О некоторых вопросах базовых ставок налога на земли выделенные под автостоянки (паркинги)
Решение внеочередной ХХV сессии маслихата города Алматы VII созыва от 12 сентября 2022 года № 155. Зарегистрировано Министерством юстиции Республики Казахстан 12 сентября 2022 года № 29511. Утратило силу решением внеочередной XL сессии маслихата города Алматы VIII созыва от 30 декабря 2025 года № 274
Сноска. Утратило силу решением внеочередной XL сессии маслихата города Алматы VIII созыва от 30.12.2025 № 274 (вводится в действие с 01.01.2026).
В соответствии со статьей 505, с пунктом 3 статьи 509 Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)", подпунктом 13) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", маслихат города Алматы РЕШИЛ:
1. Установить категории автостоянок (паркингов) в городе Алматы, согласно приложению 1 к настоящему решению.
2. Установить размер базовых ставок налога на земли выделенные под автостоянки (паркинги) в зависимости от категории автостоянок (паркингов), согласно приложению 2 к настоящему решению.
3. Признать утратившими силу следующие решения маслихата города Алматы:
1) решение маслихата города Алматы от 29 февраля 2012 года № 12 "О некоторых вопросах базовых ставок налога на земли выделенные под автостоянки (паркинги)" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 930);
2) решение маслихата города Алматы от 24 января 2018 года № 190 "О внесении дополнения в решение III сессии маслихата города Алматы V созыва от 29 февраля 2012 года № 12 "О некоторых вопросах базовых ставок налога на земли, выделенные под автостоянки (паркинги)" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 1450).
4. Настоящий решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Секретарь маслихата города Алматы С. Канкуров
Приложение 1
к решению маслихата
города Алматы
от 12 сентября 2022 года № 155
Категории автостоянок (паркингов) в городе Алматы
п/п№
Типы и виды автостоянок (паркингов)
Назначение автостоянок (паркингов)
Целевое назначение земельного участка в соответствии с классификатором земель города Алматы
Категория автостоянок (паркинга)
1.
Служебные автостоянки (паркинги)
Хранение автотранспортных средств, принадлежащих физическим и юридическим лицам, на бесплатной основе
Для эксплуатации и обслуживания автостоянок (паркингов)
I категория
2.
Штрафные автостоянки
Хранение автотранспортных средств на штрафных автостоянках
Для эксплуатации и обслуживания автостоянок (паркингов)
3.
Парковки транспортных средств маломобильных групп населения и велотранспорта
Хранение автотранспортных средств маломобильных групп населения и велотранспорта
Для эксплуатации и обслуживания автостоянок (паркингов)
4.
Автостоянки (паркинги), парковочные места которые расположены в цокольных и (или) подземных уровнях зданий и являющихся неотъемлемой составляющей частью таких зданий
Хранение автотранспортных средств, принадлежащих физическим и юридическим лицам, на платной и бесплатной основе
Для эксплуатации и обслуживания здания строения, сооружения с автостоянкой (паркингом)
II категория
5.
Многоуровневые, автостоянки (паркинги) связанные с капитальным строительством с постоянно закрепленными местами
Хранение автотранспортных средств, принадлежащих физическим и юридическим лицам, с ежегодной фиксированной оплатой
Для эксплуатации и обслуживания многоуровневой автостоянки (паркинга)
5-1.
Автостоянки (площадочного типа) принадлежащие физическим и юридическим лицам, индивидуальным предпринимателями оснащенные:
- парковочным оборудованием для закрытых парковок с реализацией функций аварийного открывания шлагбаумов в случае чрезвычайных ситуаций, связанных с потерей энергоснабжения;
- центром управления и мониторинга состояния парковки и парковочного оборудования, с наличием у оператора единого телефонного номера технической поддержки, с не менее чем 3 линиями;
- системой видеофиксации государственных номерных знаков автотранспортных средств, заезжающих и выезжающих с парковки с функцией автоматического распознавания с возможностью передачи информации в централизованную биллинговую систему по защищенному каналу связи в процессинговый центр органов внутренних дел;
- системой передачи парковочных транзакций в режиме онлайн в фискальные органы Республики Казахстан и центральную биллинговую систему
Краткосрочное хранение автотранспортных средств, принадлежащих физическим и юридическим лицам, индивидуальным предпринимателям на платной основе по утвержденному тарифу
Для эксплуатации и обслуживания автостоянок (паркингов)
6.
Надземные автостоянки (паркинги) открытого типа с постоянно закрепленными местами
Хранение автотранспортных средств, принадлежащих физическим и юридическим лицам, с фиксированной ежегодной оплатой
Для эксплуатации и обслуживания автостоянок (паркингов)
III категория
7.
Автостоянки (паркинги), где в течении суток на одном месте паркуются несколько машин и используется суточный или часовой тариф
Краткосрочное хранение автотранспортных средств, принадлежащих физическим и юридическим лицам, на платной основе по утвержденному тарифу
Для эксплуатации и обслуживания автостоянок (паркингов)
IV категория
Приложение 2
к решению маслихата
города Алматы
от 12 сентября 2022 года № 155
Размер базовых ставок налога на земли выделенные под автостоянки
(паркинги) в зависимости от категории автостоянок (паркингов)
Категория автостоянки (паркинга)
Базовая налоговая ставка за один квадратный метр на землю города Алматы, за исключением земель, занятых жилищным фондом, в том числе строениями и сооружениями при нем (тенге)
Размер увеличения базовых ставок на земли выделенные под автостоянки (паркинги) в соответствии со статьей 509 Налогового кодекса (раз)
Базовая налоговая ставка на земли города Алматы, выделенные под автостоянки (паркинги), с учетом размера увеличения в тенге
I
категория
28,95
1
28,95
II
категория
28,95
2

Автотұрақтар (паркингтер) үшін бөлінген жерлерге салынатын базалық салық мөлшерлемесінің кейбір мәселелері туралы
VII сайланған Алматы қаласы мәслихатының кезектен тыс ХХV сессиясының 2022 жылғы 12 қыркүйектегі № 155 шешiмi. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 12 қыркүйекте № 29511 болып тіркелді. Күші жойылды - VIII сайланған Алматы қаласы мәслихатының кезектен тыс XL сессиясының 2025 жылғы 30 желтоқсандағы № 274 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - VIII сайланған Алматы қаласы мәслихатының кезектен тыс XL сессиясының 30.12.2025 № 274 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)" Қазақстан Республикасы Кодексінің 505-бабына, 509-бабының 3-тармағына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 13) тармақшасына сәйкес, Алматы қаласының мәслихаты ШЕШТІ:
1. Осы шешімнің 1-қосымшасына сәйкес Алматы қаласындағы автотұрақтардың (паркингтердің) санаты белгіленсін.
2. Осы шешімнің 2-қосымшасына сәйкес автотұрақтардың (паркингтердің) санатына қарай автотұрақтар (паркингтер) үшін бөлінген жерлерге салынатын базалық салық мөлшерлеменің мөлшері белгіленсін.
3. Алматы қаласы мәслихатының мынадай шешімдерінің күші жойылды деп танылсын:
1) "Автотұрақтар (паркингтер) үшін бөлінген жерлерге салынатын базалық салық ставкаларының кейбір мәселелері туралы" Алматы қаласы мәслихатының 2012 жылғы 29 ақпандағы № 12 шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 930 болып тіркелген);
2) "V сайланған Алматы қаласы мәслихатының III сессиясының "Автотұрақтар (паркингтер) үшін бөлінген жерлерге салынатын базалық салық ставкасының кейбір мәселелері туралы" 2012 жылғы 29 ақпандағы № 12 шешіміне толықтыру енгізу туралы" Алматы қаласы мәслихатының 2018 жылғы 24 қаңтардағы № 190 шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1450 болып тіркелген).
4. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Алматы қаласы мәслихатының хатшысы С. Канкуров
Алматы қаласы
мәслихатының
2022 жылғы 12 қыркүйектегі
№ 155 шешіміне
1-қосымша
Алматы қаласындағы автотұрақтардың (паркингтердің) санаттары
р/с
Автотұрақтардың (паркингтердің) типтері және түрлері
Автотұрақтардың (паркингтердің) мақсаты
Алматы қаласындағы нысаналы мақсат жіктемесіне сәйкес жер учаскесінің нысаналы мақсаты
Автотұрақтар дың (паркинг
тердің) санаты
1.
Қызметтік автотұрақтар (паркингтер)
Жеке және заңды тұлғаларға тиесілі автокөліктерді тегін негізде сақтау
Автотұрақтарды (паркингтерді) пайдалану және қызмет көрсету
I санат
2.
Айып автотұрақтары
Көлік құралдарын айып автотұрақтарында сақтау
Автотұрақтарды (паркингтерді) пайдалану және қызмет көрсету
3.
Аз қозғалатын (мүгедектер) топтардың көлік құралдарын және велотранспортты қоятын орындар
Аз қозғалатын (мүгедектер) топтардың көлік құралдарын және велотранспортты сақтау
Автотұрақтарды (паркингтерді) пайдалану және қызмет көрсету
4.
Ғимараттардың цокольді және (немесе) жерасты деңгейінде орналасқан және (немесе) көзделген және осындай ғимараттардың ажырамас құрамдас бөлігі болып табылатын автотұрақтар (паркингтер)
Жеке және заңды тұлғаларға тиесілі көлік құралдарын ақылы және тегін негізде сақтау
Автотұрағы (паркингі) бар ғимаратты, құрылысты пайдалану және қызмет көрсету
II санат
5.
Тұрақты орындары белгіленген күрделі құрылыспен байланысты көп деңгейлі автотұрақтар (паркингтер)
Жыл сайын белгіленген төлем төлейтін жеке және заңды тұлғаларға тиесілі көлік құралдарын сақтау
Көп деңгейлі автотұрақтарды (паркингтерді) пайдалану және қызмет көрсету
5-1.
Мыналармен жабдықталған жеке және заңды тұлғаларға, жеке кәсіпкерлерге тиесілі автотұрақтар (алаң түріндегі):
- энергиямен жабдықтауды жоғалтумен байланысты төтенше жағдайларда шлагбаумдарды апат жағдайында ашу мүмкіндігі бар жабық тұрақтарға арналған тұрақ жабдығымен;
- операторда тұрақтар мен тұрақ жабдықтарының жағдайын бақылау және басқару орталығымен кемінде 3 желісі бар техникалық қолдау орталығының бірегей телефон нөмірінің болуы;
- тұраққа кіретін және шығатын автокөлік құралдарының мемлекеттік нөмірлерін бейне бақылау жүйесімен, оларды автоматты түрде тану, ақпаратты ішкі істер органдарының процессингтік орталығына қорғалған арна бойынша орталықтандырылған биллингтік жүйесіне беру мүмкіндігімен;
- Қазақстан Республикасының қазыналық органдары мен орталық биллингтік жүйесіне онлайн режимінде тұрақ транзакцияларын беру жүйесімен
Бекітілген тариф бойынша ақылы негізде жеке және заңды тұлғаларға, жеке кәсіпкер-лерге тиесілі автокөлік құралдарын қысқа мерзімге қою
Автотұрақтарды (паркингтерді) пайдалану және оларға қызмет көрсету үшін
6.
Тұрақты орындары белгіленген ашық типтегі жерүсті автотұрақтары (паркингтері)
Жыл сайын белгіленген төлем төлейтін жеке және заңды тұлғаларға тиесілі көлік құралдарын сақтау
Автотұрақтарды (паркингтерді) пайдалану және қызмет көрсету
III санат
7.
Тәулік бойы бір орынға бірнеше көлік қойылатын және сағаттық немесе тәуліктік тариф қолданатын автотұрақтар (паркингтер)
Бекітілген тариф бойынша ақылы негізде жеке және заңды тұлғаларға тиесілі көлік құралдарын қысқа мерзімде сақтау
Автотұрақтарды (паркингтерді) пайдалану және қызмет көрсету
IV санат
Алматы қаласы
мәслихатының
2022 жылғы 12 қыркүйектегі
№ 155 шешіміне
2-қосымша
Автотұрақтардың (паркингтердің) санатына қарай автотұрақтар (паркингтер)
үшін бөлінген жерлерге салынатын базалық салық мөлшерлеменің мөлшері
Автотұрақтардың (паркингтердің) санаты
Тұрғын үй қоры, оның ішінде оның жанындағы құрылыстар мен құрылысжайлар алып жатқан жерді қоспағанда, Алматы қаласының жеріне бір шаршы метр үшін базалық салықтық мөлшерлеме (теңге)
Салық кодексінің 509-бабына сәйкес автотұрақтар (паркингтер) үшін бөлінген жерлерге базалық мөлшерлемелерді ұлғайту мөлшері (есе)
Теңгемен ұлғайту мөлшерін ескере отырып, автотұрақтар (паркингтер) үшін бөлінген Алматы қаласының жерлеріне базалық салық мөлшерлемесі
I санат
28,95
1
28,95
II санат
28,95
2