О внесении изменений и дополнений в некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан по вопросам сбора административных данных и представления отчетности
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 января 2022 года № 2. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 января 2022 года № 26679.
Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Перечень некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения по вопросам сбора административных данных и представления отчетности, согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Департаменту статистики финансового рынка (Буранбаева А.М.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом (Касенов А.С.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Баймагамбетова А.М.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Национального Банка
Республики Казахстан
Е. Досаев
"СОГЛАСОВАНО"
Агентство Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
"СОГЛАСОВАНО"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
Приложение
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 24 января 2022 года № 2
Перечень некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения по вопросам сбора административных данных и представления отчетности
1. Утратил силу постановлением Правления Национального Банка РК от 02.12.2025 № 88 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 ноября 2019 года № 229 "Об утверждении Правил о минимальных резервных требованиях" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19679) следующие изменения:
в Правилах о минимальных резервных требованиях, утвержденных указанным постановлением:
пункт 10 изложить в следующей редакции:

Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларына әкімшілік деректер жинау және есептілік ұсыну мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2022 жылғы 24 қаңтардағы № 2 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 28 қаңтарда № 26679 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының әкімшілік деректер жинау және есептілік ұсыну мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір қаулыларының тізбесі бекітілсін.
2. Қаржы нарығының статистикасы департаменті (А.М. Боранбаева) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен (А.С. Қасенов) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары А.М. Баймағамбетовке жүктелсін.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің Төрағасы
Е. Досаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығын реттеу
және дамыту агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау
және реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросы
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2022 жылғы 24 қаңтардағы
№ 2 Қаулыға
қосымша
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының әкімшілік деректер жинау және есептілік ұсыну мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір қаулыларының тізбесі
1. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 02.12.2025 № 88 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. "Ең төмен резервтік талаптар туралы қағидаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 29 қарашадағы № 229 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19679 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Ең төмен резервтік талаптар туралы қағидаларда:
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"10. Минимальные резервные требования рассчитываются на основе следующих ежедневных отчетов, представляемых в Национальный Банк Республики Казахстан:
отчет об остатках на балансовых и внебалансовых счетах согласно приложению 2 к постановлению Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 апреля 2020 года № 54 "Об утверждении перечня, форм, сроков и Правил представления отчетности банками второго уровня", зарегистрированному в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20474;
отчет об остатках на балансовых и внебалансовых счетах согласно приложению 2 к постановлению Правления Национального Банка Республики Казахстан от 2 марта 2021 года № 22 "Об утверждении перечня, форм, сроков представления отчетности филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан и Правил ее представления", зарегистрированному в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22323.";
пункты 15 и 16 изложить в следующей редакции:
"15. Статус выполнения минимальных резервных требований формируется в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан" после представления банком отчета, указанного в пункте 10 Правил, за последний рабочий день периода формирования.
16. Национальный Банк Республики Казахстан осуществляет контроль за выполнением минимальных резервных требований посредством формирования информации о выполнении минимальных резервных требований по форме согласно приложению 4 к Правилам на седьмой рабочий день, следующий за последним днем периода формирования, на основании данных, представленных банком посредством информационной системы "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".";
пункт 17 исключить;
приложение 4 изложить в редакции согласно приложению 4 к Перечню.
3. Утратил силу постановлением Правления Национального Банка РК от 02.12.2025 № 88 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
по вопросам сбора
административных данных
и представления отчетности
Сноска. Приложение 1 утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 02.12.2025 № 88 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 2
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения и
дополнения по вопросам сбора
административных данных и
представления отчетности
Сноска. Приложение 2 утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 02.12.2025 № 88 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 3
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения по вопросам сбора
административных данных
и представления отчетности
Сноска. Приложение 2 утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 02.12.2025 № 88 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 4
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения по вопросам сбора
административных данных
и представления отчетности
Приложение 4
к Правилам о минимальных
резервных требованиях
Информация о выполнении минимальных резервных требований
БИН ______________________________________
Наименование банка _________________________
Таблица 1. Ежедневные данные для формирования информации о выполнении минимальных резервных требований
Период определения минимальных резервных требований: с ______ по _______
Период формирования резервных активов: с ______ по _______
Период определения минимальных резервных требований
Обязательства банка в национальной валюте, тысячах тенге
Обязательства банка в иностранной валюте, тысячах тенге
День
Дата
Краткосрочные
Долгосрочные
Краткосрочные
Долгосрочные
1
2
3
4
5
6
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
Усредненное значение
продолжение таблицы:
Период формирования резервных активов
Остатки денег на корреспондентских счетах в Национальном Банке Республики Казахстан в национальной валюте, тысячах тенге
Наличные деньги в национальной валюте в кассе банка, тысячах тенге
День
Дата
7
8
9
10
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
Усредненное значение
Примечание: для выходного или праздничного дня заполняются значения предыдущего рабочего дня.
Таблица 2. Выполнение минимальных резервных требований
Показатель
Сумма, в тысячах тенге
1
2
3
1
Минимальные резервные требования
1.1
по краткосрочным обязательствам банка в национальной валюте
1.2
по долгосрочным обязательствам банка в национальной валюте
1.3
по краткосрочным обязательствам банка в иностранной валюте
1.4
по долгосрочным обязательствам банка в иностранной валюте
2
Резервные активы
2.1
усредненный остаток на корреспондентском счете банка в Национальном Банке Республики Казахстан в национальной валюте
2.2
усредненное значение наличных денег в национальной валюте в кассе банка в объеме, не превышающем 50 (пятьдесят) процентов от минимальных резервных требований за период определения
3
Выполнение минимальных резервных требований
( ) Да
( ) Нет
Приложение 5
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения по вопросам сбора
административных данных
и представления отчетности

"10. Ең төмен резервтік талаптар Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкіне ұсынылатын мынадай күн сайынғы есептер негізінде есептеледі:
Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20474 болып тіркелген "Екінші деңгейдегі банктер есептілігінің тізбесін, нысандарын, мерзімдерін және ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2020 жылғы 21 сәуірдегі № 54 қаулысына 2-қосымшаға сәйкес баланстық және баланстан тыс шоттардағы қалдықтар туралы есеп;
Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22323 болып тіркелген "Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары есептілігінің тізбесін, нысандарын, мерзімдерін және оны ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2021 жылғы 2 наурыздағы № 22 қаулысына 2-қосымшаға сәйкес баланстық және баланстан тыс шоттардағы қалдықтар туралы есеп.";
15 және 16-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Ең төменгі резервтік талаптарды орындау мәртебесі банк Қағидалардың 10-тармағында көрсетілген қалыптастыру кезеңінің соңғы жұмыс күні үшін есепті ұсынғаннан кейін "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесінде қалыптастырылады.
16. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесі арқылы банк ұсынған деректер негізінде қалыптастыру кезеңінің соңғы күнінен кейінгі жетінші жұмыс күні Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ең төмен резервтік талаптардың орындалуы туралы ақпаратты қалыптастыру арқылы ең төмен резервтік талаптардың орындалуын бақылайды.";
17-тармақ алып тасталсын;
4-қосымша Тізбеге 4-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
3. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 02.12.2025 № 88 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкі Басқармасының әкімшілік
деректер жинау және есептілік
ұсыну мәселелері бойынша
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
1-қосымша
Ескерту. 1-қосымшаның күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 02.12.2025 № 88 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкі Басқармасының әкімшілік
деректер жинау және есептілік
ұсыну мәселелері бойынша
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
2-қосымша
Ескерту. 2-қосымшаның күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 02.12.2025 № 88 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
әкімшілік деректер жинау және
есептілік ұсыну мәселелері
бойынша өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
3-қосымша
Ескерту. 3-қосымшаның күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 02.12.2025 № 88 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
әкімшілік деректер жинау және
есептілік ұсыну мәселелері
бойынша өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін
кейбір қаулыларының
тізбесіне 4-қосымша
Ең төмен резервтік
талаптар туралы қағидаларға
4-қосымша
Ең төмен резервтік талаптарды орындау туралы ақпарат
БСН ______________________________________
Банктің атауы ______________________________
1-кесте. Ең төмен резервтік талаптарды орындау туралы ақпаратты қалыптастыруға арналған күн сайынғы деректер
Ең төмен резервтік талаптарды айқындау кезеңі: ______ бастап _______ аралығы
Резервтік активтерді қалыптастыру кезеңі: ______ бастап _______ аралығы
Ең төмен резервтік талаптарды айқындау кезеңі
Банктің ұлттық валютадағы міндеттемелері, мың теңгемен
Банктің шетел валютасындағы міндеттемелері, мың теңгемен
Күн
Күні
Қысқа мерзімді
Ұзақ мерзімді
Қысқа мерзімді
Ұзақ мерзімді
1
2
3
4
5
6
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
Орташа алынған мәні
кестенің жалғасы:
Резервтік активтерді қалыптастыру кезеңі
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің корреспонденттік шоттарындағы ұлттық валютамен ақша қалдығы, мың теңгемен
Банк кассасындағы ұлттық валютадағы қолма-қол ақша, мың теңгемен
Күн
Күні
7
8
9
10
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
Орташа алынған мәні
Ескертпе: демалыс және мереке күндері үшін алдыңғы жұмыс күнінің мәндері толтырылады.
2-кесте. Ең төмен резервтік талаптарды орындау
Көрсеткіш
Сомасы, мың теңгемен
1
2
3
1
Ең төмен резервтік талаптар
1.1
банктің ұлттық валютадағы қысқа мерзімді міндеттемелері бойынша
1.2
банктің ұлттық валютадағы ұзақ мерзімді міндеттемелері бойынша
1.3
банктің шетел валютасындағы қысқа мерзімді міндеттемелері бойынша
1.4
банктің шетел валютасындағы ұзақ мерзімді міндеттемелері бойынша
2
Резервтік активтер
2.1
банктің Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шотындағы ұлттық валютадағы орташа алынған қалдығы
2.2
анықтау кезеңінде ең төмен резервтік талаптардан 50 (елу) пайыз аспайтын көлемдегі банк кассасындағы ұлттық валютадағы қолма-қол ақшаның орташа алынған қалдығы
3
Ең төмен резервтік талаптарды орындау
( ) Иә
( ) Жоқ
Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкі Басқармасының әкімшілік
деректер жинау және есептілік
ұсыну мәселелері бойынша
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
5-қосымша