О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра энергетики Республики Казахстан от 13 апреля 2018 года № 127 "Об утверждении Правил снятия показаний с приборов учета количества реализованного нестабильного конденсата по системе трубопроводов"
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 22 июня 2022 года № 218. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 июня 2022 года № 28585. Утратил силу приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 15 октября 2025 года № 388-н/қ
Сноска. Утратил силу приказом Министра энергетики РК от 15.10.2025 № 388-н/қ (вводится в действие с 01.01.2026).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра энергетики Республики Казахстан от 13 апреля 2018 года № 127 "Об утверждении Правил снятия показаний с приборов учета количества реализованного нестабильного конденсата по системе трубопроводов (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16847) следующие изменения:
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с пунктом 5 статьи 393 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах снятия показаний с приборов учета количества реализованного нестабильного конденсата по системе трубопроводов, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Правила снятия показаний с приборов учета количества реализованного нестабильного конденсата по системе трубопроводов (далее – Правила) разработаны в соответствии пунктом 5 статьи 393 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок снятия показаний с приборов учета количества реализованного нестабильного конденсата по системе трубопроводов.";
пункт 3 изложить в новой редакции:
"3. С целью обеспечения учета количества реализованного нестабильного конденсата производится пломбирование приборов учета путем наложения пломб.
Пломбирование осуществляется должностным лицом налогового органа в присутствии ответственных лиц передающей стороны.
Прибор учета количества реализованного нестабильного конденсата по системе трубопроводов подлежит поверке в соответствии с законодательством Республики Казахстан об обеспечении единства измерений.";
пункты 8 и 9 изложить в новой редакции:
"8. Измерение количества нестабильного конденсата для целей снятия показаний с приборов учета количества реализованного нестабильного конденсата по системе трубопроводов осуществляется прямым методом.

"Құбыржолдар жүйесі арқылы өткізілген тұрақсыз конденсаттың мөлшерін есепке алу аспаптарының көрсетілімдерін алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 13 сәуірдегі № 127 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2022 жылғы 22 маусымдағы № 218 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 23 маусымда № 28585 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2025 жылғы 15 қазандағы № 388-н/қ бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды – ҚР Энергетика министрінің 15.10.2025 № 388-н/қ (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Құбыржолдар жүйесі арқылы өткізілген тұрақсыз конденсаттың мөлшерін есепке алу аспаптарының көрсетілімдерін алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 13 сәуірдегі № 127 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16847 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспесі жаңа редакцияда жазылсын:
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының кодексі (Салық кодексі) 393-бабының 5-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Құбыржолдар жүйесі арқылы өткізілген тұрақсыз конденсаттың мөлшерін есепке алу аспаптарының көрсетілімдерін алу қағидаларында:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Құбыржолдар жүйесі арқылы өткізілген тұрақсыз конденсат мөлшерін есепке алу аспаптарының көрсетілімдерін алу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының кодексі (Салық кодексі) 393-бабының 5-тармағына сәйкес әзірленген және құбыржолдар жүйесі арқылы өткізілген тұрақсыз конденсаттың мөлшерін есепке алу аспаптарының көрсетілімдерін алу тәртібін айқындайды.";
3-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"3. Өткізілген тұрақсыз конденсат мөлшерін есепке алуды қамтамасыз ету мақсатында есепке алу аспаптарына пломбалар салу жолымен пломбалау жүргізіледі.
Пломбалауды беруші тараптың жауапты адамдарының қатысуымен салық органының лауазымды адамы жүзеге асырады.
Құбыржолдар жүйесі арқылы өткізілген тұрақсыз конденсат мөлшерін есепке алу аспабы Қазақстан Республикасының өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы заңнамасына сәйкес салыстырып тексеруге жатады.";
8 және 9-тармақтар жаңа редакцияда жазылсын:
"8. Құбыржол жүйелері арқылы өткізілген тұрақсыз конденсаттың мөлшерін есепке алу аспаптарының көрсетілімдерін алу мақсаттары үшін тұрақсыз конденсат мөлшерін өлшеу тікелей әдіспен жүзеге асырылады.

9. При применении прямого метода измерение количества нестабильного конденсата осуществляется с использованием системы измерений количества нестабильного конденсата непосредственно в единицах измерения массы (в тоннах, килограммах).";
пункты 10 и 11 исключить.
приложение 1 к Правилам изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту транспортировки и переработки нефти Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр энергетики
Республики Казахстан
Б. Акчулаков
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство торговли и интеграции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министра энергетики
Республики Казахстан
от 22 июня 2022 года № 218
Приложение 1
к Правилам снятия показаний
с приборов учета количества
реализованного нестабильного
конденсата по системе трубопроводов
форма
Акт от "____" _____________ 20__ года о наложении (снятии) пломб
Мы, нижеподписавшиеся_________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
составили настоящий акт в том, что произведено наложение (снятие) пломб.
Наименование
Тип прибора, класс точности или предельно допустимая погрешность
Показания прибора на момент наложения пломбы
Номер (или оттиск) наложенной пломбы
Показание прибора на момент снятия пломбы
Номер (или оттиск) снятой пломбы
Количество пломб (наложенной/ снятой)
Сертификат о поверке
1
2
3
4
5
6
7
8
_________________ __________________ ________________________________
(должность специалиста (подпись) (фамилия, имя, отчество, при его наличии) налогового органа)
________________ ___________________ ________________________________
(должность представителя (подпись) (фамилия, имя, отчество, при его наличии) передающей стороны)

9. Тікелей әдісті қолданған кезде тұрақсыз конденсаттың мөлшерін өлшеу тұрақсыз конденсат мөлшерін өлшеу жүйесі пайдаланыла отырып, тікелей массаны өлшеу бірлігінде (тоннада, килограмда) жүзеге асырылады.";
10 және 11-тармақтар алып тасталсын.
Қағидаларға 1-қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Мұнай тасымалдау және өңдеу департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалғаны туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
Б. Акчулаков
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сауда және интеграция министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
2022 жылғы 22 маусымдағы
№ 218 бұйрығына
қосымша
Құбыржолдар жүйесі арқылы
өткізілген тұрақсыз
конденсаттың мөлшерін есепке
алу аспаптарының
көрсетілімдерін алу
қағидаларына
1-қосымша
нысан
20__ жылғы "____" _____________ пломбалар салу (алу) туралы акт
Біз, төменде қол қойған_ _________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
пломбалар салудың (алудың) жүргізілгені туралы осы актіні жасадық.
Атауы
Аспап түрі, дәлме-дәлдік сыныбы немесе шекті рұқсат етілген қателігі
Плом ба салу сәтіндегі аспап тың көрсетілімі
Салын ған пломбаның нөмірі (немесе бедері)
Пломбаны алу сәтінде гі аспап тың көрсеті лімі
Алын ған пломбаның нөмірі (немесе бедері)
Пломбалардың саны (салынған/ алынған)
Салыс тырып тексеру туралы cертификат
1
2
3
4
5
6
7
8
_________________                   __________________             ______________
(салық органы маманының лауазымы) (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда))
________________                   ___________________             ______________
(беруші тарап өкілінің лауазымы) (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда))