О внесении изменений и дополнений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 16 ноября 2009 года № 495 "Об утверждении Правил ведения бюджетного учета"
Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов Республики Казахстан от 10 марта 2023 года № 253. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 марта 2023 года № 32053. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 9 июня 2025 года № 290.
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 09.06.2025 № 290 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 16 ноября 2009 года № 495 "Об утверждении Правил ведения бюджетного учета" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5962) следующие изменения и дополнения:
в Правилах ведения бюджетного учета, утвержденных указанным приказом:
абзац пятый пункта 8 изложить в следующей редакции:
"расшифровка по счетам по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам (предназначен для учета КСН платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, целевого финансирования, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, Национального фонда Республики Казахстан (далее – Национальный фонд), Фонда компенсации потерпевшим, Фонда поддержки инфраструктуры образования, счета местного исполнительного органа по поддержке инфраструктуры образования, трансфертов фонду социального медицинского страхования из республиканского бюджета для оплаты услуг, оказываемых в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи (далее – трансферты ФСМС), Евразийского экономического союза, счетов субъектов квазигосударственного сектора, счетов операторов финансовой и (или) нефинансовой поддержки, счетов государственных закупок, счета дирекции по реализации пилотного национального проекта в области образования, счетов сумм до выяснения, счета вознаграждения на остаток денег, находящихся на едином казначейском счете;";
части восьмую и девятую пункта 10 изложить в следующей редакции:
"Баланс Комитета казначейства отражает остатки денег на ЕКС, КСН республиканского и местных бюджетов, на счете внешних займов, на КСН платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, целевого финансирования, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, Национального фонда, Фонда компенсации потерпевшим, Фонда поддержки инфраструктуры образования, счетах местных исполнительных органов по поддержке инфраструктуры образования, трансфертов ФСМС, на счете Евразийского экономического союза, на счетах субъектов квазигосударственного сектора, на счетах операторов финансовой и (или) нефинансовой поддержки, на счетах государственных закупок, счете дирекции по реализации пилотного национального проекта в области образования, на счетах в иностранной валюте, на счетах сумм до выяснения, на счете вознаграждения на остаток денег, находящихся на едином казначейском счете, на счете по деньгам в расчетах, по недостачам местных бюджетов (далее – МБ), по размещению во вклады (депозиты) Национального Банка Республики Казахстан (далее – Национальный Банк).
Баланс исполнения местных бюджетов отражает остатки денег на КСН соответствующих местных бюджетов, на соответствующих КСН платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, на счетах по недостачам МБ, по размещению во вклады (депозиты) Национального Банка, на счете по внешним займам, счетах субъектов квазигосударственного сектора, счетах операторов финансовой и (или) нефинансовой поддержки, счетах государственных закупок, счетах местных исполнительных органов по поддержке инфраструктуры образования.";
пункт 25 изложить в следующей редакции:

"Бюджеттік есепке алуды жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2009 жылғы 16 қарашадағы № 495 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 2023 жылғы 10 наурыздағы № 253 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 13 наурызда № 32053 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 9 маусымдағы № 290 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 09.06.2025 № 290 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Бюджеттік есепке алуды жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2009 жылғы 16 қарашадағы № 495 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5962 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Бюджеттік есепке алуды жүргізу қағидаларында:
8-тармақтың бесінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шоттардың толық жазылуы (ақылы қызметтердің, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың, нысаналық қаржыландыру, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастау, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының (бұдан әрі – Ұлттық қор), Жәбірленушілерге өтемақы қорының, Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының, білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі жергілікті атқарушы органның шотын, тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу үшін республикалық бюджеттен әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына трансферттердің (бұдан әрі – ӘМСҚ трансферттері), Еуразиялық экономикалық одақтың ҚБШ, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шоттарын, операторлардың қаржылық және (немесе) қаржылық емес қолдау шоттары, мемлекеттік сатып алу шоттарын, білім беру саласындағы пилоттық ұлттық жобаны іске асыру жөніндегі дирекцияның шотын, соманы анықтауға дейінгі шотты, бірыңғай қазынашылық шотындағы ақша қалдығына сыйақы шотын есепке алуға арналған);";
10-тармақтың сегізінші және тоғызыншы бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазынашылық комитетінің балансы БҚШ, республикалық және жергілікті бюджеттердің ҚБШ, сыртқы қарыздар шотындағы, ақылы қызметтердің, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастыру, нысаналы қаржыландыру, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастау, Ұлттық қордың, Жәбірленушілерге өтемақы қорының, Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының, білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі жергілікті атқарушы органдардың шоттарындағы, ӘМСҚ трансферттердің ҚБШ, Еуразиялық экономикалық одақтың шотындағы, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шоттарындағы, қаржылық және (немесе) қаржылық емес қолдау операторларының, мемлекеттік сатып алу шоттарындағы, білім беру саласындағы пилоттық ұлттық жобаны іске асыру жөніндегі дирекцияның шотындағы, шетел валютасының шоттарындағы, соманы анықтауға дейінгі шоттардағы, бірыңғай қазынашылық шотындағы ақша қалдығына сыйақы шотындағы, есеп айырысулардағы ақша бойынша, жергілікті бюджет жетіспеушіліктері бойынша (бұдан әрі – ЖБ), Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің (бұдан әрі – Ұлттық Банк) салымдарына (депозиттеріне) орналастыру бойынша шоттардағы қалдықтарын көрсетеді.
Жергілікті бюджеттерін атқарылу балансы тиісті жергілікті бюджеттердің ҚБШ, ақылы қызметтердің, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың тиісті ҚБШ, ЖБ жетіспеушіліктері бойынша, Ұлттық Банк салымдарына (депозиттеріне) орналастыру бойынша шоттардағы, сыртқы қарыздар бойынша шоттағы және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шоттарындағы, операторлардың қаржылық және (немесе) қаржылық емес қолдау шоттарындағы, мемлекеттік сатып алу шоттарындағы, білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі жергілікті атқарушы органдардың шоттарындағы ақшаның қалдықтарын көрсетеді.";
25-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"25. На счете 3 "Контрольные счета наличности и другие счета в национальной валюте" учитывается движение денег в национальной валюте: на КСН республиканского бюджета (далее – РБ) и местных бюджетов, на счетах по внешним займам, КСН платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, Национального фонда, Фонда компенсации потерпевшим, Фонда поддержки инфраструктуры образования, счетов местных исполнительных органов по поддержке инфраструктуры образования, трансфертов ФСМС, целевого финансирования, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, на счетах сумм до выяснения, Евразийского экономического союза, субъектов квазигосударственного сектора, на счетах операторов финансовой и (или) нефинансовой поддержки, счете дирекции по реализации пилотного национального проекта в области образования, на счетах государственных закупок, на счете вознаграждения на остаток денег, находящихся на едином казначейском счете, а также учитываются привлеченные деньги местных бюджетов для размещения во вклады (депозиты) Национального Банка.
Счет 3 подразделяется на субсчета:
300 "КСН РБ";
301 "КСН МБ";
302 "Счет по внешним займам";
303 "Счет Евразийского экономического союза";
304 "Счет субъектов квазигосударственного сектора РБ";
305 "Счет субъектов квазигосударственного сектора МБ";
307 "КСН реконвертации внешнего займа или связанного гранта";
308 "Счет государственных закупок";
309 "КСН трансфертов ФСМС";
310 "КСН платных услуг РБ";
311 "КСН платных услуг МБ";
320 "КСН благотворительной помощи РБ";
321 "КСН благотворительной помощи МБ";
330 "КСН временного размещения денег РБ";
331 "КСН временного размещения денег МБ";
340 "КСН Национального фонда";
350 "КСН целевого финансирования";
360 "Счет сумм до выяснения";
370 "КСН Фонда компенсации потерпевшим";
371 "Счет вознаграждения на остаток денег, находящихся на едином казначейском счете";
372 "Счет операторов финансовой и (или) нефинансовой поддержки";
373 "Счет гарантированного государством займа";
374 "Счет обслуживания гарантированного государством займа";
375 "КСН Фонда поддержки инфраструктуры образования";
376 "Счет местного исполнительного органа по поддержке инфраструктуры образования";
377 "Счет дирекции по реализации пилотного национального проекта в области образования";
380 "Счет для привлечения средств с КСН МБ";
390 "Сборный счет поступлений".";
дополнить пунктами 27-12, 27-13 и 27-14 следующего содержания:
"27-12. На субсчете 375 "КСН Фонда поддержки инфраструктуры образования" учитывается движение денег на КСН Фонда поддержки инфраструктуры образования.

"25. 3 "Қолма-қол ақшаны бақылау шоттары және ұлттық валютадағы басқа шоттар" шотында ұлттық валютадағы республикалық бюджет (бұдан әрі – РБ) және жергілікті бюджеттер ҚБШ, сыртқы қарыздар бойынша шоттарда, ақылы қызметтердің қайырымдылық көмек, ақшаларды уақытша орналастыру, Ұлттық қор, Жәбірленушілерге өтемақы қоры, Білім беру инфрақұрылымын қолдау қоры, білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі жергілікті атқарушы органдардың шоттарында, ӘМСҚ трансферттердің, нысаналы қаржыландыру, сыртқы қарыз немесе байланысты грантты қайта айырбастау ҚБШ, анықтағанға дейінгі сомалар шотында, Еуразиялық экономикалық одақ, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шоттарында, операторлардың қаржылық және (немесе) қаржылық емес қолдау шоттарында, мемлекеттік сатып алу шоттарында, білім беру саласындағы пилоттық ұлттық жобаны іске асыру жөніндегі дирекцияның шотында, бірыңғай қазынашылық шотындағы ақша қалдығына сыйақы шотында, сондай-ақ Ұлттық банктегі салымдарға (депозиттерге) жергілікті бюджеттердің тартылған ақшалары есепке алынады.
3-шот мынадай қосалқы шоттарға бөлінеді:
300 "РБ ҚБШ";
301 "ЖБ ҚБШ";
302 "Сыртқы қарыздар бойынша шот";
303 "Еуразиялық экономикалық одақтың шоты";
304 "РБ квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шоты";
305 "ЖБ квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шоты";
307 "Сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастау ҚБШ";
308 "Мемлекеттік сатып алу шоты";
309 "ӘМСҚ трансферттердің ҚБШ";
310 "РБ ақылы қызметтерінің ҚБШ";
311 "ЖБ ақылы қызметтерінің ҚБШ";
320 "РБ қайырымдылық көмектің ҚБШ";
321 "ЖБ қайырымдылық көмектің ҚБШ";
330 "РБ ақшасын уақытша орналастыру ҚБШ";
331 "ЖБ ақшасын уақытша орналастыру ҚБШ";
340 "Ұлттық қордың ҚБШ";
350 "Нысаналы қаржыландыру ҚБШ";
360 "Соманы анықтауға дейінгі шот";
370 "Жәбірленушілерге өтемақы қорының ҚБШ";
371 "Бірыңғай қазынашылық шотындағы ақша қалдығына сыйақы шоты";
372. "Операторлардың қаржылық және (немесе) қаржылық емес қолдау шоты";
373 "Мемлекет кепілдік берген қарыз шоты";
374 "Мемлекет кепілдік берген қарызға қызмет көрсету шоты";
375 "Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының ҚБШ";
376 "Білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі жергілікті атқарушы органның шоты";
377 "Білім беру саласындағы пилоттық ұлттық жобаны іске асыру жөніндегі дирекцияның шоты";
380 "ЖБ ҚБШ қаражатты тартуға арналған шот";
390 "Түсімдердің жинақтау шоты".";
мынадай мазмұндағы 27-12, 27-13 және 27-14-тармақтармен толықтырылсын:
"27-12. 375 "Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының ҚБШ" қосалқы шотында Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының ҚБШ-дағы ақша қозғалыстары есепке алынады.

Поступление денег на КСН Фонда поддержки инфраструктуры образования отражается по дебету субсчета 375 и кредиту субсчета 390.
Расходы, произведенные с КСН Фонда поддержки инфраструктуры образования, отражаются по дебету 500 и кредиту субсчета 375.
27-13. На субсчете 376 "Счет местного исполнительного органа по поддержке инфраструктуры образования"; учитывается движение денег на счете местного исполнительного органа по поддержке инфраструктуры образования.
Поступление денег на счет местного исполнительного органа по поддержке инфраструктуры образования отражается по дебету субсчета 376 и кредиту субсчета 623.
Расходы, произведенные со счета местного исполнительного органа по поддержке инфраструктуры образования, отражаются по дебету 523 и кредиту субсчета 376.
27-14. На субсчете 377 "Счет дирекции по реализации пилотного национального проекта в области образования" учитывается движение денег на КСН дирекции по реализации пилотного национального проекта в области образования.
Поступление денег на счет дирекции по реализации пилотного национального проекта в области образования отражается по дебету субсчета 377 и кредиту субсчета 600.
Расходы, произведенные со счета дирекции по реализации пилотного национального проекта в области образования, отражаются по дебету 500 и кредиту субсчета 377.";
пункт 48 изложить в следующей редакции:
"48. На субсчете 500 "Проведение расходов" Комитетом казначейства учитываются расходы, проведенные с КСН республиканского и местных бюджетов, с КСН платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, Национального фонда, Фонда компенсации потерпевшим, Фонда поддержки инфраструктуры образования, счетов местных исполнительных органов по поддержке инфраструктуры образования, трансфертов ФСМС, целевого финансирования, со счета Евразийского экономического союза, счетов субъектов квазигосударственного сектора, счета дирекции по реализации пилотного национального проекта в области образования, счетов операторов финансовой и (или) нефинансовой поддержки и счетов государственных закупок.
На сумму произведенных расходов за каждый день производится запись по дебету субсчета 500 и кредиту субсчетов 300, 301, 303, 304, 305, 307, 308, 310, 311, 320, 321, 330, 331, 340, 350, 372, 373, 374, 375, 376 и 377.

Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының ҚБШ ақша түсімі 375 қосалқы шотының дебеті және 390 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының ҚБШ-нан жүргізілген шығыстар 500 қосалқы шотының дебеті және 375 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
27-13. 376 "Білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі жергілікті атқарушы органның шоты" қосалқы шотында білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі жергілікті атқарушы органның шотындағы ақша қозғалыстары есепке алынады.
Білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі жергілікті атқарушы органның шотына ақша түсімі 376 қосалқы шотының дебеті және 623 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі жергілікті атқарушы органның шотынан жүргізілген шығыстар 523 қосалқы шотының дебеті және 376 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
27-14. 377 "Білім беру саласындағы пилоттық ұлттық жобаны іске асыру жөніндегі дирекцияның шоты" қосалқы шотында білім беру саласындағы пилоттық ұлттық жобаны іске асыру жөніндегі дирекцияның ҚБШ-дағы ақша қозғалыстары есепке алынады.
Білім беру саласындағы пилоттық ұлттық жобаны іске асыру жөніндегі дирекцияның шотына ақша түсімі 377 қосалқы шотының дебеті және 600 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Білім беру саласындағы пилоттық ұлттық жобаны іске асыру жөніндегі дирекцияның шотынан жүргізілген шығыстар 500 қосалқы шотының дебеті және 377 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.";
48-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"48. Қазынашылық комитеті 500 "Шығыстарды жүргізу" қосалқы шотында республикалық және жергілікті бюджеттердің ҚБШ-дан, ақылы қызметтер, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың, сыртқы қарыз немесе байланысты грантты қайта айырбастаудың, Ұлттық қордың, Жәбірленушілерге өтемақы қорының, Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының, білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі жергілікті атқарушы органдардың шоттарынан, ӘМСҚ трансферттердің, нысаналы қаржыландыру ҚБШ-нан, Еуразиялық экономикалық одағының шотынан, квазимемлекеттiк сектор субъектiлерiнің шоттарынан, білім беру саласындағы пилоттық ұлттық жобаны іске асыру жөніндегі дирекцияның шотынан, операторлардың қаржылық және (немесе) қаржылық емес қолдау шоттарынан және мемлекеттік сатып алу шоттарынан жүргізілген шығыстарды есепке алады.
Жүргізілген шығыстар сомасына әр күнге 500 қосалқы шотының дебеті және 300, 301, 303, 304, 305, 307, 308, 310, 311, 320, 321, 330, 331, 340, 350, 372, 373, 374, 375, 376 және 377 қосалқы шоттарының кредиті бойынша жазба жүргізіледі.

Восстановление кассовых расходов на КСН республиканского и местных бюджетов отражается по дебету субсчетов 300, 301 и кредиту субсчета 500.
Проведенные расходы по ЕКС отражаются по дебету субсчета 100 "Единый казначейский счет" и кредиту субсчета 500.";
пункт 52-1 изложить в следующей редакции:
"52-1. На счете 6 "Поступления" учитываются операции по поступлениям на КСН республиканского и местных бюджетов, на счетах по внешним займам, на КСН платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, Национального фонда, Фонда компенсации потерпевшим, Фонда поддержки инфраструктуры образования, счетов местных исполнительных органов по поддержке инфраструктуры образования, трансфертов ФСМС, целевого финансирования, Евразийского экономического союза, на счет сумм до выяснения, на счет вознаграждения на остаток денег, находящихся на едином казначейском счете, на счета субъектов квазигосударственного сектора, на счет дирекции по реализации пилотного национального проекта в области образования, счета операторов финансовой и (или) нефинансовой поддержки и счета государственных закупок.
Счет 6 подразделяется на субсчета:
600 "Зачисление поступлений";
601 "Зачисление поступлений на КСН платных услуг МБ";
602 "Зачисление поступлений на КСН благотворительной помощи МБ";
603 "Зачисление поступлений на КСН временного размещения денег МБ";
610 "Зачисление поступлений по внешним займам";
621 "Зачисление поступлений по гарантированным государством займам";
622 "Зачисление поступлений по обслуживанию гарантированных государством займов";
623 "Зачисление поступлений на счет местного исполнительного органа по поддержке инфраструктуры образования".
На субсчете 600 "Зачисление поступлений" Комитетом казначейства учитываются поступления на КСН республиканского и местных бюджетов, на КСН платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, Национального фонда, Фонда компенсации потерпевшим, Фонда поддержки инфраструктуры образования, трансфертов ФСМС, целевого финансирования, Евразийского экономического союза, на счет сумм до выяснения, на счет вознаграждения на остаток денег, находящихся на едином казначейском счете, на счета субъектов квазигосударственного сектора, счета операторов финансовой и (или) нефинансовой поддержки, счета государственных закупок и на счет дирекции по реализации пилотного национального проекта в области образования.

Кассалық шығыстарды республикалық және жергілікті бюджеттердің ҚБШ қалпына келтіру 300, 301 қосалқы шоттарының дебеті және 500 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
БҚШ бойынша жүргізілген шығыстар 100 "Бірыңғай қазынашылық шот" қосалқы шотының дебеті және 500 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.";
52-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"52-1. 6 "Түсімдер" шотында республикалық және жергілікті бюджеттердің ҚБШ-дағы, сыртқы қарыздар бойынша шоттардағы, ақылы қызметтер, қайырымдылық көмек, ақшаны уақытша орналастыру, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастау, Ұлттық қор, Жәбірленушілерге өтемақы қорының, Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының, білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі жергілікті атқарушы органдардың шоттарындағы, ӘМСҚ трансферттердің, нысаналы қаржыландыру, Еуразиялық экономикалық одағының ҚБШ-дағы, анықталғанға дейінгі сомалар, бірыңғай қазынашылық шотындағы ақша қалдығына сыйақы шотындағы, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шоттарындағы, білім беру саласындағы пилоттық ұлттық жобаны іске асыру жөніндегі дирекцияның шотындағы, операторлардың қаржылық және (немесе) қаржылық емес қолдау шоттары және мемлекеттік сатып алу шоттарындағы түсімдер бойынша операциялар есепке алынады.
6 шот мынадай қосалқы шоттарға бөлінеді:
600 "Түсімдерді есепке алу";
601 "ЖБ ақылы қызметтерінің ҚБШ-на түсімдерді есепке алу";
602 "ЖБ қайырымдылық көмектің ҚБШ-на түсімдерді есепке алу";
603 "ЖБ ақшаны уақытша орналастыру ҚБШ-на түсімдерді есепке алу";
610 "Сыртқы қарыздар бойынша түсімдерді есепке алу";
621 "Мемлекет кепілдік берген қарыздар бойынша түсімдерді есепке алу";
622 "Мемлекет кепілдік берген қарыздарға қызмет көрсету бойынша түсімдерді есепке алу";
623 "Білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі жергілікті атқарушы органның шотына түсімдерді есепке алу".
600 "Түсімдерді есепке алу" қосалқы шотында Қазынашылық комитеті республикалық және жергілікті бюджеттердің ҚБШ-дағы, ақылы қызметтер қайырымдылық көмек, ақшаны уақытша орналастыру, сыртқы қарыз немесе байланысты грантты, Ұлттық қор, Жәбірленушілерге өтемақы қорының, Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының, ӘМСҚ трансферттердің, нысаналы қаржыландыру, Еуразиялық экономикалық одағының ҚБШ-дағы, анықталғанға дейінгі сомалар, бірыңғай қазынашылық шотындағы ақша қалдығына сыйақы шотындағы, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шоттарындағы, операторлардың қаржылық және (немесе) қаржылық емес қолдау шоттарындағы, мемлекеттік сатып алу шоттарындағы және білім беру саласындағы пилоттық ұлттық жобаны іске асыру жөніндегі дирекцияның шотындағы түсімдер есепке алынады.

Проведенные поступления по ЕКС отражаются по дебету субсчета 600 и кредиту субсчета 100 "Единый казначейский счет".
Местные уполномоченные органы по исполнению бюджета учитывают:
на субсчете 600 "Зачисление поступлений" - поступления на КСН местного бюджета, на счета субъектов квазигосударственного сектора, счета операторов финансовой и (или) нефинансовой поддержки и счета государственных закупок;
601 "Зачисление поступлений на КСН платных услуг МБ";
602 "Зачисление поступлений на КСН благотворительной помощи МБ";
603 "Зачисление поступлений на КСН временного размещения денег МБ";
610 "Зачисление поступлений по внешним займам";
623 "Зачисление поступлений на счет местного исполнительного органа по поддержке инфраструктуры образования".
На субсчете 601 "Зачисление поступлений на КСН платных услуг МБ" учитываются поступления на КСН платных услуг МБ.
Проведенные поступления по КСН платных услуг МБ отражаются по дебету субсчета 311 и кредиту субсчета 601.
На субсчете 602 "Зачисление поступлений на КСН благотворительной помощи МБ" учитываются поступления на КСН благотворительной помощи МБ.
Проведенные поступления по КСН благотворительной помощи МБ отражаются по дебету субсчета 321 и кредиту субсчета 602.
На субсчете 603 "Зачисление поступлений на КСН временного размещения денег МБ" учитываются поступления на КСН временного размещения денег МБ.
Проведенные поступления по КСН временного размещения денег МБ отражаются по дебету субсчета 331 и кредиту субсчета 603.
На субсчете 610 "Зачисление поступлений по внешним займам" учитываются поступления на счет по внешним займам.
Проведенные поступления по внешним займам отражаются по дебету субсчета 302 "Счет по внешним займам" и кредиту субсчета 610.
На субсчете 623 "Зачисление поступлений на счет местного исполнительного органа по поддержке инфраструктуры образования" учитываются поступления на счет местного исполнительного органа по поддержке инфраструктуры образования.
Поступление денег на счет местного исполнительного органа по поддержке инфраструктуры образования отражается по дебету субсчета 376 и кредиту субсчета 623.";
пункт 53 изложить в следующей редакции:
"53. На счете 9 "Результаты" учитываются результаты исполнения местных бюджетов, по внешним займам, по платным услугам МБ, по благотворительной помощи МБ, по временному размещению денег МБ, по поддержке местным исполнительным органом инфраструктуры образования.
Счет 9 подразделяется на субсчета:
900 "Результат исполнения бюджета";
910 "Результат исполнения по внешним займам";
911 "Результат исполнения по платным услугам МБ";
921 "Результат исполнения по благотворительной помощи МБ";
931 "Результат исполнения по временному размещению денег МБ";
953 "Результат исполнения по поддержке местным исполнительным органом инфраструктуры образования".
Субсчет 900 "Результат исполнения бюджета" предназначен для определения результатов исполнения местных бюджетов.
По окончании финансового года на этом счете отражаются суммы поступлений и расходов.

БҚШ бойынша жүргізілген түсімдер 600 қосалқы шотының дебеті және 100 "Бірыңғай қазынашылық шоты" қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар:
600 "Түсімдерді есепке алу" қосалқы шотында - жергілікті бюджеттің ҚБШ-на және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шоттарына, операторлардың қаржылық және (немесе) қаржылық емес қолдау шоттары және мемлекеттік сатып алу шоттарына түсімдерді;
601 "ЖБ ақылы қызметтерінің ҚБШ-на түсімдерді есепке алу";
602 "ЖБ қайырымдылық көмектің ҚБШ-на түсімдерді есепке алу";
603 "ЖБ ақшасын уақытша орналастыру ҚБШ-на түсімдерді есепке алу";
610 "Сыртқы қарыздар бойынша түсімдерді есепке алу";
623 "Білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі жергілікті атқарушы органның шотына түсімдерді есепке алу" есепке алады.
601 "ЖБ ақылы қызметтерінің ҚБШ түсімдерді есепке алу" қосалқы шотында ЖБ ақылы қызметтерінің ҚБШ түсімдер есепке алынады.
ЖБ ақылы қызметтерінің ҚБШ бойынша жүргізілген түсімдер 311 қосалқы шоттың дебеті және 601 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
602 "ЖБ қайырымдылық көмектің ҚБШ түсімдерді есепке алу" қосалқы шотында ЖБ қайырымдылық көмектің ҚБШ түсімдер есепке алынады.
ЖБ қайырымдылық көмектің ҚБШ бойынша жүргізілген түсімдер 321 қосалқы шоттың дебеті және 602 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
603 "ЖБ ақшасын уақытша орналастыру ҚБШ-ға түсімдерді есепке алу" қосалқы шотында ЖБ ақшасын уақытша орналастыру ҚБШ-ға түсімдер ескеріледі.
ЖБ ақшаларын уақытша орналастыру ҚБШ бойынша жүргізілген түсімдер 331 қосалқы шоттың дебеті және 603 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
610 "Сыртқы қарыздар бойынша түсімдерді есепке алу" қосалқы шотында сыртқы қарыздар бойынша шотқа түсімдер есепке алынады.
Сыртқы қарыздар бойынша жүргізілген түсімдер 302 "Сыртқы қарыздар бойынша шот" қосалқы шотының дебеті және 610 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
623 "Білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі жергілікті атқарушы органның шотына түсімдерді есепке алу" қосалқы шотында білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі жергілікті атқарушы органның шотына түсімдер есепке алынады.
Білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі жергілікті атқарушы органның шотына ақша түсімі 376 қосалқы шотының дебеті және 623 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.";
53-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"53. 9 "Нәтижелер" шотында жергілікті бюджеттердің, сыртқы қарыздар бойынша, ЖБ ақылы қызметтері бойынша, ЖБ қайырымдылық көмек бойынша, ЖБ ақшаны уақытша орналастыру бойынша, жергілікті атқарушы органның білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі атқарылу нәтижелері есепке алынады.
9 шот мынадай қосалқы шоттарға бөлінеді:
900 "Бюджеттің атқарылу нәтижесі";
910 "Сыртқы қарыздар бойынша атқарылу нәтижесі";
911 "ЖБ ақылы қызметтері бойынша атқарылу нәтижесі";
921 "ЖБ қайырымдылық көмек бойынша атқарылу нәтижесі";
931 "ЖБ ақшаны уақытша орналастыру бойынша атқарылу нәтижесі";
953 "Жергілікті атқарушы органның білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі атқарылу нәтижесі";
Жергілікті бюджеттердің атқарылу нәтижелерін анықтауға 900 "Бюджеттің атқарылу нәтижелері" қосалқы шоты арналған.
Қаржы жылының аяқталуы бойынша осы шотта түсімдер мен шығыстар сомалары көрсетіледі.

Результаты определяются путем списания в конце года в кредит субсчета 900 остатка по субсчету 600, а в дебет субсчета 900 остатка по субсчету 500.
После списания поступлений и расходов бюджета на субсчет 900 закрываются субсчета 600 и 500.
Полученный кредитовый остаток по субсчету 900 является результатом исполнения бюджета.
Остатки бюджетных средств на начало года остаются на субсчете 900 в соответствии со статьей 104 Бюджетного кодекса.";
пункт 53-7 изложить в следующей редакции:
"53-7. Субсчет 952 "Результат исполнения по обслуживанию гарантированных государством займов" предназначен для определения результатов исполнения по гарантированным государством займам. По окончании финансового года на этом счете отражаются суммы поступлений и расходов. Результаты определяются путем списания в конце года в кредит субсчета 952 остатка по субсчету 622, а в дебет субсчета 952 остатка по субсчету 522.
После списания поступлений и расходов по обслуживанию гарантированных государством займов на субсчет 952 закрываются субсчета 622 и 522.
Полученный кредитовый остаток по субсчету 952 является результатом исполнения по обслуживанию гарантированных государством займов.";
дополнить пунктом 53-8 следующего содержания:
"53-8. Субсчет 953 "Результат исполнения по поддержке местным исполнительным органом инфраструктуры образования" предназначен для определения результатов исполнения по поддержке местным исполнительным органом инфраструктуры образования.
По окончании финансового года на этом счете отражаются суммы поступлений и расходов. Результаты определяются путем списания в конце года в кредит субсчета 953 остатка по субсчету 623, а в дебет субсчета 953 остатка по субсчету 523.
После списания поступлений и расходов по поддержке местным исполнительным органом инфраструктуры образования на субсчет 953 закрываются субсчета 623 и 523.
Полученный кредитовый остаток по субсчету 953 является результатом исполнения по поддержке местным исполнительным органом инфраструктуры образования.";
приложения 8, 9, 10, 20, 24, 25 и 26 к указанным Правилам изложить в новой редакции, согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6 и 7 к настоящему приказу.
2. Департаменту бюджетного законодательства Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;

Нәтижелері жылдың аяғында 600 қосалқы шоты бойынша қалдықты 900 қосалқы шоттың кредитіне, ал 500 қосалқы шоты бойынша қалдығы 900 қосалқы шоттың дебетіне есептен шығару арқылы анықталады.
Бюджет түсімдері мен шығыстарын 900 қосалқы шотқа есептен шығарғаннан кейін 600 және 500 қосалқы шоттары жабылады.
900 қосалқы шоты бойынша алынған кредит қалдығы бюджеттің атқарылу нәтижесі болып табылады.
Бюджет кодексінің 104-бабына сәйкес жыл басындағы бюджет қаражатының қалдықтары 900 қосалқы шотта қалады.";
53-7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"53-7. 952 "Мемлекет кепілдік берген қарыздарға қызмет көрсету бойынша атқарылу нәтижесі" қосалқы шоты мемлекет кепілдік берген қарыздар бойынша атқарылу нәтижелерін айқындауға арналған. Қаржы жылы аяқталғаннан кейін осы шотта түсімдер мен шығыстардың сомалары көрсетіледі. Нәтижелер жылдың аяғында 622 қосалқы шоты бойынша қалдықты 952 қосалқы шотының кредитіне, ал 522 қосалқы шоты бойынша қалдықты 952 қосалқы шотының дебетіне есептен шығару жолымен айқындалады.
Мемлекет кепілдік берген қарыздарға қызмет көрсету бойынша түсімдер мен шығыстарды 952 қосалқы шотқа есептен шығарғаннан кейін 622 және 522 қосалқы шоттар жабылады.
952 қосалқы шоты бойынша алынған кредиттік қалдық мемлекет кепілдік берген қарыздарға қызмет көрсету бойынша атқарылу нәтижесі болып табылады.";
мынадай мазмұндағы 53-8-тармақпен толықтырылсын:
"53-8. 953 "Жергілікті атқарушы органның білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі атқарылу нәтижесі" қосалқы шоты жергілікті атқарушы органның білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі атқарылу нәтижелерін айқындауға арналған.
Қаржы жылы аяқталғаннан кейін осы шотта түсімдер мен шығыстардың сомалары көрсетіледі. Нәтижелер жылдың аяғында 623 қосалқы шоты бойынша қалдықты 953 қосалқы шотының кредитіне, ал 523 қосалқы шоты бойынша қалдықты 953 қосалқы шотының дебетіне есептен шығару жолымен айқындалады.
Жергілікті атқарушы органның білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі түсімдер мен шығыстарды 953 қосалқы шотқа есептен шығарғаннан кейін 623 және 523 қосалқы шоттар жабылады.
953 қосалқы шоты бойынша алынған кредиттік қалдық жергілікті атқарушы органның білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі атқарылу нәтижесі болып табылады.";
көрсетілген Қағидаларға 8, 9, 10, 20, 24 25 және 26-қосымшалар осы бұйрыққа 1, 2, 3, 4, 5, 6 және 7-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Бюджет заңнамасы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуін;

519
Счет обслуживания гарантированного государством займа
520
КСН Фонда поддержки инфраструктуры образования
521
Счета местных исполнительных органов по поддержке инфраструктуры образования
522
Счет дирекции по реализации пилотного национального проекта в области образования
523
Деньги в расчетах
600
Расчеты по недостачам МБ
700
Остаток денег на конец периода (строка 100 + строка 200 + строки 300, 400 – строка 500 - строки 600, 700)
800
Руководитель уполномоченного органа по исполнению бюджета
_______________ ________________________________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Руководитель структурного подразделения по бюджетному учету
уполномоченного органа по исполнению бюджета
_______________ ________________________________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Примечание:
расшифровка аббревиатур:
КСН – контрольный счет наличности;
РБ – республиканский бюджет;
МБ – местный бюджет;
ФСМС – фонд социального медицинского страхования;
НБ РК –Национальный банк Республики Казахстан.
Приложение 4
к приказу Заместителя
Премьер-Министра
- Министра финансов
Республики Казахстан
от 10 марта 2023 года № 253
Приложение 20
к Правилам ведения
бюджетного учета
форма
_______________________________________
(наименование уполномоченного органа)
Отчет о закрытии операционного дня в Интегрированной информационной системе казначейства за "___" _______ 20 ___ года
Единица измерения: тенге, тиын
Наименование
Остаток на начало года
Входящий остаток
Сальдо
Всего поступлений
Поступления
Возвраты
Переносы
Всего расходов
Расходы
Восстановление
Привлечения/возвраты
А
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
1
По банковской выписке КЦМР
2
Всего
3
КСН РБ
4
КСН МБ – итого
5
в т.ч. по областям
6
РБ
КСН платных услуг
КСН благотворительной помощи
КСН временного размещения денег
КСН целевого финансирования
Счет субъектов квазигосударственного сектора
КСН реконвертации внешнего займа или связанного гранта
КСН трансфертов ФСМС
Счет операторов финансовой и (или) нефинансовой поддержки
7
МБ
КСН платных услуг
КСН благотворительной помощи
КСН временного размещения денег
Счет субъектов квазигосударственного сектора
Счет операторов финансовой и (или) нефинансовой поддержки
Счета местных исполнительных органов по поддержке инфраструктуры образования
8
КСН Национального фонда
9
Депозиты Правительства РК
10
Счет временно свободных бюджетных денег
11
Деньги в расчетах
12
Счет сумм до выяснения
13
Счет Евразийского экономического союза
14
Счет государственных закупок
15
КСН Фонда компенсации потерпевшим
16
Счет вознаграждения на остаток денег, находящихся на едином казначейском счете
18
Счет гарантированного государством займа
19
Счет обслуживания гарантированного государством займа
20
КСН Фонда поддержки инфраструктуры образования
21
Счет дирекции по реализации пилотного национального проекта в области образования
Продолжение таблицы
Остаток ЕКС на конец дня по внутреннему банковскому счету
Остаток ЕКС на конец дня по внешнему банковскому счету
Отклонения между внешним и внутренним счетами
13
14
15
Руководитель уполномоченного органа по исполнению бюджета
_______________ _______________________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Примечание:
расшифровка аббревиатур:
КЦМР – Казахстанский Центр межбанковских расчетов;
КСН – контрольный счет наличности;
РБ – республиканский бюджет;
МБ – местный бюджет;
ФСМС – фонд социального медицинского страхования.
Приложение 5
к приказу Заместителя
Премьер-Министра
- Министра финансов
Республики Казахстан
от 10 марта 2023 года № 253
Приложение 24
к Правилам ведения
бюджетного учета
План счетов бюджетного учета
Номер счетов
Наименование счетов
Номер субсчетов
Наименование субсчетов
1
Денежные средства

519
Мемлекеттік кепілдік берген қарызға қызмет көрсету шоты
520
Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының ҚБШ
521
Білім беру саласындағы пилоттық ұлттық жобаны іске асыру жөніндегі дирекцияның шоты
522
Есеп айырысудағы ақшалар
600
ЖБ жетіспеушіліктері бойынша есеп айырысулар
700
Кезеңнің сонындағы ақша қалдығы (100 жол+200 жол+300, 400 жолдар-500 жол-600, 700- жолдар)
800
Бюджетті атқару жөніндегі
уәкілетті органның басшысы _______________ _________________________
(қолы)       (қолды таратып жазу)
Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның
бюджеттік есепке алу бойынша
құрылымдық бөлімшесінің басшысы ________ _________________________
(қолы)       (қолды таратып жазу)
Ескертпе:
аббревиатуралардың толық жазылуы:
ҚБШ – қолма-қол ақшаны бақылау шоты;
РБ – республикалық бюджет;
ЖБ – жергілікті бюджет;
ӘМСҚ – әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры;
ҚР ҰБ – Қазақстан Республикасының Ұлттық банкі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары -
Қаржы министрінің
2023 жылғы 10 наурыздағы
№ 253 бұйрығына
4 қосымша
Бюджеттік есепке алуды
жүргізу қағидаларына
20-қосымша
нысан
___________________________ (уәкілетті органның атауы)
Қазынашылықтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінде операциялық күннің жабылуы туралы есеп 20___жылғы "____" ______________
Өлшем бірлігі: теңге, тиын
Атауы
Жыл басын дағы қалдық
Кіретін қал дық
Сальдо
Барлық түсім дер
Түсімдер
Қайта рулар
Тасымал дар
Барлық шығыстар
Шығыстар
Қалпына келтіру
Тарту/
қайтарулар
А
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
1
ҚБАЕО-ның банк көшірме жазбасы бойынша
2
Барлығы
3
РБ ҚБШ
4
ЖБ ҚБШ – жиыны
5
оның ішінде, облыстар бойынша
6
РБ
Ақылы қызметтердің ҚБШ
Қайырымдылық көмектің ҚБШ
Ақшаларды уақытша орналастыру ҚБШ
Нысаналы қаржыландыру ҚБШ
Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шоты
Сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастау ҚБШ
ӘМСҚ трансферттердің ҚБШ
Операторлардың қаржылық және (немесе) қаржылық емес қолдау шоты
7
ЖБ
Ақылы қызметтердің ҚБШ
Қайырымдылық көмектің ҚБШ
Ақшаларды уақытша орналастыру ҚБШ
Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шоты
Операторлардың қаржылық және (немесе) қаржылық емес қолдау шоты
8
Ұлттық қордың ҚБШ
9
ҚР Үкіметінің депозиттері
10
Уақытша бос бюджеттік ақшалар шоты
11
Есептердегі ақша
12
Анықтауға дейінгі сомалар шоты
13
Еуразиялық экономикалық одақтың шоты
14
Мемлекеттік сатып алу шоты
15
Жәбірленушілерге өтемақы қорының ҚБШ
16
Бірыңғай қазынашылық шотындағы ақша қалдығына сыйақы шоты
18
Мемлекеттік кепілдік берген қарыз шоты
19
Мемлекеттік кепілдік берген қарызға қызмет көрсету шоты
20
Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының ҚБШ
21
Білім беру саласындағы пилоттық ұлттық жобаны іске асыру жөніндегі дирекцияның шоты
Кестенің жалғасы
Ішкі банктік шот бойынша күн соңындағы БҚШ қалдығы
Сыртқы банктік шот бойынша күн соңындағы БҚШ қалдығы
Ішкі және сыртқы шоттар арасындағы ауытқулар
13
14
15
Бюджетті атқару жөніндегі
уәкілетті органның басшысы ____________ _________________________
(қолы)       (қолды таратып жазу
Ескертпе:
аббревиатуралардың толық жазылуы:
ҚБАЕО – Қазақстан банкаралық есеп айырысу орталығы;
ҚБШ – қолма-қол ақшаны бақылау шоты;
РБ – республикалық бюджет;
ЖБ – жергілікті бюджет;
ӘМСҚ – әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары -
Қаржы министрінің
2023 жылғы 10 наурыздағы
№ 253 бұйрығына
5-қосымша
Бюджеттік есепке алуды
жүргізу қағидаларына
24-қосымша
Бюджеттік есепке алу шоттарының жоспары
Шоттардың нөмірі
Шоттардың атауы
Қосалқы шоттардың нөмірі
Қосалқы шоттардың атауы
1
Ақшалай қаражат