Об утверждении Правил реализации пилотного проекта по совершенствованию администрирования прослеживаемых на территории Республики Казахстан социально значимых продовольственных товаров, каменного угля и зерна на основании информационной системы электронных счетов-фактур
Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов Республики Казахстан от 13 апреля 2022 года № 405. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 апреля 2022 года № 27586. Срок действия приказа - до 31 декабря 2024 года.
Примечание ИЗПИ!
Срок действия приказа - до 31.12.2024 (п. 3 приказа).
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 16.08.2022 № 831 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 3.
В соответствии с пунктом 1-1 статьи 68 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила реализации пилотного проекта по совершенствованию администрирования прослеживаемых на территории Республики Казахстан социально значимых продовольственных товаров, каменного угля и зерна на основании информационной системы электронных счетов-фактур.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 16.08.2022 № 831 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан предоставление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и действует до 31 декабря 2024 года.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 15.12.2023 № 1294 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Заместитель Премьер-Министра
- Министр финансов
Республики Казахстан
Е. Жамаубаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство торговли и интеграции
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Заместителя Премьер-Министра
- Министра финансов
Республики Казахстан
от 13 апреля 2022 года № 405
Правила реализации пилотного проекта по совершенствованию администрирования прослеживаемых на территории Республики Казахстан социально значимых продовольственных товаров, каменного угля и зерна на основании информационной системы электронных счетов-фактур

Электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесі негізінде Қазақстан Республикасының аумағында қадағаланатын әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларын және (немесе) тас көмірді әкімшілендіруді жетілдіру жөніндегі пилоттық жобаны іске асыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 2022 жылғы 13 сәуірдегі № 405 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 14 сәуірде № 27586 болып тіркелді. Бұйрық 2025 жылғы 31 желтоқсанға дейін қолданыста болды.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Бұйрықтың қолданыста болу мерзімі - 31.12.2025 дейін (осы бұйрықтың 3-т. қараңыз)
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 16.08.2022 № 831 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 68-бабының 1-1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесі негізінде Қазақстан Республикасының аумағында қадағаланатын әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларын, тас көмірді және астықты әкімшілендіруді жетілдіру жөніндегі пилоттық жобаны іске асыру қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 16.08.2022 № 831 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2025 жылғы 31 желтоқсанға дейін қолданылады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 27.12.2024 № 888 (31.12.2024 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Қаржы министрі
Е. Жамаубаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сауда және интеграция
министрлігі
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары – Қаржы
министрінің
2022 жылғы 13 сәуірдегі
№ 405 бұйрығына қосымша
Электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесі негізінде Қазақстан Республикасының аумағында қадағаланатын әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларын, тас көмірді және астықты әкімшілендіруді жетілдіру жөніндегі пилоттық жобаны іске асыру қағидалары

Сноска. Заголовок - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 16.08.2022 № 831 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила реализации пилотного проекта по совершенствованию администрирования прослеживаемых на территории Республики Казахстан социально значимых продовольственных товаров, каменного угля и зерна на основании информационной системы электронных счетов-фактур (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 1-1 статьи 68 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок и сроки реализации пилотного проекта по совершенствованию администрирования прослеживаемых на территории Республики Казахстан социально значимых продовольственных товаров, каменного угля и зерна (далее – товары) на основании информационной системы электронных счетов-фактур.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 16.08.2022 № 831 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В рамках настоящих Правил используются следующие понятия:
1) социально значимые продовольственные товары – продовольственные товары, за счет которых удовлетворяются физиологические потребности человека, перечень которых утвержден приказом Заместителя Премьер-Министра – Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 11 мая 2023 года № 166-НҚ "Об утверждении Перечня социально значимых продовольственных товаров" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32474);
2) недропользователь – физическое лицо, состоящее на регистрационном учете в качестве индивидуального предпринимателя, и юридическое лицо, обладающее правом проведения операций по недропользованию каменным углем;
3) импортер – физическое лицо, состоящее на регистрационном учете в качестве индивидуального предпринимателя, и юридическое лицо, которое занимается ввозом товаров на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов Евразийского экономического союза (далее – ЕАЭС) и с территории государств, не являющихся членами ЕАЭС;
4) органы государственных доходов – государственный орган, в пределах своей компетенции осуществляющий обеспечение поступлений налогов и платежей в бюджет, таможенное регулирование в Республике Казахстан, полномочия по предупреждению, выявлению, пресечению и раскрытию административных правонарушений, отнесенных законодательством Республики Казахстан к ведению этого органа, а также выполняющий иные полномочия, предусмотренные законодательством Республики Казахстан;

Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 16.08.2022 № 831 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесі негізінде Қазақстан Республикасының аумағында қадағаланатын әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларын, тас көмірді және астықты әкімшілендіруді жетілдіру жөніндегі пилоттық жобаны іске асыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 68-бабының 1-1-тармағына сәйкес әзірленді және электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесі негізінде Қазақстан Республикасының аумағында қадағаланатын әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларын, тас көмірді және астықты (бұдан әрі – тауарлар) әкімшілендіруді жетілдіру жөніндегі пилоттық жобаны іске асыру тәртібі мен мерзімдерін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 16.08.2022 № 831 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидалар шеңберінде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарлары – олардың есебінен адамның физиологиялық қажеттіліктері қанағаттандырылатын азық-түлік тауарларының тізбесі, "Әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларының тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Сауда және интеграция министрінің 2023 жылғы 11 мамырдағы № 166-НҚ бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32474 болып тіркелген);
2) жер қойнауын пайдаланушы - тас көмірмен жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізуге құқығы бар заңды тұлға және дара кәсіпкер ретінде тіркеу есебінде тұрған жеке тұлға;
3) импорттаушы – Еуразиялық экономикалық одаққа (бұдан әрі – ЕАЭО) мүше мемлекеттердің аумағынан және ЕАЭО мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына тауарларды әкелумен айналысатын заңды тұлға, дара кәсіпкер ретінде тіркеу есебінде тұрған жеке тұлға;
4) мемлекеттік кірістер органдары – өз құзыреті шегінде бюджетке салықтар мен төлемдердің түсуін қамтамасыз етуді, Қазақстан Республикасында кедендік реттеуді, Қазақстан Республикасының заңнамасымен осы органның қарауына жатқызылған әкімшілік құқық бұзушылықтардың алдын алу, анықтау, жолын кесу және ашу жөніндегі өкілеттерді жүзеге асыратын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де өкілеттерді орындайтын мемлекеттік орган;

5) производитель – производитель социально значимых продовольственных товаров на территории Республики Казахстан;
6) поставщик – физическое лицо, состоящее на регистрационном учете в качестве индивидуального предпринимателя, и юридическое лицо (за исключением государственных учреждений, если иное не установлено законами Республики Казахстан), которое поставляет товары;
7) извещение – извещение о нарушениях, выявленных по результатам камерального контроля;
8) уведомление – уведомление об устранении нарушений, выявленных органами государственных доходов по результатам камерального контроля;
9) информационная система электронных счетов-фактур (далее – ИС ЭСФ) – информационная система уполномоченного органа, посредством которой осуществляются прием, обработка, регистрация, передача и хранение счетов-фактур, выписанных в электронной форме;
10) электронный счет-фактура (далее – ЭСФ) – документ, выписанный посредством ИС ЭСФ и соответствующий требованиям норм налогового законодательства Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными приказами Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 16.08.2022 № 831 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 15.12.2023 № 1294 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Участники пилотного проекта
3. Участниками пилотного проекта являются:
1) производители, импортеры, недропользователи, поставщики;
2) органы государственных доходов.
Глава 3. Права и обязанности
4. Производители, импортеры, недропользователи, поставщики вправе самостоятельно устранять причины и условия, способствующие совершению нарушений налогового законодательства Республики Казахстан, путем выписки или отзыва основного, исправленного или дополнительного ЭСФ.
5. Производители, импортеры, недропользователи, поставщики обязаны:
1) выписывать ЭСФ в соответствии со статьей 412 Налогового кодекса и Правилами выписки счета-фактуры в электронной форме в информационной системе электронных счетов-фактур и его формы, утвержденными приказом Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 22 апреля 2019 года № 370 "Об утверждении Правил выписки счета-фактуры в электронной форме в информационной системе электронных счетов-фактур и его формы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18583), при реализации юридическим лицам и индивидуальным предпринимателям произведенных (добытых) на территории Республики Казахстан или импортированных товаров;

5) өндіруші – Қазақстан Республикасының аумағында әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларын өндіруші;
6) өнім беруші – тауарларды жеткізуші дара кәсіпкер ретінде тіркеу есебінде тұрған жеке тұлға және заңды тұлға (егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік мекемелерді қоспағанда);
7) хабарлама – камералдық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтар туралы хабарлама;
8) хабарлама – камералдық бақылау нәтижелер бойынша мемлекеттік кірістер органдары анықталған бұзушылықтарды жою туралы хабарлама;
9) электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – ЭШФ АЖ) – электрондық нысанда жазылған шот-фактураларды қабылдау, өңдеу, тіркеу, беру және сақтау жүзеге асырылатын уәкілетті органның ақпараттық жүйесі;
10) электрондық шот-фактура (бұдан әрі – ЭШФ) – ЭШФ АЖ арқылы жазып берілген және Қазақстан Республикасының салық заңнамасы нормаларының талаптарына сәйкес келетін құжат.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 16.08.2022 № 831 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 15.12.2023 № 1294 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
2-тарау. Пилоттық жобаға қатысушылар
3. Пилоттық жобаның қатысушылары:
1) өндірушілер, импорттаушылар, жер қойнауын пайдаланушылар, жеткізушілер;
2) мемлекеттік кірістер органдары болып табылады.
3-тарау. Құқықтары мен міндеттері
4. Өндірушілер, импорттаушылар, жер қойнауын пайдаланушылар, өнім берушілер негізгі, түзетілген немесе қосымша ЭШФ жазып беру немесе қайтарып алу жолымен Қазақстан Республикасының салық заңнамасын бұзушылық жасауға ықпал ететін себептер мен жағдайларды өздігінен жоюға құқылы.
5. Өндірушілер, импорттаушылар, жер қойнауын пайдаланушылар, жеткізушілер міндетті:
1) Салық кодексінің 412-бабына және "Электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесі негізінде Қазақстан Республикасының аумағында қадағаланатын әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларын және (немесе) тас көмірді әкімшілендіруді жетілдіру жөніндегі пилоттық жобаны іске асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2019 жылғы 22 сәуірдегі № 370 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18583 болып тіркелген) бекітілген Электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесінде электрондық нысандағы шот-фактураларды жазып беру қағидалары және оның нысандарына сәйкес заңды тұлғалар мен дара кәсіпкерлер Қазақстан Республикасының аумағында шығарылған (өндірілген) немесе импортталған тауарларды өткізу кезінде ЗШФ жазып беруге;

2) предоставлять чек контрольно-кассовой машины при осуществлении денежных расчетов за реализацию товаров в соответствии с подпунктом 2) пункта 5 статьи 166 Налогового кодекса, за исключением случаев, предусмотренных подпунктами 5) и 9) пункта 2 статьи 166 Налогового кодекса.
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 16.08.2022 № 831 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Органы государственных доходов проводят камеральный контроль в пределах срока исковой давности, установленного статьей 48 Налогового кодекса.
7. Органы государственных доходов обязаны предоставлять налогоплательщикам разъяснения по применению ЭСФ и выдаче чека контрольно-кассовой машины.
Глава 4. Порядок исполнения уведомления об устранении нарушений, выявленных по результатам камерального контроля
8. Уведомления, направленные в рамках настоящих Правил, подлежат исполнению в течение 30 (тридцати) рабочих дней со дня, следующего за днем вручения уведомления производителю, импортеру, недропользователю, поставщику.
9. Камеральный контроль и исполнение уведомления, осуществляются в порядке, определенном главой 10 Налогового кодекса.
Глава 5. Порядок реализации пилотного проекта
10. Органы государственных доходов в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня обнаружения расхождений при выписке ЭСФ производителем, импортером, недропользователем, поставщиком направляют:
1) уведомление в адрес производителя, импортера, недропользователя, поставщика с указанием выписанных ЭСФ (при их наличии), при этом дата выписки таких ЭСФ не может быть раньше даты ввода в действие настоящих Правил;
2) извещение в веб-приложение "Кабинет налогоплательщика" производителя, импортера, недропользователя, поставщика.
11. Органы государственных доходов на постоянной основе проводят мониторинг исполнения направленных уведомлений.

2) Салық кодексінің 166-бабы 2-тармағының 5) және 9) тармақшаларында көзделген жағдайларды қоспағанда, Салық кодексінің 166-бабы 5-тармағының 2) тармақшасына сәйкес тауарларды өткізгені үшін ақшалай есеп айырысуды жүзеге асыру кезінде бақылау-касса машинасының чегін беруге міндетті.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 16.08.2022 № 831 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Мемлекеттік кірістер органдары салық кодексінің 48-бабында белгіленген талап қоюдың ескіру мерзімі шегінде камералдық бақылауды жүргізеді.
7. Мемлекеттік кірістер органдары салық төлеушілерге ЭШФ қолдану және бақылау-касса машиналарының чегін жазып беру бойынша түсіндірмелер беруге міндетті.
4-тарау. Камералдық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы хабарламаны орындау тәртібі
8. Осы Қағидалардың шеңберінде жіберілген хабарламалар, хабарлама өндірушіге, импорттаушыға, жер қойнауын пайдаланушыға, өнім берушіге тапсырылған күннен кейінгі күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күні ішінде орындалуға жатады.
9. Камералдық бақылау және хабарламаны орындау Салық кодексінің 10-тарауында айқындалған тәртіппен жүзеге асырылады.
5-тарау. Пилоттық жобаны іске асыру тәртібі
10. Мемлекеттік кірістер органдары ЭШФ жазып берген кезде алшақтықтар анықталған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде өндірушіге, импорттаушыға, жер қойнауын пайдаланушыға, өнім берушіге:
1) жазып берілген ЭШФ (олар болған жағдайда) көрсете отырып, өндірушінің, импорттаушының, жер қойнауын пайдаланушының, өнім берушінің мекенжайына хабарлама жолдайды, бұл ретте мұндай ЭШФ жазып берілген күн осы Қағидалар енгізілген күннен ерте болмауы тиіс;
2) өндіруші, импорттаушы, жер қойнауын пайдаланушының, өнім берушінің "Салық төлеушілердің кабинеті" web-қосымшасына хабарлама жолдайды.
11. Мемлекеттік кірістер органдары тұрақты негізде жолданған хабарламалардың орындалуына мониторинг жүргізеді.