О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 сентября 2014 года № 178 "Об утверждении перечня, форм, сроков отчетности организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций и Правил их представления"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 декабря 2021 года № 111. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 декабря 2021 года № 26011. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 декабря 2025 года № 102.
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 24.12.2025 № 102 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п.4
В соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 1-1 статьи 5-3 Закона Республики Казахстан "Об ипотеке недвижимого имущества" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 сентября 2014 года № 178 "Об утверждении перечня, форм, сроков отчетности организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций и Правил их представления" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10117) следующие изменения и дополнения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении перечня, форм, сроков и Правил представления отчетности организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 1-1 статьи 5-3 Закона Республики Казахстан "Об ипотеке недвижимого имущества" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
пункты 1, 2, 3, 4 и 4-1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить:
1) перечень отчетности организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
2) форму отчета о расшифровке вкладов, корреспондентских и текущих счетов, размещенных в банках второго уровня, согласно приложению 2 к настоящему постановлению;

"Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар есептілігінің тізбесін, нысандарын, мерзімдерін және оларды табыс ету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 24 қыркүйектегі № 178 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2021 жылғы 20 желтоқсандағы № 111 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 24 желтоқсанда № 26011 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2025 жылғы 24 желтоқсандағы № 102 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2025 № 102 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Жылжымайтын мүлік ипотекасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-3-бабының 1-1-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар есептілігінің тізбесін, нысандарын, мерзімдерін және оларды табыс ету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 24 қыркүйектегі № 178 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10117 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар есептілігінің тізбесін, нысандарын, ұсыну мерзімдері мен қағидаларын бекіту туралы";
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Жылжымайтын мүлік ипотекасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-3-бабының 1-1-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
1, 2, 3, 4 және 4-1-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мыналар:
1) осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар есептілігінің тізбесі;
2) осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес екінші деңгейдегі банктерде орналастырылған салымдардың, корреспонденттік және ағымдағы шоттардың талдамасы туралы есеп;

3) форму отчета о структуре портфеля ценных бумаг согласно приложению 3 к настоящему постановлению;
4) форму отчета о структуре активов и условных обязательств согласно приложению 4 к настоящему постановлению;
5) форму отчета о займах, в том числе, по которым имеется просроченная задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению в деталях, согласно приложению 5 к настоящему постановлению;
6) форму отчета о структуре инвестиций в капитал юридических лиц согласно приложению 6 к настоящему постановлению;
7) форму отчета о вкладах, текущих и корреспондентских счетах согласно приложению 7 к настоящему постановлению;
8) форму отчета об основных источниках привлеченных денег согласно приложению 8 к настоящему постановлению;
9) форму отчета о сделках с лицами, связанными с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, особыми отношениями, заключенных в течение отчетного периода, а также действующих на отчетную дату, согласно приложению 9 к настоящему постановлению;
10) форму отчета о структуре активов, обязательств и капитале, доходах и расходах юридического лица, осуществляющего деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой, согласно приложению 10 к настоящему постановлению;
11) форму отчета юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей, согласно приложению 11 к настоящему постановлению;
12) форму отчета об операциях с наличными деньгами согласно приложению 12 к настоящему постановлению;
13) Правила представления отчетности организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, согласно приложению 13 к настоящему постановлению.
2. Ипотечные организации представляют в Национальный Банк Республики Казахстан ежемесячно в электронном формате отчетность, предусмотренную подпунктами 2), 3), 4), 5), 6), 8) и 9) пункта 1 настоящего постановления, не позднее десятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем.
3. Национальный оператор почты представляет в Национальный Банк Республики Казахстан в электронном формате отчетность, предусмотренную:
1) подпунктом 2) и 7) пункта 1 настоящего постановления – ежемесячно, не позднее двадцать пятого числа месяца, следующего за отчетным месяцем;
2) подпунктами 3), 4), 6), 8) и 9) пункта 1 настоящего постановления – ежеквартально, не позднее двадцать пятого числа месяца, следующего за отчетным кварталом;
3) подпунктом 12) пункта 1 настоящего постановления – ежемесячно, не позднее тридцатого числа месяца, следующего за отчетным месяцем.

3) осы қаулыға 3-қосымшаға сәйкес бағалы қағаздар портфелінің құрылымы туралы есептің нысаны;
4) осы қаулыға 4-қосымшаға сәйкес активтер мен шартты міндеттемелердің құрылымы туралы есептің нысаны;
5) осы қаулыға 5-қосымшаға сәйкес қарыздар, оның ішінде жан-жақты көрсетілген негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешегі бар қарыздар туралы есеп;
6) осы қаулыға 6-қосымшаға сәйкес заңды тұлғалардың капиталына инвестициялар құрылымы туралы есептің нысаны;
7) осы қаулыға 7-қосымшаға сәйкес салымдар, ағымдағы және корреспонденттік шоттар туралы есептің нысаны;
8) осы қаулыға 8-қосымшаға сәйкес тартылған ақшаның негізгі көздері туралы есептің нысаны;
9) осы қаулыға 9-қосымшаға сәйкес банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалармен есепті кезең ішінде жасалған, сондай-ақ есепті күні қолданыстағы мәмілелер туралы есептің нысаны;
10) осы қаулыға 10-қосымшаға сәйкес қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункттері арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғаның активтерінің, міндеттемелерінің құрылымы және капиталы, кірістері мен шығыстары туралы есептің нысаны;
11) осы қаулыға 11-қосымшаға сәйкес банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғалар есебінің нысаны;
12) осы қаулыға 12-қосымшаға сәйкес қолма-қол ақшамен операциялар туралы есептің нысаны;
13) осы қаулыға 13-қосымшаға сәйкес Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың есептілікті ұсыну қағидалары бекітілсін.
2. Ипотекалық ұйымдар Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың оныншы жұмыс күнінен кешіктірмей электрондық форматта осы қаулының 1-тармағының 2), 3), 4), 5), 6), 8) және 9) тармақшаларында көзделген есептілікті ұсынады.
3. Ұлттық пошта операторы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне электрондық форматта:
1) осы қаулының 1-тармағының 2) және 7) тармақшаларында көзделген есептілікті - ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың оныншы жұмыс күнінен кешіктірмей;
2) осы қаулының 1-тармағының 3), 4), 6), 8) және 9) тармақшаларында көзделген есептілікті - тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың жиырма бесінші күнінен кешіктірмей;
3) осы қаулының 1-тармағының 12) тармақшасында көзделген есептілікті - ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың отызыншы күнінен кешіктірмей ұсынады.

4. Организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, имеющие лицензию на проведение банковских операций, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 статьи 30 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", за исключением Национального оператора почты, представляют в Национальный Банк Республики Казахстан ежеквартально в электронном формате отчетность, предусмотренную подпунктами 7) и 9) пункта 1 настоящего постановления, не позднее восемнадцатого числа месяца, следующего за отчетным кварталом.
4-1. Дочерние организации национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса представляют в Национальный Банк Республики Казахстан ежемесячно в электронном формате отчетность, предусмотренную подпунктами 2), 3), 4), 5), 6), 8) и 9) пункта 1 настоящего постановления, не позднее десятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем.";
дополнить пунктом 4-2 следующего содержания:
"4-2. Юридические лица, осуществляющие деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой, представляют в территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан ежеквартально в электронном формате отчетность, предусмотренную подпунктом 10) пункта 1 настоящего постановления, не позднее двадцатого числа месяца, следующего за отчетным кварталом.";
дополнить пунктом 4-3 следующего содержания:
"4-3. Юридические лица, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей, представляют в Национальный Банк Республики Казахстан ежеквартально в электронном формате отчетность, предусмотренную подпунктом 11) пункта 1 настоящего постановления, не позднее двадцатого числа месяца, следующего за отчетным кварталом.";
дополнить пунктом 4-4 следующего содержания:
"4-4. Дополнительные отчеты за декабрь месяц (с учетом заключительных оборотов), предусмотренные подпунктами 2), 3), 4) 5) и 6) пункта 1 настоящего постановления, представляются ипотечными организациями, дочерними организациями национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса (в том числе при отсутствии в отчетном месяце заключительных оборотов) не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом.
Дополнительный отчет за декабрь месяц (с учетом заключительных оборотов), предусмотренный подпунктом 2) пункта 1 настоящего постановления, представляется Национальным оператором почты (в том числе при отсутствии в отчетном месяце заключительных оборотов) не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом.

4. Ұлттық пошта операторын қоспағанда, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 30-бабы 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген банк операцияларын жүргізуге лицензиясы бар банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың он сегізінші күнінен кешіктірмей электрондық форматта осы қаулының 1-тармағының 7) және 9) тармақшаларында көзделген есептілікті ұсынады.
4-1. Агроөнеркәсіптік кешен саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымдары Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың оныншы жұмыс күнінен кешіктірмей электрондық форматта осы қаулының 1-тармағының 2), 3), 4), 5), 6), 8) және 9) тармақшаларында көзделген есептілікті ұсынады.";
мынадай мазмұндағы 4-2-тармақпен толықтырылсын:
"4-2. Қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункттері арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғалар Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалына тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың жиырмасынан кешіктірмей электрондық форматта осы қаулының 1-тармағының 10) тармақшасында көзделген есептілікті ұсынады.";
мынадай мазмұндағы 4-3-тармақпен толықтырылсын:
"4-3. Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғалар Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың жиырмасынан кешіктірмей электрондық форматта осы қаулының 1-тармағының 11) тармақшасында көзделген есептілікті ұсынады.";
мынадай мазмұндағы 4-4-тармақпен толықтырылсын:
"4-4. Ипотекалық ұйымдар, агроөнеркәсіптік кешен саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымдары осы қаулының 1-тармағының 2), 3), 4), 5) және 6) тармақшаларында көзделген желтоқсан айы үшін (қорытынды айналымдар ескеріле отырып) қосымша есептерді (оның ішінде есепті айда қорытынды айналымдар болмаған кезде) аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылдың отыз бірінші қаңтарынан кешіктірмей ұсынады.
Ұлттық пошта операторы осы қаулының 1-тармағының 2) тармақшасында көзделген желтоқсан айы үшін (қорытынды айналымдар ескеріле отырып) қосымша есепті (оның ішінде есепті айда қорытынды айналымдар болмаған кезде) аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылдың отыз бірінші қаңтарынан кешіктірмей ұсынады.

Дополнительные отчеты за четвертый квартал (с учетом заключительных оборотов), предусмотренные подпунктами 3), 4) и 6) пункта 1 настоящего постановления, представляются Национальным оператором почты (в том числе при отсутствии в отчетном месяце заключительных оборотов) не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Настоящее постановление не распространяется на республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Казахстанский центр межбанковских расчетов Национального Банка Республики Казахстан", акционерное общество "Центральный депозитарий ценных бумаг" и организатора торгов.";
приложение 1 изложить в редакции согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
приложение 2 изложить в редакции согласно приложению 2 к настоящему постановлению;
приложение 3 изложить в редакции согласно приложению 3 к настоящему постановлению;
приложение 4 изложить в редакции согласно приложению 4 к настоящему постановлению;
приложение 5 изложить в редакции согласно приложению 5 к настоящему постановлению;
приложение 6 изложить в редакции согласно приложению 6 к настоящему постановлению;
приложение 7 изложить в редакции согласно приложению 7 к настоящему постановлению;
приложение 8 изложить в редакции согласно приложению 8 к настоящему постановлению;
приложение 9 изложить в редакции согласно приложению 9 к настоящему постановлению;
приложение 10 изложить в редакции согласно приложению 10 к настоящему постановлению;
приложение 11 изложить в редакции согласно приложению 11 к настоящему постановлению;
приложение 11-1 изложить в редакции согласно приложению 12 к настоящему постановлению;
приложение 11-2 изложить в редакции согласно приложению 13 к настоящему постановлению;
приложение 12 исключить.
2. Департаменту статистики финансового рынка (Буранбаева А.М.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом (Касенов А.С.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Баймагамбетова А.М.

Ұлттық пошта операторы осы қаулының 1-тармағының 3), 4) және 6) тармақшаларында көзделген төртінші тоқсан үшін (қорытынды айналымдар ескеріле отырып) қосымша есептерді (оның ішінде есепті айда қорытынды айналымдар болмаған кезде) аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылдың отыз бірінші қаңтарынан кешіктірмей ұсынады.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Осы қаулы "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қазақстан банкаралық есеп айырысу орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына, "Бағалы қағаздардың орталық депозитарийі" акционерлік қоғамына және сауда-саттықты ұйымдастырушыға қолданылмайды.";
1-қосымша осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
2-қосымша осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
3-қосымша осы қаулыға 3-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
4-қосымша осы қаулыға 4-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
5-қосымша осы қаулыға 5-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
6-қосымша осы қаулыға 6-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
7-қосымша осы қаулыға 7-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
8-қосымша осы қаулыға 8-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
9-қосымша осы қаулыға 9-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
10-қосымша осы қаулыға 10-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
11-қосымша осы қаулыға 11-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
11-1-қосымша осы қаулыға 12-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
11-2-қосымша осы қаулыға 13-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
12-қосымшалар алып тасталсын.
2. Қаржы нарығының статистикасы департаменті (А.М. Боранбаева) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен (А.С. Касенов) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары А.М. Баймағамбетовке жүктелсін.

4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением абзацев семнадцатого, двадцать восьмого, двадцать девятого и сорок седьмого пункта 1 настоящего постановления, которые вводятся в действие с 1 января 2022 года.
Председатель Национального Банка
Республики Казахстан
Е. Досаев
СОГЛАСОВАНО
Агентство Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
СОГЛАСОВАНО
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
Приложение 1
к постановлению
Правления Национального
Банка Республики Казахстан
от 20 декабря 2021 года № 111
Приложение 1
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 24 сентября 2014 года № 178
Перечень отчетности организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций
Отчетность организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций включает в себя:
1) отчет о расшифровке вкладов, корреспондентских и текущих счетов, размещенных в банках второго уровня;
2) отчет о структуре портфеля ценных бумаг;
3) отчет о структуре активов и условных обязательств;
4) отчет о займах, в том числе, по которым имеется просроченная задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению в деталях;
5) отчет о структуре инвестиций в капитал юридических лиц;
6) отчет о вкладах, текущих и корреспондентских счетах;
7) отчет об основных источниках привлеченных денег;
8) отчет о сделках с лицами, связанными с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, особыми отношениями, заключенных в течение отчетного периода, а также действующих на отчетную дату;
9) отчет о структуре активов, обязательств и капитале, доходах и расходах юридического лица, осуществляющего деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой;
10) отчет юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей;
11) отчет об операциях с наличными деньгами.
Приложение 2
к постановлению
Приложение 2
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 24 сентября 2014 года № 178
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о расшифровке вкладов, корреспондентских и текущих счетов, размещенных в банках второго уровня
Индекс формы административных данных: ФС_РВ
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "____" ____________ 20 __ года
Круг лиц, представляющих отчет: ипотечная организация, дочерняя организация национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса и Национальный оператор почты
Сроки представления:
ипотечными организациями и дочерними организациями национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса – ежемесячно, не позднее десятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
Национальным оператором почты – ежемесячно, не позднее двадцать пятого числа месяца, следующего за отчетным месяцем
дополнительный отчет за декабрь месяц (с учетом заключительных оборотов) – не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом
Форма
(в тысячах тенге)
Наименование банка, в котором размещен вклад и (или) открыт корреспондентский и (или) текущий счет
Страна
Сумма
Резервы (провизии)
1
2
3
4
5
1
Корреспондентские счета
1.1.
2
Текущие счета
2.1.
3
Вклады до востребования
3.1.
4
Срочные вклады
4.1.
5
Условные вклады
5.1.
Всего
Наименование _______________________________________________________
Адрес_______________________________________________________________
Телефон ________________________________________
Адрес электронной почты _________________________
Исполнитель ______________________________________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Главный бухгалтер _________________________________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
_____________________________________________ ______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата "______" ______________ 20__ года
Приложение
к форме, отчета о расшифровке
вкладов, корреспондентских и
текущих счетов, размещенных в
банках второго уровня
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет о расшифровке вкладов, корреспондентских и текущих счетов, размещенных в банках второго уровня (индекс формы административных данных – ФС_РВ, периодичность – ежемесячная)

4. Осы қаулы 2022 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін осы қаулының 1-тармағының он жетінші, жиырма сегізінші, жиырма тоғызыншы және қырық жетінші абзацтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің Төрағасы
Е. Досаев
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығын реттеу
және дамыту агенттігі
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау
және реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросы
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2021 жылғы 20 желтоқсандағы
№ 111 Қаулыға
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2014 жылғы 24 қыркүйектегі
№ 178 қаулысына
1-қосымша
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар есептілігінің тізбесі
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың есептілігіне мыналар кіреді:
1) екінші деңгейдегі банктерде орналастырылған салымдардың, корреспонденттік және ағымдағы шоттардың талдамасы туралы есеп;
2) бағалы қағаздар портфелінің құрылымы туралы есеп;
3) активтер мен шартты міндеттемелердің құрылымы туралы есеп;
4) қарыздар, оның ішінде жан-жақты көрсетілген негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешегі бар қарыздар туралы есеп;
5) заңды тұлғалардың капиталына инвестициялар құрылымы туралы есеп;
6) салымдар, ағымдағы және корреспонденттік шоттар туралы есеп;
7) тартылған ақшаның негізгі көздері туралы есеп;
8) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалармен есепті ай ішінде жасалған, сондай-ақ есепті күні қолданыстағы мәмілелер туралы есеп;
9) қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункттері арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғаның активтерінің, міндеттемелерінің құрылымы және капиталы, кірістері мен шығыстары туралы есеп;
10) банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғалар есебі;
11) қолма-қол ақшамен операциялар туралы есеп.
Қаулыға
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2014 жылғы 24 қыркүйектегі
№ 178 қаулысына
2-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректердің нысаны www.natіonalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Екінші деңгейдегі банктерде орналастырылған салымдардың, корреспонденттік және ағымдағы шоттардың талдамасы туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: ФС_ РВ
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезең: 20__ жылғы "______" ____________ жағдай бойынша
Есепті ұсынатын тұлғалар тобы: ипотекалық ұйым, агроөнеркәсіптік кешен саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымы және Ұлттық пошта операторы
Ұсыну мерзімі:
ипотекалық ұйымдар және агроөнеркәсіптік кешен саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымдары - ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың оныншы жұмыс күнінен кешіктірмей
Ұлттық пошта операторы - ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың жиырма бесінші күнінен кешіктірмей
желтоқсан айы үшін қосымша есеп (қорытынды айналымдар ескеріле отырып) – аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылдың отыз бірінші қаңтарынан кешіктірмей
Нысан
(мың теңгемен)
Салым орналастырылған және (немесе) корреспонденттік және (немесе) ағымдағы шот ашылған банктің атауы
Елі
Сомасы
Резервтер (провизиялар)
1
2
3
4
5
1
Корреспонденттік шоттар
1.1.
2
Ағымдағы шоттар
2.1.
3
Талап етуге дейінгі салымдар
3.1.
4
Мерзімді салымдар
4.1.
5
Шартты салымдар
5.1.
Барлығы
Атауы _______________________________________________________
Мекенжайы __________________________________________________
Телефоны ____________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________
Орындаушы ______________________________________ ____________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Бас бухгалтер _________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген тұлға
_____________________________________________ ______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Екінші деңгейдегі банктерде
орналастырылған салымдардың,
корреспонденттік және
ағымдағы шоттардың талдамасы
туралы есеп нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Екінші деңгейдегі банктерде орналастырылған салымдардың, корреспонденттік және ағымдағы шоттардың талдамасы туралы есеп (әкімшілік деректер нысанының индексі – ФС_РВ, кезеңділігі – ай сайын)

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее – Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Отчет о расшифровке вкладов, корреспондентских и текущих счетов, размещенных в банках второго уровня" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии c подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" и пунктом 1-1 статьи 5-3 Закона Республики Казахстан "Об ипотеке недвижимого имущества".
3. Форма составляется ипотечными организациями, дочерними организациями национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса и Национальным оператором почты ежемесячно.
4. Форма составляется по состоянию на конец отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
5. Форму подписывает руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, главный бухгалтер и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. В графе 4 указывается сумма основного долга с учетом начисленного вознаграждения и дисконта/премии.
7. Сумма резервов (провизий) указывается в абсолютном значении и со знаком плюс.
8. При отсутствии сведений Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 3
к постановлению
Приложение 3
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 24 сентября 2014 года № 178
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о структуре портфеля ценных бумаг
Индекс формы административных данных: ФС_ССЦБ
Периодичность: ежемесячная, ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "____" ____________ 20 __ года
Круг лиц, представляющих отчет: ипотечные организации, дочерние организации национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса и Национальный оператор почты
Сроки представления:
ипотечными организациями и дочерними организациями национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса:
ежемесячно, не позднее десятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
дополнительный отчет за декабрь месяц (с учетом заключительных оборотов) – не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом
Национальным оператором почты:
ежеквартально, не позднее двадцать пятого числа месяца, следующего за отчетным кварталом
дополнительный отчет за четвертый квартал (с учетом заключительных оборотов) – не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом
Форма
(в тысячах тенге)
Наименование эмитента
Наимено-вание страны-эмитента
Наименование ценной бумаги
Идентификационный номер ценной бумаги
Количество ценных бумаг (штук)
Всего
в том числе обремененные ценные бумаги
обремененные ценные бумаги, всего
в том числе ценные бумаги, переданные в репо
1
2
3
4
5
6
7
8
1
Государственные ценные бумаги Республики Казахстан, в том числе:
1.1.
ноты Национального Банка Республики Казахстан
1.2.
ценные бумаги местных исполнительных органов
1.3.
ценные бумаги Министерства финансов Республики Казахстан
1.4.
1.n.
2
Негосударственные эмиссионные ценные бумаги организаций Республики Казахстан
2.1.
банки второго уровня

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі – Түсіндірме) "Екінші деңгейдегі банктерде орналастырылған салымдардың, корреспонденттік және ағымдағы шоттардың талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректер жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына және "Жылжымайтын мүлік ипотекасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-3-бабының 1-1-тармағына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды ипотекалық ұйымдар, агроөнеркәсіптік кешен саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымдары және Ұлттық пошта операторы ай сайын жасайды
4. Нысан есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша жасалады. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан асатын сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
5. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам, бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. 4-бағанда есептелген сыйақы және дисконт/сыйлықақы ескеріле отырып негізгі борыштың сомасы көрсетіледі.
7. Резервтердің (провизиялардың) сомасы абсолюттік мәнде және қосу белгісімен көрсетіледі.
8. Мәліметтер болмаған жағдайда Нысан нөлдік қалдықтармен ұсынылады.
Қаулыға
3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2014 жылғы 24 қыркүйектегі
№ 178 қаулысына
3-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректердің нысаны www.natіonalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Бағалы қағаздар портфелінің құрылымы туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: ФС_ССЦБ
Кезеңділігі: ай сайын, тоқсан сайын
Есепті кезең: 20__ жылғы "______" ____________ жағдай бойынша
Есепті ұсынатын тұлғалар тобы: ипотекалық ұйымдар, агроөнеркәсіптік кешен саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымдары және Ұлттық пошта операторы
Ұсыну мерзімі:
ипотекалық ұйымдар және агроөнеркәсіптік кешен саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымдары:
ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың оныншы жұмыс күнінен кешіктірмей
желтоқсан айы үшін қосымша есеп (қорытынды айналымдар ескеріле отырып) – аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылдың отыз бірінші қаңтарынан кешіктірмей
Ұлттық пошта операторы:
тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың жиырма бесінші күнінен кешіктірмей
төртінші тоқсан үшін қосымша есеп (қорытынды айналымдар ескеріле отырып) – аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылдың отыз бірінші қаңтарынан кешіктірмей
Нысан
Эмитенттің атауы
Эмитент-елдің атауы
Бағалы қағаздың атауы
Бағалы қағаздың сәйкестендіру нөмірі
Бағалы қағаздардың саны (дана)
Барлығы
оның ішінде ауыртпалық салынған бағалы қағаздар
ауыртпалық салынған бағалы қағаздар, барлығы
оның ішінде репоға берілген бағалы қағаздар
1
2
3
4
5
6
7
8
1
Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары, оның ішінде:
1.1.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ноттары
1.2.
жергілікті атқарушы органдардың бағалы қағаздары
1.3.
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің бағалы қағаздары
1.4.
1.n.
2
Қазақстан Республикасы ұйымдарының мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздары
2.1.
екінші деңгейдегі банктер

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее – Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Отчет о структуре портфеля ценных бумаг" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии c подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" и пунктом 1-1 статьи 5-3 Закона Республики Казахстан "Об ипотеке недвижимого имущества".
3. Форма составляется:
1) ежемесячно – ипотечными организациями и дочерними организациями национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса;
2) ежеквартально – Национальным оператором почты.
4. Форма составляется по состоянию на конец отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
5. Форму подписывает руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, главный бухгалтер и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. Форма содержит информацию о структуре портфеля ценных бумаг в разрезе их категорий:
1) ценные бумаги, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход;
2) ценные бумаги, учитываемые по справедливой стоимости через прибыль или убыток;
3) ценные бумаги, учитываемые по амортизированной стоимости.
7. В Форме указываются сведения о вложениях организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, в долговые и долевые ценные бумаги, за исключением вложений в акции (доли участия в уставных капиталах) дочерних и ассоциированных организаций, а также прочего участия в уставных капиталах юридических лиц, отраженных в Отчете о структуре инвестиций в капитал юридических лиц по форме согласно приложению 6 к настоящему постановлению.
8. В графе 9 номинальная стоимость заполняется по облигациям, покупная стоимость заполняется по акциям, графа 10 по акциям не заполняется.
9. Размер резервов (провизий) отражается в абсолютном значении и со знаком плюс.
10. В графе 11 указывается стоимость приобретения ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход:
по долевым ценным бумагам – стоимость приобретения;
по долговым ценным бумагам – сумма основного долга.
11. В графе 15 указываются ценные бумаги, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход и обремененные договорами репо.
12. В графе 16 указываются остатки на балансовом счете 3562 "Резервы (провизии) на покрытие убытков по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход".

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі – Түсіндірме) "Бағалы қағаздар портфелінің құрылымы туралы есеп" әкімшілік деректер жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына және "Жылжымайтын мүлік ипотекасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-3-бабының 1-1-тармағына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды:
1) ипотекалық ұйымдар және агроөнеркәсіптік кешен саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымдары – ай сайын;
2) Ұлттық пошта операторы – тоқсан сайын жасайды.
4. Нысан есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша жасалады. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
5. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам, бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. Нысанда бағалы қағаздар портфелінің құрылымы туралы ақпарат олардың санаттары бойынша қамтылған:
1) басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар;
2) пайда немесе зиян арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар;
3) амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар.
7. Нысанда банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымының еншілес және қауымдасқан ұйымдарының акцияларына (жарғылық капиталына қатысу үлестеріне) салымдарын, сондай-ақ осы қаулыға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Заңды тұлғалардың капиталына инвестициялар құрылымы туралы есепте көрсетілген заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарындағы басқа да қатысуды қоспағанда, борыштық және үлестік бағалы қағаздарға салымдары туралы мәліметтер көрсетіледі.
8. 9-бағанда номиналдық құны облигациялар бойынша толтырылады, сатып алу құны акциялар бойынша толтырылады, 10-баған акциялар бойынша толтырылмайды.
9. Резервтердің (провизиялардың) мөлшері абсолюттік мәнде және қосу белгісімен көрсетіледі.
10. 11-бағанда басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздардың сатып алу құны көрсетіледі:
үлестік бағалы қағаздар бойынша – сатып алу құны;
борыштық бағалы қағаздар бойынша – негізгі борыш сомасы.
11. 15-бағанда басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын және репо шарттарымен ауыртпалық салынған бағалы қағаздар көрсетіледі.
12. 16-бағанда "Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша зиянды өтеуге арналған резервтер (провизиялар)" 3562 баланстық шоттағы қалдықтар көрсетіледі.

13. В графе 17 указывается стоимость приобретения ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прибыль или убыток:
по долевым ценным бумагам – стоимость приобретения;
по долговым ценным бумагам – сумма основного долга.
14. В графе 21 указываются ценные бумаги, учитываемые по справедливой стоимости через прибыль или убыток и обремененные договорами репо.
15. В графе 22 указывается стоимость приобретения ценных бумаг, учитываемых по амортизированной стоимости:
по долевым ценным бумагам – стоимость приобретения;
по долговым ценным бумагам – сумма основного долга.
16. В графе 26 указываются ценные бумаги, учитываемые по амортизированной стоимости и обремененные договорами репо.
17. В графе 31 указывается категория ценных бумаг эмитентов - резидентов Республики Казахстан согласно официальному списку фондовой биржи Республики Казахстан. Данная графа не заполняется по ценным бумагам эмитентов - нерезидентов Республики Казахстан.
18. При заполнении граф 32, 33 и 34 отражается рейтинг, присвоенный одним из рейтинговых агентств, в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года № 385 "Об установлении минимального рейтинга для юридических лиц и стран, необходимость наличия которого требуется в соответствии с законодательством Республики Казахстан, регулирующим деятельность финансовых организаций, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, перечня рейтинговых агентств, присваивающих данный рейтинг" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8318).
При наличии рейтингов от нескольких рейтинговых агентств указывается наиболее актуальный по дате присвоения рейтинг. Если даты присвоения рейтингов совпадают, указывается минимальный рейтинг. Одной ценной бумаге, одному эмитенту соответствует не более одного актуального значения рейтинга.
19. При отсутствии сведений Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 4
к постановлению
Приложение 4
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 24 сентября 2014 года № 178
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о структуре активов и условных обязательств
Индекс формы административных данных: ФС_КА
Периодичность: ежемесячная, ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________________ 20__ года
Круг лиц, представляющих отчет: ипотечные организации, дочерние организации национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса и Национальный оператор почты
Сроки представления:
ипотечными организациями и дочерними организациями национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса:
ежемесячно, не позднее десятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
дополнительный отчет за декабрь месяц (с учетом заключительных оборотов) – не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом
Национальным оператором почты:
ежеквартально, не позднее двадцать пятого числа месяца, следующего за отчетным кварталом
дополнительный отчет за четвертый квартал (с учетом заключительных оборотов) – не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом
Форма
(в тысячах тенге)
Активы
Всего, в том числе
Основной долг
Дисконт, премия
Начисленное вознаграждение
Положительная/ отрицательная корректировка
стоимость обеспечени
резервы (провизии)
1
2
3
4
5
6
1
Вклады (включая корреспондентские счета), в том числе:
1.1
нерезидентов Республики Казахстан
2
Займы:

13. 17-бағанда пайда немесе зиян арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздардың сатып алу құны көрсетіледі:
үлестік бағалы қағаздар бойынша – сатып алу құны;
борыштық бағалы қағаздар бойынша – негізгі борыш сомасы.
14. 21-бағанда пайда немесе зиян арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын және репо шарттарымен ауыртпалық салынған бағалы қағаздар көрсетіледі.
15. 22-бағанда амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздардың сатып алу құны көрсетіледі:
үлестік бағалы қағаздар бойынша – сатып алу құны;
борыштық бағалы қағаздар бойынша – негізгі борыш сомасы.
16. 26-бағанда амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын және репо шарттарымен ауыртпалық салынған бағалы қағаздар көрсетіледі.
17. 31-бағанда Қазақстан Республикасы қор биржасының ресми тізіміне сәйкес Қазақстан Республикасының резидент-эмитенттері бағалы қағаздарының санаты көрсетіледі. Бұл баған Қазақстан Республикасының бейрезидент-эмитенттерінің бағалы қағаздары бойынша толтырылмайды.
18. 32, 33 және 34-бағандарды толтыру кезінде "Болу қажеттілігі қаржы ұйымдарының қызметін реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес талап етілетін заңды тұлғалар және елдер үшін ең төменгі рейтингіні, осы рейтингіні беретін рейтингілік агенттіктер тізбесін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 желтоқсандағы № 385 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8318 болып тіркелген) сәйкес рейтингтік агенттіктердің бірі берген рейтинг көрсетіледі.
Бірнеше рейтингтік агенттіктің рейтингтері болған кезде берілген күні бойынша неғұрлым өзекті рейтинг көрсетіледі. Егер рейтингтер берілген күндер сәйкес келсе, ең төменгі рейтинг көрсетіледі. Бір бағалы қағазға, бір эмитентке рейтингтің бір өзекті мәнінен артық емес мәні сәйкес келеді.
19. Мәліметтер болмаған жағдайда Нысан нөлдік қалдықтармен ұсынылады.
Қаулыға
4-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2014 жылғы 24 қыркүйектегі
№ 178 қаулысына
4-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректердің нысаны www.natіonalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Активтер мен шартты міндеттемелердің құрылымы туралы есеп
Индексі: ФС_КА_
Кезеңділігі: ай сайын, тоқсан сайын
Есепті кезең: 20__ жылғы "______" ____________ жағдай бойынша
Есепті ұсынатын тұлғалар тобы: ипотекалық ұйымдар, агроөнеркәсіптік кешен саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымдары және Ұлттық пошта операторы
Ұсыну мерзімі:
ипотекалық ұйымдар және агроөнеркәсіптік кешен саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымдары:
ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың оныншы жұмыс күнінен кешіктірмей
желтоқсан айы үшін қосымша есеп (қорытынды айналымдар ескеріле отырып) – аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылдың отыз бірінші қаңтарынан кешіктірмей
Ұлттық пошта операторы:
тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың жиырма бесінші күнінен кешіктірмей
төртінші тоқсан үшін қосымша есеп (қорытынды айналымдар ескеріле отырып) – аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылдың отыз бірінші қаңтарынан кешіктірмей
Нысан
(мың теңгемен)
Активтер
Барлығы, оның ішінде
Негізгі борыш
Дис-конт, сыйлықақы
Есептелген сыйақы
Оң/теріс түзету
Қамтамасыз ету құны
резервтер (провизиялар)
1
2
3
4
5
6
1
Салымдар (корреспонденттік шоттарды қоса алғанда), оның ішінде:
1.1
Қазақстан Республикасының бейрезиденттерінікі
2
Қарыздар:

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее – Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Отчет о структуре активов и условных обязательств (далее–- Форма).
2. Форма разработана в соответствии c подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" и пунктом 1-1 статьи 5-3 Закона Республики Казахстан "Об ипотеке недвижимого имущества".
3. Форма составляется:
1) ежемесячно – ипотечными организациями и дочерними организациями национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса;
2) ежеквартально – Национальным оператором почты.
4. Форма составляется по состоянию на конец отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
5. Форму подписывает руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, главный бухгалтер и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. В форме отчета отражаются сведения по структуре активов и условных обязательств, классифицируемые по стадиям обесценения согласно Международным стандартам финансовой отчетности (IFRS) 9 "Финансовые инструменты" в соответствии с внутренней Методикой расчета провизий (резервов) ипотечными организациями и дочерними организациями национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса.
7. В строке 2 сумма в каждой графе равна сумме соответствующей графы в строках 2.1, 2.2, 2.3 и 2.4.
8. В строках 2.2.1.1, 2.2.2.1, 2.4.1.1 указываются займы, выданные на приобретение и строительство недвижимости, которая будет использоваться в коммерческих целях.
9. В строках 2.2.1.2, 2.2.2.2, 2.4.1.2 указываются займы, выданные на приобретение и строительство недвижимости, предназначенной непосредственно для жилья.
10. В строках 2.3.1.1, 2.3.2.1 отражаются займы, выданные физическим лицам на приобретение товаров, работ и услуг, не связанных с осуществлением предпринимательской деятельности (за исключением ипотечных жилищных займов, займов, выданных на приобретение и строительство коммерческой и жилой недвижимости).
Потребительские цели включают в себя: покупку автотранспорта (бытовой техники или мебели), ремонт или перестройку жилья заемщика (без обеспечения недвижимостью), расходы на образование, медицинские расходы, налоги, поездки на отдых, овердрафты по сберегательным счетам.
11. В строке 2.2 указываются займы, выданные юридическим лицам без учета займов, выданных субъектам малого и среднего предпринимательства.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі – Түсіндірме) "Активтер мен шартты міндеттемелердің құрылымы туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына және "Жылжымайтын мүлік ипотекасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-3-бабының 1-1-тармағына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды:
1) ипотекалық ұйымдар және агроөнеркәсіптік кешен саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымдары – ай сайын;
2) Ұлттық пошта операторы – тоқсан сайын жасайды.
4. Нысан есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша жасалады. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан асатын сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
5. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам, бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. Есеп нысанында ішкі Ипотекалық ұйымдардың және агроөнеркәсіптік кешен саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымдарының провизияларды (резервтерді) есептеу әдістемесіне сәйкес 9 "Қаржы құралдары" халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына (ІFRS) сәйкес құнсыздану кезеңдері бойынша сыныпталатын активтер мен шартты міндеттемелердің құрылымы бойынша мәліметтер көрсетіледі.
7. 2-жолда әрбір бағандағы сома 2.1, 2.2, 2.3 және 2.4-жолдардағы тиісті бағандардағы сомаға тең болады.
8. 2.2.1.1, 2.2.2.1, 2.4.1.1-жолдарда коммерциялық мақсаттарда пайдаланылатын жылжымайтын мүлікті сатып алуға және салуға берілген қарыздар көрсетіледі.
9. 2.2.1.2, 2.2.2.2, 2.4.1.2-жолдарда тікелей тұрғын үйге арналған жылжымайтын мүлікті сатып алуға және салуға берілген қарыздар көрсетіледі.
10. 2.3.1.1, 2.3.2.1-жолдарда жеке тұлғаларға кәсіпкерлік қызметті жүзеге асырумен байланысты емес тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алуға берілген қарыздар (ипотекалық тұрғын үй қарыздарын, коммерциялық және тұрғын жылжымайтын мүлікті сатып алуға және салуға берілген қарыздарды қоспағанда) көрсетіледі.
Тұтынушылық мақсаттарға: автокөлік (тұрмыстық техника немесе жиһаз) сатып алу, қарыз алушының тұрғын үйін жөндеу немесе қайта құру (жылжымайтын мүлікпен қамтамасыз етпей), білім беру шығыстары, медициналық шығыстар, салықтар, демалысқа сапарлар, жинақ шоттары бойынша овердрафттар кіреді.
11. 2.2-жолда шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне берілген қарыздарды есептемегенде заңды тұлғаларға берілген қарыздар көрсетіледі.

12. В строке 2.3 указываются займы, выданные физическим лицам, в том числе данные по ссудной и просроченной задолженности по займам выданные индивидуальным предпринимателям на собственные цели, а также, по займам, выданным частным нотариусам, частным судебным исполнителям, адвокатам и профессиональным медиаторам (без образования юридического лица).
13. В строке 2.4 указываются займы, выданные субъектам малого и среднего предпринимательства - резидентам Республики Казахстан.
14. В строке 2.4.2 указываются займы, выданные индивидуальным предпринимателям для осуществления предпринимательской деятельности.
15. В строке 3 указываются займы, включенные в портфель однородных займов в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности.
16. В графах 5, 11, 17, 23, и 29 указывается рыночная стоимость обеспечения.
17. В графах 6, 12, 18, 24 и 30 сумма резервов (провизий) указывается в абсолютном значении и со знаком плюс.
18. По условным обязательствам в графах "основной долг" указывается стоимость условного обязательства.
19. При отсутствии сведений Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 5
к постановлению
Приложение 5
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 24 сентября 2014 года № 178
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о займах, в том числе, по которым имеется просроченная задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению в деталях
Индекс формы административных данных: ФС_ЗПД
Периодичность: ежемесячная
Круг лиц, представляющих отчет: ипотечная организация и дочерняя организация национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса
Сроки представления:
ежемесячно, не позднее десятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
дополнительный отчет за декабрь месяц (с учетом заключительных оборотов) – не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом
Форма
(в тысячах тенге)
Наименование
Основной долг
Дисконт, премия
Начисленное вознаграждение
Положительная /отрицательная корректировка
Справочно: стоимость обеспечения
Резервы (провизии)
Всего
из них стоимость обеспечения, включаемая при расчете резервов (провизий)
1
2
3
4
5
6
7
1
Займы, предоставленные другим банкам и организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций, в том числе:
1.1.
займы, по которым просроченная задолженность отсутствует
1.2
займы, по которым имеется просроченная задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению, в том числе:

12. 2.3-жолда дара кәсіпкерлерге жеке мақсаттарына берілген қарыздар бойынша, сондай-ақ жеке нотариустарға, жеке сот орындаушыларына, адвокаттарға және кәсіби медиаторларға (заңды тұлға құрмай) берілген қарыздар бойынша несие бойынша және мерзімі өткен берешек бойынша деректер көрсетіледі.
13. 2.4-жолда Қазақстан Республикасының резиденттері - шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне берілген қарыздар көрсетіледі.
14. 2.4.2-жолда кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыру үшін дара кәсіпкерлерге берілген қарыздар көрсетіледі.
15. 3-жолда халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес біртекті қарыздар портфеліне енгізілген қарыздар көрсетіледі.
16. 5, 11, 17, 23 және 29-бағандарда қамтамасыз етудің нарықтық құны көрсетіледі.
17. 6, 12, 18, 24 және 30-бағандарда резервтердің (провизиялардың) сомасы абсолюттік мәнде және қосу белгісімен көрсетіледі.
18. Шартты міндеттемелер бойынша "негізгі борыш" бағандарында шартты міндеттеме құны көрсетіледі
19. Мәліметтер болмаған жағдайда Нысан нөлдік қалдықтармен ұсынылады.
Қаулыға
5-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2014 жылғы 24 қыркүйектегі
№ 178 қаулысына
5-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.natіonalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Қарыздар, оның ішінде жан-жақты көрсетілген негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешегі бар қарыздар туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: ФС_ЗПД
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті ұсынатын тұлғалар тобы: ипотекалық ұйым және агроөнеркәсіптік кешен саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымы
Ұсыну мерзімі:
ипотекалық ұйымдар және агроөнеркәсіптік кешен саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымдары:
ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың оныншы жұмыс күнінен кешіктірмей
желтоқсан айы үшін қосымша есеп (қорытынды айналымдар ескеріле отырып) – аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылдың отыз бірінші қаңтарынан кешіктірмей
Нысан
(мың теңгемен)
Атауы
Негізгі борыш
Дис-конт, сыйлықақы
Есептелген сыйақы
Оң/теріс түзету
Анықтама үшін: қамтамасыз етудің құны
резервтер (провизиялар )
Барлығы
оның ішінде резервтерді (провизияларды) есептеу кезінде қосылатын қамтамасыз етудің құны
1
2
3
4
5
6
7
1
Басқа банктерге және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға берілген қарыздар, оның ішінде :
1.1.
мерзімі өткен берешегі жоқ қарыздар
1.2
негізгі борыш бойынша және/немесе есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешегі бар қарыздар, оның ішінде:

2.1.2
займы, по которым имеется просроченная задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению, в том числе:
2.​1.​2.​1
от 1 (одного) до 15 (пятнадцати) дней
2.​1.​2.​2
от 16 (шестнадцати) до 30 (тридцати) дней
2.​1.​2.​3
от 31 (тридцати одного) до 60 (шестидесяти) дней
2.​1.​2.​4
от 61 (шестидесяти одного) до 90 (девяноста) дней
2.​1.​2.​5
от 91 (девяноста одного) до 180 (ста восьмидесяти) дней
2.​1.​2.​6
от 181 (ста восьмидесяти одного) дня и более
2.2
на прочие цели, в том числе:
2.2.1
займы, по которым просроченная задолженность отсутствует
2.2.2
займы, по которым имеется просроченная задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению, в том числе:
2.​2.​2.​1
от 1 (одного) до 15 (пятнадцати) дней
2.​2.​2.​2
от 16 (шестнадцати) до 30 (тридцати) дней
2.​2.​2.​3
от 31 (тридцати одного) до 60 (шестидесяти) дней
2.​2.​2.​4
от 61 (шестидесяти одного) до 90 (девяноста) дней
2.​2.​2.​5
от 91 (девяноста одного) до 180 (ста восьмидесяти) дней
2.​2.​2.​6
от 181 (ста восьмидесяти одного) дня и более
3
Займы, выданные субъектам малого и среднего предпринимательства, резидентам Республики Казахстан юридическим лицам, в том числе:
3.1
на приобретение и строительство недвижимости
3.1.1
займы, по которым просроченная задолженность отсутствует
3.1.2
займы, по которым имеется просроченная задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению, в том числе:
3.​1.​2.​1
от 1 (одного) до 15 (пятнадцати) дней
3.​1.​2.​2
от 16 (шестнадцати) до 30 (тридцати) дней
3.​1.​2.​3
от 31 (тридцати одного) до 60 (шестидесяти) дней
3.​1.​2.​4
от 61 (шестидесяти одного) до 90 (девяноста) дней
3.​1.​2.​5
от 91 (девяноста одного) до 180 (ста восьмидесяти) дней
3.​1.​2.​6
от 181 (ста восьмидесяти одного) дня и более
3.2
на прочие цели, в том числе:
3.2.1
займы, по которым просроченная задолженность отсутствует
3.2.2
займы, по которым имеется просроченная задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению, в том числе:
3.​2.​2.​1
от 1 (одного) до 15 (пятнадцати) дней
3.​2.​2.​2
от 16 (шестнадцати) до 30 (тридцати) дней
3.​2.​2.​3
от 31 (тридцати одного) до 60 (шестидесяти) дней
3.​2.​2.​4
от 61 (шестидесяти одного) до 90 (девяноста) дней
3.​2.​2.​5
от 91 (девяноста одного) до 180 (ста восьмидесяти) дней
3.​2.​2.​6
от 181 (ста восьмидесяти одного) дня и более
4
Займы, выданные физическим лицам, в том числе:
4.1
на строительство, покупку и (или) ремонт жилья, в том числе:
4.1.1
займы, по которым просроченная задолженность отсутствует
4.1.2
займы, по которым имеется просроченная задолженность по основному долгу и/или начисленному вознаграждению, в том числе:
4.​1.​2.​1

2.1.2
негізгі борыш бойынша және/немесе есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешегі бар қарыздар, оның ішінде :
2. 1. 2. 1
1 (бір) күннен 15 (он бес) күнге дейін
2. 1. 2. 2
16 (он алты) күннен 30 (отыз) күнге дейін
2. 1. 2. 3
31 (отыз бір) күннен 60 (алпыс) күнге дейін
2. 1. 2. 4
61 (алпыс бір) күннен 90 (тоқсан) күнге дейін
2. 1. 2. 5
91 ( тоқсан бір ) күннен 180 (бір жүз сексен) күнге дейін
2. 1. 2. 6
181 ( бір жүз сексен ) күннен бастап және одан астам
2.2
басқа да мақсаттарға, оның ішінде:
2.2.1
мерзімі өткен берешегі жоқ қарыздар
2.2.2
негізгі борыш бойынша және/немесе есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешегі бар қарыздар, оның ішінде :
2. 2. 2. 1
1 (бір) күннен 15 (он бес) күнге дейін
2. 2. 2. 2
16 (он алты) күннен 30 (отыз) күнге дейін
2. 2. 2. 3
31 (отыз бір) күннен 60 (алпыс) күнге дейін
2. 2. 2. 4
61 (алпыс бір) күннен 90 (тоқсан) күнге дейін
2. 2. 2. 5
91 ( тоқсан бір ) күннен 180 (бір жүз сексен) күнге дейін
2. 2. 2. 6
181 ( бір жүз сексен ) күннен бастап және одан астам
3
Шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне, Қазақстан Республикасының резиденттері заңды тұлғаларға берілген қарыздар, оның ішінде:
3.1
жылжымайтын мүлікті сатып алуға және салуға
3.1.1
мерзімі өткен берешегі жоқ қарыздар
3.1.2
негізгі борыш бойынша және/немесе есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешегі бар қарыздар, оның ішінде :
3. 1. 2. 1
1 (бір) күннен 15 (он бес) күнге дейін
3. 1. 2. 2
16 (он алты) күннен 30 (отыз) күнге дейін
3. 1. 2. 3
31 (отыз бір) күннен 60 (алпыс) күнге дейін
3. 1. 2. 4
61 (алпыс бір) күннен 90 (тоқсан) күнге дейін
3. 1. 2. 5
91 ( тоқсан бір ) күннен 180 (бір жүз сексен) күнге дейін
3. 1. 2. 6
181 ( бір жүз сексен ) күннен бастап және одан астам
3.2
басқа да мақсаттарға, оның ішінде:
3.2.1
мерзімі өткен берешегі жоқ қарыздар
3.2.2
негізгі борыш бойынша және/немесе есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешегі бар қарыздар, оның ішінде :
3. 2. 2. 1
1 (бір) күннен 15 (он бес) күнге дейін
3. 2. 2. 2
16 (он алты) күннен 30 (отыз) күнге дейін
3. 2. 2. 3
31 (отыз бір) күннен 60 (алпыс) күнге дейін
3. 2. 2. 4
61 (алпыс бір) күннен 90 (тоқсан) күнге дейін
3. 2. 2. 5
91 ( тоқсан бір ) күннен 180 (бір жүз сексен) күнге дейін
3. 2. 2. 6
181 ( бір жүз сексен ) күннен бастап және одан астам
4
Жеке тұлғаларға берілген қарыздар, оның ішінде:
4.1
тұрғын үйді салуға, сатып алуға және (немесе) жөндеуге, оның ішінде:
4.1.1
мерзімі өткен берешегі жоқ қарыздар
4.1.2
негізгі борыш бойынша және/немесе есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешегі бар қарыздар, оның ішінде :
4. 1. 2. 1

от 31 (тридцати одного) до 60 (шестидесяти) дней
5.​1.​2.​4
от 61 (шестидесяти одного) до 90 (девяноста) дней
5.​1.​2.​5
от 91 (девяноста одного) до 180 (ста восьмидесяти) дней
5.​1.​2.​6
от 181 (ста восьмидесяти одного) дня и более
5.2
на прочие цели, в том числе:
5.2.1
займы, по которым просроченная задолженность отсутствует
5.2.2
займы, по которым имеется просроченная задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению, в том числе:
5.​2.​2.​1
от 1 (одного) до 15 (пятнадцати) дней
5.​2.​2.​2
от 16 (шестнадцати) до 30 (тридцати) дней
5.​2.​2.​3
от 31 (тридцати одного) до 60 (шестидесяти) дней
5.​2.​2.​4
от 61 (шестидесяти одного) до 90 (девяноста) дней
5.​2.​2.​5
от 91 (девяноста одного) до 180 (ста восьмидесяти) дней
5.​2.​2.​6
от 181 (ста восьмидесяти одного) дня и более
6
Операции обратное репо
7
Итого ссудный портфель
8
Займы, по которым отсутствует просроченная задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению
9
Сумма займов, по которым просроченная задолженность составляет от 1 (одного) до 15 (пятнадцати) дней
10
Сумма займов, по которым просроченная задолженность составляет от 16 (шестнадцати) до 30 (тридцати) дней
11
Сумма займов, по которым просроченная задолженность составляет от 31 (тридцати одного) до 60 (шестидесяти) дней
12
Сумма займов, по которым просроченная задолженность составляет от 61 (шестидесяти одного) до 90 (девяноста) дней
13
Сумма займов, по которым просроченная задолженность составляет от 91 (девяноста одного) до 180 (ста восьмидесяти) дней
14
Сумма займов, по которым просроченная задолженность составляет от 181 (ста восьмидесяти одного) дня и более
Наименование _______________________________________________________
Адрес_______________________________________________________________
Телефон ________________________________________
Адрес электронной почты _________________________
Исполнитель ______________________________________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Главный бухгалтер _________________________________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
_____________________________________________ ______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата "______" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета о займах, в том
числе по которым
имеется просроченная задолженность
по основному долгу и (или)
начисленному
вознаграждению в деталях
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет о займах, в том числе по которым имеется просроченная задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению в деталях (индекс – ФС_ЗПД, периодичность – ежемесячная)

31 (отыз бір) күннен 60 (алпыс) күнге дейін
5. 1. 2. 4
61 (алпыс бір) күннен 90 (тоқсан) күнге дейін
5. 1. 2. 5
91 ( тоқсан бір ) күннен 180 (бір жүз сексен) күнге дейін
5. 1. 2. 6
181 ( бір жүз сексен ) күннен бастап және одан астам
5.2
басқа да мақсаттарға, оның ішінде:
5.2.1
мерзімі өткен берешегі жоқ қарыздар
5.2.2
негізгі борыш бойынша және/немесе есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешегі бар қарыздар, оның ішінде :
5. 2. 2. 1
1 (бір) күннен 15 (он бес) күнге дейін
5. 2. 2. 2
16 (он алты) күннен 30 (отыз) күнге дейін
5. 2. 2. 3
31 (отыз бір) күннен 60 (алпыс) күнге дейін
5. 2. 2. 4
61 (алпыс бір) күннен 90 (тоқсан) күнге дейін
5. 2. 2. 5
91 ( тоқсан бір ) күннен 180 (бір жүз сексен) күнге дейін
5. 2. 2. 6
181 ( бір жүз сексен ) күннен бастап және одан астам
6
Кері репо операциялары
7
Несие портфелінің жиынтығы
8
Негізгі борыш бойынша және/немесе есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешегі жоқ қарыздар
9
Мерзімі өткен берешегі 1 (бір) күннен 15 (он бес) күнге дейінгі қарыздар сомасы
10
Мерзімі өткен берешегі 16 (он алты) күннен 30 (отыз) күнге дейінгі қарыздар сомасы
11
Мерзімі өткен берешегі 31 (отыз бір) күннен 60 (алпыс) күнге дейінгі қарыздар сомасы
12
Мерзімі өткен берешегі 61 (алпыс бір) күннен 90 (тоқсан) күнге дейінгі қарыздар сомасы
13
Мерзімі өткен берешегі 91 ( тоқсан бір ) күннен 180 (бір жүз сексен) күнге дейінгі қарыздар сомасы
14
Мерзімі өткен берешегі 181 ( бір жүз сексен ) күннен бастап және одан астам қарыздар сомасы
Атауы _______________________________________________________
Мекенжайы __________________________________________________
Телефоны ____________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________
Орындаушы ______________________________________       ________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған кезде)             қолы, телефоны
Бас бухгалтер _________________________________       ________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған кезде) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
______________________________________________             ______________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған кезде)             қолы, телефоны
Күні: 20__ жылғы "______" ______________
Қарыздар, оның ішінде
жан-жақты көрсетілген
негізгі борыш және (немесе)
есептелген сыйақы
бойынша мерзімі өткен
берешегі бар қарыздар
туралы есеп нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Қарыздар, оның ішінде жан-жақты көрсетілген негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешегі бар қарыздар туралы есеп (индексі – ФС_ЗПД, кезеңділігі – ай сайын)

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее – Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Отчет о займах, в том числе по которым имеется просроченная задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению в деталях" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии c подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" и пунктом 1-1 статьи 5-3 Закона Республики Казахстан "Об ипотеке недвижимого имущества".
3. Форма составляется ипотечными организациями и дочерними организациями национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса ежемесячно.
4. Форма составляется по состоянию на конец отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
5. Форму подписывает руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, главный бухгалтер и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. В Форме указываются сведения о займах, в том числе по которым имеется просроченная задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению. Данные в Форме приводятся с разбивкой дней просроченной задолженности по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению, по целям кредитования и по виду обеспечения.
7. В строке 2 указываются займы, выданные юридическим лицам без учета займов, выданных субъектам малого и среднего предпринимательства.
8. В строке 3 указываются займы, выданные юридическим лицам - субъектам малого и среднего предпринимательства.
9. В строке 5 указываются займы, выданные индивидуальным предпринимателям.
10. Сумма строк 3 и 5 соответствует итоговой сумме строк 2.4 Отчета о структуре активов и условных обязательств по форме согласно приложению 4 к настоящему постановлению.
11. В Форме займы учитываются без учета операции обратное репо, сумма операций обратное репо отражается в строке 6.
12. В графе 5 указывается рыночная стоимость обеспечения.
13. В графе 6 указывается стоимость обеспечения, включаемая при расчете резервов (провизий).
14. Сумма резервов (провизий) отражается в абсолютном значении и со знаком плюс.
15. При отсутствии сведений Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 6
к постановлению
Приложение 6
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 24 сентября 2014 года № 178
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о структуре инвестиций в капитал юридических лиц
Индекс формы административных данных: ФС_ИКДЮ
Периодичность: ежемесячная, ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________________ 20__ года
Круг лиц, представляющих отчет: ипотечные организации, дочерние организации национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса и Национальный оператор почты
Сроки представления:
ипотечными организациями и дочерними организациями национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса:
ежемесячно, не позднее десятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
дополнительный отчет за декабрь месяц (с учетом заключительных оборотов) – не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом
Национальным оператором почты:
ежеквартально, не позднее двадцать пятого числа месяца, следующего за отчетным кварталом
дополнительный отчет за четвертый квартал (с учетом заключительных оборотов) – не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом
Форма
Наименование юридического лица
Покупная стоимость (в тысячах тенге)
Балансовая стоимость (в тысячах тенге)
Количество, штук
Доля участия в уставном капитале эмитента (в процентах)
Дата приобретения
Примечание
Всего
начисленное вознаграждение
размер провизии, сформированный в соответствии с между-народными стандартами финансовой отчетности
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1.
Простые акции
1.1.
1.2.
2.
Привилегированные акции
2.1.
2.2.
3.
Вклады и паи
3.1.
3.2.
4.
Всего
Наименование _______________________________________________________
Адрес_______________________________________________________________
Телефон ________________________________________
Адрес электронной почты _________________________
Исполнитель ______________________________________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Главный бухгалтер _________________________________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
______________________________________________ ______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата "______" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета о структуре
инвестиций в капитал
юридических лиц
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет о структуре инвестиций в капитал юридических лиц (индекс – ФС_ИКДЮ, периодичность – ежемесячная, ежеквартальная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі – Түсіндірме) "Қарыздар, оның ішінде жан-жақты көрсетілген негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешегі бар қарыздар туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына және "Жылжымайтын мүлік ипотекасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-3-бабының 1-1-тармағына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды ипотекалық ұйымдар және агроөнеркәсіптік кешен саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымдары ай сайын жасайды.
4. Нысан есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша жасалады. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан асатын сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
5. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам, бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. Нысанда қарыздар, оның ішінде негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешегі бар қарыздар туралы мәліметтер көрсетіледі. Нысандағы деректер кредиттеу мақсаты және қамтамасыз ету түрі бойынша негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешек күндері бойынша бөліп келтіріледі.
7. 2-жолда шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне берілген қарыздарды есептемегенде заңды тұлғаларға берілген қарыздар көрсетіледі.
8. 3-жолда заңды тұлғаларға - шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне берілген қарыздар көрсетіледі.
9. 5-жолда дара кәсіпкерлерге берілген қарыздар көрсетіледі.
10. 3 және 5-жолдардың сомалары осы қаулыға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Активтер мен шартты міндеттемелердің құрылымы туралы есептің 2.4-жолдарының қорытынды сомасына сәйкес келеді.
11. Нысанда қарыздар кері репо операциялары ескерілмей есепке алынады, кері репо операцияларының сомасы 6-жолда көрсетіледі.
12. 5-бағанда қамтамасыз етудің нарықтық құны көрсетіледі.
13. 6-бағанда резервтерді (провизияларды) есептеу кезінде енгізілетін қамтамасыз ету құны көрсетіледі.
14. Резервтердің (провизиялардың) сомасы абсолюттік мәнде және қосу белгісімен көрсетіледі.
15. Мәліметтер болмаған жағдайда Нысан нөлдік қалдықтармен ұсынылады.
Қаулыға
6-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2014 жылғы 24 қыркүйектегі
№ 178 қаулысына
6-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.natіonalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Заңды тұлғалардың капиталына инвестициялардың құрылымы туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: ФС_ИКДЮ
Кезеңділігі: ай сайын, тоқсан сайын
Есепті кезең: 20__жылғы "____" __________ жағдай бойынша
Есепті ұсынатын тұлғалар тобы: ипотекалық ұйымдар, агроөнеркәсіптік кешен саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымдары және Ұлттық пошта операторы
Ұсыну мерзімі:
ипотекалық ұйымдар және агроөнеркәсіптік кешен саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымдары:
ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың оныншы жұмыс күнінен кешіктірмей
желтоқсан айы үшін қосымша есеп (қорытынды айналымдар ескеріле отырып) – аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылдың отыз бірінші қаңтарынан кешіктірмей
Ұлттық пошта операторы:
тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың жиырма бесінен кешіктірмей
төртінші тоқсан үшін қосымша есеп (қорытынды айналымдар ескеріле отырып) – аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылдың отыз бірінші қаңтарынан кешіктірмей
Нысан
Заңды тұлғаның атауы
Сатып алу құны (мың теңгемен)
Баланстық құны (мың теңгемен)
Саны, дана
Эмитенттің жарғылық капита-лына қатысу үлесі (пайызбен)
Сатып алу күні
Ескертпе
Барлығы
есептелген сыйақы
Халықаралық қаржылық есептілік стандарт тарына сәйкес қалыптастырылған провизияның мөлшері
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1.
Жай акциялар
1.1.
1.2.
2.
Артықшылықты акциялар
2.1.
2.2.
3.
Салымдар және пайлар
3.1.
3.2.
4.
Барлығы
Атауы _______________________________________________________
Мекенжайы __________________________________________________
Телефоны ________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ____________________
Орындаушы ______________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған кезде) қолы, телефоны
Бас бухгалтер _________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған кезде) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
______________________________________________ ______________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған кезде) қолы, телефоны
Күні: 20__ жылғы "______" ______________
Заңды тұлғалардың
капиталына инвестициялардың
құрылымы туралы есеп
нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Заңды тұлғалардың капиталына инвестициялардың құрылымы туралы есеп (индексі – ФС_ИКДЮ, кезеңділігі – ай сайын, тоқсан сайын)

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее – Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Отчет о структуре инвестиций в капитал юридических лиц" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии c подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" и пунктом 1-1 статьи 5-3 Закона Республики Казахстан "Об ипотеке недвижимого имущества".
3. Форма составляется:
1) ежемесячно – ипотечными организациями и дочерними организациями национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса;
2) ежеквартально – Национальным оператором почты.
4. Форма составляется по состоянию на конец отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
5. Форму подписывает руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, главный бухгалтер и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. В Форме отражаются сведения о размере инвестиций организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, в капитал дочерних и ассоциированных организаций, а также других юридических лиц.
7. Все данные Формы представляются в разрезе простых и привилегированных акций, вкладов и паев юридических лиц, в капитале которых участвует организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций.
8. В графе 3 отражается покупная стоимость акций на дату приобретения.
9. Сумма резервов (провизий) отражается в абсолютном значении и со знаком плюс.
10. При отсутствии сведений Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 7
к постановлению
Приложение 7
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 24 сентября 2014 года № 178
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о вкладах, текущих и корреспондентских счетах
Индекс формы административных данных: FS_DEP
Периодичность: ежемесячная, ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________________ 20__ года
Круг лиц, представляющих отчет: организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, имеющие лицензию на проведение банковских операций, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 статьи 30 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан"
Сроки представления формы административных данных:
Национальным оператором почты – ежемесячно, не позднее двадцать пятого числа месяца, следующего за отчетным месяцем;
организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, имеющими лицензию на проведение банковских операций, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 статьи 30 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", за исключением Национального оператора почты – ежеквартально, не позднее восемнадцатого числа месяца, следующего за отчетным квартало
м
Форма
Наименование показателей
Значение
1
Референс
2
Сведения о контрагентах:
2.1
признак резидентства
2.2
сектор контрагента
3
Сведения на конец отчетного периода:
3.1
вид счета (вклада)
3.2
код группы валют
3.3
срок вклада
3.4
остаток денег на счетах (вкладах)
Наименование _______________________________________________________
Адрес_______________________________________________________________
Телефон ________________________________________
Адрес электронной почты _________________________
Исполнитель ______________________________________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Главный бухгалтер _________________________________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
___________________________________________ _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата "______" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета о вкладах и
текущих, корреспондентских
счетах
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет о вкладах, текущих и корреспондентских счетах (индекс – FS_DEP, периодичность – ежемесячная, ежеквартальная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі – Түсіндірме) "Заңды тұлғалардың капиталына инвестициялардың құрылымы туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына және "Жылжымайтын мүлік ипотекасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-3-бабының 1-1-тармағына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды:
1) ипотекалық ұйымдар және агроөнеркәсіптік кешен саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымдары – ай сайын;
2) Ұлттық пошта операторы – тоқсан сайын жасайды.
4. Нысан есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша жасалады. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан асатын сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
5. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам, бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. Нысанда банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың еншілес және қауымдасқан ұйымдардың, сондай-ақ басқа заңды тұлғалардың капиталына инвестициялардың мөлшері туралы мәліметтер көрсетіледі.
7. Нысанның барлық деректері капиталына банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым қатысатын заңды тұлға тұлғалардың жай және артықшылықты акциялары, салымдары мен пайлары бөлігінде көрсетіледі.
8. 3-бағанда акцияның сатып алатын күнгі сатып алу құны көрсетіледі.
9. Резервтердің (провизиялардың) сомасы абсолюттік мәнде және қосу белгісімен көрсетіледі.
10. Мәліметтер болмаған жағдайда Нысан нөлдік қалдықтармен ұсынылады.
Қаулыға
7-қосымша
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2014 жылғы 24 қыркүйектегі
№ 178 қаулысына
7-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.natіonalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Салымдар, ағымдағы және корреспонденттік шоттар туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: FS_DEP
Кезеңділігі: ай сайын, тоқсан сайын
Есепті кезең: 20__жылғы "____" __________ жағдай бойынша
Есепті ұсынатын тұлғалар тобы: "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 30-бабы 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген банк операцияларын жүргізуге лицензиясы бар, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімдері:
Ұлттық пошта операторы – ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың жиырма бесінші күнінен кешіктірмей;
Ұлттық пошта операторын қоспағанда, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 30-бабы 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген банк операцияларын жүргізуге лицензиясы бар, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар – тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың он сегізінен кешіктірмей
Нысан
Көрсеткіштердің атауы
Мәні
1
Референс
2
Контрагенттер туралы мәліметтер:
2.1
резиденттік белгісі
2.2
контрагент секторы
3
Есепті кезеңнің соңындағы мәліметтер:
3.1
шоттың (салымның)түрі
3.2
валюта тобының коды
3.3
салым мерзімі
3.4
шоттардағы (салымдардағы) ақша қалдығы
Атауы _______________________________________________________
Мекенжайы __________________________________________________________
Телефоны ________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________
Орындаушы ______________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған кезде) қолы, телефоны
Бас бухгалтер _________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған кезде) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
______________________________________________ ______________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған кезде) қолы, телефоны
Күні: 20__ жылғы "______" ______________
Салымдар, ағымдағы және
корреспонденттік шоттар
туралы есеп нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Салымдар, ағымдағы және корреспонденттік шоттар туралы есеп (индексі – FS_DEP, кезеңділігі – ай сайын, тоқсан сайын)

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее – Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Отчет о вкладах, текущих и корреспондентских счетах" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан".
3. Форма составляется:
1) ежемесячно – Национальным оператором почты;
2) ежеквартально – организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, имеющими лицензию на проведение банковских операций, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 статьи 30 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", за исключением Национального оператора почты.
4. Форма составляется по состоянию на конец отчетного периода.
5. Форму подписывает руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, главный бухгалтер и исполнитель.
6. Все показатели являются обязательными для заполнения.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
7. При заполнении Формы респондентами раскрываются сведения о счетах и вкладах клиентов резидентов Республики Казахстан и нерезидентов Республики Казахстан.
8. В строке 1 указывается референс, который служит идентификатором строки отчета в информационной системе, предназначенной для сбора отчетности, и является уникальным для респондента. Значение референса имеет текстовый формат данных и может содержать текстовые и числовые элементы.
9. В строках 2.1, 2.2, 3.1, 3.2 и 3.3 значения выбираются из справочников, размещенных в информационной системе, посредством которой представляется Форма.
10. В строке 2.1 указывается признак резидентства в соответствии со следующей кодификацией:
код "1" – резидент Республики Казахстан;
код "2" – нерезидент Республики Казахстан.
11. В строке 2.2 указывается код сектора экономики в соответствии со следующей кодификацией:
код "1" – Центральное Правительство;
код "2" – региональные и местные органы управления;
код "3" – Центральные (национальные) банки;
код "4" – другие депозитные организации;
код "5" – другие финансовые организации;
код "6" – государственные нефинансовые организации;
код "7" – негосударственные нефинансовые организации;
код "8" – некоммерческие организации, обслуживающие домашние хозяйства;
код "9" – домашние хозяйства.
12. В строке 3.3 вклады распределяются по срокам на основании договоров вклада с клиентами.
13. В строке 3.4 указывается сумма обязательств респондента по счетам, вкладам на конец отчетного периода (без учета начисленного вознаграждения). Сумма указывается в тенге, с двумя знаками после запятой.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі – Түсіндірме) "Салымдар, ағымдағы және корреспонденттік шоттар туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды:
1) Ұлттық пошта операторы – ай сайын;
2) Ұлттық пошта операторын қоспағанда, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 30-бабы 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген банк операцияларын жүргізуге лицензиясы бар, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар – тоқсан сайын жасайды.
4. Нысан есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша жасалады.
5. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам, бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
6. Барлық көрсеткіштерді толтыру міндетті болып табылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
7. Нысанды толтыру кезінде респонденттер Қазақстан Республикасының резидент мен Қазақстан Республикасының бейрезидент клиенттерінің шоттары және салымдары туралы мәліметтерді жария етеді.
8. 1-жолда есептілікті жинауға арналған ақпараттық жүйеде есеп жолының сәйкестендіргіші ретінде қызмет ететін және респондент үшін бірегей болып табылатын референс көрсетіледі. Референс мәнінде мәтіндік деректер форматы бар және мәтіндік және сандық элементтер қамтылуы мүмкін.
9. 2.1, 2.2, 3.1, 3.2 және 3.3-жолдарда мәндер Нысан ұсынылатын ақпараттық жүйеде орналастырылған анықтамалықтардан таңдап алынады.
10. 2.1-жолда резиденттік белгісі мынадай кодификацияға сәйкес көрсетіледі:
"1" код – Қазақстан Республикасының резиденті;
"2" код – Қазақстан Республикасының бейрезиденті.
11. 2.2-жолда экономика секторының коды мынадай кодификацияға сәйкес көрсетіледі:
"1" код – Орталық Үкімет;
"2" код – өңірлік және жергілікті басқару органдары;
"3" код – Орталық (ұлттық) банктер;
"4" код – басқа депозиттік ұйымдар;
"5" код – басқа қаржы ұйымдары;
"6" код – мемлекеттік қаржылық емес ұйымдар;
"7" код – мемлекеттік емес қаржылық емес ұйымдар;
"8" код – үй шаруашылықтарына қызмет көрсететін коммерциялық емес ұйымдар;
"9" код – үй шаруашылықтары.
12. 3.3-жолда салымдар клиенттермен жасалған салым шарттары негізінде мерзімдері бойынша бөлінеді.
13. 3.4-жолда есепті кезеңнің соңындағы шоттар, салымдар бойынша (есептелген сыйақыны есепке алмағанда) респондент міндеттемелерінің сомасы көрсетіледі. Сома теңгемен, үтірден кейін екі белгімен көрсетіледі.

10.1.
...
Итого
Наименование _______________________________________________________
Адрес_______________________________________________________________
Телефон ________________________________________
Адрес электронной почты _________________________
Исполнитель ______________________________________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Главный бухгалтер _________________________________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
_____________________________________________ ______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата "______" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета об основных
источниках привлеченных денег
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет об основных источниках привлеченных денег (индекс – ФС_ОИ, периодичность – ежемесячная, ежеквартальная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее – Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Отчет об основных источниках привлеченных денег" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" и пунктом 1-1 статьи 5-3 Закона Республики Казахстан "Об ипотеке недвижимого имущества".
3. Форма составляется:
1) ежемесячно – ипотечными организациями и дочерними организациями национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса;
2) ежеквартально – Национальным оператором почты.
4. Форма составляется по состоянию на конец отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
5. Форму подписывает руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, главный бухгалтер и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. При заполнении Формы организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, раскрывают десять крупнейших кредиторов организации - физических и юридических лиц. Крупнейшими кредиторами организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, являются лица, перед которыми у организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, в совокупности имеется наибольшая сумма обязательств. Сведения в Форме приводятся в порядке убывания совокупной суммы обязательств организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, перед каждым кредитором.

10.1.
...
Жиынтығы
Атауы _______________________________________________________
Мекенжайы __________________________________________________
Телефоны ____________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________
Орындаушы ______________________________________      _____________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған кезде)       қолы, телефоны
Бас бухгалтер _________________________________             ________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған кезде)       қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
______________________________________________             ______________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған кезде)             қолы, телефоны
Күні: 20__ жылғы "______" ______________
Тартылған ақшаның негізгі
көздері туралы есеп нысанына
Қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Тартылған ақшаның негізгі көздері туралы есеп (индексі – ФС_НК, кезеңділігі – ай сайын, тоқсан сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі – Түсіндірме) "Тартылған ақшаның негізгі көздері туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына және "Жылжымайтын мүлік ипотекасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-3-бабының 1-1-тармағына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды:
1) ипотекалық ұйымдар және агроөнеркәсіптік кешен саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымдары – ай сайын;
2) Ұлттық пошта операторы – тоқсан сайын жасайды.
4. Нысан есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша жасалады. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан асатын сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
5. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам, бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. Нысанды толтыру кезінде банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар ұйымның он ірі кредиторлары – жеке және заңды тұлғаларды жариялайды. Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымда жиынтығында міндеттемелердің ең үлкен сомасы бар тұлғалар банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның ірі кредиторы болып табылады. Нысандағы мәліметтер банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның әрбір кредитор алдындағы міндеттемелерінің жиынтық сомасының азаю тәртібімен келтіріледі.

7. При наличии обязательств у организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, перед юридическим лицом, которые в совокупности входят в число десяти крупнейших кредиторов организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, в Форме отражаются сведения по данному лицу.
8. При отсутствии сведений Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 9
к постановлению
Приложение 9
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 24 сентября 2014 года № 178
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о сделках с лицами, связанными с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, особыми отношениями, заключенных в течение отчетного периода, а также действующих на отчетную дату
Индекс формы административных данных: ФС_СДЕЛКИ_РЕЕСТР
Периодичность: ежемесячная, ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________________ 20__ года
Круг лиц, представляющих отчет: ипотечные организации, дочерние организации национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, имеющие лицензию на проведение банковских операций, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 статьи 30 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан"
Сроки представления формы административных данных:
ипотечными организациями и дочерними организациями национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса – ежемесячно, не позднее десятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
Национальным оператором почты – ежеквартально, не позднее двадцать пятого числа месяца, следующего за отчетным кварталом
организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, имеющими лицензию на проведение банковских операций, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 статьи 30 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", за исключением Национального оператора почты – ежеквартально, не позднее восемнадцатого числа месяца, следующего за отчетным кварталом
Форма

7. Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның жиынтығында банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның он ірі кредиторының ішіне кіретін заңды тұлға алдында міндеттемелері болған жағдайда, Нысанда осы тұлға бойынша мәліметтер көрсетіледі.
8. Мәліметтер болмаған жағдайда Нысан нөлдік қалдықтармен ұсынылады.
Қаулыға
9-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2014 жылғы 24 қыркүйектегі
№ 178 қаулысына
9-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны: www.natіonalbank.kz ресми интернет-ресурсында орналастырылған.
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалармен есепті ай ішінде жасалған, сондай-ақ есепті күні қолданыстағы мәмілелер туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: ФС_МӘМІЛЕЛЕР_ТІЗІЛІМ
Кезеңділігі: ай сайын, тоқсан сайын
Есепті кезең: 20__ жылғы "___" _________________ жағдай бойынша
Есепті ұсынатын тұлғалар тобы: ипотекалық ұйым, агроөнеркәсіптік кешен саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымдары және "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 30-бабы 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген банк операцияларын жүргізуге лицензиясы бар банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі:
ипотекалық ұйымдар және агроөнеркәсіптік кешен саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымдары – ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың оныншы жұмыс күнінен кешіктірмей;
Ұлттық пошта операторы – тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың жиырма бесінші күнінен кешіктірмей
Ұлттық пошта операторын қоспағанда, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 30-бабы 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген банк операцияларын жүргізуге лицензиясы бар банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар – тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың он сегізінші күнінен кешіктірмей.
Нысан

Таблица 1. Сделки с лицами, связанными с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, особыми отношениями, заключенные в течение отчетного периода, а также действующие на "___" _________________ 20__года
Наименование (фамилия, имя, отчество) лица
Бизнес - идентификационный номер (для юридического лица), индивидуальный идентификационный номер (для физического лица, в том числе для индивидуального предпринимателя)
Страна
Признак, в соответствии с которым лицо отнесено к лицу, связанному особыми отношениями с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций
Вид операции
Цель сделки
Номер договора
1
2
3
4
5
6
7
8
Всего
продолжение таблицы:
Дата заключения (дата начала выполнения условий) договора
Дата окончания действия (дата окончания выполнения условий) договора
Реквизиты решения совета директоров организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, либо общего собрания акционеров (при отсутствии решения совета директоров)
Сумма сделки по договору (в тысячах тенге)
Вид валюты
Вид обеспечения
Стоимость обеспечения (в тысячах тенге)
Всего
из них стоимость обеспечения, включаемая при расчете резервов (провизий)
9
10
11
12
13
14
15
16
продолжение таблицы:
Ставка вознаграждения по договору (в процентах годовых)
лицом, связанным с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, особыми отношениями в пользу организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций
организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, в пользу лица, связанного с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, особыми отношениями
в соответствии с внутренними документами организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций
17
18
19
продолжение таблицы:
Начисленные доходы/расходы
Балансовая стоимость сделки, в том числе
Примечание
Сумма (в тысячах тенге)
Номер балан-сового счета
Основной долг
Начисленное вознаграждение
Дисконты, премии, положи-тельная/ отрицательная корректировка
Резервы (провизии)
Номер балансовых счетов
20
21
22
23
24
25
26
27

1-кесте. Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалармен есепті ай ішінде жасалған, сондай-ақ 20__жылғы "___" "_________________" қолданыстағы мәмілелер.
Тұлғаның атауы (тегі, аты, әкесінің аты)
Бизнес - сәйкестендіру нөмірі (заңды тұлға үшін), жеке сәйкестендіру нөмірі (жеке тұлға үшін, оның ішінде жеке кәсіпкер үшін)
Елі
Осыған сәйкес тұлға банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты тұлғаға жатқызылған белгі
Операция
түрі
Мәміле мақсаты
Шарт нөмірі
1
2
3
4
5
6
7
8
Барлығы
кестенің жалғасы:
Шартты жасасу күні (талаптарды орындауды бастау күні)
Шарт қолданысының аяқталу күні (талаптарды орындаудың аяқталу күні)
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның Директорлар кеңесі шешімінің не акционерлердің жалпы жиналысының деректемелері (Директорлар кеңесінің шешімі болмаған кезде)
Шарт бойынша мәміле сомасы (мың теңгемен)
Валюта түрі
Қамтамасыз ету түрі
Қамтамасыз ету құны (мың теңгемен)
Барлығы
оның ішінде резервтерді (провизияларды) есептеу кезінде қосылатын қамтамасыз ету құны
9
10
11
12
13
14
15
16
кестенің жалғасы:
Шарт бойынша сыйақы мөлшерлемесі (жылдық пайызбен)
банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты тұлғамен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның пайдасына
банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты тұлғаның пайдасына банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен
банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның ішкі құжаттарына сәйкес
17
18
19
кестенің жалғасы:
Есептелген кірістер / шығыстар
Мәміленің баланстық құны, оның ішінде
Ескертпе
Сомасы (мың теңгемен)
Баланстық шоттың нөмірі
Негізгі қарыз
Есептелген сыйақы
Дисконттар, сыйлықақылар, оң/теріс түзету
Резервтер (провизиялар)
Баланстық шоттардың нөмірі
20
21
22
23
24
25
26
27

Общая сумма сделок организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, с лицами, связанными особыми отношениями с ней, суммы которых по каждому виду операций организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, с лицом, связанным особыми отношениями с ней, не превышает 0,01 (ноль целых одну сотую) процента в совокупности от размера собственного капитала организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, рассчитываемого в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 декабря 2016 года № 307 "Об установлении пруденциальных нормативов для Национального оператора почты" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14786), постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 декабря 2016 года № 308 "Об установлении пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению ипотечными организациями и дочерними организациями национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса норм и лимитов" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14788) по состоянию на "__" _____ 20__ года, составляет ________ тысяч тенге.
Общая сумма займов клиентов организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, застрахованных у страховой (перестраховочной) организации, являющейся лицом, связанным особыми отношениями с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, по состоянию на "__"_____ 20__ года составляет _________ тысяч тенге.
Организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций, подтверждает, что в отчетном периоде льготные условия лицам, связанным особыми отношениями с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, не предоставлялись и другие сделки с лицами, связанными особыми отношениями с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, кроме указанных в Таблице 1, организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, не осуществлялись.
Таблица 2. Реестр лиц, связанных с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, особыми отношениями
Бизнес-идентификационный номер (для юридического лица), индивидуальный идентификационный номер (для физического лица, в том числе для индивидуального предпринимателя)
Наименование (для юридического лица), фамилия, имя, отчество (при его наличии) (для физического лица)
Признак, в соответствии с которым лицо отнесено к лицу, связанному особыми отношениями с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций
1
2
3
4
Наименование _______________________________________________________
Адрес_______________________________________________________________
Телефон ________________________________________
Адрес электронной почты _________________________
Исполнитель ______________________________________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Главный бухгалтер _________________________________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
____________________________________________ _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата "______" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета о сделках
с лицами, связанными
с организацией,
осуществляющей
отдельные виды
банковских операций,
особыми отношениями,
заключенных в течение
отчетного месяца,
а также действующих на
отчетную дату
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет о сделках с лицами, связанными с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, особыми отношениями, заключенных в течение отчетного месяца, а также действующих на отчетную дату (индекс – ФС_СДЕЛКИ_РЕЕСТР, периодичность – ежемесячная, ежеквартальная)

Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның онымен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалармен жасаған банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым мәмілесінің жалпы сомасы, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалармен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның әрбір операциясының түрі бойынша жасаған сомасы "Ұлттық пошта операторы үшін пруденциялық нормативті, сондай-ақ оның орындалуы туралы есептіліктің нысанын, табыс ету мерзімін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 26 желтоқсандағы № 307 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14786 болып тіркелген), "Пруденциялық нормативтерді және ипотекалық ұйымдар және агроөнеркәсіп кешені саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымдары сақтауға міндетті өзге де нормалар мен лимиттерді" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 26 желтоқсандағы № 308 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14788 болып тіркелген) сәйкес есептелетін банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның меншікті капиталының мөлшерінен жиынтықты түрде 0,01 пайыздан аспайды, 20__ жылғы "__"_____ жағдай бойынша ________ мың теңгені құрайды.
20__ жылғы "__" ____ жағдай бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты тұлға болып табылатын, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымында сақтандырылған банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның клиенттері қарыздарының жалпы сомасы ________ мың теңгені құрайды.
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым есепті кезеңде банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты тұлғаларға жеңілдікті талаптар берілмегенін және 1-кестеде көрсетілгендерден басқа, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалармен басқа мәмілелер жүзеге асырылмағанын растайды.
2-кесте. Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалардың тізілімі
Бизнес - сәйкестендіру нөмірі (заңды тұлға үшін), жеке сәйкестендіру нөмірі (жеке тұлға үшін, оның ішінде жеке кәсіпкер үшін)
Атауы (заңды тұлға үшін) аты, тегі, әкесінің аты (бар болса) (жеке тұлға үшін)
Тұлғаның банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты тұлғаға жатқызылуына сәйкес белгі
1
2
3
4
Атауы _______________________________________________________
Мекенжайы __________________________________________________
Телефоны ________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _____________________
Орындаушы ______________________________________ ________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)             қолы, телефоны
Бас бухгалтер _________________________________ ________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)             қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
____________________________________________ _______________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)            қолы, телефоны
Күні 20__ жылғы "______" ______________
Банк операцияларының
жекелеген түрлерін
жүзеге асыратын ұйыммен
ерекше қатынастармен
байланысты тұлғалармен
есепті ай ішінде жасалған,
сондай-ақ есепті күні
қолданыстағы мәмілелер
туралы есеп нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалармен есепті ай ішінде жасалған, сондай-ақ есепті күні қолданыстағы мәмілелер туралы есеп (индексі – ФС_МӘМІЛЕЛЕР_ТІЗІЛІМ, кезеңділігі – ай сайын, тоқсан сайын)

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее – Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Отчет о сделках с лицами, связанными с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, особыми отношениями, заключенных в течение отчетного месяца, а также действующих на отчетную дату" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" и пунктом 1-1 статьи 5-3 Закона Республики Казахстан "Об ипотеке недвижимого имущества".
3. Форма составляется:
1) ежемесячно – ипотечными организациями и дочерними организациями национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса;
2) ежеквартально – организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, имеющими лицензию на проведение банковских операций, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 статьи 30 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан".
4. В Форме указываются данные по сделкам, заключенным в течение отчетного периода, а также по сделкам, действующим по состоянию на конец отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
5. Форму подписывает руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, главный бухгалтер и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. Форма раскрывает сведения обо всех сделках организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, с лицами, связанными особыми отношениями с ней (Таблица 1), а также реестр лиц, связанных с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, особыми отношениями (Таблица 2), заключенные в течение отчетного периода, а также действующие на отчетную дату.
7. Признак связанности лица с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, особыми отношениями определяется статьей 40 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", статьей 12-1 Закона Республики Казахстан "О товариществах с ограниченной и дополнительной ответственностью" и статьей 64 Закона Республики Казахстан "Об акционерных обществах".
8. Лица могут иметь один или несколько признаков связанности особыми отношениями с банком, в связи с чем, при заполнении указанного реестра указываются все признаки.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі – Түсіндірме) "Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалармен есепті ай ішінде жасалған, сондай-ақ есепті күні қолданыстағы мәмілелер туралы есеп" әкімшілік деректерін жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына және "Жылжымайтын мүлік ипотекасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-3-бабының 1-1-тармағына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды:
1) ипотекалық ұйымдар және агроөнеркәсіптік кешен саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымдары ай сайын жасайды;
2) "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 30-бабы 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген банк операцияларын жүргізуге лицензиясы бар банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар тоқсан сайын жасайды.
4. Нысанда есепті кезең ішінде жасалған мәмілелер бойынша, сондай-ақ есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша қолданыстағы мәмілелер бойынша деректер көрсетіледі. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. Есепте 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
5. Нысанға бірінші басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам, бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. Нысанда банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның онымен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалармен жасаған барлық мәмілелері (1-кесте) туралы мәліметтер, сондай-ақ есепті кезең ішінде жасалған, сондай-ақ есепті күні қолданыста болған банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалардың тізілімі (2-кесте) ашып көрсетіледі.
7. Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалардың белгісі "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 40-бабында, "Жауапкершілігі шектеулі және қосымша жауапкершілігі бар серіктестіктер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-1-бабында және "Акционерлік қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 64-бабында айқындалады.
8. Тұлғалар банкпен ерекше қатынастармен байланысуының бір немесе бірнеше белгілеріне ие болуы мүмкін, осыған байланысты көрсетілген тізілімді толтыру кезінде оның барлық белгілері көрсетіледі.

9. В Таблице 1 указываются сведения обо всех сделках организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, с лицами, связанными особыми отношениями с ней, суммы которых по каждому виду операций организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций с лицом, связанным особыми отношениями с ней, превышает 0,01 (ноль целых одну сотую) процента в совокупности от размера собственного капитала организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, рассчитываемого в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 декабря 2016 года № 307 "Об установлении пруденциальных нормативов для Национального оператора почты" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14786), постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 декабря 2016 года № 308 "Об установлении пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению ипотечными организациями и дочерними организациями национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса норм и лимитов" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14788).
10. Если собственный капитал организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, имеет отрицательное значение, в Таблице 1 указываются сведения обо всех сделках организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, с лицами, связанными особыми отношениями с ней, суммы которых по каждому виду операций организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, с лицом, связанным особыми отношениями с ней, превышает 0,001 (ноль целых одну тысячную) процента в совокупности от размера активов организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
11. Если условия сделки не предполагают наличие обеспечения, выплату вознаграждения или начисление провизий, то графы 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 и 23 Таблицы 1 не подлежат заполнению.
12. Для заполнения графы 6 Таблицы 1 приведены следующие виды операций:
1) выдача займов;
2) получение займов;
3) размещение депозита;
4) принятие депозита;
5) покупка финансовых инструментов, выпущенных лицами, связанными особыми отношениями с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций;
6) покупка ценных бумаг у лиц, связанных особыми отношениями с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций (за исключением сделок, заключенных на организованном рынке, методами, не позволяющими организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, определить контрагента);

9. 1-кестеде "Ұлттық пошта операторы үшін пруденциалдық нормативті, сондай-ақ оның орындалуы туралы есептіліктің нысанын, табыс ету мерзімін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 26 желтоқсандағы № 307 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14786 болып тіркелген), "Пруденциялық нормативтерді және ипотекалық ұйымдар және агроөнеркәсіп кешені саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымдары сақтауға міндетті өзге де нормалар мен лимиттерді" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 26 ақпандағы № 308 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14788 болып тіркелген) сәйкес есептелетін банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның онымен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалармен жасалатын, сомасы банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның онымен ерекше қатынастармен байланысты тұлғамен жасалатын операцияларының әрбір түрі бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның меншікті капиталы мөлшерінің жиынтығында 0,01 (нөл бүтін жүзден бір) пайызынан асатын барлық мәмілелері туралы мәліметтер көрсетіледі.
10. Егер банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның меншікті капиталының теріс мәні болса, 1-кестеде банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның онымен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалармен жасалатын, сомасы банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның онымен ерекше қатынастармен байланысты тұлғамен жасалатын операцияларының әрбір түрі бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым активтері мөлшерінің жиынтығында 0,001 (нөл бүтін мыңнан бір) пайызынан асатын барлық мәмілелері туралы мәліметтер көрсетіледі.
11. Егер мәміле талаптары қамтамасыз етудің болуын, сыйақы төлеуді немесе провизияларды есептеуді болжамайтын болса, онда 1-кестенің 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 және 23-бағандары толтырылмайды.
12. 1-кестенің 6-бағанын толтыру үшін операциялардың мынадай түрлері келтірілген:
1) қарыздар беру;
2) қарыздар алу;
3) депозитті орналастыру;
4) депозитті қабылдау;
5) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалар шығарған қаржы құралдарын сатып алу;
6) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалардан бағалы қағаздар сатып алу (банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның қарсы агентті анықтауына мүмкіндік бермейтін әдістермен ұйымдастырылған нарықта жасалған мәмілелерді қоспағанда);

7) продажа ценных бумаг лицам, связанным особыми отношениями с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций (за исключением сделок, заключенных на организованном рынке, методами, не позволяющими организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, определить контрагента);
8) покупка ценных бумаг на условиях их обратной продажи у лиц, связанных особыми отношениями с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций (за исключением сделок, заключенных на организованном рынке, методами, не позволяющими организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, определить контрагента);
9) продажа ценных бумаг на условиях их обратной покупки лицам, связанным особыми отношениями с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций (за исключением сделок, заключенных на организованном рынке, методами, не позволяющими организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, определить контрагента);
10) покупка производных финансовых инструментов;
11) продажа производных финансовых инструментов;
12) покупка иностранной валюты (спот, форвард);
13) продажа иностранной валюты (спот, форвард);
14) субординированный долг, принятый от лица, связанного особыми отношениями с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций;
15) субординированный долг, выданный лицу, связанному особыми отношениями с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций;
16) покупка имущества у лица, связанного особыми отношениями с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций;
17) принятие в залог имущества у лица, связанного особыми отношениями с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций;
18) продажа имущества лицу, связанному особыми отношениями с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций;
19) прием в залог финансовых инструментов, выпущенных лицами, связанными особыми отношениями с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций;
20) будущее требование организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, к лицу, связанному особыми отношениями с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций;
21) выданные гарантии в пользу лица, связанного особыми отношениями с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций;
22) принятие гарантий от лица, связанного особыми отношениями с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций;
23) страховые премии (взносы), оплаченные организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, по договорам страхования, заключенным со страховой (перестраховочной) организацией, являющейся лицом, связанным особыми отношениями с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций (указывается страховая сумма по договору страхования);

7) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты тұлғаларға бағалы қағаздарды сату (банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның контрагентті анықтауына мүмкіндік бермейтін әдістермен ұйымдастырылған нарықта жасалған мәмілелерді қоспағанда);
8) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалардан оларды кері сату талаптарымен бағалы қағаздар сатып алу (банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның контрагентті анықтауына мүмкіндік бермейтін әдістермен ұйымдастырылған нарықта жасалған мәмілелерді қоспағанда);
9) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалардан оларды кері сатып алу талаптарымен бағалы қағаздарды сату (банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның контагентті анықтауына мүмкіндік бермейтін әдістермен ұйымдастырылған нарықта жасалған мәмілелерді қоспағанда);
10) туынды қаржы құралдарын сатып алу;
11) туынды қаржы құралдарын сату;
12) шетел валютасын сатып алу (спот, форвард);
13) шетел валютасын сату (спот, форвард);
14) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты тұлғадан қабылданған реттелген борыш;
15) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты тұлғаға берілген реттелген борыш;
16) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты тұлғадан мүлікті сатып алу;
17) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты тұлғадан мүлікті кепілге қабылдау;
18) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты тұлғаға мүлікті сату;
19) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалар шығарған қаржы құралдарын кепілге қабылдау;
20) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты тұлғаға банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның болашақта қоятын талабы;
21) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты тұлғаның пайдасына берілген кепілдіктер;
22) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты тұлғадан қабылданған кепілдіктер;
23) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты тұлға болып табылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымымен жасалған сақтандыру шарты бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым төлеген сақтандыру сыйлықақылары (жарналары) (сақтандыру шарты бойынша сақтандыру сомасы көрсетіледі);

24) страховые выплаты, полученные организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, от страховой (перестраховочной) организации, являющейся лицом, связанным особыми отношениями с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций;
25) выданные аккредитивы в пользу лица, связанного особыми отношениями с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций;
26) полученные аккредитивы от лица, связанного особыми отношениями с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций;
27) иные виды сделок (сделки, указание которых не предусмотрено выше).
13. В графе 9 Таблицы 1 необходимо указывать по виду операции "выплаченные дивиденды лицам, связанным с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций особыми отношениями" и "выплаченные дивиденды банку лицами, связанными с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций особыми отношениями" дату выплаты и дату получения дивидендов соответственно.
В графе 12 Таблицы 1 "Сумма сделки по договору" необходимо указывать сумму выплаченных дивидендов, в графе 20 Таблицы 1 "Начисленные доходы/расходы" сумму начисленных дивидендов.
14. При пролонгации действия договора в графе 10 Таблицы 1 "Дата окончания действия (дата окончания выполнения условий) договора" указывается соответствующая дата, до которой пролонгировано действие договора, в графе 22 Таблицы 1 "Основной долг" указывается сумма балансового остатка на отчетную дату в период действия пролонгированного договора сделки.
15. В графе 11 Таблицы 1 отражаются реквизиты решения совета директоров организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, либо общего собрания акционеров (в случае отсутствия совета директоров) об утверждении сделок с лицами, связанными с ней особыми отношениями, либо типовых условий осуществления таких сделок.
16. В графе 12 Таблицы 1 отражается сумма сделки, указанная в договоре, в тысячах тенге.
17. В графе 15 Таблицы 1 "Стоимость обеспечения (в тысячах тенге)" указывается залоговая стоимость обеспечения.
18. В графе 20 Таблицы 1 отражается сумма начисленного дохода или расхода, накопленного с начала текущего года.
19. Если на момент заключения сделки, лицо не являлось лицом, связанным с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, особыми отношениями, в графе 27 Таблицы 1 указывается примечание: "лицо является связанным с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, особыми отношениями с дд.мм.гггг.".

24) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты тұлға болып табылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымынан алынған сақтандыру төлемдері;
25) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты тұлғаның пайдасына берілген аккредитивтер;
26) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты тұлғадан алынған аккредитивтер;
27) мәмілелердің өзге түрлері (жоғарыда көрсетілуі көзделмеген мәмілелер).
13. 1-кестенің 9-бағанында "банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты тұлғаларға төленген дивидендтер" және "банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалардың банкке төленген дивидендтері" операцияларының түрлері бойынша төлем күнін және сәйкесінше дивидендтерді алу күнін көрсету қажет.
1-кестенің "Шарт бойынша мәміле сомасы" деген 12-бағанында төленген дивидендтер сомасын, 1-кестенің "Есептелген кірістер/шығыстар" деген 20-бағанында есептелген дивидендтер сомасын көрсету қажет.
14. Шарттың қолданылуы ұзартылған жағдайда, 1-кестенің "Шарттың (талаптарын орындау аяқталған күн) қолданылуы аяқталған күн" деген 10-бағанында оған дейін шарттың қолданылуы ұзартылған тиісті күн көрсетіледі, 1-кестенің "Негізгі борыш" деген 22-бағанында мерзімі ұзартылған мәміле шартының қолданылу кезеңіндегі есепті күнгі баланстық қалдық сомасы көрсетіледі.
15. 1-кестенің 11-бағанында банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның директорлар кеңесінің не акционерлердің жалпы жиналысының (директорлар кеңесі болмаған жағдайда) онымен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалармен жасалған мәмілелерді бекіту туралы шешімдерінің не осындай мәмілелерді жүзеге асыру талаптарының деректемелері көрсетіледі.
16. 1-кестенің 12-бағанында Шартта көрсетілген мәміле сомасы мың теңгемен көрсетіледі.
17. 1-кестенің "Қамтамасыз ету құны (мың теңгемен)" деген 15-бағанында қамтамасыз етудің кепілдік құны көрсетіледі.
18. 1-кестенің 20-бағанында есептелген кіріс немесе ағымдағы жыл басынан жинақталған шығыс көрсетіледі.
19. Егер мәміле жасау сәтінде, тұлға банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты тұлға болып табылмаған болса, 1-кестенің 27-бағанында "кк.аа.жжжж. бастап тұлға банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты тұлға болып табылады" деген ескертпе көрсетіледі.

20. В Таблице 2 указываются все лица, связанные особыми отношениями с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, в том числе, с которыми сделки не заключались.
21. При отсутствии сведений Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 10
к постановлению
Приложение 10
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 24 сентября 2014 года № 178
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о структуре активов, обязательств и капитале, доходах и расходах юридического лица, осуществляющего деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой
Индекс формы административных данных: Ф1-УО
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "_____" ____________ 20___ года
Круг лиц, представляющих отчет: юридические лица, осуществляющие деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой
Срок представления: ежеквартально, не позднее двадцатого числа месяца, следующего за отчетным кварталом
Форма
Таблица 1. Структура активов, обязательств и капитала
(в тысячах тенге)
Активы
код строки
на начало отчетного периода
на конец отчетного периода
1
2
3
4
Активы
Деньги, в том числе
1
наличные деньги в кассе
1.1
деньги на текущих счетах в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
1.2
Вклады размещенные (за вычетом резервов на обесценение), в том числе
2
вклады до востребования
2.1
краткосрочные условные вклады

20. 2-кестеде банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты барлық, оның ішінде мәмілелер жасаспаған тұлғалар көрсетіледі.
21. Мәліметтер болмаған жағдайда Нысан нөлдік қалдықтармен беріледі.
Қаулыға
10-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2014 жылғы 24 қыркүйектегі
№ 178 қаулысына
10-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.natіonalbank.kz ресми интернет-ресурсында орналастырылған
Қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункттері арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғаның активтерінің, міндеттемелерінің құрылымы және капиталы, кірістері мен шығыстары туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: Ф1-УО
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезең: 20___ жылғы "_____" ____________ жағдай бойынша
Есепті ұсынатын тұлғалар тобы: қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункттері арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғалар
Ұсыну мерзімі: тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың жиырмасынан кешіктірмей
Нысан
1-кесте. Активтердің, міндеттемелердің және капиталдың құрылымы
(мың теңгемен)
Активтер
жол коды
есепті кезеңнің басына
есепті кезеңнің соңына
1
2
3
4
Активтер
Ақша, оның ішінде
1
кассадағы қолма-қол ақша
1.1
банктердегі және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардағы ағымдағы шоттардағы ақша
1.2
Орналастырылған салымдар (құнсыздануға арналған резервтерді шегергенде), оның ішінде
2
талап етілгенге дейінгі салымдар
2.1
қысқа мерзімді шартты салымдар

13.1
комиссионные расходы за услуги по сейфовым операциям
13.2
комиссионные расходы за услуги по инкассации банкнот, монет и ценностей
13.3
Операционные расходы, в том числе:
14
расходы на оплату труда и командировочные
14.1
амортизационные отчисления
14.2
расходы по уплате налогов и других обязательных платежей в бюджет, за исключением корпоративного подоходного налога
14.3
административные расходы
14.4
Прочие расходы
15
Итого расходов
16
Чистая прибыль (убыток) до уплаты корпоративного подоходного налога
17
Корпоративный подоходный налог
18
Фиксированный налог
19
Чистая прибыль (убыток) после уплаты корпоративного подоходного налога
20
Прибыль (убыток) от прекращенной деятельности
21
Итого чистая прибыль (убыток) за период
22
Справочно:
Численность работников (по состоянию на конец отчетного периода)
_____________________________________________________________ человек
Категория субъекта частного предпринимательства
___________________________________________________________________
Наименование _______________________________________________________
Адрес_______________________________________________________________
Телефон ________________________________________
Адрес электронной почты _________________________
Исполнитель ______________________________________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Главный бухгалтер _________________________________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
___________________________________________ ____________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата "______" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета о структуре
активов, обязательств и
капитале, доходах и расходах
юридического лица,
осуществляющего деятельность
исключительно через обменные
пункты на основании лицензии
Национального Банка
Республики Казахстан на
обменные операции
с наличной иностранной
валютой
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет о структуре активов, обязательств и капитале, доходах и расходах юридического лица, осуществляющего деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой (индекс: Ф1-УО, периодичность: ежеквартальная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее – Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Отчет о структуре активов, обязательств и капитале, доходах и расходах юридического лица, осуществляющего деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой" (далее – Форма).

13.1
сейфтік операциялар бойынша көрсеткен қызметі үшін комиссиялық шығыстар
13.2
банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау бойынша көрсеткен қызметі үшін комиссиялық шығыстар
13.3
Операциялық шығыстар, оның ішінде:
14
еңбекке ақы төлеу және іссапар шығыстары
14.1
амортизациялық аударымдар
14.2
корпоративтік табыс салығын қоспағанда, салықтарды және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді төлеу бойынша шығыстар
14.3
әкімшілік шығыстар
14.4
Өзге де шығыстар
15
Шығыстар жиыны
16
Корпоративтік табыс салығын төлегенге дейінгі таза пайда (зиян)
17
Корпоративтік табыс салығы
18
Тіркелген салық
19
Корпоративтік табыс салығын төлегеннен кейінгі таза пайда (зиян)
20
Тоқтатылған қызметтен түскен пайда (зиян)
21
Кезең ішіндегі таза пайда (зиян) жиынтығы
22
Анықтама үшін: Қызметкерлер саны (есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша) – ______ адам
Жеке кәсіпкерлік субъектісінің санаты – _____________________
Атауы ______________________________________________________
Мекенжайы _________________________________________________
Телефоны ____________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________
Орындаушы ______________________________________ ________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)             қолы, телефоны
Бас бухгалтер _________________________________ ________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)             қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
____________________________________________ _______________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)             қолы, телефоны
Күні 20__ жылғы "______" ______________
Қызметін Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің қолма-қол
шетел валютасымен айырбастау
операцияларына арналған
лицензиясы негізінде тек қана
айырбастау пункттері арқылы
жүзеге асыратын заңды
тұлғаның активтерінің,
міндеттемелерінің
құрылымы және капиталы,
кірістері мен шығыстары туралы
есеп нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункттері арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғаның активтерінің, міндеттемелерінің құрылымы және капиталы, кірістері мен шығыстары туралы есеп (индексі: Ф1-УО, кезеңділігі: тоқсан сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі – Түсіндірме) "Қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункттері арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғаның активтерінің, міндеттемелерінің құрылымы және капиталы, кірістері мен шығыстары туралы есеп" әкімшілік деректерін жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.

2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан".
3. Форма составляется юридическим лицом, осуществляющим деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой (далее – уполномоченная организация), ежеквартально.
4. Форма составляется по состоянию на конец отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
5. Форму подписывает руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, главный бухгалтер и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. В таблице 1:
1) в строке с кодом 1.1 "наличные деньги в кассе" указываются остатки по счету 1010 Типового плана счетов бухгалтерского учета для отдельных субъектов финансового рынка Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 сентября 2008 года № 79 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5348) (далее – План счетов);
в строке с кодом 1.2 "деньги на текущих счетах в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций" указываются остатки по счету 1030 Плана счетов;
2) в строке с кодом 2.1 "вклады до востребования" осуществляется группировка остатков по счетам 1150 03, 1270 22, 1150 12, 1150 11 и 1290 24 Плана счетов за вычетом сумм остатков по счетам 1150 11 и 1290 24 Плана счетов;
в строке с кодом 2.2.1 "краткосрочные условные вклады" осуществляется группировка остатков по счетам 1150 05, 1270 24 и 1150 12 Плана счетов за вычетом сумм остатков по счетам 1150 11 и 1290 24 Плана счетов;
в строке с кодом 2.2.2 "долгосрочные условные вклады" осуществляется группировка остатков по счетам 2040 02, 2170 24 и 2040 09 Плана счетов за вычетом сумм остатков по счетам 2040 08 и 1290 24 Плана счетов;
в строке с кодом 2.3.1 "краткосрочные вклады (до 1 года включительно)" осуществляется группировка остатков по счетам 1150 02, 1150 04, 1270 23 и 1150 12 Плана счетов за вычетом сумм остатков по счетам 1150 11 и 1290 24 Плана счетов;
в строке с кодом 2.3.2 "долгосрочные вклады (свыше 1 года)" осуществляется группировка остатков по счетам 2040 01, 2170 23 и 2040 09 Плана счетов за вычетом сумм остатков по счетам 2040 08 и 1290 24 Плана счетов;

2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункттері арқылы жүзеге асыратын заңды тұлға (бұдан әрі – уәкілетті ұйым) тоқсан сайын жасайды.
4. Нысан есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша жасалады. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
5. Нысанға бірінші басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам, бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. 1-кестеде:
1) коды 1.1 "Кассадағы қолма-қол ақша" жолында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5348 болып тіркелген) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2008 жылғы 22 қыркүйектегі № 79 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Қаржы нарығының жекелеген субъектілеріне арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарының (бұдан әрі – Шоттар жоспары) 1010 шоты бойынша қалдықтар көрсетіледі;
коды 1.2 "Банктердегі және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардағы ағымдағы шоттардағы ақша" жолында Шоттар жоспарының 1030 шоты бойынша қалдықтар көрсетіледі;
2) коды 2.1 "Талап етілгенге дейінгі салымдар" жолында Шоттар жоспарының 1150 11 және 1290 24 шоттары бойынша қалдықтар сомасы шегеріле отырып, Шоттар жоспарының 1150 03, 1270 22, 1150 12, 1150 11 және 1290 24 шоттары бойынша қалдықтарды топтастыру жүзеге асырылады;
коды 2.2.1 "Қысқа мерзімді шартты салымдар" жолында Шоттар жоспарының 1150 11 және 1290 24 шоттары бойынша қалдықтар сомасы шегеріле отырып, Шоттар жоспарының 1150 05, 1270 24 және 1150 12 шоттары бойынша қалдықтарды топтастыру жүзеге асырылады;
коды 2.2.2 "Ұзақ мерзімді шартты салымдар" жолында Шоттар жоспарының 2040 08 және 1290 24 шоттары бойынша қалдықтар сомасы шегеріле отырып, Шоттар жоспарының 2040 02, 2170 24 және 2040 09 шоттары бойынша қалдықтарды топтастыру жүзеге асырылады;
коды 2.3.1 "Қысқа мерзімді салымдар (1 жылға дейін қоса алғанда)" жолында Шоттар жоспарының 1150 11 және 1290 24 шоттары бойынша қалдықтар сомасы шегеріле отырып, Шоттар жоспарының 1150 02, 1150 04, 1270 23 және 1150 12 шоттары бойынша қалдықтарды топтастыру жүзеге асырылады;
коды 2.3.2 "Ұзақ мерзімді салымдар (1 жылдан астам)" жолында Шоттар жоспарының 2040 08 және 1290 24 шоттары бойынша қалдықтар сомасы шегеріле отырып, Шоттар жоспарының 2040 01, 2170 23 және 2040 09 шоттары бойынша қалдықтарды топтастыру жүзеге асырылады;

в строке с кодом 2.4.1 "краткосрочные сберегательные вклады (до 1 года включительно)" осуществляется группировка остатков по счетам 1150 06, 1270 38 и 1150 12 Плана счетов за вычетом сумм остатков по счетам1150 11 и 1290 24 Плана счетов;
в строке с кодом 2.4.2 "долгосрочные сберегательные вклады (до 1 года включительно)" осуществляется группировка остатков по счетам 2040 03, 2170 22 и 2040 09 Плана счетов за вычетом сумм остатков по счетам 2040 08 и 1290 24 Плана счетов;
3) в строке с кодом 3.1 "дебиторская задолженность работников" осуществляется группировка остатков по счетам 1250, 1610 01, 1610 03, 2150 и 2910 Плана счетов за вычетом сумм остатков по счету 1290 01 Плана счетов;
в строке с кодом 3.2 "дебиторская задолженность по хозяйственной деятельности" осуществляется группировка остатков по счетам 1210, 1240, 1260, 1620 02, 2110, 2140 Плана счетов за вычетом сумм остатков по счету 1290 01 Плана счетов;
в строке с кодом 3.4 "прочая дебиторская задолженность" осуществляется группировка остатков по счетам 1280 10 и 2180 Плана счетов за вычетом сумм остатков по счету 1290 01 Плана счетов;
4) в строке с кодом 4.1 "аффинированное золото в слитках" осуществляется группировка остатков по счетам 1370 и 1380 Плана счетов;
в строке с кодом 4.2 "прочие запасы" указываются остатки по счету 1350 Плана счетов за вычетом сумм остатков по счету 1360 Плана счетов;
5) в строке с кодом 5 "Нематериальные активы (за вычетом амортизации и убытков от обесценения)" осуществляется группировка остатков по счету 2730 Плана счетов за вычетом сумм остатков по счетам 2740 и 2750 Плана счетов;
6) в строке с кодом 6 "Основные средства (за вычетом амортизации и убытков от обесценения)" осуществляется группировка остатков по счетам 2410 и 2440 Плана счетов за вычетом сумм остатков по счетам Плана счетов 2420, 2430 и 2450;
7) в строке с кодом 7.1 "текущее налоговое требование" осуществляется группировка счетов группы 1400 Плана счетов;
в строке с кодом 7.2 "отложенное налоговое требование" указываются остатки по счету 2810 Плана счетов;
8) в строке с кодом 8 "Прочие активы" осуществляется группировка остатков по счетам 1630 и 2940 Плана счетов;
в строке с кодом 8 в прочих активах учитывается задолженность, которая не учтена в строках с кодами 3 и 7;

коды 2.4.1 "Қысқа мерзімді жинақ салымдары (1 жылға дейін қоса алғанда)" жолында Шоттар жоспарының 1150 11 және 1290 24 шоттары бойынша қалдықтар сомасы шегеріле отырып, Шоттар жоспарының 1150 06, 1270 38 және 1150 12 шоттары бойынша қалдықтарды топтастыру жүзеге асырылады;
коды 2.4.2 "Ұзақ мерзімді жинақ салымдары (1 жылға дейін қоса алғанда)" жолында Шоттар жоспарының 2040 08 және 1290 24 шоттары бойынша қалдықтар сомасы шегеріле отырып, Шоттар жоспарының 2040 03, 2170 22 және 2040 09 шоттары бойынша қалдықтарды топтастыру жүзеге асырылады;
3) коды 3.1 "Қызметкерлердің дебиторлық берешегі" жолында Шоттар жоспарының 1290 01 шоты бойынша қалдықтар сомасы шегеріле отырып, Шоттар жоспарының 1250, 1610 01, 1610 03, 2150 және 2910 шоттары бойынша қалдықтарды топтастыру жүзеге асырылады;
коды 3.2 "Шаруашылық қызмет бойынша дебиторлық берешек" жолында Шоттар жоспарының 1290 01 шоты бойынша қалдықтар сомасы шегеріле отырып, Шоттар жоспарының 1210, 1240, 1260, 1620 02, 2110, 2140 шоттары бойынша қалдықтарды топтастыру жүзеге асырылады;
коды 3.4 "Басқа дебиторлық берешек" жолында Шоттар жоспарының 1290 01 шоты бойынша қалдықтар сомасы шегеріле отырып, Шоттар жоспарының 1280 10 және 2180 шоттары бойынша қалдықтарды топтастыру жүзеге асырылады;
4) коды 4.1 "Аффинирленген құйма алтын" жолында Шоттар жоспарының 1370 және 1380 шоттары бойынша қалдықтарды топтастыру жүзеге асырылады;
коды 4.2 "Басқа қорлар" жолында Шоттар жоспарының 1360 шоты бойынша қалдықтар сомасы шегеріле отырып, Шоттар жоспарының 1350 шоты бойынша қалдықтар көрсетіледі;
5) коды 5 "Материалдық емес активтер (амортизацияны және құнсызданудан болған зияндарды шегергенде)" жолында Шоттар жоспарының 2740 және 2750 шоттары бойынша қалдықтар сомасы шегеріле отырып, Шоттар жоспарының 2730 шоты бойынша қалдықтарды топтастыру жүзеге асырылады;
6) коды 6 "Негізгі құралдар (амортизацияны және құнсызданудан болған зияндарды шегергенде)" жолында Шоттар жоспарының 2420, 2430 және 2450 шоттары бойынша қалдықтар сомасы шегеріле отырып, Шоттар жоспарының 2410 және 2440 шоттары бойынша қалдықтарды топтастыру жүзеге асырылады;
7) коды 7.1 "Ағымдағы салық талабы" жолында Шоттар жоспарының 1400 тобының шоттарын топтастыру жүзеге асырылады;
коды 7.2 "Кейінге қалдырылған салық талабы" жолында Шоттар жоспарының 2810 шоты бойынша қалдықтар көрсетіледі;
8) коды 8 "Басқа активтер" жолында Шоттар жоспарының 1630 және 2940 шоттары бойынша қалдықтарды топтастыру жүзеге асырылады;
8 коды бар жолда басқа активтерде 3 және 7 кодтары бар жолдарда ескерілмеген берешек ескеріледі;

9) в строке с кодом 10.1 "краткосрочные займы (до 1 года включительно)" осуществляется группировка остатков по счетам 3010, 3020, 3050 05 и 3380 25 Плана счетов за вычетом сумм остатков по счету 3050 06 Плана счетов;
в строке с кодом 10.2 "долгосрочные займы (свыше 1 года)" осуществляется группировка остатков по счетам 4010, 4020, 4030 11 и 4160 23 Плана счетов за вычетом сумм остатков по счету 4030 12 Плана счетов;
10) в строке с кодом 11.1 "кредиторская задолженность по оплате труда" указываются остатки по счету 3350 Плана счетов;
в строке с кодом 11.2 "кредиторская задолженность по хозяйственной деятельности" осуществляется группировка остатков по счетам 3310, 3340, 3360, 3370, 3510, 4110, 4140, 4150 и 4410 Плана счетов;
в строке с кодом 11.3 "кредиторская задолженность по дивидендам и доходам участников" указываются остатки по счету 3030 Плана счетов;
11) в строке с кодом 12.1 "текущее налоговое обязательство" осуществляется группировка счетов группы 3100 Плана счетов;
в строке с кодом 12.2 "отложенное налоговое обязательство" указываются остатки по счету 4310 Плана счетов;
12) в строке с кодом 13 "Прочие обязательства" осуществляется группировка остатков по счетам 3540 и 4430 Плана счетов;
в строке с кодом 13 в прочих обязательствах учитывается задолженность, которая не учтена в строках с кодами с 10 по 12;
13) в строке с кодом 15 "Уставный капитал" осуществляется группировка остатков по счетам 5030 и 5320 Плана счетов;
14) в строке с кодом 16.1 "резервный капитал" осуществляется группировка остатков по счетам 5410, 5420, 5430 и 5450 Плана счетов;
в строке с кодом 16.2 "прочие резервы" указываются остатки по счету 5460 Плана счетов;
15) в строке с кодом 17.1 "нераспределенная прибыль (непокрытый убыток) предыдущих лет" указываются остатки по счету 5520 Плана счетов;
в строке с кодом 17.2 "нераспределенная прибыль (непокрытый убыток) отчетного периода" указываются остатки по счету 5610 Плана счетов;
16) при заполнении таблицы 1 обеспечивается выполнение следующих условий:
строка с кодом 1 = сумме строк с кодами 1.1 и 1.2;
строка с кодом 2 = сумме строк с кодами 2.1, 2.2, 2.3 и 2.4;
строка с кодом 2.2 = сумме строк с кодами 2.2.1 и 2.2.2;
строка с кодом 2.3 = сумме строк с кодами 2.3.1 и 2.3.2;
строка с кодом 2.4 = сумме строк с кодами 2.4.1 и 2.4.2;
строка с кодом 3 = сумме строк с кодами 3.1, 3.2, 3.3 и 3.4;

9) коды 10.1 "Қысқа мерзімді қарыздар (1 жылға дейін қоса алғанда)" жолында Шоттар жоспарының 3050 06 шоты бойынша қалдықтар сомасы шегеріле отырып, Шоттар жоспарының 3010, 3020, 3050 05 және 3380 25 шоттары бойынша қалдықтарды топтастыру жүзеге асырылады;
коды 10.2 "Ұзақ мерзімді қарыздар (1 жылдан астам)" жолында Шоттар жоспарының 4030 12 шоты бойынша қалдықтар сомасы шегеріле отырып, Шоттар жоспарының 4010, 4020, 4030 11 және 4160 23 шоттары бойынша қалдықтарды топтастыру жүзеге асырылады;
10) коды 11.1 "Еңбекақы төлеу бойынша кредиторлық берешек" жолында Шоттар жоспарының 3350 шоты бойынша қалдықтар көрсетіледі;
коды 11.2 "Шаруашылық қызмет бойынша кредиторлық берешек" жолында Шоттар жоспарының 3310, 3340, 3360, 3370, 3510, 4110, 4140, 4150 және 4410 шоттары бойынша қалдықтарды топтастыру жүзеге асырылады;
коды 11.3 "Қатысушылардың дивидендтері мен кірістері бойынша кредиторлық берешек" жолында Шоттар жоспарының 3030-шоты бойынша қалдықтар көрсетіледі;
11) коды 12.1 "ағымдағы салық міндеттемелері" жолында Шоттар жоспарының 3100-тобының шоттарын топтастыру жүзеге асырылады;
коды 12.2 "Кейінге қалдырылған салық міндеттемелері" жолында Шоттар жоспарының 4310-шоты бойынша қалдықтар көрсетіледі;
12) коды 13 "Өзге міндеттемелер" жолында Шоттар жоспарының 3540 және 4430-шоттары бойынша қалдықтарды топтастыру жүзеге асырылады;
коды 13 жолда өзге міндеттемелерде кодтары 10-нан 12-ге дейінгі жолдарда ескерілмеген берешек ескеріледі;
13) коды 15 "Жарғылық капитал" жолында Шоттар жоспарының 5030 және 5320-шоттары бойынша қалдықтарды топтастыру жүзеге асырылады;
14) коды 16.1 "резервтік капитал" жолында Шоттар жоспарының 5410, 5420, 5430 және 5450-шоттары бойынша қалдықтарды топтастыру жүзеге асырылады;
коды 16.2 "өзге резервтер" жолында Шоттар жоспарының 5460-шоты бойынша қалдықтар көрсетіледі;
15) коды 17.1 "Өткен жылдардың бөлінбеген пайдасы (өтелмеген зиян)" жолында Шоттар жоспарының 5520-шоты бойынша қалдықтар көрсетіледі;
коды 17.2 "есепті кезеңнің бөлінбеген пайдасы (өтелмеген зиян)" жолында Шоттар жоспарының 5610-шоты бойынша қалдықтар көрсетіледі;
16) 1-кестені толтыру кезінде мынадай талаптардың орындалуы қамтамасыз етіледі:
коды 1 бар жол = кодтары 1.1 және 1.2 жолдардың қосындысына;
коды 2 жол = кодтары 2.1, 2.2, 2.3 және 2.4 жолдардың қосындысына;
коды 2.2 жол = кодтары 2.2.1 және 2.2.2 жолдардың қосындысына;
коды 2.3 жол = кодтары 2.3.1 және 2.3.2 жолдардың қосындысына;
коды 2.4 жол = кодтары 2.4.1 және 2.4.2 жолдардың қосындысына;
коды 3-жол = кодтары 3.1, 3.2, 3.3 және 3.4 жолдардың қосындысына;

строка с кодом 4 = сумме строк с кодами 4.1 и 4.2;
строка с кодом 6 = сумме строк с кодами 6.1, 6.2 и 6,3;
строка с кодом 7 = сумме строк с кодами 7.1 и 7.2;
строка с кодом 10 = сумме строк с кодами 10.1 и 10.2;
строка с кодом 11 = сумме строк с кодами 11.1, 11.2 и 11.3;
строка с кодом 12 = сумме строк с кодами 12.1 и 12.2;
строка с кодом 16 = сумме строк с кодами 16.1 и 16.2;
строка с кодом 17 = сумме строк с кодами 17.1 и 17.2;
строка с кодом 18 = сумме строк с кодами 15, 16 и 17;
строка с кодом 9 = строке с кодом 19.
7. В таблице 2:
1) в строке с кодом 1 "Доходы по покупке-продаже иностранной валюты" указываются остатки по счету 6280 02 Плана счетов;
2) в строке с кодом 2 "Доходы по покупке-продаже аффинированных драгоценных металлов" указываются остатки по счету 6280 01 Плана счетов;
3) в строке с кодом 3.1 "по текущим счетам" указываются остатки по 6110 28 счету Плана счетов;
в строке с кодом 3.2 "по размещенным вкладам" указываются суммы остатков по счетам 6110 29, 6110 31, 6110 30 и 6110 35 Плана счетов;
в строке с кодом 3.3 "прочие доходы, связанные с получением вознаграждения" указываются остатки по счету 6110 34 Плана счетов;
4) в строке с кодом 4 "Доходы от переоценки иностранной валюты" указываются остатки по счету 6250 02 Плана счетов;
5) в строке с кодом 5 "Доходы от переоценки аффинированных драгоценных металлов" указываются остатки по счету 6280 05 Плана счетов;
6) в строке с кодом 6 "Прочие доходы" осуществляется группировка остатков по счетам 6280 06 и 6220 Плана счетов;
7) в строке с кодом 8 "Расходы по покупке-продаже иностранной валюты" указываются остатки по счету 7470 02 Плана счетов;
8) в строке с кодом 9 "Расходы по покупке-продаже аффинированных драгоценных металлов" указываются остатки по счету 7470 01 Плана счетов;
9) в строке с кодом 10.1 "по полученным займам" указываются остатки по 7310 24 счету Плана счетов;
в строке с кодом 10.2 "по обязательствам по аренде" указываются остатки по счету 7350 Плана счетов;
в строке с кодом 10.3 "прочие расходы, связанные с выплатой вознаграждения" указываются остатки по счету 7310 25 Плана счетов;
10) в строке с кодом 11 "Расходы от переоценки иностранной валюты" указываются остатки по счету 7430 02 Плана счетов;
11) в строке с кодом 12 "Расходы от переоценки аффинированных драгоценных металлов" указываются остатки по счету 7470 07 Плана счетов;

коды 4 жол = кодтары 4.1 және 4.2 жолдардың қосындысына;
коды 6 жол = кодтары 6.1, 6.2 және 6,3 жолдардың қосындысына;
коды 7 жол = кодтары 7.1 және 7.2 жолдардың қосындысына;
коды 10 жол = кодтары 10.1 және 10.2 жолдардың қосындысына;
коды 11 жол = кодтары 11.1, 11.2 және 11.3 жолдардың қосындысына;
коды 12 жол = кодтары 12.1 және 12.2 жолдардың қосындысына;
коды 16 жол = кодтары 16.1 және 16.2 жолдардың қосындысына;
коды 17 жол = кодтары 17.1 және 17.2 жолдардың қосындысына;
коды 18 жол = кодтары 15, 16 және 17 жолдардың қосындысына;
коды 9 жол = коды 19 жол.
7. 2-кестеде:
1) коды 1 "Шетел валютасын сатып алу-сату бойынша кірістер" жолында Шоттар жоспарының 6280 02-шоты бойынша қалдықтар көрсетіледі;
2) коды 2 "Аффинирленген бағалы металдарды сатып алу-сату бойынша кірістер" жолында Шоттар жоспарының 6280 01-шоты бойынша қалдықтар көрсетіледі;
3) коды 3.1 "ағымдағы шоттар бойынша" жолында Шоттар жоспарының 6110 28-шоты бойынша қалдықтар көрсетіледі;
коды 3.2 "орналастырылған салымдар бойынша" жолында Шоттар жоспарының 6110 29, 6110 31, 6110 30 және 6110 35-шоттары бойынша қалдықтардың сомасы көрсетіледі;
коды 3.3 "сыйақы алуға байланысты басқа кірістер" жолында Шоттар жоспарының 6110 34-шоты бойынша қалдықтар көрсетіледі;
4) коды 4 "Шетел валютасын қайта бағалаудан түскен кірістер" жолында Шоттар жоспарының 6250 02-шоты бойынша қалдықтар көрсетіледі;
5) коды 5 "Аффинирленген бағалы металдарды қайта бағалаудан түскен кірістер" жолында Шоттар жоспарының 6280 05-шоты бойынша қалдықтар көрсетіледі;
6) коды 6 "Басқа кіріс" жолында Шоттар жоспарының 6280 06 және 6220-шоттары бойынша қалдықтарды топтастыру жүзеге асырылады;
7) коды 8 "Шетел валютасын сатып алу-сату бойынша шығыстар" жолында Шоттар жоспарының 7470 02-шоты бойынша қалдықтар көрсетіледі;
8) коды 9 "Аффинирленген бағалы металдарды сатып алу-сату бойынша шығыстар" жолында Шоттар жоспарының 7470 01-шоты бойынша қалдықтар көрсетіледі;
9) коды 10.1 "алынған қарыздар бойынша" жолында Шоттар жоспарының 7310 24-шоты бойынша қалдықтар көрсетіледі;
коды 10.2 "жалдау жөніндегі міндеттемелер бойынша" жолында Шоттар жоспарының 7350-шоты бойынша қалдықтар көрсетіледі;
коды 10.3 "сыйақы төлеуге байланысты басқа шығыстар" жолында Шоттар жоспарының 7310 25-шоты бойынша қалдықтар көрсетіледі;
10) коды 11 "Шетел валютасын қайта бағалаудан болған шығыстар" жолында Шоттар жоспарының 7430 02-шоты бойынша қалдықтар көрсетіледі;
11) коды 12 "Аффинирленген бағалы металдарды қайта бағалаудан болған шығыстар" жолында Шоттар жоспарының 7470 07-шоты бойынша қалдықтар көрсетіледі;

12) в строке с кодом 13.1 "комиссионные расходы за услуги по кассовым операциям" указываются остатки по счету 7470 23 Плана счетов;
в строке с кодом 13.2 "комиссионные расходы за услуги по сейфовым операциям" указываются остатки по счету 7470 24 Плана счетов;
в строке с кодом 13.3 "комиссионные расходы за услуги по инкассации банкнот, монет и ценностей" указываются остатки по счету 7470 25 Плана счетов;
13) в строке с кодом 14.2 "амортизационные отчисления" осуществляется группировка остатков по счетам 7490 01 и 7490 05 Плана счетов;
в строке с кодом 14.3 "расходы по уплате налогов и других обязательных платежей в бюджет, за исключением корпоративного подоходного налога" осуществляется группировка счетов группы 7220 Плана счетов;
в строке с кодом 14.4 "административные расходы" осуществляется группировка остатков по счетам 7210 и 7450 Плана счетов;
14) в строке с кодом 15 "Прочие расходы" осуществляется группировка остатков по счетам 7420 и 7410 Плана счетов;
в строке с кодом 15 к прочим расходам относятся расходы по сопровождению программного обеспечения, используемого для ведения учета проводимых обменных операций в электронном виде, или компьютерной системы, обслуживанию технических средств пожарной, охранной, тревожной сигнализаций и прочие;
15) в строке с кодом 18 "Корпоративный подоходный налог" указываются остатки по счету 7710 Плана счетов;
16) в строке с кодом 21 "Прибыль (убыток) от прекращенной деятельности" осуществляется группировка счетов 6310 и 7510 Плана счетов;
17) при заполнении таблицы 2 обеспечивается выполнение следующих условий:
строка с кодом 3 = сумме строк с кодами 3.1, 3.2 и 3.3;
строка с кодом 10 = сумме строк с кодами 10.1, 10.2 и 10.3;
строка с кодом 13 = сумме строк с кодами 13.1, 13.2 и 13.3;
строка с кодом 14 = сумме строк с кодами 14.1, 14.2, 14.3 и 14.4.
8. Не допускается дублирование счетов при группировке их в статьи отчетности.
9. Группировка определяется в соответствии с Инструкцией по ведению бухгалтерского учета отдельными субъектами финансового рынка, утвержденной постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 1 июля 2011 года № 68 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7121), Планом счетов и внутренними документами уполномоченной организации.
Приложение 11
к постановлению
Приложение 11
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 24 сентября 2014 года № 178
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей
Индекс формы административных данных: Ф1-ИНКАССАЦИЯ
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "_____" ____________ 20___ года
Круг лиц, представляющих отчет: юридические лица, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей
Срок представления: ежеквартально, не позднее двадцатого числа месяца, следующего за отчетным кварталом
Форма
Показатель
Код строки
Значение (Сумма)
Наличие в течение отчетного периода изменений в помещениях (да/нет)
1
Количество специализированных транспортных средств, предназначенных для перевозки банкнот, монет и ценностей, в том числе:
2
на праве собственности
2.1
Сведения о руководителе исполнительного органа
3
сведения о резидентстве
3.1
наличие высшего образования (да/нет)
3.2
наличие стажа работы не менее трех лет в сфере предоставления финансовых услуг (да/нет)
3.3
сведения о наличии (отсутствии) неснятой или непогашенной судимости
3.4
Сведения о разрешениях на приобретение, хранение, хранение и ношение служебного оружия и патронов к нему (номер, дата выдачи и срок действия)
4
Количество действующих договоров инкассации банкнот монет и ценностей (с расшифровкой количества объектов)
5
Объем наличных денег, инкассированных за отчетный период (в тысячах тенге)
6
Осуществление дополнительной деятельности по пересчету, сортировке, упаковке и хранению (да/нет)
7
Списочная численность работников, в том числе:
8
управленческий персонал
8.1
технический персонал
8.2
инкассаторы
8.3
иные работники
8.4
Доходы от осуществления деятельности по инкассации банкнот, монет и ценностей (в тысячах тенге)
9
Деньги на счетах в банках второго уровня и Национальном операторе почты (в тысячах тенге)
10
Наименование _______________________________________________________
Адрес_______________________________________________________________
Телефон ________________________________________
Адрес электронной почты _________________________
Исполнитель ______________________________________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Главный бухгалтер _________________________________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
____________________________________________ ______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата "______" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета юридических
лиц, исключительной
деятельностью которых является
инкассация банкнот, монет и
ценностей
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей (индекс – Ф1-ИНКАССАЦИЯ, периодичность – ежеквартальная)

12) коды 13.1 "кассалық операциялар бойынша қызметтер үшін комиссиялық шығыстар" жолында Шоттар жоспарының 7470 23-шоты бойынша қалдықтар көрсетіледі;
коды 13.2 "сейф операциялары бойынша қызметтер үшін комиссиялық шығыстар" жолында Шоттар жоспарының 7470 24-шоты бойынша қалдықтар көрсетіледі;
коды 13.3 "банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау жөніндегі қызметтер үшін комиссиялық шығыстар" жолында Шоттар жоспарының 7470 25-шоты бойынша қалдықтар көрсетіледі;
13) коды 14.2 "амортизациялық аударымдар" жолында Шоттар жоспарының 7490 01 және 7490 05-шоттары бойынша қалдықтарды топтастыру жүзеге асырылады;
коды 14.3 "корпоративтік табыс салығын қоспағанда, салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді төлеу бойынша шығыстар" жолында Шоттар жоспарының 7220-тобының шоттарын топтастыру жүзеге асырылады;
коды 14.4 "әкімшілік шығыстар" жолында Шоттар жоспарының 7210 және 7450-шоттары бойынша қалдықтарды топтастыру жүзеге асырылады;
14) коды 15 "Өзге шығыстар" жолында Шоттар жоспарының 7420 және 7410-шоттары бойынша қалдықтарды топтастыру жүзеге асырылады;
коды 15 жолда өзге шығыстарға электрондық түрде жүргізілетін айырбастау операцияларының есебін жүргізу үшін пайдаланылатын бағдарламалық қамтамасыз етуді немесе компьютерлік жүйені сүйемелдеу, өрт, күзет, дабыл сигнализацияларының техникалық құралдарына қызмет көрсету жөніндегі шығыстар және өзгесі жатады;
15) коды 18 "Корпоративтік табыс салығы" жолында Шоттар жоспарының 7710-шоты бойынша қалдықтар көрсетіледі;
16) коды 21 "Тоқтатылған қызметтен пайда (зиян)" жолында Шоттар жоспарының 6310 және 7510-шоттарын топтастыру жүзеге асырылады;
17) 2-кестені толтыру кезінде мынадай талаптардың орындалуы қамтамасыз етіледі:
коды 3 жол = кодтары 3.1, 3.2 және 3.3 жолдардың қосындысына;
коды 10 жол = кодтары 10.1, 10.2 және 10.3 жолдардың қосындысына;
коды 13 жол = кодтары 13.1, 13.2 және 13.3 жолдардың қосындысына;
коды 14 жол = кодтары 14.1, 14.2, 14.3 және 14.4 жолдардың қосындысына.
8. Шоттарды есептілік бабына топтастыру кезінде оларды қайталауға рұқсат етілмейді.
9. Топтау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 1 шілдедегі № 68 қаулысымен бекітілген Қаржы нарығының жекелеген субъектілерінің бухгалтерлік есепті жүргізу жөніндегі нұсқаулыққа (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7121 тіркелген), Шоттар жоспарына және уәкілетті ұйымның ішкі құжаттарына сәйкес айқындалады.
Қаулыға
11-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2014 жылғы 24 қыркүйектегі
№ 178 қаулысына
11-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректердің нысаны мына интернет-ресурста орналастырылған: www.natіonalbank.kz
Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғалар есебі
Әкімшілік деректер нысанының индексі: Ф1-ИНКАССАЦИЯ
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезең: 20____ жылғы "____"__________жағдай бойынша
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғалар
Ұсыну мерзімі: тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың жиырмасынан кешіктірмей.
Нысан
Көрсеткіш
Жол коды
Мәні (сомасы)
Есепті кезең ішінде үй-жайларда өзгерістердің болуы (иә/жоқ)
1
Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды тасымалдауға арналған мамандандырылған көлік құралдарының саны, оның ішінде:
2
меншік құқығында
2.1
атқарушы органның басшысы туралы мәліметтер
3
резиденттік туралы мәліметтер
3.1
жоғары білімінің бар болуы (иә/жоқ)
3.2
қаржылық қызмет көрсету саласында кемінде үш жыл жұмыс өтілінің болуы (иә/жоқ)
3.3
алынбаған немесе өтелмеген соттылығының бар болуы (болмауы) туралы мәліметтер
3.4
Қызметтік қару мен оның патрондарын сатып алуға, сақтауға және алып жүруге рұқсаттары туралы мәліметтер (нөмірі, берілген күні және қолданылу мерзімі)
4
Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялаудың қолданыстағы шарттарының саны (объектілер санын ашып көрсете отырып)
5
Есепті кезеңде инкассацияланған қолма-қол ақшаның көлемі (мың теңгемен)
6
Қайта есептеу, сұрыптау, буып-түю және сақтау бойынша қосымша қызметті жүзеге асыру (иә/жоқ)
7
Жұмыскерлердің тізімдік саны, оның ішінде:
8
басқарушы персонал
8.1
техникалық персонал
8.2
инкассаторлар
8.3
өзге де қызметкерлер
8.4
Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау жөніндегі қызметті жүзеге асырудан түскен кірістер (мың теңгемен)
9
Екінші деңгейдегі банктердегі және Ұлттық пошта операторындағы шоттардағы ақша (мың теңгемен)
10
Атауы __________________________________________________________
Мекенжайы _____________________________________________________
Телефоны _______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ____________________________________
Орындаушы _______________________________________ ______________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болса)             қолы, телефоны
Бас бухгалтер _________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болса)       қолы, телефоны
Бірінші басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
____________________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болса)             қолы, телефоны
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Банкноттарды, монеталарды
және құндылықтарды
инкассациялау айрықша
қызметі болып табылатын
заңды тұлғалар есебінің
нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғалар есебі (индексі – Ф1-ИНКАССАЦИЯ, кезеңділігі – тоқсан сайын)

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее – Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Отчет юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан".
3. Форма составляется ежеквартально и заполняется по состоянию на конец отчетного периода.
4. Форму подписывает руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, главный бухгалтер и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В строке 1 указываются сведения о наличии (отсутствии) в течение отчетного периода изменений (изменение местонахождения, площади, изменения в конструкциях помещений) в помещениях юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей (далее – инкассаторские организации).
6. В строке 2 отражается общее количество специализированных транспортных средств, предназначенных для перевозки банкнот, монет и ценностей.
В строке 2.1 указывается количество специализированных транспортных средств, предназначенных для перевозки банкнот, монет и ценностей, принадлежащих инкассаторской организации на праве собственности.
7. В строке 3 указываются фамилия, имя, отчество (при наличии) руководителя инкассаторской организации.
Строки 3, 3.1, 3.2, 3.3 и 3.4 заполняются при изменении сведений о руководителе, представленных в соответствии с Правилами выдачи лицензии юридическим лицам, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 8 ноября 2019 года № 176 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19612).
8. В строке 5 указывается общее количество договоров инкассации банкнот, монет и ценностей, действующих и исполняемых инкассаторской организацией на отчетную дату, с указанием общего количества обслуживаемых объектов инкассации.
9. В строке 6 указывается общая сумма наличных денег, фактически инкассированных инкассаторской организацией за отчетный период.
10. В строке 8 указываются данные в соответствии со статистической формой общегосударственного статистического наблюдения "Отчет по труду" (индекс 1-Т), представляемой инкассаторской организацией согласно приложению 3 к приказу Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 7 сентября 2020 года № 34 "Об утверждении статистических форм общегосударственных статистических наблюдений по статистике труда и занятости и инструкций по их заполнению" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21183).

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі – Түсіндірме) "Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғалар есебі" әкімшілік деректер жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысан тоқсан сайын жасалады және есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша толтырылады.
4. Нысанға бірінші басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам, бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 1-жолда есепті кезең ішінде банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғалар (бұдан әрі – инкассаторлық ұйымдар) үй-жайларындағы өзгерістердің (орналасқан жерінің, алаңының өзгеруі, үй-жайлар конструкцияларының өзгеруі) болғаны (болмағаны) туралы мәліметтер көрсетіледі.
6. 2-жолда банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды тасымалдауға арналған мамандандырылған көлік құралдарының жалпы саны көрсетіледі.
2.1-жолда инкассаторлық ұйымға меншік құқығында тиесілі банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды тасымалдауға арналған мамандандырылған көлік құралдарының саны көрсетіледі.
7. 3-жолда инкассаторлық ұйым басшысының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) көрсетіледі.
3, 3.1, 3.2, 3.3 және 3.4-жолдар Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 8 қарашадағы № 176 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19612 болып тіркелген) бекітілген Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғаларға лицензия беру қағидаларына сәйкес ұсынылған басшы туралы мәліметтер өзгерген кезде толтырылады.
8. 5-жолда қызмет көрсетілетін инкассация объектілерінің жалпы санын көрсете отырып, есепті күнге инкассаторлық ұйым қолданатын және орындайтын банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау шарттарының жалпы саны көрсетіледі.
9. 6-жолда есепті кезеңде инкассаторлық ұйым нақты инкассациялаған қолма-қол ақшаның жалпы сомасы көрсетіледі.
10. 8-жолда "Еңбек және жұмыспен қамту статистикасы бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың статистикалық нысандары мен оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті Төрағасының 2020 жылғы 7 қыркүйектегі № 34 бұйрығына 3-қосымшаға (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21183 болып тіркелген) сәйкес инкассаторлық ұйым ұсынатын "Еңбек бойынша есеп" (1-Т индексі) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанына сәйкес деректер көрсетіледі.

11. При отсутствии сведений Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 12
к постановлению
Приложение 12
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 24 сентября 2014 года № 178
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет об операциях с наличными деньгами
Индекс формы административных данных: CASH
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___" ____________ 20__ года
Круг лиц, представляющих отчет: Национальный оператор почты
Срок представления: ежемесячно, не позднее тридцатого числа месяца, следующего за отчетным месяцем
Форма
Таблица 1. Сведения по операциям клиентов
Наименование показателей
Значение (сумма)
1
2
3
1
Референс
2
Регион
3
Расчетно-кассовое отделение
4
Категория операции
5
Тип клиента
6
Категория субъекта предпринимательства
7
Вид экономической деятельности клиента
8
Вид операции
9
Сумма
Таблица 2. Сведения по кассовым операциям
Наименование показателей
Значение (сумма)
1
2
3
1
Референс
2
Регион
3
Категория операции
4
Вид операции
5
Сумма
Наименование _______________________________________________________
Адрес_______________________________________________________________
Телефон ________________________________________
Адрес электронной почты _________________________
Исполнитель ______________________________________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Главный бухгалтер _________________________________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
_____________________________________________ _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата "______" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета об операциях
с наличными деньгами
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет об операциях с наличными деньгами (индекс – CASH, периодичность – ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее – Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Отчет об операциях с наличными деньгами" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан".
3. Форма составляется Национальным оператором почты ежемесячно.
4. Форма составляется по состоянию на конец отчетного месяца. Единицей измерения, используемой при заполнении Формы, является тенге. Стоимостные показатели указываются в числах с двумя знаками после запятой.

11. Мәліметтер болмаған жағдайда Нысан нөлдік қалдықпен ұсынылады.
Қаулыға
12-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2014 жылғы 24 қыркүйектегі
№ 178 қаулысына
12-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректердің нысаны www.natіonalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Қолма-қол ақшамен жасалатын операциялар туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: CASH
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезең: 20____ жылғы "____"__________жағдай бойынша
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: Ұлттық пошта операторы
Ұсыну мерзімі: ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың отызынан кешіктірмей.
Нысан
1-кесте. Клиенттердің операциялары бойынша мәліметтер
Көрсеткіштің атауы
Мәні (сомасы)
1
2
3
1
Референс
2
Аймақ
3
Есеп айырысу-кассалық бөлімше
4
Операция санаты
5
Клиент түрі
6
Кәсіпкерлік субъектісінің санаты
7
Клиенттің экономикалық қызмет түрі
8
Операция түрі
9
Сомасы
2-кесте. Кассалық операциялар бойынша мәліметтер
Көрсеткіштің атауы
Мәні (сомасы)
1
2
3
1
Референс
2
Аймақ
3
Операция санаты
4
Операция түрі
5
Сомасы
Атауы __________________________________________________________
Мекенжайы _____________________________________________________
Телефоны _______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ____________________________________
Орындаушы _______________________________________ ____________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болса)       телефоны
Бас бухгалтер _________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болса)       қолы, телефоны
Бірінші басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
____________________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болса)       қолы, телефоны
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Қолма-қол ақшамен
операциялар туралы есеп
нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Қолма-қол ақшамен операциялар туралы есеп (индексі – CASH, кезеңділігі – ай сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі - Түсіндірме) "Қолма-қол ақшамен операциялар туралы есеп" әкімшілік деректер жинауға арналған нысанын (бұдан әрі - Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды Ұлттық пошта операторы ай сайын жасайды
4. Нысан есепті айдың соңындағы жағдай бойынша жасалады. Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі теңге болып табылады. Құндық көрсеткіштер үтірден кейін екі белгісі бар сандарда көрсетіледі.

5. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
6. Для целей Формы используются следующие понятия:
1) электронные устройства – банкоматы, электронные терминалы и иные устройства, предназначенные для кассовых операций по приему и (или) выдаче наличных денег либо для осуществления иных видов операций, а также формирования соответствующих подтверждающих документов, за исключением POS-терминалов;
2) POS-терминал – электронно-механическое устройство, посредством которого с использованием платежных карточек и соединения с информационной системой Национального оператора почты, осуществляется выдача наличных денег.
7. Все показатели являются обязательными для заполнения, если иное не оговорено в Пояснении к соответствующему показателю.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
8. В Форме отчета передаются сведения об операциях (приход, расход), осуществленных с использованием наличных денег через кассы, электронные устройства и POS-терминалы Национального оператора почты юридическими (всех форм собственности), физическими лицами и индивидуальными предпринимателями.
9. Строка 1 таблиц 1 и 2 предназначена для отражения референса, который служит идентификатором строки отчета в информационной системе, предназначенной для сбора отчетности. Референс является уникальным для Национального оператора почты, представляющего сведения об операции с наличными деньгами.
10. В строках 2, 3, 4, 5, 6, 7 и 8 таблицы 1 и строках 2, 3 и 4 таблицы 2 значения заполняются в соответствии с кодами справочников, размещенных в информационной системе, посредством которой представляется Форма.
11. В строке 3 таблицы 1 указывается расчетно-кассовое отделение Национального оператора почты, где была осуществлена приходно-расходная операция с наличными деньгами, в соответствии со справочником, который ведется Национальным оператором почты.
Показатель является обязательным для заполнения по всем операциям, за исключением приходных и расходных операций с наличными деньгами, совершенных через электронные устройства и POS-терминалы.
12. В строке 6 таблицы 1 указывается категория субъекта предпринимательства (по клиентам, являющимся юридическими лицами и индивидуальными предпринимателями).
13. В строке 7 таблицы 1 указывается вид экономической деятельности клиентов, являющихся юридическими лицами и индивидуальными предпринимателями.
14. Строка 8 таблицы 1 классифицируется на следующие приходные и расходные статьи:
1) статьи прихода наличных денег:
в статье "Поступления от реализации товаров, услуг и выполненных работ" отражаются поступления наличных денег:
от юридических лиц, индивидуальных предпринимателей всех форм собственности;
от продажи товаров как торговыми, так и неторговыми предприятиями;
от видов услуг и работ, составляющих основную деятельность юридических лиц и индивидуальных предпринимателей: бытовых, медицинских, юридических, ремонтно-строительных, ритуальных услуг и услуг в сфере образования;
поступление наличных денег от юридических лиц, индивидуальных предпринимателей в уплату комиссионного вознаграждения за оказание банковских услуг (сборы за бланки для приема платежей в бюджет и прочее);
от вышеназванных видов услуг и работ, не относящихся к основному виду деятельности юридических лиц, индивидуальных предпринимателей, при этом не противоречащих требованиям действующего законодательства Республики Казахстан, а также поступления наличных денег от оказания других видов услуг;
в статье "Поступления на счета" отражаются поступления наличных денег в кассы Национального оператора почты от юридических, физических лиц и индивидуальных предпринимателей для пополнения вкладов, текущих и карточных счетов;
в статье "Поступления от физических лиц для разового перевода по Республике Казахстан посредством систем денежных переводов (без открытия счета)" отражаются поступления наличных денег от физических лиц для осуществления переводов в пользу других лиц, находящихся на территории Республики Казахстан, посредством системы денежных переводов (без открытия счета в Национальном операторе почты);
в статье "Поступления от физических лиц для разового перевода за рубеж посредством систем денежных переводов (без открытия счета)" отражаются поступления наличных денег от физических лиц для осуществления переводов в пользу других лиц, находящихся за пределами Республики Казахстан, посредством системы денежных переводов (без открытия счета в Национальном операторе почты);
в статье "Погашение займов" отражаются поступления наличных денег на текущие счета физических, юридических лиц и индивидуальных предпринимателей в счет погашения займов и начисленного вознаграждения по ним, а также прием платежей без открытия счета для погашения займов, оформленных в других финансовых организациях;
в статье "Поступления наличных денег через электронные устройства" отражаются поступления наличных денег на счета физических, юридических лиц и индивидуальных предпринимателей через электронные устройства;
в статье "Поступления наличных денег, не учтенные по вышеприведенным статьям "Прихода наличных денег" отражаются все прочие поступления, не учтенные по вышеприведенным статьям "Прихода наличных денег";

5. Нысанға бірінші басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
6. Нысанның мақсаттары үшін мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) электрондық құрылғылар – POS-терминалдарды қоспағанда, қолма-қол ақшаны қабылдау және (немесе) беру жөніндегі кассалық операцияларға не операциялардың өзге де түрлерін жүзеге асыруға, сондай-ақ тиісті растайтын құжаттарды қалыптастыруға арналған банкоматтар, электрондық терминалдар және өзге де құрылғылар;
2) POS-терминал – төлем карточкаларын пайдалана отырып және Ұлттық пошта операторының ақпараттық жүйесімен қосыла отырып, қолма-қол ақша беру жүзеге асырылатын электрондық-механикалық құрылғы.
7. Егер тиісті көрсеткішке Түсіндірмеде өзгеше айтылмаса, барлық көрсеткіштер толтыру үшін міндетті болып табылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
8. Есеп нысанында заңды (барлық меншік нысанындағы), жеке тұлғалар мен дара кәсіпкерлер кассалар, электрондық құрылғылар және Ұлттық пошта операторының POS-терминалдары арқылы қолма-қол ақшаны пайдалана отырып жүзеге асырылған операциялар (кіріс, шығыс) туралы мәліметтер беріледі.
9. 1 және 2-кестелердің 1-жолы есеп жинауға арналған ақпараттық жүйеде есеп жолының сәйкестендірушісі болып табылатын референсті көрсетуге арналған. Референс қолма-қол ақшамен жасалатын операция туралы мәліметтерді ұсынатын Ұлттық пошта операторы үшін бірегей болып табылады.
10. 1-кестенің 2, 3, 4, 5, 6, 7 және 8-жолдарында және 2-кестенің 2, 3 және 4-жолдарында мәндер Нысан берілетін ақпараттық жүйеде орналастырылған анықтамалықтардың кодтарына сәйкес толтырылады.
11. 1-кестенің 3-жолында Ұлттық пошта операторы жүргізетін анықтамалыққа сәйкес қолма-қол ақшамен кіріс-шығыс операциясы жүзеге асырылған Ұлттық пошта операторының есеп айырысу-кассалық бөлімшесі көрсетіледі.
Көрсеткіш электрондық құрылғылар және POS-терминалдар арқылы жасалған қолма-қол ақшамен кіріс және шығыс операцияларын қоспағанда, барлық операциялар бойынша толтыру үшін міндетті болып табылады.
12. 1-кестенің 6-жолында кәсіпкерлік субъектісінің санаты көрсетіледі (заңды тұлғалар және дара кәсіпкерлер болып табылатын клиенттер бойынша).
13. 1-кестенің 7-жолында заңды тұлғалар және дара кәсіпкерлер болып табылатын клиенттердің экономикалық қызмет түрі көрсетіледі.
14. 1-кестенің 8-жолы мынадай кіріс және шығыс баптарына сыныпталады:
1) қолма-қол ақша кірісінің баптары:
"Тауарларды, көрсетілетін қызметтерді және орындалған жұмыстарды өткізуден түсетін түсімдер" бабында:
барлық меншік нысанындағы заңды тұлғалардан, дара кәсіпкерлерден;
сауда, сол сияқты саудамен айналыспайтын кәсіпорындардың тауарларды сатуынан;
заңды тұлғалар мен дара кәсіпкерлердің негізгі қызметін құрайтын қызметтер мен жұмыстар түрлерінен: тұрмыстық, медициналық, заңгерлік, жөндеу-құрылыс, салт-дәстүрлік қызметтер мен білім беру саласындағы қызметтер;
заңды тұлғалардан, дара кәсіпкерлерден банк қызметтерін көрсеткені үшін комиссиялық сыйақы төлеуге қолма-қол ақшаның түсуі (бюджетке төлемдерді қабылдау үшін бланкілер үшін алымдар және басқалары);
заңды тұлғалар, дара кәсіпкерлер қызметінің негізгі түріне жатпайтын, бірақ Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының талаптарына қайшы келмейтін қызметтер мен жұмыстардың жоғарыда аталған түрлерінен, сондай-ақ басқа да қызметтер түрлерін көрсетуден қолма-қол ақшаның түсуінен;
"Шоттарға түсімдер" бабында салымдарды, ағымдағы және карточкалық шоттарды толықтыру үшін Ұлттық пошта операторының кассаларына заңды, жеке тұлғалардан және дара кәсіпкерлерден қолма-қол ақша түсімдері көрсетіледі;
"Ақша аударымдары жүйесі арқылы (шот ашпастан) Қазақстан Республикасы бойынша бір жолғы аударым үшін жеке тұлғалардан түсетін түсімдер" бабында ақша аударымдары жүйесі арқылы (Ұлттық пошта операторында шот ашпастан) Қазақстан Республикасының аумағындағы басқа тұлғалардың пайдасына аударымдарды жүзеге асыру үшін жеке тұлғалардан қолма-қол ақша түсімдері көрсетіледі;
"Ақша аударымдары жүйелері арқылы (шот ашпастан) шетелге бір жолғы аударым үшін жеке тұлғалардан түсетін түсімдер" бабында ақша аударымдары жүйесі арқылы (Ұлттық пошта операторында шот ашпастан) Қазақстан Республикасынан тыс жерлердегі басқа тұлғалардың пайдасына аударымдарды жүзеге асыру үшін жеке тұлғалардан қолма-қол ақша түсімдері көрсетіледі;
"Қарыздарды өтеу" бабында қарыздарды өтеу және олар бойынша есептелген сыйақы есебіне жеке, заңды тұлғалардың және дара кәсіпкерлердің ағымдағы шоттарына қолма-қол ақша түсімдері, сондай-ақ басқа қаржы ұйымдарында ресімделген қарыздарды өтеу үшін шот ашпастан төлемдерді қабылдау көрсетіледі;
"Электрондық құрылғылар арқылы қолма-қол ақша түсімдері" бабында жеке, заңды тұлғалардың және дара кәсіпкерлердің шоттарына электрондық құрылғылар арқылы қолма-қол ақша түсімдері көрсетіледі;
"Қолма-қол ақша кірісінің жоғарыда келтірілген баптары бойынша ескерілмеген қолма-қол ақша түсімдері" бабында жоғарыда келтірілген "Қолма-қол ақша кірісі" баптары бойынша ескерілмеген барлық өзге де түсімдер көрсетіледі;

2) статьи расхода наличных денег:
в статье "Выдача на оплату товаров, услуг и выполненных работ" отражается выдача наличных денег юридическим лицам и индивидуальным предпринимателям всех форм собственности для расчетов за товары, услуги и выполненные работы, на хозяйственные и представительские расходы, в том числе юридическим лицам и индивидуальным предпринимателям, имеющим право производить скупку вещей, драгоценных камней и металлов, предметов искусства, антиквариата и ремесленно-кустарных изделий, на заготовку утильсырья, металлолома, на скупку стеклянной тары у населения;
в статье "Выдача со счетов" отражается выдача наличных денег Национальным оператором почты с текущих, карточных счетов физических, юридических лиц и индивидуальных предпринимателей, возврат вкладов и вознаграждения по ним;
в статье "Выдача наличных денег физическим лицам по разовому переводу по Республике Казахстан посредством систем денежных переводов (без открытия счета)" отражается выдача наличных денег физическим лицам за счет поступлений по переводам от других лиц, находящихся на территории Республики Казахстан, посредством системы денежных переводов (без открытия счета в Национальном операторе почты);
в статье "Выдача наличных денег физическим лицам по разовому переводу из-за рубежа посредством систем денежных переводов (без открытия счета)" отражается выдача наличных денег физическим лицам за счет поступлений по переводам от других лиц, находящихся за пределами Республики Казахстан, посредством системы денежных переводов (без открытия счета в Национальном операторе почты);
в статье "Выдача займов" отражается выдача займов наличными деньгами с текущего счета физическим, юридическим лицам и индивидуальным предпринимателям на цели, предусмотренные действующим законодательством Республики Казахстан;
в статье "Выдача наличных денег через электронные устройства" отражается выдача наличных денег со счетов физических, юридических лиц и индивидуальных предпринимателей через электронные устройства;
в статье "Выдача наличных денег через POS-терминалы" отражается выдача наличных денег через POS-терминалы;
в статье "Выдача наличных денег для расчетов с работниками" отражается выдача наличных денег с текущих счетов юридических лиц и индивидуальных предпринимателей для расчетов по всем видам оплаты труда, включая заработную плату, выплату по больничному листу при временной нетрудоспособности, возмещение или оплату расходов по командировке, отпускные выплаты, премии, доплаты и надбавки, компенсации, пособия и другое;
в статье "Выдача наличных денег, не учтенная по вышеприведенным статьям "Расхода наличных денег" отражается прочая выдача наличных денег, не учтенная по вышеприведенным статьям "Расхода наличных денег".

2) қолма-қол ақша шығысының баптары:
"Тауарларға, көрсетілетін қызметтерге және орындалған жұмыстарға ақы төлеуге беру" бабында заңды тұлғалар мен барлық меншік нысанындағы дара кәсіпкерлерге тауарларға, көрсетілетін қызметтер мен орындалған жұмыстарға есеп айырысу үшін, шаруашылық және өкілдік шығыстарға, оның ішінде заттарды, асыл тастар мен бағалы металдарды, өнер заттарын, антиквариат пен қолөнер бұйымдарын сатып алуды жүргізуге, кәдеге жарату шикізатын, металл сынықтарын дайындауға, халықтан шыны ыдыстарды сатып алуға құқығы бар заңды тұлғаларға және дара кәсіпкерлерге қолма-қол ақша беру көрсетіледі;
"Шоттардан беру" бабында Ұлттық пошта операторының жеке, заңды тұлғалардың және дара кәсіпкерлердің ағымдағы, карточкалық шоттарынан қолма-қол ақша беруі, салымдар мен олар бойынша сыйақыны қайтаруы көрсетіледі;
"Қазақстан Республикасы бойынша жеке тұлғаларға ақша аударымдары жүйесі арқылы (шот ашпастан) бір жолғы аударым бойынша қолма-қол ақша беру" бабында Қазақстан Республикасының аумағындағы басқа тұлғалардан ақша аударымдары бойынша түсімдер есебінен (Ұлттық пошта операторында шот ашпастан) жеке тұлғаларға қолма-қол ақша беру көрсетіледі;
"Жеке тұлғаларға ақша аударымдары жүйесі арқылы (шот ашпастан) шетелден бір жолғы аударым бойынша қолма-қол ақша беру" бабында Қазақстан Республикасынан тыс жерлердегі басқа тұлғалардан ақша аударымдары бойынша түсімдер есебінен (Ұлттық пошта операторында шот ашпастан) жеке тұлғаларға қолма-қол ақша беру көрсетіледі;
"Қарыздар беру" бабында жеке, заңды тұлғаларға және дара кәсіпкерлерге Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген мақсаттарға ағымдағы шоттан қолма-қол ақшамен қарыздар беру көрсетіледі;
"Электрондық құрылғылар арқылы қолма-қол ақша беру" бабында жеке, заңды тұлғалардың және дара кәсіпкерлердің шоттарынан электрондық құрылғылар арқылы қолма-қол ақша беру көрсетіледі;
"POS-терминалдар арқылы қолма-қол ақша беру" бабында POS-терминалдар арқылы қолма-қол ақша беру көрсетіледі;
"Қызметкерлермен есеп айырысу үшін қолма-қол ақша беру" бабында жалақыны, еңбекке уақытша жарамсыздық кезінде аурухана парағы бойынша төлемді, іссапар бойынша шығыстарды өтеуді немесе төлеуді, демалыс төлемдерін, сыйлықақылар мен үстемеақылар, өтемақылар, жәрдемақылар және басқасын қоса алғанда, еңбекақының барлық түрлері бойынша есеп айырысу үшін заңды тұлғалар мен дара кәсіпкерлердің ағымдағы шоттарынан қолма-қол ақша беру көрсетіледі.
"Жоғарыда келтірілген "Қолма-қол ақша шығысының" баптары бойынша ескерілмеген қолма-қол ақша беру" бабында жоғарыда келтірілген "Қолма-қол ақша шығысының" баптары бойынша ескерілмеген қолма-қол ақшаның басқа беруі көрсетіледі.

15. Строка 4 таблицы 2 классифицируется на следующие приходные и расходные статьи:
1) статьи прихода наличных денег:
в статье "Поступления изъятых наличных денег из электронных устройств" отражаются поступления наличных денег, изъятых из электронных устройств;
в статье "Поступления от продажи иностранной валюты обменными пунктами Национального оператора почты" отражаются поступления наличных денег за проданную иностранную валюту от собственных обменных пунктов, Национального оператора почты;
в статье "Поступления от продажи иностранной валюты юридическими лицами, осуществляющими деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой" отражаются поступления наличных денег за проданную иностранную валюту от юридических лиц, осуществляющих деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой;
в статье "Поступления наличных денег в операционную кассу Национального оператора почты из оборотной кассы филиалов Национального Банка Республики Казахстан" отражаются поступления наличных денег из оборотной кассы филиалов Национального Банка Республики Казахстан для подкрепления операционных касс Национального оператора почты;
в статье "Поступления наличных денег в операционную кассу Национального оператора почты из его кассовых подразделений и из операционных касс банков второго уровня, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций" отражаются поступления наличных денег:
в операционную кассу Национального оператора почты от его самостоятельных операционных касс, расположенных вне кассового узла Национального оператора почты (перемещение наличных денег по сети Национального оператора почты: касса головного офиса, касса филиала, касса, расположенная вне кассового узла Национального оператора почты);
в операционную кассу Национального оператора почты из операционных касс банков второго уровня, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций;
2) статьи расхода наличных денег:
в статье "Остаток наличных денег в операционной кассе на конец отчетного периода" отражаются остатки наличных денег в операционной кассе Национального оператора почты на конец отчетного периода;
в статье "Выдача наличных денег для загрузки электронных устройств" отражается выдача наличных денег для подкрепления электронных устройств;
в статье "Выдача наличных денег на покупку иностранной валюты Национальным оператором почты собственным обменным пунктам" отражается выдача наличных денег собственным обменным пунктам на покупку иностранной валюты;
в статье "Выдача наличных денег на покупку иностранной валюты юридическим лицам, осуществляющим деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой" отражается выдача наличных денег на покупку иностранной валюты юридическим лицам, осуществляющим деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой;
в статье "Сдача наличных денег Национальным оператором почты в оборотную кассу филиалов Национального Банка Республики Казахстан" отражается сумма наличных денег, переданных Национальным оператором почты в оборотную кассу филиалов Национального Банка Республики Казахстан;
в статье "Выдача наличных денег из операционной кассы Национального оператора почты в его кассовые подразделения, операционные кассы банков второго уровня и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций" отражается выдача наличных денег:
из операционной кассы Национального оператора почты его самостоятельным операционным кассам, расположенным вне кассового узла Национального оператора почты (перемещение наличных денег по сети Национального оператора почты: касса головного офиса, касса филиала, касса, расположенная вне кассового узла Национального оператора почты);
из операционной кассы Национального оператора почты в операционные кассы банков второго уровня и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций.

15. 2-кестенің 4-жолы мынадай кіріс және шығыс баптарына сыныпталады:
1) қолма-қол ақша кірісінің баптары:
"Электрондық құрылғылардан алынған қолма-қол ақшаның түсімдері" бабында электрондық құрылғылардан алынған қолма-қол ақшаның түсімдері көрсетіледі;
"Ұлттық пошта операторының айырбастау пункттерінің шетел валютасын сатудан түсетін түсімдер" бабында Ұлттық пошта операторының меншікті айырбастау пункттерінен сатылған шетел валютасы үшін қолма-қол ақша түсімдері көрсетіледі;
"Қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына лицензиясы негізінде айырбастау пункттері арқылы ғана жүзеге асыратын заңды тұлғалардың шетел валютасын сатудан түсетін түсімдер" бабында қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына лицензиясы негізінде айырбастау пункттері арқылы ғана жүзеге асыратын заңды тұлғалардан сатылған шетел валютасы үшін қолма-қол ақша түсімдері көрсетіледі;
"Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі филиалдарының айналым кассасынан Ұлттық пошта операторының операциялық кассасына қолма-қол ақша түсімдері" бабында Ұлттық пошта операторының операциялық кассаларын нығайту үшін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі филиалдарының айналым кассасынан қолма-қол ақша түсімдері көрсетіледі;
"Ұлттық пошта операторының операциялық кассасына оның касса бөлімшелерінен және екінші деңгейдегі банктердің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың операциялық кассаларынан қолма-қол ақша түсімдері" бабында:
Ұлттық пошта операторының операциялық кассасына оның Ұлттық пошта операторының касса торабынан тыс орналасқан дербес операциялық кассаларынан (қолма-қол ақшаның Ұлттық пошта операторының желісі бойынша қозғалысы: бас офистің кассасы, филиалдың кассасы, Ұлттық пошта операторының касса торабынан тыс орналасқан кассасы);
Ұлттық пошта операторының операциялық кассасына екінші деңгейдегі банктердің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың операциялық кассаларынан қолма-қол ақшаның түсімдері көрсетіледі;
2) қолма-қол ақша шығысының баптары:
"Есепті кезеңнің соңындағы операциялық кассадағы қолма-қол ақша қалдығы" бабында есепті кезеңнің соңындағы Ұлттық пошта операторының операциялық кассасындағы қолма-қол ақша қалдықтары көрсетіледі;
"Электрондық құрылғыларды тиеу үшін қолма-қол ақша беру" бабында электрондық құрылғыларды нығайту үшін қолма-қол ақша беру көрсетіледі;
"Ұлттық пошта операторының өз айырбастау пункттеріне шетел валютасын сатып алуға қолма-қол ақша беруі" бабында өз айырбастау пункттеріне шетел валютасын сатып алуға қолма-қол ақша беруі көрсетіледі;
"Қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына лицензиясы негізінде айырбастау пункттері арқылы ғана жүзеге асыратын заңды тұлғаларға шетел валютасын сатып алуға қолма-қол ақша беру" бабында қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына лицензиясы негізінде айырбастау пункттері арқылы ғана жүзеге асыратын заңды тұлғаларға шетел валютасын сатып алуға қолма-қол ақша беру көрсетіледі;
"Ұлттық пошта операторының Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі филиалдарының айналым кассасына қолма-қол ақшаны тапсыруы" бабында Ұлттық пошта операторының Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі филиалдарының айналым кассасына берген қолма-қол ақша сомасы көрсетіледі;
"Ұлттық пошта операторының операциялық кассасынан оның кассалық бөлімшелеріне, екінші деңгейдегі банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың операциялық кассаларына қолма-қол ақша беру" бабында:
Ұлттық пошта операторының операциялық кассасынан оның Ұлттық пошта операторының касса торабынан тыс орналасқан дербес операциялық кассаларына (қолма-қол ақшаның Ұлттық пошта операторының желісі бойынша қозғалысы: бас офистің кассасы, филиалдың кассасы, Ұлттық пошта операторының касса торабынан тыс орналасқан кассасы);
Ұлттық пошта операторының операциялық кассасынан екінші деңгейдегі банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың операциялық кассаларына қолма-қол ақша беру көрсетіледі.

16. Совокупная сумма по всем клиентским приходным операциям, указанным в строке 9 таблицы 1 (за исключением поступлений наличных денег через электронные устройства), и по всем кассовым приходным операциям, указанным в строке 5 таблицы 2 равняется совокупной сумме по всем клиентским расходным операциям, указанным в строке 9 таблицы 1 (за исключением выдачи наличных денег через электронные устройства), и по всем кассовым расходным операциям, указанным в строке 5 таблицы 2.
Приложение 13
к постановлению
Приложение 13
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 24 сентября 2014 года № 178
Правила представления отчетности организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций
1. Настоящие Правила представления отчетности организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, разработаны в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 1-1 статьи 5-3 Закона Республики Казахстан "Об ипотеке недвижимого имущества", подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и определяют порядок представления отчетности организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, в Национальный Банк Республики Казахстан (далее – Национальный Банк).
2. Отчетность представляется в электронном формате посредством веб-портала Национального Банка – информационной системы Национального Банка, представляющей собой единое окно доступа к сервисам представления отчетности в Национальный Банк.
3. Отчетность подписывается посредством электронно-цифровой подписи руководителем или лицом, на которое возложена функция по подписанию отчета, главным бухгалтером, исполнителем и хранится в электронном формате в организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
4. Полнота и достоверность данных в отчетности обеспечивается руководителем организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций или лицом, на которое возложена функция по подписанию отчета, главным бухгалтером.
5. Резидентство клиента и (или) контрагента респондента определяется в соответствии с Законом Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле".
6. В целях формирования отчетности активы и обязательства в иностранной валюте указываются в пересчете по рыночному курсу обмена валют, определенному в порядке, предусмотренном постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 января 2013 года № 15 и приказом Министра финансов Республики Казахстан от 22 февраля 2013 года № 99 "О порядке определения рыночного курса обмена валюты" (зарегистрированы в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8378).

16. 1-кестенің 9-жолында көрсетілген барлық клиенттік кіріс операциялары бойынша (электрондық құрылғылар арқылы қолма-қол ақша түсімдерін қоспағанда) және 2-кестенің 5-жолында көрсетілген барлық кассалық кіріс операциялары бойынша жиынтық сома 1-кестенің 9-жолында көрсетілген барлық клиенттік шығыс операциялары бойынша (электрондық құрылғылар арқылы қолма-қол ақшаны беруді қоспағанда) және 2-кестенің 5-жолында көрсетілген барлық кассалық шығыс операциялары бойынша жиынтық сомаға тең.
Қаулыға
13-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2014 жылғы 24 қыркүйектегі
№ 178 қаулысына
13-қосымша
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың есептілікті ұсыну қағидалары
1. Осы Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың есептілікті ұсыну қағидалары "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Жылжымайтын мүлік ипотекасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-3-бабының 1-1-тармағына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне (бұдан әрі – Ұлттық Банк) есептілікті ұсыну тәртібін айқындайды.
2. Есептілік Ұлттық Банкке есептілікті ұсыну сервистеріне қол жеткізудің бірыңғай терезесі болып табылатын Ұлттық Банктің веб-порталы – Ұлттық Банктің ақпараттық жүйесі арқылы электрондық форматта ұсынылады.
3. Есептілікке басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам, бас бухгалтер, орындаушы электрондық-цифрлық қолтаңба арқылы қол қояды және ол банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымда электрондық форматта сақталады.
4. Есептіліктегі деректердің толықтығы мен дұрыстығын банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның басшысы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам, бас бухгалтер қамтамасыз етеді.
5. Респондент клиентінің және (немесе) контрагентінің резиденттігі "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес айқындалады.
6. Есептілікті қалыптастыру мақсатында шетел валютасындағы активтер мен міндеттемелер "Валюта айырбастаудың нарықтық бағамын айқындау тәртібі туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 25 қаңтардағы № 15 қаулысымен және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2013 жылғы 22 ақпандағы № 99 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8378 болып тіркелген) көзделген тәртіппен айқындалған валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша қайта есептеліп көрсетіледі.