Об утверждении Правил функционирования государственного сервиса контроля доступа к персональным данным
Приказ Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 29 апреля 2022 года № 144/НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 мая 2022 года № 27963.
Сноска. В заголовок приказа внесено изменение на казахском языке, на русском не меняется приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.06.2025 № 299/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О персональных данных и их защите" и подпунктом 347) пункта 15 Положения о Министерстве искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 9 октября 2025 года № 846, ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра – Министра искусственного интеллекта и цифрового развития РК от 05.03.2026 № 120/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила функционирования государственного сервиса контроля доступа к персональным данным.
2. Комитету по информационной безопасности Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Б. Мусин
Утверждены приказом
Министра цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
от 29 апреля 2022 года № 144/НҚ
Правила функционирования государственного сервиса контроля доступа к персональным данным

Дербес деректерге қол жеткізуді мемлекеттік бақылау сервисінің жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2022 жылғы 29 сәуірдегі № 144/НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 7 мамырда № 27963 болып тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.06.2025 № 299/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейінгі он күнтізбелік күн өткен соң күшіне енеді) бұйрығымен.
"Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 9 қазандағы № 846 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 347) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің 05.03.2026 № 120/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Дербес деректерге қол жеткізуді мемлекеттік бақылау сервисінің жұмыс істеу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Ақпараттық қауіпсіздік комитеті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күн ішінде Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрі
Б. Мусин
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрінің 2022 жылғы
29 сәуірдегі № 144/НҚ
Бұйрықпен бекітілген
Дербес деректерге қол жеткізуді мемлекеттік бақылау сервисінің жұмыс істеу қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила функционирования государственного сервиса контроля доступа к персональным данным (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 7-2) пункта 1 статьи 27-1 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите" (далее – Закон), подпунктом 347) пункта 15 Положения о Министерстве искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 9 октября 2025 года № 846 определяют порядок функционирования государственного сервиса контроля доступа к персональным данным.
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра – Министра искусственного интеллекта и цифрового развития РК от 05.03.2026 № 120/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) токен аутентификации - электронный ключ, в виде набора определенного количества цифр и букв, предназначенный для дополнительной проверки подлинности инициатора и (или) оператора;
2) банк – юридическое лицо, созданное в организационно-правовой форме акционерного общества, являющееся коммерческой организацией, правомочное осуществлять банковскую деятельность на основании банковской лицензии в соответствии с Законом Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан";
3) инициатор – цифровая система, инициирующая запрос на доступ к персональным данным;
4) токен верификации – электронный ключ в виде набора определенного количества цифр и букв, предназначенный для подтверждения получения согласия инициатором и (или) оператором от субъекта персональных данных;
5) персональные данные – сведения или совокупность сведений о субъекте персональных данных, дополненные одним или несколькими идентификаторами персональных данных;
6) государственный сервис контроля доступа к персональным данным (далее – государственный сервис) – услуга, обеспечивающая информационное взаимодействие собственников и (или) операторов, третьих лиц с субъектом персональных данных и уполномоченным органом при доступе к персональным данным, содержащимся в цифровых объектах государственных органов и (или) государственных юридических лиц, включая получение от субъекта персональных данных согласия на сбор, обработку персональных данных или их передачу третьим лицам;
7) субъект персональных данных (далее – субъект) – физическое лицо, к которому относятся персональные данные;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы дербес деректерге қол жеткізуді мемлекеттік бақылау сервисінің жұмыс істеу қағидалары (бұдан әрі – қағидалар) "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 27-1-бабы 1-тармағының 7-2) тармақшасына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 9 қазандағы № 846 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 347) тармақшасына сәйкес әзірленді және дербес деректерге қол жеткізуді мемлекеттік бақылаудың мемлекеттік сервисінің жұмыс істеу тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің 05.03.2026 № 120/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
2-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің 19.06.2026 № 332/НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) "1414" Бірыңғай байланыс орталығының SMS-шлюзі – SMS хабарламаларды жіберуге және қабылдауға арналған "электрондық үкімет" құрауышы;
2) аутентификация токені – бастамашының және (немесе) оператордың түпнұсқалығын қосымша тексеруге арналған белгілі бір сандар мен әріптер жиынтығы түріндегі электрондық кілт;
3) банк – "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес банк қызметін жүзеге асыруға құқылы коммерциялық ұйым болып табылатын заңды тұлға;
4) бастамашы – дербес деректерге қол жеткізуге сұрау салуға бастамашы болатын ақпараттық жүйе;
5) верификация токені – бастамашының және (немесе) оператордың дербес деректер субъектісінен келісім алғанын растауға арналған белгілі бір сандар мен әріптер жиынтығы түріндегі электрондық кілт;
6) дербес деректер – оның ішінде биометриялық, негізінде дербес деректер субъектісіне қатысты айқындалған немесе айқындалатын, электрондық, қағаз және (немесе) өзге де материалдық жеткізгіште тiркелген деректер;
7) дербес деректерге қол жеткізуді мемлекеттік бақылау сервисі (бұдан әрі – мемлекеттік сервис) – дербес деректер субъектісінің дербес деректерді жинауға, өңдеуге немесе оларды үшінші тұлғаларға беруге келісімін қоса алғанда, мемлекеттік органдардың және (немесе) мемлекеттік заңды тұлғалардың ақпараттандыру объектілерінде қамтылған дербес деректерге қол жеткізу кезінде меншік иелерінің және (немесе) операторлардың, үшінші тұлғалардың дербес деректер субъектісімен және уәкілетті органмен ақпараттық өзара іс-қимылын қамтамасыз ететін қызмет;

8) автоматизированная обработка персональных данных – обработка персональных данных цифровым объектом, исключающая участие собственника и (или) оператора, а также третьего лица в процессе обработки;
9) собственник базы, содержащей персональные данные (далее – собственник) – государственный орган, физическое и (или) юридическое лицо, реализующие в соответствии с законами Республики Казахстан право владения, пользования и распоряжения базой, содержащей персональные данные;
10) оператор базы, содержащей персональные данные (далее – оператор) – государственный орган, физическое и (или) юридическое лицо, осуществляющие сбор, обработку и защиту персональных данных;
11) уполномоченный орган в сфере защиты персональных данных (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство в сфере защиты персональных данных;
12) токен безопасности – электронный ключ в виде набора определенного количества цифр и букв в формате JWT, предназначенный для обеспечения кибербезопасности пользователя, также используется для идентификации его владельца;
13) услугодатель – центральные государственные органы, загранучреждения Республики Казахстан, местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, акимы районов в городе, городов районного значения, поселков, сел, сельских округов, а также физические и юридические лица, оказывающие государственные или социально ответственные услуги в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
14) база мобильных граждан (далее – БМГ) – цифровой ресурс абонентских номеров сети сотовой связи пользователей "цифрового правительства";
15) SMS-шлюз Единого контакт-центра "1414" цифровой системы "Мобильное правительство" – компонент "цифрового правительства" для отправления и приема SMS-сообщений;
16) SMS-шлюз Единого контакт-центра "1414" – компонент "цифрового правительства" для отправления и приема SMS-сообщений;
17) проактивная услуга – государственная услуга, оказываемая без заявления услугополучателя по инициативе услугодателя;
18) оператор "цифрового правительства" (далее – оператор "цифрового правительства") – юридическое лицо, определяемое Правительством Республики Казахстан, обеспечивающее функционирование цифровых объектов "цифрового правительства";
19) шлюз "цифрового правительства" (далее – ШЦП) – цифровой объект, предназначенный для интеграции цифровых объектов "цифрового правительства" с иными цифровыми объектами.
Сноска. Пункт 2 –в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра – Министра искусственного интеллекта и цифрового развития РК от 19.06.2026 № 332/НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).

8) дербес деректер субъектісі (бұдан әрі – субъект) – дербес деректер тиесілі жеке тұлға;
8-1) дербес деректерді автоматтандырылған өңдеу – ақпараттандыру объектісінің дербес деректерді өңдеуі, бұл меншік иесінің және (немесе) оператордың, сондай-ақ үшінші тұлғаның өңдеу процесіне қатысуын болғызбайды;
9) дербес деректерді қамтитын базаның меншік иесі (бұдан әрі – меншік иесі) – дербес деректерді қамтитын базаны Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес иелену, пайдалану және оған билік ету құқығын іске асыратын мемлекеттік орган, жеке және (немесе) заңды тұлға;
10) дербес деректерді қамтитын базаның операторы (бұдан әрі – оператор) – дербес деректерді жинауды, өңдеуді және қорғауды жүзеге асыратын мемлекеттік орган, жеке және (немесе) заңды тұлға;
11) дербес деректерді қорғау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – дербес деректерді қорғау саласындағы басшылықты жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
12) қауіпсіздік токені – пайдаланушының ақпараттық қауіпсіздігін қамтамасыз етуге арналған JWT форматындағы белгілі бір сандар мен әріптердің жиынтығы түріндегі электрондық кілт, сонымен қатар оның иесін сәйкестендіру үшін қолданылады;
13) қызметті көрсетуші – Қазақстан Республикасының орталық мемлекеттік органдары, шет елдердегі мекемелері, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары, қаладағы аудандардың, аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсететін жеке және заңды тұлғалар;
14) мобильді азаматтар базасы (бұдан әрі – МАБ) – "электрондық үкімет" пайдаланушыларының ұялы байланыс желісі абоненттік нөмірлерінің бірыңғай базасы;
15) "Мобильді үкімет" ақпараттық жүйесінің "1414" Бірыңғай байланыс орталығының SMS-шлюзі – SMS хабарламаларды жіберуге және қабылдауға арналған "электрондық үкіметтің" құрамдас бөлігі;
16) проактивті қызмет – қызметті көрсетушінің бастамасы бойынша қызметті алушының өтінішінсіз көрсетілетін мемлекеттік қызмет;
17) "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторы (бұдан әрі – "электрондық үкіметтің" операторы) – Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын, өзіне бекітілген "Электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының жұмыс істеуін қамтамасыз ету жүктелген заңды тұлға;
18) "электрондық үкіметтің" шлюзі (бұдан әрі – ЭҮШ) – "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерін өзге де "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерімен интеграциялауға арналған ақпараттық жүйе.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.06.2025 № 299/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейінгі он күнтізбелік күн өткен соң күшіне енеді) бұйрығымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің 05.03.2026 № 120/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Глава 2. Порядок функционирования государственного сервиса контроля доступа к персональным данным
Параграф 1. Процесс функционирования государственного сервиса контроля доступа к персональным данным
3. Функционирование государственного сервиса контроля доступа к персональным данным осуществляется при автоматизации следующих процессов:
1) информационное взаимодействие собственников и (или) операторов, третьих лиц с субъектом и уполномоченным органом при доступе к персональным данным, содержащимся в цифровых объектах государственных органов и (или) государственных юридических лиц, включая получение от субъекта согласия на сбор, обработку персональных данных или их передачу третьим лицам;
2) предоставление субъектом или его законным представителем согласия (отказа) на сбор и (или) обработку персональных данных, содержащихся в цифровых объектах государственных органов и (или) государственных юридических лиц;
3) отзыв субъектом или его законным представителем согласия (отказ) на сбор и (или) обработку персональных данных, содержащихся в цифровых объектах государственных органов и (или) государственных юридических лиц;
4) уведомление субъекта о действиях с его персональными данными, содержащимися в цифровых объектах государственных органов и (или) государственных юридических лиц (доступ, просмотр, изменение, дополнение, передача, блокирование, уничтожение);
5) представление субъекту сведений о собственниках и (или) операторах, имеющих согласие на сбор и (или) обработку его персональных данных, содержащихся в цифровых объектах государственных органов и (или) государственных юридических лиц.
Сноска. Пункт 3 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра – Министра искусственного интеллекта и цифрового развития РК от 19.06.2026 № 332/НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).
4. При соответствии цифровых систем Единым требованиям в сферах цифровизации и обеспечения кибербезопасности, утверждаемыми Правительством Республики Казахстан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О кибербезопасности" и наличии протоколов испытаний на соответствие требованиям кибербезопасности, процесс получения доступа к персональным данным осуществляется следующими способами:
1) посредством отправки инициатором и (или) оператором запроса на доступ к персональным данным и получение ответа от субъекта SMS-сообщения через SMS-шлюз Единого контакт-центра "1414" о согласии (отказ) на сбор и (или) обработку персональных данных или их передачу третьим лицам (далее – запрос/ответ через Единый контакт-центр "1414");
2) посредством отправки инициатором и (или) оператором, в том числе банками и организациями, имеющими согласование с уполномоченным органом в сфере защиты персональных данных, запроса на доступ к персональным данным и получение ответа от субъекта в цифровой системе инициатора и (или) оператора о согласии (отказ) на сбор и (или) обработку персональных данных или их передачу третьим лицам (далее – запрос/ответ средствами инициатора и (или) оператора);

2-тарау. Дербес деректерге қол жеткізуді мемлекеттік бақылау сервисінің жұмыс істеу тәртібі
1-параграф. Дербес деректерге қолжетімділікті бақылаудың мемлекеттік сервисінің жұмыс істеу процесі
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
3-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің 19.06.2026 № 332/НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Дербес деректерге қол жеткізуді мемлекеттік бақылаудың сервисінің жұмыс істеуі мынадай процестерді автоматтандыру, оның ішінде дербес деректерді автоматтандырылған өңдеу:
1) субъектіден дербес деректерді жинауға, өңдеуге немесе оларды үшінші тұлғаларға беруге келісім алуды қоса алғанда, мемлекеттік органдардың және (немесе) мемлекеттік заңды тұлғалардың ақпараттандыру объектілерінде қамтылған дербес деректерге қол жеткізу кезінде меншік иелерінің және (немесе) операторлардың, үшінші тұлғалардың субъектімен және уәкілетті органмен ақпараттық өзара іс-қимылы, оның ішінде автоматтандырылған өңдеуі;
2) субъектінің немесе оның заңды өкілінің мемлекеттік органдардың және (немесе) мемлекеттік заңды тұлғалардың ақпараттандыру объектілеріндегі дербес деректерді жинауға және (немесе) өңдеуге, оның ішінде дербес деректерді автоматтандырылған өңдеуге келісім беруі (бас тартуы);
3) субъектінің немесе оның заңды өкілінің мемлекеттік органдардың және (немесе) мемлекеттік заңды тұлғалардың ақпараттандыру объектілеріндегі дербес деректерді жинауға және (немесе) өңдеуге, оның ішінде дербес деректерді автоматтандырылған өңдеуге келісім беруін (бас тартуын) кері қайтарып алуы;
4) субъектіні мемлекеттік органдардың және (немесе) мемлекеттік заңды тұлғалардың ақпараттандыру объектілеріндегі өзінің дербес деректерімен жасалатын іс-әрекеттер, оның ішінде дербес деректерді автоматтандырылған өңдеу туралы хабардар ету (қол жеткізу, қарау, өзгерту, толықтыру, беру, бұғаттау, жою);
5) субъектіге мемлекеттік органдардың және (немесе) мемлекеттік заңды тұлғалардың ақпараттандыру объектілеріндегі өзінің дербес деректерін жинауға және (немесе) өңдеуге, оның ішінде дербес деректерді автоматтандырылған өңдеуге келісімі бар меншік иелері және (немесе) операторлар туралы мәліметтерді ұсыну кезінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің 05.03.2026 № 120/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
4-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің 19.06.2026 № 332/НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Ақпараттық жүйелер Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 20 желтоқсандағы № 832 қаулысымен бекітілген ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптарға сәйкес болған кезде және ақпараттық қауіпсіздік талаптарына сәйкестігі бойынша сынақ хаттамалары болған жағдайда дербес деректерге қол жеткізу процесі мынадай тәсілдер:
1) бастамашының және (немесе) оператордың дербес деректерге қол жеткізуге және "1414" Бірыңғай байланыс орталығының SMS-шлюзі арқылы дербес деректерді жинауға және (немесе) өңдеуге немесе оларды үшінші тұлғаларға беруге келісімі (бас тартуы) туралы SMS-хабарлама субъектісінен жауап алуға сұрау салу арқылы (бұдан әрі – сұрау салу/жауап беру "1414" Бірыңғай байланыс орталығы арқылы);
2) бастамашының және (немесе) оператордың, оның ішінде банктер мен дербес деректерді қорғау саласындағы уәкілетті органмен келісімі бар ұйымдардың дербес деректерге қол жеткізуге және субъектіден бастамашының және (немесе) оператордың ақпараттық жүйесіндегі дербес деректерді жинауға және (немесе) өңдеуге немесе оларды үшінші тұлғаларға беруге келісімі (бас тартуы) туралы жауап алуға сұрау салу (бұдан әрі – бастамашының және (немесе) оператордың құралдарымен сұрау салу/жауап беру) жіберу арқылы;

3) посредством отправки инициатором, оказывающим проактивные услуги запроса на доступ к персональным данным и получение ответа от субъекта в цифровой системе инициатора согласии (отказ) на сбор и (или) обработку персональных данных или их передачу третьим лицам (далее – запрос/ответ средствами инициатора, оказывающим проактивные услуги);
4) посредством отправки инициатором, в соответствии со статьей 9 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите" запроса на доступ к персональным данным и получение ответа от субъекта в цифровой системе инициатора согласии (отказ) на сбор и (или) обработку персональных данных или их передачу третьим лицам (далее – запрос/ответ в режиме протоколирования);
5) посредством отправки инициатором и (или) оператором запроса в Государственный сервис в виде SMS-сообщения с буквенно-цифровым или цифровым одноразовым кодом, отправленным через цифровую систему "Мобильное правительство" на доступ к персональным данным и получение ответа в виде SMS-сообщения с буквенно-цифровым или цифровым одноразовым кодом в Государственный сервис согласии (отказ) на сбор и (или) обработку персональных данных или их передачу третьим лицам (далее – запрос/ответ в Государственный сервис осуществляются посредством SMS-сообщений, отправленных через цифровую систему "Мобильное правительство").
Сноска. Пункт 4 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра – Министра искусственного интеллекта и цифрового развития РК от 19.06.2026 № 332/НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).
5. Процесс получения доступа к персональным данным через SMS-шлюз Единого контакт-центра "1414" доступен инициаторам и (или) операторам, состоит из:
1) отправки инициатором и (или) оператором запроса на доступ к персональным данным к государственному сервису;
2) проверки государственным сервисом наличия запроса на доступ к персональным данным в процессе обработки;
3) при наличии запроса на доступ к персональным данным в процессе обработки, государственный сервис отправляет статус "Ожидание ответа от субъекта".
При отсутствии запроса на доступ к персональным данным в процессе обработки, государственный сервис отправляет запрос на получение абонентского номера сети сотовой связи субъекта к БМГ.
При отсутствии абонентского номера сети сотовой связи субъекта в БМГ, субъект осуществляет регистрацию на веб-портале "цифрового правительства".
После получения абонентского номера сети сотовой связи субъекта от БМГ, государственный сервис отправляет запрос на доступ к персональным данным субъекту посредством SMS-сообщения через SMS-шлюз Единого контакт-центра "1414".
Государственный сервис проверяет наличие ответа от субъекта в SMS-шлюзе Единого контакт-центра "1414";

3) проактивті қызметтер көрсететін бастамашының дербес деректерге қол жеткізуге және субъектіден бастамашының және (немесе) оператордың ақпараттық жүйесіндегі дербес деректерді жинауға және (немесе) өңдеуге немесе оларды үшінші тұлғаларға беруге келісімі (бас тартуы) туралы жауап алуға сұрау салу (бұдан әрі – проактивті қызметтер көрсететін бастамашының және (немесе) оператордың құралдарымен сұрау салу/жауап беру) жіберу арқылы;
4) "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабына сәйкес бастамашының дербес деректерге қол жеткізуге және субъектіден бастамашының және (немесе) оператордың ақпараттық жүйесіндегі дербес деректерді жинауға және (немесе) өңдеуге немесе оларды үшінші тұлғаларға беруге келісімі (бас тартуы) туралы жауап алуға сұрау салу (бұдан әрі – проактивті қызметтер көрсететін бастамашының және (немесе) оператордың құралдарымен сұрау салу/жауап беру) жіберу арқылы;
5) бастамашының және (немесе) оператордың "Мобильді үкімет" ақпараттық жүйесі арқылы дербес деректерге қол жеткізу үшін әріптік-сандық немесе сандық бір реттік коды бар SMS хабарлама түрінде Мемлекеттік сервиске жауап алуға сұрау салу және Мемлекеттік сервистен дербес деректерді жинауға және (немесе) өңдеуге немесе оларды үшінші тұлғаларға беруге келісімі (бас тартуы) туралы әріптік-сандық немесе сандық бір реттік коды бар SMS-хабарлама түрінде жауап алуға сұрау салу (бұдан әрі – "Мобильді үкімет" ақпараттық жүйесі арқылы жіберілетін SMS хабарламалар арқылы Мемлекеттік сервиске сұрау салу/жауап беру жүзеге асырылады) жіберу арқылы жүзеге асырылады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.06.2025 № 299/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейінгі он күнтізбелік күн өткен соң күшіне енеді) бұйрығымен.
5. "1414" Бірыңғай байланыс орталығының SMS-шлюзі арқылы дербес деректерге қол жеткізу процесі бастамашыларға және (немесе) операторларға қолжетімді, олар төмендегілерден тұрады:
1) бастамашының және (немесе) оператордың дербес деректерге мемлекеттік сервиске қол жеткізуге сұрау салуы;
2) мемлекеттік сервистің өңдеу процесінде дербес деректерге қол жеткізуге сұрау салудың болуын тексеруі;
3) өңдеу процесінде дербес деректерге қол жеткізуге сұрау салу болған кезде мемлекеттік сервис "Субъектіден жауап күту" мәртебесін жібереді.
Өңдеу процесінде дербес деректерге қол жеткізуге сұрау салу болмаған кезде, мемлекеттік сервис субъектінің ұялы байланысы желісінің абоненттік нөмірін алуға сұрау салуды МАБ-қа жібереді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
3) тармақшаның үшінші бөлігі жаңа редакцияда көзделген - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің 19.06.2026 № 332/НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
МАБ-та субъектінің ұялы байланыс желісінің абоненттік нөмірі болмаған кезде, субъект "электрондық үкімет" веб-порталында тіркеуді жүзеге асырады.
Субъектінің ұялы байланыс желісінің абоненттік нөмірін МАБ-тан алғаннан кейін мемлекеттік сервис "1414" Бірыңғай байланыс орталығының SMS-шлюзі арқылы SMS-хабарлама жолымен субъектінің дербес деректеріне қол жеткізуге сұрау салады.
Мемлекеттік сервис "1414" Бірыңғай байланыс орталығының SMS-шлюзінде субъектіден жауаптың болуын тексереді;

4) после получения ответа от государственного сервиса статуса "Ожидание ответа от субъекта", инициатор и (или) оператор отправляет повторный запрос с параметрами, соответствующими первому запросу;
5) формирования государственным сервисом токена безопасности при наличии положительного ответа от субъекта;
6) отправки токена безопасности государственным сервисом при повторном запросе доступа к персональным данным инициатором и (или) оператором и при наличии положительного согласия на сбор и (или) обработку персональных данных;
7) отправки инициатором и (или) оператором запроса на доступ к персональным данным с включенным в запрос токена безопасности к собственнику;
8) проверка собственником данных токена безопасности на соответствие запросу и сроку действия;
9) обработка запроса и отправление ответа собственником инициатору и (или) оператору.
Сноска. Пункт 5 с изменениями, внесенными приказом Заместителя Премьер-Министра – Министра искусственного интеллекта и цифрового развития РК от 19.06.2026 № 332/НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).
6. Процесс получения доступа к персональным данным посредством запроса/ответа средствами инициатора и (или) оператора осуществляется согласно подпунктам 1), 2) и 3) настоящего пункта.
1) процесс получения доступа к персональным данным посредством запроса/ответа средствами инициатора, оказывающим проактивные услуги, состоит из:
получения инициатором согласия у субъекта на доступ к его персональным данным следующими способами:
системы биометрии;
электронные цифровые подписи;
бумажные носители информации;
отправки инициатором запроса на доступ к персональным данным к государственному сервису с открытым ключом электронно-цифровой подписи (далее – эцп) в токене верификации и кода проактивной услуги (предоставляется инициатором);
проверки государственным сервисом наличия токена верификации в запросе на доступ к персональным данным;
проверки государственным сервисом подписи токена верификации на соответствие, представленного эцп;
проверки государственным сервисом соответствия бизнес-идентификационного номера и кода проактивной услуги;
проверки государственным сервисом соответствия бизнес-идентификационного номера в токене верификации организации и бизнес-идентификационного номера, указанный в запросе на доступ к персональным данным;
проверки государственным сервисом на соответствие возможным способам получения доступа к персональным данным и указанным в токене верификации;
проверки государственным сервисом даты формирования токена верификации;
формирования государственным сервисом токена безопасности на период оказания проактивной услуги при прохождении всех проверок токена верификации;
отправки инициатором и (или) оператором запроса на доступ к персональным данным с включенным в запрос токеном безопасности к собственнику;
проверки собственником токена безопасности на соответствие запросу и сроку действия;
обработки запроса и отправление ответа собственником инициатору и (или) оператору.

4) мемлекеттік сервистен "Субъектіден жауап күту" мәртебесі жауабын алғаннан кейін бастамашы және (немесе) оператор бірінші сұрау салуға сәйкес келетін параметрлері бар қайталама сұрау салуды жібереді;
5) субъектіден оң жауап болған кезде мемлекеттік сервистің қауіпсіздік токенін құру;
6) бастамашы және (немесе) оператор дербес деректерге қол жеткізуге қайтадан сұрау салған кезде және дербес деректерді жинауға және (немесе) өңдеуге оң келісім болған кезде мемлекеттік сервистің қауіпсіздік токенін жіберуі;
7) бастамашының және (немесе) оператордың меншік иесіне қауіпсіздік токенін сұрату үшін енгізілген дербес деректерге қол жеткізуге сұрау салуы;
8) қауіпсіздік токені деректері иесінің оны сұрау салуға және қолданылу мерзіміне сәйкестігін тексеруі;
9) сұрау салуды өңдеу және меншік иесінің бастамашыға және (немесе) операторға жауап жіберуі.
6. Бастамашының және (немесе) оператордың құралдары арқылы сұрау салу/жауап беру негізінде дербес деректерге қол жеткізу процесі осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларына сәйкес жүргізіледі.
1) проактивті қызметтер көрсететін бастамашының құралдары арқылы сұрау салу/жауап беру негізінде дербес деректерге қол жеткізу процесі мынадай кезеңдерден тұрады:
бастамашының субъектіден оның дербес деректеріне қол жеткізуге келісімін мынадай тәсілдер арқылы алады:
биометриялық жүйелер;
электрондық цифрлық қолтаңбалар;
қағаз түріндегі ақпарат тасымалдағыштар;
бастамашының дербес деректерге қол жеткізуге сұрау салуы мемлекеттік сервиске электрондық цифрлық қолтаңбаның (бұдан әрі – эцқ) ашық кілті бар токен верификациясын және проактивті қызмет кодын (бастамашы ұсынады) жіберуі;
мемлекеттік сервистің дербес деректерге қол жеткізуге сұрау салу кезінде верификация токенінің бар-жоғын тексеруі;
мемлекеттік сервистің ұсынылған эцқ-ға сәйкес верификация токенінің қолтаңбасын тексеруі;
мемлекеттік сервистің бизнес сәйкестендіру нөмірінің және проактивті қызмет кодының сәйкестігін тексеруі;
мемлекеттік сервистің верификация токеніндегі ұйымның бизнес сәйкестендіру нөмірінің және дербес деректерге қол жеткізуге сұрау салуда көрсетілген бизнес сәйкестендіру нөмірінің сәйкестігін тексеруі;
мемлекеттік сервистің дербес деректерге қол жеткізудің ықтимал тәсілдерінің верификация токенінде көрсетілген тәсілдерге сәйкестігін тексеруі;
мемлекеттік сервистің верификация токенінің қалыптастырылған күнін тексеруі;
мемлекеттік сервистің барлық тексерулерден өткен жағдайда проактивті қызмет көрсету кезеңіне арналған қауіпсіздік токенін қалыптастыруы;
бастамашының және (немесе) оператордың дербес деректерге қол жеткізуге сұрау салуын қауіпсіздік токенімен бірге деректер иесіне жіберуі;
деректер иесінің қауіпсіздік токенінің сұрау салуға және қолданылу мерзіміне сәйкестігін тексеруі;
сұрау салуды өңдеу және деректер иесінің бастамашы және (немесе) операторға жауап жіберуі.

По процессам, предусмотренным подпунктами 1) и 2) настоящего пункта, получение согласия субъекта персональных данных и (или) предоставление доступа к персональным данным посредством одноразового пароля (OTP), направляемого через сотовые сети связи, не осуществляется.
Сноска. Пункт 6 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра – Министра искусственного интеллекта и цифрового развития РК от 05.03.2026 № 120/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказом Заместителя Премьер-Министра – Министра искусственного интеллекта и цифрового развития РК от 19.06.2026 № 332/НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).
Параграф 2. Процесс отправки запроса на доступ к персональным данным
7. Запрос на доступ к персональным данным направляется в формате согласно Единым требованиям и содержит следующие данные:
1) индивидуальный идентификационный номер субъекта;
2) наименование организации, инициатора и (или) оператора;
3) бизнес-идентификационный номер или индивидуальный идентификационный номер инициатора и (или) оператора;
4) идентификационные данные работника (фамилия, имя, отчество (при его наличии), учетная запись, индивидуальный идентификационный номер) инициатора и (или) оператора или при запросе на доступ к персональным данным без участия работника инициатора и (или) оператора указывается наименование организации или наименование цифровой системы;
5) идентификатор справочника, сформированный государственным сервисом, который включает следующие данные, предоставленные инициатором и (или) оператором:
наименование услуг, в рамках которых будет получен доступ к персональным данным;
список идентификаторов сервисов "ServiceID" ШЭП;
период оказания услуги;
время хранения и обработки персональных данных;
6) признак способа отправки запроса и получения ответа от субъекта;
7) идентификатор справочника, сформированный государственным сервисом, с причинами получения согласия способами 3 и 4 в соответствии с пунктом 4 настоящих правил;
8) токен верификации указывается при выборе способа 2, 3 и 4 в соответствии с пунктом 4 настоящих правил;
9) токен аутентификации;
10) исключен приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.06.2025 № 299/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
11) данные для проверки подлинности инициатора (логин/пароль или токен аутентификации);
Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенными приказами Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.06.2025 № 299/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); Заместителя Премьер-Министра – Министра искусственного интеллекта и цифрового развития РК от 19.06.2026 № 332/НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).

Осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген процестер бойынша дербес деректер субъектісінің келісімін алу және (немесе) ұялы байланыс желілері арқылы жіберілетін бір реттік пароль (OTP) арқылы дербес деректерге қолжеткізуді ұсыну жүзеге асырылмайды.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің 05.03.2026 № 120/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-параграф. Дербес деректерге қол жеткізу үшін сұрау салу процесі
7. Дербес деректерге қол жеткізуге арналған сұрау салу бірыңғай талаптарға сәйкес форматта жіберіледі және мынадай деректерді қамтиды:
1) субъектінің жеке сәйкестендіру нөмірі;
2) ұйымның, бастамашының және (немесе) оператордың атауы;
3) бастамашының және (немесе) оператордың бизнес-сәйкестендіру нөмірі немесе жеке сәйкестендіру нөмірі;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
4) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің 19.06.2026 № 332/НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4) бастамашының және (немесе) оператор жұмыскерінің сәйкестендіру деректері (тегі, аты, әкесінің аты, есепке алу жазбасы, жеке сәйкестендіру нөмірі) немесе бастамашы және (немесе) оператор жұмыскерінің қатысуынсыз дербес деректерге қол жеткізуге сұрау салынған жағдайларда ұйымның атауы немесе ақпараттық жүйенің атауы көрсетіледі;
5) мемлекеттік сервис қалыптастырған анықтамалық идентификатор, оған бастамашы және (немесе) оператор ұсынған мынадай деректер кіреді:
дербес деректерге қол жеткізу жүзеге асырылатын қызметтердің атауы;
"ServiceID" ЭҮШ сервис идентификаторларының тізімі;
қызмет көрсету мерзімі;
дербес деректерді сақтау және өңдеу уақыты;
6) сұрау салуды жіберу және субъектіден жауап алу тәсілінің белгісі;
7) Осы Қағидалардың 4-тармағына сәйкес 3 және 4-тәсіл бойынша келісім алу себептері бар мемлекеттік сервис қалыптастырған анықтамалықтың идентификаторы;
8) верификация токені осы Қағидалардың 4-тармағына сәйкес 2, 3 және 4-тәсілін таңдау кезінде көрсетіледі;
9) аутентификация токені;
10) алып тасталды – ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.06.2025 № 299/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейінгі он күнтізбелік күн өткен соң күшіне енеді) бұйрығымен;
11) бастамашының түпнұсқалығын тексеруге арналған деректер (логин / пароль немесе аутентификация токені).
Ескерту. 7-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.06.2025 № 299/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейінгі он күнтізбелік күн өткен соң күшіне енеді) бұйрығымен.

8. Ответ по запросу на доступ к персональным данным субъектов заполняется в допустимом формате для взаимодействия через ШЭП.
9. Ответ по запросу на доступ субъектов, при положительном ответе содержит следующие данные:
1) "Доступ предоставлен", в соответствии запроса на доступ к персональным данным, возвращаемым государственным сервисом согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – статус);
2) открытый ключ ЭЦП организации владельца государственного сервиса, необходимый для проверки достоверности токена безопасности;
3) токен безопасности.
10. Ответ по запросу на доступ к персональным данным, может принимать статус указанных в пунктах 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
При получении согласия у субъекта способами, запрос/ответ средствами инициатора и (или) оператора и запрос/ответ средствами инициатора в рамках оказания проактивной услуги, инициатор и (или) оператор формирует запрос на доступ к персональным данным с отображением информации к каким персональным данным будет предоставлен доступ и на какой период.
Сноска. Пункт 10 с изменением, внесенным приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.06.2025 № 299/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 3. Процесс формирования токена безопасности
11. Токен безопасности используется для идентификации его владельца, который состоит из заголовка (header), полезной информации (payload) и подписан ЭЦП организации владельца государственного сервиса.
12. Заголовок токена безопасности содержит тип токена и алгоритм шифрования.
13. Полезная информация токена безопасности контроля доступа к персональным данным имеет общий вид согласно приложению 2 к настоящим Правилам и содержит:
1) индивидуальный идентификационный номер субъекта;
2) перечень кодовых наименований сервисов, в которых запрашиваются персональные данные;
3) дата и время получения положительного ответа от субъекта посредством SMS-сообщения через SMS-шлюз Единого контакт-центра "1414" в формате ISO 8601;
4) дата и время окончания действия токена безопасности, представляет собой сумму даты и времени получения положительного ответа от субъекта посредством SMS-сообщения через SMS-шлюз Единого контакт-центра "1414" и времени действия токена безопасности в формате ISO 8601;
5) бизнес идентификационный номер или индивидуальный идентификационный номер инициатора и (или) оператора;
6) дата и время получения положительного ответа от субъекта посредством SMS-сообщения через SMS-шлюз Единого контакт-центра "1414" в формате Unix Time Stamp;

8. Субъектілердің дербес деректеріне қол жеткізуге сұрау салу бойынша жауап ЭҮШ арқылы өзара іс-қимыл жасау үшін рұқсат етілген форматта толтырылады.
9. Субъектілердің қол жеткізуіне сұрау салу бойынша жауап оң жауап болған кезде мынадай деректерді қамтиды:
1) Осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес мемлекеттік сервис қайтаратын дербес деректерге қол жеткізуге арналған сұрау салуға сәйкес "Қол жеткізуге рұқсат" мәртебесі (бұдан әрі – мәртебе);
2) қауіпсіздік токенінің дұрыстығын тексеру үшін қажетті мемлекеттік сервис иесі ұйымының ЭЦҚ ашық кілті;
3) қауіпсіздік токені.
10. Деректерге қол жеткізудің сұрау салуы бойынша жауап осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8-тармақтарда көрсетілген мәртебені қабылдай алады.
Субъектіден тәсілдермен келісім алған кезде, бастамашының және (немесе) оператордың құралдарымен сұрау салу/жауап беру және проактивті қызмет көрсету шеңберінде бастамашының құралдарымен сұрау салу/жауап беру, бастамашы және (немесе) оператор қандай дербес деректерге қай кезеңге қолжетімділік берілетіні туралы ақпаратты көрсете отырып дербес деректерге қол жеткізуге сұрау салуды қалыптастырады.
Ескерту. 10-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.06.2025 № 299/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейінгі он күнтізбелік күн өткен соң күшіне енеді) бұйрығымен.
3-параграф. Қауіпсіздік токенін қалыптастыру процесі
11. Қауіпсіздік токені оның иесін анықтау үшін қолданылады, ол тақырыптан (header), пайдалы ақпараттан (payload) тұрады және мемлекеттік сервис иесі ұйымының ЭЦҚ-сымен қол қойылады;
12. Қауіпсіздік токені тақырыбында токен түрі және шифрлау алгоритмі бар;
13. Пайдалы ақпарат дербес деректерге қол жеткізуді бақылау қауіпсіздік токені осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес жалпы көрініске ие және мыналарды қамтиды:
1) субъектінің жеке сәйкестендіру нөмірі;
2) дербес деректер сұратылатын сервистердің кодтық атауларының тізбесі;
3) субъектіден ISO 8601 форматындағы "1414" Бірыңғай байланыс орталығының SMS-шлюзі арқылы SMS-хабарлама арқылы оң жауап алу күні мен уақыты;
4) қауіпсіздік токені әрекетінің аяқталу күні мен уақыты "1414" Бірыңғай байланыс орталығының SMS-шлюзі арқылы SMS-хабарлама арқылы субъектіден оң жауап алу күні мен уақытының және ISO 8601 форматындағы қауіпсіздік токенінің әрекет ету уақытының жиынын білдіреді;
5) бастамашының және (немесе) оператордың бизнес сәйкестендіру нөмірі немесе жеке сәйкестендіру нөмірі;
6) Unix Time Stamp форматында "1414" Бірыңғай байланыс орталығының SMS-шлюзі арқылы SMS-хабарлама арқылы субъектіден оң жауап алу күні мен уақыты;

7) дата и время окончания действия токена безопасности представляют собой сумму даты и время получения положительного ответа от субъекта посредством SMS-сообщения через SMS-шлюз Единого контакт-центра "1414" и времени действия токена безопасности в формате Unix Time Stamp;
8) Уникальный идентификатор токена безопасности сформированный государственным сервисом;
Сноска. Пункт 13 с изменением, внесенным приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.06.2025 № 299/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 4. Процесс проверки токена безопасности
14. При получении запроса на доступ к персональным данным, собственник извлекает из токена безопасности полезную информацию, используя открытый ключ ЭЦП, приложенную к запросу на доступ к персональным данным, и проверяет ее по следующим параметрам:
1) соответствие индивидуального идентификационного номера в запросе на доступ к персональным данным и токене безопасности;
2) наличие кодового наименования сервиса собственника в перечне кодовых наименований сервисов;
3) дата и время получения запроса на доступ к персональным данным не менее даты и времени получения положительного ответа от субъекта при запросе/ответе через Единый контакт-центр "1414" или даты и времени формирования токена при запросе/ответе средствами инициатора и/или оператора;
4) дата и время получения запроса на доступ к персональным данным не более даты и времени окончания действия токена безопасности;
5) проверка открытого ключа ЭЦП, приложенной к запросу на доступ к персональным данным;
6) Проверка токена безопасности в государственном сервисе на предмет создания в государственном сервисе и отзыв со стороны субъекта.
Сноска. Пункт 14 с изменением, внесенным приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.06.2025 № 299/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. При несоответствии одного из параметров, собственник отклоняет запрос на доступ к персональным данным.
Параграф 5. Процесс отзыва токена безопасности
Сноска. Правила дополнены параграфом 5 в соответствии с приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.06.2025 № 299/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

7) қауіпсіздік токені әрекетінің аяқталу күні мен уақыты "1414" Бірыңғай байланыс орталығының SMS-шлюзі арқылы SMS-хабарлама арқылы субъектіден оң жауап алу күні мен уақытының және Unix Time Stamp форматындағы қауіпсіздік токенінің әрекет ету уақытының жиынын білдіреді;
8) мемлекеттік сервис қалыптастырған қауіпсіздік токенінің бірегей идентификаторы.
Ескерту. 13-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.06.2025 № 299/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейінгі он күнтізбелік күн өткен соң күшіне енеді) бұйрығымен.
4-параграф. Қауіпсіздік токенін тексеру процесі
14. Дербес деректерге қол жеткізу сұрау салуын алған кезде меншік иесі қауіпсіздік токенінен дербес деректерге қол жеткізу сұрау салуына қоса берілген ЭЦҚ ашық кілтін пайдалана отырып, пайдалы ақпаратты алады және оны мынадай параметрлер бойынша тексереді:
1) жеке деректерге және қауіпсіздік токеніне қол жеткізу үшін жіберілген сұрау салудағы жеке сәйкестендіру нөмірінің сәйкестігі;
2) меншік иесі сервисінің код атауларының тізбесінде код атауының болуы;
3) дербес деректерге қол жеткізу үшін жіберілген сұрау салуды алу күні мен уақыты "1414" Бірыңғай байланыс орталығы арқылы сұрау салу/жауап беру жағдайларында субъектіден оң жауапты алу күні мен уақытынан немесе бастамашының және/немесе оператордың құралдарымен сұрау салу/жауап беру кезінде токенді қалыптастыру күні мен уақытынан кем емес болуы;
4) дербес деректерге қол жеткізу үшін жіберілген сұрау салуды алу күні мен уақыты қауіпсіздік токені әрекетінің аяқталу күні мен уақытынан артық емес болуы;
5) дербес деректерге қол жеткізу үшін жіберілген сұрау салуға қоса берілген ЭЦҚ ашық кілтін тексеру;
6) мемлекеттік сервисте қауіпсіздік токенін мемлекеттік сервисте құру мәніне тексеру және субъект тарапынан кері қайтарып алу.
Ескерту. 14-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.06.2025 № 299/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейінгі он күнтізбелік күн өткен соң күшіне енеді) бұйрығымен.
15. Параметрлердің біреуі сәйкес келмеген жағдайда, меншік иесі жеке деректерге қол жеткізу үшін жіберілген сұрау салуды қабылдамайды.
5-параграф. Қауіпсіздік токенін қайтарып алу процесі
Ескерту. 5-параграфпен толықтырылды – ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.06.2025 № 299/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейінгі он күнтізбелік күн өткен соң күшіне енеді) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
16-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің 19.06.2026 № 332/НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

16. Запрос на отзыв токена безопасности формируется субъектом посредством систем "цифрового правительства".
Сноска. Пункт 16 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра – Министра искусственного интеллекта и цифрового развития РК от 19.06.2026 № 332/НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).
17. На основании запроса на отзыв токена безопасности государственный сервис формирует заявку на отзыв токена безопасности к инициатору и (или) оператору для рассмотрения;
18. Инициатор и (или) оператор рассматривает заявку на отзыв токена безопасности в течение 15 рабочих дней. Субъект или его законный представитель не может отозвать согласие на сбор, обработку персональных данных в случаях, если это противоречит законам Республики Казахстан, либо при наличии неисполненного обязательства согласно статьи 8 Закона "О персональных данных и их защите";
19. При условии положительного рассмотрения, инициатором и (или) оператором, заявки на отзыв токена безопасности, государственный сервис переводит токен безопасности в статус "не активный";
20. При условии отрицательного рассмотрения, инициатором и (или) оператором, заявки на отзыв токена безопасности, инициатор и (или) оператор должны указать причины и основание отказа в отзыве токена безопасности;
В основании для отказа в отзыве токена безопасности указывается ссылка на нормативный документ, договор (номер, дата, наименование) или иное неисполненное обязательство;
21. При условии отсутствия рассмотрения, инициатором и (или) оператором, заявки на отзыв токена безопасности, в течение 15 рабочих дней, государственный сервис переводит токен безопасности в статус "не активный".
__________________________________________________________
Приложение 1
к Правилам функционирования
государственного сервиса
контроля доступа
к персональным данным
Министра цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
от 29 апреля 2022 года № 144/НҚ
Статус запроса на доступ к персональным данным, возвращаемые государственным сервисом
Кодовое наименование
Статус
Описание
1
VALID
Доступ предоставлен
Доступ к персональным данным предоставлен субъектом персональных данных.
Токен безопасности и открытая часть электронной цифровой подписи прилагаются в ответе
2
INVALID
В доступе отказано
В доступе к персональным данным отказано субъектом персональных данных
3
PENDING
Ожидание
Ожидание ответа от субъекта персональных данных
4
TIMEOUT
Время ожидания превышено
Время ожидания ответа субъекта персональных данных истекло
5
NOT_FOUND
Не найден в базе мобильных граждан
По указанному в запросе на доступ персональных данных индивидуальному идентификационному номеру отсутствует абонентский номер сети сотовой связи в БМГ
6
ERROR
Ошибка отправки (Запрос/ответ через "1414")
При отправке запроса на абонентский номер сети сотовой связи субъекта персональных данных, указанного в БМГ, возникла ошибка
7
ERROR_MCDB_SERVICE
Ошибка обращения к БМГ
Возникла ошибка при отправке запроса и (или) получения ответа БМГ
8
ERROR_MGOV_SMS_GW
Ошибка обращения к SMS-шлюзу Единого контакт центра "1414"
Возникла ошибка при отправке запроса для отправки SMS-сообщения в SMS-шлюз Единого контакт центра "1414".
9
ERROR_TV_NOTFOUND
Ошибка отправки (Запрос/ответ средствами инициатора и/или оператора)
Токен верификации не найден.
10
ERROR_TV_INVALID
Ошибка отправки (Запрос/ответ средствами инициатора и/или оператора)
Токен верификации не прошел проверку подписи.
11
ERROR_TV_BIN_NOTMATCH
Ошибка отправки (Запрос/ответ средствами инициатора и/или оператора)
Бизнес-идентификационный номер в токене верификации организации не соответствует Бизнес-идентификационный номер в запросе.
12
ERROR_TV_NOTINLIST
Ошибка отправки (Запрос/ответ средствами инициатора и/или оператора)
Способ получения доступа к персональным данным не соответствует значению из списка (Bio/Ds/Otp/DID/PC).
13
ERROR_TV_MORECDATE
Ошибка отправки (Запрос/ответ средствами инициатора и/или оператора)
Дата формирования токена верификации больше текущей даты.
Приложение 2
к Правилам функционирования
государственного сервиса
контроля доступа
к персональным данным
Министра цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
от 29 апреля 2022 года № 144/НҚ
Полезная информация токена безопасности контроля доступа к персональным данным
Кодовое наименование
Описание
uin
Индивидуальный идентификационный номер субъекта персональных данных
sid
Перечень кодовых наименований сервисов, в которых запрашиваются персональные данные
dts
Дата и время получения положительного ответа от субъекта персональных данных через SMS в формате ISO 8601 (данное условие применяется к схеме запроса посредством SMS-шлюза Единого контакт центра "1414".)
dte
Дата и время окончания действия токена безопасности представляют собой сумму даты и время получения положительного ответа от субъекта персональных данных через SMS и времени действия токена безопасности в формате ISO 8601 (данное условие проверки применяется к схеме запроса посредством SMS-шлюза Единого контакт центра "1414").
binc
Бизнес идентификационный номер или индивидуальный идентификационный номер, инициирующий запрос персональных данных – Инициатором
iat
Дата и время получения положительного ответа от субъекта персональных данных через SMS в формате Unix Time Stamp
exp
Дата и время окончания действия токена безопасности, представляют собой дату и время получения положительного ответа от субъекта персональных данных через SMS и времени действия токена безопасности в формате Unix Time Stamp

16. Қауіпсіздік токенін қайтарып алуға сұрау салуды субъект "электрондық үкімет" жүйелері арқылы қалыптастырады;
17. Қауіпсіздік токенін қайтарып алуға сұрау салу негізінде мемлекеттік сервис қарау үшін бастамашыға және (немесе) операторға қауіпсіздік токенін қайтарып алуға өтінімді қалыптастырады;
18. Бастамашы және (немесе) оператор қауіпсіздік токенін қайтарып алуға өтінімді 15 жұмыс күні ішінде қарайды. Субъект немесе оның заңды өкілі дербес деректердi жинауға, өңдеуге берген келісімді, егер бұл Қазақстан Республикасының заңдарына қайшы келсе не "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Заңның 8-бабына сәйкес орындалмаған міндеттемесі болған кезде кері қайтарып ала алмайды;
19. Бастамашы және (немесе) оператор қауіпсіздік токенін қайтарып алуға өтінімді оң қараған жағдайда, мемлекеттік сервис қауіпсіздік токенін "белсенді емес" мәртебесіне ауыстырады;
20. Бастамашы және (немесе) оператор қауіпсіздік токенін кері қайтарып алуға өтінімді теріс қараған жағдайда, бастамашы және (немесе) оператор қауіпсіздік токенін кері қайтарып алудан бас тартудың себептері мен негізін көрсетуі тиіс;
Қауіпсіздік токенін қайтарып алудан бас тарту үшін негізде нормативтік құжатқа, шартқа (нөмірі, күні, атауы) немесе өзге де орындалмаған міндеттемеге сілтеме көрсетіледі;
21. Егер бастамашы және (немесе) оператор 15 жұмыс күні ішінде қауіпсіздік токенін кері қайтару берілген өтінімді қарастырмаса, мемлекеттік сервис қауіпсіздік токенінің мәртебесін "белсенді емес" күйіне ауыстырады.
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрінің 2022 жылғы
29 сәуірдегі № 144/НҚ
Дербес деректерге қол
жеткізуді мемлекеттік
бақылау сервисінің жұмыс
істеу қағидаларына
1-қосымша
Мемлекеттік сервис қайтаратын дербес деректерге қол жеткізуге сұрау салу мәртебесі
Р/с
Кодтық атау
Мәртебесі
Сипаттамасы
1
VALID
Рұқсат берілді
Дербес деректерге қол жеткізуді дербес деректер субъектісі ұсынды. Жауапта қауіпсіздік токені және электрондық цифрлық қолтаңбаның ашық бөлігі берілген
2
INVALID
Рұқсат берілген жоқ
Дербес деректер субъектісі дербес деректерге қол жеткізуден бас тартты
3
PENDING
Күту
Дербес деректер субъектісінің жауабын күту
4
TIMEOUT
Күту уақыты асып кетті
Дербес деректер субъектісінің жауабын күту уақыты аяқталды
5
NOT_FOUND
Мобильді азаматтар базасында табылған жоқ
Дербес деректерге қол жеткізуге арналған сұрау салуда көрсетілген жеке сәйкестендіру нөмірі бойынша МАБ-та ұялы байланыс желісінің абоненттік нөмірі жоқ
6
ERROR
Сұраныс қателері
("1414" арқылы сұрау салу/жауап беру)
МАБ-та көрсетілген дербес деректер субъектісінің ұялы байланыс желісінің абоненттік нөміріне сұрау салуды жіберу кезінде қате пайда болды
7
ERROR_MCDB_SERVICE
МАБ-та қатынасу қатесі
МАБ сұрауын жіберу және/немесе жауап алу кезінде қате пайда болды
8
ERROR_MGOV_SMS_GW
"1414" Бірыңғай байланыс орталығының SMS-шлюзіне жүгіну қатесі
"1414" Бірыңғай байланыс орталығының SMS-шлюзіне SMS-хабарлама жіберу үшін сұрау жіберу кезінде қате пайда болды.
9
ERROR_TV_NOTFOUND
Жіберу қатесі (бастамашының және/немесе оператордың көмегімен сұрау салу/жауап беру)
Верификация токені табылмады.
10
ERROR_TV_INVALID
Жіберу қатесі (бастамашының және/немесе оператордың көмегімен сұрау салу/жауап беру)
Верификация токені қолтаңбаны тексеруден өткен жоқ.
11
ERROR_TV_BIN_NOTMATCH
Жіберу қатесі (бастамашының және/немесе оператордың көмегімен сұрау салу/жауап беру)
Ұйымды верификация токеніндегі бизнес сәйкестендіру нөмірі сұрау салудағы бизнес сәйкестендіру нөміріне сәйкес келмейді.
12
ERROR_TV_NOTINLIST
Жіберу қатесі (бастамашының және/немесе оператордың көмегімен сұрау салу/жауап беру)
Жеке деректерге қол жеткізу әдісі тізімдегі мәнге сәйкес келмейді (Bio/Ds/Otp/DID/PC).
13
ERROR_TV_MORECDATE
Жіберу қатесі (бастамашының және/немесе оператордың көмегімен сұрау салу/жауап беру)
Верификация токенін қалыптастыру күні ағымдағы күннен артық.
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрінің 2022 жылғы
29 сәуірдегі № 144/НҚ
Дербес деректерге қол жеткізуді
мемлекеттік бақылау сервисінің
жұмыс істеу қағидаларына
2-қосымша
Дербес деректерге қол жеткізуді бақылаудың қауіпсіздік токені туралы пайдалы ақпарат
Кодтық атау
Сипаттамасы
uin
Дербес деректер субъектісінің жеке сәйкестендіру нөмірі
sid
Дербес деректер сұратылатын сервистердің кодтық атауларының тізбесі
dts
Дербес деректер субъектісінен ISO 8601 форматындағы SMS арқылы оң жауап алу күні мен уақыты (бұл шарт "1414" Бірыңғай байланыс орталығының SMS-шлюзі арқылы сұрау салу схемасына қолданылады.)
dte
Қауіпсіздік токені әрекетінің аяқталу күні мен уақыты SMS арқылы дербес деректер субъектісінен оң жауап алу күні мен уақытының жиынын және ISO 8601 форматындағы қауіпсіздік токенінің әрекет ету уақытын білдіреді (тексерудің осы шарты "1414" Бірыңғай байланыс орталығының SMS-шлюзі арқылы сұрау салу схемасына қолданылады.)
binc
Бастамашы – бизнес сәйкестендіру нөмірі немесе жеке сәйкестендіру нөмірі дербес деректерге сұрау салуға бастамашылық жасаушы
iat
Unix Time Stamp форматындағы SMS арқылы дербес деректер субъектісінен оң жауап алу күні мен уақыты
exp
Қауіпсіздік токені әрекетінің аяқталу күні мен уақыты SMS арқылы дербес деректер субъектісінен оң жауап алу күні мен уақытының жиынын және Unix Time Stamp форматындағы қауіпсіздік токенінің әрекет ету уақытын білдіреді