О внесении изменений и дополнений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 27 июня 2015 года № 567 "Об утверждении Перечня материально-технического оснащения, строительства, реконструкции и ремонта зданий и сооружений для оказания содействия местными исполнительными органами территориальным подразделениям и подведомственным государственным учреждениям Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан"
Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 13 марта 2023 года № 108. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 марта 2023 года № 32105. Утратил силу приказом Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 12 сентября 2025 года № 394.
Сноска. Утратил силу приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 12.09.2025 № 394 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 27 июня 2015 года № 567 "Об утверждении Перечня материально-технического оснащения, строительства, реконструкции и ремонта зданий и сооружений для оказания содействия местными исполнительными органами территориальным подразделениям и подведомственным государственным учреждениям Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11808) следующие изменения и дополнения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 3) пункта 4 статьи 15 Закона Республики Казахстан "О гражданской защите" ПРИКАЗЫВАЮ:"
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Территориальным подразделениям и подведомственным государственным учреждениям Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан при формировании бюджетных заявок руководствоваться утвержденным перечнем в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан.";
в Перечне материально-технического оснащения, строительства, реконструкции и ремонта зданий и сооружений для оказания содействия местными исполнительными органами территориальным подразделениям и подведомственным государственным учреждениям Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, утвержденным указанным приказом:
пункт 1 дополнить подпунктами 56), 57), 58), 59), 60), 61), 62) и 63) следующего содержания:
"56) автомобиль специальный реанимационный;
57) медико-спасательный реанимобиль;
58) автомобиль реанимационно-эвакуационный на высокопроходимом шасси;

Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 27 маусымдағы № 567 "Жергілікті атқарушы органдардың Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің аумақтық бөлімшелеріне және ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелеріне жәрдем көрсетуі үшін материалдық-техникалық жарақтандыру, ғимараттар мен құрылыстарды салу, реконструкциялау және жөндеу тізбесін бекiту туралы" бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2023 жылғы 13 наурыздағы № 108 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 20 наурызда № 32105 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2025 жылғы 12 қыркүйектегі № 394 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 12.09.2025 № 394 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің бұйрығына енгізілсін "Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің аумақтық бөлімшелері мен ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелеріне жергілікті атқарушы органдардың жәрдем көрсетуі үшін ғимараттар мен құрылыстарды материалдық-техникалық жарақтандыру, салу, реконструкциялау және жөндеу тізбесін бекіту туралы" 2015 жылғы 27 маусымдағы № 567 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11808 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы 4-тармағының 3) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:"
2 тармақта мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің аумақтық бөлімшелері мен ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелеріне бюджеттік өтінімдерді қалыптастыру кезінде бекітілген Тізбені басшылыққа алу Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне сәйкес."
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің аумақтық бөлімшелері мен ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелеріне жергілікті атқарушы органдардың жәрдем көрсетуі үшін ғимараттар мен құрылыстарды материалдық – техникалық жарақтандыру, салу, реконструкциялау және жөндеу тізбесінде:
1 тармақ 56), 57), 58), 59), 60), 61), 62) және 63) мынадай мазмұндағы тармақшалармен толықтырылсын:
"56) арнайы реанимациялық автомобиль;
57) медициналық-құтқару реанимобилі;
58) жоғары өтімді шассидегі реанимациялық-эвакуациялық автомобиль;

59) пожарный мотоцикл;
60) командно-штабная машина с прицепом;
61) центробежные пожарные насосы;
62) цистерна прицепная;
63) автомобильная фильтровальная станция.";
пункт 3 дополнить подпунктами 3), 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10), 11), 12), 13), 14) 15), 16), 17), 18), 19), 20) и 21) следующего содержания:
"3) кафедра для выступающего;
4) стойка вешалка;
5) зеркало;
6) экран (плазменная панель);
7) ламинатор;
8) плоттер;
9) переплетная машина (брошюратор);
10) презентер (устройство для управления показом презентацией);
11) акустическая система;
12) усилитель звука;
13) записывающее устройство (видео и аудио);
14) микрофон для преподавателя;
15) лазерная указка;
16) программное обеспечение (облачная онлайн платформа ZOOM и другие);
17) приборы радиационной и химической разведки
18) средства медицинской защиты и профилактики (аптечки первой помощи, перевязочные материалы и другие);
19) средства пожаротушения (огнетушитель и другие);
20) элементы спасательного снаряжения;
21) макеты защитных сооружений (убежища, противорадиационных укрытий), пожаро-взрывоопасных объектов и другие.";
пункт 4 дополнить подпунктами 20), 21), 22), 23), 24), 25), 26), 27), 28), 29), 30), 31) и 32) следующего содержания:
"20) рукав всасывающий, длиной 4 м, диаметром 125 (200) мм, комплкет;
21) рукав всасывающий, длиной 4 м, диаметром 80 мм, комплект;
22) рукав напорно-всасывающий, длиной 20 метров диаметром 51 мм комплект;
23) рукав напорный, длиной 20 м, диаметром 77 мм, комплект;
24) рукав напорный, длиной 20 м, диаметром 66 мм, комплект;
25) переносное устройство пожаротушения с высокоскоростной подачей огнетушащего вещества (ранцевая система):
импульсная или газодинамическая система, комплект;
модуль пожаротушения, тонкораспыленная струя воды, комплект;
26) гидравлический аварийно-спасательный инструмент, в комплекте:
комбиинструмент;
насосная станция;
резак-ножницы;
гидравлический шланг;
разжим;
гидравлический домкрат;
27) комплект аккумуляторного аварийно-спасательного инструмента, в комплекте:
комбиинстурмент;
резак-ножницы;
кусачки;
домкрат;
28) стволы пожарные;
29) компрессор воздушный стационарный для заправки аппаратов на сжатом воздухе;
30) электростанция (электрогенератор);
31) датчик движения (сигнализатор неподвижного состояния);
32) диэлектрический набор (боты, коврик, ножницы, перчатки)";
пункт 5 дополнить подпунктами 72), 73), 74), 75), 76), 77) и 78) следующего содержания:
72) теплозащитный экран;
73) шлем-каска бронированная;
74) бронежилет;
75) лопата;
76) лом;
77) кирка;
78) кувалда.";
пункт 7 дополнить подпунктами 23), 24), 25), 26), 27), 28) 29), 30) 31), 32) и 33) следующего содержания:

59) өрт мотоциклі;
60) тіркемесі бар командалық-штабтық машина;
61) орталықтан тепкіш өрт сорғылары
62) тіркемелі цистерна;
63) автомобильдік сүзу станциясы..";
3 тармақ 3), 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10), 11), 12), 13), 14), 15), 16), 17), 18), 19), 20) және 21 мынадай мазмұндағы тармақшалармен толықтырылсын:
3) спикер мінбері;
4) ілгіш;
5) айна;
6) экран (плазмалық панель);
7) ламинатор;
8) плоттер;
9) түптеу машинасы (брошюрлер);
10) жүргізуші (презентацияны басқару құрылғысы);
11) акустикалық жүйе;
12) күшейткіш;
13) жазу құрылғысы (бейне және аудио);
14) мұғалімге арналған микрофон;
15) лазерлік меңзер;
16) бағдарламалық қамтамасыз ету (ZOOM бұлтты онлайн платформасы және т.б);
17) радиациялық және химиялық барлау құрылғылары;
18) медициналық қорғау және алдын алу құралдары (аптечкалар, таңғыштар және т.б.);
19) өрт сөндіру құралдары (өрт сөндіргіш және т.б.);
20) құтқару құралдарының элементтері;
21) қорғаныс құрылыстарының үлгілері (паналар, радиацияға қарсы паналар), өртке қарсы объектілер және т.б.
4 тармақ 20), 21), 22), 23), 24), 25), 26), 27), 28), 29), 30), 31) және 32) мынадай мазмұндағы тармақшалармен толықтырылсын:
"20) сорғыш жең, ұзындығы 4 м, диаметрі 125 (200) мм, жиынтық;
21) сорғыш жең, ұзындығы 4 м, диаметрі 80 мм, жиынтық;
22) ұзындығы 20 метр диаметрі 51 мм жиынтық қысымды-сорғыш жең;
23) ұзындығы 20 м, диаметрі 77 мм қысымды жең, жиынтық;
24) ұзындығы 20 м, диаметрі 66 мм қысымды жең, жиынтық;
25) өрт сөндіргіш затты жоғары жылдамдықпен беретін жылжымалы өрт сөндіру құрылғысы (ранц жүйесі):
импульстік немесе газдинамикалық жүйе, жиынтық;
өрт сөндіру модулі, жұқа бүріккіш су ағыны, жиынтық;
26) гидравликалық авариялық-құтқару құралы, жиынтықта:
құрама құрал;
сорғы станциясы;
қайшы кескіш;
гидравликалық шланг;
ашқыш;
гидравликалық домкрат;
27) аккумуляторлық авариялық-құтқару құралдарының жиынтығы, жиынтықта:
құрама құрал;
қайшы кескіш;
кескіш;
домкрат;
28) өрт оқпандары;
29) сығылған ауаға аппараттарды ауа толтыруға арналған стационарлық ауа компрессоры;
30) электр станциясы (электргенератор);
31) қозғалыс датчигі (қозғалмайтын күй дабылы);
32) диэлектрлік жиынтық (боттар, кілемше, қайшы, қолғап);
33) жылу зеңбіректері.";
5 тармақ 73), 74), 75), 76), 78) және 79) мынадай мазмұндағы тармақшалармен толықтырылсын:
"73) жылудан қорғайтын экран;
74) брондалған дулыға;
75) оқ өтпейтін жилет;
76) күрек
77) сүймен;
78) қайла;
79) балға;"
7 тармақ 23), 24), 25), 26), 27), 28), 29), 30), 31), 32) және 33) мынадай мазмұндағы тармақшалармен толықтырылсын:

"23) противогаз фильтрующий;
24) прибор радиационной разведки;
25) защитный костюм изолирующего типа;
26) защитная одежда от радиации;
27) костюм биологической защиты многоразовый;
28) фильтровентиляционный агрегат (установка);
29) измеритель мощности дозы, стационарный;
30) прибор биологической разведки (переносной);
31) индивидуальный дозиметр;
32) беспилотный летательный аппарат радиационной, химической и биологической разведки;
33) роботизированный комплекс радиационной, химической и биологической разведки.";
пункт 9 дополнить подпунктами 61), 62), 63), 64), 65), 66), 67), 68), 69), 70), 71), 72), 73) и 74) следующего содержания:
"61) кровать (раскладушка);
62) тумбочка прикроватная;
63) стол раскладной шестиместный;
64) скамейка раскладная трехместная;
65) одеяло полушерстяное;
66) матрацы ватные;
67) подушка;
68) простыни;
69) наволочки;
70) умывальник (на 20 человек);
71) биотуалет;
72) кухня полевая (на 25 человек);
73) прожектор;
74) пожарные щиты.";
пункт 10 дополнить подпунктами 30), 31), 32), 33), 34), 35), 36), 37), 38), 39), 40), 41), 42), 43), 44), 45), 46) и 47) следующего содержания:
"30) комплекс мониторинга земной поверхности (беспилотный летательный аппарат, носимый наземный пункт управления, средства технического обслуживания);
31) графический планшет подписи с пером (стилус);
32) персональный жетон-видеорегистратор;
33) программно-аппаратный комплекс автоматизированной обработки вызовов (автоматизированное рабочее место диспетчера, рабочая станция, мини-автоматическая телефонная станция с опциями определения звонков и записи переговоров, системная телефония);
34) стационарный терминал зарядки архивировании и хранении данных;
35) термопринтер
36) экшн-видеокамера
37) спутниковый телефон.
38) программно-аппаратный комплекс;
39) биометрический считыватель отпечатков пальца;
40) пожарно-криминалистический чемодан для осмотра места пожара.";
в пункте 11:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) разработка проектно-сметной документации в том числе, привязка типового проекта на строительство пожарных депо, учебно-тренировочных центров, пожарно-технических лабораторий, гаражей и навесов для техники;
дополнить подпунктами 14), 15), 16), 17), 18), 19), 20) и 21) следующего содержания:
"14) разработка проектно-сметной документации по газификации пожарных подразделений;
15) проведение текущих ремонтов зданий пожарных депо;
16) благоустройство и озеленение территории;
17) огневой полигон для тактической и психологической подготовки пожарных и спасателей;
18) теплодымокамера;

"23) сүзгіш газқағар;
24) радиациялық барлау құрал;
25) оқшаулағыш түрдегі қорғау костюмі;
26) радиациядан қорғайтын киім;
27) қайта пайдалануға болатын биологиялық қорғау костюмі;
28) сүзгілеу-желдету агрегаты (қондырғы);
29) дозаның қуат өлшегіші, стационарлық;
30) биологиялық барлау (тасымалды) аспабы;
31) жеке дозиметр;
32) радиациялық, химиялық және биологиялық барлаудың ұшқышсыз ұшу аппараты;
33) роботтандырылған радиациялық, химиялық және биологиялық барлау кешені.";
9 тармақ 61), 62), 63), 64), 65), 66), 67), 68), 69), 70), 71), 72), 73) және 74) мынадай мазмұндағы тармақшалармен толықтырылсын:
61) кереует (жинамалы төсек);
62) кереует жанындағы тумбочка;
63) алты орындық жиналмалы үстел;
64) үш орындық бар жиналмалы отырған;
65) жартылай жүн көрпе;
66) мақта матрацтары;
67) жастық;
68) ақжайма;
69) жастықтың тысы;
70) қол жуғыш (20 адамға);
71) биодәретхана;
72) дала ас үйлері (25 адамға арналған);
73) прожектор;
74) өрт қалқандары.";
10 тармақ 30), 31), 32), 33), 34), 35), 36), 37), 38), 39), 40), 41), 42), 43), 44), 46), және 47) мынадай мазмұндағы тармақшалармен толықтырылсын:
"30) жер бетінің мониторингі кешені (пилотсыз ұшу аппараты, киілетін жерүсті басқару пункті, техникалық қызмет көрсету құралдары);
31) қаламмен графикалық қолтаңба планшеті (стилус);
32) дербес бейнетіркегіш;
33) қоңырауларды автоматтандырылған өңдеудің бағдарламалық-аппараттық кешені (диспетчердің автоматтандырыған жұмыс орны, жұмыс станциясы, қоңырауларды анықтау және келіссөздерді жазу опциялары бар шағын автоматты телефон станциясы, жүйелік телефония);
34) стационарлық зарядтау терминалы деректерді мұрағаттау және сақтау;
35) термопринтер;
36) экшн-бейнекамера;
37) спутниктік телефон.
38) бағдарламалық-аппараттық кешен;
39) биометриалық саусақ ізін оқу құрылғысы;
40) өрт орнын тексеруге арналған өрт сөндіру криминалистикалық чемоданы.";
11-тармақта:
2) тармақшасы мынадай мазмұндағы редакциыда жазылсын:
2) жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеу, оның ішінде үлгілік жобаны байланыстыру өрт сөндіру деполарын, оқу-жаттығу орталықтарын, өрт-техникалық зертханаларды, техникаға арналған гараждар мен шатырларды салуға;";
14), 15), 16), 17), 18), 19), 20) және 21) мынадай мазмұндағы тармақшалармен толықтырылсын:
"14) өрт сөндіру бөлімшелерін газдандыру бойынша жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеу;
15) өрт сөндіру депосының ғимараттарына ағымдағы жөндеу жүргізу;
16) аумақты абаттандыру және көгалдандыру;
17) өрт сөндірушілер мен құтқарушыларды тактикалық және психологиялық даярлауға арналған атыс полигоны;
18) жылу-түтін камерасы;

19) сборно-разборный ангар;
20) строительство зданий центра медицины катастроф, гаражей и навесов для техники;
21) разработка проектно-сметной документации, в том числе привязка типового проекта на строительство зданий центра медицины катастроф, гаражей и навесов для техники.";
дополнить пунктом 13 следующего содержания:
"13. Спортивное оборудование для пожарно-спасательного спорта:
1) сборно-разборная учебно-тренировочная башня на 2, 4 беговые дорожки с подиумом;
3) спортивный домик для пожарной эстафеты;
4) забор спортивный регулируемый;
5) бум спортивный регулируемый;
6) спортивная мотопома;
7) стволы пожарные спортивные;
8) лестница спортивная штурмовая;
9) лестница-палка;
10) система электронного хронометража с экраном;
11) стартовый пистолет;
12) стартовые колодки;
13) тумба секундометристов с крышей;
14) тумба стартера с крышей;
15) спортивное разветвление 3-х ходовое;
16) сетка страховочная;
17) стартовые колодки;
18) порошковые огнетушители;
19) автоматизированная электронная система обработки результатов соревнований по пожарно-спасательному спорту;
20) спортивный домик для пожарной эстафеты."
2. Комитету противопожарной службы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан;
3) в течении десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан сведения об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
Ю. Ильин

19) жиналмалы ангар;
20) апаттар медицинасы орталығының ғимараттарын, техникаға арналған гараждар мен шатырларды салу;
21) жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеу, оның ішінде апаттар медицинасы орталығының ғимараттарын, техникаға арналған гараждар мен шатырларды салуға үлгілік жобаны байланыстыру.";
13 тармақпен мынадай мазмұнда толықтырылсын:
"13 тармақ Өрт-құтқару спортына арналған спорттық жабдықтар:
1) 2, 4 жүгіру жолына арналған құрама-жиналмалы оқу-жаттығу мұнарасы подиуммен;
2) өрт эстафетасына арналған спорт үйі;
3) реттелетін спорттық қоршау;
4) бум спорттық реттелетін;
5) спорттық мотопома;
6) спорттық өрт сөндіру оқпандары;
7) спорттық шабуыл сатысы;
8) баспалдақ-таяқ;
9) экраны бар электрондық хронометраж жүйесі;
10) бастапқы тапанша;
11) бастапқы төсемдер;
12) төбесі бар секундометрлік шкаф;
13) шатыры бар стартер шкафы;
14) 3 жүрісті спорттық тармақталу;
15) сақтандыру торы;
16) бастапқы төсемдер;
17) ұнтақты өрт сөндіргіштер;
18) өрт-құтқару спорты бойынша жарыстардың нәтижелерін өңдеудің автоматтандырылған электрондық жүйесі.";
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Өртке қарсы қызмет комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеген күннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрі
Ю. Ильин