О внесении изменений в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 22 декабря 2014 года № 157 "О некоторых вопросах планирования и реализации концессионных проектов"
Приказ и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 20 апреля 2022 года № 37. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 апреля 2022 года № 27682. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 мая 2025 года № 34.
Сноска. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 27.05.2025 № 34 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 22 декабря 2014 года № 157 "О некоторых вопросах планирования и реализации концессионных проектов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 10122) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакций:
"В соответствии со статьями 155-2 и 230 Бюджетного кодекса Республики Казахстан и со статьями 9 и 20 Закона Республики Казахстан "О концессиях" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в пункте 1:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) Правила проведения конкурса (аукциона) по выбору концессионера согласно приложению 2 к настоящему приказу;";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) Правила отбора проектов государственно-частного партнерства, в том числе концессионных проектов, для предоставления или увеличения объема поручительств государства согласно приложению 4 к настоящему приказу;";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) Требования к экспертизе конкурсной (аукционной) документации, в том числе при внесении в нее изменений и дополнений, концессионных заявок, представленных участниками конкурса при проведении конкурса (аукциона) по выбору концессионера, согласно приложению 6 к настоящему приказу;";
Правила представления, рассмотрения и отбора концессионных проектов, утвержденные указанным приказом, изложить в редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
Правила проведения конкурса по выбору концессионера, утвержденные указанным приказом, изложить в редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
в Правилах проведения мониторинга договоров концессии, проведения мониторинга и оценки реализации концессионных проектов, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила проведения мониторинга договоров концессии, проведения мониторинга и оценки реализации концессионных проектов (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 7-8) статьи 9 Закона Республики Казахстан "О концессиях" (далее – Закон) и определяют порядок проведения мониторинга договоров концессии, мониторинга и оценки реализации концессионных проектов.";
часть вторую пункта 17 изложить в следующей редакции:
"Для проведения оценки реализации концессионных проектов к информации по мониторингу дополнительно прилагаются:
копия договора концессии и дополнительные соглашения к нему (при наличии) с копией свидетельства о регистрации договора/дополнительного соглашения государственно-частного партнерства/концессии;
копия утвержденной конкурсной (аукционной) документации с приложением финансово-экономической модели, с приложением копии экономических заключений на них.";
в Правилах отбора концессионных проектов для предоставления или увеличения объема поручительств государства, утвержденных указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Правила отбора проектов государственно-частного партнерства, в том числе концессионных проектов, для предоставления или увеличения объема поручительств государства";
пункт 1 изложить в следующей редакции:

"Концессиялық жобаларды жоспарлаудың және іске асырудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 22 желтоқсандағы № 157 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің м.а. 2022 жылғы 20 сәуірдегі № 37 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 20 сәуірде № 27682 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 2025 жылғы 27 мамырдағы № 34 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 27.05.2025 № 34 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Концессиялық жобаларды жоспарлаудың және іске асырудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 22 желтоқсандағы № 157 бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10122 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 155-2 және 230-баптарына және "Концессиялар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9 және 20–баптарына БҰЙЫРАМЫН:";
1 тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес концессионерді таңдау жөніндегі конкурсты (аукционды) өткізу қағидалары бекітілсін;";
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес мемлекет кепілгерліктерін беру немесе көлемін ұлғайту үшін мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын, оның ішінде концессиялық жобаларды іріктеу қағидалары бекітілсін;";
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес конкурстық (аукциондық) құжаттаманы, оның ішінде оған өзгерістер мен толықтырулар енгізу кезінде концессионерді таңдау жөніндегі конкурсты (аукционды) өткізу кезінде конкурсқа қатысушылар ұсынған концессиялық өтінімдерді сараптауға қойылатын талаптар;";
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген концессиялық жобаларды ұсыну, қарау және іріктеу қағидалары осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген концессионерді таңдау жөніндегі конкурсты өткізу қағидалары осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
Концессия шарттарына мониторинг жүргізу, концессиялық жобаларға мониторинг жүргізу және олардың іске асырылуын бағалау қағидаларында:
1 тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы концессия шарттарына мониторинг жүргізу, концессиялық жобалардың іске асырылуына мониторинг және бағалау жүргізу қағидалары (бұдан әрі – қағидалар) "Концессиялар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 9-бабының 7-8) тармақшасына сәйкес әзірленді және концессия шарттарына мониторинг жүргізу, концессиялық жобалардың іске асырылуына мониторинг және бағалау тәртібін айқындайды.";
17 тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Концессиялық жобалардың іске асырылуын бағалауды жүргізу үшін мониторинг жөніндегі ақпаратқа қосымша мыналар қоса беріледі:
шартты/мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің/концессияның қосымша келісімін тіркеу туралы куәліктің көшірмесімен концессия шартының және оған қосымша келісімнің (бар болса) көшірмесі;
бекітілген конкурстық (аукциондық) құжаттаманың қаржы-экономикалық моделі қоса берілген, оларға экономикалық қорытындылардың көшірмелері қоса берілген көшірмесі.";
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген мемлекет кепілгерліктерін беру немесе көлемін ұлғайту үшін концессиялық жобаларды іріктеу қағидаларында:
1 тармақ келесі редакцияда жазылсын;
"Мемлекет кепілгерліктерін беру немесе көлемін ұлғайту үшін мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын, оның ішінде концессиялық жобаларды іріктеу қағидалары"

"1. Настоящие Правила отбора проектов государственно-частного партнерства, в том числе концессионных проектов, для предоставления или увеличения объема поручительств государства (далее – Правила) разработаны в соответствии со статьей 230 Бюджетного кодекса Республики Казахстан и определяют порядок прохождения процедур предоставления поручительства государства по концессионным проектам и увеличения объема поручительств государства.";
подпункт 2) пункта 8 изложить в следующей редакции:
"2) в соответствии с подпунктом 2) статьи 229 Бюджетного кодекса Республики Казахстан иметь договор страхования, удовлетворяющий требованиям обеспечения возвратности займа, привлекаемого под поручительство государства в соответствии с Правилами исполнения бюджета и его кассового обслуживания, утвержденными приказом Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 540 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9934) за исключением случаев, установленных решением Правительства Республики Казахстан;";
в Требованиях к разработке или корректировке, а также проведению необходимых экспертиз технико-экономического обоснования концессионного проекта, утвержденных указанным приказом:
подпункт 3) пункта 20 изложить в следующей редакции:
"3) банковской экспертизы, в случае предоставления государственной гарантии, согласно статье 4 Закона Республики Казахстан "О Банке Развития Казахстана";";
Требования к экспертизе конкурсной документации, в том числе при внесении в нее изменений и дополнений, концессионных заявок, представленных участниками конкурса при проведении конкурса по выбору концессионера, утвержденные указанным приказом, изложить в редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу;
Критерии отнесения концессионных проектов к категории концессионных проектов особой значимости, утвержденные указанным приказом, изложить в редакции согласно приложению 4 к настоящему приказу.
2. Департаменту инвестиционной политики Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства национальной экономики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.

"1. Осы мемлекет кепілгерліктерін беру немесе көлемін ұлғайту үшін мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын, оның ішінде концессиялық жобаларды іріктеу қағидалары (бұдан әрі – қағидалар) Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 230-бабына сәйкес әзірленді және концессиялық жобалар бойынша мемлекет кепілгерлігін беру және мемлекет кепілгерліктерінің көлемін ұлғайту рәсімдерінен өту тәртібін айқындайды.";
8-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімімен белгіленген жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Республикасы Бюджет Кодексінің 229-бабының 2) тармақшасына сәйкес бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығымен бекітілген Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету Ережесіне сәйкес (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 5 желтоқсанда № 9934 тіркелді) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен келісу бойынша белгілейтін, мемлекет кепілгерлігімен тартылатын қарыздың қайтарымдылығын қамтамасыз ету талаптарын қанағаттандыратын сақтандыру шарты болуға тиіс;";
Концессиялық жобаның техникалық-экономикалық негіздемесін әзірлеуге немесе түзетуге, сондай-ақ қажетті сараптамалар жүргізуге қойылатын талаптарда:
20-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) "Қазақстанның Даму Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабына сәйкес Мемлекеттік кепілдік берілген жағдайда, банктік сараптама";";
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген конкурстық құжаттаманы, оның ішінде оған өзгерістер мен толықтырулар енгізу кезінде, концессионерді таңдау жөніндегі конкурсты өткізу кезінде конкурсқа қатысушылар ұсынған концессиялық өтінімдерді сараптауға қойылатын талаптар осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген концессиялық жобаларды ерекше маңызы бар концессиялық жобалар санатына жатқызу критерийлері осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің инвестициялық саясат департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) Осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о министра национальной экономики
Республики Казахстан
Т. Жаксылыков
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Приложение 1
к приказу И.о министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 20 апреля 2022 года № 37
Приложение 1
к приказу Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 22 декабря 2014 года № 157
Правила представления, рассмотрения и отбора концессионных проектов
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила представления, рассмотрения и отбора концессионных проектов (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 7-6) статьи 9 Закона Республики Казахстан "О концессиях" (далее – Закон) и подпунктом 24) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О естественных монополиях".
2. Правила определяют порядок организации представления, рассмотрения и отбора концессионных проектов.
3. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) предварительные расчеты – расчеты по доходной и расходной части операционной, инвестиционной и финансовой деятельности концессионного проекта с указанием допущений. Предварительные расчеты производятся в формате Microsoft Office Excel с раскрывающими формулами, и представляется на бумажном и электронном носителе;
2) местный проект – концессионный проект, реализуемый по объектам (существующим или предполагаемым к строительству), относящимся к коммунальной собственности, и/или получателями экономических выгод от реализации концессионного проекта являются субъекты одной области, города республиканского значения, столицы и в соответствии со статьей 13 Закона;
3) республиканский проект – концессионный проект, реализуемый по объектам (существующим или предполагаемым к строительству), относящимся к республиканской собственности, и/или получателями экономических выгод от реализации концессионного проекта являются субъекты двух и более областей, городов республиканского значения, столицы и в соответствии со статьей 12 Закона.
4. Организатор конкурса (аукциона) привлекает юридических лиц по консультативному сопровождению концессионных проектов для разработки конкурсной (аукционной) документации, проекта договора концессии, независимой оценки представленных концессионных заявок, содержащихся в соответствующей конкурсной (аукционной) заявке, а также для участия в переговорах с потенциальными концессионерами в соответствии с пунктом 1 статьи 20 Закона.
Центральный либо местный уполномоченный орган по государственному планированию вносит заключение на оказание услуг по консультативному сопровождению концессионных проектов на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии.
По объемам финансирования услуг по консультативному сопровождению каждого концессионного проекта, одобренного бюджетными комиссиями, уполномоченный орган по государственному планированию формирует перечень услуг по консультативному сопровождению концессионных проектов, которое осуществляется за счет средств соответствующей распределяемой бюджетной программы уполномоченного органа по государственному планированию.

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің м.а.
Т. Жаксылыков
КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің м.а.
2022 жылғы 20 сәуірдегі
№ 37 Бұйрыққа 1 қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2014 жылғы 22 желтоқсандағы
№ 157 бұйрығына
1-қосымша
Концессиялық жобаларды ұсыну, қарау және іріктеу қағидалары
1 тарау. Жалпы ережелер
1. Осы концессиялық жобаларды ұсыну, қарау және іріктеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Концессиялар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 9-бабының 7-6) тармақшасына және "Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 24) тармақшасына сәйкес әзірленді.
2. Қағидалар концессиялық жобаларды ұсынуды, қарауды және іріктеуді ұйымдастыру тәртібін айқындайды.
3. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) алдын ала есеп айырысулар – жол берулерді көрсете отырып, концессиялық жобаның операциялық, инвестициялық және қаржылық қызметінің кіріс және шығыс бөлігі бойынша есеп айырысулар. Алдын-ала есептеулер ашылмалы формулалары бар Microsoft Office Excel форматында жасалады және қағаз және электронды түрде ұсынылады;
2) Жергілікті жоба – коммуналдық меншікке жататын объектілер (бұрыннан бар немесе салынуы болжанатын) бойынша іске асырылатын концессиялық жоба және/немесе бір облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың субъектілері концессиялық жобаны іске асырудан экономикалық пайда алушылар болып табылады және Заңның 13-бабына сәйкес;
3) республикалық жоба – республикалық меншікке жататын объектілер (бұрыннан бар немесе салынуы болжанатын) бойынша іске асырылатын концессиялық жоба және/немесе екі және одан да көп облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың субъектілері концессиялық жобаны іске асырудан экономикалық пайда алушылар болып табылады және Заңның 12-бабына сәйкес жүзеге асырылады.
4. Конкурсты (аукционды) ұйымдастырушы конкурстық (аукциондық) құжаттаманы, концессия шартының жобасын әзірлеу, тиісті конкурстық (аукциондық) өтінімде қамтылған ұсынылған концессиялық өтінімдерді тәуелсіз бағалау үшін, сондай-ақ Заңның 20-бабының 1-тармағына сәйкес әлеуетті концессионерлермен келіссөздерге қатысу үшін концессиялық жобаларды консультациялық сүйемелдеу бойынша заңды тұлғаларды тартады.
Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық не жергілікті уәкілетті орган концессиялық жобаларды консультациялық сүйемелдеу жөніндегі қызметтер көрсетуге арналған қорытындыны тиісті бюджет комиссиясының қарауына енгізеді.
Бюджет комиссиялары мақұлдаған әрбір концессиялық жобаны консультациялық сүйемелдеу жөніндегі көрсетілетін қызметтерді қаржыландыру көлемі бойынша мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган концессиялық жобаларды консультациялық сүйемелдеу жөніндегі көрсетілетін қызметтердің тізбесін қалыптастырады, ол мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның тиісті бөлінетін бюджеттік бағдарламасының қаражаты есебінен жүзеге асырылады.

5. Перечень объектов, предлагаемых к передаче в концессию, (далее – перечень) формируется уполномоченным органом по государственному планированию в соответствии со статьей 16 Закона.
6. Местные уполномоченные органы по государственному планированию, в случаях, установленных подпунктом 3-2) статьи 13 Закона, ежемесячно до 20 числа, следующего за отчетным периодом, уведомляют центральный уполномоченный орган по государственному планированию об информации о планировании местных концессионных проектов, получивших положительные заключения по форме согласно приложению к настоящим Правилам.
Глава 2. Порядок представления, рассмотрения и отбора концессионных проектов
7. Процесс представления, рассмотрения и отбора концессионных проектов состоит из следующих взаимосвязанных этапов:
1) определение и утверждение первым руководителем государственного органа-разработчика конкурсной (аукционной) документации, либо лицом, его замещающим ответственного за разработку конкурсной (аукционной) документации, структурного подразделения государственного органа.
Государственный орган создает Межведомственную проектную группу путем привлечения подведомственных организаций, независимых экспертов, проектных, инжиниринговых, консалтинговых и других компаний, а также заинтересованных государственных органов, Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан, субъектов предпринимательства для обеспечения качества управления проектом.
Целью деятельности Межведомственной проектной группы является разработка конкурсной (аукционной) документации, с доказанной потребностью реализации концессионного проекта в той или иной отрасли/сфере/регионе.
Межведомственная проектная группа осуществляет следующие функции:
изучает поступившие предложения и инициативы по реализации концессионного проекта, отбирает, оценивает, определяет их приоритетность, определяет вид контракта, конкурса, вопросы, связанные с выделением земельных участков, подключением к инженерным сетям, и иные ключевые параметры концессионного проекта;
принимает рекомендации о целесообразности либо отсутствии целесообразности реализации концессионного проекта путем подписания протокола;
проводит маркетинговые и иные необходимые исследования по планируемому концессионному проекту;
производит все необходимые расчеты, в том числе разработку предварительных расчетов концессионного проекта;
изучает предложения и инициативы по механизмам реализации проекта;
формирует предложения для включения в конкурсную (аукционную) документацию;
заслушивает отчеты лиц, вовлеченных в подготовку концессионного проекта, начиная с этапа планирования концессионного проекта до этапа заключения договора концессии;
осуществляет доработку конкурсной (аукционной) документации концессионного проекта в ходе процесса ее согласования и экспертизы по мере получения замечаний от согласующих уполномоченных органов и организаций. При этом в заключениях по итогам экспертизы или согласования при наличии указываются рекомендации по управлению проектами для Межведомственной проектной группы;
отслеживает соблюдение сроков и процедур прохождения рассмотрения, согласования, экспертизы и утверждения конкурсной (аукционной) документации концессионного проекта.

5. Концессияға беруге ұсынылатын объектілердің тізбесін (бұдан әрі – Тізбе) Заңның 16-бабына сәйкес мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган қалыптастырады.
6. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар заңның 13-бабының 3-2) тармақшасында белгіленген жағдайларда, ай сайын есепті кезеңнен кейінгі айдың 20-күніне дейін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органды осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша оң қорытындылар алған жергілікті концессиялық жобаларды жоспарлау туралы ақпарат туралы хабардар етеді.
2 тарау. Концессиялық жобаларды ұсыну, қарау және іріктеу тәртібі
7. Концессиялық жобаларды ұсыну, қарау және іріктеу процесі мынадай өзара байланысты кезеңдерден тұрады:
1) конкурстық (аукциондық) құжаттаманы әзірлеуші мемлекеттік органның бірінші басшысының не мемлекеттік органның конкурстық (аукциондық) құжаттаманы әзірлеуге жауапты құрылымдық бөлімшесінің оны алмастыратын адамның айқындауы мен бекітуі.
Мемлекеттік орган жобаны басқару сапасын қамтамасыз ету үшін ведомстволық бағынысты ұйымдарды, тәуелсіз сарапшыларды, жобалау, инжинирингтік, консалтингтік және басқа да компанияларды, сондай-ақ мүдделі мемлекеттік органдарды, Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасын, кәсіпкерлік субъектілерін тарту арқылы Ведомствоаралық жобалау тобын құрады.
Ведомствоаралық жобалау тобы қызметінің мақсаты қандай да бір салада/аяда/өңірде концессиялық жобаны іске асыру қажеттілігі дәлелденген конкурстық (аукциондық) құжаттаманы әзірлеу болып табылады.
Ведомствоаралық жобалау тобы мынадай функцияларды жүзеге асырады:
концессиялық жобаны іске асыру бойынша келіп түскен ұсыныстар мен бастамаларды зерделейді, олардың басымдылығын іріктейді, бағалайды, айқындайды, келісімшарт, конкурс түрін, жер учаскелерін бөлуге, инженерлік желілерге қосылуға байланысты мәселелерді және концессиялық жобаның өзге де түйінді параметрлерін айқындайды;
хаттамаға қол қою арқылы концессиялық жобаны іске асырудың орындылығы не орындылығының жоқтығы туралы ұсынымдар қабылдайды;
жоспарланып отырған концессиялық жоба бойынша маркетингтік және өзге де қажетті зерттеулер жүргізеді;
барлық қажетті есептерді, оның ішінде концессиялық жобаның алдын ала есептеулерін әзірлеуді жүргізеді;
жобаны іске асыру тетіктері бойынша ұсыныстар мен бастамаларды зерделейді;
конкурстық (аукциондық) құжаттамаға енгізу үшін ұсыныстар қалыптастырады;
концессиялық жобаны жоспарлау кезеңінен бастап концессия шартын жасасу кезеңіне дейін концессиялық жобаны дайындауға тартылған тұлғалардың есептерін тыңдайды;
Келісуші уәкілетті органдар мен ұйымдардан ескертулер алуына қарай концессиялық жобаның конкурстық (аукциондық) құжаттамасын келісу және сараптау процесі барысында пысықтауды жүзеге асырады. Бұл ретте сараптама немесе келісу қорытындылары бойынша қорытындыларда болған кезде ведомствоаралық жобалау тобы үшін жобаларды басқару жөніндегі ұсынымдар көрсетіледі;
концессиялық жобаның конкурстық (аукциондық) құжаттамасын қарау, келісу, сараптамадан өткізу және бекіту мерзімдері мен рәсімдерінің сақталуын қадағалайды.

2) государственный орган-разработчик вносит в центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию заявку с приложением экономического заключения на инвестиционное предложение государственного инвестиционного проекта о целесообразности реализации концессионного проекта для дальнейшего вынесения на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии вопроса разработки или корректировки, а также проведения необходимых экспертиз конкурсной (аукционной) документации концессионных проектов;
3) на основании заявки государственного органа-разработчика конкурсной (аукционной) документации по республиканским проектам центральный уполномоченный орган по государственному планированию формирует заключение на разработку или корректировку, а также на проведение необходимых экспертиз конкурсных (аукционных) документаций концессионных проектов, в том числе технико-экономических обоснований (далее – ТЭО), либо по проектам, имеющим разработанные проектно-сметные документации (далее – ПСД), а также являющимся технически несложными, реализуемым на основании типовых проектов, типовых проектных решений и проектов повторного применения, на привязку имеющейся ПСД к конкретной площадке объекта концессии, и выносит на рассмотрение Республиканской бюджетной комиссии;
на основании заявки государственного органа-разработчика конкурсной (аукционной) документации по местным проектам местный уполномоченный орган по государственному планированию формирует заключение на разработку или корректировку, а также проведение необходимых экспертиз конкурсных (аукционных) документаций концессионных проектов, в том числе ТЭО, либо по проектам, имеющим разработанные ПСД, а также являющимся технически несложными, реализуемым на основании типовых проектов, типовых проектных решений и проектов повторного применения, на привязку имеющейся ПСД к конкретной площадке объекта концессии, и выносит на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии;
4) разработка, корректировка, проведение необходимых экспертиз и утверждение конкурсной (аукционной) документации:
в случаях проведения конкурса по выбору концессионера без использования двухэтапных процедур:
разработка организатором конкурса конкурсной (аукционной) документации, в том числе ТЭО концессионного проекта.
По проектам, имеющим разработанные ПСД, а также являющимся технически несложными, реализуемым на основании типовых проектов, типовых проектных решений и проектов повторного применения, разработка технико-экономического обоснования не требуется.
Разработка или корректировка конкурсной (аукционной) документации осуществляется с привязкой имеющейся ПСД к конкретной площадке объекта концессии.
Привязка имеющейся ПСД конкретной площадке объекта концессии осуществляется в рамках выделенных средств на разработку или корректировку, а также проведение необходимых экспертиз конкурсной документации концессионных проектов, с учетом соответствия законодательству Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности;
представление конкурсной (аукционной) документации, ТЭО концессионного проекта, предварительно прошедшего необходимые экспертизы в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан, с приложением документов, подтверждающих согласование центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета, в отношении объектов, относящихся к республиканской собственности, а также, в случае принадлежности концессионного проекта к сферам естественных монополий, уполномоченного государственного органа, осуществляющего руководство в сферах естественных монополий, центральному уполномоченному органу по государственному планированию либо местному уполномоченному органу по государственному планированию в случае, установленном подпунктом 3-2) статьи 13 Закона, на проведение соответствующих экспертиз и согласований;
центральные и местные уполномоченные органы по государственному планированию на основании положительного заключения экспертизы конкурсной (аукционной) документации, содержащего рекомендации о возможности софинансирования данного проекта из бюджета, формируют заключения по концессионным проектам и вносят на рассмотрение соответствующих бюджетных комиссий;
утверждение конкурсной (аукционной) документации первым руководителем организатора конкурса либо лицом его замещающим на основании решения соответствующих бюджетных комиссий;
в случаях проведения конкурса по выбору концессионера с использованием двухэтапных процедур:
формирование организатором конкурса технического задания, разработка и утверждение организатором конкурса конкурсной (аукционной) документации;
представление конкурсной (аукционной) документации с приложением документов, подтверждающих согласование центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета, в отношении объектов, относящихся к республиканской собственности, а также, в случае принадлежности концессионного проекта к сферам естественных монополий, уполномоченного государственного органа, осуществляющего руководство в сферах естественных монополий, центральному уполномоченному органу по государственному планированию либо местному уполномоченному органу по государственному планированию в случае, установленном подпунктом 3-2) статьи 13 Закона, на проведение соответствующей экспертизы и согласования;
центральные и местные уполномоченные органы по государственному планированию на основании положительного заключения экспертизы конкурсной (аукционной) документации, содержащего рекомендации о возможности софинансирования данного проекта из бюджета, формируют заключения по концессионным проектам и вносят на рассмотрение соответствующих бюджетных комиссий;
утверждение конкурсной (аукционной) документации первым руководителем организатора конкурса либо лицом, его замещающим на основании решения соответствующих бюджетных комиссий;

2) әзірлеуші мемлекеттік орган мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органға концессиялық жобалардың конкурстық (аукциондық) құжаттамасын әзірлеу немесе түзету, сондай-ақ қажетті сараптамалар жүргізу мәселесін одан әрі тиісті бюджет комиссиясының қарауына шығару үшін концессиялық жобаны іске асырудың орындылығы туралы Мемлекеттік инвестициялық жобаның инвестициялық ұсынысына экономикалық қорытындыны қоса бере отырып, өтінім енгізеді;
3) республикалық жобалар бойынша конкурстық (аукциондық) құжаттаманы әзірлеуші мемлекеттік органның өтінімі негізінде мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган концессиялық жобалардың конкурстық (аукциондық) құжаттамаларын, оның ішінде техникалық – экономикалық негіздемелерді (бұдан әрі - ТЭН) әзірлеуге немесе түзетуге, сондай – ақ қажетті сараптамалар жүргізуге не жобалар бойынша қорытынды қалыптастырады әзірленген жобалау-сметалық құжаттамасы (бұдан әрі – ЖСҚ). Сондай-ақ техникалық жағынан күрделі емес болып табылатын, үлгілік жобалар, үлгілік жобалық шешімдер және қайта қолданылатын жобалар негізінде іске асырылатын, қолда бар ЖСҚ-ны концессия объектісінің нақты алаңына байланыстыра отырып, республикалық бюджет комиссиясының қарауына шығарады;
мемлекеттік органның өтінімі негізінде – жергілікті жобалар бойынша конкурстық (аукциондық) құжаттаманы әзірлеуші мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган концессиялық жобалардың конкурстық (аукциондық) құжаттамаларын, оның ішінде ТЭН-ді әзірлеуге немесе түзетуге, сондай-ақ қажетті сараптамалар жүргізуге не әзірленген ЖСҚ бар, сондай-ақ техникалық жағынан күрделі емес болып табылатын, үлгілік жобалардың негізінде іске асырылатын жобалар бойынша қорытынды қалыптастырады. концессия объектісінің нақты алаңына қолда бар ЖСҚ байланыстыра отырып, үлгілік жобалық шешімдер мен қайта қолданылатын жобаларды әзірлеу, және тиісті бюджет комиссиясының қарауына шығарады;
4) конкурстық (аукциондық) құжаттаманы әзірлеу, түзету, қажетті сараптамалар жүргізу және бекіту:
концессионерді таңдау жөніндегі конкурс Екі кезеңдік рәсімдерді пайдаланбай өткізілген жағдайларда:
конкурсты ұйымдастырушының конкурстық (аукциондық) құжаттаманы, оның ішінде концессиялық жобаның ТЭН-ін әзірлеуі.
Әзірленген ЖСҚ бар, сондай-ақ техникалық жағынан күрделі емес болып табылатын, үлгілік жобалар, үлгілік жобалық шешімдер және қайта қолданылатын жобалар негізінде іске асырылатын жобалар бойынша техникалық-экономикалық негіздеме әзірлеу талап етілмейді.
Конкурстық (аукциондық) құжаттаманы әзірлеу немесе түзету қолда бар ЖСҚ-ны концессия объектісінің нақты алаңына байланыстыра отырып жүзеге асырылады.
Қолда бар ЖСҚ-ны концессия объектісінің нақты алаңына байланыстыру Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы Заңнамасына сәйкестігін ескере отырып, концессиялық жобалардың конкурстық құжаттамасын әзірлеуге немесе түзетуге, сондай-ақ қажетті сараптамалар жүргізуге бөлінген қаражат шеңберінде жүзеге асырылады;
республикалық меншікке жататын объектілерге қатысты, сондай-ақ концессиялық жоба табиғи монополиялар салаларына тиесілі болған жағдайда, бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның келісілуін растайтын құжаттарды қоса бере отырып, Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес алдын ала қажетті сараптамалардан өткен концессиялық жобаның конкурстық (аукциондық) құжаттамасын, ТЭН-ін ұсыну басшылықты жүзеге асыратын органның
мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға не Заңның 13-бабының 3-2) тармақшасында белгіленген жағдайда мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға тиісті сараптамалар мен келісулер жүргізуге;
мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық және жергілікті уәкілетті органдар осы жобаны бюджеттен қоса қаржыландыру мүмкіндігі туралы ұсынымдарды қамтитын конкурстық (аукциондық) құжаттама сараптамасының оң қорытындысы негізінде концессиялық жобалар бойынша қорытындылар қалыптастырады және тиісті бюджет комиссияларының қарауына енгізеді;
конкурстық (аукциондық) құжаттаманы конкурсты ұйымдастырушының бірінші басшысының не тиісті бюджет комиссияларының шешімі негізінде оны алмастыратын адамның бекітуі;
екі кезеңдік рәсімдерді пайдалана отырып, концессионерді таңдау жөніндегі конкурс өткізілген жағдайларда:
конкурсты ұйымдастырушының техникалық тапсырманы қалыптастыруы, конкурсты ұйымдастырушының конкурстық (аукциондық) құжаттаманы әзірлеуі және бекітуі;
республикалық меншікке жататын объектілерге қатысты, сондай-ақ концессиялық жоба табиғи монополиялар салаларына тиесілі болған жағдайда, бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның, табиғи монополиялар салаларында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органның келісілуін растайтын құжаттарды қоса бере отырып, конкурстық (аукциондық) құжаттаманы мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға не жергілікті уәкілетті органға ұсыну мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға, тиісті сараптама және келісу жүргізуге Заңның 13-бабының 3-2) тармақшасында белгіленген;
мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық және жергілікті уәкілетті органдар осы жобаны бюджеттен қоса қаржыландыру мүмкіндігі туралы ұсынымдарды қамтитын конкурстық (аукциондық) құжаттама сараптамасының оң қорытындысы негізінде концессиялық жобалар бойынша қорытындылар қалыптастырады және тиісті бюджет комиссияларының қарауына енгізеді;
конкурстық (аукциондық) құжаттаманы конкурсты ұйымдастырушының бірінші басшысының не тиісті бюджет комиссияларының шешімі негізінде оны алмастыратын адамның бекітуі;

5) вынесение соответствующих решений бюджетных комиссий;
6) формирование перечня в соответствии с пунктом 1 статьи 16 Закона центральным уполномоченным органом по государственному планированию, если объекты относятся к республиканской собственности, или маслихатами областей, городов республиканского значения и столицы, если объекты относятся к коммунальной собственности в соответствии с подпунктом 24) статьи 1 Закона.
Местные уполномоченные органы по государственному планированию уведомляют центральный уполномоченный орган по государственному планированию о прохождении процедуры, указанной в подпункте 5) настоящего пункта, в течение 30 (тридцать) рабочих дней со дня вынесения соответствующих решений бюджетных комиссий.
8. Решение о реализации концессионного проекта принимается на основании документов Системы государственного планирования, поручений либо актов Президента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан, а также с учетом приоритетности и срочности концессионного проекта.
При определении приоритетности, срочности концессионного проекта уполномоченное лицо:
принимает во внимание рекомендации Межведомственной проектной группы;
анализирует поступившие инициативы субъектов предпринимательства на соответствие документам Системы государственного планирования, поручениям либо актам Президента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан (в случае поступления данных инициатив);
определяет отраслевую приоритетность планируемых к реализации концессионных проектов с учетом инвестиционного потенциала, специфики и проблем развития республики и регионов;
использует приоритизацию концессионных проектов.
В рамках приоритизации концессионных проектов рассматривается степень целесообразности реализации концессионного проекта. В первую очередь рассматриваются к реализации проекты, обеспечивающие базовые потребности населения.
В случае, если приоритетных концессионных проектов несколько, определяется степень срочности реализации таких проектов.
На данном этапе определяются предварительная экономическая и социальная эффективность концессионного проекта.
Концессионные проекты ориентируются на создание ценности для населения на долгосрочный период, на привлечение инвестиций концессионером, а также на эксплуатацию объекта концессии концессионером на срок не менее 5 (пяти) лет в зависимости от особенностей концессионного проекта.
9. Информационный лист, содержащий описание концессионного проекта, разрабатываемый в составе конкурсной (аукционной) документации, соответствует следующей структуре:

5) бюджет комиссияларының тиісті шешімдерін шығару;
6) егер объектілер республикалық меншікке жататын болса, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе Заңның 1-бабының 24) тармақшасына сәйкес объектілер коммуналдық меншікке жататын болса, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың мәслихаттары заңның 16-бабының 1-тармағына сәйкес тізбені қалыптастырады.
Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органды бюджет комиссияларының тиісті шешімдері шығарылған күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күні ішінде осы тармақтың 5) тармақшасында көрсетілген рәсімнің өткені туралы хабардар етеді.
8. Концессиялық жобаны іске асыру туралы шешім мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттары, Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Үкіметінің тапсырмалары не актілері негізінде, сондай-ақ концессиялық жобаның басымдығы мен жеделдігі ескеріле отырып қабылданады.
Концессиялық жобаның басымдығын, жеделдігін айқындау кезінде уәкілетті тұлға:
ведомствоаралық жобалау тобының ұсынымдарын назарға алады;
кәсіпкерлік субъектілерінің келіп түскен бастамаларын мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарына, Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Үкіметінің тапсырмаларына не актілеріне сәйкестігі тұрғысынан талдайды (осы бастамалар келіп түскен жағдайда);
инвестициялық әлеуетті, республиканың және өңірлердің даму ерекшелігі мен проблемаларын ескере отырып, іске асыру жоспарланатын концессиялық жобалардың салалық басымдығын айқындайды;
концессиялық жобалардың басымдығын пайдаланады.
Концессиялық жобаларға басымдық беру шеңберінде концессиялық жобаны іске асырудың орындылық дәрежесі қаралады. Бірінші кезекте халықтың базалық қажеттіліктерін қамтамасыз ететін жобаларды іске асыру қарастырылады.
Егер басым концессиялық жобалар бірнешеу болған жағдайда, мұндай жобаларды іске асырудың шұғылдық дәрежесі айқындалады.
Бұл кезеңде концессиялық жобаның алдын ала экономикалық және әлеуметтік тиімділігі айқындалады.
Концессиялық жобалар халыққа ұзақ мерзімді кезеңге құндылықтар жасауға, концессионердің инвестициялар тартуына, сондай-ақ концессионердің концессиялық жобаның ерекшеліктеріне қарай кемінде 5 (бес) жыл мерзімге концессия объектісін пайдалануға бағдарланады.
9. Конкурстық (аукциондық) құжаттама құрамында әзірленетін концессиялық жобаның сипаттамасын қамтитын ақпараттық парақ мынадай құрылымға сәйкес келеді:

1) паспорт проекта;
2) введение;
3) институциональный раздел;
4) маркетинговый раздел;
5) финансовый раздел;
6) социально-экономический раздел;
7) технико-технологический раздел;
8) распределение рисков;
9) выводы по проекту;
10) приложения.
10. В паспорте указывается общая информация о проекте в табличной форме:
1) наименование концессионного проекта;
2) наименование государственного органа-разработчика;
3) цель концессионного проекта;
4) наименование объекта социальной инфраструктуры и жизнеобеспечения, создание (реконструкция) и эксплуатация которого предполагается по договору концессии;
5) обоснование по включению концессионного проекта в перечень концессионных проектов особой значимости;
6) период (срок) создания (реконструкции) объекта концессии, период (срок) эксплуатации;
7) предполагаемый конечный результат концессионного проекта (вид и объем товаров, работ, услуг);
8) предполагаемая чистая приведенная стоимость прибыли концессионера и внутренняя норма доходности концессионера;
9) источники возмещения затрат и получения доходов концессионера в соответствии со статьей 7 Закона;
10) предполагаемые меры государственной поддержки;
11) способ проведения конкурса по выбору концессионера (с использованием двухэтапных процедур или без использования двухэтапных процедур);
12) вид договора концессии в соответствии со статьей 21-1 Закона.
11. В разделе "Введение" указываются:
1) описание проблемы в отрасли (регионе), которые планируются решить посредством реализации концессионного проекта;
2) информация о соответствии концессионного проекта стратегическим и программным документам страны;
3) отрасль (сфера) экономики, регион и населенный пункт, в рамках которых планируется реализация концессионного проекта;
4) наименование объекта социальной инфраструктуры и жизнеобеспечения, создание (реконструкция) и эксплуатация которого предполагается по договору концессии, а также его правовой статус (собственность, балансодержатель, ограничения и обременения);
5) предполагаемые виды деятельности Концессионера в рамках концессионного проекта;
6) информация о видах деятельности, которые не планируются к передаче в концессию;
7) информация об обременениях и ограничениях в отношении существующего объекта, передаваемого в концессию (залог, арест, право ограниченного целевого пользования чужой недвижимостью (сервитут);
8) информация о наличии заинтересованности в реализации концессионного проекта со стороны потенциальных концессионеров;
9) планируемый алгоритм передачи сторонами объекта концессии друг другу, а также порядок и условия передачи иного имущества, не входящего в состав объекта концессии, с указанием права, на основании которого передается данное имущество;

1) жобаның паспорты;
2) кіріспе;
3) институционалдық бөлім;
4) маркетинг бөлімі;
5) қаржылық бөлім;
6) әлеуметтік-экономикалық бөлім;
7) техникалық-технологиялық бөлім;
8) тәуекелдерді бөлу;
9) жоба бойынша қорытындылар;
10) қосымшалар.
10. Паспортта жоба туралы жалпы ақпарат кесте түрінде көрсетіледі:
1) концессиялық жобаның атауы;
2) әзірлеуші мемлекеттік органның атауы;
3) концессиялық жобаның мақсаты;
4) концессия шарты бойынша құру (реконструкциялау) және пайдалану болжанатын әлеуметтік инфрақұрылым және тіршілікті қамтамасыз ету объектісінің атауы;
5) ерекше маңызы бар концессиялық жобалардың тізбесіне концессиялық жобаны енгізу бойынша негіздеме;
6) концессия объектісін құру (реконструкциялау) кезеңі (мерзімі), пайдалану кезеңі (мерзімі);
7) концессиялық жобаның болжамды түпкілікті нәтижесі (тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің түрі мен көлемі);
8) концессионер пайдасының болжамды таза келтірілген құны және концессионер кірістілігінің ішкі нормасы;
9) Заңның 7-бабына сәйкес концессионердің шығындарын өтеу және кірістерін алу көздері болып табылады;
10) мемлекеттік қолдаудың болжамды шаралары;
11) концессионерді таңдау жөніндегі конкурсты өткізу тәсілі (екі кезеңдік рәсімдерді пайдалана отырып немесе екі кезеңдік рәсімдерді пайдаланбай);
12) Заңның 21-1-бабына сәйкес концессия шартының түрі.
11. "Кіріспе" бөлімінде мыналар көрсетіледі:
1) концессиялық жобаны іске асыру арқылы шешу жоспарланып отырған саладағы (өңірдегі) проблемалардың сипаттамасы;
2) концессиялық жобаның елдің стратегиялық және бағдарламалық құжаттарына сәйкестігі туралы ақпарат;
3) шеңберінде концессиялық жобаны іске асыру жоспарланып отырған экономика саласы (Саласы), өңір және елді мекен;
4) концессия шарты бойынша құру (реконструкциялау)және пайдалану болжанатын әлеуметтік инфрақұрылым және тіршілікті қамтамасыз ету объектісінің атауы, сондай-ақ оның құқықтық мәртебесі (меншік, баланс ұстаушы, шектеулер мен ауыртпалықтар);
5) концессиялық жоба шеңберінде концессионер қызметінің болжамды түрлері;
6) концессияға беру жоспарланбаған қызмет түрлері туралы ақпарат;
7) концессияға берілетін қолданыстағы объектіге қатысты ауыртпалықтар мен шектеулер туралы ақпарат (кепіл, тыйым салу, бөтеннің жылжымайтын мүлкін шектеулі нысаналы пайдалану құқығы (сервитут);
8) әлеуетті концессионерлер тарапынан концессиялық жобаны іске асыруға мүдделіліктің болуы туралы ақпарат;
9) тараптардың концессия объектісін бір-біріне беруінің жоспарланып отырған алгоритмі, сондай-ақ концессия объектісінің құрамына кірмейтін өзге де мүлікті беруге негіз болған құқықты көрсете отырып, осы мүлікті берудің тәртібі мен шарттары;

10) международный и/или казахстанский положительный опыт реализации аналогичных концессионных проектов в данной отрасли (сфере) экономики;
11) обоснование выбора способа проведения конкурса по выбору концессионера (с использованием двухэтапных процедур или без использования двухэтапных процедур);
12) обоснование выбора вида договора концессии в соответствии со статьей 21-1 Закона;
13) информация о принадлежности концессионного проекта к сферам естественных монополий в случаях, если планируется строительство нового объекта концессии и информация о действующем субъекте естественных монополий, в случае если планируется модернизация или реконструкция действующих объектов, в том числе, информация о передаваемом в концессию имущественном комплексе субъекта естественных монополий, включая информацию о переоценке основных средств, реализованных инвестиционных программах за последние три календарных года, технической экспертизы деятельности субъекта естественных монополий, освидетельствование технического состояния объектов и другие сведения;
14) планируемые условия о правах концессионера на объект концессии, в том числе о правах на незавершенный строительством объект концессии в случае прекращения договора концессии, и (или) правах на осуществление определенного вида деятельности, условия об имущественных правах на результаты интеллектуальной творческой деятельности, возникшие при исполнении условий договора концессии;
15) при реконструкции объекта прилагается его ретроспектива (дата ввода в эксплуатацию объекта, проведенные работы по реконструкции и другие сведения, связанные с данным объектом).
12. Институциональный раздел содержит информацию о механизмах взаимодействия сторон, ответственности каждой стороны концессионного проекта, в том числе третьих лиц, а именно государственных предприятий и субъектов квазигосударственного сектора (с приложением схемы взаимодействия сторон) в инвестиционном и постинвестиционном периоде.
13. Маркетинговый раздел содержит результаты маркетинговых исследований, в том числе анализ существующей и прогнозируемой (на период реализации концессионного проекта) конъюнктуры спроса на образующуюся в результате реализации концессионного проекта продукцию (товары/услуги) и предложения потребляемых факторов производства.
В случае, если основным потребителем продукции будет являться государство в соответствии со статьей 14 Закона, то необходимо предоставить подтверждающие документы и соответствующие расчеты по планируемым объемам потребления.
Раздел включает:

10) экономиканың осы саласында (аясында) ұқсас концессиялық жобаларды іске асырудың халықаралық және / немесе қазақстандық оң тәжірибесі;
11) концессионерді таңдау жөніндегі конкурсты өткізу тәсілін таңдау негіздемесі (екі кезеңдік рәсімдерді пайдалана отырып немесе екі кезеңдік рәсімдерді пайдаланбай);
12) Заңның 21-1-бабына сәйкес концессия шартының түрін таңдауды негіздеу;
13) егер концессияның жаңа объектісін салу жоспарланған жағдайларда концессиялық жобаның табиғи монополиялар салаларына тиесілігі туралы ақпарат және жұмыс істеп тұрған табиғи монополиялар субъектісі туралы ақпарат, егер жұмыс істеп тұрған объектілерді жаңғырту немесе реконструкциялау жоспарланған жағдайда, оның ішінде негізгі құралдарды қайта бағалау туралы ақпаратты қоса алғанда, табиғи монополиялар субъектісінің концессияға берілетін мүліктік кешені туралы ақпарат; соңғы күнтізбелік үш жылда іске асырылған инвестициялық бағдарламаларға, табиғи монополиялар субъектісі қызметінің техникалық сараптамасына, объектілердің техникалық жай-күйін куәландыру және басқа да мәліметтер;
14) концессионердің концессия объектісіне құқықтары туралы, оның ішінде концессия шарты тоқтатылған жағдайда құрылысы аяқталмаған концессия объектісіне құқықтары және (немесе) белгілі бір қызмет түрін жүзеге асыруға құқықтары туралы жоспарланатын талаптар, концессия шартының талаптарын орындау кезінде туындаған зияткерлік шығармашылық қызмет нәтижелеріне мүліктік құқықтар туралы талаптар;
15) объектіні реконструкциялау кезінде оның ретроспективасы (объектіні пайдалануға берген күні, реконструкциялау жөнінде жүргізілген жұмыстар және осы объектімен байланысты басқа да мәліметтер) қоса беріледі.
12. Институционалдық бөлім тараптардың өзара іс-қимыл тетіктері, концессиялық жобаның әрбір тарапының, оның ішінде үшінші тұлғалардың, атап айтқанда мемлекеттік кәсіпорындар мен квазимемлекеттік сектор субъектілерінің (тараптардың өзара іс-қимыл схемасын қоса бере отырып) инвестициялық және инвестициядан кейінгі кезеңдегі жауапкершілігі туралы ақпаратты қамтиды.
13. Маркетингтік бөлім маркетингтік зерттеулердің нәтижелерін, оның ішінде концессиялық жобаны іске асыру нәтижесінде пайда болатын өнімге (тауарларға/көрсетілетін қызметтерге) сұраныстың және өндірістің тұтынылатын факторларын ұсынудың қазіргі және болжамды (концессиялық жобаны іске асыру кезеңіне) конъюнктурасын талдауды қамтиды.
Егер Заңның 14-бабына сәйкес өнімнің негізгі тұтынушысы мемлекет болып табылатын жағдайда, онда тұтынудың жоспарланған көлемі бойынша растайтын құжаттар мен тиісті есептерді ұсыну қажет.
Бөлім мыналарды қамтиды:

1) анализ и обоснование количественных параметров спроса, его тенденций или оценку необходимости в продукции (товаров/услуг), планируемой к производству в рамках концессионного проекта;
2) анализ объемов, видов и цен на продукцию (товары/услуги), которая производится с учетом текущей ситуации в отрасли (регионе) по категориям потребителей, в том числе анализ конкуренции (текущие конкуренты, вероятность появления новых конкурентов, товаров-заменителей);
3) анализ и обоснования определенной приемлемой (социально-справедливой) цены за единицу продукции (услуги), в том числе анализ готовности и возможности потенциальных потребителей приобретать единицу продукции (товара/услуги) (платить за единицу продукции) в рамках концессионного проекта;
4) анализ объемов, видов и цен на продукцию (товары/услуги), которая будет производиться в результате реализации концессионного проекта по категориям потребителей;
5) анализ рынков сырья, материалов, оборудования, необходимых для реализации концессионного проекта, в том числе сравнительный анализ по производителям и поставщикам, ценам, качеству и условиям поставки продукции;
6) анализ обеспеченности проекта специалистами соответствующей квалификации как в инвестиционный, так и в постинвестиционный период, а также, в случае необходимости, обоснование привлечения иностранных специалистов;
7) SWOT-анализ (Strengths (сильные стороны), Weaknesses (слабые стороны), Opportunities (возможности), Threats (угрозы) – определение и оценка потенциальных сильных и слабых сторон, возможностей и угроз товаров, работ, услуг, предполагаемых в рамках реализации концессионного проекта).
В каждом из подразделов указываются используемые источники информации и методики проведения маркетинговых исследований с приложением отчета по проведенному маркетинговому исследованию.
14. В финансовом разделе указываются:
1) информация о возможности реализации концессионного проекта в рамках установленного лимита концессионных обязательств, которая представляется ежегодно в течение всего периода реализации концессионного проекта;
2) предполагаемая стоимость строительства объекта концессии, подтвержденная расчетами;
3) объем инвестиций, планируемых к вложению в рамках концессионного проекта;
4) предварительный расчет тарифов (цен, ставок сборов) на услуги (товары, работы), в том числе относящиеся к сфере естественных монополий, с приложением обоснований расчетов и сведений о влиянии тарифов (цен, ставок сборов) на социально-экономическую ситуацию в стране, регионе;

1) сұраныстың сандық параметрлерін, оның үрдістерін талдау және негіздеу немесе концессиялық жоба шеңберінде өндіруге жоспарланған өнімге (тауарларға/көрсетілетін қызметтерге) қажеттілікті бағалау;
2) тұтынушылар санаттары бойынша саладағы (өңірдегі) ағымдағы жағдайды ескере отырып жүргізілетін өнімнің (тауарлардың/көрсетілетін қызметтердің) көлемдерін, түрлерін және бағаларын талдауды, оның ішінде бәсекелестікті талдауды (ағымдағы бәсекелестер, жаңа бәсекелестердің, алмастырушы тауарлардың пайда болу ықтималдығы);;
3) өнім (көрсетілетін қызмет) бірлігі үшін белгілі бір қолайлы (әлеуметтік-әділ) бағаны талдау және негіздеу, оның ішінде әлеуетті тұтынушылардың концессиялық жоба шеңберінде өнім (тауар/көрсетілетін қызмет) бірлігін сатып алуға (өнім бірлігі үшін ақы төлеуге) дайындығы мен мүмкіндігін талдау;
4) тұтынушылардың санаттары бойынша концессиялық жобаны іске асыру нәтижесінде өндірілетін өнімнің (тауарлардың/көрсетілетін қызметтердің) көлемдерін, түрлерін және бағаларын талдауды қамтиды;
5) концессиялық жобаны іске асыру үшін қажетті шикізат, материалдар, жабдықтар нарықтарын талдау, оның ішінде өндірушілер мен жеткізушілер, бағалар, өнім берудің сапасы мен шарттары бойынша салыстырмалы талдау;
6) инвестициялық кезеңде де, инвестициядан кейінгі кезеңде де жобаның тиісті біліктілігі бар мамандармен қамтамасыз етілуін талдау, сондай-ақ қажет болған жағдайда шетелдік мамандарды тартуды негіздеу;
7) SWOT-талдау (Strengths (күшті жақтары), Weaknesses (әлсіз жақтары), Opportunities (мүмкіндіктері), Threats (қауіптері) – концессиялық жобаны іске асыру шеңберінде болжанатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің әлеуетті күшті және әлсіз жақтарын, мүмкіндіктері мен қатерлерін айқындау және бағалау).
Әрбір кіші бөлімде пайдаланылатын ақпарат көздері және жүргізілген маркетингтік зерттеу бойынша есепті қоса бере отырып, маркетингтік зерттеулер жүргізу әдістемесі көрсетіледі.
14. Қаржылық бөлімде көрсетіледі:
1) концессиялық жобаны іске асырудың барлық кезеңі ішінде жыл сайын ұсынылатын концессиялық міндеттемелердің белгіленген лимиті шеңберінде концессиялық жобаны іске асыру мүмкіндігі туралы ақпарат;
2) есептеулермен расталған концессия объектісін салудың болжамды құны;
3) концессиялық жоба шеңберінде салуға жоспарланатын инвестициялар көлемі;
4) есеп айырысулардың негіздемелерін және Тарифтердің (бағалардың, алымдар ставкаларының) елдегі, өңірдегі әлеуметтік-экономикалық жағдайға әсері туралы мәліметтерді қоса бере отырып, көрсетілетін қызметтерге (Тауарларға, жұмыстарға), оның ішінде табиғи монополиялар саласына жататын тарифтерді (бағаларды, алымдар ставкаларын) алдын ала есептеу;

5) информация о действующем субъекте естественных монополий за последние три года, в случае, если планируется модернизация или реконструкция действующих объектов, включающая в себя:
информацию о плановых и фактических объемах предоставляемых регулируемых услуг (товаров, работ);
информацию о действующих тарифах и тарифных смет, разрезе видов услуг (товаров, работ);
информацию об оказываемых видах и объемах, не регулируемых услуг (товаров, работ) в случае наличия таковых;
бухгалтерский баланс, отчет о прибылях и убытках, отчет о движении денежных средств;
информацию о применяемых методах амортизации, учитываемой в тарифе;
информацию о фактических условиях и размерах финансирования инвестиционной программы (проекта);
информацию о сопоставлении фактических показателей исполнения ранее реализованных инвестиционных программ с показателями, утвержденными в инвестиционных программах;
разъяснение причин отклонения достигнутых фактических показателей от показателей в утвержденных инвестиционных программах, при наличии таковых;
комплексные мероприятия по снижению уровня дебиторской задолженности потребителей регулируемых услуг (товаров, работ) субъекта, и выплат кредиторской задолженности, в случае наличия таковых;
план мероприятий по снижению нормативных и (или) ликвидация сверхнормативных потерь в случае их наличия;
6) результаты анализа необходимости и возможности предоставления государственной поддержки и источников возмещения инвестиционных, эксплуатационных затрат и вознаграждения за управление в целях недопущения резкого роста тарифов;
7) предполагаемые виды, объемы, сроки и условия предоставления государственной поддержки в соответствии со статьей 14 Закона;
8) предполагаемая суммарная стоимость государственных концессионных обязательств с разбивкой по годам с обоснованием в виде предварительных расчетов;
9) предполагаемые источники возмещения затрат и получения доходов концессионера в соответствии со статьей 7 Закона;
10) информация о возможности применения платы за доступность объекта концессии, если концессионный проект относится к категории социально значимых;
11) предполагаемый конечный результат концессионного проекта (вид и объем товаров, работ, услуг), а также предполагаемая чистая приведенная стоимость прибыли и внутреннюю норму доходности концессионера с обоснованием в виде предварительных расчетов;
12) обоснование реализации проекта по схеме концессии как наиболее рациональной схемы реализации проекта по сравнению с другими возможными схемами реализации проекта (бюджетное финансирование, государственный заем и другие);

5) Егер жұмыс істеп тұрған объектілерді жаңғырту немесе реконструкциялау жоспарланса, соңғы үш жылдағы қолданыстағы табиғи монополиялар субъектісі туралы ақпарат;:
реттеліп көрсетілетін қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың)жоспарлы және нақты көлемі туралы ақпарат;
қолданыстағы тарифтер мен тарифтік сметалар, қызметтер (тауарлар, жұмыстар)түрлерінің бөлінісі туралы ақпарат;
мұндай қызметтер болған жағдайда, реттеліп көрсетілмейтін қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) түрлері мен көлемдері туралы ақпарат;
бухгалтерлік баланс, пайда мен шығындар туралы есеп, ақша қаражатының қозғалысы туралы есеп;
тарифте ескерілетін амортизацияның қолданылатын әдістері туралы ақпарат;
инвестициялық бағдарламаны (жобаны)қаржыландырудың нақты шарттары мен мөлшері туралы ақпарат;
бұрын іске асырылған инвестициялық бағдарламаларды орындаудың нақты көрсеткіштерін инвестициялық бағдарламаларда бекітілген көрсеткіштермен салыстыру туралы ақпарат;
бекітілген Инвестициялық бағдарламалардағы көрсеткіштерден қол жеткізілген нақты көрсеткіштердің ауытқу себептерін түсіндіру;
Субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметтерін (тауарларын, жұмыстарын) тұтынушылардың дебиторлық берешегінің деңгейін төмендету және осындай болған жағдайда кредиторлық берешекті төлеу жөніндегі кешенді іс-шаралар;
нормативтік ысыраптар болған жағдайда оларды төмендету және (немесе) нормативтен тыс ысыраптарды жою жөніндегі іс-шаралар жоспары;
6) Тарифтердің күрт өсуіне жол бермеу мақсатында мемлекеттік қолдау көрсету қажеттілігі мен мүмкіндігін және инвестициялық, пайдалану шығындарын өтеу көздерін және басқарғаны үшін сыйақыны талдау нәтижелері;
7) Заңның 14-бабына сәйкес мемлекеттік қолдау көрсетудің болжамды түрлері, көлемдері, мерзімдері және шарттары;
8) алдын ала есеп айырысу түріндегі негіздемемен жылдар бойынша бөлінген мемлекеттік концессиялық міндеттемелердің болжамды жиынтық құны;
9) Заңның 7-бабына сәйкес концессионердің шығындарын өтеу мен кірістерін алудың болжамды көздері болып табылады;
10) Егер концессиялық жоба әлеуметтік маңызы бар санатқа жататын болса, концессия объектісінің қолжетімділігі үшін төлемақыны қолдану мүмкіндігі туралы ақпарат;
11) концессиялық жобаның болжамды түпкілікті нәтижесі (тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің түрі мен көлемі), сондай-ақ концессионер пайдасының болжамды таза келтірілген құны және кірістілігінің ішкі нормасы алдын ала есептеулер түрінде негізделген;
12) жобаны іске асырудың басқа ықтимал схемаларымен (бюджеттік қаржыландыру, мемлекеттік қарыз және басқалар) салыстырғанда жобаны іске асырудың неғұрлым ұтымды схемасы ретінде концессия схемасы бойынша жобаны іске асырудың негіздемесі;

13) определение эффективного срока концессии.
Информационный лист содержит приложения, которые включают финансово-экономические модели, графики, диаграммы, рисунки, карты местности, подтверждающие и раскрывающие информацию, приведенную в информационном листе.
Финансово-экономические модели (далее – ФЭМ) проекта составляются по каждому из рассматриваемых вариантов реализации проекта (бюджетное финансирование, государственный заем и концессия) с указанием формул и принятых допущений. Вариант ФЭМ по концессии составляется на основании Методики определения стоимости объекта концессии, суммарной стоимости государственной поддержки деятельности концессионеров и источников возмещения затрат, утвержденной приказом Министра экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан от 23 февраля 2009 года № 24 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 5604).
15. Социально-экономический раздел отражает социально-экономические аспекты концессионного проекта и выгоды от реализации проекта.
Данный раздел включает:
1) анализ существующей социально-экономической ситуации в отрасли (регионе) и Республике Казахстан и перспективы ее развития без учета проекта, в том числе:
основные социальные показатели (уровень доходов населения, уровень безработицы, занятости, смертности, рождаемости);
основные отраслевые (региональные) показатели (объем производства продукции (товара/услуги), доля отрасли (региона) в структуре внутреннего валового продукта, объем инвестиций в отрасль (регион) и их тенденции в планируемом периоде);
2) анализ перспектив развития социально-экономической ситуации в отрасли (регионе) и в Республике Казахстан в случае реализации концессионного проекта, в том числе:
основные социальные показатели (уровень доходов населения, уровень безработицы, занятости, смертности, рождаемости);
основные отраслевые (региональные) показатели (объем производства продукции (товара/услуги), доля отрасли (региона) в структуре внутреннего валового продукта, объем инвестиций в отрасль (регион) и их тенденции в планируемом периоде);
3) анализ выгод и затрат по концессионному проекту, который включает в себя анализ результатов, следствий и влияния, приращенные выгоды и затраты, дополнительные выгоды потребителя, необратимые издержки, внешние эффекты, международные эффекты, косвенные выгоды от реализации концессионного проекта;
4) расчет прямого, косвенного и совокупного макроэкономического эффекта в текущих ценах и в сопоставимых ценах предыдущего года;

13) концессияның тиімді мерзімін айқындау.
Ақпараттық парақта қаржылық-экономикалық модельдер, графиктер, диаграммалар, суреттер, жергілікті жердің карталары қамтылған, ақпараттық парақта келтірілген ақпаратты растайтын және ашатын қосымшалар бар.
Жобаның қаржы-экономикалық модельдері (бұдан әрі – ҚЭҮ) формулалар мен қабылданған жол берулерді көрсете отырып, жобаны іске асырудың қаралатын нұсқаларының (бюджеттік қаржыландыру, мемлекеттік қарыз және концессия) әрқайсысы бойынша жасалады. Концессия бойынша ҚЭҮ нұсқасы Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрінің 2009 жылғы 23 ақпандағы № 24 бұйрығымен бекітілген (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5604 болып тіркелген) концессия объектісінің құнын, концессионерлер қызметін мемлекеттік қолдаудың жиынтық құнын және шығындарды өтеу көздерін айқындау әдістемесі негізінде жасалады.
15. Әлеуметтік-экономикалық бөлім концессиялық жобаның әлеуметтік-экономикалық аспектілерін және жобаны іске асырудан түсетін пайданы көрсетеді.
Бұл бөлім мыналарды қамтиды:
1) жобаны, оның ішінде жобаны есепке алмағанда, саладағы (өңірдегі) және Қазақстан Республикасындағы қазіргі әлеуметтік-экономикалық ахуалды және оның даму перспективаларын талдауды:
негізгі әлеуметтік көрсеткіштер(халықтың табыс деңгейі, жұмыссыздық, жұмыспен қамту, өлім-жітім, бала туу деңгейі);
негізгі салалық (өңірлік) көрсеткіштер (өнімді (тауарды/көрсетілетін қызметті) өндіру көлемі, саланың (өңірдің) жалпы ішкі өнім құрылымындағы үлесі, салаға (өңірге) инвестициялар көлемі және олардың жоспарланатын кезеңдегі үрдістері);
2) концессиялық жобаны іске асырған жағдайда саладағы (өңірдегі) және Қазақстан Республикасындағы әлеуметтік-экономикалық ахуалды дамыту перспективаларын талдауды, оның ішінде::
негізгі әлеуметтік көрсеткіштер(халықтың табыс деңгейі, жұмыссыздық, жұмыспен қамту, өлім-жітім, бала туу деңгейі);
негізгі салалық (өңірлік) көрсеткіштер (өнімді (тауарды/көрсетілетін қызметті) өндіру көлемі, саланың (өңірдің) жалпы ішкі өнім құрылымындағы үлесі, салаға (өңірге) инвестициялар көлемі және олардың жоспарланатын кезеңдегі үрдістері);
3) нәтижелерді, салдарлар мен әсерлерді талдауды, өспелі пайдалар мен шығындарды, тұтынушының қосымша пайдасын, қайтарылмайтын шығасыларды, сыртқы әсерлерді, халықаралық әсерлерді, концессиялық жобаны іске асырудан жанама пайданы қамтитын концессиялық жоба бойынша пайдалар мен шығындарды талдау;
4) ағымдағы бағаларда және өткен жылдың салыстырмалы бағаларында тікелей, жанама және жиынтық макроэкономикалық әсерді есептеу;

5) расчет показателей чистых общественных выгод, экономического чистого приведенного дохода (Economic net present value – ENPV), экономической внутренней нормы доходности (Economic Internal Rate of Return – EIRR);
6) анализ влияния реализации концессионного проекта на развитие смежных отраслей (соседних регионов);
7) анализ влияния концессионного проекта на рост экспортного потенциала Республики Казахстан и импортозамещения, развитие инноваций.
16. Технико-технологический раздел содержит:
1) сведения о планируемых к внедрению технологических инновациях при проведении конкурса по выбору концессионера с использованием двухэтапных процедур;
2) сведения о наличии разработанных проектно-сметных документаций, типовых проектов, типовых проектных решений и проектов повторного применения;
3) планируемые физические параметры и технические характеристики объекта, создаваемого в результате реализации концессионного проекта, в том числе планируемая производственная мощность концессионного проекта;
4) обоснование месторасположения реализации проекта относительно источников и месторасположения потенциальных поставщиков сырья, материалов, оборудования, потребителей продукции (товара/услуги) и близости к транспортным магистралям с учетом географических особенностей региона;
5) планируемые сроки строительства (реконструкции) и эксплуатации объекта, возможного к передаче в концессию;
6) сведения о месторасположении объекта, характеристике земельного участка (участков), а также информацию о существующей и/или необходимой для реализации проекта инженерно-транспортной инфраструктуре (железнодорожным магистралям, автомобильным дорогам, трубопроводам, электро- и теплосетям, водопроводам, газопроводам и другой инфраструктуре);
7) общую информацию о предполагаемой стоимости разработки ТЭО концессионного проекта, и расчеты, обосновывающие указанную стоимость разработки ТЭО концессионного проекта в случае выбора конкурса без использования двухэтапных процедур, по проектам, являющимся технически сложными и (или) уникальными, разработка технико-экономических обоснований, которых осуществляется уполномоченным органом соответствующей отрасли или местным исполнительным органом.
17. В разделе "Распределение рисков" описываются риски, возможные к наступлению при реализации проекта, распределение рисков между концессионером и концедентом, а также планируемые мероприятия по управлению рисками, в том числе на подготовительном этапе, этапе строительства/реконструкции объекта концессии и его эксплуатации.
Данный раздел включает:

5) таза қоғамдық пайданың, экономикалық таза келтірілген кірістің (Economic Net present value – ENPV), кірістіліктің экономикалық ішкі нормасының (Economic Internal Rate of Return – EIRR)көрсеткіштерін есептеу;
6) концессиялық жобаны іске асырудың сабақтас салаларды (көршілес өңірлерді) дамытуға әсерін талдау;
7) концессиялық жобаның Қазақстан Республикасының экспорттық әлеуетінің өсуіне және импортты алмастыруға әсерін талдау, инновацияларды дамыту.
16. Техникалық-технологиялық бөлім мыналарды қамтиды:
1) екі кезеңдік рәсімдерді пайдалана отырып, концессионерді таңдау жөніндегі конкурсты өткізу кезінде енгізуге жоспарланып отырған технологиялық инновациялар туралы мәліметтер;
2) әзірленген жобалау-сметалық құжаттамалардың, үлгілік жобалардың, үлгілік жобалық шешімдердің және қайтадан қолданылатын жобалардың болуы туралы мәліметтер;
3) концессиялық жобаны іске асыру нәтижесінде құрылатын объектінің жоспарланатын физикалық параметрлері мен техникалық сипаттамалары, оның ішінде концессиялық жобаның жоспарланатын өндірістік қуаты;
4) шикізатты, материалдарды, жабдықтарды әлеуетті жеткізушілердің, өнімді (тауарды/көрсетілетін қызметті) тұтынушылардың көздері мен орналасқан жеріне және өңірдің географиялық ерекшеліктерін ескере отырып, көлік магистральдарына жақындығына қатысты жобаны іске асыру орнының негіздемесі;
5) концессияға берілуі мүмкін объектіні салудың (реконструкциялаудың) және пайдаланудың жоспарланған мерзімдері;
6) объектінің орналасқан жері, жер учаскесінің (учаскелерінің)сипаттамасы туралы мәліметтер, сондай-ақ жобаны іске асыру үшін қолданыстағы және/немесе қажетті инженерлік - көлік инфрақұрылымы (теміржол магистральдары, автомобиль жолдары, құбыржолдар, электр және жылу желілері, су құбырлары, газ құбырлары және басқа да инфрақұрылым) туралы ақпарат;
7) тиісті саланың уәкілетті органы немесе жергілікті атқарушы орган жүзеге асыратын техникалық-экономикалық негіздемелерді әзірлеуді техникалық күрделі және (немесе) бірегей болып табылатын жобалар бойынша екі кезеңдік рәсімдерді пайдаланбай конкурсты таңдаған жағдайда концессиялық жобаның ТЭН-ін әзірлеудің болжамды құны туралы жалпы ақпаратты және концессиялық жобаның ТЭН-ін әзірлеудің көрсетілген құнын негіздейтін есептерді ұсынады.
17. "Тәуекелдерді бөлу" бөлімінде жобаны іске асыру кезінде туындауы мүмкін тәуекелдер, концессионер мен концедент арасында тәуекелдерді бөлу, сондай-ақ тәуекелдерді басқару бойынша, оның ішінде Дайындық кезеңінде, концессия объектісін салу/реконструкциялау және оны пайдалану кезеңінде жоспарланатын іс-шаралар сипатталады.
Бұл бөлім мыналарды қамтиды:

1) оценку коммерческих рисков;
2) оценку социальных рисков;
3) оценку экономических рисков;
4) оценку технических рисков;
5) оценку финансовых рисков;
6) оценку специфических рисков для концессионера и концедента, определяющие основные факторы рисков, предположительный характер и диапазон их изменений, предполагаемые мероприятия по их снижению;
7) анализ распределения рисков между участниками проекта;
8) анализ в условиях неопределенности, в том числе анализ чувствительности по основным параметрам (объем сбыта, цена сбыта, прямые издержки), в том числе определение предельно допустимых значений изменения параметра.
Оценка рисков проводится методом количественного и качественного анализа.
18. В разделе "Выводы по проекту" указываются основные результаты по маркетинговому, финансовому и технико-технологическому разделам с учетом основных рисков.
Также, в данном разделе, в случае затрагивания вопросов планируемого концессионного проекта археологических и иных особо охраняемых государством объектов, приводятся сведения о состоянии данных объектов, а также о влиянии на них концессионного проекта.
Глава 3. Разработка, согласование и утверждение конкурсной документации
19. Организатор конкурса для определения условий и порядка проведения конкурса разрабатывает конкурсную (аукционную) документацию на государственном и русском языках, с учетом требований законодательства Республики Казахстан о государственных секретах, и согласовывает ее с уполномоченными органами по государственному планированию, по исполнению бюджета, в случае принадлежности концессионного проекта к сферам естественных монополий с уполномоченным органом по регулированию и контролю в сферах естественных монополий.
Уполномоченный государственный орган соответствующей отрасли осуществляет подготовку отраслевого заключения на конкурсную (аукционную) документацию концессионного проекта.
Отраслевое заключение на конкурсную (аукционную) документацию концессионного проекта включает оценку:
1) проблем текущего состояния отрасли, которые влияют на ее дальнейшее развитие;
2) соответствия целей концессионного проекта решению существующих проблем в отрасли;
3) альтернативных вариантов реализации концессионного проекта исходя из принципа обеспечения сбалансированности интересов концессионера и потребителей товаров (работ, услуг), предоставляемых концессионером;
4) ситуации в отрасли в случаях реализации концессионного проекта и отсутствия такой реализации;

1) коммерциялық тәуекелдерді бағалау;
2) Әлеуметтік тәуекелдерді бағалау;
3) экономикалық тәуекелдерді бағалау;
4) Техникалық тәуекелдерді бағалау;
5) қаржылық тәуекелдерді бағалау;
6) концессионер мен концедент үшін тәуекелдердің негізгі факторларын, олардың өзгерістерінің болжамды сипаты мен диапазонын, оларды төмендету жөніндегі болжамды іс-шараларды айқындайтын ерекше тәуекелдерді бағалау болып табылады;
7) жобаға қатысушылар арасында тәуекелдердің бөлінуін талдау;
8) белгісіздік жағдайындағы талдау, оның ішінде негізгі параметрлер (өткізу көлемі, өткізу бағасы, тікелей шығындар) бойынша сезімталдықты талдау, оның ішінде параметр өзгерісінің шекті жол берілетін мәндерін айқындау.
Тәуекелдерді бағалау сандық және сапалық талдау әдісімен жүргізіледі.
18. "Жоба бойынша қорытындылар" деген бөлімде Негізгі тәуекелдерді ескере отырып, маркетингтік, қаржылық және техникалық-технологиялық бөлімдер бойынша негізгі нәтижелер көрсетіледі.
Сондай-ақ, осы бөлімде археологиялық және мемлекет ерекше қорғайтын Өзге де объектілердің жоспарланып отырған концессиялық жобасының мәселелері қозғалған жағдайда, осы объектілердің жай-күйі туралы, сондай-ақ оларға концессиялық жобаның әсері туралы мәліметтер келтіріледі.
3 тарау. Конкурстық (аукциондық) құжаттаманы әзірлеу, келісу және бекіту
19. Конкурсты ұйымдастырушы конкурсты өткізудің шарттары мен тәртібін айқындау үшін Қазақстан Республикасының Мемлекеттік құпиялар туралы заңнамасының талаптарын ескере отырып, мемлекеттік және орыс тілдерінде конкурстық (аукциондық) құжаттама әзірлейді және оны мемлекеттік жоспарлау жөніндегі, бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдармен, концессиялық жоба табиғи монополиялар салаларына жататын жағдайда, оны реттеу және реттеу жөніндегі уәкілетті органмен келіседі. табиғи монополиялар салаларындағы бақылау.
Тиісті саланың уәкілетті мемлекеттік органы концессиялық жобаның конкурстық (аукциондық) құжаттамасына салалық қорытынды дайындауды жүзеге асырады.
Концессиялық жобаның конкурстық (аукциондық) құжаттамасына салалық қорытынды бағалауды қамтиды:
1) саланың одан әрі дамуына әсер ететін ағымдағы жай-күйінің проблемалары;
2) концессиялық жоба мақсаттарының саладағы бар проблемаларды шешуге сәйкестігі тұрғысынан қарайды;
3) концессионер мен концессионер ұсынатын тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) тұтынушылар мүдделерінің теңгерімділігін қамтамасыз ету қағидатын негізге ала отырып, концессиялық жобаны іске асырудың баламалы нұсқалары негізінде жүзеге асырылады;
4) концессиялық жобаны іске асыру және мұндай іске асыру болмаған жағдайларда саладағы ахуал;

5) распределения выгод от реализации концессионного проекта;
6) предполагаемого мультипликативного эффекта от реализации концессионного проекта на смежные отрасли (сферы) экономики.
7) оптимальности, достаточности и стоимости компонентов объекта концессии, не охваченных заключением комплексной вневедомственной экспертизы по концессионным проектам, предполагающим строительную деятельность. В случаях отсутствия ТЭО концессионного проекта и заключения комплексной вневедомственной экспертизы на ТЭО концессионного проекта в составе конкурсной (аукционной) документации при проведении конкурса по выбору концессионера с использованием двухэтапных процедур, дополнительно проводится оценка оптимальности, достаточности и стоимости по всем компонентам объекта концессии.
Подготовка отраслевого заключения на конкурсную (аукционную) документацию концессионного проекта осуществляется в течение 15 (пятнадцать) рабочих дней:
со дня окончания разработки конкурсной (аукционную) документации концессионного проекта, если проект республиканский;
со дня внесения конкурсной (аукционной) документации концессионного проекта местным исполнительным органом областей, городов республиканского значения, столицы в уполномоченный государственный орган соответствующей отрасли.
Заключение на конкурсную (аукционную) документацию концессионного проекта подписывается первым руководителем государственного органа соответствующей отрасли, либо лицом его замещающим.
Содержание и условия конкурсной (аукционной) документации определяются в соответствии со статьей 17 Закона.
Порядок тарифообразования концессионного проекта, реализуемого в сферах естественных монополий в составе ТЭО, разрабатывается с учетом требований законодательства Республики Казахстан в сферах естественных монополий.
20. В соответствии с подпунктом 24) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О естественных монополиях" согласование конкурсной (аукционной) документации и ТЭО концессионного проекта, в части порядка формирования и утверждения тарифов (цен, ставок сборов) на услуги (товары, работы), относящиеся к сфере естественных монополий, государственным органом, осуществляющим руководство в сферах естественных монополий, в том числе при внесении в нее изменений и (или) дополнений, осуществляется в целях проведения оценки конкурсной (аукционной) документации и ТЭО концессионного проекта на соответствие состава и содержания положений конкурсной (аукционной) документации и ТЭО требованиям законодательства Республики Казахстан в сферах естественных монополий.
Согласование конкурсной (аукционной) документации и ТЭО концессионного проекта государственным органом, осуществляющим руководство в сферах естественных монополий, осуществляется в течение пятнадцати рабочих дней со дня их поступления.

5) концессиялық жобаны іске асырудан түсетін пайданы бөлу;
6) концессиялық жобаны іске асырудан экономиканың сабақтас салаларына (аяларына) болжамды мультипликативтік әсер ету арқылы жүзеге асырылады.
7) құрылыс қызметін көздейтін концессиялық жобалар бойынша ведомстводан тыс кешенді сараптаманың қорытындысымен қамтылмаған концессия объектісі құрауыштарының оңтайлылығы, жеткіліктілігі және құны. Екі кезеңді рәсімдерді пайдалана отырып, концессионерді таңдау жөніндегі конкурсты өткізу кезінде конкурстық (аукциондық) құжаттама құрамында концессиялық жобаның ТЭН-і және концессиялық жобаның ТЭН-іне ведомстводан тыс кешенді сараптама қорытындысы болмаған жағдайларда, концессия объектісінің барлық компоненттері бойынша оңтайлылықты, жеткіліктілікті және құнды бағалау қосымша жүргізіледі.
Концессиялық жобаның конкурстық (аукциондық) құжаттамасына салалық қорытындыны дайындау 15 (он бес) жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады:
егер жоба республикалық болса, концессиялық жобаның конкурстық (аукциондық) құжаттамасын әзірлеу аяқталған күннен бастап;
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органы концессиялық жобаның конкурстық (аукциондық) құжаттамасын тиісті саланың уәкілетті мемлекеттік органына енгізген күннен бастап жүзеге асырады.
Концессиялық жобаның конкурстық (аукциондық) құжаттамасына қорытындыға тиісті саланың мемлекеттік органының бірінші басшысы не оны алмастыратын тұлға қол қояды.
Конкурстық (аукциондық) құжаттаманың мазмұны мен шарттары Заңның 17-бабына сәйкес айқындалады.
ТЭН құрамында табиғи монополиялар салаларында іске асырылатын концессиялық жобаның тариф белгілеу тәртібі Қазақстан Республикасының Табиғи монополиялар салаларындағы заңнамасының талаптары ескеріле отырып әзірленеді.
20. "Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 24) тармақшасына сәйкес концессиялық жобаның конкурстық (аукциондық) құжаттамасын және ТЭН-ін табиғи монополиялар саласына жататын көрсетілетін қызметтерге (Тауарларға, жұмыстарға) тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) қалыптастыру және (немесе) бекіту тәртібі бөлігінде келісуді жүзеге асыратын мемлекеттік орган жүзеге асырады. табиғи монополиялар салаларында, оның ішінде оған өзгерістер мен толықтырулар енгізу кезінде, концессиялық жобаның конкурстық (аукциондық) құжаттамасы мен тэн ережелерінің құрамы мен мазмұнының Қазақстан Республикасының Табиғи монополиялар салаларындағы заңнамасының талаптарына сәйкестігіне бағалау жүргізу мақсатында жүзеге асырылады.
Концессиялық жобаның конкурстық (аукциондық) құжаттамасын және ТЭН-ін келісуді табиғи монополиялар салаларында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган олар келіп түскен күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.

21. При согласовании ТЭО концессионного проекта государственный орган, осуществляющий руководство в сферах естественных монополий рассматривает следующие вопросы:
1) при модернизации или реконструкции действующих объектов концессии – достижение увеличения или сохранения существующего уровня ликвидной стоимости задействованных основных средств за счет капиталообразующих затрат и снижение нормативных и (или) ликвидация сверхнормативных потерь в случае их наличия, основанных на планах мероприятий, разработанных и реализуемых в рамках реализации концессионного проекта;
2) расходы по регулируемым услугам (товарам, работам), снижение производственных затрат;
3) объемы регулируемых и не регулируемых услуг (товаров, работ), увеличение объема и/или повышения качества предоставляемых регулируемых услуг (товаров, работ);
4) порядок формирования тарифа (цены, ставок сбора) и предельный уровень тарифа на предоставляемые регулируемые услуги (товары, работ);
5) схему и условия заимствования и возмещения заемных ресурсов;
6) основные финансово-экономические показатели проекта – внутренней нормы прибыли (доходности), прибыли на задействованные активы, дисконтированных потоков наличности при уровне тарифов (цен, ставок сборов) на услуги субъектов в рамках прогноза роста тарифов (цен, ставок сбора) на регулируемые услуги (товары, работы), с учетом показателей прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан и прогноза выплат государственных концессионных обязательств.
22. При согласовании конкурсной (аукционной) документации концессионного проекта государственный орган, осуществляющий руководство в сферах естественных монополий рассматривает следующие вопросы:
1) соответствие положений конкурсной (аукционной) документации в части порядка формирования и утверждения тарифов (цен, ставок сборов) на услуги (товары, работы), относящиеся к сфере естественных монополий требованиям действующего законодательства Республики Казахстан в сферах естественных монополий;
2) соответствие конкурсной (аукционной) документации экономическим, финансовым, техническим и другим параметрам тарифообразования, утвержденным в ТЭО концессионного проекта;
3) согласование перечня документов, связанных с тарифообразованием концессионного проекта, предоставляемых участниками конкурса в составе конкурсной (аукционной) заявки;

21. Концессиялық жобаның ТЭН-ін келісу кезінде табиғи монополиялар салаларындағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган мынадай мәселелерді қарайды:
1) концессияның жұмыс істеп тұрған объектілерін жаңғырту немесе реконструкциялау кезінде – күрделі құраушы шығындар есебінен іске қосылған негізгі құралдардың өтімді құнының қазіргі деңгейін ұлғайтуға немесе сақтауға қол жеткізу және концессиялық жобаны іске асыру шеңберінде әзірленген және іске асырылатын іс-шаралар жоспарларына негізделген нормативтік ысыраптарды азайту және (немесе) нормативтен тыс ысыраптарды олар болған жағдайда жою;
2) реттеліп көрсетілетін қызметтер (тауарлар, жұмыстар) бойынша шығыстар, өндірістік шығындарды төмендету;
3) реттеліп көрсетілетін және реттеліп көрсетілмейтін қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың)көлемі, реттеліп көрсетілетін қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) көлемін ұлғайту және/немесе сапасын арттыру;
4) ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтерге (Тауарларға, жұмыстарға) тарифті (бағаны, алым ставкаларын)қалыптастыру тәртібі және тарифтің шекті деңгейі;
5) қарыз алудың және қарыз ресурстарын өтеудің схемасы мен шарттары;
6) жобаның негізгі қаржы-экономикалық көрсеткіштері – болжам көрсеткіштерін ескере отырып, реттеліп көрсетілетін қызметтерге (Тауарларға, жұмыстарға) Тарифтердің (бағалардың, алым мөлшерлемелерінің) өсуін болжау шеңберінде субъектілердің қызметтеріне тарифтер (бағалар, алымдар мөлшерлемелері) деңгейі кезінде пайданың (кірістіліктің), қолданысқа енгізілген активтерге пайданың, дисконтталған қолма-қол ақша ағындарының ішкі нормалары Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуы және мемлекеттік концессиялық міндеттемелер төлемдерінің болжамы туралы ақпаратты қамтиды.
22. Концессиялық жобаның конкурстық (аукциондық) құжаттамасын келісу кезінде табиғи монополиялар салаларында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган мынадай мәселелерді қарайды:
1) табиғи монополиялар саласына жататын көрсетілетін қызметтерге (Тауарларға, жұмыстарға) тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) қалыптастыру және бекіту тәртібі бөлігінде конкурстық (аукциондық) құжаттама ережелерінің Қазақстан Республикасының Табиғи монополиялар салаларындағы қолданыстағы заңнамасының талаптарына сәйкестігі;
2) конкурстық (аукциондық) құжаттаманың концессиялық жобаның ТЭН-інде бекітілген тариф белгілеудің экономикалық, қаржылық, техникалық және басқа да параметрлеріне сәйкестігі;
3) конкурстық (аукциондық) өтінім құрамында конкурсқа қатысушылар ұсынатын концессиялық жобаның тарифтелуіне байланысты құжаттар тізбесін келісу;

4) согласование существенных условий конкурсной (аукционной) документации, связанных с тарифообразованием;
5) согласования проекта договора концессии в части положений и приложений включаемых в договор концессии, связанных с тарифообразованием концессионного проекта. Проект договора концессии и ТЭО концессионного проекта являются приложениями к конкурсной (аукционной) документации.
Согласование конкурсной (аукционной) документации, и согласование ТЭО концессионного проекта оформляется в виде письма, о согласовании, либо не согласовании с отражением причин не согласования по каждому рассматриваемому вопросу, либо требований по доработке конкурсной (аукционной) документации или ТЭО, за подписью руководителя государственного органа, в случае его отсутствия лицом, исполняющим его обязанности, и направляется государственному органу-разработчику конкурсной (аукционной) документации и ТЭО.
23. После получения от государственного органа, осуществляющего руководство в сферах естественных монополий, положительного согласования конкурсной (аукционной) документации и ТЭО организатор конкурса направляет конкурсную документацию с приложением ТЭО концессионного проекта на согласование центральным уполномоченным органам по государственному планированию и по исполнению бюджета либо местным уполномоченным органам по государственному планированию и по исполнению бюджета в случаях, установленных подпунктами 3-2) и 3-3) статьи 13 Закона.
24. Уполномоченный орган по исполнению бюджета проводит согласование конкурсной (аукционной) документации в течение двадцати рабочих дней со дня поступления.
Уполномоченный орган по исполнению бюджета при согласовании конкурсной (аукционной) документации, предусматривающей предоставление поручительства государства, согласовывает объем поручительства государства, предлагаемый организатором конкурса к предоставлению в рамках конкурса по выбору концессионера по концессионному проекту и существенные условия конкурсной (аукционной) документации, связанные с предоставлением поручительства государства.
Согласование конкурсной (аукционной) документации уполномоченным органом по исполнению бюджета оформляется в виде письма о согласовании либо несогласовании с отражением причин несогласования, либо требований по доработке конкурсной (аукционной) документации за подписью первого руководителя государственного органа, либо лица, его замещающего, либо его заместителя и направляется государственному органу-разработчику конкурсной (аукционной) документации и ТЭО.
25. Уполномоченный орган по государственному планированию в течение трех рабочих дней со дня поступления конкурсной (аукционной) документации направляет ее в специализированную организацию по вопросам концессии или юридические лица, определяемые местным исполнительным органом, в случае, установленном подпунктом 3-2) статьи 13 Закона, для проведения экспертизы, в том числе при внесении в нее изменений и (или) дополнений, которая осуществляется в течение 30 (тридцать) рабочих дней со дня представления конкурсной (аукционной) документации в данную организацию.
Общий срок рассмотрения конкурсной (аукционной) документации уполномоченным органом по государственному планированию составляет 45 (сорок пять) рабочих дней.
В случаях неполного представления информации государственным органом-разработчиком, а также необходимости представления дополнительной информации, указанной в конкурсной (аукционной) документации, в том числе при внесении в нее изменений и (или) дополнений, специализированная организация по вопросам концессии или юридические лица, определяемые местным исполнительным органом, запрашивают представления указанной информации.
Специализированная организация по вопросам концессии или юридические лица, определяемые местным исполнительным органом, в случае необходимости направляют запросы по представлению недостающей и/или дополнительной информации государственному органу-разработчику, копию запроса - центральному или местному уполномоченному органу по государственному планированию в течение пятнадцати рабочих дней со дня поступления пакета документов в специализированную организацию по вопросам концессии или юридические лица, определяемые местным исполнительным органом.
Государственные органы-разработчики представляют одновременно в центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию и специализированную организацию по вопросам концессии или юридические лица, определяемые местным исполнительным органом, недостающую и/или дополнительную информацию в течение пяти рабочих дней со дня поступления запроса или уведомляют о необходимости дополнительных сроков для представления информации, но не более пятнадцати календарных дней.
Со дня направления запроса и до представления необходимой информации сроки проведения экспертизы приостанавливаются.
В случае доработки конкурсной (аукционной) документации, в том числе при внесении в нее изменений и (или) дополнений, по заявке государственного органа-разработчика сроки экспертизы обновляются.

4) тариф белгілеуге байланысты конкурстық (аукциондық) құжаттаманың Елеулі шарттарын келісу;
5) концессия шартына енгізілетін, концессиялық жобаның тариф түзілуіне байланысты ережелер мен қосымшалар бөлігінде концессия шартының жобасын келісу негізінде жүзеге асырылады. Концессия шартының жобасы және концессиялық жобаның ТЭН-і конкурстық (аукциондық) құжаттамаға қосымшалар болып табылады.
Конкурстық (аукциондық) құжаттаманы келісу және концессиялық жобаның ТЭН-ін келісу әрбір қаралатын мәселе бойынша келіспеу себептерін не конкурстық (аукциондық) құжаттаманы немесе ТЭН-ді пысықтау жөніндегі талаптарды көрсете отырып, келісу не келіспеу туралы хат түрінде мемлекеттік орган басшысының, ол болмаған жағдайда оның міндетін атқаратын адамның қолы қойылып ресімделеді және конкурстық (аукциондық) құжаттама мен ТЭН әзірлеуші мемлекеттік органға жіберіледі.
23. Табиғи монополиялар салаларында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органнан конкурстық (аукциондық) құжаттама мен ТЭН-нің оң келісілуін алғаннан кейін конкурсты ұйымдастырушы концессиялық жобаның ТЭН-ін қоса бере отырып, конкурстық құжаттаманы мемлекеттік жоспарлау жөніндегі және бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органдарға не мемлекеттік жоспарлау жөніндегі және бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдарға осы тармақшаларда белгіленген жағдайларда келісуге жібереді Заңның 13-бабы 3-2) және 3-3) тармақшаларында көрсетілген.
24. Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган келіп түскен күннен бастап жиырма жұмыс күні ішінде конкурстық (аукциондық) құжаттаманы келісуді жүргізеді.
Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган мемлекет кепілгерлігін беруді көздейтін конкурстық (аукциондық) құжаттаманы келісу кезінде конкурсты ұйымдастырушы концессиялық жоба бойынша концессионерді таңдау жөніндегі конкурс шеңберінде беруге ұсынатын мемлекет кепілгерлігінің көлемін және мемлекет кепілгерлігін беруге байланысты конкурстық (аукциондық) құжаттаманың Елеулі шарттарын келіседі.
Конкурстық (аукциондық) құжаттаманы бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органмен келісу мемлекеттік органның бірінші басшысының не оны алмастыратын адамның не оның орынбасарының қолы қойылып, келісу не келіспеу себептерін көрсете отырып келіспеу туралы хат не конкурстық (аукциондық) құжаттаманы пысықтау жөніндегі талаптар түрінде ресімделеді және конкурстық (аукциондық) құжаттаманы әзірлеуші мемлекеттік органға жіберіледі және ТЭН.
25. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган конкурстық (аукциондық) құжаттама келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде оны Заңның 13-бабының 3-2) тармақшасында белгіленген жағдайда, сараптама жүргізу үшін, оның ішінде оған өзгерістер мен толықтырулар енгізу кезінде концессия мәселелері жөніндегі мамандандырылған ұйымға және (немесе) жергілікті атқарушы орган айқындайтын заңды тұлғаларға жібереді конкурстық (аукциондық) құжаттама осы ұйымға ұсынылған күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның конкурстық (аукциондық) құжаттаманы қарауының жалпы мерзімі 45 (қырық бес) жұмыс күнін құрайды.
Әзірлеуші мемлекеттік орган ақпаратты толық ұсынбаған, сондай-ақ конкурстық (аукциондық) құжаттамада көрсетілген қосымша ақпаратты, оның ішінде оған өзгерістер мен толықтырулар енгізу кезінде ұсыну қажет болған жағдайларда, концессия мәселелері жөніндегі мамандандырылған ұйым немесе жергілікті атқарушы орган айқындайтын заңды тұлғалар көрсетілген ақпаратты ұсынуды талап етеді.
Концессия мәселелері жөніндегі мамандандырылған ұйым немесе жергілікті атқарушы орган айқындайтын заңды тұлғалар қажет болған жағдайда жетіспейтін және/немесе қосымша ақпаратты ұсыну бойынша әзірлеуші мемлекеттік органға сұрау салуды, сұрау салудың көшірмесін-мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органға концессия мәселелері жөніндегі мамандандырылған ұйымға құжаттар топтамасы келіп түскен күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органға жібереді. жергілікті атқарушы орган айқындайтын заңды тұлғалар.
Әзірлеуші мемлекеттік органдар бір мезгілде мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органға және (немесе) концессия мәселелері жөніндегі мамандандырылған ұйымға немесе жергілікті атқарушы орган айқындайтын заңды тұлғаларға жетіспейтін және/немесе қосымша ақпаратты сұрау салу келіп түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде ұсынады немесе ақпарат беру үшін қосымша мерзімдердің қажеттілігі туралы, бірақ күнтізбелік он бес күннен аспайтын мерзімде хабардар етеді.
Сұрау салу жіберілген күннен бастап және қажетті ақпарат ұсынылғанға дейін сараптама жүргізу мерзімдері тоқтатыла тұрады.
Конкурстық (аукциондық) құжаттама пысықталған жағдайда, оның ішінде оған өзгерістер мен толықтырулар енгізілген кезде әзірлеуші мемлекеттік органның өтінімі бойынша сараптама мерзімдері жаңартылады.

26. Конкурсная (аукционная) документация предусматривает возможность представления потенциальным концессионером в качестве дополнительного подтверждения своего соответствия квалификационным требованиям одного из следующих документов:
1) документа, подтверждающего присвоение рейтинга международной рейтинговой организации, включенной в перечень рейтинговых агентств, утвержденный постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года № 385 "Об установлении минимального рейтинга для юридических лиц и стран, необходимость наличия которого требуется в соответствии с законодательством Республики Казахстан, регулирующим деятельность финансовых организаций, перечня рейтинговых агентств, присваивающих данный рейтинг" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 8318);
2) выписки из фондовой биржи о включении в официальный листинг биржи.
В случае размещении на официальных интернет-ресурсах достоверных сведений, связанных с документами, указанными в настоящем пункте потенциальный концессионер извещает об этом организатора конкурса, без предоставления самих документов.
В случае если потенциальный концессионер - нерезидент Республики Казахстан, то для подтверждения его соответствия квалификационным требованиям, представляются те же документы, что и резидентами Республики Казахстан, либо документы, содержащие аналогичные сведения о квалификации потенциального концессионера-нерезидента Республики Казахстан с засвидетельствованной нотариусом переводом на языки конкурсной (аукционной) документации, а также апостилированный сертификат резидентства (если международным договором не предусмотрено иное).
27. Конкурсная (аукционная) документация, разработанная организатором конкурса, утверждается первым руководителем организатора конкурса, либо лицом его замещающим.
28. Срок действия конкурсной (аукционной) документации составляет не более 3 лет со дня утверждения конкурсной (аукционной) документации.
29. Центральные и местные уполномоченные органы по государственному планированию на основании положительного заключения экспертизы, указанной в пункте 6 статьи 15-2 Закона, содержащего рекомендации о возможности включения в конкурсную (аукционную) документацию предоставления по концессионному проекту одной или несколько мер государственной поддержки и источников получения доходов концессионера, влекущих расходы из соответствующего бюджета, предусмотренные в подпунктах 2), 3), 4), 5), и 6) пункта 1 статьи 7 и подпунктах 1), 2), 5) и 6) пункта 1 статьи 14 Закона, формируют заключения по концессионным проектам и вносят на рассмотрение соответствующих бюджетных комиссий.
Приложение
к Правилам представления,
рассмотрения и отбора
концессионных проектов
Форма
Информация о планировании местных концессионных проектов, получивших положительные заключения
п/п
Наименование
Местный исполнительный орган
Отрасль экономики
Стадия планирования
Период реализации
Стоимость проекта (объекта)
Объем концессионных обязательств государства
Текущий статус
Примечание
Инвестиционное предложение государственного инвестиционного проекта
Конкурсная (аукционная) документация
Конкурсная (аукционная) заявка
Договор концессии
Компенсация затрат концессионера
Меры государственной поддержки
Приложение 2
к приказу И.о министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 20 апреля 2022 года № 37
Приложение 2
к приказу Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 22 декабря 2014 года № 157
Правила проведения конкурса (аукциона) по выбору концессионера
Глава 1. Общие положения

26. Конкурстық (аукциондық) құжаттама әлеуетті концессионердің өзінің біліктілік талаптарына сәйкестігін қосымша растау ретінде мынадай құжаттардың бірін ұсыну мүмкіндігін көздейді:
1) "Заңды тұлғалар мен Болу қажеттілігі Қазақстан Республикасының қаржы ұйымдарының қызметін реттейтін заңнамасына сәйкес талап етілетін елдер үшін ең төмен рейтинг белгілеу туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 желтоқсандағы № 385 Қаулысымен бекітілген рейтингтік агенттіктердің тізбесіне енгізілген халықаралық рейтингтік ұйымның рейтингін беруді растайтын құжаттың, рейтингтік агенттіктердің тізбесін; осы рейтингті беретін агенттіктердің, Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8318 болып тіркелген;
2) биржаның ресми листингіне енгізу туралы қор биржасынан үзінді көшірме.
Ресми интернет-ресурстарда осы тармақта көрсетілген құжаттарға байланысты дұрыс мәліметтер орналастырылған жағдайда, әлеуетті концессионер бұл туралы құжаттардың өздерін ұсынбастан, конкурсты ұйымдастырушыны хабардар етеді.
Егер әлеуетті концессионер – Қазақстан Республикасының бейрезиденті болған жағдайда, онда оның біліктілік талаптарына сәйкестігін растау үшін Қазақстан Республикасының резиденттері ұсынатын құжаттар не конкурстық (аукциондық) құжаттаманың тілдеріне нотариус куәландырған аудармасы бар Қазақстан Республикасының бейрезиденті-әлеуетті концессионердің біліктілігі туралы ұқсас мәліметтерді қамтитын құжаттар, сондай-ақ резиденттіктің апостиль қойылған сертификаты ұсынылады (егер халықаралық шартта өзгеше көзделмесе).
27. Конкурсты ұйымдастырушы әзірлеген конкурстық (аукциондық) құжаттаманы конкурсты ұйымдастырушының бірінші басшысы не оны алмастыратын адам бекітеді.
28. Конкурстық (аукциондық) құжаттаманың қолданылу мерзімі конкурстық (аукциондық) құжаттама бекітілген күннен бастап 3 жылдан аспайды.
29. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық және жергілікті уәкілетті органдар Заңның 15-2-бабының 6-тармағында көрсетілген, ұсынымдар қамтылған сараптаманың оң қорытындысы негізінде
концессиялық жоба бойынша бір немесе бірнеше мемлекеттік қолдау шараларын және тиісті бюджеттен шығыстарға әкеп соғатын концессионердің кірістерін алу көздерін ұсынуды конкурстық (аукциондық) құжаттамаға енгізу мүмкіндігі туралы 2), 3), 4), 5), және 6) 7-баптың 1-тармағының және 1), 2) тармақшалардың Заңның 14-бабы 1-тармағының 5) және 6) тармақшаларында көзделген концессиялық жобалар бойынша қорытындылар қалыптастырады және тиісті бюджет комиссияларының қарауына енгізеді.
Концессиялық жобаларды
ұсыну, қарау және іріктеу
қағидаларына қосымша
Нысан
Оң қорытынды алған жергілікті концессиялық жобаларды жоспарлау туралы ақпарат
п/п
Атауы
Жергілікті атқарушы орган
Экономика саласы
Жоспарлау кезеңі
Іске асыру кезеңі
Жобаның (объектінің) құны
Мемлекеттің концессиялық міндеттемелерінің көлемі
Ағымдағы жағдай
Ескертпе
Мемлекеттік инвестициялық жобаның инвестициялық ұсынысы
Конкурстық (аукциондық) құжаттама
Конкурстық (аукциондық) өтінім
Концессия шарты
Концессионердің шығындарын өтеу
Мемлекеттiк қолдау шаралары
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің м.а.
2022 жылғы 20 сәуірдегі
№ 37 Бұйрыққа 1 қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2014 жылғы 22 желтоқсандағы
№ 157 бұйрығына
2-қосымша
Концессионерді таңдау жөніндегі конкурсты (аукционды) өткізу қағидалары
1 тарау. Жалпы ережелер

1. Настоящие Правила проведения конкурса (аукциона) по выбору концессионера (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 7-5) статьи 9 Закона Республики Казахстан "О концессиях" (далее – Закон) и определяют порядок проведения конкурса (аукциона) по выбору концессионера.
2. Конкурс (аукцион) по выбору концессионера (далее – конкурс (аукциона) проводится на основании утвержденного центральным уполномоченным органом по государственному планированию либо маслихатами областей, городов республиканского значения и столицы перечня объектов, предлагаемых к передаче в концессию на среднесрочный период (далее – перечень), согласно подпункту 24) статьи 1 Закона.
3. Рассмотрение и отбор концессионных заявок осуществляются комиссией по концессиям (далее – Комиссия), создаваемой распоряжением Премьер-Министра Республики Казахстан по концессионным проектам особой значимости, или организатором конкурса (аукциона) по остальным проектам, согласно пункту 4 статьи 19 Закона.
Рабочим органом Комиссии является соответствующий организатор конкурса (аукциона).
Организатором конкурса (аукциона) в отношении объектов концессии, относящихся к республиканской собственности и предусмотренных в пункте 2 статьи 16 Закона, является уполномоченный государственный орган соответствующей отрасли.
Организатором конкурса (аукциона) в отношении объектов концессии, относящихся к коммунальной собственности и предусмотренных в перечне, является соответствующий местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы, от лица которого по решению акима определяется ответственный государственный орган, осуществляющий функции организатора конкурса (аукциона).
4. Выбор концессионера по объектам, включенным в перечень, осуществляется путем проведения конкурса (аукциона) по выбору концессионера, в том числе с использованием двухэтапных процедур в соответствии с Законом и Правилами.
5. Организатор конкурса (аукциона) привлекает юридических лиц по консультативному сопровождению концессионных проектов для разработки проекта договора концессии, независимой оценки представленных концессионных заявок, содержащихся в соответствующей конкурсной (аукционной) заявке, а также для участия в переговорах с потенциальными концессионерами.
Для привлечения юридических лиц, указанных в части первой настоящего пункта, организатор конкурса (аукциона) направляет в уполномоченный орган по государственному планированию заявку на финансирование услуг по консультативному сопровождению концессионного проекта.

1. Осы концессионерді таңдау жөніндегі конкурсты (аукционды) өткізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Концессиялар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 9-бабының 7-5) тармақшасына сәйкес әзірленді және концессионерді таңдау жөніндегі конкурсты (аукционды) өткізу тәртібін айқындайды.
2. Концессионерді таңдау жөніндегі Конкурс (аукцион) (бұдан әрі – Конкурс (Аукцион) Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган не облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың мәслихаттары бекіткен, Заңның 1–бабының 24) тармақшасына сәйкес орта мерзімді кезеңге концессияға беруге ұсынылатын объектілер тізбесінің (бұдан әрі – Тізбе) негізінде өткізіледі.
3. Концессиялық өтінімдерді қарауды және іріктеуді Заңның 19-бабының 4-тармағына сәйкес ерекше маңызы бар концессиялық жобалар бойынша Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің өкімімен құрылатын концессиялар жөніндегі комиссия (бұдан әрі – Комиссия) немесе қалған жобалар бойынша конкурсты (аукционды) ұйымдастырушы жүзеге асырады.
Конкурсты (аукционды) тиісті ұйымдастырушы Комиссияның жұмыс органы болып табылады.
Республикалық меншікке жататын және заңның 16-бабының 2-тармағында көзделген концессия объектілеріне қатысты конкурсты (аукционды) ұйымдастырушы тиісті саланың уәкілетті мемлекеттік органы болып табылады.
Коммуналдық меншікке жататын және тізбеде көзделген концессия объектілеріне қатысты конкурсты (аукционды) ұйымдастырушы облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың тиісті жергілікті атқарушы органы болып табылады, оның атынан әкімнің шешімі бойынша конкурсты (аукционды) ұйымдастырушының функцияларын жүзеге асыратын жауапты мемлекеттік орган айқындалады.
4. Тізбеге енгізілген объектілер бойынша концессионерді таңдау концессионерді таңдау жөніндегі конкурсты (аукционды) өткізу жолымен, оның ішінде Заңға және Қағидаларға сәйкес екі кезеңдік рәсімдерді пайдалана отырып жүзеге асырылады.
5. Конкурсты (аукционды) ұйымдастырушы концессия шартының жобасын әзірлеу, тиісті конкурстық (аукциондық) өтінімде қамтылған ұсынылған концессиялық өтінімдерді тәуелсіз бағалау үшін, сондай-ақ әлеуетті концессионерлермен келіссөздерге қатысу үшін концессиялық жобаларды консультациялық сүйемелдеу бойынша заңды тұлғаларды тартады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген заңды тұлғаларды тарту үшін конкурсты (аукционды) ұйымдастырушы мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға концессиялық жобаны консультациялық сүйемелдеу жөніндегі көрсетілетін қызметтерді қаржыландыруға арналған өтінімді жібереді.

6. Местные уполномоченные органы по государственному планированию в случаях, установленных подпунктом 3-2) статьи 13 Закона, ежемесячно до 20 числа, следующего за отчетным периодом, уведомляют центральный уполномоченный орган по государственному планированию о прохождении концессионных заявок, проектов договоров концессии, а также заключенных договорах концессии по форме согласно приложению 2 к Правилам представления, рассмотрения и отбора концессионных проектов, утвержденных настоящим приказом.
Глава 2. Организация и проведение конкурса (аукциона) по выбору концессионера без использования двухэтапных процедур
7. Организация и проведение конкурса (аукциона) по выбору концессионера предусматривает выполнение следующих последовательных мероприятий:
1) извещение организатором конкурса (аукциона) потенциальных концессионеров о проведении конкурса (аукциона) в соответствии с пунктами 11, 12 Правил;
2) предоставление организатором конкурса (аукциона) копии конкурсной (аукционной) документации лицам, изъявившим желание участвовать в конкурсе (аукционе) в соответствии с пунктами 13, 14 Правил, а также внесение сведений о таких лицах в журнал регистрации лиц, получивших конкурсную (аукционную) документацию по концессионному проекту по форме согласно приложению к Правилам;
3) разъяснение организатором конкурса (аукциона) положений конкурсной (аукционной) документации лицам, получившим ее копию в случаях предусмотренных пунктами 15-17 Правил;
4) представление потенциальными концессионерами документов, подтверждающих их соответствие предъявляемым квалификационным требованиям (в случае проведения оценки соответствия потенциальных концессионеров квалификационным требованиям до предоставления конкурсных (аукционных) заявок) согласно пункту 2 статьи 18 Закона.
Организатор конкурса (аукциона) в целях оптимизации расходов на подготовку документов и сокращения сроков прохождения концессионного проекта предусматривает в конкурсной (аукционной) документации срок (не менее 20 (двадцать) календарных дней после объявления конкурса (аукциона) представления потенциальными концессионерами документов, подтверждающих их соответствие предъявляемым квалификационным требованиям, до представления конкурсных (аукционных) заявок.
В течение 15 (пятнадцать) рабочих дней после окончания срока представления потенциальными концессионерами документов, подтверждающих их соответствие предъявляемым квалификационным требованиям, Комиссией проводится оценка соответствия потенциальных концессионеров квалификационным требованиям. По результатам оценки формируется перечень потенциальных концессионеров, которые соответствуют квалификационным требованиям, и производится оформление соответствующего протокола.
Копия указанного протокола направляется организатором конкурса (аукциона) потенциальным концессионерам либо их уполномоченным представителям в течение 2 (два) рабочих дней со дня подписания протокола;

6. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар Заңның 13-бабының 3-2) тармақшасында белгіленген жағдайларда мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға ай сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 20-күніне дейін осы бұйрықпен бекітілген Концессиялық жобаларды ұсыну, қарау және іріктеу қағидаларына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша концессиялық өтінімдердің, концессия шарттары жобаларының өтуі, сондай-ақ жасалған концессия шарттары туралы хабарлайды.
2 тарау. Концессионерді таңдау жөніндегі конкурсты (аукционды) екі кезеңдік рәсімдерді пайдаланбай ұйымдастыру және өткізу
7. Концессионерді таңдау жөніндегі конкурсты (аукционды) ұйымдастыру және өткізу мынадай дәйекті іс-шаралардың орындалуын көздейді:
1) конкурсты (аукционды) ұйымдастырушының әлеуетті концессионерлерді Қағидалардың 11, 12-тармақтарына сәйкес конкурс (аукцион) өткізу туралы хабардар етуі;
2) конкурсты (аукционды) ұйымдастырушының Қағидалардың 13, 14-тармақтарына сәйкес конкурсқа (аукционға) қатысуға ниет білдірген адамдарға конкурстық (аукциондық) құжаттаманың көшірмесін ұсынуы, сондай-ақ осындай тұлғалар туралы мәліметтерді Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша концессиялық жоба бойынша конкурстық (аукциондық) құжаттаманы алған адамдарды тіркеу журналына енгізуі;
3) конкурсты (аукционды) ұйымдастырушының конкурстық (аукциондық) құжаттаманың ережелерін Қағидалардың 15-17-тармақтарында көзделген жағдайларда оның көшірмесін алған тұлғаларға түсіндіруі;
4) әлеуетті концессионерлердің өздерінің қойылатын біліктілік талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттарды ұсынуы (әлеуетті концессионерлердің біліктілік талаптарына сәйкестігіне бағалау жүргізілген жағдайда, Заңның 18-бабының 2-тармағына сәйкес конкурстық (аукциондық) өтінімдер берілгенге дейін).
Конкурсты (аукционды) ұйымдастырушы құжаттарды дайындауға арналған шығыстарды оңтайландыру және концессиялық жобаның өту мерзімдерін қысқарту мақсатында конкурстық (аукциондық) құжаттамада әлеуетті концессионерлердің конкурстық (аукциондық) өтінімдер ұсынылғанға дейін олардың қойылатын біліктілік талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттарды ұсынуы конкурс (Аукцион) жарияланғаннан кейін кемінде күнтізбелік 20 (жиырма) күн мерзімін көздейді.
Әлеуетті концессионерлердің қойылатын біліктілік талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттарды ұсыну мерзімі аяқталғаннан кейін 15 (он бес) жұмыс күні ішінде комиссия әлеуетті концессионерлердің біліктілік талаптарына сәйкестігін бағалауды жүргізеді. Бағалау нәтижелері бойынша біліктілік талаптарына сәйкес келетін әлеуетті концессионерлердің тізбесі қалыптастырылады және тиісті хаттаманы ресімдеу жүргізіледі.
Конкурсты (аукционды) ұйымдастырушы көрсетілген хаттаманың көшірмесін әлеуетті концессионерлерге не олардың уәкілетті өкілдеріне хаттамаға қол қойылған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде жібереді;

5) разработка конкурсной (аукционной) заявки потенциальным концессионером и представление организатору конкурса (аукциона), а также внесение потенциальным концессионером обеспечения конкурсной (аукционной) заявки в соответствии со статьей 18-1 Закона.
При проведении оценки соответствия потенциальных концессионеров квалификационным требованиям в соответствии с подпунктом 4) настоящего пункта, разработка и представление конкурсной (аукционной) заявки организатору конкурса (аукциона) осуществляются потенциальными концессионерами, соответствующими квалификационным требованиям, в срок не менее чем за 60 (шестьдесят) календарных дней после их извещения организатором конкурса (аукциона) об итогах проведенной оценки;
6) регистрация организатором конкурса (аукциона) в журнале регистрации конкурсных (аукционных) заявок в соответствии с пунктом 27 Правил;
7) вскрытие конвертов с конкурсными (аукционными) заявками, а также оформление соответствующего протокола заседания Комиссии;
8) направление организатором конкурса (аукциона) потенциальным концессионерам либо их уполномоченным представителям, представившим конкурсные (аукционные) заявки, копий протокола вскрытия конвертов с конкурсными (аукционными) заявками;
9) рассмотрение конкурсных (аукционных) заявок для определения соответствия потенциальных концессионеров квалификационным требованиям, предъявляемым статьей 18 Закона.
При проведении оценки соответствия потенциальных концессионеров квалификационным требованиям в соответствии с подпунктом 4) настоящего пункта повторная оценка не осуществляется;
10) формирование перечня потенциальных концессионеров, которые допущены к участию в конкурсе (аукциона), и оформление соответствующего протокола о допуске;
11) направление организатором конкурса (аукциона) потенциальным концессионерам либо их уполномоченным представителям, представившим конкурсные (аукционные) заявки, копий протокола о допуске;
12) направление организатором конкурса (аукциона) в центральный уполномоченный орган по государственному планированию концессионных заявок участников конкурса (аукциона), соответствующих квалификационным требованиям, для проведения их экспертизы с приложением заверенной копии протокола вскрытия конвертов с конкурсными (аукционными) заявками;
13) рассмотрение Комиссией конкурсных (аукционных) заявок, представленных участниками конкурса (аукциона), с учетом соответствия требованиям конкурсной (аукционной) документации, заключений по концессионной заявке и оценке соответствия потенциальных концессионеров квалификационным требованиям;

5) әлеуетті концессионердің Конкурстық (аукциондық) өтінімді әзірлеуі және конкурсты (аукционды) ұйымдастырушыға ұсынуы, сондай-ақ әлеуетті концессионердің Заңның 18-1-бабына сәйкес конкурстық (аукциондық) өтінімді қамтамасыз етуді енгізуі.
Осы тармақтың 4) тармақшасына сәйкес әлеуетті концессионерлердің біліктілік талаптарына сәйкестігіне бағалау жүргізу кезінде конкурстық (аукциондық) өтінімді әзірлеуді және конкурсты (аукционды) ұйымдастырушыға ұсынуды конкурсты (аукционды) ұйымдастырушы оларды қорытындылары туралы хабардар еткеннен кейін күнтізбелік 60 (алпыс) күннен кем емес мерзімде жүзеге асырады жүргізілген бағалау;
6) конкурсты (аукционды) ұйымдастырушының Қағидалардың 27-тармағына сәйкес конкурстық (аукциондық) өтінімдерді тіркеу журналында тіркеуі;
7) конкурстық (аукциондық) өтінімдер салынған конверттерді ашу, сондай-ақ комиссия отырысының тиісті хаттамасын ресімдеу;
8) конкурсты (аукционды) ұйымдастырушының конкурстық (аукциондық) өтінімдерді ұсынған әлеуетті концессионерлерге не олардың уәкілетті өкілдеріне конкурстық (аукциондық) өтінімдер салынған конверттерді ашу хаттамасының көшірмелерін жіберуі;
9) әлеуетті концессионерлердің Заңның 18-бабында қойылатын біліктілік талаптарына сәйкестігін айқындау үшін конкурстық (аукциондық) өтінімдерді қарау.
Осы тармақтың 4) тармақшасына сәйкес әлеуетті концессионерлердің біліктілік талаптарына сәйкестігіне бағалау жүргізу кезінде қайта бағалау жүзеге асырылмайды;
10) конкурсқа (аукционға) қатысуға жіберілген әлеуетті концессионерлердің тізбесін қалыптастыру және рұқсат беру туралы тиісті хаттаманы ресімдеу;
11) конкурсты (аукционды) ұйымдастырушының конкурстық (аукциондық) өтінімдерді ұсынған әлеуетті концессионерлерге не олардың уәкілетті өкілдеріне рұқсат беру туралы хаттаманың көшірмелерін жіберуі;
12) конкурсты (аукционды) ұйымдастырушының конкурстық (аукциондық) өтінімдер салынған конверттерді ашу хаттамасының куәландырылған көшірмесін қоса бере отырып, Конкурсқа (аукционға) қатысушылардың біліктілік талаптарына сәйкес келетін концессиялық өтінімдерін оларға сараптама жүргізу үшін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға жіберуі;
13) Комиссияның конкурстық (аукциондық) құжаттама талаптарына сәйкестікті ескере отырып, Конкурсқа (аукционға) қатысушылар ұсынған конкурстық (аукциондық) өтінімдерді, концессиялық өтінім және әлеуетті концессионерлердің біліктілік талаптарына сәйкестігін бағалау жөніндегі қорытындыларды қарауы;

14) проведение Комиссией переговоров с участником конкурса (аукциона), концессионная заявка которого признана лучшей по уточнению концессионного проекта и условий договора концессии и формирование окончательного варианта проекта договора концессии;
15) направление организатором конкурса (аукциона) проекта договора концессии на согласование уполномоченным органам по государственному планированию, по исполнению бюджета, а также государственному органу, осуществляющему руководство в сферах естественных монополий в соответствии с пунктами 55-57 Правил;
16) по итогам конкурса (аукциона) по выбору концессионера решением Комиссии, в виде протокола, определяется лучшая концессионная заявка, а заявитель признается победителем конкурса (аукциона);
17) принятие государственных концессионных обязательств Правительством Республики Казахстан осуществляется центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета на основании решения Правительства Республики Казахстан соответственно по каждому отдельному концессионному проекту особой значимости, по иным концессионным проектам – на основании положительного решения соответствующей бюджетной комиссии.
Принятие государственных концессионных обязательств исполнительными органами осуществляется местными уполномоченными органами по исполнению бюджета на основании решения маслихата области, города республиканского значения, столицы по каждому отдельному концессионному проекту в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан;
18) проект постановления Правительства Республики Казахстан или проект решения маслихата о принятии государственных концессионных обязательств по каждому отдельному проекту разрабатывается концедентом и вносится в течение 15 (пятнадцать) рабочих дней в Правительство Республики Казахстан или маслихат после определения победителя конкурса.
Проект постановления Правительства Республики Казахстан или проект решения маслихата содержит информацию об объеме каждого принятого концессионного обязательства;
19) на основании решения Комиссии, указанного в подпункте 16) настоящего пункта, на основании положительного решения соответствующей бюджетной комиссии, по итогам принятия постановления Правительства Республики Казахстан (по концессионному проекту особой значимости) или решения маслихата с победителем конкурса (аукциона) заключается договор концессии, с учетом результатов согласования договора концессии;
20) по концессионному проекту, предусматривающему предоставление поручительства государства, после заключения договора концессии, на основании решения Правительства Республики Казахстан заключается договор поручительства в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан и Правилами отбора концессионных проектов для предоставления или увеличения объема поручительств государства, утвержденных настоящим приказом;

14) комиссияның концессиялық өтінімі концессиялық жобаны және концессия шартының талаптарын нақтылау бойынша үздік деп танылған конкурсқа (аукционға) қатысушымен келіссөздер жүргізуі және концессия шарты жобасының түпкілікті нұсқасын қалыптастыру;
15) конкурсты (аукционды) ұйымдастырушының концессия шартының жобасын мемлекеттік жоспарлау жөніндегі, бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдарға, сондай-ақ Қағидалардың 55-57-тармақтарына сәйкес табиғи монополиялар салаларында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органға келісуге жіберуі;
16) концессионерді таңдау жөніндегі конкурстың (аукционның) қорытындысы бойынша комиссияның шешімімен хаттама түрінде үздік концессиялық өтінім айқындалады, ал өтінім беруші конкурс (аукцион)жеңімпазы болып танылады;
17) Қазақстан Республикасы Үкіметінің мемлекеттік концессиялық міндеттемелерді қабылдауын бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган тиісінше ерекше маңызы бар әрбір жекелеген концессиялық жоба бойынша – Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі негізінде, өзге де концессиялық жобалар бойынша тиісті бюджет комиссиясының оң шешімі негізінде жүзеге асырады.
Атқарушы органдардың мемлекеттік концессиялық міндеттемелерді қабылдауын Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес әрбір жекелеген концессиялық жоба бойынша облыс, республикалық маңызы бар қала, астана мәслихатының шешімі негізінде бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар жүзеге асырады;
18) әрбір жекелеген жоба бойынша мемлекеттік концессиялық міндеттемелерді қабылдау туралы Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулысының жобасын немесе мәслихат шешімінің жобасын концедент әзірлейді және конкурс жеңімпазы айқындалғаннан кейін 15 (он бес) жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының Үкіметіне немесе мәслихатқа енгізеді.
Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулысының жобасы немесе мәслихат шешімінің жобасы әрбір қабылданған концессиялық міндеттеменің көлемі туралы ақпаратты қамтиды;
19) осы тармақтың 16) тармақшасында көрсетілген комиссияның шешімі негізінде тиісті бюджет комиссиясының оң шешімі негізінде Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысын (ерекше маңызы бар концессиялық жоба бойынша) немесе мәслихаттың шешімін қабылдау қорытындылары бойынша конкурс (Аукцион) жеңімпазымен концессия шартын келісу нәтижелерін ескере отырып, концессия шарты жасалады;
20) концессия шарты жасалғаннан кейін мемлекет кепілгерлігін беруді көздейтін концессиялық жоба бойынша Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі негізінде Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына және осы бұйрықпен бекітілген мемлекет кепілгерліктерін беру немесе көлемін ұлғайту үшін концессиялық жобаларды іріктеу қағидаларына сәйкес кепілгерлік шарты жасалады;

21) регистрация договора концессии центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета или его территориальным подразделением;
22) опубликование сведений об итогах конкурса (аукциона) согласно пункту 9 статьи 20 Закона.
Глава 3. Проведение конкурса по выбору концессионера с использованием двухэтапных процедур
8. Конкурс по выбору концессионера с использованием двухэтапных процедур проводится в случаях, предусмотренных в пункте 1 статьи 20-1 Закона.
9. Первый этап конкурса по выбору концессионера с использованием двухэтапных процедур предусматривает:
1) извещение организатором конкурса потенциальных концессионеров о проведении конкурса по выбору концессионера с использованием двухэтапных процедур в соответствии с пунктами 11, 12 Правил;
2) предоставление организатором конкурса технического задания и конкурсной документации лицам, заинтересованным в участии на первом этапе конкурса по выбору концессионера с использованием двухэтапных процедур, а также внесение сведений о таких лицах в журнал регистрации лиц, получивших конкурсную документацию по концессионному проекту;
3) разъяснение организатором конкурса положений конкурсной документации лицам, получившим ее копию в случаях предусмотренных пунктами 15-17 Правил;
4) представление потенциальными концессионерами в подтверждение соответствия квалификационным требованиям, установленным статьей 18 Закона, документов, предусмотренных конкурсной документацией;
5) проведение Комиссией квалификационного отбора потенциальных концессионеров.
Квалификационный отбор осуществляется посредством проведения Комиссией оценки соответствия потенциальных концессионеров квалификационным требованиям;
6) обсуждение организатором конкурса с потенциальными концессионерами, прошедшими квалификационный отбор, вопросов, касающихся технических, качественных и (или) иных характеристик технического задания, в том числе определение оптимального срока разработки и представления ТЭО, а также срок проведения комплексной вневедомственной экспертизы.
По итогам обсуждения, в случае необходимости, организатор конкурса в сроки, предусмотренные пунктом 4 статьи 17 Закона, вносит соответствующие изменения и (или) дополнения в техническое задание и конкурсную документацию концессионного проекта.
В случае если данные изменения и (или) дополнения в техническое задание и конкурсную документацию концессионного проекта влекут соответствующие изменения экономических параметров, а также дополнительные расходы концессионного проекта, то скорректированная конкурсная документация концессионного проекта повторно проходит необходимые экспертизы в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
При наличии разработанной предпроектной (ТЭО) и проектной (проектно-сметной) документации, типовых проектных решений, организатор конкурса предлагает их в составе конкурсной документации потенциальным концессионерам в целях сокращения сроков реализации концессионного проекта и предложения оптимального варианта.
При проведении конкурса по выбору концессионера с использованием двухэтапных процедур организатором конкурса дополнительно устанавливаются наличие или отсутствие у разработчика проекта лицензии на соответствующие виды изыскательской деятельности и (или) проектной деятельности;

21) концессия шартын бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның немесе оның аумақтық бөлімшесінің тіркеуі;
22) Заңның 20-бабының 9-тармағына сәйкес конкурс (аукцион) қорытындылары туралы мәліметтерді жариялау жатады.
3 тарау. Концессионерді таңдау жөніндегі конкурсты өткізу екі кезеңді рәсімдерді пайдалана отырып
8. Екі кезеңдік рәсімдерді пайдалана отырып концессионерді таңдау жөніндегі Конкурс Заңның 20-1-бабының 1-тармағында көзделген жағдайларда өткізіледі.
9. Екі кезеңді рәсімдерді пайдалана отырып, концессионерді таңдау жөніндегі конкурстың бірінші кезеңі мыналарды көздейді:
1) конкурсты ұйымдастырушының Қағидалардың 11, 12-тармақтарына сәйкес екі кезеңдік рәсімдерді пайдалана отырып, концессионерді таңдау жөніндегі конкурсты өткізу туралы әлеуетті концессионерлерді хабардар етуі;
2) конкурсты ұйымдастырушының екі кезеңдік рәсімдерді пайдалана отырып, концессионерді таңдау жөніндегі конкурстың бірінші кезеңіне қатысуға мүдделі тұлғаларға техникалық тапсырма мен конкурстық құжаттаманы ұсынуы, сондай-ақ мұндай тұлғалар туралы мәліметтерді концессиялық жоба бойынша конкурстық құжаттаманы алған адамдарды тіркеу журналына енгізуі;
3) Қағидалардың 15-17-тармақтарында көзделген жағдайларда конкурсты ұйымдастырушының конкурстық құжаттаманың ережелерін оның көшірмесін алған тұлғаларға түсіндіруі;
4) әлеуетті концессионерлердің Заңның 18-бабында белгіленген біліктілік талаптарына сәйкестігін растау үшін конкурстық құжаттамада көзделген құжаттарды ұсынуы негіз болып табылады;
5)комиссияның әлеуетті концессионерлерді біліктілік іріктеуді жүргізуі.
Біліктілік іріктеу комиссияның әлеуетті концессионерлердің біліктілік талаптарына сәйкестігін бағалауды жүргізуі арқылы жүзеге асырылады;
6) конкурсты ұйымдастырушының біліктілік іріктеуден өткен әлеуетті концессионерлермен техникалық тапсырманың техникалық, сапалық және (немесе) өзге де сипаттамаларына қатысты мәселелерді талқылауы, оның ішінде ТЭН-ді әзірлеу мен ұсынудың оңтайлы мерзімін, сондай-ақ ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізу мерзімін айқындау жатады.
Талқылау қорытындылары бойынша, қажет болған жағдайда, конкурсты ұйымдастырушы Заңның 17-бабының 4-тармағында көзделген мерзімдерде концессиялық жобаның техникалық тапсырмасына және конкурстық құжаттамасына тиісті өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізеді.
Егер концессиялық жобаның техникалық тапсырмасына және конкурстық құжаттамасына осы өзгерістер және (немесе) толықтырулар экономикалық параметрлердің тиісті өзгерістеріне, сондай-ақ концессиялық жобаның қосымша шығыстарына әкеп соғатын болса, онда концессиялық жобаның түзетілген конкурстық құжаттамасы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қажетті сараптамалардан қайта өтеді.
Әзірленген жобалау алдындағы (ТЭН) және жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасы, үлгілік жобалық шешімдер болған кезде конкурсты ұйымдастырушы оларды концессиялық жобаны іске асыру мерзімдерін қысқарту және оңтайлы нұсқаны ұсыну мақсатында әлеуетті концессионерлерге конкурстық құжаттама құрамында ұсынады.
Концессионерді таңдау жөніндегі конкурсты екі кезеңдік рәсімдерді пайдалана отырып өткізу кезінде конкурсты ұйымдастырушы жобаны әзірлеушіде іздестіру қызметінің және (немесе) жобалау қызметінің тиісті түрлеріне лицензияның болуын немесе болмауын қосымша белгілейді;

7) направление организатором конкурса приглашения участникам конкурса, прошедшим квалификационный отбор, для принятия участия во втором этапе конкурса по выбору концессионера с использованием двухэтапных процедур.
10. Второй этап конкурса по выбору концессионера с использованием двухэтапных процедур предусматривает:
1) представление участниками конкурса, прошедшими квалификационный отбор, конкурсных заявок с ТЭО концессионного проекта либо разработанной проектно-сметной документацией, а также внесение потенциальным концессионером обеспечения конкурсной заявки в соответствии со статьей 18-1 Закона.
В случае, если предполагаемый объект концессии относится к сфере естественных монополий, необходимо приложить инвестиционную программу, разрабатываемую в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан в сферах естественных монополии;
В случае, если участник конкурса принимает технико-технологические и экологические решения, предусмотренные в ТЭО организатора конкурса, то участник конкурса дополнительно представляет письмо-гарантию о принятии таких решений в составе конкурсной заявки с ТЭО концессионного проекта.
В случае, если участник конкурса принимает маркетинговые и (или) институциональные и (или) социально-экономические решения, приведенные в конкурсной документации, то участник конкурса дополнительно представляет письмо-гарантию о принятии таких решений в составе конкурсной заявки с ТЭО концессионного проекта;
2) направление организатором конкурса в уполномоченный орган по государственному планированию концессионных заявок, содержащихся в соответствующих конкурсных заявках, в том числе ТЭО концессионного проекта, с приложением результатов необходимых экспертиз, включая результаты комплексной вневедомственной экспертизы для проведения их экспертизы.
В случае, если участник конкурса принимает технико-технологические и экологические решения, предусмотренные в ТЭО организатора конкурса, то конкурсные заявки с ТЭО концессионного проекта направляются на проведение экспертизы в уполномоченный орган по государственному планированию без результатов комплексной вневедомственной экспертизы;
3) рассмотрение Комиссией всех конкурсных заявок, представленных участниками конкурса, с учетом заключений экспертиз по концессионной заявке;
4) проведение Комиссией переговоров с участником конкурса, концессионная заявка которого признана лучшей, по уточнению концессионного проекта и условий договора концессии и формирование окончательного варианта проекта договора концессии;

7) конкурсты ұйымдастырушының екі кезеңдік рәсімдерді пайдалана отырып, концессионерді таңдау жөніндегі конкурстың екінші кезеңіне қатысу үшін біліктілік іріктеуден өткен конкурсқа қатысушыларға шақыру хатын жіберуі.
10. Екі кезеңді рәсімдерді пайдалана отырып, концессионерді таңдау жөніндегі конкурстың екінші кезеңі мыналарды көздейді:
1) біліктілік іріктеуден өткен конкурсқа қатысушылардың концессиялық жобаның ТЭН-і не әзірленген жобалау-сметалық құжаттамасы бар конкурстық өтінімдерді ұсынуы, сондай-ақ әлеуетті концессионердің Заңның 18-1-бабына сәйкес конкурстық өтінімді қамтамасыз етуді енгізуі.
Егер концессияның болжамды объектісі табиғи монополиялар саласына жататын болса, Қазақстан Республикасының Табиғи монополиялар салаларындағы заңнамасының талаптарына сәйкес әзірленетін инвестициялық бағдарламаны қоса беру қажет;
Егер конкурсқа қатысушы конкурсты ұйымдастырушының ТЭН-інде көзделген техникалық-технологиялық және экологиялық шешімдерді қабылдаған жағдайда, онда конкурсқа қатысушы концессиялық жобаның ТЭН-нен конкурстық өтінімнің құрамында осындай шешімдерді қабылдау туралы кепілдік хатты қосымша ұсынады.
Егер конкурсқа қатысушы конкурстық құжаттамада келтірілген маркетингтік және (немесе) институционалдық және (немесе) әлеуметтік-экономикалық шешімдерді қабылдаған жағдайда, онда конкурсқа қатысушы концессиялық жобаның ТЭН-нен конкурстық өтінімнің құрамында осындай шешімдерді қабылдау туралы кепілдік хатты қосымша ұсынады;
2) конкурсты ұйымдастырушының ведомстводан тыс кешенді сараптама нәтижелерін қоса алғанда, қажетті сараптамалардың нәтижелерін қоса бере отырып, тиісті конкурстық өтінімдерде қамтылған концессиялық өтінімдерді, оның ішінде концессиялық жобаның ТЭН-ін оларға сараптама жүргізу үшін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға жіберуі.
Егер конкурсқа қатысушы конкурсты ұйымдастырушының ТЭН-інде көзделген техникалық-технологиялық және экологиялық шешімдер қабылдаған жағдайда, онда концессиялық жобаның ТЭН-нен конкурстық өтінімдер сараптама жүргізуге ведомстводан тыс кешенді сараптама нәтижелерінсіз мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға жіберіледі;
3) комиссияның концессиялық өтінім бойынша сараптамалардың қорытындыларын ескере отырып, Конкурсқа қатысушылар ұсынған барлық конкурстық өтінімдерді қарауы;
4) комиссияның концессиялық өтінімі үздік деп танылған конкурсқа қатысушымен концессиялық жобаны және концессия шартының талаптарын нақтылау бойынша келіссөздер жүргізуі және концессия шарты жобасының түпкілікті нұсқасын қалыптастыру;

5) направление организатором конкурса проекта договора концессии на согласование в центральный либо местный уполномоченный орган по государственному планированию, по исполнению бюджета, а также в уполномоченный государственный орган, осуществляющий руководство в сферах естественных монополий в соответствии с пунктами 55-57 Правил;
6) по итогам конкурса по выбору концессионера решением Комиссии, в виде протокола, определяется лучшая концессионная заявка, а заявитель признается победителем конкурса;
7) принятие государственных концессионных обязательств Правительством Республики Казахстан осуществляется центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета на основании постановления Правительства Республики Казахстан соответственно по каждому отдельному концессионному проекту особой значимости, по иным концессионным проектам – на основании положительного решения соответствующей бюджетной комиссии.
Принятие государственных концессионных обязательств исполнительными органами осуществляется местными уполномоченными органами по исполнению бюджета на основании решения маслихата области, города республиканского значения, столицы по каждому отдельному концессионному проекту в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан;
8) проект постановления Правительства Республики Казахстан или проект решения маслихата о принятии государственных концессионных обязательств по каждому отдельному проекту разрабатывается концедентом и вносится в течение 15 (пятнадцать) рабочих дней со дня определения победителя конкурса в Правительство Республики Казахстан или маслихат.
Проект постановления Правительства Республики Казахстан или проект решения маслихата должен содержать информацию об объеме каждого принятого концессионного обязательства;
9) на основании решения Комиссии, указанной в подпункте 6) настоящего пункта, на основании положительного решения соответствующей бюджетной комиссии, по итогам принятия постановления Правительства Республики Казахстан (по концессионному проекту особой значимости) или решения маслихата с победителем конкурса заключается договор концессии, с учетом результатов согласования договора концессии;
10) по концессионному проекту, предусматривающему предоставление поручительства государства, после заключения договора концессии, на основании решения Правительства Республики Казахстан заключается договор поручительства в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан и Правилами отбора концессионных проектов для предоставления или увеличения объема поручительств государства, утвержденными настоящим приказом;

5) конкурсты ұйымдастырушының концессия шартының жобасын мемлекеттік жоспарлау жөніндегі, бюджетті атқару жөніндегі орталық не жергілікті уәкілетті органға, сондай-ақ Қағидалардың 55-57-тармақтарына сәйкес табиғи монополиялар салаларында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органға келісуге жіберуі;
6) концессионерді таңдау жөніндегі конкурс қорытындылары бойынша комиссияның шешімімен хаттама түрінде үздік концессиялық өтінім айқындалады, ал өтінім беруші конкурс жеңімпазы болып танылады;
7) Қазақстан Республикасы Үкіметінің мемлекеттік концессиялық міндеттемелерді қабылдауын бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган тиісінше ерекше маңызы бар әрбір жекелеген концессиялық жоба бойынша – Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы негізінде, өзге де концессиялық жобалар бойынша тиісті бюджет комиссиясының оң шешімі негізінде жүзеге асырады.
Атқарушы органдардың мемлекеттік концессиялық міндеттемелерді қабылдауын Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес әрбір жекелеген концессиялық жоба бойынша облыс, республикалық маңызы бар қала, астана мәслихатының шешімі негізінде бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар жүзеге асырады;
8) Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулысының жобасын немесе әрбір жекелеген жоба бойынша мемлекеттік концессиялық міндеттемелерді қабылдау туралы мәслихат шешімінің жобасын концедент әзірлейді және конкурс жеңімпазы айқындалған күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының Үкіметіне немесе мәслихатқа енгізеді.
Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулысының жобасы немесе мәслихат шешімінің жобасы әрбір қабылданған концессиялық міндеттеменің көлемі туралы ақпаратты қамтуға тиіс;
9) Осы тармақтың 6) тармақшасында көрсетілген Комиссия шешімінің негізінде, тиісті бюджет комиссиясының оң шешімінің негізінде, Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысын (ерекше маңызы бар концессиялық жоба бойынша) немесе мәслихат шешімін қабылдау қорытындылары бойынша конкурс жеңімпазымен концессия шартын келісу нәтижелерін ескере отырып, концессия шарты жасалады;
10) концессия шарты жасалғаннан кейін мемлекет кепілгерлігін беруді көздейтін концессиялық жоба бойынша Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі негізінде осы бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына және мемлекет кепілгерліктерін беру немесе олардың көлемін ұлғайту үшін концессиялық жобаларды іріктеу қағидаларына сәйкес кепілгерлік шарты жасалады;

11) регистрация договора концессии центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета или его территориальным подразделением;
12) опубликование сведений об итогах конкурса согласно пункту 9 статьи 20 Закона.
Глава 4. Извещение потенциальных концессионеров о проведении Конкурса (аукциона)
11. Организатор конкурса (аукциона) в обязательном порядке публикует информацию о проведении конкурса (аукциона) в периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан, на государственном и русском языках, не менее чем за 60 (шестьдесят) календарных дней до дня проведения конкурса (аукциона), а при проведении повторного конкурса (аукциона) – не менее чем за 30 (тридцать) календарных дней.
12. Информация о проведении конкурса (аукциона) включает в себя сведения об объектах концессии, о перечне необходимых документов для представления организатору конкурса (аукциона), требования к потенциальным участникам в зависимости от характера объекта, по которому объявлен конкурс (аукциона), о месте, времени и дате проведения конкурса (аукциона).
Сведения, содержащиеся в информации о проведении конкурса (аукциона), должны соответствовать сведениям, указанным в конкурсной (аукционной) документации.
Глава 5. Представление копии конкурсной (аукционной) документации
13. Со дня опубликования объявления о проведении конкурса (аукциона) организатор конкурса (аукциона) предоставляет потенциальному концессионеру (его уполномоченному представителю) копию конкурсной (аукционной) документации на бумажном или электронном носителе.
14. Организатор конкурса (аукциона):
1) проверяет наличие документального подтверждения полномочий представителя потенциального концессионера, оформленного надлежащим образом, на получение копии конкурсной (аукционной) документации;
2) проверяет наличие документального подтверждения о внесении потенциальным концессионером либо его уполномоченным представителем платы за предоставление копии конкурсной (аукционной) документации, если указание о взимании такой платы содержится в объявлении о проведении конкурса (аукциона);
3) вносит в журнал регистрации лиц, получивших конкурсную (аукционную) документацию по концессионному проекту, необходимые сведения (порядковый номер, время и дата получения, наименование, адрес потенциального концессионера и иные сведения);
4) представляет уполномоченному представителю потенциального концессионера копию конкурсной (аукционной) документации под роспись.
Глава 6. Разъяснение положений конкурсной (аукционной) документации

11) концессия шартын бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның немесе оның аумақтық бөлімшесінің тіркеуі;
12) Заңның 20-бабының 9-тармағына сәйкес конкурс қорытындылары туралы мәліметтерді жариялау жатады.
4 тарау. Әлеуетті концессионерлерді конкурс (аукцион) өткізу туралы хабардар ету
11. Конкурсты (аукционды) ұйымдастырушы конкурс (аукцион) өткізілетін күнге дейін кемінде күнтізбелік 60 (алпыс) күн бұрын, ал қайталама конкурс (аукцион) өткізілген кезде Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында таратылатын мерзімді баспа басылымдарында мемлекеттік және орыс тілдерінде конкурс (аукцион)өткізу туралы ақпаратты міндетті түрде жариялайды – кемінде күнтізбелік 30 (отыз) күн бұрын.
12. Конкурсты (аукционды) өткізу туралы ақпарат концессия объектілері туралы, конкурсты (аукционды) ұйымдастырушыға ұсыну үшін қажетті құжаттардың тізбесі туралы мәліметтерді, конкурс (аукцион) жарияланған объектінің сипатына қарай әлеуетті қатысушыларға қойылатын талаптарды, конкурсты (аукционды) өткізу орны, уақыты және күні туралы мәліметтерді қамтиды.
Конкурс (аукцион) өткізу туралы ақпаратта қамтылған мәліметтер конкурстық (аукциондық) құжаттамада көрсетілген мәліметтерге сәйкес келуге тиіс.
5 тарау. Конкурстық (аукциондық) құжаттаманың көшірмесін беру
13. Конкурсты (аукционды) өткізу туралы хабарландыру жарияланған күннен бастап конкурсты (аукционды) ұйымдастырушы әлеуетті концессионерге (оның уәкілетті өкіліне) конкурстық (аукциондық) құжаттаманың көшірмесін қағаз немесе электрондық жеткізгіште ұсынады.
14. Конкурсты (аукционды)ұйымдастырушы:
1) конкурстық (аукциондық) құжаттаманың көшірмесін алуға әлеуетті концессионер өкілінің өкілеттіктерін тиісінше ресімделген Құжаттамалық растаудың болуын тексереді;
2) егер конкурс (аукцион) өткізу туралы хабарландыруда әлеуетті концессионердің не оның уәкілетті өкілінің конкурстық (аукциондық) құжаттаманың көшірмесін бергені үшін төлемақы енгізгені туралы құжаттамалық растаманың болуын тексереді;
3) концессиялық жоба бойынша конкурстық (аукциондық) құжаттаманы алған адамдарды тіркеу журналына қажетті мәліметтерді (реттік нөмірі, алынған уақыты мен күні, әлеуетті концессионердің атауы, Мекенжайы және өзге де мәліметтер) енгізеді;
4) әлеуетті концессионердің уәкілетті өкіліне конкурстық (аукциондық) құжаттаманың көшірмесін қол қойғызып ұсынады.
6 тарау. Конкурстық (аукциондық) құжаттаманың ережелерін түсіндіру

15. Лица, сведения о которых внесены в журнал регистрации лиц, получивших конкурсную (аукционную) документацию по концессионному проекту обращаются с запросом к организатору конкурса (аукциона) о разъяснении положений конкурсной (аукционной) документации, но не позднее 30 (тридцать) календарных дней до истечения окончательного срока представления конкурсных (аукционных) заявок. При проведении повторного конкурса (аукциона) лица, сведения о которых внесены в журнал регистрации лиц, получивших конкурсную (аукционную) документацию по концессионному проекту обращаются с запросом о разъяснении положений конкурсной (аукционной) документации, но не позднее 15 (пятнадцать) календарных дней до истечения окончательного срока представления конкурсных (аукционных) заявок.
Организатор конкурса (аукциона) в течение 3 (три) рабочих дней со дня регистрации запроса направляет ответ на него и без указания, от кого поступил запрос, сообщает такое разъяснение всем потенциальным концессионерам, которым организатор конкурса (аукциона) предоставил конкурсную (аукционную) документацию.
Организатор конкурса (аукциона) в срок не позднее 20 (двадцать) календарных дней до истечения окончательного срока представления конкурсных (аукционных) заявок по собственной инициативе или в ответ на запрос потенциального концессионера вносит изменения и (или) дополнения в конкурсную (аукционную) документацию путем оформления протокола, а при проведении повторного конкурса (аукциона) – в срок не позднее 10 (десять) календарных дней. Внесенные изменения и (или) дополнения имеют обязательную силу. Организатор конкурса (аукциона) не позднее 1 (один) рабочего дня со дня принятия решения о внесении изменений и (или) дополнений в конкурсную (аукционную) документацию безвозмездно предоставляет текст внесенных изменений и (или) дополнений всем потенциальным концессионерам, которым предоставлена конкурсная (аукционная) документация. При этом окончательный срок представления конкурсных (аукционных) заявок продлевается организатором конкурса (аукциона) на срок не менее чем на 30 (тридцать) календарных дней для учета потенциальными концессионерами этих изменений и (или) дополнений в конкурсных (аукционных) заявках, а при повторном конкурсе (аукционе) на срок не менее 15 (пятнадцать) календарных дней.
16. Организатор конкурса (аукциона) проводит встречу с потенциальными концессионерами для разъяснения положений конкурсной (аукционной) документации в определенном месте и в соответствующее время, указанные в конкурсной (аукционной) документации. При этом организатор конкурса (аукциона) составляет протокол, содержащий представленные в ходе этой встречи запросы о разъяснении конкурсной (аукционной) документации без указания их источника, а также ответы на эти запросы.
Не позднее 1 (один) рабочего дня со дня оформления и подписания протокола о разъяснении положений конкурсной (аукционной) документации организатор конкурса (аукциона) направляет Комиссии, и всем потенциальным концессионерам, которым организатор конкурса (аукциона) предоставил конкурсную (аукционную) документацию, копию указанного протокола.

15. Олар туралы мәліметтер концессиялық жоба бойынша конкурстық (аукциондық) құжаттаманы алған адамдарды тіркеу журналына енгізілген тұлғалар конкурсты (аукционды) ұйымдастырушыға конкурстық (аукциондық) құжаттаманың ережелерін түсіндіру туралы сұрау салумен, бірақ конкурстық (аукциондық) өтінімдерді ұсынудың соңғы мерзімі өткенге дейін күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей жүгінеді. Қайталама конкурс (аукцион) өткізу кезінде олар туралы мәліметтер концессиялық жоба бойынша конкурстық (аукциондық) құжаттаманы алған адамдарды тіркеу журналына енгізілген тұлғалар конкурстық (аукциондық) құжаттаманың ережелерін түсіндіру туралы сұрау салумен, бірақ конкурстық (аукциондық) өтінімдерді ұсынудың соңғы мерзімі өткенге дейін күнтізбелік 15 (он бес) күннен кешіктірмей жүгінеді.
Конкурсты (аукционды) ұйымдастырушы сұрау салу тіркелген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде оған жауап жібереді және сұрау салудың кімнен түскенін көрсетпей, конкурсты (аукционды) ұйымдастырушы конкурстық (аукциондық) құжаттаманы берген барлық әлеуетті концессионерлерге осындай түсіндірмені хабарлайды.
Конкурсты (аукционды) ұйымдастырушы конкурстық (аукциондық) өтінімдерді ұсынудың түпкілікті мерзімі өткенге дейін күнтізбелік 20 (жиырма) күннен кешіктірілмейтін мерзімде өз бастамасы бойынша немесе әлеуетті концессионердің сұрау салуына жауап ретінде хаттаманы ресімдеу арқылы, ал қайталама конкурс (аукцион) өткізілген кезде конкурстық (аукциондық) құжаттамаға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізе алады)- күнтізбелік 10 (он) күннен кешіктірілмейтін мерзімде жүргізіледі. Енгізілген өзгерістердің және (немесе) толықтырулардың міндетті күші болады. Конкурсты (аукционды) ұйымдастырушы конкурстық (аукциондық) құжаттамаға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу туралы шешім қабылданған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күнінен кешіктірмей конкурстық (аукциондық) құжаттама ұсынылған барлық әлеуетті концессионерлерге енгізілген өзгерістердің және (немесе) толықтырулардың мәтінін өтеусіз береді. Бұл ретте конкурсты (аукционды) ұйымдастырушы конкурстық (аукциондық) өтінімдерді ұсынудың соңғы мерзімін әлеуетті концессионерлердің конкурстық (аукциондық) өтінімдерде осы өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды есепке алуы үшін кемінде күнтізбелік 30 (отыз) күн мерзімге, ал қайталама конкурс (аукцион) кезінде кемінде 15 (он бес) күн мерзімге ұзартады) күнтізбелік күн.
16. Конкурсты (аукционды) ұйымдастырушы конкурстық (аукциондық) құжаттаманың ережелерін түсіндіру үшін конкурстық (аукциондық) құжаттамада көрсетілген белгілі бір жерде және тиісті уақытта әлеуетті концессионерлермен кездесу өткізеді. Бұл ретте конкурсты (аукционды) ұйымдастырушы осы кездесу барысында табыс етілген конкурстық (аукциондық) құжаттаманы түсіндіру туралы сұрау салуларды, олардың көздерін көрсетпей, сондай-ақ осы сұрау салуларға жауаптарды қамтитын хаттама жасайды.
Конкурстық (аукциондық) құжаттаманың ережелерін түсіндіру туралы хаттама ресімделген және оған қол қойылған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күнінен кешіктірмей конкурсты (аукционды) ұйымдастырушы комиссияға және конкурсты (аукционды) ұйымдастырушы конкурстық (аукциондық) құжаттаманы ұсынған барлық әлеуетті концессионерлерге көрсетілген хаттаманың көшірмесін жібереді.

17. В случае, если встреча с потенциальными концессионерами по разъяснению положений конкурсной (аукционной) документации не состоялась по причине неявки потенциальных концессионеров или их уполномоченных представителей в назначенные конкурсной (аукционной) документацией дату и время проведения встречи, организатор конкурса (аукциона) в течение 1 (один) рабочего дня с указанной даты письменно уведомляет о таком факте Комиссию.
Глава 7. Содержание и представление конкурсных (аукционных) заявок
18. Конкурсная (аукционная) заявка является формой выражения согласия потенциального концессионера, претендующего на участие в конкурсе (аукционе), осуществить реализацию концессионного проекта в соответствии с требованиями и условиями, предусмотренными конкурсной (аукционной) документацией.
Уточнение концессионной заявки, признанной лучшей концессионной заявкой, осуществляется путем переговоров.
В ходе переговоров не допускается внесение изменений в условия конкурса (аукциона), а также в начальные параметры и характеристики концессионной заявки.
Под условиями конкурса (аукциона) понимаются предмет концессии, сроки концессии и технические параметры объекта концессии.
Под начальными параметрами и характеристиками концессионной заявки понимаются наименование участника конкурса, форма заявки на участие в конкурсе (аукционе), установленная в конкурсной (аукционной) документации, размер обеспечения конкурсной (аукционной) заявки.
По проектам особой значимости допускается внесение изменений и (или) дополнений в условия конкурса (аукциона), а также в начальные параметры и характеристики концессионной заявки в случае существенного изменения курса национальной валюты в ходе проведения конкурса (аукциона) в соответствии с пунктом 4-1 статьи 20 Закона.
Решение о внесении изменений и (или) дополнений в условия конкурса (аукциона), в том числе по стоимости строительно-монтажных работ и выплатам государства, а также в начальные параметры и характеристики концессионной заявки осуществляется на основании протокола переговоров и решения комиссии и выносится на рассмотрение Республиканской бюджетной комиссии.
При внесении изменений и дополнений в условия конкурса (аукциона), а также в начальные параметры и характеристики концессионной заявки по проектам особой значимости в соответствии с пунктом 4-1 статьи 20 Закона соответствующие решения оформляются протокольным решением комиссии.
При этом, проведение дополнительного согласования и экспертизы конкурсной (аукционной) документации не требуется.

17. Егер әлеуетті концессионерлермен конкурстық (аукциондық) құжаттаманың ережелерін түсіндіру бойынша кездесу әлеуетті концессионерлердің немесе олардың уәкілетті өкілдерінің конкурстық (аукциондық) құжаттамада белгіленген кездесу өткізілетін күн мен уақытта келмеуі себебінен өтпеген жағдайда, конкурсты (аукционды) ұйымдастырушы көрсетілген күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде осындай кездесу туралы жазбаша хабардар етеді. нақты комиссия.
7 тарау. Конкурстық (аукциондық) өтінімдердің мазмұны және оларды ұсыну
18. Конкурстық (аукциондық) өтінім конкурсқа (аукционға) қатысуға үміткер әлеуетті концессионердің конкурстық (аукциондық) құжаттамада көзделген талаптар мен шарттарға сәйкес концессиялық жобаны іске асыруды жүзеге асыруға келісімін білдіру нысаны болып табылады.
Үздік концессиялық өтінім деп танылған концессиялық өтінімді нақтылау келіссөздер арқылы жүзеге асырылады.
Келіссөздер барысында конкурстың (аукционның) шарттарына, сондай-ақ концессиялық өтінімнің бастапқы параметрлері мен сипаттамаларына өзгерістер енгізуге жол берілмейді.
Конкурстың (аукционның) шарттары деп концессия нысанасы, концессия мерзімдері және концессия объектісінің техникалық параметрлері түсініледі.
Концессиялық өтінімнің бастапқы параметрлері мен сипаттамалары деп конкурсқа қатысушының атауы, конкурстық (аукциондық) құжаттамада белгіленген конкурсқа (аукционға) қатысуға өтінімнің нысаны, конкурстық (аукциондық) өтінімді қамтамасыз ету мөлшері түсініледі.
Заңның 20-бабының 4-1-тармағына сәйкес конкурсты (аукционды) өткізу барысында ұлттық валюта бағамы айтарлықтай өзгерген жағдайда ерекше маңызы бар жобалар бойынша конкурстың (аукционның) шарттарына, сондай-ақ концессиялық өтінімнің бастапқы параметрлері мен сипаттамаларына өзгерістер мен толықтырулар енгізуге жол беріледі.
Конкурстың (аукционның) шарттарына, оның ішінде құрылыс-монтаждау жұмыстарының құны және мемлекеттің төлемдері бойынша, сондай-ақ концессиялық өтінімнің бастапқы параметрлері мен сипаттамаларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы шешім келіссөздер хаттамасы мен комиссияның шешімі негізінде жүзеге асырылады және республикалық бюджет комиссиясының қарауына шығарылады.
Заңның 20-бабының 4-1-тармағына сәйкес ерекше маңызы бар жобалар бойынша концессиялық өтінімнің бастапқы параметрлері мен сипаттамаларына, сондай-ақ конкурстың (аукционның) шарттарына өзгерістер мен толықтырулар енгізілген кезде тиісті шешімдер комиссияның хаттамалық шешімімен ресімделеді.
Бұл ретте конкурстық (аукциондық) құжаттамаға қосымша келісу және сараптама жүргізу талап етілмейді.

19. Конкурсная (аукционная) заявка, представляемая потенциальным концессионером, изъявившим желание участвовать в конкурсе (аукционе), организатору конкурса (аукциона) содержит:
1) заполненную и подписанную потенциальным концессионером заявку на участие в конкурсе (аукционе) по форме, установленной в конкурсной (аукционной) документации;
2) перечень документов, представляемых потенциальным концессионером в подтверждение его соответствия квалификационным требованиям:
оригиналы или нотариально засвидетельствованные копии документов, подтверждающих наличие денег на счетах, права собственности потенциального концессионера и стоимость на недвижимое и движимое имущество;
оригинал финансовой отчетности за два полных предыдущих финансовых года, составленной в соответствии с законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности либо международными стандартами финансовой отчетности. Организации, имеющие дочерние организации, в дополнение к финансовой отчетности по деятельности основной организации составляют и представляют консолидированную финансовую отчетность в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности либо международными стандартами финансовой отчетности. В отношении концессионных проектов особой значимости, если потенциальный концессионер является новым юридическим лицом, учрежденным в целях реализации концессионного проекта физическими и (или) юридическими лицами, такая документация представляется физическими и (или) юридическими лицами, выступающими учредителями такого потенциального концессионера.
Расшифровки статьи бухгалтерского баланса "Основные средства" на последнюю отчетную дату за последний финансовый год, подписанные первым руководителем или уполномоченным представителем потенциального концессионера и заверенные печатью (при наличии) потенциального концессионера. Настоящее требование не применимо при проведении конкурса по выбору концессионера для реализации концессионных проектов особой значимости.
Расшифровки дебиторской и кредиторской задолженности на последнюю отчетную дату за последний финансовый год, подписанные первым руководителем или уполномоченным представителем потенциального концессионера и заверенные печатью (при наличии) потенциального концессионера, с указанием даты их образования и предполагаемого погашения, указанием за что образовалась задолженность, а также суммы начисленных резервов по их обесценению. В случае наличия банковских займов необходимо приложить копии договоров банковского займа с графиками погашения основного долга и процентов. Настоящее требование не применимо при проведении конкурса по выбору концессионера для реализации концессионных проектов особой значимости;
письмо-гарантия потенциального концессионера о том, что он является платежеспособным, не подлежит ликвидации, на его имущество не наложен арест, его финансово-хозяйственная деятельность не приостановлена;
письмо-гарантия потенциального концессионера о том, что он не привлекался к ответственности за неисполнение или ненадлежащее исполнение им обязательств по заключенным договорам концессии в течение последних трех лет на основании решения суда, вступившего в законную силу;
справка соответствующего органа государственных доходов об отсутствии налоговой задолженности и задолженности по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям более чем за три месяца (за исключением случаев, когда срок уплаты отсрочен в соответствии с законодательством Республики Казахстан) либо наличии налоговой задолженности и задолженности по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям менее одного тенге, выданной не ранее одного месяца, предшествующего дате вскрытия конвертов с конкурсными заявками. Настоящее требование не применимо при проведении конкурса по выбору концессионера для реализации концессионных проектов особой значимости;
юридические лица, для которых законодательными актами Республики Казахстан установлено обязательное проведение аудита, представляют также аудиторский отчет за последний финансовый год;
юридическое лицо представляет нотариально засвидетельствованную копию устава за исключением случаев, когда юридическое лицо осуществляет деятельность на основании типового устава. В случае если юридическое лицо осуществляет деятельность на основании типового устава, утвержденного в соответствии с законодательством о товариществах с ограниченной и дополнительной ответственностью, то нотариально засвидетельствованную копию заявления о государственной регистрации, предусмотренного законодательством о государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств. Нерезиденты Республики Казахстан представляют нотариально засвидетельствованную с переводом на государственный и (или) русский языки легализованную выписку из торгового реестра;
копия свидетельства о государственной регистрации (перерегистрации), либо справка о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица;
нотариально засвидетельствованную выписку из учредительных документов (в случае, если устав не содержит сведения об учредителях или составе учредителей), содержащую сведения об учредителе или составе учредителей, либо оригинал выписки из реестра держателей акций, подписанный и заверенный печатью (при наличии) в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг", выданный не ранее даты объявления конкурса (аукциона);
физическое лицо, осуществляющее предпринимательскую деятельность, предоставляет копию уведомления о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя без образования юридического лица, нотариально засвидетельствованную копию документа, удостоверяющего личность, с указанием индивидуального идентификационного номера (далее – ИИН);

19. Конкурсқа (аукционға) қатысуға ниет білдірген әлеуетті концессионер ұсынатын конкурстық (аукциондық) өтінім конкурсты (аукционды) ұйымдастырушыға қамтиды:
1) конкурстық (аукциондық) құжаттамада белгіленген нысан бойынша әлеуетті концессионер толтырған және қол қойған конкурсқа (аукционға) қатысуға өтінім;
2) әлеуетті концессионердің біліктілік талаптарына сәйкестігін растау үшін ұсынатын құжаттар тізбесі:
шоттарда ақшаның болуын, әлеуетті концессионердің меншік құқығын және жылжымайтын және жылжымалы мүліктің құнын растайтын құжаттардың түпнұсқалары немесе нотариат куәландырған көшірмелері;
Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы заңнамасына не халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес жасалған толық алдыңғы екі қаржы жылы үшін қаржылық есептіліктің түпнұсқасы. Еншілес ұйымдары бар ұйымдар негізгі ұйымның қызметі бойынша қаржылық есептілікке қосымша Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарына не халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасайды және ұсынады. Ерекше маңызы бар концессиялық жобаларға қатысты, егер әлеуетті концессионер концессиялық жобаны іске асыру мақсатында жеке және (немесе) заңды тұлғалар құрған жаңа заңды тұлға болып табылса, мұндай құжаттаманы осындай әлеуетті концессионердің құрылтайшылары болып табылатын жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынады.
Әлеуетті концессионердің бірінші басшысы немесе уәкілетті өкілі қол қойған және әлеуетті концессионердің мөрімен (бар болса) расталған соңғы қаржы жылындағы соңғы есепті күнге арналған "негізгі құралдар" бухгалтерлік балансының баптарының талдамалары. Осы талап ерекше маңызы бар концессиялық жобаларды іске асыру үшін концессионерді таңдау жөніндегі конкурсты өткізу кезінде қолданылмайды.
Әлеуетті концессионердің бірінші басшысы немесе уәкілетті өкілі қол қойған және әлеуетті концессионердің мөрімен (бар болса) расталған, олардың құрылған күні мен болжамды өтеу күні, не үшін берешек құрылғаны, сондай-ақ олардың құнсыздануы бойынша есептелген резервтердің сомасы көрсетілген соңғы қаржы жылындағы соңғы есепті күнге дебиторлық және кредиторлық берешектің таратылып жазылуы. Банктік қарыздар болған жағдайда банктік қарыз шарттарының көшірмелерін негізгі борышты және пайыздарды өтеу кестелерімен қоса беру қажет. Осы талап ерекше маңызы бар концессиялық жобаларды іске асыру үшін концессионерді таңдау жөніндегі конкурсты өткізу кезінде қолданылмайды;
әлеуетті концессионердің төлем қабілеті бар, таратылуға жатпайтыны, оның мүлкіне тыйым салынбағаны, оның Қаржы-шаруашылық қызметі тоқтатылмағаны туралы кепілдік-хат;
әлеуетті концессионердің заңды күшіне енген сот шешімі негізінде соңғы үш жыл ішінде жасалған концессия шарттары бойынша міндеттемелерін орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін жауаптылыққа тартылмағандығы туралы кепіл-хат;
үш айдан астам уақыт ішінде (төлеу мерзімі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ұзартылған жағдайларды қоспағанда) салық берешегінің және міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдар бойынша берешегінің жоқ екендігі не бір теңгеден ерте емес берілген салық берешегінің және міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдар бойынша бір теңгеден кем берешегінің бар екендігі туралы тиісті мемлекеттік кіріс органының анықтамасы конкурстық өтінімдер салынған конверттерді ашу күнінің алдындағы ай. Осы талап ерекше маңызы бар концессиялық жобаларды іске асыру үшін концессионерді таңдау жөніндегі конкурсты өткізу кезінде қолданылмайды;
Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде міндетті аудит жүргізу белгіленген заңды тұлғалар соңғы қаржы жылы үшін аудиторлық есепті де ұсынады;
заңды тұлға қызметін үлгілік жарғы негізінде жүзеге асыратын жағдайларды қоспағанда, заңды тұлға Жарғының нотариат куәландырған көшірмесін ұсынады. Егер заңды тұлға қызметін жауапкершілігі шектеулі және қосымша жауапкершілігі бар серіктестіктер туралы заңнамаға сәйкес бекітілген үлгі жарғы негізінде жүзеге асыратын болса, онда заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу туралы заңнамада көзделген мемлекеттік тіркеу туралы өтініштің нотариат куәландырған көшірмесі қоса беріледі. Қазақстан Республикасының бейрезиденттері мемлекеттік және (немесе) орыс тілдеріндегі аудармасымен нотариалды куәландырылған сауда тізілімінен заңдастырылған үзінді көшірмені ұсынады;
мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің көшірмесі не заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама;
құрылтайшы немесе құрылтайшылар құрамы туралы мәліметтерді қамтитын құрылтай құжаттарынан (егер жарғыда құрылтайшылар немесе құрылтайшылар құрамы туралы мәліметтер болмаған жағдайда) нотариат куәландырған үзінді көшірмені не "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен қол қойылған және мөрмен (болған кезде) расталған, акцияларды ұстаушылар тізілімінен алынған үзіндінің түпнұсқасын, сондай-ақ" бағалы қағаздар рыногы туралы " Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген конкурс (Аукцион)жарияланған күннен кейін берілген;
кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын жеке тұлға заңды тұлға құрмай дара кәсіпкер ретінде қызметін бастағаны туралы хабарламаның көшірмесін, жеке сәйкестендіру нөмірін көрсете отырып, жеке басын куәландыратын құжаттың нотариат куәландырған көшірмесін ұсынады (бұдан әрі-ЖСН);

оригинал справки банка второго уровня или филиала банка с подписью и печатью (при наличии), в котором обслуживается потенциальный концессионер, об отсутствии просроченной задолженности по всем видам обязательств потенциального концессионера, длящейся более трех месяцев, предшествующих дате выдачи справки, перед банком второго уровня или филиалом банка согласно типового плана счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях и акционерном обществе "Банк Развития Казахстана", утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2011 года № 3 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6793). Настоящее требование не применимо при проведении конкурса по выбору концессионера для реализации концессионных проектов особой значимости.
Если потенциальный поставщик является клиентом нескольких банков второго уровня или филиалов банков, а также иностранного банка, данная справка представляется от каждого из таких банков. Справка должна быть выдана не ранее двух месяцев, предшествующих дате вскрытия конвертов с конкурсными (аукционными) заявками. Настоящее требование не применимо при проведении конкурса по выбору концессионера для реализации концессионных проектов особой значимости.
В случае участия в конкурсе (аукционе) по выбору концессионера объединений физических и (или) юридических лиц в форме простого товарищества (консорциума), его участники, помимо документов, установленных Правилами для подтверждения своих квалификационных требований, дополнительно представляют следующие документы:
нотариально засвидетельствованную копию договора о совместной деятельности;
нотариально засвидетельствованную копию договора о солидарной ответственности, заключенного между членами простого товарищества. Настоящее требование не применимо при проведении конкурса по выбору концессионера для реализации концессионных проектов особой значимости;
нотариально засвидетельствованную копию доверенности на представителя простого товарищества на право осуществления от его имени переговоров и других мероприятий в рамках конкурса (аукциона).
Наличия у концессионера собственного капитала, составляющего не менее 10 (десять) процентов от стоимости создания (реконструкции) объекта концессии:
по юридическим лицам, путем анализа финансовой отчетности, составленной в соответствии с законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности;
по учредителям вновь созданных юридических лиц, объединениям физических и (или) юридических лиц в форме простого товарищества, либо физическим лицам, в случае отсутствия у них финансовой отчетности, путем анализа документов, подтверждающих наличие у них активов и обязательств.
Если потенциальный концессионер является новым юридическим лицом, учрежденным в целях реализации концессионного проекта физическими и (или) юридическими лицами, то:

Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарына сәйкес екінші деңгейдегі банк немесе банк филиалы алдында әлеуетті концессионерге қызмет көрсететін екінші деңгейдегі банктің немесе банк филиалының қолы мен мөрі қойылған (болған кезде), әлеуетті концессионер міндеттемелерінің барлық түрлері бойынша анықтама берілген күннің алдындағы үш айдан астам созылған мерзімі өткен берешегінің жоқтығы туралы анықтамасының түпнұсқасы акционерлік қоғамы және "Қазақстанның Даму Банкі", Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 31 қаңтардағы № 3 қаулысымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6793 болып тіркелген). Осы талап ерекше маңызы бар концессиялық жобаларды іске асыру үшін концессионерді таңдау жөніндегі конкурсты өткізу кезінде қолданылмайды.
Егер әлеуетті өнім беруші Екінші деңгейдегі бірнеше банктің немесе банктер филиалдарының, сондай-ақ шетелдік банктің клиенті болып табылса, аталған анықтама осындай банктердің әрқайсысынан ұсынылады. Анықтама конкурстық (аукциондық) өтінімдер салынған конверттерді ашу күнінің алдындағы екі айдан ерте берілмеуі тиіс. Осы талап ерекше маңызы бар концессиялық жобаларды іске асыру үшін концессионерді таңдау жөніндегі конкурсты өткізу кезінде қолданылмайды.
Концессионерді таңдау жөніндегі конкурсқа (аукционға) жеке және (немесе) заңды тұлғалардың бірлестіктері жай серіктестік (консорциум) нысанында қатысқан жағдайда, оған қатысушылар өздерінің біліктілік талаптарын растау үшін Қағидаларда белгіленген құжаттардан басқа мынадай құжаттарды қосымша ұсынады:
бірлескен қызмет туралы шарттың нотариат куәландырған көшірмесі;
жай серіктестік мүшелері арасында жасалған ортақ жауапкершілік туралы шарттың нотариат куәландырған көшірмесі қоса берілуге тиіс. Осы талап ерекше маңызы бар концессиялық жобаларды іске асыру үшін концессионерді таңдау жөніндегі конкурсты өткізу кезінде қолданылмайды;
конкурс (Аукцион) шеңберінде оның атынан келіссөздер мен басқа да іс-шараларды жүзеге асыру құқығына жай серіктестік өкіліне берілген сенімхаттың нотариат куәландырған көшірмесі.
Концессионерде концессия объектісін құру (реконструкциялау) құнының кемінде 10 (он) пайызын құрайтын меншікті капиталдың болуы:
Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасына сәйкес жасалған қаржылық есептілікті талдау жолымен заңды тұлғалар бойынша;
жаңадан құрылған заңды тұлғалардың құрылтайшылары, жай серіктестік нысанындағы жеке және (немесе) заңды тұлғалардың бірлестіктері не оларда қаржылық есептілік болмаған жағдайда жеке тұлғалар бойынша-оларда активтер мен міндеттемелердің болуын растайтын құжаттарды талдау арқылы жүзеге асырылады.
Егер әлеуетті концессионер концессиялық жобаны іске асыру мақсатында жеке және (немесе) заңды тұлғалар құрған жаңа заңды тұлға болып табылса, онда:

потенциальный концессионер соответствует квалификационным требованиям, предусмотренным подпунктом 1) пункта 1 статьи 18 Закона;
юридические лица, выступающие учредителями нового юридического лица, соответствуют требованиям подпунктов 2), 3) и 5) пункта 1 статьи 18 Закона;
совокупный собственный капитал физических и (или) юридических лиц, учредивших новое юридическое лицо, соответствует условиям подпункта 4) пункта 1 статьи 18 Закона.
Участники конкурса предоставляют по своему усмотрению и иные документы, подтверждающие их соответствия квалификационным требованиям, установленным Законом и Правилами.
Потенциальный концессионер в случае предоставления им недостоверной информации по квалификационным требованиям не допускается к участию в конкурсе (аукционе) по выбору концессионера в течение 3 (три) лет со дня установления такого факта.
Достоверность информации по квалификационным требованиям, предоставляемой потенциальным концессионером, устанавливается Комиссией, организатором конкурса (аукциона), уполномоченными государственными органами на любой стадии проведения конкурса по выбору концессионера;
3) заполненную в соответствии с конкурсной (аукционной) документацией и подписанную потенциальным концессионером концессионную заявку, которая в том числе должна содержать:
проект Договора концессии;
ТЭО концессионного проекта с приложением результатов необходимых экспертиз, включая результаты комплексной вневедомственной экспертизы (в случае проведения конкурса по выбору концессионера с использованием двухэтапных процедур), за исключением случаев, указанных во втором абзаце подпункта 2) пункта 10, составленное в соответствии с Требованиями к разработке или корректировке, а также проведению необходимых экспертиз технико-экономического обоснования концессионного проекта, утвержденными настоящим приказом, в том числе содержащие в себе в качестве приложения:
инвестиционную программу (в случае, если предполагаемый объект концессии относится к сфере естественных монополий), разрабатываемую в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 30 марта 2019 года № 171 "Об утверждении правил формирования тарифов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 18470), включающую в себя:
порядок формирования затрат, включаемых в тариф (цену, ставку сбора);
формирование статей расходов в пределах технических и технологических норм расхода сырья, материалов, топлива, энергии, а также нормативных технических потерь;
перечень расходов, не учитываемых при формировании тарифа (цены, ставки сбора);
объем инвестиций и порядок возврата инвестированного капитала;
формирование прибыли;
описание методов начисления износа основных средств по каждому виду;
проведение переоценки основных средств и направлений использования средств амортизационных отчислений, предусматриваемых тарифной сметой;
сроки (периоды) и источники финансирования проведения капитального ремонта или модернизации объектов.
В случае принятия потенциальным концессионером маркетингового и (или) институционального и (или) социально-экономических решений, приведенных в конкурсной (аукционной) документации организатора конкурса (аукциона), то данные решения соответствующего раздела используются при разработке ТЭО в составе концессионной заявки (в случае проведения конкурса по выбору концессионера с использованием двухэтапных процедур);

әлеуетті концессионер Заңның 18-бабы 1-тармағының 1) тармақшасында көзделген біліктілік талаптарына сәйкес келеді;
жаңа заңды тұлғаның құрылтайшысы болып табылатын заңды тұлғалар Заңның 18-бабы 1-тармағы 2), 3) және 5) тармақшаларының талаптарына сәйкес келеді;
жаңа заңды тұлғаны құрған жеке және (немесе) заңды тұлғалардың жиынтық меншікті капиталы Заңның 18-бабы 1-тармағы 4) тармақшасының талаптарына сәйкес келеді.
Конкурсқа қатысушылар өздерінің қалауы бойынша заңмен және Қағидалармен белгіленген біліктілік талаптарына сәйкестігін растайтын өзге де құжаттарды ұсынады.
Әлеуетті концессионер біліктілік талаптары бойынша дұрыс емес ақпарат ұсынған жағдайда, осындай факт анықталған күннен бастап 3 (үш) жыл ішінде концессионерді таңдау жөніндегі конкурсқа (аукционға) қатысуға жіберілмейді.
Әлеуетті концессионер ұсынатын біліктілік талаптары бойынша ақпараттың анықтығын Комиссия, конкурсты (аукционды) ұйымдастырушы, уәкілетті мемлекеттік органдар концессионерді таңдау жөніндегі конкурсты өткізудің кез келген сатысында белгілейді;
3) конкурстық (аукциондық) құжаттамаға сәйкес толтырылған және әлеуетті концессионер қол қойған концессиялық өтінім, оның ішінде мыналарды қамтуға тиіс:
концессия шартының жобасы;
10-тармақтың 2) тармақшасының екінші абзацында көрсетілген, техникалық-экономикалық сараптаманы әзірлеуге немесе түзетуге, сондай-ақ қажетті сараптамаларды жүргізуге қойылатын талаптарға сәйкес жасалған жағдайларды қоспағанда, ведомстводан тыс кешенді сараптама нәтижелерін қоса алғанда (екі кезеңдік рәсімдерді пайдалана отырып, концессионерді таңдау бойынша конкурс өткізілген жағдайда) қоса берілетін концессиялық жобаның ТЭН-і осы бұйрықпен бекітілген концессиялық жобаның, оның ішінде қосымша ретінде қамтитын негіздемелері:
"тарифтерді қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 30 наурыздағы № 171 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18470 болып тіркелген) сәйкес әзірленетін, өзіне қосылған инвестициялық бағдарлама (Егер концессияның болжамды объектісі табиғи монополиялар саласына жататын болса):
тарифке (бағаға, алым ставкасына)енгізілетін шығындарды қалыптастыру тәртібі;
шикізат, материалдар, отын, энергия шығысының техникалық және технологиялық нормалары, сондай-ақ нормативтік техникалық ысыраптар шегінде шығыстар баптарын қалыптастыру;
тарифті (бағаны, алым ставкасын)қалыптастыру кезінде ескерілмейтін шығыстар тізбесі;
инвестициялар көлемі және инвестицияланған капиталды қайтару тәртібі;
пайда қалыптастыру;
әрбір түрі бойынша негізгі құралдардың тозуын есептеу әдістерінің сипаттамасы;
тарифтік сметада көзделетін амортизациялық аударымдардың негізгі құралдарына және құралдарын пайдалану бағыттарына қайта бағалау жүргізу;
объектілерге күрделі жөндеу жүргізуді немесе жаңғыртуды қаржыландыру мерзімдері (кезеңдері) және көздері.
Әлеуетті концессионер конкурсты (аукционды) ұйымдастырушының конкурстық (аукциондық) құжаттамасында келтірілген маркетингтік және (немесе) институционалдық және (немесе) әлеуметтік-экономикалық шешімдерді қабылдаған жағдайда, онда тиісті бөлімнің осы шешімдері концессиялық өтінімнің құрамында ТЭН әзірлеу кезінде пайдаланылады (екі кезеңді рәсімдерді пайдалана отырып, концессионерді таңдау бойынша конкурс өткізілген жағдайда);

4) по концессионным проектам, предусматривающим предоставление поручительства государства:
проект проспекта выпуска инфраструктурных облигаций, разработан в соответствии с требованиями законодательства о рынке ценных бумаг;
информацию об альтернативных источниках финансирования концессионного проекта, на случай получения отрицательного заключения финансовой экспертизы центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета по предоставлению поручительства государства;
5) оригинал или нотариально засвидетельствованные копии заключенных потенциальным концессионером с контрагентами предварительных договоров согласия и договоров банковского займа, финансирования, в качестве гарантии перед организатором конкурса (аукциона), подтверждающих привлечение инвестиций в концессионный проект. К предварительным договорам согласия финансирования, гарантий перед организатором конкурса (аукциона) прикладываются документы, подтверждающие наличие у контрагентов необходимых финансовых средств, перечень которых устанавливается в конкурсной (аукционной) документации. Настоящее требование не применимо при проведении конкурса по выбору концессионера для реализации концессионных проектов особой значимости;
6) оригиналы или нотариально засвидетельствованные копии писем финансовых организаций, подтверждающих готовность рассмотреть возможность предоставления финансирования потенциальному концессионеру для реализации концессионного проекта, в случае признания концессионной заявки потенциального концессионера лучшей;
7) обеспечение конкурсной (аукционной) заявки в соответствии со статьей 18-1 Закона;
8) доверенность лицу (лицам), представляющему интересы потенциального концессионера, за исключением первого руководителя потенциального концессионера, имеющего право подписи без доверенности, в соответствии с уставом потенциального концессионера, на право подписания конкурсной (аукционной) заявки и на участие в заседаниях Комиссии;
9) по концессионным проектам особой значимости, оригинал письма – гарантии потенциального концессионера о том, что, в случае признания такого лица победителем конкурса (аукциона), для цели заключения договора концессии такое лицо создаст новое юридическое лицо, которое станет стороной договора концессии при условии предоставления победителем конкурса (аукциона) концеденту банковских гарантий исполнения обязательств такого нового юридического лица в объеме и на условиях, определенных договором концессии, если такое юридическое лицо не было создано на стадии подачи конкурсной (аукционной) заявки в целях реализации концессионного проекта.

4) мемлекет кепілгерлігін беруді көздейтін концессиялық жобалар бойынша жүзеге асырылады:
инфрақұрылымдық облигациялар шығару проспектісінің жобасы бағалы қағаздар нарығы туралы заңнаманың талаптарына сәйкес әзірленді;
мемлекет кепілгерлігін беру бойынша бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның қаржылық сараптамасының теріс қорытындысын алған жағдайда концессиялық жобаны қаржыландырудың балама көздері туралы ақпарат;
5) әлеуетті концессионердің контрагенттермен жасасқан, концессиялық жобаға инвестициялар тартылғанын растайтын конкурсты (аукционды) ұйымдастырушы алдында кепілдік ретінде алдын ала келісім шарттарының және банктік қарыз, қаржыландыру шарттарының түпнұсқасы немесе нотариат куәландырған көшірмелері қоса беріледі. Қаржыландыруды, кепілдіктерді алдын ала келісу шарттарына конкурсты (аукционды) ұйымдастырушының алдында контрагенттерде тізбесі конкурстық (аукциондық) құжаттамада белгіленетін қажетті қаржы қаражатының бар екенін растайтын құжаттар қоса беріледі. Осы талап ерекше маңызы бар концессиялық жобаларды іске асыру үшін концессионерді таңдау жөніндегі конкурсты өткізу кезінде қолданылмайды;
6) әлеуетті концессионердің концессиялық өтінімі үздік деп танылған жағдайда, концессиялық жобаны іске асыру үшін әлеуетті концессионерге қаржыландыруды ұсыну мүмкіндігін қарауға әзірлігін растайтын қаржы ұйымдарының хаттарының түпнұсқалары немесе нотариат куәландырған көшірмелері;
7) Заңның 18-1-бабына сәйкес конкурстық (аукциондық) өтінімді қамтамасыз ету;
8) әлеуетті концессионердің жарғысына сәйкес сенімхатсыз қол қою құқығы бар әлеуетті концессионердің бірінші басшысын қоспағанда, әлеуетті концессионердің мүдделерін білдіретін тұлғаға (тұлғаларға) конкурстық (аукциондық) өтінімге қол қою және Комиссия отырыстарына қатысу құқығына сенімхат;
9) ерекше маңызы бар концессиялық жобалар бойынша хаттың түпнұсқасы – әлеуетті концессионердің мұндай тұлға конкурс (аукцион) жеңімпазы деп танылған жағдайда, концессия шартын жасасу мақсаты үшін мұндай тұлға конкурс (аукцион) жеңімпазы концедентке осындай жаңа заңды тұлғаның міндеттемелерін орындаудың банктік кепілдіктерін концессия шартында айқындалған көлемде және талаптарда ұсынған жағдайда, концессия шартының тарапы болатын жаңа заңды тұлға құратындығы туралы кепілдіктері егер мұндай заңды тұлға концессиялық жобаны іске асыру мақсатында конкурстық (аукциондық) өтінім беру сатысында құрылмаған болса, концессия шартында айқындалады.

20. В отношении концессионных проектов, относимых к особой значимости, организатор конкурса (аукциона) по решению Комиссии устанавливает в конкурсной (аукционной) документации дополнительные требования к перечню документов, подтверждающие соответствие потенциальных концессионеров квалификационным требованиям, исходя из специфических особенностей реализации таких проектов, и требования к таким документам.
21. Конкурсная (аукционная) заявка представляется потенциальным концессионером организатору конкурса (аукциона) в прошитом виде, с пронумерованными и запарафированными страницами и последняя страница заверяется его подписью и печатью (для физического лица, если таковая имеется).
22. В конкурсной (аукционной) заявке не допускается никаких подтирок или приписок между строками, за исключением тех случаев, когда потенциальному концессионеру необходимо исправить грамматические ошибки.
23. Потенциальный концессионер, изъявивший желание участвовать в конкурсе (аукционе), представляет конкурсную (аукционную) заявку до истечения окончательного срока их представления в запечатанном конверте, с указанием полного наименования и почтового адреса потенциального концессионера (с целью возврата конкурсной (аукционной) заявки невскрытой, если она будет объявлена "опоздавшей"), полного наименования и почтового адреса организатора конкурса (аукциона), наименования конкурса (аукциона), а также текста следующего содержания: "КОНКУРС ПО (указать название конкурса (аукциона))" и "НЕ ВСКРЫВАТЬ ДО: (указать дату и время вскрытия конкурсных (аукционных) заявок)".
24. Конверт с конкурсной (аукционной) заявкой, представленный после истечения установленного срока, не регистрируется в журнале регистрации конкурсных (аукционных) заявок, не вскрывается и возвращается потенциальному концессионеру.
25. В течение срока, установленного конкурсной (аукционной) документацией, организатор конкурса (аукциона) принимает конверты с конкурсными (аукционными) заявками.
26. Организатор конкурса (аукциона):
1) проверяет наличие документального подтверждения полномочий представителя потенциального концессионера, представившего конверт с заявкой от имени потенциального концессионера;
2) проверяет наличие на конвертах с конкурсными (аукционными) заявками сведений, предусмотренных в пункте 23 Правил. Конверты с конкурсными (аукционными) заявками, оформленные с нарушением требований пункта 23 Правил, не подлежат регистрации и возвращаются:
потенциальным концессионерам не позднее одного рабочего дня со дня получения почтовой связью конверта с конкурсными (аукционными) заявками;
уполномоченному представителю потенциального концессионера, представившему конверт с конкурсной (аукционной) заявкой, незамедлительно;

20. Ерекше маңызға жататын концессиялық жобаларға қатысты конкурсты (аукционды) ұйымдастырушы комиссияның шешімі бойынша конкурстық (аукциондық) құжаттамада әлеуетті концессионерлердің біліктілік талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттар тізбесіне осындай жобаларды іске асырудың ерекше ерекшеліктерін негізге ала отырып қосымша талаптар және осындай құжаттарға қойылатын талаптар белгілейді.
21. Әлеуетті концессионер конкурстық (аукциондық) өтінімді конкурсты (аукционды) ұйымдастырушыға тігілген түрде, нөмірленген және парақталған беттерімен ұсынады және соңғы беті оның қолымен және мөрімен (жеке тұлға үшін, егер мұндай болса) куәландырылады.
22. Конкурстық (аукциондық) өтінімде әлеуетті концессионерге грамматикалық қателерді түзету қажет болған жағдайларды қоспағанда, жолдар арасында ешқандай өшіруге немесе қосып жазуға жол берілмейді.
23. Конкурсқа (аукционға) қатысуға ниет білдірген әлеуетті концессионер конкурстық (аукциондық) өтінімді оларды ұсынудың түпкілікті мерзімі өткенге дейін әлеуетті концессионердің толық атауын және пошталық мекенжайын (егер конкурстық (аукциондық) өтінім "кешіккен" деп жарияланса, оны ашылмаған күйінде қайтару мақсатында), толық атауын және пошталық мекенжайын көрсете отырып, мөрленген конвертте ұсынады. конкурсты (аукционды) ұйымдастырушының пошталық мекенжайы, конкурстың (аукционның) атауы, сондай-ақ мынадай мазмұндағы мәтін: "(Конкурстың (аукционның) атауын көрсету) бойынша КОНКУРС "және": (конкурстық (аукциондық) өтінімдерді ашу күні мен уақытын көрсету) дейін ашпаңыз".
24. Белгіленген мерзім өткеннен кейін ұсынылған конкурстық (аукциондық) өтінім салынған Конверт конкурстық (аукциондық) өтінімдерді тіркеу журналында тіркелмейді, ашылмайды және әлеуетті концессионерге қайтарылады.
25. Конкурстық (аукциондық) құжаттамада белгіленген мерзім ішінде конкурсты (аукционды) ұйымдастырушы конкурстық (аукциондық) өтінімдер салынған конверттерді қабылдайды.
26. Конкурсты (аукционды)ұйымдастырушы:
1) әлеуетті концессионердің атынан өтінім салынған конвертті ұсынған әлеуетті концессионер өкілінің өкілеттіктерін Құжаттамалық растаудың болуын тексереді;
2) Конкурстық (аукциондық) өтінімдер салынған конверттерде Қағидалардың 23-тармағында көзделген мәліметтердің болуын тексереді. Қағидалардың 23-тармағының талаптарын бұза отырып ресімделген конкурстық (аукциондық) өтінімдер салынған конверттер тіркелуге жатпайды және қайтарылады:
әлеуетті концессионерлер конкурстық (аукциондық) өтінімдер салынған конвертті пошта байланысы алған күннен бастап бір жұмыс күнінен кешіктірмей;
конкурстық (аукциондық) өтінім салынған конвертті ұсынған әлеуетті концессионердің уәкілетті өкілі дереу;

3) принимает надлежащим образом оформленные конверты с конкурсными (аукционными) заявками и вносит в журнал регистрации конкурсных (аукционных) заявок сведения, предусмотренные настоящим пунктом;
4) принимает изменения и (или) дополнения к внесенной конкурсной (аукционной) заявке до истечения окончательного срока предоставления конкурсных (аукционных) заявок;
5) обеспечивает возврат конкурсной (аукционной) заявки, в случае ее отзыва до истечения окончательного срока предоставления конкурсных (аукционных) заявок.
27. Организатор конкурса (аукциона) указывает в журнале регистрации конкурсных (аукционных) заявок следующие сведения:
1) название и срок проведения конкурса (аукциона);
2) полное наименование концедента и организатора конкурса (аукциона), их почтовый адрес;
3) фамилия, имя, отчество (при его наличии) уполномоченного представителя потенциального концессионера;
4) полное наименование и почтовый адрес потенциального концессионера, его ИИН или бизнес-идентификационный номер (далее – БИН);
5) дата и время регистрации конверта с конкурсной (аукционной) заявкой;
6) информацию о внесенных изменениях и (или) дополнениях в конкурсную (аукционную) заявку потенциальным концессионером.
В журнале регистрации конкурсных (аукционных) заявок организатор конкурса (аукциона) указывает потенциальных концессионеров, которым было отказано в регистрации конкурсной (аукционной) заявки, с изложением причины такого отказа.
Журнал регистрации конкурсных (аукционных) заявок прошивается, страницы нумеруются и парафируются секретарем Комиссии, последняя страница журнала регистрации конкурсных (аукционных) заявок скрепляется печатью организатора конкурса (аукциона). Допускается ведение единого журнала регистрации конкурсных (аукционных) заявок по всем конкурсам (аукционам) в течение одного финансового года.
28. Потенциальный концессионер может изменить или отозвать свою конкурсную (аукционную) заявку до истечения окончательного срока представления конкурсных (аукционных) заявок, не теряя права на возврат внесенного им обеспечения своей конкурсной (аукционной) заявки. Внесение изменения подготавливается, запечатывается и представляется так же, как и сама конкурсная (аукционная) заявка.
29. Уведомление об отзыве конкурсной (аукционной) заявки оформляется в виде произвольного заявления на имя организатора конкурса (аукциона), подписанного потенциальным концессионером и скрепленного печатью (для физического лица, если таковая имеется).
30. Внесение изменения в конкурсную (аукционную) заявку либо отзыв конкурсной (аукционной) заявки являются действительными, если они получены организатором конкурса (аукциона) до истечения окончательного срока представления конкурсных (аукционных) заявок.
Изменения не вносятся в конкурсные (аукционные) заявки после истечения окончательного срока их представления.
Глава 8. Проведение конкурса (аукциона)

3) конкурстық (аукциондық) өтінімдер салынған тиісті түрде ресімделген конверттерді қабылдайды және конкурстық (аукциондық) өтінімдерді тіркеу журналына осы тармақта көзделген мәліметтерді енгізеді;
4) конкурстық (аукциондық) өтінімдерді берудің соңғы мерзімі өткенге дейін енгізілген конкурстық (аукциондық) өтінімге өзгерістер мен толықтыруларды қабылдайды;
5) конкурстық (аукциондық) өтінімді берудің соңғы мерзімі өткенге дейін қайтарып алынған жағдайда, оны қайтаруды қамтамасыз етеді.
27. Конкурсты (аукционды) ұйымдастырушы конкурстық (аукциондық) өтінімдерді тіркеу журналында мынадай мәліметтерді көрсетеді:
1) конкурстың (аукционның) атауы мен өткізу мерзімі;
2) концеденттің және конкурсты (аукционды) ұйымдастырушының толық атауы, олардың пошталық мекенжайы;
3) әлеуетті концессионердің уәкілетті өкілінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) ;
4) әлеуетті концессионердің толық атауы және пошталық мекенжайы, оның ЖСН немесе бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі-БСН);
5) конкурстық (аукциондық) өтінім салынған конвертті тіркеу күні мен уақыты;
6) әлеуетті концессионердің конкурстық (аукциондық) өтінімге енгізген өзгерістері және (немесе) толықтырулары туралы ақпаратты ұсынады.
Конкурсты (аукционды) ұйымдастырушы конкурстық (аукциондық) өтінімдерді тіркеу журналында мұндай бас тартудың себебін баяндай отырып, конкурстық (аукциондық) өтінімді тіркеуден бас тартылған әлеуетті концессионерлерді көрсетеді.
Конкурстық (аукциондық) өтінімдерді тіркеу журналы тігіледі, беттері нөмірленеді және Комиссия хатшысы дәйектейді, конкурстық (аукциондық) өтінімдерді тіркеу журналының соңғы беті конкурсты (аукционды) ұйымдастырушының мөрімен бекітіледі. Бір қаржы жылы ішінде барлық конкурстар (аукциондар) бойынша конкурстық (аукциондық) өтінімдерді тіркеудің бірыңғай журналын жүргізуге жол беріледі.
28. Әлеуетті концессионер өзінің конкурстық (аукциондық) өтінімін өзі енгізген өзінің конкурстық (аукциондық) өтінімін қамтамасыз етуді қайтару құқығын жоғалтпай, конкурстық (аукциондық) өтінімдерді ұсынудың соңғы мерзімі өткенге дейін өзгерте немесе кері қайтара алады. Өзгерістер енгізу конкурстық (аукциондық) өтінімнің өзі сияқты дайындалады, мөрленеді және ұсынылады.
29. Конкурстық (аукциондық) өтінімді кері қайтарып алу туралы хабарлама әлеуетті концессионер қол қойған және мөрмен бекітілген (жеке тұлға үшін, егер мұндай болса) конкурсты (аукционды) ұйымдастырушының атына еркін өтініш түрінде ресімделеді.
30. Конкурстық (аукциондық) өтінімге өзгерістер енгізу не конкурстық (аукциондық) өтінімді кері қайтарып алу, егер оларды конкурсты (аукционды) ұйымдастырушы конкурстық (аукциондық) өтінімдерді ұсынудың түпкілікті мерзімі өткенге дейін алса, жарамды болып табылады.
Конкурстық (аукциондық) өтінімдерге оларды ұсынудың түпкілікті мерзімі өткеннен кейін өзгерістер енгізілмейді.
8 тарау. Конкурс (аукцион) өткізу

31. Рассмотрение и отбор конкурсных (аукционных) заявок осуществляется Комиссией.
32. Секретарь Комиссии в письменной форме информирует организатора конкурса (аукциона) о сроке, времени и месте проведения заседания Комиссии не позднее, чем за 5 (пять) календарных дней до заседания.
Секретарь Комиссии готовит необходимые документы и материалы по повестке дня заседания Комиссии и оформляет протокол заседания.
33. Вскрытие конвертов с конкурсными (аукционными) заявками проводится Комиссией в срок, во время и в месте, которые указаны в конкурсной (аукционной) документации, в присутствии простого большинства Комиссии, уполномоченного представителя организатора конкурса (аукциона), а также потенциальных концессионеров или их уполномоченных представителей.
Организатором конкурса (аукциона) допускается внесение изменений в конкурсную (аукционную) документацию о месте, времени и дате проведения вскрытия конкурсных (аукционных) заявок в случае отсутствия кворума Комиссии или решением Председателя Комиссии либо лица, его замещающего.
Внесенные изменения имеют обязательную силу и о них незамедлительно сообщается всем потенциальным концессионерам, которым организатор конкурса (аукциона) представил конкурсную (аукционную) документацию, а также членам Комиссии, заинтересованным государственным органам, включая уполномоченный орган по государственному планированию.
34. На заседании Комиссии:
1) рабочий орган Комиссии информирует присутствующих о:
составе Комиссии;
количестве потенциальных концессионеров, получивших копию конкурсной (аукционной) документации;
потенциальных концессионерах, представивших в установленный срок конкурсные (аукционные) заявки, зарегистрированные в журнале регистрации конкурсных (аукционных) заявок;
оглашает иную информацию по данному конкурсу (аукциону);
2) председательствующий определяет лицо для вскрытия конвертов с конкурсными (аукционными) заявками;
3) секретарь Комиссии:
оформляет соответствующий протокол вскрытия конвертов с заявками;
информирует потенциальных концессионеров или их уполномоченных представителей о сроке, в течение которого они получают копию указанного протокола заседания Комиссии.
35. Протокол вскрытия конвертов с конкурсными (аукционными) заявками подписывается и полистно парафируется председателем и всеми присутствующими на заседании членами Комиссии, а также секретарем Комиссии.
36. Копия указанного протокола направляется потенциальным концессионерам или их уполномоченным представителям, присутствовавшим на заседании Комиссии по вскрытию конвертов с конкурсными (аукционными) заявками, не позднее 2 (два) рабочих дней, следующих за днем указанного заседания Комиссии, а отсутствующим - по их письменному запросу в срок, не позднее 2 (два) рабочих дней со дня получения запроса.

31. Конкурстық (аукциондық) өтінімдерді қарауды және іріктеуді Комиссия жүзеге асырады.
32. Комиссия хатшысы конкурсты (аукционды) ұйымдастырушыны комиссия отырысының өткізілу мерзімі, уақыты мен орны туралы отырысқа дейін күнтізбелік 5 (бес) күннен кешіктірмей жазбаша нысанда хабардар етеді.
Комиссия хатшысы комиссия отырысының күн тәртібі бойынша қажетті құжаттар мен материалдарды дайындайды және отырыс хаттамасын ресімдейді.
33. Конкурстық (аукциондық) өтінімдер салынған конверттерді ашуды Комиссия конкурстық (аукциондық) құжаттамада көрсетілген мерзімде, уақытта және орында комиссияның қарапайым көпшілігінің, конкурсты (аукционды) ұйымдастырушының уәкілетті өкілінің, сондай-ақ әлеуетті концессионерлердің немесе олардың уәкілетті өкілдерінің қатысуымен жүргізеді.
Конкурсты (аукционды) ұйымдастырушы конкурстық (аукциондық) өтінімдерді ашу орны, уақыты және күні туралы конкурстық (аукциондық) құжаттамаға комиссия кворумы болмаған жағдайда немесе Комиссия төрағасының не оны алмастыратын тұлғаның шешімімен өзгерістер енгізуге жол беріледі.
Енгізілген өзгерістердің міндетті күші болады және олар туралы конкурсты (аукционды) ұйымдастырушы конкурстық (аукциондық) құжаттаманы ұсынған барлық әлеуетті концессионерлерге, сондай-ақ Комиссия мүшелеріне, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органды қоса алғанда, мүдделі мемлекеттік органдарға дереу хабарланады.
34. Комиссия отырысында:
1) Комиссияның жұмыс органы қатысушыларды:
комиссия құрамында;
конкурстық (аукциондық) құжаттаманың көшірмесін алған әлеуетті концессионерлердің саны;
конкурстық (аукциондық) өтінімдерді тіркеу журналында тіркелген конкурстық (аукциондық) өтінімдерді белгіленген мерзімде ұсынған әлеуетті концессионерлер;
осы конкурс (Аукцион)бойынша өзге де ақпаратты жария етеді;
2) төрағалық етуші адамды конкурстық (аукциондық) өтінімдер салынған конверттерді ашу үшін айқындайды;
3) Комиссия хатшысы:
өтінімдер салынған конверттерді ашудың тиісті хаттамасын ресімдейді;
әлеуетті концессионерлерді немесе олардың уәкілетті өкілдерін комиссия отырысының көрсетілген хаттамасының көшірмесін алу мерзімі туралы хабардар етеді.
35. Конкурстық (аукциондық) өтінімдер салынған конверттерді ашу хаттамасына төраға және отырысқа қатысқан барлық Комиссия мүшелері, сондай-ақ комиссия хатшысы қол қояды және әр парағына қол қояды.
36. Көрсетілген хаттаманың көшірмесі конкурстық (аукциондық) өтінімдер салынған конверттерді ашу жөніндегі комиссияның отырысына қатысқан әлеуетті концессионерлерге немесе олардың уәкілетті өкілдеріне комиссияның көрсетілген отырысы күнінен кейінгі 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей, ал қатыспағандарға - олардың жазбаша сұрау салуы бойынша 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде жіберіледі. сұрауды алған күні.

37. Комиссия рассматривает конкурсные (аукционные) заявки и принимает решение о допуске потенциальных концессионеров к участию в конкурсе (аукционе) (признает участниками в конкурсе (аукционе)) в течение 10 (десять) рабочих дней со дня вскрытия конвертов с конкурсными (аукционными) заявками.
Протокол о допуске к участию в конкурсе (аукционе) подписывается присутствующими членами Комиссии не позднее 2 (два) рабочих дней со дня принятия решения о допуске потенциальных концессионеров к участию в конкурсе (аукционе) (признания участниками конкурса). К протоколу о допуске к участию в конкурсе (аукционе) при наличии прилагается экспертное заключение либо особое мнение члена Комиссии, особое мнение эксперта (члена экспертной комиссии). При этом член Комиссии, имеющий особое мнение подписывает протокол с отметкой о наличии экспертного заключения либо особого мнения члена Комиссии, особого мнения эксперта (члена экспертной комиссии).
Секретарь либо рабочий орган Комиссии направляет копию протокола о допуске к участию в конкурсе (аукционе) официально зарегистрированным участникам Конкурса (аукциона) не позднее 2 (два) рабочих дней, следующих за днем указанного заседания Комиссии.
38. Не позднее 1 (один) рабочего дня со дня вскрытия конвертов с конкурсными (аукционными) заявками секретарь Комиссии:
1) согласовывает с председателем, а в случае его отсутствия с заместителем председателя Комиссии, дату и время проведения заседания Комиссии по рассмотрению конкурсных (аукционных) заявок;
2) уведомляет членов Комиссии о дате и времени проведения заседания Комиссии по рассмотрению конкурсных (аукционных) заявок;
3) представляет на рассмотрение Комиссии документы, подтверждающие соответствие потенциального концессионера квалификационным требованиям, предусмотренным конкурсной (аукционной) документацией, а также документы, подтверждающие внесение потенциальным концессионером обеспечения конкурсной (аукционной) заявки.
В случае проведения конкурса по выбору концессионера с проведением двухэтапных процедур, подтверждение внесения потенциальным концессионером обеспечения конкурсной заявки рассматривается на втором этапе конкурса.
39. Не допускается рассмотрение конкурсных (аукционных) заявок без проведения заседания Комиссии.
40. Комиссия:
1) рассматривает на предмет полноты и надлежащего оформления пакеты документов, составляющие конкурсные (аукционные) заявки потенциальных концессионеров;
2) определяет потенциальных концессионеров, представивших неполный перечень документов и (или) представивших ненадлежащим образом оформленные документы;

37. Комиссия конкурстық (аукциондық) өтінімдерді қарайды және әлеуетті концессионерлерді конкурсқа (аукционға) қатысуға жіберу туралы шешім қабылдайды (конкурсқа (аукционға) қатысушылар деп таниды) конкурстық (аукциондық) өтінімдер салынған конверттер ашылған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде.
Конкурсқа (аукционға) қатысуға рұқсат беру туралы хаттамаға қатысып отырған Комиссия мүшелері әлеуетті концессионерлерді конкурсқа (аукционға) қатысуға рұқсат беру (конкурсқа қатысушылар деп тану) туралы шешім қабылданған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірмей қол қояды. Конкурсқа (аукционға) қатысуға рұқсат беру туралы хаттамаға бар болған жағдайда сараптамалық қорытынды не Комиссия мүшесінің ерекше пікірі, сарапшының (сараптама комиссиясы мүшесінің) ерекше пікірі қоса берілуі мүмкін. Бұл ретте ерекше пікірі бар комиссия мүшесі сараптамалық қорытындының не Комиссия мүшесінің ерекше пікірінің, сарапшының (сараптама комиссиясы мүшесінің) ерекше пікірінің болуы туралы белгісі бар хаттамаға қол қояды.
Комиссияның хатшысы не жұмыс органы конкурстың (аукционның) ресми тіркелген қатысушыларына конкурсқа (аукционға) қатысуға рұқсат беру туралы хаттаманың көшірмесін комиссияның көрсетілген отырысы күнінен кейінгі 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірмей жібереді.
38. Конкурстық (аукциондық) өтінімдер салынған конверттерді ашқан күннен бастап 1 (бір) жұмыс күнінен кешіктірмей Комиссия хатшысы:
1) конкурстық (аукциондық) өтінімдерді қарау жөніндегі комиссияның отырысын өткізу күнін және уақытын төрағамен, ал ол болмаған жағдайда Комиссия төрағасының орынбасарымен келіседі;;
2) конкурстық (аукциондық) өтінімдерді қарау жөніндегі комиссия отырысының өткізілетін күні мен уақыты туралы Комиссия мүшелерін хабардар етеді;
3) комиссияның қарауына әлеуетті концессионердің конкурстық (аукциондық) құжаттамада көзделген біліктілік талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттарды, сондай-ақ әлеуетті концессионердің конкурстық (аукциондық) өтінімді қамтамасыз етуді енгізгенін растайтын құжаттарды ұсынады.
Екі кезеңді рәсімдер өткізе отырып, концессионерді таңдау жөніндегі конкурс өткізілген жағдайда, әлеуетті концессионердің конкурстық өтінімді қамтамасыз етуді енгізгенін растауы конкурстың екінші кезеңінде қаралады.
39. Конкурстық (аукциондық) өтінімдерді комиссия отырысын өткізбей қарауға жол берілмейді.
40. Комиссия:
1) әлеуетті концессионерлердің конкурстық (аукциондық) өтінімдерін құрайтын құжаттар пакеттерін толықтығы мен тиісінше ресімделуі тұрғысынан қарайды;
2) құжаттардың толық тізбесін ұсынбаған және (немесе) тиісінше ресімделмеген құжаттарды ұсынған әлеуетті концессионерлерді айқындайды;

3) в письменной форме запрашивает у потенциальных концессионеров, представивших конкурсную (аукционную) заявку, материалы и разъяснения в связи с их заявками с тем, чтобы облегчить рассмотрение, оценку и сопоставление конкурсных (аукционных) заявок;
4) с целью уточнения сведений, содержащихся в заявках на участие в конкурсе (аукционе), Комиссия в письменной форме запрашивает необходимую информацию у соответствующих государственных органов, физических и юридических лиц. В течение 5 (пять) рабочих дней с момента вскрытия конкурсной (аукционной) Комиссией концессионных заявок, рабочим органом в случае необходимости составляется Протокол предварительного допуска к участию в конкурсе (аукционе) в случае выявления конкурсной (аукционной) комиссией потенциальных концессионеров, не соответствующих квалификационным требованиям и требованиям конкурсной (аукционной) документации в части отсутствия требуемых документов или их соответствующего оформления (формальные признаки).
Протокол предварительного допуска к участию в конкурсе (аукционе) должен содержать следующую информацию:
перечень потенциальных концессионеров, не соответствующих квалификационным требованиям и требованиям конкурсной (аукционной) документации, а также перечень документов, которые необходимо представить и привести в соответствие с квалификационными требованиями и требованиями конкурсной (аукционной) документации потенциальному концессионеру для приведения заявки на участие в конкурсе (аукционе) в соответствие с квалификационными требованиями и требованиями конкурсной (аукционной) документации.
Копия предварительного протокола допуска к участию в конкурсе (аукционе) направляется секретарем либо рабочим органом Комиссии потенциальным концессионерам в день подписания.
Документация представленная позже установленного срока не принимается.
5) определяет потенциальных концессионеров, которые соответствуют квалификационным и иным требованиям конкурсной (аукционной) документации, и признает участниками конкурса (аукциона).
В целях уточнения соответствия потенциальных концессионеров квалификационным требованиям в части их непричастности к процедуре банкротства Комиссия рассматривает информацию, размещенную на интернет-ресурсе уполномоченного органа, осуществляющего контроль за проведением процедур банкротства.
41. Комиссия признает внесенное обеспечение конкурсной (аукционной) заявки не соответствующим требованиям конкурсной (аукционной) документации в случае:
1) недостаточного срока действия обеспечения конкурсной (аукционной) заявки, представленной в виде банковской гарантии;

3) конкурстық (аукциондық) өтінімдерді қарауды, бағалауды және салыстыруды жеңілдету үшін конкурстық (аукциондық) өтінімді ұсынған әлеуетті концессионерлерден олардың өтінімдеріне байланысты материалдар мен түсіндірулерді жазбаша нысанда сұратады;
4) конкурсқа (аукционға) қатысуға өтінімдерде қамтылған мәліметтерді нақтылау мақсатында Комиссия тиісті мемлекеттік органдардан, жеке және заңды тұлғалардан қажетті ақпаратты жазбаша нысанда сұратады. Конкурстық (аукциондық) комиссия концессиялық өтінімдерді ашқан сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде конкурстық (аукциондық) комиссия біліктілік талаптарына және конкурстық (аукциондық) құжаттаманың талаптарына сәйкес келмейтін әлеуетті концессионерлерді анықтаған жағдайда, жұмыс органы қажет болған жағдайда конкурсқа (аукционға) қатысуға алдын ала рұқсат беру хаттамасын жасайды талап етілетін құжаттар немесе олардың тиісті ресімделуі (формальды белгілер).
Конкурсқа (аукционға) қатысуға алдын ала рұқсат беру хаттамасында мынадай ақпарат қамтылуға тиіс:
біліктілік талаптарына және конкурстық (аукциондық) құжаттаманың талаптарына сәйкес келмейтін әлеуетті концессионерлердің тізбесі, сондай-ақ конкурсқа (аукционға) қатысуға өтінімді біліктілік талаптарына және конкурстық (аукциондық) құжаттаманың талаптарына сәйкес келтіру үшін әлеуетті концессионерге ұсынылуы және біліктілік талаптары мен конкурстық (аукциондық) құжаттаманың талаптарына сәйкес келтіруі қажет құжаттардың тізбесі) құжаттама.
Комиссияның хатшысы не жұмыс органы конкурсқа (аукционға) қатысуға рұқсат берудің алдын ала хаттамасының көшірмесін әлеуетті концессионерлерге қол қойылған күні жібереді.
Белгіленген мерзімнен кеш ұсынылған құжаттама қабылданбайды.
5) біліктілік және конкурстық (аукциондық) құжаттаманың өзге де талаптарына сәйкес келетін әлеуетті концессионерлерді айқындайды және конкурсқа (аукционға) қатысушылар деп таниды.
Әлеуетті концессионерлердің банкроттық рәсіміне қатысы жоқтығы бөлігінде олардың біліктілік талаптарына сәйкестігін нақтылау мақсатында Комиссия банкроттық рәсімдерінің жүргізілуін бақылауды жүзеге асыратын уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастырылған ақпаратты қарайды.
41. Комиссия енгізілген конкурстық (аукциондық) өтінімді қамтамасыз етуді конкурстық (аукциондық) құжаттама талаптарына сәйкес емес деп таниды:
1) банк кепілдігі түрінде ұсынылған конкурстық (аукциондық) өтінімді қамтамасыз етудің қолданылу мерзімінің жеткіліксіздігі;

2) ненадлежащего оформления обеспечения конкурсной (аукционной) заявки, которое выражается в отсутствии сведений, не позволяющих Комиссии установить:
лицо, выдавшее обеспечение конкурсной (аукционной) заявки;
название конкурса (аукциона), для участия в котором вносится обеспечение конкурсной (аукционной) заявки, представленной в виде банковской гарантии;
срок действия обеспечения конкурсной (аукционной) заявки, представленной в виде банковской гарантии и (или) сумму обеспечения заявки, а также условия его предоставления;
лицо, которому выдано обеспечение конкурсной (аукционной) заявки;
лицо, в пользу которого вносится обеспечение конкурсной (аукционной) заявки;
3) внесения обеспечения конкурсной (аукционной) заявки в размере менее установленной суммы.
42. Потенциальный концессионер не допускается к участию в конкурсе (аукционе), если:
1) он определен не соответствующим квалификационным требованиям, установленным статьей 18 Закона, по следующим основаниям:
отсутствие в конкурсной (аукционной) заявке документов, подтверждающих соответствия потенциального концессионера квалификационным требованиям;
наличие в оригинале справки банка второго уровня или филиала банка с подписью и печатью просроченной задолженности по всем видам обязательств потенциального поставщика длящейся более трех месяцев, предшествующей дате выдачи данной справки. Настоящее требование не применяется при проведении конкурса по выбору концессионера для реализации концессионных проектов особой значимости;
наличие в справке соответствующего органа государственных доходов сведений о налоговой задолженности и задолженности по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам, и социальным отчислениям в размере одного тенге и более (за исключением случаев, когда срок уплаты отсрочен в соответствии с законодательством Республики Казахстан), более чем за три месяца. Настоящее требование не применяется при проведении конкурса по выбору концессионера для реализации концессионных проектов особой значимости;
установлен факт представления недостоверной информации по квалификационным требованиям;
он не имеет необходимых финансовых и материальных ресурсов для исполнения обязательств по договору концессии, в том числе он не имеет собственные средства, составляющие не менее 10 (десять) процентов от стоимости создания (реконструкции) объекта концессии, или банковскую гарантию на сумму, составляющую не менее 10 (десять) процентов от стоимости создания (реконструкции) объекта концессии;
он подлежит процедуре банкротства либо ликвидации, не является платежеспособным, на его имущество наложен арест, его финансово-хозяйственная деятельность приостановлена в соответствии с законодательством Республики Казахстан;

2) Конкурстық (аукциондық) өтінімді қамтамасыз ету тиісінше ресімделмеген, бұл Комиссияның конкурстық өтінімді қамтамасыз етуге мүмкіндік бермейтін мәліметтердің жоқтығынан көрінеді.:
конкурстық (аукциондық) өтінімді қамтамасыз етуді берген тұлға;
банктік кепілдік түрінде ұсынылған конкурстық (аукциондық) өтінімді қамтамасыз ету енгізілетін конкурстың (аукционның) атауы;
банктік кепілдік түрінде ұсынылған конкурстық (аукциондық) өтінімді және (немесе) өтінімді қамтамасыз ету сомасын қамтамасыз етудің қолданылу мерзімі, сондай-ақ оны беру шарттары;
конкурстық (аукциондық) өтінімді қамтамасыз ету берілген тұлға;
конкурстық (аукциондық) өтінімді қамтамасыз ету пайдасына енгізілетін тұлға;
3) конкурстық (аукциондық) өтінімді қамтамасыз етуді белгіленген сомадан аз мөлшерде енгізу арқылы жүзеге асырылады.
42. Әлеуетті концессионер конкурсқа (аукционға) қатысуға жіберілмейді, егер:
1) Заңның 18-бабында белгіленген біліктілік талаптарына сәйкес келмейді деп айқындалған, мынадай негіздер бойынша:
конкурстық (аукциондық) өтінімде әлеуетті концессионердің біліктілік талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттардың болмауы;
Екінші деңгейдегі банктің немесе банк филиалының қол қойылған және мөр басылған анықтамасының түпнұсқасында әлеуетті өнім берушінің осы анықтама берілген күннің алдындағы үш айдан астам созылатын міндеттемелерінің барлық түрлері бойынша мерзімі өткен берешегінің болуы. Осы талап ерекше маңызы бар концессиялық жобаларды іске асыру үшін концессионерді таңдау жөніндегі конкурсты өткізу кезінде қолданылмайды;
тиісті мемлекеттік кірістер органының анықтамасында салық берешегі және міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары және әлеуметтік аударымдар бойынша бір теңге мөлшерінде және одан астам (төлеу мерзімі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ұзартылған жағдайларды қоспағанда) үш айдан астам берешек туралы мәліметтердің болуы. Осы талап ерекше маңызы бар концессиялық жобаларды іске асыру үшін концессионерді таңдау жөніндегі конкурсты өткізу кезінде қолданылмайды;
біліктілік талаптары бойынша дұрыс емес ақпарат ұсыну фактісі анықталды;
оның концессия шарты бойынша міндеттемелерді орындау үшін қажетті қаржылық және материалдық ресурстары жоқ, оның ішінде оның концессия объектісін құру (реконструкциялау) құнының кемінде 10 (он) пайызын құрайтын өз қаражаты немесе құру (реконструкциялау) құнының кемінде 10 (он) пайызын құрайтын сомаға банктік кепілдігі жоқ) концессия объектісінің;
ол банкроттық не тарату рәсіміне жатады, төлем қабілеті жоқ, оның мүлкіне тыйым салынған, оның Қаржы-шаруашылық қызметі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тоқтатыла тұрған;

2) если конкурсная (аукционная) заявка определена не соответствующей требованиям конкурсной (аукционной) документации по следующим основаниям:
неполное представление конкурсной (аукционной) заявки;
представление конкурсной (аукционной) заявки не соответствующей требованиям, установленным в конкурсной (аукционной) документации;
3) нарушил требования статьи 18-2 Закона.
43. Секретарь Комиссии:
1) согласовывает с председателем, а в случае его отсутствия с заместителем председателя Комиссии, дату и время проведения заседания Комиссии;
2) уведомляет членов Комиссии о назначенных дате и времени проведения заседания Комиссии.
44. На указанном заседании Комиссии:
1) Комиссия рассматривает и изучает конкурсную (аукционную) заявку на предмет полноты и надлежащего оформления документов, представленных потенциальными концессионерами, а также их соответствия квалификационным требованиям;
2) Комиссия подводит итоги рассмотрения конкурсных (аукционных) заявок;
3) оформляет протокол о допуске к участию в конкурсе (аукционе).
45. Конкурсная (аукционная) заявка признается отвечающей требованиям конкурсной (аукционной) документации, если в ней присутствуют грамматические ошибки, которые можно исправить, не затрагивая существа представленной заявки.
46. Секретарь Комиссии в течение 1 (один) рабочего дня со дня подписания протокола о допуске к участию в конкурсе (аукционе) обеспечивает направление копии указанного протокола всем потенциальным концессионерам, представившим конкурсные (аукционные) заявки в установленный конкурсной (аукционной) документацией срок посредством представления либо направления копии протокола о допуске к участию в конкурсе (аукционе) в адрес потенциальных поставщиков, сведения о которых внесены в журнал регистрации конкурсных (аукционных) заявок.
47. Определение лучшей концессионной заявки не проводится в случаях, если к участию в конкурсе (аукционе) не допущен ни один потенциальный концессионер.
48. В установленные в конкурсной (аукционной) документации день, время и месте Комиссия проводит заседание по рассмотрению концессионных заявок участников конкурса.
49. Организатор конкурса (аукциона) направляет в уполномоченный орган по государственному планированию концессионные заявки для проведения их экспертизы.
Уполномоченный орган по государственному планированию в течение 2 (двух) рабочих дней со дня поступления концессионной заявки направляет ее в специализированную организацию по вопросам концессии либо юридические лица, определяемые местным исполнительным органом, в случае, установленном подпунктом 3-2) статьи 13 Закона, для проведения экспертизы.

2) егер конкурстық (аукциондық) өтінім конкурстық (аукциондық) құжаттама талаптарына мынадай негіздер бойынша сәйкес келмейді деп айқындалса:
конкурстық (аукциондық) өтінімді толық ұсынбау;
конкурстық (аукциондық) құжаттамада белгіленген талаптарға сәйкес келмейтін конкурстық (аукциондық) өтінімді ұсыну;
3) Заңның 18-2-бабының талаптарын бұзды.
43. Комиссия Хатшысы:
1) төрағамен, ал ол болмаған жағдайда Комиссия төрағасының орынбасарымен комиссия отырысын өткізу күнін және уақытын келіседі;;
2) комиссия отырысын өткізудің белгіленген күні мен уақыты туралы Комиссия мүшелерін хабардар етеді.
44. Комиссияның аталған отырысында:
1) Комиссия конкурстық (аукциондық) өтінімді әлеуетті концессионерлер ұсынған құжаттардың толықтығы мен тиісінше ресімделуі, сондай-ақ олардың біліктілік талаптарына сәйкестігі тұрғысынан қарайды және зерделейді;
2) Комиссия конкурстық (аукциондық) өтінімдерді қарау қорытындыларын шығарады;
3) конкурсқа (аукционға) қатысуға рұқсат беру туралы хаттаманы ресімдейді.
45. Конкурстық (аукциондық) өтінім, егер онда ұсынылған өтінімнің мәнін қозғамай түзетуге болатын грамматикалық қателер болса, конкурстық (аукциондық) құжаттаманың талаптарына сай келеді деп танылады.
46. Комиссия хатшысы конкурсқа (аукционға) қатысуға рұқсат беру туралы хаттамаға қол қойылған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде көрсетілген хаттаманың көшірмесін конкурстық (аукциондық) құжаттамада белгіленген мерзімде конкурстық (аукциондық) өтінімдерді ұсынған барлық әлеуетті концессионерлерге конкурсқа (аукционға) қатысуға рұқсат беру туралы хаттаманың көшірмесін ұсыну не жіберу арқылы жіберуді қамтамасыз етеді) олар туралы мәліметтер конкурстық (аукциондық) өтінімдерді тіркеу журналына енгізілген әлеуетті өнім берушілердің атына жіберіледі.
47. Үздік концессиялық өтінімді айқындау, егер конкурсқа (аукционға) қатысуға бірде-бір әлеуетті концессионер жіберілмеген жағдайларда жүргізілмейді.
48. Конкурстық (аукциондық) құжаттамада белгіленген күні, уақыты мен орнында Комиссия конкурсқа қатысушылардың концессиялық өтінімдерін қарау жөнінде отырыс өткізеді.
49. Конкурсты (аукционды) ұйымдастырушы концессиялық өтінімдерді оларға сараптама жүргізу үшін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға жібереді.
Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган концессиялық өтінім келіп түскен күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде оны сараптама жүргізу үшін концессия мәселелері жөніндегі мамандандырылған ұйымға не Заңның 13-бабының 3-2) тармақшасында белгіленген жағдайда жергілікті атқарушы орган айқындайтын заңды тұлғаларға жібереді.

Специализированная организация по вопросам концессии или юридические лица, определяемые местным исполнительным органом, в случае, установленном подпунктом 3-2) статьи 13 Закона, проводит экспертизу концессионных заявок в течение 20 (двадцать) рабочих дней со дня их представления.
Общий срок рассмотрения уполномоченным органом по государственному планированию концессионных заявок составляет 25(двадцать пять) рабочих дней.
50. Комиссией рассматриваются все конкурсные (аукционные) заявки, представленные участниками конкурса, с учетом соответствия требованиям конкурсной (аукционной) документации, заключений уполномоченного органа по государственному планированию по концессионной заявке и оценке соответствия потенциальных концессионеров квалификационным требованиям, и определяются лучшая концессионная заявка, о чем составляется протокол, который подписывается председателем, членами и секретарем Комиссии.
В случае, если в установленные сроки организатору конкурса (аукциона) не поступили конкурсные (аукционные) заявки либо все представленные конкурсные (аукционные) заявки не соответствуют требованиям конкурсной (аукционной) документации, то конкурс (аукцион) считается не состоявшимся.
В случае, если представлена только одна конкурсная (аукционная) заявка, данная заявка рассматривается комиссией в соответствии с частью первой настоящего пункта.
51. С участником конкурса, концессионная заявка которого признана лучшей на основании критериев к проектам для определения лучшей концессионной заявки, установленными настоящим приказом, Комиссией проводятся переговоры по уточнению концессионного проекта и условий договора концессии.
52. В рамках подготовки переговоров замечания и предложения по концессионному проекту и договору концессии должны быть направлены комиссией заявителю в письменной форме в течение 3 (три) рабочих дней со дня их возникновения.
53. К переговорам участником конкурса по согласованию с организатором конкурса (аукциона) привлекаются банки, финансовые организации, независимые эксперты и иные заинтересованные третьи лица.
Итоги переговоров оформляются в виде протокола, подписываемого уполномоченными лицами организатора конкурса (аукциона) и участника конкурса.
По итогам проведения переговоров принимается соответствующее решение комиссии об их результатах.
В ходе переговоров не допускается внесение изменений в условия конкурса (аукциона), а также в начальные параметры и характеристики концессионной заявки, за исключением случая, предусмотренного пунктом 4-1 статьи 20 Закона.

Концессия мәселелері жөніндегі мамандандырылған ұйым немесе Заңның 13-бабының 3-2) тармақшасында белгіленген жағдайда, жергілікті атқарушы орган айқындайтын заңды тұлғалар концессиялық өтінімдерге олар ұсынылған күннен бастап 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде сараптама жүргізеді.
Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның концессиялық өтінімдерді қарауының жалпы мерзімі 25(жиырма бес) жұмыс күнін құрайды.
50. Комиссия конкурстық (аукциондық) құжаттама талаптарына сәйкестігін, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның концессиялық өтінім және әлеуетті концессионерлердің біліктілік талаптарына сәйкестігін бағалау жөніндегі қорытындыларын ескере отырып, Конкурсқа қатысушылар ұсынған барлық конкурстық (аукциондық) өтінімдерді қарайды және үздік концессиялық өтінім айқындалады, ол туралы хаттама жасалады, оған комиссияның төрағасы, мүшелері және хатшысы қол қояды.
Егер белгіленген мерзімде конкурсты (аукционды) ұйымдастырушыға конкурстық (аукциондық) өтінімдер түспесе не барлық ұсынылған конкурстық (аукциондық) өтінімдер конкурстық (аукциондық) құжаттама талаптарына сәйкес келмесе, онда конкурс (аукцион) Өткізілмеген болып есептеледі.
Егер бір ғана конкурстық (аукциондық) өтінім ұсынылған жағдайда, осы өтінімді комиссия осы тармақтың бірінші бөлігіне сәйкес қарайды.
51. Осы бұйрықпен белгіленген үздік концессиялық өтінімді айқындау үшін жобаларға қойылатын өлшемшарттар негізінде концессиялық өтінімі үздік деп танылған конкурсқа қатысушымен комиссия концессиялық жобаны және концессия шартының талаптарын нақтылау бойынша келіссөздер жүргізеді.
52. Келіссөздерді дайындау шеңберінде концессиялық жоба және концессия шарты бойынша ескертулер мен ұсыныстарды комиссия олар туындаған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде өтініш берушіге жазбаша нысанда жіберуге тиіс.
53. Конкурсқа қатысушы келіссөздерге конкурсты (аукционды) ұйымдастырушымен келісім бойынша банктер, қаржы ұйымдары, тәуелсіз сарапшылар және өзге де мүдделі үшінші тұлғалар тартылуы мүмкін.
Келіссөздер қорытындылары конкурсты (аукционды) ұйымдастырушының және Конкурсқа қатысушының уәкілетті тұлғалары қол қоятын хаттама түрінде ресімделеді.
Келіссөздер жүргізу қорытындылары бойынша олардың нәтижелері туралы Комиссияның тиісті шешімі қабылданады.
Заңның 20-бабының 4-1-тармағында көзделген жағдайды қоспағанда, келіссөздер барысында конкурстың (аукционның) шарттарына, сондай-ақ концессиялық өтінімнің бастапқы параметрлері мен сипаттамаларына өзгерістер енгізуге жол берілмейді.

54. В случае, если участник конкурса, концессионная заявка которого признана лучшей, отказывается от обсуждения и уточнения концессионной заявки и условий договора концессии в соответствии с замечаниями и предложениями Комиссии либо его предложения являются неприемлемыми с точки зрения условий конкурса (аукциона), то Комиссией данная концессионная заявка не рассматривается и заново выбирается лучшая концессионная заявка путем проведения открытого конкурса (аукциона) по выбору концессионера.
55. По итогам проведения переговоров организатор конкурса (аукциона) направляет на согласование проекты договоров концессии, в том числе при внесении в них изменений и (или) дополнений, с приложением копий протокола об определении лучшей концессионной заявки, протоколов переговоров между Комиссией и участником конкурса, концессионная заявка которого признана лучшей, по уточнению концессионного проекта и условий договора концессии, а также по концессионным проектам, предусматривающим предоставление поручительства государства и (или) государственной гарантии, копию решения бюджетной комиссии в центральные и местные уполномоченные органы по государственному планированию, центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета и в государственный орган, осуществляющий руководство в сферах естественных монополий, по концессионному проекту, реализуемому в сферах естественных монополий.
Содержание договора концессии определяется в соответствии со статьей 21 Закона.
Местный уполномоченный орган по государственному планированию для проведения экспертизы направляет проект договора концессии в юридические лица, определяемые местным исполнительным органом, в случае, установленном подпунктом 3-2) статьи 13 Закона, в течение 2 (двух) рабочих дней со дня его поступления.
Экспертиза осуществляется в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня поступления проекта договора концессии в юридические лица, определяемые местным исполнительным органом.
Центральный либо местный уполномоченный орган по государственному планированию согласовывает проект договора концессии в течение 5 (пяти) рабочих дней либо направляет организатору конкурса (аукциона) мотивированные замечания, с приложением выработанных рекомендаций по устранению замечаний. Местный уполномоченный орган по государственному планированию прилагает результаты проведенной экспертизы юридических лиц, определяемых местным исполнительным органом в случае, установленном подпунктом 3-2) статьи 13 Закона.
Согласование проекта договора концессии, в том числе при внесении в него изменений и (или) дополнений, оформляется в виде письма о согласовании, либо не согласовании с отражением причин не согласования по каждому рассматриваемому вопросу.
Проекты договоров концессий, в том числе при внесении в них изменений и (или) дополнений, а также дополнительные материалы:

54. Егер концессиялық өтінімі үздік деп танылған конкурсқа қатысушы комиссияның ескертулері мен ұсыныстарына сәйкес концессиялық өтінімді және концессия шартының талаптарын талқылаудан және нақтылаудан бас тартса не оның ұсыныстары конкурс (Аукцион) шарттары тұрғысынан қолайсыз болып табылса, онда комиссия осы концессиялық өтінімді қарамайды және үздік концессиялық өтінімді конкурстық өтінім өткізу арқылы қайтадан таңдайды. концессионерді таңдау жөніндегі ашық конкурс (аукцион) өткізу қағидалары бекітілсін.
55. Келіссөздер жүргізу қорытындылары бойынша конкурсты (аукционды) ұйымдастырушы концессия шарттарының жобаларын, оның ішінде оларға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу кезінде концессиялық жобаны және оның шарттарын нақтылау бойынша үздік концессиялық өтінімді айқындау туралы хаттаманың, комиссия мен концессиялық өтінімі үздік деп танылған конкурсқа қатысушы арасындағы келіссөздер хаттамаларының көшірмелерін қоса бере отырып, келісуге жібереді концессия шарттары, сондай-ақ мемлекет кепілгерлігін және (немесе) Мемлекеттік кепілдік беруді көздейтін концессиялық жобалар бойынша, бюджет комиссиясы шешімінің көшірмесі мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық және жергілікті уәкілетті органдарға, бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға және табиғи монополиялар салаларында іске асырылатын концессиялық жоба бойынша табиғи монополиялар салаларында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органға жіберіледі.
Концессия шартының мазмұны Заңның 21-бабына сәйкес айқындалады.
Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган сараптама жүргізу үшін концессия шартының жобасын Заңның 13-бабының 3-2) тармақшасында белгіленген жағдайда, ол келіп түскен күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде жергілікті атқарушы орган айқындайтын заңды тұлғаларға жібереді.
Сараптама концессия шартының жобасы жергілікті атқарушы орган айқындайтын заңды тұлғаларға келіп түскен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық не жергілікті уәкілетті орган концессия шартының жобасын 5 (бес) жұмыс күні ішінде келіседі не конкурсты (аукционды) ұйымдастырушыға ескертулерді жою жөнінде әзірленген ұсынымдарды қоса бере отырып, дәлелді ескертулер жібереді. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган Заңның 13-бабының 3-2) тармақшасында белгіленген жағдайда жергілікті атқарушы орган айқындайтын заңды тұлғаларға жүргізілген сараптаманың нәтижелерін қоса береді.
Концессия шартының жобасын, оның ішінде оған өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу кезінде келісу әрбір қаралатын мәселе бойынша келіспеу себептерін көрсете отырып, келісу не келіспеу туралы хат түрінде ресімделеді.
Концессия шарттарының, оның ішінде оларға өзгерістер мен толықтырулар енгізу кезіндегі жобалары, сондай-ақ қосымша материалдар:

1) представляются организатором конкурса (аукциона) отдельным сопроводительным письмом на титульном бланке за подписью первого руководителя либо лица, его замещающего, с представлением электронной копии приложений к конкурсной (аукционной) документации;
2) подписываются первым руководителем организатора конкурса (аукциона) либо лицом, его замещающим;
3) полистно парафируются руководителем структурного подразделения организатора конкурса (аукциона).
В случаях представления информации в неполном объеме организатором конкурса (аукциона), а также необходимости представления дополнительной информации, предусмотренной проектом договора концессии, в том числе при внесении изменений и (или) дополнений в договоры концессии, юридические лица, определяемые местным исполнительным органом, в случае, установленном подпунктом 3-2) статьи 13 Закона, запрашивают представления необходимой дополнительной информации.
Юридические лица, определяемые местным исполнительным органом, в случае, установленном подпунктом 3-2) статьи 13 Закона, в случае необходимости направляют запросы по представлению недостающей и (или) дополнительной информации соответствующему организатору конкурса (аукциона) с направлением копии запроса уполномоченному органу по государственному планированию в течение 5 (пять) рабочих дней со дня поступления пакета документов.
Организатор конкурса (аукциона) представляет одновременно в местный уполномоченный орган по государственному планированию и юридические лица, определяемые местным исполнительным органом, в случае, установленном подпунктом 3-2) статьи 13 Закона, недостающую и (или) дополнительную информацию в течение 5 (пять) рабочих дней со дня поступления запроса или уведомляет о необходимости дополнительных сроков для представления информации, но не более 15 (пятнадцать) календарных дней.
При этом сроки проведения экспертизы со дня направления запроса и до представления необходимой информации приостанавливаются.
В случае доработки проектов договоров концессий, в том числе при внесении в них изменений и (или) дополнений в соответствии с результатами экспертизы юридических лиц, определяемых местным исполнительным органом, организатор конкурса (аукциона) принимает решение о возобновлении переговоров.
Доработанный проект договора концессии по итогам переговоров повторно направляется на согласование в центральный либо местный уполномоченный орган по государственному планированию.
Местный уполномоченный орган по государственному планированию для проведения экспертизы повторно направляет доработанный проект договора в юридические лица, определяемые местным исполнительным органом, в случае, установленном подпунктом 3-2) статьи 13 Закона.
Согласование центральным и местным уполномоченным органом по государственному планированию проектов договоров концессии, в том числе при внесении в них изменений и (или) дополнений проводится в части соответствия проекта договора концессии либо соответствия вносимых в него изменений и дополнений основным принципам ГЧП и концессии, а также соблюдения требований действующего законодательства Республики Казахстан в области ГЧП и концессии.

1) конкурсты (аукционды) ұйымдастырушы конкурстық (аукциондық) құжаттамаға қосымшалардың электрондық көшірмесін ұсына отырып, Бірінші басшының не оны алмастыратын адамның қолы қойылған титулдық бланкідегі жеке ілеспе хатпен ұсынады;
2) конкурсты (аукционды) ұйымдастырушының бірінші басшысы не оны алмастыратын адам қол қояды;
3) конкурсты (аукционды) ұйымдастырушының құрылымдық бөлімшесінің басшысы әрбір парағына қол қояды.
Конкурсты (аукционды) ұйымдастырушы ақпаратты толық көлемде ұсынбаған, сондай-ақ концессия шартының жобасында көзделген қосымша ақпаратты ұсыну қажет болған жағдайларда, оның ішінде концессия шарттарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу кезінде Заңның 13-бабының 3-2) тармақшасында белгіленген жағдайда, жергілікті атқарушы орган айқындайтын заңды тұлғалар концессия шартының жобасында көзделген қосымша ақпаратты ұсынуды талап ете алады. қосымша ақпарат.
Жергілікті атқарушы орган айқындайтын заңды тұлғалар Заңның 13-бабының 3-2) тармақшасында белгіленген жағдайда, қажет болған жағдайда, жетіспейтін және (немесе) қосымша ақпаратты ұсыну бойынша сұратуларды тиісті конкурсты (аукционды) ұйымдастырушыға жібереді, сұрау салудың көшірмесін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға пакет келіп түскен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде жібереді құжаттар.
Конкурсты (аукционды) ұйымдастырушы Заңның 13-бабының 3-2) тармақшасында белгіленген жағдайда жетіспейтін және (немесе) қосымша ақпаратты сұрау салу келіп түскен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға және жергілікті атқарушы орган айқындайтын заңды тұлғаларға бір мезгілде ұсынады немесе сұрау салу үшін қосымша мерзімдердің қажеттігі туралы хабардар етеді. 15 (он бес) күнтізбелік күннен аспайды.
Бұл ретте сараптама жүргізу мерзімдері сұрау салу жіберілген күннен бастап және қажетті ақпарат берілгенге дейін тоқтатыла тұрады.
Концессия шарттарының жобалары пысықталған жағдайда, оның ішінде жергілікті атқарушы орган айқындайтын заңды тұлғалар сараптамасының нәтижелеріне сәйкес оларға өзгерістер мен толықтырулар енгізілген кезде конкурсты (аукционды) ұйымдастырушы келіссөздерді қайта бастау туралы шешім қабылдайды.
Концессия шартының пысықталған жобасы келіссөздер қорытындылары бойынша мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық не жергілікті уәкілетті органға келісуге қайта жіберіледі.
Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган сараптама жүргізу үшін пысықталған шарт жобасын Заңның 13-бабының 3-2) тармақшасында белгіленген жағдайда, жергілікті атқарушы орган айқындайтын заңды тұлғаларға қайта жібереді.
Концессия шарттарының жобаларын, оның ішінде оларға өзгерістер мен толықтырулар енгізу кезінде мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық және жергілікті уәкілетті органның келісуі концессия шарты жобасының сәйкестігі не оған енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың МЖӘ мен концессияның негізгі қағидаттарына сәйкестігі, сондай-ақ Қазақстан Республикасының МЖӘ және концессия саласындағы қолданыстағы заңнамасының талаптарын сақтау бөлігінде жүргізіледі.

56. Уполномоченный орган по исполнению бюджета согласовывает проект договора концессии, в том числе при внесении изменений и (или) дополнений, в течение 10 (десять) рабочих дней со дня поступления.
57. Уполномоченный государственный орган, осуществляющий руководство в сферах естественных монополий, согласовывает проект договора концессии, в том числе при внесении изменения и дополнения в договор концессии в части порядка формирования и утверждения тарифов (цен, ставок сборов) на услуги (товары, работы), в течение 10 (десять) рабочих дней со дня его представления либо направляет организатору конкурса (аукциона) мотивированные замечания.
При согласовании проекта договора концессии в части порядка формирования и утверждения тарифов (цен, ставок сборов) на регулируемые услуги (товары, работы) государственный орган, осуществляющий руководство в сферах естественных монополий, согласовывает инвестиционную программу и положения договора концессии определяющие:
1) формирование затрат, включаемых в тариф (цену, ставку сбора);
2) формирование статей расходов в пределах технических и технологических норм расхода сырья, материалов, топлива, энергии, а также нормативных технических потерь;
3) установление перечня расходов, не учитываемых при формировании тарифа (цены, ставки сбора);
4) объема инвестиций и порядок возврата инвестированного капитала;
5) формирование и ограничение прибыли, включаемой в тариф (цену, ставку сбора);
6) применение методов начисления износа основных средств;
7) критерии качества эксплуатации объекта концессии;
8) порядок определения качества эксплуатации объекта;
9) предоставление третьим лицам ограниченного целевого пользования объектом концессии;
10) сроки (периоды) и источники финансирования проведения капитального ремонта или модернизации объектов;
11) права и обязанности концессионера связанные с формированием и утверждением тарифов;
12) проведение переоценки основных средств и направлений использования средств амортизационных отчислений, предусматриваемых тарифной сметой субъекта естественной монополии;
13) осуществление контроля деятельности в сферах естественных монополий, включая осуществление контроля за объемом и качеством производимых продукции, работ и услуг по концессионному проекту.
58. По итогам конкурса (аукциона) по выбору концессионера решением Комиссии определяется лучшая концессионная заявка, а заявитель признается победителем конкурса (аукциона).
В случае если финансирование концессионного проекта предполагается за счет негосударственных займов, привлекаемых под государственную гарантию и (или) поручительство государства, решение Комиссии об итогах конкурса (аукциона) принимается с учетом заключения финансовой экспертизы концессионного проекта центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета в соответствии с бюджетным законодательством.

56. Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган концессия шартының жобасын, оның ішінде өзгерістер мен толықтырулар енгізілген кезде, түскен күнінен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде келіседі.
57. Табиғи монополиялар салаларында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік орган концессия шартының жобасын, оның ішінде көрсетілетін қызметтерге (Тауарларға, жұмыстарға) тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) қалыптастыру және бекіту тәртібі бөлігінде концессия шартына өзгеріс пен толықтыру енгізген кезде, ол ұсынылған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде не концессия шартына өзгерістер мен толықтырулар енгізілген кезде келіседі. конкурсты (аукционды) ұйымдастырушыға дәлелді ескертулер жібереді.
Реттеліп көрсетілетін қызметтерге (Тауарларға, жұмыстарға) тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) қалыптастыру және бекіту тәртібі бөлігінде концессия шартының жобасын келісу кезінде табиғи монополиялар салаларында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган инвестициялық бағдарламаны және концессия шартының ережелерін келісімдейді:
1) тарифке (бағаға, алым ставкасына) енгізілетін шығындарды қалыптастыру;
2) Шикізат, материалдар, отын, энергия шығысының техникалық және технологиялық нормалары, сондай-ақ нормативтік техникалық ысыраптар шегінде шығыстар баптарын қалыптастыру;
3) тарифті (бағаны, алым мөлшерлемесін) қалыптастыру кезінде ескерілмейтін шығыстардың тізбесін белгілеу жатады;
4) инвестициялар көлемі және инвестицияланған капиталды қайтару тәртібі;
5) тарифке (бағаға, алым ставкасына) енгізілетін пайданы қалыптастыру және шектеу болып табылады;
6) негізгі құралдардың тозуын есептеу әдістерін қолдану;
7) концессия объектісін пайдалану сапасының критерийлері;
8) объектіні пайдалану сапасын айқындау тәртібі;
9) үшінші тұлғаларға концессия объектісін шектеулі нысаналы пайдалануды беру;
10) объектілерге күрделі жөндеу жүргізуді немесе жаңғыртуды қаржыландыру мерзімдері (кезеңдері) мен көздері болып табылады;
11) концессионердің тарифтерді қалыптастыруға және бекітуге байланысты құқықтары мен міндеттері;
12) табиғи монополия субъектісінің тарифтік сметасында көзделетін амортизациялық аударымдардың негізгі құралдарына және құралдарын пайдалану бағыттарына қайта бағалау жүргізу;
13) концессиялық жоба бойынша өндірілетін өнімнің, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің көлемі мен сапасына бақылауды жүзеге асыруды қоса алғанда, табиғи монополиялар салаларындағы қызметке бақылауды жүзеге асыру жатады.
58. Концессионерді таңдау жөніндегі конкурстың (аукционның) қорытындысы бойынша комиссияның шешімімен үздік концессиялық өтінім айқындалады, ал өтінім беруші конкурстың (аукционның) жеңімпазы болып танылады.
Егер концессиялық жобаны қаржыландыру мемлекеттік кепілдікпен және (немесе) мемлекет кепілгерлігімен тартылатын мемлекеттік емес қарыздар есебінен болжанатын жағдайда, Комиссияның конкурстың (аукционның) қорытындылары туралы шешімі бюджет заңнамасына сәйкес бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның концессиялық жобасының қаржылық сараптамасының қорытындысы ескеріле отырып қабылданады.

59. Решение Комиссии оформляется в виде протокола.
60. Организатор конкурса (аукциона) заключает договор концессии с победителем конкурса (аукциона).
Заключение договора не осуществляются в случаях, если:
1) победитель конкурса (аукциона) уклонился от заключения договора концессии;
2) участники конкурса, конкурсные (аукционные) заявки которых признаны лучшими, отказались от обсуждения и уточнения концессионных заявок и условий договоров концессии в соответствии с замечаниями и предложениями Комиссии, либо их предложения являются неприемлемыми с точки зрения условий конкурса (аукциона).
61. Срок заключения договора концессии составляет не более девяноста календарных дней со дня подведения итогов конкурса (аукциона) по выбору концессионера в соответствии с пунктами 59 и 60 Правил.
62. Организатор конкурса (аукциона) (концедент) обеспечивает регистрацию договора концессии в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
63. Договор концессии прекращает свое действие по истечению срока и полного выполнения обязательств концендента и концессионера, принятых в рамках договора.
64. В случае неисполнения или ненадлежащего исполнения концессионером своих обязательств перед кредиторами и (или) по договору концессии допускается замена концессионера по согласованию с кредитором, которая осуществляется путем проведения концедентом конкурса (аукциона) в целях замены концессионера.
Инвестиционное предложение при замене концессионера не разрабатывается.
65. К ненадлежащему исполнению обязательств концессионером относятся:
1) нарушение концессионером условий договора концессии;
2) ухудшение финансового положения концессионера;
3) инициирование концессионером процедур реабилитации и банкротства.
66. Замена концессионера по договору концессии осуществляется путем проведения концедентом конкурса (аукциона) в целях замены концессионера.
При этом необходимо соблюдать следующие требования к конкурсу (аукциону):
1) вид конкурса (аукциона), условия и критерии конкурса (аукциона), проводимого в целях замены концессионера по договору концессии, устанавливаются решением о реализации проекта, в соответствии с которым был заключен договор концессии;
2) положения конкурсной (аукционной) документации, на основании которой проводится конкурс (аукцион) в целях замены концессионера, должны соответствовать положениям конкурсной (аукционной) документации предыдущего конкурса (аукциона), в соответствии с которыми был заключен договор концессии, за исключением положений, в том числе параметров критериев такого конкурса (аукциона), которые изменяются с учетом фактически исполненных концессионером к моменту проведения повторного конкурса (аукциона) условий договора;

59. Комиссия шешімі хаттама түрінде ресімделеді.
60. Конкурсты (аукционды) ұйымдастырушы конкурс (Аукцион) жеңімпазымен концессия шартын жасасады.
Шарт жасасу мынадай жағдайларда жүзеге асырылмайды::
1) Конкурс (аукцион) жеңімпазы концессия шартын жасасудан жалтарса;
2) Конкурстық (аукциондық) өтінімдері үздік деп танылған конкурсқа қатысушылар комиссияның ескертулері мен ұсыныстарына сәйкес концессиялық өтінімдерді және концессия шарттарының талаптарын талқылаудан және нақтылаудан бас тартса не олардың ұсыныстары конкурс (Аукцион) шарттары тұрғысынан қолайсыз болып табылады.
61. Концессия шартын жасасу мерзімі Қағидалардың 59 және 60-тармақтарына сәйкес концессионерді таңдау жөніндегі конкурстың (аукционның) қорытындылары шығарылған күннен бастап күнтізбелік тоқсан күннен аспайды.
62. Конкурсты (аукционды) ұйымдастырушы (концедент) концессия шартын Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен тіркеуді қамтамасыз етеді.
63. Концессия шарты концендент пен концессионердің шарт шеңберінде қабылданған міндеттемелерінің мерзімі мен толық орындалуы аяқталғаннан кейін өз қолданысын тоқтатады.
64. Концессионер кредиторлар алдындағы және (немесе) концессия шарты бойынша өз міндеттемелерін орындамаған немесе тиісінше орындамаған жағдайда, концессионерді ауыстыру мақсатында концеденттің конкурс (аукцион) өткізу жолымен жүзеге асырылатын кредитормен келісім бойынша концессионерді ауыстыруға жол беріледі.
Концессионерді ауыстыру кезінде инвестициялық ұсыныс әзірленбейді.
65. Концессионердің міндеттемелерді тиісінше орындамауына мыналар жатады:
1) концессионердің концессия шартының талаптарын бұзуы;
2) концессионердің қаржылық жағдайының нашарлауы;
3) концессионердің оңалту және банкроттық рәсімдеріне бастамашылық жасауы.
66. Концессия шарты бойынша концессионерді ауыстыру концессионерді ауыстыру мақсатында концеденттің конкурс (Аукцион) өткізуі арқылы жүзеге асырылады.
Бұл ретте конкурсқа (аукционға)мынадай талаптарды сақтау қажет:
1) концессия шарты бойынша концессионерді ауыстыру мақсатында өткізілетін конкурстың (аукционның) түрі, конкурстың (аукционның) шарттары мен өлшемшарттары соған сәйкес концессия шарты жасалған жобаны іске асыру туралы шешіммен белгіленеді;
2) соның негізінде концессионерді ауыстыру мақсатында конкурс (аукцион) өткізілетін конкурстық (аукциондық) құжаттаманың ережелері, ережелерді, оның ішінде осындай конкурстың (аукционның) өлшемшарттарының параметрлерін қоспағанда, концессия шарты соған сәйкес жасалған алдыңғы конкурстың (аукционның) конкурстық (аукциондық) құжаттамасының ережелеріне сәйкес келуге тиіс. қайталама конкурс (аукцион) өткізу кезінде концессионердің іс жүзінде орындаған Шарт талаптарын ескере отырып өзгертіледі;

3) условием конкурса (аукциона), проводимого в целях замены концессионера, наряду с условиями конкурса (аукциона), указанными в подпункте 1) настоящего пункта, является обязательство победителя конкурса (аукциона) по исполнению обязательств концессионера перед кредитором концессионера в порядке и на условиях, которые согласованы с кредитором концессионера и предусмотрены конкурсной (аукционной) документацией на проведение конкурса (аукциона) в целях замены концессионера по соглашению.
4) конкурсная (аукционная) документация включает требование по исполнению новым исполнителем обязательств перед кредиторами, в порядке и на условиях, которые согласованы с ними.
В случае замены концессионера, условия договора меняются на основании данных о фактически исполненных концессионером к моменту проведения конкурса (аукциона) обязательствах по соглашению, а также с учетом предложений, представленных победителем конкурса (аукциона) в целях замены концессионера и предложений, содержащих лучшие условия по сравнению с условиями соглашения.
Изменения, вносимые в договор и связанные с изменением условий этого договора, оформляются дополнительным договором о замене концессионера к договору концессии, подлежащим регистрации в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета или его территориальном подразделении.
67. Права и обязанности подлежащего замене концессионера по договору концессии прекращаются с момента заключения соглашения о замене лица по договору концессии после исполнения обязательств по договору.
В течение 10 (десяти) дней со дня регистрации дополнительного договора о замене концессионера, объект концессии передается новому концессионеру по акту приема-передачи (далее – Акт).
Акт является основанием для прекращения права собственности на объект концессии концессионера, подлежащего замене, и основанием возникновения права собственности на объект концессии нового концессионера.
68. Концессионер, к которому переходят права и обязанности по договору, соответствует требованиям к концессионерам, установленным законодательством в области концессии и конкурсной (аукционной) документацией.
69. На момент проведения конкурса по замене концессионера и до подписания дополнительного договора о замене концессионера управление объектом концессии осуществляются концессионером, подлежащим замене.
70. Заключение прямого соглашения между концедентом, концессионером и кредиторами концессионера для реализации концессионных проектов предусматривает следующие последовательные стадии:
концессионер и (или) кредитор концессионера вносит концеденту проект прямого соглашения в соответствии со статьей 26-2 Закона;
концедент рассматривает и выносит проект прямого соглашения на заседание Комиссии, создаваемой распоряжением Премьер-Министра по концессионным проектам особой значимости в соответствии с пунктом 4 статьи 19 Закона.
Комиссия рассматривает проект прямого соглашения и при необходимости привлекает экспертов в соответствии с Инструкцией о порядке создания, деятельности и ликвидации консультативно-совещательных органов при Правительстве Республики Казахстан и рабочих групп, утвержденной постановление Правительства Республики Казахстан от 16 марта 1999 года № 247;
Комиссия одобряет окончательный проект прямого соглашения по итогам переговоров сторон прямого соглашения;
в случае наличия в прямом соглашении положений, влекущих расходы государственного бюджета, данный вопрос выносится на рассмотрение Республиканской бюджетной комиссии;
заключение прямого соглашения на основании решений Комиссии по концессиям и Республиканской бюджетной комиссии.

3) Осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген конкурс (Аукцион) талаптарымен қатар концессионерді ауыстыру мақсатында өткізілетін конкурс (Аукцион) жеңімпазының концессионердің кредиторымен келісілген тәртіппен және шарттарда концессионердің кредиторы алдындағы міндеттемелерін орындауы жөніндегі міндеттемесі болып табылады.) келісім бойынша концессионерді ауыстыру мақсатында конкурс (аукцион) өткізуге арналған құжаттамамен айқындалады.
4) конкурстық (аукциондық) құжаттама жаңа Орындаушының кредиторлар алдындағы міндеттемелерін олармен келісілген тәртіппен және шарттарда орындауы жөніндегі талапты қамтиды.
Концессионерді ауыстырған жағдайда шарттың талаптары келісім бойынша конкурсты (аукционды) өткізу кезінде концессионердің іс жүзінде орындаған міндеттемелері туралы деректер негізінде, сондай-ақ концессионерді ауыстыру мақсатында конкурс (аукцион) жеңімпазы ұсынған ұсыныстар және келісім талаптарымен салыстырғанда ең жақсы шарттарды қамтитын ұсыныстар ескеріле отырып өзгереді.
Шартқа енгізілетін және осы Шарттың талаптарын өзгертуге байланысты өзгерістер бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органда немесе оның аумақтық бөлімшесінде тіркелуге жататын концессионерді концессия шартына ауыстыру туралы қосымша шартпен ресімделеді.
67. Концессия шарты бойынша ауыстыруға жататын концессионердің құқықтары мен міндеттері шарт бойынша міндеттемелер орындалғаннан кейін концессия шарты бойынша тұлғаны ауыстыру туралы келісім жасалған кезден бастап тоқтатылады.
Концессионерді ауыстыру туралы қосымша шарт тіркелген күннен бастап 10 (он) күн ішінде концессия объектісі жаңа концессионерге қабылдау-беру актісі (бұдан әрі – Акт) бойынша беріледі.
Акт ауыстыруға жататын концессионердің концессия объектісіне меншік құқығын тоқтату үшін негіз және жаңа концессионердің концессия объектісіне меншік құқығының туындау негізі болып табылады.
68. Шарт бойынша құқықтары мен міндеттері ауысатын Концессионер концессионерлерге концессия саласындағы заңнамада және конкурстық (аукциондық) құжаттамада белгіленген талаптарға сәйкес келеді.
69. Концессионерді ауыстыру жөніндегі конкурсты өткізу кезінде және концессионерді ауыстыру туралы қосымша шартқа қол қойылғанға дейін концессия объектісін басқаруды ауыстыруға жататын концессионер жүзеге асырады.
70. Концессиялық жобаларды іске асыру үшін концедент, концессионер және концессионер кредиторлары арасында тікелей келісім жасасу мынадай дәйекті кезеңдерді көздейді:
концессионер және (немесе) концессионердің кредиторы Заңның 26-2-бабына сәйкес концедентке тікелей келісімнің жобасын енгізеді;
концедент тікелей келісімнің жобасын 4-тармаққа сәйкес ерекше маңызы бар концессиялық жобалар бойынша Премьер-Министрдің Өкімімен құрылатын Комиссияның отырысына қарайды және шығарады
Заңның 19-бабы.
Комиссия тікелей келісім жобасын қарайды және қажет болған жағдайда Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 16 наурыздағы қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы консультативтік-кеңесші органдар мен жұмыс топтарын құру тәртібі, қызметі мен таратылуы туралы нұсқаулыққа сәйкес сарапшыларды тартады
№ 247;
Комиссия тікелей келісім тараптарының келіссөздерінің қорытындылары бойынша тікелей келісімнің түпкілікті жобасын мақұлдайды;
тікелей келісімде мемлекеттік бюджеттің шығыстарына әкеп соғатын ережелер болған жағдайда, бұл мәселе республикалық бюджет комиссиясының қарауына шығарылады;
концессиялар жөніндегі комиссияның және республикалық бюджет комиссиясының шешімдері негізінде тікелей келісім жасасу.

71. По местным концессионным проектам особой значимости государственные обязательства погашаются за счет средств местного бюджета за исключением компенсации расходов, связанных с валютными рисками.
Расходы, связанные с валютными рисками, распределяются в следующем порядке:
расходы, связанные с ослаблением курса национальной валюты, покрываются за счет собственных средств концессионера в размере, установленном на дату вступления в силу договора концессии, но не менее 5%;
оставшаяся часть расходов, связанных с ослаблением курса национальной валюты, покрывается за счет средств республиканского и местного бюджетов равными долями от общей суммы выплат.
Основаниями для компенсации расходов по валютным рискам из республиканского бюджета являются решения комиссии по концессионным проектам особой значимости и республиканской бюджетной комиссии.
Основаниями для компенсации расходов по валютным рискам из местного бюджета являются решения комиссии в отношении объектов концессии, относящихся к коммунальной собственности, и соответствующей бюджетной комиссии.
Приложение
к Правилам проведения
конкурса (аукциона) по выбору
концессионера
Форма
Журнал регистрации лиц, получивших конкурсную (аукционную) документацию
по концессионному проекту ____________________________
№ п/п
дата и время получения
Наименование потенциального концессионера
Адрес потенциального концессионера (почтовый адрес, электронный адрес (при наличии)
Лицо, получившее конкурсную (аукционную) документацию (фамилия, имя, отчество (при его наличии), №, дата выдачи документа удостоверяющего личность, индивидуальный идентификационный номер, документ подтверждающий полномочие, №, дата)
Оплата (при необходимости)
Иные сведения
Роспись лица, получившего конкурсную (аукционную) документацию
Роспись лица, Организатора конкурса (аукциона), выдавшего конкурсную (аукционную) документацию
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Приложение 3
к приказу И.о министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 20 апреля 2022 года № 37
Приложение 6
к приказу Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 22 декабря 2014 года № 157
Требования к экспертизе конкурсной (аукционной) документации, в том числе при внесении в нее изменений и дополнений, концессионных заявок, представленных участниками конкурса при проведении конкурса (аукциона) по выбору концессионера
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие требования к экспертизе конкурсной (аукционной) документации, в том числе при внесении в нее изменений и дополнений, концессионных заявок, представленных участниками конкурса при проведении конкурса (аукциона) по выбору концессионера (далее – Требования) разработаны в соответствии с подпунктом 7) статьи 9 Закона Республики Казахстан "О концессиях" (далее – Закон).

71. Ерекше маңызы бар жергілікті концессиялық жобалар бойынша мемлекеттік міндеттемелер валюталық тәуекелдерге байланысты шығыстарды өтеуді қоспағанда, жергілікті бюджет қаражаты есебінен өтеледі.
Валюталық тәуекелдерге байланысты шығыстар мынадай тәртіппен бөлінеді:
ұлттық валюта бағамының әлсіреуіне байланысты шығыстар концессионердің өз қаражаты есебінен концессия шарты күшіне енген күні белгіленген, бірақ 5-тен кем емес мөлшерде жабылады%;
ұлттық валюта бағамының әлсіреуіне байланысты шығыстардың қалған бөлігі республикалық және жергілікті бюджеттер қаражаты есебінен төлемдердің жалпы сомасынан тең үлестермен жабылады.
Ерекше маңызы бар концессиялық жобалар жөніндегі комиссияның және республикалық бюджет комиссиясының шешімдері валюталық тәуекелдер бойынша шығыстарды республикалық бюджеттен өтеу үшін негіздер болып табылады.
Коммуналдық меншікке жататын концессия объектілеріне қатысты комиссияның және тиісті бюджет комиссиясының шешімдері валюталық тәуекелдер бойынша шығыстарды жергілікті бюджеттен өтеу үшін негіздер болып табылады.
Концессионерді таңдау
жөніндегі конкурсты өткізу
қағидаларына қосымша
Нысан
Концессиялық жоба бойынша конкурстық құжаттама алған тұлғаларды тіркеу журналы ________________________________
р/с №
Алған күні және уақыты
Әлеуетті концессионердің атауы
Әлеуетті концессионердің мекенжайы (пошталық мекенжайы, электрондық мекенжайы (бар болған жағдайда)
Конкурстық (аукциондық) құжаттаманы алған тұлға (тегі, аты, әкесінің аты. (ол болған жағдайда), жеке басты куәландыратын құжаттың берілген күні, №, жеке сәйкестендіру нөмірі, өкілеттілігін растайтын құжат, №, күні)
Төлем (қажет болған жағдайда)
Өзге де мәліметтер
Конкурстық (аукциондық) құжаттаманы алған тұлғаның қолы
Конкурстық (аукциондық) құжаттаманы берген конкурсты ұйымдастырушының, тұлғаның қолы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің м.а.
2022 жылғы 20 сәуірдегі
№ 37 Бұйрыққа 3 қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2014 жылғы 22 желтоқсандағы
№ 157 бұйрығына
6-қосымша
Конкурстық құжаттаманы, оның ішінде оған өзгерістер мен толықтырулар енгізу кезінде, концессионерді таңдау жөніндегі конкурсты өткізу кезінде конкурсқа қатысушылар ұсынған концессиялық өтінімдерді сараптауға қойылатын талаптар
1 тарау. Жалпы ережелер
1. Осы конкурстық (аукциондық) құжаттаманы, оның ішінде оған өзгерістер мен толықтырулар енгізу кезінде, концессионерді таңдау жөніндегі конкурсты (аукционды) өткізу кезінде конкурсқа қатысушылар ұсынған концессиялық өтінімдерді сараптауға қойылатын талаптар (бұдан әрі – талаптар) "Концессиялар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі –заң) 9-бабының 7) тармақшасына сәйкес әзірленді. Заң).

2. Настоящие Требования являются обязательными к соблюдению при проведении экспертизы конкурсной (аукционной) документации, в том числе при внесении в нее изменений и дополнений, концессионных заявок, представленных участниками конкурса при проведении конкурса (аукциона) по выбору концессионера.
3. Уполномоченный орган по государственному планированию, привлекает специализированную организацию по вопросам концессии для проведения:
1) экспертизы конкурсной (аукционной) документации, в том числе при внесении в нее изменений и дополнений;
2) экспертизы концессионных заявок, представленных участниками конкурса при проведении конкурса (аукциона) по выбору концессионера.
4. Основными задачами, предусмотренными в настоящих Требованиях, являются:
соблюдение требований действующего законодательства Республики Казахстан;
соблюдение принципов государственно-частного партнерства и концессии, установленных Законом;
оценка социально-экономической эффективности реализации проекта;
оценка предварительных расчетов реализации проекта по схеме концессии;
оценка распределения и управления рисками проекта;
оценка обоснованности предлагаемых решений по реализации концессионного проекта на этапе его планирования.
5. Экспертиза конкурсной (аукционной) документации, в том числе при внесении в нее изменений и дополнений, концессионных заявок, представленных участниками конкурса при проведении конкурса (аукциона) по выбору концессионера, должна осуществляться с учетом результатов согласований, заключений и экспертиз, предусмотренных Правилами представления, рассмотрения и отбора концессионных проектов и проведения конкурса по выбору концессионера, (далее – Правила), утвержденный настоящим приказом, а также результатов (выводов и рекомендаций) экспертизы предшествующего к нему документа по концессионному проекту, проведенной специализированной организацией по вопросам концессии или юридическими лицами, определяемыми местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы.
Глава 2. Экспертиза конкурсной (аукционной) документации, в том числе при внесении в нее изменений и дополнений
6. Результатом экспертизы конкурсной (аукционной) документации, в том числе при внесении в нее изменений и дополнений, является положительное заключение или отрицательное заключение, состоящее из следующих частей:
1) вступительная часть заключения экспертизы содержит сведения о наименовании и дате проведения экспертизы, а также общую информацию о концессионном проекте;
2) в основной (аналитической) части заключения экспертизы отражаются результаты оценки, проведенной в соответствии с настоящими Правилами;

2. Осы талаптар конкурстық (аукциондық) құжаттамаға сараптама жүргізу кезінде, оның ішінде оған өзгерістер мен толықтырулар енгізу кезінде концессионерді таңдау жөніндегі конкурсты (аукционды) өткізу кезінде конкурсқа қатысушылар ұсынған концессиялық өтінімдерді сақтауға міндетті болып табылады.
3. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган концессия мәселелері жөніндегі мамандандырылған ұйымды:
1) конкурстық (аукциондық) құжаттаманың, оның ішінде оған өзгерістер мен толықтырулар енгізу кезіндегі сараптамасын жүзеге асырады;
2) концессионерді таңдау жөніндегі конкурсты (аукционды) өткізу кезінде конкурсқа қатысушылар ұсынған концессиялық өтінімдерге сараптама жүргізу арқылы жүзеге асырылады.
4. Осы талаптарда көзделген негізгі міндеттер мыналар болып табылады:
Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының талаптарын сақтау;
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік және концессия қағидаттарын сақтау;
жобаны іске асырудың әлеуметтік-экономикалық тиімділігін бағалау;
концессия схемасы бойынша жобаны іске асырудың алдын ала есептеулерін бағалау;
жобаның тәуекелдерін бөлу және басқаруды бағалау;
концессиялық жобаны жоспарлау кезеңінде оны іске асыру бойынша ұсынылатын шешімдердің негізділігін бағалау.
5. Конкурстық (аукциондық) құжаттаманың, оның ішінде оған өзгерістер мен толықтырулар енгізілген кезде, концессионерді таңдау жөніндегі конкурсты (аукционды) өткізу кезінде конкурсқа қатысушылар ұсынған концессиялық өтінімдердің сараптамасы концессиялық жобаларды ұсыну, қарау және іріктеу және концессионерді таңдау жөніндегі конкурсты өткізу қағидаларында көзделген келісулердің, қорытындылар мен сараптамалардың нәтижелері ескеріле отырып жүзеге асырылуға тиіс, (бұдан әрі – Сондай-ақ концессия мәселелері жөніндегі мамандандырылған ұйым немесе облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары айқындайтын заңды тұлғалар жүргізген концессиялық жоба бойынша оның алдындағы құжат сараптамасының нәтижелерін (тұжырымдары мен ұсынымдарын) қамтиды.
2 тарау. Конкурстық (аукциондық) құжаттаманы, оның ішінде оған өзгерістер мен толықтырулар енгізу кезіндегі сараптама
6. Конкурстық (аукциондық) құжаттама сараптамасының, оның ішінде оған өзгерістер мен толықтырулар енгізу кезіндегі нәтижесі оң қорытынды немесе мынадай бөліктерден тұратын теріс қорытынды болып табылады:
1) сараптама қорытындысының кіріспе бөлігінде сараптаманың атауы және жүргізілген күні туралы мәліметтер, сондай-ақ концессиялық жоба туралы жалпы ақпарат қамтылады;
2) сараптама қорытындысының негізгі (Талдамалық) бөлігінде осы Қағидаларға сәйкес жүргізілген бағалау нәтижелері көрсетіледі;

3) в заключительной части излагаются выработанные по итогам экспертизы выводы и рекомендации.
Положительное заключение может содержать оговорки с рекомендациями для заинтересованных лиц по повышению качества управления концессионным проектом, в том числе по обеспечению эффективности реализации концессионного проекта и управлению рисками.
В случае подготовки отрицательного заключения организатор конкурса (аукциона) дорабатывает конкурсную (аукционную) документацию и внести ее на повторную экспертизу.
7. Заключение экспертизы конкурсной (аукционной) документации содержит:
паспорт конкурсной (аукционной) документации;
оценку соответствия конкурсной (аукционной) документации требованиям действующего законодательства Республики Казахстан в области государственно-частного партнерства (далее – ГЧП) и концессии;
оценку информационного листа, в том числе оценку мер государственной поддержки и источников возмещения затрат и получения доходов, которые планируется предоставить концессионеру;
оценку условий конкурсной (аукционной) документации;
оценку проекта договора концессии;
рекомендации организатору конкурса (аукциона), Комиссии по концессиям, иным заинтересованным лицам по:
повышению качества конкурсной (аукционной) документации;
повышению качества управления концессионным проектом;
обеспечению эффективности реализации концессионного проекта и управлению рисками.
8. В рамках экспертизы конкурсной (аукционной) документации проводится оценка технико-экономического обоснования (далее – ТЭО) концессионного проекта в ее составе в случаях проведения конкурса (аукциона) по выбору концессионера без использования двухэтапных процедур (по проектам, являющимся технически сложными и (или) уникальными).
9. Целью проведения оценки ТЭО концессионного проекта является определение коммерческой, бюджетной и социально-экономической эффективности выбранного в ТЭО варианта реализации концессионного проекта.
10. Результаты оценки ТЭО концессионного проекта (положительный – подтверждается эффективность выбранного в ТЭО варианта реализации концессионного проекта, либо отрицательный – не подтверждается эффективность выбранного в ТЭО варианта реализации концессионного проекта) влияют на результаты экспертизы конкурсной (аукционной) документации.
11. Оценка проекта договора концессии в составе конкурсной (аукционной) документации содержит:
1) анализ проекта договора концессии на соответствие статье 21 Закона;
2) анализ проекта договора концессии в соответствии с условиями конкурсной (аукционной) документации;

3) қорытынды бөлікте сараптама қорытындысы бойынша әзірленген тұжырымдар мен ұсынымдар жазылады.
Оң қорытынды мүдделі тұлғаларға арналған концессиялық жобаны басқару сапасын арттыру, оның ішінде концессиялық жобаны іске асыру тиімділігін қамтамасыз ету және тәуекелдерді басқару жөніндегі ұсынымдары бар ескертпелерді қамтуы мүмкін.
Теріс қорытынды дайындалған жағдайда конкурсты (аукционды) ұйымдастырушы конкурстық (аукциондық) құжаттаманы пысықтайды және оны қайта сараптамаға енгізеді.
7. Конкурстық (аукциондық) құжаттама сараптамасының қорытындысы мыналарды қамтиды:
конкурстық (аукциондық) құжаттаманың паспорты;
конкурстық (аукциондық) құжаттаманың Қазақстан Республикасының Мемлекеттік-жекешелік әріптестік (бұдан әрі – МЖӘ) және концессия саласындағы қолданыстағы заңнамасының талаптарына сәйкестігін бағалау;
ақпараттық парақты бағалау, оның ішінде концессионерге ұсыну жоспарланып отырған мемлекеттік қолдау шараларын және шығындарды өтеу мен кірістерді алу көздерін бағалау;
конкурстық (аукциондық) құжаттама шарттарын бағалау;
концессия шартының жобасын бағалау;
конкурсты (аукционды) ұйымдастырушыға, концессиялар жөніндегі комиссияға, өзге де мүдделі тұлғаларға:
конкурстық (аукциондық) құжаттаманың сапасын арттыру;
концессиялық жобаны басқару сапасын арттыру;
концессиялық жобаны іске асыру тиімділігін қамтамасыз ету және тәуекелдерді басқару.
8. Конкурстық (аукциондық) құжаттаманы сараптау шеңберінде концессиялық жобаның техникалық-экономикалық негіздемесіне (бұдан әрі – ТЭН) оның құрамында екі кезеңді рәсімдерді пайдаланбай концессионерді таңдау бойынша конкурс (аукцион) өткізілген жағдайда (техникалық күрделі және (немесе) бірегей болып табылатын жобалар бойынша) бағалау жүргізіледі.
9. Концессиялық жобаның ТЭН-ін бағалауды жүргізудің мақсаты ТЭН-де таңдап алынған концессиялық жобаны іске асыру нұсқасының коммерциялық, бюджеттік және әлеуметтік-экономикалық тиімділігін айқындау болып табылады.
10. Концессиялық жобаның ТЭН-ін бағалау нәтижелері (оң – ТЭН – де таңдап алынған концессиялық жобаны іске асыру нұсқасының тиімділігі расталады не теріс-ТЭН-де таңдап алынған концессиялық жобаны іске асыру нұсқасының тиімділігі расталмайды) конкурстық (аукциондық) құжаттаманы сараптау нәтижелеріне әсер етеді.
11. Концессия шартының жобасын конкурстық (аукциондық) құжаттама құрамында бағалау мыналарды қамтиды:
1) концессия шартының жобасын Заңның 21-бабына сәйкестігіне талдау;
2) конкурстық (аукциондық) құжаттама талаптарына сәйкес концессия шартының жобасын талдау;

3) анализ рисков концедента и концессионера, включая оценку влияния изменений внешних условий на реализацию концессионного проекта;
4) анализ мер, объемов и условий предоставления государственной поддержки деятельности концессионера, а также возмещения затрат и получения доходов концессионера;
5) анализ ответственности сторон, условий рассмотрения споров, возможных к возникновению в рамках реализации концессионного проекта;
6) выводы и рекомендации по проекту договора концессии в составе конкурсной (аукционной) документации.
12. Оценка ТЭО концессионного проекта проводится на основании представленного ТЭО концессионного проекта и соответствующих положительных заключений экспертиз, необходимых к проведению на ТЭО концессионного проекта в зависимости от специфики проекта, а именно:
1) комплексной вневедомственной экспертизы, за исключением случаев, указанных во втором абзаце подпункта 2) пункта 10 Правил проведения конкурса по выбору концессионера, утвержденных настоящим приказом;
2) экспертизы уполномоченного органа соответствующей отрасли;
3) банковской экспертизы, в случае предоставления государственной гарантии, согласно статье 4 Закона Республики Казахстан "О Банке Развития Казахстана";
4) государственной научно-технической экспертизы, в случае необходимости.
13. Результаты оценки ТЭО отражается в разделе оценка ТЭО концессионного проекта в составе заключения конкурсной документации и содержит:
анализ реализации проекта в рамках действующего законодательства Республики Казахстан;
анализ социально-экономической эффективности реализации проекта;
анализ коммерческой эффективности реализации проекта;
анализ бюджетной эффективности реализации проекта с учетом оказания мер государственной поддержки и определения источников возмещения затрат и получения доходов концессионера;
анализ рисков проекта и мер по их снижению;
выводы и рекомендации.
Глава 3. Экспертиза концессионных заявок, представленных участниками конкурса при проведении конкурса (аукциона) по выбору концессионера
14. Целью проведения экспертизы концессионных заявок, представленных участниками конкурса при проведении конкурса (аукциона) по выбору концессионера, является определение соответствия концессионных заявок потенциальных концессионеров требованиям законодательства Республики Казахстан и требованиям, установленными конкурсной (аукционной) документацией.
15. По результатам проведения экспертизы концессионных заявок указываются основные достоинства и недостатки концессионных заявок потенциальных концессионеров.

3) сыртқы жағдайлар өзгерістерінің концессиялық жобаны іске асыруға әсерін бағалауды қоса алғанда, концедент пен концессионердің тәуекелдерін талдау;
4) концессионердің қызметін мемлекеттік қолдауды ұсыну, сондай-ақ концессионердің шығындарын өтеу және кірістерін алу шараларын, көлемдері мен шарттарын талдау;
5) тараптардың жауапкершілігін, концессиялық жобаны іске асыру шеңберінде туындауы мүмкін дауларды қарау шарттарын талдау;
6) конкурстық (аукциондық) құжаттама құрамында концессия шартының жобасы бойынша тұжырымдар мен ұсынымдарды қамтуға тиіс.
12. Концессиялық жобаның ТЭН-ін бағалау ұсынылған концессиялық жобаның ТЭН-і және жобаның ерекшелігіне қарай концессиялық жобаның ТЭН-іне жүргізуге қажетті сараптамалардың тиісті оң қорытындылары негізінде жүргізіледі, атап айтқанда:
1) осы бұйрықпен бекітілген концессионерді таңдау жөніндегі конкурсты өткізу қағидаларының 10-тармағы 2) тармақшасының екінші абзацында көрсетілген жағдайларды қоспағанда, ведомстводан тыс кешенді сараптама;
2) тиісті саланың уәкілетті органының сараптамасы;
3) "Қазақстанның Даму Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабына сәйкес Мемлекеттік кепілдік берілген жағдайда банктік сараптаманың жүргізілуін қамтиды;
4) қажет болған жағдайда мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптаманың жүргізілуін қамтиды.
13. ТЭН-ді бағалау нәтижелері конкурстық құжаттама қорытындысының құрамында концессиялық жобаның ТЭН-ін бағалау бөлімінде көрсетіледі және мыналарды қамтиды:
Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасы шеңберінде жобаны іске асыруды талдау;
жобаны іске асырудың әлеуметтік-экономикалық тиімділігін талдау;
жобаны іске асырудың коммерциялық тиімділігін талдау;
мемлекеттік қолдау шараларын көрсетуді және концессионердің шығындарын өтеу мен кірістерін алу көздерін айқындауды ескере отырып, жобаны іске асырудың бюджеттік тиімділігін талдау;
жобаның тәуекелдерін және оларды азайту жөніндегі шараларды талдау;
қорытындылар мен ұсыныстар.
3 тарау. Концессионерді таңдау жөніндегі конкурсты (аукционды) өткізу кезінде конкурсқа қатысушылар ұсынған концессиялық өтінімдерді сараптау
14. Концессионерді таңдау жөніндегі конкурсты (аукционды) өткізу кезінде конкурсқа қатысушылар ұсынған концессиялық өтінімдерге сараптама жүргізудің мақсаты әлеуетті концессионерлердің концессиялық өтінімдерінің Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына және конкурстық (аукциондық) құжаттамада белгіленген талаптарға сәйкестігін айқындау болып табылады.
15. Концессиялық өтінімдерге сараптама жүргізу нәтижелері бойынша әлеуетті концессионерлердің концессиялық өтінімдерінің негізгі артықшылықтары мен кемшіліктері көрсетіледі.

16. Результатом экспертизы концессионных заявок является заключение на предмет соответствия решений, предлагаемых в концессионной заявке (в том числе ТЭО, в случаях проведения конкурса по выбору концессионера с использованием двухэтапных процедур), требованиям конкурсной (аукционной) документации.
17. Заключение экспертизы концессионных заявок, представленных участниками конкурса при проведении конкурса (аукциона) по выбору концессионера содержит:
оценку ТЭО потенциальных концессионеров;
оценку проекта договора концессии.
18. Оценка ТЭО концессионного проекта в составе концессионной заявки проводится на основании наличия заключения комплексной вневедомственной экспертизы, за исключением случаев, принятия участником конкурса технико-технологических и экологических решений, предусмотренных в ТЭО организатора конкурса (аукциона).
19. Результаты оценки ТЭО отражаются в разделе оценка ТЭО концессионного проекта в составе заключения концессионной заявки и содержит:
анализ социально-экономической эффективности реализации проекта;
анализ коммерческой эффективности реализации проекта;
анализ бюджетной эффективности реализации проекта;
анализ запрашиваемых потенциальными концессионерами мер государственной поддержки, а также источников возмещения затрат и получения доходов, установленных в конкурсной документации, в случае их наличия;
анализ рисков проекта и мер по их снижению;
выводы и рекомендации.
Глава 4. Заключительные положения
20. Экспертиза конкурсной (аукционной) документации, в том числе при внесении в нее изменений и дополнений, концессионных заявок, представленных участниками конкурса при проведении конкурса (аукциона) по выбору концессионера, проводится в сроки, установленные Правилами.
Приложение 4
к приказу И.о министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 20 апреля 2022 года № 37
Приложение 8
к приказу Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 22 декабря 2014 года № 157
Критерии отнесения концессионных проектов к категории концессионных проектов особой значимости
Критериями отнесения концессионных проектов к категории особой значимости в совокупности являются:
1) техническая сложность объекта концессии*;
2) отнесение концессионного проекта к категории социально значимых;
3) реализация концессионного проекта планируется по объектам (существующим или предполагаемым к строительству), относящимся к республиканской собственности, коммунальной собственности расположенным в городе областного значения или получателями экономических выгод от реализации данных концессионных проектов являются субъекты двух и более областей, городов республиканского значения, столицы;

16. Концессиялық өтінімдерде ұсынылатын шешімдердің конкурстық (аукциондық) құжаттама талаптарына сәйкестігі мәніне қорытынды (оның ішінде екі кезеңдік рәсімдерді пайдалана отырып, концессионерді таңдау жөніндегі конкурс өткізілген жағдайларда ТЭН) концессиялық өтінімдер сараптамасының нәтижесі болып табылады.
17. Концессионерді таңдау жөніндегі конкурсты (аукционды) өткізу кезінде конкурсқа қатысушылар ұсынған концессиялық өтінімдер сараптамасының қорытындысы мыналарды қамтиды:
әлеуетті концессионерлердің ТЭН-ін бағалау;
концессия шартының жобасын бағалау.
18. Концессиялық өтінімнің құрамында концессиялық жобаның ТЭН-ін бағалау, конкурсқа қатысушының конкурсты (аукционды) ұйымдастырушының ТЭН-інде көзделген техникалық-технологиялық және экологиялық шешімдерді қабылдау жағдайларын қоспағанда, ведомстводан тыс кешенді сараптама қорытындысының болуы негізінде жүргізіледі.
19. ТЭН-ді бағалау нәтижелері концессиялық өтінім қорытындысының құрамында концессиялық жобаның ТЭН-ін бағалау бөлімінде көрсетіледі және мыналарды қамтиды:
жобаны іске асырудың әлеуметтік-экономикалық тиімділігін талдау;
жобаны іске асырудың коммерциялық тиімділігін талдау;
жобаны іске асырудың бюджеттік тиімділігін талдау;
әлеуетті концессионерлер сұратқан мемлекеттік қолдау шараларын, сондай-ақ олар болған жағдайда, конкурстық құжаттамада белгіленген шығындарды өтеу және кірістерді алу көздерін талдау;
жобаның тәуекелдерін және оларды азайту жөніндегі шараларды талдау;
қорытындылар мен ұсыныстар.
4 тарау. Қорытынды ережелер
20. Конкурстық (аукциондық) құжаттамаға, оның ішінде оған өзгерістер мен толықтырулар енгізілген кезде, концессионерді таңдау жөніндегі конкурсты (аукционды) өткізу кезінде конкурсқа қатысушылар ұсынған концессиялық өтінімдерге сараптама Қағидаларда белгіленген мерзімдерде жүргізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің м.а.
2022 жылғы 20 сәуірдегі
№ 37 Бұйрыққа 4 қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2014 жылғы 22 желтоқсандағы
№ 157 бұйрығына
8-қосымша
Концессиялық жобаларды ерекше маңызы бар концесиялық жобалар санатына жатқызу өлшемшарттары
Концессиялық жобаларды жиынтығында ерекше маңызы бар санатқа жатқызу өлшемшарттары болып табылады:
1) концессия объектісінің техникалық күрделілігі*;
2) концессиялық жобаны әлеуметтік маңызы бар жобалардың санатына жатқызу; ;
3) концессиялық жобаны іске асыру республикалық меншікке, облыстық маңызы бар қалада орналасқан коммуналдық меншікке жататын объектілер (бұрыннан бар немесе салынуы болжанып отырған) бойынша жоспарланады немесе екі және одан да көп облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың субъектілері осы концессиялық жобаларды іске асырудан экономикалық пайда алушылар болып табылады;

4) стоимость создания (реконструкции) объекта концессии составляет более 4 000 000 месячных расчетных показателей.
Примечание:
*В случае, если техническая сложность строительства объекта концессии относится к первому уровню ответственности – повышенный в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан".

4) концессия объектісін құру (реконструкциялау) құны 4 000 000-нан астам айлық есептік көрсеткішті құрайды.
Ескертпе:
*Егер концессия объектісін салудың техникалық күрделілігі "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жоғарылатылған жауапкершілік деңгейіне жататын болса.