О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 ноября 2019 года № 222 "Об утверждении перечня, форм, сроков представления отчетности организацией, осуществляющей микрофинансовую деятельность, и Правил ее представления"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 декабря 2021 года № 112. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 декабря 2021 года № 26133. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 ноября 2025 года № 80.
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 24.11.2025 № 80 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 ноября 2019 года № 222 "Об утверждении перечня, форм, сроков представления отчетности организацией, осуществляющей микрофинансовую деятельность, и Правил ее представления" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19710) следующие изменения и дополнения:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить:
1) перечень отчетности организации, осуществляющей микрофинансовую деятельность, согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
2) форму отчета о классификации активов по микрокредитам, предоставленным физическим и юридическим лицам, согласно приложению 2 к настоящему постановлению;
3) форму отчета о классификации условных обязательств по предоставленным микрокредитам согласно приложению 3 к настоящему постановлению;
4) форму отчета о результатах осуществления дополнительных видов деятельности согласно приложению 4 к настоящему постановлению;
5) форму отчета о расшифровке текущих счетов и вкладов, размещенных в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, согласно приложению 5 к настоящему постановлению;
6) форму отчета о структуре инвестиций в капитал юридических лиц согласно приложению 6 к настоящему постановлению;
7) форму отчета об основных источниках привлеченных денег согласно приложению 7 к настоящему постановлению;
8) форму отчета о микрокредитах, в том числе по которым имеется просроченная задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению, а также о размере резервов (провизий) согласно приложению 8 к настоящему постановлению;
9) форму отчета о микрокредитах, предоставленных физическим лицам под залог имущества, предназначенного для личного пользования, в том числе по которым имеется просроченная задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению, согласно приложению 9 к настоящему постановлению;

"Микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымның есептілік тiзбесiн, нысандарын, ұсыну мерзiмдерiн және оны ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 28 қарашадағы № 222 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2021 жылғы 20 желтоқсандағы № 112 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 27 желтоқсанда № 26133 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2025 жылғы 24 қарашадағы № 80 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.11.2025 № 80 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымның есептілік тiзбесiн, нысандарын, ұсыну мерзiмдерiн және оны ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 28 қарашадағы № 222 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19710 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мыналар:
1) осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымның есептілік тізбесі;
2) осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес жеке және заңды тұлғаларға берілген микрокредиттер бойынша активтерді сыныптау туралы есептің нысаны;
3) осы қаулыға 3-қосымшаға сәйкес берілген микрокредиттер бойынша шартты міндеттемелерді сыныптау туралы есептің нысаны;
4) осы қаулыға 4-қосымшаға сәйкес қызметтің қосымша түрлерін жүзеге асыру нәтижелері туралы есептің нысаны;
5) осы қаулыға 5-қосымшаға сәйкес банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған ағымдағы шоттар мен салымдардың талдамасы туралы есептің нысаны;
6) осы қаулыға 6-қосымшаға сәйкес заңды тұлғалардың капиталына инвестициялардың құрылымы туралы есептің нысаны;
7) осы қаулыға 7-қосымшаға сәйкес тартылған ақшаның негізгі көздері туралы есептің нысаны;
8) осы қаулыға 8-қосымшаға сәйкес микрокредиттер, оның ішінде негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешегі бар микрокредиттер туралы, сондай-ақ резервтердің (провизиялардың) мөлшері туралы есептің нысаны;
9) осы қаулыға 9-қосымшаға сәйкес жеке тұлғаларға жеке пайдалануға арналған мүлікті кепілге қоя отырып берілген, оның ішінде негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешегі бар микрокредиттер туралы есептің нысаны;

10) форму отчета об изменениях по представленным займам за отчетный период, согласно приложению 10 к настоящему постановлению;
11) форму отчета о микрокредитах по направлениям использования, согласно приложению 11 к настоящему постановлению;
12) Правила представления отчетности организацией, осуществляющей микрофинансовую деятельность, согласно приложению 12 к настоящему постановлению.";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Микрофинансовые организации представляют в территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан (по месту нахождения микрофинансовой организации) ежеквартально, до двадцатого числа (включительно) месяца, следующего за отчетным кварталом, отчетность, предусмотренную подпунктами 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8), 10) и 11) пункта 1 настоящего постановления.
Кредитные товарищества представляют в территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан (по месту нахождения кредитного товарищества) ежеквартально, до двадцать пятого числа (включительно) месяца, следующего за отчетным кварталом, отчетность, предусмотренную подпунктами 5), 6), 7), 8), 10) и 11) пункта 1 настоящего постановления.
Ломбарды представляют в территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан (по месту нахождения ломбарда) ежеквартально, до двадцать пятого числа (включительно) месяца, следующего за отчетным кварталом, отчетность, предусмотренную подпунктами 5), 6), 7), 9), 10) и 11) пункта 1 настоящего постановления.";
приложение 1 изложить в редакции согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
приложение 8 изложить в редакции согласно приложению 2 к настоящему постановлению;
приложение 9 изложить в редакции согласно приложению 3 к настоящему постановлению;
приложение 10 изложить в редакции согласно приложению 4 к настоящему постановлению;
дополнить приложением 11 согласно приложению 5 к настоящему постановлению;
дополнить приложением 12 согласно приложению 6 к настоящему постановлению.
2. Департаменту статистики финансового рынка (Буранбаева А.М.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом (Касенов А.С.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктом 2) настоящего пункта.

10) осы қаулыға 10-қосымшаға сәйкес есепті кезеңде берілген қарыздар бойынша өзгерістер туралы есептің нысаны;
11) осы қаулыға 11-қосымшаға сәйкес пайдалану бағыттары бойынша микрокредиттер туралы есептің нысаны;
12) осы қаулыға 12-қосымшаға сәйкес Микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымның есептілікті табыс ету қағидалары бекітілсін.";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Микроқаржы ұйымдары Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалына (микроқаржы ұйымының орналасқан жері бойынша) осы қаулының 1-тармағының 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8), 10) және 11) тармақшаларында көзделген есептілікті тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың жиырманшы күніне дейін (қоса алғанда) ұсынады.
Кредиттік серіктестіктер Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалына (кредиттік серіктестіктің орналасқан жері бойынша) осы қаулының 1-тармағының 5), 6), 7), 8), 10) және 11) тармақшаларында көзделген есептілікті тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың жиырма бесінші күніне дейін (қоса алғанда) ұсынады.
Ломбардтар Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалына (ломбардтың орналасқан жері бойынша) осы қаулының 1-тармағының 5), 6), 7), 9), 10) және 11) тармақшаларында көзделген есептілікті тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың жиырма бесінші күніне дейін (қоса алғанда) ұсынады."
1-қосымша осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
8-қосымша осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
9-қосымша осы қаулыға 3-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
10-қосымша осы қаулыға 4-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
осы қаулыға 5-қосымшаға сәйкес 11-қосымшамен толықтырылсын;
осы қаулыға 6-қосымшаға сәйкес 12-қосымшамен толықтырылсын.
2. Қаржы нарығының статистикасы департаменті (А.М. Боранбаева) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен бірлесіп (А.С. Касенов) осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулы ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.

4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Баймагамбетова А.М.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Национального Банка
Республики Казахстан
Е. Досаев
"СОГЛАСОВАНО"
Агентство Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
"СОГЛАСОВАНО"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
Приложение 1
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 20 декабря 2021 года № 112
Приложение 1
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 28 ноября 2019 года № 222
Перечень отчетности организации, осуществляющей микрофинансовую деятельность
Отчетность организации, осуществляющей микрофинансовую деятельность, включает в себя:
1) отчет о классификации активов по микрокредитам, предоставленным физическим и юридическим лицам (представляется микрофинансовой организацией);
2) отчет о классификации условных обязательств по предоставленным микрокредитам (представляется микрофинансовой организацией);
3) отчет о результатах осуществления дополнительных видов деятельности (представляется микрофинансовой организацией);
4) отчет о расшифровке текущих счетов и вкладов, размещенных в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций (представляется микрофинансовой организацией, кредитным товариществом, ломбардом);
5) отчет о структуре инвестиций в капитал юридических лиц (представляется микрофинансовой организацией, кредитным товариществом, ломбардом);
6) отчет об основных источниках привлеченных денег (представляется микрофинансовой организацией, кредитным товариществом, ломбардом);
7) отчет о микрокредитах, в том числе по которым имеется просроченная задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению, а также о размере резервов (провизий) (представляется микрофинансовой организацией, кредитным товариществом);
8) отчет о микрокредитах, предоставленных физическим лицам, под залог имущества, предназначенного для личного пользования, в том числе по которым имеется просроченная задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению (представляется ломбардом);
9) отчет об изменениях по представленным займам за отчетный период;
10) отчет о микрокредитах по направлениям использования.
Приложение 2
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 20 декабря 2021 года № 112
Приложение 8
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 28 ноября 2019 года № 222
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о микрокредитах, в том числе по которым имеется просроченная задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению, а также о размере резервов (провизий)
Индекс формы административных данных: MP_MFO_KT
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на __________ 20__года
Круг лиц, представляющих отчет: микрофинансовая организация, кредитное товарищество.
Срок представления:
ежеквартально, не позднее 20 (двадцатого) числа месяца, следующего за отчетным кварталом, – микрофинансовая организация;
ежеквартально, не позднее 25 (двадцать пятого) числа месяца, следующего за отчетным кварталом, – кредитное товарищество.
Форма
(в тысячах тенге)
№ п/п
Наименование
Балансовая стоимость, всего
в том числе
Основной долг
Дисконт, премия
Начисленное вознаграждение
1
2
3
4
5
6
1
Микрокредиты юридических лиц
1.1
Микрокредиты, выданные юридическим лицам, по которым отсутствует просроченная задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению:

4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары А.М. Баймағамбетовке жүктелсін.
5. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің Төрағасы
Е. Досаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығын реттеу
және дамыту агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау
және реформалар агенттігі
Ұлттық статистика бюросы
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2021 жылғы 20 желтоқсандағы
№ 112
Қаулыға 1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 28 қарашадағы
№ 222 қаулысына
1-қосымша
Микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымның есептілік тізбесі
Микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымның есептілігінде мыналар:
1) жеке және заңды тұлғаларға берілген микрокредиттер бойынша активтерді сыныптау туралы есеп (микроқаржы ұйымы ұсынады);
2) берілген микрокредиттер бойынша шартты міндеттемелерді сыныптау туралы есеп (микроқаржы ұйымы ұсынады);
3) қызметтің қосымша түрлерін жүзеге асыру нәтижелері туралы есеп (микроқаржы ұйымы ұсынады);
4) банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған ағымдағы шоттар мен салымдардың талдамасы туралы есеп (микроқаржы ұйымы, кредиттік серіктестік, ломбард ұсынады);
5) заңды тұлғалардың капиталына инвестициялардың құрылымы туралы есеп (микроқаржы ұйымы, кредиттік серіктестік, ломбард ұсынады);
6) тартылған ақшаның негізгі көздері туралы есеп (микроқаржы ұйымы, кредиттік серіктестік, ломбард ұсынады);
7) микрокредиттер, оның ішінде негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешегі бар микрокредиттер туралы, сондай-ақ резервтердің (провизиялардың) мөлшері туралы есеп (микроқаржы ұйымы, кредиттік серіктестік ұсынады);
8) жеке тұлғаларға жеке пайдалануға арналған мүлікті кепілге қоя отырып берілген, оның ішінде негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешегі бар микрокредиттер туралы есеп (ломбард ұсынады);
9) есепті кезеңде берілген қарыздар бойынша өзгерістер туралы есеп;
10) пайдалану бағыттары бойынша микрокредиттер туралы есеп қамтылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2021 жылғы 20 желтоқсандағы
№ 112
Қаулыға 2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 28 қарашадағы
№ 222 қаулысына
8-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалына
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
Микрокредиттер, оның ішінде негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешегі бар микрокредиттер туралы, сондай-ақ резервтердің (провизиялардың) мөлшері туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: MP_MFO_KT
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезең: 20__ жылғы __________ жағдай бойынша
Есепті ұсынатын тұлғалар тобы: микроқаржы ұйымы, кредиттік серіктестік
Ұсыну мерзімі:
микроқаржы ұйымы – тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 20 (жиырмасыншы) күнінен кешіктірмей;
кредиттік серіктестік – тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 25 (жиырма бесінші) күнінен кешіктірмей.
Нысан
(мың теңгемен)
р/с
Атауы
Баланстық құны, барлығы
оның ішінде
Негізгі борыш
Дисконт, сыйлықақы
Есептелген сыйақы
1
2
3
4
5
6
1
Заңды тұлғалардың микрокредиттері
1.1
Заңды тұлғаларға берілген, негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешегі жоқ микрокредиттер:

Сумма займов, по которым просроченная задолженность составляет от 1 до 30 дней
9
Сумма займов, по которым просроченная задолженность составляет от 31 до 60 дней
10
Сумма займов, по которым просроченная задолженность составляет от 61 до 90 дней
11
более 90 дней
продолжение таблицы:
в том числе
Стоимость обеспечения
Положительная или отрицательная корректировка
Резервы (провизии)
Всего
из них стоимость обеспечения, включаемая при расчете резервов (провизий)
7
8
9
10
Наименование____________________ Адрес_______________________
Телефон ______________________________________________________
Адрес электронной почты _______________________________________
Исполнитель_______________________________________ ___________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) телефон
Главный бухгалтер __________________________________ ___________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
__________________________________________________ ___________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета о
микрокредитах, в том числе по
которым имеется просроченная
задолженность по основному
долгу и (или) начисленному
вознаграждению, а также о
размере резервов (провизий)
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет о микрокредитах, в том числе по которым имеется просроченная задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению, а также о размере резервов (провизий) (индекс - MP_MFO_KT, периодичность - ежеквартальная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее – Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о микрокредитах, в том числе по которым имеется просроченная задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению, а также о размере резервов (провизий)" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" и подпунктом 2) части второй статьи 27 Закона Республики Казахстан "О микрофинансовой деятельности".
3. Форма заполняется ежеквартально микрофинансовой организацией, кредитным товариществом. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
4. Форму подписывает руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и главный бухгалтер.

Мерзімі өткен берешегі 1 - 30 күнге дейін қарыздар сомасы
9
Мерзімі өткен берешегі 31 - 60 күнге дейін қарыздар сомасы
10
Мерзімі өткен берешегі 61 - 90 күнге дейін қарыздар сомасы
11
90 күннен астам
кестенің жалғасы:
оның ішінде
Қамтамасыз ету құны
Оң немесе теріс түзету
Резервтер (провизиялар)
Барлығы
оның ішінде резервтерді (провизияларды) есептеу кезінде қосылатын қамтамасыз ету құны
7
8
9
10
Атауы________________
Мекенжайы_______________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы_______________________________________ ____________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) телефоны
Бас бухгалтер ______________________________________ ___________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
__________________________________________________ __________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Микрокредиттер, оның ішінде
негізгі
борыш және (немесе) есептелген
сыйақы бойынша мерзімі өткен
берешегі бар микрокредиттер
туралы,
сондай-ақ резервтердің
(провизиялардың) мөлшері
туралы
есептің нысанына қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Микрокредиттер, оның ішінде негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешегі бар микрокредиттер туралы, сондай-ақ резервтердің (провизиялардың) мөлшері туралы есеп (индекс - MP_MFO_KT, кезеңділігі – тоқсан сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі – Түсіндірме) "Микрокредиттер, оның ішінде негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешегі бар микрокредиттер туралы, сондай-ақ резервтердің (провизиялардың) мөлшері туралы есеп" әкімшілік деректер жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына және "Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабы екінші бөлігінің 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды микроқаржы ұйымы, кредиттік серіктестік тоқсан сайын толтырады. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға бірінші басшы, немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және бас бухгалтер қол қояды.

Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В Форме указываются сведения о микрокредитах, по которым имеется просроченная задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению, а также микрокредиты, по которым отсутствует просроченная задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению, по целям кредитования.
6. Данные по микрокредитам приводятся в Форме в зависимости от количества дней просроченной задолженности по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению по состоянию на отчетную дату. В Форме отражается весь остаток основного долга и начисленного вознаграждения по выданным микрокредитам до отчетной даты, в том числе с учетом просроченной задолженности.
7. В строке 2 указываются микрокредиты, выданные юридическим лицам – субъектам малого и среднего предпринимательства.
8. В строках 1, 2, 3 и 4 микрокредиты учитываются без учета операции обратное репо, сумма операций обратное репо указывается в строке 5.
9. В графе 8 сумма резервов (провизий) указывается в абсолютном значении и со знаком плюс.
10. В случае отсутствия сведений Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 3
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 20 декабря 2021 года № 112
Приложение 9
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 28 ноября 2019 года № 222
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о микрокредитах, предоставленных физическим лицам, под залог имущества, предназначенного для личного пользования, в том числе по которым имеется просроченная задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению
Индекс формы административных данных: PM_L
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на __________ 20__года
Круг лиц, представляющих отчет: ломбард
Срок представления: ежеквартально, не позднее 25 (двадцать пятого) числа месяца, следующего за отчетным кварталом.
Форма
(в тысячах тенге)
№ п/п
Наименование
Балансовая стоимость, всего
в том числе
Основной долг
Дисконт, премия
Начисленное вознаграждение
1
2
3
4
5
6
1.
Микрокредиты, по которым просроченная задолженность отсутствует, в том числе под залог:
1.1
транспортных средств
1.2
ювелирных изделий
1.3
аудио, видео и бытовой техники
1.4
иное
2.
Микрокредиты, по которым имеется просроченная задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению, в том числе по залог:
2.1
транспортных средств

2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанда негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешегі бар микрокредиттер туралы мәліметтер, сондай-ақ кредиттеу мақсаты бойынша, негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешегі жоқ микрокредиттер көрсетіледі.
6. Нысанда микрокредиттер жөніндегі деректер есепті күнгі жағдай бойынша негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешек күндерінің санына байланысты келтіріледі. Нысанда есепті күнге дейін берілген микрокредиттер бойынша негізгі борыштың және есептелген сыйақының барлық қалдығы, оның ішінде мерзімі өткен берешегін ескере отырып көрсетіледі.
7. 2-жолда заңды тұлғаларға – шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне берілген микрокредиттер көрсетіледі.
8. 1, 2, 3 және 4-жолдарда микрокредиттер кері репо операциясы ескерілмей есепке алынады, кері репо операцияларының сомасы 5-жолда көрсетіледі.
9. 8-бағанда резервтердің (провизиялардың) сомасы абсолюттік мәнде және қосу белгісімен көрсетіледі.
10. Мәліметтер болмаған жағдайда, Нысан нөлдік қалдықтармен ұсынылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2021 жылғы 20 желтоқсандағы
№ 112
Қаулыға 3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 28 қарашадағы
№ 222 қаулысына
9-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалына
Әкімшілік деректердің нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Жеке тұлғаларға жеке пайдалануға арналған мүлікті кепілге қоя отырып берілген, оның ішінде негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешегі бар микрокредиттер туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: PM_L
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезең: 20__ жылғы "___" ________ жағдай бойынша
Есепті ұсынатын тұлғалар тобы: ломбард
Ұсыну мерзімі: тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 25 (жиырма бесінші) күнінен кешіктірмей.
Нысан
(мың теңгемен)
Р/с
Атауы
Баланстық құны, барлығы
оның ішінде
Негізгі борыш
Дисконт, сыйлықақы
Есептелген сыйақы
1
2
3
4
5
6
1.
Мерзімі өткен берешегі жоқ микрокредиттер, оның ішінде мыналар кепілге қойылған:
1.1
көлік құралдары
1.2
зергерлік бұйымдар
1.3
аудио, бейне және тұрмыстық техника
1.4
өзге
2.
Негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешегі бар микрокредиттер, оның ішінде мыналар кепілге қойылған:
2.1
көлік құралдары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее – Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о микрокредитах, предоставленных физическим лицам под залог имущества, предназначенного для личного пользования, в том числе по которым имеется просроченная задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" и подпунктом 2) части второй статьи 27 Закона Республики Казахстан "О микрофинансовой деятельности".
3. Форма заполняется ежеквартально ломбардом. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
4. Форму подписывает руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и главный бухгалтер.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В графе 4 указывается остаток основного долга по микрокредиту на отчетную дату.
Основной долг – сумма непогашенного долга, подлежащая уплате заемщиком ломбарду, на определенный момент периода кредитования без учета вознаграждения, просроченной задолженности по вознаграждению, дисконта (премии), резерва на обесценение, пени и штрафа по микрокредиту.
6. В графе 6 учитывается сумма начисленного, но не погашенного (не полученного) вознаграждения.
7. В графе 8 сумма резервов (провизий) указывается в абсолютном значении и со знаком плюс.
8. В случае отсутствия сведений Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 4
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 20 декабря 2021 года № 112
Приложение 10
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 28 ноября 2019 года № 222
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет об изменениях по представленным займам за отчетный период
Индекс формы административных данных: PMM_MFO_KT_L
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию за ________ 20 ___ года
Круг лиц, представляющих отчет: микрофинансовая организация, кредитное товарищество, ломбард
Срок представления:
ежеквартально, не позднее 20 (двадцатого) числа месяца, следующего за отчетным кварталом, – микрофинансовая организация;
ежеквартально, не позднее 25 (двадцать пятого) числа месяца, следующего за отчетным кварталом, – кредитное товарищество и ломбард.
Форма
(в тысячах тенге)
№ п/п
Наименование показателей
Кредитный портфель на начало периода
Кредиты выданные в отчетном периоде
Погашение кредитного портфеля в отчетном периоде
Кредитный портфель на конец периода
1
2
3
4
5
6
1
Всего микрокредитов
2
Микрокредиты юридическим лицам, из них
2.1
субъектам среднего предпринимательства
2.2
субъектам малого предпринимательства
3
Микрокредиты физическим лицам, из них
3.1
индивидуальным предпринимателям
Наименование________________ Адрес___________________________
Телефон ______________________________________________________
Адрес электронной почты _______________________________________
Исполнитель_______________________________________ ___________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) телефон
Главный бухгалтер __________________________________ ___________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
__________________________________________________ ____________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета об изменениях
по представленным займам
за отчетный период
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет об изменениях по представленным займам за отчетный период (индекс –1- PMM_MFO_KT_L, периодичность – ежеквартальная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі – Түсіндірме) әкімшілік деректер жинауға арналған "Жеке тұлғаларға жеке пайдалануға арналған мүлікті кепілге қоя отырып берілген, оның ішінде негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешегі бар микрокредиттер туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына және "Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабы екінші бөлігінің 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды ломбард тоқсан сайын толтырады. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және бас бухгалтер қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 4-бағанда есепті күнге микрокредит бойынша негізгі борыш қалдығы көрсетіледі.
Негізгі борыш – сыйақыны, сыйақы бойынша мерзімі өткен берешекті, дисконтты (сыйлықақыны), құнсыздану резервін, микрокредит бойынша өсімпұл мен айыппұлды есептемегенде, кредиттеу кезеңнің белгілі кезінде қарыз алушы ломбардқа төлеуге тиіс өтелмеген борыш сомасы.
6. 6-бағанда есептелген, бірақ өтелмеген (алынбаған) сыйақы сомасы есепке алынады.
7. 8-бағанда резервтердің (провизиялардың) сомасы абсолюттік мәнде және қосу белгісімен көрсетіледі.
8. Мәліметтер болмаған жағдайда, Нысан нөлдік қалдықтармен ұсынылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2021 жылғы 20 желтоқсандағы
№ 112
Қаулыға 4-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 28 қарашадағы
№ 222 қаулысына
10-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалына
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылды
Есепті кезеңде берілген қарыздар бойынша өзгерістер туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: РММ_MFO_KT_L
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезең: 20__жылғы __________ жағдай бойынша
Есепті ұсынатын тұлғалар тобы: микроқаржы ұйымы, кредиттік серіктестік, ломбард
Ұсыну мерзімі: микроқаржы ұйымы – тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 20 (жиырмасыншы) күнінен кешіктірмей;
кредиттік серіктестік және ломбард – тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 25 (жиырма бесінші) күнінен кешіктірмей
Нысан
(мың теңгемен)
Р/с№
Көрсеткіштің атауы
Кезең басындағы кредиттік портфель
Есепті кезеңде берілген кредиттер
Есепті кезеңде кредиттік портфельді өтеу
Кезең соңындағы кредиттік портфель
1
2
3
4
5
6
1
Барлық микрокредиттер
2
Заңды тұлғаларға микрокредиттер, оның ішінде
2.1
орта кәсіпкерлік субъектілеріне
2.2
шағын кәсіпкерлік субъектілеріне
3
Жеке тұлғаларға микрокредиттер, оның ішінде
3.1
жеке кәсіпкерлерге
Атауы __________________
Мекенжайы_______________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы ______________________________________ _____________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) телефоны
Бас бухгалтер _____________________________________ _____________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_________________________________________________ _____________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Есепті кезеңде берілген
қарыздар
бойынша өзгерістер туралы есеп
нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Есепті кезеңде берілген қарыздар бойынша өзгерістер туралы есеп (индексі –1- PMM_MFO_KT_L, кезеңділігі – тоқсан сайын)

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее – Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет об изменениях по представленным займам за отчетный период" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" и подпунктом 2) части второй статьи 27 Закона Республики Казахстан "О микрофинансовой деятельности".
3. Форма заполняется ежеквартально микрофинансовой организацией, кредитным товариществом, ломбардом. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
4. Форму подписывает руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и главный бухгалтер.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. Кредитный портфель включает в себя все виды ссуд клиентам (юридическим и физическим лицам) и аналогичные им операции.
6. Информация о выданных микрокредитах заполняется на основании договоров о предоставлении микрокредита.
7. В случае отсутствия сведений Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 5
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 20 декабря 2021 года № 112
Приложение 11
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 28 ноября 2019 года № 222
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о микрокредитах по направлениям использования
Индекс формы административных данных: 1-VED_MKO
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на __________ 20__года
Круг лиц, представляющих отчет: микрофинансовая организация, кредитное товарищество, ломбард
Срок представления:
ежеквартально, не позднее 20 (двадцатого) числа месяца, следующего за отчетным кварталом, – микрофинансовая организация;
ежеквартально, не позднее 25 (двадцать пятого) числа месяца, следующего за отчетным кварталом, – кредитное товарищество и ломбард.
Форма
Таблица 1. Сведения о микрокредитах за отчетный период
(в тысячах тенге)
№ п/п
Вид экономической деятельности
Юридические лица
Кредиты выданные в отчетном периоде
Средневзвешенная ставка, в процентах
1
2
3
4
1.
Всего:
продолжение таблицы:
Физические лица
в том числе, физические лица - индивидуальные предприниматели
Кредиты выданные в отчетном периоде
Средневзвешенная ставка, в процентах
Кредиты выданные в отчетном периоде
Средневзвешенная ставка, в процентах
5
6
7
8
Таблица 2. Сведения о действующих микрокредитах на отчетную дату
(в тысячах тенге)
№ п/п
Вид экономической деятельности
Юридические лица
Сумма основного долга на конец отчетного периода
Количество договоров
Количество заемщиков
1
2
3
4
5
1.
Всего:
продолжение таблицы:
Физические лица
в том числе, физические лица - индивидуальные предприниматели
Сумма основного долга на конец отчетного периода
Количество договоров
Количество заемщиков
Сумма основного долга на конец отчетного периода
Количество договоров
Количество заемщиков
6
7
8
9
10
11
Наименование________________ Адрес___________________________
Телефон ______________________________________________________
Адрес электронной почты _______________________________________
Исполнитель_______________________________________ ____________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) телефон
Главный бухгалтер _________________________________ ____________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
____________________________________________ _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета о микрокредитах
по направлениям использования
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет о микрокредитах по направлениям использования (индекс – 1-VED_MKO, периодичность – ежеквартальная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі – Түсіндірме) "Есепті кезеңде берілген қарыздар бойынша өзгерістер туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына және "Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабы екінші бөлігінің 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды микроқаржы ұйымы, кредиттік серіктестік, ломбард тоқсан сайын толтырады. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және бас бухгалтер қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Кредиттік портфель клиенттерге (заңды және жеке тұлғаларға) берілетін несиелердің барлық түрлерін және оларға ұқсас операцияларды қамтиды.
6. Берілген микрокредиттер туралы ақпарат микрокредит беру туралы шарттар негізінде толтырылады.
7. Мәліметтер болмаған жағдайда, Нысан нөлдік қалдықтармен ұсынылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2021 жылғы 20 желтоқсандағы
№ 112
Қаулыға 5-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 28 қарашадағы
№ 222 қаулысына
11-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінің аумақтық филиалына
Әкімшілік деректердің нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Пайдалану бағыттары бойынша микрокредиттер туралы есеп
Әкімшілік деректердің индексі: 1-VED_MKO
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезең: 20 __ жылғы ___ _______________ жағдай бойынша
Ұсынатын тұлғалар тобы: микроқаржы ұйымы, кредиттік серіктестік, ломбард
Ұсыну мерзімі:
есепті кезеңнен кейінгі айдың 20 (жиырмасыншы) күнінен кешіктірмей – микроқаржы ұйымы;
есепті кезеңнен кейінгі айдың 25 (жиырма бесінші) күнінен кешіктірмей – кредиттік серіктестік, ломбард.
Нысан
1-кесте. Есепті кезеңдегі микрокредиттер туралы мәліметтер
(мың теңгемен)
р/с
Экономикалық қызмет коды
Заңды тұлғалар
Есептік кезеңде берілген кредиттер
Орташа алынған мөлшерлеме, пайызбен
1
2
3
4
1.
Жиынтығы:
кестенің жалғасы:
Жеке тұлғалар
оның ішінде жеке тұлға-дара кәсіпкерлер
Есептік кезеңде берілген кредиттер
Орташа алынған мөлшерлеме, пайызбен
Есептік кезеңде берілген кредиттер
Орташа алынған мөлшерлеме, пайызбен
5
6
7
8
2-кесте. Есепті күнге қолданыстағы микрокредиттер туралы мәліметтер
(мың теңгемен)
р/с
Экономикалық қызмет коды
Заңды тұлғалар
Есепті кезеңнің соңындағы негізгі борыш сомасы
Шарттар саны
Қарыз алушылар саны
1
2
3
4
5
1.
Жиынтығы:
кестенің жалғасы:
Жеке тұлғалар
оның ішінде жеке тұлға-дара кәсіпкерлер
Есепті кезеңнің соңындағы негізгі борыш сомасы
Шарттар саны
Қарыз алушылар саны
Есепті кезеңнің соңындағы негізгі борыш сомасы
Шарттар саны
Қарыз алушылар саны
6
7
8
9
10
11
Атауы________________
Мекенжайы _________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы __________________________________
Орындаушы_______________________________ ____________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) қолы, телефон
Бас бухгалтер _________________________________________ ___________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) қолы, телефон
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_________________________________________ ____________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) қолы, телефон
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Пайдалану бағыттары бойынша
микрокредиттер туралы есеп
нысанына қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Пайдалану бағыттары бойынша микрокредиттер туралы есеп (индексі – 1-VED_MKO, кезеңділігі – тоқсан сайын)

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее – Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о микрокредитах по направлениям использования" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" и подпунктом 2) части второй статьи 27 Закона Республики Казахстан "О микрофинансовой деятельности".
3. Форма заполняется ежеквартально микрофинансовой организацией, кредитным товариществом, ломбардом. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
4. Форму подписывает руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и главный бухгалтер.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В графе 2 вид экономической деятельности указывается в соответствии с общим классификатором видов экономической деятельности НК РК 03-2019.
6. В графе 3 таблицы 2 указывается остаток основного долга по микрокредиту на отчетную дату.
Основной долг – сумма непогашенного долга, подлежащая уплате заемщиком микрофинансовой организации, кредитному товариществу и ломбарду, на определенный момент периода кредитования без учета вознаграждения, просроченной задолженности по вознаграждению, дисконта (премии), резерва на обесценение, пени и штрафа по микрокредиту.
7. Информация о выданных микрокредитах заполняется на основании договоров о предоставлении микрокредита.
8. Средневзвешенная ставка – определяется отношением суммы произведений годовых процентных ставок, установленных в кредитных договорах (номинальная ставка) на задолженность по основному долгу (основной долг) к общей сумме задолженностей по основному долгу.
Средневзвешенная ставка рассчитывается по следующей формуле:
Средневзвешенная процентная ставка =
где:
i1….in – годовая процентная ставка (номинальная ставка), установленная в кредитном договоре по n-ому кредиту;
Q1…Qn – задолженность по основному долгу (без учета вознаграждений, комиссий и неустойки), установленная в кредитном договоре по n-ому кредиту.
9. В случае отсутствия сведений Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 6
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 20 декабря 2021 года № 112
Приложение 12
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 28 ноября 2019 года № 222
Правила представления отчетности организацией, осуществляющей микрофинансовую деятельность

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі – Түсіндірме) "Пайдалану бағыттары бойынша микрокредиттер туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына және "Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабы екінші бөлігінің 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды микроқаржы ұйымы, кредиттік серіктестік, ломбард тоқсан сайын толтырады. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және бас бухгалтер қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 2-бағанда экономикалық қызмет түрі ҚР ҰС 03-2019 Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы сыныптауышына сәйкес көрсетіледі.
6. 2-кестенің 3-бағанында есепті күні микрокредит бойынша негізгі борыш қалдығы көрсетіледі.
Негізгі борыш – сыйақыны, сыйақы бойынша мерзімі өткен берешекті, дисконтты (сыйлықақыны), құнсыздануға резервті, микрокредит бойынша өсімпұлды және айппұлды есепке алусыз, кредиттеу кезеңінің белгілі бір кезінде қарыз алушы микроқаржы ұйымына, кредиттік серіктестікке және ломбардқа төлеуі тиіс өтелмеген борыш сомасы.
7. Берілген микрокредиттер туралы ақпарат микрокредит беру туралы шарттар негізінде толтырылады.
8. Орташа алынған мөлшерлеме – кредиттік шарттарда белгіленген жылдық пайыздық мөлшерлеме туындылары сомасының (номиналды мөлшерлеме) негізгі борыш бойынша берешекке (негізгі борыш) негізгі борыш бойынша берешектердің жалпы сомасына қатынасымен айқындалады.
Орташа алынған мөлшерлеме мынадай формула бойынша есептеледі:
Орташа алынған пайыздық мөлшерлеме =
мұнда:
i1….in – n-дік кредит бойынша кредит шартында белгіленген жылдық пайыздық мөлшерлеме (номиналды мөлшерлеме);
Q1…Qn – кредиттік шартта n-дік кредит бойынша белгіленген негізгі борыш (сыйақыларды, комиссияларды және тұрақсыздық айыбын есепке алмағанда) бойынша берешек.
9. Мәліметтер болмаған жағдайда, Нысан нөлдік қалдықтармен ұсынылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2021 жылғы 20 желтоқсандағы
№ 112
Қаулыға 6-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 28 қарашадағы
№ 222 қаулысына
12-қосымша
Микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымның есептілікті табыс ету қағидалары

1. Настоящие Правила представления отчетности организацией, осуществляющей микрофинансовую деятельность, разработаны в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", подпунктом 2) части второй статьи 27 Закона Республики Казахстан "О микрофинансовой деятельности" и определяют порядок представления отчетности организацией, осуществляющей микрофинансовую деятельность, в территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан по месту нахождения (далее – филиал Национального Банка).
2. Данные в отчетности указываются в национальной валюте Республики Казахстан – тенге.
3. Организация, осуществляющая микрофинансовую деятельность, представляет в филиал Национального Банка отчетность в электронном формате.
4. Отчетность, подписанная руководителем или лицом, на которое возложена функция по подписанию отчета, и главным бухгалтером организации, осуществляющей микрофинансовую деятельность посредством электронной цифровой подписи, хранится в электронном формате.

1. Осы Микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымның есептілікті табыс ету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабы екінші бөлігінің 2) тармақшасына сәйкес әзірленді және микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымның орналасқан жері бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалына (бұдан әрі – Ұлттық Банктің филиалы) есептілікті ұсыну тәртібін айқындайды.
2. Есептіліктегі деректер Қазақстан Республикасының ұлттық валютасы – теңгемен көрсетіледі.
3. Микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйым Ұлттық Банктің филиалына есептілікті электрондық форматта ұсынады.
4. Микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымның басшысы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және бас бухгалтері электрондық цифрлық қолтаңба арқылы қол қойған есептілік электрондық форматта сақталады.