Об утверждении Правил организации и проведения торгов (аукционов) по продаже земельных участков или права аренды земельных участков в электронном виде на веб-портале реестра государственного имущества
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 15 октября 2021 года № 297. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 октября 2021 года № 24803.
Сноска. Заголовок - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 23.06.2022 № 204 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 16-6) пункта 1 статьи 14 и пунктом 6 статьи 48 Земельного кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила организации и проведения торгов (аукционов) по продаже земельных участков или права аренды земельных участков в электронном виде на веб-портале реестра государственного имущества.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 23.06.2022 № 204 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившими силу некоторые приказы Министра сельского хозяйства Республики Казахстан и Министра национальной экономики Республики Казахстан по перечню согласно приложению к настоящему приказу.
3. Комитету по управлению земельными ресурсами Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского
хозяйства Республики Казахстан
Е. Карашукеев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 15 октября 2021 года № 297
Правила организации и проведения торгов (аукционов) по продаже земельных участков или права аренды земельных участков в электронном виде на веб-портале реестра государственного имущества

Жер учаскелерін немесе жер учаскелерін жалдау құқығын сату жөніндегі сауда-саттықты (аукциондарды) мемлекеттік мүлік тізілімінің веб-порталында электрондық түрде ұйымдастыру мен өткізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2021 жылғы 15 қазандағы № 297 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 19 қазанда № 24803 болып тіркелді.
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 23.06.2022 № 204 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Жер кодексінің 14-бабы 1-тармағының 16-6) тармақшасына және 48-бабының 6-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Жер учаскелерін немесе жер учаскелерін жалдау құқығын сату жөніндегі сауда-саттықты (аукциондарды) мемлекеттік мүлік тізілімінің веб-порталында электрондық түрде ұйымдастыру мен өткізу қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 23.06.2022 № 204 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес тізбе бойынша Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрі мен Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Жер ресурстарын басқару комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
Е. Карашукеев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы Цифрлық даму,
инновациялар және аэроғарыш
өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2021 жылғы 15 қазандағы
№ 297 бұйрығымен
бекітілген
Жер учаскелерін немесе жер учаскелерін жалдау құқығын сату жөніндегі сауда-саттықты (аукциондарды) мемлекеттік мүлік тізілімінің веб-порталында электрондық түрде ұйымдастыру мен өткізу қағидалары

Сноска. Правила - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 23.06.2022 № 204 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила организации и проведения торгов (аукционов) по продаже земельных участков или права аренды земельных участков в электронном виде на веб-портале реестра государственного имущества (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 16-6) пункта 1 статьи 14 и пунктом 6 статьи 48 Земельного кодекса Республики Казахстан (далее – Земельный кодекс) и определяют порядок организации и проведения торгов (аукционов) по продаже земельных участков или права аренды земельных участков в электронном виде на веб-портале реестра государственного имущества (далее – веб-портал).
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) земельный участок – выделенная в замкнутых границах часть земли, закрепляемая в установленном Земельным кодексом порядке за субъектами земельных отношений;
2) публичная кадастровая карта (далее – ПКК) – цифровая карта, которая содержит информацию (сведения) из земельного, правового и градостроительного кадастров Республики Казахстан, а также иные сведения государственных органов и (или) организаций в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 3) предусматривается в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 07.04.2026 № 124 (вводится в действие с 11.07.2026).
3) информационная система единого государственного кадастра недвижимости (далее – ИС ЕГКН) – информационная система, содержащая сведения земельного и правового кадастров, порядок ведения которых определяется Земельным кодексом и Законом Республики Казахстан "О государственной регистрации прав на недвижимое имущество;
4) кадастровая (оценочная) стоимость – расчетная стоимость земельного участка, применяемая при продаже государством земельного участка или права аренды на него, определяемая на основе базовых ставок платы за земельные участки, периодически уточняемых согласно официальной статистической информации об общем уровне инфляции и поправочным коэффициентам к ним;
5) электронная копия документа – документ, полностью воспроизводящий вид и информацию (данные) подлинного документа в электронно-цифровой форме;
6) организатор – единый оператор в сфере учета государственного имущества;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 7) предусматривается в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 07.04.2026 № 124 (вводится в действие с 11.07.2026).

Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 23.06.2022 № 204 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жер учаскелерін немесе жер учаскелерін жалдау құқығын сату жөніндегі сауда-саттықты (аукциондарды) мемлекеттік мүлік тізілімінің веб-порталында электрондық түрде ұйымдастыру мен өткізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Жер кодексінің (бұдан әрі – Жер кодексі) 14-бабы 1-тармағының 16-6) тармақшасына және 48-бабының 6-тармағына сәйкес әзірленді және жер учаскелерін немесе жер учаскелерін жалдау құқығын сату жөніндегі сауда-саттықты (аукциондарды) мемлекеттік мүлік тізілімінің веб-порталында (бұдан әрі – веб-портал) электрондық түрде ұйымдастыру мен өткізу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) жер учаскесі – Жер кодексінде белгіленген тәртіппен жер қатынастары субъектілеріне бекітіліп берілетін, тұйық шекара ішінде бөлінген жер бөлігі;
2) жария кадастрлық карта (бұдан әрі – ЖКК) – Қазақстан Республикасының жер, құқықтық, қала құрылысы кадастрларынан алынған ақпаратты (мәліметті), сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік органдардың және (немесе) өзге де ұйымдардың мәліметтерін қамтитын цифрлық карта;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
3) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 07.04.2026 № 124 (11.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3) жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастрының ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – ЖМБМК АЖ) – жүргізу тәртібі Жер кодексінде және "Жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңында айқындалатын, жер және құқықтық кадастрлардың мәліметтерін қамтитын ақпараттық жүйе;
4) кадастрлық (бағалау) құн – мемлекет жер учаскесін немесе оны жалдау құқығын сатқан кезде қолданылатын, инфляцияның жалпы деңгейі туралы ресми статистикалық ақпаратқа және түзету коэффициенттеріне сәйкес кезең-кезеңімен нақтыланатын жер учаскелері үшін төлемақының базалық мөлшерлемелері негізінде айқындалатын жер учаскесінің есептеу құны;
5) құжаттың электрондық көшірмесі – төлнұсқа құжаттың түрін және ақпаратын (деректерін) электрондық-цифрлық нысанда толығымен көрсететін құжат;
6) ұйымдастырушы – мемлекеттік мүлікті есепке алу саласындағы бірыңғай оператор;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
7) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 07.04.2026 № 124 (11.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

7) веб-портал "электронного правительства" (далее – портал) – информационная система, представляющая собой единое окно доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и к государственным услугам, услугам по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услугам субъектов квазигосударственного сектора, оказываемым в электронной форме;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 8) предусматривается в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 07.04.2026 № 124 (вводится в действие с 11.07.2026).
8) кабинет пользователя на веб-портале "электронного правительства" (далее – личный кабинет) – компонент веб-портала "электронного правительства", предназначенный для официального информационного взаимодействия физических и юридических лиц с государственными органами по вопросам оказания услуг в электронной форме, вопросам обращения к субъектам, рассматривающим обращения указанных лиц, а также использования персональных данных.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 20.12.2023 № 446 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок организации торгов (аукционов) по продаже земельных участков или права аренды земельных участков в электронном виде на веб-портале реестра государственного имущества
3. Выставление земельного участка на торги (аукционы) осуществляется двумя способами:
1) формирование местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы, района, города областного значения, акимом города районного значения, поселка, села, сельского округа (далее – продавец) перечня земельных участков, выставляемых на торги (аукционы) с последующем размещением их на ПКК;
2) подача предложений о вынесении свободного земельного участка на торги (аукцион) по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – предложение) путем самостоятельного формирования схемы отвода испрашиваемого земельного участка на ПКК.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 20.12.2023 № 446 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Лицо, заинтересованное в получении земельного участка осуществляет подачу предложения в пределах границ города республиканского значения, столицы, городов областного и районного значения в следующем порядке:
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 1) предусматривается в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 07.04.2026 № 124 (вводится в действие с 11.07.2026).

7) "электрондық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – портал) – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, бүкіл шоғырландырылған үкіметтік ақпаратқа және электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызметтерге, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерге және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтеріне қол жеткізудің бірыңғай терезесі болатын ақпараттық жүйе;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
8) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 07.04.2026 № 124 (11.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8) "электрондық үкіметтің" веб-порталындағы пайдаланушының кабинеті (бұдан әрі – жеке кабинет) – "электрондық үкіметтің" веб-порталының жеке және заңды тұлғалардың мемлекеттік органдармен электрондық нысанда қызметтер көрсету мәселелері, көрсетілген тұлғалардың өтініштерін қарайтын субъектілерге қатысты мәселелер, сондай-ақ дербес деректерді пайдалану мәселелері бойынша ресми ақпараттық өзара іс-қимылына арналған құрамдасы.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 20.12.2023 № 446 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Жер учаскелерін немесе жер учаскелерін жалдау құқығын сату жөніндегі сауда-саттықты (аукциондарды) мемлекеттік мүлік тізілімінің веб-порталында электрондық түрде ұйымдастыру тәртібі
3. Жер учаскесін сауда-саттыққа (аукциондарға) шығару мынадай екі тәсілмен жүзеге асырылады:
1) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының, аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ әкімінің (бұдан әрі – сатушы) сауда-саттыққа (аукциондарға) шығарылатын жер учаскелерінің тізбесін кейіннен ЖКК-да орналастыра отырып, қалыптастыруы;
2) сұратылатын жер учаскесін бөлу схемасын өз бетінше ЖКК-да қалыптастыру жолымен осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бос жер учаскесін сауда-саттыққа (аукционға) шығару туралы ұсыныстар (бұдан әрі – ұсыныс) беру.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 20.12.2023 № 446 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Жер учаскесін алуға мүдделі тұлға республикалық маңызы бар қаланың, астананың, облыстық және аудандық маңызы бар қалалардың шекаралары шегінде ұсыныс беруді мынадай тәртiппен жүзеге асырады:
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
1) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 07.04.2026 № 124 (11.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

1) проходит процесс авторизации на портале, после осуществления авторизации на портале осуществляется переход к ИС ЕГКН;
2) отрисовывает испрашиваемый земельный участок и формирует на ПКК схему испрашиваемого земельного участка.
В случае испрашивания земельного участка в пределах границ города республиканского значения, столицы, городов областного и районного значения для целей строительства заполняет электронную форму опросного листа на подключение к инженерным сетям;
3) формирует предложение на портале путем подписания электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) лица, заинтересованного в получении земельного участка;
4) подписанное предложение через портал направляется продавцу;
5) лицу, заинтересованному в получении земельного участка, в личный кабинет направляется уведомление о статусе принятия предложения.
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 20.12.2023 № 446 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Исключен приказом и.о. Министра сельского хозяйства РК от 20.12.2023 № 446 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Исключен приказом и.о. Министра сельского хозяйства РК от 20.12.2023 № 446 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Лица, заинтересованные в получении земельного участка, имеют возможность просматривать сведения о земельных участках на ПКК на любой стадии торгов (аукционов) и подавать предложение до принятия решения о вынесении земельного участка на торги (аукцион).
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 20.12.2023 № 446 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. При внесении границ земельного участка на ПКК ему присваивается условный идентификационный номер.
При случаях невыставления испрашиваемого земельного участка на торги (аукцион), либо отсутствия спроса, статус испрашиваемого земельного участка на ПКК меняется, проставляется отметка о невостребованности, либо об отказе в выставлении земельного участка на торги (аукцион).
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 20.12.2023 № 446 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Продавец в течение 1 (одного) рабочего дня направляет поступившее предложение в структурное подразделение соответствующего местного исполнительного органа, осуществляющее функции в сфере архитектуры и градостроительства, по месту нахождения земельного участка (далее –структурное подразделение).

1) порталда авторландыру рәсімінен өтеді, порталда авторландыру жүзеге асырылғаннан кейін ЖМБМК АЖ-ға көшу жүзеге асырылады;
2) сұратылып отырған жер учаскесін сызады және ЖКК-да сұратылып отырған жер учаскесінің схемасын қалыптастырады.
Республикалық маңызы бар қаланың, астананың, облыстық және аудандық маңызы бар қалалардың шекаралары шегіндегі жер учаскесі құрылыс мақсаттары үшін сұратылған жағдайда, инженерлік желілерге қосу үшін электрондық нысанда сауалнама парағын толтырады;
3) жер учаскесін алуға мүдделі тұлғаның электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) қол қою арқылы порталда ұсыныс қалыптастырады;
4) қол қойылған ұсыныс портал арқылы сатушыға жіберіледі;
5) жер учаскесін алуға мүдделі тұлғаның жеке кабинетіне ұсынысты қабылдау мәртебесі туралы хабарлама жіберіледі.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 20.12.2023 № 446 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Алып тасталды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 20.12.2023 № 446 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Алып тасталды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 20.12.2023 № 446 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Жер учаскесін алуға мүдделі тұлғалардың ЖКК-да сауда-саттықтың (аукционның) кез келген сатысында жер учаскелері туралы мәліметтерді қарауға және жер учаскесін сауда-саттыққа (аукционға) шығару туралы шешім қабылданғанға дейін ұсыныс енгізуге мүмкіндігі бар.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 20.12.2023 № 446 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. ЖКК-да жер учаскесінің шекараларын енгізу кезінде оған шартты сәйкестендіру нөмірі беріледі.
Сұратылып отырған жер учаскесі сауда-саттыққа (аукционға) шығарылмаған не сұраным болмаған жағдайларда, ЖКК-да сұратылып отырған жер учаскесінің мәртебесі өзгереді, сұранысқа ие еместігі не жер учаскесін сауда-саттыққа (аукционға) қоюдан бас тартылғаны туралы белгі қойылады.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 20.12.2023 № 446 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Сатушы келіп түскен ұсынысты 1 (бір) жұмыс күні ішінде жер учаскесінің орналасқан жері бойынша тиісті жергілікті атқарушы органның сәулет және қала құрылысы саласындағы функцияларды жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшесіне (бұдан әрі – құрылымдық бөлімше) жолдайды.

Структурное подразделение рассматривает поступившее предложение и в течение 2 (двух) рабочих дней определяет возможность (невозможность) предоставления земельного участка по заявленному целевому назначению в соответствии с утвержденным градостроительным документом, и в случае определения возможности предоставления испрашиваемого земельного участка в течение 5 (пяти) рабочих дней формирует схему отвода земельного участка, с указыванием существующих инженерных коммуникаций.
Структурное подразделение в течение 1 (одного) рабочего дня с момента подготовки схемы отвода земельного участка, с приложением опросного листа для получения технических условий, направляет их одновременно на согласование государственным органам и иным организациям, перечень которых утвержден местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы, города областного значения и акимом города районного значения в соответствии с подпунктом 1-3) пункта 2 статьи 16, подпунктом 1-2) статьи 18, частью второй статьи 19 Земельного кодекса.
Согласующие государственные органы и иные организации в течение 5 (пяти) рабочих дней с момента получения схемы отвода земельного участка представляют в электронном виде заключения.
Субъекты естественных монополий дополнительно представляют технические условия на подключение к инженерным сетям, в срок в течение:
5 (пяти) рабочих дней для технически несложных объектов;
10 (десяти) рабочих дней для технически сложных объектов;
2 (двух) рабочих дней для мотивированного отказа в выдачи технических условий с предварительной схемой трасс наружных инженерных сетей.
Согласование схемы отвода земельного участка осуществляется без каких-либо примечаний и оговорок.
Структурное подразделение в течение 1 (одного) рабочего дня с момента поступления от согласующих государственных органов и организаций положительного заключения направляет схему отвода земельного участка:
на ознакомление лицу, заинтересованному в получении земельного участка, в личный кабинет на портале;
в уполномоченный орган по земельным отношениям области, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения (далее – уполномоченный орган) для дальнейшей подготовки земельного участка на торги (аукцион).
Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 20.12.2023 № 446 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Пункт 10 предусматривается в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 07.04.2026 № 124 (вводится в действие с 11.07.2026).

Құрылымдық бөлімше келіп түскен ұсынысты қарайды және 2 (екі) жұмыс күні ішінде жер учаскесін бекітілген қала құрылысы құжатына сәйкес белгіленген нысаналы мақсаты бойынша беру мүмкіндігін (мүмкін еместігін) айқындайды және сұратылып отырған жер учаскесін беру мүмкіндігі анықталған жағдайда, 5 (бес) жұмыс күні ішінде қолданыстағы инженерлік желілерді көрсете отырып, жер учаскесін беру схемасын қалыптастырады.
Құрылымдық бөлімше жер учаскелерін беру схемасын дайындаған кезден бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде техникалық шарттарды алу үшін сауалнама парағын қоса бере отырып, оларды Жер кодексінің 16-бабы 2-тармағының 1-3) тармақшасына, 18-бабының 1-2) тармақшасына, 19-бабының екінші бөлігіне сәйкес облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органы және аудандық маңызы бар қаланың әкімі бекіткен тізбедегі мемлекеттік органдарға және басқа да ұйымдарға бекітуге бір мезгілде жолдайды.
Келісуші мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдар жер учаскесін беру схемасын алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде электрондық нысанда қорытындылар ұсынады.
Табиғи монополиялар субъектілері мынадай мерзімде инженерлік желілерге қосылуға техникалық шарттарды қосымша ұсынады:
техникалық жағынан күрделі емес объектілер үшін 5 (бес) жұмыс күні;
техникалық жағынан күрделі объектілер үшін 10 (он) жұмыс күні;
сыртқы инженерлік желілер трассаларының алдын ала схемасы бар техникалық шарттарды беруден уәжді бас тарту үшін 2 (екі) жұмыс күні.
Жер учаскелерін беру схемасын бекіту ешқандай ескертулерсіз және ескертпелерсіз жүзеге асырылады.
Құрылымдық бөлімше келісуші мемлекеттік органдар мен ұйымдардан оң қорытынды алған кезден бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде жер учаскесін беру схемасын:
жер учаскесін алуға мүдделі тұлғаның танысуы үшін порталдағы жеке кабинетке;
жер учаскесін сауда-саттыққа (аукционға) одан әрі дайындау үшін облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органына (бұдан әрі – уәкілетті орган) жолдайды.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 20.12.2023 № 446 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
10-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 07.04.2026 № 124 (11.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

10. До размещения земельного участка на торги (аукцион) на портале сотрудник уполномоченного органа по каждому объекту торгов (аукциона) обеспечивает:
1) размещение сведений по свободным земельным участкам;
2) внесение электронных копий следующих документов:
акта об определении кадастровой (оценочной) стоимости объекта торгов (аукциона);
проекта договора купли-продажи земельного участка или права аренды земельного участка.
Размещение сведений по свободным земельным участкам осуществляется в следующем порядке:
1) сотрудник уполномоченного органа вносит сведения по свободным земельным участкам в региональные геоинформационные системы (далее – РГИС), а РГИС передает сведения по свободным земельным участкам в ИС ЕГКН;
2) ИС ЕГКН присваивает земельному участку условный идентификационный номер и направляет его в РГИС. Условный идентификационный номер земельного участка используется для создания торгов (аукциона) на портале;
3) ИС ЕГКН перенаправляет полученные от РГИС сведения по свободным земельным участкам на ПКК.
Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 20.12.2023 № 446 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Пункт 10-1 предусматривается в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 07.04.2026 № 124 (вводится в действие с 11.07.2026).
10-1. Создание торга (аукциона) на веб-портале:
1) сотрудник продавца вносит условный идентификационный номер земельного участка, полученный из ИС ЕГКН, фотографии земельного участка и электронные копии документов, указанных в подпункте 2) части первой пункта 10 настоящих Правил;
2) после создания объекта торга (аукциона) веб-портал автоматически направляет в ИС ЕГКН дату, время проведения торга (аукциона) и статус "Прием заявок на торги (аукцион)";
3) ИС ЕГКН сохраняет полученные сведения и перенаправляет их на ПКК;
4) на ПКК на схеме границ земельного участка отображаются статус "Прием заявок на торги (аукцион)" и сведения по дате и времени проведения торга (аукциона).
Сноска. Правила дополнены пунктом 10-1 в соответствии с приказом и.о. Министра сельского хозяйства РК от 20.12.2023 № 446 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Продавец заключает договор на организацию и проведение электронных торгов (аукционов) по продаже объектов торгов (аукционов) с организатором в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках.

10. Порталда сауда-саттыққа (аукционға) жер учаскесін орналастырғанға дейін уәкілетті органның қызметкері әрбір сауда-саттық (аукцион) объектісі бойынша:
1) бос жер учаскелері туралы мәліметтердің орналастырылуын;
2) мынадай құжаттардың электрондық көшірмелерінің енгізілуін қамтамасыз етеді:
сауда-саттық (аукцион) объектісінің кадастрлық (бағалау) құнын айқындау туралы акт;
жер учаскесін немесе жер учаскесін жалдау құқығын сату-сатып алу шартының жобасы.
Бос жер учаскелері бойынша мәліметтер мынадай тәртіппен орналастырылады:
1) уәкілетті органның қызметкері бос жер учаскелері бойынша мәліметтерді өңірлік геоақпараттық жүйелерге (бұдан әрі – ӨГАЖ) енгізеді, ал ӨГАЖ бос жер учаскелері бойынша мәліметтерді ЖМБМК АЖ-ға береді;
2) ЖМБМК АЖ жер учаскесіне шартты сәйкестендіру нөмірін береді және оны ӨГАЖ-ға жібереді. Жер учаскесінің шартты сәйкестендіру нөмірі порталда сауда-саттықты (аукционды) құру үшін пайдаланылады;
3) ЖМБМК АЖ бос жер учаскелері бойынша ӨГАЖ-дан алынған мәліметтерді ЖКК-ға қайта бағыттайды.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 20.12.2023 № 446 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
10-1-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 07.04.2026 № 124 (11.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10-1. Веб-порталда сауда-саттық (аукцион) құру:
1) сатушының қызметкері ЖМБМК АЖ-дан алынған жер учаскесінің шартты сәйкестендіру нөмірін, жер учаскесінің фотосуреттерін және осы Қағидалардың 10-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген құжаттардың электрондық көшірмелерін енгізеді;
2) сауда-саттық (аукцион) объектісін құрғаннан кейін веб-портал сауда-саттықтың (аукционды) өткізілетін күнін, уақытын және "Сауда-саттыққа (аукционға) өтінімдерді қабылдау" мәртебесін ЖМБМК АЖ-ға автоматты түрде жібереді;
3) ЖМБМК АЖ алынған мәліметтерді сақтайды және оларды ЖКК-ға қайта бағыттайды;
4) ЖКК-да жер учаскесі шекараларының схемасында "Сауда-саттыққа (аукционға) өтінімдерді қабылдау" мәртебесі және сауда-саттықты (аукционды) өткізу күні мен уақыты туралы мәліметтер көрсетіледі.
Ескерту. Қағидалар 10-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 20.12.2023 № 446 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Сатушы Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес ұйымдастырушымен сауда-саттық (аукцион) объектілерін сату бойынша электрондық сауда-саттық (аукцион) ұйымдастыруға және өткізуге шарт жасасады.

12. Для организации торгов (аукциона) продавец на веб-портале размещает объявление о проведении торгов (аукциона) не менее чем за 15 (пятнадцать) календарных дней до проведения торгов (аукциона).
13. Объявление о проведении торгов (аукциона) содержит следующие сведения:
1) метод торгов (аукциона);
2) начальную и минимальную цену объекта торгов (аукциона);
3) месторасположение земельного участка, его площадь и целевое назначение;
4) вид отчуждаемого права (право собственности или право аренды земельного участка);
5) дату и время проведения торгов (аукциона) (устанавливаются не ранее чем за 15 (пятнадцать) календарных дней и не более 90 (девяносто) календарных дней с даты размещения на веб-портале;
6) перечень всех обременений (ограничений) на земельный участок;
7) размер земельного налога или арендной платы;
8) перечень представляемых участником документов, прилагаемых к заявке на участие в торгах (аукционе) по продаже земельного участка (права аренды земельного участка) по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам (далее – заявка);
9) размер и порядок внесения гарантийного взноса, реквизиты организатора;
10) порядок оплаты цены продажи объекта торгов (аукциона) и аренды;
11) сроки приема заявок.
14. Для участия в торгах (аукционе) участник подает заявку на портале и подписывает ЭЦП.
Сноска. Пункт 14 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 20.12.2023 № 446 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Исключен приказом и.о. Министра сельского хозяйства РК от 20.12.2023 № 446 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Регистрация заявок участников торгов (аукциона) производится со дня размещения объявления и заканчивается за пять минут до начала торгов (аукциона).
17. Заявка участника торгов (аукциона) содержит согласие участника с условиями торгов (аукциона).
18. Гарантийный взнос для участия в торгах (аукционе) составляет 15 (пятнадцать) % от минимальной цены объекта торгов (аукциона), но не менее 50 (пятидесяти) месячных расчетных показателей (далее – МРП) и не более 30 (тридцати) тысяч МРП.
19. Гарантийный взнос принимается организатором торгов (аукциона) и вносится на реквизиты организатора, указанные в объявлении о проведении торгов (аукциона).
Примечание ИЗПИ!

12. Сауда-саттықты (аукционды) ұйымдастыру үшін сатушы веб-порталда сауда-саттықты (аукционды) өткізгенге дейін кемінде күнтізбелік 15 (он бес) күн бұрын сауда-саттық (аукцион) өткізілетіні туралы хабарлама орналастырады.
13. Сауда-саттық (аукцион) өткізілетіні туралы хабарлама мынадай мәліметтерді қамтиды:
1) сауда-саттық (аукцион) әдісі;
2) сауда-саттық (аукцион) объектісінің бастапқы және ең төменгі бағасы;
3) жер учаскесінің орналасқан жері, оның алаңы және нысаналы мақсаты;
4) иеліктен шығарылатын құқық түрі (жер учаскесінің меншік құқығы немесе жалдау құқығы);
5) сауда-саттықтың (аукционның) өткізілетін күні мен уақыты (веб-порталда жарияланған күннен бастап күнтізбелік 15 (он бес) күннен ерте емес және күнтізбелік 90 (тоқсан) күннен аспайтын уақытта белгіленеді);
6) жер учаскесіне барлық ауыртпалықтардың (шектеулердің) тізбесі;
7) жер салығының немесе жалдау ақысының мөлшері;
8) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жер учаскесін (жер учаскесін жалдау құқығын) сату жөніндегі сауда-саттыққа (аукционға) қатысуға арналған өтінімге (бұдан әрі – өтінім) қоса берілетін, қатысушы ұсынатын құжаттардың тізбесі;
9) кепілдік жарнаның мөлшері мен енгізу тәртібі, ұйымдастырушының деректемелері;
10) сауда-саттық (аукцион) объектісін сату және жалдау бағасын төлеу тәртібі;
11) өтінімдерді қабылдау мерзімдері.
14. Сауда-саттыққа (аукционға) қатысу үшін қатысушы порталда өтінім береді және ЭЦҚ қояды.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 20.12.2023 № 446 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Алып тасталды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 20.12.2023 № 446 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Сауда-саттыққа (аукционға) қатысушылардың өтінімдерін тіркеу хабарлама жарияланған күннен бастап жүргізіледі және сауда-саттық (аукцион) басталғанға дейін бес минут бұрын аяқталады.
17. Сауда-саттыққа (аукционға) қатысушының өтінімі қатысушының сауда-саттық (аукцион) шарттарымен келісімін қамтиды.
18. Сауда-саттыққа (аукционға) қатысу үшін кепілдік жарна сауда-саттық (аукцион) объектісінің ең төменгі бағасының 15 (он бес) %-ын құрайды, бірақ 50 (елу) айлық есептік көрсеткіштен (бұдан әрі – АЕК) кем болмайды және 30 (отыз) мың АЕК-ден аспайды.
19. Кепілдік жарнаны сауда-саттықтың (аукционның) ұйымдастырушы қабылдайды және сауда-саттық (аукцион) өткізілетіні туралы хабарламада көрсетілген ұйымдастырушының деректемелеріне енгізіледі.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!

Пункт 20 предусматривается в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 07.04.2026 № 124 (вводится в действие с 11.07.2026).
20. В случае неполучения данных, указанных в заявке, в автоматическом режиме из государственных баз данных и информационных систем, участник вносит данные самостоятельно, а также прикрепляет к заявке подтверждающие документы.
21. По результатам автоматической проверки веб-портал направляет на электронный адрес участника, указанный на веб-портале, электронное уведомление о принятии заявки либо причинах отказа в принятии заявки.
22. Основаниями для отказа в принятии заявки являются:
1) несоблюдение участником условий, указанных в пункте 14 настоящих Правил, а также непоступление за пять минут до начала торгов (аукциона) гарантийного взноса, указанного в объявлении о проведении торгов (аукциона), на счет организатора;
2) если участник не соответствует абзацу третьему пункта 2 статьи 20 Земельного кодекса;
3) если участник состоит в соответствии со статьей 96-1 Земельного кодекса в реестре лиц, у которых принудительно изъяты земельные участки.
23. Участнику, заявка которого зарегистрирована и принята, портал присваивает аукционный номер.
Сведения о текущей стадии торгов (аукционов) на земельные участки с портала передаются на ПКК.
Сноска. Пункт 23 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 20.12.2023 № 446 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24. Гарантийный взнос покупателя торгов (аукциона) вносится для обеспечения заключения договора купли-продажи земельного участка или права аренды земельного участка на условиях, заявленных при участии в торгах (аукционе), в соответствии с протоколом о результатах торгов (аукциона).
25. Гарантийный взнос не возвращается в соответствии с пунктом 10 статьи 916 Гражданского кодекса Республики Казахстан.
При наступлении случая, предусмотренного частью первой настоящего пункта, гарантийный взнос перечисляется организатором в доход соответствующего бюджета.
Глава 3. Порядок проведения торгов (аукционов) по продаже земельных участков или права аренды земельных участков в электронном виде на веб-портале реестра государственного имущества
26. Торги (аукцион) проводятся на условиях повышения или понижения цены.
27. Объект торгов (аукциона) на первые и вторые торги (аукцион) выставляется с применением условия повышения цены, условия торгов (аукциона) на третьих и последующих торгах (аукционах) определяются продавцом.

20-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 07.04.2026 № 124 (11.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Өтінімде көрсетілген деректер мемлекеттік дерекқорлар мен ақпараттық жүйелерден автоматты режимде алынбаған жағдайда, қатысушы деректерді өзі енгізеді, сондай-ақ өтінімге растаушы құжаттарды қоса тіркейді.
21. Автоматты түрде тексеру нәтижелері бойынша веб-портал қатысушының веб-порталда көрсетілген электрондық мекенжайына өтінімді қабылдау не өтінімді қабылдаудан бас тарту себептері туралы электрондық хабарлама жібереді.
22. Өтінімді қабылдаудан бас тартуға мыналар негіз болып табылады:
1) қатысушының осы Қағидалардың 14-тармағында көрсетілген талаптарды сақтамауы, сондай-ақ сауда-саттықтың (аукционның) басталуына бес минут қалғанға дейін ұйымдастырушының шотына сауда-саттықтың (аукционның) өткізілетіні туралы хабарламада көрсетілген кепілдік жарнаның түспеуі;
2) қатысушының Жер кодексінің 20-бабы 2-тармағының үшінші абзацына сәйкес келмеуі;
3) қатысушының Жер кодексінің 96-1-бабына сәйкес жер учаскелері мәжбүрлеп алып қойылған адамдардың тізілімінде болуы.
23. Өтінімі тіркелген және қабылданған қатысушыға портал аукцион нөмірін береді.
Жер учаскелері бойынша сауда-саттықтың (аукциондардың) ағымдағы сатысы туралы мәліметтер порталдан ЖКК-ға жіберіледі.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 20.12.2023 № 446 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
24. Сауда-саттық (аукцион) сатып алушысының кепілдік жарнасы сауда-саттық (аукцион) нәтижелері туралы хаттамаға сәйкес сауда-саттыққа (аукционға) қатысу кезінде мәлімделген талаптармен жер учаскесін немесе жер учаскесін жалдау құқығын сатып алу-сату шартын жасасуды қамтамасыз ету үшін енгізіледі.
25. Кепілдік жарна Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 916-бабының 10-тармағына сәйкес қайтарылмайды.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген жағдай орын алған кезде ұйымдастырушы кепілдік жарнаны тиісті бюджеттің кірісіне аударады.
3-тарау. Жер учаскелерін немесе жер учаскелерін жалға алу құқығын сату жөніндегі сауда-саттықты (аукциондарды) мемлекеттік мүлік тізілімінің веб-порталында электрондық түрде өткізу тәртібі
26. Сауда-саттық (аукцион) бағаны көтеру немесе бағаны төмендету шартымен өткізіледі.
27. Сауда-саттық (аукцион) объектісі бірінші және екінші сауда-саттыққа (аукционға) бағаны көтеру шарты қолданыла отырып шығарылады, үшінші және одан кейінгі сауда-саттықтағы (аукциондардағы) сауда-саттық (аукцион) шартын сатушы айқындайды.

Сноска. Пункт 27 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 20.12.2023 № 446 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
28. Начальная цена определяется в зависимости от условия торгов (аукциона):
1) при торгах (аукционе) на повышение цены начальная цена равна минимальной цене;
2) при торгах (аукционе) на понижение цены начальная цена превышает минимальную цену в 100 (сто) раз.
29. Начальная цена при продаже земельного участка в частную собственность определяется не ниже кадастровой (оценочной) стоимости земельного участка, рассчитываемой в соответствии со статьей 10 Земельного кодекса.
Начальная цена при продаже права аренды земельного участка определяется дифференцированно в процентах от кадастровой (оценочной) стоимости земельного участка за каждый год аренды земельного участка в зависимости от срока аренды:
1) до 10 лет включительно – 2 %;
2) от 11 до 30 лет – 20 % плюс 1,5 % за каждый год свыше 10 лет;
3) от 31 до 49 лет – 50 % плюс 1 % за каждый год свыше 30 лет.
30. Минимальная цена объекта на торгах (аукционах) устанавливается не ниже кадастровой (оценочной) стоимости при продаже земельного участка в частную собственность, а при продаже права аренды – не ниже суммы, устанавливаемой частью второй пункта 29 настоящих Правил.
31. Торги (аукцион) проводятся в аукционном зале и проходят с понедельника по пятницу, за исключением праздничных и выходных дней, предусмотренных трудовым законодательством Республики Казахстан. Торги (аукцион) проводятся в период с 10:00 до 17:00 часов по времени города Астаны, при этом торги (аукцион) начинаются не позднее 15:00 часов по времени города Астаны.
Сноска. Пункт 31 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 20.12.2023 № 446 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
32. Участнику, допущенному на торги (аукцион), представляется доступ к аукционному залу по аукционному номеру, присваиваемому веб-порталом.
Участники торгов (аукциона) на повышение цены в течение 1 (одного) часа до начала аукциона заходят в аукционный зал, используя ЭЦП и аукционный номер, указывают свое ценовое предложение за объект торгов (аукциона), которое составляет не ниже начальной цены.
33. Участники торгов (аукциона) на понижение цены в течение 1 (одного) часа до начала торгов (аукциона) заходят в аукционный зал, используя ЭЦП и аукционный номер.
34. Торги (аукцион) начинаются в указанное в объявлении о проведении торгов (аукциона) время.

Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 20.12.2023 № 446 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
28. Бастапқы баға сауда-саттық (аукцион) шартына байланысты анықталады:
1) бағаны көтеру сауда-саттығы (аукционы) кезінде бастапқы баға ең төменгі бағаға тең болады;
2) бағаны төмендету сауда-саттығы (аукционы) кезінде бастапқы баға ең төменгі бағадан 100 (жүз) есе асады.
29. Жер учаскесін жеке меншікке сату кезіндегі бастапқы баға Жер кодексінің 10-бабына сәйкес есептелетін жер учаскесінің кадастрлық (бағалау) құнынан төмен болмай айқындалады.
Жер учаскесін жалдау құқығын сату кезіндегі бастапқы баға жалдау мерзіміне байланысты жер учаскесі жалданған әр жыл үшін жер учаскесінің кадастрлық (бағалау) құнынан пайызбен сараланып былайша айқындалады:
1) 10 жылға (қоса алғанда) дейін – 2 %;
2) 11 жылдан 30 жылға дейін – 20 % + 10 жылдан асқан әр жыл үшін 1,5 %;
3) 31 жылдан 49 жылға дейін – 50 % + 30 жылдан асқан әр жыл үшін 1 %.
30. Сауда-саттықтағы (аукциондардағы) объектінің ең төменгі бағасы жер учаскесін жеке меншікке сату кезінде кадастрлық (бағалау) құнынан төмен емес сомада, ал жалдау құқығын сату кезінде осы Қағидалардың 29-тармағының екінші абзацында белгіленген сомадан төмен емес сомада белгіленеді.
31. Сауда-саттық (аукцион) аукцион залында өткізіледі және Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасында көзделген мереке және демалыс күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұмаға дейін өтеді. Сауда-саттық (аукцион) Астана уақыты бойынша сағат 10.00-ден 17.00-ге дейін өткізіледі, бұл ретте сауда-саттық (аукцион) Астана уақыты бойынша сағат 15.00-ден кешіктірілмей басталады.
Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 20.12.2023 № 446 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
32. Сауда-саттыққа (аукционға) қатысуға рұқсат етілген қатысушыға аукцион залына веб-портал берген аукцион нөмірі бойынша кіруге рұқсат етіледі.
Бағаны көтеру сауда-саттығына (аукционына) қатысушылар сауда-саттық (аукцион) басталғанға дейін 1 (бір) сағат ішінде ЭЦҚ мен аукцион нөмірін пайдалана отырып, аукцион залына кіреді, бастапқы бағадан төмен болмайтын сауда-саттық (аукцион) объектісі үшін өзінің баға ұсынысын көрсетеді.
33. Бағаны төмендету сауда-саттығына (аукционына) қатысушылар сауда-саттық (аукцион) басталғанға дейін 1 (бір) сағат ішінде ЭЦҚ мен аукцион нөмірін пайдалана отырып, аукцион залына кіреді.
34. Сауда-саттық (аукцион) сауда-саттықтың (аукционның) өткізілетіні туралы хабарламада көрсетілген уақытта басталады.

35. Если на момент завершения торгов (аукциона) на повышение цены в 17:00 часов победитель торгов (аукциона) не определен, то победителем признается участник, последний подтвердивший свое желание приобрести объект торгов (аукциона), и торги (аукцион) по данному объекту торгов (аукциона) признаются состоявшимися.
36. Если на момент завершения торгов (аукциона) на понижение цены в 17:00 часов победитель торгов (аукциона) не определен, то торги (аукцион) по данному объекту торгов (аукциона) признаются несостоявшимися.
37. В случае, если на момент начала торгов (аукциона) в аукционном зале по объекту торгов (аукциона) зарегистрировался и находится один участник торгов (аукциона), то торги (аукцион) по данному объекту торгов (аукциона) признаются несостоявшимися (за исключением торгов (аукциона) на понижение цены), на котором допускается продажа объекта торгов (аукциона) единственному участнику).
Сноска. Пункт 37 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 20.12.2023 № 446 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
38. Шаг изменения цены устанавливается следующим образом:
1) при начальной или текущей цене объекта торгов (аукциона) в размере до 20000-кратного размера МРП шаг изменения устанавливается на торгах (аукционе) на повышение цены в размере 10 % и на торгах (аукционе) на понижение цены в размере 5 %;
2) при начальной или текущей цене объекта торгов (аукциона) в размере от 20000 до 50000-кратного размера МРП шаг изменения устанавливается на торгах (аукционе) на повышение цены в размере 7 % и на торгах (аукционе) на понижение цены в размере 5 %;
3) при начальной или текущей цене объекта торгов (аукциона) в размере от 50000-кратного до 100000-кратного размера МРП шаг изменения устанавливается в размере 5 %;
4) при начальной или текущей цене объекта торгов (аукциона) в размере от 100000-кратного до 250000-кратного размера МРП шаг изменения устанавливается на торгах (аукционе) на повышение цены в размере 2,5 % и на торгах (аукционе) на понижение цены в размере 5 %;
5) при начальной или текущей цене объекта торгов (аукциона) в размере от 250000-кратного до 500000-кратного размера МРП шаг изменения устанавливается на торгах (аукционе) на повышение цены в размере 1 % и на торгах (аукционе) на понижение цены в размере 5 %;
6) при начальной или текущей цене объекта торгов (аукциона) в размере от 500000-кратного размера МРП и выше шаг изменения устанавливается на торгах (аукционе) на повышение цены в размере 0,5 % и на торгах (аукционе) на понижение цены в размере 5 %.

35. Егер бағаны көтеру сауда-саттығы (аукционы) аяқталатын сәтте сағат 17:00-де сауда-саттық (аукцион) жеңімпазы айқындалмаса, онда сауда-саттық (аукцион) объектісін сатып алуға ниетін растаған соңғы қатысушы жеңімпаз болып танылады және осы сауда-саттық (аукцион) объектісі бойынша сауда-саттық (аукцион) өткізілген болып танылады.
36. Егер бағаны төмендету сауда-саттығы (аукционы) аяқталатын сәтте сағат 17:00-де сауда-саттық (аукцион) жеңімпазы айқындалмаса, онда бұл сауда-саттық (аукцион) объектісі бойынша сауда-саттық (аукцион) өткізілмеген болып танылады.
37. Егер сауда-саттық (аукцион) басталған сәтте сауда-саттық (аукцион) объектісі бойынша аукцион залында бір қатысушы тіркелсе және болса, онда аталған сауда-саттық (аукцион) объектісі бойынша сауда-саттық (аукцион) өтпеді деп танылады (сауда-саттық (аукцион) объектісін жалғыз қатысушыға сатуға жол берілетін бағаны төмендетуге арналған сауда-саттықты (аукционды) қоспағанда).
Ескерту. 37-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 20.12.2023 № 446 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
38. Бағаның өзгеру қадамы былайша белгіленеді:
1) сауда-саттық (аукцион) объектісінің бастапқы немесе ағымдағы бағасы 20000 еселенген АЕК мөлшеріне дейін болған кезде өзгерту қадамы бағаны көтеру сауда-саттығында (аукционында) 10% мөлшерінде және бағаны төмендету аукционында 5% мөлшерінде белгіленеді;
2) сауда-саттық (аукцион) объектісінің бастапқы немесе ағымдағы бағасы 20000-нан 50000 еселенген АЕК мөлшеріне дейін болған кезде өзгерту қадамы бағаны көтеру сауда-саттығында (аукционында) 7% мөлшерінде және бағаны төмендету аукционында 5% мөлшерінде белгіленеді;
3) сауда-саттық (аукцион) объектісінің бастапқы немесе ағымдағы бағасы 50000-нан 100000 еселенген АЕК мөлшеріне дейін болған кезде өзгерту қадамы 5% мөлшерде белгіленеді;
4) сауда-саттық (аукцион) объектісінің бастапқы немесе ағымдағы бағасы 100000-нан 250000 еселенген АЕК мөлшеріне дейін болған кезде өзгерту қадамы бағаны көтеру аукционында 2,5% мөлшерінде және бағаны төмендету сауда-саттығында (аукционында) 5% мөлшерінде белгіленеді;
5) сауда-саттық (аукцион) объектісінің бастапқы немесе ағымдағы бағасы 250000-нан 500000 еселенген АЕК мөлшеріне дейін болған кезде өзгерту қадамы бағаны көтеру аукционында 1% мөлшерінде және бағаны төмендету сауда-саттығында (аукционында) 5% мөлшерінде белгіленеді;
6) сауда-саттық (аукцион) объектісінің бастапқы немесе ағымдағы бағасы 500000 еселенген АЕК мөлшерінен басталып, одан жоғары болған кезде өзгерту қадамы бағаны көтеру сауда-саттығында (аукционында) 0,5% мөлшерінде және бағаны төмендету аукционында 5% мөлшерінде белгіленеді.

39. Торги (аукцион) на повышение цены:
1) на момент начала торгов (аукциона) в аукционном зале отображаются ценовые предложения участников за объект торгов (аукциона), которые являются формой выражения их согласия приобрести объект торгов (аукциона) с соблюдением условий, и формируется текущая цена;
2) с момента начала торгов (аукциона) участнику предоставляется возможность увеличить максимальную текущую цену другого участника на шаг, установленный пунктом 38 настоящих Правил;
3) если в течение 20 (двадцати) минут с начала торгов (аукциона) ни один из участников не увеличит максимальную текущую цену, то победителем признается участник, предложивший ее, а торги (аукцион) по данному объекту торгов (аукциона) признаются состоявшимися;
4) если в течение 20 (двадцати) минут с начала торгов (аукциона) в аукционном зале один из участников подтвердит свое желание приобрести объект торгов (аукциона) путем увеличения максимальной текущей цены другого участника на шаг, установленный пунктом 38 настоящих Правил, то текущая цена увеличивается на установленный шаг;
5) если в течение 20 (двадцати) минут после увеличения текущей цены ни один из участников не подтвердит свое желание приобрести объект торгов (аукциона) путем увеличения текущей цены, то победителем признается участник, последний подтвердивший свое желание приобрести объект торгов (аукциона), а торги (аукцион) по данному объекту торгов (аукциона) признаются состоявшимися.
40. В случае, если на момент начала торгов (аукциона) ценовые предложения двух и более участников содержат одинаковую наивысшую цену за объект, и данная текущая цена не будет увеличена в течение 20 (двадцати минут), то победителем торгов (аукциона) среди данных участников признается участник, ценовое предложение которого было зарегистрировано в аукционном зале ранее других ценовых предложений участников, чьи предложения содержат одинаковую наивысшую цену.
41. Торги (аукцион) на понижение цены:
1) если в течение 5 (пяти) минут с начала торгов (аукциона) ни один из участников не подтвердит свое желание приобрести объект торгов (аукциона), то начальная цена объекта торгов (аукциона) уменьшается на шаг, установленный пунктом 38 настоящих Правил;
2) если в течение 5 (пяти) минут после уменьшения цены ни один из участников не подтвердил свое желание приобрести объект торгов (аукциона), то последняя объявленная цена объекта торгов (аукциона) уменьшается с установленным шагом.

39. Бағаны көтеру сауда-саттығы (аукционы):
1) сауда-саттық (аукцион) басталған сәтте аукцион залында қатысушылардың сауда-саттық (аукцион) объектісі үшін баға ұсыныстары бейнеленеді, олар шарттарды сақтай отырып, сауда-саттық (аукцион) объектісін сатып алуға келісім білдіру нысаны болып табылады және ағымдағы баға қалыптастырылады;
2) сауда-саттық (аукцион) басталған сәттен бастап қатысушыға осы Қағидалардың 38-тармағында белгіленген қадамға басқа қатысушының ағымдағы ең жоғары бағасын ұлғайту мүмкіндігі беріледі;
3) егер сауда-саттық (аукцион) басталған кезден бастап 20 (жиырма) минут ішінде қатысушылардың бірде-бірі ең жоғары ағымдағы бағаны көтермесе, онда оны ұсынған қатысушы жеңімпаз болып танылады, ал аталған сауда-саттық (аукцион) объектісі бойынша сауда-саттық (аукцион) өткізілген болып танылады;
4) егер аукцион залында сауда-саттық (аукцион) басталған сәттен бастап 20 (жиырма) минут ішінде қатысушылардың бірі осы Қағидалардың 38-тармағында белгіленген қадамға басқа қатысушының ағымдағы ең жоғары бағасын ұлғайту жолымен сауда-саттық (аукцион) объектісін сатып алу ниетін растаса, онда ағымдағы баға белгіленген қадамға ұлғайтылады;
5) егер ағымдағы баға ұлғайтылғаннан кейін 20 (жиырма) минут ішінде қатысушылардың бірде-бірі ағымдағы бағаны ұлғайту жолымен сауда-саттық (аукцион) объектісін сатып алу ниетін растамайтын болса, онда сауда-саттық (аукцион) объектісін сатып алу ниетін соңғы растаған қатысушы жеңімпаз болып танылады, ал аталған сауда-саттық (аукцион) объектісі бойынша сауда-саттық (аукцион) өткізілген болып танылады.
40. Егер сауда-саттық (аукцион) басталған сәтте екі және одан да көп қатысушының ұсыныстары объект үшін бірдей ең жоғары бағаны қамтыса және осы ағымдағы баға 20 (жиырма) минут ішінде ұлғайтылмайтын болса, баға ұсынысы аукцион залында ұсыныстары бірдей ең жоғары бағаны қамтитын басқа қатысушылардың баға ұсыныстарынан бұрын тіркелген қатысушы осы қатысушылардың арасында сауда-саттық (аукцион) жеңімпазы болып танылады.
41. Бағаны төмендету сауда-саттығы (аукционы):
1) егер сауда-саттық (аукцион) басталған сәттен бастап 5 (бес) минут ішінде қатысушылардың бірде-бірі сауда-саттық (аукцион) объектісін сатып алу ниетін растамаса, онда сауда-саттық (аукцион) объектісінің бастапқы бағасы осы Қағидалардың 38-тармағында белгіленген қадамға төмендейді;
2) егер баға азайғаннан кейін 5 (бес) минут ішінде қатысушылардың бірде-бірі сауда-саттық (аукцион) объектісін сатып алу ниетін растамаса, онда сауда-саттық (аукцион) объектісінің соңғы жарияланған бағасы белгіленген қадаммен төмендейді.

42. Победителем торгов (аукциона) на понижение цены признается участник, первый подтвердивший свое желание приобрести объект торгов (аукциона) по объявленной цене, и торги (аукцион) по данному объекту торгов (аукциона) признаются состоявшимися. Если цена объекта торгов (аукциона) достигла установленного минимального размера, и ни один из участников не подтвердил свое желание приобрести объект торгов (аукциона), то торги (аукцион) признаются не состоявшимися.
В случаях, указанных в пунктах 36, 37 и части первой настоящего пункта Правил, продавцом подписывается акт о несостоявшихся торгах (аукционе), формируемый веб-порталом.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 43 предусматривается в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 07.04.2026 № 124 (вводится в действие с 11.07.2026).
43. ИС ЕГКН направляет на портал следующие документы о результатах проведения торга (аукциона):
для победителя – протокол о результатах торгов (аукциона), договор купли-продажи земельного участка или права аренды земельного участка, сведения о сумме выкупа и реквизиты для оплаты;
для остальных участников – протокол о результатах торгов (аукциона).
Если торги (аукцион) не состоялись, то сотрудником уполномоченного органа в РГИС создается новый лот (номер нового лота не должен совпадать с номером предыдущего несостоявшегося лота) по имеющемуся условному идентификационному номеру земельного участка. РГИС передает сведения по вновь выставляемому на торги (аукцион) земельному участку в ИС ЕГКН.
На веб-портале сотрудником уполномоченного органа также создается новый торг (аукцион) по данному объекту по имеющемуся условному идентификационному номеру земельного участка.
Сноска. Пункт 43 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 20.12.2023 № 446 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Пункт 44 предусматривается в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 07.04.2026 № 124 (вводится в действие с 11.07.2026).
44. При возникновении в ходе торгов (аукциона) технического сбоя, организатор фиксирует факт наличия технического сбоя и при его наличии на веб-портале уведомляет всех участников торгов (аукциона) посредством размещения информации на веб-портале.
При наличии технического сбоя компьютерного и (или) телекоммуникационного оборудования участника, торги (аукцион) продолжаются.
В случае наличия факта технического сбоя веб-портала, препятствующего проведению торгов (аукциона), организатор незамедлительно уведомляет об этом Национальный координационный центр информационной безопасности, продавца и организует продолжение торгов (аукциона) в течение 3 (трех) рабочих дней со дня исправления организатором технического сбоя с предварительным уведомлением допущенных к участию в торгах (аукционе) участников о дате и времени продолжения данных торгов (аукциона) посредством размещения информации на веб-портале и направления электронного сообщения на электронный адрес участника, указанный на веб-портале.

42. Жарияланған баға бойынша сауда-саттық (аукцион) объектісін сатып алу ниетін бірінші болып растаған қатысушы бағаны төмендету сауда-саттығының (аукционының) жеңімпазы болып танылады және аталған сауда-саттық (аукцион) объектісі бойынша сауда-саттық (аукцион) өткізілген болып танылады. Егер сауда-саттық (аукцион) объектісінің бағасы белгіленген ең төменгі мөлшерге жетсе және қатысушылардың бірде-бірі сауда-саттық (аукцион) объектісін сатып алу ниетін растамаса, онда сауда-саттық (аукцион) өткізілмеген болып танылады.
Қағидалардың 36, 37-тармақтарында және осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген жағдайларда сатушы веб-портал қалыптастыратын сауда-саттықтың (аукционның) өткізілмегені туралы актіге қол қояды.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
43-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 07.04.2026 № 124 (11.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
43. ЖМБМК АЖ порталға сауда-саттық (аукцион) өткізу нәтижелері туралы мынадай құжаттарды жібереді:
жеңімпаз үшін – сауда-саттықтың (аукционның) нәтижелері туралы хаттама, жер учаскесін немесе жер учаскесін жалдау құқығын сатып алу-сату шарты, сатып алу сомасы туралы мәліметтер және төлем деректемелері;
қалған қатысушылар үшін – сауда-саттықтың (аукционның) нәтижелері туралы хаттама.
Егер сауда-саттық (аукцион) өткізілмесе, онда уәкілетті органның қызметкері ӨГАЖ-да қолданыстағы жер учаскесінің шартты сәйкестендіру нөміріне сәйкес жаңа лот (жаңа лоттың нөмірі алдыңғы өтпеген лоттың нөмірімен сәйкес келмеуі тиіс) жасайды. ӨГАЖ сауда-саттыққа (аукционға) жаңадан қойылған жер учаскесі туралы мәліметтерді ЖМБМК АЖ-ға береді.
Веб-порталда уәкілетті органның қызметкері жер учаскесінің қолданыстағы шартты сәйкестендіру нөмірін пайдалана отырып, осы объекті бойынша жаңа сауда-саттық (аукцион) жасайды.
Ескерту. 43-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 20.12.2023 № 446 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
44-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 07.04.2026 № 124 (11.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
44. Сауда-саттық (аукцион) барысында техникалық іркіліс туындаған кезде ұйымдастырушы техникалық іркілістің болу фактісін тіркейді және ол болған кезде ақпаратты веб-порталда орналастыру арқылы сауда-саттыққа (аукционға) қатысушылардың барлығын хабардар етеді.
Қатысушының компьютерлік және (немесе) телекоммуникациялық жабдығының техникалық ақауы болған жағдайда сауда-саттық (аукцион) жалғасады.
Сауда-саттықты (аукционды) өткізуге кедергі келтіретін веб-порталдың техникалық іркілуі фактісі болған жағдайда, ұйымдастырушы бұл туралы Ұлттық ақпараттық қауіпсіздікті үйлестіру орталығын, сатушыны дереу хабардар етеді және сауда-саттыққа (аукционға) қатысуға жіберілген қатысушыларды веб-порталда ақпарат орналастыру және веб-порталда көрсетілген қатысушының электрондық мекенжайына электрондық хабарлама жіберу арқылы осы сауда-саттықты (аукционды) жалғастырудың күні мен уақыты туралы алдын ала хабардар ете отырып, ұйымдастырушы техникалық іркілісті түзеткен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде сауда-саттықты (аукционды) жалғастыруды ұйымдастырады.

45. Результаты торгов (аукциона) по каждому проданному объекту торгов (аукциона) оформляются протоколом о результатах торгов (аукциона), который подписывается на веб-портале продавцом и победителем с использованием ЭЦП в день проведения торгов (аукциона).
Примечание ИЗПИ!
Пункт 46 предусматривается в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 07.04.2026 № 124 (вводится в действие с 11.07.2026).
46. Протокол о результатах торгов (аукциона) является документом, фиксирующими результаты торгов (аукциона) и условия для подписания договора купли-продажи земельного участка или права аренды земельного участка между победителем и продавцом.
Победитель торга (аукциона) определяется на веб-портале автоматическим формированием протокола о результатах торгов (аукциона), после которого веб-портал направляет в ИС ЕГКН статус "Торг (аукцион) состоялся" с электронным протоколом о результатах торгов (аукциона).
ИС ЕГКН сохраняет полученные сведения и перенаправляет их на ПКК для изменения статуса земельного участка.
Сноска. Пункт 46 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 20.12.2023 № 446 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Пункт 47 предусматривается в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 07.04.2026 № 124 (вводится в действие с 11.07.2026).
47. Договор купли-продажи земельного участка или права аренды земельного участка заключается в электронном формате на веб-портале и подписывается продавцом и покупателем с использованием ЭЦП в течение 2 (двух) рабочих дней со дня подписания протокола о результатах торгов (аукциона).
Веб-портал направляет в ИС ЕГКН статус "Договор купли-продажи подписан" с электронным договором купли-продажи земельного участка или права аренды земельного участка.
ИС ЕГКН обеспечивает передачу статуса "Договор купли-продажи подписан" на ПКК для изменения статуса земельного участка, а также сохранения договора купли-продажи земельного участка или права аренды земельного участка в личном кабинете победителя на ПКК.
Сноска. Пункт 47 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 20.12.2023 № 446 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Пункт 48 предусматривается в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 07.04.2026 № 124 (вводится в действие с 11.07.2026).
48. Расчеты по договору купли-продажи земельного участка или права аренды земельного участка производятся между продавцом и покупателем. При этом, покупатель производит перечисление платежей организатору в следующем порядке:

45. Әрбір сатылған сауда-саттық (аукцион) объектісі бойынша сауда-саттық (аукцион) нәтижелері сауда-саттық (аукцион) нәтижелері туралы хаттамамен ресімделеді, оған сатушы және жеңімпаз сауда-саттық (аукцион) өткізілген күні веб-порталда ЭЦҚ пайдалана отырып, қол қояды.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
46-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 07.04.2026 № 124 (11.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
46. Сауда-саттықтың (аукционның) нәтижелері туралы хаттама сауда-саттықтың (аукционның) нәтижелерін және жеңімпаз бен сатушы арасында жер учаскесін немесе жер учаскесін жалдау құқығын сатып алу-сату шартына қол қою талаптарын тіркейтін құжат болып табылады.
Сауда-саттықтың (аукционның) жеңімпазы сауда-саттықтың (аукционның) нәтижелері туралы хаттаманы автоматты түрде жасау арқылы веб-порталда анықталады, одан кейін веб-портал "Сауда-саттық (аукцион) өтті" деген мәртебені ЖМБМК АЖ-ға жібереді.
ЖМБМК АЖ алынған мәліметтерді сақтайды және жер учаскесінің мәртебесін өзгерту үшін оларды ЖКК-ға бағыттайды.
Ескерту. 46-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 20.12.2023 № 446 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
47-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 07.04.2026 № 124 (11.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
47. Жер учаскесін немесе жер учаскесін жалдау құқығын сатып алу-сату шарты веб-порталда электрондық форматта жасалады және сатушы мен сатып алушы сауда-саттықтың (аукционның) қорытындылары туралы хаттамаға қол қойылған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде ЭЦҚ-ны пайдалана отырып қол қояды.
Веб-портал ЖМБМК АЖ-ға электрондық түрдегі жер учаскесін немесе жер учаскесін жалдау құқығын сатып алу-сату шартымен бірге "Сатып алу-сату шартына қол қойылды" деген мәртебені жібереді.
ЖМБМК АЖ жер учаскесінің мәртебесін өзгерту үшін "Сатып алу-сату шартына қол қойылды" деген мәртебенің ЖКК-ға жіберілуін, сондай-ақ жер учаскесін немесе жер учаскесін жалдау құқығын сатып алу-сату шартының жеңімпаздың ЖКК-дағы жеке кабинетінде сақталуын қамтамасыз етеді.
Ескерту. 47-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 20.12.2023 № 446 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
48-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 07.04.2026 № 124 (11.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
48. Жер учаскесін немесе жер учаскесін жалдау құқығын сатып алу-сату шарты бойынша есеп айырысу сатушы мен сатып алушы арасында жүргізіледі. Бұл ретте сатып алушы ұйымдастырушыға төлемдерді мынадай тәртіппен аударады:

1) задаток (авансовый платеж) вносится в размере 50 (пятидесяти) % от цены продажи в срок не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня подписания договора купли-продажи земельного участка или права аренды земельного участка. Гарантийный взнос зачисляется в счет причитающегося авансового платежа;
2) оставшаяся сумма вносится не позднее 30 (тридцати) календарных дней со дня подписания договора купли-продажи земельного участка или права аренды земельного участка.
Покупатель производит перечисление платежей до 10000 (десять тысяч) МРП организатору через платежного шлюза "электронного правительства". В случае, если сумма платежа превышает 10000 (десять тысяч) МРП, победитель прикладывает электронную копию квитанции об оплате.
Сноска. Пункт 48 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 20.12.2023 № 446 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
49. В случае неподписания победителем в установленные сроки протокола о результатах торгов (аукциона) либо договора купли-продажи земельного участка или права аренды земельного участка, продавцом подписывается акт об отмене результатов торгов (аукциона), формируемый на веб-портале, и данный объект торгов (аукциона) вновь выставляется на торги (аукцион) с условиями отмененных торгов (аукциона).
50. Цена продажи перечисляется организатором в доход соответствующего бюджета в течение 3 (трех) рабочих дней с даты внесения продавцом на веб-портале сведений об оплате победителем цены продажи объекта торгов (аукциона) по договору купли-продажи.
51. В случае неисполнения покупателем условий по оплате окончательного платежа в сроки, установленные подпунктом 2) пункта 48 настоящих Правил, покупатель в течение 10 (десяти) календарных дней оплачивает пеню (неустойку) за просроченный срок со дня, когда сумма за земельный участок должна была быть оплачена, до дня произведения оплаты.
52. Регистрация договора купли-продажи земельного участка или права аренды земельного участка в правовом кадастре производится в электронном виде в течение 3 (трех) рабочих дней с момента завершения расчетов по такому договору.
53. Споры о признании результатов торгов (аукциона) недействительными рассматриваются в судебном порядке.
Примечание ИЗПИ!
Приложение 1 предусматривается в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 07.04.2026 № 124 (вводится в действие с 11.07.2026).
Приложение 1
к Правилам организации
и проведения торгов (аукционов)
по продаже земельных участков
или права аренды земельных участков
в электронном виде на веб-портале
реестра государственного имущества
Форма
Предложение о вынесении свободного земельного участка на торги (аукцион)

1) жер учаскесін немесе жер учаскесін жалдау құқығын сатып алу-сату шартына қол қойылған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірмей сату бағасының 50 (елу) % мөлшерінде кепілақы (аванстық төлем) енгізіледі. Кепілдік жарна тиесілі аванстық төлемнің есебіне есептеледі;
2) қалған сома жер учаскесін немесе жер учаскесін жалдау құқығын сатып алу-сату шартына қол қойылған күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірілмей енгізіледі.
Сатып алушы ұйымдастырушыға 10 000 (он мың) АЕК-ге дейінгі төлемдерді "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы аударуды жүргізеді. Төлем сомасы 10 000 (он мың) АЕК-ден асып кеткен жағдайда, жеңімпаз төлем түбіртегінің электрондық көшірмесін қоса береді.
Ескерту. 48-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 20.12.2023 № 446 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
49. Жеңімпаз сауда-саттық (аукцион) нәтижелері туралы хаттамаға не жер учаскесін немесе жер учаскесін жалдау құқығын сатып алу-сату шартына белгіленген мерзімде қол қоймаған жағдайда, сатушы веб-порталда қалыптастырылатын сауда-саттық (аукцион) нәтижелерінің күшін жою туралы актіге қол қояды және аталған сауда-саттық (аукцион) объектісі күші жойылған сауда-саттық (аукцион) талаптарымен сауда-саттыққа (аукционға) қайта шығарылады.
50. Ұйымдастырушы сату бағасын сатушы сатып алу-сату шарты бойынша сауда-саттық (аукцион) объектісінің сату бағасын жеңімпаздың төлегені туралы мәліметтерді веб-порталға енгізген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде тиісті бюджеттің кірісіне аударады.
51. Егер сатып алушы соңғы төлемді жасау шарттарын осы Қағидалардың 48-тармағының 2) тармақшасында белгіленген мерзімдерде орындамаса, онда сатып алушы күнтізбелік 10 (он) күн ішінде жер учаскесі үшін төлем жасалған күнге дейін төленуі тиіс күннен бастап кешіктірілген мерзім үшін өсімпұл (тұрақсыздық айыбын) төлейді.
52. Жер учаскесін немесе жер учаскесін жалдау құқығын сатып алу-сату шартын құқықтық кадастрда тіркеу мұндай шарт бойынша есеп айырысу аяқталған сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде электрондық түрде қамтамасыз етіледі.
53. Сауда-саттық (аукцион) нәтижелерін жарамсыз деп тану туралы даулар сот тәртібімен қаралады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
1-қосымша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 07.04.2026 № 124 (11.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жер учаскелерін немесе жер
учаскелерін жалдау құқығын
сату жөніндегі сауда-саттықты
(аукциондарды) мемлекеттік
мүлік тізілімінің веб-порталында
электрондық түрде
ұйымдастыру мен өткізу
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Бос жер учаскесін сауда-саттыққа (аукционға) шығару туралы ұсыныс

Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 20.12.2023 № 446 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В __________________________________________________________________
(местный исполнительный орган области, города республиканского значения,
столицы, района, города областного значения, аким города районного значения,
поселка, села, сельского округа)
от __________________________________________________________________
(полное наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
физического лица)
Прошу рассмотреть свободный участок, расположенный по адресу:
_____________________________________________________________________
(либо его описание с привязкой на местность)
на предмет его вынесения на торги (аукцион) по продаже земельного участка или
права аренды земельного участка.
Планируемое целевое использование земельного участка:
____________________________________________________________________
1. Сведения о заявителе.
Для юридического лица:
наименование _______________________________________________________
бизнес-идентификационный номер (далее – БИН) (в том числе иностранного
юридического лица, в случае его отсутствия БИН филиала (представительства))
____________________________________________________________________;
фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя
____________________________________________________________________;
Адрес регистрации ___________________________________________________
контактный номер телефона ___________________________________________;
Для физического лица:
фамилия, имя, отчество (при его наличии) _______________________________;
индивидуальный идентификационный номер _____________________________,
адрес регистрации/проживания _________________________________________
контактный номер телефона ____________________________________________;
Согласен (на) на сбор и обработку моих персональных данных и сведений,
составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных
системах, необходимых для рассмотрения настоящего заявления и принятия
соответствующих решений.
К заявлению прилагается схема отвода земельного участка, сформированная
на публичной кадастровой карте.
Дата подачи заявления: ________________
Электронная цифровая подпись заявителя.
Приложение
к предложению о вынесении
свободного земельного участка
на торги (аукцион)
Форма
Схема земельного участка
Идентификатор земельного участка*
Заявитель:
Площадь (гектар/ квадратный метр):
Испрашиваемое целевое назначение:
Местоположение земельного участка:
Условные обозначения:
Зарегистрированный земельный участок
Проектируемый земельный участок
Смежный земельный участок
Примечание: * идентификатор земельного участка формируется автоматически на публичной кадастровой карте (двадцатизначный числовой код)
Примечание ИЗПИ!

Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 20.12.2023 № 446 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Кімге_____________________________________________________________________
(облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық
маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органы, облыстық маңызы бар қала, кент,
ауыл, ауылдық округ әкімі)
кімнен___________________________________________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы, жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
__________________________________________________________________________
(жергілікті жермен байланыстыра отырып, оның сипаттамасы)
мекенжайында орналасқан бос жер учаскесін немесе жер учаскесін жалдау құқығын
сату бойынша сауда-саттыққа (аукционға) шығару мәніне қарауды сұраймын.
Жер учаскесінің жоспарлы нысаналы мақсаты: _____________________________
1. Өтініш беруші туралы мәліметтер.
Заңды тұлға үшін:
атауы _____________________________________________________________________
бизнес сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН) (оның ішінде шетелдік заңды тұлғаның,
ол болмаған жағдайда, филиалдың (өкілдіктің)
БСН)________________________________________________________________;
басшының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі.
_________________________________________________________________________;
Тіркеу мекенжайы ____________________________
байланыс телефонының нөмірі ________________;
Жеке тұлға үшін:
аты, әкесінің аты (бар болса), тегі___________________________;
жеке сәйкестендіру нөмірі ____________________,
тіркелген/тұрғылықты мекенжайы___________
байланыс телефонының нөмірі ________;
Ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын, осы өтінішті
қарау және тиісті шешімдер қабылдау үшін қажетті дербес деректерімді және
ақпаратты жинауға және өңдеуге келісемін.
Өтінішке жария кадастрлық картада қалыптастырылған мемлекеттік жер учаскесін
бөлу схемасы қоса беріледі.
Өтінімнің берілген күні: ________________
Өтініш берушінің электрондық цифрлық қолтаңбасы.
Бос жер учаскесін
сауда-саттыққа (аукционға)
шығару туралы ұсынысқа
қосымша
Нысан
Жер учаскесінің схемасы
Жер учаскесінің сәйкестендіргіші*
Өтініш беруші:
Алаңы (га/шаршы метр):
Сұралған нысаналы мақсаты:
Жер учаскесінің орналасқан жері:
Шартты белгілер:
Тіркелген жер учаскесі
Жобаланған жер учаскесі
Аралас жер учаскесі
Ескертпе: * жер учаскесінің сәйкестендіргіші жария кадастрлық картада автоматты түрде қалыптастырылады (жиырма таңбалы сандық код)
ЗҚАИ-ның ескертпесі!

Приложение 2 предусматривается в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 07.04.2026 № 124 (вводится в действие с 11.07.2026).
Приложение 2
к Правилам организации и
проведения торгов (аукционов)
по продаже земельных участков
или права аренды земельных участков
в электронном виде на веб-портале
реестра государственного имущества
Форма
Заявка на участие в торгах (аукционе) по продаже земельного участка
(права аренды земельного участка)
1. Рассмотрев опубликованное извещение о проведении торгов (аукциона)
и ознакомившись с Правилами организации и проведения торгов (аукциона)
по продаже земельных участков или права аренды земельных участков в электронном
виде на веб-портале реестра государственного имущества, утвержденными приказом
Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 15 октября 2021 года № 297
(зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых
актов № 24803)
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование
юридического лица)
желает принять участие в торге (аукционе), который состоится в ___часов "__" __
20__ года на веб-портале реестра государственного имущества (далее – веб-портал).
2. Мною (нами) внесен гарантийный взнос для участия в торгах (аукционе), который
блокируется веб-порталом до определения результатов торгов (аукциона) по объекту
торгов (аукциона):
№ п/п
Наименование объекта торгов (аукциона)
Сумма гарантийного взноса
за объект торгов (аукциона), тенге
1
2
Итого
3. Я (мы) осведомлен (-ы), что не подлежат регистрации в качестве участника торгов (аукциона):
1) юридическое (физическое) лицо, которое не соответствует условиям к участникам
торга (аукциона), указанным в заявке о проведении торгов (аукционов) и не внесшее
за пять минут до начала торгов (аукциона) гарантийный взнос, указанный
в объявлении о проведении торгов (аукциона), на счет организатора;
2) лица, не соответствующие абзацу третьему пункта 2 статьи 20 Земельного кодекса
Республики Казахстан (далее – Земельный кодекс);
3) лица, состоящие в соответствии с пунктом 4 статьи 96-1 Земельного кодекса
в реестре лиц, у которых принудительно изъяты земельные участки.
4. В случае, если я (мы) буду (-ем) определен (-ы) победителем (-ями) торгов
(аукциона), принимаю (-ем) на себя условия подписать протокол о результатах торгов
(аукциона) в день проведения торгов (аукциона) и подписать договор купли-продажи
земельного участка или права аренды земельного участка на веб-портале в течение
2 (двух) рабочих дней с даты подписания протокола о результатах торгов (аукциона).

2-қосымша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 07.04.2026 № 124 (11.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жер учаскелерін немесе
жер учаскелерін жалдау
құқығын сату жөніндегі
сауда-саттықты (аукциондарды)
мемлекеттік мүлік тізілімінің
веб-порталында электрондық
түрде ұйымдастыру және
өткізу қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Жер учаскесін (жер учаскесін жалдау құқығын) сату жөніндегі сауда-саттыққа (аукционға) қатысуға арналған өтінім
1. Сауда-саттық (аукцион) өткізу туралы жарияланған хабарламаны қарап және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2021 жылғы 15 қазандағы № 297 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 24803 болып тіркелген) Жер учаскелерін немесе жер учаскелерін жалдау құқығын сату жөніндегі сауда-саттықты (аукциондарды) мемлекеттік мүлік тізілімінің веб-порталында электрондық түрде ұйымдастыру мен өткізу қағидаларымен танысып,
__________________________________________________________________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі немесе заңды тұлғаның атауы)
мемлекеттік мүлік тізілімінің веб-порталында (бұдан әрі – веб-портал) 20 __жылғы "____" _______ сағат _____ өтетін сауда-саттыққа (аукционға) қатысуға ниет білдіреді.
2. Мен (біз) сауда-саттыққа (аукционға) қатысу үшін кепілдік жарнаны енгіздім (-дік), оны мынадай сауда-саттық (аукцион) объектілері бойынша сауда-саттық (аукцион) нәтижелері анықталғанға дейін веб-портал бұғаттайды:
Р/с №
Сауда-саттық (аукцион)
объектісінің атауы
Сауда-саттық (аукцион) объектісі үшін кепілдік жарнаның сомасы, теңге
1
2
Жиыны
3. Мен (біз) мыналардың сауда-саттыққа (аукционға) қатысушы ретінде тіркелмейтіні туралы хабардармын (-мыз):
1) сауда-саттық (аукцион) өткізу туралы өтінімде көрсетілген сауда-саттыққа (аукционға) қатысушыларға қойылатын шарттарға сәйкес келмейтін және сауда-саттықтың (аукционның) өткізілетіні туралы хабарламада көрсетілген кепілдік жарнаны ұйымдастырушының шотына сауда-саттық (аукцион) басталғанға дейін бес минут бұрын енгізбеген заңды (жеке) тұлға;
2) Қазақстан Республикасы Жер кодексінің (бұдан әрі – Жер кодексі) 20-бабы 2-тармағының үшінші абзацына сәйкес келмейтін тұлғалар;
3) Жер кодексінің 96-1-бабының 4-тармағына сәйкес жер учаскелері мәжбүрлеп алып қойылған тұлғалардың тізілімінде тұрған тұлғалар.
4. Егер мен (біз) сауда-саттықтың (аукционның) жеңімпазы (-дары) болып айқындалсам (-сақ), сауда-саттық (аукцион) өткізілген күні сауда-саттықтың (аукционның) нәтижелері туралы хаттамаға қол қою және сауда-саттықтың (аукционның) нәтижелері туралы хаттамаға қол қойылған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде веб-порталда жер учаскесін немесе жер учаскесін жалдау құқығын сатып алу-сату шартына қол қою шартын өзіме (-мізге) аламын (-мыз).

5. Согласен (-ы) с тем, что сумма внесенного мною (нами) гарантийного взноса
не возвращается в случае отказа подписать договор купли-продажи земельного
участка или права аренды земельного участка на условиях, заявленных при участии
в торгах (аукционе), в соответствии с протоколом о результатах торгов (аукциона).
6. Представляю (-ем) сведения о себе:
Для юридического лица:
наименование _________________________________________________________
бизнес-идентификационный номер _______________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии) руководителя ________________________
адрес: ________________________________________________________________
номер телефона (факса): _________________________________________________
банковские реквизиты:
индивидуальный идентификационный код __________________________________
банковский идентификационный код _______________________________________
наименование банка _____________________________________________________
код бенефициара ________________________________________________________
К заявке прилагаются:
1) _____________________________________________________________________
2) _____________________________________________________________________
Для физического лица:
фамилия, имя, отчество (при его наличии) ___________________________________
индивидуальный идентификационный номер ________________________________
паспортные данные ______________________________________________________
адрес: __________________________________________________________________
номер телефона (факса): __________________________________________________
банковские реквизиты:
индивидуальный идентификационный код ___________________________________
банковский идентификационный код ________________________________________
наименование банка ______________________________________________________
код бенефициара __________________________________________________________
Даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
а также хранение, выгрузку и использование персональных данных, содержащихся
в информационных системах государственных органов.
Подписано и отправлено участником в ___ часов "__" __________ 20__ года:
Данные из электронной цифровой подписи (далее – ЭЦП) _______________________
Дата и время подписания ЭЦП ______________________________________________
Уведомление о принятии заявки:
Данные из ЭЦП ___________________________________________________________
Дата и время подписания ЭЦП
Аукционный номер участника: ______________________________________________
(отображается в заявке после завершения торгов (аукциона)
Приложение к приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 15 октября 2021 года № 297
Перечень утративших силу некоторых приказов Министра сельского хозяйства Республики Казахстан и Министра национальной экономики Республики Казахстан

5. Мен (біз) сауда-саттық (аукцион) нәтижелері туралы хаттамаға сәйкес сауда-саттыққа (аукционға) қатысуға мәлімделген талаптармен жер учаскесін немесе жер учаскесін жалдау құқығын сатып алу-сату шартына қол қоюдан бас тартылған жағдайда, өзім (-міз) енгізген кепілдік жарнаның сомасы қайтарылмайтындығымен келісемін (-міз).
6. Өзім (-міз) туралы мынадай мәліметтерді ұсынамын (-мыз):
Заңды тұлға үшін:
атауы _______________________________________________________
бизнес-сәйкестендіру нөмірі ______________________________________
басшының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі ________________________
мекенжайы_____________________________________________________
телефон нөмірі ________________________________________________
банктік деректемелері:
жеке сәйкестендіру коды _________________________________________
банктік сәйкестендіру коды _______________________________________
банктің атауы _________________________________________________
бенефициар коды ______________________________________________
Өтінімге мыналар қоса беріледі:
1) _____________________________________________________________
2) ___________________________________________________________
Жеке тұлға үшін:
аты, әкесінің аты (бар болса), тегі _________________________________
жеке сәйкестендіру нөмірі ________________________________________
төлқұжат деректері ____________________________________________
мекенжайы ___________________________________________________
телефон нөмірі________________________________________________
банктік деректемелері:
жеке сәйкестендіру коды _________________________________________
банктік сәйкестендіру коды ______________________________________
банктің атауы _________________________________________________
бенефициар коды ________________________________________________
Заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, сондай-ақ мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінде қамтылған дербес деректерді сақтауға, жүктеуге және пайдалануға келісім беремін.
Қатысушы 20__ жылғы "__" ______ сағат _____ қол қойып, жіберді.
Электрондық цифрлық қолтаңбадан (бұдан әрі – ЭЦҚ) алынған деректер
_________________________________________________________________
ЭЦҚ қою күні және уақыты _____________________________________
Өтінімді қабылдау туралы хабарлама:
ЭЦҚ-дан алынған деректер ______________________________________
ЭЦҚ қою күні және уақыты _____________________________________
Қатысушының аукциондық нөмірі: _____________________
(сауда-саттық (аукцион) аяқталған соң өтінімде көрсетіледі)
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2021 жылғы 15 қазандағы
№ 297 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрі мен Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрінің күші жойылған кейбір бұйрықтарының тізбесі

1. Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 290 "Об утверждении Правил организации и проведения торгов (конкурсов, аукционов) по продаже земельного участка или права аренды земельного участка, в том числе в электронном виде" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10937).
2. Пункт 10 перечня приказов в сфере земельных отношений, в которые вносятся изменения, утвержденного приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 22 декабря 2015 года № 782 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 13093).
3. Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 25 декабря 2015 года № 792 "О внесении изменения в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 290 "Об утверждении Правил организации и проведения торгов (конкурсов, аукционов) по продаже земельного участка или права аренды земельного участка, в том числе в электронном виде" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12995).
4. Приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 18 октября 2016 года № 437 "О внесении дополнений в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 290 "Об утверждении Правил организации и проведения торгов (конкурсов, аукционов) по продаже земельного участка или права аренды земельного участка, в том числе в электронном виде" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 14416).
5. Приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 3 сентября 2018 года № 366 "О внесении изменений в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 290 "Об утверждении Правил организации и проведения торгов (конкурсов, аукционов) по продаже земельного участка или права аренды земельного участка, в том числе в электронном виде" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 17525).
6. Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 11 сентября 2020 года № 282 "О внесении изменений в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 290 "Об утверждении Правил организации и проведения торгов (конкурсов, аукционов) по продаже земельного участка или права аренды земельного участка, в том числе в электронном виде" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 21203).

1. "Жер учаскесін немесе жер учаскесін жалдау құқығын сату жөніндегі сауда-саттықты (конкурстарды, аукциондарды), оның ішінде электрондық түрде ұйымдастыру мен өткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 290 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10937 болып тіркелген).
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 22 желтоқсандағы № 782 бұйрығымен бекітілген жер қатынастары саласындағы өзгерістер енгізілетін бұйрықтар тізбесінің 10-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13093 болып тіркелген).
3. "Жер учаскесін немесе жер учаскесін жалдау құқығын сату жөніндегі сауда-саттықты (конкурстарды, аукциондарды), оның ішінде электрондық түрде сату және өткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 290 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 25 желтоқсандағы № 792 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12995 болып тіркелген).
4. "Жер учаскесін немесе жер учаскесін жалдау құқығын сату жөніндегі сауда-саттықты (конкурстарды, аукциондарды), оның ішінде электрондық түрде сату және өткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 290 бұйрығына толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2016 жылғы 18 қазандағы № 437 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14416 болып тіркелген).
5. "Жер учаскесін немесе жер учаскесін жалдау құқығын сату жөніндегі сауда-саттықты (конкурстарды, аукциондарды), оның ішінде электрондық түрде сату және өткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 290 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 3 қыркүйектегі № 366 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17525 болып тіркелген).
6. "Жер учаскесін немесе жер учаскесін жалдау құқығын сату жөніндегі сауда-саттықты (конкурстарды, аукциондарды), оның ішінде электрондық түрде сату және өткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 290 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 11 қыркүйектегі № 282 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21203 болып тіркелген).