Об утверждении Правил ведения государственного углеродного кадастра
Приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 10 июня 2021 года № 190. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 июня 2021 года № 23110.
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.07.2021 г.
В соответствии с пунктом 3 статьи 303 Экологического кодекса Республики Казахстан от 2 января 2021 года, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила ведения государственного углеродного кадастра.
2. Департаменту климатической политики и зеленых технологий Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации в Министерстве юстиции настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие с 1 июля 2021 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр экологии, геологии и
природных ресурсов Республики Казахстан
М. Мирзагалиев
"СОГЛАСОВАНО"
Министр цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности Республики Казахстан
Утверждены
приказом Министра
экологии, геологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 10 июня 2021 года № 190
Правила ведения государственного углеродного кадастра
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила ведения государственного углеродного кадастра (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 3 Статьи 303 Экологического кодекса Республики Казахстан и определяют порядок ведения государственного углеродного кадастра.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) Государственный углеродный кадастр – система учета источников выбросов парниковых газов, количества выбросов, произведенных ими, а также количества сокращения выбросов или увеличения поглощений парниковых газов в пределах границ, установленных для оператора установки, и функционирует в соответствии с пунктом 3 статьи 155 Экологического кодекса Республики Казахстан;
2) Оператор системы торговли углеродными единицами – подведомственная организация по регулированию выбросов парниковых газов уполномоченного органа в области охраны окружающей среды, обеспечивающая техническое и экспертное сопровождение государственного регулирования и международного сотрудничества в сфере выбросов и поглощений парниковых газов;

Мемлекеттік көміртегі кадастрын жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 10 маусымдағы № 190 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 19 маусымда № 23110 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.07.2021 бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының 2021 жылғы 2 қаңтардағы Экологиялық кодексінің 303-бабының 3-тармағына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік көміртегі кадастрын жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Климаттық саясат және жасыл технологиялар департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалауы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.
Осы бұйрық 2021 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Экология, геология және табиғи
ресурстар министрі
М. Мирзагалиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрі
Қазақстан Республикасының
Экология, геология және табиғи
ресурстар министрінің
2021 жылғы 10 маусымдағы
№ 190 Бұйрығымен бекітілген
Мемлекеттік көміртегі кадастрын жүргізу ережесі
1 тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік көміртегі кадастрын жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Экологиялық кодексінің 303-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленді және мемлекеттік көміртегі кадастрын жүргізу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) Мемлекеттік көміртегі кадастры – парниктік газдардың шығарылу көздерін, олар шығарған шығарындылар көлемін, сондай-ақ қондырғының операторы үшін белгіленген шекаралар шегінде парниктік газдардың шығарылуын қысқарту немесе сіңірілуін ұлғайту көлемін есепке алу жүйесі;
2) Көміртегі бірліктерінің саудасы жүйесінің операторы - парниктік газдардың шығарылуы мен сіңірілуі саласындағы мемлекеттік реттеу мен халықаралық ынтымақтастықты техникалық және сараптамалық қолдап отыруды қамтамасыз ететін, қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның парниктік газдардың шығарылуын реттеу жөніндегі ведомстволық бағынысты ұйымы;

3) Субъект квотирования – оператор квотируемой установки, объем квотируемых выбросов парниковых газов которой превышает двадцать тысяч тонн диоксида углерода в год в регулируемых секторах экономики;
4) Субъект администрирования – оператор администрируемой установки, объем квотируемых выбросов парниковых газов которой составляет от десяти тысяч до двадцати тысяч тонн диоксида углерода в год в регулируемых секторах экономики.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 11.11.2025 № 309 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Государственный углеродный кадастр (далее – Государственный кадастр) формирует и ведет оператор системы торговли углеродными единицами.
Глава 2. Ведение Государственного углеродного кадастра
4. Ведение Государственного кадастра осуществляется в течение года, следующего за отчетным годом.
5. При ведении Государственного кадастра используются электронные формы отчетов об инвентаризации парниковых газов операторов установок в соответствии с пунктом 2 Статьи 294 Экологического кодекса Республики Казахстан (далее – утвержденная электронная форма отчета).
6. Субъекты администрирования и субъекты квотирования регистрируются в государственном углеродном кадастре и заполняют утвержденную электронную форму отчета до 1 апреля года, следующего за отчетным периодом.
При этом не подлежат верификации отчеты об инвентаризации парниковых газов, предоставляемые субъектами администрирования.
7. Субъект администрирования после заполнения утвержденной электронной формы отчета подписывает с помощью электронной цифровой подписи.
8. Субъект администрирования направляет утвержденную электронную форму отчета без верификации, заполненную в государственном углеродном кадастре до 1 апреля года, следующего за отчетным периодом.
9. Оператор системы торговли углеродными единицами рассматривает отчет на предмет соответствия утвержденной электронной форме отчета и регистрирует его в государственном углеродном кадастре в течение 30 календарных дней со дня его подачи.
В случае несоответствия утвержденной электронной форме отчета направляет его на доработку.
10. Субъект администрирования дорабатывает и направляет утвержденную электронную форму отчета в течение 10 рабочих дней.
11. Субъект квотирования после заполнения утвержденной электронной формы отчета подписывает его электронной цифровой подписью и направляет для верификации в аккредитованный орган по валидации и верификации.

3) Квоталау субъектісі - парниктік газдардың квоталанатын шығарылу көлемі экономиканың реттелетін секторларында жылына жиырма мың тонна көміртегі диоксидінен асатын квоталанатын қондырғының операторы;
4) Әкімшілендіру субъектісі - парниктік газдардың квоталанатын шығарылуының көлемі экономиканың реттелетін секторларында жылына он мыңнан жиырма мың тоннаға дейінгі көміртегі диоксидін құрайтын қондырғы әкімшілендірілетін қондырғының операторы.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 11.11.2025 № 309 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Мемлекеттік көміртегі кадастрын (бұдан әрі – Мемлекеттік кадастр) Көміртегі бірліктерінің сауда жүйесінің операторы қалыптастырады және жүргізеді.
2 тарау. Мемлекеттік көміртегі кадастры жүргізу
4. Мемлекеттік кадастрды жүргізу есепті жылдан кейінгі жыл ішінде жүзеге асырылады.
5. Мемлекеттік кадастрды жүргізу кезінде Қазақстан Республикасы Экологиялық кодексінің 294 – бабының 2-тармағына сәйкес қондырғы операторларының парниктік газдарды түгендеу туралы есептерінің электрондық нысандары (бұдан әрі - бекітілген есептің электрондық нысаны) пайдаланылады.
6. Әкімшілендіру субъектілер және квоталау субъектілер мемлекеттік көміртегі кадастрында тіркеледі және есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 сәуіріне дейін бекітілген есептің электрондық нысанын толтырады.
Бұл ретте әкімшілендіру субъектілері ұсынатын парниктік газдарды түгендеу туралы есептер верификациялауға жатпайды.
7. Әкімшілендіру субъектісі бекітілген есептің электрондық нысаны толтырғаннан кейін оған электрондық цифрлық қолтаңбаны қолдану арқылы қол қояды.
8. Әкімшілендіру субъектісі верификациясыз мемлекеттік көміртегі кадастрында бекітілген есептің электрондық нысаны кезеңнен кейінгі жылдың 1 сәуіріне дейін жібереді.
9. Көміртегі бірліктерін сату жүйесінің операторы есепті бекітілген есептің электрондық нысанына сәйкестігі тұрғысынан қарайды және оны берілген күнінен бастап күнтізбелік 30 күн ішінде тіркейді.
Бекітілген есептің электрондық нысанына сәйкес келмеген жағдайда оны пысықтауға жібереді.
10. Әкімшілендіру субъектісі бекітілген есептің электрондық нысаны 10 жұмыс күні ішінде енгізіледі және жібереді.
11. Квоталау субъектісі бекітілген есептің электрондық нысаны толтырғаннан кейін оған электрондық цифрлық қолтаңбаны қолдану арқылы қол қояды және верификация үшін валидация және верификация жөніндегі аккредиттелген органға жібереді.

12. Аккредитованный орган по валидации и верификации проводит верификацию отчета об инвентаризации парниковых газов за отчетный год в государственном углеродном кадастре в течение 15 рабочих дней.
13. В случае необходимости внесения корректировок в отчет об инвентаризации парниковых газов, аккредитованный орган по валидации и верификации направляет его на доработку субъекту квотирования в течение 3 календарных дней после выявления необходимости внесения корректировок.
14. Субъект квотирования дорабатывает и направляет утвержденную электронную форму отчета в течение 10 рабочих дней после направления на доработку.
15. После проведения процессов верификации и внесения достоверных данных в утвержденную электронную форму отчета, аккредитованный орган по валидации и верификации подтверждает отчет об инвентаризации парниковых газов и подписывает его электронной цифровой подписью.
16. Субъект квотирования направляет электронную форму отчета об инвентаризации парниковых газов, подтверждҰнную аккредитованным органом по валидации и верификации до 1 апреля года, следующего за отчетным.
17. Оператор системы торговли углеродными единицами в течение 20 рабочих дней со дня направления ему верифицированного отчета об инвентаризации парниковых газов рассматривает его на предмет соответствия утвержденной электронной форме отчета, наличия верификации, корректности расчетов выбросов парниковых газов и применения коэффициентов, использованных для расчета выбросов парниковых газов, и по результатам рассмотрения:
1) регистрирует отчет в случае его соответствия требованиям абзаца первого настоящего пункта;
2) в случае несоответствия отчета об инвентаризации парниковых газов требованиям абзаца первого настоящего пункта направляет его на доработку субъекту квотирования, а также в течение 3 рабочих дней уведомляет уполномоченный орган в области охраны окружающей среды и уполномоченным органом по аккредитации для принятия мер в отношении аккредитованных органов по валидации и верификации.
18. Оператор системы торговли углеродными единицами рассматривает верифицированный отчет об инвентаризации парниковых газов в соответствии пунктом 17 настоящих Правил согласно собственной внутренней документации
19. По истечении срока, указанного в пункте 17 настоящих Правил, в государственном углеродном кадастре отчету присваивается соответствующий статус рассмотрения итогов отчета.

12. Валидация және верификация жөніндегі аккредиттелген орган мемлекеттік көміртегі кадастрында парниктік газдарды түгендеу туралы есепті жыл үшін парниктік газдарды түгендеу туралы есепті 15 жұмыс күні ішінде тіркейді верификациялауды жүргізеді.
13. Парниктік газдарды түгендеу туралы есепке түзетулер енгізу қажет болған жағдайда Валидация және верификация жөніндегі аккредиттелген орган субъектісіне түзетулер енгізу қажеттілігін анықтағаннан кейін оны квоталау пысықтауға күнтізбелік 3 күні ішінде жібереді.
14. Квоталау субъектісі пысықтауға жіберілгеннен кейін 10 жұмыс күні ішінде бекітілген есептің электрондық нысанын енгізіледі және жібереді.
15. Верификация процестері жүргізілгеннен және анық деректер бекітілген есептің электрондық нысанына енгізілгеннен кейін Валидация және верификация жөніндегі аккредиттелген орган парниктік газдарды түгендеу туралы есепті растайды және оған электрондық цифрлық қолтаңбаны қолдану арқылы қол қояды.
16. Квоталау субъектісі парниктік газдарды түгендеу туралы есепті жылдан кейінгі жылдың 1 сәуіріне дейін валидация және верификация жөніндегі аккредиттелген орган растаған парниктік газдарды түгендеу туралы есептің электрондық нысанын жібереді.
17. Көміртегі бірліктерін сату жүйесінің операторы Парниктік газдарды түгендеу туралы верификацияланған парниктік газдарды түгендеу туралы есепті оған жіберген күнінен бастап 20 жұмыс күні ішінде оны бекітілген есептің электрондық нысанға сәйкестігі, верификацияның болуы, парниктік газдар шығарындылары есептерінің дұрыстығы және парниктік газдар шығарындыларын есептеу үшін пайдаланылған коэффициенттерді қолдану және қарау нәтижелері бойынша қарайды:
1) парниктік газдарды түгендеу туралы есепті осы тармақтың бірінші абзацының талаптарына ол сәйкес келген жағдайда тіркейді;
2) парниктік газдарды түгендеу туралы есеп осы тармақтың бірінші абзацының талаптарына сәйкес келмеген жағдайда, оны квоталау субъектісіне пысықтауға жібереді, сондай-ақ валидация және верификация жөніндегі аккредиттелген органдарға қатысты шаралар қабылдау үшін 3 жұмыс күні ішінде қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органды хабардар етеді.
18. Көміртегі бірліктерімен сауда жүйесінің операторы парниктік газдарды түгендеу туралы верификацияланған есепті өзінің ішкі құжаттамасына сәйкес осы Қағидалардың 17-тармағына сәйкес қарайды.
19. Осы Қағидалардың 17-тармағында көрсетілген мерзім аяқталғаннан кейін мемлекеттік көміртегі кадастрында парниктік газдарды түгендеу туралы есептің нәтижелерін қараудың есепке тиісті мәртебесін береді.

20. На основе зарегистрированных отчетов об инвентаризации парниковых газов оператор системы торговли углеродными единицами осуществляет анализ и прогнозирование выбросов и поглощения парниковых газов и вносит уполномоченному органу в области охраны окружающей среды предложения по совершенствованию законодательства Республики Казахстан в сфере регулирования выбросов парниковых газов.

20. Парниктік газдарды түгендеу туралы тіркелген есептердің негізінде көміртегі бірліктерінің саудасы жүйесінің операторы парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулерін талдауды және болжауды жүзеге асырады және қажет болған жағдайда қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органға парниктік газдар шығарындыларын реттеу саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасын жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізеді.