Об утверждении Перечня закрытых и обособленных военных городков, пограничных отделений и иных закрытых объектов, содержание служебных жилищ и централизованное отопление в которых обеспечиваются за счет государства
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 14 сентября 2022 года № 786. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 сентября 2022 года № 29582. Утратил силу приказом Министра обороны Республики Казахстан от 10 октября 2025 года № 1412.
Сноска. Утратил силу приказом Министра обороны РК от 10.10.2025 № 1412 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 8 статьи 101-2 Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый Перечень закрытых и обособленных военных городков, пограничных отделений и иных закрытых объектов, содержание служебных жилищ и централизованное отопление в которых обеспечиваются за счет государства.
2. Главному управлению военной инфраструктуры Вооруженных Сил Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан после его первого официального опубликования;
3) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта в течение десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Министра обороны Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ довести до должностных лиц в части, их касающейся.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан
Р. Жаксылыков
"СОГЛАСОВАНО"
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан
_________________________
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
_________________________
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
_________________________
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
_________________________
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
_________________________
Утвержден приказом
Министра обороны
Республики Казахстан
от 14 сентября 2022 года № 786
Перечень закрытых и обособленных военных городков, пограничных отделений и иных закрытых объектов, содержание служебных жилищ и централизованное отопление в которых обеспечиваются за счет государства
Сноска. Перечень с изменениями, внесенными приказами Министра обороны РК от 27.12.2022 № 1263 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 29.01.2024 № 66 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
р/н
Гарнизон (области, городов республиканского значения, столицы)
Местонахождение военного городка
Категория (закрытые, обособленные)
Дислоцируемая воинская часть (подразделение)
1
2
3
4
5

Қызметтік тұрғынжайларды күтіп-ұстау және орталықтандырылған жылыту мемлекет есебінен қамтамасыз етілетін жабық және оқшауланған әскери қалашықтардың, шекара бөлімшелерінің және өзге де жабық объектілердің тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2022 жылғы 14 қыркүйектегі № 786 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 15 қыркүйекте № 29582 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2025 жылғы 10 қазандағы № 1412 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қорғаныс министрінің 10.10.2025 № 1412 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 101-2-бабының 8-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қызметтік тұрғынжайларды күтіп-ұстау және орталықтандырылған жылыту мемлекет есебінен қамтамасыз етілетін жабық және оқшауланған әскери қалашықтардың, шекара бөлімшелерінің және өзге де жабық объектілердің тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Әскери инфрақұрылым бас басқармасы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланғанынан кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жолдауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық лауазымды адамдарға, оларға қатысты бөлігінде жеткізілсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрі
Р. Жаксылыков
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
_________________________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігі
_________________________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрлігі
_________________________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
_________________________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
_________________________
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрі
2022 жылғы 14 қыркүйектегі
№ 786 бұйрығымен
бекітілген
Қызметтік тұрғынжайларды күтіп-ұстау және орталықтандырылған жылыту мемлекет есебінен қамтамасыз етілетін жабық және оқшауланған әскери қалашықтардың, шекара бөлімшелерінің және өзге де жабық объектілердің тізбесі
Ескерту. Тізімге өзгеріс енгізілді - ҚР Қорғаныс министрінің 27.12.2022 № 1263 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Р/с
Гарнизон (облыс, республикалық маңызы бар қала, астана)
Әскери қалашықтың орналасқан жері
Санаты (жабық, оқшауланған)
Орналасқан әскери бөлiм (бөлімше)
1
2
3
4
5

Раздел 1. Министерство обороны Республики Казахстан
Подраздел 1. город Астана
1.
Акмолинский
город Астана, жилой массив Железнодорожный
Закрытый
68665
2.
Акмолинский
город Астана
Закрытый
Национальный университет обороны Республики Казахстан
Подраздел 2. Акмолинская область
3.
Акмолинский
Аршалынский район,
село Арнасай
Закрытый
68665, 44813
4.
Акмолинский
город Акколь
Закрытый
55209
5.
Щучинский
город Щучинск
Закрытый
Кадетский корпус "А"
Подраздел 3. Алматинская область
6.
Алматинский
Карасайский район,
село Шамалган
Обособленный

1-бөлім. Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі
1-кіші бөлім. Астана қаласы
1.
Ақмола
Астана қаласы, Железнодорожный тұрғын алабы
Жабық
68665
2.
Ақмола
Астана қаласы
Жабық
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорғаныс университеті
2-кіші бөлім. Ақмола облысы
3.
Ақмола
Аршалы ауданы,
Арнасай ауылы
Жабық
68665, 44813
4.
Ақмола
Ақкөл қаласы
Жабық
55209
5.
Щучинск
Щучинск қаласы
Жабық
"А" Кадет корпусы
3-кіші бөлім. Алматы облысы
6.
Алматы
Қарасай ауданы,
Шамалған ауылы
Оқшауланған

32039
Подраздел 11. Город Шымкент
35.
Шымкентский
город Шымкент
Закрытый
35748
Подраздел 12. Подразделения Сил воздушной обороны, узла связи и воинские склады Вооруженных Сил Республики Казахстан
36.
Военные городки подразделений Сил воздушной обороны, имеющие свой жилой фонд и расположенные вне населенных пунктов
Обособленный
37.
Военные городки узла связи и воинских складов, имеющие свой жилой фонд и расположенные вне населенных пунктов
Обособленный

32039
11-кіші бөлім. Шымкент қаласы
35.
Шымкент
Шымкент қаласы
Жабық
35748
12-кіші бөлім. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Әуе қорғанысы күштерінің бөлімшелері, байланыс тораптары мен әскери қоймалары
36.
Әуе қорғанысы күштерi бөлiмшелерiнiң өз тұрғын үй қоры бар және елдi мекендерден тыс орналасқан әскери қалашықтары
Оқшауланған
37.
Байланыс торабының және әскери қоймалардың өз тұрғын үй қоры бар және елдi мекендерден тыс орналасқан әскери қалашықтары
Оқшауланған

Раздел 2. Комитет национальной безопасности Республики Казахстан
38.
Алматинская область
Илийский район,
село Караой
Обособленный
Пограничная академия
Подраздел 1. Пограничная служба
39.
город Астана
район Сарыарка
Закрытый
Пограничная служба
Подраздел 1-1. Подведомственные организации Пограничной службы
39-1.
город Алматы
Жетысуский район,
микрорайон Кокмайса
Закрытый
Управление ремонта техники и вооружения
39-2.
город Алматы
Турксибский район
Закрытый
Управление снабжения
"Алматы"
39-3.
Алматинская область
Илийский район,
село Караой
Закрытый
Управление служебной кинологии
39-4.
область
Абай
Жарминский район,
село Жангизтобе
Обособленный
Управление снабжения "Жаңғызтөбе"
Подраздел 2. Территориальные подразделения Пограничной службы
Департамента Пограничной службы по Жетісу области
40.
область Жетісу
Панфиловский район,
город Жаркент
Закрытый
структурное подразделение
41.
область Жетісу
Панфиловский район,
село Пиджим
Обособленный
структурное подразделение
42.
область Жетісу
Алакольский район,
город Ушарал
Закрытый
структурное подразделение
Подраздел 2-1. Департамент Пограничной службы по Алматинской области
42-1.
Алматинская область
Уйгурский район,
село Чунджа
Закрытый
структурное подразделение
Подраздел 3. Департамент Пограничной службы по Атырауской области
43.
Атырауская область
город Атырау
Закрытый
Департамент
Подраздел 4. Департамент Пограничной службы по Восточно-Казахстанской области
44.
Восточно-Казахстанская область
Курчумский район,
село Курчум
Закрытый
структурное подразделение
45.
Восточно-Казахстанская
область
Зайсанский район,
город Зайсан
Закрытый
структурное подразделение
Подраздел 5. Департамент Пограничной службы по области Абай
46.
область Абай
Урджарский район,
село Маканчи
Закрытый
структурное подразделение
Подраздел 6. Департамент Пограничной службы по Западно-Казахстанской области
47.
Западно-Казахстанская область
город Уральск
Закрытый
Департамент
Подраздел 7. Департамент Пограничной службы по Костанайской области
48.
Акмолинская область
Шортандинский район,
село Степное
Закрытый
структурное подразделение
Подраздел 7-1. Департамент Пограничной службы по Кызылординской области
48-1.
Кызылординская область
город Кызылорда
Закрытый
Департамент
Подраздел 8. Департамент Пограничной службы по Жамбылской области
49.
Жамбылская область
Кордайский район,
село Кордай
Закрытый
структурное подразделение
50.
Жамбылская область
Меркенский район,
село Сарымолдаев
Закрытый
структурное подразделение
Подраздел 9. Департамент Пограничной службы по Мангистауской области
51.
Мангистауская область
Бейнеуский район,
село Бейнеу
Закрытый
структурное подразделение
52.
Мангистауская область
Тупкараганский район,
село Баутино
Закрытый
структурное подразделение
53.
Мангистауская область
город Актау, Промышленная зона
Закрытый
структурное подразделение
Подраздел 10. Департамент Пограничной службы по Туркестанской области
54.
Туркестанская область
Сарыагашский район,
город Сарыагаш
Закрытый
структурное подразделение
55.
Туркестанская область
Толебийский район,
город Ленгер
Закрытый
структурное подразделение

2-бөлім. Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті
38.
Алматы облысы
Іле ауданы,
Қараой ауылы
Оқшауланған
Шекара академиясы
1-кіші бөлім. Шекара қызметі
39.
Астана қаласы
Сарыарқа ауданы
Жабық
Шекара қызметі
1-1-кіші бөлім. Шекара қызметіне ведомстволық бағынысты ұйымдар
39-1.
Алматы қаласы
Жетісу ауданы,
Көкмайса шағын ауданы
Жабық
Техника мен қару-жарақты жөндеу басқармасы
39-2.
Алматы қаласы
Түрксіб ауданы
Жабық
"Алматы" жабдықтау басқармасы
39-3.
Алматы облысы
Іле ауданы,
Қараой ауылы
Жабық
Қызметтік кинология басқармасы
39-4.
Абай облысы
Жарма ауданы,
Жаңғызтөбе ауылы
Оқшауланған
"Жаңғызтөбе" жабдықтау басқармасы
2-кіші бөлім. Шекара қызметінің аумақтық бөлімшелері
Шекара қызметінің Жетісу облысы бойынша департаменті
40.
Жетісу облысы
Панфилов ауданы,
Жаркент қаласы
Жабық
құрылымдық бөлімше
41.
Жетісу облысы
Панфилов ауданы,
Пенжім ауылы
Оқшауланған
құрылымдық бөлімше
42.
Жетісу облысы
Алакөл ауданы,
Үшарал қаласы
Жабық
құрылымдық бөлімше
2-1-кіші бөлім. Шекара қызметінің Алматы облысы бойынша департаменті
42-1.
Алматы облысы
Ұйғыр ауданы,
Шонжы ауылы
Жабық
құрылымдық бөлімше
3-кіші бөлім. Шекара қызметінің Атырау облысы бойынша департаменті
43.
Атырау облысы
Атырау қаласы
Жабық
Департамент
4-кіші бөлім. Шекара қызметінің Шығыс Қазақстан облысы бойынша департаменті
44.
Шығыс Қазақстан облысы
Күршім ауданы,
Күршім ауылы
Жабық
құрылымдық бөлімше
45.
Шығыс Қазақстан облысы
Зайсан ауданы,
Зайсан қаласы
Жабық
құрылымдық бөлімше
5-кіші бөлім. Шекара қызметінің Абай облысы бойынша департаменті
46.
Абай облысы
Үржар ауданы,
Мақаншы ауылы
Жабық
құрылымдық бөлімше
6-кіші бөлім. Шекара қызметінің Батыс Қазақстан облысы бойынша департаменті
47.
Батыс Қазақстан облысы
Орал қаласы
Жабық
Департамент
7-кіші бөлім. Шекара қызметінің Қостанай облысы бойынша департаменті
48.
Ақмола облысы
Шортанды ауданы,
Степное ауылы
Жабық
құрылымдық бөлімше
7-1-кіші бөлім. Шекара қызметінің Қызылорда облысы бойынша департаменті
48-1.
Қызылорда облысы
Қызылорда қаласы
Жабық
Департамент
8-кіші бөлім. Шекара қызметінің Жамбыл облысы бойынша департаменті
49.
Жамбыл облысы
Қордай ауданы,
Қордай ауылы
Жабық
құрылымдық бөлімше
50.
Жамбыл облысы
Меркі ауданы,
Сарымолдаев ауылы
Жабық
құрылымдық бөлімше
9-кіші бөлім. Шекара қызметінің Маңғыстау облысы бойынша департаменті
51.
Маңғыстау облысы
Бейнеу ауданы,
Бейнеу ауылы
Жабық
құрылымдық бөлімше
52.
Маңғыстау облысы
Түпқараған ауданы,
Баутино ауылы
Жабық
құрылымдық бөлімше
53.
Маңғыстау облысы
Ақтау қаласы,
Өнеркәсіптік аймақ
Жабық
құрылымдық бөлімше
10-кіші бөлім. Шекара қызметінің Түркістан облысы бойынша департаменті
54.
Түркістан облысы
Сарыағаш ауданы, Сарыағаш қаласы
Жабық
құрылымдық бөлімше
55.
Түркістан облысы
Төлеби ауданы,
Леңгір қаласы
Жабық
құрылымдық бөлімше

55-1.
город Шымкент
Енбекшинский район
Закрытый
структурное подразделение
55-2.
город Шымкент
Абайский район
Закрытый
Департамент
55-3.
Туркестанская область
Мактааральский район, поселок Мырзакент
Закрытый
структурное
подразделение
Подраздел 11. Пограничные отделы (отделения) Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан
56.
Пограничные отделы (отделения) Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан
Обособленный
Подраздел 12. Авиационная служба
57.
Алматинская область
Илийский район,
поселок городского типа Боралдай
Закрытый
структурное подразделение
58.
область Жетісу
Алакольский район,
город Ушарал
Закрытый
структурное подразделение
Примечание.
Под военным городком понимается комплекс зданий и сооружений, расположенных на одном земельном участке и имеющих определенное целевое назначение для размещения сотрудников, военнослужащих и работников органов национальной безопасности Республики Казахстан.

55-1.
Шымкент қаласы
Еңбекші ауданы
Жабық
құрылымдық бөлімше
55-2.
Шымкент қаласы
Абай ауданы
Жабық
Департамент
55-3.
Түркістан облысы
Мақтаарал ауданы, Мырзакент кенті
Жабық
құрылымдық бөлімше
11-кіші бөлім. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің шекара бөлімдері (бөлімшелері)
56.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің шекара бөлімдері (бөлімшелері)
Оқшауланған
12-кіші бөлім. Авиация қызметі
57.
Алматы облысы
Іле ауданы,
Боралдай қала үлгісіндегі кенті
Жабық
құрылымдық бөлімше
58.
Жетісу облысы
Алакөл ауданы,
Үшарал қаласы
Жабық
құрылымдық бөлімше
Ескертпе.
Әскери қалашық деп бір жер учаскесінде орналасқан және Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының қызметкерлерін, әскери қызметшілері мен жұмыскерлерін орналастыру үшін белгілі бір нысаналы мақсаты бар ғимараттар мен құрылыстар кешені түсініледі.