мерзімін ұзарту үшін негіздеме болып табылатын, қорғаншы немесе алушы ауысқан немесе жәрдемақының мөлшеріне әсер ететін мән-жайлар туындаса, Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі шешімнің қолдану мерзімінің ұзартылуы және (немесе) жәрдемақы мөлшерінің өзгеруі, қорғаншының немесе алушының ауысуы туралы осы Қағидаларға 23-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шешім жобасын дайындайды және оны ұсынылған құжаттармен, олар бар болса ЭІМ-мен бірге жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органға бекітуге жібереді.

21. Отделение Государственной корпорации на основании решения уполномоченного органа по назначению пособия о приостановлении выплаты по форме согласно приложению 24 к настоящим Правилам приостанавливает выплату пособия с первого числа месяца, следующего за месяцем поступления сведений, указанных в пункте 1 статьи 195 Кодекса.
22. Отделение Государственной корпорации на основании решения о прекращении выплаты уполномоченного органа по назначению пособия по форме согласно приложению 25 к настоящим Правилам прекращает выплату пособия с первого числа месяца, следующего за месяцем поступления сведений, указанных в пункте 3 статьи 195 Кодекса, в том числе из информационной системы "Государственная база данных физических лиц".
23. При наступлении обстоятельств, являющихся основанием для возобновления выплаты, подготовка отделением Государственной корпорации ЭМД, представленных документов с электронным проектом решения, и его утверждение уполномоченным органом по назначению пособия производятся со дня приостановления либо со дня наступления права на возобновление, но не более чем за три года перед обращением за возобновлением выплаты.
24. Пособие назначается со дня обращения за назначением пособия после возникновения права на пособие. Днем обращения считается день подачи заявления со всеми необходимыми документами.
При утрате оснований для назначения пособия получатели обязуются в течение десяти рабочих дней сообщить об этом в отделение Государственной корпорации.
При предоставлении заявителем неполных сведений о стаже, необходимых для назначения пособия, отделение Государственной корпорации в течение пяти рабочих дней направляет документы на рассмотрение специальной комиссий по форме, согласно приложению 26 к настоящим Правилам.
Специальные комиссии рассматривают представленные материалы в соответствии с главой 4 к настоящим Правилам.
Глава 3. Порядок выплаты пособия
25. На основании утвержденных решений о назначении пособия Государственная корпорация ежемесячно формирует потребность в бюджетных средствах на выплату и представляет к 27 числу месяца, предшествующего месяцу выплаты, в уполномоченный государственный орган.
Назначенные суммы пособий получателям, указанным в пункте 4 настоящих Правил, образовавшиеся после формирования потребности на месяц выплаты, подлежат включению в дополнительную потребность в бюджетных средствах на выплату, которая представляется ежемесячно к 15 числу месяца выплаты, в уполномоченный государственный орган.
Государственная корпорация формирует в соответствии с графиком выплаты платежные поручения на выплату пособия и при указании в заявлении номера мобильного телефона, посредством передачи sms-оповещения по форме согласно приложению 17 на мобильный телефон заявителя отправляется в автоматическом режиме уведомление о дате выплаты.
Sms-оповещения регистрируются в электронном журнале sms-оповещений по форме согласно приложению 19 к настоящим Правилам.

21. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі осы Қағидаларға 24-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жәрдемақы төлеу жөніндегі уәкілетті органның төлемді тоқтата тұру туралы шешімінің негізінде Кодекстің 195-бабы 1-тармағында көрсетілген мәліметтер келіп түскен айдан кейінгі айдың бірінші күнінен бастап төлемдерді тоқтата тұрады.
22. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі осы Қағидаларға 25-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органның төлемді тоқтату туралы шешімінің негізінде Кодекстің 195-бабы 3-тармағында көрсетілген, оның ішінде "Жеке тұлғалардың мемлекеттік дерекқоры" ақпараттық жүйесінен алынған мәліметтер келіп түскен айдан кейінгі айдың бірінші күнінен бастап жәрдемақы төлеуді тоқтатады.
23. Төлемді қалпына келтіру үшін негіздеме болып табылатын мән-жайлар туындағанда Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің электрондық шешім жобасымен қоса ұсынылған құжаттармен ЭІМ-ні дайындауы және оны жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органның бекітуі тоқтатыла тұрған күннен, бірақ төлемді қалпына келтіруге жүгінер алдындағы үш жылдан аспайтын сәттен бастап қалпына келтіруге құқық туындаған күннен бастап жүргізіледі.
24. Жәрдемақы оны алу құқығы туындағаннан кейін жәрдемақы тағайындау үшін жүгінген күннен бастап тағайындалады. Барлық қажетті құжаттарымен бірге өтініш берілген күн жүгінген күн болып есептеледі.
Жәрдемақы тағайындау үшін негіздеме жойылғанда алушылар бұл туралы он жұмыс күні ішінде Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне хабарлауға міндеттенеді.
Өтініш беруші жәрдемақы тағайындау үшін қажетті жұмыс өтілі туралы толық емес мәліметтер ұсынса, Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі бес жұмыс күні ішінде құжаттарды арнайы комиссиялардың қарауына осы Қағидаларға 26-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жібереді.
Арнайы комиссиялар ұсынылған материалдарды осы Қағидалардың 4-бөліміне сәйкес қарайды.
3-тарау. Жәрдемақы тағайындау тәртібі
25. Мемлекеттік корпорация жәрдемақыны тағайындау туралы бекітілген шешімдердің негізінде ай сайын төлеуге бюджет қаражатының қажеттілігін қалыптастырады және уәкілетті мемлекеттік органға төлеу айының алдындағы айдың 27-күнiне ұсынады.
Осы Қағидалардың 4-тармағында көрсетілген, төлем айы үшін әзірленген қажеттіліктен кейін қалыптасқан жәрдемақылардың алушыларға тағайындалған сомасы уәкілетті мемлекеттік органға ай сайын, төлем айының 15-күніне қарай ұсынылатын бюджеттік қаражатқа қосымша қажеттілікке қосуға жатады.
Мемлекеттік корпорация төлемдер кестесіне сәйкес жәрдемақыларды төлеу бойынша төлем тапсырмаларын әзірлейді және өтініште мобильді телефон нөмірі көрсетілгенде, өтініш берушінің мобильді телефонына автоматты түрде 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша sms-хабар жіберу арқылы төлем жасалған күн туралы хабарлама жіберіледі.
Sms-хабарлар осы Қағидаларға 19-қосымшаға сәйкес нысан байынша sms-хабарлар электрондық журналында тіркеледі.

26. Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан направляет в Министерство финансов Республики Казахстан сведения о бюджетных средствах, необходимых для выплаты в пределах сводного плана финансирования по платежам на соответствующий период.
27. Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан согласно потребности бюджетных средств на выплату осуществляет перечисление бюджетных средств в Государственную корпорацию в пределах сумм, предусмотренных индивидуальным планом финансирования по платежам на отчетный период, согласно Правилам исполнения бюджета и его кассового обслуживания, утвержденных приказом Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 540 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9934).
28. Суммы, образовавшиеся после формирования потребности на месяц выплаты, подлежат включению в последующий за ним месяц в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
29. Государственная корпорация, получив бюджетные средства, формирует в соответствии с графиком выплаты платежные поручения на выплату пособия.
Выплата пособия производится Государственной корпорации путем:
зачисления на банковские счета в уполномоченной организации по выдаче пособий;
доставки на дом получателям через отделения акционерного общества "Казпочта".
30. Доставка пособий на дом получателям производится следующим категориям:
участникам Великой Отечественной войны и лицам с инвалидностью вследствие ранения, контузии, увечья или заболевания, полученных в период Великой Отечественной войны;
получателям пособий, достигшим восьмидесятилетнего возраста;
лицам с инвалидностью первой группы;
лицам, имеющим медицинское заключение о том, что нуждаются в постороннем уходе и не могут посещать по состоянию здоровья организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций;
лицам, проживающим в сельской местности, при отсутствии отделений (пунктов) почтовой связи.
31. Взаимодействие по выплате пособия получателям регламентированы на основании договоров, заключенных между Государственной корпорацией и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, если иное не установлено Национальным Банком Республики Казахстан.
32. Оплата банковских услуг, связанных с выплатой пособия, осуществляется за счет бюджетных средств.
33. При прекращении выплаты отделение Государственной корпорации производит закрытие дела (при его наличии) и передает его в архив Государственной корпорации.
ЭМД хранятся постоянно в информационной системе уполномоченного государственного органа.

26. Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі тиісті кезеңге төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары шегінде төлеу үшін қажетті бюджет қаражаты туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігіне жібереді.
27. Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі төлемге бюджет қаражатының қажеттілігіне сәйкес Мемлекеттік корпорацияға Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9934 болып тіркелді) Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесіне сәйкес төлемдер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарында есепті кезеңге көзделген сома шегінде бюджет қаражатын аударуды жүзеге асырады.
28. Төлейтін айға қажеттілікті қалыптастырғаннан кейін пайда болған сомалар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес одан кейінгі айға қосылуға тиіс.
29. Мемлекеттік корпорация бюджет қаражатын алып, төлеу кестесіне сәйкес жәрдемақыларды төлеуге төлем тапсырмаларын қалыптастырады.
Жәрдемақы төлеуді Мемлекеттік корпорация:
жәрдемақы беру жөніндегі уәкілетті ұйымдағы банктік шоттарға есептеу;
"Қазпошта" акционерлік қоғамының бөлімшелері арқылы алушыларға үйіне жеткізіп беру жолымен жүргізеді.
30. Алушыларға жәрдемақыны үйіне жеткізіп беру мынадай санаттағы адамдарға:
Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен Ұлы Отан соғысы кезеңінде жаралануы, контузия алуы, мертігуі немесе ауруға шалдығуы салдарынан болған мүгедектігі бар адамдарға;
сексен жасқа жеткен жәрдемақыны алушыларға;
бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға;
бөгде адамның күтіміне мұқтаж және денсаулық жағдайы бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға бара алмайтыны туралы медициналық қорытындысы бар адамдарға;
почта байланысы бөлімшелері (пункттері) жоқ ауылдық жерде тұратын адамдарға жүргізіледі.
31. Алушыларға жәрдемақыны төлеу бойынша өзара қарым-қатынас, егер Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі өзгеше белгілемесе, Мемлекеттік корпорация мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арасында жасалған шарттар негізінде регламенттеледі.
32. Жәрдемақы төлеумен байланысты банк қызметтеріне ақы төлеу бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
33. Төлем тоқтатылғанда Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі істі (бар болса) жабуды жүргізеді және оны Мемлекеттік корпорацияның архивіне өткізеді.
ЭІМ-дер тұрақты түрде уәкілетті мемлекеттік органның ақпараттық жүйесінде сақталады.

34. Дела, по которым осуществляется выплата пособий (действующие дела) (при его наличии), хранятся в архиве действующих дел.
ЭМД хранятся постоянно в информационной системе уполномоченного государственного органа.
35. Дела, по которым приостановлены выплаты пособия, хранятся отдельно от действующих дел с отметкой "На контроле" до обращения самого получателя или членов семьи. По истечении шести месяцев дело снимается с учета с указанием даты и суммы последней выплаты и сдается в архив отделения Государственной корпорации. Возобновление выплаты пособия отделением Государственной корпорации производится по решению о назначении пособия уполномоченного органа по назначению пособия.
36. Архивные дела (при его наличии) хранятся до истечения срока хранения и уничтожаются по акту, а электронный вариант действующих дел хранится постоянно в информационной системе уполномоченного государственного органа.
Глава 4. Специальные комиссии
37. При отсутствии или неполном представлении документов об имеющемся стаже работы, трудовой стаж с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года устанавливаются специальными комиссиями.
38. Специальная комиссия состоит из представителей местных представительных органов, органов местного самоуправления, Советов ветеранов, общественных объединении, уполномоченных органов занятости и социальных программ, уполномоченных органов по назначению пособия, местных органов военного управления.
39. Специальные комиссии осуществляют:
правовую оценку содержания и надлежащего оформления документов, представленных для подтверждения стажа работы с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года;
установление стажа работы по свидетельским показаниям (опрос свидетелей);
запрос документов, подтверждающих трудовую деятельность работника, необходимых для установления стажа работы заявителя;
вынесение решений об установлении (или отказе в установлении) стажа работы в период с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года;
письменное уведомление заявителей о ходе рассмотрения документов об установлении стажа работы.
40. Установление стажа работы специальными комиссиями осуществляется на основании показания одного свидетеля, знающего заявителя по совместной работе на одном предприятии, организации, в учреждении, колхозе и располагающего документами о своей работе за время, в отношении которого он подтверждает работу заявителя, в том числе протоколов опроса самих свидетелей, если по данным пенсионного дела стаж работы по свидетельским показаниям был учтен при назначении пенсии.

34. Жәрдемақы төлемдері жүргізіліп жатқан істер (қолданыстағы істер) (бар болса) қолданыстағы істер архивінде сақталады.
ЭІМ-дер тұрақты түрде уәкілетті мемлекеттік органның ақпараттық жүйесінде сақталады.
35. Жәрдемақы төлеу тоқтатыла тұрған істер алушының өзі немесе отбасының мүшелері жүгінгенге дейін "Бақылауда" деген белгімен қолданыстағы істерден бөлек сақталады. Алты ай өткеннен кейін іс соңғы төлемінің күні мен сомасы көрсетіле отырып, есептен алынады және Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің мұрағатына өткізіледі. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшелерімен жәрдемақы төлеуді жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органның жәрдемақы тағайындау туралы шешімі бойынша қалпына келтіреді.
36. Архив істері (бар болса) сақтау мерзімі өткенге дейін сақталады және сақтау мерзімі өткеннен кейін акт бойынша жойылады, ал қолданыстағы істердің электрондық нұсқалары уәкілетті мемлекеттік органның ақпараттық жүйесінде тұрақты сақталады.
4-тарау. Арнайы комиссиялар
37. Бар жұмыс өтілі туралы құжаттар болмаған немесе толық ұсынылмаған кезде, 1941 жылғы 22 маусымнан бастап 1945 жылғы 9 мамырды қоса алғандағы жұмыс өтілін арнайы комиссиялар белгілейді.
38. Арнайы комиссия жергілікті өкілді органдардың, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, Ардагерлер кеңестерінің, қоғамдық бірлестіктердің, жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар уәкілетті органдарының, жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органдардың, әскери басқарманың жергілікті органдарының өкілдерінен тұрады.
39. Арнайы комиссиялар:
1941 жылғы 22 маусымнан бастап 1945 жылғы 9 мамырды қоса алғандағы еңбек өтілін растау үшін ұсынылған құжаттардың мазмұны мен тиісінше ресімделуін құқықтық бағалауды;
куәгерлердің айғақтары бойынша жұмыс өтілін белгілеуді (куәгерлерге сұрақтар қоюды);
өтініш берушінің жұмыс өтілін белгілеу үшін қажетті жұмыскердің еңбек іс-әрекетін растайтын құжаттарға сұрау салуды;
1941 жылғы 22 маусымнан бастап 1945 жылғы 9 мамырды қоса алған кезеңдегі жұмыс өтілін белгілеу (немесе белгілеуден бас тарту) туралы шешімдер шығаруды;
жұмыс өтілін белгілеу туралы құжаттарды қараудың барысы туралы өтініш берушілерге жазбаша хабарлауды жүзеге асырады.
40. Арнайы комиссиялар жұмыс өтілін белгілеуді өтініш берушіні бір кәсіпорында, ұйымда, мекемеде, колхозда бірге істеген жұмысы бойынша білетін және оған қатысты өтініш берушінің жұмысын растайтын уақыт ішінде өзінің жұмысы туралы құжаттары, оның ішінде егер зейнетақы ісіндегі деректер бойынша еңбек өтілі куәгердің айғақтары бойынша зейнетақы тағайындалғанда ескерілсе, куәгерлердің өздерінің жауаптарының хаттамалары бар, бір куәгер айғағының негізінде жүзеге асырылады.

41. Специальные комиссии по своему усмотрению решают вопрос о том, вызывать ли свидетелей для дачи личных показаний или ограничиться рассмотрением письменных показаний свидетелей при условии, что подлинность их подписей засвидетельствована в нотариальном порядке.
42. Когда у заявителя документы о факте работы не сохранились, а также, когда заявитель не имеет возможности представить свидетелей, которые могут подтвердить факт его работы с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года, факт работы устанавливается специальной комиссией на основании ходатайств Советов ветеранов.
К ходатайству прилагаются справки архивных органов, организаций об отсутствии архивов.
43. Документы, поступившие на рассмотрение из отделения уполномоченной организации, регистрируются в журнале регистрации документов, поступивших на рассмотрение согласно приложению 27 к настоящим Правилам.
44. Специальная комиссия в течение десяти календарных дней рассматривает поступившие документы и принимает решение о запросе недостающих документов от соответствующих организаций (предприятий) или опросе свидетелей.
45. При наличии свидетелей, которые могут подтвердить факт совместной работы с заявителем с 22 июня 1941 по 9 мая 1945 года, составляется протокол опроса свидетелей по форме, согласно приложению 28 к настоящим Правилам.
46. По итогам сбора необходимых документов, опроса свидетелей специальная комиссия выносит решение об установлении трудового стажа по форме, согласно приложению 29 к настоящим Правилам и направляет его в отделение Государственной корпорации.
Глава 5. Порядок обжалований решений, действий (бездействий) уполномоченного органа по назначению пособия и (или) его должностных лиц, Государственной корпорации и (или) ее работников по вопросам оказания государственных услуг
47. Услугополучатель вправе обжаловать решение, действие (бездействие) услугодателя, должностного лица в соответствии с пунктом 1 статьи 91 АППК РК.
Жалоба подается услугодателю, должностному лицу, чьи решение, действие (бездействие) обжалуются.
Услугодатель, должностное лицо, чьи решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее трех рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в вышестоящий административный орган (далее – орган, рассматривающий жалобу).
При этом услугодатель, должностное лицо, чьи решение, действие (бездействие) обжалуются, вправе не направлять жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение трех рабочих дней примет решение, совершит действие, полностью удовлетворяющие требования, указанные в жалобе.

41. Арнайы комиссиялар куәгерлерді жеке айғақтар беру үшін шақыру немесе куәгерлердің қолының түпнұсқа екендігі нотариалды тәртіппен куәландырылған кезде олардың жазбаша айғақтарын қараумен шектелу туралы мәселені өз қарауы бойынша шешеді.
42. Өтініш берушіде жұмыс фактісі туралы құжаттар сақталмаған, сондай-ақ өтініш берушінің 1941 жылғы 22 маусымнан бастап 1945 жылғы 9 мамырды қоса алғанда жұмысын растайтын куәгерлерді ұсынуға мүмкіндігі болмаса, жұмыс фактісін арнайы комиссия Ардагерлер кеңестерінің қолдаухаттары негізінде белгілейді.
Қолдаухатқа мұрағат органдарының, ұйымдардың мұрағаттардың жоқ екені туралы анықтамалары қоса беріледі.
43. Уәкілетті ұйымның бөлімшелерінен қарауға келіп түскен құжаттар осы Қағидаларға 27-қосымшаға сәйкес қарауға келіп түскен құжаттарды тіркеу журналында тіркеледі.
44. Арнайы комиссия келіп түскен құжаттарды күнтізбелік он күн ішінде қарайды және жетіспейтін құжаттарды тиісті ұйымдарға (кәсіпорындарға) сұрау салу немесе куәгерлерге сұрақ қою туралы шешім қабылдайды.
45. Өтініш иесімен 1941 жылғы 22 маусымнан бастап 1945 жылғы 9 мамырды қоса алғанда бірге жұмыс істеу фактісін растай алатын куәгерлер болған кезде, осы Қағидаларға 28-қосымшаға сәйкес нысан бойынша куәгерлерге сұрақ қою хаттамасы жасалады.
46. Қажетті құжаттарды жинау, куәгерлерге сұрақ қою қорытындылары бойынша арнайы комиссия осы Қағидаларға 29-қосымшаға сәйкес нысан бойынша еңбек өтілін белгілеу туралы шешім шығарады және оны Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне жібереді.
5-тарау. Мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері бойынша жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органның және (немесе) оның лауазымды адамдарының, Мемлекеттік корпорацияның және (немесе) оның қызметкерлерінің шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
47. ҚР ӘРПК 91-бабының 1-тармағына сәйкес көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушінің шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасауға құқылы.
Шағым шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын көрсетілетін қызметті берушіге, лауазымды адамға беріледі.
Шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды адам шағым келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі жоғары тұрған әкімшілік органға (бұдан әрі – шағымды қарайтын орган) жібереді.
Бұл ретте шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды адам, егер ол үш жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешім қабылдаса, әкімшілік әрекет жасаса, шағымды қарайтын органға шағымды жібермеуге құқылы.

При несогласии с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель вправе обратиться с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах".
Жалоба услугополучателя, поступившая услугодателю, непосредственно оказывающему государственные услуги, подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.
Если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке в соответствии с пунктом 5 статьи 91 АППК РК.
Приложение 1
к Правилам назначения
и выплаты специального
государственного пособия
Форма
Код района _____________
Республика Казахстан
Департамент Комитета
регулирования и контроля
в области социальной защиты
населения
по _____________________
области (городу)
Заявление
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.05.2025 № 165 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
От гражданина (ки) _______________________________________________
________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя)
Дата рождения "___" ___________ ___ года, проживающего по адресу:
____ ____________________________________________________________
№ лицевого счета _________________________________________________
Наименование банка ______________________________________________
Индивидуальный идентификационный номер _________________________
Данные удостоверения личности (паспорта):
№ ________________________ кем выдан ___________________________,
дата выдачи __________________
Прошу назначить мне специальное государственное пособие, как ________
_________________________________________________________________
(указать категорию)
Получаю пенсию по возрасту, государственное социальное пособие
по инвалидности, по случаю потери кормильца, государственное специальное
пособие (нужное подчеркнуть). Получаете ли Вы специальное государственное
пособие по иному основанию ________________________________________
(нет, да; если да, то указать по какому основанию)
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных, необходимых
для назначения специального государственного пособия.
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в информационных системах.
Даю согласие на уведомление о принятии решения о назначении (отказе
в назначении) пособия путем отправления на мобильный телефон sms-оповещения.
Обо всех изменениях, влекущих прекращение, приостановление, изменение размера
выплачиваемого пособия, а также об изменении места жительства (в том числе выезд
за пределы Республики Казахстан), анкетных данных, банковских реквизитов
обязуюсь сообщить в отделение Государственной корпорации в течение десяти
рабочих дней.
При открытии отдельного банковского счета и (или) электронного кошелька
электронных денег, для зачисления пособий и (или) социальных выплат,
выплачиваемых из государственного бюджета и (или) Государственного фонда
социального страхования, на деньги, находящиеся на таком счете, в том числе,
на электронных кошельках электронных денег, не допускается обращение взыскания
третьими лицами.
Заявителем обеспечивается подлинность представленных документов в отделение
Государственной корпорации.
Контактные данные заявителя:
телефон домашний ________ мобильный _________ Е-маil ______________
"___" ____________ 20___ года
Подпись заявителя ________________________________________________
Заявление гражданина (ки) _________________________________________
принято "__" ________ 20___ года № _______
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность и подпись лица,
принявшего документы: ___________________________________________
________________________________________________________________
Перечень документов, приложенных к заявлению:
№ п/п
Наименование документа
Количество листов в документе
Примечание
Приложение 2
к Правилам назначения
и выплаты специального
государственного пособия
Форма
Код района _____________
Республика Казахстан
Департамент Комитета
регулирования и контроля
в области социальной защиты
населения
по _____________________
области (городу)
Заявление

"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 25-бабының 2-тармағына сәйкес көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижелерімен келіспегенде, көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағыммен жүгінуге құқылы.
Мемлекеттік қызметтерді тікелей көрсететін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы оны тіркеген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қарауға жатады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы оның тіркелген күнінен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
ҚР ӘРПК 91-бабының 5-тармағына сәйкес егер заңда өзгеше көзделмесе, сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін сотқа жүгінуге жол беріледі.
Арнаулы мемлекеттік
жәрдемақы тағайындау және
төлеу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Ауданның коды ______________
Қазақстан Республикасы
Халықты әлеуметтік қорғау
саласындағы реттеу және
бақылау комитетінің
___________________ облысы
(қаласы)
бойынша департаменті
Өтініш
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.05.2025 № 165 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Азамат (ша) _____________________________________________________
____________________________________________________________________
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Туған күні _____ жылғы "___" ___________, мынадай мекенжай бойынша тұратын:
____________________________________________________________
Жеке шотының № _______________________________________________
Банктің атауы ___________________________________________________
Жеке сәйкестендіру нөмірі ________________________________________
Жеке куәлігінің (паспортының) деректері: № _________________________,
кім берген ________________________, берілген күні ______________________
Маған _________________________________________________________
____________________________________________________________________
(санатын көрсету) ретінде арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындауды сұраймын.
Жасына байланысты зейнетақы, мүгедектігі бойынша, асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы, мемлекеттік арнайы жәрдемақы (керегін сызу) аламын.
Сіз арнаулы әлеуметтік жәрдемақыны өзге негіздер бойынша аласыз ба
_______________________________________________________________
(иә, жоқ; алатын болсаңыз, қандай негіз бойынша екенін көрсету)
Арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау үшін қажетті менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге келісім беремін.
Ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім беремін.
Жәрдемақы тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешім қабылдау жөнінде ұялы телефонға sms-хабар жіберу арқылы хабардар етуге келісім беремін.
Төленетін жәрдемақының тоқтатылуына, тоқтатыла тұруына, мөлшерінің өзгеруіне әкеп соғатын барлық өзгерістер туралы, сондай-ақ тұрғылықты жерімнің (оның ішінде Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерге шығу), анкеталық деректерімнің, банктік реквизиттерімнің өзгеруі туралы Мемлекеттік корпорация бөлімшесіне он жұмыс күні ішінде хабарлауға міндеттенемін.
Мемлекеттік бюджеттен және (немесе) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін жәрдемақыларды және (немесе) әлеуметтік төлемдерді есептеу үшін жеке банк шоты және (немесе) электрондық ақшаның электрондық әмияны ашылғанда, осы шоттағы ақшаны, оның ішінде электрондық әмияндарындағы электрондық ақшаны үшінші тұлғалардың өндіріп алуына жол берілмейді.
Өтініш беруші Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне ұсынылған құжаттардың түпнұсқалығын қамтамасыз етеді.
Өтініш берушінің байланыс деректері:
үй телефоны __________ ұялы ___________ Е-маіl ___________________
"___" ____________ 20___ жыл
Өтініш берушінің қолы __________________________________________
Азамат (ша) ______________________________________________
өтініші 20___ жылғы "___" ____________ № ___________ қабылданды.
Құжаттарды қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса),
лауазымы және қолы __________________________________________________
____________________________________________________________________
Өтінішке қоса берілген құжаттардың тізбесі:
№ р/с
Құжаттың атауы
Құжаттағы парақтар саны
Ескертпе
Арнаулы мемлекеттік
жәрдемақы тағайындау және
төлеу қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Ауданның коды ______________
Қазақстан Республикасы
Халықты әлеуметтік қорғау
саласындағы реттеу және
бақылау комитетінің
___________________ облысы
(қаласы)
бойынша департаменті
Өтініш

Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.05.2025 № 165 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
От гражданина (ки) ______________________________________________
_______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя)
Дата рождения: "___" __________ _____ года
Индивидуальный идентификационный номер: _______________________
Вид документа, удостоверяющего личность: _________________________
Серия документа: ______ номер документа: ______ кем выдан: _________
Дата выдачи: "___" __________ _____ года
Адрес постоянного местожительства: _______________________________
Область ____________ город (район) _____________ село ______________
улица (микрорайон) ___________________дом ________ квартира _______
Банковские реквизиты:
Наименование банка ______________________________________________
Банковский счет __________________________________________________
Тип счета: текущий _______________________________________________
Прошу назначить мне, ребенку с инвалидностью, опекаемому (нужное подчеркнуть):
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
(при подаче заявления законным представителем указывается категория
инвалидности, фамилия, имя, отчество (при его наличии) и год рождения ребенка
с инвалидностью/опекаемого) специальное государственное пособие
по инвалидности.
Ранее пенсионные выплаты или пособие мне назначались/не назначались
в том числе за пределами Республики Казахстан (ненужное вычеркнуть).
Даю согласие сообщать обо всех изменениях, влекущих изменения размера
специального государственного пособия по инвалидности, а также изменении
местожительства (в том числе выезд за пределы Республики Казахстан),
анкетных данных, банковских реквизитов в отделение Государственной корпорации
в течение десяти календарных дней со дня возникновения таких изменений.
Перечень документов, приложенных к заявлению:
№ п/п
Наименование документа
Количество листов в документе
Примечание
1
2
Даю согласие на сбор и обработку, хранение и использование, любым допускаемым
законодательством Республики Казахстан способом, моих персональных данных
при назначении, возобновлении, перерасчете выплаты, а также при выполнении
Государственной корпорацией своих обязательств в соответствии
с законодательством Республики Казахстан и (или) международными договорами,
ратифицированными Республикой Казахстан, с правом передавать мои персональные
данные, в том числе осуществлять трансграничную передачу данных в соответствии
с Законом Республики Казахстан "О персональных данных и их защите".
Даю согласие на получение сведений о себе как о владельце банковского счета
и номерах банковских счетов в банках второго уровня, организациях, имеющих
лицензии уполномоченного органа по регулированию и надзору финансового рынка
и финансовых организаций на соответствующие виды банковских операций,
территориальные подразделения акционерного общества "Казпочта".
Даю согласие на уведомление о принятии решения о назначении (отказе
в назначении) специального государственного пособия по инвалидности путем
отправления на мобильный телефон sms-оповещения.
При открытия отдельного банковского счета для зачисления пособий, выплачиваемых
из государственного бюджета, на деньги, находящиеся на таком счете, не допускается
обращение взыскания третьими лицами.
Контактный телефон, местонахождение организации-плательщика __________
____________________________________________________________________
Контактные данные заявителя:
телефон домашний _________________ мобильный _______________________
Е-маil ______________________________________________________________
Дата подачи заявления: "____" ________________________ 20 ____ года
Подпись заявителя/ Электронно-цифровая подпись/ sms-сообщение _________
____________________________________________________________________
Дата и время подписания заявления:
____.___________.______года ___часов ___ минут ___ секунд ___
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и роспись принявшего документы)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
(линия отреза)
Заявление гражданина (ки) ____________________________________________
____________________________________________________________________
на назначение специального государственного пособия по инвалидности
с прилагаемыми документами зарегистрировано за № __________________,
дата регистрации заявления "____" ________ 20____ года
(дата получения услуги со дня регистрации заявления в отделении Государственной
корпорации "___" _________ 20 ___ года).
Даю согласие сообщать обо всех изменениях, влекущих изменение размера
специального государственного пособия по инвалидности, а также изменении
местожительства (в том числе выезд за пределы Республики Казахстан),
анкетных данных, банковских реквизитов в отделение Государственной корпорации.
______________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись лица, принявшего документы)
Приложение 3
к Правилам назначения
и выплаты специального
государственного пособия
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Назначение специального государственного пособия"

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.05.2025 № 165 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Азамат (ша) ____________________________________________________
____________________________________________________________________
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Туған күні: ______ жылғы "_____" _________________________________
Жеке сәйкестендіру нөмірі: ________________________________________
Жеке басты куәландыратын құжаттың түрі: __________________________
Құжаттың сериясы: _______________ құжаттың нөмірі: ________________
кім берген: _____________________________________________________
Берілген күні: ______ жылғы "____" ________________________________
Тұрақты тұратын жерінің мекенжайы: ______________________________
Облыс ___________________ қала (аудан) ____________________ ауыл
_______________ көше (шағынаудан) _____________ үй _______ пәтер _______
Банк деректемелері:
Банктің атауы: __________________________________________________
Банк шотының № _______________________________________________
Шот түрі: ағымдағы _____________________________________________
Маған, мүгедектігі бар балаға (қажетінің асты сызылсын)
___________________________________________________________________
________________________________________________________________
(заңды өкілі өтініш бергенде мүгедектігі бар адамның санаты,
баланың/қамқорлықтағының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), туған жылы
көрсетіледі)
мүгедектігі бойынша арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындауды сұраймын.
Бұдан бұрын маған зейнетақы төлемдері, оның ішінде Қазақстан Республикасының тыс жерлерде тағайындалған/ тағайындалмаған (қажет емесі сызылып тасталсын).
Мүгедектігі бойынша арнаулы мемлекеттік жәрдемақы мөлшерінің өзгеруіне әкеп соғатын барлық өзгерістерді, сондай-ақ тұрғылықты жерімнің (оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерге кету), анкета деректерінің, банк деректемелерінің өзгергенін Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне осындай өзгерістердің туындаған күннен бастап 10 күнтізбелік күн ішінде хабарлауға келісім беремін.
Өтінішке қоса берілген құжаттардың тізбесі:
№ р/с
Құжаттың атауы
Құжаттағы парақтардың саны
Ескертпе
1
2
"Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес менің деректерімді беру, оның ішінде деректерді трансшекаралық беруді жүзеге асыру құқығымен төлемді тағайындау, қалпына келтіру, қайта есептеу кезінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына және (немесе) Қазақстан Республикасы ратификацияланған халықаралық шарттарға сәйкес Мемлекеттік корпорациясының өз міндеттемелерін орындауы кезінде менің дербес деректерімді Қазақстан Республикасының заңнамасында жол берілетін кез келген тәсілмен жинауға және өңдеуге, сақтауға және пайдалануға келісім беремін.
Банк шотының иесі ретінде өзім туралы, екінші деңгейдегі банктердегі, қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның банк операцияларының тиісті түрлеріне лицензиясы бар ұйымдардағы, "Қазпошта" акционерлік қоғамының аумақтық бөлімшелеріндегі банк шотының нөмірі туралы мәліметтерді алуға келісім беремін.
Мүгедектігі бойынша арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешім қабылдау жөнінде ұялы телефонға sms-хабарлама жіберу арқылы хабардар етуге келісім беремін.
Мемлекеттік бюджеттен төленетін жәрдемақыларды есептеу үшін жеке банк шотын ашу кезінде, осындай шоттағы ақшаны үшінші тұлғалардың өндіріп алуына жол берілмейді.
Төлеуші ұйымның байланыс телефоны, орналасқан жері
_____________________________________________________________
______________________________________________________________________
Өтініш берушінің байланыс деректері:
үй телефоны ________________ ұялы телефон _______________________
Е-maіl _________________________________________________________
Өтініш берген күні: 20_____ жылғы "_____" ________________________
Өтініш берушінің қолы/ электрондық цифрлық қолтаңба/ sms-хабарламалар
_______________________________________________________________
Өтінішке қол қою мерзімі мен уақыты:
____._____________._____жылғы____сағат ____ минут ____ секунд
_______________________________________________________________
(құжаттарды қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және қолы)
------------------------------------------------------------------------------------------------------- (қию сызығы)
Азамат (ша) ______________________________ мүгедектігі бойынша арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындауға___________ өтініші қоса берілген құжаттармен № ___ болып тіркелді, өтініш тіркелген күн: 20__ жылғы "___" __________ (өтінішті Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесінде тіркеген күннен бастап қызметті алу күні: 20___ жылғы "___" ____________).
Мүгедектігі бойынша арнаулы мемлекеттік жәрдемақы мөлшерінің өзгеруіне әкелетін барлық өзгерістер, сондай-ақ тұрғылықты жерімнің (оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерге кету), анкета деректерінің, банк деректемелерінің өзгеруі туралы Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне хабарлауға келісім беремін.
_______________________________________________________________
(құжаттарды қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және қолы)
Арнаулы мемлекеттік
жәрдемақы тағайындау және
төлеу қағидаларына
3-қосымша
"Арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі

Сноска. Приложение 3 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.05.2025 № 165 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование государственной услуги "Назначение специального государственного пособия".
Наименование подвидов государственной услуги:
1. Назначение специального государственного пособия ветеранам Великой Отечественной войны;
2. Назначение специального государственного пособия лицам, приравненным по льготам к лицам с инвалидностью вследствие ранения, контузии, увечья или заболевания, полученных в период Великой Отечественной войны;
3. Назначение специального государственного пособия лицам, приравненным по льготам к участникам Великой Отечественной войны;
4. Назначение специального государственного пособия не вступившим в повторный брак вдовам воинов, погибших (умерших, пропавших без вести) в Великой Отечественной войне;
5. Назначение специального государственного пособия не вступившим в повторный брак супруге (супругу) умершего лица с инвалидностью вследствие ранения, контузии, увечья или заболевания, полученных в период Великой Отечественной войны, или лица, приравненного по льготам к лицам с инвалидностью вследствие ранения, контузии, увечья или заболевания, полученных в период Великой Отечественной войны, а также супруге (супругу) умершего участника Великой Отечественной войны, партизана, подпольщика, гражданина, награжденного медалью "За оборону Ленинграда" или знаком "Жителю блокадного Ленинграда", признававшихся лицами с инвалидностью в результате общего заболевания, трудового увечья и других причин (за исключением противоправных);
6. Назначение специального государственного пособия Героям Советского Союза, Социалистического Труда, кавалерам ордена Трудовой Славы трех степеней;
7. Назначение специального государственного пособия семьям погибших военнослужащих;
8. Назначение специального государственного пособия лицам, награжденным орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны;
9. Назначение специального государственного пособия лицам, проработавшим (прослужившим) не менее шести месяцев с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года и не награжденным орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны;

Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.05.2025 № 165 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы "Арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау".
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрлерінің атауы:
1. Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау;
2. Жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысы кезеңінде жаралануы, контузия алуы, мертігуі немесе ауруға шалдығуы салдарынан болған мүгедектігі бар адамдарға теңестірілген адамдарға арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау;
3. Жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының қатысушыларына теңестірілген адамдарға арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау;
4. Ұлы Отан соғысында қаза тапқан (қайтыс болған, хабарсыз кеткен) жауынгерлердің екінші рет некеге тұрмаған жесірлеріне арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау;
5. Ұлы Отан соғысы кезеңінде жаралануы, контузия алуы, мертігуі немесе ауруға шалдығуы салдарынан қайтыс болған мүгедектігі бар адамның немесе жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысы кезеңінде жаралануы, контузия алуы, мертігуі немесе ауруға шалдығуы салдарынан болған мүгедектігі бар адамдарға теңестірілген қайтыс болған адамның екінші рет некеге тұрмаған зайыбына (жұбайына), сондай-ақ жалпы ауруға шалдығуы, жұмыста мертігуі және басқа да себептер (құқыққа қарсы келетіндерді қоспағанда) салдарынан болған мүгедектігі бар адам деп танылған, қайтыс болған Ұлы Отан соғысы қатысушысының, партизанның, астыртын әрекет етушінің, "Ленинградты қорғағаны үшін" медалімен немесе "Қоршаудағы Ленинград тұрғыны" белгісімен наградталған азаматтың екінші рет некеге тұрмаған зайыбына (жұбайына) арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау;
6. Кеңес Одағының Батырлары, Социалистік Еңбек Ерлері, үш дәрежелі Еңбек Даңқы орденінің иегерлеріне арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау;
7. Қаза тапқан әскери қызметшілердің отбасыларына арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау;
8. Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы жанқиярлық еңбегі мен мінсіз әскери қызметі үшін бұрынғы КСР Одағының ордендерімен және медальдарымен наградталған адамдарға арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау;
9. 1941 жылғы 22 маусым – 1945 жылғы 9 мамыр аралығында кемінде алты ай жұмыс істеген (қызмет өткерген) және Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы жанқиярлық еңбегі мен мінсіз әскери қызметі үшін бұрынғы КСР Одағының ордендерімен және медальдарымен наградталмаған адамдарға арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау;

10. Назначение специального государственного пособия лицам из числа участников ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской АЭС в 1988-1989 годах, эвакуированных (самостоятельно выехавших) из зон отчуждения и отселения в Республику Казахстан, включая детей, которые на день эвакуации находились во внутриутробном состоянии;
11. Назначение специального государственного пособия лицам с инвалидностью первой, второй и третьей групп, которым назначены пенсионные выплаты по возрасту или пенсионные выплаты за выслугу лет, за исключением получающих доплату к пенсионным выплатам по возрасту до размера государственного социального пособия по инвалидности, а также лицам с инвалидностью первой, второй и третьей групп, проживающим в городе Байконыре, при условии получения пенсии по инвалидности в соответствии с законодательством Российской Федерации;
12. Назначение специального государственного пособия детям с инвалидностью до семи лет, проживающим в городе Байконыре, при условии получения пенсии по инвалидности в соответствии с законодательством Российской Федерации;
13. Назначение специального государственного пособия детям с инвалидностью с семи до восемнадцати лет первой, второй, третьей групп, проживающим в городе Байконыре, при условии получения пенсии по инвалидности в соответствии с законодательством Российской Федерации;
14. Назначение специального государственного пособия жертвам политических репрессий, лицам, пострадавшим от политических репрессий, имеющим инвалидность или являющимся пенсионерами;
15. Назначение специального государственного пособия лицам, которым назначены пенсии за особые заслуги перед Республикой Казахстан;
16. Назначение специального государственного пособия лицам, удостоенным почетного звания "Қазақстанның ғарышкер-ұшқышы";
17. Назначение специального государственного пособия лицам, удостоенным звания "Халық Қаһарманы";
18. Назначение специального государственного пособия лицам, удостоенным звания "Қазақстанның Еңбек Epi";
19. Назначение специального государственного пособия ветеранам боевых действий на территории других государств.
1
Наименование услугодателя
Территориальные подразделения Комитета регулирования и контроля в области социальной защиты населения Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
2
Способы представления государственной услуги
1) услугодателем (при первичном установлении инвалидности):
назначение специального государственного пособия лицам с инвалидностью первой, второй и третьей групп, которым назначены пенсионные выплаты по возрасту или пенсионные выплаты за выслугу лет, за исключением получающих доплату к пенсионным выплатам по возрасту до размера государственного социального пособия по инвалидности, а также лицам с инвалидностью первой, второй и третьей групп, проживающим в городе Байконыре, при условии получения пенсии по инвалидности в соответствии с законодательством Российской Федерации;
назначение специального государственного пособия детям с инвалидностью до семи лет, проживающим в городе Байконыре, при условии получения пенсии по инвалидности в соответствии с законодательством Российской Федерации;
назначение специального государственного пособия детям с инвалидностью с семи до восемнадцати лет первой, второй, третьей групп, проживающим в городе Байконыре, при условии получения пенсии по инвалидности в соответствии с законодательством Российской Федерации;

10. 1988-1989 жылдары Чернобыль АЭС-ындағы апаттың салдарларын жоюға қатысушылардың қоныс аудару күні құрсақта болған балаларын қоса алғанда, оқшаулау және көшіру аймақтарынан Қазақстан Республикасына қоныстанғандардың (өз еркімен кеткендердің) қатарындағы адамдарға арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау;
11. Жасына байланысты берілетін зейнетақы төлемдеріне мүгедектігі бойынша төленетін айлық жәрдемақы мөлшеріне дейін қосымша төлем алушыларды қоспағанда, жасына байланысты берілетін зейнетақы төлемдері немесе еңбек сіңірген жылдары үшін төленетін зейнетақы төлемдері тағайындалған бірінші, екінші және үшінші топтардағы мүгедектігі бар адамдарға, сондай-ақ Ресей Федерациясының заңнамасына сәйкес мүгедектігі бойынша зейнетақы алатын жағдайда Байқоңыр қаласында тұратын бірінші, екінші және үшінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау;
12. Ресей Федерациясының заңнамасына сәйкес мүгедектігі бойынша зейнетақы алатын жағдайда Байқоңыр қаласында тұратын мүгедектігі бар жеті жасқа дейінгі балаларға арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау;
13. Ресей Федерациясының заңнамасына сәйкес мүгедектігі бойынша зейнетақы алатын жағдайда Байқоңыр қаласында тұратын, жеті жастан он сегіз жасқа дейінгі бірінші, екінші, үшінші топтағы мүгедектігі бар балаларға арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау;
14. Саяси қуғын-сүргін құрбандары, мүгедектігі бар немесе зейнеткер болып табылатын саяси қуғын-сүргіндерден зардап шеккен адамдарға арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау;
15. Қазақстан Республикасына сіңірген ерекше еңбегі үшін зейнетақы тағайындалған адамдарға арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау;
16. "Қазақстанның ғарышкер-ұшқышы" құрметті атағына ие болған адамдарға арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау;
17. "Халық қаһарманы" атағына ие болған адамдарға арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау;
18. "Қазақстанның Еңбек Ері" атағына ие болған адамдарға арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау;
19. Басқа мемлекеттердің аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлеріне арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау.
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы реттеу және бақылау комитетінің аумақтық бөлімшелері
2
Мемлекеттік қызмет көрсету тәсілдері
1) қызмет көрсетуші (мүгедектік алғаш рет белгіленген кезде):
жасына байланысты берілетін зейнетақы төлемдеріне мүгедектігі бойынша төленетін айлық жәрдемақы мөлшеріне дейін қосымша төлем алушыларды қоспағанда, жасына байланысты берілетін зейнетақы төлемдері немесе еңбек сіңірген жылдары үшін төленетін зейнетақы төлемдері тағайындалған бірінші, екінші және үшінші топтардағы мүгедектігі бар адамдарға, сондай-ақ Ресей Федерациясының заңнамасына сәйкес мүгедектігі бойынша зейнетақы алатын жағдайда Байқоңыр қаласында тұратын бірінші, екінші және үшінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау;
Ресей Федерациясының заңнамасына сәйкес мүгедектігі бойынша зейнетақы алатын жағдайда Байқоңыр қаласында тұратын мүгедектігі бар жеті жасқа дейінгі балаларға арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау;
Ресей Федерациясының заңнамасына сәйкес мүгедектігі бойынша зейнетақы алатын жағдайда Байқоңыр қаласында тұратын, жеті жастан он сегіз жасқа дейінгі бірінші, екінші, үшінші топтағы мүгедектігі бар балаларға арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау;

2) через Государственную корпорацию:
все подвиды;
3) посредством веб-портала "электронного правительства" – все подвиды (для получения информации о статусе оказания государственной услуги);
4) посредством абонентского устройства сотовой связи:
назначение специального государственного пособия лицам, удостоенным звания "Халық Қаһарманы";
назначение специального государственного пособия лицам, удостоенным звания "Қазақстанның Еңбек Epi".
3
Срок оказания государственной услуги
Срок оказания государственной услуги:
1) при обращении в Государственную корпорацию, к услугодателю или через проактивную услугу – со дня регистрации пакета документов в Государственной корпорации – 8 (восемь) рабочих дней.
Срок оказания государственной услуги продлевается при необходимости дооформления материалов дела по мере необходимости для проверки достоверности представленного (ых) документа (ов) или истребования недостающего (их) документа (ов) – на срок 30 (тридцать) рабочих дней, при этом, если документы дооформлены, государственная услуга оказывается – 8 (восемь) рабочих дней со дня предоставления недостающего (их) документа (ов) в Государственную корпорацию.
2) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов в Государственную корпорацию – 15 минут, у услугодателя – времени на ожидание не требуется;
3) максимально допустимое время обслуживания в Государственной корпорации – 20 минут, у услугодателя – 30 минут.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная)/ бумажная/ оказываемая по принципу "одного заявления": назначение специального государственного пособия лицам с инвалидностью первой, второй и третьей групп, которым назначены пенсионные выплаты по возрасту или пенсионные выплаты за выслугу лет, за исключением получающих доплату к пенсионным выплатам по возрасту до размера государственного социального пособия по инвалидности, а также лицам с инвалидностью первой, второй и третьей групп, проживающим в городе Байконыре, при условии получения пенсии по инвалидности в соответствии с законодательством Российской Федерации;
назначение специального государственного пособия детям с инвалидностью до семи лет, проживающим в городе Байконыре, при условии получения пенсии по инвалидности в соответствии с законодательством Российской Федерации;
назначение специального государственного пособия детям с инвалидностью с семи до восемнадцати лет первой, второй, третьей групп, проживающим в городе Байконыре, при условии получения пенсии по инвалидности в соответствии с законодательством Российской Федерации.
Электронная (частично автоматизированная)/ бумажная/ проактивная: назначение специального государственного пособия лицам, удостоенным звания "Халық Қаһарманы"; назначение специального государственного пособия лицам, удостоенным звания "Қазақстанның Еңбек Epi".
Электронная (частично автоматизированная)/ бумажная:
назначение специального государственного пособия ветеранам Великой Отечественной войны; назначение специального государственного пособия лицам, приравненным по льготам к лицам с инвалидностью вследствие ранения, контузии, увечья или заболевания, полученных в период Великой Отечественной войны;
назначение специального государственного пособия лицам, приравненным по льготам к участникам Великой Отечественной войны; назначение специального государственного пособия не вступившим в повторный брак вдовам воинов, погибших (умерших, пропавших без вести) в Великой Отечественной войне;
назначение специального государственного пособия не вступившим в повторный брак супруге (супругу) умершего лица с инвалидностью вследствие ранения, контузии, увечья или заболевания, полученных в период Великой Отечественной войны, или лица, приравненного по льготам к лицам с инвалидностью вследствие ранения, контузии, увечья или заболевания, полученных в период Великой Отечественной войны, а также супруге (супругу) умершего участника Великой Отечественной войны, партизана, подпольщика, гражданина, награжденного медалью "За оборону Ленинграда" или знаком "Жителю блокадного Ленинграда", признававшихся лицами с инвалидностью в результате общего заболевания, трудового увечья и других причин (за исключением противоправных);
назначение специального государственного пособия Героям Советского Союза, Социалистического Труда, кавалерам ордена Трудовой Славы трех степеней; назначение специального государственного пособия семьям погибших военнослужащих;
назначение специального государственного пособия лицам, награжденным орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны; назначение специального государственного пособия лицам, проработавшим (прослужившим) не менее шести месяцев с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года и не награжденным орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны; назначение специального государственного пособия лицам из числа участников ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской АЭС в 1988-1989 годах, эвакуированных (самостоятельно выехавших) из зон отчуждения и отселения в Республику Казахстан, включая детей, которые на день эвакуации находились во внутриутробном состоянии; назначение специального государственного пособия жертвам политических репрессий, лицам, пострадавшим от политических репрессий, имеющим инвалидность или являющимся пенсионерами;
назначение специального государственного пособия лицам, которым назначены пенсии за особые заслуги перед Республикой Казахстан; назначение специального государственного пособия лицам, удостоенным почетного звания "Қазақстанның ғарышкер-ұшқышы";
назначение специального государственного пособия ветеранам боевых действий на территории других государств.
5
Результат оказания государственной услуги
Результат оказания государственной услуги: уведомление о назначении (отказе в назначении) пособия.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная и (или) бумажная.
На портале информация о назначении пособия направляется в "личный кабинет" заявителя в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью уполномоченного лица услугодателя.
Государственная корпорация информирует услугополучателя о принятом решении посредством передачи sms-оповещения на мобильный телефон услугополучателя.
При оказании услуги через проактивную услугу результат оказания услуги предоставляется посредством sms-оповещения на мобильный телефон услугополучателя.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга предоставляется бесплатно.
7
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации
График работы:

2) Мемлекттік корпорация арқылы:
барлық кіші түрлер;
3) "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы – барлық кіші түрлер (мемлекеттік қызметті көрсетудің мәртебесі туралы ақпарат алу үшін);
4) ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы арқылы:
"Халық қаһарманы" атағына ие болған адамдарға арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау;
"Қазақстанның Еңбек Ері" атағына ие болған адамдарға арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау.
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі:
1) көрсетілетін қызметті берушіге, Мемлекеттік корпорацияға немесе проактивті қызмет арқылы жүгінген кезде – Мемлекеттік корпорацияда құжаттардың топтамасын тіркеген сәттен бастап – 8 (сегіз) жұмыс күні;
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі: ұсынылған құжаттың (құжаттардың) дәйектілігін тексеру немесе қосымша құжат (құжаттар) сұрату үшін қажеттігіне қарай істер материалдарын жете ресімдеу қажет болғанда – 30 (отыз) жұмыс күні мерзіміне ұзартылады, бұл ретте, егер құжаттар жете ресімделсе, мемлекеттік қызмет қосымша құжатты (құжаттарды) Мемлекеттік корпорацияға ұсынған күннен бастап 8 (сегіз) жұмыс күні көрсетіледі.
2) құжаттардың топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты Мемлекеттік корпорацияда – 15 минут, көрсетілетін қызметті берушіде – күту үшін уақыт талап етілмейді;
3) қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты Мемлекеттік корпорацияда – 20 минут, көрсетілетін қызметті берушіде – 30 минут.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған)/ қағаз түрінде/ "Бір өтініш" қағидаты бойынша көрсетілетін:
жасына байланысты берілетін зейнетақы төлемдеріне мүгедектігі бойынша төленетін айлық жәрдемақы мөлшеріне дейін қосымша төлем алушыларды қоспағанда, жасына байланысты берілетін зейнетақы төлемдері немесе еңбек сіңірген жылдары үшін төленетін зейнетақы төлемдері тағайындалған бірінші, екінші және үшінші топтардағы мүгедектігі бар адамдарға, сондай-ақ Ресей Федерациясының заңнамасына сәйкес мүгедектігі бойынша зейнетақы алатын жағдайда Байқоңыр қаласында тұратын бірінші, екінші және үшінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау;
Ресей Федерациясының заңнамасына сәйкес мүгедектігі бойынша зейнетақы алатын жағдайда Байқоңыр қаласында тұратын мүгедектігі бар жеті жасқа дейінгі балаларға арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау;
Ресей Федерациясының заңнамасына сәйкес мүгедектігі бойынша зейнетақы алатын жағдайда Байқоңыр қаласында тұратын, жеті жастан он сегіз жасқа дейінгі бірінші, екінші, үшінші топтағы мүгедектігі бар балаларға арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау.
Электрондық (ішінара автоматтандырылған)/ қағаз түрінде/ проактивті:
"Халық қаһарманы" атағына ие болған адамдарға арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау;
"Қазақстанның Еңбек Ері" атағына ие болған адамдарға арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау.
Электрондық (ішінара автоматтандырылған)/ қағаз түрінде:
Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау;
жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысы кезеңінде жаралануы, контузия алуы, мертігуі немесе ауруға шалдығуы салдарынан болған мүгедектігі бар адамдарға теңестірілген адамдарға арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау;
жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының қатысушыларына теңестірілген адамдарға арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау;
Ұлы Отан соғысында қаза тапқан (қайтыс болған, хабарсыз кеткен) жауынгерлердің екінші рет некеге тұрмаған жесірлеріне арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау;
Ұлы Отан соғысы кезеңінде жаралануы, контузия алуы, мертігуі немесе ауруға шалдығуы салдарынан қайтыс болған мүгедектігі бар адамның немесе жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысы кезеңінде жаралануы, контузия алуы, мертігуі немесе ауруға шалдығуы салдарынан болған мүгедектігі бар адамдарға теңестірілген қайтыс болған адамның екінші рет некеге тұрмаған зайыбына (жұбайына), сондай-ақ жалпы ауруға шалдығуы, жұмыста мертігуі және басқа да себептер (құқыққа қарсы келетіндерді қоспағанда) салдарынан болған мүгедектігі бар адам деп танылған, қайтыс болған Ұлы Отан соғысы қатысушысының, партизанның, астыртын әрекет етушінің, "Ленинградты қорғағаны үшін" медалімен немесе "Қоршаудағы Ленинград тұрғыны" белгісімен наградталған азаматтың екінші рет некеге тұрмаған зайыбына (жұбайына) арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау;
Кеңес Одағының Батырлары, Социалистік Еңбек Ерлері, үш дәрежелі Еңбек Даңқы орденінің иегерлеріне арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау;
қаза тапқан әскери қызметшілердің отбасыларына арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау;
Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы жанқиярлық еңбегі мен мінсіз әскери қызметі үшін бұрынғы КСР Одағының ордендерімен және медальдарымен наградталған адамдарға арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау;
1941 жылғы 22 маусым – 1945 жылғы 9 мамыр аралығында кемінде алты ай жұмыс істеген (қызмет өткерген) және Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы жанқиярлық еңбегі мен мінсіз әскери қызметі үшін бұрынғы КСР Одағының ордендерімен және медальдарымен наградталмаған адамдарға арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау;
1988-1989 жылдары Чернобыль АЭС-ындағы апаттың салдарларын жоюға қатысушылардың қоныс аудару күні құрсақта болған балаларын қоса алғанда, оқшаулау және көшіру аймақтарынан Қазақстан Республикасына қоныстанғандардың (өз еркімен кеткендердің) қатарындағы адамдарға арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау;
саяси қуғын-сүргін құрбандары, мүгедектігі бар немесе зейнеткер болып табылатын саяси қуғын-сүргіндерден зардап шеккен адамдарға арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау;
Қазақстан Республикасына сіңірген ерекше еңбегі үшін зейнетақы тағайындалған адамдарға арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау;
"Қазақстанның ғарышкер-ұшқышы" құрметті атағына ие болған адамдарға арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау;
басқа мемлекеттердің аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлеріне арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау.
5
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі:
жәрдемақыны тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы хабарлама.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін ұсыну нысаны:
электрондық және (немесе) қағаз түрінде.
Порталда жәрдемақыны тағайындау туралы ақпарат өтініш берушінің "жеке кабинетіне" көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжат нысанында жіберіледі.
Мемлекеттік корпорация көрсетілетін қызметті алушының мобильді телефонына sms-хабар жіберу арқылы көрсетілетін қызметті алушыны қабылданған шешім туралы хабардар етеді.
Проактивті қызмет арқылы қызмет көрсетілгенде қызмет көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының мобильді телефонына sms-хабар жіберу арқылы ұсынылады.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс графигі
Жұмыс кестесі:

1) Государственной корпорации – прием заявлений и выдача готовых результатов государственных услуг осуществляется через Государственную корпорацию с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.00 часов без перерыва, дежурные отделы обслуживания населения Государственной корпорации с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 20.00 часов и в субботу с 9.00 до 13.00 часов кроме праздничных и выходных дней согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
Прием осуществляется в порядке "электронной очереди" без ускоренного обслуживания, возможно бронирование электронной очереди посредством портала.
2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ;
3) услугодателя – с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан. График приема заявления на оказание государственной услуги: с 9.00 часов до 17.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов. Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах:
1) Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан – www.enbek.gov.kz, раздел "Государственные услуги";
2) Государственной корпорации – www.gov4c.kz.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
в Государственную корпорацию либо услугодателю:
1. Заявитель (или его представитель по нотариально заверенной доверенности) при обращении для оказания государственной услуги в Государственную корпорацию предоставляет заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, услугодателю – по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам, а также следующие документы:
1) документ, удостоверяющий личность услугополучателя (удостоверение личности, удостоверение лица без гражданства, вид на жительство иностранца), либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации личности);
2) для жителей города Байконыр – сведения, подтверждающие регистрацию по постоянному месту жительства в населенном пункте приграничной территории;
3) документы, подтверждающие право на получение пособия, указанные в пункте 2 графы 8 настоящего перечня основных требований к оказанию государственной услуги.

1) Мемлекеттік корпорацияда – өтініштерді қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің дайын нәтижелерін беру Мемлекеттік корпорация арқылы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мерекелік күндерден басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда үзіліссіз сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін, Мемлекеттік корпорацияның халыққа қызмет көрсететін кезекші бөлімдері дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін және сенбі күні сағат 9.00-ден 13.00-ге дейін жүзеге асырылады.
Қабылдау "электрондық кезек" тәртібінде, өтініш берушінің жеделдетіп қызмет көрсетусіз жүзеге асырылады, электрондық кезекті портал арқылы броньдауға болады;
2) порталда – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы;
3) көрсетілетін қызметті берушіде – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін. Мемлекеттік қызметті көрсетуге өтінішті қабылдау кестесі: сағат 13.00-ден бастап 14.30-ға дейін түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 17.30-ға дейін.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет алдын ала жазылусыз және жеделдетіп қызмет көрсетусіз кезек тәртібінде көрсетіледі.
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары:
1) Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің www.enbek.gov.kz интернет-ресурсында, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде;
2) Мемлекеттік корпорацияның www.gov4c.kz интернет-ресурстарында орналастырылған.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Мемлекеттік корпорацияға немесе көрсетілетін қызметті берушіге:
1. Өтініш беруші (немесе нотариат куәландырған сенімхат бойынша оның өкілі) мемлекеттік қызметті көрсету үшін Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде осы Қағидаларға 1-қосымшасының нысанына сәйкес, көрсетілетін қызметті берушіге жүгінген кезде – осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті, сондай-ақ мынадай құжаттарды ұсынады:
1) көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжат (жеке куәлік, азаматтығы жоқ адамның куәлігі, шетелдіктің тұруға ықтиярхаты, не цифрлық құжаттар сервисінен алынған электрондық құжат (жеке басты сәйкестендіру үшін);
2) Байқоңыр қаласының тұрғындары үшін – шекаралас аумақтағы елді мекендегі тұрғылықты тұратын жері бойынша тіркелгендігі туралы мәліметтер;
3) осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 8-бағанының 2-тармағында көрсетілген жәрдемақы алуға құқығын растайтын құжаттар.

Сведения о документах, удостоверяющих личность заявителя, подтверждающих регистрацию по месту жительства, свидетельства о рождении ребенка (детей) либо выписка из актовой записи о рождении (по регистрациям, произведенным на территории Республики Казахстан после 13 августа 2007 года), свидетельства о заключении брака (по регистрациям, произведенным на территории Республики Казахстан после 1 июня 2008 года), справки подразделения медико-социальной экспертизы об инвалидности услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
Услугодатели получают цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на портале абонентского номера сотовой связи пользователя, путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление портала.
2. Документами, подтверждающими право на получение пособия, являются:
1) для ветеранов Великой Отечественной войны – удостоверение ветерана Великой Отечественной войны;
2) для Героев Советского Союза, Социалистического Труда, кавалеров ордена Трудовой Славы трех степеней – удостоверение к награде;
3) для лиц, удостоенных почетного звания "Қазақстанның ғарышкер-ұшқышы" – документ, подтверждающий присвоение почетного звания "Қазақстанның ғарышкер-ұшқышы";
4) для лиц, удостоенных звания "Халық қаһарманы" – документ, подтверждающий присвоение звания "Халық қаһарманы";
5) для лиц, удостоенных звания "Қазақстанның Еңбек Epi" – документ, подтверждающий присвоение звания "Қазақстанның Еңбек Epi";
6) для лиц, приравненных по льготам к участникам Великой Отечественной войны: на основании перечня городов и периодов ведения боевых действий согласно приложению 6 к Правилам и перечня государств, территорий и периодов ведения боевых действий согласно приложению 8 к Правилам:
военнослужащих, а также лиц начальствующего и рядового состава органов внутренних дел и государственной безопасности бывшего Союза ССР, проходивших в период Великой Отечественной войны службу в городах, участие в обороне которых засчитывалось до 1 января 1998 года в выслугу лет для назначения пенсии на льготных условиях, установленных для военнослужащих частей действующей армии – удостоверение, выданное соответствующими органами бывшего Союза ССР по формам, действовавшим на 1 января 1992 года;
лиц вольнонаемного состава Советской Армии, Военно-Морского Флота, войск и органов внутренних дел и государственной безопасности бывшего Союза ССР, занимавших штатные должности в воинских частях, штабах, учреждениях, входивших в состав действующей армии в период Великой Отечественной войны, либо находившихся в соответствующие периоды в городах, участие в обороне которых засчитывалось до 1 января 1998 года в выслугу лет для назначения пенсии на льготных условиях, установленных для военнослужащих частей действующей армии – удостоверение, выданное соответствующими органами бывшего Союза ССР по формам, действовавшим на 1 января 1992 года;
лиц, которых в период Великой Отечественной войны находились в составе частей, штабов и учреждений, входивших в состав действующей армии и флота, в качестве сыновей (воспитанников) полков и юнг – удостоверение, выданное соответствующими органами бывшего Союза ССР по формам, действовавшим на 1 января 1992 года;
лиц, принимавших участие в боевых действиях против фашистской Германии и ее союзников в годы Второй мировой войны на территории зарубежных стран в составе партизанских отрядов, подпольных групп и других антифашистских формирований – удостоверение, выданное соответствующими органами бывшего Союза ССР по формам, действовавшим на 1 января 1992 года;
работников специальных формирований Народного комиссариата путей сообщения, Народного комиссариата связи, плавающего состава промысловых и транспортных судов и летно-подъемного состава авиации, Народного комиссариата рыбной промышленности бывшего Союза ССР, морского и речного флота, летно-подъемного состава Главсевморпути, которые в период Великой Отечественной войны были переведены на положение военнослужащих и выполняли задачи в интересах действующей армии и флота в пределах тыловых границ действующих фронтов, оперативных зон флотов, а также членов экипажей судов транспортного флота, интернированных в начале Великой Отечественной войны в портах других государств – удостоверение, выданное соответствующими органами бывшего Союза ССР по формам, действовавшим на 1 января 1992 года;
граждан, работавших в период блокады в городе Ленинграде на предприятиях, в учреждениях и организациях города и награжденных медалью "За оборону Ленинграда" или знаком "Житель блокадного Ленинграда" – удостоверение к медали "За оборону Ленинграда" или к знаку "Жителю блокадного Ленинграда" или удостоверение, выданное соответствующими органами бывшего Союза ССР по формам, действовавшим на 1 января 1992 года;
несовершеннолетних узников концлагерей, гетто и других мест принудительного содержания, созданных фашистами и их союзниками в период Второй мировой войны – удостоверение бывшего несовершеннолетнего узника, либо архивная справка о принудительном содержании в концлагерях, гетто и других местах принудительного содержания, созданных фашистами и их союзниками в период Второй мировой войны или удостоверение, выданное соответствующими органами бывшего Союза ССР по формам, действовавшим на 1 января 1992 года;

Көрсетілген құжаттарда қамтылған ақпаратты мемлекеттік ақпараттық жүйелер растағанда, өтініш берушінің жеке басын куәландыратын құжатты, тұрғылықты тұратын жерін растайтын құжатты, Қазақстан Республикасының аумағында 2007 жылғы 13 тамыздан кейін жүргізілген тіркеулер бойынша баланың (балалардың) тууы туралы куәлігін (куәліктері) не туу туралы акті жазбасынан үзінді көшірмені, неке қию туралы куәлікті (Қазақстан Республикасының аумағында 2008 жылғы 1 маусымнан кейін жүргізілген тіркеулер бойынша), медициналық-әлеуметтік сараптама бөлімшесінің мүгедектік туралы анықтамаларын көрсетілетін қызметті беруші "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
Көрсетілетін қызметті берушілер бірреттік құпиясөз беру жолымен немесе порталдың хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарлама жіберу жолымен порталда тіркелген пайдаланушының ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы ұсынылған құжат иесінің келісімімен, іске асырылған интеграция арқылы цифрлық құжаттар сервисінен цифрлық құжаттарды алады.
2. Жәрдемақы алу құқығын растайтын құжаттар:
1) Ұлы Отан соғысының ардагерлері үшін – Ұлы Отан соғысы ардагерінің куәлігі;
2) Кеңес Одағының Батырлары, Социалистік Еңбек Ерлері, үш дәрежелі Еңбек Даңқы орденінің иегерлері үшін – награданың куәлігі;
3) "Қазақстанның ғарышкер-ұшқышы" құрметті атағына ие болған адамдар үшін – "Қазақстанның ғарышкер-ұшқышы" құрметті атағы берілгенін растайтын құжат;
4) "Халық қаһарманы" атағына ие болған адамдар үшін – "Халық қаһарманы" атағы берілгенін растайтын құжат;
5) "Қазақстанның Еңбек Ері" атағына ие болған адамдар үшін – "Қазақстанның Еңбек Ері" атағы берілгенін растайтын құжат;
6) жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының қатысушыларына теңестірілген адамдар үшін:
Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес Ұрыс қимылдары жүрген қалалар мен жүргізілген кезеңдер тізбесінің және Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес Ұрыс қимылдары болған мемлекеттер, аумақтар және жүргізілген кезеңдер тізбесінің негізінде:
майдандағы армия бөлiмдерiнің әскери қызметшілеріне қалалардың қорғанысына қатысқаны үшін белгiленген жеңiлдiкті шарттармен зейнетақы тағайындау үшiн 1998 жылғы 1 қаңтарға дейiн еңбек сіңірген жылдарына есептеліп жазылған, сол қалаларда Ұлы Отан соғысы кезеңінде қызмет өткерген әскери қызметшiлер, сондай-ақ бұрынғы КСР Одағы iшкi iстер және мемлекеттiк қауiпсiздiк органдарының басшы және қатардағы құрамының адамдары үшін – 1992 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша қолданыста болған нысандар бойынша бұрынғы КСР Одағының тиісті органдары берген куәлік;
Ұлы Отан соғысы кезеңінде майдандағы армия құрамына кiрген әскери бөлiмдерде, штабтарда, мекемелерде штаттық лауазымдар атқарған не сол кезеңдерде майдандағы армия бөлiмдерiнің әскери қызметшілеріне қалалардың қорғанысына қатысқаны үшін белгiленген жеңiлдiкті шарттармен зейнетақы тағайындау үшiн 1998 жылғы 1 қаңтарға дейiн еңбек сіңірген жылдарына есептеліп жазылған, сол қалаларда болған Кеңес Армиясының, Әскери-Теңiз Флотының, бұрынғы КСР Одағының iшкi iстер және мемлекеттiк қауiпсiздiк әскерлерi мен органдарының еріктi жалдамалы құрамының адамдары үшін – 1992 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша қолданыста болған нысандар бойынша бұрынғы КСР Одағының тиісті органдары берген куәлік;
Ұлы Отан соғысы кезеңінде майдандағы армия мен флоттың құрамына кiрген бөлiмдердiң, штабтар мен мекемелердiң құрамында полк балалары (тәрбиеленушiлерi) және юнгалар ретiнде болған адамдар үшін – 1992 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша қолданыста болған нысандар бойынша бұрынғы КСР Одағының тиісті органдары берген куәлік;
Екiншi дүниежүзiлiк соғыс жылдарында шет елдердiң аумағында партизан отрядтары, астыртын топтар және басқа да фашизмге қарсы құралымдар құрамында фашистiк Германия мен оның одақтастарына қарсы ұрыс қимылдарына қатысқан адамдар үшін – 1992 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша қолданыста болған нысандар бойынша бұрынғы КСР Одағының тиісті органдары берген куәлік;
бұрынғы КСР Одағы Қатынас жолдары халық комиссариатының, Байланыс халық комиссариатының, кәсiпшiлiк және көлiк кемелерiнiң жүзу құрамы мен авиацияның ұшу-көтерілу құрамының, Балық өнеркәсiбi халық комиссариатының, теңiз және өзен флотының, Солтүстiк теңiз жолы бас басқармасының ұшу-көтерілу құрамының арнаулы құралымдарының Ұлы Отан соғысы кезеңінде әскери қызметшiлер жағдайына көшiрiлген және ұрыс майдандарының тылдағы шекаралары, флоттардың жедел аймақтары шегiнде майдандағы армия мен флот мүдделерi үшін мiндеттер атқарған қызметкерлерi, сондай-ақ Ұлы Отан соғысының бас кезiнде басқа мемлекеттердiң порттарында еріксіз ұсталған көлiк флоты кемелерi экипаждарының мүшелерi үшін – 1992 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша қолданыста болған нысандар бойынша бұрынғы КСР Одағының тиісті органдары берген куәлік;
Ленинград қаласындағы қоршау кезеңінде қаланың кәсiпорындарында, мекемелерi мен ұйымдарында жұмыс iстеген және "Ленинградты қорғағаны үшiн" медалiмен немесе "Қоршаудағы Ленинград тұрғыны" белгiсiмен наградталған азаматтар үшін – "Ленинградты қорғағаны үшін" медаліне немесе "Қоршаудағы Ленинград тұрғыны" белгісіне қоса берілетін куәлік немесе 1992 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша қолданыста болған нысандар бойынша бұрынғы КСР Одағының тиісті органдары берген куәлік;
Екiншi дүниежүзiлiк соғыс кезеңiнде фашистер мен олардың одақтастары құрған концлагерьлердегі, геттолардағы және басқа да мәжбүрлеп ұстау орындарындағы кәмелетке толмаған тұтқындар үшін – жасы кәмелетке толмаған бұрынғы тұтқын куәлігі немесе екінші дүниежүзілік соғыс кезінде фашистер мен олардың одақтастары құрған концлагерлерде, гетто және басқа еріксіз ұстау орындарында мәжбүрлеп ұсталғандығы туралы архивтік анықтама немесе 1992 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша қолданыста болған нысандар бойынша бұрынғы КСР Одағының тиісті органдары берген куәлік;

лица, принимавшие участие в ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции (далее – Чернобыльская АЭС) в 1986 – 1987 годах, других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения, а также участвовавшие непосредственно в ядерных испытаниях – удостоверение участника ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской АЭС или документ, подтверждающий участие в ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской АЭС или других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения, участие непосредственно в ядерных испытаниях или справка местного органа военного управления, подтверждающая факт участия в ликвидации радиационных катастроф и аварий на объектах военного или гражданского назначения, участия непосредственно в ядерных испытаниях;
7) для лиц, приравненных по льготам к лицам с инвалидностью вследствие ранения, контузии, увечья или заболевания, полученных в период Великой Отечественной войны:
военнослужащих, которым инвалидность установлена вследствие ранения, контузии, увечья, полученных при защите бывшего Союза ССР, исполнении иных обязанностей воинской службы в другие периоды, или вследствие заболевания, связанного с пребыванием на фронте, а также при прохождении воинской службы в Афганистане или других государствах, в которых велись боевые действия – удостоверение лица с инвалидностью из числа военнослужащих (инвалида Советской Армии о праве на льготы), справка о ранении, контузии, увечье, инвалидности, справка местного органа военного управления, подтверждающая факт участия в боевых действиях или удостоверение, выданное соответствующими органами бывшего Союза ССР по формам, действовавшим на 1 января 1992 года;
лиц начальствующего и рядового состава органов государственной безопасности бывшего Союза ССР и органов внутренних дел, которым инвалидность установлена вследствие ранения, контузии, увечья, полученных при исполнении служебных обязанностей, либо вследствие заболевания, связанного с пребыванием на фронте или выполнением служебных обязанностей в государствах, в которых велись боевые действия – удостоверение, выданное соответствующими органами бывшего Союза ССР по формам, действовавшим на 1 января 1992 года, справка о ранении, контузии, увечье, инвалидности, соответствующая справка из органов внутренних дел, Комитета национальной безопасности;
рабочих и служащих соответствующих категорий, обслуживавших действовавшие воинские контингенты в других странах и которым инвалидность установлена вследствие ранения, контузии, увечья либо заболевания, полученных в период ведения боевых действий – удостоверение, выданное соответствующими органами бывшего Союза ССР по формам, действовавшим на 1 января 1992 года, справка о ранении, контузии, увечье, инвалидности, документ, подтверждающий соответствующую категорию и возникновение инвалидности вследствие обслуживания действующих воинских контингентов других стран; лиц из числа бойцов и командного состава истребительных батальонов, взводов и отрядов защиты народа, действовавших в период с 1 января 1944 года по 31 декабря 1951 года на территории Украинской ССР, Белорусской ССР, Литовской ССР, Латвийской ССР, Эстонской ССР, которым инвалидность установлена вследствие ранения, контузии или увечья, полученных при исполнении служебных обязанностей в этих батальонах, взводах, отрядах – удостоверение, выданное соответствующими органами бывшего Союза ССР по формам, действовавшим на 1 января 1992 года, справка о ранении, контузии, увечье, инвалидности, справка местного органа военного управления, подтверждающая факт участия в боевых действиях;
лиц, которым инвалидность установлена вследствие катастрофы на Чернобыльской АЭС и других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения, ядерных испытаний, и их детей, инвалидность которых генетически связана с радиационным облучением одного из родителей – удостоверение, выданное соответствующими органами бывшего Союза ССР по формам, действовавшим на 1 января 1992 года, справка территориального органа уполномоченного государственного органа в области социальной защиты населения об инвалидности вследствие ликвидации аварии на Чернобыльской АЭС или других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения, испытания ядерного оружия или заключение Регионального экспертного совета по установлению причинной связи заболевания с радиационным воздействием;

1986 – 1987 жылдары Чернобыль атом электр станциясындағы (бұдан әрі – Чернобыль АЭС) апаттың, азаматтық немесе әскери мақсаттағы объектiлердегi басқа да радиациялық апаттар мен авариялардың салдарларын жоюға қатысқан, сондай-ақ ядролық сынақтарға тiкелей қатысқан адамдар үшін – Чернобыль АЭС-ындағы апаттың зардаптарын жоюға қатысушы куәлігі немесе Чернобыль АЭС-ындағы апаттың немесе азаматтық немесе әскери мақсаттағы объектілердегі басқа да радиациялық апаттар мен авариялардың зардаптарын жоюға қатысқанын, ядролық сынақтарға тікелей қатысқанын растайтын құжат немесе жергілікті әскери басқару органынан азаматтық немесе әскери тағайындау объектілеріндегі басқа да радиациялық апаттар мен авариялардың зардаптарын жоюға қатысқан фактісін растайтын, ядролық сынақтарға тікелей қатысқанын растайтын анықтама;
7) жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысы кезеңінде жаралануы, контузия алуы, мертігуі немесе ауруға шалдығуы салдарынан болған мүгедектігі бар адамдарға теңестірілген адамдар үшін:
бұрынғы КСР Одағын қорғау, әскери қызметтің өзге де міндеттерін басқа кезеңдерде атқару кезінде жаралануы, контузия алуы, мертігуі салдарынан немесе майданда болуына байланысты, сондай-ақ Ауғанстанда немесе ұрыс қимылдары жүргізілген басқа да мемлекеттерде әскери қызметін өткеру кезінде ауруға шалдығуы салдарынан мүгедектік белгіленген әскери қызметшілер үшін – әскери қызметшілер қатарындағы мүгедектігі бар адам екендігі туралы куәлігі (Кеңес Армиясы мүгедегінің жеңілдіктерге құқығы туралы), жараланғаны, контузия алуы, мертігуі, мүгедектігі туралы анықтама, жергілікті әскери басқару органынан соғыс қимылдарына қатысқан фактісін растайтын анықтама немесе 1992 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша қолданыста болған нысандар бойынша бұрынғы КСР Одағының тиісті органдары берген куәлік;
қызметтік міндеттерін атқару кезінде жаралануы, контузия алуы, мертігуі салдарынан не майданда болуына немесе ұрыс қимылдары жүргізілген мемлекеттерде қызметтік міндеттерін орындауына байланысты ауруға шалдығуы салдарынан мүгедектік белгіленген, бұрынғы КСР Одағының мемлекеттік қауіпсіздік органдарының және ішкі істер органдарының басшы және қатардағы құрамының адамдары үшін – 1992 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша қолданыста болған нысандар бойынша бұрынғы КСР Одағының тиісті органдары берген куәлік, жаралануы, контузия алуы, мертігуі, мүгедектігі туралы анықтама, ішкі істер органдарының, Ұлттық Қауіпсіздік комитетінің тиісті анықтамасы;
басқа елдердегі майдандағы әскери контингенттерге қызмет көрсеткен және ұрыс қимылдары жүргізілген кезеңде жаралануы, контузия алуы, мертігуі не ауруға шалдығуы салдарынан мүгедектік белгіленген тиісті санаттардағы жұмысшылар мен қызметшілер үшін – 1992 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша қолданыста болған нысандар бойынша бұрынғы КСР Одағының тиісті органдары берген куәлік, жаралануы, контузия алуы, мертігуі, мүгедектігі туралы анықтама, тиісті санатын және басқа елдерде қимыл жасаған әскер құрамдарына қызмет көрсету салдарынан мүгедектігі бар адам болуын растайтын құжат;
1944 жылғы 1 қаңтар – 1951 жылғы 31 желтоқсан аралығындағы кезеңде Украина КСР, Беларусь КСР, Литва КСР, Латвия КСР, Эстония КСР аумағында болған халықты қорғаушы жойғыш батальондардың, взводтар мен отрядтардың жауынгерлері мен командалық құрамы қатарындағы, осы батальондарда, взводтарда, отрядтарда қызметтік міндеттерін атқару кезінде жаралануы, контузия алуы немесе мертігуі салдарынан мүгедектік белгіленген адамдар үшін – 1992 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша қолданыста болған нысандар бойынша бұрынғы КСР Одағының тиісті органдары берген куәлік, жаралануы, контузия алуы, мертігуі, мүгедектігі туралы анықтама, жергілікті әскери басқару органынан соғыс қимылдарына қатысқан фактісін растайтын анықтама;
Чернобыль АЭС-ындағы апаттың және азаматтық немесе әскери мақсаттағы объектілердегі басқа да радиациялық апаттар мен авариялардың, ядролық сынақтардың салдарынан мүгедектік белгіленген адамдар және мүгедектігі ата-анасының бірінің радиациялық сәуле алуымен генетикалық байланысты олардың балалары үшін – 1992 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша қолданыста болған нысандар бойынша бұрынғы КСР Одағының тиісті органдары берген куәлік, Чернобыль АЭС-ындағы апаттың немесе азаматтық немесе әскери мақсаттағы объектілердегі басқа да радиациялық апаттар мен авариялардың салдарынан мүгедектігі жөніндегі халықты әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті мемлекеттік органы аумақтық органының анықтамасы немесе Радиациялық әсерге байланысты аурудың себептік байланысын анықтау жөніндегі Өңірлік сараптама кеңесінің қорытындысы;

8) для ветеранов боевых действий на территории других государств:
на основании перечня периодов ведения боевых действий на территории других государств согласно приложению 7 к Правилам и перечня государств, территорий и периодов ведения боевых действий согласно приложению 8 к Правилам: участников боевых действий на территории других государств, а именно:
военнослужащих Советской Армии, Военно-Морского Флота, Комитета государственной безопасности, лиц начальствующего и рядового состава Министерства внутренних дел бывшего Союза ССР (включая военных специалистов и советников), которые в соответствии с решениями правительственных органов бывшего Союза ССР принимали участие в боевых действиях на территории других государств;
военнообязанных, призывавшихся на учебные сборы и направлявшихся в Афганистан в период ведения боевых действий; военнослужащих автомобильных батальонов, направлявшихся в Афганистан для доставки грузов в эту страну в период ведения боевых действий;
военнослужащих летного состава, совершавших вылеты на боевые задания в Афганистан с территории бывшего Союза ССР;
рабочих и служащих, обслуживавших советский воинский контингент в Афганистане, получивших ранения, контузии или увечья либо награжденных орденами и медалями бывшего Союза ССР за участие в обеспечении боевых действий – удостоверение, выданное соответствующими органами бывшего Союза ССР по формам, действовавшим на 1 января 1992 года; справка местного органа военного управления, подтверждающая участие в боевых действиях на территории других государств или военный билет с отметкой об участии в боевых действиях на территории других государств, документ, подтверждающий работу по обслуживанию советского воинского контингента в Афганистане и медицинские документы, подтверждающие ранение, контузию, увечье, удостоверения к орденам и медалям бывшего Союза ССР за участие в обеспечении боевых действий;
военнослужащих Республики Казахстан, выполнявших задачи согласно межгосударственным договорам и соглашениям по усилению охраны границы Содружества Независимых Государств на таджикско-афганском участке в период с сентября 1992 года по февраль 2001 года – справка из местного органа военного управления, подтверждающая участие в охране границы Содружества Независимых Государств на таджикско-афганском участке; военнослужащих Республики Казахстан, принимавших участие в качестве миротворцев в международной миротворческой операции в Ираке в период с августа 2003 года по октябрь 2008 года – справка из местного органа военного управления, подтверждающая участие в миротворческой операции в Ираке;

8) басқа мемлекеттердің аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлері үшін:
Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес Басқа мемлекеттер аумағында жүргізілген ұрыс қимылдары кезеңдері тізбесінің және Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес Ұрыс қимылдары болған мемлекеттер, аумақтар және жүргізілген кезеңдер тізбесінің негізінде:
басқа мемлекеттердің аумақтарындағы ұрыс қимылдарына қатысушылар, атап айтқанда:
бұрынғы КСР Одағының үкiметтік органдарының шешiмдерiне сәйкес басқа мемлекеттердiң аумағындағы ұрыс қимылдарына қатысқан Кеңес Армиясының, Әскери-Теңiз Флотының, Мемлекеттiк қауiпсiздiк комитетiнiң әскери қызметшiлерi, бұрынғы КСР Одағы Iшкi iстер министрлiгiнiң басшы және қатардағы құрамының адамдары (әскери мамандар мен кеңесшiлердi қоса алғанда);
оқу жиындарына шақырылған және Ауғанстанға ұрыс қимылдары жүрiп жатқан кезеңде жiберiлген әскери мiндеттiлер;
Ауғанстанға ұрыс қимылдары жүрiп жатқан кезеңде осы елге жүк жеткiзу үшiн жiберiлген автомобиль батальондарының әскери қызметшiлерi;
бұрынғы КСР Одағының аумағынан Ауғанстанға жауынгерлiк тапсырмалармен ұшқан ұшу құрамының әскери қызметшiлерi;
Ауғанстандағы кеңестік әскери контингентке қызмет көрсеткен, жарақат, контузия алған немесе мертіккен не ұрыс қимылдарын қамтамасыз етуге қатысқаны үшін бұрынғы КСР Одағының ордендерiмен және медальдарымен наградталған жұмысшылар мен қызметшiлер үшін – 1992 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша қолданыста болған нысандар бойынша бұрынғы КСР Одағының тиісті органдары берген куәлік; жергілікті әскери басқару органынан басқа мемлекет аумағында соғыс қимылдарына қатысқандығын растайтын анықтама немесе басқа мемлекеттердің аумағында ұрыс қимылдарына қатысқандығы туралы белгі соғылған әскери билет, Ауғанстандағы кеңес әскери құрамына қызмет көрсеткендігін растайтын құжат және жараланған, контузия алған немесе мертіккендігін растайтын медициналық құжаттар, ұрыс қимылдарын қамтамасыз етуге қатысқаны үшін бұрынғы КСР Одағының ордендеріне және медальдарына қоса берілетін куәлік;
1992 жылғы қыркүйек – 2001 жылғы ақпан аралығындағы кезеңде Тәжікстан-Ауғанстан учаскесінде Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының шекарасын күзетуді күшейту жөніндегі мемлекетаралық шарттар мен келісімдерге сәйкес міндеттерді орындаған Қазақстан Республикасының әскери қызметшілері үшін – Тәжікстан-Ауғанстан учаскесінде Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының шекарасын күзетуге қатысқандығын растайтын жергілікті әскери басқару органынан анықтама;
2003 жылғы тамыз – 2008 жылғы қазан аралығындағы кезеңде Ирактағы халықаралық бітімгершілік операцияға бітімгерлер ретінде қатысқан Қазақстан Республикасының әскери қызметшілері үшін – Ирактағы халықаралық бітімгершілік операцияға бітімгерлер ретінде қатысқандығын растайтын жергілікті әскери басқару органынан анықтама;

военнослужащих, а также лиц начальствующего и рядового состава органов внутренних дел и государственной безопасности бывшего Союза ССР, принимавших участие в урегулировании межэтнического конфликта в Нагорном Карабахе в период с 1986 по 1991 годы – справка из местного органа военного управления, подтверждающая участие в урегулировании межэтнического конфликта в Нагорном Карабахе;
9) для не вступивших в повторный брак вдов воинов, погибших (умерших, пропавших без вести) в Великой Отечественной войне – свидетельство или извещение о смерти, или справка местного органа военного управления о гибели или факте пропажи без вести, документы, подтверждающие родственные связи с военнослужащим (свидетельство о браке, свидетельство о рождении детей);
10) для супруги (супруга) умершего лица с инвалидностью вследствие ранения, контузии, увечья или заболевания, полученных в период Великой Отечественной войны, или лица, приравненного по льготам к лицам с инвалидностью вследствие ранения, контузии, увечья или заболевания, полученных в период Великой Отечественной войны, а также супруги (супруга) умершего участника Великой Отечественной войны, партизана, подпольщика, гражданина, награжденного медалью "За оборону Ленинграда" или знаком "Жителю блокадного Ленинграда", признававшихся лицами с инвалидностью в результате общего заболевания, трудового увечья и других причин (за исключением противоправных), которые не вступали в повторный брак – свидетельство о браке, свидетельство о смерти супруга (супруги), документ, подтверждающий инвалидность супруга (супруги);
11) для семей: военнослужащих, погибших (пропавших без вести) или умерших вследствие ранения, контузии, увечья, заболевания, полученных в период боевых действий в Афганистане или других государствах, в которых велись боевые действия – извещение или свидетельство о смерти погибшего (умершего), справка местного органа военного управления о факте гибели или пропажи без вести военнослужащего, документ, подтверждающий родственные связи с погибшим (свидетельство о браке, свидетельство о рождении детей);
военнослужащих, за исключением военнослужащих, проходящих воинскую службу в резерве, сотрудников специальных государственных органов, погибших (умерших) при прохождении воинской службы, службы в специальных государственных органах в мирное время – извещение или свидетельство о смерти погибшего (умершего), справка местного органа военного управления о факте гибели военнослужащего, за исключением военнослужащих, проходящих воинскую службу в резерве, при прохождении воинской службы в мирное время, справка специальных государственных органов о факте гибели сотрудника специальных государственных органов при прохождении службы в специальных государственных органах в мирное время, документ, подтверждающий родственные связи с погибшим (свидетельство о браке, свидетельство о рождении детей);
сотрудников органов внутренних дел, погибших при исполнении служебных обязанностей – извещение или свидетельство о смерти погибшего, справка из органов внутренних дел или документ, подтверждающий факт гибели при исполнении служебных обязанностей, документ, подтверждающий родственные связи с погибшим (свидетельство о браке, свидетельство о рождении детей);
лиц, погибших при ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской АЭС и других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения – свидетельство о смерти погибшего, документ, подтверждающий, что смерть наступила при ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской АЭС и других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения, документ, подтверждающий родственные связи с погибшим (свидетельство о браке, свидетельство о рождении детей);
умерших вследствие лучевой болезни или умерших лиц с инвалидностью, а также граждан, смерть которых в установленном порядке связана с воздействием катастрофы на Чернобыльской АЭС и других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения и ядерных испытаний – свидетельство о смерти умершего вследствие лучевой болезни или умершего лица с инвалидностью, а также гражданина, смерть которого в установленном порядке связана с воздействием катастрофы на Чернобыльской АЭС и других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения и ядерных испытаний, документ, подтверждающий, что смерть наступила вследствие радиационного воздействия, документ, подтверждающий родственные связи с погибшим (свидетельство о браке, свидетельство о рождении детей);

1986 – 1991 жылдар аралығындағы кезеңде Таулы Қарабақтағы этносаралық қақтығысты реттеуге қатысқан әскери қызметшілер, сондай-ақ бұрынғы КСР Одағы ішкі істер және мемлекеттік қауіпсіздік органдарының басшы және қатардағы құрамының адамдары үшін – Таулы Қарабахтағы этносаралық қақтығысты реттеуге қатысқандығын растайтын жергілікті әскери басқару органынан анықтама;
9) Ұлы Отан соғысында қаза тапқан (қайтыс болған, хабар-ошарсыз кеткен) жауынгерлердің екінші рет некеге тұрмаған жесірлері үшін – әскери қызметшінің қайтыс болғандығы туралы куәлік немесе хабарлама, немесе жергілікті әскери басқару органынан хабар-ошарсыз кету фактісі туралы анықтама, әскери қызметшіге туыстық жақындығын растайтын құжат (неке туралы куәлік, балалардың туу туралы куәлігі);
10) Ұлы Отан соғысы кезеңінде жаралануы, контузия алуы, мертігуі немесе ауруға шалдығуы салдарынан қайтыс болған мүгедектігі бар адамның немесе жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысы кезеңінде жаралануы, контузия алуы, мертігуі немесе ауруға шалдығуы салдарынан болған мүгедектігі бар адамдарға теңестірілген қайтыс болған адамның екінші рет некеге тұрмаған зайыбы (жұбайы), сондай-ақ жалпы ауруға шалдығуы, жұмыста мертігуі және басқа да себептер (құқыққа қарсы келетіндерді қоспағанда) салдарынан болған мүгедектігі бар адам деп танылған, қайтыс болған Ұлы Отан соғысы қатысушысының, партизанның, астыртын әрекет етушінің, "Ленинградты қорғағаны үшін" медалімен немесе "Қоршаудағы Ленинград тұрғыны" белгісімен наградталған азаматтың екінші рет некеге тұрмаған зайыбы (жұбайы) үшін – неке туралы куәлік, жұбайының (зайыбының) қайтыс болғандығы туралы куәлік, жұбайының (зайыбының) мүгедектігін растайтын құжат;
11) Ауғанстандағы немесе ұрыс қимылдары жүргiзiлген басқа да мемлекеттердегi ұрыс қимылдары кезiнде жаралануы, контузия алуы, мертігуі, ауруға шалдығуы салдарынан қаза тапқан (хабар-ошарсыз кеткен) немесе қайтыс болған әскери қызметшiлердiң отбасылары үшін – қаза тапқан (қайтыс болған) адамның өлімі туралы хабарлама немесе куәлік, әскери қызметшінің қаза тапқан немесе хабар-ошарсыз кеткен фактісі туралы жергілікті әскери басқару органынан анықтама, қаза тапқан адаммен туыстық жақындығын растайтын құжат (неке туралы куәлік, балалардың туу туралы куәлігі);
резервтегі әскери қызметті өткеріп жүрген әскери қызметшілерді қоспағанда, бейбіт уақытта әскери қызметін, арнаулы мемлекеттік органдардағы қызметін өткеру кезінде қаза тапқан (қайтыс болған) әскери қызметшілердің, арнаулы мемлекеттік органдар қызметкерлерінің отбасылары үшін – қаза тапқан (қайтыс болған) адамның өлімі туралы хабарлама немесе куәлік, резервтегі әскери қызметті өткеріп жүрген әскери қызметшілерді қоспағанда, әскери қызметшінің бейбіт уақытта әскери қызметін өткеру кезінде қаза тапқан фактісі туралы жергілікті әскери басқару органынан анықтама, арнаулы мемлекеттік органдар қызметкердің бейбіт уақытта арнаулы мемлекеттік органдардағы қызметін өткеру кезінде қаза тапқан фактісі туралы арнаулы мемлекеттік органдарынан анықтама, қаза тапқан адаммен туыстық жақындығын растайтын құжат (неке туралы куәлік, балалардың туу туралы куәлігі);
қызметтік міндеттерін атқару кезінде қаза тапқан ішкі істер органдары қызметкерлерінің отбасылары үшін – қаза тапқан (қайтыс болған) адамның өлімі туралы хабарлама немесе куәлік, қызмет міндеттерін атқару кезінде қаза табу фактісін растайтын ішкі істер органдарынан анықтама немесе құжат, қаза тапқан адаммен туыстық байланысын растайтын құжат (неке туралы куәлік, балалардың туу туралы куәліктері);
Чернобыль АЭС-ындағы апаттың және азаматтық немесе әскери мақсаттағы объектiлердегi басқа да радиациялық апаттар мен авариялардың салдарларын жою кезiнде қаза тапқан адамдардың отбасылары үшін – қаза тапқан адамның өлімі туралы куәлік, Чернобыль АЭС-ындағы апаттың және азаматтық немесе әскери мақсаттағы объектілердегі басқа да радиациялық апаттар мен авариялардың зардаптарын жою кезінде қайтыс болғанын растайтын құжат, қаза тапқан адаммен туыстық жақындығын растайтын құжат (неке туралы куәлік, балалардың туу туралы куәлігі);
сәуле ауруының салдарынан қайтыс болғандардың немесе қайтыс болған мүгедектігі бар адамдардың, сондай-ақ қайтыс болуы белгіленген тәртіппен Чернобыль АЭС-ындағы апаттың және азаматтық немесе әскери мақсаттағы объектілердегі басқа да радиациялық апаттар мен авариялардың және ядролық сынақтардың әсеріне байланысты болған азаматтардың отбасылары үшін – сәуле ауруының салдарынан қайтыс болған адамның немесе қайтыс болған мүгедектігі бар адамның, сондай-ақ өлімі Чернобыль АЭС-ындағы апаттың және азаматтық немесе әскери мақсаттағы объектілердегі басқа да радиациялық апаттар мен авариялардың әсер етуіне белгіленген тәртіппен байланысты болған азаматтың өлімі туралы куәлік, өлімнің радиациялық әсер ету салдарынан болғанын растайтын құжат, қаза тапқан адаммен туыстық жақындығын растайтын құжат (неке туралы куәлік, балалардың туу туралы куәлігі);

12) для лиц, награжденных орденами и медалями бывшего Союза ССР согласно приложению 9 к Правилам за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны – удостоверение, выданное соответствующими органами бывшего Союза ССР по формам, действовавшим на 1 января 1992 года или удостоверение к награде, или архивная справка, или трудовая книжка с записью о факте награждения;
13) для лиц, проработавших (прослуживших) не менее шести месяцев с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года и не награжденных орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны – трудовая книжка или иные документы, содержащие сведения о работе с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года, военный билет или справка, содержащие сведения о периоде военной службы с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года. Также к документам, содержащим сведения о работе с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года, относятся: документы, содержащие сведения о периодах работы, выданные с места работы, а также архивными учреждениями; выписки из приказов, лицевых счетов и ведомостей на выдачу заработной платы; членские билеты или учетные карточки членов коммунистической партии или профсоюзов; решения комиссий по установлению стажа работы, по назначению пенсий, осуществлявшие деятельность в соответствии с ранее действовавшим законодательством; решения судов; решения специальных комиссий; удостоверение о праве на льготы, выданное до 1998 года; справки, подтверждающие факт учебы в фабрично-заводских училищах;
14) для лиц из числа участников ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской АЭС в 1988 – 1989 годах, эвакуированных (самостоятельно выехавших) из зон отчуждения и отселения в Республику Казахстан, включая детей, которые на день эвакуации находились во внутриутробном состоянии – удостоверение участника ликвидации аварии на Чернобыльской АЭС или справка из местного органа военного управления, подтверждающая факт участия в ликвидации аварии на Чернобыльской АЭС, свидетельство о рождении детей;
15) для лиц с инвалидностью первой, второй и третьей групп, которым назначены пенсионные выплаты по возрасту или пенсионные выплаты за выслугу лет, за исключением получающих доплату к пенсионным выплатам по возрасту до размера месячного пособия по инвалидности, а также лиц с инвалидностью первой, второй и третьей групп, в том числе детей с инвалидностью с семи до восемнадцати лет первой, второй, третьей групп, проживающих в городе Байконыре, при условии получения пенсии по инвалидности в соответствии с законодательством Российской Федерации – справка об инвалидности, документ, подтверждающий получение пенсии по инвалидности в соответствии с законодательством Российской Федерации;

12) Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы қажырлы еңбегі мен мінсіз әскери қызметі үшін Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес бұрынғы КСР Одағының ордендерімен және медальдарымен наградталған адамдар үшін – 1992 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша қолданыста болған нысандар бойынша бұрынғы КСР Одағының тиісті органдары берген куәлік немесе наградтау куәлігі, немесе архивтік анықтама, немесе наградталу фактісі туралы жазбасы бар еңбек кітапшасы;
13) 1941 жылғы 22 маусым – 1945 жылғы 9 мамыр аралығында кемiнде алты ай жұмыс iстеген (қызмет өткерген) және Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы қажырлы еңбегi мен мiнсiз әскери қызметі үшін бұрынғы КСР Одағының ордендерiмен және медальдарымен наградталмаған адамдар үшін – еңбек кітапшасы немесе 1941 жылғы 22 маусымнан бастап 1945 жылғы 9 мамырды қоса алғанда, жұмысы туралы мәліметтерді қамтитын өзге де құжаттар, 1941 жылғы 22 маусымнан бастап 1945 жылғы 9 мамырды қоса алғанда, әскери қызмет кезеңі туралы мәліметтерді қамтитын әскери билет немесе анықтама.
Сондай-ақ, 1941 жылғы 22 маусымнан бастап 1945 жылғы 9 мамырды қоса алғанда, жұмысы туралы мәліметтерді қамтитын құжаттарға:
жұмыс орны, сондай-ақ архив мекемелері берген жұмыс кезеңдері туралы мәліметтері бар құжаттар; бұйрықтардан, жеке шоттары мен жалақы төлеуге арналған ведомостардан үзінді көшірмелер; коммунистік партия немесе кәсіподақ мүшелерінің мүшелік билеттері немесе есеп карточкалары; қызметін бұрын қолданыста болған заңнамаға сәйкес жүзеге асырып келген жұмыс өтілін белгілеу жөніндегі, зейнетақы тағайындау жөніндегі комиссиялардың шешімдері; сот шешімдері; арнайы комиссиялардың шешімдері; 1998 жылға дейін берілген жеңілдіктерді алуға құқығы туралы куәлік; фабрика-зауыт училищелерінде оқу фактісін растайтын анықтамалар жатады.
14) 1988 – 1989 жылдары Чернобыль АЭС-ындағы апаттың салдарларын жоюға қатысушылар қатарындағы, қоныс аудару күні құрсақта болған балаларды қоса алғанда, оқшаулау және көшіру аймақтарынан Қазақстан Республикасына қоныс аударылған (өз еркімен кеткен) адамдар үшін – Чернобыль АЭС-ындағы аварияны жоюға қатысушының куәлігі немесе Чернобыль АЭС-ындағы аварияны жоюға қатысу фактісін растайтын жергілікті әскери басқару органынан анықтама, балалардың туу туралы куәлігі;
15) жасына байланысты зейнетақы төлемдеріне мүгедектігі бойынша айлық жәрдемақының мөлшеріне дейін қосымша төлем алушыларды қоспағанда, жасына байланысты зейнетақы төлемдері немесе еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдері тағайындалған бірінші, екінші және үшінші топтардағы мүгедектігі бар адамдар, сондай-ақ Ресей Федерациясының заңнамасына сәйкес мүгедектігі бойынша зейнетақы алатын жағдайда Байқоңыр қаласында тұратын бірінші, екінші және үшінші топтардағы мүгедектігі бар адамдар, оның ішінде мүгедектігі бар жеті жасқа дейінгі балалар үшін – мүгедектігі туралы анықтама, Ресей Федерациясының заңнамасына сәйкес мүгедектігі бойынша зейнетақы алатынын растайтын құжат;

16) для детей с инвалидностью до семи лет, проживающих в городе Байконыре, при условии получения пенсии по инвалидности в соответствии с законодательством Российской Федерации – справка об инвалидности, документ, подтверждающий получение пенсии по инвалидности в соответствии с законодательством Российской Федерации;
17) для жертв политических репрессий, лиц, пострадавших от политических репрессий, имеющих инвалидность или являющихся пенсионерами – справка об инвалидности, пенсионные удостоверения, удостоверения реабилитированного гражданина или справки о реабилитации из органов прокуратуры, или органов внутренних дел, или национальной безопасности, или решение суда о реабилитации;
18) для лиц, которым назначены пенсии за особые заслуги перед Республикой Казахстан – удостоверение персонального пенсионера или выписка из решения Комиссии по установлению пенсий за особые заслуги перед Республикой Казахстан при Кабинете Министров Республики Казахстан о назначении пенсий за особые заслуги перед Республикой Казахстан.
для назначения пособия через проактивную услугу:
согласие услугополучателя на оказание проактивной услуги, а также подтверждение или предоставление номера банковского счета посредством абонентского устройства сотовой связи услугополучателя.
3. Для получения информации на портале: запрос в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью заявителя.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленными Правилами;
3) отрицательный ответ уполномоченного государственного органа на запрос о согласовании, который требуется для оказания государственной услуги, а также отрицательное заключение экспертизы, исследования либо проверки;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
5) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию

16) Ресей Федерациясының заңнамасына сәйкес мүгедектігі бойынша зейнетақы алатын жағдайда Байқоңыр қаласында тұратын жетіден он сегіз жасқа дейінгі бірінші, екінші, үшінші топтардағы мүгедектігі бар балалар үшін – мүгедектігі туралы анықтама, Ресей Федерациясының заңнамасына сәйкес мүгедектігі бойынша зейнетақы алатынын растайтын құжат;
17) саяси қуғын-сүргін құрбандары, мүгедек болып қалған немесе зейнеткер болып табылатын саяси қуғын-сүргіннен зардап шеккен адамдар үшін – мүгедектігі туралы анықтама, зейнеткерлік куәлік, ақталған азаматтың куәлігі немесе прокуратура органдарынан немесе ішкі істер немесе ұлттық қауіпсіздік органдарынан ақталғаны туралы анықтамалары немесе ақталғаны туралы соттың шешімі;
18) Қазақстан Республикасына сіңірген ерекше еңбегі үшін зейнетақы тағайындалған адамдар үшін – дербес зейнеткер куәлігі немесе Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинеті жанындағы Қазақстан Республикасы алдында сіңірген ерекше еңбегі үшін зейнетақы белгілеу жөніндегі комиссияның Қазақстан Республикасы алдында сіңірген ерекше еңбегі үшін зейнетақы тағайындау туралы шешімінен үзінді көшірме.
Проактивті қызмет арқылы жәрдемақы тағайындау үшін:
проактивті қызмет көрсетуге көрсетілетін қызметті алушының келісімі, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушының ұялы байланысының абоненттік құрылғысы арқылы банктік шот нөмірін растау немесе ұсыну туралы хабарлама жіберіледі.
3. Порталда ақпарат алу үшін: өтініш берушінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салу.
9
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздерді қамтитын, мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің Қағидалармен белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) уәкілетті мемлекеттік органның мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті келісімі туралы сұрау салуға берілген теріс жауап, сондай-ақ сараптаманың, зерттеудің не тексерудің теріс қорытындысы;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;
5) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген үкімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алумен байланысты арнаулы құқығынан айырылуы бойынша.
10
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, өзге де талаптар

1. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах:
1) Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан – www.enbek.gov.kz, раздел "Государственные услуги";
2) Государственной корпорации – www.gov4c.kz.
2. Заявителем, имеющим в установленном законодательством порядке полную или частичную утрату способности, или возможности осуществлять самообслуживание, самостоятельно передвигаться, ориентироваться, прием документов для оказания государственной услуги производится работником Государственной корпорации с выездом по месту жительства посредством обращения через Единый контакт-центр 1414, 8 800 080 7777.
Для лиц с ограниченными физическими возможностями необходимо наличие пандуса, кнопки вызова, тактильной дорожки для слепых и слабовидящих, зала ожидания, стойки с образцами документов.
3. Заявитель получает информации о назначении пособия в электронной форме через портал при условии наличия электронной цифровой подписи.
Заявитель получает информации о статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, справочных служб услугодателя, а также Единого контакт-центра "1414", 8-800-080-7777.
4. Представление заявления о назначении пособия лицам, удостоенным звания "Халық қаһарманы", и лицам, удостоенным звания "Қазақстанның Еңбек Ері", не требуется при назначении пособия через проактивную услугу в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных услугах".
5. Сервис цифровых документов доступен для субъектов, авторизованных в мобильном приложении и информационных системах пользователей.
Субъект проходит авторизацию методами доступными в мобильном приложении и информационных системах пользователей, далее в разделе "Цифровые документы" просматривает необходимый документ для дальнейшего использования.
Приложение 4
к Правилам назначения
и выплаты специального
государственного пособия
Запросы в информационные системы государственных органов и (или) организации
1. Отделение Государственной корпорации при приеме документов от заявителя на назначение пособия в зависимости от категории заявителя формирует запросы по индивидуальному идентификационному номеру заявителя в информационные системы государственных органов через шлюз "электронного правительства" для получения следующих сведений:
1) удостоверяющих личность;
2) о регистрации по постоянному месту жительства заявителя;
3) о назначении пенсионной выплаты по возрасту или пенсионной выплаты за выслугу лет при назначении пособия, указанного в подпункте 13) пункта 3 статьи 190 Социального Кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс);

1. Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары:
1) Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің www.enbek.gov.kz интернет-ресурсында "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде;
2) Мемлекеттік корпорацияның www.gov4c.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
2. Өзіне-өзі қызмет көрсетуді, өз бетінше жүріп-тұруды, бағдарлауды жүзеге асыру қабілетін немесе мүмкіндігін заңнамада белгіленген тәртіппен толық немесе ішінара жоғалтқан өтініш берушілер 1414, 8 800 080 77 77 Бірыңғай байланыс орталығы арқылы жүгінгенде мемлекеттік қызмет көрсету үшін құжаттарды қабылдауды Мемлекеттік корпорацияның қызметкері тұрғылықты жеріне барып жүргізеді.
Физикалық тұрғыдан мүмкіндігі шектеулі адамдар үшін пандустың, шақыру түймесінің, зағиптар мен нашар көретіндерге арналған тактильді жолдың, күту залының, үлгі құжаттары бар тіректің болуы қажет.
3. Электрондық цифрлық қолтаңбасы болған кезде өтініш берушінің мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алады.
Өтініш берушінің мемлекеттік қызметті көрсету статусы туралы ақпаратты порталдың "жеке кабинеті", көрсетілетін қызметті берушінің анықтамалық қызметтері, сондай-ақ "1414", 8-800-080-7777 бірыңғай байланыс орталығы арқылы алады.
4. "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес проактивті көрсетілетін қызмет арқылы жәрдемақы тағайындалған кезде "Халық қаһарманы" атағына ие болған адамдарға және "Қазақстанның Еңбек Ері" атағына ие болған адамдарға жәрдемақы тағайындау туралы өтінішті беру талап етілмейді.
5. Цифрлық құжаттар сервисі мобильдік қосымшада және пайдаланушылардың ақпараттық жүйелерінде авторизацияланған субъектілер үшін қолжетімді.
Субъект мобильдік қосымшада және пайдаланушылардың ақпараттық жүйелерінде қолжетімді әдістермен авторландырудан өтеді, бұдан әрі "Цифрлық құжаттар" бөлімінде одан әрі пайдалану үшін қажетті құжатты қарайды.
Арнаулы мемлекеттік
жәрдемақы тағайындау және
төлеу қағидаларына
4-қосымша
Мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелеріне сұрау салу
1. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі өтініш берушіден өтініш берушінің санатына байланысты жәрдемақы тағайындауға құжаттарды қабылдаған кезде өтініш берушінің жеке сәйкестендіру нөмірі бойынша "электрондық үкімет" шлюзі арқылы мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелеріне мынадай:
1) жеке басын куәландыратын;
2) өтініш берушінің тұрақты тұрғылықты жері бойынша тіркелгені туралы;
3) Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодекстің (бұдан әрі – Кодекс) 190-бабы 3-тармағының 13) тармақшасында көрсетілген жәрдемақыны тағайындау кезінде жасына байланысты зейнетақы төлемін немесе еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемін тағайындау туралы;

4) о получении доплаты к пенсионной выплате по возрасту до размера государственного социального пособия по инвалидности, предусмотренной пунктом 8 статьи 177 Кодекса, при назначении пособия, указанного в подпункте 13) пункта 3 статьи 190 Кодекса;
5) из справки об инвалидности по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам;
6) о банковских реквизитах в уполномоченной организации по выдаче пособий;
7) о коде отделения Государственной корпорации из информационной системы уполномоченного государственного органа.
Электронные документы, подтверждающие запрашиваемые сведения из информационных систем государственных органов и (или) организации и информационных систем банков второго уровня, удостоверяются электронной цифровой подписью соответствующих государственных органов и (или) организаций, банков второго уровня и шлюз "электронного правительства", а также электронной цифровой подписью осуществившего запрос отделения Государственной корпорации.
Приложение 5
к Правилам назначения
и выплаты специального
государственного пособия
Форма
Код района ________________
Республика Казахстан
Департамент Комитета
регулирования и контроля
в области социальной
защиты населения
по _______________________
области (городу)
Мүгедектік туралы анықтама
Справка об инвалидности
Сноска. Приложение 5 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.05.2025 № 165 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Серия № ____________________
Тегi, аты, әкесiнiң аты (бар болса) _________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Туған күні _____ жылғы "___" ____________ Дата рождения
Мекенжайы ____________________________________________________
Адрес
Мүгедектік тобы ________________________________________________
Группа инвалидности
Мүгедектік себебі _______________________________________________
Причина инвалидности
Белгіленген күні: 20___ жылғы ________ "___" Дата установления:
Мерзімі: 20___жылғы "___" _________ бастап есептелді
Срок зачтен с
Мүгедектік 20___жылғы "___" _________ дейінгі мерзімге белгіленген
Инвалидность установлена на срок до
Қайта куәландыру күні: 20___жылғы "___" _______________________
Дата переосвидетельствования:
Негіздеме: медициналық-әлеуметтік сараптаманың № ____ актісі
Основание: акт медико-социальной экспертизы
Мөр орны
Место печати
Бөлім басшысы ___________________________________ (____________)
Руководитель отдела (Тегi, аты, әкесiнiң аты (бар болса)/ (қолы/подпись)
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Күні: 20___ жылғы "___" __________
Дата:
Приложение 6
к Правилам назначения
и выплаты специального
государственного пособия
Перечень городов и периодов ведения боевых действий

4) Кодекстің 190-бабы 3-тармағының 13) тармақшасында көрсетілген жәрдемақыны тағайындау кезінде Кодекстің 177-бабының 8-тармағында көзделген жасына байланысты зейнетақы төлеміне мүгедектігі бойынша айлық жәрдемақы мөлшеріне дейінгі қосымша төлем алу туралы;
5) Осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мүгедектігі туралы анықтамалар;
6) жәрдемақы беру жөніндегі уәкілетті ұйымның банктік реквизиттері туралы;
7) уәкілетті мемлекеттік органның ақпараттық жүйесінен Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің коды туралы.
Мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелерінен және екінші деңгейдегі банктердің ақпараттық жүйелерінен сұратылатын мәліметтерді растайтын электрондық құжаттар тиісті мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың, екінші деңгейдегі банктердің және "электрондық үкімет" шлюзінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен, сондай-ақ сұрау салуды жүзеге асырған Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылады.
Арнаулы мемлекеттік
жәрдемақы тағайындау және
төлеу қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Ауданның коды ______________
Қазақстан Республикасы
Халықты әлеуметтік қорғау
саласындағы реттеу және
бақылау комитетінің
___________________ облысы
(қаласы)
бойынша департаменті
Мүгедектік туралы анықтама Справка об инвалидности
Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.05.2025 № 165 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Серия № ____________________
Тегi, аты, әкесiнiң аты (бар болса) _________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Туған күні _____ жылғы "___" ____________
Дата рождения
Мекенжайы ____________________________________________________
Адрес
Мүгедектік тобы________________________________________________
Группа инвалидности
Мүгедектік себебі _______________________________________________
Причина инвалидности
Белгіленген күні: 20___ жылғы ________ "___"
Дата установления:
Мерзімі: 20___жылғы "___" _________ бастап есептелді
Срок зачтен с
Мүгедектік 20___жылғы "___" _________ дейінгі мерзімге белгіленген
Инвалидность установлена на срок до
Қайта куәландыру күні: 20___жылғы "___" _______________________
Дата переосвидетельствования:
Негіздеме: медициналық-әлеуметтік сараптаманың № ____ актісі
Основание: акт медико-социальной экспертизы
Мөр орны
Место печати
Бөлім басшысы ___________________________________ (____________) Руководитель отдела (Тегi, аты, әкесiнiң аты (бар болса)/ (қолы/подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Күні: 20___ жылғы "___" __________
Дата:
Арнаулы мемлекеттік
жәрдемақы тағайындау және
төлеу қағидаларына
6-қосымша
Ұрыс қимылдары жүрген қалалардың және жүргізілген кезеңдердің тізбесі

Оборона города Одессы: с 10 августа по 16 октября 1941 года.
Оборона города Ленинграда: с 8 сентября 1941 года по 27 января 1944 года.
Оборона города Севастополя: с 5 ноября 1941 года по 4 июля 1942 года.
Оборона города Сталинграда: с 12 июля по 19 ноября 1942 года.
Приложение 7
к Правилам назначения
и выплаты специального
государственного пособия
Перечень периодов ведения боевых действий на территории других государств
Боевые действия в Алжире: 1962-1964 годы.
Боевые действия в Египте (Объединенная Арабская Республика): с октября 1962 года по март 1963 года; июнь 1967 года; 1968 год; с марта 1969 года по июль 1972 года; с октября 1973 года по март 1974 года; с июня 1974 года по февраль 1975 года (для личного состава тральщиков Черноморского и Тихоокеанского флотов, участвовавших в разминировании зоны Суэцкого канала).
Боевые действия в Йеменской Арабской Республике: с октября 1962 года по март 1963 года; с ноября 1967 года по декабрь 1969 года.
Боевые действия во Вьетнаме: с января 1961 года по декабрь 1974 года.
Боевые действия в Сирии: июнь 1967 года; март-июль 1970 года; сентябрь – ноябрь 1972 года; октябрь 1973 года.
Боевые действия в Анголе: с ноября 1975 года по декабрь 1991 года.
Боевые действия в Мозамбике: 1967-1969 годы; с ноября 1975 года по ноябрь 1979 года; с марта 1984 года по август 1988 года.
Боевые действия в Эфиопии: с декабря 1977 года по ноябрь 1990 года.
Боевые действия в Афганистане: с апреля 1978 года по 15 февраля 1989 года.
Боевые действия в Камбодже: апрель-декабрь 1970 года.
Боевые действия в Бангладеш: 1972-1973 годы (для личного состава кораблей и вспомогательных судов Военно-Морского Флота СССР).
Боевые действия в Лаосе: с января 1960 года по декабрь 1963 года; с августа 1964 года по ноябрь 1968 года; с ноября 1969 года по декабрь 1970 года.
Боевые действия в Сирии и Ливане: июнь 1982 года.
Приложение 8
к Правилам назначения
и выплаты специального
государственного пособия
Перечень государств, территорий и периодов ведения боевых действий
Гражданская война: с 23 февраля 1918 года по октябрь 1922 года.
Советско-польская война: март – октябрь 1920 года.
Боевые действия в Испании: 1936-1939 годы.
Война с Финляндией: с 30 ноября 1939 года по 13 марта 1940 года.
Великая Отечественная война: с 22 июня 1941 года по 9 (11) мая 1945 года.
Война с Японией: с 9 августа 1945 года по 3 сентября 1945 года.

Одесса қаласын қорғау: 1941 жылғы 10 тамыздан 16 қазанға дейін.
Ленинград қаласын қорғау: 1941 жылғы 8 қыркүйектен 1944 жылғы 27 қаңтарға дейін.
Севастополь қаласын қорғау: 1941 жылғы 5 қарашадан 1942 жылғы 4 шілдеге дейін.
Сталинград қаласын қорғау: 1942 жылғы 12 шілдеден 19 қарашаға дейін.
Арнаулы мемлекеттік
жәрдемақы тағайындау және
төлеу қағидаларына
7-қосымша
Басқа мемлекеттер аумағында жүргізілген ұрыс қимылдары кезеңдерінің тізбесі
Алжирдегі ұрыс қимылдары: 1962-1964 жылдар.
Мысырдағы (Біріккен Араб Республикасы) ұрыс қимылдары: 1962 жылғы қазаннан 1963 жылғы наурызға дейін; 1967 жылғы маусым; 1968 жыл; 1969 жылғы наурыздан 1972 жылғы шілдеге дейін; 1973 жылғы қазаннан 1974 жылғы наурызға дейін; 1974 жылғы маусымнан 1975 жылғы ақпанға дейін (Суэц арнасын минадан тазартуға қатысқан Қара теңіз және Тынық мұхиты флоттары тралшыларының жеке құрамы үшін).
Йемен Араб Республикасындағы ұрыс қимылдары: 1962 жылғы қазаннан 1963 жылғы наурызға дейін; 1967 жылғы қарашадан 1969 жылғы желтоқсанға дейін.
Вьетнамдағы ұрыс қимылдары: 1961 жылғы қаңтардан 1974 жылғы желтоқсанға дейін.
Сириядағы ұрыс қимылдары: 1967 жылғы маусым; 1970 жылғы наурыз-шілде; 1972 жылғы қыркүйек-қараша; 1973 жылғы қазан.
Анголадағы ұрыс қимылдары: 1975 жылғы қарашадан 1991 жылғы желтоқсанды қоса алғанда.
Мозамбиктегі ұрыс қимылдары: 1967-1969 жылдар; 1975 жылғы қарашадан 1979 жылғы қарашаға дейін; 1984 жылдың наурыз айынан 1988 жылғы тамыз айын қоса алғанда.
Эфиопиядағы ұрыс қимылдары: 1977 жылғы желтоқсаннан 1990 жылғы қарашаны қоса алғанда.
Ауғанстандағы ұрыс қимылдары: 1978 жылғы сәуірден 1989 жылғы 15 ақпанға дейін.
Камбоджадағы ұрыс қимылдары: 1970 жылғы сәуір – желтоқсан.
Бангладештегі ұрыс қимылдары: 1972-1973 жылдар (КСРО Әскери-Теңіз Флоты корабльдері мен көмекші кемелерінің жеке құрамы үшін).
Лаостағы ұрыс қимылдары: 1960 жылғы қаңтардан 1963 жылғы желтоқсанға дейін; 1964 жылғы тамыздан 1968 жылғы қарашаға дейін; 1969 жылғы қарашадан 1970 жылғы желтоқсанға дейін.
Сирия мен Ливандағы ұрыс қимылдары: 1982 жылғы маусым.
Арнаулы мемлекеттік
жәрдемақы тағайындау және
төлеу қағидаларына
8-қосымша
Ұрыс қимылдары болған мемлекеттердің, аумақтардың және жүргізілген кезеңдер тізбесі
Азаматтық соғыс: 1918 жылғы 23 ақпаннан 1922 жылғы қазанға дейін.
Кеңес-поляк соғысы: 1920 жылғы наурыз – қазан.
Испаниядағы ұрыс қимылдары: 1936 – 1939 жылдар.
Финляндиямен соғыс: 1939 жылғы 30 қарашадан 1940 жылғы 13 наурызға дейін.
Ұлы Отан соғысы: 1941 жылғы 22 маусымнан 1945 жылғы 9 (11) мамырға дейін.
Жапониямен соғыс: 1945 жылғы 9 тамыздан 1945 жылғы 3 қыркүйекке дейін.

Боевые операции по ликвидации басмачества: с октября 1922 года по июнь 1931 года.
Боевые действия в районе озера Хасан: с 29 июля по 11 августа 1938 года.
Боевые действия на реке Халхин-Гол: с 11 мая по 16 сентября 1939 года.
Боевые действия при воссоединении СССР, Западной Украины и Западной Белоруссии: с 17 по 28 сентября 1939 года.
Боевые действия в Китае: с августа 1924 года по июль 1927 года; октябрь – ноябрь 1929 года; с июля 1937 года по сентябрь 1944 года; июль – сентябрь 1945 года; с марта 1946 года по апрель 1949 года; март – май 1950 года (для личного состава группы войск ПВО); с июня 1950 года по июль 1953 года (для личного состава воинских подразделений, принимавших участие в боевых действиях в Северной Корее с территории Китая).
Боевые действия в Венгрии: 1956 год.
Боевые действия на острове Даманский: март 1969 года.
Боевые действия в районе Жаланашколь: август 1969 года.
Приложение 9
к Правилам назначения
и выплаты специального
государственного пособия
Перечень медалей бывшего Союза ССР, отнесенных к наградам за самоотверженный
труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны
Медаль Ушакова "За отвагу"
Медаль Нахимова "За боевые заслуги"
"За трудовую доблесть"
"За трудовое отличие"
"За оборону Ленинграда"
"За оборону Москвы"
"За оборону Одессы"
"За оборону Севастополя"
"За оборону Сталинграда"
"За оборону Киева"
"За оборону Кавказа"
"За оборону Советского Заполярья"
"За победу над Германией в Великой Отечественной войне"
"За победу над Японией"
"За доблестный труд в Великой Отечественной войне 1941-1945 годов".
Приложение 10
к Правилам назначения
и выплаты специального
государственного пособия
Форма
Расписка № ____ об отказе в приеме заявления на назначение
________________________________________________________
(указать вид)
от "___" ___________ 20___ года
Гражданин (ка) _________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя)
Дата рождения "___" ______________ ____ года
Опекун ________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Дата обращения "___" ___________ 20 ___ года
________________________________________________________________
Отказано в приеме заявления на назначение специального государственного
пособия по причине получения из информационной системы уполномоченного
государственного органа сведений, подтверждающих факты назначения, выплаты
или подачи заявления на назначение специального государственного пособия;
представления заявителем неполного пакета документов в соответствии
с законодательством Республики Казахстан и (или) документов с истекшим сроком
действия, и (или) документов, срок действия которых истекает на день принятия
решения о назначении или отказе в назначении специального государственного
пособия; несоответствия сведений по документу, удостоверяющему личность
(кроме его замены согласно законодательству Республики Казахстан,
подтверждающейся сведениями из государственных информационных систем),
с документами, необходимыми для его назначения; отсутствия права на назначение
специального государственного пособия; отсутствия согласия заявителя на доступ
к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для назначения
специального государственного пособия.
__________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) и должность ответственного лица)
Приложение 11
к Правилам назначения
и выплаты специального
государственного пособия
Форма
Электронный журнал регистрации заявлений граждан о назначении (перерасчете)
в отделении Государственной корпорации
_________________________________________________________________
(вид выплаты)
№ заявления
Дата регистрации
Дата обращения
Код отделения
№ дела
Индивидуальный идентификационный номер заявителя
Фамилия имя отчество (при его наличии) заявителя
Дата рождения
Вид выплаты
Инспектор
Дата решения/отказа в назначении
Размер пособия
Дата назначения
Вид назначения
Приложение 12
к Правилам назначения
и выплаты специального
государственного пособия
Форма
Электронный журнал регистрации заявлений граждан на назначение
____________________________________________________
(вид выплаты)
Электронные заявки, поступившие через Государственную корпорацию,
подразделение медико-социальной экспертизы
Дата поступления заявки
Время поступления заявки
№ Заявки
Отделение
Код Услуги
Индивидуальный идентификационный номер
Фамилия
Имя
Отчество (при его наличии)
Дата рождения
Статус
Основание (вид выплаты)
Причина отказа
Приложение 13
к Правилам назначения
и выплаты специального
государственного пособия
Форма
Уведомление о необходимости дооформления документа (документов) на назначение
__________________________________________________________________
(вид выплаты)
от "___" ________ 20___ года
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя
______________________________________________________________
Дата рождения заявителя "___" ____________ ______ года
о необходимости дооформления по причине ________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(должность и фамилия, имя, отчество (при его наличии) ответственного лица)
Приложение 14
к Правилам назначения
и выплаты специального
государственного пособия
Форма
Код района ________________
Область (город) ____________
РЕШЕНИЕ № _______ от "____" ______ 20___ года
Департамента Комитета регулирования и контроля в области социальной защиты
населения по _______________________ области (городу) № дела __________ О назначении (изменении, возобновлении, отказе в назначении) специального государственного пособия

Басмашыларды жою жөніндегі ұрыс операциялары: 1922 жылғы қазаннан 1931 жылғы маусымға дейін.
Хасан көлі ауданындағы ұрыс қимылдары: 1938 жылғы 29 шілдеден 11 тамызға дейін.
Халкин-Гол өзеніндегі ұрыс қимылдары: 1939 жылғы 11 мамырдан 16 қыркүйекке дейін.
КСРО, Батыс Украина және Батыс Белоруссия қосылған кездегі ұрыс іс-қимылдары: 1939 жылғы 17 – 28 қыркүйек.
Қытайдағы ұрыс қимылдары: 1924 жылғы тамыздан 1927 жылғы шілдені қоса алғанда; 1929 жылғы қазан – қараша; 1937 жылғы шілдеден 1944 жылғы қыркүйекті қоса алғанда; 1945 жылғы шілде – қыркүйек; 1946 жылғы наурыздан 1949 жылғы сәуірді қоса алғанда; 1950 жылғы наурыз-мамыр (ӘШҚ әскерлерінің жеке құрамы үшін), 1950 жылғы маусымнан 1953 жылғы шілдені қоса алғанда (Солтүстік Кореядағы ұрыс іс-қимылдары Қытай аумағынан қатысқан әскери бөлімшелердің жеке құрамы үшін).
Венгриядағы ұрыс қимылдары: 1956 жыл.
Даман аралындағы ұрыс қимылдары: 1969 жылғы наурыз.
Жалаңашкөл ауданындағы ұрыс қимылдары: 1969 жылғы тамыз.
Арнаулы мемлекеттік
жәрдемақы тағайындау және
төлеу қағидаларына
9-қосымша
Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы қажырлы еңбегі мен қалтқысыз әскери қызметі үшін берілетін наградаларға жатқызылған бұрынғы КСРО медальдарының тізбесі
"Ерлігі үшін" Ушаков медалі
"Жауынгерлік еңбегі үшін" Нахимов медалі
"Ерен еңбегі үшін"
"Үздік еңбегі үшін"
"Ленинградты қорғағаны үшін"
"Москваны қорғағаны үшін"
"Одессаны қорғағаны үшін"
"Севастопольді қорғағаны үшін"
"Сталинградты қорғағаны үшін"
"Киевті қорғағаны үшін"
"Кавказды қорғағаны үшін"
"Кеңестік Заполярьені қорғағаны үшін"
"Ұлы Отан соғысында Германияны жеңгені үшін"
"Жапонияны жеңгені үшін"
"1941-1945 жылдардағы Ұлы Отан соғысындағы ерен еңбегі үшін".
Арнаулы мемлекеттік
жәрдемақы тағайындау және
төлеу қағидаларына
10-қосымша
Нысан
________________________________________________ (жәрдемақы түрін көрсету) тағайындауға өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы № ______ қолхат 20___ жылғы "___" _____________
Азамат (ша) ____________________________________________________
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Туған күні ____ жылғы "___" ___________
Қамқоршы_____________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Жүгінген күні 20___ жылғы "___" ____________
Төлем тағайындау үшін арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау, төлеу немесе тағайындауға өтініш беру фактілерін растайтын мәліметтерді уәкілетті мемлекеттік органның ақпараттық жүйесінен алу; өтініш берушінің Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құжаттардың толық емес топтамасын және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды және (немесе) арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау немесе тағайындаудан бас тарту туралы шешім қабылдану күніне қолданылу мерзімі өтетін құжаттарды ұсыну; жеке басын куәландыратын құжат бойынша мәліметтердің (мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алынған мәліметтермен расталатын, оны Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ауыстырудан басқа) оны тағайындау үшін қажетті құжаттарға сәйкес келмеу; арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау құқығының болмау; өтініш берушінің арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау үшін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімінің болмау себебі бойынша арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындауға өтініш қабылдаудан бас тартылды.
_______________________________________________________________
(жауапты адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және лауазымы)
Арнаулы мемлекеттік
жәрдемақы тағайындау және
төлеу қағидаларына
11-қосымша
Нысан
Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне тағайындау (қайта есептеу) туралы азаматтардың өтініштерін тіркеу электрондық журналы ____________________________________________________ (төлем түрі)
Өтініш №
Тіркеу күні
Жүгіну күні
Бөлімше коды
Істің №
Өтініш берушінің жеке сәйкестендіру нөмірі
Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні
Төлем түрі
Инспектор
Тағайындау/ тағайындаудан бас тарту шешімінің күні
Жәрдемақы мөлшері
Тағайындау күні
Тағайындау түрі
Арнаулы мемлекеттік
жәрдемақы тағайындау және
төлеу қағидаларына
12-қосымша
Нысан
____________________________________________________ (төлем түрі) тағайындауға азаматтардың өтінішін тіркеу электрондық журналы
Мемлекеттік корпорация, медициналық-әлеуметтік сараптама бөлімшесі арқылы келіп түскен электрондық өтінімдер
Өтінімнің келіп түскен күні
Өтінімнің келіп түскен уақыты
Өтінім №
Бөлімше
Қызмет коды
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Тегі
Аты
Әкесінің аты (бар бол ған жағ дайда)
Туған күні
Мәртебесі
Негіз (төлем түрі)
Қайтару себебі
Арнаулы мемлекеттік
жәрдемақы тағайындау және
төлеу қағидаларына
13-қосымша
Нысан
_________________________________________________ (төлемнің түрі) тағайындауға құжатты (құжаттарды) жете ресімдеу қажеттігі туралы хабарлама 20___ жылғы "___" ___________
Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
_________________________________________________________________________
Өтініш берушінің туған күні ______ жылғы "___" ______________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
себебі бойынша жете ресімдеу қажеттігі туралы.
_________________________________________________________________________
(жауапты адамның лауазымы және тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Арнаулы мемлекеттік
жәрдемақы тағайындау және
төлеу қағидаларына
14-қосымша
Нысан
Код ______________________
Облыс (қала) ______________
____________________________
облысы (қаласы)
бойынша
Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы реттеу және бақылау комитеті департаментінің 20___ жылғы "___"____________ № _______ ШЕШІМІ Істің № ___________ Арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау (өзгерту, қалпына келтіру, тағайындаудан бас тарту) туралы

Сноска. Приложение 14 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.05.2025 № 165 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Гражданин (ка) __________________________________________________
________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Пол __________________________________
Дата рождения "___" __________ _____ года
Дата обращения "___" __________ 20___ года № ________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) родителя/опекуна ребенка с инвалидностью)
I. Назначить специальное государственное пособие в соответствии
с подпунктом _______ пункта 3 статьи 190 Социального Кодекса
Республики Казахстан по категории _________________________________.
Размер специального государственного пособия _______________________
____________________________________________________________ тенге
(сумма прописью)
с "___" ___________ 20___ года по "___" ____________ 20___ года.
II. Отказать в назначении: __________________________________________
_________________________________________________________________
(основание)
Руководитель департамента
_________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Руководитель управления (отдела)
_________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист ______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Проект решения подготовлен:
Директор областного филиала Государственной корпорации
_________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист областного филиала Государственной корпорации
_________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Начальник отделения Государственной корпорации
_________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист отделения Государственной корпорации
_________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 15
к Правилам назначения
и выплаты специального
государственного пособия
Форма
Уведомление № __________ об отказе в назначении
_________________________________________________________
(вид выплаты)
от "___" ________ 20 __ года
Гражданин (ка)_________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Дата рождения "____" _____________ ____ года
Решение об отказе в назначении № ___ от "__" ______ 20__ года
Отказано в назначении ___________________________________________
основание (указать причины)
Уведомление удостоверено электронной цифровой подписью ответственного лица
______________________________________________________________
(должность и фамилия, имя, отчество (при его наличии) ответственного лица)
Приложение 16
к Правилам назначения
и выплаты специального
государственного пособия
Форма
Уведомление № __________
о назначении _______________________________________
(вид выплаты)
от "___" ________ 20 __ года
Гражданин (ка) _________________________________________________
_______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Дата рождения "___" _________ _____ года
Решение о назначении № ___ от "__" ______ 20__ года
Назначенная сумма: ______________________________________________
тенге (сумма прописью)
с "___" ________20__ года.
Уведомление удостоверено электронной цифровой подписью ответственного лица
__________________________________________________________________
(должность и фамилия, имя, отчество (при его наличии) ответственного лица)
Приложение 17
к Правилам назначения
и выплаты специального
государственного пособия
Форма
Уведомление № __________
о дате выплаты ________________________________________
(вид выплаты)
от "___" ________ 20 __ года
Гражданин (ка) _________________________________________________
_______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Дата рождения "___" _________ ____ года
Дата выплаты ежемесячно не ранее "___" числа
Уведомление удостоверено электронной цифровой подписью ответственного лица
______________________________________________________________
(должность и фамилия, имя, отчество (при его наличии) ответственного лица)
Приложение 18
к Правилам назначения
и выплаты специального
государственного пособия
Форма
Журнал уведомлений ___________________________________
(вид выплаты)
по _________________ отделению Государственной корпорации
№ п/п
Индивидуальный идентификационный номер
Фамилия имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения
№ дела
Вид выплаты
Дата вручения уведомления
Специалист
Приложение 19
к Правилам назначения
и выплаты специального
государственного пособия
Форма
Электронный журнал sms-оповещений
_________________________________________________
(вид выплаты)
по _________________ отделению Государственной корпорации
Назначение/Выплата
№ п/п
Индивидуальный идентификационный номер
Фамилия имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения
№ дела
Вид выплаты
Дата передачи sms-оповещения
№ телефона
Специалист
Приложение 20
к Правилам назначения
и выплаты специального
государственного пособия
Форма
Елтаңба/Герб
Арнаулы мемлекеттік
жәрдемақы алушының
КУӘЛIГІ
УДОСТОВЕРЕНИЕ
получателя специального государственного пособия
Куәлiк № __________________
Удостоверение ________________________
(тегi/фамилия)
___________________________ (аты/имя)
___________________________
(әкесiнiң аты (бар болса)/ отчество
(при наличии)) "__" ____________ жылы/года
(туған жылы/дата рождения)
Сурет/фото
Мөр орны/Место печати
Бөлiмше бастығы
__________________________
Начальник отделения
Берiлген уақыты
"__" _________20__ жылы/года
Дата выдачи

Ескерту. 14-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.05.2025 № 165 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Азамат (ша) __________________________________________________
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Жынысы: ______________________________________________________
Туған күні: ________ жылғы "_____"_______________________________
Өтініш берілген күні: 20______ жылғы "_____" ___________ № ______
__________________________________________________________________
_________________________________________________________________
(мүгедектігі бар баланың ата-анасының/асырап алушысының тегі, аты,
әкесінің аты (бар болса))
I. Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодекстің 190-бабы 3-тармағының
____ тармақшасына сәйкес _____________________________________________
санат бойынша арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындалсын.
Арнаулы мемлекеттік жәрдемақы мөлшері 20___ жылғы "___" _______
бастап 20_____ жылғы "___" _________________ қоса алғандағы мерзімге
____________________________ теңге сомасында (сомасы жазумен)
II. Тағайындаудан бас тартылсын:
______________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(негіз)
Департамент басшысы
_________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Басқарма (бөлім) басшысы _______________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Маман ______________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Шешім жобасын дайындағандар:
Мемлекеттік корпорация облыстық филиалының директоры
______________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік корпорация облыстық филиалының маманы
______________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің басшысы
______________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің маманы
______________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Арнаулы мемлекеттік
жәрдемақы тағайындау және
төлеу қағидаларына
15-қосымша
Нысан
____________________________________________ (төлемнің түрі) тағайындаудан бас тарту туралы № ________ хабарлама 20___ жылғы "___" ___________
Азамат (ша) ____________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Туған күні ____ жылғы "___" ____________
Тағайындаудан бас тарту туралы 20___ жылғы "___"______ № _______ шешім
________________________________________ негіздеме (себебін көрсету) тағайындаудан бас тартылды
Хабарлама жауапты адамның электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылды
_______________________________________________________________
(жауапты адамның лауазымы және тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Арнаулы мемлекеттік
жәрдемақы тағайындау және
төлеу қағидаларына
16-қосымша
Нысан
_______________________________тағайындау туралы (төлемнің түрі) № ________ хабарлама 20___ жылғы "___" ____________
Азамат (ша)_____________________________________________________
_______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Туған күні ____ жылғы "___" ____________
Тағайындау туралы 20___ жылғы "___" ______ № _______ шешім
Тағайындалған сома: 20___ жылғы "___" ____________ бастап _______________ теңге
(сомасы жазбаша)
Хабарлама жауапты адамның электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылды
_______________________________________________________________
(жауапты адамның лауазымы және тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Арнаулы мемлекеттік
жәрдемақы тағайындау және
төлеу қағидаларына
17-қосымша
______________________________ төлеу күні туралы (төлемнің түрі) № ________ хабарлама 20__ жылғы "___" ____________
Азамат (ша)____________________________________________________
___________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Туған күні ____ жылғы "___" ____________
Төлеу күні ай сайын "___" (күні) ерте емес
Хабарлама жауапты адамның электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылды
_______________________________________________________________
(жауапты адамның лауазымы және тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Арнаулы мемлекеттік
жәрдемақы тағайындау және
төлеу қағидаларына
18-қосымша
Нысан
Хабарламалар журналы ___________________________________ (төлемнің түрі) Мемлекеттік корпорацияның ____________ бөлімшесі бойынша
Р/с
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні
Істің №
Төлемнің түрі
Хабарламаны табыстау күні
Маман
Арнаулы мемлекеттік
жәрдемақы тағайындау және
төлеу қағидаларына
19-қосымша
Нысан
Sms-хабарлар электрондық журналы ________________________________________ (төлемнің түрі) Мемлекеттік корпорацияның ____________ бөлімшесі бойынша
Тағайындау/ Төлеу
Р/с №
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні
Істің №
Төлемнің түрі
sms-хабар жіберу күні
Телефон нөмірі
Маман
Арнаулы мемлекеттік
жәрдемақы тағайындау және
төлеу қағидаларына
20-қосымша
Нысан
Елтаңба/Герб
Арнаулы мемлекеттік
жәрдемақы алушының
КУӘЛIГІ
УДОСТОВЕРЕНИЕ
получателя специального государственного пособия
Куәлiк № __________________
Удостоверение __________________________
(тегi/фамилия)
___________________________
(аты/имя)
___________________________
(әкесiнiң аты (бар болса)/ отчество (при наличии))
"__" ____________ жылы/года
(туған жылы/дата рождения)
Сурет/фото Мөр орны/Место печати
Бөлiмше бастығы ___________________________
Начальник отделения Берiлген уақыты
"__" _________20__ жылы/года
Дата выдачи

1. Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексі _____ бабының _____ тармағына сәйкес ________________________ теңге мөлшерiнде _____________ жылдан бастап _______________ дейiн ____________________________________ (жәрдемақының кіші түрi) ____________________________________ тағайындалды.
1. В соответствии с пунктом ____статьи ____ Социального кодекса Республики Казахстан назначено ___________________
______________________________________ (подвид пособия) в размере ________________________ тенге с "___" _________ _____года по "___" _________ _____года.
№ _____ куәлiкке қосымша бет
Жәрдемақы ____ жылғы "___" __________ бастап ___________________ мөлшерде төленеді.
Бөлімше басшысы ____________________
Мөр орны
____ жылғы "___" ____________ бастап есептен шығарылды.
___________________________ аудандық (қалалық) орталық бөлiмшесi
Жәрдемақы _________________теңге мөлшерiнде ___ жылғы "___"
__________ дейін төленді.
Бөлiмше басшысы ____________________
Мөр орны
Вкладыш к удостоверению № ____
Выплата пособия производится с "___" _____ ___года в размере ________________ тенге.
Начальник отделения ___________________
Место печати
Снят с учета с "___" _________ ____ года.
_________________________________ районное (городское) отделение Государственной корпорации
Выплата пособия в размере ________________ тенге произведена
по "___" __________ _____ года.
Начальник отделения __________
Место печати
____ жылғы "___" __________ бастап _____ жылғы "___" __________ дейiн жәрдемақы төлеу мерзiмi ұзартылды немесе оның мөлшерi өзгертiлдi. ____________________________ өзгеруiне байланысты ________________ теңге мөлшерiнде жәрдемақы тағайындалды.
__________________ есепке алынды.
Бөлiмше басшысы ______________
Мөр орны
Выплата пособия продлена или изменен размер
с "___" _________ ____года до "___" _________ ____года.
Пособие установлено в размере __________________ тенге в связи
с изменением ___________________________.
Принят на учет _______________________.
Начальник отделения ___________________
Место печати
Приложение 21
к Правилам назначения
и выплаты специального
государственного пособия
Форма
Журнал регистрации удостоверений
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии))
№ дела
Номер удостоверения личности, паспорта, кем выдан, дата выдачи
Дата получения
Подпись
Скрепление печатью: количество листов в журнале __________________ (прописью)
Место штампа
Начальник отделения ___________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист отделения Государственной корпорации
_____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 22
к Правилам назначения
и выплаты специального
государственного пособия
Форма
Код района ________________
Область (город) ____________
РЕШЕНИЕ № _______ от "____" ______ 20___ года
Департамента Комитета регулирования и контроля в области социальной защиты населения
по ____________________ области (городу) № дела __________ Об изменении размера специального государственного пособия

1. Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексі _____ бабының _____ тармағына сәйкес ________________________ теңге мөлшерiнде _____________ жылдан бастап _______________ дейiн ____________________________________ (жәрдемақының кіші түрi) ____________________________________ тағайындалды.
1. В соответствии с пунктом ____статьи ____ Социального кодекса Республики Казахстан назначено ___________________
______________________________________ (подвид пособия) в размере ________________________ тенге с "___" _________ _____года по "___" _________ _____года.
№ _____ куәлiкке қосымша бет
Жәрдемақы ____ жылғы "___" __________ бастап ____________________ мөлшерде төленеді.
Бөлімше басшысы ____________________
Мөр орны
____ жылғы "___" ____________ бастап есептен шығарылды.
___________________________ аудандық (қалалық) орталық бөлiмшесi
Жәрдемақы _________________теңге мөлшерiнде ___ жылғы "___" __________ дейін төленді.
Бөлiмше басшысы ____________________
Мөр орны
Вкладыш к удостоверению № ____
Выплата пособия производится с "___" _____ ___года в размере ________________ тенге.
Начальник отделения ___________________
Место печати
Снят с учета с "___" _________ ____ года. _________________________________ районное (городское) отделение Государственной корпорации
Выплата пособия в размере ________________ тенге произведена по "___" __________ _____ года.
Начальник отделения __________
Место печати
____ жылғы "___" __________ бастап _____ жылғы "___" __________ дейiн жәрдемақы төлеу мерзiмi ұзартылды немесе оның мөлшерi өзгертiлдi. ____________________________ өзгеруiне байланысты ________________ теңге мөлшерiнде жәрдемақы тағайындалды.
__________________ есепке алынды.
Бөлiмше басшысы ______________
Мөр орны
Выплата пособия продлена или изменен размер с "___" _________ ____года до "___" _________ ____года.
Пособие установлено в размере __________________ тенге в связи с изменением ___________________________.
Принят на учет _______________________.
Начальник отделения ___________________
Место печати
Арнаулы мемлекеттік
жәрдемақы тағайындау және
төлеу қағидаларына
21-қосымша
Нысан
Куәлiктерді тiркеу журналы
Р/с №
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Iстiң №
Жеке куәлiктiң, төлқұжаттың нөмірі, кiм берген, берiлген күнi
Алған күнi
Қолы
Мөрмен бекiтiлген: журналдағы парақтар саны ____________________
(жазбаша)
Мөр орны
Бөлiмше басшысы _____________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік корпорация бөлiмшесінiң маманы
_____________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Арнаулы мемлекеттік
жәрдемақы тағайындау
және төлеу қағидаларына
22-қосымша
Нысан
Код ______________________
Облыс (қала)
______________________
________________________________ облысы (қаласы) бойынша Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы реттеу және бақылау комитеті департаментінің 20___ жылғы "___"____________ № _______ ШЕШІМІ Істің № ___________ Арнаулы мемлекеттік жәрдемақының мөлшерін өзгерту туралы

Сноска. Приложение 22 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.05.2025 № 165 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Гражданин(ка) __________________________________________________
_______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Пол __________
Дата рождения "___" ___________ ____ года
Размер специального государственного пособия по категории __________
______________________________ до "____" _____________ 20____ года
__________________________________________________________ тенге.
(сумма прописью)
Установить новый размер специального государственного пособия в связи
с изменением месячного расчетного показателя, прожиточного минимума:
________________________________________________________________
________________________________________________________________.
(наименование, номер и дата нормативного правового акта)
Размер специального государственного пособия с "___" ____ 20___ года
_____________________________________________________ тенге.
(сумма прописью)
Размер специального государственного пособия
__________________________________________________________ тенге
(сумма прописью)
с "___" ___________ 20__ года по "___" ____________ 20__ года.
Руководитель департамента
_________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Руководитель управления (отдела)
_________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист ______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Проект решения подготовлен:
Директор областного филиала Государственной корпорации
_________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист областного филиала Государственной корпорации
_________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Начальник отделения Государственной корпорации
_________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист отделения Государственной корпорации
_________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 23
к Правилам назначения
и выплаты специального
государственного пособия
Форма
Код ____________________
Область (город) __________
РЕШЕНИЕ № _______ от "____" ________________ 20___ года
Департамента Комитета регулирования и контроля в области социальной защиты населения
по _______________________ области (городу) № дела __________ О продлении срока действия решения и (или) изменения размера
специального государственного пособия, смены опекуна или получателя

Ескерту. 22-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.05.2025 № 165 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Азамат (ша) ____________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Жынысы: ______________________________________________________
Туған күні: ____________ жылғы "_____" _________________________
_______________________________________________________________
санаты бойынша арнаулы мемлекеттік жәрдемақы мөлшері 20 ____ жылғы "___"
________ дейін_________________________________ (сомасы жазбаша).
Айлық есептік көрсеткіштің, ең төменгі күнкөріс деңгейінің өзгеруіне байланысты
арнаулы мемлекеттік жәрдемақының жаңа мөлшері бекітілсін:
_______________________________________________________________
(нормативті құқықтық актінің атауы, нөмірі және күні)
20___жылғы "___" _________ бастап арнаулы мемлекеттік жәрдемақы
мөлшері_____________________________________________________ теңге.
(сомасы жазбаша)
20___жылғы "___" ________ бастап 20___жылғы "___" ____________
дейін арнаулы мемлекеттік жәрдемақы мөлшері
______________________________________________________________ теңге.
(сомасы жазбаша)
Департамент басшысы __________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Басқарма (бөлім) басшысы ______________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Маман ______________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Шешім жобасын дайындағандар:
Мемлекеттік корпорация облыстық филиалының директоры
______________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік корпорация облыстық филиалының маманы
______________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің басшысы
______________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің маманы
______________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Арнаулы мемлекеттік
жәрдемақы тағайындау
және төлеу қағидаларына
23-қосымша
Нысан
Код ______________________
Облыс (қала)
______________________
________________________________ облысы (қаласы) бойынша Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы реттеу және бақылау комитеті департаментінің 20___ жылғы "___"____________ № _______ ШЕШІМІ Істің № ___________ Шешімнің қолдану мерзімінің ұзартылуы және (немесе) арнаулы мемлекеттік жәрдемақы мөлшерінің өзгеруі, қамқоршының немесе алушының ауысуы туралы

Сноска. Приложение 23 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.05.2025 № 165 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Гражданин (ка) __________________________________________________
________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Пол _____________
Дата рождения "___" ____________ _____ года
Дата обращения "___" ______ 20___ года № _____
________________________________________________________________
________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) родителя/опекуна ребенка
с инвалидностью)
Категория специального государственного пособия ____________________
_________________________________________________________________
I. Продлить срок действия решения № _____ от ___ _________ 20___ года
о назначении специального государственного пособия:
с ___ __________ 20___ года по ___ __________ 20___ года размер специального
государственного пособия установить в сумме _____ тенге
(____________________________________ (прописью)).
II. Отказать в назначении: __________________________________________
_________________________________________________________________
(основание)
Руководитель департамента
_________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Руководитель управления (отдела)
_________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист ______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Проект решения подготовлен:
Директор областного филиала Государственной корпорации
_________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист областного филиала Государственной корпорации
__________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Начальник отделения Государственной корпорации
___________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист отделения Государственной корпорации
___________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 24
к Правилам назначения
и выплаты специального
государственного пособия
Форма
Код ___________________
Область (город) _________
РЕШЕНИЕ № _______ от "____" ______ 20___ года
Департамента Комитета регулирования и контроля в области социальной защиты населения
по ___________________ области (городу) № дела __________ О приостановлении выплаты

Ескерту. 23-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.05.2025 № 165 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Азамат (ша) __________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Жынысы: ____________________________________________________________
Туған күні: ________ жылғы "______" ____________________________________
Өтініш күні ________ жылғы "____" _____________ № ______________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________
(мүгедектігі бар бала ата-анасының/қамқоршысының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Арнаулы мемлекеттік жәрдемақы санаты
_______________________________________________________________________
_________________________________________________________
I. 20 ___ ________ № ___ арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау туралы
шешімінің қолдану мерзімін ұзарту:
арнаулы мемлекеттік жәрдемақының мөлшері 20 ___ жылғы ___
_________ бастап, 20 ___ жылғы ___ __________ дейін _______________ теңге
сомасында (____________________________________ (жазбаша)) бекітілсін.
II. Тағайындаудан бас тартылсын:
_______________________________________________________________________
______________________________________________________
(негіздеме)
Департамент басшысы ___________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Басқарма (бөлім) басшысы _______________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Маман ______________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Шешім жобасын дайындағандар:
Мемлекеттік корпорация облыстық филиалының директоры
______________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік корпорация облыстық филиалының маманы
_____________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің басшысы
______________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің маманы
______________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Арнаулы мемлекеттік
жәрдемақы тағайындау
және төлеу қағидаларына
24-қосымша
Нысан
Код ______________________
Облыс (қала)
______________________
________________________________ облысы (қаласы) бойынша Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы реттеу және бақылау комитеті департаментінің 20___ жылғы "___"____________ № _______ ШЕШІМІ Істің № ________ ________________________________________________________ (төлем түрін көрсету) төлемді тоқтата тұру туралы

Сноска. Приложение 24 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.05.2025 № 165 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(указать вид)
Гражданин(ка) _______________________________________________________
____________________________________________________________________
Пол _____
Дата рождения "___" _____________ ____ года
Приостановить выплату с "___" _____________ 20__ года
Основание __________________________________________________________
____________________________________________________________________
(указать причину)
Руководитель департамента
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Руководитель управления (отдела)
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист _________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Проект решения подготовлен: Директор областного филиала Государственной
корпорации _________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист областного филиала Государственной корпорации
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Начальник отделения Государственной корпорации
__________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист отделения Государственной корпорации
__________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 25
к Правилам назначения
и выплаты специального
государственного пособия
Форма
Код __________________
Область (город) ________
РЕШЕНИЕ № _______ от "____" ______ 20___ года
Департамента Комитета регулирования и контроля в области социальной защиты населения
по _______________________ области (городу) № дела __________ О прекращении выплаты
Сноска. Приложение 25 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.05.2025 № 165 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(указать вид)
Гражданин(ка) _____________________________________________________
__________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Пол _________
Дата рождения "___" _____________ _____ года
Прекратить выплату с "___" __________ 20___ года
Основание ________________________________________________________
__________________________________________________________________
(указать причину)
Руководитель департамента
__________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Руководитель управления (отдела)
__________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист _______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Проект решения подготовлен:
Директор областного филиала Государственной корпорации
__________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист областного филиала Государственной корпорации
__________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Начальник отделения Государственной корпорации
__________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист отделения Государственной корпорации
__________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 26
к Правилам назначения
и выплаты специального
государственного пособия
Форма
Список документов, направляемых на рассмотрение специальной комиссии
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя
Год рождения
Место жительства
Количество листов в деле
Место печати
Передал:
Начальник __________________ отделения Государственной корпорации
______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Дата "___" ___________ 20___ года
Подпись _______________
Принял:
Секретарь специальной комиссии: _________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Дата "___" ___________ 20___ года
Подпись _______________
Приложение 27
к Правилам назначения
и выплаты специального
государственного пособия
Форма
ЖУРНАЛ
регистрации документов, поступивших на рассмотрение из отделения Государственной корпорации
№ п/п
Дата поступления документов
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя
Домашний адрес, телефон
Количество поступивших документов
Действия, предпринятые специальной комиссией по рассмотрению документов
Решение специальной комиссии
Продление сроков рассмотрения документов, причины
Приложение 28
к Правилам назначения
и выплаты специального
государственного пособия
Форма
Протокол опроса свидетелей № ________ Дата __________
Специальная комиссия __________________________________________

Ескерту. 24-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.05.2025 № 165 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Азамат (ша) _____________________________________________________
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Жынысы: ________________________________________________________
Туған күні: ________ жылғы "_____" _________________________________
________ жылғы "_____" ______________ бастап төлемді тоқтата тұрсын
Негіз
_______________________________________________________________
____________________________________________________________________
(себебін көрсету)
Департамент басшысы ___________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Басқарма (бөлім) басшысы ________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Маман ___________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Шешім жобасын дайындағандар:
Мемлекеттік корпорация облыстық филиалының директоры
_____________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік корпорация облыстық филиалының маманы
______________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің басшысы
______________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің маманы
____________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Арнаулы мемлекеттік
жәрдемақы тағайындау
және төлеу қағидаларына
25-қосымша
Нысан
Код ______________________
Облыс (қала)
______________________
________________________________ облысы (қаласы) бойынша Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы реттеу және бақылау комитеті департаментінің 20___ жылғы "___"____________ № _______ ШЕШІМІ Істің № ________ ________________________________________________________ (төлем түрін көрсету) төлемді тоқтату туралы
Ескерту. 25-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.05.2025 № 165 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Азамат (ша) _____________________________________________________
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Жынысы: ________________________________________________________
Туған күні: ______ жылғы "_____" ___________________________________
_______ жылғы "_____" ____________________ бастап төлем тоқтатылсын
Негіз ________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(себебін көрсету)
Департамент басшысы ___________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Басқарма (бөлім) басшысы ________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Маман ____________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Шешім жобасын дайындағандар:
Мемлекеттік корпорация облыстық филиалының директоры
_________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік корпорация облыстық филиалының маманы
______________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің басшысы
_______________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің маманы
____________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Арнаулы мемлекеттік
жәрдемақы тағайындау және
төлеу қағидаларына
26-қосымша
Нысан
Арнайы комиссияның қарауына жіберілетін құжаттардың тізімі
Р/с
Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған жылы
Тұрғылықты жері
Істегі парақ саны
Мөр орны
Берді:
Мемлекеттік корпорация ____________________бөлімшесінің басшысы
______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Күні 20___ жылғы "___" ___________
Қолы _____________
Қабылдап алды:
Арнайы комиссия хатшысы: ______________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Күні 20___ жылғы "___" ___________
Қолы _____________
Арнаулы мемлекеттік
жәрдемақы тағайындау және
төлеу қағидаларына
27-қосымша
Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесінен қарауға келіп түскен құжаттарды тіркеу ЖУРНАЛЫ
Р/с
Құжаттар келіп түскен күн
Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мекенжайы, телефоны
Келіп түскен құжаттар саны
Құжаттарды қарау жөніндегі арнайы комиссия жасаған әрекеттер
Арнайы комиссияның шешімі
Құжаттарды қарау мерзімін ұзарту, себептері
Арнаулы мемлекеттік
жәрдемақы тағайындау және
төлеу қағидаларына
28-қосымша
Нысан
Куәгерлерге сұрақ қою хаттамасы № ________ Күні __________
______________________________________________ арнайы комиссиясы

1. Сообщение заявителя:
______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), адрес, дата рождения,
номер удостоверения личности)
Я, заявитель, прошу опросить свидетелей:
______________________________________________________________
______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), адрес проживания свидетелей)
Сообщаю:_____________________________________________________
______________________________________________________________
2. Опрос свидетеля: _____________________________________________
_______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), адрес, дата рождения, номер
удостоверения личности)
Документы, представленные для подтверждения совместной работы с заявителем
______________________________________________________________
Я свидетель, показываю, что: ____________________________________
______________________________________________________________
Подпись заявителя ________________
Председатель специальной комиссии _______________
Члены комиссии ________________
Место печати
Приложение 29
к Правилам назначения
и выплаты специального
государственного пособия
Форма
Решение специальной комиссии
___________________________________ к протоколу № _____, дата __________
Решение:
Гражданин (ка) ____________________________________
Считать установленным стаж с (дата) _________________
по (дата) ___________________.
Принять к зачету ________ лет.
Председатель специальной комиссии _______________
Члены комиссии ________________
Место печати
Приложение 2 к приказу
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 31 мая 2023 года № 192
Перечень утративших силу некоторых приказов Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
1. Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 3 июня 2015 года № 445 "Об утверждении Правил назначения и выплаты специального государственного пособия" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11745).
2. Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 1069 "О внесении изменения в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 3 июня 2015 года № 445 "Об утверждении Правил назначения и выплаты специального государственного пособия" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13189).

1. Өтініш берушінің хабары:
_______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), мекенжайы, туған күні, жеке куәлігінің нөмірі)
Мен, өтініш беруші, куәгерлерге сұрақ қоюыңызды өтінемін:
______________________________________________________________
______________________________________________________________
(куәгерлердің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), тұрғылықты мекенжайы)
______________________________________________________________
_________________________________________________________хабарлаймын.
2. Куәгерге сұрақ қою: __________________________________________
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), мекенжайы, туған күні, жеке куәлігінің нөмірі)
Өтініш берушімен бірге жұмыс істегенін растау үшін берілген құжаттар
_______________________________________________________________
Мен, куәгер ____________________________________________________
__________________________________________________________ көрсетемін.
Өтініш берушінің қолы ____________________
Арнайы комиссияның төрағасы ______________
Арнайы комиссияның мүшелері ______________
Мөрдің орны
Арнаулы мемлекеттік
жәрдемақы тағайындау және
төлеу қағидаларына
29-қосымша
Нысан
Күні __________, № _____ хаттамаға ___________________________ арнайы комиссиясының шешімі
Шешім:
Азамат (ша) ____________________________________________________
_________ (күні) бастап __________ (күні) дейін жұмыс өтілі белгіленді деп есептелсін.
_________ жыл есепке алынсын.
Арнайы комиссияның төрағасы ______________
Арнайы комиссияның мүшелері ______________
Мөрдің орны
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2023 жылғы 31 мамырдағы
№ 192 бұйрыққа
2-қосымша
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің күші жойылған кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау және төлеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 3 маусымдағы № 445 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11745 болып тіркелді).
2. "Арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау және төлеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму Министрінің 2015 жылғы 3 маусымдағы № 445 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 1069 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13189 болып тіркелді).

3. Пункт 5 Перечня некоторых приказов Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения, утвержденного приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 30 июня 2016 года № 579 "О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14368).
4. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 14 сентября 2017 года № 305 "О внесении изменений в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 3 июня 2015 года № 445 "Об утверждении Правил назначения и выплаты специального государственного пособия" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15968).
5. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 3 июля 2018 года № 276 "О внесении изменений в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 3 июня 2015 года № 445 "Об утверждении Правил назначения и выплаты специального государственного пособия" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17270).
6. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 20 февраля 2019 года № 83 "О внесении изменений в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 3 июня 2015 года № 445 "Об утверждении Правил назначения и выплаты специального государственного пособия" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18342).
7. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29 мая 2020 года № 203 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 3 июня 2015 года № 445 "Об утверждении Правил назначения и выплаты специального государственного пособия" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20786).
8. Приказ и.о. Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 28 мая 2021 года № 187 "О внесении изменений в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 3 июня 2015 года № 445 "Об утверждении Правил назначения и выплаты специального государственного пособия" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22918).

3. "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 30 маусымдағы № 579 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14368 болып тіркелді).
4. "Арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау және төлеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 3 маусымдағы № 445 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2017 жылғы 14 қыркүйектегі № 305 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15968 болып тіркелді).
5. "Арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау және төлеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 3 маусымдағы № 445 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2018 жылғы 3 шiлдедегi № 276 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17270 болып тіркелді).
6. "Арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау және төлеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 3 маусымдағы № 445 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 20 ақпандағы № 83 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18342 болып тіркелді).
7. "Арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау және төлеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 3 маусымдағы № 445 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 29 мамырдағы № 203 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20786 болып тіркелді).
8. "Арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау және төлеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 3 маусымдағы № 445 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 2021 жылғы 28 мамырдағы № 187 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22918 болып тіркелді).

9. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 28 июня 2021 года № 225 "О внесении изменений в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 3 июня 2015 года № 445 "Об утверждении Правил назначения и выплаты специального государственного пособия" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 23415).
10. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 27 октября 2021 года № 396 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 3 июня 2015 года № 445 "Об утверждении Правил назначения и выплаты специального государственного пособия" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 24965).
11. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 15 августа 2022 года № 313 "О внесении изменений в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 3 июня 2015 года № 445 "Об утверждении Правил назначения и выплаты специального государственного пособия" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29134).
12. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29 декабря 2022 года № 529 "О внесении изменений в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 3 июня 2015 года № 445 "Об утверждении Правил назначения и выплаты специального государственного пособия" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 31510).

9. "Арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау және төлеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 3 маусымдағы № 445 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2021 жылғы 28 маусымдағы № 225 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23415 болып тіркелді).
10. "Арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау және төлеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 3 маусымдағы № 445 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2021 жылғы 27 қазандағы № 396 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 24965 болып тіркелді).
11. "Арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау және төлеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 3 маусымдағы № 445 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2022 жылғы 15 тамыздағы № 313 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29134 болып тіркелді).
12. "Арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау және төлеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 3 маусымдағы № 445 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2022 жылғы 29 желтоқсандағы № 529 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31510 болып тіркелді).