О внесении изменений в некоторые приказы Министра внутренних дел Республики Казахстан
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 8 августа 2022 года № 655. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 августа 2022 года № 29063.
ПРИКАЗЫВАЮ:
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п.4
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов Министра внутренних дел Республики Казахстан, в которые вносятся изменения.
2. Комитету административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический Департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
М. Ахметжанов
"СОГЛАСОВАН"
Генеральная прокуратура
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство экологии,
геологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
Утвержден приказом
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 8 августа 2022 года № 655
Перечень некоторых приказов Министра внутренних дел Республики Казахстан, в которые вносятся изменения
1. Утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 05.03.2026 № 163 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В приказе исполняющего обязанности Министра внутренних дел Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 622 "Об утверждении Правил осуществления контроля за поведением лиц, освобожденных условно-досрочно от отбывания наказания" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9839):
в Правилах осуществления контроля за поведением лиц, освобожденных условно-досрочно от отбывания наказания, утвержденных указанным приказом:
пункт 8 исключить;
пункт 11 исключить;
пункт 28 изложить в следующей редакции:
"28. Регистрация явки условно-досрочно освобожденного лица в орган внутренних дел осуществляется в подразделении местной полицейской службы ГОРОВД либо в участковых пунктах полиции, о чем делается отметка в специальном листе контроля по форме, согласно приложению 7 к настоящим Правилам.";
пункт 34 изложить в следующей редакции:

Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2022 жылғы 8 тамыздағы № 655 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 9 тамызда № 29063 болып тіркелді.
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының қоса беріліп отырған тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Әкімшілік полиция комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шараларды орындау туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
М. Ахметжанов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және табиғи
ресурстар министрлігі
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
2022 жылғы 8 тамыздағы
№ 655 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. Күші жойылды - ҚР Ішкі істер министрінің 05.03.2026 № 163 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
2. "Жазасын өтеуден шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамдардың мінез-құлқын бақылауды жүзеге асыру қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 19 қыркүйектігі № 622 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9839 болып тіркелген):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жазасын өтеуден шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамдардың мінез-құлқын бақылауды жүзеге асыру қағидаларында:
8-тармақ алып тасталсын;
11-тармақ алып тасталсын;
28-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"28. Шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамның ішкі істер органына келуін тіркеу ҚАІІО жергілікті полиция қызметі бөліністерінде не учаскелік полиция пункттерінде жүзеге асырылады, бұл туралы арнайы бақылау парағына осы Қағидаға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша белгі қойылады.";
34-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"34. По приезду условно-досрочно освобожденного лица на территорию обслуживания другого органа внутренних дел, сотрудник подразделения местной полицейской службы или УИП вносит отметки в маршрутный лист, заверяет их печатью (штампом) органа внутренних дел.";
приложение 1 к Правилам осуществления контроля за поведением лиц, освобожденных условно-досрочно от отбывания наказания изложить в новой редакции согласно приложению 5 к настоящему приказу;
приложение 7 к Правилам осуществления контроля за поведением лиц, освобожденных условно-досрочно от отбывания наказания изложить в новой редакции согласно приложению 6 к настоящему приказу;
приложения 2, 3 и 8 к Правилам осуществления контроля за поведением лиц, освобожденных условно-досрочно от отбывания наказания исключить.
3. В приказе Министра внутренних дел Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 1096 "Об утверждении Правил организации работы органов внутренних дел по участию в природоохранных мероприятиях" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13046):
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 50) пункта 15 Положения о Министерстве внутренних дел Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 июня 2005 года № 607, ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах организации работы органов внутренних дел по участию в природоохранных мероприятиях, утвержденных указанным приказом:
пункт 14 исключить.
Приложение 1 к Перечню
некоторых приказов
Министра внутренних дел
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
Сноска. Утратило силу приказом Министра внутренних дел РК от 05.03.2026 № 163 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 2 к Перечню
некоторых приказов
Министра внутренних дел
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
Сноска. Утратило силу приказом Министра внутренних дел РК от 05.03.2026 № 163 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 3 к Перечню
некоторых приказов
Министра внутренних дел
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
Сноска. Утратило силу приказом Министра внутренних дел РК от 05.03.2026 № 163 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 4 к Перечню
некоторых приказов
Министра внутренних дел
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
Сноска. Утратило силу приказом Министра внутренних дел РК от 05.03.2026 № 163 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 5 к Перечню
некоторых приказов
Министра внутренних дел
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
Приложение 1
к Правилам осуществления
контроля за поведением лиц,
освобожденных условно-
досрочно от отбывания наказания
Контрольное дело № _________
__________________________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) условно-досрочно освобожденного
_________________________________________________________________________
адрес проживания
Контроль осуществляет участковый инспектор полиции_______________________
________________________________________________________________________
наименование ГОР(У)ОП
________________________________________________________________________
звание, фамилия и инициалы участкового инспектора полиции
Дата заведения:
"____" ______________ 20___год
Дата окончания срока неотбытой части наказания:
"____" ______________ 20___ год
Дата перевода в категорию учета лиц, подпадающих под действие Закона об
административном надзоре:
"____" _______________20___год
Дата окончания ведения КД:
"____" _______________20___год
Дело хранить в архиве до "____" ______________ 20___год
(печатается на внутренней стороне обложки учетно-наблюдательного
дела)
Перечень документов, находящихся в контрольном деле

"34. Шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адам басқа ішкі істер органы қызмет көрсететін аумаққа келісімен, жергілікті полиция қызметі бөлінісінің қызметкері немесе УПИ оның бағыттық парағына тиісті белгілер қойып, оларды ішкі істер органының мөрімен (мөртаңбасымен) куәландырады.";
Жазасын өтеуден шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамдардың мінез құлқын бақылауды жүзеге асыру қағидасына 1-қосымша осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Жазасын өтеуден шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамдардың мінез құлқын бақылауды жүзеге асыру қағидасына 7-қосымша осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Жазасын өтеуден шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамдардың мінез құлқын бақылауды жүзеге асыру қағидасына 2, 3 және 8-қосымшалары алып тасталсын.
3. "Табиғатты қорғау іс-шараларына қатысу бойынша ішкі істер органдарының жұмысын ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 1096 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13046 болып тіркелген):
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 22 маусымдағы № 607 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі ережесінің 15-тармағының 50) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Табиғатты қорғау іс-шараларына қатысу бойынша ішкі істер органдарының жұмысын ұйымдастыру қағидаларында:
14-тармақ алып тасталсын.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
Өзгерістер енгізілетін
кейбір бұйрықтарының
тізбесіне 1-қосымша
Ескерту. 1-қосымшаның күші жойылды - ҚР Ішкі істер министрінің 05.03.2026 № 163 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
өзгерістер енгізілетін
кейбір бұйрықтарының
тізбесіне 2-қосымша
Ескерту. 2-қосымшаның күші жойылды - ҚР Ішкі істер министрінің 05.03.2026 № 163 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
өзгерістер енгізілетін
кейбір бұйрықтарының
тізбесіне 3-қосымша
Ескерту. 3-қосымшаның күші жойылды - ҚР Ішкі істер министрінің 05.03.2026 № 163 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
өзгерістер енгізілетін
кейбір бұйрықтарының
тізбесіне 4-қосымша
Ескерту. 4-қосымшаның күші жойылды - ҚР Ішкі істер министрінің 05.03.2026 № 163 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
өзгерістер енгізілетін
кейбір бұйрықтарының
тізбесіне 5-қосымша
Жазасын өтеуден шартты түрде
мерзімінен бұрын босатылған
адамдардың мінез-құлқын
бақылауды жүзеге асыру
қағидасына 1-қосымша
Нысан
№_________бақылау ісі
____________________________________________________________________
шартты түрде мерзімінен бұрын босатылғанның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
____________________________________________________________________
тұрғылықты мекенжайы
Бақылауды _____________________________________________________
ҚАПб(Б)-ның атауы
учаскелік полиция инспекторы_________________________________________
учаскелік полиция инспекторының атағы,
______________________________________________________ жүзеге асырады
тегі және аты-жөні
Басталған күні:
20___жылғы" "____" _________________
Жазаның өтелмеген бөлігі мерзімінің аяқталу күні:
20___ жылғы "____" __________________
Әкімшілік қадағалау туралы Заңның қолданысына түсетін адамдар санатына өткізу күні
20___жылғы "____" ________________
Бақылау ісін жүргізудің аяқталған күні:
20___ жылғы "____" ________________
Іс 20____ жылғы "____" _____________ дейін мұрағатта сақталсын.
(есепке алу-қадағалау ісі мұқабасының ішкі жағына жазылады)
Бақылау ісіне тігілетін құжаттардың тізбесі

1. Опись документов, находящихся в деле.
2. Копия справки об освобождении из мест лишения свободы.
3. Копия постановления суда об условно-досрочном освобождении.
4. Автобиография.
5. Объяснение о судимостях.
6. Схема связи условно-досрочно освобожденного.
7. Требование спец. проверки подучетного по данным УКПСиСУ (обязательно
подшиваются копия спец.проверки при заведении дела, а затем только в случае изменения
информации в данных УКПСиСУ. В случае неизменности информации, дополнительные
копии не подшиваются).
8. Копия приговора (выписка из приговора) районного (городского, областного) суда
по последней судимости.
9. Копия сообщения в суд об установлении обязанностей за условно-досрочно
освобожденным.
10. Постановление суда об установлении обязанностей.
11. Копии протоколов об административных правонарушениях и нарушениях
обязанностей, возложенных судом.
12. Постановления ГОР(У)ОП и суда о привлечении условно-досрочно-
освобожденного к ответственности за административные правонарушения и уклонение от
возложенных обязанностей (в т.ч. копии квитанций об уплате административных штрафов).
13. Листок контроля за соблюдением условно-досрочно освобожденным возложенных
на него судом обязанностей.
14. Корешки маршрутных и контрольных листков, маршрутные и контрольные листки.
Приложение 6 к Перечню
некоторых приказов
Министра внутренних дел
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
Приложение 7
к Правилам осуществления
контроля за поведением лиц,
освобожденных условно-
досрочно от отбывания наказания
ЛИСТ КОНТРОЛЯ
за соблюдением установленных обязанностей условно-досрочно освобожденным
Фамилия:
Имя:
Отчество (при его наличии):
Дата и место рождения:
Адрес места жительства:
Срок:
с
по
№ п/п
Вид контроля (проверка/ регистрация)
Должность, звание, фамилия сотрудника (осуществляющего проверку/регистрацию)
Дата и время проверки (по базам данных, месту жительства, работы, учебы)/ регистрации
Результаты Контроля (находился дома, отсутствовал, прибыл на отметку, выявлены нарушения)
Подпись подучетного
Меры, принятые к условно-досрочно освобожденному за нарушение установленных обязанностей
Проверка
Регистрация

1. Іске тігілген құжаттардың тізімдемесі.
2. Бас бостандығынан айыру орындарынан босату туралы анықтаманың көшірмесі.
3. Шартты түрде мерзімінен бұрын босату туралы сот қаулысының көшірмесі.
4. Өмірбаяны.
5. Соттылығы туралы түсініктер.
6. Шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамның байланыстар сызбасы.
7. Есепке алынған адамды ҚСжАЕК-нің деректері бойынша арнайы тексерудің талабы (іс жүргізілген кезде, содан кейін ҚСжАЕК деректеріндегі ақпарат өзгерген жағдайда ғана арнайы тексерудің көшірмесі міндетті түрде тігіледі. Ақпарат өзгермеген жағдайда, қосымша көшірмелер тігілмейді.).
8. Соңғы соттылығы бойынша аудандық (қалалық, облыстық) сот үкімінің көшірмесі (үкімнен үзінді көшірме).
9. Шартты түрде мерзімінен бұрын босатылғанға міндеттерді белгілеу туралы сотқа жолданған хабарламаның көшірмесі.
10. Міндеттерді белгілеу туралы соттың қаулысы.
11. Әкімшілік құқық бұзушылық және сот жүктеген міндеттерді бұзу туралы хаттамалардың көшірмелері.
12. Шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамды әкімшілік құқық бұзушылық жасаған және жүктелген міндеттерді орындаудан жалтарған жағдайда әкімшілік жауапқа тарту туралы ҚАПб(Б) және соттың қаулылары (оның ішінде әкімшілік айыппұлдарды төлеу туралы түбіртек көшірмелері).
13. Шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамға сот белгілеген міндеттердің сақталуын бақылау парағы.
14. Бағыттық және бақылау парақтарының түбіршектері, бағыттық және бақылау парақтары.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
өзгерістер енгізілетін
кейбір бұйрықтарының
тізбесіне 6-қосымша
Жазасын өтеуден шартты түрде
мерзімінен бұрын босатылған
адамдардың мінез-құлқын
бақылауды жүзеге асыру
қағидасына 7-қосымша
Шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамға қатысты белгіленген міндеттердің сақталуын бақылау парағы
Тегі ____________________________________________ Аты ____________________________
Әкесінің аты (ол болған жағдайда) __________________________________________________
Туған күні және туған жері ________________________________________________________
_________________________________________________________________________________
Тұрғылықты мекенжайы ___________________________________________________________
_________________________________________________________________________________
Қадағалау мерзімі _______________ бастап _____________________ дейін
№ р\с
Бақылау түрі (тексеру/тіркеу)
Қызметкер лауазымы, атағы, тегі (тексеруді/тіркеуді жүзеге асыратын)
Күні және уақыты тексеру / тіркеу (дерекқорлыр бойынша, тұрғылықты жері, жұмыс, оқу орны бойынша)
Тексеру нәтижелері (үйінде болды, болған жоқ, бұзушылықтар анықталды)
Есептегі адамның қолы
Белгіленген міндеттерді бұзғаны үшін мерзімінен бұрын-шартты түрде босатылған адамға қолданылған шаралар
Тексеру
Тіркеу