Об утверждении перечня химических веществ (сырья) для производства пестицидов, импорт которых освобождается от налога на добавленную стоимость
Приказ и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 5 мая 2023 года № 327. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 мая 2023 года № 32475. Утратил силу приказом Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 29 октября 2025 года № 455
Сноска. Утратил силу приказом Министра промышленности и строительства РК от 29.10.2025 № 455 (вводится в действие с 01.01.2026).
В соответствии с подпунктом 20) части первой статьи 399 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый Перечень химических веществ (сырья) для производства пестицидов, импорт которых освобождается от налога на добавленную стоимость.
2. Комитету индустриального развития Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности министра
индустрии и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
А. Бейспеков
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Исполняющий обязанности
министра индустрии и
инфраструктурного
развития Республики
Казахстан от 5 мая 2023 года № 327
Утвержден приказом
Министра индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от __ ________ 2023 года № __
ПЕРЕЧЕНЬ
химических веществ (сырья) для производства пестицидов, импорт которых освобождается от налога на добавленную стоимость
№ п/п
Коды ТН ВЭД
Наименование химического вещества (сырья)
Концентрация содержания химического вещества (сырья), %, не менее
1.

Импорты қосылған құн салығынан босатылатын пестицидтерді өндіруге арналған химиялық заттардың (шикізаттың) тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 2023 жылғы 5 мамырдағы № 327 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 12 мамырда № 32475 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2025 жылғы 29 қазандағы № 455 бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 29.10.2025 № 455 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)" Қазақстан Республикасы Кодексінің 399-бабы бірінші бөлігінің 20) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған импорты қосылған құн салығынан босатылатын пестицидтерді өндіру үшін химиялық заттардың (шикізаттың) тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Индустриялық даму комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрінің міндетін атқарушы
А. Бейспеков
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министрінің міндетін
атқарушы
2023 жылғы 5 мамырдағы
№ 327 Бұйрыққа
қосымша
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
Министрінің
2023 жылғы № 327 бұйрығымен
бекітілген
Импорты қосылған құн салығынан босатылатын пестицидтерді өндіруге арналған химиялық заттардың (шикізаттың) тізбесі
№ п/п
СЭҚ ТН коды
Химиялық заттың (шикізаттың) атауы
Химиялық заттың (шикізаттың) концентрациясы, % кем емес
1.

2909 30 900 1
Эфиры простые, эфироспирты, эфирофенолы, эфироспиртофенолы, пероксиды спиртов, простых
эфиров, ацеталей, полуацеталей и кетонов (определенного или неопределенного химического состава) и их галогенированные, сульфированные, нитрованные или нитрозированные производные: эфиры простые ароматические и их галогенированные, сульфированные, нитрованные или нитрозированные производные: прочие: оксифлуорфен для производства химических средств защиты растений (Оксифлуорфен)
90
2.
2918 99 900 0
Кислоты карбоновые, содержащие дополнительную кислородсодержащую функциональную группу, и их ангидриды, галогенангидриды, пероксиды и пероксикислоты; их галогенированные, сульфированные, нитрованные или нитрозированные производные: прочие: прочие: прочие (2-этилгексиловый эфир 2,4-Д кислоты)
90
3.
2920 90 700 0
Сложные эфиры прочих неорганических кислот неметаллов (кроме сложных эфиров галогенводородов) и их соли; их галогенированные, сульфированные, нитрованные или нитрозированные производные: прочие: соединения прочие (Пропаргит)
90
4.
2921 49 000 1
Соединения, содержащие аминную функциональную группу: моноамины ароматические и их производные; соли этих соединений: прочие: пендиметалин для производства химических средств защиты растений (Пендиметалин)
90
5.
2924 21 000 0
Соединения, содержащие карбоксамидную функциональную группу; соединения угольной кислоты, содержащие амидную функциональную группу: амиды циклические (включая карбаматы циклические) и их производные; соли этих
соединений: уреины и их производные; соли этих соединений (Пенцикурон, Диурон)
90
6.
2924 29 990 9
Соединения, содержащие карбоксамидную функциональную группу; соединения угольной кислоты, содержащие амидную функциональную группу: амиды циклические (включая карбаматы циклические) и их производные; соли этих
соединений: прочие: прочие: прочие (Дифлубензурон)
90
7.
2926 90 980 0
Соединения, содержащие нитрильную функциональную группу: прочие: прочие (Лямбда-Цигалотрин, Циперметрин)
90
8.
2930 30 000 0
Соединения сероорганические: тиурам моно-, ди- или тетрасульфиды (Тирам)
90
9.
2930 90 950 1
Соединения сероорганические: прочие: прочие: О,О-диметил-S-(N метилкарбамоилметил) дитиофосфат, мезотрион, клетодим и малатион для производства химических средств защиты растений (Клетодим Технический)_
90
10.
2930 90 950 8
Соединения сероорганические: прочие: прочие: прочие (Тиофанат -Метил)
90
11.

2909 30 900 1
Эфирлер қарапайым, эфироспирттер, эфирофенолдар, эфироспиртофенолдар, спирт пероксидтері, қарапайым
эфирлердің, ацеталдардың, жартылай ацеталдардың және кетондардың (анықталған немесе анықталмаған химиялық құрамы) және олардың галогенделген, сульфатталған, нитрленген немесе нитрозирленген туындылары: қарапайым хош иісті және олардың галогенделген, сульфатталған, нитрленген немесе нитрозирленген туындылары: өзгелері: өсімдіктерді қорғаудың химиялық құралдарын өндіруге арналған оксифлуорфен (Оксифлуорфен)
90
2.
2918 99 900 0
Құрамында қосымша оттегі бар функционалдық тобы бар карбон қышқылдары және олардың ангидридтері, галогенангидридтері, пероксидтері және перокси қышқылдары; олардың галогенделген, сульфатталған, нитрленген немесе нитрозирленген туындылары: өзгелері: өзгелері: өзгелері (2-этилгексил эфирі 2,4-Д қышқылдары)
90
3.
2920 90 700 0
Бейметалдардың өзге бейорганикалық қышқылдарының (галогендік сутектердің күрделі эфирлерінен басқа) және олардың тұздарының күрделі эфирлері; олардың галогенделген, сульфатталған, нитратталған немесе нитрозданған туындылары: өзгелері: өзге де қосылыстар (Пропаргит)
90
4.
2921 49 000 1
Амидті функционалдық тобы бар қосылыстар: хош иісті моноаминдер және олардың туындылары; осы қосылыстардың тұздары: өзгелері: өсімдіктерді қорғаудың химиялық құралдарын өндіруге арналған пендиметалин (пендиметалин)
90
5.
2924 21 000 0
Құрамында карбоксил функционалдық тобы бар қосылыстар; құрамында амид функционалдық тобы бар көмір қышқылының қосылыстары: циклдік амидтер (циклдік карбаматтарды қоса алғанда) және олардың туындылары; осы тұздар қосылыстар: уреиндер және олардың туындылары; осы қосылыстардың тұздары (Пенцикурон, Диурон)
90
6.
2924 29 990 9
Құрамында карбоксил функционалдық тобы бар қосылыстар; құрамында амид функционалдық тобы бар көмір қышқылының қосылыстары: циклдік амидтер (циклдік карбаматтарды қоса алғанда) және олардың туындылары; осы тұздар басқа: өзгелері: өзгелері (Дифлубензурон)
90
7.
2926 90 980 0
Құрамында нитрилді функционалдық тобы бар қосылыстар: өзгелері: өзгелері (Ламбда-Цигалотрин, Циперметрин)
90
8.
2930 30 000 0
Күкіртті органикалық қосылыстар: тиурам моно-, ди-немесе тетрасульфидтер (Тирам)
90
9.
2930 90 950 1
Күкіртті органикалық қосылыстар: өзгелері: өзгелері: О, о-диметил-S - (N метилкарбамоилметил) дитиофосфат, мезотрион, клетодим және өсімдіктерді қорғаудың химиялық құралдарын өндіруге арналған малатион (техникалық Клетодим)_
90
10.
2930 90 950 8
Күкіртті органикалық қосылыстар: өзгелері: өзгелері: өзгелері (Тиофанат-Метил)
90
11.

2931 10 000 0
Соединения органо-неорганические прочие: тетраметилсвинец и тетраэтилсвинец (Тиаклоприд)
90
12.
2931 49 000 1
Соединения органо-неорганические прочие: негалогенированные
фосфорорганические производные: прочие: N-фосфонометилглицин, его калиевая и изопропиламинная соли (Глифосат кислота IDA)
90
13.
2933 19 900 0
Соединения гетероциклические, содержащие лишь гетероатом(ы) азота: соединения, содержащие в структуре неконденсированное пиразольное кольцо (гидрированное или негидрированное): прочие: прочие (Мефенпир-диэтил, Пираклостробин, С-Метолахлор, Метазахлор)
90
14.
2933 29 900 0
Соединения гетероциклические, содержащие лишь гетероатом(ы) азота: соединения, содержащие в структуре неконденсированное имидазольное кольцо (гидрированное или негидрированное): прочие: прочие (Прохлораз)
90
15.
2933 39 250 0
Соединения гетероциклические, содержащие лишь гетероатом(ы) азота: соединения, содержащие в структуре неконденсированное пиридиновое кольцо (гидрированное или негидрированное): прочие: 3,6-дихлорпиридин-2- карбоновая кислота (Клопиралид)
90
16.
2933 39 980 0
Соединения гетероциклические, содержащие лишь гетероатом(ы) азота: соединения, содержащие в структуре неконденсированное пиридиновое кольцо (гидрированное или негидрированное): прочие: прочие (Клодинафоп-пропаргил, Имазамокс, Хлорпирифос, Ацетамиприд)
90
17.
2933 69 800 0
Соединения гетероциклические, содержащие лишь гетероатом(ы) азота: соединения, содержащие в структуре неконденсированное триазиновое кольцо (гидрированное или негидрированное): прочие: прочие (Дифеноконазол, Метрибузин)
90
18.
2933 99 800 8
Соединения гетероциклические, содержащие лишь гетероатом(ы) азота: прочие: прочие: прочие: прочие (Эпоксиконазол, Дикват дибром соль, Пропиконазол, Тебуконазол, Тритиконазол)
90
19.
2934 10 000 0
Нуклеиновые кислоты и их соли, определенного или неопределенного химического состава; гетероциклические соединения прочие: соединения, содержащие в структуре неконденсированное тиазольное кольцо (гидрированное или негидрированное) (Тиаметоксам)
90
20.
2934 99 800 0
Нуклеиновые кислоты и их соли, определенного или неопределенного химического состава; гетероциклические соединения прочие: прочие: прочие: прочие (Тидиазурон, Хизалофоп-П-тефурил, Карбоксин, Имидаклоприд, Феноксапроп-П-этил)
90
21.
2935 90 900 1
Сульфонамиды: прочие: прочие: метсульфурон-метил, трибенурон-метил, римсульфурон и флорасулам для производства химических средств защиты растений (Метсульфурон-метил, Флорасулам, Трибенурон-Метил)
90
22.
2935 90 900 9
Сульфонамиды: прочие: прочие: прочие (Тифенсульфурон-метил, Флукарбазон, Флукарбазон натрия, Никосульфурон, Азимсульфурон)
90
23.

2931 10 000 0
Өзге де органикалық-бейорганикалық қосылыстар: тетраметилсвинец және тетраэтилсвинец (Тиаклоприд)
90
12.
2931 49 000 1
Өзге де органикалық-бейорганикалық қосылыстар: галогенделмеген
фосфорорганикалық туындылар: басқалар: N-фосфонометилглицин, оның калий және изопропиламин тұздары (Глифосат қышқылы IDA)
90
13.
2933 19 900 0
Құрамында азоттың тек гетероаты(лары) бар гетероциклді қосылыстар: құрамында конденсацияланбаған пиразол сақинасы (гидрленген немесе гидрленбеген) бар қосылыстар: өзгелері: өзгелері (Мефенпир-диэтил, Пираклостробин, с-Метолахлор, Метазахлор)
90
14.
2933 29 900 0
Құрамында азоттың тек гетероаты(лары) бар гетероциклді қосылыстар: құрамында конденсацияланбаған имидазол сақинасы (гидрленген немесе гидрленбеген) бар қосылыстар: өзгелері: өзгелері (Прохлораз)
90
15.
2933 39 250 0
Құрамында азот гетероаты(лары) бар гетероциклді қосылыстар: құрамында конденсацияланбаған пиридин сақинасы (гидрленген немесе гидрленбеген) бар қосылыстар: басқалары: 3,6-дихлорпиридин-2-карбон қышқылы (Клопиралид)
90
16.
2933 39 980 0
Құрамында азоттың тек гетероаты(лары) бар гетероциклді қосылыстар: құрамында конденсацияланбаған пиридин сақинасы (гидрленген немесе гидрленбеген) бар қосылыстар: өзгелері: өзгелері (Клодинафоп-пропаргил, Имазамокс, Хлорпирифос, Ацетамиприд)
90
17.
2933 69 800 0
Құрамында азоттың тек гетероаты(лары) бар гетероциклді қосылыстар: құрамында конденсацияланбаған триазин сақинасы (гидрленген немесе гидрленбеген) бар қосылыстар: өзгелері: өзгелері (Дифеноконазол, Метрибузин)
90
18.
2933 99 800 8
Құрамында азоттың тек гетероаты(лары) бар гетероциклді қосылыстар: өзгелері: өзгелері: өзгелері: өзгелері (Эпоксиконазол, дибром Дикваты тұз, Пропиконазол, Тебуконазол, Тритиконазол)
90
19.
2934 10 000 0
Нуклеин қышқылдары және олардың тұздары, анықталған немесе анықталмаған химиялық құрамы; өзге де гетероциклді қосылыстар: құрылымында конденсацияланбаған тиазол сақинасы (гидрленген немесе гидрленбеген) (Тиаметоксам)бар қосылыстар
90
20.
2934 99 800 0
Нуклеин қышқылдары және олардың тұздары, анықталған немесе анықталмаған химиялық құрамы; гетероциклді қосылыстар өзгелері: өзгелері: өзгелері: өзгелері (Тидиазурон, Хизалофоп-П-тефурил, Карбоксин, Имидаклоприд, феноксапроп-П-этил)
90
21.
2935 90 900 1
Сульфонамидтер: өзгелері: өзгелері: өсімдіктерді қорғаудың химиялық құралдарын өндіруге арналған метсульфурон-метил, трибенурон-метил, римсульфурон және флорасулам (Метсульфурон-метил, Флорасулам, Трибенурон-Метил)
90
22.
2935 90 900 9
Сульфонамидтер: өзгелері: өзгелері (Тифенсульфурон-метил, Флукарбазон, натрий Флукарбазоны, Никосульфурон, Азимсульфурон)
90
23.

2942 00 000 0
Соединения органические прочие (Клоквинтоцет-мексил, Дельтаметрин)
90
24.
3402 42 000 0
Вещества поверхностно-активные органические (кроме мыла); поверхностно-активные средства, моющие средства (включая вспомогательные моющие средства) и средства чистящие, содержащие или не содержащие мыло (кроме средств товарной позиции 3401): прочие вещества поверхностно- активные органические, расфасованные или не расфасованные для розничной продажи: неионогенные (Адъювант)
90

2942 00 000 0
Өзге де органикалық қосылыстар (Клоквинтоцет-мексил, Дельтаметрин)
90
24.
3402 42 000 0
Беттік-белсенді органикалық заттар (сабыннан басқа); беттік - белсенді заттар, жуғыш заттар (қосалқы жуғыш заттарды қоса алғанда) және құрамында сабыны бар немесе жоқ тазартқыш құралдар (3401 тауар позициясының құралдарынан басқа): бөлшек сауда үшін буып-түйілген немесе буып-түйілмеген беттік-белсенді органикалық өзге де заттар: иондық емес (Адъювант)
90