Об утверждении Правил определения экономического эффекта от бюджетных субсидий
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 1 марта 2022 года № 62. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 марта 2022 года № 26988. Утратил силу приказом и.о. Министра культуры и информации Республики Казахстан от 18 августа 2025 года № 391-НҚ.
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра культуры и информации РК от 18.08.2025 № 391-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 1-1) пункта 6 статьи 67 Бюджетного кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила определения экономического эффекта от бюджетных субсидий.
2. Департаменту экономики и финансов Министерства культуры и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет–ресурсе Министерства культуры и спорта Республики Казахстан;
3) в течение двух рабочих дней после исполнения мероприятий, предусмотренных настоящим приказом, представление в Департамент юридической службы Министерства культуры и спорта Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и спорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр культуры и спорта
Республики Казахстан
Д. Абаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министр культуры и спорта
Республики Казахстан
от 1 марта 2022 года № 62
Правила определения экономического эффекта от бюджетных субсидий
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила определения экономического эффекта от бюджетных субсидий (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1-1) пункта 6 статьи 67 Бюджетного кодекса Республики Казахстан и определяют порядок определения экономического эффекта от бюджетных субсидий в отношении государственных театров, концертных организаций, музеев и музеев-заповедников (далее – организаций культуры).
Глава 2. Порядок определения экономического эффекта от бюджетных субсидий
2. Условием определения экономического эффекта от бюджетных субсидий является сумма платы за обеспечение общедоступности организаций культуры.

Бюджеттік субсидиялардың экономикалық әсерін айқындау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2022 жылғы 1 наурыздағы № 62 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 2 наурызда № 26988 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің м.а. 2025 жылғы 18 тамыздағы № 391-НҚ бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Мәдениет және ақпарат министрінің м.а. 18.08.2025 № 391-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 67-бабының 6-тармағы 1-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Бюджеттік субсидиялардың экономикалық әсерін айқындау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Экономика және қаржы департаменті заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық қолданысқа енгізілгеннен кейін оны Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықта көзделген іс-шаралар орындалғаннан кейін екі жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрі
Д. Абаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрі
2022 жылғы 1 наурыздағы
№ 62 бұйрығымен
бекітілген
Бюджеттік субсидиялардың экономикалық әсерін айқындау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Бюджеттік субсидиялардың экономикалық әсерін айқындау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 67-бабы 6-тармағының 1-1) тармақшасына сәйкес әзірленді және мемлекеттік театрларға, концерттік ұйымдарға, музейлер мен музей-қорықтарға (бұдан әрі – мәдениет ұйымдары) қатысты бюджеттік субсидиялардың экономикалық әсерін айқындау тәртібін айқындайды.
2-тарау. Бюджеттік субсидиялардың экономикалық әсерін айқындау тәртібі
2. Бюджеттік субсидиялардың экономикалық әсерін айқындаудың шарты мәдениет ұйымдарының жалпыға бірдей қол жетімділігін қамтамасыз ету үшін төлемақының сомасы болып табылады.

3. Расчет экономического эффекта от бюджетных субсидий осуществляется по следующей формуле:
Э ∆ = Р – С, где:
Э ∆ – экономический эффект;
Р – расходы по деятельности;
С – бюджетные субсидий.
4. Сумма расходов по деятельности определяется путем свода совокупности произведенных расходов организаций культуры.
5. Сумма бюджетных субсидий определяется путем формирования бюджетной заявки на соответствующий период (календарный год) в процентном соотношении.
6. Экономический эффект от бюджетных субсидий является положительным в случае если сумма платы за обеспечение общедоступности организаций культуры превышают их плановые расходы.
7. Экономический эффект от бюджетных субсидий является отрицательным в случае, если сумма платы за обеспечение общедоступности организаций культуры ниже их плановых расходов.
8. Экономический эффект от бюджетных субсидий формируется в виде налогов из фонда оплаты труда работников организаций культуры.

3. Бюджеттік субсидиялардың экономикалық әсерін есептеу мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
Э ∆ = Р – С, онда:
Э ∆ – экономикалық әсер;
Р – қызмет бойынша шығыстар;
С – бюджеттік субсидиялар.
4. Қызмет бойынша шығыстар сомасы мәдениет ұйымдарымен жүргізілген шығыстарының жиынтығын жинақтау жолымен айқындалады.
5. Бюджеттік субсидиялар сомасы пайыздық арақатынаста, тиісті кезеңге (күнтізбелік жылға) бюджеттік өтінімді қалыптастыру жолымен айқындалады.
6. Егер мәдениет ұйымдарына жалпыға бірдей қолжетімділікті қамтамасыз ету үшін төлемақы сомасы олардың жоспарлы шығыстарынан асып түскен жағдайда, бюджеттік субсидиялардың экономикалық әсері оң болып табылады.
7. Егер мәдениет ұйымдарына жалпыға бірдей қолжетімділікті қамтамасыз ету үшін төлемақы сомасы олардың жоспарлы шығыстарынан төмен болған жағдайда, бюджеттік субсидиялардың экономикалық әсері теріс болып табылады.
8. Бюджеттік субсидиялардың экономикалық әсері мәдениет ұйымдарының қызметкерлеріне еңбекақы төлеу қорынан салық түрінде қалыптастырылады.