Об утверждении Правил организации воспитательной, социально-правовой, психологической и идеологической работы с личным составом Вооруженных Сил Республики Казахстан
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 13 октября 2022 года № 911. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 октября 2022 года № 30165.
В соответствии с подпунктом 143) пункта 15 Положения о Министерстве обороны Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 июня 2022 года № 357, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила организации воспитательной, социально-правовой, психологической и идеологической работы с личным составом Вооруженных Сил Республики Казахстан.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы Министра обороны Республики Казахстан согласно приложению к настоящему приказу.
3. Департаменту воспитательной и идеологической работы Министерства обороны в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан;
3) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении подпунктов 1) и 2) настоящего пункта в течение десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Сноска. Пункт 3 с изменением, внесенным приказом Министра обороны РК от 04.09.2023 № 848 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Министра обороны Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ довести до должностных лиц в части, их касающейся.
6. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан
Р. Жаксылыков
Утверждены приказом
Министр обороны
Республики Казахстан
от 13 октября 2022 года № 911
Правила организации воспитательной, социально-правовой, психологической и идеологической работы с личным составом Вооруженных Сил Республики Казахстан
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра обороны РК от 04.09.2023 № 848 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила организации воспитательной, социально-правовой, психологической и идеологической работы с личным составом Вооруженных Сил Республики Казахстан (далее – Правила) определяют порядок организации воспитательной, социально-правовой, психологической и идеологической работы с личным составом Вооруженных Сил Республики Казахстан (далее – ВС РК).

Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің жеке құрамымен тәрбие, әлеуметтік-құқықтық, психологиялық және идеологиялық жұмысты ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2022 жылғы 13 қазандағы № 911 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 14 қазанда № 30165 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 2 маусымдағы № 357 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі туралы ереже 15-тармағының 143) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің жеке құрамымен тәрбие, әлеуметтік-құқықтық, психологиялық және идеологиялық жұмысты ұйымдастыру қағидалары бекітілсін.
2. Осы бұйрықтың қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Тәрбие және идеологиялық жұмыстар департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларының орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жолдауды қамтамасыз етсін.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қорғаныс министрінің 04.09.2023 № 848 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы бұйрық лауазымды адамдарға, оларға қатысты бөлігінде жеткізілсін.
6. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрі
Р. Жаксылыков
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрі
2022 жылғы 13 қазандағы
№ 911 Бұйрықпен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің жеке құрамымен тәрбие, әлеуметтік-құқықтық, психологиялық және идеологиялық жұмысты ұйымдастыру қағидалары
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 04.09.2023 № 848 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің жеке құрамымен тәрбие, әлеуметтік-құқықтық, психологиялық және идеологиялық жұмысты ұйымдастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің (бұдан әрі – ҚР ҚК) жеке құрамымен тәрбие, әлеуметтік-құқықтық, психологиялық және идеологиялық жұмысты ұйымдастыру тәртібін айқындайды.

2. Перечень отчетно-плановой документации по организации воспитательной, социально-правовой, психологической и идеологической работы с личным составом ВС РК в органах военного управления, воинских частях (учреждениях), изложен в приложении 1 к настоящим Правилам.
3. Состояние воспитательной, социально-правовой, психологической и идеологической работы с личным составом ВС РК в повседневной деятельности оценивается согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Глава 2. Порядок организации воспитательной работы в ВС РК
Параграф 1. Организация воспитательной работы в ВС РК
4. Воспитательная работа является одной из наиболее действенных форм обучения и воспитания личного состава. В ней органично сочетаются воспитательные цели и задачи с информационными формами и методами обучения и воспитания, на основе специально подготовленных информационных материалов, формирующих у личного состава систему мировоззренческих ценностей и военно-патриотическое сознание, она оказывает системное педагогическое воздействие на психику и поведение военнослужащих.
5. Воспитательная работа нацелена на военно-политическое ориентирование, формирование высоких морально-психологических качеств на основе утверждения в сознании и поведении общественно значимых идеалов, идей патриотизма, мотивов служения Отечеству, государственных интересов и высоких духовных потребностей личного состава.
6. Основными задачами воспитательной работы в ВС РК являются:
1) привитие личному составу высокой духовной культуры и нравственности, государственного мировоззрения и социальной активности;
2) повышение степени правовой информированности и грамотности путем разъяснения ему основ государственной политики и мер, принимаемых руководством страны в сфере развития и преобразования казахстанского общества;
3) воспитание у военнослужащих глубокого понимания предназначения ВС РК, особенностей их строительства, функционирования и своего места в выполнении стоящих перед ними задач по поддержанию высокой боевой готовности;
4) формирование и поддержание у военнослужащих моральной и психологической готовности к защите Республики Казахстан, гордости и ответственности за принадлежность к ВС РК;
5) развитие постоянного стремления к овладению военным делом, своей воинской профессией освоению вооружения и военной техники, способов их применения.
7. К основным формам воспитательной работы относятся:
1) государственно-правовая подготовка;
2) информирование личного состава;
3) прослушивание и просмотр информационных телепередач, радиопередач, аудиоматериалов и видеоматериалов;

2. Әскери басқару органдарындағы, әскери бөлімдердегі (мекемелердегі), бөлімшелердегі ҚР ҚК-ның жеке құрамымен тәрбие, әлеуметтік-құқықтық, психологиялық және идеологиялық жұмысты ұйымдастыру жөніндегі есептік-жоспарлау құжаттамасының тізбесі осы Қағидаларға 1-қосымшада мазмұндалған.
3. ҚР ҚК жеке құрамымен тәрбие, әлеуметтік-құқықтық, психологиялық және идеологиялық жұмыстың жай-күйі күнделікті қызметте осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес бағаланады.
2-тарау. ҚР ҚК-да тәрбие жұмысын ұйымдастыру тәртібі
1-параграф. ҚР ҚК-да тәрбие жұмысын ұйымдастыру
4. Тәрбие жұмысы жеке құрамды оқыту мен тәрбиелеудің анағұрлым пәрменді нысандарының бірі болып табылады. Онда тәрбиелеу мақсаттары мен міндеттері арнайы дайындаған ақпараттық материалдар негізінде, жеке құрамда дүниетанымдық құндылық жүйесін және әскери-патриоттық сананы қалыптастыратын ақпараттық оқыту мен тәрбиелеу нысандарымен және әдістерімен органикалық түрде үйлескен, ол әскери қызметшілердің психикасына және мінез-құлқына жүйелі педагогикалық тұрғыдан ықпал етеді.
5. Тәрбие жұмысы жеке құрамды әскери-саяси бейімдеуге, қоғамдық маңызды идеалдарды, патриотизм идеяларын, Отанға қызмет ету негіздерін, мемлекеттік мүддені және жоғары рухани қажеттілікті оның санасында және мінез-құлқында дарыту негізінде жоғары моральдық-психологиялық қасиетті қалыптастыруға бағытталған.
6. ҚР ҚК-дағы тәрбие жұмысының негізгі міндеттері:
1) жеке құрамда жоғары рухани мәдениетті және адамгершілікті, мемлекеттік дүниетанымдықты және әлеуметтік белсенділікті дарыту;
2) мемлекеттік саясат негіздерін және қазақстандық қоғамды дамыту мен қайта құру саласында ел басшылығы қабылдайтын шараларды түсіндіру арқылы құқықтық сауаттылық пен біліктілік дәрежесін арттыру;
3) әскери қызметшілерде ҚР ҚК-ның тағайындалуын, оның құрылысының, жұмыс істеу ерекшелігін және алдыда тұрған жоғары жауынгерлік әзірлікті қолдау жөніндегі міндеттерді орындаудағы өз орнын терең түсінуді тәрбиелеу;
4) әскери қызметшілерде Қазақстан Республикасын қорғауға моральдық және психологиялық тұрғыдан дайын болуды, ҚР ҚК-ге тиесілігі үшін мақтан тұтуды және жауапкершілікті қалыптастыру және қолдау;
5) әскери істі, өзінің әскери мамандығын меңгеруге, қару-жарақ пен әскери техниканы, оларды пайдалану тәсілдерін меңгеруге ұдайыынта-жігерді дамыту болып табылады.
7. Тәрбие жұмысының негізгі нысандарына:
1) мемлекеттік-құқықтық даярлау;
2) жеке құрамды ақпараттандыру;
3) ақпараттық телебағдарламаларды, радиобағдарламаларды, аудиоматериалдар мен бейнематериалдарды тыңдау және көру;

4) обучение командиров подразделений (частей) и их заместителей, начальников родов войск и служб формам и методам воспитательной работы с подчиненными;
5) тематические вечера и собрания личного состава;
6) встречи личного состава с командованием, ветеранами ВС РК, войны и труда, государственными деятелями;
7) обмен опытом организации воспитательной работы;
8) индивидуально-воспитательная работа;
9) подготовка и выпуск аудиоматериалов и видеоматериалов, информационно-справочных материалов, памяток, боевых листков, листков-молний;
10) доведение приговоров военных судов в отношении военнослужащих, осужденных за воинские преступления;
11) офицерское собрание.
8. К основным средствам воспитательной работы относятся:
1) культурно-досуговые учреждения;
2) комнаты информационно-воспитательной работы;
3) библиотеки;
4) полиграфическое оборудование;
5) технические средства воспитания;
6) передвижные информационные комплексы;
7) наглядные средства информации.
9. Основными методами воспитательной работы являются:
1) информирование;
2) убеждение, просвещение;
3) обучение;
4) пропаганда;
5) агитация;
6) инструктаж;
7) критика;
8) дискуссия.
10. Мероприятия воспитательной работы в органах военного управления организуются и проводятся в соответствии с системой основных воспитательных мероприятий в ВС РК согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
11. Мероприятия воспитательной работы включаются в распорядок дня, а также в расписания занятий подразделений.
Параграф 2. Организация государственно-правовой подготовки в ВС РК
12. Государственно-правовая подготовка (далее – ГПП), являясь одной из наиболее действенных составляющих информационного обеспечения в решении задач, стоящих перед ВС РК осуществляется путем применения различных форм и методов информационно-идеологического и воспитательного воздействия на воинский коллектив.
13. ГПП организуется и проводится во всех органах военного управления, воинских частях (учреждениях) до роты (батареи, корабля) и им равных включительно со всеми категориями личного состава.
14. ГПП направлена на формирование в сознании военнослужащих чувства казахстанского патриотизма, верности конституционному и воинскому долгу по защите Отечества.
15. Основными задачами ГПП являются:
1) привитие личному составу высокой духовной культуры и нравственности, государственного мировоззрения и социальной активности, повышение степени правовой информированности и грамотности путем разъяснения ему основ государственной политики и мер, принимаемых руководством страны в сфере развития и преобразования казахстанского общества;

4) бөлімшелер (бөлімдер) командирлері мен олардың орынбасарларын, әскер тектері мен қызметтер бастықтарын бағыныстылармен тәрбие жұмысын жүргізу нысандары мен әдістеріне үйрету;
5) тақырыптық кештер мен жеке құрам жиыны;
6) жеке құрамның ҚР ҚК қолбасшыларымен, соғыс және еңбек ардагерлерімен, мемлекет қайраткерлерімен кездесуі;
7) тәрбие жұмысын ұйымдастыру тәжірибесімен алмасу;
8) жеке тәрбие жұмысы;
9) аудиоматериалдар мен бейнематериалдар, ақпараттық-анықтамалық материалдар, жадынамалар, жауынгерлік үнпарақтар, үнпарақ-лездемелер дайындау және шығару;
10)әскери қылмыс жасағаны үшін сотталған әскери қызметшілерге қатысты әскери сот үкімдерін жеткізу;
11) офицерлер жиыны жатады.
8. Тәрбие жұмысының негізгі құралдарына:
1) мәдени-демалыс мекемелері;
2) ақпараттық-тәрбие жұмысы бөлмелері;
3) кітапханалар;
4) полиграфия жабдығы;
5) техникалық тәрбие құралдары;
6) жылжымалы ақпарат кешендері;
7) көрнекі ақпарат құралдары жатады.
9. Тәрбие жұмысының негізгі әдістеріне:
1) ақпараттандыру;
2) сендіру, оқу-ағарту;
3) үйрету;
4) насихаттау;
5) үгіт-насихат;
6) нұсқау беру;
7) сын айту;
8) дискуссия жатады.
10. Әскери басқару органдарындағы тәрбие жұмысының іс-шаралары осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріндегі негізгі тәрбие іс-шаралары жүйесіне сәйкес ұйымдастырылады және жүргізіледі.
11. Тәрбие жұмысының іс-шаралары күн тәртібіне, сондай-ақ бөлімшелердің сабақ кестелеріне енгізіледі.
2-параграф. ҚР ҚК-да мемлекеттік-құқықтық даярлықты ұйымдастыру
12. Мемлекеттік-құқықтық даярлық (бұдан әрі – МҚД) ҚР ҚК алдында тұрған міндеттерді шешуде ақпараттық қамтамасыз етудің анағұрлым пәрменді құрамдасының бірі болып табылып, әскери ұжымға ақпараттық-идеологиялық және тәрбиелеу тұрғысынан ықпал етудің әртүрлі нысандары мен әдістерін қолдану арқылы жүзеге асырылады.
13. МҚД барлық әскери басқару органдарында, әскери бөлімдерде (мекемелерде) ротаға (батареяға, корабльге) дейін және оларға теңестірілгендерді қоса алғанда, жеке құрамның барлық санатымен ұйымдастырылады және жүргізіледі.
14. МҚД әскери қызметшілер санасында қазақстандық патриотизм сезімін, Отанды қорғау бойынша конституциялық және әскери борышына адал болуды түсінуді қалыптастыруға бағытталған.
15. МҚД-ның негізгі міндеттері:
1) жеке құрамда жоғары рухани мәдениетті және адамгершілікті, мемлекеттік дүниетанымдық пен әлеуметтік белсенділікті дарыту, оған мемлекеттік саясат негіздерін және қазақстандық қоғамды дамыту мен өзгерту саласында ел басшылығы қабылдайтын шараларды түсіндіру арқылы құқықтық хабардар болу және сауаттылық дәрежесін арттыру;

2) идеологическое обеспечение стоящих перед ВС РК задач, направленных на укрепление законности, воинской дисциплины и правопорядка, предупреждение правонарушений, фактов гибели и травматизма среди личного состава, противодействие негативным информационным влияниям на воинские коллективы;
3) укрепление высокой волевой устойчивости, корпоративного духа и сплоченности личного состава, поддержание здоровой морально-нравственной атмосферы в воинских коллективах;
4) дальнейшее развитие аспектов комплексного воспитания личного состава (идеологического, военно-патриотического, правового, духовно-нравственного, эстетического) в процессе развития и профессионализации армии;
5) совершенствование правовых, психологических и педагогических знаний, навыков и умений должностных лиц в практической деятельности по руководству (управлению) воинскими коллективами.
16. Занятия по ГПП проводятся на постоянной основе по единому тематическому плану и календарным планам, утвержденным на учебный год по категориям военнослужащих:
1) с офицерами структурных подразделений Министерства обороны Республики Казахстан и Генерального штаба ВС РК, главных управлений ВС РК, управлений главнокомандующих видами, командующих родами и войсками региональных командований – по 20-часовой программе, при этом 2 учебных часа выделяется на резерв;
2) с офицерами местных органов военного управления, медицинских учреждений, военных учебных заведений, районных эксплуатационных частей, воинских частей (бригад, полков, кораблей, баз, арсеналов, отдельных батальонов, дивизионов и рот) и подразделений (линейных батальонов, дивизионов, рот, батарей и им равных) – по 50-часовой программе, при этом не менее 2 учебных часов выделяется на резерв;
3) с военнослужащими по контракту – по 100-часовой программе, включая 30 учебных часов, при этом не менее 4 учебных часов выделяется на резерв;
4) с солдатами (матросами) – по 160-часовой программе, при этом не менее 6 часов выделяется на резерв;
5) во время полевых выходов и участия в миротворческих миссиях занятия по государственно-правовой подготовке проводятся в виде информирования – по 1 часу 2 раза в неделю по категориям.
Воспитанники, уланы, кадеты, курсанты, слушатели военных учебных заведений к занятиям по ГПП не привлекаются.
Сноска. Пункт 16 - в редакции приказа Министра обороны РК от 04.09.2023 № 848 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Занятия с личным составом по ГПП проводятся в утреннее время из расчета:

2) ҚР ҚК алдында тұрған заңдылықты, әскери тәртіп пен құқық тәртібін нығайтуға, жеке құрам арасында құқық бұзушылықты, қаза табу және жарақаттану фактісін алдын алуға, армия ортасында теріс ақпараттық ықпал етуге қарсы әрекет етуге бағытталған міндеттерді идеологиялық қамтамасыз ету;
3) жеке құрамда ерік-жігердің мықты болуын, корпоративтік рух пен ұйымшылдықты нығайту, әскери ұжымда салауатты моральдық-ізгілік ахуалды қолдау;
4) армияны дамыту мен кәсібилендіру процесінде жеке құрамды кешенді тәрбиелеу аспектісін (идеологиялық, әскери-патриоттық, құқықтық, рухани-ізгілік, эстетикалық) одан әрі дамыту;
5) әскери (еңбек) ұжымда басшылық жасау (басқару) бойынша практикалық әрекетте лауазымды адамдардың құқықтық, психологиялық және педагогикалық білімін, дағдысы мен машығын жетілдіру болып табылады.
16. МҚД бойынша сабақ оқу жылына бекітілген бірыңғай тақырыптық жоспар және күнтізбелік жоспар бойынша әскери қызметшілердің мынадай санаттары бойынша тұрақты негізде өткізіледі:
1) Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі және ҚР ҚК Бас штабы құрылымдық бөлімшелерінің, ҚР ҚК бас басқармаларының, әскер түрлері бас қолбасшылары, әскер тектері мен өңірлік қолбасшылықтар әскерлері қолбасшылары басқармаларының офицерлерімен – 20 сағаттық бағдарлама бойынша, бұл ретте 2 оқу сағаты резервке бөлінеді;
2) жергілікті әскери басқару органының, медициналық мекеменің, әскери оқу орнының, аудандық пайдалану бөлімінің, әскери бөлімнің (бригаданың, полктің, корабльдің, базаның, арсеналдың, жеке батальонның, дивизион мен ротаның) және бөлімшенің (желілік батальонның, дивизионның, ротаның, батарея мен оған теңестірілгеннің) офицерлерімен – 50 сағаттық бағдарлама бойынша, бұл ретте кемінде 2 оқу сағаты резервке бөлінеді;
3) келісімшарт бойынша әскери қызметшілермен – 30 оқу сағатын қоса алғанда, 100 сағаттық бағдарлама бойынша, бұл ретте кемінде 4 оқу сағаты резервке бөлінеді;
4) сарбаздармен (матростармен) – 160 сағаттық бағдарлама бойынша, бұл ретте кемінде 6 сағат резервке бөлінеді;
5) далалық жорық және бітімгершілік миссияға қатысу уақытында мемлекеттік-құқықтық даярлық бойынша сабақ хабардар ету түрінде санаттар бойынша аптасына 2 рет 1 сағаттан өткізіледі.
Әскери оқу орнының тәрбиеленушілері, ұландары, кадеттері, курсанттары, тыңдаушылары МҚД бойынша сабаққа тартылмайды.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 04.09.2023 № 848 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Жеке құраммен МҚД бойынша сабақ таңертеңгі уақытта мынадай есеппен өткізіледі:

1) с офицерами – 2 раза в месяц (первый и третий понедельник) по два учебных часа;
2) с военнослужащими по контракту проходящими воинскую службу на должностях сержантского и рядового состава – 1 раз в неделю по понедельникам два учебных часа;
3) с рядовыми срочной службы – 2 раза в неделю в понедельник и пятницу (для авиационных баз – в понедельник и четверг) по 2 учебных часа.
18. Инструкторско-методические занятия с руководителями групп ГПП в воинских частях (учреждениях) организовывается и проводится – еженедельно по средам по одному учебному часу в рамках "Дня воспитателя".
19. Время, место и порядок проведения занятий по ГПП, военной психологии и педагогике определять перед началом нового периода обучения.
20. Руководителями групп ГПП назначаются:
1) с офицерами управлений воинских частей (учреждений) – командир (начальников) воинских частей (учреждений);
2) с офицерами батальона (дивизиона) – командир батальона (дивизиона);
3) с военнослужащими, проходящими воинскую службу на должностях сержантского состава – заместитель командира (начальников) воинской части (учреждения), подразделения по воспитательной и идеологической работе;
4) с военнослужащими по контракту, проходящими воинскую службу на должностях рядового состава – командир (заместитель командира) роты (батареи);
5) с военнослужащими срочной службы – командир взвода.
21. Количественный состав военнослужащих групп ГПП определяется решением руководителя соответствующего органа военного управления, командира воинской части (начальника учреждения) не более 30 человек.
22. Единый тематический план занятий по ГПП с личным составом ВС РК (далее – Тематический план) составляется на учебный год.
23. Тематический план предусматривает учебный курс занятий, который состоит из двух основных разделов:
1) ГПП (для военнослужащих всех категорий);
2) военная психология и педагогика (для офицеров, сержантов (старшин) командного звена и должностных лиц, имеющих в подчинении личный состав).
24. В тематическом плане отражаются темы занятий по разделам (подразделам), выстроенным в хронологическом порядке.
Сноска. Пункт 24 - в редакции приказа Министра обороны РК от 04.09.2023 № 848 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. Порядок изучения тем (дата, время, формы и методы проведения занятий) определяется первым руководителем (штабом) соответствующего органа военного управления (главного управления ВС РК, вида ВС РК, рода войск, регионального командования, воинской части, учреждения, военного учебного заведения) в Календарном плане занятий по ГПП на учебный год.

1) офицерлермен – айына 2 рет (бірінші және үшінші дүйсенбі) екі оқу сағатынан;
2) сержанттар және қатардағы жауынгерлер құрамының лауазымдарында әскери қызмет өткеретін келісімшарт бойынша әскери қызметшілермен – аптасына 1 рет дүйсенбі күні екі оқу сағатынан;
3) мерзімді қызметтегі қатардағы жауынгерлерімен – аптасына 2 рет дүйсенбіде және жұмада (авиациялық базалар үшін – дүйсенбіде және бейсенбіде) 2 оқу сағатынан.
18. МҚД топтарының жетекшілерімен нұсқау беру-әдістемелік сабақ әскери бөлімдерде (мекемелерде) – "Тәрбиеші күні" шеңберінде апта сайын әр сәрсенбіде бір оқу сағатынан ұйымдастырылады және өткізіледі.
19. МҚД, әскери психология және педагогика бойынша сабақ уақыты, орны мен өткізу тәртібі жаңа оқу кезеңі басталар алдында айқындалады.
20. МҚД топтарының жетекшілері болып мыналар тағайындалады:
1) әскери бөлімдер (мекемелер) басқармаларының офицерлерімен – әскери бөлім (мекеме) командирі (бастығы);
2) батальон (дивизион) офицерлерімен – батальон (дивизион) командирі;
3) сержанттар құрамының лауазымында әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілермен – әскери бөлім (мекеме), бөлімше командирінің (бастығының) тәрбие және идеологиялық жұмыс жөніндегі орынбасары;
4) қатардағы құрамның лауазымында әскери қызмет өткеретін келісімшарт бойынша әскери қызметшілермен – рота (батарея) командирі (командир орынбасары);
5) мерзімді қызмет әскери қызметшілерімен – взвод командирі.
21. МҚД топтары әскери қызметшілерінің сандық құрамы тиісті әскери басқару органы басшысының, әскери бөлім командирінің (мекеме бастығының) шешімімен 30 адамнан аспайтын болып айқындалады.
22. Оқу жылына арналған ҚР ҚК жеке құрамымен МҚД бойынша сабақтың бірыңғай тақырыптық жоспары (бұдан әрі – Тақырыптық жоспар) жаңа оқу жылына жасалады.
23. Тақырыптық жоспар сабақтың оқу курсын көздейді, ол негізгі екі бөлімнен тұрады:
1) МҚД (барлық санаттағы әскери қызметшілер үшін);
2) әскери психология және педагогика (командалық буын офицерлері, сержанттары (старшиналары) және бағынысында жеке құрам бар лауазымды адамдар үшін).
24. Тақырыптық жоспарда хронологиялық тәртіппен жасалған бөлімдер (кіші бөлімдер) бойынша сабақ тақырыптары көрсетіледі.
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 04.09.2023 № 848 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25. Тақырыптарды зерделеу тәртібін (сабақ өткізу күнін, уақытын, нысандары мен әдістерін) оқу жылына арналған МҚД бойынша күнтізбелік сабақ жоспарында тиісті әскери басқару органының (ҚР ҚК бас басқармасының, ҚР ҚК түрінің, әскер тегінің, өңірлік қолбасшылығының, әскери бөлімнің, мекеменің, әскери оқу орнының) бірінші басшысы (штабы) айқындайды.

26. В период проведения инспекторских, итоговых и контрольных проверок, контрольных занятий по ГПП, знания оцениваются в объеме тем ГПП, изученных с начала учебного года, по 4-х бальной системе: "отлично", "хорошо", "удовлетворительно", "неудовлетворительно".
27. Тестирование (письменный опрос) также используется руководителями групп ГПП в целях определения степени усвоения учебного материала военнослужащих после каждой изученной темы с выставлением оценок в журнал.
28. При этом оценка за тестирование военнослужащих выводится, если количество правильных ответов от общего числа контрольных вопросов составило:
"отлично" – свыше 90 %;
"хорошо" – от 75% до 90 %;
"удовлетворительно" – от 50% до 75 %;
"неудовлетворительно" – менее 50 %.
29. Оценки учебным группам (подразделениям, воинским частям, учреждениям) по ГПП определяются на основе индивидуальных оценок военнослужащих из расчета:
"отлично", если не менее 90 % проверяемых военнослужащих получили положительные оценки, из них не менее 60 % – не ниже оценки "отлично";
"хорошо", если не менее 90 % проверяемых военнослужащих получили положительные оценки, из них не менее 60 % – не ниже оценки "хорошо";
"удовлетворительно", если не менее 80 % проверяемых военнослужащих получили положительные оценки;
"неудовлетворительно", если не выполнены условия для определения оценки "удовлетворительно".
Параграф 3. Организация культурно - досуговой работы и обеспечение техническими средствами воспитания
30. Культурно-досуговая работа является частью всего комплекса воспитательной и социально-правовой работы в ВС РК. Она проводится в тесном единстве и согласованности с другими ее направлениями, важнейшими среди которых являются идеологическое, военно-патриотическое, воинское, нравственное и эстетическое воспитание военнослужащих, осуществляемые руководителями органов военного управления, направленные на формирование у военнослужащих необходимых морально-боевых качеств.
31. Культурно-досуговая работа, проводимая в органах военного управления направлена:
1) на выполнение задач боевой готовности и боевой подготовки;
2) образцовое несение боевого дежурства, боевой службы, караульной и внутренней служб;
3) содержание в образцовом состоянии военных городков, казарм, парков.
32. Культурно-досуговая работа в ВС РК располагает разнообразными формами, методами, силами и средствами, умелое использование которых способствует формированию у военнослужащих высоких морально-боевых качеств, поддержанию их духовно-эмоционального состояния, мобилизации на успешное решение боевых задач.

26. Инспекторлық, қорытындылау және бақылап тексеру, МҚД бойынша бақылау сабағын өткізу кезеңінде білім жаңа оқу жылынан бастап зерделенген МҚД тақырыптары ауқымында 4 балдық жүйе бойынша бағаланады: "үздік", "жақсы", "қанағаттанарлық", "қанағаттанарлықсыз".
27. Тестілеуді (жазбаша сауалды) сонымен қатар МҚД топтарының жетекшілері журналға баға қоюмен әрбір зерделенген тақырыптан кейін әскери қызметшілердің оқу материалын меңгеру дәрежесін айқындау мақсатында пайдаланады.
28. Бұл ретте, егер бақылау сұрақтарының жалпы санынан дұрыс жауап саны мыналарды құраса, әскери қызметшілерді тестілеу үшін мынадай баға қойылады:
"үздік" – 90 %-тен жоғары;
"жақсы" – 75 %-тен 90 %-ке дейін;
"қанағаттанарлық" – 50 %-тен 75 %-ке дейін;
"қанағаттанарлықсыз" –50 %-тен төмен.
29. МҚД бойынша оқу топтарын (бөлімшелерді, әскери бөлімдерді, мекемелерді) бағалау мынадай есеппен әскери қызметшілердің жеке бағалары негізінде айқындалады:
"үздік", егер тексерілетін әскери қызметшілердің кемінде 90 %-і оң баға алса, олардың ішінде кемінде 60 %-і "үздік" деген бағадан төмен емес;
"жақсы", егер тексерілетін әскери қызметшілердің кемінде 90 %-і оң баға алса, олардың ішінде кемінде 60 %-і "жақсы" деген бағадан төмен емес;
"қанағаттанарлық", егер тексерілетін әскери қызметшілердің кемінде 80 %-і оң баға алса;
"қанағаттанарлықсыз", егер "қанағаттанарлық" деген бағаны айқындау үшін шарттар орындалмаса.
3-параграф. Мәдени-демалыс жұмысын ұйымдастыру және техникалық тәрбие құралдарымен қамтамасыз ету
30. Мәдени-демалыс жұмысы ҚР ҚК-да барлық тәрбие және әлеуметтік-құқықтық жұмыс кешенінің бір бөлігі болып табылады. Ол оның басқа бағыттарымен тығыз бірлікте және үйлесімділікте жүргізіледі, олардың ішінде әскери қызметшілерді идеологиялық, әскери-патриоттық, әскери, адамгершілік және эстетикалық тәрбиелеу және әскери басқару органдарының басшылары жүзеге асыратын әскери қызметшілерде қажетті моральдық-жауынгерлік қасиетті қалыптастыруға бағытталған өзге де іс-шаралар болып табылады.
31. Әскери басқару органдарында жүргізілетін мәдени-демалыс жұмысы:
1) жауынгерлік әзірлік пен жауынгерлік даярлық міндеттерін орындауға;
2) жауынгерлік кезекшілікті, жауынгерлік қызметті, қарауылдық және ішкі қызметтерді үлгілі орындауға;
3) әскери қалашықтарды, казармаларды, парктерді үлгілі жай-күйде ұстауға бағытталған.
32. ҚР ҚК-да мәдени-демалыс жұмысында әртүрлі нысандар, әдістер, күштер мен құралдар бар, оларды білікті пайдалану әскери қызметшілерде жоғары моральдық-жауынгерлік қасиетті қалыптастыруға, олардың рухани-эмоционалдық жай-күйін қолдауға, жауынгерлік міндеттерді табысты шешуге жұмылдыруға ықпал етеді.

33. Система форм и методов организации культурно-досуговой работы в органах военного управления включает в себя:
1) теле, радио, кино, и видео обслуживание личного состава;
2) обеспечение войск литературой и периодическими изданиями;
3) организация выступлений профессиональных и самодеятельных коллективов, деятелей культуры, агитационных, культурно-художественных бригад и творческих коллективов;
4) проведение спортивных игр, культурно-массовых и спортивно-оздоровительных мероприятий, способствующих отдыху и поднятию морального духа личного состава;
5) методическая работа с активом;
6) сбор материалов для военных музеев, выставочная работа.
34. К основным средствам культурно-досуговой работы относятся:
1) дома культуры;
2) гарнизонные дома офицеров;
3) культурно-досуговые центры;
4) передвижные информационные комплексы;
5) военные музеи;
6) комнаты (каюты) боевой славы.
35. Культурно-досуговая работа отражается отдельным разделом в документах по планированию подготовки органов военного управления, учебно-воспитательного процесса и задач, решаемых органами военного управления.
36. На период подготовки и в ходе проведения мероприятий боевой и мобилизационной подготовки, боевого дежурства, боевой службы, оперативной и боевой подготовки, караульной и гарнизонной служб планируется их морально-психологическое, в том числе культурно-досуговое обеспечение.
37. Культурно-досуговая работа в гарнизонных домах офицеров, культурно-досуговых центрах и клубах планируется и организуется на основе перспективных и текущих планов. Они разрабатываются с учетом задач обучения и воспитания личного состава органов военного управления.
38. Одним из элементов системы организации культурно-досуговой работы является использование визуальной наглядной агитации на территории военных городков, органов военного управления, с задачей вспомогательного характера по военно-патриотическому, воинскому, нравственному и эстетическому воспитанию военнослужащих.
39. При убытии личного состава на полевые занятия или учения, подразделения комплектуются походным комплектом наглядной агитации.
40. Исключен приказом Министра обороны РК от 04.09.2023 № 848 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
41. Учет и списание технических средств воспитания и культурно-просветительного имущества, комплектов полиграфического оборудования типографий в ВС РК осуществляется в соответствии с Правилами учета и списания военного имущества, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 июля 2005 года № 787.

33. Әскери басқару органдарында мәдени-демалыс жұмысын ұйымдастыру нысандары мен әдістерінің жүйесі:
1) жеке құрамға теле, радио, кино және бейне қызметін көрсетуді;
2) әскерлерді әдебиетпен және мерзімді жарияланыммен қамтамасыз етуді;
3) кәсіби және көркемөнерпаз ұжымының, мәдениет қайраткерлерінің, үгіт-насихат, мәдени-көркем шығармашылық бригадаларының және басқа да шығармашылық ұжымның өнер көрсетуін ұйымдастыруды;
4) жеке құрамның демалуына және моральдық рухын көтеруге ықпал ететін спорттық ойындарды және басқа да жаппай мәденижәне спорттық-сауықтыру іс-шараларын өткізуді;
5) белсенділермен әдістемелік жұмысты;
6) әскери музей, көрме жұмысы үшін материалдар жинауды қамтиды.
34. Мәдени-демалыс жұмысының негізгі құралдарына:
1) мәдениет үйлері;
2) гарнизондық офицерлер үйлері;
3) мәдени-демалыс орталықтары;
4) жылжымалы ақпараттық кешендер;
5) әскери музейлер;
6) жауынгерлік даңқ бөлмелері (каюталар) жатады.
35. Мәдени-демалыс жұмысы әскери басқару органдарын даярлау, оқу-тәрбие процесін, әскери басқару органдары шешетін басқа да міндеттерді жоспарлау жөніндегі құжаттарда жеке бөлімде сипатталады.
36. Даярлық кезеңіне және жауынгерлік және жұмылдыру даярлығы іс-шараларын өткізу, жауынгерлік кезекшілік, жауынгерлік қызмет, жедел және жауынгерлік даярлық, қарауылдық және гарнизондық қызметтер барысында оларды моральдық-психологиялық, оның ішінде мәдени-демалыспен қамтамасыз ету жоспарланады.
37. Гарнизондық офицерлер үйлерінде, мәдени-демалыс орталықтарында және клубтарда мәдени-демалыс жұмысы перспективалық және ағымдағы жоспарлар негізінде жоспарланады және ұйымдастырылады. Олар әскери басқару органдарының жеке құрамын үйрету және тәрбиелеу міндеттерін ескеріп әзірленеді.
38. Мәдени-демалыс жұмысын ұйымдастыру жүйесі элементтерінің бірі әскери қалашық, әскери басқару органы аумағында әскери қызметшілерді әскери-патриоттық, әскери, ізгілік және эстетикалық тәрбиелеу бойынша көмекші сипаттағы міндеті бар көрнекі үгіт-насихат құралдарын пайдалану болып табылады.
39. Жеке құрам далалық сабаққа немесе оқу-жаттығуға кеткен кезде бөлімшелер жорықтық көрнекі үгіт-насихат жиынтығымен жабдықталады.
40. Алып тасталды - ҚР Қорғаныс министрінің 04.09.2023 № 848 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
41. ҚР ҚК-де техникалық тәрбие құралдарын және мәдени тұрғыдан оқу-ағарту мүлкін, баспаханалардың полиграфиялық жабдығы жиынтығын есепке алу және есептен шығару Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 28 шілдедегі № 787 қаулысымен бекітілген Әскери мүлікті есепке алу және есептен шығару ережесіне сәйкес жүзеге асырылады.

Глава 3. Организация социально-правовой работы
42. Организацию социально-правовой работы обеспечивают руководители органов военного управления и их заместители (помощники) по воспитательной работе, по правовым вопросам, офицеры органов (управлений, отделов, служб) воспитательной работы, должностные лица по работе с членами семей военнослужащих.
43. К средствам социально-правовой работы относятся методические пособия (брошюры, буклеты, памятки) по вопросам укрепления воинской дисциплины и правопорядка, а также обеспечения социальных гарантий военнослужащих, уголки правовых знаний в подразделениях, документальные фильмы и рубрики в средствах массовой информации на военно-социальную тему, наглядные средства информации, технические средства воспитания.
44. Реализация мероприятий социально-правовой работы предполагает комплексный системный подход, предусматривающий единство и согласованность форм, методов и способов воспитательного воздействия на сознание военнослужащих в интересах поддержания высокого уровня воинской дисциплины и правопорядка в ВС РК.
45. Социально-правовая работа включает:
1) военно-социальную работу;
2) работу по поддержанию высокого уровня воинской дисциплины и правопорядка;
3) работу с членами семей военнослужащих.
46. Основными задачами военно-социальной работы являются:
1) изучение и прогнозирование развития социальных процессов в воинских коллективах и районах дислокации органов военного управления;
2) определение уровня социальной защищенности военнослужащих и членов их семей;
3) выработка, принятие и организация исполнения управленческих решений по осуществлению социальной защиты военнослужащих и членов их семей;
4) оказание индивидуальной социальной помощи военнослужащим;
5) обучение командиров правовым основам служебной деятельности по осуществлению социальной защиты подчиненных;
6) рассмотрение социальных вопросов военнослужащих и членов их семей;
7) поддержание взаимодействия с органами государственной власти и местного самоуправления, общественными объединениями в целях эффективного решения социальных проблем военнослужащих и членов их семей.
47. К основным формам организации военно-социальной работы в органах военного управления относятся:
1) осуществление контроля за полным доведением до военнослужащих положенных норм довольствия,
2) индивидуальное и коллективное консультирование личного состава по социально-правовым вопросам;

3-тарау. Әлеуметтік-құқықтық жұмысты ұйымдастыру
42. Әлеуметтік-құқықтық жұмысты ұйымдастыруды әскери басқару органдарының басшылары және олардың тәрбие жұмысы жөніндегі, құқықтық мәселелер жөніндегі орынбасарлары (көмекшілері), тәрбие жұмысы органдарының (басқармаларының, бөлімдерінің, қызметтерінің) офицерлері, әскери қызметшілердің отбасы мүшелерімен жұмыс жөніндегі лауазымды адамдар қамтамасыз етеді.
43. Әлеуметтік-құқықтық жұмыс құралдарына әскери тәртіп пен құқық тәртібін нығайту, сондай-ақ әскери қызметшілердің әлеуметтік кепілдігін қамтамасыз ету мәселелері жөніндегі әдістемелік құралдар (брошюралар, буклеттер, жадынамалар), бөлімшелердегі құқықтық біліктілік бұрыштамасы, әскери-әлеуметтік тақырыпқа деректі фильмдер мен бұқаралық ақпарат құралдарындағы айдарлар, көрнекі ақпарат құралдары, техникалық тәрбие құралдары жатады.
44. Әлеуметтік-құқықтық жұмыс іс-шараларын іске асыру ҚР ҚК-дағы әскери тәртіп пен құқық тәртібінің жоғары деңгейін ұстау мүддесінде әскери қызметшілердің санасына тәрбиемен ықпал ету нысандарының, әдістері мен тәсілдерінің бірегейлігі мен үйлесімділігін көздейтін кешенді жүйелі ұстанымды білдіреді.
45. Әлеуметтік-құқықтық жұмыс:
1) әскери-әлеуметтік жұмысты;
2) әскери тәртіп пен құқық тәртібінің жоғары деңгейін ұстау жөніндегі жұмысты;
3) әскери қызметшілердің отбасы мүшелерімен жұмысты қамтиды.
46. Әскери-әлеуметтік жұмыстың негізгі міндеттері:
1) әскери ұжымда және әскери басқару органы орналасқан ауданда әлеуметтік процестің дамуын зерделеу және болжау;
2) әскери қызметшілер мен олардың отбасы мүшелерінің әлеуметтік қорғалу деңгейін айқындау;
3) әскери қызметшілер мен олардың отбасы мүшелерін әлеуметтік қорғауды жүзеге асыру жөніндегі басқару шешімдерін пысықтау, қабылдау және орындалуын ұйымдастыру;
4) әскери қызметшілерге жеке әлеуметтік көмек көрсету;
5) командирлерді бағыныстыларды әлеуметік қорғауды жүзеге асыру жөніндегі қызметтік істің құқықтық негіздеріне үйрету;
6) әскери қызметшілер мен олардың отбасы мүшелерінің әлеуметтік мәселелерін қарау;
7) әскери қызметшілер мен олардың отбасы мүшелерінің әлеуметтік проблемаларын тиімді шешу мақсатында мемлекеттік билік және жергілікті өзін-өзі басқару органдарымен, қоғамдық бірлестіктермен өзара іс-қимылды ұстау болып табылады.
47. Әскери басқару органдарындағы әскери-әлеуметтік жұмысты ұйымдастырудың негізгі нысандарына:
1) әскери қызметшілерге тиесілі жабдықталым нормаларының толық жеткізілуіне бақылауды жүзеге асыру;
2) жеке құрамды әлеуметтік-құқықтық мәселелер бойынша жеке және ұжымдық консультация беру;

3) занятия со всеми категориями военнослужащих по социально-правовой тематике (лекции, информирования, семинары, беседы);
4) социологические опросы (анкетирования);
5) работа с членами семей военнослужащих.
48. Работа с членами семей военнослужащих организуется с целью обеспечить высокую боевую готовность и боеспособность войск, твердую воинскую дисциплину и правопорядок путем принятия комплекса мер по укреплению семейных ценностей и оздоровлению морально-психологического климата в семьях военнослужащих ВС РК.
49. Задачами по организации работы с семьями военнослужащих являются:
1) изучение морально-нравственной обстановки в семьях военнослужащих, выявление условий и факторов, негативно влияющих на морально-психологическое состояние военнослужащих и качество несения ими воинской службы;
2) оказание семьям военнослужащих консультативной, психологической, социально-правовой и иной необходимой помощи;
3) выработка предложений командованию для принятия своевременных мер в разрешении возникающих проблемных вопросов.
50. Эффективность работы с семьями военнослужащих достигается:
1) сочетанием мероприятий, проводимых с членами семей военнослужащих, с задачами профилактической деятельности командования по соблюдению законности, воинской дисциплины и правопорядка;
2) организацией взаимодействия с местными исполнительными органами, советами сержантов, женскими советами, активом подразделения;
3) привлечением должностных лиц воинской части (учреждения) к проведению разъяснительной, воспитательной, консультативной и культурно-массовой работы с членами семей военнослужащих;
4) применением различных форм стимулирования и социальной поддержки, развития и поощрения разумной и творческой инициативы;
5) освещением работы, проводимой с семьями военнослужащих, в региональных и республиканских средствах массовой информации.
51. Деятельность должностных лиц по организации работы с членами семей военнослужащих осуществляется во взаимодействии с руководством органов военного управления, командованием воинских частей (учреждений) до роты (батареи) включительно с учетом условий жизнедеятельности, быта и специфики войск.
52. Основными направлениями деятельности должностных лиц по организации работы с членами семей военнослужащих являются:
1) оказание помощи командирам (начальникам), органам воспитательной и идеологической работы по формированию у военнослужащих и членов их семей высоких морально-деловых и духовно-нравственных качеств, семейной культуры и этики поведения;

3) әскери қызметшілердің барлық санатымен әлеуметтік-құқықтық тақырып бойынша сабақ (дәріс, ақпараттандыру, семинар, әңгімелесу) өткізу;
4) социологиялық сауал (сауалнама);
5) әскери қызметшілердің отбасы мүшелерімен жұмыс істеу жатады.
48. Әскери қызметшілердің отбасы мүшелерімен жұмыс ҚР ҚК әскери қызметшілерінің отбасындағы отбасы құндылығын нығайту және моральдық-психологиялық ахуалды салауаттандыру жөніндегі шаралар кешенін қабылдау арқылы әскерлердің жоғары жауынгерлік әзірлігі мен жауынгерлік қабілетін, қатаң әскери тәртіп пен құқық тәртібін қамтамасыз ету мақсатында ұйымдастырылады.
49. Әскери қызметшілердің отбасымен жұмысты ұйымдастыру жөніндегі міндеттер:
1) әскери қызметшілердің отбасында моральдық-ізгілік ахуалды зерделеу, әскери қызметшілердің моральдық-психологиялық жай-күйіне және олардың әскери қызметті өткеру сапасына теріс ықпал ететін жағдай мен факторларды анықтау;
2) әскери қызметшілердің отбасына консультативтік, психологиялық, әлеуметтік-құқықтық және өзге де қажетті көмек көрсету;
3) қолбасшылыққа туындайтын проблемалық мәселелерді шешуде уақтылы шаралар қабылдау үшін ұсыныстар әзірлеу болып табылады.
50. Әскери қызметшілердің отбасымен жұмыс тиімділігіне:
1) әскери қызметшілердің отбасы мүшелерімен жүргізілетін іс-шаралардың заңдылықты, әскери тәртіп пен құқық тәртібін сақтау жөніндегі қолбасшылық профилактикалық қызметінің міндеттерімен үйлесімділігімен;
2) жергілікті атқарушы органдармен, сержанттар кеңестерімен, әйелдер кеңестерімен, бөлімше белсенділерімен өзара іс-қимылды ұйымдастырумен;
3) әскери бөлімнің (мекеменің) лауазымды адамдарын әскери қызметшілердің отбасы мүшелерімен түсіндіру, тәрбиелеу, консультативтік және жаппай мәдени жұмысын жүргізуге тартумен;
4) ынталандырудың және әлеуметтік қолдаудың, саналы және шығармашылық бастаманы дамытудың және көтермелеудің әртүрлі нысандарын қолданумен;
5) әскери қызметшілердің отбасымен жүргізілетін жұмысты өңірлік және республикалық бұқаралық ақпарат құралдарында жария етумен қол жеткізіледі.
51. Лауазымды адамдардың әскери қызметшілердің отбасы мүшелерімен жұмысты ұйымдастыру жөніндегі қызметі әскердің тыныс-тіршілігі, тұрмыс жағдайын және ерекшелігін ескеріп, әскери басқару органдарының басшылығымен, ротаға (батареяға) дейінгіні қоса алғанда, әскери бөлімдердің (мекемелердің) қолбасшылығымен өзара іс-қимылда жүзеге асырылады.
52. Лауазымды адамдардың әскери қызметшілердің отбасы мүшелерімен жұмысты ұйымдастыру жөніндегі қызметінің негізгі бағыттары:
1) командирлерге (бастықтарға), тәрбие және идеологиялық жұмыс органдарына әскери қызметшілер мен олардың отбасы мүшелерінде жоғары моральдық-іскерлік және рухани-ізгілікқасиетті, отбасы мәдениеті менөзін-өзі ұстау әдебін қалыптастыру бойынша көмек көрсету;

2) повышение престижа и имиджа воинской службы, привитие членам семей военнослужащих чувства гордости и уважения к профессии защитника Отечества;
3) психологическая поддержка и сплочение семей военнослужащих по созданию здоровой морально-нравственной атмосферы в воинских коллективах;
4) религиозное просвещение военнослужащих и членов их семей с целью разъяснения политики светского, правового и социального государства, основ межнационального и межконфессионального согласия, сущности деструктивной и радикальной идеологии;
5) оказание помощи многодетным и молодым семьям, семьям погибших военнослужащих в разрешении различных социальных, семейно-бытовых проблем;
6) организация досуга семей военнослужащих, популяризация позитивных обычаев, традиций и воинских ритуалов, пропаганда здорового образа жизни, вовлечение в народное творчество, художественную самодеятельность;
7) взаимодействие с общеобразовательными и дошкольными учреждениями по вопросам патриотического воспитания, обучения, оздоровительного отдыха и досуга детей военнослужащих, раскрытия их творческих способностей;
8) вовлечение членов семей военнослужащих в работу по благоустройству военных городков, улиц, домов, общежитий, спортивных и детских площадок;
9) взаимодействие с местными исполнительными органами, общественными объединениями в интересах решения поставленных целей и задач.
53. Основополагающими принципами организации работы с членами семей военнослужащих являются:
1) индивидуальный и дифференцированный подходы;
2) соблюдение конфиденциальности сведений личного характера;
3) установление устойчивых и доверительных отношений с членами семей военнослужащих на основе взаимного уважения, согласия и дружелюбия;
4) развитие принципов социального партнерства, гендерного равенства, конструктивного взаимодействия и обмена передовым опытом работы.
54. К основным формам работы с членами семей военнослужащих относятся:
1) изучение морально-психологического климата в семьях военнослужащих путем проведения разъяснительной и психолого-социологической работы с членами семей военнослужащих (беседы и лекции воспитательного, профилактического и правового характера, индивидуальные собеседования, социологические опросы, анонимные анкетирования, тренинги, консультации и формы неформального общения);

2) әскери қызмет беделін және имиджін арттыру, әскери қызметшілердің отбасы мүшелерінде Отан қорғаушы кәсібіне деген мақтаныш пен құрметтеу сезімін дарыту;
3) әскери ұжымда салауатты моральдық-ізгілік ахуалды қалыптастыру бойынша әскери қызметшілердің отбасын психологиялық тұрғыдан қолдау және біріктіру;
4) әскери қызметшілер мен олардың отбасы мүшелерін зайырлы, құқықтық және әлеуметтік мемлекет саясатын, этносаралық және конфессияаралық келісім негіздерін, құрылымды бұзатын және радикалды идеология мәнін түсіндіру мақсатында діни тұрғыдан сауаттандыру;
5) әртүрлі әлеуметтік, отбасы-тұрмыстық проблемаларды шешу кезінде көп балалы және жас отбасына, қаза тапқан әскери қызметшілер отбасына көмек көрсету;
6) әскери қызметшілер отбасының демалысын ұйымдастыру, оң салт-дәстүрді, әдет-ғұрып пен әскери жоралғыны танымал ету, салауатты өмір салтын насихаттау, халық шығармашылығына, көркемөнерпаздыққа тарту;
7) жалпы білім беру және мектепке дейінгі мекемелермен әскери қызметшілердің балаларын патриоттық тәрбиелеу, оқыту, сауықтыру демалысы мен демалуы, олардың шығармашылық қабілетін ашу мәселелері бойынша өзара іс-қимыл жасау;
8) әскери қызметшілердің отбасы мүшелерін әскери қалашықтарды, көшелерді, тұрғын үйлерді, жатақханаларды, спорттық және балалар алаңдарын көркейту жөніндегі жұмысқа тарту;
9) жергілікті атқарушы органдармен, қоғамдық бірлестіктермен қойылған мақсаттар мен міндеттерді шешу мүддесінде өзара іс-қимыл жасау болып табылады.
Ескерту. 52-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қорғаныс министрінің 27.07.2026 № 834 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
53. Әскери қызметшілердің отбасы мүшелерімен жұмысты ұйымдастыру негізін қалайтын қағидаттар:
1) жеке және сараланған тәсіл;
2) жеке сипаттағы мәліметтерді құпияда сақтау;
3) әскери қызметшілердің отбасы мүшелерімен өзара сыйластық, келісім және достық негізінде тұрақты және сенімді қарым-қатынас орнату;
4) әлеуметтік серіктестік қағидаттарын, гендерлік теңдікті, құрылымдық өзара іс-қимылды және озық жұмыс тәжірибесімен алмасуды дамыту.
54. Әскери қызметшілердің отбасы мүшелерімен жұмыстың негізгі нысандарына:
1) әскери қызметшілердің отбасы мүшелерімен түсіндіру және психологиялық-әлеуметтік жұмысты жүргізу арқылы әскери қызметшілердің отбасындағы моральдық-психологиялық ахуалды зерделеу (тәрбие, профилактикалық және құқықтық сипаттағы әңгімелесу мен дәріс, жеке әңгімелесу, социологиялық сауал, анонимдік сауал, тренинг, консультация мен бейресми әңгімелесудің басқа да нысандары);

2) посещение семей военнослужащих с целью изучения социально-бытовых условий проживания, морально-психологической атмосферы, наличия проблем в сфере семейных взаимоотношений;
3) инструкторско-методические (учебные) сборы с должностными лицами по работе с членами семей военнослужащих (с выездом в гарнизоны);
4) вечера вопросов и ответов, встречи с членами семей военнослужащих с участием командования, приглашением представителей местных исполнительных и правоохранительных органов, банковского сектора;
5) тематические вечера различной идейной и гуманитарной направленностей по укреплению патриотических, духовно-нравственных и семейных ценностей;
6) проведение "Дня открытых дверей" для членов семей военнослужащих в масштабе роты (батареи), круглых столов, диспутов, встреч, смотров-конкурсов художественной самодеятельности, вечеров-портретов и чествований передовиков боевого состязания с привлечением членов семей военнослужащих, вечеров отдыха, молодежных и офицерских балов, экскурсий, благотворительных и памятных акций, спортивных праздников и состязаний, театрализованных представлений и концертов, детских утренников и "уроков мужества".
55. Инструкторско-методические занятия (учебные сборы) с должностными лицами по организации работы с членами семей военнослужащих организуются и проводятся:
1) в воинских частях, учреждениях, управлениях командующих родами войск, войсками региональных командований, главных управлениях ВС РК – не реже одного раза в полугодие;
2) в Министерстве обороны, видах ВС РК – один раз в год.
56. Основными задачами работы по поддержанию высокого уровня воинской дисциплины и правопорядка являются:
1) анализ, оценка, выработка и реализация действенных мер по профилактике правонарушений, гибели и травматизма среди военнослужащих, неукоснительному соблюдению ими законности, обеспечению безопасности воинской службы, а также правильному ведению дисциплинарной практики командирами (начальниками);
2) умение на основе достоверных данных объективно определить уровень поведения военнослужащих, оценить работу должностных лиц по воспитанию дисциплинированности военнослужащих;
3) оказание методической и практической помощи командирам (начальникам), а также действующим в воинских частях (учреждениях) комиссиям по организации профилактической деятельности с личным составом;
4) обучение, подбор и расстановка кадров, обобщение и внедрение в практику работы должностных лиц передового опыта организаторской деятельности по профилактике правонарушений.

2) әлеуметтік-тұрмыстық жағдайын, моральдық-психологиялық ахуалды, отбасылық өзара қарым-қатынас саласында проблемалардың бар болуын зерделеу мақсатында әскери қызметшілердің отбасына бару;
3) әскери қызметшілердің отбасы мүшелерімен жұмыс жөніндегі лауазымды адамдармен нұсқау беру-әдістемелік (оқу-жаттығу) жиындар (гарнизондарға сапармен);
4) қолбасшылықтың қатысуымен, жергілікті атқарушы және құқық қорғау органдарының, банк секторының өкілдерін шақырып, сұрақ және жауап кеші, әскери қызметшілердің отбасы мүшелерімен кездесу;
5) патриоттық, рухани-ізгілік және отбасы құндылығын нығайту бойынша әртүрлі идеялық және гуманитарлық бағыттағы тақырыптық кеш;
6) әскери қызметшілердің отбасы мүшелерін тартумен рота (батарея) ауқымында әскери қызметшілердің отбасы мүшелері үшін "Ашық есік күнін", дөңгелек үстел, диспут, кездесу, көркемөнерпаз байқау-конкурсын, портрет-кешті және жауынгерлік жарыс озаттарын марапаттау, демалыс кешін, жастар және офицерлер балын, экскурсия, қайырымдылық және еске алу акциясын, спорттық мереке мен сайыс, театрландырылған көрініс пен концерт, балалар таңертеңгілігін, "ерлік сабақтарын" және басқа да жаппай мәдени іс-шараларды өткізу жатады.
55. Әскери қызметшілердің отбасы мүшелерімен жұмысты ұйымдастыру жөніндегі лауазымды адамдармен нұсқау беру-әдістемелік сабақ (оқу-жаттығу жиыны):
1) әскери бөлімдерде, мекемелерде, әскер тектері, өңірлік қолбасшылықтар әскерлері қолбасшыларының басқармаларында, ҚР ҚК бас басқармаларында – жарты жылда бір реттен сиретпей;
2) Қорғаныс министрлігінде, ҚР ҚК түрлерінде – бір жылда бір рет ұйымдастырылады және өткізіледі.
56. Әскери тәртіп пен құқық тәртібінің жоғары деңгейін ұстау жөніндегі жұмыстың негізгі міндеттері:
1) әскери қызметшілер арасында құқық бұзушылық, қаза табу мен жарақаттану профилактикасы, олардың заңдылықты мүлтіксіз сақтау, әскери қызмет қауіпсіздігін қамтамасыз ету, сондай-ақ командирлердің (бастықтардың) тәртіптік практиканы дұрыс жүргізуі бойынша талдау, бағалау, пәрменді шараларды әзірлеу және іске асыру;
2) нақты деректер негізінде әскери қызметшілердің тәртібі деңгейін объективті анықтап, әскери қызметшілердің тәртіптілігін тәрбиелеу бойынша лауазымды адамдардың жұмысын бағалай білу;
3) командирлерге (бастықтарға), сондай-ақ әскери бөлімдерде (мекемелерде) әрекеттегі жеке құраммен профилактикалық қызметті ұйымдастыру жөніндегі комиссияларға әдістемелік және практикалық көмек көрсету;
4) кадр оқыту, іріктеу және орналастыру, құқық бұзушылық профилактикасы жөніндегі ұйымдастырушылық қызметтің озық тәжірибесін жинақтау және лауазымды адамдардың жұмыс тәжірибесіне енгізу болып табылады.

57. Работа по поддержанию высокого уровня воинской дисциплины и правопорядка организуется и проводится посредством реализации следующих форм:
1) осуществление проверок на предмет выполнения в органах военного управления основных положений действующего законодательства;
2) организация учета, анализа, оценки и подведения итогов состояния воинской дисциплины и правопорядка;
3) доклады, донесения, оперативные сводки должностных лиц о состоянии воинской дисциплины и правопорядка (службы войск) в подчиненных воинских частях (учреждениях).
57-1. В целях искоренения и предупреждения правонарушений в воинской части (учреждении) организуются и проводятся профилактические мероприятия с военнослужащими, включенными в группу повышенного контроля.
В группу повышенного контроля включаются военнослужащие, склонные к систематическому нарушению воинской дисциплины, в том числе лица:
1) совершившие в течение календарного года уголовный проступок, три и более административных правонарушений;
2) из числа военнослужащих по призыву (офицеры, солдаты), осужденных к условной мере наказания с установлением испытательного срока, до момента увольнения их из рядов ВС РК по отрицательным мотивам и исключения из списков воинской части (учреждения);
3) допустившие в течение календарного года распитие спиртных напитков во внеслужебное время, в том числе задержанные в состоянии алкогольного (наркотического) опьянения в общественных местах независимо от степени опьянения;
4) из числа офицеров и военнослужащих по контракту, которые были снижены в воинском звании (должности) на одну ступень либо предупреждены о неполном служебном соответствии;
5) не доложившие своевременно командованию подразделения, воинской части (учреждения) о допущенных, в течение календарного года, правонарушениях (административных, уголовных), в том числе скрывших информацию об оплате ими административных штрафов за нарушение правил дорожного движения, которые стали известными командованию подразделения, воинской части (учреждения) после выявления правоохранительными органами;
6) выявленные в ходе изучения личного состава в качестве неформальных лидеров отрицательной направленности, оказывающих негативное влияние на коллективное (общественное) мнение и социальные процессы, происходящие в воинском коллективе.
Данная категория военнослужащих требует повышенного внимания и усиленного контроля со стороны командования воинской части (учреждения). С ними проводится точечная индивидуально-воспитательная работа путем проведения правовых, информационно-разъяснительных профилактических бесед.
Указанные военнослужащие включаются в группу повышенного контроля, исключаются из нее на основании рапорта заместителя командира воинской части (учреждения) по воспитательной и идеологической работе на имя командира (начальника) воинской части (учреждения).
Учет военнослужащих, включенных в группу повышенного контроля, осуществляется офицером (старшим офицером) по воинской дисциплине отдела (отделения) воспитательной и идеологической работы воинской части (учреждения).
Методическое обеспечение профилактической работы с военнослужащими, включенными в группу повышенного контроля, осуществляется структурным подразделением Министерства обороны Республики Казахстан.

57. Әскери тәртіп пен құқық тәртібінің жоғары деңгейін ұстау жөніндегі жұмыс мынадай нысандарды іске асыру арқылы ұйымдастырылады және өткізіледі:
1) әскери басқару органдарында қолданыстағы заңнама негізгі ережелерінің орындалуы мәніне тексеруді жүзеге асыру;
2) әскери тәртіп пен құқық тәртібінің жай-күйін есепке алуды, талдауды, бағалауды және қорытындылауды ұйымдастыру;
3) лауазымды адамдардың бағынысты әскери бөлімдерде (мекемелерде) әскери тәртіп пен құқық тәртібінің (әскерлер қызметінің) жай-күйі туралы баяндауы, жеткізілімі, жедел хабарламасы.
57-1. Әскери бөлімде (мекемеде) құқық бұзушылықты түбегейлі жою және алдын алу мақсатында бақылау күшейтілген топқа алынған әскери қызметшілермен профилактикалық іс-шаралар ұйымдастырылады және жүргізіледі.
Бақылау күшейтілген топқа әскери тәртіпті жүйелі бұзуға бейім әскери қызметшілер, оның ішінде мынадай адамдар алынады:
1) күнтізбелік жыл ішінде қылмыстық қылық, үш және одан көп әкімшілік құқық бұзушылық жасаған;
2) теріс себеп бойынша ҚР ҚК қатарынан және әскери бөлім (мекеме) тізімінен шығарылғанға дейін сынақ мерзімін белгілеумен шартты жазалау шарасына сотталған әскерге шақыру бойынша әскери қызметшілер (офицерлер, сарбаздар);
3) қызметтен тыс уақытта күнтізбелік жыл ішінде спирттік ішімдікті ішуге жол берген, оның ішінде масаң күйде болу дәрежесіне қарамастан, қоғамдық орында алкогольдік (есірткілік) масаң күйде ұсталған;
4) әскери атағы (лауазымы) бір сатыға төмендетілген не қызметіне толық сәйкес еместігі туралы ескерту жасалған офицерлер мен келісімшарт бойынша әскери қызметшілер;
5) бөлімше, әскери бөлім (мекеме) қолбасшылығына олардың күнтізбелік жыл ішінде жол берілген құқық бұзушылық (әкімшілік, қылмыстық) туралы уақтылы баяндамаған, оның ішінде құқық қорғау органы анықтағаннан кейін бөлімше, әскери бөлім (мекеме) қолбасшылығына мәлім болған жол жүрісі қағидаларын бұзғаны үшін әкімшілік айыппұл төлегені туралы ақпаратты жасырған;
6) жеке құрамды зерделеу барысында ұжымдық (қоғамдық) пікірге және әскери ұжымда болып жатқан әлеуметтік процеске теріс ықпал ететін теріс бағыттағы жасырын көшбасшы ретінде анықталған.
Осы санаттағы әскери қызметшілерге әскери бөлім (мекеме) қолбасшылығы тарапынан ерекше назар аудару мен күшейтілген бақылау талап етіледі. Олармен құқықтық, ақпараттық-түсіндіру профилактикалық әңгімелесу арқылы нақты жеке-тәрбие жұмысы жүргізіледі.
Бұл әскери қызметшілер бақылау күшейтілген топқа алынады, одан әскери бөлім (мекеме) командирінің (бастығының) атына жазған әскери бөлім (мекеме) командирінің тәрбие және идеологиялық жұмыс жөніндегі орынбасарының баянаты негізінде шығарылады.
Бақылау күшейтілген топқа алынған әскери қызметшілерді есепке алуды әскери бөлім (мекеме) тәрбие және идеологиялық жұмыс бөлімінің (бөлімшесінің) әскери тәртіп жөніндегі офицері (аға офицері) жүзеге асырады.
Бақылау күшейтілген топқа алынған әскери қызметшілермен жүргізілетін профилактикалық жұмысты әдістемелік қамтамасыз етуді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің құрылымдық бөлімшесі жүзеге асырады.

Сноска. Правила дополнены пунктом 57-1 в соответствии с приказом Министра обороны РК от 04.09.2023 № 848 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 4. Порядок организации психологической работы в ВС РК
Параграф 1. Основы организации психологической работы в ВС РК
58. Психологическая работа в ВС РК организуется и проводится в целях формирования психологической готовности личного состава к выполнению задач по предназначению.
59. Основные направления психологической работы в ВС РК:
1) психодиагностика индивидуальных особенностей личного состава;
2) изучение групповых процессов в подразделениях;
3) психологическая профилактика суицидальных происшествий;
4) психологическая подготовка личного состава;
5) психологическое сопровождение боевого дежурства, караульной и внутренней службы;
6) психологическая помощь личному составу;
7) психологическое просвещение личного состава.
60. Психологическая работа проводится должностными лицами в рамках организаторской, воспитательной деятельности и обучения военнослужащих.
61. Общее руководство психологической работой в ВС РК осуществляется структурным подразделением Министерства обороны Республики Казахстан.
62. Методическое обеспечение средствами изучения личного состава осуществляется структурным подразделением Министерства обороны Республики Казахстан, курирующим вопросы организации воспитательной, социально-правовой, психологической и идеологической работы в ВС РК.
Сноска. Пункт 62 - в редакции приказа Министра обороны РК от 04.09.2023 № 848 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
63. Донесение о результатах психологической работы представляется в порядке подчиненности по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам:
1) воинские части (учреждения) – ежемесячно;
2) региональные командования, рода войск и местные органы военного управления – ежеквартально;
3) виды войск и структурные подразделения Министерства обороны, Генерального штаба и ВС РК имеющие в подчинении воинские части (учреждения) – по итогам учебного периода.
Сноска. Пункт 63 - в редакции приказа Министра обороны РК от 04.09.2023 № 848 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
64. Еженедельный отчет о состоянии психологической работы докладывается устно по понедельникам в порядке подчиненности специалистов психологической работы.
Параграф 2. Психодиагностика индивидуальных особенностей (личностных качеств) личного состава

Ескерту. Қағида 57-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қорғаныс министрінің 04.09.2023 № 848 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-тарау. ҚР ҚК-да психологиялық жұмысты ұйымдастыру тәртібі
1-параграф. ҚР ҚК-да психологиялық жұмысты ұйымдастыру негіздері
58. ҚР ҚК-да психологиялық жұмыс жеке құрамның тағайындалуы бойынша міндеттерді орындауға психологиялық тұрғыдан дайын болуын қалыптастыру мақсатында ұйымдастырылады және жүргізіледі.
59. ҚР ҚК-да психологиялық жұмыстың негізгі бағыттары:
1) жеке құрам жеке басының ерекшелігін психодиагностикалау;
2) бөлімшелерде топтық процесті зерделеу;
3) өзіне-өзі қол жұмсау оқиғасының психологиялық профилактикасы;
4) жеке құрамды психологиялық тұрғыдан даярлау;
5) жауынгерлік кезекшілікті, қарауылдық және ішкі қызметті психологиялық тұрғыдан сүйемелдеу;
6) жеке құрамға психологиялық көмек;
7) жеке құрамды психологиялық тұрғыдан баулу.
60. Лауазымды адамдар психологиялық жұмысты ұйымдастыру, тәрбиелеу ісі және әскери қызметшілерді үйрету шеңберінде жүргізеді.
61. ҚР ҚК-да психологиялық жұмысқа жалпы басшылық жасауды Қазақстан республикасы Қорғаныс министрлігінің құрылымдық бөлімшесі жүзеге асырады.
62. Жеке құрамды зерделеу құралдарымен әдістемелік қамтамасыз етуді ҚР ҚК-де тәрбие, әлеуметтік-құқықтық, психологиялық және идеологиялық жұмысты ұйымдастыру мәселесіне жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің құрылымдық бөлімшесі жүзеге асырады.
Ескерту. 62-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 04.09.2023 № 848 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
63. Психологиялық жұмыс нәтижесі туралы жеткізілім бағыныстылық тәртібінде осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша беріледі:
1) әскери бөлім (мекеме) – ай сайын;
2) өңірлік қолбасшылық, әскер тегі және жергілікті әскери басқару органы – тоқсан сайын;
3) әскер түрі және бағынысты әскери бөлімі (мекемесі) бар Қорғаныс министрлігінің, Бас штабтың және ҚР ҚК құрылымдық бөлімшесі – оқу кезеңінің қорытындысы бойынша.
Ескерту. 63-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 04.09.2023 № 848 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
64. Психологиялық жұмыстың жай-күйі туралы апталық есеп психологиялық жұмыс мамандарының бағыныстылығы бойынша әр дүйсенбіде ауызша баяндалады.
2-параграф. Жеке құрам жеке басының ерекшелігін (жеке басының қасиетін) психодиагностикалау

65. Диагностика индивидуальных особенностей (личностных качеств) личного состава организуется и проводится специалистами психологической работы.
66. Диагностика личного состава проводится в составе групп (подразделений) и индивидуально. При изучении используются следующие методы: анализ документов и биографических данных, индивидуальная беседа, анкетирование, психологическое тестирование, наблюдение и опрос.
67. Диагностика личного состава решает следующие задачи:
1) социально-психологическое изучение и психологическое обследование молодого пополнения;
2) изучение личного состава в интересах назначения на вакантные воинские должности;
3) выявление лиц с признаками низкой нервно-психической устойчивости, склонных девиантного поведения;
4) выявление уровня психологической готовности лиц, заступающих на боевое дежурство, боевую службу, караульную и внутреннюю службу;
5) допуск военнослужащих к выполнению отдельных видов учебных, учебно-боевых и учебно-тренировочных задач, требующих высокой эмоциональной и нервно-психической устойчивости.
Сноска. Пункт 67 с изменением, внесенным приказом Министра обороны РК от 04.09.2023 № 848 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
67-1. К отдельным видам учебных, учебно-боевых и учебно-тренировочных задач относятся:
1) учебно-тренировочные полеты;
2) полеты по специальному заданию;
3) прыжки с парашютом в рамках воздушно-десантной подготовки;
4) участие на соревнованиях и армейских играх;
5) участие в миротворческих миссиях;
6) направления в служебные командировки по ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций, очистки территории от взрывоопасных предметов.
Сноска. Правила дополнены пунктом 67-1 в соответствии с приказом Министра обороны РК от 04.09.2023 № 848 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
68. Мероприятия психодиагностики проводятся с военнослужащими:
1) по контракту – два раза в год;
2) срочной службы, курсантами, кадетами - по прибытии в воинскую часть (учреждение) и включают первичное, углубленное и последующее изучение;
3) вернувшимися из зоны боевых действий чрезвычайных ситуаций, миротворческих миссий, длительных командировок, отпусков, после длительного лечения, переведенных из воинских частей (учреждении) – в течение 10 календарных дней после прибытия.
69. Первичное изучение проводится в течение трех календарных дней после прибытия военнослужащих в воинскую часть (учреждение) и направлено на общее знакомство, оценку психического состояния, выявление свойств и качеств личности, определяющих процесс адаптации к условиям воинской службы (обучения), нервно-психическую устойчивость.

65. Психологиялық жұмыс мамандары жеке құрамның жеке ерекшелігін (жеке қасиетін) диагностикалауды ұйымдастырады және жүргізеді.
66. Жеке құрамды диагностикалау топтар (бөлімшелер) құрамында және жеке жүргізіледі. Зерделеу кезіндемынадай әдістер пайдаланылады: құжаттар мен өмірбаяндық деректерді талдау, жеке әңгімелесу, сауалнама, психологиялық тестілеу, қадағалау және сауал.
67. Жеке құрамды диагностикалау мынадай міндеттерді шешеді:
1) жас буынды әлеуметтік-психологиялық зерделеу және психологиялық тұрғыдан қарап-тексеру;
2) бос әскери лауазымға қабылдау мүддесінде жеке құрамды зерделеу;
3) әртүрлі девианттық мінез-құлық нысанына бейім төмен нервтік-психикалық тұрақтылық белгілері бар адамдарды анықтау;
4) жауынгерлік кезекшілікке, жауынгерлік қызметке, қарауылдық және ішкі қызметке түсетін адамдардың психологиялық тұрғыдан дайын болу деңгейін анықтау;
5) әскери қызметшілерді жоғары эмоционалдық және нервтік-психикалық тұрақтылықты талап ететін оқу-жаттығу, оқу-жауынгерлік және оқу-жаттықтыру міндеттерінің жекелеген түрін орындауға жіберу.
Ескерту. 67-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қорғаныс министрінің 04.09.2023 № 848 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
67-1. Оқу-жаттығу, оқу-жауынгерлік және оқу-жаттықтыру міндеттерінің жекелеген түріне мыналар жатады:
1) оқу-жаттығу ұшуы;
2) арнайы тапсырма бойынша ұшу;
3) әуе-десанттық даярлық шеңберінде парашютпен секіру;
4) сайыс пен армиялық ойынға қатысу;
5) бітімгершілік миссияға қатысу;
6) төтенше жағдай салдарын жою, аумақты жарылу қаупі бар заттардан тазарту бойынша қызметтік іссапарға жіберу.
Ескерту. Қағида 67-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қорғаныс министрінің 04.09.2023 № 848 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
68. Әскери қызметшілерді психодиагностикалау іс-шаралары:
1) келісімшарт бойынша – бір жылда екі рет;
2) мерзімді қызмет, курсанттармен, кадеттермен – әскери бөлімге (мекемеге) келісімен және бастапқы, тереңдетілген және кейінгі зерделеуді қамтиды;
3) төтенше жағдайдың жауынгерлік әрекет ету аймағынан, бітімгершілік миссиядан, ұзақ мерзімді іссапардан, демалыстан, ұзақ емделуден қайтып оралған, басқа әскери бөлімнен (мекемеден) ауысып келген – келгеннен кейін күнтізбелік 10 күн ішінде.
69. Бастапқы зерделеу әскери қызметшілер әскери бөлімге (мекемеге) келегеннен кейін күнтізбелік үш күн ішінде жүргізіледі және жалпы танысуға, психикалық жай-күйін бағалауға, әскери қызмет (үйрету) шарттарына бейімделу процесін айқындайтын жеке басының қасиеті мен сапасын, нервтік-психикалық тұрақтылықты анықтауға бағытталған.

70. По итогам первичного изучения военнослужащих определяются лица, подлежащие углубленному психологическому изучению, а также нуждающиеся в консультации медицинских специалистов.
71. Углубленное изучение проводится в течение 14 календарных дней и направлено на целостное изучение личности военнослужащего и выявление конкретных индивидуальных психологических особенностей, являющихся причиной кризисных состояний на личностном и групповом уровнях, а также выработку предложений по их коррекции.
72. Военнослужащие с высоким уровнем суицидального риска, имеющие признаки нервно-психической неустойчивости, дезадаптации и депрессии, переживающие негативные жизненные события, семейно-бытовые и финансовые трудности, психофизиологические, личностные проблемы, не допущенные к несению боевого дежурства, боевой, караульной и внутренней службы по результатам психологического изучения включаются в группу динамического наблюдения.
Военнослужащие включаются (исключаются) в группу динамического наблюдения на основании рапорта заместителя командира (начальника) воинской части (учреждения) по воспитательной и идеологической работе на имя командира (начальника) воинской части (учреждения).
Командир подразделения военнослужащего включенного в группу динамического наблюдения, а также его заместитель по воспитательной и идеологической работе ставят свою роспись об ознакомлении на обороте рапорта и организуют контроль и профилактическую работу совместно со специалистами психологической работы.
При перемещении военнослужащего, включенного в группу динамического наблюдения, на него составляется информационная справка, которая направляется к месту перемещения вместе с личным делом военнослужащего.
При направлении военнослужащего, включенного в группу динамического наблюдения в лечебное учреждение, руководство (командование) лечебного учреждения письменно предупреждается о нахождении данного военнослужащие в группе динамического наблюдения.
Учет военнослужащих, включенных в группу динамического наблюдения воинской части (учреждения) осуществляется специалистом психологической работы воинской части (учреждения). Данная информация является конфиденциальной и разглашению не подлежит.
Сноска. Пункт 72 - в редакции приказа Министра обороны РК от 04.09.2023 № 848 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
73. Последующее изучение личного состава осуществляется в процессе повседневной жизнедеятельности командирами подразделений, их заместителями и офицерами психологами, но не менее чем один раз в квартал.

70. Әскери қызметшілерді бастапқы зерделеу қорытындысы бойынша тереңдетілген психологиялық зерделеуге жататын, сондай-ақ медициналық мамандардың кеңесіне мұқтаж адамдар айқындалады.
71. Тереңдетілген зерделеу күнтізбелік 14 күн ішінде жүргізіледі және әскери қызметшінің тұлғасын толық зерделеуге және жеке және топтық деңгейде дағдарыс жағдайы себептері болып табылатын нақты жеке психологиялық ерекшелікті анықтауға, сондай-ақ оларды түзету жөніндегі ұсыныстарды пысықтауға бағытталған.
72. Нервтік-психикалық тұрақсыздық, бейімделу қиын және депрессия белгісі бар, ауыр өмірлік, отбасылық-тұрмыстық және қаржылық қиындық, психофизиологиялық, тұлғалық проблема жағдайында жүрген суицид жасау қаупі деңгейі жоғары, психологиялық зерделеу нәтижесі бойынша жауынгерлік кезекшілікті, жауынгерлік, қарауылдық және ішкі қызметті атқаруға жіберілмеген әскери қызметшілер динамикалық қадағалау тобына алынады.
Әскери қызметшілер әскери бөлім (мекеме) командирінің (бастығының) тәрбие және идеологиялық жұмыс жөніндегі орынбасарының әскери бөлім (мекеме) командирі (бастығы) атына жазған баянаты негізінде динамикалық қадағалау тобына алынады (одан шығарылады).
Динамикалық қадағалау тобына алынған әскери қызметші бөлімшесінің командирі, сондай-ақ оның тәрбие және идеологиялық жұмыс жөніндегі орынбасары баянаттың сыртқы жағына танысқаны туралы қолтаңбасын қояды және психологиялық жұмыс мамандарымен бірлесіп, бақылауды және профилактикалық жұмысты ұйымдастырады.
Динамикалық қадағалау тобына алынған әскери қызметші қызмет орнын ауыстырған кезде оған ақпараттық анықтама жасалады, ол ауыстырылған қызмет орнына әскери қызметшінің жеке ісімен бірге жіберіледі.
Динамикалық қадағалау тобына алынған әскери қызметші емдеу мекемесіне жіберілген кезде емдеу мекемесінің басшылығы (қолбасшылығы) осы әскери қызметшінің динамикалық қадағалау тобында тұрғаны туралы жазбаша ескертіледі.
Әскери бөлімнің (мекеменің) динамикалық қадағалау тобына алынған әскери қызметшілерді есепке алуды әскери бөлімнің (мекеменің) психологиялық жұмыс маманы жүзеге асырады. Бұл ақпарат жасырын болып табылады және жария етілмейді.
Ескерту. 72-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 04.09.2023 № 848 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
73. Жеке құрамды кейіннен зерделеу бөлімше командирлері, олардың орынбасалары және психологиялық жұмыс мамандары күнделікті тыныс-тіршілік процесінде, бірақ кемінде тоқсанына бір рет жүзеге асырады.

74. По результатам психологического изучения выносится одно из следующих заключений:
1) "рекомендуется";
2) "не рекомендуется".
Сноска. Пункт 74 - в редакции приказа Министра обороны РК от 04.09.2023 № 848 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
75. По итогам диагностики индивидуальных особенностей (личностных качеств) личного состава специалист психологической работы анализирует полученные результаты и докладывает командованию (руководству) воинской части (учреждения) о лицах требующих оказания психологической помощи, включения в группу динамического наблюдения, принятия организационных и управленческих решений.
Данная информация является конфиденциальной и разглашению не подлежит.
Сноска. Пункт 75 - в редакции приказа Министра обороны РК от 04.09.2023 № 848 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
76. Результаты проведенной работы специалиста психологической работы учитываются в журнале учета индивидуальных и групповых форм работы специалиста психологической работы по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 76 - в редакции приказа Министра обороны РК от 04.09.2023 № 848 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 3. Изучение групповых процессов в подразделениях
77. Изучение групповых процессов в подразделениях организуется и проводится в процессе повседневной деятельности специалистами психологической работы совместно с командирами подразделений и их заместителями.
78. Изучение внутригрупповых процессов проводится два раза в год методом социометрии и опроса. Изучение вновь сформированных подразделений проводится не ранее чем через 4 недель после их комплектования.
79. Изучение групповых процессов в подразделениях включает в себя:
1) выявление структуры межличностных отношений;
2) определение статуса каждого члена группы;
3) оценку групповой сплоченности и совместимости.
80. Результаты изучения представляются командиру (начальнику) воинской части (учреждения) в виде доклада (рапорта), где указывается наименование подразделения, основные направления, подлежащие изучению, описание выявленных проблем, выводы и предложения.
81. Командирам подразделений, в которых проводилось изучение групповых процессов результаты, выводы и рекомендации доводятся под роспись. Содержание полученной информации не разглашается.
82. Командиры подразделений и их заместители, сержанты используют результаты изучения внутригрупповых процессов в подразделениях в своей работе для улучшения морально-психологического климата, формирования благоприятных межличностных отношений, совершенствования управленческой деятельности, укрепления воинской дисциплины, организованности и правопорядка, рационального комплектования экипажей и расчетов.

74. Психологиялық зерделеу нәтижесі бойынша мынадай қорытындының бірі шығарылады:
1) "ұсынылады";
2) "ұсынылмайды".
Ескерту. 74-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 04.09.2023 № 848 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
75. Жеке құрамның өзіндік ерекшелігін (жеке қасиетін) диагностикалау қорытындысы бойынша психологиялық жұмыс маманы алынған нәтижені талдайды және әскери бөлім (мекеме) қолбасшылығына (басшылығына) психологиялық көмек көрсету, динамикалық қадағалау тобына алу, ұйымдық және басқарушылық шешім қабылдау талап етілетін адамдар туралы баяндайды.
Бұл ақпарат жасырын болып табылады және жария етілмейді.
Ескерту. 75-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 04.09.2023 № 848 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
76. Психологиялық жұмыс маманы жүргізген жұмыс нәтижесі осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша психологиялық жұмыс маманының жеке және топтық жұмыс нысанын есепке алу журналында есепке алынады.
Ескерту. 76-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 04.09.2023 № 848 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-параграф. Бөлімшелердегі топтық процесті зерделеу
77. Бөлімшелердегі топтық процесті зерделеу психологиялық жұмыс мамандары бөлімше командирлерімен және олардың орынбасарларымен бірлесіп, күнделікті қызмет процесінде ұйымдастырады және жүргізеді.
78. Ішкі топтық процесті зерделеу социометрия және сауал әдісімен бір жылда екі рет жүргізіледі. Жаңадан құрылған бөлімшелерді зерделеу олар жасақталғаннан кейін 4 апта өткен соң жүргізіледі.
79. Бөлімшелердегі топтық процесті зерделеуге:
1) тұлғааралық қарым-қатынас құрылымын анықтауды;
2) әрбір топ мүшесінің мәртебесін айқындауды;
3) топтық ұйымшылдықты және үйлесімлідікті бағалауды қамтиды.
80. Зерделеу нәтижесі әскери бөлім (мекеме) командиріне (бастығына)баяндау (баянат) түрінде ұсынылады, онда бөлімше атауы, зерделенуге тиіс негізгі бағыттар, анықталған проблемалар сипаттамасы, тұжырым мен ұсыныстар көрсетіледі.
81. Топтық процесті зерделеу жүргізілген бөлімше командирлеріне нәтиже, тұжырым мен ұсыным қолтаңбасын қойғызып жеткізіледі. Алған ақпарат мазмұны жария етілмейді.
82. Бөлімше командирлері мен олардың орынбасарлары, сержанттар бөлімшелерде өз жұмысында ішкі топтық процесті зерделеу нәтижесін моральдық-психологиялық ахуалды жақсарту, қолайлы тұлғааралық қарым-қатынасты қалыптастыру, басқарушылық қызметті жетілдіру, әскери тәртіпті, ұйымшылдықты және құқық тәртібін нығайту, экипаждар мен есептоптарды ұтымды жасақтау үшін пайдаланады.

83. Информация, полученная в процессе изучения воинских коллективов, носит конфиденциальный характер и не подлежит распространению среди личного состава.
Параграф 4. Психологическое сопровождение боевого дежурства, боевой, караульной и внутренней службы
84. Психологическое сопровождение боевого дежурства, боевой, караульной и внутренней службы организовывается командирами (начальниками) воинских частей (учреждений) и подразделений, штабами (органами управления), заместителями командиров (начальников) по воспитательной и идеологической работе, специалистами психологической работы и должностными лицами по организации службы войск.
Командиры (начальники) воинских частей (учреждений) и подразделений осуществляют подбор, расстановку личного состава, заступающих на боевое дежурство, боевую, караульную и внутреннюю службу со стрелковым оружием в соответствии с рекомендациями специалистов психологической работы.
Заместитель командира (начальника) воинской части (учреждения) по воспитательной и идеологической работе осуществляет контроль за выполнением мероприятий психологического сопровождения боевого дежурства, боевой, караульной и внутренней службы и оказывает помощь специалисту психологической работы в проведении данных мероприятии.
Сноска. Пункт 84 - в редакции приказа Министра обороны РК от 04.09.2023 № 848 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
85. Психологическое сопровождение боевого дежурства, боевой, караульной и внутренней службы проводится в целях:
1) недопущения военнослужащих, которые по своему морально-психологическому состоянию не могут нести боевое дежурство, боевую, караульную и внутреннюю службу со стрелковым оружием;
2) выработки психологических рекомендаций по формированию дежурных расчетов, смен, заступающих на боевое дежурство, боевую, караульную и внутреннюю службу;
3) формирования психологической устойчивости и готовности к действиям в различных условиях оперативной обстановки;
4) мониторинга морально-психологического состояния личного состава в ходе несения боевого дежурства, боевой, караульной и внутренней службы.
Сноска. Пункт 85 - в редакции приказа Министра обороны РК от 04.09.2023 № 848 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
85-1. К несению боевого дежурства, боевой, караульной и внутренней службы со стрелковым оружием не допускаются:
1) военнослужащие с признаками суицидального риска, совершавшие суицидальные попытки, имеющие родственников-суицидентов, психологические, семейно-бытовые и финансовые проблемы, а также включенные в группу динамического наблюдения;

83. Әскери ұжымды зерделеу процесінде алынған ақпарат құпия сипатта болады және жеке құрам арасында таратылмайды.
4-параграф. Жауынгерлік кезекшілікті, жауынгерлік, қарауылдық және ішкі қызметті психологиялық сүйемелдеу
84. Жауынгерлік кезекшілікті, жауынгерлік, қарауылдық және ішкі қызметті психологиялық сүйемелдеуді әскери бөлім (мекеме) және бөлімше командирлері (бастықтары), штаб (басқару органы), командирдің (бастықтың) тәрбие және идеологиялық жұмыс жөніндегі орынбасарлары, психологиялық жұмыс мамандары және әскер қызметін ұйымдастыру жөніндегі лауазымды адамдар ұйымдастырады.
Әскери бөлім (мекеме) және бөлімше командирлері (бастықтары) психологиялық жұмыс мамандарының ұсынымына сәйкес атыс қаруымен жауынгерлік кезекшілікке, жауынгерлік, қарауылдық және ішкі қызметке түсетін жеке құрамды іріктеуді, орналастыруды жүзеге асырады.
Әскери бөлім (мекеме) командирінің (бастығының) тәрбие және идеологиялық жұмыс жөніндегі орынбасары жауынгерлік кезекшілікті, жауынгерлік, қарауылдық және ішкі қызметті психологиялық сүйемелдеу іс-шараларының орындалуын бақылауды жүзеге асырады және психологиялық жұмыс маманына осы іс-шараны жүргізуде көмек көрсетеді.
Ескерту. 84-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 04.09.2023 № 848 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
85. Жауынгерлік кезекшілікті, жауынгерлік, қарауылдық және ішкі қызметті психологиялық сүйемелдеу:
1) моральдық-психологиялық жағдайы бойынша атыс қаруымен жауынгерлік кезекшілікті, жауынгерлік, қарауылдық және ішкі қызметті атқара алмайтын әскери қызметшілерді жібермеу;
2) кезекші есептоптарды, жауынгерлік кезекшілікке, жауынгерлік, қарауылдық және ішкі қызметке түсетін ауысымдарды қалыптастыру бойынша психологиялық ұсыным дайындау;
3) әртүрлі жедел жағдай шартында әрекет ету кезінде психологиялық төзімділік пен дайын болуды қалыптастыру;
4) жауынгерлік кезекшілікті, жауынгерлік, қарауылдық және ішкі қызметті атқару барысында жеке құрамның моральдық-психологиялық жағдайын мониторингтеу мақсатында жүргізіледі.
Ескерту. 85-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 04.09.2023 № 848 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
85-1. Атыс қаруымен жауынгерлік кезекшілікті, жауынгерлік, қарауылдық және ішкі қызметті атқаруға:
1) суицид жасау қаупі белгісі бар, суицид әрекетін жасаған, суицид жасаған туыстары, психологиялық, отбасылық-тұрмыстық және қаржылық проблемасы бар, сондай-ақ динамикалық қадағалау тобына алынған әскери қызметшілер;

2) курсанты, кадеты военных учебных заведений, подведомственных Министерству обороны Республики Казахстан не прошедшие психологическое изучение после прибытия из каникулярных отпусков.
Сноска. Правила дополнены пунктом 85-1 в соответствии с приказом Министра обороны РК от 04.09.2023 № 848 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
85-2. Для допуска военнослужащих к несению боевого дежурства, боевой, караульной и внутренней службы со стрелковым оружием проводится психологическое изучение, по результатам которого выносится одно из следующих заключений:
1) "допущен";
2) "не допущен".
Сноска. Правила дополнены пунктом 85-2 в соответствии с приказом Министра обороны РК от 04.09.2023 № 848 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
86. Перед началом учебного периода проводится психологическое изучение личного состава, по результатам которого составляется акт психологического изучения личного состава для допуска к несению боевого дежурства, боевой, караульной и внутренней службы со стрелковым оружием согласно приложению 7 к настоящим Правилам (далее – Акт). Акт подписывается заместителем командира (начальника) воинской части (учреждения) по воспитательной и идеологической работе и утверждается командиром (начальником) воинской части (учреждения).
Для допуска к несению боевого дежурства, боевой, караульной и внутренней службы со стрелковым оружием военнослужащих, вернувшихся из зоны боевых действий, чрезвычайных ситуаций, миротворческих миссий, длительных командировок и отпусков, после длительного лечения, переведенных из воинских частей (учреждений) в течение трех рабочих дней после их прибытия проводится психологическое изучение. По результатам составляется Акт согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
Военнослужащие, не допущенные к несению боевого дежурства, боевой, караульной и внутренней службы со стрелковым оружием включаются в группу динамического наблюдения, за ними осуществляется постоянный контроль и оказывается помощь в решении имеющихся проблем. Военнослужащие, не допущенные к несению боевого дежурства, боевой, караульной и внутренней службы со стрелковым оружием в течение двух учебных периодов направляются на консультацию к врачу (психиатру).
Психологическое сопровождение подготовки личного состава к несению службы в карауле проводится в три этапа:
1) первый – за два-три дня до заступления в наряд командирами подразделений осуществляется подбор, распределение и назначение личного состава караула с учетом рекомендаций специалистов психологической работы.
При формировании караулов, дежурных смен, расчетов заступающих на боевое дежурство, боевую, караульную и внутреннюю службу со стрелковым оружием учитывается психологическая совместимость заступающих лиц. Не допускается заступление в состав одного караула, одной дежурный смены, дежурного расчета военнослужащих с низкой психологической совместимостью – конфликтующих, враждующих, имеющие взаимные претензии и притязания;

2) каникулдық демалыстан келгеннен кейін психологиялық зерделеуден өтпеген Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігіне ведомстволық бағынысты әскери оқу орнының курсанттары, кадеттері жіберілмейді.
Ескерту. Қағида 85-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қорғаныс министрінің 04.09.2023 № 848 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
85-2. Әскери қызметшілерді атыс қаруымен жауынгерлік кезекшілікті, жауынгерлік, қарауылдық және ішкі қызметті атқаруға жіберу үшін психодиагностикалық зерделеу жүргізіледі, оның нәтижесі бойынша мынадай қорытындының бірі шығарылады:
1) "жіберіледі";
2) "жіберілмейді".
Ескерту. Қағида 85-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Қорғаныс министрінің 04.09.2023 № 848 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
86. Оқу кезеңі басталар алдында жеке құрамды психологиялық зерделеу жүргізіледі, оның нәтижесі бойынша осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес атыс қаруымен жауынгерлік кезекшілікті, жауынгерлік, қарауылдық және ішкі қызметті атқаруға жіберу үшін жеке құрамды психологиялық зерделеу актісі (бұдан әрі – акт) жасалады. Актіге әскери бөлім (мекеме) командирінің (бастығының) тәрбие және идеологиялық жұмыс жөніндегі орынбасары қол қояды және оны әскери бөлім (мекеме) командирі (бастығы) бекітеді.
Жауынгерлік іс-қимыл, төтенше жағдай аймағынан, бітімгершілік миссиядан, ұзақ іссапар мен демалыстан, ұзақ емделуден кейін оралған, әскери бөлімнен (мекемеден) ауысып келген әскери қызметшілерді атыс қаруымен жауынгерлік кезекшілікті, жауынгерлік, қарауылдық және ішкі қызметті атқаруға жіберу үшін олар келгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде психологиялық зерделеу жүргізіледі. Нәтижесі бойынша осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес акт жасалады.
Атыс қаруымен жауынгерлік кезекшілікті, жауынгерлік, қарауылдық және ішкі қызметті атқаруға жіберілмеген әскери қызметшілер динамикалық қадағалау тобына алынады, оларға тұрақты бақылау жүзеге асырылады және бар проблеманы шешуде көмек көрсетіледі. Атыс қаруымен жауынгерлік кезекшілікті, жауынгерлік, қарауылдық және ішкі қызметті атқаруға жіберілмеген әскери қызметшілер екі оқу кезеңі ішінде дәрігерге (психиатрға) консультацияға жіберіледі.
Жеке құрамның қарауылда қызмет атқаруға даярлығын психологиялық сүйемелдеу үш кезеңде жүргізіледі:
1) бірінші – нарядқа түскенге дейін екі-үш күн бұрын психологиялық жұмыс мамандарының ұсынымын ескеріп, бөлімше командирлері қарауылдың жеке құрамын іріктеуді, бөлуді және тағайындауды жүзеге асырады.
Қарауылды, кезекші ауысымды, атыс қаруымен жауынгерлік кезекшілікке, жауынгерлік, қарауылдық және ішкі қызметке түсетін есептопты құру кезінде оған түсетін адамдардың психологиялық үйлесімділігі ескеріледі. Психологиялық үйлесімділігі нашар – жанжалшыл, аразшыл, бір-біріне наразылығы мен орынсыз талабы бар әскери қызметшілердің бір қарауыл, бір кезекші ауысым, кезекші есептоп құрамына түсуіне жол берілмейді;

2) второй – в день, предшествующий заступлению в наряд, с личным составом караула (дежурной смены, дежурного расчета) проводится психологическое изучение.
При заступлении на боевое дежурство, боевую, караульную и внутреннюю службу со стрелковым оружием через сутки психологическое изучение проводится в день заступления.
Результаты изучения личного состава, заступающего на боевое дежурство, боевую, караульную и внутреннюю службы со стрелковым оружием докладываются рапортом на имя командира (начальника) воинской части (учреждения). Рапорт подписывает заместитель командира (начальника) воинской части (учреждения) по воспитательной и идеологической работе.
Начальники штабов воинских частей (учреждений), командиры подразделений, заместители командиров по воспитательной и идеологической работе и должностные лица по организации службы войск осуществляют контроль по недопущению к несению боевого дежурства, боевой, караульной и внутренней службы со стрелковым оружием военнослужащих, не прошедших психологическое изучение;
3) третий – в день заступления, командиры подразделений от которого наряжен караул и их заместители по воспитательной и идеологической работе, органы воспитательной и идеологической работы воинской части (учреждения), специалисты психологической работы в ходе практического занятия проводят мониторинг морально-психологического состояния личного состава путем наблюдения и опроса.
Командиры (начальники) воинских частей (учреждений) и подразделений, должностные лица, на которых возложены функции по проверке организации боевого дежурства, боевой, караульной и внутренней службы в ходе проверки несения службы оценивают морально-психологическое состояние личного состава методом наблюдения и беседы. При выявлении у военнослужащих признаков изменения психоэмоционального состояния, вызванного неудовлетворенностью собой, служебной деятельностью, межличностными отношениями в воинском коллективе, обстановкой в семье и (или) другими проблемами личной жизни принимают меры по замене данного военнослужащего и направлению его на консультацию к специалисту психологической работы.
Сноска. Пункт 86 - в редакции приказа Министра обороны РК от 04.09.2023 № 848 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 5. Психологическая работа по профилактике суицидальных происшествий
87. Профилактика суицидальных происшествий представляет собой комплекс организационных, психологических, медицинских, воспитательных, социальных и правовых мероприятий, проводимых в целях предотвращения суицидальных происшествий среди личного состава ВС РК, устранения причин и условий, способствующих их совершению.

2) екінші – нарядқа түсер алдындағы күні қарауылдың (кезекші ауысымның, кезекші есептоптың) жеке құрамымен психологиялық зерделеу жүргізіледі.
Бір тәуліктен кейін атыс қаруымен жауынгерлік кезекшілікке, жауынгерлік, қарауылдық және ішкі қызметте түскен кезде психологиялық зерделеу түсетін күні жүргізіледі.
Атыс қаруымен жауынгерлік кезекшілікке, жауынгерлік, қарауылдық және ішкі қызметке түсетін жеке құрамды зерделеу нәтижесі әскери бөлім (мекеме) командирінің (бастығының) атына баянатпен баяндалады. Баянатқа әскери бөлім (мекеме) командирінің (бастығының) тәрбие және идеологиялық жұмыс жөніндегі орынбасары қол қояды.
Әскери бөлім (мекеме) штабының бастықтары, бөлімше командирлері, командирлердің тәрбие және идеологиялық жұмыс жөніндегі орынбасарлары және әскер қызметін ұйымдастыру жөніндегі лауазымды адамдар психологиялық зерделеуден өтпеген әскери қызметшілерді атыс қаруымен жауынгерлік кезекшілікті, жауынгерлік, қарауылдық және ішкі қызметті атқаруға жібермеуге бақылауды жүзеге асырады;
3) үшінші – қарауылға түсетін күні қарауыл жасақталған бөлімше командирлері және олардың тәрбие және идеологиялық жұмыс жөніндегі орынбасарлары, әскери бөлімнің (мекеменің) тәрбие және идеологиялық жұмыс органдары, психологиялық жұмыс мамандары практикалық сабақ барысында жеке құрамның моральдық-психологиялық жағдайын қадағалау және сұрау арқылы мониторингтейді.
Әскери бөлім (мекеме) және бөлімше командирлері (бастықтары), жауынгерлік кезекшілікті, жауынгерлік, қарауылдық және ішкі қызметті ұйымдастыруды тексеру жөніндегі функциялар жүктелген лауазымды адамдар қызмет атқаруды тексеру барысында жеке құрамның моральдық-психологиялық жағдайын қадағалау және әңгімелесу әдісімен бағалайды. Әскери қызметшілерде өзіне, қызметтік ісіне, әскери ұжымдағы тұлғааралық қатынастарға, отбасындағы жағдайға және (немесе) жеке өмірінің басқа да проблемасына қанағаттанбауынан туындаған психоэмоционалдық жай-күйінің өзгеру белгілері анықталған кезде осы әскери қызметшіні ауыстыру және оны психологиялық жұмыс маманына консультацияға жіберу жөнінде шаралар қабылдайды.
Ескерту. 86-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 04.09.2023 № 848 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-параграф. Өзіне-өзі қол жұмсау оқиғасы профилактикасы бойынша психологиялық жұмыс
87. Өзіне-өзі қол жұмсау оқиғасы профилактикасы ҚР ҚК жеке құрамы арасында өзіне-өзі қол жұмсау оқиғасын болғызбау, оларды жасауға ықпал еткен себептер мен жағдайды жою мақсатында жүргізілетін ұйымдық, психологиялық, медициналық, тәрбиелік, әлеуметтік және құқықтық іс-шаралар кешенін білдіреді.

88. Работа по профилактике суицидальных происшествий предусматривает проведение мероприятий общей и специальной направленности.
Профилактические мероприятия общей направленности включают в себя:
1) выявление лиц с риском суицидального поведения из числа граждан, поступающих на воинскую службу по контракту, в военные учебные заведения Министерства обороны, а также военнослужащих, проходящих воинскую службу в рядах ВС РК в ходе психодиагностических мероприятий;
2) проведение комплекса мероприятий по оптимизации процесса адаптации молодого пополнения к условиям воинской службы;
3) организацию занятий, направленных на формирование у личного состава психической устойчивости к стрессовым ситуациям в служебной деятельности;
4) обеспечение оптимального режима служебного времени и времени отдыха военнослужащих для предупреждения переутомления и психоэмоционального напряжения среди личного состава;
5) оценку психического состояния военнослужащих перед заступлением на боевое дежурство, караульную и внутреннюю службу;
6) проведение профилактической работы с военнослужащими, склонными к нарушению воинской дисциплины, имеющими конфликтные взаимоотношения в коллективе и семье, выполнявшими служебные обязанности в особых условиях;
7) организацию реабилитационных мероприятий, направленных на снижение последствий неблагоприятного влияния экстремальных условий служебной деятельности на состояние здоровья военнослужащих;
8) изучение внутригрупповых процессов в воинских коллективах;
9) оптимизацию морально-психологического климата, поддержание в служебных коллективах атмосферы дружбы, товарищества, взаимопомощи, уважения личного достоинства каждого военнослужащего;
10) своевременное предупреждение и разрешение конфликтов в воинских коллективах;
11) реализацию гарантий социальной и правовой защиты военнослужащих;
12) создание благоприятной социокультурной среды в воинских частях (учреждениях), формирующей у военнослужащих позитивные ценностные ориентиры, взгляды и настроения, социальный оптимизм;
13) укрепление среди военнослужащих института семьи, развитие духовно-нравственных традиций семейных отношений, оказание консультативной помощи и психологической поддержки неблагополучным семьям;
14) использование духовно-нравственного потенциала традиционных религиозных конфессий, общественных объединений в интересах профилактики суицидальных происшествий;
15) повышение правовой информированности, финансовой грамотности, укрепление психического здоровья личного состава;
16) улучшение досуга, создание необходимых условий для занятий физической культурой и спортом с учетом интересов военнослужащих.

88. Өзіне-өзі қол жұмсау оқиғасы профилактикасы жөніндегі жұмыс жалпы және арнайы бағыттағы іс-шараларды жүргізуді көздейді.
Жалпы бағыттағы профилактикалық іс-шаралар:
1) психодиагностикалық іс-шаралар барысында келісімшарт бойынша әскери қызметке, Қорғаныс министрлігінің әскери оқу орындарына оқуға түсетін азаматтар, сондай-ақ ҚР ҚК қатарында әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілер қатарынан мінез-құлқында өзіне-өзі қол жұмсау қаупі бар адамдарды анықтауды;
2) жас буынды әскери қызмет жағдайына бейімдеу процесін оңтайландыру жөніндегі іс-шаралар кешенін жүргізуді;
3) жеке құрамда қызметтік істегі стресстік жағдайға психикалық тұрғыдан тұрақтылықты қалыптастыруға бағытталған сабақ (тренинг) ұйымдастыруды;
4) жеке құрамның шамадан тыс шаршауын және психоэмоционалдық күйзелуіналдын алу үшін әскери қызметшінің қызмет уақытының және демалу уақытының тиімді режимін қамтамасыз етуді;
5) әскери қызметшілердің жауынгерлік кезекшілікке, қарауылдық және ішкі қызметке түсер алдындағы психикалық жай-күйін бағалауды;
6) әскери тәртіпті бұзуға бейім, ұжымда және отбасында жанжалдық өзара қарым-қатынасы бар, қызметтік міндеттерін ерекше жағдайда орындаған әскери қызметшілермен профилактикалық жұмыс жүргізуді;
7) қызметтік ісэкстремалдық жағдайының әскери қызметшілердің денсаулық жай-күйіне теріс әсер етуі салдарын төмендетуге бағытталған оңалту іс-шараларын ұйымдастыруды;
8) әскери ұжымдағы топішілік процесті зерделеуді;
9) моральдық-психологиялық ахуалды оңтайландыруды, қызметтік ұжымда достық, жолдастық, өзара көмек атмосферасын, әрбір әскери қызметшінің абыройы және ар-намысын құрметтеуді қолдауды;
10) әскери ұжымдағы жанжалды уақтылы алдын алу және шешу;
11) әскери қызметшілерді әлеуметтік және құқықтық қорғау кепілдігін іске асыруды;
12) әскери бөлімдерде (мекемелерде)әскери қызметшілер бойындадұрыс құндылықты бағдарын, көзқарас пен көңіл-күйді, әлеуметтік оптимизмді қалыптастыратын қолайлы әлеуметтік-мәдени ортаны құруды;
13) әскери қызметшілер арасында отбасы институтын нығайтуды, отбасылық қарым-қатынастың рухани-ізгілікдәстүрін дамытуды, тұрмысы қолайсыз отбасына консультативтік көмек көрсетуді және психологиялық тұрғыдан қолдауды;
14) өзіне-өзі қол жұмсау оқиғасының профилактикасы мүддесінде дәстүрлі діни конфессиялардың, қоғамдық бірлестіктердің рухани-ізгілік әлеуетін пайдалануды;
15) жеке құрамның құқықтық ақпараттандырылуын, қаржылық біліктілігін арттыруды, психикалық саулығын нығайтуды;
16) әскери қызметшілердің мүддесін ескеріп, демалысты жақсартуды, дене шынықтыру сабағы және спорт үшін қажетті жағдай жасауды қамтиды.
Ескерту. 88-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қорғаныс министрінің 27.07.2026 № 834 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

89. Профилактические мероприятия специальной направленности включают в себя:
1) выявление военнослужащих с риском суицидального поведения по результатам психологического обследования, проводимого специалистами психологической работы и проведение последующей психолого-педагогической работы с ними;
2) обучение командиров (руководителей) способам выявления признаков социально-психологической дезадаптации, суицидального поведения у военнослужащих, а также методике проведения профилактических мероприятий;
3) контроль за психическим состоянием военнослужащих при выполнении учебно-боевых задач и в повседневной жизнедеятельности;
4) индивидуальный контроль за военнослужащими с неустойчивой психикой, отстающими в освоении военной специальности и физическом развитии, из неблагополучных семей, склонными к употреблению спиртных напитков (наркотиков), игромании (лудомании), а также имеющими финансовые и семейно-бытовые трудности;
5) проведение индивидуальной воспитательной и профилактической работы с военнослужащими, у которых выявлены признаки острого кризисного состояния, суицидального поведения, оказание им психологической поддержки и помощи;
6) направление в установленном порядке по медицинским показаниям военнослужащих, находящихся в остром кризисном состоянии с признаками суицидального поведения, в медицинские учреждения;
7) оказание военнослужащим, находящимся в остром кризисном состоянии с признаками суицидального поведения, специализированной медицинской помощи;
8) осуществление мероприятий по социально-психологической адаптации военнослужащим, переживших острое кризисное состояние с признаками суицидального поведения, организация оптимального режима служебного времени и времени отдыха;
9) проведение работы с членами семей военнослужащих, находящихся в остром кризисном состоянии с признаками суицидального поведения, и оказание им консультативной помощи, социальной и психологической поддержки.
90. Для выявления лиц, склонных к суицидальным поступкам, специалисты психологической работы используют сведения психодиагностического обследования, изучения военнослужащих командирами и их заместителями, данные, полученные во время бесед с сослуживцами, из переписки (переговоров) с родителями.
91. Специалисты психологической работы проводят анализ психологической обстановки в подразделении (семье, коллективе), оценивают наличие и опасность условий, способствующих совершению самоубийства. После проведения всесторонней оценки обстановки, специалисты психологической работы определяют степень риска возникновения суицида, способы и формы психологического (воспитательного, организационного) воздействия на военнослужащих, направленных на предупреждение суицидальных происшествий.

89. Арнайы бағыттағы профилактикалық іс-шаралар:
1) психологиялық жұмыс мамандары жүргізген психологиялық қарап-тексеру нәтижесі бойынша мінез-құлқында өзіне-өзі қол жұмсау қаупі бар әскери қызметшілерді анықтауды және олармен кейіннен психологиялық-педагогикалық жұмыс жүргізуді;
2) командирлерді (басшыларды) әскери қызметшілерде әлеуметтік-психологиялық бейімсіздік, мінез-құлқында өзіне-өзі қол жұмсау белгілерін анықтау тәсілдеріне, сондай-ақ профилактикалық іс-шаралар әдістемесіне үйретуді;
3) оқу-жауынгерлік міндеттерді орындау кезінде және күнделікті тыныс-тіршілікте әскери қызметшілердің психикалық жай-күйін бақылауды;
4) психикасы тұрақсыз, әскери мамандықты игеруде және дене бітімін дамытуда артта қалатын, тұрмысы қолайсыз отбасынан шыққан, спирттік ішімдік (есірткі) қолдануға бейім, құмар ойынға (лудоманияға) бейім, сондай-ақ қаржылық және отбасылық-тұрмыстық қиындығы бар әскери қызметшілерді жеке бақылауды;
5) жіті дағдарыс жағдайы, мінез-құлқында өзіне-өзі қол жұмсау белгілері анықталған әскери қызметшілермен жеке тәрбие және профилактикалық жұмыс жүргізуді, оларға алғашқы психологиялық қолдауды және көмек көрсетуді;
6) мінез-құлқында өзіне-өзі қол жұмсау белгілері бар жіті дағдарыс жағдайындағы әскери қызметшілерді медициналық көрсеткіштер бойынша белгіленген тәртіппен медициналық мекемеге жіберуді;
7) мінез-құлқында өзіне-өзі қол жұмсау белгілері бар жіті дағдарыс жағдайындағы әскери қызметшілерге мамандандырылған медициналық көмек көрсетуді;
8) мінез-құлқында өзіне-өзі қол жұмсау белгілері бар жіті дағдарысты жағдайды басынанкешірген әскери қызметшілерді әлеуметтік-психологиялық бейімдеу жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыруды, қызмет уақытының және демалыс уақытының тиімді режимін ұйымдастыруды;
9) мінез-құлқында өзіне-өзі қол жұмсау белгілері бар жіті дағдарысты жағдайдағы әскери қызметшілердің отбасы мүшелерімен жұмыс жүргізуді және оларға консультациялық көмек, әлеуметтік және психологиялық қолдауды қамтиды.
90. Өзіне-өзі қол жұмсау әрекетіне бейім адамдарды анықтау үшін психологиялық жұмыс мамандары командирлердің және олардың орынбасарларының әскери қызметшілерді психодиагностикалық қарап-тексеру, зерделеу мәліметтерін, қызметтестерімен әңгімелесу, ата-анасымен хат алмасу (сөйлесу) уақытында алынған деректерді пайдаланады.
91. Психологиялық жұмыс мамандары бөлімшедегі (отбасындағы, ұжымдағы) психологиялық ахуалды талдайды, өзіне-өзі қол жұмсауға ықпал ететін жағдайдың болуын және қаупін бағалайды. Ахуалды жан-жақты бағалағаннан кейін психологиялық жұмыс мамандары өзіне-өзі қол жұмсауды жасауқатері дәрежесін, әскери қызметшілерге өзіне-өзі қол жұмсау оқиғасыналдын алуға бағытталған психологиялық (тәрбие, ұйымдық) ықпал ету тәсілдері мен нысандарын айқындайды.

92. Военнослужащие срочной службы с признаками суицидального риска изолируются из подразделения в медицинские учреждения ВС РК для медицинского (психиатрического) обследования.
93. Военнослужащие, совершившие суицидальные попытки, после прибытия их из медицинских учреждений, переводятся в подразделения с благоприятным психологическим климатом, согласно рекомендации специалистов психологической работы, где с ними проводится комплекс реабилитационных мероприятий.
94. Командиры (начальники) и их заместители принимают меры по совершенствованию работы по профилактике суицидальных проявлений, устранению предпосылок, способствующих совершению суицидов и создают условия для поддержания здорового психологического климата в подразделениях, разрабатывают планы работы по предупреждению суицидальных проявлений.
Параграф 6. Психологическая подготовка личного состава
95. Психологическая подготовка организуется и проводится с целью формирования у военнослужащих и воинских коллективов психологической устойчивости к высоким психическим и физическим нагрузкам.
96. Психологическая подготовка личного состава подразделяется на общую, специальную и целевую. Она организуется и проводится командирами (начальниками) в едином комплексе мероприятий по выполнению плана боевой подготовки и в ходе повседневной жизнедеятельности войск (сил) с учетом рекомендаций специалистов психологической работы.
97. Общая психологическая подготовка личного состава организуется и проводится командирами (начальниками) в процессе подготовки войск (сил) и обеспечивает формирование психологической готовности личного состава действовать в условиях современного боя, а также психологической устойчивости к действию психотравмирующих факторов.
98. Специальная психологическая подготовка личного состава в воинских частях (учреждениях) организуется командирами (начальниками) во взаимодействии со специалистами психологической работы в системе боевой подготовки. Специальная психологическая подготовка обеспечивает психологическую готовность и устойчивость личного состава к конкретным видам учебно-боевых задач с учетом особенностей деятельности и специфики выполняемых задач военнослужащими видов и родов войск ВС РК.
99. Целевая психологическая подготовка личного состава проводится перед началом учебно-боевых (боевых) действий, обеспечивает формирование психологической готовности выполнить конкретную учебно-боевую задачу.

92. Өзіне-өзі қол жұмсау қатерінің белгілері бар мерзімді қызмет әскери қызметшілері медициналық (психиатриялық) қарап-тексеру үшін бөлімшеден ҚР ҚК медициналық мекемелеріне оқшаулап жатқызылады.
93. Өзіне-өзі қол жұмсау әрекетін жасаған әскери қызметшілер медициналық мекемеден келгеннен кейін психологиялық жұмыс мамандарының ұсынымына сәйкес психологиялық ахуалы қолайлы басқа бөлімшеге ауыстырылады, онда олармен оңалту іс-шаралары кешені жүргізіледі.
94. Командирлер (бастықтар) мен олардың орынбасарлары өзіне-өзі қол жұмсау көрінісі профилактикасы, өзіне-өзі қол жұмсауды жасауға ықпал еткен алғышарттарды жою жөніндегі жұмысты жетілдіру бойынша шаралар қабылдайды және бөлімшелерде салауатты психологиялық ахуалды ұстау үшін жағдай жасайды, әскери қызметшілеркөңіл-күйінің психофизиологиялық асқынуынабайланысты кезеңділіктіжәне жас ерекшелігін ескеріп, өзіне-өзі қол жұмсау көрінісін алдын алу бойынша жұмыс жоспарын әзірлейді және бекітеді.
6-параграф. Жеке құрамды психологиялық тұрғыдан даярлау
95. Психологиялық тұрғыдан даярлау әскери қызметшілер мен әскери ұжымда жоғары психикалық және дене жүктемеге психологиялық төзімділікті қалыптастыру мақсатында ұйымдастырылады және жүргізіледі.
96. Жеке құрамды психологиялық тұрғыдан даярлау жалпы, арнайы және мақсатты болып бөлінеді. Оны командирлер (бастықтар) жауынгерлік даярлық жоспарын орындау жөніндегі бірыңғай іс-шаралар кешенінде және психологиялық жұмыс мамандарының ұсынымын ескеріп, әскерлердің (күштердің) күнделікті тіршілік әрекеті барысында ұйымдастырады және жүргізеді.
97. Жеке құрамды жалпы психологиялық тұрғыдан даярлауды командирлер (бастықтар)әскерлерді (күштерді) даярлау процесінде ұйымдастырады және жүргізеді және жеке құрамның қазіргі заманғы ұрыс жағдайында әрекет етуге психологиялық тұрғыдан дайын болуын, сондай-ақ психикаға зақым келтіретін факторлардың ықпал етуіне психологиялық төзімділікті қамтамасыз етеді.
98. Әскери бөлімдерде (мекемелерде) жеке құрамды арнайы психологиялық даярлауды командирлер (бастықтар) жауынгерлік даярлық жүйесінде психологиялық жұмыс мамандарымен өзара іс-қимылда ұйымдастырады. Арнайы психологиялық даярлау ҚР ҚК түрлері мен әскер тектері әскери қызметшілерінің қызмет ерекшелігі мен орындайтын міндеттерінің өзгешелігін ескеріп, оқу-жауынгерлік міндеттердің нақты түріне жеке құрамның психологиялық тұрғыдан дайын болуы мен төзімділігін қамтамасыз етеді.
99. Жеке құрамды мақсатты психологиялық даярлау оқу-жауынгерлік (жауынгерлік) іс-қимыл басталар алдында жүргізіледі, нақты оқу-жаттығу жауынгерлік міндетті орындауда психологиялық тұрғыдан дайын болуының қалыптасуын қамтамасыз етеді.

Параграф 7. Психологическая помощь личному составу
100. Психологическая помощь оказывается в целях сохранения и восстановления нарушенного функционального состояния психики личного состава.
101. В ходе оказания психологической помощи личному составу решаются следующие задачи:
1) разрешение кризисных психологических состояний;
2) поддержание и восстановление необходимого уровня психологической готовности к выполнению задач по предназначению;
3) психологическая поддержка личного состава в период их адаптации к условиям воинской службы;
4) психологическая реабилитация личного состава перенесших психические травмы в процессе служебной деятельности.
102. Психологическая помощь оказывается специалистами психологической работы во время приема личного состава.
103. Исключен приказом Министра обороны РК от 04.09.2023 № 848 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
104. Психологическая помощь включает:
1) психологическое консультирование – деятельность специалистов психологической работы, направленная на создание условий, в которых консультируемый смог бы принять полезное для себя решение.
Психологическое консультирование проводится, как индивидуальным, так и групповым методом с использованием приемов индивидуальной и групповой психотерапии;
2) психокоррекционную работу, которая представляет собой деятельность специалистов психологической работы, направленную на исправление тех особенностей психического развития, которые по определенным критериям не соответствуют модели, принятой в конкретных условиях служебной деятельности.
Психологическую коррекцию допускается проводить в тех случаях, когда отклонения и нарушения не являются следствием психического заболевания или органического поражения головного мозга;
3) психологическую реабилитацию, представляющую собой комплекс психологических мероприятий, направленных на восстановление эмоционального состояния, психического здоровья и трудоспособности лиц, перенесших психологические травмы в процессе учебно-боевой деятельности;
4) тренинговую работу, представляющую собой деятельность специалистов психологической работы, направленную на формирование у участников тренинга знаний и практических навыков, способствующих гармоничному и устойчивому функционированию личности в различных условиях воинской среды.
Параграф 8. Психологическое просвещение личного состава
105. Психологическое просвещение организуется специалистами психологической работы в целях формирования у личного состава общих представлений о человеке, группе, коллективе и воинской деятельности.

7-параграф. Жеке құрамға психологиялық тұрғыдан көмек көрсету
100. Психологиялық тұрғыдан көмек жеке құрамның психикасының бұзылған функционалдық жай-күйін сақтау және қалпына келтіру мақсатында көрсетіледі.
101. Жеке құрамға психологиялық тұрғыдан көмек көрсету барысында мынадай міндеттер шешіледі:
1) дағдарысты психологиялық жай-күйді шешу;
2) арналуы бойынша міндеттерді орындауға психологиялық тұрғыдан дайын болуының қажетті деңгейін ұстау және қалпына келтіру;
3) жеке құрамды әскери қызмет шарттарына бейімдеу кезеңінде оларды психологиялық тұрғыдан қолдау;
4) қызметтік іс процесінде психикалық зақым алған жеке құрамды психологиялық тұрғыдан оңалту.
102. Психологиялық тұрғыдан көмекті психологиялық жұмыс мамандары жеке құрамды қабылдау уақытында көрсетеді. Қабылдау психологиялық жеңілдеу бөлмесінің жұмыс кетесіне сәйкес жүзеге асырылады, оны командир (бастық) бекітеді және әскери бөлімнің, мекеменің барлық жеке құрамына жеткізіледі.
103. Алып тасталды - ҚР Қорғаныс министрінің 04.09.2023 № 848 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
104. Психолологиялық тұрғыдан көмекмыналарды қамтиды:
1) психологиялық тұрғыдан консультация беруді – консультация алушы өзіне пайдалы шешім қабылдай алатын жағдай жасауға бағытталған психологиялық жұмыс мамандарының қызметі.
Психологиялық тұрғыдан консультация беру жеке сонымен қатар топтық психотерапиялық тәсілдерді пайдаланып жеке және топтық әдіспен жүргізіледі;
2) психологиялық тұрғыдан түзеу жұмысын, ол психологиялық жұмыс мамандарының белгілі бір өлшемшарт бойынша қызметтік істің нақты жағдайында қабылданған модельге сәйкес келмейтін психикалық даму ерекшелігін түзетуге бағытталған қызметін білдіреді.
Психологикалық тұрғыдан түзеуді ауытқу мен бұзушылық психикалық сырқаттану немесе бас миы органикалық зақымдануы салдары болып табылмайтын жағдайда жүргізуге болады;
3) психологиялық оңалтуды, ол оқу-жауынгерлік қызмет процесінде психологиялық зақымданған адамдардың эмоциялық жай-күйін, писхикалық денсаулығын және еңбекке қабілетін қалпына келтіруге бағытталған психологиялық іс-шаралар кешенін білдіреді;
4) тренингті жұмысты, ол тренингке қатысушыларда әскери ортаның әртүрлі жағдайында үйлесімді және тұрақты жұмыс істеуге ықпал ететін білімі мен іс жүзіндегі дағдысын қалыптастыруға бағытталған психологиялық жұмыс мамандарының қызметін білдіреді.
8-параграф. Жеке құрамды психологиялық тұрған оқу-ағарту
105. Психологиялық тұрғыдан оқу-ағартуды психологиядық жұмыс мамандары жеке құрамда адам, топ, ұжым және әскери қызмет туралы жалпы түсінікті қалыптастыру мақсатында ұйымдастырады.

106. Основными задачами психологического просвещения являются:
1) разъяснение сущности и содержания психологической работы в ВС РК;
2) ознакомление военнослужащих с закономерностями психического развития человека, группы, коллектива;
3) популяризация идей психического здоровья человека, его возможностей и ограничений;
4) информирование о мероприятиях по сохранению психического здоровья личного состава;
5) привитие интереса к психологическим знаниям и стремления конструктивно использовать их в профессиональной деятельности и в личной жизни.
107. Эффективность психологического просвещения достигается:
1) проведением занятий в системе командирской (профессиональной) подготовки;
2) организацией циклов лекций, бесед и тренингов по актуальной психологической проблематике для различных категорий военнослужащих и лиц гражданского персонала;
3) разработкой и своевременным доведением до военнослужащих и лиц гражданского персонала необходимого информационно-справочного материала по вопросам психологического просвещения.
Параграф 9. Особенности организации психологической работы в военных учебных заведениях, подведомственных Министерству обороны Республики Казахстан
108. Психологическая работа в военных учебных заведениях, подведомственных Министерству обороны Республики Казахстан, реализующих программы высшего, среднетехнического, профессионального или после среднего образования организовывается и проводится со следующими особенностями:
1) психологическое изучение личного состава для допуска к несению боевого дежурства, боевой, караульной и внутренней службы со стрелковым оружием проводится два раза в год, после прибытия курсантов (кадетов) из зимнего и летнего каникулярных отпусков;
2) психологическое изучение курсантов, кадетов проводится в течение 10 календарных дней после прибытия из каникулярных отпусков.
3) по результатам профессионально-психологического отбора при приеме на обучение в военные учебные заведения, подведомственные Министерству обороны Республики Казахстан выносится одно из следующих заключений:
"рекомендуется в первую очередь" - первая категория;
"рекомендуется" - вторая категория;
"рекомендуется условно" - третья категория;
"не рекомендуется" - четвертая категория.
Сноска. Пункт 108 - в редакции приказа Министра обороны РК от 04.09.2023 № 848 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 10. Организация психологической работы в местных органах военного управления
109. Психологическая работа в местных органах военного управления организуется начальниками департаментов по делам обороны с целью проведения психодиагностической работы и включает в себя:

106. Психологиялықтұрғыдан оқу-ағартудың негізгі міндеттері:
1) ҚР ҚК-дағы психологиялық жұмыс мәні мен мазмұнын түсіндіру;
2) әскери қызметшілерді адамның, топтың, ұжымның психикалық тұрғыдан даму заңдылығымен таныстыру;
3) адамның психикалық денсаулығы идеясын, оның мүмкіндігі мен шектеуін танымал ету;
4) жеке құрамның психикалық денсаулығын сақтау жөніндегі іс-шаралар туралы хабардар ету;
5) психологиялық білімге қызығушылықты және оларды кәсіби қызметте және жеке өмірде сындарлы пайдалануға ұмтылуды дарыту болып табылады.
107. Психологиялық тұрғыдан оқу-ағарту тиімділігіне:
1) командирлік (кәсіби) даярлық жүйесінде сабақ өткізумен;
2) әскери қызметшілердің әртүрлі санаты және азаматтық персонал адамдары үшін өзекті психологиялық проблематика бойынша дәріс, әңгімелесу мен тренинг циклдерін ұйымдастырумен;
3) психологиялық тұрғыдан қажетті оқу-ағарту мәселелері жөніндегі ақпараттық-анықтамалық материалды әзірлеумен және әскери қызметшілерге және азаматтық персонал адамдарына уақтылы жеткізумен қол жеткізіледі.
9-параграф. Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігіне ведомстволық бағынысты әскери оқу орындарында психологиялық жұмысты ұйымдастыру ерекшелігі
108. Жоғары, орта-техникалық, кәсіптік немесе орта білімнен кейінгі білім беру бағдарламаларын іске асыратын Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігіне ведомстволық бағынысты әскери оқу орнында психологиялық жұмыс мынадай ерекшелікпен ұйымдастырылады және жүргізіледі:
1) атыс қарумен жауынгерлік кезекшілікті, жауынгерлік, қарауылдық және ішкі қызметті атқаруға жіберу үшін жеке құрамды психологиялық зерделеу жылына екі рет курсанттар (кадеттер) қысқы және жазғы каникулдық демалыстан келген соң жүргізіледі;
2) курсанттарды, кадеттерді психологиялық зерделеу каникулдық демалыстан келгеннен кейін күнтізбелік 10 күн ішінде жүргізіледі;
3) Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігіне ведомстволық бағынысты әскери оқу орнына оқуға қабылдау кезінде кәсіби-психологиялық іріктеу нәтижесі бойынша мынадай қорытындының бірі шығарылады:
"бірінші кезекте ұсынылады" – бірінші санат;
"ұсынылады" – екінші санат;
"шартты түрде ұсынылады" – үшінші санат;
"ұсынылмайды" – төртінші санат.
Ескерту. 108-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 04.09.2023 № 848 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10-параграф. Жергілікті әскери басқару органдарында психологиялық жұмысты ұйымдастыру
109. Жергілікті әскери басқару органдарында психологиялық жұмысты қорғаныс істері жөніндегі департаменттердің бастықтары психодиагностикалық жұмысты жүргізу мақсатында ұйымдастырады және:

1) психологический отбор граждан, призываемых на воинскую службу по контракту;
2) психологический отбор кандидатов, поступающих в военные учебные заведения, подведомственные Министерству обороны Республики Казахстан;
3) психологическое изучение граждан в период призыва на срочную воинскую службу.
110. Мероприятия по психологическому изучению граждан на срочную воинскую службу проводятся в целях определения морально-психологических качеств призывника к прохождению службы и распределения его в воинские части (учреждения) в соответствии с уровнем психологической готовности и устойчивости.
111. Психологическое изучение предусматривает социально-психологическое изучение и психологическое обследование.
112. Социально-психологическое изучение предусматривает оценку условий воспитания и развития личности, ее военно-профессиональной направленности, моральных и волевых качеств, особенностей общения и поведения в коллективе, а также образовательной и профессиональной подготовленности.
113. Психологическое обследование позволяет оценивать познавательные психические процессы, психологические особенности личности, свойства нервной системы, особенности психомоторики и нервно-психическую устойчивость.
114. Заключение психологического изучения граждан, подлежащих призыву на срочную воинскую службу, носит рекомендательный характер и не является основанием для предоставления отсрочки или освобождения от призыва.
115. Результаты психологического отбора (изучения) отражаются в карте психологического отбора (изучения) по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
Глава 5. Организация идеологической работы
116. Идеологическая работа организуется и проводится в целях формирования у военнослужащих морально-психологической устойчивости, их невосприимчивости к деструктивной идеологии, формирования у личного состава морально-психологических качеств, необходимых для защиты Республики Казахстан, и проведение мероприятий по защите военнослужащих от воздействия деструктивных идей.
117. Задачами идеологической работы являются:
1) организация и проведение в воинских частях и учреждениях воспитательной, социально-правовой, психологической и идеологической работы с личным составом, разъяснение идеологии государства, мер принимаемых руководством страны по укреплению обороноспособности, обеспечению межнационального и межконфессионального согласия;
2) организация и проведение мероприятий по формированию у военнослужащих верности политике государства, эффективно влияющей на повышение уровня боевой и мобилизационной готовности войск;

1) келісімшарт бойынша әскери қызметке шақырылатын азаматтарды психологиялық тұрғыдан іріктеуді;
2) Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің ведомстволық бағынысты әскери оқу орындарына түсетін кандидаттарды психологиялық тұрғыдан іріктеуді;
3) мерзімді әскери қызметке шақыру кезеңінде азаматтарды психологиялық тұрғыдан зерделеудіқамтиды.
110. Азаматтарды мерзімді әскери қызметке психологиялық тұрғыдан зерделеу жөніндегі іс-шаралар әскерге шақырылушының қызмет өткеруге психологиялық тұрғыдан дайын болуын және төзімділігін айқындау және психологиялық тұрғыдан дайын болуы мен төзімділігі деңгейіне сәйкес оны әскери бөлімдерге (мекемелерге) бөлу мақсатында жүргізіледі.
111. Психологиялық тұрғыдан іріктеу әлеуметтік-психологиялық зерделеуді және психологиялық тексеруді көздейді.
112. Әлеуметтік-психологиялық тұрғыдан зерделеу жеке тұлғаны тәрбиелеу және дамыту жағдайын, оның әскери-кәсіби бағыттылығын, моральдық және ерік-жігер қасиетін, ұжымдағы қарым-қатынасы мен мінез-құлқының ерекшелігін, сондай-ақ білімі мен кәсіби даярлығын бағалауды көздейді.
113. Психологиялық тұрғыдан тексеру жеке тұлғаның танымдық психикалық процесін, психикалық ерекшелігін, нерв жүйесінің қасиетін, психомоторика және нервтік-психикалық төзімділігі ерекшелігін бағалауға мүмкіндік береді.
114. Мерзімді әскери қызметке шақырылуға жататын азаматтарды психологиялық тұрғыдан зерделеу қорытындысы ұсынымдық сипатта және кейінге қалдыру немесе әскерге шақырудан босату үшін негіздеме болып табылмайды.
115. Психологиялық тұрғыдан іріктеу (зерделеу) нәтижесі осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша психологиялық тұрғыдан іріктеу (зерделеу) картасында көрсетіледі.
5-тарау. Идеологиялық жұмысты ұйымдастыру
116. Идеологиялық жұмыс әскери қызметшілердің моральдық-психологиялық төзімділігін, олардың құрылымды бұзатын идеологияға төзбеушілігін, жеке құрамда Қазақстан Республикасын қорғау үшін қажетті моральдық-психологиялық қасиетті қалыптастыру және әскери қызметшілерді құрылымды бұзатын идеялардан қорғау жөніндегі іс-шараларды жүргізу мақсатында ұйымдастырылады және жүргізіледі.
117. Идеологиялық жұмыс міндеттері:
1) әскери бөлімдер мен мекемелерде жеке құраммен тәрбие, әлеуеметтік-құқықтық, психологиялық және идеологиялық жұмысты ұйымдастыру және жүргізу, мемлекет идеологиясын, ел басшылығы қабылдайтын қорғаныс қабілетін нығайту, этносаралық және конфессияаралық келісімді қамтамасыз ету жөніндегі шараларды түсіндіру;
2) әскери қызметшілерде әскердің жауынгерлік және жұмылдыру әзірлігі деңгейін арттыруға тиімді ықпал ететін мемлекет саясатына адал болуды қалыптастыру жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру және жүргізу;

3) формирование у личного состава морально-психологических качеств, необходимых для защиты Республики Казахстан;
4) формирование у военнослужащих патриотического сознания, любви к Родине, своему народу, верности воинскому долгу и военной присяге, безупречного выполнения требований общевоинских уставов и приказов командиров (начальников);
5) формирование у военнослужащих морально-психологической устойчивости, их невосприимчивости к деструктивной идеологии;
6) формирование через средства массовой информации позитивного общественного мнения о деятельности ВС РК, организация и выпуск (изготовление) учебно-методических материалов;
7) анализ морально-психологического состояния личного состава, организация идеологической работы;
8) обобщение и распространение в органах военного управления передового опыта организации идеологической работы;
9) организация и проведение мероприятий военно-патриотической направленности с допризывной молодежью.
Сноска. Пункт 117 с изменением, внесенным приказом Министра обороны РК от 04.09.2023 № 848 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
118. Идеологическая работа в сфере недопущения проникновения деструктивных идей в воинские коллективы организовывается и проводится в следующем порядке:
1) планирование идеологической работы в сфере противодействия религиозному экстремизму;
2) организация и проведение комплекса мероприятий по духовной поддержке военнослужащих и членов их семей, созданию атмосферы уважения к защитникам Отечества, мероприятий по пропаганде воинской службы и повышения престижа ВС РК;
3) принятие оперативных мер по реализации обращений военнослужащих по фактам попыток проникновения религиозных идей в воинские коллективы и информирование личного состава о принятых решениях;
4) анализ информационной обстановки в местах дислокации органов военного управления;
5) принятие мер по защите личного состава от негативного информационного воздействия.
Приложение 1
к Правилам организации
воспитательной,
социально-правовой,
психологической
и идеологической работы
с личным составом
ооруженных Сил
Республики Казахстан
Перечень отчетно-плановой документации по организации воспитательной, социально-правовой, психологической и идеологической работы с личным составом ВС РК в органах военного управления, воинских частях и учреждениях
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра обороны РК от 04.09.2023 № 848 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

3) жеке құрамда Қазақстан Республикасын қорғау үшін қажетті моральдық-психологиялық қасиетті қалыптастыру;
4) әскери қызметшілерде патриоттық сананы, Отанға, өз халқына деген сүйіспеншілікті, әскери борышы мен әскери антына адал болуды, жалпыәскери жарғылардың талаптарын және командирлердің (бастықтардың) бұйрықтарын мүлтіксіз орындауды қалыптастыру;
5) әскери қызметшілерде моральдық-психологиялық төзімділікті, олардың құрылымды бұзатын идеологияға төзбеушілікті қалыптастыру;
6) бұқаралық ақпарат құралдары арқылы ҚР ҚК қызметі туралы оң қоғамдық пікірді қалыптастыру, оқу-әдістемелік материалдарды ұйымдастыру және шығару (дайындау);
7) жеке құрамның моральдық-психологиялық жай-күйін талдау, идеологиялық жұмысты ұйымдастыру;
8) әскери басқару органдарында идеологиялық жұмысты ұйымдастырудың озық тәжірибесін тұжырымдау және тарату;
9) әскерге шақыру жасына дейінгі жастармен әскери-патриоттық бағыттағы іс-шараларды ұйымдастыру және жүргізу болып табылады.
Ескерту. 117-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қорғаныс министрінің 04.09.2023 № 848 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 27.07.2026 № 834 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
118. Әскери ортаға құрылымды бұзатын идеялардың енуіне жол бермеу саласындағы идеологиялық жұмыс мынадай тәртіппен ұйымдастырылады және жүргізіледі:
1) діни экстремизмге қарсы іс-қимыл саласындағы идеологиялық жұмысты жоспарлау;
2) әскери қызметшілер мен олардың отбасы мүшелерін рухани қолдау, Отан қорғаушыларды құрмет тұту атмосферасын қалыптастыру жөніндегі іс-шаралар кешенін, әскери қызметті насихаттау және ҚР ҚК беделін арттыру жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру және жүргізу;
3) әскери ортаға діни идеялардың ену әрекетінің фактісі бойынша әскери қызметшілердің өтініштерін іске асыру бойынша жедел шаралар қабылдау және қабылданған шешімдер туралы жеке құрамды хабардар ету;
4) әскери басқару органдары орналасқан орындарында ақпараттық ахуалды талдау;
5) жеке құрамды ақпараттық теріс ықпал етуден қорғау бойынша пәрменді шаралар қабылдау.
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштерінің жеке
құрамымен тәрбие, әлеуметтік-
құқықтық, психологиялық және
идеологиялық жұмысты
ұйымдастыру қағидаларына
1 қосымша
Әскери басқару органдарында, әскери бөлімдер мен мекемелерде ҚР ҚК жеке құрамымен тәрбие, әлеуметтік-құқықтық, психологиялық және идеологиялық жұмысты ұйымдастыру жөніндегі есеп беру-жоспарлау құжаттамасының тізбесі
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 04.09.2023 № 848 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

1. Структурное подразделение Министерства обороны, курирующее вопросы организации воспитательной, социально-правовой, психологической и идеологической работы в ВС РК:
1) комплексный план воспитательной, социально-правовой, психологической и идеологической работы в ВС РК на учебный год (до 20 ноября);
2) тематический план занятий по ГПП, военной педагогике и психологии с личным составом ВС РК на учебный год (до 20 ноября);
3) анализ результатов изучения молодого пополнения (два раза в год после ввода личного состава в строй подразделений).
2. Вид ВС, род войск, региональное командование, департаменты и главные управления, имеющие подчиненные воинские части (учреждения):
1) комплексный план воспитательной, социально-правовой, психологической и идеологической работы, включая календарный план занятий по ГПП, военной педагогике и психологии на учебный год (до 25 ноября);
2) анализ и приказ о состоянии воспитательной, социально-правовой, психологической и идеологической работы за период обучения и учебный год;
3) анализ результатов анонимного анкетирования военнослужащих, разбитых по категориям (ежеквартально);
4) анализ результатов изучения молодого пополнения (два раза в год после ввода личного состава в строй подразделений);
5) сведения на военнослужащих, включенных в группу динамического наблюдения (обновление ежемесячно);
6) журналы учета посещаемости и успеваемости слушателей ГПП, включая планы-конспекты занятий по ГПП.
3. Воинская часть (бригада, полк, авиабаза, база, арсенал, отдельный батальон, корабль 1 ранга), военное учебное заведение:
1) комплексный план воспитательной, социально-правовой, психологической и идеологической работы, включая календарный план занятий по ГПП, военной педагогике и психологии на учебный год (до 30 ноября);
2) анализ и приказ о состоянии воспитательной, социально-правовой, психологической и идеологической работы за месяц, квартал, период обучения и учебный год;
3) приказ об организации ГПП и информирования с личным составом на учебный год (до 25 ноября);
4) анализ и донесение о результатах изучения молодого пополнения (два раза в год после ввода личного состава в строй подразделений);
5) акты психологического изучения личного состава для допуска к несению боевого дежурства, боевой, караульной и внутренней службы со стрелковым оружием;
6) рапорта о допуске личного состава к несению боевого дежурства, караульной службы, а также внутренней службы с оружием (в день заступления)
7) журналы учета посещаемости и успеваемости слушателей ГПП, включая планы-конспекты занятий по ГПП;

1. ҚР ҚК-де тәрбие, әлеуметтік-құқықтық, психологиялық және идеологиялық жұмысты ұйымдастыру мәселелеріне жетекшілік ететін Қорғаныс министрлігінің құрылымдық бөлімшесі:
1) ҚР ҚК-де оқу жылына арналған тәрбие, әлеуметтік-құқықтық, психологиялық және идеологиялық жұмыстың кешенді жоспары (20 қарашаға дейін);
2) оқу жылына арналған ҚР ҚК жеке құрамымен МҚД, әскери педагогика және психология бойынша сабақтың тақырыптық жоспары (20 қарашаға дейін);
3) жас буынды зерделеу нәтижесін талдау (жылына екі рет жеке құрам бөлімше қатарына алынғаннан кейін).
2. ҚК түрі, әскер тегі, өңірлік қолбасшылық, бағынысты әскери бөлімі (мекемесі) бар департаменттер мен бас басқармалар:
1) оқу жылына арналған МҚД, әскери педагогика және психология бойынша сабақтың күнтізбелік жоспарын қоса алғанда, тәрбие, әлеуметтік-құқықтық, психологиялық және идеологиялық жұмыстың кешенді жоспары (25 қарашаға дейін);
2) оқу кезеңіндегі және оқу жылындағы тәрбие, әлеуметтік-құқықтық, психологиялық және идеологиялық жұмыстың жай-күйі туралы талдау және бұйрық;
3) санаттар бойынша бөлінген әскери қызметшілермен жүргізілген жасырын сауалнама нәтижесін талдау (тоқсан сайын);
4) жас буынды зерделеу нәтижесін талдау (жылына екі рет жеке құрам бөлімше қатарына алынғаннан кейін);
5) динамикалық қадағалау тобына алынған әскери қызметшілерге мәлімет (ай сайын жаңарту);
6) МҚД бойынша сабақтың жоспар-конспектісін қоса алғанда, МҚД тыңдаушыларының сабаққа қатысуы мен үлгерімін есепке алу журналы.
3. Әскери бөлім (бригада, полк, авиабаза, база, арсенал, жеке батальон, 1-дәрежелі корабль), әскери оқу орны:
1) оқу жылына арналған МҚД, әскери педагогика және психология бойынша сабақтың күнтізбелік жоспарын қоса алғанда, тәрбие, әлеуметтік-құқықтық, психологиялық және идеологиялық жұмыстың кешенді жоспары (30 қарашаға дейін);
2) бір айдағы, тоқсандағы, оқу кезеңіндегі және оқу жылындағы тәрбие, әлеуметтік-құқықтық, психологиялық және идеологиялық жұмыстың жай-күйі туралы талдау және бұйрық;
3) оқу жылына арналған жеке құраммен МҚД-ны және ақпараттандыруды ұйымдастыру туралы бұйрық (25 қарашаға дейін);
4) жас буынды зерделеу нәтижесі туралы талдау және жеткізілім (жылына екі рет жеке құрам бөлімше қатарына алынғаннан кейін);
5) атыс қаруымен жауынгерлік кезекшілік, жауынгерлік, қарауылдық және ішкі қызмет атқаруға жіберу үшін жеке құрамды психологиялық зерделеу актісі;
6) қарумен жауынгерлік кезекшілік, қарауылдық қызмет, ішкі қызмет атқаруға жеке құрамды жіберу туралы баянат (түсетін күні);
7) МҚД бойынша сабақтың жоспар-конспектісін қоса алғанда, МҚД тыңдаушыларының сабаққа қатысуы мен үлгерімін есепке алу журналы;

8) сведения на военнослужащих, включенных в группу динамического наблюдения.
4. Департамент по делам обороны:
1) комплексный план воспитательной, социально-правовой, психологической и идеологической работы, включая календарный план занятий по ГПП, военной педагогике и психологии на учебный год (до 25 ноября);
2) приказ об организации ГПП и информирования с личным составом на учебный год;
3) журналы учета посещаемости и успеваемости слушателей ГПП, включая планы-конспекты занятий по ГПП;
4) журнал учета военнослужащих, включенных в группу динамического наблюдения;
5. Батальон (дивизион, корабль второго ранга), управление (отдел) по делам обороны:
1) план воспитательной работы на месяц и отчетные материалы;
2) журнал индивидуально-воспитательной работы с личным составом.
6. Рота (батарея, корабль третьего ранга):
1) план воспитательной, социально-правовой, психологической и идеологической работына месяц, разрабатываемый ежемесячно к 25 числу;
2) журнал подведения итогов в роте (батарее, кораблях третьего ранга);
3) планы-конспекты занятий по ГПП.
Приложение 2 к Правилам
организации воспитательной,
социально-правовой,
психологической
и идеологической работы
с личным составом
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Оценка состояния воспитательной, социально-правовой, психологической и идеологической работы с личным составом ВС РК в повседневной деятельности
1. Состояние воспитательной и идеологической работы оценивается по следующим показателям:
1) состояние воспитательной работы;
2) состояние идеологической работы;
3) состояние воинской дисциплины;
4) состояние культурно-досуговой работы и обеспечение техническими средствами воспитания;
5) состояние психологической работы;
6) морально-психологическое состояние личного состава;
7) состояние работы с ветеранами ВС и ветеранскими организациями;
8) состояние работы с членами семей военнослужащих.
2. Состояние воспитательной работы оценивается:
3 балла – работа организована, согласно требованиям настоящих Правил, планирующие и отчетные документы отработаны в полном объеме; ГПП организована в соответствии с требованиями настоящих Правил.
Из проверенных учебных групп 60 % оценены на "отлично";
2 балла – работа организована согласно требованиям настоящих Правил, планирующие и отчетные документы отработаны в полном объеме; ГПП организована в соответствии с требованиями настоящих Правил. Из проверенных учебных групп не менее 60% оценены на "отлично" и "хорошо";
1 балл – работа организована с нарушениями требованиям настоящих Правил, планирующие и отчетные документы не отработаны; ГПП организовано с нарушениями требований настоящих Правил. Из проверенных учебных групп не менее 90 % получили положительные оценки;

8) динамикалық қадағалау тобына алынған әскери қызметшілерге мәлімет.
4. Қорғаныс істері департаменті:
1) оқу жылына арналған МҚД, әскери педагогика және психология бойынша сабақтың күнтізбелік жоспарын қоса алғанда, тәрбие, әлеуметтік-құқықтық, психологиялық және идеологиялық жұмыстың кешенді жоспары (30 қарашаға дейін);
2) оқу жылына арналған жеке құраммен МҚД-ны ұйымдастыру және хабардар ету туралы бұйрық;
3) МҚД бойынша сабақтың жоспар-конспектісін қоса алғанда, МҚД тыңдаушыларының сабаққа қатысуы мен үлгерімін есепке алу журналы;
4) динамикалық қадағалау тобына алынған әскери қызметшілерді есепке алу журналы.
5. Батальон (дивизион, екінші дәрежелі корабль), қорғаныс істері басқармасы (бөлімі):
1) бір айға арналған тәрбие жұмысы жоспары және есептік материал;
2) жеке құраммен өткізілетін жеке-тәрбие жұмысының журналы.
6. Рота (батарея, үшінші дәрежелі корабль):
1) ай сайын 25-і күніне қарай әзірленетін бір айға арналған тәрбие, әлеуметтік-құқықтық, психологиялық және идеологиялық жұмыс жоспары;
2) ротада (батареяда, үшінші дәрежелі корабльде) қорытынды жасау журналы;
3) МҚД бойынша сабақтың жоспар-конспектісі.
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштерінің жеке
құрамымен тәрбие, әлеуметтік-
құқықтық, психологиялық және
идеологиялық жұмысты
ұйымдастыру қағидаларына
2 қосымша
ҚР ҚК жеке құрамымен күнделікті қызметте тәрбие, әлеуметтік-құқықтық, психологиялық және идеологиялық жұмыстың жай-күйін бағалау
1. Тәрбие және идеологиялық жұмыстың жай-күйі мынадай көрсеткіш бойынша бағаланады:
1) тәрбие жұмысының жай-күйі;
2) идеологиялық жұмыстың жай-күйі;
3) әскери тәртіптің жай-күйі;
4) мәдени-демалыс жұмысының жай-күйі және техникалық тәрбие құралдарымен қамтамасыз ету;
5) психологиялық жұмыстың жай-күйі;
6) жеке құрамның моральдық-психологиялық жай-күйі;
7) ҚР ардагерлерімен және ардагерлер ұйымдарымен жұмыстың жай-күйі;
8) әскери қызметшілердің отбасы мүшелерімен жұмыстың жай-күйі.
2. Тәрбие жұмысының жай-күйі мынадай болып бағаланады:
3 балл – жұмыс осы Қағидалардың талаптарына сәйкес ұйымдастырылған, жоспарлау және есеп беру құжаттары толық көлемде пысықталған; МҚД осы Қағидалардың талаптарына сәйкес ұйымдастырылған.
Тексерілген оқу топтарының 60% "үздік" деп бағаланған;
2 балл – жұмыс осы Қағидалардың талаптарына сәйкес ұйымдастырылған, жоспарлау және есеп беру құжаттары толық көлемде пысықталған; МҚД осы Қағидалардың талаптарына сәйкес ұйымдастырылған. Тексерілген оқу топтарының 60% "үздік" және "жақсы" деп бағаланған;
1 балл – жұмыс осы Қағидалардың талаптарын бұзумен ұйымдастырылған, жоспарлау және есеп беру құжаттары пысықталмаған; МҚД осы Қағидалардың талаптарын бұзумен ұйымдастырылған. Тексерілген оқу топтарының 90% оң баға алған;

0 баллов – работа не организована, планирующие и отчетные документы не отработаны, ГПП организовано с нарушениями требований настоящих Правил. Из проверенных учебных групп более 10 % оценены на "неудовлетворительно".
3. Состояние идеологической работы оценивается:
3 балла – в ходе проведенного тестирования 100 % проверяемых военнослужащих получили положительные оценки, планирующие и отчетные документы отработаны в полном объеме;
2 балла – в ходе проведенного тестирования 90 % проверяемых военнослужащих получили положительные оценки, планирующие и отчетные документы отработаны в полном объеме;
1 балл – в ходе проведенного тестирования 85 % проверяемых военнослужащих получили положительные оценки, планирующие и отчетные документы отработаны в полном объеме;
0 баллов – планирующая и отчетная документация не отработана; в ходе проведенного тестирования более 25 % военнослужащих получили отрицательные оценки.
4. Состояние воинской дисциплины оценивается:
3 балла – учет и анализ состояния воинской дисциплины и правопорядка организованы в соответствии с требованиями настоящих Правил; преступлений и гибели личного состава не допущено; не допущено роста административных правонарушений; планирующие и отчетные документы по укреплению воинской дисциплины отработаны в полном объеме;
2 балла – учет и анализ состояния воинской дисциплины и правопорядка организованы в соответствии с требованиями настоящих Правил; преступлений и гибели личного состава не допущено; не допущено роста административных правонарушений; планирующие и отчетные документы по укреплению воинской дисциплины отработаны на 80%;
1 балл – учет и анализ состояния воинской дисциплины и правопорядка организованы; в сравнении с аналогичным периодом прошлого года допущен рост уголовных правонарушений; планирующие и отчетные документы по укреплению воинской дисциплины отработаны на 50 %;
0 баллов – учет и анализ состояния воинской дисциплины и правопорядка не организованы; в сравнении с аналогичным периодом прошлого года отмечается рост уголовных, административных правонарушений и фактов гибели военнослужащих на 100 %; планирующие и отчетные документы по укреплению воинской дисциплины отработаны на 50%.
5. Состояние психологической работы оценивается:
2 балла – планирующие и отчетные документы по психологической работе отработаны на 100 %, комната психологической разгрузки имеется;
1 балл – планирующие и отчетные документы по психологической работе отработаны на 80%, комната психологической разгрузки имеется;
0 баллов – если за проверяемый период допущен факт совершения самоубийства военнослужащих, планирующие и отчетные документы по психологической работе отработаны на 40 %.

0 балл – жұмыс ұйымдастырылмаған, жоспарлау және есеп беру құжаттары пысықталмаған, МҚД осы Қағидалардың талаптарын бұзумен ұйымдастырылған. Тексерілген оқу топтарының 10% төмені "қанағаттанарлықсыз" деп бағаланған.
3. Идеологиялық жұмыстың жай-күйі бағаланады:
3 балл – өткізілген тестілеу барысында тексерілген әскери қызметшілердің 100% оң баға алған, жоспарлау және есеп беру құжаттары толық көлемде пысықталған;
2 балл – өткізілген тестілеу барысында тексерілген әскери қызметшілердің 90% оң баға алған, жоспарлау және есеп беру құжаттары толық көлемде пысықталған;
1 балл – өткізілген тестілеу барысында тексерілген әскери қызметшілердің 85% оң баға алған, жоспарлау және есеп беру құжаттары толық көлемде пысықталған;
0 балл – тестілеу барысында әскери қызметшілердің 25%-тен астамы теріс баға алған.
4. Әскери тәртіптің жай-күйі мынадай болып бағаланады:
3 балл – әскери тәртіп пен құқық тәртібінің жай-күйін есепке алу және талдау осы Қағидалардың талаптарына сәйкес ұйымдастырылса; қылмыстар мен жеке құрамның қаза табуына жол берілмесе; әкімшілік құқық бұзушылықтың артуына жол берілмесе; әскери тәртіпті нығайту бойынша жоспарлау және есеп беру құжаттары толық көлемде пысықталса;
2 балл – әскери тәртіп пен құқық тәртібінің жай-күйін есепке алу және талдау осы Қағидалардың талаптарына сәйкес ұйымдастырылса; қылмыстар мен жеке құрамның қаза табуына жол берілмесе; әкімшілік құқық бұзушылықтың артуына жол берілмесе; әскери тәртіпті нығайту бойынша жоспарлау және есеп беру құжаттары 80%-ке пысықталса;
1 балл – әскери тәртіп пен құқық тәртібінің жай-күйін есепке алу және талдау осы Қағидалардың талаптарына сәйкес ұйымдастырылса; әкімшілік құқық бұзушылықтың артуына жол берілсе; әскери тәртіпті нығайту бойынша жоспарлау және есеп беру құжаттары 50%-ке пысықталса пысықталса;
0 балл – әскери тәртіп пен құқық тәртібінің жай-күйін есепке алу және талдау осы Қағидалардың талаптарын өрескел бұзумен ұйымдастырылса; өткен жылдың ұқсас кезеңімен салыстырғанда қылмыстық, әкімшілік құқық бұзушылықтың немесе әскери қызметшілердің қаза табу фактісінің елеулі артуы 100% артса; әскери тәртіпті нығайту бойынша жоспарлау және есеп беру құжаттары 50% аз орындалса.
5. Психологиялық жұмыстың жай-күйі мынадай болып бағаланады:
2 балл – психологиялық жұмыс бойынша жоспарлау және есеп беру құжаттары 100% орындалған, психологиялық жеңілдету бөлмесі бар;
1 балл – психологиялық жұмыс бойынша жоспарлау және есеп беру құжаттары 80% орындалған, психологиялық жеңілдету бөлмесі бар;
0 балл – егер тексерілген кезеңде әскери қызметшілердің өзіне-өзі қол жұмсау фактісіне жол берілсе және психологиялық жұмыс бойынша жоспарлау және есеп беру құжаттары 40% орындалған.

6. Морально-психологическое состояние (далее – МПС) личного состава оценивается:
3 балла – уровень МПС военнослужащих по итогам анкетного опроса не ниже 74 баллов;
2 балла – уровень МПС военнослужащих по итогам анкетного опроса не ниже 52 баллов;
1 балл – уровень МПС военнослужащих по итогам анкетного опроса не ниже 30 баллов;
0 баллов – уровень МПС военнослужащих по итогам анкетного опроса ниже 30 баллов.
7. Состояние культурно-досуговой работы и обеспечение техническими средствами воспитания оценивается:
2 балла – планирующие и отчетные документы по организации культурно-досуговой работы и обеспечение техническими средствами воспитания отработаны на 100 %.
1 балл – планирующие и отчетные документы по организации культурно-досуговой работы и обеспечение техническими средствами воспитания отработаны на 70 %.
0 баллов – планирующие и отчетные документы по организации культурно-досуговой работы и обеспечение техническими средствами воспитания отработаны менее 50 %.
8. Состояние работы с ветеранами ВС РК и ветеранскими организациями оценивается:
3 балла – план совместной работы с ветеранами ВС РК и ветеранскими организациями разработан и отработан на 100 %;
2 балла – план совместной работы с ветеранами ВС РК и ветеранскими организациями разработан и отработан на 70 %;
1 балл – план совместной работы с ветеранами ВС РК и ветеранскими организациями разработан и отработан на 40 %;
0 баллов – план совместной работы с ветеранами ВС РК и ветеранскими организациями не разработан.
9. Состояние работы с членами семей военнослужащих:
3 балла – план работы с членами семей военнослужащих разработан и отработан на 100 %;
2 балла – план работы с членами семей военнослужащих разработан и отработан на 70 %;
1 балл – план работы с членами семей военнослужащих разработан и отработан на 40 %;
0 баллов – план работы с членами семей военнослужащих не разработан.
Состояние воспитательной и идеологической работы оценивается:
"хорошо" – если получено от 16 до 21 баллов;
"удовлетворительно" – если получено от 11 до 16 баллов;
"неудовлетворительно" – если получено менее 11 баллов.
Приложение 3 к Правилам
организации воспитательной,
социально-правовой,
психологической
и идеологической работы
с личным составом
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Система основных воспитательных мероприятий в ВС РК
№ п/п
Основные направления
Периодичность проведения
1
Информирование (в утреннее время):
в управлениях главнокомандующих видами, командующих родами войск видов, войсками региональных командований с военнослужащими, проходящими воинскую службу по контракту
еженедельно до 20 минут по понедельникам
в воинских частях (учреждениях) с военнослужащими, проходящими воинскую службу по контракту
еженедельно по 20 минут по понедельникам и четвергам
военнослужащими срочной службы
понедельник, четверг и суббота по 20 минут (в субботу – на правовую тему)
во время проведения учений, полевых выходов

6. Жеке құрамның моральдық-психологиялық жай-күйі (әрі қарай – МПЖ) мынадай болып бағаланады:
3 балл – әскери қызметшілердің МПЖ деңгейі сауалнамалық сұрау қорытындысы бойынша 74 балл;
2 балл – әскери қызметшілердің МПЖ деңгейі сауалнамалық сұрау қорытындысы бойынша 52 балл;
1 балл – әскери қызметшілердің МПЖ деңгейі сауалнамалық сұрау қорытындысы бойынша 30 балдан төмен емес;
0 балл – әскери қызметшілердің МПЖ деңгейі сауалнамалық сұрау қорытындысы бойынша 30 балдан төмен.
7. Мәдени-демалыс жұмысының жай-күйі және техникалық тәрбие құралдарымен қамтамасыз ету мынадай болып бағаланады:
2 балл – мәдени-демалыс жұмысын ұйымдастыру бойынша жоспарлау және есеп беру құжаттары және техникалық тәрбие құралдарымен қамтамасыз ету 100% орындалған;
1 балл – мәдени-демалыс жұмысын ұйымдастыру бойынша жоспарлау және есеп беру құжаттары және техникалық тәрбие құралдарымен қамтамасыз ету 70%-ке орындалған;
0 балл – мәдени-демалыс жұмысын ұйымдастыру бойынша жоспарлау және есеп беру құжаттары және техникалық тәрбие құралдарымен қамтамасыз ету 50%-тен аз орындалған.
8. ҚР ҚК ардагерлерімен және ардагерлер ұйымдарымен жұмыстың жай-күйі мынадай болып бағаланады:
3 балл – ҚР ҚК ардагерлерімен және ардагерлер ұйымдарымен бірлескен жұмыс жоспары әзірленген және 100% пысықталған;
2 балл – ҚР ҚК ардагерлерімен және ардагерлер ұйымдарымен бірлескен жұмыс жоспары әзірленген және 70% пысықталған;
1 балл – ҚР ҚК ардагерлерімен және ардагерлер ұйымдарымен бірлескен жұмыс жоспары әзірленген және 40% пысықталған;
0 балл – ҚР ҚК ардагерлерімен және ардагерлер ұйымдарымен бірлескен жұмыс жоспары әзірленбеген.
9. Әскери қызметшілердің отбасы мүшелерімен жұмыстың жай-күйі мынадай болып бағаланады:
3 балл – отбасы мүшелерімен жұмыс жоспары әзірленген және 100% пысықталған;
2 балл – отбасы мүшелерімен жұмыс жоспары әзірленген және 70% пысықталған;
1 балл – отбасы мүшелерімен жұмыс жоспары әзірленген және 40% пысықталған;
0 балл – отбасы мүшелерімен жұмыс жоспары әзірленбеген.
Тәрбие және идеологиялық жұмыстың жай-күйі мынадай болып бағаланады:
"жақсы" – егер жалпы көрсеткіш 16 – 21 балл болса;
"қанағаттанарлық" – егер жалпы көрсеткіш 11 – 16 балл болса;
"қанағаттанарлықсыз" – егер 11 балдан кем болса.
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштерінің жеке
құрамымен тәрбие, әлеуметтік-
құқықтық, психологиялық және
идеологиялық жұмысты
ұйымдастыру қағидаларына
3 қосымша
Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде негізгі тәрбие іс-шараларының жүйесі
Р/с №
Негізгі бағыттар
Өткізу кезеңділігі
1
Ақпараттандыру (таңертенгі уақытта):
әскер түрлері бас қолбасшыларының, әскер түрлері тектерінің, өңірлік қолбасшылықтар әскерлері қолбасшыларының басқармаларында келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілермен
апта сайындүйсенбі күндері 20 минутқа дейін
келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілермен әскери бөлімдерде (мекемелерде)
апта сайындүйсенбі және бейсенбі күндері 20 минуттан
мерзімді қызмет әскери қызметшілерімен
дүйсенбі, бейсенбіжәне сенбі 20 минуттан (сенбіде – құқықтық тақырыпқа)
оқу-жаттығулар, далалық шығуды өткізу уақытында

ежедневно по 10-15 минут
2
Организационно-плановые воспитательные мероприятия:
воспитательная работа в вечернее время для военнослужащих срочной службы
еженедельно по 40 минут 2 раза в неделю (понедельник, пятница)
воспитательная работа с военнослужащими, проходящими воинскую службу по контракту
еженедельно по 40 минут 1 раз в неделю (понедельник)
воспитательная работа с личным составом, заступающим в караул
ежедневно в период подготовки караула не менее 20-25 минут в день заступления
проведение Дня открытых дверей в масштабе батальонов (дивизионов), рот (батарей)
1 раз в квартал
просмотр новостей на телеканале "Хабар"
ежедневно согласно распорядку дня
просмотр военно-патриотических, тематических телепередач на государственных телеканалах
еженедельно по плану предвыходного и выходного дней
3
Общие собрания военнослужащих:
в управлениях главнокомандующих видами, командующих родами войск видов, войсками региональных командований, воинских частях (учреждениях)
не реже 1 раза в полугодие
в ротах (батареях)
ежемесячно
в батальонах (дивизионах)
1 раз в 2 месяца
4
Подготовка и выпуск средств печати (информационных бюллетеней, стенной печати):
информационно-аналитический бюллетень "Хабаршы – Вестник" в родах войск видов, региональных командованиях
ежемесячно
информационный вестник в ротах и им равных (стенная газета, фотогазета, региональный вестник, информации о событиях в мире, в стране, в Вооруженных Силах, жизнь подразделения)
не менее 1 раза в месяц
обновление информации на стендах "Воину о законе", "Именем Республики Казахстан"
ежеквартально
боевые листки во взводах и им равных
еженедельно
листки-молнии в ротах, взводах и им равных
по мере необходимости
выпуск радиогазет в воинских частях и учреждениях
в дни проведения парко-хозяйственных дней, в ходе проведения полевых занятий (выходов, учений)
5
Смотры-конкурсы (состязания):
комнат информационно-воспитательной работы в видах, родах войск видов, войсках региональных командований
ежегодно (декабрь) ко Дню Независимости Республики Казахстан
культурно-досуговых центров (клубов) в видах, родах войск видов, войсках региональных командований
комнат психологической разгрузки в видах, родах войск видов, войсках региональных командований
художественной самодеятельности в воинских частях (учреждениях)
ежеквартально
определение лучшего заместителя командира воинской части по воспитательной и идеологической работе
ежегодно декабрь
6
Чествование отличников боевой учебы и воинской службы, передовиков боевого состязания:
в видах, родах войск видов, войсках региональных командований
ежегодно в ходе подведения итогов за учебный год
в воинских частях (учреждениях)
в батальонах (дивизионах) и им равных
7
Вечера вопросов и ответов с участием руководящего состава органов военного управления:
руководством видов, родов войск видов, войск региональных командований
в ходе посещения гарнизонов
в воинских частях (учреждениях)
ежеквартально
в гарнизоне с привлечением правоохранительных органов
один раз в полугодие
8
Подведение итогов состояния воинской дисциплины и правопорядка
во взводах, расчетах, экипажах, отделениях
ежедневно
в линейных батальонах (дивизионах), ротах и им равных
еженедельно
в бригадах, базах, полках, отдельных батальонах (дивизионах)
ежемесячно
в Главных управлениях
ежеквартально
в видах ВС РК, родах войск видов и региональных командованиях
за полугодие и год
в структурных подразделениях (департаментах) МО РК и ГШ ВС РК
за полугодие и год
в масштабе ВС РК
не реже одного раза в год
Приложение 4
к Правилам организации
воспитательной,
социально-правовой,
психологической
и идеологической работы
с личным составом
ооруженных Сил
Республики Казахстан
Форма
Донесение о результатах психологической работы
за ________ 20__ года в воинской части ________

күн сайын 10–15 минуттан
2
Ұйымдастыру-жоспарлау тәрбие іс-шаралары:
мерзімді қызмет әскери қызметшілері үшін кешкі уақытта тәрбие жұмысы
апта сайын 40 минуттан аптасына 2 рет (дүйсенбі, жұма)
келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілермен тәрбие жұмысы
апта сайын 40 минуттан аптасына 1 рет (дүйсенбі)
қарауылға түсетін жеке құраммен тәрбие жұмысы
күн сайын қарауылды дайындау кезеңінде қарауылға түскен күні кемінде 20 – 25 минут
батальондар (дивизиондар), роталар (батареялар) ауқымында Ашық есіктер күнін өткізу
тоқсанына 1 рет
"Хабар" телеарнасында жаңалықтар қарау
күн тәртібіне сәйкес күн сайын
мемлекеттік телеарналарда әскери-патриоттық, тақырыптық телебағдарламаларды қарау
апта сайын
демалысалдындағы және демалыс күндер жоспары бойынша
3
Әскери қызметшілердің жалпы жиналыстары:
әскер түрлері бас қолбасшыларының, әскер түрлері тектері, өңірлік қолбасшылықтар әскерлері қолбасшыларының басқармаларында, әскери бөлімдерде (мекемелерде)
жартыжылда 1 реттен
сиретпей
роталарда (батареяларда)
ай сайын
батальондарда (дивизиондарда)
2 айда 1 рет
4
Баспасөз құралдарын (ақпараттық бюллетеньдерді, қабырға баспасын) дайындау және шығару:
Әскер түрлерінің тектерінде, өңірлік қолбасшылықтарда "Хабаршы – Вестник" ақпараттық-талдау бюллетені
ай сайын
роталарда және оларға теңестірілгендерде ақпараттық хабаршы (әлемдегі, елдегі, Қарулы Күштердегі оқиғалар, бөлімшенің тіршілігі туралы қабырға газеті, фотогазет, өңірлікхабаршы, ақпарат)
айына кемінде 1 рет
"Жауынгерге заң туралы", "Қазақстан Республикасының атынан" стенділеріндегі ақпаратты жаңарту (құқықтық білім бұрышы)
тоқсан сайын
взводтарда және оларға теңестірілгендерде жауынгерлік парақтар
апта сайын
роталарда, взводтарда және оларға теңестірілгенде лездеме-парақтар
қажеттілігіне қарай
әскери бөлімдерде және мекемелерде радиогазеттер шығару
парк-шаруашылық күндері, далалық сабақ (шығу, оқу-жаттығу) өткізу барысында
5
Байқау-конкурстар (жарыстар):
әскер түрлерінде, әскер түрлерінің тектерінде, өңірлік қолбасшылықтар әскерлерінде ақпараттық-тәрбие жұмысы бөлмелерінің
жыл сайын (желтоқсан)
Қазақстан Республикасының Тәуелсіздігі күніне
әскер түрлерінде, әскер түрлерінің тектерінде, өңірлік қолбасшылықтар әскерлерінде мәдени-демалыс орталықтарының (клубтарының)
әскер түрлерінде, әскер түрлерінің тектерінде, өңірлік қолбасшылықтар әскерлерінде психологиялық жеңілдеу бөлмелерінің
әскери бөлімдерде (мекемелерде) көркемөнерпаздар шығармашылығының
тоқсан сайын
үздік әскери бөлім командирінің тәрбие және идеологиялық жұмыс жөніндегі орынбасарын айқындау
жыл сайын желтоқсан
6
Жауынгерлік оқу және әскери қызмет үздіктеріне, жауынгерлік сайыстар озаттарына (көшбасшыларына) құрмет көрсету:
әскер түрлерінде, әскер түрлерінің тектерінде, өңірлік қолбасшылықтар әскерлерінде
жыл сайын оқу жылына қорытынды жасау барысында
әскери бөлімдерде (мекемелерде)
батальондарда (дивизиондарда) және оларға теңестірілгендерде
7
Әскери басқару органдары басшы құрамының қатысуымен сұрақ-жауап кештері:
әскер түрлерінің, әскер түрлері тектерінің, өңірлік қолбасшылықтар әскерлерінің басшылығымен
гарнизондарда болу барысында
әскери бөлімдерде (мекемелерде)
тоқсан сайын
құқық қорғау органдарын тартумен гарнизонда
жартыжылда бір рет
8
Әскери тәртіп пен құқық тәртібінің жай-күйін қорытындылау
взводтарда, есептоптарда, экипаждарда, бөлімшелерде
күн сайын
желілік батальондарда (дивизиондарда), роталардажәне оларға теңестірілгендерде
апта сайын
бригадаларда, базаларда, полктерде, жекелеген батальондарда (дивизиондарда) және оларға теңестірілгендерде
ай сайын
ҚР ҚК бас басқармаларында, Тыл және Қару-жарақ бастығының басқармаларында, сондай-ақ гарнизондар ауқымында
тоқсан сайын
ҚР ҚК түрлерінде, әскер түрлерінің тектерінде және өңірлік қолбасшылықтарда
жартыжылда және бір жылда
ҚР ҚМ және ҚК БШ құрылымдық бөлімшелерінде (департаменттерінде)
жартыжылда және бір жылда
ҚР ҚК ауқымында
жылына бір реттен сиретпей
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштерінің жеке
құрамымен тәрбие, әлеуметтік-
құқықтық, психологиялық және
идеологиялық жұмысты
ұйымдастыру қағидаларына
4 қосымша
Нысан
_________ әскери бөлімінде 20___ жылғы _______ психологиялық жұмыс нәтижесі туралы жеткізілім

Сноска. Приложение 4 - в редакции приказа Министра обороны РК от 04.09.2023 № 848 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Сведения о результатах психологической работы
№ п/п
Выполненные мероприятия
Количество
Примечание
Психологическое изучение личного состава
1.
Количество изученных лиц методом индивидуальной беседы
2.
Количество изученных лиц методом тестирования
3.
Количество изученных лиц в рамках профессионального и психологического отбора на воинскую службу по контракту, из них:
рекомендовано
не рекомендовано
4.
Количество военнослужащих изученных для допуска к несению службы в составе боевого дежурства, караульной и внутренней службы со стрелковым оружием, из них
допущено
не допущено
5.
Количество подразделений изученных методом социометрии
Психологическая помощь личному составу
6.
Количество проведҰнных индивидуальных консультаций
7.
Количество проведенных профилактических бесед
8.
Количество проведҰнных тренингов
Психологическая работа по профилактике суицидальных происшествий
9.
Количество выявленных лиц с высоким уровнем суицидального риска
10.
Количество проведенных мероприятий по укреплению психического здоровья и профилактике суицидального поведения военнослужащих
11.
Количество направленных лиц на консультацию врачу-психиатру
12.
Количество военнослужащих направленных на психиатрическое обследование в Главный военно-клинический госпиталь Министерства обороны Республики Казахстан
13.
Количество уволенных военнослужащих из рядов ВС РК по показателям психического здоровья
14.
Количеств военнослужащих включенных в группу динамического наблюдения, из них:
включено в отчетный период:
исключено в отчетный период
Психологическое просвещение
15.
Количество проведенных занятий в системе командирской (профессиональной) подготовки
16.
Количество проведенных лекций
17.
Количество разработанных брошюр, бюллетеней, плакатов и других информационных материалов

Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 04.09.2023 № 848 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Психологиялық жұмыс нәтижесі туралы мәліметтер
Р/с №
Орындалған іс-шара
Саны
Ескертпе
Жеке құрамды психологиялық зерделеу
1.
Жеке әңгімелесу әдісімен зерделенген адам саны
2.
Тестілеу әдісімен зерделенген адам саны
3.
Келісімшарт бойынша әскери қызметке кәсіби және психологиялық іріктеу шеңберінде зерделенген адам саны, оның ішінде:
ұсынылады
ұсынылмайды
4.
Атыс қаруымен жауынгерлік кезекшілік, қарауылдық және ішкі қызмет құрамында қызмет атқаруға рұқсат ету үшін зерделенген әскери қызметшілер саны, оның ішінде
рұқсат етілді
рұқсат етілген жоқ
5.
Социометрия әдісімен зерделенген бөлімше саны
Жеке құрамға психологиялық көмек
6.
Өткізілген жеке консультация саны
7.
Жүргізілген профилактикалық әңгімелесу саны
8.
Өткізілген тренинг саны
Суицидтік оқиға профилактикасы бойынша психологиялық жұмыс
9.
Суицид жасау қаупі деңгейі жоғары болып айқындалған адам саны
10.
Әскери қызметшілердің психикалық денсаулығын нығайту және суицидтік әрекет профилактикасы бойынша жүргізілген іс-шара саны
11.
Психиатр-дәрігерге консультацияға жіберілген адам саны
12.
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Бас әскери-клиникалық госпиталіне психиатриялық тексеруге жіберілген әскери қызметші саны
13.
Психикалық денсаулық көрсеткіші бойынша ҚР ҚК қатарынан шығарылған әскери қызметші саны
14.
Динамикалық қадағалау тобына алынған әскери қызметші саны, оның ішінде:
есептік кезеңде қосылды:
есептік кезеңде шығарылды
Психологиялық тұрғыдан ағарту
15.
Командирлік (кәсіби) даярлық жүйесінде өткізілген сабақ саны
16.
Өткізілген дәріс саны
17.
Әзірленген брошюра, бюллетень, плакат және басқа да ақпараттық материал саны

2. Сведения о военнослужащих, включенных в группу динамического наблюдения
№№ п/п
Воинское звание, фамилия, инициалы
Дата и причина включения в группу динамического наблюдения
Профилактические мероприятия
Примечание
1
2
Примечание:
В дополнение к указной форме в текстовом виде могут быть описаны дополнительные мероприятия психологической работы, проведенные в отчетном периоде с приложением фото, видео и других отчетных материалов.
Приложение 5 к Правилам
организации воспитательной,
социально-правовой,
психологической
и идеологической работы
с личным составом
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Журнал динамического наблюдения
Сноска. Приложение 5 исключено приказом Министра обороны РК от 04.09.2023 № 848 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 6 к Правилам
организации воспитательной,
социально-правовой,
психологической
и идеологической работы
с личным составом
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Журнал диагностических и профилактических бесед психолога
Сноска. Приложение 6 исключено приказом Министра обороны РК от 04.09.2023 № 848 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 7
к Правилам организации
воспитательной,
социально-правовой,
психологической
и идеологической работы
с личным составом
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Форма
Утверждаю
Командир войсковой части 00000
Воинское звание,
подпись, инициалы, фамилия
"__" _______ 20__ года
АКТ №__
психологического изучения личного состава для допуска к несению боевого дежурства,
боевой, караульной и внутренней службы со стрелковым оружием
Сноска. Приложение 7 - в редакции приказа Министра обороны РК от 04.09.2023 № 848 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Воинское звание
Фамилия и инициалы
Результаты психологического изучения
Выводы
Примечание
Подразделение № 1
1
2
Подразделение № 2
3
4
Должность, воинское звание, фамилия и инициалы, подпись заместителя командира
(начальника) воинской части (учреждения) по воспитательной и идеологической работе
"__" _______ 20__ года
Примечание:
1. В графе "Результаты психологического изучения" указываются результаты психологического изучения с указанием выраженности отдельных характеристик личности.
2. В графе "Выводы" описывается рекомендация специалиста психологической работы (допущен, не допущен).
3. В графе "Примечание" описываются дополнительные обстоятельства, препятствующие к несению боевого дежурства, боевой, караульной и внутренней службы со стрелковым оружием, а также результаты бесед и наблюдения.
Сноска. Приложение 7 - в редакции приказа Министра обороны РК от 04.09.2023 № 848 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 8
к Правилам организации
воспитательной,
социально-правовой,
психологической
и идеологической работы
с личным составом
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Форма
Журнал учета индивидуальных и групповых форм работы специалиста психологической работы

2. Динамикалық қадағалау тобына алынған әскери қызметшілер туралы мәліметтер
Р/с №
Әскери атағы, тегі, инициалы
Динамикалық қадағалау тобына алынған күні мен себебі
Профилактикалық іс-шаралар
Ескертпе
1
2
Ескертпе:
Көрсетілген нысанға толықтыру ретінде мәтіндік түрде фото, бейне және басқа да есептік материалды қоса берумен, есепті кезеңде жүргізілген қосымша психологиялық жұмыс іс-шаралары сипатталуы мүмкін.
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштерінің жеке
құрамымен тәрбие, әлеуметтік-
құқықтық, психологиялық және
идеологиялық жұмысты
ұйымдастыру қағидаларына
5 қосымша
Ескерту. 5-қосымша алып тасталды - ҚР Қорғаныс министрінің 04.09.2023 № 848 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштерінің жеке
құрамымен тәрбие, әлеуметтік-
құқықтық, психологиялық және
идеологиялық жұмысты
ұйымдастыру қағидаларына
6 қосымша
Ескерту. 6-қосымша алып тасталды - ҚР Қорғаныс министрінің 04.09.2023 № 848 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштерінің жеке
құрамымен тәрбие, әлеуметтік-
құқықтық, психологиялық және
идеологиялық жұмысты
ұйымдастыру қағидаларына
7 қосымша
Нысан
Бекітемін
00000 әскери бөлімінің
командирі
Әскери атағы, қолы, инициалы,
тегі
20__ жылғы "__" _______
Атыс қаруымен жауынгерлік кезекшілік, жауынгерлік, қарауылдық және ішкі қызмет атқаруға рұқсат беру үшін жеке құрамды психологиялық зерделеудің № ___ АКТІСІ
Ескерту. 7-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 04.09.2023 № 848 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Р/с №
Әскери атағы
Тегі және инициалы
Психологиялық зерделеу нәтижесі
Тұжырым
Ескертпе
№ 1 бөлімше
1
2
№ 2бөлімше
3
4
Әскери бөлім (мекеме) командирінің (бастығының) тәрбие және идеологиялық жұмыс жөніндегі орынбасарының лауазымы, әскери атағы, тегі және инициалы, қолы
20__ жылғы "__" _______
Ескертпе:
1. "Психологиялық зерделеу нәтижесі" бағанында жеке тұлғаның кейбір мінезінің айқын көрінуін көрсетумен психологиялық зерделеу нәтижесі көрсетіледі.
2. "Тұжырым" бағанында психологиялық жұмыс маманының ұсынымы сипатталады (рұқсат етілді, рұқсат етілген жоқ).
3. "Ескертпе" бағанында атыс қаруымен жауынгерлік кезекшілік, жауынгерлік, қарауылдық және ішкі қызмет атқаруға кедергі келтіретін қосымша мән-жай, сондай-ақ әңгімелесу мен қадағалау нәтижесі сипатталады.
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштерінің жеке
құрамымен тәрбие, әлеуметтік-
құқықтық, психологиялық және
идеологиялық жұмысты
ұйымдастыру қағидаларына
8 қосымша
Нысан
Психологиялық жұмыс маманының жеке және топтық жұмыс нысанын есепке алу журналы

Сноска. Приложение 8 - в редакции приказа Министра обороны РК от 04.09.2023 № 848 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Раздел 1. Индивидуальные формы работ
№ п/п
Воинское звание, фамилия, инициалы, должность
Форма индивидуальной работы
Результаты
Рекомендации
Примечание
Дата проведения
Раздел 2. Групповые формы работ
№ п/п
Дата проведения
Подразделение
Количество человек
Вид работы
Цель
Примечание
Примечание:
1) специалистом психологической работы в форме индивидуальной работы проводятся не менее трех мероприятий в течение рабочего дня;
2) тренинги проводятся не менее 2 раз в течении недели.
Приложение 9 к Правилам
организации воспитательной,
социально-правовой,
психологической
и идеологической работы
с личным составом
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Форма
Карта психологического отбора (изучения)
Ф.И.О. ________________________________________________________
Дата рождения: ________________________________________________
Место рождения: _______________________________________________
Образование: __________________________________________________
Призываемая должность: ________________________________________
Семейное положение: ___________________________________________
Национальность ________________________________________________
Описание результатов психологического изучения
1. Интеллектуальные способности и психические познавательные процессы
2. Личностные особенности
Вывод: _________________________________________________________
Должность, воинское звание, фамилия и инициалы, подпись специалиста
психологической работы
"__" _______ 20__ года
Примечание:
к карте психологического отбора прикладываются дополнительные материалы
психологического изучения (графики, схемы, таблицы, бланки)
Приложение к приказу
Министра обороны
Республики Казахстан
от 13 октября 2022 года № 911
Перечень утративших силу некоторых приказов Министра обороны Республики Казахстан
1) от 21 мая 2019 года № 355 "Об утверждении Правил организации воспитательной, социально-правовой, психологической и идеологической работы с личным составом Вооруженных Сил Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18715);
2) от 15 апреля 2021 года № 222 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 21 мая 2019 года № 355 "Об утверждении Правил организации воспитательной, социально-правовой, психологической и идеологической работы с личным составом Вооруженных Сил Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22563);

Ескерту. 8-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 04.09.2023 № 848 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-бөлім. Жеке жұмыс нысаны
Р/с №
Әскери атағы, тегі, инициалы, лауазымы
Жеке жұмыс нысаны
Нәтижесі
Ұсыным
Ескертпе
Өткізілетін күні
2-бөлім. Топтық жұмыс нысаны
Р/с №
Өткізілетін күні
Бөлімше
Адам саны
Жұмыс түрі
Мақсаты
Ескертпе
Ескертпе:
1) психологиялық жұмыс маманы жеке жұмыс нысанында жұмыс күні ішінде кемінде үш іс-шара өткізеді;
2) тренинг аптасына кемінде 2 рет өткізіледі.
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштерінің жеке
құрамымен тәрбие, әлеуметтік-
құқықтық,психологиялық және
идеологиялық жұмысты
ұйымдастыру қағидаларына
9 қосымша
Нысан
Психологиялық іріктеу (зерделеу)картасы
Т.А.Ә.__________________________________________________________
Туған күні: _____________________________________________________
Туған жері: _____________________________________________________
Білімі: _________________________________________________________
Шақырылатын лауазымы: ________________________________________
Отбасы жағдайы: ________________________________________________
Ұлты: __________________________________________________________
Психологиялық зерделеу нәтижесін сипаттау
I. Интеллектуалдық қабілеттері және психикалық тану процесі
II. Жеке ерекшеліктері
Қорытынды: ____________________________________________________
психологиялық жұмыс маманының лауазымы, әскери атағы, тегі және инициалдары, қолы
20__ жылғы "__" _______
Ескертпе:
Қажет болған кезде психологиялық іріктеу картасына қосымша психологиялық зерделеу материалдары (графиктер, схемалар, кестелер, бланкілер) қоса беріледі.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2022 жылғы 13 қазандағы
№ 911 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің күшін жойған бұйрықтарының тізімі
1) "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің жеке құрамымен тәрбие, әлеуметтік-құқықтық, психологиялық және идеологиялық жұмысты ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" 2019 жылғы 21 мамырдағы № 355 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18715 болып тіркелген);
2) "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің жеке құрамымен тәрбие, әлеуметтік-құқықтық, психологиялық және идеологиялық жұмысты ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2019 жылғы 21 мамырдағы № 355 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2021 жылғы 15 сәуірдегі № 222 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22563 болып тіркелген);

3) от 26 мая 2022 года № 355 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 21 мая 2019 года № 355 "Об утверждении Правил организации воспитательной, социально-правовой, психологической и идеологической работы с личным составом Вооруженных Сил Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 28246).

3) "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің жеке құрамымен тәрбие, әлеуметтік-құқықтық, психологиялық және идеологиялық жұмысты ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2019 жылғы 21 мамырдағы № 355 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2022 жылғы 26 мамырдағы № 355 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28246 болып тіркелген).