Об утверждении Методики проведения бонитировки почв
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 26 октября 2022 года № 342. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 октября 2022 года № 30350.
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
В соответствии с подпунктом 4-12) пункта 1 статьи 14 Земельного кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Методику проведения бонитировки почв.
2. Комитету по управлению земельными ресурсами Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
Е. Карашукеев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Утверждена приказом
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 26 октября 2022 года № 342
Методика проведения бонитировки почв
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Методика проведения бонитировки почв (далее – Методика) разработана в соответствии с подпунктом 4-12) пункта 1 статьи 14 Земельного Кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс) и применяется при проведении бонитировки почв.
2. В настоящей Методике используются следующие основные понятия:
1) Исключен приказом Министра сельского хозяйства РК от 29.02.2024 № 82 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2) земельный участок – выделенная в замкнутых границах часть земли, закрепляемая в установленном Кодексом порядке за субъектами земельных отношений;
3) бонитет почвы – интегральная оценка производительности почвы;
4) бонитировка почв – сравнительная оценка качества почв и естественной производительной способности сельскохозяйственных угодий.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным приказом Министра сельского хозяйства РК от 29.02.2024 № 82 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Проведение бонитировки почв
3. Бонитировка почв является составной частью государственного земельного кадастра.
Бонитировка почв осуществляется Республиканским государственным предприятием на праве хозяйственного ведения "Государственный институт проведения работ по обследованию земель" Комитета по управлению земельными ресурсами Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения).

Топырақты бонитерлеуді жүргізу әдістемесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2022 жылғы 26 қазандағы № 342 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 28 қазанда № 30350 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз
Қазақстан Республикасы Жер кодексінің 14-бабы 1-тармағының 4-12) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Топырақты бонитерлеуді жүргізу әдістемесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Жер ресурстарын басқару комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
Е. Карашукеев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2022 жылғы 26 қазандағы
№ 342 бұйрығымен
бекітілген
Топырақты бонитерлеуді жүргізу әдістемесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Топырақты бонитирлеуді жүргізу әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) Қазақстан Республикасы Жер кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 14-бабы 1-тармағының 4-12) тармақшасына сәйкес әзірленді және топыраққа бонитирлеу жүргізу кезінде қолданылады.
2. Осы Әдістемеде мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) алып тасталды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 29.02.2024 № 82 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
2) жер учаскесi – Кодексте белгіленген тәртіппен жер қатынастары субъектілеріне бекітіліп берілетін, тұйық шекара ішінде бөлінген жер бөлігі;
3) топырақ бонитеті – топырақ өнімділігін интегралды бағалау;
4) топырақты бонитирлеу – топырақтың сапасын және ауыл шаруашылығы алқаптарының табиғи өнімділік қабілетін салыстырмалы бағалау.
2-тарау. Топыраққа бонитирлеу жүргізу
3. Топырақты бонитирлеу мемлекеттік жер кадастрының құрамдас бөлігі болып табылады.
Топырақты бонитирлеуді "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Жер ресурстарын басқару комитетінің "Жерлерге зерттеп-қарау жұмыстарын жүргізу мемлекеттік институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны (бұдан әрі – Шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорын) жүзеге асырады.

Сноска. Пункт 3 – в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 24.06.2025 № 205 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Бонитировке почв подлежат сельскохозяйственные угодья (пашня, залежь, земли, занятые многолетними насаждениями, сенокосы и пастбища), находящиеся в составе земель сельскохозяйственного назначения и земель промышленности, транспорта, связи, обороны и иного несельскохозяйственного назначения, расположенных вне населенных пунктов, независимо от принадлежности по форме собственности и форм хозяйствования на них.
Сноска. Пункт 4 – в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 24.06.2025 № 205 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Бонитировка почв проводится по 100 балльной шкале для соответствующих сельскохозяйственных угодий.
6. За административно-территориальную единицу выполнения предстоящих работ по проведению бонитировки почв принимается сельский округ, состоящий из одного или нескольких учетных кварталов.
7. Бонитировка почв выполняется в границах сельского округа (учетного квартала).
Проведение бонитировки почв включает три этапа:
1) подготовительные работы;
2) полевые работы;
3) камеральные работы.
Параграф 1. Подготовительные работы
8. Подготовительные работы включают:
1) сбор и анализ материалов прошлых лет почвенного обследования, бонитировки почв и планов землепользования объекта, при котором устанавливается степень их пригодности для дальнейшего использования, определяется необходимость использования материалов и объемов предстоящих работ;
2) изготовление копии почвенной карты с нанесением всех имеющихся разрезов с химическими анализами, в том числе пункты мониторинговых наблюдений;
3) нанесение на копию почвенной карты границ контуров сельскохозяйственных угодий при их изменении по материалам инвентаризации земель;
4) предварительное нанесение мест отбора проб почв.
8-1. В период подготовительных работ до начала полевых работ Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения получает разрешение на использование земельного участка для изыскательских работ в соответствии с Правилами оказания государственной услуги "Выдача разрешения на использование земельного участка для изыскательских работ", утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 1 октября 2020 года № 301 "Об утверждении Правил по оказанию государственных услуг в сфере земельных отношений" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 21366).
Сноска. Параграф 1 дополнен пунктом 8-1 в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства РК от 24.06.2025 № 205 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 24.06.2025 № 205 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Топырақты бонитирлеуге меншік нысанына және оларға шаруашылық жүргізу нысанына тиесілілігіне қарамастан, барлық ауыл шаруашылығы алқаптары (егістіктер, тыңайған жерлер, көпжылдық екпелер алып жатқан жерлер, шабындықтар мен жайылымдар), елді мекендерден тыс орналасқан ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер мен өнеркәсіп, көлік, байланыс, қорғаныс және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жерлер жатады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 24.06.2025 № 205 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Топырақты бонитирлеу тиісті ауыл шаруашылығы алқаптары үшін 100 балдық шәкіл бойынша жүргізіледі.
6. Топыраққа бонитирлеу жүргізу жөніндегі алдағы жұмыстарды орындауда әкiмшiлiк-аумақтық бірлік ретінде бiр немесе бiрнеше есептіккварталдан тұратын ауылдық округ алынады.
7. Топырақты бонитирлеу ауылдық округтің (есептік кварталдың) шекараларында жүргізіледі.
Топыраққа бонитирлеу жүргізу үш кезеңді қамтиды:
1) дайындық жұмыстары;
2) далалық жұмыстар;
3) камералық жұмыстар.
1-параграф. Дайындық жұмыстары
8. Дайындық жұмыстары мыналарды қамтиды:
1) өткен жылдардағы топырақтық зерттеп-қарау, топырақты бонитирлеу материалдарын және объектінің жер пайдалану жоспарларын жинау және талдау, онда одан әрі пайдалану үшін олардың жарамдылығы дәрежесі белгіленеді, материалдарды пайдалану қажеттігі мен алдағы жұмыстардың көлемі айқындалады;
2) бақылау пункттерін қоса алғанда, химиялық талдаулары, оның ішінде мониторингтік байқау пункттері бар қолда бар барлық кескіндерді түсіре отырып, топырақ картасының көшірмесін дайындау;
3) жерлерді түгендеу материалдары бойынша ауыл шаруашылығы алқаптарының шекаралары өзгерген кезде оларды топырақ картасының көшірмесіне енгізу;
4) топырақ сынамаларын іріктеп алу орындарын алдын ала түсіру.\
8-1. Дала жұмыстары басталғанға дейінгі дайындық жұмыстары кезеңінде Шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорын "Жер қатынастары саласындағы мемлекеттік қызметтерді көрсету жөніндегі қағидаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 1 қазандағы № 301 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21366 болып тіркелген) бекітілген "Іздестіру жұмыстарын жүргізу үшін жер учаскелерін пайдалануға рұқсат беру" мемлекеттік қызметін көрсету қағидаларына сәйкес іздестіру жұмыстары үшін жер учаскесін пайдалануға рұқсат алады.
Ескерту. 8-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 24.06.2025 № 205 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

9. Бонитировка почв проводится в масштабе 1 000-100 000. Масштаб устанавливается в зависимости от целевого назначения, специализации хозяйства, интенсивности использования земель и сложности почвенного покрова.
10. Изменения свойств и признаков почв, обусловленные изменением факторов почвообразования и антропогенным воздействием, требуют периодического обновления материалов бонитировки почв.
11. Обновлению бонитировки почв подлежат следующие материалы:
1) достигшие давности периода обследования для неорошаемых – 10-15 (десять – пятнадцать) лет, орошаемых земель – 10 (десять) лет;
2) если основой для составления почвенной карты служил контурный план землепользования;
3) сельских округов, в которых на значительных площадях проведена коренная мелиорация (осушение, орошение) не менее двухлетнего периода, а также хозяйств, где в период последних 3-5 (три – пять) лет имели место интенсивные процессы эрозии;
4) сельских округов, в которых за последние 3-5 (три – пять) лет произошли переводы (трансформации) сельскохозяйственных угодий из одного вида в другой;
5) сельских округов, в наличии которых имеется картограмма бонитировки почв, но отсутствуют приложения (пояснительной записки, данных лабораторных анализов).
12. По результатам изучения и анализа материалов предыдущих обследований составляется список объектов, на территории которых планируется проведение бонитировки почв в текущем и последующем годах.
13. В список объектов заносятся следующие данные:
1) название сельского округа (номер учетного квартала) и административного района;
2) год обследования и название организации, выполнявшей работы;
3) краткая характеристика материалов бонитировки (тип основы, на которой было выполнено обследование, наличие или отсутствие пояснительной записки, картограммы бонитировки почв, данных лабораторных химических анализов почв);
4) сведения о состоянии земель сельского округа (площадь и состав сельскохозяйственных угодий), изменения и перевод (трансформация) сельскохозяйственных угодий из одного вида в другой, проведение мероприятий по мелиорации, проявление негативных процессов, в том числе эрозии, засоления;
5) площади земель, на которых планируется проведение бонитировки почв;
6) объем и сроки проведения работ.
14. Первоочередными объектами проведения бонитировки почв являются учетные кварталы с наличием основных массивов пашни, пригородные зоны, территории с проявлением негативных процессов (засоление, эрозия). Учитывается год последнего проведения бонитировки почв, полнота и качество имеющихся материалов.

9. Топырақты бонитерлеу 1 000-100 000 масштабта жүргізіледі. Масштаб шаруашылықтың мақсатына, мамандануына, жерді пайдалану қарқындылығына және топырақ жамылғысының күрделілігіне байланысты белгіленеді.
10. Топырақ түзілу факторларының өзгеруіне және антропогендік әсерге негізделген топырақ қасиеттері мен белгілерінің өзгеруі топырақты бонитирлеу материалдарын кезең-кезеңмен жаңартуды қажет етеді.
11. Топырақты бонитирлеуді жаңартуға мынадай материалдар жатады:
1) зерттеп-қарау кезеңінің мерзімі жеткендер: суарылмайтын жерлер үшін – 10-15 (он – он бес) жыл, суармалы жерлер үшін – 10 (он) жыл;
2) топырақ картасын жасауға жер пайдаланудың контурлық жоспары негіз болғанда;
3) елеулі алаңдары екі жылдан кем емес кезеңде түбегейлі мелиорацияға (құрғату, суару) ұшыраған ауылдық округтер, сондай-ақ соңғы 3-5 (үш – бес) жыл ішінде қарқынды эрозия процестері болған шаруашылықтар;
4) соңғы 3-5 (үш – бес) жылда ауыл шаруашылығы алқаптарын бір түрден екінші түрге ауыстыру (трансформациялау) жүргізілген ауылдық округтер;
5) топырақты бонитирлеу картограммасы бар, бірақ қосымшалары (түсіндірме жазба, зертханалық талдау деректері) жоқ ауылдық округтер.
12. Алдыңғы зерттеп-қарау материалдарын зерделеу және талдау нәтижелері бойынша ағымдағы және одан кейінгі жылдары аумағында топырақты бонитерлеу жүргізу жоспарланған объектілердің тізімі жасалады.
13. Объектілер тізіміне мынадай деректер енгізіледі:
1) ауылдық округтің (есептік кварталдың нөмірі) және әкімшілік ауданның атауы;
2) зерттеп-қарау жылы және жұмысты орындаған ұйымның атауы;
3) бонитирлеу материалдарының қысқаша сипаттамасы (зерттеп-қарау орындалған негіздің типі, түсіндірме жазбаның, топырақты бонитерлеу картограммасының, топырақтың зертханалық химиялық талдаулары деректерінің болуы немесе болмауы);
4) ауылдық округ жерлерінің жай-күйі туралы мәліметтер (ауыл шаруашылығы алқаптарының ауданы мен құрамы), ауыл шаруашылығы алқаптарының бір түрден екінші түрге өзгеруі және ауысуы (трансформациясы), мелиорация жөніндегі іс-шараларды жүргізу, теріс процестердің, оның ішінде эрозияның, тұзданудың байқалуы;
5) топырағына бонитирлеу жүргізу жоспарланып отырған жерлер алаңдары;
6) жұмыстардың көлемі мен жүргізу мерзімдері.
14. Егістік алаптарының негізгі массивтері бар есептік кварталдар, қала маңындағы аумақтар, жағымсыз процестер (тұздану, эрозия) пайда болған аумақтар топыраққа бонитирлеу жүргізілетін бірінші кезектегі объектілер болып табылады. Топыраққа бонитирлеу жүргізілген соңғы жыл, қолда бар материалдардың толықтығы мен сапасы ескеріледі.

Параграф 2. Полевые работы
19. В процессе полевых работ производится:
1) закладка прикопок глубиной 50 (пятьдесят) сантиметров (далее – см) с нанесением их местоположения на картографическую основу.
Географические координаты заложенных прикопок определяются при помощи глобальной системы позиционирования.
Количество прикопок на неорошаемой пашне на 100 (сто) гектаров составляет 2 (две) штуки, на орошаемой пашне – 6 (шесть) штук;
2) отбор образцов почв на лабораторные исследования из слоя 0-50 см весом 250 (двести пятьдесят) грамм (в зависимости от количества почвенных горизонтов отбираются 1-3 образца).
Отобранные на лабораторные исследования образцы почв снабжаются этикетками, в которых указываются: название объекта (сельского округа, номер учетного квартала), номер прикопки, фамилия, имя, отчество (при его наличии) исполнителя, дата отбора;
3) ведение полевого дневника по форме согласно приложению 1 к настоящей Методике;
4) заполнение ведомости образцов почв по форме согласно приложению 1-1 к настоящей Методике, сдаваемых в лабораторию для проведения анализа.
Сноска. Пункт 19 с изменениями, внесенными приказом Министра сельского хозяйства РК от 24.06.2025 № 205 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 3. Камеральные работы
20. В процессе камеральных работ производится:
1) обработка результатов лабораторных исследований образцов почв;
2) расчет баллов бонитета по почвенным разновидностям;
3) расчет среднего балла бонитета по сельскохозяйственным угодьям;
4) составление картограммы баллов бонитета почв объекта (учетного квартала);
5) составление пояснительной записки.
Сноска. Пункт 20 с изменением, внесенным приказом Министра сельского хозяйства РК от 24.06.2025 № 205 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. Лабораторные исследования образцов почв проводятся в стационарных лабораториях для последующего расчета балла бонитета с учетом физических и химических свойств почв в целях обеспечения объективной и достоверной информацией о качественном состоянии сельскохозяйственных угодий.
В образцах почв определяется процентное содержание гумуса в слое от 0 до 50 см. При этом дополнительно назначаются анализы на засоление, солонцеватость (натрий поглощенный), емкость поглощения и сумму поглощенных оснований.
22. Балл бонитета по почвенным разновидностям определяется по средневзвешенному содержанию гумуса в процентах в слое от 0 до 50 см. Если из почвенной прикопки отобрано по два образца, то средневзвешенное содержание гумуса рассчитывается по следующей формуле:
где:

2-параграф. Дала жұмыстары
19. Далалық жұмыстар процесінде мыналар жүзеге асырылады:
1) 50 (елу) сантиметр (бұдан әрі – см) тереңдікте қазындылар жасалып, олардың орналасқан жерлерін картографиялық негізге түсіру.
Жасалған қазындылардың географиялық координаттары жаһандық позициялау жүйесі арқылы анықталады.
Суарылмайтын егістіктегі қазындылар саны 100 (бір жүз) гектарға 2 (екі) дананы, суармалы егістікте 6 (алты) дананы құрайды;
2) зертханалық зерттеулер жүргізу үшін 0-50 см қабаттан салмағы 250 (екі жүз елу) грамм топырақ үлгілерін алу (топырақ қат-қабаттарының санына байланысты 1-3 үлгі алынады).
Зертханалық зерттеу үшін алынған топырақ үлгілері заттаңбалармен жарақталады, оларда мыналар көрсетіледі: объектінің (ауылдық округтің, есептік кварталдың нөмірі) атауы, қазынды нөмірі, орындаушының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, іріктеп алу күні;
3) осы Әдістемеге 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша далалық күнделік жүргізу;
4) осы Әдістемеге 1-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша талдау жүргізу үшін зертханаға тапсырылатын топырақ үлгілерінің ведомосін толтыру.
Ескерту. 19-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 24.06.2025 № 205 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-параграф. Камералдық жұмыстар
20. Камералдық жұмыстар процесінде мыналар орындалады:
1) топырақ үлгілерінің зертханалық зерттеу нәтижелерін өңдеу;
2) топырақ түрлері бойынша бонитет балдарын есептеу;
3) ауыл шаруашылығы алқаптары бойынша орташа бонитет балын есептеу;
4) объект (есептік квартал) топырағының бонитет балдарының картограммасын жасау;
5) түсіндірме жазба жасау.
Ескерту. 20-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 24.06.2025 № 205 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. Ауыл шаруашылығы алқаптарының сапалық жай-күйі туралы объективті және дұрыс ақпаратпен қамтамасыз ету мақсатында топырақтың физикалық-химиялық қасиеттерін ескере отырып, кейін бонитет балын есептеу үшін топырақ үлгілерінің зертханалық зерттеулері стационарлық зертханаларда жүргізіледі.
Топырақ үлгілерінде 0-ден 50 см-ге дейінгі қабаттағы қарашіріктің пайыздық мөлшері анықталады. Бұл ретте тұздануына, сортаңдауына (сіңірілген натрий), сіңіру сыйымдылығына және сіңірілген негіздер қосындысына қосымша талдаулар тағайындалады.
22. Топырақ түрлері бойынша бонитет балы 0-ден 50 см-ге дейінгі қабаттағы орташа өлшенген қарашіріктің пайыздық мөлшері бойынша анықталады. Егер топырақ қазындысынан екі үлгіден алынса, онда орташа өлшенген қарашірік мөлшері мынадай формула бойынша есептеледі:
мұнда:

Гср – средневзвешенное содержание гумуса в слое от 0 до 50 см;
Г1 – содержание гумуса в процентах в первом слое (А или А пах);
Г2 – содержание гумуса в процентах во втором слое (от А или А пах до 50 см).
23. По всем почвенным разновидностям рассчитываются баллы бонитета по средним показателям.
Расчет балла бонитета по почвенным разновидностям определяется по следующим формулам:
где:
Б1 – исходный балл бонитета богарной пашни, залежи, пастбищных и сенокосных угодий;
Б2 – исходный балл бонитета орошаемой пашни;
Г – средневзвешенное содержание гумуса в слое от 0 до 50 см.
24. В качестве эталонного содержания гумуса для зоны богарного (неорошаемого) земледелия принимается содержание гумуса в слое от 0 до 50 см равное 7 (семи) процентам (далее – %), для зоны орошаемого земледелия равное 2,5 (двум целым пять десятых) %.
25. Если оцениваемая почва не обладает отрицательными свойствами, то балл по гумусу является окончательным баллом бонитета для данной разновидности.
26. Если почва обладает отрицательными свойствами, то балл по гумусу умножается на поправочные коэффициенты по отрицательным свойствам, которые берутся из лабораторных анализов (солонцеватость, засоленность) или из ранее полученных расчетов (защебненность, каменистость, гидроморфность).
27. Окончательный балл бонитета для почв богарного (неорошаемого) земледелия рассчитывается путем последовательного умножения исходного балла по гумусу на поправочные коэффициенты.
При наличии в почвах отрицательных свойств балл бонитета рассчитывается по формуле:
Б = Б1 × КNa × КMg × Ксол × Кщеб × Кгидр,
где:
Б – балл бонитета почвы;
Б1 – исходный балл бонитета богарной пашни, залежи, пастбищных и сенокосных угодий;
KNa – поправочный коэффициент на содержание поглощенного натрия согласно приложению 2 к настоящей Методике (далее – поправочный коэффициент на содержание поглощенного натрия);
KMg – поправочный коэффициент на содержание поглощенного магния согласно приложению 3 к настоящей Методике (далее – поправочный коэффициент на содержание поглощенного магния);
Kсол – поправочный коэффициент на засоленность почв согласно приложению 4 к настоящей Методике (далее – поправочный коэффициент на засоленность почв);
Кщеб – поправочный коэффициент на защебненность или каменистость согласно приложению 5 к настоящей Методике (далее – поправочный коэффициент на защебненность или каменистость);
Кгидр – поправочный коэффициент на гидроморфность согласно приложению 6 к настоящей Методике (далее – поправочный коэффициент на гидроморфность).

Қор – 0-ден 50 см-ге дейінгі қабаттағы қарашіріктің орташа өлшенген мөлшері;
Қ1 – бірінші қабаттағы қарашіріктің пайыздық мөлшері (А немесе Ажыр);
Қ2 – екінші қабаттағы қарашіріктің пайыздық мөлшері (А немесе Ажыр 50 см-ге дейін).
23. Барлық топырақ түрлері үшін бонитет балдары орташа көрсеткіштер бойынша есептеледі.
Топырақ түрлері үшін бонитет балын есептеу мынадай формула бойынша анықталады:
мұнда:
Б1 – тәлімі егістік, тыңайған жер, жайылымдық және шабындық алқаптар бонитетінің бастапқы балы;
Б2 – суармалы егістік бонитетінің бастапқы балы;
Қ – 0-ден 50 см-ге дейінгі қабаттағы қарашіріктің орташа өлшенген мөлшері.
24. 0-ден 50 см-ге дейінгі қабаттағы қарашіріктің құрамы тәлімі (суарылмайтын) егіншілік аймағы үшін қарашіріктің эталондық құрамы ретінде 7 (жеті) пайызға (бұдан әрі – %) тең, суармалы егіншілік аймағы үшін 2,5 (екі бүтін оннан бес) %-ға тең болып қабылданады.
25. Егер бағаланатын топырақтың теріс қасиеттері болмаса, онда қарашірік бойынша балл осы түр үшін түпкілікті бонитет балы болып табылады.
26. Егер топырақтың теріс қасиеттері болса, онда қарашірік бойынша балл зертханалық талдаулардан (сортаңдылық, тұздылық) немесе бұрын алынған есептемелерден (қиыршық тастылық, тастылық, гидроморфтылық) алынатын теріс қасиеттер бойынша түзету коэффициенттеріне көбейтіледі.
27. Тәлімі (суарылмайтын) егіншілік топырағы үшін түпкілікті балы қарашірік бойынша бастапқы балды түзету коэффициенттеріне бірізді көбейту жолымен есептеледі.
Топырақта теріс қасиеттер болған жағдайда, бонитет балы мынадай формула бойынша есептеледі:
Б = Б1 × KNa × KMg × Kтұз × Кқ × Кгидр.,
мұнда:
Б – топырақтың бонитет балы;
Б1 – тәлімі егістік, тыңайған жерлер, жайылымдық және шабындық жерлер бонитетінің бастапқы балы;
KNa – осы Әдістемеге 2-қосымшаға сәйкес сіңірілген натрий мөлшеріне арналған түзету коэффициенті (бұдан әрі – сіңірілген натрий мөлшеріне арналған түзету коэффициенті);
KMg – осы Әдістемеге 3-қосымшаға сәйкес сіңірілген магний мөлшеріне арналған түзету коэффициенті (бұдан әрі – сіңірілген магний мөлшеріне арналған түзету коэффициенті);
Kтұз – осы Әдістемеге 4-қосымшаға сәйкес топырақтың тұздануына арналған түзету коэффициенті (бұдан әрі – топырақтың тұздылығына арналған түзету коэффициенті);
Кқ – осы Әдістемеге 5-қосымшаға сәйкес қиыршық тастылыққа немесе тастылыққа арналған түзету коэффициенті (бұдан әрі – қиыршық тастылыққа немесе тастылыққа арналған түзету коэффициенті);
Кгидр – осы Әдістемеге 6-қосымшаға сәйкес гидроморфтылыққа арналған түзету коэффициенті (бұдан әрі – гидроморфтылыққа арналған түзету коэффициенті).

28. Окончательный балл бонитета для почв орошаемого земледелия рассчитывается путем умножения исходного балла по гумусу на поправочные коэффициенты.
При наличии в почвах отрицательных свойств балл бонитета рассчитывается по формуле:
Б = Б2 × KNa × KMg × Kсол × Кщеб × Кгидр × Кмелкозем × Кмех × Кводраст,
где:
Б2 – исходный балл бонитета орошаемой пашни;
KNa – поправочный коэффициент на содержание поглощенного натрия;
KMg – поправочный коэффициент на содержание поглощенного магния;
Kсол –поправочный коэффициент на засоленность почв (применяется для засоленных почв в случае отсутствия наличия воднорастворимых солей в слое 0-50 сантиметров согласно лабораторным анализам);
Кщеб – поправочный коэффициент назащебненность или каменистость;
Кгидр – поправочный коэффициент на гидроморфность;
Кмелкозем – поправочный коэффициент на мощность мелкоземистого слоя согласно приложению 7 к настоящей Методике;
Кмех – поправочный коэффициент на различный механический состав почв зоны орошаемого земледелия согласно приложению 8 к настоящей Методике;
Кводраст – поправочный коэффициент на засоленность почв (засоление) в слое от 0 до 50 сантиметров согласно приложению 9 к настоящей Методике;
В солонцах корковых, мелких и средних поправочный коэффициент на натрий берется по максимальному содержанию натрия в слое от 0 до 50 см.
29. По всем почвенным разновидностям рассчитывается балл бонитета почв в ведомости расчета баллов бонитета и содержания гумуса по форме согласно приложению 10 к настоящей Методике. По средним показателям по всем почвенным разновидностям рассчитывается бонитировочная шкала по форме согласно приложению 11 к настоящей Методике. Окончательный балл бонитета почв округляется до целой цифры.
30. Для разработки бонитировочной шкалы используются материалы почвенно-мелиоративногои почвенно-эрозионного обследования со сроком давности обследований не более 5 (пяти) лет в которых имеются данные, характеризующие физико-химические свойства почв и текущих лабораторных анализов бонитировки почв. Анализы лабораторных работ используются по разрезам, расположенных на пашне, землях, занятых многолетними насаждениями, сенокосах, залежахи пастбищах.
31. Бонитировочная шкала используется для расчета балла бонитета по контурам при отсутствии лабораторных анализов в контуре на конкретные почвенные разности.
32. В качестве оцениваемых почвенных параметров принимается:
1) содержание гумуса в слое от 0 до 50 см, выраженное в процентах;

28. Суармалы егіншілік топырағы үшін түпкілікті бонитет балы қарашірік бойынша бастапқы балды түзету коэффициентіне көбейту арқылы есептеледі.
Топырақ теріс қасиеттер болса, онда бонитет балы мынадай формула бойынша есептеледі:
Б = Б2 × КNa × КMg × Ктұз × Кқ × Кгидр × Кұсақ жер × Кмех × Кер.тұз,
мұнда:
Б2 – суармалы егістік бонитетінің бастапқы балы;
КNa – сіңірілген натрий мөлшеріне арналған түзету коэффициенті;
КMg – сіңірілген магний мөлшеріне арналған түзету коэффициенті;
Kтұз – топырақтың тұздануына арналған түзету коэффициенті (зертханалық талдауларға сәйкес 0-50 сантиметр қабатта суда еритін тұздар болмаған жағдайда тұзды топырақтар үшін қолданылады);
Кқ – қиыршық тастылыққа немесе тастылыққа арналған түзету коэффициенті;
Кгидр – гидроморфтылыққа арналған түзету коэффициенті;
Кұсақ жер – осы Әдістемеге 7-қосымшаға сәйкес ұсақ топырақты қабаттың қуаттылығына арналған түзету коэффициенті;
Кмех – осы Әдістемеге 8-қосымшаға сәйкес суармалы егіншілік аймағындағы топырақтың әртүрлі механикалық құрамына арналған түзету коэффициенті;
Кер.тұз – осы Әдістемеге 9-қосымшаға сәйкес 0-ден 50 сантиметрге дейінгі қабаттағы топырақтың тұздануына (тұздану) арналған түзету коэффициенті;
Қабыршақты, ұсақ және орташа сортаңдарда натрийға арналған түзету коэффициенті 0-ден 50 см-ге дейінгі қабаттағы натрийдің максималды мөлшері бойынша алынады.
29. Барлық топырақ түрлері бойынша топырақтың бонитет балы осы Әдістемеге 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бонитет балдары мен қарашірік мөлшерін есептеу ведомосінде есептеледі. Барлық топырақ түрлерінің орташа көрсеткіштері бойынша осы Әдістемеге 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бонитирлеу шәкілі есептеледі. Топырақтың түпкілікті бонитет балы бүтін санға дейін дөңгелектенеді.
30. Бонитирлеу шәкілін әзірлеу үшін зерттеп-қараудың ескіру мерзімі 5 (бес) жылдан аспайтын топырақтық-мелиоратциялық, топырақ-эрозиялық және өзге де зерттеп-қарау материалдары пайдаланылады, оларда топырақтың физикалық-химиялық қасиеттерін және топырақты бонитирлеудің ағымдағы зертханалық талдауларын сипаттайтын деректер болады. Зертханалық жұмыстардың талдаулары егістікте, көп жылдық екпелер, шабындықтар, тыңайған жерлер мен жайылымдарда орналасқан кескіндер бойынша пайдаланылады.
31. Бонитирлеу шәкілі нақты топырақ айырмашылықтарына арналған контурда зертханалық талдаулар болмаған жағдайда контурлар бойынша бонитет балын есептеу үшін пайдаланылады.
32. Бағаланатын топырақ параметрлері ретінде мыналар қабылданады:
1) 0-ден 50 см-ге дейінгі қабаттағы пайызбен көрсетілген қарашірік мөлшері;

2) среднезвешенное содержание поглощенного натрия в слое от 0 до 50 см, выраженное в процентах от суммы поглощенных оснований (емкость поглощения);
3) средневзвешенное содержание поглощенного магния в слое 0 до 50 см, выраженное в процетах от суммы поглощенных оснований (емкость поглощения);
4) средневзвешенное содержание солей в процентах и средневзвешенный тип засоления в слое от 0 до 50 см;
5) защебненность;
6) каменнистость;
7) степень гидроморфности.
33. Основной балл бонитета каждой почвенной разновидности рассчитывается по процентному содержанию гумуса в полуметровом слое, на все остальные свойства вводятся попровочные коэффиценты.
34. При расчете баллов бонитета почвенных контуров руководствуются следующим:
1) балл бонитета однородного контура идентичен баллу бонитета почвенной разновидности;
2) балл бонитета участков с почвенными комплексами и сочетаниями определяется как средневзвешенная величина баллов бонитета почвенных разновидностей, входящих в состав контура с учетом их долевого участия в процентах. Относительное участие каждого компонента выражают в процентах, по площади распространения, придерживаясь следующих градаций: до 10 %, 10-30 %, 30-50 %.
35. Результаты расчетов баллов бонитета почвенных контуров приводятся в ведомости расчета баллов бонитета почв по контурам по форме согласно приложению 12 к настоящей Методике, на основании которого составляется картограмма бонитировки почв обследованной территории.
36. Производится группировка почвенных контуров по пяти балловым интервалам.
37. Окончательный расчетный балл бонитета почв не может превышать 100 баллов, при превышении расчетного показателя необходимо произвести округление до 100 баллов.
38. В целях рационального использования земель в зависимости от их бонитета и расчета плановой урожайности производится расчет баллов бонитета по сельскохозяйственным угодьям в ведомости расчета баллов бонитета по форме согласно приложению 13 к настоящей Методике. Балл бонитета определяется с учетом баллов бонитета по почвенным контурам, как средневзвешенная величина на основе предварительно вычисленных площадей почвенных контуров.
39. Балл бонитета по угодью определяется по формуле:
где:
Буг – балл бонитета угодья;
1,2,3…n – площади почвенных контуров поля;
Б1, Б2, Б3, Бn – баллы бонитета почвенных контуров;
n – площадь поля.
40. После определения средних величин баллов бонитета по почвенным разновидностям объекта (учетного квартала) составляют картограммы баллов бонитета почв.
41. В картограмме баллов бонитета почв проставляется номер контура и балл бонитета (к примеру, 5/10, где 5 – номер контура; 10 – балл бонитета).
Составления картограммы баллов бонитета почв заключается в наложении на план землепользования средневзвешенных баллов бонитета земель, различных по своему качеству, производительной способности.

2) сіңірілген негіздер қосындысының (сіңіру сыйымдылығы) пайызымен көрсетілген 0-ден 50 см-ге дейінгі қабаттағы сіңірілген натрийдің орташа өлшенген мөлшері;
3) сіңірілген негіздер қосындысының (сіңіру сыйымдылығы) пайызымен көрсетілген 0-ден 50 см-ге дейінгі қабаттағы сіңірілген магнийдің орташа өлшенген мөлшері;
4) 0-ден 50 см-ге дейінгі қабаттағы тұздардың орташа өлшенген пайыздық мөлшері және тұзданудың орташа өлшенген типі;
5) қиыршық тастылық;
6) тастылық;
7) гидроморфтылық дәрежесі.
33. Әр топырақ түрінің негізгі бонитет балы жарты метрлік қабаттағы қарашіріктің пайыздық мөлшері бойынша есептеледі, ал қалған барлық қасиеттеріне түзету коэффициенттері енгізіледі.
34. Топырақ контурларының бонитет балын есептеу кезінде мыналар басшылыққа алынады:
1) біртекті контурдың бонитет балы топырақ түрінің бонитет балымен барабар;
2) топырақ кешендері мен үйлесімдері бар учаскелердің бонитет балы контурдың құрамына кіретін топырақ түрлерінің пайызбен қатысу үлесі ескерілген орташа өлшенген шамасы ретінде айқындалады. Әр компоненттің салыстырмалы қатысуы келесі градацияларды сақтай отырып, таралу ауданы бойынша пайызбен көрсетіледі: 10%-ға дейін, 10-30%, 30-50%.
35. Топырақ контурлары бонитетінің балдарын есептеу нәтижелері осы Әдістемеге 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша контурлар бойынша топырақтың бонитет балдарын есептеу ведомосінде келтіріледі, оның негізінде зерттелген аумақтың топырағын бонитирлеу картограммасы жасалады.
36. Топырақ контурлары бес балдық интервалдар бойынша топтастырылады.
37. Топырақты бонитирлеудің түпкілікті есептемелік балы 100 балдан аспайды, егер есептемелік көрсеткіштен асып кетсе, 100 балға дейін дөңгелектеу қажет.
38. Бонитетіне және жоспарлы түсiмдiлiк есептемесіне байланысты жердi ұтымды пайдалану мақсатында олардың осы Әдiстемеге 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бонитет балдарын есептеу ведомосінде ауылшаруашылығыалқаптары бойынша бонитет балдарын есептеу жүргізіледі. Бонитет балы топырақ контурларының алдын ала есептелген алаңдары негізіндегі орташа өлшенген шама ретінде топырақ контурлары бойынша бонитет балдары ескеріле отырып анықталады.
39. Алқап бойынша бонитет балының көрсеткіші мынадай формула бойынша анықталады:
мұнда:
Бал – алқаптың бонитет балы;
1,2,3…т – танаптың топырақ контурының алаңы;
Б1, Б2, Б3, Бт – топырақ контурларының бонитет балдары;
т – танап алаңы.
40. Объектінің (есептік кварталдың) топырақ түрлері бойынша бонитет балдарының орташа мәндері анықталғаннан кейін топырақтың бонитет балдарының картограммасы жасалынады.
41. Топырақтың бонитет балдарының картограммасында контур нөмірі мен бонитет балы қойылады (мысалы, 5/10, мұндағы 5 – контур нөмірі; 10 – бонитет балы).
Топырақтың бонитет балдарының картограммасын жасау жер пайдалану жоспарына сапасы, өнімділік қабілеті бойынша ерекшеленетін жерлердің орташа өлшенген бонитет балдарын енгізуден тұрады.

42. К картограмме баллов бонитета почв составляется пояснительная записка по следующей схеме:
1) титульный лист: наименование организации, заглавие, год составления пояснительной записки, с подписями исполнителей работ и руководителей;
2) содержание – оглавление;
3) введение;
4) общие сведения о землепользовании (сельском округе);
5) природные условия;
6) характеристика почвенного покрова;
7) бонитировка почв.
43. Во введении указываются цели, задачи, масштаб обследования, характеристика использованной плановой основы и материалов обследования прошлых лет, общее количество, отобранных на анализ прикопок, время проведения полевых и камеральных работ, объем выполненных работ, исполнители и ответственные руководители.
44. В общих сведениях указываются наименование, географическое и административное положение учетного квартала, землепользований или участков, общая площадь землепользования и основных сельскохозяйственных угодий, время организации хозяйства, направление и специализация, структура посевных площадей, агротехника и состояние земледелия в сельских округах.
45. Природные условия описываются по следующей структуре:
1) основные средние многолетние сведения о климате – осадки, температура, частота и продолжительность засух, гидротермический коэффициент и коэффициент увлажнения, относительная влажность воздуха, ветровой режим, суховеи, пыльные бури, испаряемость, запасы продуктивной влаги в почве, даты наступления спелости почв (по данным изучения водно-физических свойств почв), влияние климата на почвообразовательный процесс;
2) строение поверхности: основные геоморфологические части территории, их морфометрические параметры, связь почв и рельефа;
3) материнские породы, их генезис, механический состав, засоленность, гипсоносность, карбонатность;
4) поверхностные и грунтовые воды: реки, озера, старицы, ложбины стока, овраги, искусственные водоемы. Время и характер паводков, сведения о прохождении селей. Источники питания грунтовых вод, глубина залегания, режим, химизм; характер сточности, влияние их на засоление и заболачивание почв, а также на общие процессы почвообразования и произрастания сельскохозяйственных культур. Наличие и эффективность дренажной сети;
5) растительный покров: краткая характеристика растительных ассоциаций, растения-доминанты, индикаторы, приуроченность растительных группировок к основным подтипам, видам и разновидностям почв, проективное покрытие.
46. Характеристика почвенного покрова начинается с определения почвенной зоны, подзоны, провинции, в которой расположено землепользование. Описываются кратно почвы с указанием балла бонитета по почвенным разновидностям.

42. Топырақтың бонитет балдарының картограммасына мынадай схема бойынша түсіндірме жазба жасалады:
1) титул парағы: ұйымның атауы, түсіндірме жазбаның атауы, жасалған жылы, жұмыстарды орындаушылардың және басшылардың қолдары;
2) мазмұны;
3) кіріспе;
4) жер пайдалану (ауылдық округ) туралы жалпы мәліметтер;
5) табиғи жағдайлар;
6) топырақ жамылғысының сипаттамасы;
7) топырақты бонитирлеу.
43. Кіріспеде зерттеп-қараудың мақсаттары, міндеттері, масштабтары, пайдаланылған жоспарлау негізі мен өткен жылдардағы зерттеп-қарау материалдарының сипаттамасы, талдау үшін іріктеп алынған қазындылардың жалпы саны, далалық және камералдық жұмыстарды жүргізу уақыты, орындалған жұмыстардың көлемі, орындаушылар мен жауапты басшылар көрсетіледі.
44. Жалпы мәліметтерде есептік кварталдың, жер пайдаланулардың немесе учаскелердің атауы, географиялық және әкімшілік орны, жер пайдаланудың және негізгі ауыл шаруашылығы алқаптарының жалпы алаңы, шаруашылықты ұйымдастыру уақыты, бағыты мен мамандануы, егіс алаңдарының құрылымы, агротехника және ауылдық округтердегі егіншіліктің жай-күйі көрсетіледі.
45. Табиғи жағдайлар мынадай құрылым бойынша сипатталады:
1) климат туралы негізгі орташа көп жылдық мәліметтер – жауын-шашын, температура, құрғақшылықтың жиілігі мен ұзақтығы, гидротермиялық коэффициент және ылғал коэффициенті, ауаның салыстырмалы ылғалдылығы, жел режимі, аңызақ, шаңды дауылдар, булану, топырақтағы өнімді ылғал қоры, топырақтың жетіле бастау күндері (топырақтың сулы-физикалық қасиеттерін зерделеу деректері бойынша), топырақ түзілу процесіне климаттың әсері;
2) жер үсті құрылымы: аумақтың негізгі геоморфологиялық бөліктері, олардың морфометриялық параметрлері, топырақ пен жер бедері арасындағы байланыс;
3) аналық жыныстар, олардың генезисі, механикалық құрамы, тұздануы, гипстілігі, карбонаттылығы;
4) жер үсті және ыза сулары: өзендер, көлдер, арналар, ағынды жылғалар, аңғарлар, жасанды су қоймалары. Су тасқынының уақыты мен сипаты, селдің өтуі туралы мәліметтер. Ыза суларының қамтамасыз етілу көздері, пайда болу тереңдігі, режимі, химиясы; ағынды сулардың сипаты, олардың топырақтың тұздануына және батпақтануына, сондай-ақ топырақ түзілудің жалпы процестеріне және ауыл шаруашылығы дақылдарының өсіп-өнуіне әсері. Дренаждық желінің болуы және тиімділігі;
5) өсімдік жамылғысы: өсімдіктер қауымдастықтарының қысқаша сипаттамасы, үстем өсімдіктер, индикаторлар, өсімдік топтарының топырақтың негізгі кіші типтерімен, түрлерімен орайласуы, проекциялық жамылғы.
46. Топырақ жамылғысының сипаттамасы жер пайдалану орналасқан топырақ аймағын, кіші аймағын, провинциясын анықтаудан басталады. Топырақ түрлері бойынша бонитет балы көрсетіле отырып, топырақ қысқаша сипатталады.

47. В разделе бонитировка почв приводится принцип выполнения работ и анализов, расчет баллов бонитета по прикопкам, контурам, угодьям и бонитировочной шкалы.
Приложение 1
к Методике проведения
бонитировки почв
Форма
Полевой дневник _________________________________________________
(сельский округ, номер учетного квартала)
______________________________________________________________
(район)
______________________________________________________________
(область)
Сноска. Приложение 1 – в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 24.06.2025 № 205 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Количество точек копания: с _________ по ________
Всего прикопок _________
Обследование произведено:
с " __"___________
до "___"__________
Исполнитель ________________________________________ ____________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)) подпись
Руководитель ________________________________________ ____________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)) подпись
Прикопка № _________ "_____" ____________ 20__года
(координаты)
N….…… ..…..…´……………..…´´Е……… ………..´…………..….´´
Почвенный шифр _______________
Содержание контура __________________________
Угодье ______________________________________
Растительный покров __________________________
Характеристика почвенного профиля
Свойства и признаки горизонта
Генетические горизонты, мощность, глубина, в сантиметрах
Цвет
Влажность
Механический состав
Структура
Вскипание (характер, глубина)
Характер перехода
Глубина отбора, в сантиметре
Исполнитель: _______________________________________ ___________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)) подпись

47. Топырақты бонитирлеу бөлімінде жұмыстарды және талдауларды орындау қағидаты, қазындылар, контурлар, алқаптар және бонитирлеу шәкілі бойынша бонитет балдарының есептемесі келтіріледі.
Топырақты бонитирленуді
жүргізу әдістемесіне
1-қосымша
Нысан
Далалық күнделік
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 24.06.2025 № 205 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
____________________________________________________________
(ауылдық округ, есепке алу кварталының нөмірі)
______________________________________________________________
(аудан)
______________________________________________________________
(облыс)
Қазынды орындарының саны: _________ бастап _________дейін
Барлық қазындылар _________
Тексеру жүргізілді:
" __"_________________ бастап
"___"________________ дейін
Орындаушы ____________________________________________ ____________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)) қолы
Басқарма басшысы ________________________________________ ___________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)) қолы
Қазынды № _________ 20__ жылы "_____" ____________
(координаттар)
N….……°..…..…´……………..…´´Е………°………..´…………..….´´
Топырақ шифры _______________
Контурдың мазмұны _______________________________
Алқап ___________________________________________
Өсімдік жамылғысы _______________________________
Топырақ профилінің сипаттамасы
Қат-қабаттардағы қасиеттер мен белгілер
Генетикалық қат-қабаттардың белгіленуі, орналасу тереңдігі және қалыңдығы, сантиметрмен
Түсі
Ылғалдылығы
Механикалық құрамы
Құрылымы
Көпіршуі (сипаты, тереңдігі)
Ауысу сипаты
Үлгі алу
тереңдігі, см
Орындаушы: ______________________________________ ___________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)) қолы
Топырақты бонитерлеуді
жүргізу әдістемесіне

1,0-2,0
0,5-0,7
0,3
Солончаки соровые
> 1,0
> 2,0
> 0,7
0
Солончаки луговые
> 1,0
> 2,0
> 0,7
0,1
Примечание: При этом вводятся поправочные коэффициенты на засоление, помимо слоя 0-50 сантиметров, в солончаковатых почвах для слоя 30-80 сантиметров, которые составляют чаще всего для слабосолончаковатых почв – 0,9, средне – 0,8, сильно – 0,7 (также используются данные поправочных коэффициентов, которые были разработаны при составлении областных шкал).
Приложение 5
к Методике проведения
бонитировки почв
Поправочный коэффициент на защебненность или каменистость
Защебненность или каменистость
Поправочный коэффициент
Слабозащебненные или слабокаменистые

1,0-2,0
0,5-0,7
0,3
Нағыз сортаң
> 1,0
> 2,0
> 0,7
0
Шалғынды сортаңдар
> 1,0
> 2,0
> 0,7
0,1
Ескертпе: Бұл ретте тұздануға арналған түзету коэффициенттері 0-50 сантиметр қабаттан басқа, сортаңданған топырақтарда 30-80 сантиметр қабат үшін енгізіледі, олар көбінесе әлсіз сортаңданған топырақ үшін 0,9, орташа сортаңданған топырақ үшін 0,8, қатты сортаңданған топырақ үшін 0,7 құрайды (сондай-ақ облыстық шәкілдерді жасау кезінде әзірленген түзету коэффициенттерінің деректері пайдаланылады).
Топырақты бонитирлеуді
жүргізу әдістемесіне
5-қосымша
Қиыршық тастылық немесе тастылыққа арналған түзету коэффициенті
Қиыршық тастылық немесе тастылық
Түзету коэфиценті
Аз қиыршық тастанған немесе аз тастанған