О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам оказания государственных услуг на страховом рынке
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 20 октября 2022 года № 72. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 октября 2022 года № 30313.
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Перечень нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам оказания государственных услуг на страховом рынке, в которые вносятся изменения и дополнения, согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Департаменту страхового рынка и актуарных расчетов в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
М. Абылкасымова
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Приложение к постановлению
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 20 октября 2022 года № 72
Перечень нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам оказания государственных услуг на страховом рынке, в которые вносятся изменения и дополнения
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 февраля 2012 года № 54 "Об утверждении Правил выдачи разрешения на добровольную реорганизацию страховой (перестраховочной) организации (страхового холдинга) либо отказа в выдаче указанного разрешения" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7542) следующие изменения и дополнения:
в Правилах выдачи разрешения на добровольную реорганизацию страховой (перестраховочной) организации (страхового холдинга) либо отказа в выдаче указанного разрешения, утвержденных указанным постановлением:

Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне сақтандыру нарығында мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2022 жылғы 20 қазандағы № 72 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 26 қазанда № 30313 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес сақтандыру нарығында мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің тізбесі бекітілсін.
2. Сақтандыру нарығы және актуарлық есеп айырысу департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту Агенттігінің Төрағасы
М. Абылкасымова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрлігі
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту Агенттігінің
Басқармасының
2022 жылғы 20 қазандағы
№ 72 Қаулыға
қосымша
Сақтандыру нарығында мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің тізбесі
1. "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының (сақтандыру холдингінің) өз еркiмен қайта ұйымдастырылуына рұқсат беру не аталған рұқсатты беруден бас тарту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 ақпандағы № 54 қаулысына (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2012 жылы 10 сәуірде № 7542 болып тіркелді) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін
көрсетілген қаулымен бекітілген, Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының (сақтандыру холдингінің) өз еркiмен қайта ұйымдастырылуына рұқсат беру не аталған рұқсатты беруден бас тарту қағидалары:

дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Информация о внесенных изменениях и (или) дополнениях в Правила размещается на официальном интернет-ресурсе уполномоченного органа и направляется оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства.";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Страховая (перестраховочная) организация (страховой холдинг) (далее – заявитель) предоставляет в уполномоченный орган ходатайство на получение разрешения на проведение добровольной реорганизации страховой (перестраховочной) организации (страхового холдинга) (далее – ходатайство) по форме согласно приложению 1 к Правилам в электронном виде через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал), с приложением документов, указанных в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача разрешения на добровольную реорганизацию страховой (перестраховочной) организации и страхового холдинга" (далее – государственная услуга).
Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги, предусмотрен в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача разрешения на добровольную реорганизацию страховой (перестраховочной) организации и страхового холдинга" согласно приложению 2 к Правилам.
При направлении заявителем ходатайства через портал в "личном кабинете" автоматически отображается статус о принятии запроса на оказание государственной услуги с указанием даты и времени получения результата.";
дополнить пунктом 6-1 следующего содержания:
"6-1. При принятии общим собранием акционеров страховой (перестраховочной) организации решения об отмене ранее принятого им решения о добровольной реорганизации страховой (перестраховочной) организации в юридическое лицо, не осуществляющее страховую (перестраховочную) деятельность, страховая (перестраховочная) организация в течение 5 (пяти) календарных дней со дня подписания протокола общего собрания акционеров представляет в уполномоченный орган бизнес-план в соответствии с подпунктом 2) пункта 2 и пунктом 3 статьи 37 Закона.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Работник уполномоченного органа, уполномоченный на прием и регистрацию корреспонденции, в день поступления ходатайства осуществляет его прием, регистрацию и направление на исполнение в подразделение уполномоченного органа, ответственное за оказание государственной услуги (далее – ответственное подразделение). При обращении заявителя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан и Закону Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан", прием документов осуществляется следующим рабочим днем.
Работник ответственного подразделения в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня регистрации ходатайства проверяет полноту представленных документов.
При установлении факта неполноты и (или) истечения срока действия представленных документов, работник ответственного подразделения в указанный срок готовит и направляет заявителю мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении ходатайства.

мына мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Қағидаға енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпарат уәкілетті органның ресми интернет-ресурсында орналастырылады, "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымы операторына жібереді.";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы (сақтандыру холдингі) (бұдан әрі - өтініш беруші) уәкілетті органға Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "электрондық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі - портал) арқылы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының (сақтандыру холдингінің) өз еркiмен қайта ұйымдастырылуына рұқсат алуға өтінішхатты (бұдан әрі - өтінішхат) "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру холдингінің өз еркiмен қайта ұйымдастырылуына рұқсат беру" Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінде (бұдан әрі - мемлекеттік көрсетілетін қызмет) көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып ұсынады.
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының (сақтандыру холдингінің) өз еркiмен қайта ұйымдастырылуына рұқсат беру" Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптарда көзделген.
Өтініш беруші өтінішхатты портал арқылы жіберген кезде "жеке кабинетте" нәтижені алу күні мен уақыты көрсетіле отырып мемлекеттік қызмет көрсетуге сұратудың қабылданғаны туралы мәртебе автоматты түрде көрсетіледі.";
мына мазмұндағы 6-1-тармақпен толықтырылсын:
"6-1. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы акционерлерінің жалпы жиналысы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асырмайтын заңды тұлғаға ерікті түрде қайта ұйымдастыру туралы өзі бұрын қабылдаған шешімнің күшін жою туралы шешім қабылдаған кезде, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы акционерлердің жалпы жиналысының хаттамасына қол қойылған күннен бастап күнтізбелік 5 (бес) күн ішінде Заңның 37-бабы 2-тармағының 2) тармақшасына және 3-тармағына сәйкес бизнес-жоспарды уәкілетті органға ұсынады.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Уәкілетті органның хат-хабарды қабылдауға және тіркеуге уәкілетті қызметкері өтінішхат түскен күні оны қабылдауды, тіркеуді және уәкілетті органның мемлекеттік қызметті көрсету үшін жауапты бөлімшесіне (бұдан әрі – жауапты бөлімше) орындау үшін жіберуді жүзеге асырады. Өтініш беруші жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері өтініш жасаған кезде Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес құжаттарды қабылдау келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Жауапты бөлімшенің қызметкері өтінішхат тіркелген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді.
Ұсынылған құжаттардың толық болмау фактісі және (немесе) мерзімі өткені анықталған жағдайда, жауапты бөлімшенің қызметкері көрсетілген мерзімде өтінішхатты одан әрі қараудан дәлелді бас тартуды дайындайды және өтініш берушіге жібереді.

При установлении факта полноты представленных документов работник ответственного подразделения в течение срока оказания государственной услуги рассматривает документы на предмет их соответствия требованиям пунктов 3, 4 Правил и пункта 8 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача разрешения на добровольную реорганизацию страховой (перестраховочной) организации и страхового холдинга" согласно приложению 2 к Правилам.
При выявлении оснований для отказа в оказании государственной услуги уполномоченный орган уведомляет заявителя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для предоставления заявителю возможности выразить позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления.
По результатам рассмотрения документов, представленных заявителем, заслушивания ответственное подразделение готовит и выносит на рассмотрение Правления уполномоченного органа проект постановления о выдаче (об отказе в выдаче) разрешения на проведение добровольной реорганизации страховой (перестраховочной) организации (страхового холдинга) (далее – результат оказания государственной услуги).
Работник ответственного подразделения в течение 4 (четырех) рабочих дней после принятия уполномоченным органом решения о выдаче (об отказе в выдаче) разрешения на добровольную реорганизацию страховой (перестраховочной) организации и страхового холдинга направляет результат оказания государственной услуги заявителю в "личный кабинет" в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью уполномоченного лица уполномоченного органа.
Процессы оказания государственных услуг по всем подвидам идентичны.";
приложение 2 изложить в редакции согласно приложению 1 к Перечню нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам оказания государственных услуг на страховом рынке, в которые вносятся изменения и дополнения (далее – Перечень).
2. Утратил силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 31.03.2026 № 31 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Внести в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 30 марта 2020 года № 44 "Об утверждении Правил выдачи разрешений на добровольную ликвидацию страховых (перестраховочных) организаций, добровольное прекращение деятельности филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан либо отказа в выдаче указанных разрешений" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20254) следующие изменения и дополнения:
в Правилах выдачи разрешений на добровольную ликвидацию страховых (перестраховочных) организаций, добровольное прекращение деятельности филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан либо отказа в выдаче указанных разрешений, утвержденных указанным постановлением:

Ұсынылған құжаттардың толық болу фактісі анықталған жағдайда, жауапты бөлімшенің қызметкері мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі ішінде құжаттарды Қағидалардың 3, 4-тармақтарының және Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру холдингінің өз еркiмен қайта ұйымдастырылуына рұқсат беру" Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың 8-тармағының талаптарына сәйкес келуі тұрғысынан қарайды.
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер анықталған кезде уәкілетті орган өтініш берушіге мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім, сондай-ақ өтініш берушіге алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіру мүмкіндігін беру үшін тыңдауды өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабарлайды.
Тыңдау туралы хабарлама мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жіберіледі. Тыңдау хабарланған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Өтініш беруші ұсынған құжаттарды қарау, тыңдау нәтижелері бойынша жауапты бөлімше сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын құруға рұқсат беру (беруден бас тарту туралы) туралы қаулының жобасын (бұдан әрі – мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі) дайындайды және уәкілетті орган Басқармасының қарауына шығарады.
Уәкілетті орган сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын және сақтандыру холдингін өз еркiмен қайта ұйымдастырылуына рұқсат беру (беруден бас тарту) туралы шешім қабылдағаннан кейін 4 (төрт) жұмыс күні ішінде жауапты бөлімшенің қызметкері мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін өтініш берушіге "жеке кабинетке" уәкілетті органның уәкілетті тұлғасының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжат нысанында жібереді.
Барлық кіші түрлер бойынша мемлекеттік қызметтер көрсету процестері бірдей.";
2-қосымша Сақтандыру нарығында мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің тізбесіне (бұдан әрі – Тізбе) 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 31.03.2026 № 31 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының өз еркiмен таратылуына, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының қызметін ерікті түрде тоқтатуға рұқсат беру не аталған рұқсатты беруден бас тарту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2020 жылғы 30 наурыздағы № 44 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20254 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының өз еркiмен таратылуына, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының қызметін ерікті түрде тоқтатуға рұқсат беру не аталған рұқсатты беруден бас тарту қағидаларында:

дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Информация о внесенных изменениях и (или) дополнениях в Правила размещается на официальном интернет-ресурсе уполномоченного органа и направляется оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства.";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Страховая (перестраховочная) организация (далее – услугополучатель) обращается в уполномоченный орган для получения разрешения после передачи страхового портфеля, состоящего из обязательств страховой (перестраховочной) организации по заключенным ею договорам страхования (перестрахования) в другие страховую (перестраховочную) организацию и (или) филиал страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, имеющие лицензию по передаваемым классам страхования и являющиеся участниками системы гарантирования страховых выплат.
Страховая (перестраховочная) организация представляет в уполномоченный орган ходатайство о выдаче разрешения на добровольную ликвидацию страховой (перестраховочной) организации по форме согласно приложению 1 к Правилам (далее – ходатайство) в электронном виде через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал), с приложением документов, указанных Перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача разрешений на добровольную ликвидацию страховой (перестраховочной) организации, добровольное прекращение деятельности филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан" согласно приложению 3 к Правилам (далее – Перечень основных требований к оказанию государственной услуги).";
дополнить пунктами 2-1 и 2-2 следующего содержания:
"2-1. При принятии общим собранием акционеров страховой (перестраховочной) организации решения об отмене ранее принятого им решения о добровольной ликвидации страховой (перестраховочной) организации страховая (перестраховочная) организация в течение 3 (трех) календарных дней со дня составления и подписания протокола общего собрания акционеров страховой (перестраховочной) организации представляет в уполномоченный орган бизнес-план в соответствии с подпунктом 2) пункта 2 и пунктом 3 статьи 37 настоящего Закона о страховой деятельности.
2-2. При принятии страховой (перестраховочной) организацией-нерезидентом Республики Казахстан решения об отмене ранее принятого ею решения о добровольном прекращении деятельности филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан филиал страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан в течение 3 (трех) календарных дней со дня составления и подписания протокола страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан представляет в уполномоченный орган бизнес-план в соответствии с подпунктом 2) пункта 2 и пунктом 3 статьи 37 Закона о страховой деятельности.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:

мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Қағидаға енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпарат уәкілетті органның ресми интернет-ресурсында орналастырылады, "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымы операторына жібереді.";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының өзі жасаған сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша міндеттемелерден тұратын сақтандыру портфелін берілетін сақтандыру сыныптары бойынша лицензиясы бар және сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру жүйесінің қатысушылары болып табылатын басқа сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына және (немесе) Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалына берігеннен кейін рұқсат алу үшін уәкілетті органға өтініш жасайды.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы уәкілетті органға Қағидаларға 1- қосымшаға сәйкес нысан бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын ерікті таратуға рұқсат беру туралы өтінішхатты (бұдан әрі - өтінішхат) Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының өз еркiмен таратылуына, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының қызметін ерікті түрде тоқтатуға рұқсат беру" Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде (бұдан әрі – Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі) көрсетілген құжаттарды қоса берумен www.egov.kz "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы электрондық түрде ұсынады. ";
мынадай мазмұндағы 2-1 және 2-2-тармақтармен толықтырылсын:
"2-1. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы акционерлерінің жалпы жиналысы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын ерікті тарату туралы өзі бұрын қабылдаған шешімнің күшін жою туралы шешім қабылдаған кезде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы акционерлерінің жалпы жиналысы хаттама жасаған және оған қол қойған күннен бастап күнтізбелік 3 (үш) күн ішінде уәкілетті органға осы Cақтандыру қызметі туралы заңның 37-бабы 2-тармағының 2) тармақшасына және 3-тармағына сәйкес бизнес-жоспар ұсынады.
2-2. Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін ерікті түрде тоқтату туралы өзі бұрын қабылдаған шешімнің күшін жою туралы шешім қабылдаған кезде Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының хаттамасы жасалған және оған қол қойылған күннен бастап күнтізбелік 3 (үш) күн ішінде уәкілетті органға Cақтандыру қызметі туралы заңның 37-бабы 2-тармағының 2) тармақшасына және 3-тармағына сәйкес бизнес-жоспар ұсынады.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"3. Страховая (перестраховочная) организация-нерезидент Республики Казахстан (далее – услугополучатель) обращается в уполномоченный орган для получения разрешения после передачи страхового портфеля, состоящего из обязательств филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан по заключенным им договорам страхования (перестрахования) в страховую (перестраховочную) организацию и (или) филиал страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, имеющие лицензию по передаваемым классам страхования и являющиеся участниками системы гарантирования страховых выплат.
Страховая (перестраховочная) организация-нерезидент Республики Казахстан представляет в уполномоченный орган ходатайство о выдаче разрешения на добровольное прекращение деятельности филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан по форме согласно приложению 2 к Правилам (далее – ходатайство) в электронном виде через портал с приложением документов, указанных в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги.";
пункты 5 и 6 изложить в следующей редакции:
"5. Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги, оснований для отказа в оказании государственной услуги, основных требований к оказанию государственной услуги, включающих характеристики процессов, формы, содержания и результатов оказания, а также иных сведений с учетом особенностей предоставления государственной услуги и сроков ее оказания предусмотрены в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги.
Документы, выданные органом финансового надзора, компетентными органами или должностными лицами иностранных государств, подлежат легализации либо апостилированию в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.
Документы, предоставляемые на иностранном языке, переводятся на казахский и русский языки и предоставляются в уполномоченный орган нотариально засвидетельствованными в соответствии со статьей 80 Закона Республики Казахстан "О нотариате".
6. Основанием для начала процедуры (действия) по оказанию государственной услуги является получение уполномоченным органом от заявителя через портал документов, предусмотренных Перечнем основных требований к оказанию государственной услуги.";
пункты 8 и 9 изложить в следующей редакции:
"8. Работник ответственного подразделения в течение 2 (двух) рабочих дней со дня регистрации ходатайства проверяет полноту и соответствие представленных документов требованиям пункта 8 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги.
При установлении факта неполноты представленных услугополучателем документов либо представления документов с истекшим сроком действия, работник ответственного подразделения в срок, указанный в части первой настоящего пункта, готовит и направляет услугополучателю мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении ходатайства посредством портала в "личный кабинет" услугополучателя.

"3. Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының өзі жасаған сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша міндеттемелерінен тұратын сақтандыру портфелін берілетін сақтандыру сыныптары бойынша лицензиясы бар және сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру жүйесінің қатысушылары болып табылатын Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына және (немесе) Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалына бергеннен кейін рұқсат алу үшін уәкілетті органға өтініш жасайды.
Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының қызметін ерікті түрде тоқтатуға рұқсат беру туралы өтінішхатты (бұдан әрі – өтінішхат) Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде көрсетілген құжаттарды қоса берумен портал арқылы электрондық түрде ұсынады.";
5 және 6-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі, мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту негіздемелері, процестің сипаты, көрсету нысаны, мазмұны және нәтижесі қамтылатын мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптар, сондай-ақ мемлекеттік қызметті көрсетудің ерекшеліктері және мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі ескерілген өзге мәліметтер Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде көзделген.
Шет мемлекеттердің қаржылық қадағалау органы, құзыретті органдары немесе лауазымды тұлғалары берген құжаттар Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес заңдастырылуға немесе апостильдендірілуге тиіс
Шет тілінде ұсынылған құжаттар қазақ және орыс тілдеріне аударылады және уәкілетті органға "Нотариат туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 80-бабына сәйкес нотариалды куәландырылып ұсынылады.
6. Мемлекеттік қызметті көрсету бойынша рәсімнің (іс-қимылдың) басталуы үшін негіз уәкілетті органның өтініш берушіден Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде көзделген құжаттарды портал арқылы алуы болып табылады.";
8 және 9-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Жауапты бөлімшенің қызметкері өтінішхат тіркелген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын және Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 8-тармағының талаптарына сәйкестігін тексереді.
Көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың толық болмау фактісі не қолданыс мерзімі өтіп кеткен құжаттарды ұсыну анықталған кезде жауапты бөлімшенің қызметкері осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мерзімде өтінішхатты одан әрі қараудан дәлелді бас тартуды дайындайды және көрсетілетін қызметті алушыға портал арқылы көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жібереді.

9. При наличии замечаний к документам, представленным для получения разрешения, уполномоченный орган направляет услугополучателю письмо с замечаниями для их устранения и представления доработанных (исправленных) документов, соответствующих требованиям Перечня основных требований к оказанию государственной услуги.
Услугополучатель устраняет замечания и представляет через портал доработанные (исправленные) документы, соответствующие требованиям Перечня основных требований к оказанию государственной услуги. При этом срок оказания уполномоченным органом государственной услуги не прерывается на срок устранения замечаний услугополучателем.
В случае неустранения услугополучателем замечаний уполномоченного органа по представленным документам, уполномоченный орган отказывает в выдаче разрешения.
Процессы оказания государственных услуг по всем подвидам идентичны.";
приложение 3 изложить в редакции согласно приложению 3 к Перечню.
4. Внести в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 12 февраля 2021 года № 24 "Об утверждении Правил и условий выдачи разрешения на создание страховой (перестраховочной) организации, а также требований к содержанию документов, Правил выдачи разрешения на открытие филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, а также требований к содержанию бизнес-плана, Правил лицензирования страховой (перестраховочной) деятельности и деятельности страхового брокера, а также требований к содержанию документов" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22217) следующие изменения и дополнения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил и условий выдачи разрешения на создание страховой (перестраховочной) организации, а также требований к содержанию документов, Правил выдачи разрешения на открытие филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, а также требований к содержанию бизнес-плана, Правил лицензирования страховой (перестраховочной) деятельности и деятельности страхового брокера, а также требований к содержанию документов, Правил добровольного возврата лицензии на право осуществления страховой (перестраховочной) деятельности";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить:
1) Правила и условия выдачи разрешения на создание страховой (перестраховочной) организации, а также требования к содержанию документов согласно приложению 1 к настоящему постановлению;

9. Рұқсат алу үшін ұсынылған құжаттарға ескертулер болған кезде уәкілетті орган көрсетілетін қызметті алушыға Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің талаптарына сәйкес ескертулерді жою және пысықталған (түзетілген) құжаттарды ұсыну үшін ескертулері бар хат жібереді.
Көрсетілетін қызметті алушы ескертулерді жояды және Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің талаптарына сәйкес пысықталған (түзетілген) құжаттарды портал арқылы ұсынады. Бұл ретте уәкілетті органның мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі көрсетілетін қызметті алушының ескертулерді жою мерзіміне үзілмейді.
Көрсетілетін қызметті алушы уәкілетті органның ұсынылған құжаттар бойынша ескертулерін жоймаған жағдайда, уәкілетті орган рұқсат беруден бас тартады.
Барлық кіші түрлер бойынша мемлекеттік қызметтер көрсету процестері бірдей.";
3-қосымша Тізбеге 3-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
4. "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын құруға рұқсат беру қағидаларын және шарттарын, сондай-ақ құжаттардың мазмұнына қойылатын талаптарды, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалын, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалын ашуға рұқсат беру қағидаларын, сондай-ақ бизнес-жоспардың мазмұнына қойылатын талаптарды, Сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін және сақтандыру брокерінің қызметін лицензиялау қағидаларын, сондай-ақ құжаттардың мазмұнына қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2021 жылғы 12 ақпандағы № 24 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22217 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын құруға рұқсат беру қағидаларын және шарттарын, сондай-ақ құжаттардың мазмұнына қойылатын талаптарды, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалын, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалын ашуға рұқсат беру қағидаларын, сондай-ақ бизнес-жоспардың мазмұнына қойылатын талаптарды, Сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін және сақтандыру брокерінің қызметін лицензиялау қағидаларын, сондай-ақ құжаттардың мазмұнына қойылатын талаптарды, Сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыру құқығына лицензияны ерікті түрде қайтару қағидаларын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мыналар:
1) осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын құруға рұқсат беру қағидалары және шарттары, сондай-ақ құжаттардың мазмұнына қойылатын талаптар;

2) Правила выдачи разрешения на открытие филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, а также требования к содержанию бизнес-плана согласно приложению 2 к настоящему постановлению;
3) Правила лицензирования страховой (перестраховочной) деятельности и деятельности страхового брокера, а также требования к содержанию документов согласно приложению 3 к настоящему постановлению;
4) Правила добровольного возврата лицензии на право осуществления страховой (перестраховочной) деятельности согласно приложению 3-1 к настоящему постановлению.";
дополнить приложением 3-1 в редакции согласно приложению 4 к Перечню;
в Правилах и условиях выдачи разрешения на создание страховой (перестраховочной) организации, а также требованиях к содержанию документов, утвержденных указанным постановлением:
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Информация о внесенных изменениях и (или) дополнениях в Правила размещается на официальном интернет-ресурсе уполномоченного органа и направляется оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства.";
пункты 3, 4 и 5 изложить в следующей редакции:
"3. Основанием для начала процедуры (действия) по оказанию государственной услуги является получение уполномоченным органом через портал документов, предусмотренных в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача разрешения на создание страховой (перестраховочной) организации, открытие филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан" согласно приложению 2 к Правилам (далее – Перечень основных требований к оказанию государственной услуги).
4. Работник услугодателя, уполномоченный на прием и регистрацию корреспонденции, в день поступления заявления осуществляет его направление в подразделение, ответственное за оказание государственной услуги (далее – ответственное подразделение).
Работник ответственного подразделения проверяет полноту представленных документов на соответствие требованиям пункта 8 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги.
В случае установления факта неполноты представленных документов и (или) представления документов с истекшим сроком действия услугодатель отказывает в приеме заявления в течение 2 (двух) рабочих дней с момента получения документов. Уполномоченный орган получает из соответствующих государственных информационных систем, используемых для оказания государственных услуг или сервиса цифровых документов сведения, указанные в документах:
удостоверяющих личность физического лица - резидента Республики Казахстан;
подтверждающих отсутствие у физического лица - резидента Республики Казахстан неснятой или непогашенной судимости;
о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица - резидента Республики Казахстан.
Процессы оказания государственных услуг по всем подвидам идентичны.

2) осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалын, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалын ашуға рұқсат беру қағидалары, сондай-ақ бизнес-жоспардың мазмұнына қойылатын талаптар;
3) осы қаулыға 3-қосымшаға сәйкес Сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін және сақтандыру брокерінің қызметін лицензиялау қағидалары, сондай-ақ құжаттардың мазмұнына қойылатын талаптар;
4) осы қаулыға 3-1-қосымшаға сәйкес Сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыру құқығына лицензияны ерікті түрде қайтару қағидалары бектілсін.";
Тізбеге 4-қосымшаға сәйкес редакцияда 3-1- қосымшамен толықтырылсын;
көрсетілген қаулымен бекітілген Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын құруға рұқсат беру қағидалары және шарттарында, сондай-ақ құжаттардың мазмұнына қойылатын талаптарда:
мынадай мазмұндағы 1-1- тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Қағидаға енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпарат уәкілетті органның ресми интернет-ресурсында орналастырылады, "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымы операторына жібереді.";
3, 4 және 5-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Мемлекеттік қызметті көрсету бойынша рәсімнің (іс-қимылдың) басталуына негіз уәкілетті органның Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалын құруға рұқсат беру" Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінде (бұдан әрі - Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі) көзделген құжаттарды портал арқылы алуы болып табылады.
4. Хат-хабарды қабылдауға және тіркеуге уәкілетті көрсетілетін қызметті берушінің қызметкері өтініш келіп түскен күні оны мемлекеттік қызмет көрсетуге жауапты бөлімшеге (бұдан әрі – жауапты бөлімше) жіберуді жүзеге асырады.
Жауапты бөлімшенің қызметкері ұсынылған құжаттардың Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 8-тармағының талаптарына сәйкес келу толықтығын тексереді.
Ұсынылған құжаттардың толық болмау және (немесе) қолданыс мерзімі өткен құжаттарды ұсыну фактісі анықталған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші құжаттарды алған сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде өтінішті қабылдаудан бас тартады. Уәкілетті орган тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден мемлекеттік қызметтерді немесе цифрлық құжаттар сервисін көрсету үшін пайдаланылатын тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден мынадай құжаттарда көрсетілген:
Қазақстан Республикасының резидент-жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын;
Қазақстан Республикасының резидент- жеке тұлғасында алынбаған немесе өтелмеген соттылығының болмауын растайтын;
Қазақстан Республикасының резидент- заңды тұлғасын мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы мәліметтерді алады.
Барлық кіші түрлер бойынша мемлекеттік қызметтер көрсету процестері бірдей.

5. Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги, предусмотрен в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги.";
приложение 1 изложить в редакции согласно приложению 5 к Перечню;
приложение 2 изложить в редакции согласно приложению 6 к Перечню;
приложение 5 изложить в редакции согласно приложению 7 к Перечню;
в Правилах выдачи разрешения на открытие филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, а также требованиях к содержанию бизнес-плана, утвержденных указанным постановлением:
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Информация о внесенных изменениях и (или) дополнениях в Правила размещается на официальном интернет-ресурсе уполномоченного органа и направляется оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства".;
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. При установлении факта полноты представленных документов уполномоченный орган в течение 43 (сорока трех) рабочих дней рассматривает их на предмет соответствия требованиям статьей 16-4, 30-1 Закона и пунктов 4, 12 Правил.
При выявлении оснований для отказа в оказании государственной услуги уполномоченный орган уведомляет услугополучателя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для предоставления заявителю возможности выразить позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления.
По результатам рассмотрения документов, представленных заявителем, заслушивания ответственное подразделение готовит и выносит на рассмотрение Правления уполномоченного органа проект постановления о выдаче (об отказе в выдаче) разрешения на открытие филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан (далее – результат оказания государственной услуги).
Работник ответственного подразделения в течение 5 (пяти) рабочих дней после принятия уполномоченным органом решения о выдаче (об отказе в выдаче) разрешения на открытие филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, на открытие филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан направляет заявителю и в Государственную корпорацию "Правительство для граждан" уведомление о выдаче разрешения на открытие филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью уполномоченного лица услугодателя, либо на бумажном носителе (при подаче заявления страховым брокером-нерезидентом Республики Казахстан на бумажном носителе) либо мотивированный ответ об отказе в предоставлении государственной услуги.
Процессы оказания государственных услуг по всем подвидам идентичны.";

5. Көрсетілетін қызметті алушыдан мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін құжаттар мен мәліметтер тізбесі Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінде көзделген.";
1-қосымша Тізбеге 5-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
2-қосымша Тізбеге 6-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
5-қосымша Тізбеге 7-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының бейрезидент- сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалын, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалын ашуға рұқсат беру қағидаларында:
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Қағидаға енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпарат уәкілетті органның ресми интернет-ресурсында орналастырылады, "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымы операторына жібереді.";
8-тармақ мынадай редакцияда:
"8. Ұсынылған құжаттардың толық болу фактісі анықталған кезде уәкілетті орган 43 (қырық үш) жұмыс күні ішінде оларды Заңның 16-4, 30-1-баптарының және Қағидалардың 4, 12-тармақтарының талаптарына сәйкестігі тұрғысынан қарайды.
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер анықталған кезде, уәкілетті орган көрсетілетін қызметті алушыны мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы, сондай-ақ өтініш берушіге алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіру мүмкіндігін беру үшін тыңдауды өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабардар етеді.
Тыңдау туралы хабарлама мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жіберіледі. Тыңдау хабардар етілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Өтініш беруші ұсынған құжаттарды қарау, тыңдау нәтижелері бойынша жауапты бөлімше Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалын, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалын ашуға рұқсат беру (беруден бас тарту туралы) туралы қаулының жобасын (бұдан әрі – мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі) дайындайды және уәкілетті орган Басқармасының қарауына шығарады.
Жауапты бөлімшенің қызметкері уәкілетті орган Қазақстан Республикасының бейрезиденті-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалын ашуға, Қазақстан Республикасының бейрезиденті-сақтандыру брокерінің филиалын ашуға рұқсат беру (беруден бас тарту) туралы шешім қабылдағаннан кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде өтініш берушіге және "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясына көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылған электрондық құжат нысанында не қағаз тасымалдағышта (Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері қағаз тасымалдағышта өтініш берген кезде) Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалын, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалын ашуға рұқсат беру туралы хабарлама, немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап жібереді.
Барлық кіші түрлер бойынша мемлекеттік қызметтер көрсету процестері бірдей.";

приложение 2 изложить в редакции согласно приложению 8 к Перечню;
приложение 3 изложить в редакции согласно приложению 9 к Перечню;
в Правилах лицензирования страховой (перестраховочной) деятельности и деятельности страхового брокера, а также требованиях к содержанию документов, утвержденных указанным постановлением:
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Информация о внесенных изменениях и (или) дополнениях в Правила размещается на официальном интернет-ресурсе уполномоченного органа и направляется оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Работник услугодателя, уполномоченный на прием и регистрацию корреспонденции, в день поступления заявления о выдаче лицензии на право осуществления деятельности страхового брокера, страховой (перестраховочной) деятельности по дополнительным классам страхования, дополнительному виду брокерской деятельности осуществляет его направление в подразделение, ответственное за оказание государственной услуги (далее – ответственное подразделение). Работник ответственного подразделения проверяет полноту представленных документов на соответствие требованиям пункта 8 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача лицензии на право осуществления страховой (перестраховочной) деятельности или исламской страховой (перестраховочной) деятельности по отрасли "общее страхование" согласно приложению 5, пункта 8 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача лицензии на осуществление страховой деятельности или право осуществления исламской страховой деятельности по отрасли "страхование жизни" согласно приложению 6, пункта 8 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача лицензии на виды обязательного страхования, установленные законами Республики Казахстан и являющиеся отдельными классами страхования, или право осуществления исламской страховой деятельности по видам обязательного страхования, установленным законами Республики Казахстан и являющимся отдельными классами страхования" согласно приложению 7, пункта 8 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача лицензии на деятельность по перестрахованию или право осуществления деятельности по исламскому перестрахованию" согласно приложению 8, пункта 8 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача лицензии на право осуществления деятельности страхового брокера" согласно приложению 9 к Правилам.
При установлении факта неполноты представленных документов и (или) документов с истекшим сроком действия услугодатель отказывает в приеме заявления в течение 2 (двух) рабочих дней с момента получения документов.

2-қосымша Тізбеге 8-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
3-қосымша Тізбеге 9-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
көрсетілген қаулымен бекітілген Сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін және сақтандыру брокерінің қызметін лицензиялау қағидаларында, сондай-ақ құжаттардың мазмұнына қойылатын талаптарда:
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Қағидаға енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпарат уәкілетті органның ресми интернет-ресурсында орналастырылады, "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымы операторына жібереді.";
9-тармақ мынадай редакцияда:
"9. Көрсетілетін қызметті берушінің хат-хабарды қабылдауға және тіркеуге уәкілетті қызметкері сақтандыру брокерінің қызметін, сақтандырудың қосымша сыныптары бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін, брокерлік қызметтің қосымша түрін жүзеге асыру құқығына лицензия беру туралы өтініш келіп түскен күні оны мемлекеттік қызмет көрсетуге жауапты бөлімшеге (бұдан әрі - жауапты бөлімше) жіберуді жүзеге асырады. Жауапты бөлімшенің қызметкері ұсынылған құжаттардың Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес "Жалпы сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін немесе исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 8-тармағының, 6-қосымшаға сәйкес "өмірді сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыруға немесе исламдық сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын талаптар тізбесінің 8-тармағының, 7-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген және сақтандырудың жекелеген сыныптары болып табылатын міндетті сақтандырудың түрлеріне немесе Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген және сақтандырудың жекелеген сыныптары болып табылатын міндетті сақтандырудың түрлері бойынша исламдық сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 8-тармағының, 8-қосымшаға сәйкес "Қайта сақтандыру жөніндегі қызметке немесе исламдық қайта сақтандыру жөніндегі қызметті жүзеге асыру құқығына лицензия беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 8-тармағының, 9-қосымшаға сәйкес "Сақтандыру брокерінің қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 8-тармағының талаптарына сәйкес келуінің толықтығын тексереді.
Ұсынылған құжаттардың толық болмау фактісі және (немесе) қолдану мерзімі өткен құжаттар анықталған жағдайда көрсетілетін қызметті беруші құжаттарды алған сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде өтінішті қабылдаудан бас тартады.

При установлении факта полноты представленных документов ответственное подразделение в течение 25 (двадцати пяти) рабочих дней рассматривает документы на соответствие требованиям статьи 37 Закона, пунктов 11, 12 и 13 Правил.
При выявлении оснований для отказа в оказании государственной услуги уполномоченный орган уведомляет услугополучателя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для предоставления заявителю возможности выразить позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления.
По результатам рассмотрения документов, представленных заявителем, заслушивания ответственное подразделение готовит проекты приказа и лицензии либо отказа в выдаче лицензии, подписывает результат оказания государственной услуги у уполномоченного лица услугодателя (далее – результат оказания государственной услуги).
Работник ответственного подразделения в течение 3 (трех) рабочих дней после принятия уполномоченным органом решения о выдаче (отказе в выдаче) лицензии на право осуществления страховой (перестраховочной) деятельности или исламской страховой (перестраховочной) деятельности по отрасли "общее страхование", на право осуществления страховой (перестраховочной) деятельности или исламской страховой (перестраховочной) деятельности по отрасли "страхование жизни", на право осуществления страховой деятельности или исламской страховой деятельности по видам обязательного страхования, на право осуществления перестраховочной деятельности или исламской перестраховочной деятельности, на право осуществления деятельности страхового брокера направляет услугополучателю результат оказания государственной услуги в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица уполномоченного органа, в "личный кабинет" услугополучателя.
Процессы оказания государственных услуг по всем подвидам идентичны.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги, предусмотрен в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги:
1) "Выдача лицензии на право осуществления страховой (перестраховочной) деятельности или исламской страховой (перестраховочной) деятельности по отрасли "общее страхование" согласно приложению 5 к Правилам;

Ұсынылған құжаттардың толықтығы фактісі анықталған жағдайда жауапты бөлімше 25 (жиырма бес) жұмыс күні ішінде құжаттардың Заңның 37-бабының және Қағидалардың 11, 12 және 13-тармақтарының талаптарына сәйкестігін қарайды.
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздемелер анықталған жағдайда, уәкілетті орган қызмет алушыға мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы, сондай-ақ өтініш берушіге алдын ала шешім бойынша өз пікірін білдіруі үшін тыңдаудың өту уақыты мен орны (әдісі) туралы хабарлайды.
Тыңдау туралы хабарлама мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін кем дегенде 3 (үш) күн бұрын жіберіледі. Тыңдау хабарлама жіберген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірмей өткізіледі.
Өтініш беруші ұсынған құжаттарды қарау нәтижелері бойынша, жауапты тұлға тыңдаудан кейін бұйрық және лицензия жобаларын немесе лицензия беруден бас тартуды дайындайды, көрсетілетін қызмет берушінің уәкілетті органында мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесіне (бұдан әрі – мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі) қол қояды.
Жауапты бөлімшенің қызметкері "жалпы сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін немесе исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыру құқығына, "өмірді сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін немесе исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыру құқығына, міндетті сақтандыру түрлері бойынша сақтандыру қызметін немесе исламдық сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына, қайта сақтандыру немесе исламдық қайта сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына, сақтандыру брокерінің қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия беру (беруден бас тарту) туралы уәкілетті орган шешім қабылдағаннан кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті алушыға мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін уәкілетті органның уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жібереді.
Барлық кіші түрлер бойынша мемлекеттік қызметтер көрсету процестері бірдей";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Мемлекеттік қызметтер көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтер тізбесі Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерге қойылатын негізгі талаптар тізбесінде көзделген:
1) "Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес "жалпы сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін немесе исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия беру;

2) "Выдача лицензии на осуществление страховой деятельности или право осуществления исламской страховой деятельности по отрасли "страхование жизни" согласно приложению 6 к Правилам;
3) "Выдача лицензии на виды обязательного страхования, установленные законами Республики Казахстан и являющиеся отдельными классами страхования, или право осуществления исламской страховой деятельности по видам обязательного страхования, установленным законами Республики Казахстан и являющимся отдельными классами страхования" согласно приложению 7 к Правилам;
4) "Выдача лицензии на деятельность по перестрахованию или право осуществления деятельности по исламскому перестрахованию" согласно приложению 8 к Правилам;
5) "Выдача лицензии на право осуществления деятельности страхового брокера" согласно приложению 9 к Правилам.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Бизнес-план по классу страхования, подписывается руководителем исполнительного органа страховой организации или страховой организации-нерезидента Республики Казахстан и актуарием, имеющим действительную лицензию на осуществление актуарной деятельности, и утверждается советом директоров страховой организации или соответствующим органом управления страховой организации-нерезидента Республики Казахстан.
Бизнес-план составляется с учетом дополнительного (дополнительных) класса (классов) страхования (по деятельности страховой организации в целом) и разрабатывается:
1) на ближайшие три года для страховых (перестраховочных) организаций отрасли "общее страхование" и на пять лет для страховых (перестраховочных) организаций отрасли "страхование жизни" – в случае, если на дату обращения за получением лицензии на право осуществления страховой деятельности по дополнительному (дополнительным) классу (классам) страхования до истечения срока, на который был составлен бизнес-план, ранее представленный в соответствии со статьей 27 Закона, осталось менее двух лет;
2) на период до конца срока, на который был составлен бизнес-план, представленный в соответствии со статьей 27 Закона, – в случае, если страховая организация обратилась за получением лицензии на право осуществления страховой деятельности по дополнительному (дополнительным) классу (классам) страхования, не позднее двух лет до истечения срока, на который был составлен бизнес-план, представленный в соответствии со статьей 27 Закона.
В дополнение к информации, требуемой в бизнес-плане в соответствии со статьей 27 Закона, бизнес-план содержит следующую информацию:
1) основные характеристики (по каждому дополнительному классу страхования):
покрываемых рисков по классу страхования;
доли класса страхования в структуре страхового портфеля;
сегмента рынка предоставления услуг по классу страхования (объема рынка, потенциальных страхователей, географической местности);
способов реализации страховых продуктов в рамках класса страхования;

2) "Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес "өмірді сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыруға немесе исламдық сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия беру";
3) "Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген және сақтандырудың жекелеген сыныптары болып табылатын міндетті сақтандырудың түрлеріне немесе Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген және сақтандырудың жекелеген сыныптары болып табылатын міндетті сақтандырудың түрлері бойынша исламдық сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия беру";
4) "Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес "Қайта сақтандыру қызметіне немесе исламдық қайта сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия беру";
5) "Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес "Сақтандыру брокерінің қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия беру.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Сақтандыру сыныбы бойынша бизнес-жоспарға сақтандыру ұйымының немесе Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымының атқарушы органының басшысы және актуарлық қызметті жүзеге асыруға жарамды лицензиясы бар актуарий қол қояды және оны сақтандыру ұйымының директорлар кеңесі немесе Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымының тиісті басқару органы бекітеді.
Бизнес-жоспар сақтандырудың қосымша сыныбын (сыныптарын) (жалпы сақтандыру ұйымының қызметі бойынша) ескере отырып:
1) "жалпы сақтандыру" саласының сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары үшін таяудағы үш жылға және "өмірді сақтандыру" саласының сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары үшін бес жылға – егер сақтандырудың қосымша (қосымша) сыныбы (сыныптары) бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия алу үшін жүгінген күні, бұрын Заңның 27-бабына сәйкес ұсынылған бизнес-жоспар жасалған мерзім өткенге дейін екі жылдан аз уақыт қалған жағдайда;
2) Заңның 27-бабына сәйкес ұсынылған бизнес-жоспар жасалған мерзімнің соңына дейінгі кезеңге – егер сақтандыру ұйымы сақтандырудың қосымша сыныбы (сыныптары) бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия алу үшін өтініш жасаған жағдайда, ол жасалған мерзім аяқталғанға дейін екі жылдан кешіктірмей Заңның 27-бабына сәйкес ұсынылған бизнес-жоспар жасалады және әзірленеді.
Заңның 27-бабына сәйкес бизнес-жоспарда талап етілетін ақпаратқа қосымша, бизнес-жоспарда мынадай ақпарат бар:
1) мыналардың:
сақтандыру сыныбы бойынша өтелетін тәуекелдердің;
сақтандыру портфелінің құрылымындағы сақтандыру сыныбы үлесінің;
сақтандыру сыныбы бойынша қызметтер көрсету нарығы сегментінің (нарық көлемінің, әлеуетті сақтанушылардың, географиялық жерінің);
сақтандыру сыныбы шеңберінде сақтандыру өнімдерін өткізу тәсілдерінің негізгі сипаттамалары (әрбір сақтандырудың қосымша сыныбы бойынша);

2) расчет страховых тарифов с экономическим обоснованием, соответствующий требованиям, установленным нормативным правовым актом уполномоченного органа (по каждому дополнительному классу страхования);
3) прогноз о прибылях, убытках (по деятельности страховой организации в целом);
4) прогноз о страховых резервах (по каждому дополнительному классу страхования и страховому портфелю в целом);
5) прогноз убыточности, оценка рисков в наихудшей и наилучшей ситуации, прогноз соблюдения пруденциальных нормативов (по деятельности страховой организации в целом);
6) политику перестрахования (формы и методы перестрахования, критерии оценки перестраховочных организаций);
7) инвестиционную политику (по деятельности страховой организации в целом).
В информации по инвестиционной политике раскрываются следующие сведения:
1) цели инвестирования;
2) формирование инвестиционного портфеля и его доходности, включая диверсификацию по типам инвестиций и оценку качества активов;
3) инвестиционные ограничения в зависимости от типа активов, а также от привлечения средств извне;
4) лица организации, ответственные за инвестиционную политику.
При представлении заявления на получение лицензии на право осуществления страховой деятельности по нескольким классам страхования представляется один бизнес-план в разрезе классов страхования.";
пункты 16 и 17 изложить в следующей редакции:
"16. Работник услугодателя, уполномоченный на прием и регистрацию корреспонденции, в день поступления заявления о переоформлении лицензии осуществляет его направление в ответственное подразделение. Работник ответственного подразделения проверяет полноту представленных документов на соответствие требованиям пункта 8 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача лицензии на право осуществления страховой (перестраховочной) деятельности или исламской страховой (перестраховочной) деятельности по отрасли "общее страхование" согласно приложению 5, пункта 8 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача лицензии на осуществление страховой деятельности или право осуществления исламской страховой деятельности по отрасли "страхование жизни" согласно приложению 6, пункта 8 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача лицензии на виды обязательного страхования, установленные законами Республики Казахстан и являющиеся отдельными классами страхования, или право осуществления исламской страховой деятельности по видам обязательного страхования, установленным законами Республики Казахстан и являющимся отдельными классами страхования" согласно приложению 7, пункта 8 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача лицензии на деятельность по перестрахованию или право осуществления деятельности по исламскому перестрахованию" согласно приложению 8, пункта 8 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача лицензии на право осуществления деятельности страхового брокера" согласно приложению 9 к Правилам.
При установлении факта неполноты представленных документов и (или) документов с истекшим сроком действия услугодатель отказывает в приеме заявления в течение 2 (двух) рабочих дней с момента получения документов.

2) уәкілетті органның нормативтік-құқықтық актілерінде белгіленген, талаптарға сәйкес келетін, экономикалық негіздемемен сақтандыру тарифтерін есептеу (әрбір сақтандырудың қосымша сыныбы бойынша);
3) кірістер, шығыстар туралы болжам (жалпы сақтандыру ұйымы қызметі бойынша);
4) сақтандыру резервтері туралы болжам (жалпы сақтандыру және сақтандыру портфелінің қосымша сыныбы бойынша);
5) шығындылық болжамы, ең нашар және ең жақсы жағдайдағы тәуекелдерді бағалау, пруденциялық нормативтердің сақталу болжамы (жалпы сақтандыру ұйымының қызметі бойынша);
6) қайта сақтандыру саясаты (қайта сақтандыру нысандары мен әдістері, қайта сақтандыру ұйымдарын бағалау өлшемшарттары);
7) инвестициялық саясат (жалпы сақтандыру ұйымы қызметі бойынша).
Инвестициялық саясат жөніндегі ақпаратта мынадай:
1) инвестициялау мақсаттары;
2) инвестиция түрлері бойынша әртараптандыруды және активтердің сапасын бағалауды қоса алғанда, инвестициялық портфельді және оның кірістілігін қалыптастыру;
3) активтердің түріне, сондай-ақ сырттан қаражат тартуға қарай инвестициялық шектеулер;
4) ұйымның инвестициялық саясатқа жауапты адамдары туралы мәліметтер ашып көрсетіледі.
Сақтандырудың бірнеше сыныптары бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия алуға өтініш берген кезде сақтандыру сыныптары бөлінісінде бір бизнес-жоспар ұсынылады.";
16 және 17-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Көрсетілетін қызметті берушінің хат-хабарды қабылдауға және тіркеуге уәкілетті қызметкері лицензияны қайта ресімдеу туралы өтініш келіп түскен күні оны жауапты бөлімшеге жіберуді жүзеге асырады. Жауапты бөлімшенің қызметкері ұсынылған құжаттардың Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес "Жалпы сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін немесе исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 8-тармағының, 6-қосымшаға сәйкес "өмірді сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыруға немесе исламдық сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын талаптар тізбесінің 8-тармағының, 7-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген және сақтандырудың жекелеген сыныптары болып табылатын міндетті сақтандырудың түрлеріне немесе Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген және сақтандырудың жекелеген сыныптары болып табылатын міндетті сақтандырудың түрлері бойынша исламдық сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 8-тармағының, 8-қосымшаға сәйкес "Қайта сақтандыру жөніндегі қызметке немесе исламдық қайта сақтандыру жөніндегі қызметті жүзеге асыру құқығына лицензия беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 8-тармағының, 9-қосымшаға сәйкес "Сақтандыру брокерінің қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 8-тармағының талаптарына сәйкес келуінің толықтығын тексереді.
Ұсынылған құжаттардың толық емес және (немесе) қолданылу мерзімі өтіп кеткен құжаттар фактісі анықталған жағдайда, қызмет көрсетуші құжаттарды алған кезден бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде өтінішті қабылдаудан бас тартады.

При установлении факта полноты представленных документов ответственное подразделение в течение 11 (одиннадцати) рабочих дней рассматривает документы на соответствие требованиям статьи 37 Закона.
При выявлении оснований для отказа в оказании государственной услуги уполномоченный орган уведомляет услугополучателя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для предоставления заявителю возможности выразить позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления.
По результатам рассмотрения документов, представленных заявителем, заслушивания ответственное подразделение подготавливает проекты приказа и лицензии либо отказа в переоформлении лицензии, подписывает результат оказания государственной услуги у уполномоченного лица услугодателя (далее – результат оказания государственной услуги).
Работник ответственного подразделения в течение 2 (двух) рабочих дней после принятия уполномоченным органом решения о переоформлении (об отказе в переоформлении) лицензии на право осуществления страховой (перестраховочной) деятельности или исламской страховой (перестраховочной) деятельности по отрасли "общее страхование", на право осуществления страховой (перестраховочной) деятельности или исламской страховой (перестраховочной) деятельности по отрасли "страхование жизни", на право осуществления страховой деятельности или исламской страховой деятельности по видам обязательного страхования, на право осуществления перестраховочной деятельности или исламской перестраховочной деятельности, на право осуществления деятельности страхового брокера направляет услугополучателю результат оказания государственной услуги в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП уполномоченного лица уполномоченного органа, в "личный кабинет" услугополучателя.
Процессы оказания государственных услуг по всем подвидам идентичны.";
17. Работник услугодателя, уполномоченный на прием и регистрацию корреспонденции, в день поступления заявления о переоформлении лицензии при реорганизации страховой (перестраховочной) организации, страхового брокера в форме выделения или разделения осуществляет его направление в ответственное подразделение. Работник ответственного подразделения проверяет полноту представленных документов на соответствие требованиям пункта 8 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача лицензии на право осуществления страховой (перестраховочной) деятельности или исламской страховой (перестраховочной) деятельности по отрасли "общее страхование" согласно приложению 5, пункта 8 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача лицензии на осуществление страховой деятельности или право осуществления исламской страховой деятельности по отрасли "страхование жизни" согласно приложению 6, пункта 8 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача лицензии на виды обязательного страхования, установленные законами Республики Казахстан и являющиеся отдельными классами страхования, или право осуществления исламской страховой деятельности по видам обязательного страхования, установленным законами Республики Казахстан и являющимся отдельными классами страхования" согласно приложению 7, пункта 8 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача лицензии на деятельность по перестрахованию или право осуществления деятельности по исламскому перестрахованию" согласно приложению 8, пункта 8 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача лицензии на право осуществления деятельности страхового брокера" согласно приложению 9 к Правилам.
При установлении факта неполноты представленных документов и (или) документов с истекшим сроком действия услугодатель отказывает в приеме заявления в течение 2 (двух) рабочих дней с момента получения документов.

Ұсынылған құжаттардың толықтығы фактісі анықталған кезде жауапты бөлімше 11 (он бір) жұмыс күні ішінде құжаттардың Заңның 37-бабының талаптарына сәйкестігін қарайды.
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер анықталған кезде уәкілетті орган көрсетілетін қызметті алушыны мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы, сондай-ақ өтініш берушіге алдын ала шешім бойынша позициясын білдіру мүмкіндігін беру үшін тыңдауды өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабардар етеді.
Тыңдау туралы хабарлама мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жіберіледі. Тыңдау хабардар етілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Өтініш беруші ұсынған құжаттарды қарау, тыңдау нәтижелері бойынша жауапты бөлімше бұйрық және лицензия жобаларын немесе лицензияны қайта ресімдеуден бас тартуды дайындайды, қызметті көрсетушінің уәкілетті тұлғасында мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесіне қол қояды (бұдан әрі – мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі).
Жауапты бөлімшенің қызметкері "жалпы сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін немесе исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыру құқығына, "өмірді сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін немесе исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыру құқығына, міндетті сақтандыру түрлері бойынша сақтандыру қызметін немесе исламдық сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына, қайта сақтандыру немесе исламдық қайта сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына, сақтандыру брокерінің қызметін жүзеге асыру құқығына лицензияны қайта ресімдеу (қайта ресімдеуден бас тарту) туралы уәкілетті орган шешім қабылдағаннан кейін 2 (екі) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті алушыға мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін уәкілетті органның уәкілетті адамының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жібереді.
Барлық кіші түрлер бойынша мемлекеттік қызметтер көрсету процестері бірдей.";
17. Хат-хабарды қабылдауға және тіркеуге уәкілетті қызмет көрсетушінің қызметкері сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, сақтандыру брокері бөлініп шығу немесе бөліну нысанында қайта ұйымдастырылған жағдайда лицензияны қайта ресімдеу туралы өтініш келіп түскен күні оны жауапты бөлімшеге жіберуді жүзеге асырады. Жауапты бөлімшенің қызметкері ұсынылған құжаттардың Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес "Жалпы сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін немесе исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия беру" 8-тармағының, 6-қосымшаға сәйкес мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің, "Өмірді сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыруға немесе исламдық сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия беру" 8-тармағының, 7-қосымшаға сәйкес мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің "Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген және сақтандырудың жекелеген сыныптары болып табылатын міндетті сақтандырудың түрлеріне немесе Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген және сақтандырудың жекелеген сыныптары болып табылатын міндетті сақтандырудың түрлері бойынша исламдық сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия беру" 8-тармағының, 8-қосымшаға сәйкес мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің "Қайта сақтандыру жөніндегі қызметке немесе исламдық қайта сақтандыру жөніндегі қызметті жүзеге асыру құқығына лицензия беру" 8-тармағының, 9-қосымшаға сәйкес мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің "Сақтандыру брокерінің қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия беру" 8-тармағының талаптарына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің келуінің толықтығын тексереді.
Ұсынылған құжаттардың толық емес және (немесе) қолданылу мерзімі өтіп кеткен құжаттар фактісі анықталған жағдайда, қызметті көрсетуші құжаттарды алған кезден бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде өтінішті қабылдаудан бас тартады.

При установлении факта полноты представленных документов ответственное подразделение в течение 25 (двадцати пяти) рабочих дней рассматривает документы на соответствие требованиям статьи 37 Закона, статьи 34 Закона о разрешениях и уведомлениях.
При выявлении оснований для отказа в оказании государственной услуги уполномоченный орган уведомляет услугополучателя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для предоставления заявителю возможности выразить позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления.
По результатам рассмотрения документов, представленных заявителем, заслушивания ответственное подразделение подготавливает проекты приказа и лицензии либо отказа в переоформлении лицензии, подписывает результат оказания государственной услуги у уполномоченного лица услугодателя (далее – результат оказания государственной услуги).
Работник ответственного подразделения в течение 3 (трех) рабочих дней после принятия уполномоченным органом решения о переоформлении (об отказе в переоформлении) лицензии при реорганизации страховой (перестраховочной) организации, страхового брокера в форме выделения или разделения направляет страховой (перестраховочной) организации, страховому брокеру результат оказания государственной услуги в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП уполномоченного лица уполномоченного органа, в "личный кабинет" страховой (перестраховочной) организации, страхового брокера.
Процессы оказания государственных услуг по всем подвидам идентичны.";
приложение 5 изложить в редакции согласно приложению 10 к Перечню;
приложение 6 изложить в редакции согласно приложению 11 к Перечню;
приложение 7 изложить в редакции согласно приложению 12 к Перечню;
приложение 8 изложить в редакции согласно приложению 13 к Перечню;
приложение 9 изложить в редакции согласно приложению 14 к Перечню.
Приложение 1 к Перечню
нормативных правовых актов
Республики Казахстан
по вопросам оказания
государственных услуг
на страховом рынке, в которые
вносятся изменения и дополнения
Приложение 2
к Правилам выдачи разрешения
на добровольную реорганизацию
страховой (перестраховочной)
организации (страхового
холдинга) либо отказа в выдаче
указанного разрешения
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача разрешения на добровольную реорганизацию страховой (перестраховочной) организации и страхового холдинга"
Наименование государственной услуги
Выдача разрешения на добровольную реорганизацию страховой (перестраховочной) организации и страхового холдинга.
Наименование подвидов государственной услуги
Отсутствуют.
1
Наименование услугодателя
Агентство Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка.
2
Способы предоставления государственной услуги
Веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал).
3
Срок оказания государственной услуги
В течение 35 (тридцати пяти) рабочих дней со дня представления полного пакета документов.
В случае установления факта неполноты представленных документов уполномоченный орган в течение 5 (пяти) рабочих дней с момента получения документов услугополучателя дает мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении ходатайства.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (полностью автоматизированная).
5
Результат оказания государственной услуги
Выдача разрешения на добровольную реорганизацию страховой (перестраховочной) организации и страхового холдинга либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги с приложением копии соответствующего постановления Правления уполномоченного органа.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается на бесплатной основе.
7
График работы услугодателя и объектов информации

Ұсынылған құжаттардың толықтығы фактісі анықталған кезде жауапты бөлімше 25 (жиырма бес) жұмыс күні ішінде құжаттардың Заңның 37-бабының, Рұқсаттар және хабарламалар туралы Заңның 34-бабының талаптарына сәйкестігін қарайды.
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер анықталған кезде уәкілетті орган көрсетілетін қызметті алушыны мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы, сондай-ақ өтініш берушіге алдын ала шешім бойынша позициясын білдіру мүмкіндігін беру үшін тыңдауды өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабардар етеді.
Тыңдау туралы хабарлама мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жіберіледі. Тыңдау хабардар етілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Өтініш беруші ұсынған құжаттарды қарау, тыңдау нәтижелері бойынша жауапты бөлімше бұйрық және лицензия жобаларын немесе лицензияны қайта ресімдеуден бас тартуды дайындайды, қызметті көрсетушінің уәкілетті тұлғасында мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесіне қол қояды (бұдан әрі – мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі).
Жауапты бөлімшенің қызметкері уәкілетті орган сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын, сақтандыру брокерін бөлініп шығу немесе бөліну нысанында қайта ұйымдастырылған жағдайда лицензияны қайта ресімдеу (қайта ресімдеуден бас тарту) туралы шешім қабылдағаннан кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына, сақтандыру брокеріне мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін уәкілетті органның уәкілетті адамының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанында сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру брокерінің "жеке кабинетіне" жібереді.
Барлық кіші түрлер бойынша мемлекеттік қызметтер көрсету процестері бірдей.";
5-қосымша Тізбеге 10-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
6-қосымша Тізбеге 11-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
7-қосымша Тізбеге 12-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
8-қосымша Тізбеге 13-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
9-қосымша Тізбеге 14-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
Сақтандыру нарығында
мемлекеттік қызметтер көрсету
мәселелері бойынша өзгерістер
мен толықтырулар енгізілетін
Қазақстан Республикасының
нормативтік құқықтық
актілерінің тізбесіне
1-қосымша
Сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымының (сақтандыру
холдингінің) өз еркімен қайта
ұйымдастырылуына рұқсат беру
қағидаларына
2-қосымша
"Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру холдингінің өз еркiмен қайта ұйымдастырылуына рұқсат беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру холдингінің өз еркiмен қайта ұйымдастырылуына рұқсат беру
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрлерінің атауы
Жоқ
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі.
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері
"Электрондық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі - портал).
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Құжаттардың толық топтамасын ұсынған күннен бастап 35 (отыз бес) жұмыс күні ішінде.
Ұсынылған құжаттардың толық болмау фактісі анықталған жағдайда, уәкілетті орган көрсетілетін қызметті алушының құжаттарын алған сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде өтінішхатты одан әрі қараудан дәлелді бас тартуды береді.
4
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық (толық автоматтандырылған).
5
Мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесі
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру холдингінің өз еркiмен қайта ұйымдастырылуына рұқсат беру не уәкілетті орган Басқармасының тиісті қаулысының көшірмесін қоса бере отырып мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан өндіріп алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны өндіріп алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет тегін негізде көрсетіледі.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі

1) портал - круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее – Кодекс) и Закону Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан" (далее – Закон о праздниках), прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется на следующий рабочий день);
2) уполномоченный орган - с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с Кодексом и Законом о праздниках.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
1) ходатайство о получении разрешения на проведение добровольной реорганизации страховой (перестраховочной) организации (страхового холдинга) в форме электронного документа;
2) электронная копия решения высшего органа страховой (перестраховочной) организации (страхового холдинга) о его добровольной реорганизации (в случае отсутствия сведений на интернет-ресурсе депозитария финансовой отчетности);
3) электронную копию плана мероприятий по проведению реорганизации страховой (перестраховочной) организации (страхового холдинга).
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1) нарушение в результате предполагаемой добровольной реорганизации законных интересов страхователей и иных кредиторов;
2) нарушение в результате предполагаемой реорганизации минимальных условий обеспечения финансовой устойчивости, других обязательных к соблюдению норм и лимитов и иных требований, установленных Законом Республики Казахстан "О страховой деятельности" и нормативными правовыми актами уполномоченного органа;
3) отсутствие соответствующих решений высших органов реорганизуемых страховых (перестраховочных) организаций (страховых холдингов);
4) нарушение в результате предполагаемой реорганизации требований законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции;
5) неустранение замечаний уполномоченного органа по представленным документам в установленный им срок;
6) несоответствие представленных документов законодательству Республики Казахстан;
7) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме

1) портал - жөндеу жұмыстарының жүргізілуіне байланысты болатын техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері өтініш жасаған кезде Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Мерекелер туралы заң) сәйкес өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін жіберу келесі жұмыс күні жүзеге асырылады);
2) уәкілетті орган - Кодекс пен Мерекелер туралы заңға сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа күндері сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен дүйсенбі - жұма аралығында сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қызметті алушылан талап етілетін құжаттар тізбесі және мәліметтер
1) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын (сақтандыру холдингін) ерікті қайта ұйымдастыруды жүргізуге рұқсат алу туралы өтінішхат;
2) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының (сақтандыру холдингінің) жоғары органының оны өз еркімен қайта ұйымдастыру туралы шешімінің электрондық көшірмесі (қаржылық есептілік депозитарийінің интернет-ресурсында мәліметтер болмаған жағдайда);
3) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын (сақтандыру холдингін) қайта ұйымдастыруды жүргізу жөніндегі іс-шаралар жоспарының электрондық көшірмесі.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту негіздері
1) болжанып отырған ерікті қайта ұйымдастыру нәтижесiнде сақтанушылардың және өзге де кредиторлардың заңды мүдделерiнің бұзылуы;
2) болжанып отырған қайта ұйымдастыру нәтижесiнде қаржылық тұрақтылықты қамтамасыз етудiң ең төменгi талаптарының, сақталуы мiндеттi басқа нормалар мен лимиттердің және "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында және уәкілетті органның нормативтiк құқықтық актiлерiнде белгiленген өзге де талаптардың бұзылуы;
3) қайта ұйымдастырылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының (сақтандыру холдингтерінің) жоғары органдарының тиісті шешімдерінің болмауы;
4) болжанып отырған қайта ұйымдастыру нәтижесінде бәсекелестікті қорғау саласында Қазақстан Республикасының заңнамасы талаптарының бұзылуы;
5) ұсынылған құжаттар бойынша уәкілетті органның ескертулерін ол белгілеген мерзімде жоймауы;
6) ұсынылған құжаттардың Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес келмеуі;
7) "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес ұсынылатын көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімінің болмауы.
10
Мемлекеттік қызмет көрсетудің, оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін қызметтің ерекшеліктері ескерілген өзге талаптар

Адрес места оказания государственной услуги и контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги размещены на официальном интернет-ресурсе уполномоченного органа и портале. Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 8-800-080-7777, 1414.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
Приложение 2 к Перечню
нормативных правовых актов
Республики Казахстан
по вопросам оказания
государственных услуг
на страховом рынке, в которые
вносятся изменения и дополнения
Сноска. Утратил силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 31.03.2026 № 31 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 3 к Перечню
нормативных правовых актов
Республики Казахстан
по вопросам оказания
государственных услуг
на страховом рынке, в которые
вносятся изменения и дополнения
Приложение 3
к Правилам выдачи разрешений
на добровольную ликвидацию
страховых (перестраховочных)
организаций, добровольное
прекращение деятельности
филиалов страховых
(перестраховочных)
организаций-нерезидентов
Республики Казахстан либо
отказа в выдаче указанных разрешений
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача разрешения на добровольную ликвидацию страховой (перестраховочной) организации, добровольное прекращение деятельности филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан"
Наименование государственной услуги
Выдача разрешения на добровольную ликвидацию страховой (перестраховочной) организации, добровольное прекращение деятельности филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан.
Наименование подвидов государственной услуги
При обращении услугополучателя для получения разрешения на добровольную ликвидацию страховой (перестраховочной) организации.
При обращении услугополучателя для получения разрешения на добровольное прекращение деятельности филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан.
1.
Наименование услугодателя
Агентство Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка (далее - уполномоченный орган).
2.
Способы предоставления государственной услуги
По всем подвидам:
веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее - портал)
3.
Срок оказания государственной услуги
В течение 2 (двух) месяцев со дня обращения на портал и поступления всех необходимых документов.
В случае установления факта неполноты представленных документов уполномоченный орган в течение 2 (двух) рабочих дней со дня регистрации ходатайства дает мотивированный отказ в дальнейшем его рассмотрении.
4.
Форма оказания государственной услуги
По всем подвидам:
электронная (полностью автоматизированная)
5.
Результат оказания государственной услуги
По подвидам:

Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары және мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары уәкілетті органның ресми интернет-ресурсында орналастырылған. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша бірыңғай байланыс орталығы: 8-800-080-7777 немесе 1414.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты порталдағы "жеке кабинеті" арқылы қашықтан қол жеткізу режимінде, сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Сақтандыру нарығында
мемлекеттік қызметтер көрсету
мәселелері бойынша өзгерістер
мен толықтырулар енгізілетін
Қазақстан Республикасының
нормативтік құқықтық
актілерінің тізбесіне
2-қосымша
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 31.03.2026 № 31 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Сақтандыру нарығында
мемлекеттік қызметтер көрсету
мәселелері бойынша өзгерістер
мен толықтырулар енгізілетін
Қазақстан Республикасының
нормативтік құқықтық
актілерінің тізбесіне
3-қосымша
Сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымдарының өз еркiмен
таратылуына,
Қазақстан Республикасының
бейрезидент-сақтандыру (қайта
сақтандыру) ұйымдары
филиалдарының қызметін ерікті
түрде тоқтатуға рұқсат беру не
аталған рұқсатты беруден бас
тарту қағидаларына
3-қосмыша
"Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының өз еркiмен таратылуына, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының қызметін ерікті түрде тоқтатуға рұқсат беру" мемлекеттік қызметтер көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының өз еркiмен таратылуына, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының қызметін ерікті түрде тоқтатуға рұқсат беру
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрлерінің атауы
Көрсетілетін қызметті алушы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын ерікті таратуға рұқсат алу үшін жүгінген кезде.
Көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының бейрезиденті-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін ерікті түрде тоқтатуға рұқсат алу үшін жүгінген кезде.
1.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі (бұдан әрі – уәкілетті орган).
2.
Мемлекеттік қызметті көрсету тәсілдері
Барлық кіші түрлер үшін:
"электрондық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал).
3.
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
Порталға жүгінген және барлық қажетті құжаттар түскен күннен бастап 2 (екі) ай ішінде.
Ұсынылған құжаттардың толық болмау фактісі белгіленген жағдайда уәкілетті орган өтінішхат тіркелген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде оны одан әрі қараудан дәлелді бас тарту береді.
4.
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Барлық кіші түрлер үшін:
электрондық (толық автоматтандырылған).
5.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Кіші түрлері бойынша:

1) При обращении услугополучателя для получения разрешения на добровольную ликвидацию страховой (перестраховочной) организации - уведомление о выдаче разрешения на добровольную ликвидацию страховой (перестраховочной) организации либо уведомление об отказе в выдаче разрешения на добровольную ликвидацию страховой (перестраховочной) организации с приложением копии соответствующего постановления Правления уполномоченного органа;
2) При обращении услугополучателя для получения разрешения на добровольное прекращение деятельности филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан - уведомление о выдаче разрешения на добровольное прекращение деятельности филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан либо уведомление об отказе в выдаче разрешения на добровольное прекращение деятельности филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан с приложением копии соответствующего постановления Правления уполномоченного органа.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги - электронная.
6.
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно
7.
График работы услугодателя и объектов информации
1) портал - круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее – Кодекс) и Закону Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан" (далее – Закон о праздниках), прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется на следующий рабочий день);
2) уполномоченный орган - с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с Кодексом и Законом о праздниках.
8.
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
При обращении услугополучателя для получения разрешения на добровольную ликвидацию страховой (перестраховочной) организации:
1) ходатайство о выдаче разрешения на добровольную ликвидацию страховой (перестраховочной) организации по форме согласно приложению 1 к Правилам в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) лица, уполномоченного на подписание ходатайства;

1) Көрсетілетін қызметті алушы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын ерікті таратуға рұқсат алу үшін жүгінген кезде - уәкілетті орган басқармасының тиісті қаулысының көшірмесін қоса бере отырып, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын ерікті таратуға рұқсат беру туралы хабарлама не сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын ерікті таратуға рұқсат беруден бас тарту туралы хабарлама.
2) Көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының бейрезиденті-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін ерікті түрде тоқтатуға рұқсат алу үшін жүгінген кезде - көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының бейрезиденті-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін ерікті түрде тоқтатуға рұқсат алу үшін жүгінген кезде - Қазақстан Республикасының бейрезиденті-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін ерікті түрде тоқтатуға рұқсат беру туралы хабарлама не уәкілетті орган басқармасының тиісті қаулысының көшірмесін қоса бере отырып, Қазақстан Республикасының бейрезиденті-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін ерікті түрде тоқтатуға рұқсат беруден бас тарту туралы хабарлама.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін ұсыну нысаны - электрондық.
6.
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін
7.
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі
1) портал - жөндеу жұмыстарының жүргізілуіне байланысты болатын техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері өтініш жасаған кезде Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Мерекелер туралы заң) сәйкес өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін жіберу келесі жұмыс күні жүзеге асырылады);
2) уәкілетті орган - Кодекс пен Мерекелер туралы заңға сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа күндері сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен дүйсенбі - жұма аралығында сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
8.
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар тізбесі мен мәліметтер
Көрсетілетін қызметті алушы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын ерікті таратуға рұқсат алу үшін жүгінген кезде:
1) Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішхатқа қол қоюға уәкілетті адамның электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжат нысанында сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын ерікті таратуға рұқсат беру туралы өтінішхат;

2) электронная копия решения общего собрания акционеров о добровольной ликвидации страховой (перестраховочной) организации с обязательным указанием причин ликвидации;
3) отчеты о расчете страховых резервов по отраслям "общее страхование" и "страхование жизни", по объему обязательств по формам, установленным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 декабря 2019 года № 275 "Об утверждении перечня, форм, сроков представления отчетности страховой (перестраховочной) организацией и страховым брокером и Правил ее представления", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19927, в форме электронного документа;
4) электронная копия договора о передаче страхового портфеля, состоящего из обязательств страховой (перестраховочной) организации по заключенным ею договорам страхования (перестрахования), в другие страховую (перестраховочную) организацию и (или) филиал страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, имеющие лицензию по передаваемым классам страхования и являющиеся участниками системы гарантирования страховых выплат.
При обращении услугополучателя для получения разрешения на добровольное прекращение деятельности филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан:
1) ходатайство о выдаче разрешения на добровольное прекращение деятельности филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан по форме согласно приложению 2 к Правилам в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП лица, уполномоченного лица на подписание ходатайства;
2) электронная копия решения соответствующего уполномоченного органа страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан о добровольном прекращении деятельности филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан с обязательным указанием причин прекращения деятельности;
3) отчеты о расчете страховых резервов по отраслям "общее страхование" и "страхование жизни", по объему обязательств по формам, установленным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 2 марта 2021 года № 24 "Об утверждении перечня, форм, сроков представления отчетности филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан и филиалами страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан и Правил ее представления", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22322 в форме электронного документа;

2) тарату себептерін міндетті түрде көрсете отырып, акционерлердің жалпы жиналысының сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын ерікті түрде тарату туралы шешімінің электрондық көшірмесі;
3) Мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19927 болып тіркелген "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру брокерінің есептілік тізбесін, нысандарын, ұсыну мерзімдерін және оны ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 31 желтоқсандағы № 275 қаулысымен белгіленген нысандар бойынша міндеттемелердің көлемі бойынша "жалпы сақтандыру" және "өмірді сақтандыру" салалары бойынша сақтандыру резервтерін есептеу туралы есептер;
4) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының өзі жасаған сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша міндеттемелерінен тұратын сақтандыру портфелін берілетін сақтандыру сыныптары бойынша лицензиясы бар және сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру жүйесінің қатысушылары болып табылатын Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының басқа сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына және (немесе) филиалына беру туралы шарттың электрондық көшірмесі.
Көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалын ерікті таратуға рұқсат алу үшін жүгінген кезде:
1) Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішхатқа қол қоюға уәкілетті адамның ЭЦҚ-сын куәландыратын электрондық құжат нысанында Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалын ерікті таратуға рұқсат беру туралы өтінішхат;
2) тарату себептерін міндетті түрде көрсете отырып, акционерлердің жалпы жиналысының Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалын ерікті түрде тарату туралы шешімінің электрондық көшірмесі;
3) Мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22322 болып тіркелген "Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары және Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерлерінің филиалдары есептілігінің тізбесін, нысандарын, мерзімдерін және оны ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 2 наурыздағы № 24 қаулысымен белгіленген нысандар бойынша міндеттемелердің көлемі бойынша "жалпы сақтандыру" және "өмірді сақтандыру" салалары бойынша сақтандыру резервтерін есептеу туралы есептер;

4) электронная копия договора о передаче страхового портфеля, состоящего из обязательств филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан по заключенным ею договорам страхования (перестрахования), в другие страховую (перестраховочную) организацию и (или) филиал страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, имеющие лицензию по передаваемым классам страхования и являющиеся участниками системы гарантирования страховых выплат.
9.
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан

4) Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының өзі жасаған сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша міндеттемелерінен тұратын сақтандыру портфелін берілетін сақтандыру сыныптары бойынша лицензиясы бар және сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру жүйесінің қатысушылары болып табылатын Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының басқа сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына және (немесе) филиалына беру туралы шарттың электрондық көшірмесі.
9.
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту негіздері

1) нарушение в результате предполагаемой добровольной ликвидации страховой (перестраховочной) организации или добровольного прекращения деятельности филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан законных интересов страхователей и иных кредиторов;
2) неустранение замечаний уполномоченного органа по представленным документам в установленный им срок;
3) несоответствие предоставленных документов законодательству Республики Казахстан;
4) недостаточность средств страховой (перестраховочной) организации, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан для расчетов по обязательствам;
5) наличие обязательств по договорам страхования (перестрахования);
6) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги
Адреса мест оказания государственной услуги и контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги размещены на официальном интернет-ресурсе уполномоченного органа и портале. Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 8-800-080-7777, 1414.
В случае сбоя информационной системы работник уполномоченного органа в течение одного рабочего дня уведомляет оператора соответствующей информационной системы.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
Приложение 4 к Перечню
нормативных правовых актов
Республики Казахстан
по вопросам оказания
государственных услуг
на страховом рынке, в которые
вносятся изменения и дополнения
Приложение 3-1 к постановлению
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию
и развитию финансового рынка
от 12 февраля 2021 года № 24
Правила добровольного возврата лицензии на право осуществления страховой (перестраховочной) деятельности
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила добровольного возврата лицензии на право осуществления страховой (перестраховочной) деятельности (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 17 статьи 37 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" (далее – Закон) и определяют порядок добровольного возврата лицензии на право осуществления страховой (перестраховочной) деятельности.
Положения Правил распространяются на филиалы страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, открытые на территории Республики Казахстан, с учетом особенностей, предусмотренных Законом.

1) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын болжамды ерікті тарату немесе Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін ерікті түрде тоқтату нәтижесінде сақтанушылардың және өзге де кредиторлардың заңды мүдделерінің бұзылуы;
2) уәкілетті органның ұсынылған құжаттар бойынша ескертулерін ол белгілеген мерзімде жоймау;
3) ұсынылған құжаттардың Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес келмеуі;
4) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының міндеттемелер бойынша есеп айырысу үшін қаражатының жеткіліксіздігі;
5) сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттараы бойынша міндетиемелердің болуы;
6) "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес ұсынылатын көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімінің болмауы.
10.
Мемлекеттік қызмет көрсетудің ерекшеліктері ескерілген өзге талаптар
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары және мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары уәкілетті органның ресми интернет-ресурсында және порталда орналастырылған. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша бірыңғай байланыс орталығы: 8-800-080-7777 немесе 1414.
Ақпараттық жүйе істен шыққан жағдайда уәкілетті органның қызметкері бір жұмыс күні ішінде тиісті ақпараттық жүйенің операторын хабардар етеді.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинет", сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы алу мүмкіндігі бар.
Сақтандыру нарығында
мемлекеттік қызметтер көрсету
мәселелері бойынша өзгерістер
мен толықтырулар енгізілетін
Қазақстан Республикасының
нормативтік құқықтық
актілерінің тізбесіне
4-қосымша
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту агенттігі
Басқармасының
2021 жылғы 12 ақпандағы
№ 24 қаулысына
3-1 қосымша
Сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыру құқығына лицензияны ерікті түрде қайтарып алу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыру құқығына лицензияны ерікті түрде қайтарып алу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 37-бабының 17-тармағына сәйкес әзірленді және сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыру құқығына лицензияны ерікті түрде қайтарып алу тәртібін айқындайды.
Қағидалардың ережелері Заңда көзделген ерекшеліктерді ескере отырып, Қазақстан Республикасының аумағында ашылған Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарына қатысты қолданылады.

Глава 2. Порядок добровольного возврата лицензии на право осуществления страховой (перестраховочной) деятельности
2. Страховая (перестраховочная) организация обращается в уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее – уполномоченный орган) с заявлением на добровольный возврат лицензии (далее – заявление) после передачи страхового портфеля, досрочного расторжения договоров страхования (перестрахования) в порядке, предусмотренном статьей 37-1 Закона.
3. К заявлению прилагаются следующие документы:
1) решение уполномоченного органа страховой (перестраховочной) организации о добровольном возврате лицензии на право осуществления страховой (перестраховочной) деятельности;
2) документы, подтверждающие досрочное расторжение договоров страхования (перестрахования) и (или) передачу страхового портфеля;
3) бухгалтерский баланс и пояснительная записка к нему, составленные на дату, предшествующую дате направления заявления. В пояснительной записке к бухгалтерскому балансу раскрывается информация с указанием сумм кредиторской задолженности и основаниях их возникновения.
4. Заявление с приложенными документами рассматривается уполномоченным органом в течение 30 (тридцати) рабочих дней со дня поступления полного пакета документов.
5. При поступлении заявления после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан и Закону Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан", прием документов осуществляется на следующий рабочий день.
6. При наличии замечаний к документам, представленным вместе с заявлением, уполномоченный орган направляет письмо с замечаниями для их устранения и предоставления доработанных (исправленных) документов. Заявитель устраняет замечания и предоставляет доработанные (исправленные) документы. При этом срок рассмотрения заявления уполномоченным органом прерывается на срок устранения замечаний страховой (перестраховочной) организацией.
7. Не позднее 10 (десяти) рабочих дней с даты получения письма уполномоченного органа о возможности прекращения действия лицензии страховая (перестраховочная) организация возвращает оригинал лицензии, выданной на бумажном носителе, в уполномоченный орган.
8. Не позднее 30 (тридцати) рабочих дней с даты получения письма уполномоченного органа о возможности прекращения действия лицензии страховая (перестраховочная) организация уведомляет уполномоченный орган о государственной перерегистрации страховой (перестраховочной) организации в части исключения из наименования на любом языке слов "страхование", "перестрахование", "страховая организация", "перестраховочная организация" или производных от них слов (выражений), подразумевающих, что она осуществляет от своего имени страховые или перестраховочные операции.

2-тарау. Сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыру құқығына лицензияны ерікті түрде қайтарып алу тәртібі
2. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы Заңның 37-1-бабында көзделген тәртіппен сақтандыру портфелі берілгеннен соң, сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары мерзімінен бұрын бұзылғаннан кейін лицензияны ерікті түрде қайтару туралы өтінішпен (бұдан әрі – өтініш) қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органға жүгінеді.
3. Өтінішке қоса мына құжаттар ұсынылады:
1) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы уәкілетті органының сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыру құқығын беретін лицензияны ерікті түрде қайтару туралы шешімі;
2) сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарының мерзімінен бұрын бұзылғанын және (немесе) сақтандыру портфелінің берілгенін растайтын құжаттар;
3) өтініш жіберілген күннің алдындағы күні жасалған бухгалтерлік баланс және оған түсіндірме жазба. Бухгалтерлік балансқа түсіндірме жазбада кредиторлық берешек сомасы және олардың туындау негіздері көрсетілген ақпарат беріледі.
4. Қоса берілген құжаттармен бірге өтінішті уәкілетті орган құжаттардың толық топтамасы келіп түскен күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күні ішінде қарайды.
5. Өтініш жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі мен "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес демалыс және мереке күндері келіп түскен жағдайда, құжаттарды қабылдау келесі жұмыс күні жүзеге асырылады
6. Өтінішпен бірге ұсынылған құжаттарға қатысты ескертулер болатын болса, уәкілетті орган оларды жою және пысықталған (түзетілген) құжаттарды ұсыну үшін ескертулері бар хат жібереді. Өтініш беруші ескертулерді жояды және пысықталған (түзетілген) құжаттарды ұсынады. Бұл ретте уәкілетті органның өтінішті қарау мерзімі сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ескертулерді жою мерзіміне қарай уақытша тоқтатылады.
7. Уәкілетті органның лицензияның қолданылуын тоқтату мүмкіндігі туралы хатын алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірмей сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы лицензияның қағаз тасымалдағышта берілген түпнұсқасын уәкілетті органға қайтарады.
8. Уәкілетті органның лицензияның қолданылуын тоқтату мүмкіндігі туралы хатын алған күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күнінен кешіктірмей сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы уәкілетті органға кез келген тілдегі атауынан "сақтандыру", "қайта сақтандыру", "сақтандыру ұйымы", "қайта сақтандыру ұйымы" деген сөздерді немесе оның өз атынан сақтандыру не қайта сақтандыру операцияларын жүргізетінін білдіретін, олардан туындайтын сөздерді алып тастау бөлігінде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын мемлекеттік қайта тіркеу туралы хабарлайды.

9. Уполномоченный орган отказывает в прекращении действия лицензии в следующих случаях:
1) непредоставление полного пакета документов;
2) неустранение замечаний по предоставленным документам в установленный уполномоченным органом срок;
3) наличие действующих договоров и обязательств по осуществлению страховой (перестраховочной) деятельности.
Приложение 5 к Перечню
нормативных правовых актов
Республики Казахстан
по вопросам оказания
государственных услуг
на страховом рынке, в которые
вносятся изменения и дополнения
Приложение 1
к Правилам и условиям выдачи
разрешения на создание
страховой (перестраховочной)
организации, а также требованиям
к содержанию документов
Форма
Заявление на получение разрешения на создание страховой (перестраховочной) организации
В ______________________________________________________________________
________________________________________________________________________
(полное наименование уполномоченного органа)
от ______________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
физического лица, наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество
(при его наличии) представителя юридического лица, физического лица)
_________________________________________________________________________
(нотариально или иным образом удостоверенный документ, подтверждающий
полномочия заявителя на подачу настоящего заявления от имени учредителей)
_________________________________________________________________________
(место работы заявителя и занимаемая им должность, место жительства,
юридический адрес)
просит в соответствии с протоколом (решением) уполномоченного органа заявителя
юридического лица № ____ от "___" ____________ года:
(не требуется для физического лица, единолично принимающего решение)
1) выдать разрешение на открытие
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________;
(полное наименование и место нахождения создаваемой страховой
(перестраховочной) организации)
Следующий пункт заполняется в случае намерения получения статуса крупного
участника страховой (перестраховочной) организации и (или) страхового холдинга:
2) выдать согласие на приобретение
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица, наименование
юридического лица (при наличии)
статуса крупного участника страховой (перестраховочной) организации и (или)
страхового холдинга;
(нужное выбрать)
Следующий пункт заполняется в случае намерения получения разрешения
на создание дочерней организации или значительное участие в капитале:

9. Мына жағдайларда уәкілетті орган лицензияның қолданысын тоқтатудан бас тартады:
1) құжаттардың толық топтамасының ұсынылмауы;
2) уәкілетті орган белгілеген мерзімде ұсынылған құжаттар бойынша ескертулердің жойылмауы;
3) сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыру бойынша қолданыстағы шарттар мен міндеттемелердің болуы.
Сақтандыру нарығында
мемлекеттік қызметтер көрсету
мәселелері бойынша өзгерістер
мен толықтырулар енгізілетін
Қазақстан Республикасының
нормативтік құқықтық
актілерінің тізбесіне
5-қосымша
Сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымын құруға рұқсат беру
қағидаларына және шарттарына,
сондай-ақ құжаттардың
мазмұнына қойылатын
талаптарға
1-қосымша
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын құруға рұқсат алуға өтініш
кімге
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(уәкілетті органның толық атауы)
кімнен
____________________________________________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса), заңды тұлғаның атауы,
заңды тұлға, жеке тұлға өкілінің тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
____________________________________________________________________
(өтініш берушінің құрылтайшылар атынан осы өтінішті беруге өкілеттіктерін
растайтын нотариалды түрде немесе өзге де жолмен куәландырылған құжат
____________________________________________________________________
(өтініш берушінің жұмыс орны және оның атқаратын лауазымы, тұратын жері,
заңды мекенжайы)
өтініш беруші-заңды тұлғаның уәкілетті органының "___" ____________ж.
№ __ хаттамасына (шешіміне) сәйкес: __
(жеке-дара шешім қабылдайтын жеке тұлға үшін талап етілмейді)
1)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(құрылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының толық атауы мен
орналасқан жері) ашуға рұқсат беруді;
Келесі тармақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және (немесе) сақтандыру
холдингінің ірі қатысушысы мәртебесін алуға ниет білдірген жағдайда толтырылады:
2)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса), заңды тұлғаның атауы
(ол бар болса)
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және (немесе) сақтандыру холдингінің ірі
қатысушысы мәртебесін алуға келісім беруді;
(қажетін таңдау керек)
Келесі тармақ еншілес ұйымды құруға немесе капиталға қомақты қатысуға рұқсат алуға
ниет білдірген жағдайда толтырылады:

3) выдать разрешение на создание
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица, наименование
юридического лица (при наличии)
дочерней организации или значительное участие в капитале
________________________________________________________________________
(нужное выбрать)
________________________________________________________________________;
(наименование открываемой страховой (перестраховочной) организации)
(заполняется в случае необходимости)
Сведения об условиях и порядке приобретения акций страховой (перестраховочной)
организации, включая описание источников и средств, используемых
для приобретения акций
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
Сведения о заявителе:
1) место жительство (место нахождения)
________________________________________________________________________
(почтовый адрес)
2) индивидуальный идентификационный номер (бизнес - идентификационный номер)
_________________________________________________________________________;
3) электронная почта ______________________________________________________;
4) телефоны ______________________________________________________________;
5) фамилия, имя, отчество (при его наличии) и должность представителя
заявителя - юридического лица ______________________________________________
_________________________________________________________________________
Направление деятельности: _________________________________________________
_________________________________________________________________________
(указать отрасль, классы и виды страхования)
Учредитель (учредители) подтверждает (подтверждают) достоверность прилагаемых
к заявлению документов и сведений, а также своевременное представление
уполномоченному органу информации, запрашиваемой в связи с рассмотрением
настоящего заявления.
Учредитель (учредители) представляет (представляют) согласие на сбор и обработку
персональных данных и на использование сведений, составляющих охраняемую
законом тайну, содержащихся в информационных системах.
(электронная цифровая подпись заявителя (представителя заявителя – юридического лица)
(электронная цифровая подпись заявителя (представителя заявителя – юридического лица)
Приложение 6 к Перечню
нормативных правовых актов
Республики Казахстан
по вопросам оказания
государственных услуг
на страховом рынке, в которые
вносятся изменения и дополнения
Приложение 2
к Правилам и условиям выдачи
разрешения на создание
страховой (перестраховочной)
организации, а также требованиям
к содержанию документов
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача разрешения на создание страховой (перестраховочной) организации, открытие филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан" по подвиду "Разрешение на создание страховой (перестраховочной) организации"
Наименование государственной услуги
Выдача разрешения на создание страховой (перестраховочной) организации, открытие филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан.
Наименование подвидов государственной услуги
Разрешение на создание страховой (перестраховочной) организации.
1.
Наименование услугодателя
Агентство Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка (далее - уполномоченный орган).
2.
Способы предоставления государственной услуги
Веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал).
3.
Срок оказания государственной услуги
В течение 50 (пятидесяти) рабочих дней со дня обращения на портал.
4.
Форма оказания государственной услуги
Электронная (полностью автоматизированная)/оказываемая по принципу "одного заявления".
5.
Результат оказания государственной услуги
Уведомление о выдаче разрешения на создание страховой (перестраховочной) организации с приложением разрешения по форме согласно приложению 3 к Правилам либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги с приложением копии соответствующего постановления Правления уполномоченного органа.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги - электронная.
6.
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается на бесплатной основе.
7.
График работы услугодателя и объектов информации

3)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса), заңды тұлғаның атауы
(ол бар болса)
еншілес ұйымды құруға немесе капиталға қомақты қатысуға
____________________________________________________________________
(қажетін таңдау керек) рұқсат беруді сұрайды.
____________________________________________________________________;
(ашылатын сақтандыру (қайта сақтандыру ұйымының атауы (қажет болатын
жағдайда толтырылады)
Акциялар сатып алу үшін қолданылатын көздер мен қаражаттың сипаттамасын қоса
алғанда, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акциялар сатып алу талаптары мен
тәртібі туралы мәліметтер
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Өтініш беруші туралы мәліметтер:
1) мекенжайы (орналасқан жері)
____________________________________________________________________
(пошталық мекенжайы)
2) жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес - сәйкестендіру нөмірі)
____________________________________________________________________;
3) электрондық поштасы _________________________________________;
4) телефоны ____________________________________________________;
5) өтініш беруші заңды тұлғаның өкілінің тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) және
лауазымы ___________________________________________________________
____________________________________________________________________
Қызмет бағыты: _________________________________________________
____________________________________________________________________
(сақтандыру саласын, сыныптарын және түрлерін көрсету)
Құрылтайшы (құрылтайшылар) өтінішке қоса берілетін құжаттар мен мәліметтердің дұрыстығын, сондай-ақ осы өтінішті қарауға байланысты сұралатын ақпаратты уәкілетті органға уақтылы ұсынылғанын растайды (растайды).
Құрылтайшы (құрылтайшылар) дербес деректерді жинауға және өңдеуге және ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім береді (ұсынады).
(өтініш берушінің (өтініш беруші – заңды тұлға өкілінің) электрондық цифрлық қолтаңбасы (өтініш берушінің (өтініш беруші – заңды тұлға өкілінің) электрондық цифрлық қолтаңбасы)
Сақтандыру нарығында
мемлекеттік қызметтер көрсету
мәселелері бойынша өзгерістер
мен толықтырулар енгізілетін
Қазақстан Республикасының
нормативтік құқықтық
актілерінің тізбесіне
6-қосымша
Сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымын құруға рұқсат беру
қағидаларына және шарттарына,
сондай-ақ құжаттардың
мазмұнына қойылатын
талаптарға
2-қосымша
"Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын құруға, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалын ашуға рұқсат беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі " Құруға рұқсат сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының" кіші түрі бойынша
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын құруға, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалын ашуға рұқсат беру
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрлерінің атауы
Құруға рұқсат сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының
1.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі (бұдан әрі – уәкілетті орган).
2.
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері
"Электрондық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал).
3.
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Порталға өтініш берген күннен бастап 50 (елу) жұмыс күні ішінде.
4.
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық (толық автоматтандырылған)/ "бір өтініш" қағидаты бойынша көрсетілетін
5.
Мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесі
Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша рұқсатты қоса беру арқылы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын құруға рұқсат беру туралы хабарлама немесе уәкілетті орган Басқармасының тиісті қаулысын қоса беру арқылы мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін ұсыну нысаны – электрондық.
6.
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан өндіріп алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны өндіріп алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі.
7.
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі

1) портал - круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее – Кодекс) и Закону Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан" (далее – Закон о праздниках), прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется на следующий рабочий день);
2) уполномоченный орган - с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с Кодексом и Законом о праздниках.
8.
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Для получения разрешения на создание страховой (перестраховочной) организации:
1) заявление на получение разрешения на создание страховой (перестраховочной) организации в форме электронного документа согласно приложению 1 к Правилам;
2) электронные копии документов, свидетельствующих о принятии решения о создании страховой (перестраховочной) организации;
3) электронные копии сведений об учредителях - физических лицах (при наличии таких учредителей) согласно приложению 4 к Правилам, включая описание источников и сумм денег, используемых для создания страховой (перестраховочной) организации. Источником, используемым для приобретения акций страховой (перестраховочной) организации, являются средства, указанные в части второй подпункта 1) пункта 6 статьи 26 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" (далее – Закон);
4) электронные копии сведений об учредителях - юридических лицах (при наличии таких учредителей) согласно приложению 5 к Правилам, включающих финансовую отчетность за последние два завершенных финансовых года, заверенную аудиторской организацией, бухгалтерский баланс и отчет о прибылях и убытках на конец последнего квартала перед представлением документов.
Финансовая отчетность за последние два завершенных финансовых года не представляется в случае размещения данной отчетности на интернет-ресурсе депозитария финансовой отчетности;
5) электронная копия бизнес-плана, разработанного согласно приложению 6 к Правилам;
6) электронная копия документа соответствующего органа страхового надзора государства, резидентом которого является заявитель, подтверждающего то, что заявителю разрешено приобретение акций страховой (перестраховочной) организации - резидента Республики Казахстан, либо заявление о том, что по законодательству соответствующего государства такое разрешение не требуется (для учредителей – нерезидентов Республики Казахстан).

1) портал - жөндеу жұмыстарының жүргізілуіне байланысты болатын техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері өтініш жасаған кезде Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Мерекелер туралы заң) сәйкес өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін жіберу келесі жұмыс күні жүзеге асырылады);
2) уәкілетті орган - Кодекс пен Мерекелер туралы заңға сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа күндері сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен дүйсенбі - жұма аралығында сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
8.
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжат мен мәліметтердің тізбесі
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын құруға рұқсат алу үшін:
1) Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес электрондық құжат түрінде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын құруға рұқсат алуға өтініш;
2) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын құру туралы шешімдер қабылдау туралы куәландыратын құжаттардың электрондық көшірмелері;
3) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын құру үшін пайдаланылатын ақша көздері мен сомаларының сипаттамасын қоса алғанда, Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес құрылтайшы жеке тұлғалар туралы мәліметтердің электрондық көшірмелері (осындай құрылтайшылар болған кезде). Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларын сатып алу үшін пайдаланылатын көздер "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 26-бабының 6-тармағы 1) тармақшасының екінші бөлігінде көрсетілген қаражат болып табылады;
4) соңғы аяқталған екі қаржы жылындағы аудиторлық ұйым куәландырған қаржылық есептілігін, құжаттарды ұсыну алдындағы соңғы тоқсанның соңындағы бухгалтерлік балансты және пайда мен зиян туралы есепті қоса алғанда, Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес құрылтайшы заңды тұлғалар туралы мәліметтердің электрондық көшірмелері (осындай құрылтайшылар болған кезде).
Соңғы аяқталған екі қаржы жылындағы қаржылық есептілік осы есептілік депозитарийдің интернет-ресурсында орналастырылған жағдайда ұсынылмайды;
5) Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес әзірленген бизнес жоспардың электрондық көшірмесі;
6) өтініш беруші резиденті болып табылатын мемлекеттің елінің сақтандыруды қадағалау органының өтініш берушіге Қазақстан Республикасының резиденті-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларын сатып алуға рұқсат берілгенін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі не осындай рұқсаттың қажет емес екені туралы өтініш (Қазақстан Республикасының бейрезидент-құрылтайшылары үшін).

7) документы и сведения, предусмотренные статьями 26 и 32 Закона, в случае необходимости получения заявителем статуса крупного участника страховой (перестраховочной) организации или страхового холдинга, разрешения на создание дочерней организации или приобретение значительного участия в капитале страховой (перестраховочной) организации.
9.
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
Основания для отказа в выдаче разрешения на создание страховой (перестраховочной) организации:
1) несоответствие представленных документов требованиям, указанным в пунктах 1, 2 и 3 статьи 27 Закона, либо неустранение замечаний уполномоченного органа по представленным документам в установленный им срок;
2) недостаточность собственных средств учредителя для оплаты акций;
3) предоставление уполномоченному органу недостоверной информации, касающейся создаваемой организации и ее учредителей;
4) убыточная деятельность учредителя за два последних завершенных финансовых года;
5) отказ в выдаче согласия уполномоченным органом на приобретение статуса крупного участника страховой (перестраховочной) организации или страхового холдинга по основаниям, указанным в статье 26-1 Закона;
6) несоблюдение ограничений, установленных статьей 26 Закона;
7) наличие у учредителей – физических лиц, первого руководителя исполнительного органа либо органа управления учредителя – юридического лица неснятой или непогашенной судимости.
8) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги
Адреса мест оказания государственной услуги и контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги размещены на официальном интернет-ресурсе уполномоченного органа и портале www.egov.kz. Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 8-800-080-7777, 1414.
В случае сбоя информационной системы работник уполномоченного органа в течение одного рабочего дня уведомляет оператора соответствующей информационной системы.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
Государственная услуга осуществляется по принципу "одного заявления", предусматривающему оказание совокупности нескольких государственных услуг на основании одного заявления, по выбору услугополучателя.
Приложение 7 к Перечню
нормативных правовых актов
Республики Казахстан
по вопросам оказания
государственных услуг
на страховом рынке, в которые
вносятся изменения и дополнения
Приложение 5
к Правилам и условиям выдачи
разрешения на создание
страховой (перестраховочной)
организации, а также требованиям
к содержанию документов
Форма
Сведения об учредителе (юридическом лице)
_______________________________________________________________________
(полное наименование страховой (перестраховочной) организации)

7) өтініш берушіге сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының немесе сақтандыру холдингінің ірі қатысушысы мәртебесін, еншілес ұйымды құруға немесе сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының капиталына қомақты қатысуды иеленуге рұқсат алу қажет болған жағдайда, Заңның 26 және 32-баптарында көзделген құжаттар мен мәліметтер;
9.
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту негіздері
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын құруға рұқсат беруден бас тарту үшін негіздер:
1) ұсынылған құжаттардың Заңның 27-бабының 1, 2 және 3-тармақтарында сәйкес болмауы не уәкілетті органның ол белгілеген мерзімде ұсынылған құжаттар бойынша ескертулерін жоймау;
2) құрылтайшының акцияларға ақы төлеуге меншікті қаражатының жетіспеуі;
3) уәкілетті органға құрылатын ұйымға және оның құрылтайшыларына қатысты шынайы емес ақпарат беру;
4) құрылтайшының екі соңғы аяқталған қаржы жылы үшін зиян шеккен қызметі;
5) уәкілетті органның Заңның 26-1-бабында көрсетілген негіздер бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының немесе сақтандыру холдингінің ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге келісім беруден бас тарту;
6) Заңның 26-бабында белгіленген шектеулерді сақтамауы;
7) жеке тұлға құрылтайшы не заңды тұлға құрылтайшының атқарушы органының, басқару органының бірінші басшысының алынбаған немесе өтелмеген соттылығының болуы.
10) "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес ұсынылатын көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімінің болмауы.
10.
Мемлекеттік қызмет көрсетудің ерекшеліктері ескерілген өзге де талаптар
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары және мемлекеттік көрсетілетін қызмет мәселелері жөніндегі анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары уәкілетті органның ресми интернет-ресурсында және www.egov.kz.порталда орналастырылған. Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер мәселелері жөніндегі Бірыңғай байланыс орталығы: 8-800-080-7777, 1414.
Ақпараттық жүйеде іркіліс болған жағдайда уәкілетті органның қызметкері бір жұмыс күні ішінде тиісті ақпараттық жүйенің операторын хабардар етеді.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты "жеке кабинет" порталы арқылы қашықтан қолжеткізу режимінде, сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі жөніндегі бірыңғай байланыс орталығынан алу мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсетілетін қызметті алушының таңдауы бойынша бір өтініш негізінде бірнеше мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің жиынтығын көрсетуді көздейтін "бір өтініш" қағидаты бойынша жүзеге асырылады.
Сақтандыру нарығында
мемлекеттік қызметтер көрсету
мәселелері бойынша өзгерістер
мен толықтырулар енгізілетін
Қазақстан Республикасының
нормативтік құқықтық
актілерінің тізбесіне
7-қосымша
Сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымын құруға рұқсат беру
қағидаларына және шарттарына,
сондай-ақ құжаттардың
мазмұнына қойылатын
талаптарға
5-қосымша
Нысан
Құрылтайшы (заңды тұлға) туралы мәліметтер
________________________________________________________________
(сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының толық атауы

1. Учредитель ___________________________________________________________
(полное наименование юридического лица)
2. Юридический адрес и фактическое место нахождения
________________________________________________________________________
3. Сведения о государственной регистрации (перерегистрации) (для юридического
лица-нерезидента Республики Казахстан)
________________________________________________________________________
(дата, место, наименование регистрирующего органа) c приложением копии справки
о государственной регистрации (перерегистрации)
4. Бизнес-идентификационный номер (при наличии)
________________________________________________________________________
5. Вид деятельности
________________________________________________________________________
(указать основные виды деятельности)
6. Первый руководитель исполнительного органа учредителя (лицо, единолично
осуществляющее функции исполнительного орган)
________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
7. Первый руководитель органа управления учредителя
________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
8. Возникали ли в течение последних 3 (трех) календарных лет у учредителя крупные
финансовые проблемы, в том числе банкротство, консервация, санация
_________________________________________________________________________
(причины их возникновения, результаты решения этих проблем)
9. Сведения об организациях, в которых учредитель является крупным акционером
или владеет прямо и (или) косвенно 10 (десятью) или более процентами долей участия
в уставном капитале:
Наименование и место нахождения юридического лица
Данные о государственной регистрации (перерегистрации), уставные виды деятельности юридического лица (перечислить основные виды деятельности)
Доля участия в уставном капитале или соотношение количества акций, принадлежащих учредителю - юридическому лицу, к общему количеству голосующих акций юридического лица (в процентах)
1
2
3
4
10. Сведения о наличии рейтинга у учредителя, присвоенного одним из рейтинговых
агентств, перечень которых установлен постановлением Правления Национального
Банка Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года № 385 "Об установлении
минимального рейтинга для юридических лиц и стран, необходимость наличия
которого требуется в соответствии с законодательством Республики Казахстан,
регулирующим деятельность финансовых организаций, филиалов банков-
нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных)
организаций-нерезидентов Республики Казахстан, перечня рейтинговых агентств,
присваивающих данный рейтинг", зарегистрированным в Реестре государственной
регистрации нормативных правовых актов под № 8318:
_______________________________.

1. Құрылтайшы _________________________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы))
2. Заңды мекенжайы және нақты орналасқан мекенжайы
____________________________________________________________________
3. Мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманың көшірмесін қоса бере
отырып,мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы мәліметтер
(Қазақстан Республикасының бейрезидент-заңды тұлғасы үшін)
____________________________________________________________________
(күні, тіркеу органының орны, атауы))
4. Бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бар болса)
____________________________________________________________________
5. Қызмет түрі
____________________________________________________________________
(қызметінің негізгі түрлерін көрсету)
6. Құрылтайшының атқарушы органының бірінші басшысы
(атқарушы органның функцияларын жеке дара жүзеге асыратын тұлға)
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
7. Құрылтайшының басқару органының бірінші басшысы
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
8. Соңғы күнтізбелік 3 (үш) жыл ішінде құрылтайшыда ірі қаржылық проблемалар,
оның ішінде банкроттық, консервация, сауықтыру болды ма
____________________________________________________________________
(олардың туындау себептері, осы мәселелерді шешу нәтижелері)
9. Құрылтайшы тұлға ірі акционер болып табылатын немесе жарғылық капиталына
қатысу үлесінің 10 (он) немесе одан да көп пайызына тікелей және (немесе) жанама ие
болатын ұйымдар туралы мәліметтер:
Заңды тұлғаның атауы және орналасқан жері
Заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы деректер, қызметінің жарғылық түрлері (қызметтің негізгі түрлерін атап көрсету)
Жарғылық капиталға қатысу үлесі немесе құрылтайшы-заңды тұлғаға тиесілі акциялар санының заңды тұлғаның дауыс беретін акцияларының жалпы санына арақатынасы (пайызбен)
1
2
3
4
10. Құрылтайшыда нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8318 болып тіркелген "Болу қажеттілігі қаржы ұйымдарының қызметін реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес талап етілетін заңды тұлғалар және елдер үшін ең аз рейтингті, осы рейтингті беретін рейтингтік агенттіктер тізбесін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 желтоқсандағы № 385 қаулысымен тізбесі белгіленген рейтингтік агенттіктердің бірі берген рейтингінің болуы туралы мәліметтер: _____________________________.

11. Сведения о наличии у первого руководителя исполнительного органа учредителя
(лица, единолично осуществляющего функции исполнительного орган)
не погашенной или не снятой в установленном порядке судимости
_________________________________________________________________________
(да, нет)
с приложением электронной копии документа, подтверждающего сведения
об отсутствии неснятой или непогашенной судимости за преступления в стране
гражданства (для иностранцев) или в стране постоянного проживания (для лиц без
гражданства), выданного государственным органом страны их гражданства (страны
их постоянного проживания - для лиц без гражданства) либо страны, где учредитель –
физическое лицо постоянно проживал в течение последних 15 (пятнадцати) лет. Дата
выдачи указанного документа не превышает 3 (трех) месяцев, предшествующих дате
подачи заявления (за исключением случаев, когда в предоставляемом документе
указан иной срок его действия). Данный документ представляется соответствующим
органом страны гражданства (для иностранцев) или в стране постоянного проживания
(для лиц без гражданства) путем направления ответа в уполномоченный орган) и
копии документов, удостоверяющих личность первого руководителя исполнительного
органа (лица, единолично осуществляющего функции исполнительного орган)
(для иностранцев, лиц без гражданства).
12. Сведения о наличии у первого руководителя органа управления учредителя
не погашенной или не снятой в установленном порядке судимости
____________________________________________________________________
(да, нет)
с приложением электронной копии документа, подтверждающего сведения
об отсутствии неснятой или непогашенной судимости за преступления в стране
гражданства (для иностранцев) или в стране постоянного проживания (для лиц без
гражданства), выданного государственным органом страны их гражданства (страны
их постоянного проживания - для лиц без гражданства) либо страны, где учредитель –
физическое лицо постоянно проживал в течение последних 15 (пятнадцати) лет. Дата
выдачи указанного документа не превышает 3 (трех) месяцев, предшествующих дате
подачи заявления (за исключением случаев, когда в предоставляемом документе
указан иной срок его действия). Данный документ представляется соответствующим
органом страны гражданства (для иностранцев) или в стране постоянного проживания
(для лиц без гражданства) путем направления ответа в уполномоченный орган)
и копии документов, удостоверяющих личность первого руководителя органа
управления учредителя (лица, единолично осуществляющего функции
исполнительного орган) (для иностранцев, лиц без гражданства).
Предоставляю согласие на сбор и обработку персональных данных и
на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в информационных системах.
Подпись руководителя учредителя ______________________
Дата ______________
Приложение 8 к Перечню
нормативных правовых актов
Республики Казахстан
по вопросам оказания
государственных услуг
на страховом рынке, в которые
вносятся изменения и дополнения
Приложение 2
к Правилам выдачи разрешения
на открытие филиала страховой
(перестраховочной) организации-нерезидента
Республики Казахстан, филиала
страхового брокера-нерезидента
Республики Казахстан,
а также требованиям
к содержанию бизнес-плана
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача разрешения на создание страховой (перестраховочной) организации, открытие филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан" по подвиду "Открытие филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан"
Наименование государственной услуги
Выдача разрешения на создание страховой (перестраховочной) организации, открытие филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан.
Наименование подвидов государственной услуги
Открытие филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан.
1.
Наименование услугодателя
Агентство Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка (далее - уполномоченный орган).
2.
Способы предоставления государственной услуги
Веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал).
3.
Срок оказания государственной услуги
В течение 50 (пятидесяти) рабочих дней со дня обращения на портал.
4.
Форма оказания государственной услуги
Электронная (полностью автоматизированная)/оказываемая по принципу "одного заявления".
5.
Результат оказания государственной услуги
Уведомление о выдаче разрешения на открытие филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан с приложением разрешения по форме согласно приложению 4 к Правилам либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги с приложением копии соответствующего постановления Правления уполномоченного органа.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги - электронная.
6.
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается на бесплатной основе.
7.
График работы услугодателя и объектов информации

11. Құрылтайшының атқарушы органының бірінші басшысында (атқарушы органның функцияларын жеке дара жүзеге асыратын тұлғада) азаматтық алған елінде (шетелдіктер үшін) немесе тұрғылықты тұратын елінде (азаматтығы жоқ тұлғалар үшін) қылмыс жасағаны үшін алынбаған немесе өтелмеген соттылығының жоқ екені туралы мәліметтерді растайтын, олардың азаматтық алған елінің (тұрғылықты тұратын елінің – азаматтығы жоқ тұлғалар үшін) не құрылтайшы - жеке тұлға соңғы 15 (он бес) жыл ішінде тұрақты тұрған елдің мемлекеттік органы берген құжаттың электрондық көшірмесін қоса бере отырып, алынбаған немесе өтелмеген соттылығының болуы туралы мәліметтер
____________________________________________________________________
(иә, жоқ)
Көрсетілген құжатты беру күні өтініш берген күннің алдындағы 3 (үш) айдан аспайды (ұсынылған құжатта оны қолданудың өзге мерзімі көзделмеген жағдайда). Бұл құжатты азаматтық алған елінің (шетелдіктер үшін) немесе тұрғылықты тұратын елінің (азаматтығы жоқ тұлғалар үшін) тиісті органы уәкілетті органға жауап және атқарушы органның бірінші басшысының (атқарушы органның функцияларын жеке дара жүзеге асыратын тұлғаның) жеке басын куәландыратын құжаттардың көшірмелерін (азаматтығы жоқ шетелдік үшін) жіберу арқылы береді.
12. Құрылтайшының басқару органының бірінші басшысында азаматтық алған елінде (шетелдіктер үшін) немесе тұрғылықты тұратын елінде (азаматтығы жоқ тұлғалар үшін) қылмыс жасағаны үшін алынбаған немесе өтелмеген соттылығының жоқ екені туралы мәліметтерді растайтын, олардың азаматтық алған елінің (тұрғылықты тұратын елінің – азаматтығы жоқ тұлғалар үшін) не құрылтайшы - жеке тұлға соңғы 15 (он бес) жыл ішінде тұрақты тұрған елдің мемлекеттік органы берген құжаттың электрондық көшірмесін қоса бере отырып, алынбаған немесе өтелмеген соттылығының болуы туралы мәліметтер
____________________________________________________________________
(иә, жоқ)
Көрсетілген құжатты беру күні өтініш берген күннің алдындағы 3 (үш) айдан аспайды (ұсынылған құжатта оны қолданудың өзге мерзімі көзделмеген жағдайда). Бұл құжатты азаматтық алған елінің (шетелдіктер үшін) немесе тұрғылықты тұратын елінің (азаматтығы жоқ тұлғалар үшін) тиісті органы уәкілетті органға жауап және құрылтайшының басқару органының бірінші басшысының (атқарушы органның функцияларын жеке дара жүзеге асыратын тұлғаның) жеке басын куәландыратын құжаттардың көшірмелерін (азаматтығы жоқ шетелдік үшін) жіберу арқылы береді.
Дербес деректерді жинау мен өңдеуге және ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім беремін.
Құрылтайшы басшысының қолы ______________________
Күні ______________
Сақтандыру нарығында
мемлекеттік қызметтер көрсету
мәселелері бойынша өзгерістер
мен толықтырулар енгізілетін
Қазақстан Республикасының
нормативтік құқықтық
актілерінің тізбесіне
8-қосымша
Қазақстан Республикасының
бейрезидент-сақтандыру
(қайта сақтандыру)
ұйымының филиалын,
Қазақстан Республикасының
бейрезидент-сақтандыру
брокерінің филиалын ашуға
рұқсат беру қағидаларына,
сондай-ақ бизнес-жоспардың
мазмұнына қойылатын
талаптарға
2-қосымша
"Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын құруға, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалын ашуға рұқсат беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі "Қазақстан Республикасының бейрезиденті-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалын ашу" кіші түрі бойынша
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын құруға, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалын ашуға рұқсат беру
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрлерінің атауы
Қазақстан Республикасының бейрезиденті-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалын ашу
1.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі (бұдан әрі – уәкілетті орган).
2.
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері
"Электрондық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал).
3.
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Порталға өтініш берген күннен бастап 50 (елу) жұмыс күні ішінде.
4.
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық (толық автоматтандырылған)/ "бір өтініш" қағидаты бойынша көрсетілетін
5.
Мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесі
Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша рұқсатты қоса беру арқылы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын құруға рұқсат беру туралы хабарлама немесе уәкілетті орган Басқармасының тиісті қаулысын қоса беру арқылы мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін ұсыну нысаны – электрондық.
6.
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан өндіріп алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны өндіріп алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі.
7.
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі

1) портал - круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее – Кодекс) и Закону Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан" (далее – Закон о праздниках), прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется на следующий рабочий день);
2) уполномоченный орган - с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с Кодексом и Законом о праздниках.
8.
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Для получения разрешения на открытие филиала страховой (перестраховочной) организации:
1) заявление о выдаче разрешения на открытие филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан на казахском или русском языке в форме электронного документа согласно приложению 1 к Правилам;
2) электронная копия решения страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан об открытии филиала на территории Республики Казахстан;
3) электронная копия проекта положения о филиале страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан;
4) электронные копии учредительных документов страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан (нотариально засвидетельствованные в случае непредставления оригиналов для сверки);
5) электронная копия сведений о страховой (перестраховочной) организации-нерезиденте Республики Казахстан по форме согласно приложению 6 к Правилам, в том числе с представлением финансовой отчетности за последние два завершенных финансовых года (включая консолидированную при наличии), заверенной аудиторской организацией;
6) электронные копии организационной структуры филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан и сведений об аффилированных лицах страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан;
7) электронная копия бизнес-плана филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, утвержденного должностным лицом страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан либо лицом, уполномоченным на подписание документов, завизированного актуарием страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, разработанного на ближайшие три года для филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, открываемых в отрасли "общее страхование", и на пять лет для филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, открываемых в отрасли "страхование жизни";

1) портал - жөндеу жұмыстарының жүргізілуіне байланысты болатын техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері өтініш жасаған кезде Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Мерекелер туралы заң) сәйкес өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін жіберу келесі жұмыс күні жүзеге асырылады);
2) уәкілетті орган - Кодекс пен Мерекелер туралы заңға сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа күндері сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен дүйсенбі - жұма аралығында сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
8.
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжат мен мәліметтердің тізбесі
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалын ашуға рұқсат алу үшін:
1) Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес электрондық құжат нысанында Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалын ашуға рұқсат беру туралы қазақ немесе орыс тіліндегі өтініш;
2) Қазақстан Республикасының березидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының Қазақстан Республикасының аумағында филиал ашу туралы шешімінің электрондық көшірмесі;
3) Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы туралы ереже жобасының электрондық көшірмесі;
4) Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының құрылтай құжаттарының электрондық көшірмелері (салыстырып тексеру үшін түпнұсқалары ұсынылмаған жағдайда нотариалды куәландырылған);
5) Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы туралы мәліметтердің, оның ішінде аудиторлық ұйым растаған соңғы аяқталған екі қаржы жылының (бар болса шоғырландырылған есепті қоса алғанда) қаржылық есептілігін ұсына отырып, электрондық көшірмесі;
6) Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының ұйымдық құрылымының және Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының үлестес тұлғалары туралы мәліметтердің электрондық көшірмелері;
7) Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының лауазымды тұлғасы не Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының актуарийі бұрыштама қойған құжаттарға қол қоюға уәкілетті тұлға бекіткен, "жалпы сақтандыру" саласында ашылатын Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары үшін таяудағы үш жылға әзірленген және "өмірді сақтандыру" саласында ашылатын Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары үшін бес жылға әзірленетін Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының бизнес-жоспарының электрондық көшірмесі;

8) электронные копии документов лиц, предлагаемых на должности руководящих работников филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан в соответствии с требованиями, предъявляемыми к руководящим работникам филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан;
9) электронная копия документа, удостоверяющего наличие у страховой (перестраховочной) организации-нерезидента минимально требуемого рейтинга одного из рейтинговых агентств;
10) электронная копия письменного уведомления органа финансового надзора государства, резидентом которого является страховая (перестраховочная) организация-нерезидент Республики Казахстан, об отсутствии возражений против открытия филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан на территории Республики Казахстан либо заявления о том, что такое разрешение по законодательству государства, резидентом которого является страховая (перестраховочная) организация-нерезидент Республики Казахстан, не требуется;
11) электронная копия письменного подтверждения органа финансового надзора государства, резидентом которого является страховая (перестраховочная) организация-нерезидент Республики Казахстан, о наличии у страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан действующей лицензии на право осуществления страховой (перестраховочной) деятельности;
12) электронная копия письменного подтверждения органа финансового надзора государства, резидентом которого является страховая (перестраховочная) организация-нерезидент Республики Казахстан, об отсутствии у страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан нарушений пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных законодательством государства, резидентом которого является страховая (перестраховочная) организация-нерезидент Республики Казахстан, в течение двух лет, предшествующих представлению заявления;
13) электронная копия письменного обязательства страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан о безусловном, незамедлительном исполнении данной страховой (перестраховочной) организацией-нерезидентом Республики Казахстан обязательств, связанных с деятельностью ее филиала, действующего на территории Республики Казахстан, в случае их неисполнения и (или) ненадлежащего исполнения со стороны филиала;
14) электронная копия действующей лицензии страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, выданной органом финансового надзора государства, резидентом которого является страховая (перестраховочная) организация-нерезидент Республики Казахстан;

8) Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының басшы қызметкерлеріне қойылатын талаптарға сәйкес Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының басшы қызметкерлері лауазымдарына ұсынылатын тұлғалар құжаттарының электрондық көшірмелері;
9) бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымында тізбесі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленетін рейтингтік агенттіктердің бірінің өтініш берілген күнгі ең аз талап етілетін рейтингінің болуын куәландыратын құжаттың электрондық көшірмесі;
10) резиденті Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы болып табылатын мемлекеттің қаржылық қадағалау органының Қазақстан Республикасының аумағында Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалын ашуға қарсылықтарының жоқтығы туралы жазбаша хабарламасының не резиденті Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы болып табылатын мемлекеттің заңнамасы бойынша мұндай рұқсат талап етілмейтіні туралы өтініштің электрондық көшірмесі талап етілмейді;
11) Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы резиденті болып табылатын мемлекеттің қаржылық қадағалау органының Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымында сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыру құқығына қолданыстағы лицензияның бар екендігі туралы жазбаша растауының электрондық көшірмесі;
12) Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы резиденті болып табылатын мемлекеттің қаржылық қадағалау органының Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымында резиденті Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы болып табылатын мемлекеттің заңнамасында белгіленген пруденциялық нормативтерді және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттерді өтініш табыс етілгенге дейінгі екі жыл ішінде бұзушылықтардың жоқ екендігі туралы жазбаша растауының электрондық көшірмесі;
13) Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының осы Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін филиалының қызметіне байланысты міндеттемелерді филиал тарапынан орындамаған және (немесе) тиісінше орындамаған жағдайда, оларды сөзсіз, дереу орындауы туралы жазбаша міндеттемесінің электрондық көшірмесі;
14) резиденті Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы болып табылатын мемлекеттің қаржылық қадағалау органы берген Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қолданыстағы лицензиясының электрондық көшірмесі;

15) электронные копии документов на учетную регистрацию филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, предусмотренных статьей 6-2 Закона Республики Казахстан "О государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств";
16) электронная копия документа, подтверждающего оплату сбора за выдачу лицензии на право осуществления страховой (перестраховочной) деятельности, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства".
9.
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1) несоответствие требованиям, указанным в пункте 1 статьи 30-1 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" (далее – Закон);
2) несоответствие представленных документов требованиям, указанным в пункте 2 статьи 30-1 Закона;
3) неустранение замечаний уполномоченного органа по представленным документам в установленный им срок;
4) несоблюдение требований, установленных подпунктами 8) и 11) пункта 2 статьи 30-1 Закона;
5) основания, указанные в подпунктах 4) и 7) пункта 1 статьи 28 Закона;
6) несоответствие наименования филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан требованиям пункта 7 статьи 23 Закона;
7) предоставление уполномоченному органу недостоверной информации, касающейся страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан;
8) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги
Адреса мест оказания государственной услуги и контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги размещены на официальном интернет-ресурсе уполномоченного органа и портале www.egov.kz. Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 8-800-080-7777, 1414.
В случае сбоя информационной системы работник уполномоченного органа в течение одного рабочего дня уведомляет оператора соответствующей информационной системы.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
Государственная услуга осуществляется по принципу "одного заявления", предусматривающему оказание совокупности нескольких государственных услуг на основании одного заявления, по выбору услугополучателя.
Приложение 9 к Перечню
нормативных правовых актов
Республики Казахстан
по вопросам оказания
государственных услуг
на страховом рынке, в которые
вносятся изменения и дополнения
Приложение 3
к Правилам выдачи разрешения
на открытие филиала страховой
(перестраховочной) организации-нерезидента
Республики Казахстан, филиала
страхового брокера-нерезидента
Республики Казахстан, а также
требованиям к содержанию бизнес-плана
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача разрешения на открытие филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан"
Наименование государственной услуги
Выдача разрешения на открытие филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан.
Наименование подвидов государственной услуги
Отсутствуют.
1.
Наименование услугодателя
Агентство Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка (далее - уполномоченный орган).
2.
Способы предоставления государственной услуги
Веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал);
канцелярия услугодателя.
3.
Срок оказания государственной услуги
В течение 50 (пятидесяти) рабочих дней со дня обращения на портал.
4.
Форма оказания государственной услуги
Электронная (полностью автоматизированная)/бумажная.
5.
Результат оказания государственной услуги
Уведомление о выдаче разрешения на открытие филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан с приложением разрешения по форме согласно приложению 5 к Правилам либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги с приложением копии соответствующего постановления Правления уполномоченного органа.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги - электронная)/бумажная.
6.
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается на бесплатной основе.
7.
График работы услугодателя и объектов информации

15) "Заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-2-бабында көзделген Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалын есептік тіркеуге арналған құжаттардың электрондық көшірмелері;
16) "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы төленген жағдайларды қоспағанда, сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия бергені үшін алымның төленгенін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі.
9.
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту негіздері
1) "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 30-1-бабының 1-тармағында көрсетілген талаптарға сәйкес келмеуі;
2) ұсынылған құжаттардың Заңның 30-1-бабының 2-тармағында көрсетілген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) уәкілетті органның ұсынылған құжаттар бойынша ескертулерін олар белгілеген мерзімде жоймауы;
4) Заңның 30-1-бабы 2-тармағының 8) және 11) тармақшаларында белгіленген талаптарды сақтамау;
5) Заңның 28-бабы 1-тармағының 4) және 7) тармақшаларында көрсетілген негіздер;
6) Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалы атауының Заңның 23-бабы 7-тармағының талаптарына сәйкес келмеуі
7) уәкілетті органға Қазақстан Республикасының бейрезидент - сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына қатысты дәйексіз ақпарат ұсынуы.
8) "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес ұсынылатын көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімінің болмауы.
10.
Мемлекеттік қызмет көрсетудің ерекшеліктері ескерілген өзге де талаптар
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары және мемлекеттік көрсетілетін қызмет мәселелері жөніндегі анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары уәкілетті органның ресми интернет-ресурсында және www.egov.kz.порталда орналастырылған. Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер мәселелері жөніндегі Бірыңғай байланыс орталығы: 8-800-080-7777, 1414.
Ақпараттық жүйеде іркіліс болған жағдайда уәкілетті органның қызметкері бір жұмыс күні ішінде тиісті ақпараттық жүйенің операторын хабардар етеді.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы алу мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсетілетін қызметті алушының таңдауы бойынша бір өтініш негізінде бірнеше мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің жиынтығын көрсетуді көздейтін "бір өтініш" қағидаты бойынша жүзеге асырылады.
Сақтандыру нарығында
мемлекеттік қызметтер көрсету
мәселелері бойынша өзгерістер
мен толықтырулар енгізілетін
Қазақстан Республикасының
нормативтік құқықтық
актілерінің тізбесіне
9-қосымша
Қазақстан Республикасының
бейрезидент-сақтандыру
(қайта сақтандыру)
ұйымының филиалын,
Қазақстан Республикасының
бейрезидент-сақтандыру
брокерінің филиалын ашуға
рұқсат беру қағидаларына,
сондай-ақ бизнес-жоспардың
мазмұнына қойылатын
талаптарға
3-қосымша
"Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалын ашуға рұқсат беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы
Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалын ашуға рұқсат беру
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрлерінің атауы
Жоқ
1.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі (бұдан әрі – уәкілетті орган).
2.
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері
"Электрондық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі –портал);
көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі.
3.
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Порталға өтініш берген күннен бастап 50 (елу) жұмыс күні ішінде.
4.
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық (толық автоматтандырылған)/қағаз түрінде.
5.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша рұқсатты қоса беру арқылы, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалын ашуға рұқсат беру туралы хабарлама немесе уәкілетті орган Басқармасының тиісті қаулысының көшірмесін қоса бере отырып, мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін ұсыну нысаны - электрондық/қағаз түрінде.
6.
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет ақысыз негізде көрсетіледі.
7.
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі

1) портал - круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее – Кодекс) и Закону Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан" (далее – Закон о праздниках), прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется на следующий рабочий день);
2) уполномоченный орган - с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с Кодексом и Законом о праздниках.
8.
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
1) заявление о выдаче разрешения на открытие филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан на казахском или русском языке (в форме электронного документа в случае предоставления документов через портал) согласно приложению 1 к Правилам;
2) решение страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан об открытии филиала на территории Республики Казахстан (его электронная копия в случае предоставления документов через портал);
3) проект положения о филиале страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан (его электронная копия в случае предоставления документов через портал);
4) копии учредительных документов страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан (нотариально засвидетельствованные в случае непредставления оригиналов для сверки) (их электронные копии в случае предоставления документов через портал);
5) сведения о страховом брокере-нерезиденте Республики Казахстан (их электронная копия в случае предоставления документов через портал) по форме согласно приложению 6 к Правилам, в том числе с представлением финансовой отчетности за последние два завершенных финансовых года (включая консолидированную при наличии), заверенной аудиторской организацией;
6) организационная структура филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан и сведения об аффилированных лицах страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан (их электронные копии в случае предоставления документов через портал);

1) портал - жөндеу жұмыстарының жүргізілуіне байланысты болатын техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері өтініш жасаған кезде Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Мерекелер туралы заң) сәйкес өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады);
2) уәкілетті орган – Кодекске және Мерекелер туралы заңға сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа күндері сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен дүйсенбі - жұма аралығында сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
8.
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтер тізбесі
1) Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалын ашуға рұқсат беру туралы қазақ немесе орыс тіліндегі өтініш (құжаттар портал арқылы ұсынылған жағдайда электрондық құжат түрінде);
2) Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерінің Қазақстан Республикасының аумағында филиал ашу туралы шешімі (құжаттар портал арқылы ұсынылған жағдайда оның электрондық көшірмесі);
3) Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалы туралы ереженің жобасы (құжаттар портал арқылы ұсынылған жағдайда оның электрондық көшірмесі);
4) Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерінің құрылтай құжаттарының көшірмелері (салыстырып тексеру үшін түпнұсқалары ұсынылмаған жағдайда нотариалды куәландырылған) (құжаттарды портал арқылы ұсынған жағдайда олардың электрондық көшірмелері);
5) Қағидалардың 6-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері туралы, оның ішінде аудиторлық ұйым растаған соңғы аяқталған екі қаржы жылының (бар болса, шоғырландырылған есепті қоса алғанда) үшін қаржылық есептілікті ұсына отырып, мәліметтер;
Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері туралы, оның ішінде аудиторлық ұйым растаған соңғы аяқталған екі қаржы жылы үшін қаржылық есептілікті (бар болса, шоғырландырылған есепті қоса алғанда) ұсына отырып;
6) Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының ұйымдық құрылымы және Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерінің үлестес тұлғалары туралы мәліметтер (құжаттар портал арқылы ұсынылған жағдайда олардың электрондық көшірмелері);

7) документы лиц, предлагаемых на должности руководящих работников филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан в соответствии с требованиями, предъявляемыми к руководящим работникам филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, установленными нормативным правовым актом уполномоченного органа (их электронные копии в случае предоставления документов через портал);
8) письменное уведомление органа финансового надзора государства, резидентом которого является страховой брокер-нерезидент Республики Казахстан, об отсутствии возражений против открытия страховым брокером-нерезидентом Республики Казахстан филиала на территории Республики Казахстан либо заявление о том, что такое разрешение по законодательству государства, резидентом которого является страховой брокер-нерезидент Республики Казахстан, не требуется (их электронная копия в случае предоставления документов через портал);
9) письменное подтверждение органа финансового надзора государства, резидентом которого является страховой брокер-нерезидент Республики Казахстан, о наличии у страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан действующей лицензии на осуществление деятельности страхового брокера (его электронная копия в случае предоставления документов через портал);
10) письменное подтверждение органа финансового надзора государства, резидентом которого является страховой брокер-нерезидент Республики Казахстан, об отсутствии у страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан нарушений требований законодательства, регулирующего осуществление деятельности страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, государства, резидентом которого является страховой брокер-нерезидент Республики Казахстан, в течение двух лет, предшествующих представлению заявления (его электронная копия в случае предоставления документов через портал);
11) письменное подтверждение уполномоченного органа государства, резидентом которого является страховой брокер-нерезидент Республики Казахстан, об отсутствии у учредителя (учредителей) страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан судимости по экономическим и коррупционным преступлениям и правонарушениям, а также о том, что учредитель (учредители) не осуществляли деятельность в качестве руководящего работника страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан либо иной финансовой организации государства страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан в период не более чем за один год с момента лишения лицензии в установленном законодательством порядке, принятия решения о принудительной ликвидации, принудительном выкупе акций страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан (его электронная копия в случае предоставления документов через портал). Указанное требование применяется в течение пяти лет после лишения лицензии, даты принятия решения о принудительной ликвидации, принудительном выкупе акций страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, страхового брокера-нерезидента Республики Казахстана;

7) уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының басшы қызметкерлеріне қойылатын талаптарға сәйкес Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының басшы қызметкерлері лауазымдарына ұсынылатын тұлғалардың құжаттары (құжаттар портал арқылы ұсынылған жағдайда олардың электрондық көшірмелері);
8) резиденті Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері болып табылатын мемлекеттің қаржылық қадағалау органының Қазақстан Республикасының аумағында Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалын ашуға қарсылықтарының жоқтығы туралы жазбаша хабарламасы не резиденті Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері болып табылатын мемлекеттің заңнамасы бойынша мұндай рұқсат талап етілмейтіні туралы өтініш (құжаттар портал арқылы ұсынылған жағдайда олардың электрондық көшірмесі);
9) Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері резиденті болып табылатын мемлекеттің қаржылық қадағалау органының Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерінде сақтандыру брокерінің қызметін жүзеге асыруға қолданыстағы лицензияның бар екендігі туралы жазбаша растамасы (құжаттар портал арқылы ұсынылған жағдайда оның электрондық көшірмесі);
10) резиденті Қазақстан Республикасының березидент-сақтандыру брокері болып табылатын мемлекеттің қаржылық қадағалау органының Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерінде резиденті Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері болып табылатын Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері қызметін жүзеге асыруды реттейтін заңнама талаптарының өтініш берілгенге дейін екі жыл ішінде бұзылмауы туралы жазбаша растамасы (құжаттар портал арқылы ұсынылған жағдайда оның электрондық көшірмесі);
11) резиденті Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері болып табылатын мемлекеттің уәкілетті органының Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерінің құрылтайшысының (құрылтайшыларының) экономикалық және сыбайлас жемқорлық қылмыстар мен құқық бұзушылықтар үшін соттылығы жоқ екендігі, сондай-ақ құрылтайшы (құрылтайшылар) Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерінің не Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері мемлекетінің басқа қаржы ұйымының басшы қызметкері ретінде қызметін заңнамада белгіленген тәртіппен лицензиядан айыру, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерін мәжбүрлеп тарату, акцияларын мәжбүрлеп сатып алу туралы шешім қабылданған сәттен бастап бір жылдан аспайтын мерзімде жүзеге асырмағандығы туралы жазбаша растамасы (құжаттар портал арқылы ұсынылған жағдайда оның электрондық көшірмесі). Көрсетілген талап лицензиядан айырғаннан кейін, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерін мәжбүрлеп тарату, акцияларын мәжбүрлеп сатып алу туралы шешім қабылданған күннен бастап бес жыл ішінде қолданылады.

12) копия действующей лицензии страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, выданной органом финансового надзора государства, резидентом которого является страховой брокер-нерезидент Республики Казахстан (ее электронная копия в случае предоставления документов через портал);
13) документы на учетную регистрацию филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, предусмотренные статьей 6-2 Закона Республики Казахстан "О государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств" (их электронные копии в случае предоставления документов через портал);
14) копия документа, подтверждающего оплату сбора за выдачу лицензии на право осуществления деятельности страхового брокера, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства" (его электронная копия в случае предоставления документов через портал).
9.
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1) несоответствие представленных документов требованиям, указанным в пункте 1 статьи 16-4 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" (далее – Закон);
2) неустранение замечаний уполномоченного органа по представленным документам в установленный им срок;
3) несоблюдение требований, установленных подпунктом 9) части первой пункта 1 статьи 16-4 Закона;
4) несоответствие наименования филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан требованиям пункта 8 статьи 16-4 Закона;
5) предоставление уполномоченному органу недостоверной информации, касающейся страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан;
6) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги
Адреса мест оказания государственной услуги и контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги размещены на официальном интернет-ресурсе уполномоченного органа и портале www.egov.kz. Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 8-800-080-7777, 1414.
В случае сбоя информационной системы работник уполномоченного органа в течение одного рабочего дня уведомляет оператора соответствующей информационной системы.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
Государственная услуга осуществляется по принципу "одного заявления", предусматривающему оказание совокупности нескольких государственных услуг на основании одного заявления, по выбору услугополучателя.
Приложение 10 к Перечню
нормативных правовых актов
Республики Казахстан
по вопросам оказания
государственных услуг
на страховом рынке, в которые
вносятся изменения и дополнения
Приложение 5
к Правилам лицензирования
страховой (перестраховочной)
деятельности и деятельности
страхового брокера, а также
требованиям к содержанию документов
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача лицензии на право осуществления страховой (перестраховочной) деятельности или исламской страховой (перестраховочной) деятельности по отрасли "общее страхование""
Наименование государственной услуги
Выдача лицензии на право осуществления страховой (перестраховочной) деятельности или исламской страховой (перестраховочной) деятельности по отрасли "общее страхование".
Наименование подвидов государственной услуги
Для получения лицензии на осуществление страховой (перестраховочной) деятельности вновь созданной страховой (перестраховочной) организации, открытого филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан.
Страхование от несчастных случаев.
Страхование на случай болезни.
Страхование автомобильного транспорта.
Страхование железнодорожного транспорта.
Страхование воздушного транспорта.
Страхование водного транспорта.
Страхование грузов.

12) резиденті Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері болып табылатын мемлекеттің қаржылық қадағалау органы берген Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерінің қолданыстағы лицензиясының көшірмесі (құжаттар портал арқылы ұсынылған жағдайда оның электрондық көшірмесі);
13) "Заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасы заңының 6-2-бабында көзделген Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалын есептік тіркеуге құжаттар (құжаттар портал арқылы ұсынылған жағдайда олардың электрондық көшірмелері);
14) "Электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы төлем жасау жағдайларын қоспағанда, сақтандыру брокері қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия беруге алым төлемін растайтын құжаттың көшірмесі (құжаттар портал арқылы ұсынылған жағдайда оның электрондық көшірмесі).
9.
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту негіздері
1) ұсынылған құжаттардың "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 16-4-бабының 1-тармағында көрсетілген талаптарға сәйкес келмеуі;
2) ұсынылған құжаттар бойынша уәкілетті органның ескертулерін ол белгілеген мерзімде жоймауы;
3) Заңның 16-4-бабының 1-тармағы бірінші бөлігінің 9) тармақшасында белгіленген талаптардың сақталмауы;
4) Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалы атауының Заңның 16-4-бабының 8-тармағының талаптарына сәйкес келмеуі;
5) уәкілетті органға Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокеріне қатысты дәйексіз ақпарат беру.
6) "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес ұсынылатын көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімінің болмауы.
10.
Мемлекеттік қызмет көрсетудің ерекшеліктері ескерілген өзге де талаптар
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары және мемлекеттік көрсетілетін қызмет мәселелері жөніндегі анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары уәкілетті органның ресми интернет-ресурсында және www.egov.kz. порталда орналастырылған. Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер мәселелері жөніндегі Бірыңғай байланыс орталығы: 8-800-080-7777, 1414.
Ақпараттық жүйеде іркіліс болған жағдайда уәкілетті органның қызметкері бір жұмыс күні ішінде тиісті ақпараттық жүйенің операторын хабардар етеді.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы алу мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсетілетін қызметті алушының таңдауы бойынша бір өтініш негізінде бірнеше мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің жиынтығын көрсетуді көздейтін "бір өтініш" қағидаты бойынша жүзеге асырылады.
Сақтандыру нарығында
мемлекеттік қызметтер көрсету
мәселелері бойынша өзгерістер
мен толықтырулар енгізілетін
Қазақстан Республикасының
нормативтік құқықтық
актілерінің тізбесіне
10-қосымша
Сақтандыру (қайта сақтандыру)
қызметін және сақтандыру
брокерінің қызметін
лицензиялау қағидаларына,
сондай-ақ құжаттардың
мазмұнына қойылатын
талаптарға
5-қосымша
"Жалпы сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін немесе исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы
Жалпы сақтандыру саласы бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін немесе исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия беру
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрлерінің атауы
Жаңадан құрылған сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезиденті-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ашық филиалының сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыруына лицензия алу үшін.
Жазатайым оқиғалардан сақтандыру.
Ауру жағдайына арналған сақтандыру.
Автомобиль көлігін сақтандыру.
Теміржол көлігін сақтандыру.
Әуе көлігін сақтандыру.
Су көлігін сақтандыру.
Жүктерді сақтандыру.

Страхование имущества от ущерба, за исключением классов, указанных в подпунктах 3), 4), 5), 6), 6-1) и 7) пункта 3 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности".
Страхование гражданско-правовой ответственности владельцев автомобильного транспорта.
Страхование гражданско-правовой ответственности владельцев воздушного транспорта.
Страхование гражданско-правовой ответственности владельцев водного транспорта.
Страхование гражданско-правовой ответственности, за исключением классов, указанных в подпунктах 9), 10), 11), 11-1) и 11-2) пункта 3 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности".
Страхование займов юридических лиц.
Ипотечное страхование.
Страхование гарантий и поручительств.
Страхование убытков финансовых организаций, за исключением классов, указанных в подпунктах 13), 14), 15) и 16) пункта 3 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности".
Страхование от прочих финансовых убытков.
Титульное страхование.
Страхование судебных расходов.
Страхование космических объектов.
Страхование гражданско-правовой ответственности владельцев космических объектов.
Страхование профессиональной ответственности.
Для получения лицензии по дополнительным классам страхования.
Для получения лицензии на осуществление деятельности по перестрахованию в отрасли "общее страхование".
Для переоформления лицензии.
Для получения дубликата.
1.
Наименование услугодателя
Агентство Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка (далее – уполномоченный орган).
2.
Способы предоставления государственной услуги
По всем подвидам:
веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее - портал).
3.
Срок оказания государственной услуги
1) при выдаче лицензии:
в течение 30 (тридцати) рабочих дней со дня обращения на портал;
для вновь созданной страховой (перестраховочной) организации, открытого филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан результат оказания услуги направляется услугополучателю в течение 9 (девяти) рабочих дней со дня государственной регистрации юридического лица (в случае подачи заявления в соответствии с подпунктом 5) пункта 1-1 статьи 27 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" (далее – Закон);
2) при переоформлении лицензии:
в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня обращения на портал;
в течение 30 (тридцати) рабочих дней со дня обращения на портал (в случае реорганизации услугополучателя в форме выделения или разделения);
3) при выдаче дубликата лицензии - в течение 2 (двух) рабочих дней со дня обращения на портал.
4.
Форма оказания государственной услуги
По всем подвидам:
электронная (полностью автоматизированная)/оказываемая по принципу "одного заявления".
5.
Результат оказания государственной услуги
По подвидам:

Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 3-тармағының 3), 4), 5), 6), 6-1) және 7) тармақшаларында көрсетілген сыныптарды қоспағанда, мүлікті нұқсаннан сақтандыру.
Автомобиль көлігі иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру.
Әуе көлігі иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру.
Су көлігі иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру.
Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 3-тармағының 9), 10), 11), 11-1) және 11-2) тармақшаларында көрсетілген сынып-тарды қоспағанда, азаматтық-құқықтық жауапкершілікті сақтандыру.
Заңды тұлғалардың қарыздарын сақтандыру.
Ипотекалық сақтандыру.
Кепілдіктер мен кепілгерліктерді сақтандыру.
Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 3-тармағының 13), 14), 15) және 16) тармақшаларында көрсетілген сыныптарды қоспағанда, қаржы ұйымдарының залалдарын сақтандыру.
Өзге де қаржылық залалдардан сақтандыру.
Титулдық сақтандыру.
Сот шығыстарын сақтандыру.
Ғарыш объектілерін сақтан-дыру.
Ғарыш объектілері иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру.
Кәсіби жауапкершілікті сақтандыру.
Сақтандырудың қосымша сыныптары бойынша лицензия алу үшін.
Жалпы сақтандыру "саласында қайта сақтандыру жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензия алу үшін".
Лицензияны қайта ресімдеу үшін.
Телнұсқа алу үшін.
1.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі (бұдан әрі – уәкілетті орган).
2.
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері
Барлық кіші түрлер үшін:
"электрондық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал).
3.
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
1) лицензия беру кезінде:
порталға өтініш білдірген күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күні ішінде;
жаңадан құрылған сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ашылған филиалы үшін – көрсетілген қызмет нәтижесі көрсетілетін қызмет алушыға заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу күнінен бастап 9 (тоғыз) жұмыс күні ішінде жіберіледі (өтініш "Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 27-бабы 1-1-тармағының 5) тармақшасына сәйкес берілген жағдайда);
2) лицензияны қайта ресімдеу кезінде:
порталға өтініш білдірген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде;
порталға өтініш білдірген күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күні ішінде (көрсетілетін қызметті алушы бөлініп шығу немесе бөлу нысанында қайта ұйымдастырылған жағдайда);
3) лицензияның телнұсқасын берген кезде - порталға өтініш білдірген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде.
4.
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Барлық кіші түрлер үшін:
электрондық (толық автоматтандырылған)/"бір өтініш" қағидаты бойынша көрсетілетін.
5.
Мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесі
Кіші түрлері бойынша:

1) Для получения лицензии на осуществление страховой (перестраховочной) деятельности вновь созданной страховой (перестраховочной) организации, открытого филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики, Страхование от несчастных случаев, Страхование на случай болезни, Страхование автомобильного транспорта, Страхование железнодорожного транспорта, Страхование воздушного транспорта, Страхование водного транспорта транспорта, Страхование грузов, Страхование имущества от ущерба, за исключением классов, указанных в подпунктах 3), 4), 5), 6), 6-1) и 7) пункта 3 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности", Страхование гражданско-правовой ответственности владельцев автомобильного транспорта, Страхование гражданско-правовой ответственности владельцев воздушного транспорта, Страхование гражданско-правовой ответственности владельцев водного транспорта, Страхование гражданско-правовой ответственности, за исключением классов, указанных в подпунктах 9), 10), 11), 11-1) и 11-2) пункта 3 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности", Страхование займов юридических лиц, Ипотечное страхование, Страхование гарантий и поручительств, Страхование убытков финансовых организаций, за исключением классов, указанных в подпунктах 13), 14), 18) и 16) пункта 3 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности", Страхование от прочих финансовых убытков, Титульное страхование, Страхование судебных расходов, Страхование космических объектов, Страхование гражданско-правовой ответственности владельцев космических объектов, Страхование профессиональной ответственности, Для получения лицензии по дополнительным классам страхования, Для получения лицензии на осуществление деятельности по перестрахованию в отрасли "общее страхование" - выдача лицензии по форме согласно приложению 2 к Правилам либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги;
2) Для переоформления лицензии – выдача переоформленной лицензии либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги;
3) Для получения дубликата – получение дубликата действующей лицензии либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги - электронная.
6.
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Ставка лицензионного сбора:
1) за выдачу лицензии на занятие страховой деятельностью - 500 (пятьсот) месячных расчетных показателей (за каждый класс страхования отдельно);

1) Жаңадан құрылған сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезиденті-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ашық филиалының сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыруына лицензия алу үшін, Жазатайым оқиғалардан сақтандыру, Ауру жағдайына арналған сақтандыру, Автомобиль көлігін, Теміржол көлігін сақтандыру, Әуе көлігін сақтандыру, Су көлігін сақтандыру, Жүктерді сақтандыру, Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 3-тармағының 3), 4), 5), 6), 6-1) және 7) тармақшаларында көрсетілген сыныптарды қоспағанда, мүлікті нұқсаннан сақтандыру, Автомобиль көлігі иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру, Әуе көлігі иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру, Су көлігі иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру, Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 3-тармағының 9), 10), 11), 11-1) және 11-2) тармақшаларында көрсетілген сынып-тарды қоспағанда, азаматтық-құқықтық жауапкершілікті сақтандыру, Заңды тұлғалардың қарыздарын сақтандыру, Ипотекалық сақтандыру, Кепілдіктер мен кепілгерліктерді сақтандыру, Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 3-тармағының 13), 14), 15) және 16) тармақшаларында көрсетілген сыныптарды қоспағанда, қаржы ұйымдарының залалдарын сақтандыру, Өзге де қаржылық залалдардан сақтандыру, Титулдық сақтандыру, Сот шығыстарын сақтандыру, Ғарыш объектілерін сақтан-дыру, Ғарыш объектілері иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру, Кәсіби жауапкершілікті сақтандыру, Сақтандырудың қосымша сыныптары бойынша лицензия алу үшін, Жалпы сақтандыру "саласында қайта сақтандыру жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензия алу үшін" - қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша лицензия беру, лицензияны қайта ресімдеу, лицензияның телнұсқасын беру не мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап беру;
2) Лицензияны қайта ресімдеу үшін - қайта ресімделген лицензияны не мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауапты беру;
3) Телнұсқа алу үшін - қолданыстағы лицензияның телнұсқасын немесе Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауапты алу.
6.
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Лицензиялық алым мөлшерлемесі:
1) сақтандыру қызметін жүргізуге лицензия беру үшін - 500 (бес жүз) айлық есептік көрсеткіш (әрбір сақтандыру сыныбы үшін жеке);

2) за выдачу лицензии на занятие деятельностью по перестрахованию в отрасли "общее страхование" - 200 (двести) месячных расчетных показателей;
3) за переоформление лицензии, выдачу дубликата лицензии - 10 (десять) процентов от ставки сбора, взимаемой за выдачу лицензии.
Оплата лицензионного сбора осуществляется в наличной или безналичной форме через банки второго уровня, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан или организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, а также в безналичной форме через платежный шлюз "электронного правительства".
7.
График работы услугодателя и объектов информации
1) портал - круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее – Кодекс) и Закону Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан" (далее – Закон о праздниках), прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется на следующий рабочий день);
2) уполномоченный орган - с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с Кодексом и Законом о праздниках.
8.
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
1. Для получения лицензии на осуществление страховой (перестраховочной) деятельности вновь созданной страховой (перестраховочной) организации, открытого филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан:
1) заявление о выдаче лицензии в пределах классов страхования, предусмотренных в бизнес-плане, представленном при получении разрешения на создание страховой (перестраховочной) организации в форме электронного документа согласно приложению 1 к Правилам;
2) электронные копии документов, подтверждающих выполнение требований, указанных в пункте 1-2 статьи 37 Закона;
3) электронную копию документа, подтверждающего уплату в бюджет лицензионного сбора, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства";
4) электронные копии документов, подтверждающих оплату уставного капитала.
2. Для получения лицензии по дополнительным классам страхования:
1) заявление в форме электронного документа согласно приложению 1 к Правилам;
2) электронная копия платежного документа, подтверждающего оплату лицензионного сбора, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства";

2) "жалпы сақтандыру" саласында қайта сақтандыру бойынша қызметті жүргізуге лицензия беру үшін - 200 (екі жүз) айлық есептік көрсеткіш;
3) лицензияны қайта ресімдеу, лицензияның телнұсқасын беруі үшін лицензияны бергені үшін мөлшерлеменің 10 (он) пайызын құрайды.
Лицензиялық алымды төлеу қолма-қол немесе қолма-қол емес нысанда екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы, сондай-ақ қолма-қол емес нысанда "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы жүзеге асырылады.
7.
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі
1) портал - жөндеу жұмыстарының жүргізілуіне байланысты болатын техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері өтініш жасаған кезде Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Мерекелер туралы заң) сәйкес өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады);
2) уәкілетті орган – Кодекске және Мерекелер туралы заңға сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа күндері сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен дүйсенбі - жұма аралығында сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
8.
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
1. Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ашылған филиалының жаңадан құрылған сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыруға лицензия алу үшін:
1) Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес электрондық құжат нысанында сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын құруға рұқсат алу кезінде ұсынылған бизнес-жоспарда көзделген сақтандыру сыныптары шегінде лицензия беру туралы өтініш;
2) Заңның 37-бабының 1-2-тармағында көрсетілген талаптардың орындалғанын растайтын құжаттардың электрондық көшірмелері;
3) "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы төлем жасау жағдайларын қоспағанда, лицензиялық алымның бюджетке төленгенін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
4) жарғылық капиталдың төленгенін растайтын құжаттардың электрондық көшірмелері.
2. Қосымша сақтандыру сыныптары бойынша лицензия алу үшін:
1) Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес электрондық құжат нысанындағы өтініш;
2) "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы төлем жасау жағдайларын қоспағанда, лицензиялық алымның төленгенін растайтын төлем құжатының электрондық көшірмесі;

3) электронная копия бизнес-плана, подписанного руководителем исполнительного органа страховой организации или страховой организации-нерезидента Республики Казахстан и актуарием, имеющим действительную лицензию на осуществление актуарной деятельности, и утвержденный советом директоров страховой организации или соответствующим органом управления страховой организации-нерезидента Республики Казахстан, оформленного в соответствии с требованиями пункта 12 Правил.
3. Для получения лицензии на осуществление деятельности по перестрахованию в отрасли "общее страхование":
1) заявление в форме электронного документа, согласно приложению 1 к Правилам;
2) электронная копия платежного документа, подтверждающего оплату лицензионного сбора, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства";
3) электронная копия бизнес-плана по осуществлению перестраховочной деятельности подписанного руководителем исполнительного органа страховой организации или страховой организации-нерезидента Республики Казахстан и актуарием, имеющим действительную лицензию на осуществление актуарной деятельности, и утвержденный советом директоров страховой организации или соответствующим органом управления страховой организации-нерезидента Республики Казахстан, оформленного в соответствии с требованиями пункта 13 Правил.
4. Для переоформления лицензии:
1) заявление в форме электронного документа, согласно приложению 10 к Правилам;
2) электронная копия платежного документа, подтверждающего оплату лицензионного сбора, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства";
3) документы, подтверждающие досрочное расторжение договоров страхования (перестрахования) и (или) передачу страхового портфеля в порядке, предусмотренном статьей 37-1 Закона, в случаях досрочного расторжения договоров страхования (перестрахования) и (или) передачи страхового портфеля;
4) копию решения общего собрания акционеров страховой (перестраховочной) организации об исключении из лицензии отдельных классов страхования и (или) вида деятельности.
При принятии уполномоченным органом решения о лишении лицензии по отдельным классам страхования и (или) виду деятельности либо переоформлении лицензии в связи с изменением законодательства Республики Казахстан требуется предоставление только заявления и возврат лицензии (в случае, если лицензия была выдана на бумажном носителе).
5. Для получения дубликата (если ранее выданная лицензия была оформлена в бумажной форме):
1) запрос в форме электронного документа;

3) Қағидалардың 12-тармағының талаптарына сәйкес ресімделген сақтандыру ұйымының немесе Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымының атқарушы органының басшысы және актуарлық қызметті жүзеге асыруға жарамды лицензиясы бар актуарий қол қойған сақтандыру ұйымының директорлар кеңесімен немесе Қазақстан Республикасының бейерзидент-сақтандыру ұйымының тиісті басқару органымен бекітілген бизнес-жоспардың электрондық көшірмесі.
3. "Жалпы сақтандыру" саласында қайта сақтандыру жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензия алу үшін:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес электрондық құжат нысанындағы өтініш;
2) "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы төлем жасау жағдайларын қоспағанда, лицензиялық алымның төленгенін растайтын төлем құжатының электрондық көшірмесі;
3) Қағидалардың 13-тармағының талаптарына сәйкес ресімделген сақтандыру ұйымының немесе Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымының атқарушы органының басшысы және актуарлық қызметті жүзеге асыруға жарамды лицензиясы бар актуарий қол қойған сақтандыру ұйымының директорлар кеңесімен немесе Қазақстан Республикасының бейерзидент-сақтандыру ұйымының тиісті басқару органымен бекітілген бизнес-жоспардың электрондық көшірмесі.
4. Лицензияны қайта ресімдеу үшін:
1) Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес электрондық құжат нысанындағы өтініш;
2) "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы төлем жасау жағдайларын қоспағанда, лицензиялық алымның төленгенін растайтын төлем құжатының электрондық көшірмесі;
3)сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарының мерзімінен бұрын бұзылған және (немесе) сақтандыру портфелі берілген жағдайда, сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары мерзімінен бұрын бұзылғаның және (немесе) сақтандыру портфелін Заңның 37-1-бабында көзделген тәртіппен беруді растайтын, сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарының мерзімінен бұрын бұзылғанын және (немесе) сақтандыру портфелінің берілгенін растайтын құжаттар
4) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы акционерлерінің жалпы жиналысының лицензиядан сақтандырудың жекелеген сыныптарын және (немесе) қызмет түрін алып тастау туралы шешімінің көшірмесі.
Уәкілетті орган сақтандырудың жекелеген сыныптары және (немесе) қызмет түрі бойынша лицензиядан айыру не Қазақстан Республикасы заңнамасының өзгеруіне байланысты лицензияны қайта ресімдеу туралы шешім қабылдаған кезде тек өтінішті және лицензияны қайтару (егер лицензия қағаз тасымалдағышта берілген жағдайда) талап етіледі.
5. Телнұсқа алу үшін (егер бұрын берілген лицензия қағаз нысанда ресімделген болса):
1) электрондық құжат нысанындағы сұрау салу;

2) электронная копия платежного документа, подтверждающего оплату лицензионного сбора, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства".
Уполномоченный орган получает из соответствующих государственных информационных систем, используемых для оказания государственных услуг или сервиса цифровых документов, сведения, указанные в документах о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица - резидента Республики Казахстан.
9.
Основания отказа в оказании государственной услуги
1) несоблюдение требований, установленных законодательством Республики Казахстан;
2) несоблюдение страховой группой, в состав которой входит страховая (перестраховочная) организация, установленных пруденциальных нормативов и других обязательных к соблюдению норм и лимитов в период за шесть месяцев до подачи заявления;
3) несоответствие представленных документов требованиям законодательства Республики Казахстан;
4) несогласование руководящего работника (для вновь создаваемой страховой (перестраховочной) организации, открываемого филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан);
5) занятие видом деятельности запрещено законами Республики Казахстан для данной категории юридических лиц;
6) не внесен лицензионный сбор;
7) невыполнение требования по формированию активов филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, принимаемых в качестве резерва, в соответствии с пунктом 12 статьи 46 Закона;
8) отсутствие у страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан действующей лицензии на осуществление аналогичных по существу видов деятельности, выданной органом финансового надзора государства, резидентом которого является страховая (перестраховочная) организация-нерезидент Республики Казахстан;
9) несоблюдение требования, указанного в статье 34 Закона, по наличию в числе руководящих работников филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан не менее двух руководящих работников-резидентов Республики Казахстан;
10) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о приостановлении или запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, подлежащих лицензированию;
11) судом на основании представления судебного исполнителя временно запрещено выдавать услугополучателю-должнику лицензию;

2) "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы төлем жасау жағдайларын қоспағанда, лицензиялық алымның төленгенін растайтын төлем құжатның электрондық көшірмесі.
Уәкілетті орган мемлекеттік қызметтерді немесе цифрлық құжаттар қызметін көрсету үшін пайдаланылатын тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден Қазақстан Республикасының резиденті-заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы құжаттарда көрсетілген мәліметтерді алады.
9.
мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту негіздері
1) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарды сақтамау;
2) құрамына сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы кіретін сақтандыру тобының өтініш бергенге дейінгі алты ай кезеңде белгіленген пруденциялық нормативтер мен сақталуы міндетті басқа міндеттемелерді сақтамауы;
3) ұсынылған құжаттардың Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келмеуі;
4) басшы қызметкердің келіспеуі (жаңадан құрылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, Қазақстан Республикасының бейрезиденті-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ашылатын филиалы үшін); тағайындауға (сайлауға) ұсынылған кандидаттардың арасынан басшы қызметкерді келіспеу (жаңадан құрылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ашылған филиалы үшін);
5) заңды тұлғалардың берілген санаты үшін қызмет түрімен айналысуға Қазақстан Республикасының заңымен тыйым салынған;
6) лицензиялық алым төленбеген;
7) Заңның 46-бабының 12-тармағына сәйкес резерв ретінде қабылданатын Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының активтерін қалыптастыру бойынша талапты орындамау;
8) Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы резиденті болып табылатын мемлекеттің қаржылық қадағалау жөніндегі органы берген Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының мәні бойынша ұқсас қызмет түрлерін жүзеге асыруға қолданыстағы лицензияның болмауы;
9Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының басшы қызметкерлері арасында кемінде екі Қазақстан Республикасының резиденті басшы қызметкерлерінің болуы тұрғысынан Заңның 34-бабында көрсетілген талапты сақтамау;
10) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты лицензиялауға тиіс қызметті немесе қызметтің жеке түрлерін тоқтата тұру немесе тыйым салу туралы заң күшіне енген сот шешімі (үкімі) бар;
11) соттың сот орындаушысы ұсынған ұсынымның негізінде көрсетілетін қызметті алушы - борышкерге лицензия беруге уақытша тыйым салуы;

12) в случаях и по основаниям, установленным законами Республики Казахстан;
13) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
Отказ в выдаче лицензии на право осуществления страховой деятельности по дополнительным классам страхования, помимо оснований, указанных выше, производится по следующим основаниям:
1) прогноз несоблюдения пруденциальных нормативов с учетом получаемого дополнительного класса страхования;
2) несоблюдение пруденциальных нормативов в течение последних 3 (трех) месяцев до даты подачи заявления и в период его рассмотрения;
3) наличие действующей санкции в виде приостановления действия лицензии на право осуществления страховой деятельности;
4) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги
Адреса мест оказания государственной услуги и контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги размещены на официальном интернет-ресурсе уполномоченного органа и портале www.egov.kz. Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 8-800-080-7777, 1414.
В случае сбоя информационной системы работник уполномоченного органа в течение одного рабочего дня уведомляет оператора соответствующей информационной системы.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
Выдача лицензии на право осуществления страховой (перестраховочной) деятельности в рамках получения услугополучателем разрешения на создание страховой (перестраховочной) организации, открытие филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан осуществляется услугодателем по принципу "одного заявления", предусматривающему оказание совокупности нескольких государственных услуг на основании одного заявления.
Приложение 11 к Перечню
нормативных правовых актов
Республики Казахстан
по вопросам оказания
государственных услуг
на страховом рынке, в которые
вносятся изменения и дополнения
Приложение 6
к Правилам лицензирования
страховой (перестраховочной)
деятельности и деятельности
страхового брокера, а также
требованиям к содержанию документов
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача лицензии на осуществление страховой деятельности или право осуществления исламской страховой деятельности по отрасли "страхование жизни"
Наименование государственной услуги
Выдача лицензии на осуществление страховой деятельности или право осуществления исламской страховой деятельности по отрасли "страхование жизни".
Наименование подвидов государственной услуги
Для получения лицензии на осуществление страховой (перестраховочной) деятельности вновь созданной страховой (перестраховочной) организации, открытого филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан.
Для получения лицензии по дополнительным классам страхования.
Для получения лицензии на осуществление деятельность по перестрахованию в отрасли "страхование жизни".
Страхование жизни.
Аннуитетное страхование.
Для переоформления лицензии.
Для получения дубликата.

12) Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жағдайларда және негіздер бойынша;
13)"Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес ұсынылатын көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімінің болмауы.
Жоғарыда көрсетілген негіздерден басқа сақтандырудың қосымша сыныптары бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия беруден бас тарту мынадай негіздер бойынша жүргізіледі:
1) алынатын қосымша сақтандыру сыныбын ескерумен пруденциялық нормативтердің сақталмау болжамы;
2) өтініш беру күніне дейінгі соңғы 3 (үш) ай ішінде және оны қарау кезеңінде пруденциялық нормативтерді сақтамау;
3) сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына лицензияның қолданысын тоқтата тұру түріндегі қолданыстағы санкцияның болуы.
4) "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес ұсынылатын көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімінің болмауы.
10.
Мемлекеттік қызмет көрсетудің ерекшеліктері ескерілген өзге де талаптар
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары мен мемлекеттік көрсетілетін қызмет мәселелері бойынша анықтама қызметтерінің байланыс телефондары уәкілетті органның ресми интернет-ресурсында және www.egov.kz. порталында орналастырылған. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет мәселелері бойынша бірыңғай байланыс орталығы: 8-800-080-7777 немесе 1414.
Ақпараттық жүйеде іркіліс болған жағдайда уәкілетті органның қызметкері бір жұмыс күні ішінде тиісті ақпараттық жүйенің операторын хабардар етеді.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызмет тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты порталдың "жеке кабинеті" арқылы қашықтан қолжеткізу режимінде, сондай-ақ мемлекеттік көрсетілетін қызмет мәселелері бойынша бірыңғай байланыс орталығынан алу мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушының сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын құруға, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалын ашуға рұқсат алу шеңберінде сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия беруді көрсетілетін қызметті беруші бір өтініштің негізінде бірнеше мемлекеттік қызметтің жиынтығын көрсету көзделетін "бір өтініш" қағидаты бойынша жүзеге асырады.
Сақтандыру нарығында
мемлекеттік қызметтер көрсету
мәселелері бойынша өзгерістер
мен толықтырулар енгізілетін
Қазақстан Республикасының
нормативтік құқықтық
актілерінің тізбесіне
11-қосымша
Сақтандыру (қайта сақтандыру)
қызметін және сақтандыру
брокерінің қызметін
лицензиялау қағидаларына,
сондай-ақ құжаттардың
мазмұнына қойылатын
талаптарға
6-қосымша
"Өмірді сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыруға немесе исламдық сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы
Өмірді сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыруға немесе исламдық сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия беру
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрлерінің атауы
Жаңадан құрылған сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезиденті-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ашық филиалының сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыруға лицензия алу үшін.
Сақтандырудың қосымша сыныптары бойынша лицензия алу үшін.
"Өмірді сақтандыру"саласында қайта сақтандыру жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензия алу үшін.
Өмірді сақтандыру.
Аннуитеттік сақтандыру.
Лицензияны қайта ресімдеу үшін.
Телнұсқаны алу үшін.

Страхование жизни, за исключением класса, указанного в подпункте 3) пункта 2 статьи 6 Закона РК "О страховой деятельности".
Страхование жизни в рамках государственной образовательной накопительной системы.
Аннуитетное страхование, за исключением класса, указанного в подпункте 4) пункта 2 статьи 6 Закона РК "О страховой деятельности".
Пенсионное аннуитетное страхование.
1.
Наименование услугодателя
Агентство Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка (далее – уполномоченный орган).
2.
Способы предоставления государственной услуги
По всем подвидам:
веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее - портал).
3.
Срок оказания государственной услуги
1) при выдаче лицензии:
в течение 30 (тридцати) рабочих дней со дня обращения на портал; для вновь созданной страховой (перестраховочной) организации, открываемого филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан результат оказания услуги направляется услугополучателю в течение 9 (девяти) рабочих дней со дня государственной регистрации юридического лица (в случае подачи заявления в соответствии с подпунктом 5) пункта 1-1 статьи 27 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" (далее – Закон);
2) при переоформлении лицензии:
в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня обращения на портал;
в течение 30 (тридцати) рабочих дней со дня обращения на портал (в случае реорганизации услугополучателя в форме выделения или разделения);
3) при выдаче дубликата лицензии - в течение 2 (двух) рабочих дней со дня обращения на портал.
4.
Форма оказания государственной услуги
По всем подвидам:
электронная (полностью автоматизированная)/оказываемая по принципу "одного заявления".
5.
Результат оказания государственной услуги
По подвидам:
1) Для получения лицензии на осуществление страховой (перестраховочной) деятельности вновь созданной страховой (перестраховочной) организации, открытого филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, Для получения лицензии по дополнительным классам страхования, Для получения лицензии на осуществление деятельность по перестрахованию в отрасли "страхование жизни", Аннуитетное страхование, Страхование жизни, за исключением класса, указанного в подпункте 3) пункта 2 статьи 6 Закона РК "О страховой деятельности", Страхование жизни в рамках государственной образовательной накопительной системы, Аннуитетное страхование, за исключением класса, указанного в подпункте 4) пункта 2 статьи 6 Закона РК "О страховой деятельности", Пенсионное аннуитетное страхование - выдача лицензии по форме согласно приложению 2 к Правилам либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги;

"Сақтандыру қызметі туралы" ҚР Заңының 6-бабы 2-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген сыныпты қоспағанда, өмірді сақтандыру.
Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі шеңберінде өмірді сақтандыру.
"Сақтандыру қызметі туралы" ҚР Заңының 6-бабы 2-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген сыныпты қоспағанда, аннуитеттік сақтандыру.
1.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі (бұдан әрі – уәкілетті орган).
2.
Мемлекеттік қызметтерді көрсету тәсілдері
Барлық кіші түрлер үшін:
"электрондық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал).
3.
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімдері
1) лицензия беру кезінде:
порталға өтініш білдірген күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күні ішінде;
жаңадан құрылған сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, ашылған Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы үшін – көрсетілген қызмет нәтижесі көрсетілетін қызмет алушыға заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу күнінен бастап 9 (тоғыз) жұмыс күні ішінде жіберіледі (өтініш "Сақтандыру қызметі" туралы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 27-бабы 1-1-тармағының 5) тармақшасына сәйкес берілген жағдайда);
2) лицензияны қайта ресімдеу кезінде:
порталға өтініш білдірген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде;
порталға өтініш білдірген күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күні ішінде (көрсетілетін қызметті алушы бөлініп шығу немесе бөлу нысанында қайта ұйымдастырылған жағдайда);
3) лицензияның телнұсқасын берген кезде - порталға өтініш білдірген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде.
4.
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Барлық кіші түрлер үшін:
электрондық (толық автоматтандырылған)/"бір өтініш" қағидаты бойынша көрсетілетін.
5.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесі
Кіші түрлері бойынша:
1) Жаңадан құрылған сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезиденті-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ашық филиалының сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыруға лицензия алу үшін, Сақтандырудың қосымша сыныптары бойынша лицензия алу үшін, "Өмірді сақтандыру" саласында қайта сақтандыру жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензия алу үшін, Өмірді сақтандыру, Аннуитеттік сақтандыру, "Сақтандыру қызметі туралы" ҚР Заңының 6-бабы 2-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген сыныпты қоспағанда, өмірді сақтандыру, Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі шеңберінде өмірді сақтандыру, "Сақтандыру қызметі туралы" ҚР Заңының 6-бабы 2-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген сыныпты қоспағанда, аннуитеттік сақтандыру - қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша лицензия беру, лицензияны қайта ресімдеу, лицензияның телнұсқасын беру не мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап беру.

2) Для переоформления лицензии - выдача переоформленной лицензии либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги;
3) Для получения дубликата - получение дубликата действующей лицензии либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги - электронная.
6.
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Ставка лицензионного сбора:
1) за выдачу лицензии на занятие страховой деятельности - 500 (пятьсот) месячных расчетных показателей (за каждый класс страхования отдельно);
2) за выдачу лицензии на занятие деятельности по перестрахованию в отрасли "страхование жизни" - 200 (двести) месячных расчетных показателей;
3) за переоформление лицензии, выдачу дубликата лицензии - 10 (десять) процентов от ставки сбора, взимаемой за выдачу лицензии.
Оплата лицензионного сбора осуществляется в наличной или безналичной форме через банки второго уровня, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан или организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, а также в безналичной форме через платежный шлюз "электронного правительства".
7.
График работы услугодателя и объектов информации
1) портал - круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее – Кодекс) и Закону Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан" (далее – Закон о праздниках), прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется на следующий рабочий день);
2) уполномоченный орган - с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с Кодексом и Законом о праздниках.
8.
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
1. Для получения лицензии на осуществление страховой (перестраховочной) деятельности вновь созданной страховой (перестраховочной) организации, открытого филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан:
1) заявление о выдаче лицензии в пределах классов страхования, предусмотренных в бизнес-плане, представленном при получении разрешения на создание страховой (перестраховочной) организации в форме электронного документа согласно приложению 1 к Правилам;

2) Лицензияны қайта ресімдеу үшін - қайта ресімделген лицензияны не мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауапты беру;
3) Телнұсқаны алу үшін - қолданыстағы лицензияның телнұсқасын немесе Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауапты алу.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін ұсыну нысаны – электрондық түрде.
6.
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын ақы мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Лицензиялық алым мөлшерлемесі:
1) сақтандыру қызметімен айналысуға лицензия беру үшін - 500 (бес жүз) айлық есептік көрсеткіш (сақтандырудың әрбір сыныбы үшін жеке);
2) "өмірді сақтандыру" саласында қайта сақтандыру жөніндегі қызметпен айналысуға лицензия беру үшін - 200 (екі жүз) айлық есептік көрсеткіш;
3) лицензияны қайта ресімдеу, лицензияның телнұсқасын беру үшін лицензия бергені үшін алынатын алым ставкасының 10 (он) пайызы.
Лицензиялық алымды төлеу екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары немесе банк қызметінің жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы қолма-қол ақша немесе қолма-қол емес ақша түрінде, сондай-ақ "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы қолма-қол емес ақша нысанында жүзеге асырылады.
7.
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі
1) портал – тәулік бойы, жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – мерекелер туралы заң) сәйкес, демалыс және мереке күндері өтініш білдірген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады);
2) уәкілетті орган – Кодекске және Мерекелер туралы заңға сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа күндері сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен дүйсенбі - жұма аралығында сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
8.
Мемлекеттік қызметті көрсетуге көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтер тізбесі
1. Жаңадан құрылған сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, ашылған Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыру үшін лицензия алу үшін:
1) Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес электрондық құжат түрінде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын құруға рұқсат алу кезінде ұсынылған бизнес-жоспарда көзделген сақтандыру сыныптары шегінде лицензия беру туралы өтініш;

4) копию решения общего собрания акционеров страховой (перестраховочной) организации об исключении из лицензии отдельных классов страхования и (или) вида деятельности.
При принятии уполномоченным органом решения о лишении лицензии по отдельным классам страхования и (или) виду деятельности либо переоформлении лицензии в связи с изменением законодательства Республики Казахстан требуется предоставление только заявления и возврат лицензии (в случае, если лицензия была выдана на бумажном носителе).
5. Для получения дубликата (если ранее выданная лицензия была оформлена в бумажной форме):
1) запрос в форме электронного документа;
2) электронная копия платежного документа, подтверждающего оплату лицензионного сбора, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства".
Уполномоченный орган получает из соответствующих государственных информационных систем, используемых для оказания государственных услуг или сервиса цифровых документов, сведения, указанные в документах о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица - резидента Республики Казахстан.
9.
Основания отказа в оказании государственной услуги
1) несоблюдение требований, установленных законодательством Республики Казахстан;
2) несоблюдение страховой группой, в состав которой входит страховая (перестраховочная) организация, установленных пруденциальных нормативов и других обязательных к соблюдению норм и лимитов в период за шесть месяцев до подачи заявления;
3) несоответствие представленных документов требованиям законодательства Республики Казахстан;
4) несогласование руководящего работника (для вновь создаваемой страховой (перестраховочной) организации, открываемого филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан);
5) занятие видом деятельности запрещено законами Республики Казахстан для данной категории юридических лиц;
6) не внесен лицензионный сбор;
7) невыполнение требования по формированию активов филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, принимаемых в качестве резерва, в соответствии с пунктом 12 статьи 46 Закона;
8) отсутствие у страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан действующей лицензии на осуществление аналогичных по существу видов деятельности, выданной органом финансового надзора государства, резидентом которого является страховая (перестраховочная) организация-нерезидент Республики Казахстан;
9) несоблюдение требования, указанного в статье 34 Закона, по наличию в числе руководящих работников филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан не менее двух руководящих работников-резидентов Республики Казахстан;

4) лицензиядан сақтандырудың жекелеген сыныптарын және (немесе) қызмет түрін алып тастау туралы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы акционерлерінің жалпы жиналысының шешімінің көшірмесі.
Уәкілетті орган сақтандырудың жекелеген сыныптары және (немесе) қызмет түрі бойынша лицензиядан айыру не Қазақстан Республикасы заңнамасының өзгеруіне байланысты лицензияны қайта ресімдеу туралы шешім қабылдаған кезде тек өтініш және лицензияны қайтару (егер лицензия қағаз тасымалдағышта берілген жағдайда) талап етіледі.
5. Телнұсқа алу үшін (егер бұрын берілген лицензия қағаз түрінде ресімделген болса):
1) электрондық құжат нысанындағы сұрау салу;
2) "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы төлем жасау жағдайларын қоспағанда, лицензиялық алымның төленгенін растайтын төлем құжатының электрондық көшірмесі.
Уәкілетті орган мемлекеттік қызметтерді немесе цифрлық құжаттар қызметін көрсету үшін пайдаланылатын тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден Қазақстан Республикасының резиденті-заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы құжаттарда көрсетілген мәліметтерді алады.
9.
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту негіздері
1) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарды сақтамау;
2) құрамына сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы кіретін сақтандыру тобының өтініш бергенге дейінгі алты ай кезеңде белгіленген пруденциялық нормативтер мен сақталуы міндетті басқа міндеттемелерді сақтамау;
3) ұсынылған құжаттардың Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келмеуі;
4) тағайындауға (сайлауға) ұсынылған кандидаттар санынан басшы қызметкерді келіспеу (жаңадан құрылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, ашылатын Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы үшін);
5) заңды тұлғалардың берілген санаты үшін қызмет түрімен айналысуға Қазақстан Республикасының заңымен тыйым салу;
6) лицензиялық алымның төленбеуі;
7) Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының Заңның 46-бабының 12-тармағына сәйкес резерв ретінде қабылданатын активтерін қалыптастыру бойынша талаптардың орындалмауы;
8) Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымында резиденті Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы болып табылатын мемлекеттің қаржылық қадағалау органы берген, мәні бойынша ұқсас қызмет түрлерін жүзеге асыруға арналған қолданыстағы лицензияның болмауы;
9) Заңның 34-бабында көрсетілген Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының басшы қызметкерлері қатарында кемінде екі Қазақстан Республикасының резидент-басшы қызметкерінің болуы бойынша талаптардың сақталмауы;

10) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о приостановлении или запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, подлежащих лицензированию;
11) судом на основании представления судебного исполнителя временно запрещено выдавать услугополучателю-должнику лицензию;
12) в случаях и по основаниям, установленным законами Республики Казахстан;
13) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
Отказ в выдаче лицензии на право осуществления страховой деятельности по дополнительным классам страхования, помимо оснований, указанных выше, производится по следующим основаниям:
1) прогноз несоблюдения пруденциальных нормативов с учетом получаемого дополнительного класса страхования;
2) несоблюдение пруденциальных нормативов в течение последних 3 (трех) месяцев до даты подачи заявления и в период его рассмотрения;
3) наличие действующей санкции в виде приостановления действия лицензии на право осуществления страховой деятельности;
4) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги
Адреса мест оказания государственной услуги и контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги размещены на официальном интернет-ресурсе уполномоченного органа и портале www.egov.kz. Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 8-800-080-7777, 1414.
В случае сбоя информационной системы работник уполномоченного органа в течение одного рабочего дня уведомляет оператора соответствующей информационной системы.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
Выдача лицензии на право осуществления страховой (перестраховочной) деятельности в рамках получения услугополучателем разрешения на создание страховой (перестраховочной) организации, открытие филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан осуществляется услугодателем по принципу "одного заявления", предусматривающему оказание совокупности нескольких государственных услуг на основании одного заявления.
Приложение 12 к Перечню
нормативных правовых актов
Республики Казахстан
по вопросам оказания
государственных услуг
на страховом рынке, в которые
вносятся изменения и дополнения
Приложение 7
к Правилам лицензирования
страховой (перестраховочной)
деятельности и деятельности
страхового брокера, а также
требованиям к содержанию документов
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача лицензии на виды обязательного страхования, установленные законами Республики Казахстан и являющиеся отдельными классами страхования, или право осуществления исламской страховой деятельности по видам обязательного страхования, установленным законами Республики Казахстан и являющимся отдельными классами страхования"
Наименование государственной услуги
Выдача лицензии на виды обязательного страхования, установленные законами Республики Казахстан и являющиеся отдельными классами страхования, или право осуществления исламской страховой деятельности по видам обязательного страхования, установленным законами Республики Казахстан и являющимся отдельными классами страхования.
Наименование подвидов государственной услуги
Обязательное страхование гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств.
Обязательное страхование гражданско-правовой ответственности перевозчика перед пассажирами.
Обязательное страхование гражданско-правовой ответственности частных нотариусов.
Обязательное страхование гражданско-правовой ответственности аудиторских организаций.
Обязательное страхование туриста.
Обязательное страхование гражданско-правовой ответственности владельцев объектов, деятельность которых связана с опасностью причинения вреда третьим лицам.
Обязательное страхование работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей.
Обязательное экологическое страхование.
Для получения лицензии на осуществление страховой (перестраховочной) деятельности вновь созданной страховой (перестраховочной) организации, открытого филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан.
Для получения лицензии по дополнительным классам обязательного страхования.
Для получения лицензии на осуществление деятельности по перестрахованию по видам обязательного страхования.
Для переоформления лицензии.
Для получения дубликата.
1.
Наименование услугодателя
Агентство Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка (далее – уполномоченный орган).
2.
Способы предоставления государственной услуги
По всем подвидам:
веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее - портал).
3.
Срок оказания государственной услуги

10) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты лицензиялауға тиіс қызметті немесе қызметтің жеке түрлерін тоқтата тұру немесе тыйым салу туралы заң күшіне енген сот шешімінің (үкімінің) болуы;
11) соттың сот орындаушысы ұсынған ұйғарымының негізінде көрсетілетін қызметті алушы - борышкерге лицензия беруге уақытша тыйым салуы;
12) Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жағдайларда және негіздер бойынша;
13) "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес ұсынылатын көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімінің болмауы.
Қосымша сақтандыру сыныптары бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыруға лицензия беруден бас тарту жоғарыда көрсетілген негіздерді қоспағанда, мынадай негіздер бойынша жүзеге асырылады:
1) алынатын қосымша сақтандыру сыныбын ескерумен пруденциялық нормативтердің сақталмау болжамы;;
2) өтініш беру күніне дейінгі соңғы 3 (үш) ай ішінде және оны қарау кезеңінде пруденциялық нормативтерді сақтамау;
3) сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына лицензияның қолданысын тоқтата тұру түріндегі қолданыстағы санкцияның болуы.
4) "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес ұсынылатын көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімінің болмауы.
10.
Мемлекеттік қызмет көрсетудің ерекшеліктері ескерілген өзге де талаптар
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары және мемлекеттік көрсетілетін қызмет мәселелері жөніндегі анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары уәкілетті органның ресми интернет-ресурсында және www.egov.kz. порталда орналастырылған. Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер мәселелері жөніндегі Бірыңғай байланыс орталығы: 8-800-080-7777, 1414.
Ақпараттық жүйеде іркіліс болған жағдайда уәкілетті органның қызметкері бір жұмыс күні ішінде тиісті ақпараттық жүйенің операторын хабардар етеді.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызмет тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты порталдың "жеке кабинеті" арқылы қашықтан қолжеткізу режимінде, сондай-ақ мемлекеттік көрсетілетін қызмет мәселелері бойынша бірыңғай байланыс орталығынан алу мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушының сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын құруға, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалын ашуға рұқсат алуы шеңберінде сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыруға лицензия беруді көрсетілетін қызметті беруші бір өтініштің негізінде бірнеше мемлекеттік қызметтің жиынтығын көрсету көзделетін "бір өтініш" қағидаты бойынша жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасының
сақтандыру нарығында
мемлекеттік қызметтер көрсету
мәселелері бойынша өзгерістер
мен толықтырулар енгізілетін
нормативтік құқықтық
актілерінің тізбесіне
12-қосымша
Сақтандыру (қайта сақтандыру)
қызметін және сақтандыру
брокерінің қызметін
лицензиялау қағидаларына,
сондай-ақ құжаттардың
мазмұнына қойылатын
талаптарға
7-қосымша
"Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген және сақтандырудың жеке сыныптары болып табылатын міндетті сақтандыру түрлеріне немесе Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген және сақтандырудың жеке сыныптары болып табылатын міндетті сақтандыру түрлері бойынша исламдық сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген және сақтандырудың жеке сыныптары болып табылатын міндетті сақтандыру түрлеріне немесе Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген және сақтандырудың жеке сыныптары болып табылатын міндетті сақтандыру түрлері бойынша исламдық сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия беру
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрлерінің атауы
Көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру.
Тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру.
Жекеше нотариустардың азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру.
Аудиторлық ұйымдардың азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгін мiндеттi сақтандыру.
Туристі міндетті сақтандыру.
Қызметi үшiншi тұлғаларға зиян келтiру қаупiмен байланысты объектiлер иелерiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру.
Қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру.
Мiндетті экологиялық сақтандыру.
Жаңадан құрылған сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезиденті-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ашық филиалының сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыруына лицензия алу үшін.
Міндетті сақтандырудың қосымша сыныптары бойынша лицензия алу үшін.
Лицензияны қайта ресімдеу үшін.
Телнұсқа алу үшін.
Міндетті сақтандырудың түрлері бойынша қайта сақтандыру бойынша қызметті жүзеге асыруға лицензия алу үшін.
1.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі (бұдан әрі – уәкілетті орган).
2.
Мемлекеттік қызметті көрсету тәсілдері
Барлық кіші түрлер үшін:
"электрондық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал).
3.
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі

1) при выдаче лицензии:
в течение 30 (тридцати) рабочих дней со дня обращения на портал; для вновь созданной страховой (перестраховочной) организации, открытого филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан результат оказания услуги направляется услугополучателю в течение 9 (девяти) рабочих дней со дня государственной регистрации юридического лица (в случае подачи заявления в соответствии с подпунктом 5) пункта 1-1 статьи 27 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" (далее – Закон);
2) при переоформлении лицензии:
в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня обращения на портал;
в течение 30 (тридцати) рабочих дней со дня обращения на портал (в случае реорганизации услугополучателя в форме выделения или разделения);
3) при выдаче дубликата лицензии - в течение 2 (двух) рабочих дней со дня обращения на портал.
4.
Форма оказания государственной услуги
По всем подвидам:
электронная (полностью автоматизированная)/оказываемая по принципу "одного заявления".
5.
Результат оказания государственной услуги
По подвидам:
1) Обязательное страхование гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств, Обязательное страхование гражданско-правовой ответственности перевозчика перед пассажирами, Обязательное страхование гражданско-правовой ответственности частных нотариусов, Обязательное страхование гражданско-правовой ответственности аудиторских организаций, Обязательное страхование туриста, Обязательное страхование гражданско-правовой ответственности владельцев объектов, деятельность которых связана с опасностью причинения вреда третьим лицам, Обязательное страхование работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей, Обязательное экологическое страхование, Для получения лицензии на осуществление страховой (перестраховочной) деятельности вновь созданной страховой (перестраховочной) организации, открытого филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, Для получения лицензии по дополнительным классам обязательного страхования, Для получения лицензии на осуществление деятельности по перестрахованию по видам обязательного страхования - выдача лицензии по форме согласно приложению 2 к Правилам либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги;
2) Для переоформления лицензии - выдача переоформленной лицензии либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги;

1) лицензия беру кезінде:
порталға өтініш білдірген күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күні ішінде; қайта құрылған сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, ашылған Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы үшін – көрсетілген қызмет нәтижесі көрсетілетін қызметті алушыға заңды тұлға мемлекеттік тіркелген күннен бастап 9 (тоғыз) жұмыс күні ішінде жіберіледі (өтініш "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 27-бабы 1-1-тармағының 5) тармақшасына сәйкес берілген жағдайда);
2) лицензияны қайта ресімдеу кезінде:
порталға өтініш білдірген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде;
порталға өтініш білдірген күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күні ішінде (көрсетілетін қызметті алушы бөлініп шығу немесе бөлу нысанында қайта ұйымдастырылған жағдайда);
3) лицензияның телнұсқасын берген кезде - порталға өтініш білдірген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде.
4.
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Барлық кіші түрлер үшін:
электрондық (толық автоматтандырылған)/"бір өтініш" қағидаты бойынша көрсетілген.
5.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесі
Кіші түрлері бойынша:
1) Көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру, Тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру, Жекеше нотариустардың азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру, Аудиторлық ұйымдардың азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгін мiндеттi сақтандыру, Туристі міндетті сақтандыру, Қызметi үшiншi тұлғаларға зиян келтiру қаупiмен байланысты объектiлер иелерiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру, Қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру, Мiндетті экологиялық сақтандыру, Жаңадан құрылған сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезиденті-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ашық филиалының сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыруына лицензия алу үшін, Міндетті сақтандырудың қосымша сыныптары бойынша лицензия алу үшін, Міндетті сақтандырудың түрлері бойынша қайта сақтандыру бойынша қызметті жүзеге асыруға лицензия алу үшін - қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша лицензия беру немесе мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап;
2) Лицензияны қайта ресімдеу үшін - қолданыстағы лицензиядан алып тастау үшін таңдап алынған (таңдалған) сыныпты қоспағанда, бұрын берілген сыныптар бойынша лицензия алу не мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап;

3) Для получения дубликата - получение дубликата действующей лицензии либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги - электронная.
6.
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Ставка лицензионного сбора:
1) за выдачу лицензии на занятие страховой деятельности - 500 (пятьсот) месячных расчетных показателей (за каждый класс страхования отдельно);
2) за переоформление лицензии, выдачу дубликата лицензии - 10 (десять) процентов от ставки сбора, взимаемой за выдачу лицензии.
Оплата лицензионного сбора осуществляется в наличной или безналичной форме через банки второго уровня, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан или организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, а также в безналичной форме через платежный шлюз "электронного правительства".
7.
График работы услугодателя и объектов информации
1) портал - круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее – Кодекс) и Закону Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан" (далее – Закон о праздниках), прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется на следующий рабочий день);
2) уполномоченный орган - с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с Кодексом и Законом о праздниках.
8.
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
1. Для получения лицензии на осуществление страховой (перестраховочной) деятельности вновь созданной страховой (перестраховочной) организации, открытого филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан:
1) заявление о выдаче лицензии в пределах классов страхования, предусмотренных в бизнес-плане, представленном при получении разрешения на создание страховой (перестраховочной) организации в форме электронного документа согласно приложению 1 к Правилам;
2) электронные копии документов, подтверждающих выполнение требований, указанных в пункте 1-2 статьи 37 Закона;
3) электронная копия документа, подтверждающего уплату в бюджет лицензионного сбора, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства";

3) Телнұсқа алу үшін - қолданыстағы лицензияның телнұсқасын немесе Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауапты алу.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін ұсыну нысаны – электрондық.
6.
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын ақы мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Лицензиялық алым мөлшерлемесі:
1) сақтандыру қызметімен айналысуға лицензия беру үшін - 500 (бес жүз) айлық есептік көрсеткіш (әрбір сақтандыру сыныбы үшін жеке);
2) лицензияны қайта ресімдеу, лицензияның телнұсқасын беру үшін – лицензия берген үшін алынатын алым мөлшерлемесінен 10 (он) пайыз.
Лицензиялық алымды төлеу екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары немесе банк қызметінің жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы қолма-қол ақша немесе қолма-қол емес ақша түрінде, сондай-ақ "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы қолма-қол емес ақша нысанында жүзеге асырылады.
7.
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі
1) портал – тәулік бойы, жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының Еңбек Кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасының заңына (бұдан әрі – Мерекелер туралы заң) сәйкес демалыс және мереке күндері өтініш білдірген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады);
2) уәкілетті орган – Кодекске және Мерекелер туралы заңға сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа дүйсенбі мен жұма аралығында белгіленген сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
8.
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
1. Қайта құрылған сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ашылған филиалының сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыру үшін лицензия алу үшін:
1) Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес электрондық құжат нысанында сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын құруға рұқсат алу үшін ұсынылған бизнес-жоспарда көзделген сақтандыру сыныптарының шегінде лицензия беру туралы өтініш;
2) Заңның 37-бабы 1-2-тармағында көрсетілген талаптардың орындалғанын растайтын құжаттардың электрондық көшірмелері;
3) "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы төлеу жағдайларын қоспағанда, лицензиялық алымның бюджетке төленгенін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;

4) электронные копии документов, подтверждающих оплату уставного капитала.
2. Для получения лицензии по дополнительным классам страхования:
1) заявление в форме электронного документа согласно приложению 1 к Правилам;
2) электронная копия платежного документа, подтверждающего оплату лицензионного сбора, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства";
3) электронная копия бизнес-плана, подписанного руководителем исполнительного органа страховой организации или страховой организации-нерезидента Республики Казахстан и актуарием, имеющим действительную лицензию на осуществление актуарной деятельности, и утвержденный советом директоров страховой организации или соответствующим органом управления страховой организации-нерезидента Республики Казахстан, оформленного в соответствии с требованиями пункта 12 Правил.
3. Для переоформления лицензии:
1) заявление в форме электронного документа, согласно приложению 10 к Правилам;
2) электронная копия платежного документа, подтверждающего оплату лицензионного сбора, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства";
3) документы, подтверждающие досрочное расторжение договоров страхования (перестрахования) и (или) передачу страхового портфеля в порядке, предусмотренном статьей 37-1 настоящего Закона, в случаях досрочного расторжения договоров страхования (перестрахования) и (или) передачи страхового портфеля;
4) копию решения общего собрания акционеров страховой (перестраховочной) организации об исключении из лицензии отдельных классов страхования и (или) вида деятельности.
При принятии уполномоченным органом решения о лишении лицензии по отдельным классам страхования и (или) виду деятельности либо переоформлении лицензии в связи с изменением законодательства Республики Казахстан требуется предоставление только заявления и возврат лицензии (в случае, если лицензия была выдана на бумажном носителе).
4. Для получения дубликата (если ранее выданная лицензия была оформлена в бумажной форме):
1) запрос в форме электронного документа;
2) электронная копия платежного документа, подтверждающего оплату лицензионного сбора, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства".
Уполномоченный орган получает из соответствующих государственных информационных систем, используемых для оказания государственных услуг или сервиса цифровых документов, сведения, указанные в документах о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица - резидента Республики Казахстан.
9.
Основания отказа в оказании государственной услуги
Основаниями для отказа в оказании государственной услуги являются:

4) жарғылық капиталдың толық төленгенін растайтын құжаттардың электрондық көшірмесі.
2. Қосымша сақтандыру сыныптары бойынша лицензия алу үшін:
1) Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес электрондық құжат нысанындағы өтініш;
2) "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы төлем жасау жағдайларын қоспағанда, лицензиялық алымның төленгенін растайтын төлем құжатының электрондық көшірмесі;
3) Қағидалардың 12-тармағының талаптарына сәйкес ресімделген, сақтандыру ұйымы немесе Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымы атқарушы органының басшысы және актуарлық қызметті жүзеге асыруға қолданыстағы лицензиясы бар актуарий қол қойған және сақтандыру ұйымының директорлар кеңесі немесе Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымының тиісті басқару органы бекіткен қол қойған бизнес-жоспардың электрондық көшірмесі.
3. Лицензияны қайта ресімдеу үшін:
1) Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес электрондық құжат нысанындағы өтініш;
2) "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы төлем жасау жағдайларын қоспағанда, лицензиялық алымның төленгенін растайтын төлем құжатының электрондық көшірмесі;
3) сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары мерзімінен бұрын бұзылғанда және (немесе) сақтандыру портфелі берілген жағдайда, Заңның 37-1-бабында көзделген тәртіппен сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарының мерзімінен бұрын бұзылғанын және (немесе) сақтандыру портфелінің берілуін растайтын құжаттар;
4) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акционерлері жалпы жиналысының сақтандырудың жекелеген сыныптарынан және (немесе) қызмет түрінен шығару туралы шешімінің көшірмесін.
Қазақстан Республикасы заңнамасының өзгеруіне байланысты уәкілетті орган сақтандырудың жекелеген сыныптары және (немесе) қызмет түрі бойынша лицензиядан айыру не лицензияны қайта ресімдеу туралы шешім қабылдаған кезде, тек өтінішті ұсыну және лицензияны қайтару (егер лицензия қағаз тасымалдағышта берілген жағдайда) талап етіледі.
4. Телнұсқаны алу үшін (егер бұрын берілген лицензия қағаз нысанда ресімделген болса):
1) электрондық құжат нысанындағы сұрау салу;
2) "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы төлем жасау жағдайларын қоспағанда, лицензиялық алымның төленгенін растайтын төлем құжатының электрондық көшірмесі.
Уәкілетті орган мемлекеттік қызметтерді көрсету үшін пайдаланылатын тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден немесе цифрлық құжаттардың сервисінен Қазақстан Республикасының резидент-заңды тұлғасын мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы құжаттарда көрсетілген мәліметтерді алады.
9.
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартуға негіздеме
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту негіздері:

1) несоблюдение требований, установленных законодательством Республики Казахстан;
2) несоблюдение страховой группой, в состав которой входит страховая (перестраховочная) организация, установленных пруденциальных нормативов и других обязательных к соблюдению норм и лимитов в период за шесть месяцев до подачи заявления;
3) несоответствие представленных документов требованиям законодательства Республики Казахстан;
4) несогласование руководящего работника (для вновь создаваемой страховой (перестраховочной) организации, открываемого филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан);
5) занятие видом деятельности запрещено законами Республики Казахстан для данной категории юридических лиц;
6) не внесен лицензионный сбор;
7) невыполнение требования по формированию активов филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, принимаемых в качестве резерва, в соответствии с пунктом 12 статьи 46 Закона;
8) отсутствие у страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан действующей лицензии на осуществление аналогичных по существу видов деятельности, выданной органом финансового надзора государства, резидентом которого является страховая (перестраховочная) организация-нерезидент Республики Казахстан;
9) несоблюдение требования, указанного в статье 34 Закона, по наличию в числе руководящих работников филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан не менее двух руководящих работников-резидентов Республики Казахстан;
10) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о приостановлении или запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, подлежащих лицензированию;
11) судом на основании представления судебного исполнителя временно запрещено выдавать услугополучателю-должнику лицензию;
12) в случаях и по основаниям, установленным законами Республики Казахстан;
13) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
Отказ в выдаче лицензии на право осуществления страховой деятельности по дополнительным классам страхования, помимо оснований, указанных выше, производится по следующим основаниям:
1) прогноз несоблюдения пруденциальных нормативов с учетом получаемого дополнительного класса страхования;
2) несоблюдение пруденциальных нормативов в течение последних 3 (трех) месяцев до даты подачи заявления и в период его рассмотрения;

1) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарды сақтамау;
2) құрамына сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы кіретін сақтандыру тобының өтініш бергенге дейінгі алты ай кезеңде белгіленген пруденциялық нормативтер мен сақталуы міндетті басқа да нормалар мен лимиттерді сақтамау;
3) ұсынылған құжаттардың Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келмеуі;
4) басшы қызметкерді келіспеу (қайта құрылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қайта ашылатын филиалы үшін);
5) заңды тұлғалардың аталған санаты үшін қызмет түрімен айналысуға Қазақстан Республикасының заңымен тыйым салу;
6) лицензиялық алымның төленбеуі;
7) Заңның 46-бабының 12-тармағына сәйкес, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының резерв ретінде қабылданатын активтерін қалыптастыру бойынша талаптардың орындалмауы;
8) Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымында резиденті Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы болып табылатын мемлекеттің қаржылық қадағалау органы берген, мәні бойынша ұқсас қызмет түрлерін жүзеге асыруға арналған қолданыстағы лицензияның болмауы;
9) Заңның 34-бабында көрсетілген Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының басшы қызметкерлері қатарында кемінде екі Қазақстан Республикасының резидент-басшы қызметкерінің болуы бойынша талаптардың сақталмауы;
10) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты лицензиялануға тиіс қызметті немесе қызметтің жеке түрлерін тоқтата тұру немесе тыйым салу туралы заң күшіне енген сот шешімінің (үкімінің) болуы;
11) соттың сот орындаушысы ұсынған ұсынымның негізінде көрсетілетін қызметті алушы-борышкерге лицензия беруге уақытша тыйым салуы;
12) Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жағдайларда және негіздер бойынша;
13) "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы заңының 8-бабына сәйкес, мемлекеттік қызмет көрсетуге талап етілетін, қол жетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жетімділікке көрсетілетін қызметті алушының берілетін келісімінің болмауы.
Қосымша сақтандыру сыныптары бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыруға лицензия беруден бас тарту жоғарыда көрсетілген негіздерді қоспағанда, мынадай негіздер бойынша жүзеге асырылады:
1) алынатын қосымша сақтандыру сыныбын ескерумен пруденциялық нормативтердің сақталмауы болжамы;
2) өтініш беру күніне дейінгі соңғы 3 (үш) ай ішінде және оны қарау кезеңінде пруденциялық нормативтерді сақтамау;

3) наличие действующей санкции в виде приостановления действия лицензии на право осуществления страховой деятельности;
4) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги
Адреса мест оказания государственной услуги и контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги размещены на официальном интернет-ресурсе уполномоченного органа и портале www.egov.kz. Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 8-800-080-7777, 1414.
В случае сбоя информационной системы работник уполномоченного органа в течение одного рабочего дня уведомляет оператора соответствующей информационной системы.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
Выдача лицензии на право осуществления страховой деятельности в рамках получения услугополучателем разрешения на создание страховой (перестраховочной) организации, открытие филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан осуществляется услугодателем по принципу "одного заявления", предусматривающему оказание совокупности нескольких государственных услуг на основании одного заявления.
Приложение 13 к Перечню
нормативных правовых актов
Республики Казахстан
по вопросам оказания
государственных услуг
на страховом рынке, в которые
вносятся изменения и дополнения
Приложение 8
к Правилам лицензирования
страховой (перестраховочной)
деятельности и деятельности
страхового брокера, а также
требованиям к содержанию документов
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача лицензии на деятельность по перестрахованию или право осуществления деятельности по исламскому перестрахованию"
Наименование государственной услуги
Выдача лицензии на деятельность по перестрахованию или право осуществления деятельности по исламскому перестрахованию.
Наименование подвидов государственной услуги
Для получения лицензии на право осуществления деятельности по перестрахованию.
Для переоформления лицензии.
Для получения дубликата.
1.
Наименование услугодателя
Агентство Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка (далее – уполномоченный орган).
2.
Способы предоставления государственной услуги
По всем подвидам:
веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее - портал).
3.
Срок оказания государственной услуги

3) сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына лицензияның қолданысын тоқтата тұру түріндегі қолданыстағы санкцияның болуы;
4) "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы заңының 8-бабына сәйкес, мемлекеттік қызмет көрсетуге талап етілетін, қол жетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жетімділікке көрсетілетін қызметті алушының берілетін келісімінің болмауы.
10.
Мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктері ескерілген өзге де талаптар
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары және мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары уәкілетті органның ресми интернет-ресурсында және www.egov.kz порталында орналастырылған. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 8-800-080-7777, 1414.
Ақпараттық жүйеде іркіліс болған жағдайда уәкілетті органның қызметкері бір жұмыс күні ішінде тиісті ақпараттық жүйенің операторын хабардар етеді.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтан қол жеткізу режимінде порталдың "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы алу мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушының сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын құруға, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалын ашуға рұқсат алу шеңберінде сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия беруді көрсетілетін қызметті беруші бір өтініштің негізінде бірнеше мемлекеттік көрсетілетін қызметтің жиынтығын көрсету көзделетін "бір өтініш" қағидаты бойынша жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасының
сақтандыру нарығында
мемлекеттік қызметтер көрсету
мәселелері бойынша өзгерістер
мен толықтырулар енгізілетін
нормативтік құқықтық
актілерінің тізбесіне
13-қосымша
Сақтандыру (қайта сақтандыру)
қызметін және сақтандыру
брокерінің қызметін
лицензиялау қағидаларына,
сондай-ақ құжаттардың
мазмұнына қойылатын
талаптарға
8-қосымша
"Қайта сақтандыру қызметіне немесе исламдық қайта сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы
Қайта сақтандыру қызметіне немесе исламдық қайта сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия беру
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрлерінің атауы
Қайта сақтандыру жөніндегі қызметті жүзеге асыру құқығына лицензия алу үшін.
Лицензияны қайта ресімдеу үшін.
Телнұсқа алу үшін.
1.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі (бұдан әрі – уәкілетті орган).
2.
Мемлекеттік қызметті көрсету тәсілдері
Барлық кіші түрлер үшін:
"электрондық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал).
3.
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі

1) при выдаче лицензии:
в течение 30 (тридцати) рабочих дней со дня обращения на портал; для вновь созданной страховой (перестраховочной) организации, открытого филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан результат оказания услуги направляется услугополучателю в течение 9 (девяти) рабочих дней со дня государственной регистрации юридического лица (в случае подачи заявления в соответствии с подпунктом 5) пункта 1-1 статьи 27 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности";
2) при переоформлении лицензии:
в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня обращения на портал;
в течение 30 (тридцати) рабочих дней со дня обращения на портал (в случае реорганизации услугополучателя в форме выделения или разделения);
3) при выдаче дубликата лицензии - в течение 2 (двух) рабочих дней со дня обращения на портал.
4.
Форма оказания государственной услуги
По всем подвидам:
электронная (полностью автоматизированная)/оказываемая по принципу "одного заявления".
5.
Результат оказания государственной услуги
По подвидам:
1) Для получения лицензии на право осуществления деятельности по перестрахованию - выдача лицензии по форме согласно приложению 3 к Правилам либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги;
2) Для переоформления лицензии - выдача переоформленной лицензии либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги;
3) Для получения дубликата - получение дубликата действующей лицензии либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги - электронная.
6.
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Ставка лицензионного сбора:
1) сбор за выдачу лицензии на занятие деятельности по перестрахованию как исключительный вид деятельности - 500 (пятьсот) месячных расчетных показателей;
2) сбор за переоформление лицензии, выдачу дубликата лицензии - 10 (десять) процентов от ставки сбора, взимаемой за выдачу лицензии.
Оплата лицензионного сбора осуществляется в наличной или безналичной форме через банки второго уровня, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан или организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, а также в безналичной форме через платежный шлюз "электронного правительства".
7.
График работы услугодателя и объектов информации

1) лицензия беру кезінде:
порталға өтініш білдірген күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күні ішінде; қайта құрылған сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, ашылған Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы үшін – көрсетілген қызмет нәтижесі көрсетілетін қызметті алушыға заңды тұлға мемлекеттік тіркелген күннен бастап 9 (тоғыз) жұмыс күні ішінде жіберіледі (өтініш "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабы 1-1-тармағының 5) тармақшасына сәйкес берілген жағдайда);
2) лицензияны қайта ресімдеу кезінде:
порталға өтініш білдірген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде;
порталға өтініш білдірген күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күні ішінде (көрсетілетін қызметті алушы бөлініп шығу немесе бөлу нысанында қайта ұйымдастырылған жағдайда);
3) лицензияның телнұсқасын берген кезде - порталға өтініш білдірген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде.
4.
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Барлық кіші түрлер үшін:
электрондық (толық автоматтандырылған)/"бір өтініш" қағидаты бойынша көрсетілген.
5.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесі
Кіші түрлері бойынша:
1) Қайта сақтандыру жөніндегі қызметті жүзеге асыру құқығына лицензия алу үшін - қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша лицензия беру немесе мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап;
2) Лицензияны қайта ресімдеу үшін - қайта ресімделген лицензияны не мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауапты беру;
3) Телнұсқа алу үшін - қолданыстағы лицензияның телнұсқасын немесе Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауапты алу.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін ұсыну нысаны – электрондық.
6.
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын ақы мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Лицензиялық алым мөлшерлемесі:
1) ерекше қызмет түрі ретінде қайта сақтандыру қызметімен айналысуға лицензия беру үшін алым - 500 (бес жүз) айлық есептік көрсеткіш;
2) лицензияны қайта ресімдеу, лицензияның телнұсқасын беру үшін алым - лицензияны бергені үшін алынатын алым мөлшерлемесінен 10 (он) пайыз.
Лицензиялық алымды төлеу екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары немесе банк қызметінің жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы қолма-қол ақша немесе қолма-қол емес ақша түрінде, сондай-ақ "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы қолма-қол емес ақша нысанында жүзеге асырылады.
7.
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі

1) портал - круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее – Кодекс) и Закону Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан" (далее – Закон о праздниках), прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется на следующий рабочий день);
2) уполномоченный орган - с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с Кодексом и Законом о праздниках.
8.
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
1. Для получения лицензии на право осуществления деятельности по перестрахованию:
1) заявление в форме электронного документа согласно приложению 1 к Правилам;
2) электронная копия бизнес-плана по осуществлению перестраховочной деятельности подписанного руководителем исполнительного органа страховой организации или страховой организации-нерезидента Республики Казахстан и актуарием, имеющим действительную лицензию на осуществление актуарной деятельности, и утвержденный советом директоров страховой организации или соответствующим органом управления страховой организации-нерезидента Республики Казахстан, оформленного в соответствии с требованиями пункта 13 Правил;
3) электронная копия платежного документа, подтверждающего оплату лицензионного сбора, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства".
2. Для переоформления лицензии:
1) заявление в форме электронного документа согласно приложению 10 к Правилам;
2) электронная копия платежного документа, подтверждающего оплату лицензионного сбора, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства";
3) электронные копии документов, содержащих информацию об изменениях, послуживших основанием для переоформления лицензии, за исключением документов, информация из которых содержится в государственных информационных системах.
3. Для получения дубликата (если ранее выданная лицензия была оформлена в бумажной форме):
1) запрос в форме электронного документа;
2) электронная копия платежного документа, подтверждающего оплату лицензионного сбора, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства".
Уполномоченный орган получает из соответствующих государственных информационных систем, используемых для оказания государственных услуг или сервиса цифровых документов, сведения, указанные в документах о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица - резидента Республики Казахстан.
9.
Основания отказа в оказании государственной услуги
Основаниями для отказа в оказании государственной услуги являются:

1) портал – тәулік бойы, жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының Еңбек Кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасының заңына (бұдан әрі – Мерекелер туралы заң) сәйкес демалыс және мереке күндері өтініш білдірген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады);
2) уәкілетті орган – Кодекске және Мерекелер туралы заңға сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа дүйсенбі мен жұма аралығында белгіленген сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
8.
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
1. Қайта сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия алу үшін:
1) Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес электронды құжаттың нысанында өтініш;
2) Қағидалардың 13-тармағының талаптарына сәйкес ресімделген, сақтандыру ұйымы немесе Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымы атқарушы органының басшысы және актуарлық қызметті жүзеге асыруға қолданыстағы лицензиясы бар актуарий қол қойған және сақтандыру ұйымының директорлар кеңесі немесе Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымының тиісті басқару органы бекіткен қол қойған бизнес-жоспардың электрондық көшірмесі;
3) "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы төлем жасау жағдайларын қоспағанда, лицензиялық алымның төленгенін растайтын төлем құжатының электрондық көшірмесі.
2. Лицензияны қайта ресімдеу үшін:
1) Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес электрондық құжаттың нысанында өтініш;
2) "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы төлем жасау жағдайларын қоспағанда, лицензиялық алымның төленгенін растайтын төлем құжатының электрондық көшірмесі;
3) Ақпараты мемлекеттік ақпараттық жүйелерде болатын құжаттарды қоспағанда, лицензияны қайта ресімдеуге негіз болған өзгерістер туралы ақпаратты қамтитын құжаттардың электрондық көшірмелерін.
3. Телнұсқа (егер бұған дейін берілген лицензия қағаз нысанда ресімделген болса) алу үшін:
1) электрондық құжат нысанындағы сұрау салу;
2) "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы төлем жасау жағдайларын қоспағанда, лицензиялық алымның төленгенін растайтын төлем құжатының электрондық көшірмесі.
Уәкілетті орган мемлекеттік қызметтерді көрсету үшін пайдаланылатын тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден немесе цифрлық құжаттардың сервисінен Қазақстан Республикасының резидент-заңды тұлғасын мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы құжаттарда көрсетілген мәліметтерді алады.
9.
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартуға негіздеме
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту негіздері:

1) при выдаче лицензии:
в течение 30 (тридцати) рабочих дней со дня обращения на портал;
2) при переоформлении лицензии:
в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня обращения на портал;
в течение 30 (тридцати) рабочих дней со дня обращения на портал (в случае реорганизации услугополучателя в форме выделения или разделения);
3) при выдаче дубликата лицензии - в течение 2 (двух) рабочих дней со дня обращения на портал.
4.
Форма оказания государственной услуги
По всем подвидам:
электронная (полностью автоматизированная).
5.
Результат оказания государственной услуги
По подвидам:
1) Для получения лицензии на право осуществления деятельности страхового брокера страховым брокером, Для получения лицензии на право осуществления деятельности страхового брокера вновь открытого филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, Для получения лицензии на право осуществления дополнительного вида брокерской деятельности - выдача лицензии на право осуществления деятельности страхового брокера по форме согласно приложению 4 к Правилам либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги;
2) Для переоформления лицензии - выдача переоформленной лицензии либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги;
3) Для получения дубликата - получение дубликата действующей лицензии либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги - электронная.
6.
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Ставка лицензионного сбора:
1) сбор за выдачу лицензии на занятие деятельности страхового брокера - 300 (триста) месячных расчетных показателей;
2) сбор за переоформление лицензии, выдачу дубликата лицензии - 10 (десять) процентов от ставки сбора, взимаемой за выдачу лицензии.
Оплата лицензионного сбора осуществляется в наличной или безналичной форме через банки второго уровня, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан или организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, а также в безналичной форме через платежный шлюз "электронного правительства".
7.
График работы услугодателя и объектов информации

1) лицензия беру кезінде:
порталға өтініш білдірген күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күні ішінде;
2) лицензияны қайта ресімдеу кезінде:
порталға өтініш білдірген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде;
порталға өтініш білдірген күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күні ішінде (көрсетілетін қызметті алушы бөлініп шығу немесе бөлу нысанында қайта ұйымдастырылған жағдайда);
3) лицензияның телнұсқасын берген кезде - порталға өтініш білдірген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде.
4.
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Барлық кіші түрлер үшін:
электрондық (толық автоматтандырылған).
5.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесі
Кіші түрлері бойынша:
1) Құқығына лицензия алу үшін сақтандыру брокерінің қызметін жүзеге асыру сақтандыру брокері, Қазақстан Республикасының бейрезиденті-сақтандыру брокерінің жаңадан ашылған филиалының сақтандыру брокерінің қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия алу үшін, Брокерлік қызметтің қосымша түрін жүзеге асыру құқығына лицензия алу үшін - Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сақтандыру брокерінің қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия беру, лицензияны қайта ресімдеу, лицензияның телнұсқасын беру не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап;
2) Лицензияны қайта ресімдеу үшін - қолданыстағы лицензиядан алып тастау үшін таңдап алынған (таңдап алынған) сыныпты (түрлерді) қоспағанда, бұрын берілген сыныптар бойынша лицензия алу не мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап;
3) Телнұсқа алу үшін - қолданыстағы лицензияның телнұсқасын немесе Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауапты алу.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін ұсыну нысаны – электрондық.
6.
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын ақы мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Лицензиялық алым мөлшерлемесі:
1) сақтандыру брокерінің қызметімен айналысуға лицензия беру үшін алым - 300 (үш жүз) айлық есептік көрсеткіш;
2) лицензияны қайта ресімдеу, лицензияның телнұсқасын беру үшін алым – лицензия берген үшін алынатын алым мөлшерлемесінен 10 (он) пайыз.
Лицензиялық алымды төлеу екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары немесе банк қызметінің жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы қолма-қол ақша немесе қолма-қол емес ақша түрінде, сондай-ақ "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы қолма-қол емес ақша нысанында жүзеге асырылады.
7.
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі

1) портал - круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее – Кодекс) и Закону Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан" (далее – Закон о праздниках), прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется на следующий рабочий день);
2) уполномоченный орган - с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с Кодексом и Законом о праздниках.
8.
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
1. Для получения лицензии на право осуществления деятельности страхового брокера страховым брокером:
1) заявление в форме электронного документа согласно приложению 1 к Правилам;
2) электронная копия платежного документа, подтверждающего оплату лицензионного сбора, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства";
3) электронная копия устава, прошедшего государственную регистрацию (нотариально засвидетельствованная в случае непредставления оригинала для сверки);
4) электронная копия документов, подтверждающих полную оплату уставного капитала;
5) документы на согласование руководящих работников услугополучателя в соответствии с требованиями статьи 34 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" (далее – Закон);
6) электронные копии документа о государственной регистрации, письменного уведомления уполномоченного органа (для финансовых организации - органов надзора) соответствующего государства о том, что учредителю - юридическому лицу-нерезиденту Республики Казахстан разрешается участие в уставном капитале страхового брокера-резидента Республики Казахстан, либо заявления о том, что по законодательству соответствующего государства такое разрешение не требуется;
7) электронная копия документа уполномоченного органа соответствующего государства, свидетельствующего об отсутствии у учредителя физического лица-нерезидента Республики Казахстан судимости по экономическим и коррупционным преступлениям и правонарушениям, деятельности в качестве руководящего работника страховой (перестраховочной) организации, страхового брокера либо иной финансовой организации в период не более чем за 1 (один) год с момента лишения лицензии в установленном законодательством порядке, принятия решения о принудительной ликвидации, принудительном выкупе акций страховой (перестраховочной) организации, страхового брокера. Указанное требование применяется в течение 5 (пяти) лет после лишения лицензии, даты принятия решения о принудительной ликвидации, принудительном выкупе акций страховой (перестраховочной) организации, страхового брокера.

1) портал – тәулік бойы, жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының Еңбек Кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасының заңына (бұдан әрі – Мерекелер туралы заң) сәйкес демалыс және мереке күндері өтініш білдірген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады);
2) уәкілетті орган – Кодекске және Мерекелер туралы заңға сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа дүйсенбі мен жұма аралығында белгіленген сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
8.
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
1. Сақтандыру брокерінің сақтандыру брокері қызметін жүзеге асыруы құқығына лицензия алу үшін:
1) Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес электронды құжаттың нысанында өтініш;
2) "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы төлем жасау жағдайларын қоспағанда, лицензиялық алымның төленгенін растайтын төлем құжатының электрондық көшірмесі;
3) мемлекеттік тіркеуден өткен жарғының электрондық көшірмесі (салыстыру үшін түпнұсқасы ұсынылмаған жағдайда, нотариат куәландырған);
4) жарғылық капиталдың толық төленгенін растайтын құжаттардың электрондық көшірмесі;
5) "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 34-бабының талаптарына сәйкес көрсетілетін қызметті алушының басшы қызметкерлерін келісу құжаттары;
6) құрылтайшы-Қазақстан Республикасының бейрезидент-заңды тұлғасына Қазақстан Республикасының резидент-сақтандыру брокерінің жарғылық капиталына қатысуға рұқсат етілетіні туралы тиісті мемлекеттің уәкілетті органының (қаржы ұйымдары үшін - қадағалау органдарының) мемлекеттік тіркеу туралы құжатының, жазбаша хабарламасының не тиісті мемлекетінің заңнамасы бойынша ондай рұқсат талап етілмейтіні туралы мәлімдеменің электрондық көшірмелері;
7) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, сақтандыру брокері заңнамада белгіленген тәртіппен лицензиядан айырылған, мәжбүрлеп тарату, акцияларын мәжбүрлеп сатып алу туралы шешім қабылданған сәттен бастап 1 (бір) жылдан артық емес кезеңде құрылтайшы – Қазақстан Республикасының бейрезидент-жеке тұлғасының экономикалық және сыбайлас жемқорлық қылмыстары мен құқық бұзушылықтары бойынша, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру брокерінің не өзге қаржы ұйымының басшы қызметкері ретінде соттылығының жоқ екендігі туралы тиісті мемлекеттің уәкілетті органы құжатының электрондық көшірмесі. Көрсетілген талап лицензиядан айырғаннан кейін, мәжбүрлеп тарату, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру брокерінің акцияларын мәжбүрлеп сатып алу туралы шешім қабылданған күннен бастап 5 (бес) жыл ішінде қолданылады.

2. Для получения лицензии на право осуществления деятельности страхового брокера вновь открытого филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан:
1) заявление о выдаче лицензии в пределах видов брокерской деятельности в форме электронного документа согласно приложению 1 к Правилам;
2) электронная копия платежного документа, подтверждающего оплату лицензионного сбора, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства".
3. Для получения лицензии на право осуществления дополнительного вида брокерской деятельности:
1) заявление в форме электронного документа согласно приложению 1 к Правилам;
2) электронная копия платежного документа, подтверждающего оплату лицензионного сбора, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства";
3) электронные копии документов, подтверждающих соответствие размеров уставного и (или) собственного капитала минимальным размерам, установленным нормативным правовым актом уполномоченного органа (для страхового брокера);
4) электронные копии документов, подтверждающих соответствие размера активов филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, принимаемых в качестве резерва, минимальному размеру, установленному нормативным правовым актом уполномоченного органа (для филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан).
4. Для переоформления лицензии:
1) заявление в форме электронного документа согласно приложению 10 к Правилам;
2) электронная копия платежного документа, подтверждающего оплату лицензионного сбора, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства";
3) копия решения общего собрания участников либо общего собрания акционеров страхового брокера (органа управления страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан) об исключении из лицензии на право осуществления деятельности страхового брокера отдельного вида брокерской деятельности.
При принятии уполномоченным органом решения о лишении лицензии по отдельным классам страхования и (или) виду деятельности либо переоформлении лицензии в связи с изменением законодательства Республики Казахстан требуется предоставление только заявления и возврат лицензии (в случае, если лицензия была выдана на бумажном носителе).
5. Для получения дубликата (если ранее выданная лицензия была оформлена в бумажной форме):
1) запрос в форме электронного документа;
2) электронная копия платежного документа, подтверждающего оплату лицензионного сбора, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства".
Уполномоченный орган получает из соответствующих государственных информационных систем, используемых для оказания государственных услуг или сервиса цифровых документов, сведения, указанные в документах о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица - резидента Республики Казахстан.
9.
Основания отказа в оказании государственной услуги

2. Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерінің қайта ашылған филиалы сақтандыру брокерінің қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия алу үшін:
1) Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес электрондық құжат нысанындағы брокерлік қызмет түрлері шеңберінде лицензия беруге өтініш;
2) "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы төлем жасау жағдайларын қоспағанда, лицензиялық алымның төленгенін растайтын төлем құжатының электрондық көшірмесі.
3. Брокерлік қызметтің қосымша түрін жүзеге асыру құқығына лицензия алу үшін:
1) Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес электрондық құжаттың нысанында өтініш;
2) "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы төлем жасау жағдайларын қоспағанда, лицензиялық алымның төленгенін растайтын төлем құжатының электрондық көшірмесі;
3) жарғылық және (немесе) меншікті капитал мөлшерінің уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген ең төменгі мөлшерге сәйкестігін растайтын құжаттардың электрондық көшірмелері;
4) Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының резерв ретінде қабылданатын активтері мөлшерінің уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген ең төмен мөлшерге сәйкес келуін растайтын құжаттардың электрондық көшірмелері (Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалы үшін).
4. Лицензияны қайта ресімдеу үшін:
1) Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес электрондық құжаттың нысанында өтініш;
2) "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы төлем жасау жағдайларын қоспағанда, лицензиялық алымның төленгенін растайтын төлем құжатының электрондық көшірмесі;
3) сақтандыру брокерінің қызметін жүзеге асыру құқығына лицензиядан брокерлік қызметтің жекелеген түрін алып тастау туралы сақтандыру брокері (Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерінің басқару органы) қатысушыларының жалпы жиналысы не акционерлерінің жалпы жиналысы шешімінің көшірмесі.
Қазақстан Республикасы заңнамасының өзгеруіне байланысты уәкілетті орган сақтандырудың жекелеген сыныптары және (немесе) қызмет түрі бойынша лицензиядан айыру не лицензияны қайта ресімдеу туралы шешім қабылдаған кезде, тек өтінішті ұсыну және лицензияны қайтару (егер лицензия қағаз тасымалдағышта берілген жағдайда) талап етіледі.
5. Телнұсқаны алу үшін (егер бұған дейін берілген лицензия қағаз нысанда ресімделген болса):
1) электрондық құжат нысанындағы сұрау салу;
2) "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы төлем жасау жағдайларын қоспағанда, лицензиялық алымның төленгенін растайтын төлем құжатының электрондық көшірмесі.
Уәкілетті орган мемлекеттік қызметтерді көрсету үшін пайдаланылатын тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден немесе цифрлық құжаттардың сервисінен Қазақстан Республикасының резидент-заңды тұлғасын мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы құжаттарда көрсетілген мәліметтерді алады.
9.
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартуға негіздеме

1) несоблюдение требований, установленных законодательством Республики Казахстан;
2) несоответствие представленных документов требованиям законодательства Республики Казахстан;
3) несогласование руководящего работника (для вновь создаваемого страхового брокера, открываемого филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан);
4) невыполнение требования по формированию активов филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, принимаемых в качестве резерва, в соответствии с пунктом 4 статьи 34 Закона;
5) отсутствие у страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан действующей лицензии на осуществление аналогичных по существу видов деятельности, выданной органом финансового надзора государства, резидентом которого является страховой брокер-нерезидент Республики Казахстан;
6) занятие видом деятельности запрещено законами Республики Казахстан для данной категории юридических лиц;
7) не внесен лицензионный;
8) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о приостановлении или запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, подлежащих лицензированию;
9) судом на основании представления судебного исполнителя временно запрещено выдавать услугополучателю-должнику лицензию;
10) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги
Адреса мест оказания государственной услуги и контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги размещены на официальном интернет-ресурсе уполномоченного органа и портале www.egov.kz. Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 8-800-080-7777, 1414.
В случае сбоя информационной системы работник уполномоченного органа в течение одного рабочего дня уведомляет оператора соответствующей информационной системы.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
Выдача лицензии на право осуществления деятельности страхового брокера, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, осуществляется услугодателем по принципу "одного заявления", предусматривающему оказание совокупности нескольких государственных услуг на основании одного заявления.

1) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарды сақтамау;
2) ұсынылған құжаттардың Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келмеуі;
3) басшы қызметкерді келіспеу (қайта құрылатын сақтандыру брокері, ашылатын Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалы үшін);
4) Заңның 34-бабы 4-тармағына сәйкес, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының резерв ретінде қабылданатын активтерін қалыптастыру талаптарына орындамау;
5) Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерінде резиденті Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокері болып табылатын мемлекеттің қаржылық қадағалау органы берген, мәні бойынша ұқсас қызмет түрлерін жүзеге асыруға арналған қолданыстағы лицензияның болмауы;
6) заңды тұлғалардың аталған санаты үшін қызмет түрімен айналысуға Қазақстан Республикасының заңымен тыйым салу;
7) лицензиялық алымның төленбеуі;
8) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты лицензиялануға тиіс қызметті немесе қызметтің жеке түрлерін тоқтата тұру немесе тыйым салу туралы заң күшіне енген сот шешімінің (үкімінің) болуы;
9) соттың сот орындаушысы ұсынған ұсынымның негізінде көрсетілетін қызметті алушы-борышкерге лицензия беруге уақытша тыйым салуы;
10) "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы заңының 8-бабына сәйкес, мемлекеттік қызмет көрсетуге талап етілетін, қол жетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жетімділікке көрсетілетін қызметті алушының берілетін келісімінің болмауы.
10.
Мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктері ескерілген өзге де талаптар
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары және мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары уәкілетті органның ресми интернет-ресурсында және www.egov.kz порталында орналастырылған. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 8-800-080-7777, 1414.
Ақпараттық жүйеде іркіліс болған жағдайда уәкілетті органның қызметкері бір жұмыс күні ішінде тиісті ақпараттық жүйенің операторын хабардар етеді.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтан қол жеткізу режимінде порталдың "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы алу мүмкіндігі бар.
Сақтандыру брокерінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия беруді көрсетілетін қызметті беруші бір өтініштің негізінде бірнеше мемлекеттік көрсетілетін қызметтің жиынтығын көрсету көзделетін "бір өтініш" қағидаты бойынша жүзеге асырады.