Об утверждении Перечня международных олимпиад по общеобразовательным предметам, международных конкурсов научных проектов и международных конкурсов исполнителей, спортивных соревнований, по которым победители и призеры (награжденные дипломами первой, второй и третьей степени) последних трех лет зачисляются с присуждением образовательного гранта в организации образования, реализующие образовательные программы высшего образования, и критерии их отбора
Приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 15 июля 2022 года № 326. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 июля 2022 года № 28848.
Сноска. Заголовок – в редакции приказа Министра просвещения РК от 10.10.2025 № 259 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 32) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра просвещения РК от 30.04.2025 № 98 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые:
1) Перечень международных олимпиад по общеобразовательным предметам, международных конкурсов научных проектов и международных конкурсов исполнителей, спортивных соревнований, по которым победители и призеры (награжденные дипломами первой, второй и третьей степени) последних трех лет зачисляются с присуждением образовательного гранта в организации образования, реализующие образовательные программы высшего образования согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Критерии отбора в Перечень международных олимпиад по общеобразовательным предметам, международных конкурсов научных проектов и международных конкурсов исполнителей, спортивных соревнований, по которым победители и призеры (награжденные дипломами первой, второй и третьей степени) последних трех лет зачисляются с присуждением образовательного гранта в организации образования, реализующие образовательные программы высшего образования согласно приложению 2 к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Министра просвещения РК от 10.10.2025 № 259 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Комитету дошкольного и среднего образования Министерства просвещения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;

Соңғы үш жылдағы жеңімпаздары мен жүлдегерлері (бірінші, екінші және үшінші дәрежелі дипломдармен марапатталған) жоғары білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына білім беру гранты беріле отырып қабылданатын жалпы білім беретін пәндер бойынша халықаралық олимпиадалардың, ғылыми жобалардың халықаралық конкурстарының және орындаушылардың халықаралық конкурстарының, спорттық жарыстардың тізбесі мен оларды іріктеу өлшемшарттарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 15 шiлдедегi № 326 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 20 шiлдеде № 28848 болып тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Оқу-ағарту министрінің 10.10.2025 № 259 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 32) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 30.04.2025 № 98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Соңғы үш жылдағы жеңімпаздары мен жүлдегерлері (бірінші, екінші және үшінші дәрежелі дипломдармен марапатталған) жоғары білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына білім беру гранты беріле отырып қабылданатын жалпы білім беретін пәндер бойынша халықаралық олимпиадалардың, ғылыми жобалардың халықаралық конкурстарының және орындаушылардың халықаралық конкурстарының, спорттық жарыстардың тізбесі;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Соңғы үш жылдағы жеңімпаздары мен жүлдегерлері (бірінші, екінші және үшінші дәрежелі дипломдармен марапатталған) жоғары білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына білім беру гранты беріле отырып қабылданатын жалпы білім беретін пәндер бойынша халықаралық олимпиадалардың, ғылыми жобалардың халықаралық конкурстарының және орындаушылардың халықаралық конкурстарының, спорттық жарыстардың тізбесіне Іріктеу өлшемшарттары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Оқу-ағарту министрінің 10.10.2025 № 259 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Мектепке дейінгі және орта білім беру комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;

2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства просвещения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридической департамент Министерства просвещения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра просвещения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр просвещения
Республики Казахстан
А. Аймагамбетов
"СОГЛАСОВАН"
Вице-министр культуры и спорта
Республики Казахстан
________________С. Жарасбаев
"____" ____________ 2022 года
Приложение 1 к приказу
Министра просвещения
Республики Казахстан
от 15 июля 2022 года № 326
Перечень международных олимпиад по общеобразовательным предметам, международных конкурсов научных проектов и международных конкурсов исполнителей, спортивных соревнований, по которым победители и призеры (награжденные дипломами первой, второй и третьей степени) последних трех лет зачисляются с присуждением образовательного гранта в организации образования, реализующие образовательные программы высшего образования

2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
А. Аймағамбетов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт вице-министрі
_______________ С. Жарасбаев
2022 жылғы "____"_____________
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2022 жылғы 15 шілдедегі
№ 326 бұйрығына
1-қосымша
Соңғы үш жылдағы жеңімпаздары мен жүлдегерлері (бірінші, екінші және үшінші дәрежелі дипломдармен марапатталған) жоғары білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына білім беру гранты беріле отырып қабылданатын жалпы білім беретін пәндер бойынша халықаралық олимпиадалардың, ғылыми жобалардың халықаралық конкурстарының және орындаушылардың халықаралық конкурстарының, спорттық жарыстардың тізбесі

Сноска. Заголовок – в редакции приказа Министра просвещения РК от 10.10.2025 № 259 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Международные олимпиады по общеобразовательным предметам
Наименование олимпиад
1.
Международная олимпиада по математике (International Mathematical Olympiad (Интернейшэнал Математикал Олимпиад)
2.
Международная олимпиада по физике (International Physic Olympiad) (Интернейшэнал Физик Олимпиад)
3.
Международная олимпиада по химии (International Chemistry Olympiad (Интернейшэнал Кэмистри Олимпиад)
4.
Международная олимпиада по биологии (International Biology Olympiad) (Интернейшэнал Байолоджи Олимпиад)
5.
Международная олимпиада по географии (International Geography Olympiad (Интернейшэнал Джиографи Олимпиад)
6.
Международная олимпиада по информатике (International Olympiad in Informatic (Интернейшэнал Олимпиад Ин Информатик)
7.
Международная олимпиада по лингвистике (International Linguistic Olympiad (Интернейшэнал Лингуистик Олимпиад)
Глава 2. Международные спортивные соревнования
Наименование спортивных соревнований
1.
Олимпийские игры
2.
Паралимпийские игры
3.
Сурдлимпийские игры
4.
Юношеские Олимпийские игры
5.
Чемпионаты Мира по олимпийским видам спорта
6.
Всемирная летняя и зимняя гимназиада

Ескерту. Тізбенің тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Оқу-ағарту министрінің 10.10.2025 № 259 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы білім беретін пәндер бойынша халықаралық олимпиадалар
Олимпиадалар атауы
1.
Математикадан халықаралық олимпиада (International Mathematical Olympiad (Интернейшэнал Математикал Олимпиад)
2.
Физикадан халықаралық олимпиада (International Physic Olympiad (Интернейшэнал Физик Олимпиад)
3.
Химиядан халықаралық олимпиада (International Chemistry Olympiad (Интернейшэнал Кэмистри Олимпиад)
4.
Биологиядан халықаралық олимпиада (International Biology Olympiad (Интернейшэнал Байолоджи Олимпиад)
5.
Географиядан халықаралық олимпиада (International Geography Olympiad (Интернейшэнал Джиографи Олимпиад)
6.
Информатикадан халықаралық олимпиада (International Olympiad in Informatic (Интернейшэнал Олимпиад Ин Информатик)
7.
Лингвистикадан халықаралық олимпиада (International Linguistic Olympiad (Интернейшэнал Лингуистик Олимпиад)
2-тарау. Халықаралық спорттық жарыстар
Спорттық жарыстардың атауы
1.
Олимпиада ойындары
2.
Паралимпиада ойындары
3.
Сурдлимпиада ойындары
4.
Жасөспірімдер Олимпиада ойындары
5.
Олимпиадалық спорт түрлері бойынша Әлем чемпионаттары
6.
Дүниежүзілік жазғы және қысқы гимназиада

Глава 3. Международные конкурсы исполнителей
Наименование конкурсов
1.
Международный юношеский конкурс имени Петра Чайковского
(город Москва, Российская Федерация)
2.
Международный юношеский вокальный конкурс
(город Москва, Российская Федерация)
3.
Открытый российский конкурс артистов балета "Арабеск" имени Екатерины Максимовой (город Пермь, Российская Федерация)
4.
Международные соревнования федерации и турниры World Dance Council, World DanceSport Federation (Уорлд Дэнс Каунсл, Уорлд Дэнс-Спорт Федирэйшн), этапы Кубка Мира и Чемпионата Мира International Dance Sport Union (Интернейшэнал Дэнс Спорт Юнион)
5.
Международный фестиваль искусств "Славянский базар в Витебске" (Республика Беларусь)
6.
Международный конкурс вокалистов Бибигуль Тулегеновой (город Алматы, Республика Казахстан)
Приложение 2 к приказу
Министра просвещения
Республики Казахстан
от 15 июля 2022 года № 326
Критерии отбора в Перечень международных олимпиад по общеобразовательным предметам, международных конкурсов научных проектов и международных конкурсов исполнителей, спортивных соревнований, по которым победители и призеры (награжденные дипломами первой, второй и третьей степени) последних трех лет зачисляются с присуждением образовательного гранта в организации образования, реализующие образовательные программы высшего образования

3-тарау. Халықаралық орындаушылардың конкурстары
Халықаралық конкурстардың атауы
1.
Петр Чайковский атындағы Халықаралық жасөспірімдер байқауы Мәскеу қаласы (Ресей Федерациясы)
2.
Халықаралық жасөспірімдер вокалдық конкурсы Мәскеу қаласы (Ресей Федерациясы)
3.
Екатерина Максимова атындағы "Арабеск" ашық ресейлік балет әртістерінің байқауы, Пермь қаласы (Ресей Федерациясы)
4.
World Dance Council, World DanceSport Federation (Уорлд Дэнс Каунсл, Уорлд Дэнс-Спорт Федирэйшн) Халықаралық жарыстар федерациясы және турнирлер, International Dance Sport Union (Интернейшэнал Дэнс Спорт Юнион) Әлем Кубогы және Әлем чемпионаты кезеңдері
5.
"Витебскідегі Славян базары" халықаралық өнер фестивалі (Беларусь Республикасы)
6.
Бибігүл Төлегенова атыңдағы халықаралық вокалистер конкурсы (Алматы қаласы, Казақстан Республикасы)
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2022 жылғы 15 шілдедегі
№ 326 бұйрығына
2-қосымша
Соңғы үш жылдағы жеңімпаздары мен жүлдегерлері (бірінші, екінші және үшінші дәрежелі дипломдармен марапатталған) жоғары білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына білім беру гранты беріле отырып қабылданатын жалпы білім беретін пәндер бойынша халықаралық олимпиадалардың, ғылыми жобалардың халықаралық конкурстарының және орындаушылардың халықаралық конкурстарының, спорттық жарыстардың тізбесіне Іріктеу өлшемшарттары

Сноска. Заголовок – в редакции приказа Министра просвещения РК от 10.10.2025 № 259 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Критерии с изменением, внесенным приказом и.о. Министра просвещения РК от 15.01.2026 № 17-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Отбор международных олимпиад по общеобразовательным предметам и международных конкурсов исполнителей, спортивных соревнований осуществляется в соответствии со следующим критериям

Ескерту. Өлшемшарттарының тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Оқу-ағарту министрінің 10.10.2025 № 259 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Өлшемшарттарына өзгеріс енгізілді – ҚР Оқу-ағарту министрінің м.а. 15.01.2026 № 17-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы білім беретін пәндер бойынша халықаралық олимпиадаларды және орындаушылардың халықаралық конкурстарын, спорттық жарыстарды іріктеу мынадай өлшемшарттарға сәйкес жүзеге асырылады

Параграф 1. Международные олимпиады по общеобразовательным предметам:
Наименование критерий
1.
Процедура официальной аккредитации в соответствии с правилами международных олимпиад сборной команды Республики Казахстан. Аккредитация – обязательная процедура страны-участницы перед участием в олимпиаде мирового уровня.
Сборная команда Казахстана определяется в соответствии с квотой, выставленной организаторами международной олимпиады. Основным критерием международной олимпиады мирового значения – представление одной сборной команды от страны-участницы, количественный состав которой не меняется ни при каких обстоятельствах
2.
Финансирование сборной команды из республиканского бюджета
3.
Участие стран всех континентов (более 35 стран-участниц)
4.
Ежегодная смена страны-организатора
5.
Проведение олимпиады в течении 15 лет (без перерывов)
6.
Наличие увеличения количества стран-участников
7.
Наличие не более одной сборной команды от каждой страны;
8.
Размещение результатов, опубликованных на официальном сайте страны-организатора и их предоставление
Параграф 1-1. Международные конкурсы научных проектов:
Наименование критерий
1.
Аккредитация — обязательная процедура для страны-участницы перед участием в международном конкурсе научных проектов мирового уровня.
Сборная команда Республики Казахстан формируется в соответствии с квотой, установленной организаторами международного конкурса научных проектов. Основным критерием участия в международных конкурсах научных проектов мирового значения является представление одной сборной команды от каждой страны-участницы, численный состав которой не подлежит изменению ни при каких обстоятельствах
2.
Финансирование сборной команды из республиканского бюджета
3.
Участие стран всех континентов (более 80 стран-участниц)
4.
Ежегодная смена страны-организатора
5.
Проведение олимпиады в течении 15 лет (без перерывов)
6.
Наличие увеличения количества стран-участников
7.
Наличие не более одной сборной команды от каждой страны
8.
Размещение результатов, опубликованных на официальном сайте страны-организатора и их предоставление
Параграф 2. Международные спортивные соревнования:
Наименование критерий
1.
Проведение международной спортивной организацией (Международный Олимпийский комитет, Международный Паралимпийский комитет, Международные федерации по видам спорта и другие международные спортивные организации)
2.
Участие стран всех континентов (более 200 стран-участниц)
3.
Участие в состязаниях по видам спорта среди спортсменов (команд), в которых принимают участие иностранные спортсмены (команды)
4.
Наличие не более одной сборной команды от каждой страны
5.
Размещение результатов (протоколов), опубликованных на официальном сайте Организационного комитета соревнования

1-параграф. Жалпы білім беретін пәндер бойынша халықаралық олимпиадалар:
Өлшемшарттардың атауы
1.
Қазақстан Республикасы құрама командасының халықаралық олимпиадаларының қағидаларына сәйкес ресми аккредиттеу рәсімі. Аккредиттеу-қатысушы елдің әлемдік деңгейдегі олимпиадаға қатысу алдындағы міндетті рәсімі.
Қазақстанның құрама командасы халықаралық олимпиаданы ұйымдастырушылар қойған квотаға сәйкес айқындалады. Әлемдік маңызы бар халықаралық олимпиаданың негізгі өлшемшарты - сандық құрамы ешқандай жағдайда өзгермейтін қатысушы елден бір құрама команданы ұсыну
2.
Құрама команданы республикалық бюджеттен қаржыландыру
3.
Барлық континенттер елдерінің қатысуы (35-тен астам қатысушы ел)
4.
Ұйымдастырушы елдің жыл сайын ауысуы
5.
Олимпиаданы 15 жыл бойы өткізуі (үзіліссіз)
6.
Қатысушы елдер санының ұлғаюы
7.
Бір елден бір құрама командадан артық болмауы
8.
Ұйымдастырушы елдің ресми сайтында жарияланған нәтижелердің орналастырылуы және оларды ұсынуы
1-1-параграф. Ғылыми жобалардың халықаралық конкурстары
Өлшемшарттардың атауы
1.
Аккредиттеу – қатысушы елдер үшін әлемдік деңгейдегі ғылыми жобалардың халықаралық конкурстарына қатысу алдындағы міндетті рәсім.
Қазақстанның құрама командасы ғылыми жобалардың халықаралық конкурстарын ұйымдастырушылар қойған квотаға сәйкес қалыптастырылады. Әлемдік маңызы бар ғылыми жобалардың халықаралық конкурстарының негізгі өлшемшарты - сандық құрамы ешқандай жағдайда өзгермейтін қатысушы елден бір құрама команданы ұсыну
2.
Құрама команданы республикалық бюджеттен қаржыландыру
3.
Барлық континенттер елдерінің қатысуы (80-нен астам қатысушы ел)
4.
Ұйымдастырушы елдің жыл сайын ауысуы
5.
Олимпиаданы 15 жыл бойы өткізу (үзіліссіз)
6.
Қатысушы елдер санының ұлғаюы
7.
Бір елден бір құрама командадан артық болмау
8.
Ұйымдастырушы елдің ресми сайтында жарияланған нәтижелердің орналастырылуы және оларды ұсыну
2-параграф. Халықаралық спорттық жарыстар:
Өлшемшарттардың атауы
1.
Халықаралық спорт ұйымының (Халықаралық Олимпиада комитеті, Халықаралық Паралимпиада комитеті, Спорт түрлері бойынша халықаралық федерациялар және басқа халықаралық спорттық ұйымдар) өткізуі
2.
Барлық континенттер елдерінің қатысуы (200-ден астам қатысушы ел)
3.
Спортшылар (командалар) арасындағы спорт түрлері бойынша жарыстарға Шетелдік спортшылардың (командалар) қатысуы
4.
Бір елден бір құрама командадан артық болмауы
5.
Жарысты ұйымдастыру комитетінің ресми сайтында жарияланған нәтижелерді (хаттамаларды) орналастыру