О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министра иностранных дел Республики Казахстан
Приказ и.о. Министра иностранных дел Республики Казахстан от 14 июля 2022 года № 11-1-4/364. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 июля 2022 года № 28838
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в некоторые приказы Министра иностранных дел Республики Казахстан следующие изменения и дополнения:
1) в приказе Министра иностранных дел Республики Казахстан от 23 февраля 2018 года № 11-1-4/66-1 "Об утверждении Перечня дипломатических и приравненных к ним представительств иностранных государств, консульских учреждений иностранного государства, аккредитованных в Республике Казахстан, в отношении которых устанавливаются ограничения по возврату налога на добавленную стоимость" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16585):
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 2 статьи 436 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Перечне дипломатических и приравненных к ним представительств иностранных государств, консульских учреждений иностранного государства, аккредитованных в Республике Казахстан, в отношении которых устанавливаются ограничения по возврату налога на добавленную стоимость, утвержденном указанным приказом:
строку, порядковый номер 2, изложить в следующей редакции:
"
2.
Посольство Республики Австрия
Не производится возврат НДС
административно-техническому
персоналу.
";
строку, порядковый номер 4, изложить в следующей редакции:
"
4.
Посольство Королевства Бельгия
1. Нижний предел по одной счету-фактуре в день на сумму
покупки 125 евро без НДС.
Возврат НДС производится при
покупке здания, предназначенного для официального использования, (по согласованию с МИД РК); продукты питания (в случае обеспечения питанием во время официальных приемов);
за коммунальные услуги, используемые Дипломатической миссией;
за оплату курсов иностранных языков;
2. Не производится возврат НДС за:
продукты питания (за исключением случаев обеспечения питанием во время официальных приемов);
ремонтно-строительные работы в арендуемых квартирах (кроме Глав
дипломатических и приравненных к ним представительств иностранных государств, консульских учреждений иностранных государств,
аккредитованных в Республике Казахстан (далее –соответственно Глава представительства и Глава консульского учреждения);
услуги туристических агентств; банковские и финансовые операции;
фабричный табак, охотничьи и спортивные ружья,
оружие в целях самозащиты,
самолеты, яхты, корабли, лодки,
кемпинговые автомобили, прицепы
для путешествий.

Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің м.а. 2022 жылғы 14 шiлдедегi № 11-1-4/364 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 19 шiлдеде № 28838 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2026 жылғы 13 қаңтардағы № 11-1-4/5 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Сыртқы істер министрінің 13.01.2026 № 11-1-4/5 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің кейбір бұйрықтарына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) "Қосылған құн салығын қайтару бойынша шектеулер белгіленетін Қазақстан Республикасында аккредиттелген шет мемлекеттердің дипломатиялық және оларға теңестірілген өкілдіктерінің, шет мемлекеттің консулдық мекемелерінің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2018 жылғы 23 ақпандағы № 11-1-4/66-1 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16585 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 436-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген қосылған құн салығын қайтару бойынша шектеулер белгіленетін Қазақстан Республикасында аккредиттелген шет мемлекеттердің дипломатиялық және оларға теңестірілген өкілдіктерінің, шет мемлекеттің консулдық мекемелерінің тізбесінде:
2-реттік нөмір мынадай редакцияда жазылсын:
"
2.
Аустрия Республикасының Елшілігі
Әкімшілік-техникалық персоналға ҚҚС-ты қайтару жүргізілмейді.
";
4-реттік нөмір мынадай редакцияда жазылсын:
"
4.
Бельгия Корольдігінің Елшілігі
1. Күніне бір шот-фактура бойынша сатып алу сомасына төменгі шек ҚҚС-сыз 125 еуро.
ҚҚС-ты қайтару келесі жағдайларда жүргізіледі:
ресми пайдалануға арналған ғимаратты сатып алғанда
(ҚР СІМ-мен келісім бойынша); азық-түлік өнімдері (ресми қабылдаулар кезінде тамақпен қамтамасыз етілген жағдайда);
Дипломатиялық миссия пайдаланатын коммуналдық қызметтер үшін;
шетел тілдері курстарына ақы төлегені үшін.
2. ҚҚС-ты қайтару жүргізілмейді:
тамақ өнімдері (ресми қабылдаулар кезінде тамақпен қамтамасыз ету жағдайларын қоспағанда);
жалға алынған пәтерлердегі жөндеу-құрылыс жұмыстары (басқа шет мемлекеттердің дипломатиялық және оларға теңестірілген өкілдіктерінің, шет мемлекеттердің консулдық мекемелерінің,
Қазақстан Республикасында аккредиттелген (бұдан әрі – тиісінше Өкілдіктің басшысы және Консулдық мекеменің басшысы);
туристік агенттіктердің қызметтері; банк және қаржы операциялары;
фабрикалық темекі, аңшылық және спорттық мылтық,
өзін-өзі қорғау мақсатындағы қару, ұшақтар, яхталар, кемелер, қайықтар, кемпингтік автомобильдер, саяхатқа арналған тіркемелер.

1. Нижний предел по одной счету-фактуре в день на сумму покупки 125 евро без НДС.
Возврат НДС производится из расчета на 1 дипломата или административного сотрудника за:
спиртные напитки (свыше 22 % алкоголя) – 90 литров в год; вино (менее 22 % алкоголя) – 450 литров в год; сигареты – 8000 сигарет в год.
Возврат НДС производится за
горючее: для Главы Представительства первый автомобиль – 5000 литров в год,
второй – 5000 литров в год; для дипломатов и административного
персонала: первый автомобиль - 5000 литров в год, второй – 5000 литров в год.
2. Не производится возврат НДС за:
коммунальные услуги (вода, газ, электричество, телефон, отопление), продукты питания; питание в гостиницах, кафе, ресторанах;
услуги по проживанию в гостиницах;
подключение телефона;
услуги туристических агентств; банковские и финансовые операции;
фабричный табак, охотничьи и спортивные ружья,
оружие в целях самозащиты,
самолеты, яхты, корабли, лодки,
кемпинговые автомобили, прицепы
для путешествий.
";
строки, порядковые номера 18 и 19, изложить в следующей редакции:
"
18.
Посольство Итальянской Республики
1. Нижний предел по одному счету-фактуре на общую сумму покупки 310 евро.
2. Возврат НДС не производится за товары, работы, услуги, которые были переданы в пользование другим организациям или физическим лицам.
1. Нижний предел по одному счету-фактуре на общую сумму покупки 310 евро.
2. Возврат НДС не производится за товары, работы, услуги, которые были переданы в пользование другим организациям или физическим лицам.
19.
Посольство Канады
1. Возврат НДС Представительству производится при условии, если сумма официально приобретенных товаров, выполненных работ, оказанных услуг на территории Республики Казахстан, включая НДС в каждом отдельном счете-фактуре превышает 120 долларов США
Возврат НДС членам дипломатического персонала, включая их супругов, проживающих вместе с ними, производится при условии, если сумма приобретенных для личного и семейного пользования товаров, выполненных работ, оказанных услуг на территории Республики Казахстан, включая НДС в каждом отдельном счете-фактуре превышает 80 долларов США.
";
строку, порядковый номер 22, изложить в следующей редакции:
"
22.
Посольство Китайской Народной Республики
Генеральное консульство Китайской Народной Республики (г. Алматы)
1. Общая сумма нижнего предела по одному счету-фактуре за приобретенные товары и коммунальные услуги – 17 МРП.
2. Общая сумма нижнего предела по одному счету-фактуре за оказанные услуги – 8 МРП.
3. Возврат НДС производится без ограничений за коммунальные услуги (вода; электричество; бытовой газ; отопление; телефонная связь; ремонтные работы и другие).
1. Общая сумма нижнего предела по одному счету-фактуре за приобретенные товары и коммунальные услуги – 17 МРП.

1. Күніне бір шот-фактура бойынша сатып алу сомасына төменгі шек ҚҚС-сыз 125 еуро.
ҚҚС-ты қайтару 1 дипломатқа немесе әкімшілік қызметкерге қатысты жүргізіледі:
спирттік ішімдіктер (22%-дан астам алкоголь) – жылына 90 литр; шарап (22% – дан аз алкоголь) – жылына 450 литр; темекі өнімдері –жылына 8000 дана темекі.
ҚҚС-ты қайтару жанармай үшін жүргізіледі: Өкілдік басшысы үшін бірінші автомобиль – жылына 5000 литр,
екіншісі – жылына 5000 литр; дипломаттар мен әкімшілік қызметкерлер үшін: бірінші автомобиль – жылына 5000 литр, екіншісі – жылына 5000 литр.
2. ҚҚС-ты қайтару жүргізілмейді:
коммуналдық қызметтер (су, газ, электр энергиясы, телефон, жылыту), тамақ өнімдері; қонақ үйлерде, кафелерде, мейрамханаларда тамақтану;
қонақ үйлерде тұру бойынша қызметтер;
телефонды қосу;
туристік агенттіктердің қызметтері; банк және қаржы операциялары;
фабрикалық темекі, аңшылық және спорттық мылтық,
өзін-өзі қорғау мақсатындағы қару,
ұшақтар, яхталар, кемелер, қайықтар,
кемпингтік автомобильдер, саяхатқа арналған тіркемелер.
";
18 және 19-реттік нөмірлер мынадай редакцияда жазылсын:
"
18.
Италия Республикасының Елшілігі
1. Сатып алудың бір шот-фактура бойынша төменгі шегінің жалпы сомасы - 310 еуро.
2. ҚҚС-ты қайтару басқа ұйымдарға немесе жеке тұлғаларға пайдалануға берілген тауарлар, жұмыстар, қызметтер үшін жүргізілмейді.
1. Сатып алудың бір шот-фактура бойынша төменгі шегінің жалпы сомасы - 310 еуро.
2. ҚҚС-ты қайтару басқа ұйымдарға немесе жеке тұлғаларға пайдалануға берілген тауарлар, жұмыстар, қызметтер үшін жүргізілмейді.
19.
Канада Елшілігі
1. Өкілдікке ҚҚС-ты қайтару, егер Қазақстан Республикасы аумағында ресми түрде сатып алынған тауарлардың, орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің, ҚҚС-ты қоса алғанда, әрбір шот-фактурасының сомасы 120 АҚШ доллардан асатын болса, жүргізіледі.
1. Бірге тұратын олардың жұбайларын қоса алғанда, дипломатиялық персонал мүшелеріне ҚҚС-ты қайтару, егер Қазақстан Республикасы аумағында жеке және отбасылық пайдалану үшiн сатып алынған тауарлардың, көрсетілген қызметтердің, орындалған жұмыстар
дың сомасы, әр жеке шот-фактурада ҚҚС-ты қоса алғанда 80 АҚШ долларынан асып кетсе, жүргізіледі.
";
22-реттік нөмір мынадай редакцияда жазылсын:
"
22.
Қытай Халық Республикасының Елшілігі
Қытай Халық Республикасының Бас консулдығы (Алматы қ.)
1. Сатып алынған тауарлар мен коммуналдық қызметтер үшін бір шот-фактура бойынша төменгі шегінің жалпы сомасы – 17 АЕК.
2. Көрсетілген қызметтер үшін бір шот-фактура бойынша төменгі шегінің жалпы сомасы – 8 АЕК.
3. ҚҚС-ты қайтару коммуналдық қызметтер (су; электр энергиясы; тұрмыстық газ; жылыту; телефон байланысы; жөндеу жұмыстары және басқалары) үшін шектеусіз жүргізіледі.
1. Сатып алынған тауарлар мен коммуналдық қызметтер үшін бір шот-фактура бойынша төменгі шегінің жалпы сомасы – 17 АЕК.

2. Общая сумма нижнего предела по одному счету-фактуре за оказанные услуги – 8 МРП.
3. Возврат НДС производится без ограничений за коммунальные услуги (вода; электричество; бытовой газ; отопление; телефонная связь; ремонтные работы и другие).
";
дополнить строками, порядковые номера 43, 44, 45 ,46 ,47 и 48 следующего содержания:
"
43.
Посольство Исламской Республики Пакистан
1. Нижний предел по одному счету-фактуре - 8 МРП.
2. Возврат НДС производится только за товары, выполненные работы, оказанные услуги, приобретенные для официального использования.
Нижний предел по одному счету-фактуре - 8 МРП.
44.
Географически удаленный офис Всемирной организации здравоохранения по первичной медико-санитарной помощи в
городе Алматы
1. Нижний предел по одному счету-фактуре - 8 МРП.
2. Возврат НДС производится только при покупке движимого и недвижимого имущества в служебных целях, по решению Министерства иностранных дел РК.
Возврат НДС производится только руководителю офиса и членам его семьи.
45.
Представительство Международного Комитета Красного Креста (МККК)
1. Нижний предел по одному счету-фактуре 8 МРП.
2. МККК и его Представительство освобождается от всех налогов, взимаемых на территории государства пребывания, для приобретения товаров и услуг, предназначенных в целях служебного пользования и осуществления программ МККК по оказанию гуманитарной помощи в Республике Казахстан.
Возврат НДС производится Главе Представительства МККК, его/ее Заместителю со своими супругами и иными родственниками и членами семей, состоящими на их иждивении, за исключением членов Представительства МККК, являющихся гражданами Республики Казахстан или постоянно проживающих в Республике Казахстан.
46.
Генеральное консульство Республики Узбекистан в городе Алматы
1. Нижний предел по одному счету-фактуре – 55 долларов США.
2. Возврат НДС производится без ограничений за воду; электричество; бытовой газ; отопление; ремонтные работы.
47.
Генеральное консульство Республики Узбекистан в городе Актау.
1. Нижний предел по одному счету-фактуре – 55 долларов США.
2. Возврат НДС производится без ограничений за воду; электричество; бытовой газ; отопление; ремонтные работы.
";
2) в приказе Министра иностранных дел Республики Казахстан от 23 февраля 2018 года № 11-1-4/66-2 "Об утверждении Перечня дипломатических и приравненных к ним представительств иностранных государств, консульских учреждений иностранного государства, аккредитованных в Республике Казахстан, в отношении которых осуществляется возврат налога на добавленную стоимость" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16586):
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 1 статьи 436 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Перечне дипломатических и приравненных к ним представительств иностранных государств, консульских учреждений иностранного государства, аккредитованных в Республике Казахстан, в отношении которых осуществляется возврат налога на добавленную стоимость, утвержденном указанным приказом:

2. Көрсетілген қызметтер үшін бір шот-фактура бойынша төменгі шегінің жалпы сомасы – 8 АЕК.
3. ҚҚС-ты қайтару коммуналдық қызметтер (су; электр энергиясы; тұрмыстық газ; жылыту; телефон байланысы; жөндеу жұмыстары және басқалары) үшін шектеусіз жүргізіледі.
";
мынадай мазмұндағы 43, 44, 45, 46, 47 және 48-реттік нөмірлермен толықтырылсын:
"
43.
Пәкістан Ислам Республикасының Елшілігі
1. Бір шот-фактура бойынша төменгі шегі - 8 АЕК.
2. ҚҚС-ты қайтару тек ресми мақсатта пайдалану үшін сатып алған тауарлар, орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер үшін жүргізіледі.
Бір шот-фактура бойынша төменгі шек - 8 АЕК.
44.
Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымының медициналық-санитариялық алғашқы көмек жөніндегі Алматы қаласындағы географиялық жағынан қашық орналасқан офисі
1. Бір шот-фактура бойынша төменгі шек - 8 АЕК.
2. ҚҚС-ты қайтару жылжымалы және жылжымайтын мүлікті қызметтік мақсатта сатып алу кезінде ғана, ҚР Сыртқы істер министрлігінің шешімі бойынша жүргізіледі.
ҚҚС-ты қайтару тек офис басшысы мен оның отбасы мүшелері үшін жүргізіледі.
45.
Халықаралық Қызыл Крест комитеті өкілдігі (ХҚКК)
1. Бір шот-фактура бойынша төменгі шек – 8 АЕК.
2. ХҚКК мен оның Өкілдігінің қызметтік пайдалануына және Қазақстан Республикасында гуманитарлық көмек көрсету жөніндегі ХҚКК бағдарламаларын жүзеге асыруға арналған қызмет көрсетулерді және заттарды сатып алғаны үшін болу мемлекетінде алынатын салықтардың барлық түрлерінен босатылады.
ҚҚС-ты қайтару Қазақстан Республикасы азаматтары болып табылатын немесе Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын ХҚКК Өкілдігінің мүшелерін қоспағанда, ХҚКК Өкілдігінің мүшелеріне, олардың жұбайларына/зайыптарына, олардың асырауындағы отбасы мүшелері үшін жүргізіледі.
46.
Өзбекстан Республикасының Алматы қаласындағы Бас консулдығы.
1. Бір шот-фактура бойынша төменгі шек – 55 АҚШ доллары.
2. ҚҚС-ты қайтару су; электр энергиясы; тұрмыстық газ; жылыту; жөндеу жұмыстары үшін шектеусіз жүргізіледі.
47.
Өзбекстан Республикасының Ақтау қаласындағы Бас консулдығы.
1. Бір шот-фактура бойынша төменгі шек – 55 АҚШ доллары.
2. ҚҚС-ты қайтару су; электр энергиясы; тұрмыстық газ; жылыту; жөндеу жұмыстары үшін шектеусіз жүргізіледі.
".
2) "Қосылған құн салығын қайтару жүзеге асырылатын Қазақстан Республикасында аккредиттелген шет мемлекеттердің дипломатиялық және оларға теңестірілген өкілдіктерінің, шет мемлекеттің консулдық мекемелерінің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2018 жылғы 23 ақпандағы № 11-1-4/66-2 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16586 болып тіркелген) мынадай толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген қосылған құн салығын қайтару жүзеге асырылатын Қазақстан Республикасында аккредиттелген шет мемлекеттердің дипломатиялық және оларға теңестірілген өкілдіктерінің, шет мемлекеттің консулдық мекемелерінің тізбесі:

дополнить пунктом 45-1 следующего содержания:
"45-1. Посольство Исламской Республики Пакистан.";
дополнить пунктами 73-1, 73-2 и 73-3 следующего содержания:
"73-1. Генеральное консульство Республики Узбекистан в городе Алматы.
73-2. Генеральное консульство Республики Узбекистан в городе Актау.
73-3. Генеральное консульство Республики Таджикистан в городе Алматы.";
дополнить пунктом 80-1 следующего содержания:
"80-1. Географически удаленный офис Всемирной организации здравоохранения по первичной медико-санитарной помощи в городе Алматы.";
пункт 84 исключить;
пункт 89 исключить;
пункты 96, 97 и 98 исключить;
пункт 100 исключить;
пункт 103 исключить;
дополнить пунктом 104 следующего содержания:
"104. Представительство Международного Комитета Красного Креста.".
2. Департаменту юридической службы Министерства иностранных дел Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет - ресурсе Министерства иностранных дел Республики Казахстан;
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Министра иностранных дел Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. Министра иностранных дел
Республики Казахстан
А. Рахметуллин
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан

мынадай мазмұндағы 45-1 тармақпен толықтырылсын:
"45-1. Пәкістан Ислам Республикасының Елшілігі.";
мынадай мазмұндағы 73-1, 73-2 және 73-3 тармақтармен толықтырылсын:
"73-1. Өзбекстан Республикасының Алматы қаласындағы Бас консулдығы.";
"73-2. Өзбекстан Республикасының Ақтау қаласындағы Бас консулдығы.";
"73-3. Тәжікстан Республикасының Алматы қаласындағы Бас консулдығы.";
мынадай мазмұндағы 80-1 тармақпен толықтырылсын:
"80-1. Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымының медициналық-санитариялық алғашқы көмек жөніндегі Алматы қаласындағы географиялық жағынан қашық орналасқан офисі.";
84-тармақ алынып тасталсын;
89-тармақ алынып тасталсын;
96, 97 және 98-тармақтар алынып тасталсын;
100-тармақ алынып тасталсын;
103-тармақ алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 104 тармақпен толықтырылсын:
"104. Халықаралық Қызыл Крест комитеті өкілдігі.".
2. Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің Заң қызметі қызметі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастырылуын Заң қызметі департаментіне ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер министрінің м.а.
А. Рахметуллин
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі