Об утверждении Правил определения стоимости исследований, консалтинговых услуг и государственного задания
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 4 мая 2023 года № 100. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 мая 2023 года № 32448. Утратил силу приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 30 мая 2025 года № 91.
Сноска. Утратил силу приказом Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 30.05.2025 № 91 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 5 статьи 34 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила определения стоимости исследований, консалтинговых услуг и государственного задания.
2. Юридическому департаменту Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на руководителя аппарата Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по делам государственной службы
Д. Жазыкбаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Утвержден приказом/
Председатель Агентства
Республики Казахстан по
делам государственной службы
от 4 мая 2023 года № 100
Правила определения стоимости исследований, консалтинговых услуг и государственного задания
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила определения стоимости исследований, консалтинговых услуг и государственного задания (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 5 статьи 34 Бюджетного кодекса Республики Казахстан и определяют порядок определения стоимости исследований, консалтинговых услуг и государственного задания.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) консалтинговые услуги – услуги по определению и оценке проблем, возможностей, возникающих в процессе деятельности государственного органа либо по детальному анализу ситуации; по разработке эффективных рекомендаций по коррекции дальнейших действий для повышения финансовой и управленческой эффективности работы (в рамках следующих основных видов услуг: управленческий консалтинг, административно-кадровый консалтинг, финансовый консалтинг, IT-консалтинг, юридический консалтинг, специализированный консалтинг, консалтинг в области обороны, технические консалтинговые услуги) согласно Перечню специфик экономической классификации расходов, в том числе видов расходов, по которым регистрация заключенных гражданско-правовых сделок является обязательной, утвержденного приказом Министра финансов Республики Казахстан от 27 января 2016 года № 30 "Об утверждении перечня специфик экономической классификации расходов, в том числе видов расходов, по которым регистрация заключенных гражданско-правовых сделок является обязательной" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13301);

Зерттеулердің, консалтингтік көрсетілетін қызметтер мен мемлекеттік тапсырманың құнын айқындау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 2023 жылғы 4 мамырдағы № 100 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 5 мамырда № 32448 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 2025 жылғы 30 мамырдағы № 91 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 30.05.2025 № 91 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі 34-бабының 5-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған зерттеулердің, консалтингтік көрсетілетін қызметтер мен мемлекеттік тапсырманың құнын айқындау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігінің Заң департаменті заңнамамен белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Мемлекеттік қызмет істері агенттігі аппаратының басшысына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік қызмет істері
агенттігі төрағасы
Д. Жазыкбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік қызмет істері
агенттігі төрағасы
2023 жылғы 4 мамырдағы
№ 100 бұйрығымен
бекітілген/
Зерттеулердің, консалтингтік көрсетілетін қызметтер мен мемлекеттік тапсырманың құнын айқындау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Зерттеулердің, консалтингтік көрсетілетін қызметтер мен мемлекеттік тапсырманың құнын айқындау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 34-бабы 5-тармағына сәйкес әзірленді және зерттеулердің, консалтингтік көрсетілетін қызметтер мен мемлекеттік тапсырманың құнын айқындау тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) консалтингтік көрсетілетін қызметтер – "Шығыстардың экономикалық сыныптамасы ерекшеліктерінің, оның ішінде жасалған азаматтық-құқықтық мәмілелерді тіркеу міндетті болып табылатын шығыстар түрлерінің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2016 жылғы 27 қаңтардағы № 30 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13301 болып тіркелген) бекітілген Шығыстардың экономикалық сыныптамасы ерекшеліктерінің, оның ішінде жасалған азаматтық-құқықтық мәмілелерді тіркеу міндетті болып табылатын шығыстар түрлерінің тізбесіне сәйкес мемлекеттік орган қызметі процесінде туындайтын проблемаларды, мүмкіндіктерді айқындау және бағалау не ахуалды егжей-тегжейлі талдау жөніндегі; жұмыстың қаржылық және басқарушылық тиімділігін (мынадай негізгі қызмет түрлері шеңберінде: басқару консалтингі, әкімшілік-кадрлық консалтинг, қаржылық консалтинг, ІТ-консалтинг, заң консалтингі, мамандандырылған консалтинг, қорғаныс саласындағы консалтинг, консалтингтік көрсетілетін техникалық қызметтер) арттыру үшін, одан әрі іс-қимылды түзеу бойынша тиімді ұсынымдар әзірлеу бойынша көрсетілетін қызметтер;

2) потенциальный исполнитель исследований, консалтинговых услуг и государственного задания (далее – потенциальный исполнитель) – юридическое и/или физическое лицо, подавшее проект на выполнение исследований, консалтинговых услуг и государственного задания (далее – проект);
3) заказчик исследований, консалтинговых услуг и государственного задания (далее – заказчик) – Агентство Республики Казахстан по делам государственной службы;
4) определение стоимости – мероприятия, проводимые Агентством Республики Казахстан по делам государственной службы, по определению стоимости исследований, консалтинговых услуг и государственного задания;
5) государственное задание – заказ юридическим лицам с участием государства в уставном капитале, организациям, входящим в группу Фонда национального благосостояния, Национальной палате предпринимателей Республики Казахстан и ее организациям, определяемым Правительством Республики Казахстан, Национальному олимпийскому комитету Республики Казахстан, Национальному параолимпийскому комитету Республики Казахстан, автономному кластерному фонду, международному технологическому парку "Астана Хаб", автономным организациям образования и их организациям, корпоративному фонду "Академия Елбасы", определяемый Правительством Республики Казахстан, на оказание отдельных государственных услуг, реализацию бюджетных инвестиционных проектов и выполнение других задач, направленных на обеспечение социально-экономической стабильности и (или) социально-культурного развития государства.
Глава 2. Порядок определения стоимости исследований, консалтинговых услуг и государственного задания
3. Стоимость исследований, консалтинговых услуг и государственного задания включает в себя:
1) прямые расходы:
расходы по оплате труда работников, осуществляющих исследования, консалтинговые услуги и государственное задание, но не более среднемесячной номинальной заработной платы в соответствующей отрасли (профессиональная, научная и техническая деятельность) по республике, согласно последним опубликованным официальным статистическим данным (заработная плата, социальный налог, социальные отчисления в Государственный фонд социального страхования, отчисления работодателей в Фонд социального медицинского страхования);
командировочные расходы (проезд, проживание и суточные);
полиграфические расходы, необходимые непосредственно для исследований, консалтинговых услуг и государственного задания;
информационные услуги (платформа для проведения видеоконференцсвязи, платформа для проведения онлайн-опросов, программы статистического анализа данных, доступ к информационным базам библиотекам, разработка цифрового портала и его техническая поддержка);
транспортные расходы;
услуги связи (расходы на почтовую связь, интернет, телефонию, хостинг и домен, разработка и содержание интернет-ресурсов);
переводческие услуги;
приобретение материалов, непосредственно используемых для проведения исследования, оказания консалтинговой услуги, выполнения государственного задания;

2) зерттеулердің, консалтингтік көрсетілетін қызметтер мен мемлекеттік тапсырманың әлеуетті орындаушысы (бұдан әрі – әлеуетті орындаушы) – зерттеулерді, консалтингтік көрсетілетін қызметтер мен мемлекеттік тапсырманы орындауға арналған жобаны (бұдан әрі – жоба) берген заңды және/немесе жеке тұлға;
3) зерттеулердің, консалтингтік көрсетілетін қызметтер мен мемлекеттік тапсырманың тапсырыс берушісі (бұдан әрі – тапсырыс беруші) – Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігі
3) құнды анықтау – Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігі өткізетін зерттеулердің, консалтингтік көрсетілетін қызметтер мен мемлекеттік тапсырманың құнын анықтау жөніндегі іс-шаралар;
5) мемлекеттік тапсырма – жарғылық капиталына мемлекет қатысатын заңды тұлғаларға, Ұлттық әл-ауқат қоры тобына кіретін ұйымдарға, Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасына және Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын оның ұйымдарына, Қазақстан Республикасының Ұлттық олимпиада комитетіне, Қазақстан Республикасының Ұлттық паралимпиада комитетіне, дербес кластерлік қорға, "Aстана Хаб" халықаралық технологиялық паркіне, дербес білім беру ұйымдарына және олардың ұйымдарына, Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын "Елбасы Aкадемиясы" корпоративтік қорына, жекелеген мемлекеттік қызметтер көрсетуге, бюджеттік инвестициялық жобаларды iске асыруға және мемлекеттің әлеуметтiк-экономикалық тұрақтылығын және (немесе) әлеуметтік-мәдени дамуын қамтамасыз етуге бағытталған басқа да мiндеттердi орындауға арналған тапсырыс.
2-тарау. Зерттеулердің, консалтингтік көрсетілетін қызметтер мен мемлекеттік тапсырманың құнын анықтау
3. Зерттеулердің, консалтингтік көрсетілетін қызметтер мен мемлекеттік тапсырманың құны мыналарды қамтиды:
1) тікелей шығыстар:
соңғы жарияланған ресми статистикалық деректерге сәйкес республика бойынша зерттеулерді, консалтингтік көрсетілетін қызметтер мен мемлекеттік тапсырманы жүзеге асыратын, бірақ тиісті саладағы (кәсіби, ғылыми және техникалық қызмет) орташа айлығы атаулы жалақыдан аспайтын жұмыскерлердің еңбегіне ақы төлеу жөніндегі шығыстар (жалақы, әлеуметтік салық, мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдар, жұмыс берушілердің әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына аударымдары);
іссапар шығыстары (жол жүру, тұру және тәуліктік);
зерттеулер, консалтингтік көрсетілетін қызметтер мен мемлекеттік тапсырма үшін тікелей қажетті полиграфиялық шығыстар;
ақпараттық көрсетілетін қызметтер (бейне-конференция байланысын жүргізуге арналған платформа, онлайн-сауалнама жүргізуге арналған платформа, деректерді статистикалық талдау бағдарламалары, ақпараттық базаларға қол жеткізу);
көлік шығыстары;
байланыс қызметтері;
аударма қызметтері;
зерттеу жүргізу, консалтингтік қызмет көрсету, мемлекеттік тапсырманы орындау үшін тікелей пайдаланылатын материалдарды сатып алу;

2) условно-постоянные расходы:
расходы по оплате услуг привлекаемых внешних экспертов (субподрядчиков);
расходы по приобретению запасов (определение стоимости товаров и материалов, необходимых для исследований, консалтинговых услуг и государственного задания);
3) налог на добавленную стоимость в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 369 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).
4. Информация по сбору стоимости проектов направляется заказчиком не менее трем потенциальным исполнителям в течение тридцати календарных дней после утверждения заказчиком тем исследований, консалтинговых услуг и государственного задания.
5. Стоимость исследований, консалтинговых услуг и государственного задания определяется в соответствии с расчетом стоимости исследований, консалтинговых услуг и государственного задания согласно приложению к настоящим Правилам.
Приложение
к Правилам определения
стоимости исследований,
консалтинговых услуг и
государственного задания
Расчет стоимости исследований, консалтинговых услуг и государственного задания
1. Стоимость исследований, консалтинговых услуг и государственного задания определяется по минимальной стоимости, исходя из суммы прямых расходов, условно-постоянных расходов и налога на добавленную стоимость на основании проектов, полученных от не менее трех потенциальных исполнителей:
Стоимость = ∑ПР+УПР + НДС
2. Сумма прямых расходов и условно-постоянных расходов (∑ПР+УПР) определяется по формуле:
∑ПР+УПР = ∑Сот + Скр + Спр + Сиу + Стр + Сус + Спу + Спм + Свэ + Спз
где:
Сот – сумма затрат на оплату труда;
Скр – сумма затрат на командировочные расходы;
Спр – сумма затрат на полиграфические расходы;
Сиу – сумма затрат на информационные услуги;
Стр – сумма затрат на транспортные расходы;
Сус – сумма затрат на услуги связи;
Спу – сумма затрат на переводческие услуги;
Спм – сумма затрат на приобретение материалов;
Свэ – сумма затрат на оплату услуг привлекаемых внешних экспертов (субподрядчиков);
Спз – сумма затрат на приобретение запасов.

2) шартты-тұрақты шығыстар:
тартылатын сыртқы сарапшылардың (қосалқы мердігерлер) қызметтеріне ақы төлеу жөніндегі шығыстар;
қорларды сатып алу бойынша шығыстар (зерттеулер, консалтингтік көрсетілетін қызметтер мен мемлекеттік тапсырма үшін қажетті тауарлардың құнын айқындау);
3) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы кодексінің (Салық кодексі) 369-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес қосылған құн салығы.
4. Тапсырыс беруші жобалардың құнын жинау жөніндегі ақпаратты тапсырыс беруші зерттеулердің, консалтингтік көрсетілетін қызметтер мен мемлекеттік тапсырманың тақырыптарын бекіткеннен кейін, күнтізбелік отыз күн ішінде, кемінде, үш әлеуетті орындаушыға жібереді.
5. Зерттеулер, консалтингтік көрсетілетін қызметтер мен мемлекеттік тапсырманың құны осы Қағидалардың қосымшасына сай зерттеулер, консалтингтік көрсетілетін қызметтер мен мемлекеттік тапсырма құнының есебіне сәйкес айқындалады.
_______________
Зерттеулердің, консалтингтік
көрсетілетін қызметтер мен
мемлекеттік тапсырманың
құнын айқындау қағидаларына
қосымша
Зерттеулердің, консалтингтік көрсетілетін қызметтер мен мемлекеттік тапсырманың құнын есептеу
1. Зерттеулердің, консалтингтік көрсетілетін қызметтер мен мемлекеттік тапсырманың құны, кемінде, үш әлеуетті орындаушыдан алынған жобалар негізінде тікелей шығыстар, шартты-тұрақты шығыстар және қосылған құн салығына сүйене отырып, ең төменгі құны бойынша айқындалады:
Құны = ∑ ТШ + ШТШ + ҚҚС
2. Тікелей шығыстар мен шартты-тұрақты шығыстар сомасы (∑ТШ + ШТШ) мынадай формула бойынша айқындалады:
∑ТШ+ ШТШ = ∑Сеа + Сіш + Спш + Сақ + Скш + Сбқ + Саудқ + Ссс + Сқс
мұндағы:
Сеа – еңбекке ақы төлеу шығындарының сомасы;
Сіш – іссапар шығыстарына арналған шығындар сомасы;
Спш – полиграфиялық шығыстарға арналған шығындар сомасы;
Сақ – ақпараттық көрсетілетін қызметтерге жұмсалған шығындар сомасы;
Скш – көлік шығыстарына арналған шығындар сомасы;
Сбқ – байланыс қызметтеріне арналған шығындар сомасы;
Саудқ – аударма қызметтеріне арналған шығындар сомасы;
Смса – материалдарды сатып алуға арналған шығындар сомасы;
Ссс – тартылатын сыртқы сарапшылардың (қосалқы мердігерлерге) қызметтеріне ақы төлеуіне арналған шығыстар сомасы;
Сқс – қорларды сатып алуға жұмсалған шығыстар сомасы.
_______________