Об утверждении формы и срока представления отчетности по показателям для расчета налогооблагаемого дохода страховой (перестраховочной) организации и Правил ее представления
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 апреля 2023 года № 26. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 апреля 2023 года № 32373.
Примечание ИЗПИ!
Постановление утрачивает силу постановлением Правления Национального Банка РК от 02.12.2025 № 90 (вводится в действие с 01.01.2026).
В соответствии с частью второй пункта 4 статьи 190, частью второй пункта 1 статьи 231 и частью второй пункта 1 статьи 249 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить:
1) форму отчета по показателям для расчета налогооблагаемого дохода страховой (перестраховочной) организации согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
2) Правила представления отчетности по показателям для расчета налогооблагаемого дохода страховой (перестраховочной) организации согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
2. Страховая (перестраховочная) организация представляет отчетность по показателям для расчета налогооблагаемого дохода страховой (перестраховочной) организации в Национальный Банк Республики Казахстан в электронном формате ежемесячно не позднее 6 (шестого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем.
3. Департаменту статистики финансового рынка (Буранбаева А.М.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом (Касенов А.С.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Баймагамбетова А.М.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Национального Банка Казахстана
Г. Пирматов
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Агентство Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
Приложение 1
к постановлению Председатель
Национального Банка Казахстана
от 24 апреля 2023 года № 26
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет по показателям для расчета налогооблагаемого дохода страховой (перестраховочной) организации
Индекс формы административных данных: 1 – NALSPO
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "____" ____________ 20 ___ года
Круг лиц, представляющих информацию: страховая (перестраховочная) организация
Срок представления формы административных данных: ежемесячно,
не позднее 6 (шестого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
Форма
Таблица. Показатели для расчета налогооблагаемого дохода страховой (перестраховочной) организации
(в тысячах тенге)
Наименование
Код строки
Сумма
1
2
3
Активы, сформированные с учетом пруденциальных нормативов (регуляторные активы), в том числе:

Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының салық салынатын кірісін есептеу үшін көрсеткіштер бойынша есептілікті ұсыну нысаны мен мерзімін және оны ұсыну қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2023 жылғы 24 сәуірдегі № 26 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 26 сәуірде № 32373 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қаулының күшін жою көзделген - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 02.12.2025 № 90 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 190-бабы 4-тармағының екінші бөлігіне, 231-бабы 1-тармағының екінші бөлігіне және 249-бабы 1-тармағының екінші бөлігіне, "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Мыналар:
1) осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының салық салынатын кірісін есептеу үшін көрсеткіштер бойынша есептің нысаны;
2) осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының салық салынатын кірісін есептеу үшін көрсеткіштер бойынша есептілікті ұсыну қағидалары бекітілсін.
2. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының салық салынатын кірісін есептеу үшін көрсеткіштер бойынша есептілікті ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 6 (алтыншы) жұмыс күнінен кешіктірмей электрондық форматта ұсынады.
3. Қаржы нарығының статистикасы департаменті (А.М. Боранбаева) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен (А.С. Касенов) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары А.М. Баймағамбетовке жүктелсін.
5. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Ұлттық
Банкінің Төрғасы
Г. Пирматов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау
және реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығын реттеу
және дамыту агенттігі
Қазақстан Ұлттық
Банкінің Төрғасы
2023 жылғы 24 сәуірдегі
№ 26 Қаулыға
1-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының салық салынатын кірісін есептеу үшін көрсеткіштер бойынша есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 1 - NALSPO
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы "___" ____________ жағдай бойынша
Ақпарат ұсынатын тұлғалар тобы: сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 6 (алтыншы) жұмыс күнінен кешіктірмей
Нысан
1-кесте. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының салық салынатын кірісін есептеу үшін көрсеткіштер
(мың теңгемен)
Атауы
Жол коды
Сомасы
1
2
3
Пруденциялық нормативтерді ескере отырып қалыптастырылған активтер (реттеуші активтер), оның ішінде:

100
Денежные средства и эквиваленты денежных средств
101
Вклады размещенные
102
Ценные бумаги, оцениваемые по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
103
Ценные бумаги, оцениваемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
104
Операции "обратное репо"
105
Аффинированные драгоценные металлы
106
Производные финансовые инструменты
107
Активы перестрахования по незаработанным премиям (за вычетом резервов на обесценение)
108
Активы перестрахования по произошедшим, но незаявленным убыткам (за вычетом резервов на обесценение)
109
Активы перестрахования по непроизошедшим убыткам по договорам страхования (перестрахования) жизни (за вычетом резервов на обесценение)
110
Активы перестрахования по непроизошедшим убыткам по договорам аннуитета (за вычетом резервов на обесценение)
111
Активы перестрахования по заявленным, но неурегулированным убыткам (за вычетом резервов на обесценение)
112
Страховые премии к получению от страхователей (перестрахователей) и посредников (за вычетом резервов на обесценение)
113
Комиссионные доходы по перестрахованию, начисленные с учетом требований к пруденциальным нормативам
114
Дебиторская задолженность по страхованию и перестрахованию (за вычетом резервов на обесценение)
115
Прочая дебиторская задолженность (за вычетом резервов на обесценение)
116
Займы, предоставленные страхователям (за вычетом резервов на обесценение)
117
Расходы будущих периодов
118
Текущий налоговый актив
119
Отложенный налоговый актив
120
Ценные бумаги, оцениваемые по амортизированный стоимости
121
Инвестиции в капитал других юридических лиц
122
Запасы
123
Основные средства
124
Активы в форме права пользования
125
Инвестиционное имущество
126
Долгосрочные активы, предназначенные для продажи
127
Нематериальные активы
128
Прочие регуляторные активы
129
Обязательства, сформированные с учетом пруденциальных нормативов (регуляторные обязательства), в том числе:
200
Резерв незаработанной премии
201
Резерв непроизошедших убытков по договорам страхования (перестрахования) жизни
202
Резерв непроизошедших убытков по договорам аннуитета
203
Резерв произошедших, но незаявленных убытков
204
Резерв заявленных, но неурегулированных убытков
205
Займы полученные
206
Расчеты с перестраховщиками
207
Расчеты с посредниками по страховой (перестраховочной) деятельности
208
Расчеты с акционерами по дивидендам
209
Счета к уплате по договорам страхования (перестрахования)

100
Ақшалай қаражат және ақшалай қаражаттың баламалары
101
Орналастырылған салымдар
102
Өзгерістері пайда немесе шығын құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша бағаланатын бағалы қағаздар
103
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша бағаланатын бағалы қағаздар
104
"Кері репо" операциялары
105
Аффинирленген қымбат металдар
106
Туынды қаржы құралдары
107
Еңбек сіңірілмеген сыйлықақы бойынша қайта сақтандыру активтері (құнсыздануға арналған резервтерді шегергенде)
108
Орын алған, бірақ мәлімделмеген шығын бойынша қайта сақтандыру активтері (құнсыздануға арналған резервтерді шегергенде)
109
Өмірді сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша орын алмаған шығын бойынша қайта сақтандыру активтері (құнсыздануға арналған резервтерді шегергенде)
110
Аннуитет шарттары бойынша орын алмаған шығын бойынша қайта сақтандыру активтері (құнсыздануға арналған резервтерді шегергенде)
111
Мәлімделген, бірақ реттелмеген шығын бойынша қайта сақтандыру активтері (құнсыздануға арналған резервтерді шегергенде)
112
Сақтанушылардан (қайта сақтанушылардан) және делдалдардан алынатын сақтандыру сыйлықақысы (құнсыздануға арналған резервтерді шегергенде)
113
Пруденциялық нормативтерге қойылатын талаптарды ескере отырып қайта сақтандыру бойынша есептелген комиссиялық кіріс
114
Сақтандыру және қайта сақтандыру бойынша дебиторлық берешек (құнсыздануға арналған резервтерді шегергенде)
115
Басқа да дебиторлық берешек (құнсыздануға арналған резервтерді шегергенде)
116
Сақтанушыларға берілген қарыздар (құнсыздануға арналған резервтерді шегергенде)
117
Болашақ кезеңдердің шығысы
118
Ағымдағы салық активі
119
Кейінге қалдырылған салық активі
120
Амортизацияланған құн бойынша бағаланатын бағалы қағаздар
121
Басқа заңды тұлғалардың капиталына инвестициялар
122
Қорлар
123
Негізгі құрал-жабдықтар
124
Пайдалану құқығы нысанындағы активтер
125
Инвестициялық мүлік
126
Сатуға арналған ұзақ мерзімді активтер
127
Материалдық емес активтер
128
Басқа да реттеуші активтер
129
Пруденциялық нормативтерді ескере отырып қалыптастырылған міндеттемелер (реттеуші міндеттемелер), оның ішінде:
200
Еңбек сіңірілмеген сыйлықақы резерві
201
Өмірді сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша орын алмаған шығын резерві
202
Аннуитет шарттары бойынша орын алмаған шығын резерві
203
Орын алған, бірақ мәлімделмеген шығын резерві
204
Мәлімделген, бірақ реттелмеген шығын резерві
205
Алынған қарыздар
206
Қайта сақтандырушылармен есеп айырысу
207
Сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметі бойынша делдалдармен есеп айырысу
208
Дивидендтер бойынша акционерлермен есеп айырысу
209
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша төлеуге берілетін шоттар

414.1
доходы (расходы) от переоценки иностранной валюты (нетто)
414.2
доходы (расходы) от переоценки аффинированных драгоценных металлов
414.3
доходы (расходы) от переоценки производных финансовых инструментов
414.4
Доходы от участия в капитале других юридических лиц
415
Прочие доходы от инвестиционной деятельности
416
Доходы от иной деятельности
417
Доходы (расходы) от реализации активов и получения (передачи) активов
418
Прочие доходы от иной деятельности
419
Прочие регуляторные доходы
420
Расходы, начисленные с учетом пруденциальных нормативов (регуляторные расходы), в том числе:
500
Регуляторные расходы по осуществлению страховых выплат по договорам страхования
501
Регуляторные расходы по осуществлению страховых выплат по договорам, принятым на перестрахование
502
Возмещение регуляторных расходов по рискам, переданным на перестрахование
503
Возмещение по регрессному требованию (нетто)
504
Чистые регуляторные расходы по осуществлению страховых выплат
505
Регуляторные расходы по урегулированию страховых убытков
506
Изменение резерва непроизошедших убытков по договорам страхования (перестрахования) жизни
507
Изменение регуляторных активов перестрахования по непроизошедшим убыткам по договорам страхования (перестрахования) жизни
508
Изменение резерва непроизошедших убытков по договорам аннуитета
509
Изменение регуляторных активов перестрахования по непроизошедшим убыткам по договорам аннуитета
510
Изменение резерва произошедших, но незаявленных убытков
511
Изменение регуляторных активов перестрахования по произошедшим, но незаявленным убыткам
512
Изменение резерва заявленных, но неурегулированных убытков
513
Изменение регуляторных активов перестрахования по заявленным, но неурегулированным убыткам
514
Регуляторные расходы по выплате комиссионного вознаграждения по страховой деятельности
515
Расходы, связанные с расторжением договора страхования (перестрахования)
516
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения
517
в том числе:
расходы в виде премии по ценным бумагам
517.1
Процентные расходы по обязательствам по аренде
518
Расходы на резервы по обесценению
519
Восстановление резервов по обесценению
520
Чистые расходы на резервы по обесценению
521
Общие и административные расходы
522
в том числе:
расходы на оплату труда и командировочные
522.1
текущие налоги и другие обязательные платежи в бюджет, за исключением корпоративного подоходного налога
522.2
расходы по текущей аренде
522.3
расходы на рекламу
522.4
услуги третьих лиц
522.5
расходы на аудиторские, консультационные услуги и информационные расходы

414.1
шетел валютасын қайта бағалаудан түсетін кіріс (шығыс) (нетто)
414.2
аффинирленген қымбат металдарды қайта бағалаудан түсетін кіріс (шығыс)
414.3
туынды қаржы құралдарын қайта бағалаудан түсетін кіріс (шығыс)
414.4
Басқа заңды тұлғалардың капиталына қатысудан түсетін кіріс
415
Инвестициялық қызметтен түсетін басқа да кіріс
416
Өзге де қызметтен түсетін кіріс
417
Активтерді сатудан және активтерді алудан (беруден) түсетін кіріс (шығыс)
418
Өзге де қызметтен түсетін басқа да кіріс
419
Басқа да реттеуші кіріс
420
Пруденциялық нормативтерді ескере отырып есептелген шығыс (реттеуші шығыс), оның ішінде:
500
Сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру төлемдерін жүзеге асыру бойынша реттеуші шығыс
501
Қайта сақтандыруға қабылданған шарттар бойынша сақтандыру төлемдерін жүзеге асыру бойынша реттеуші шығыс
502
Қайта сақтандыруға берілген тәуекелдер бойынша реттеуші шығысты өтеу
503
Регрессиялық талап бойынша өтемақы (нетто)
504
Сақтандыру төлемдерін жүзеге асыру бойынша таза реттеуші шығыс
505
Сақтандыру шығынын реттеу бойынша реттеуші шығыс
506
Өмірді сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша орын алмаған шығын резервін өзгерту
507
Өмірді сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша орын алмаған шығын бойынша қайта сақтандырудың реттеуші активтерін өзгерту
508
Аннуитет шарттары бойынша орын алмаған шығын резервін өзгерту
509
Аннуитет шарттары бойынша орын алмаған шығын бойынша қайта сақтандырудың реттеуші активтерін өзгерту
510
Орын алған, бірақ мәлімделмеген шығын резервін өзгерту
511
Орын алған, бірақ мәлімделмеген шығын бойынша қайта сақтандырудың реттеуші активтерін өзгерту
512
Мәлімделген, бірақ реттелмеген шығын резервін өзгерту
513
Мәлімделген, бірақ реттелмеген шығын бойынша қайта сақтандырудың реттеуші активтерін өзгерту
514
Сақтандыру қызметі бойынша комиссиялық сыйақы төлеу бойынша реттеуші шығыс
515
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шартын бұзуға байланысты шығыс
516
Сыйақы төлеуге байланысты шығыс
517
оның ішінде:
бағалы қағаздар бойынша сыйлықақы түріндегі шығыс
517.1
Жалдау міндеттемелері бойынша пайыздық шығыс
518
Құнсыздану бойынша резервтерге арналған шығыс
519
Құнсыздану бойынша резервтерді қалпына келтіру
520
Құнсыздану бойынша резервтерге арналған таза шығыс
521
Жалпы және әкімшілік шығыс
522
оның ішінде:
еңбекақы төлеуге және іссапарға арналған шығыс
522.1
корпоративтік табыс салығын қоспағанда, ағымдағы салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер
522.2
ағымдағы жалдау бойынша шығыс
522.3
жарнамаға арналған шығыс
522.4
үшінші тұлғалар көрсететін қызметтер
522.5
аудиторлық, консультациялық қызметтерге және ақпараттық шығысқа арналған шығыс

522.6
амортизационные отчисления
522.7
Прочие регуляторные расходы
523
Прибыль (убыток) за период
524
Прибыль (убыток) от прекращенной деятельности
525
Чистая прибыль (убыток) до уплаты корпоративного подоходного налога
526
Корпоративный подоходный налог
527
в том числе:
от основной деятельности
527.1
от иной деятельности
527.2
Итого чистая прибыль (убыток) после уплаты налогов
528
Наименование ________________________________________________
Адрес________________________________________________________
Телефон _____________________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________________
Исполнитель_____________________________ ____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
_____________________________________ ______________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета по показателям
для расчета налогооблагаемого
дохода страховой
(перестраховочной) организации
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет по показателям для расчета налогооблагаемого дохода страховой (перестраховочной) организации
(индекс – 1 - NALSPO, периодичность – ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет требования по заполнению формы административных данных "Отчет по показателям для расчета налогооблагаемого дохода страховой (перестраховочной) организации" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с частью второй пункта 4 статьи 190, частью второй пункта 1 статьи 231 и частью второй пункта 1 статьи 249 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется ежемесячно страховой (перестраховочной) организацией и заполняется по состоянию на конец отчетного периода. Данные в Форме указываются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1 000 (тысячи) тенге.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. Для целей определения налогооблагаемого дохода страховой (перестраховочной) организации показатели формы рассчитываются и отражаются в соответствии с требованиями, установленными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 декабря 2016 года № 304 "Об установлении нормативных значений и методик расчетов пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации и страховой группы и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, требований к приобретаемым страховыми (перестраховочными) организациями, дочерними организациями страховых (перестраховочных) организаций или страховых холдингов акциям (долям участия в уставном капитале) юридических лиц, перечня облигаций международных финансовых организаций, приобретаемых страховыми холдингами, минимального требуемого рейтинга для облигаций, приобретаемых страховыми холдингами, и перечня рейтинговых агентств, а также перечня финансовых инструментов (за исключением акций и долей участия в уставном капитале), приобретаемых страховыми (перестраховочными) организациями", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14794.

522.6
амортизациялық аударымдар
522.7
Басқа да реттеуші шығыс
523
Кезең ішіндегі пайда (шығын)
524
Тоқтатылған қызметтен пайда (шығын)
525
Корпоративтік табыс салығын төлегенге дейінгі таза пайда (шығын)
526
Корпоративтік табыс салығы
527
оның ішінде:
негізгі қызметтен
527.1
өзге де қызметтен
527.2
Салық төлегеннен кейінгі таза пайда (шығын) жиынтығы
528
Атауы ________________________________________________
Мекенжайы_____________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық поштасының мекенжайы______________________________
Орындаушы____________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_____________________________________             ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)                   қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымының салық салынатын
кірісін есептеу үшін
көрсеткіштер бойынша
есептің нысанына
қосымша
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының салық салынатын кірісін есептеу үшін көрсеткіштер бойынша есеп (индексі – 1 - NALSPO, кезеңділігі – ай сайын) әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының салық салынатын кірісін есептеу үшін көрсеткіштер бойынша есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша талаптар айқындалады.
2. Нысан "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 190-бабы 4-тармағының екінші бөлігіне, 231-бабы 1-тармағының екінші бөлігіне және 249-бабы 1-тармағының екінші бөлігіне, "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы ай сайын жасайды және есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша толтырады. Нысандағы деректер мың теңгемен көрсетіледі. 500 (бес жүз) теңгеден аз сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан көп сома 1 000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының салық салынатын кірісін айқындау мақсатында нысанның көрсеткіштері Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14794 болып тіркелген "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру тобының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерін және оларды есептеу әдістемелерін, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының немесе сақтандыру холдингтерінің еншілес ұйымдары сатып алатын заңды тұлғалардың акцияларына (жарғылық капиталдағы қатысу үлестеріне) қойылатын талаптарды, сақтандыру холдингтері сатып алатын халықаралық қаржы ұйымдары облигацияларының тізбесін, сақтандыру холдингтері сатып алатын облигациялар үшін талап етілетін ең төмен рейтингті және рейтингтік агенттіктердің тізбесін, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары сатып алатын қаржы құралдарының (акциялар мен жарғылық капиталына қатысу үлестерін қоспағанда) тізбесін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 26 желтоқсандағы № 304 қаулысында белгіленген талаптарға сәйкес есептеледі және көрсетіледі.

6. Страховые резервы рассчитываются в соответствии с Требованиями к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2019 года № 13, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18290.
7. В Форме при заполнении графы 3 указываются данные на конец отчетного периода, включая последний день отчетного периода.
8. Страховая (перестраховочная) организация ежемесячно не позднее 6 (шестого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем, представляет в Национальный Банк Республики Казахстан посредством веб-портала пояснительную записку к отчетности, в которой указывает детализацию по статьям "прочие регуляторные активы", "прочие регуляторные обязательства", "прочие регуляторные резервы", "прочие регуляторные доходы" и "прочие регуляторные расходы".
9. В строках с 100 по 528, за исключением строк 100, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 129, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 207, 208, 220, 300, 309, 310, 310.1, 310.2, 400, 401, 402, 403, 404, 405, 406, 407, 408, 409, 410, 420, 500, 501, 502, 503, 504, 505, 506, 507, 508, 509, 510, 511, 512, 513, 514, 515, 516, 523, 524, 526 и 528, указываются данные из бухгалтерского учета страховой (перестраховочной) организации.
Приложение 2
к постановлению Председатель
Национального Банка Казахстана
от 24 апреля 2023 года № 26
Правила представления отчетности по показателям для расчета налогооблагаемого дохода страховой (перестраховочной) организации
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила представления отчетности по показателям для расчета налогооблагаемого дохода страховой (перестраховочной) организации, разработаны в соответствии с частью второй пункта 4 статьи 190, частью второй пункта 1 статьи 231 и частью второй пункта 1 статьи 249 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике", и определяют порядок представления отчетности страховой (перестраховочной) организацией в Национальный Банк Республики Казахстан (далее – Национальный Банк).
Глава 2. Порядок представления отчетности
2. Отчетность представляется страховой (перестраховочной) организацией в электронном виде посредством информационной системы "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан" (далее – веб-портал).

6. Сақтандыру резервтері Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18290 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 31 қаңтардағы № 13 қаулысымен бекітілген Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдiстемесiне және олардың құрылымына қойылатын талаптарға сәйкес есептеледі.
7. Нысанда 3-бағанды толтыру кезінде есепті кезеңнің соңғы күнін қоса алғанда, есепті кезеңнің соңындағы деректер көрсетіледі.
8. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 6 (алтыншы) жұмыс күнінен кешіктірмей Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне веб-портал арқылы "басқа да реттеуші активтер", "басқа да реттеуші міндеттемелер", "басқа да реттеуші резервтер", "басқа да реттеуші кіріс" және "басқа да реттеуші шығыс" баптары бойынша нақтылауды көрсететін есептілікке түсіндірме жазбаны ұсынады.
9. 100, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 129, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 207, 208, 220, 300, 309, 310, 310.1, 310.2, 400, 401, 402, 403, 404, 405, 406, 407, 408, 409, 410, 420, 500, 501, 502, 503, 504, 505, 506, 507, 508, 509, 510, 511, 512, 513, 514, 515, 516, 523, 524, 526 және 528-жолдарды қоспағанда, 100 – 528-жолдар аралығында сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының бухгалтерлік есебінен алынған деректер көрсетіледі.
Қазақстан Ұлттық
Банкінің Төрғасы
2023 жылғы 24 сәуірдегі
№ 26 Қаулыға
2-қосымша
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының салық салынатын кірісін есептеу үшін көрсеткіштер бойынша есептілікті ұсыну қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының салық салынатын кірісін есептеу үшін көрсеткіштер бойынша есептілікті ұсыну қағидалары "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 190-бабы 4-тармағының екінші бөлігіне, 231-бабы 1-тармағының екінші бөлігіне және 249-бабы 1-тармағының екінші бөлігіне, "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне (бұдан әрі – Ұлттық Банк) есептілікті ұсыну тәртібін айқындайды.
2-тарау. Есептілікті ұсыну тәртібі
2. Есептілікті сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Веб-порталы" ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – веб-портал) арқылы электрондық түрде ұсынады.

3. Данные в отчетности указываются в национальной валюте Республики Казахстан – тенге.
4. Отчетность, удостоверенная электронной цифровой подписью руководителя страховой (перестраховочной) организации или лица, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнителя, хранится в электронном формате.
5. Полнота и достоверность данных в отчетности обеспечивается руководителем страховой (перестраховочной) организации или лицом, на которое возложена функция по подписанию отчета.

3. Есептіліктегі деректер Қазақстан Республикасының ұлттық валютасы – теңгемен көрсетіледі.
4. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы басшысының немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адамның және орындаушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған есептілік электрондық форматта сақталады.
5. Есептіліктегі деректердің толықтығы мен дұрыстығын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының басшысы немесе есепке қою функциясы жүктелген адам қамтамасыз етеді.