Об утверждении Правил определения стоимости исследований, консалтинговых услуг и государственного задания
Приказ Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 4 июня 2021 года № 195/НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 июня 2021 года № 22969. Утратил силу приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 16 июля 2025 года № 361/НҚ.
Сноска. Утратил силу приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 16.07.2025 № 361/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 5 статьи 34 Бюджетного кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила определения стоимости исследований, консалтинговых услуг и государственного задания.
2. Департаменту финансов и административной работы Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на исполняющего обязанности руководителя аппарата Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Б. Мусин
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министра цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
от 4 июня 2021 года № 195/НҚ
Правила определения стоимости исследований, консалтинговых услуг и государственного задания
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила определения стоимости исследований, консалтинговых услуг и государственного задания (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 5 статьи 34 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года и определяют порядок определения стоимости исследований, консалтинговых услуг и государственного задания.

Зерттеулердің, консалтингтік көрсетілетін қызметтер мен мемлекеттік тапсырманың құнын айқындау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2021 жылғы 4 маусымдағы № 195/НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 9 маусымда № 22969 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2025 жылғы 16 шiлдедегi № 361/НҚ бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 16.07.2025 № 361/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 34-бабының 5-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Зерттеулердің, консалтингтік көрсетілетін қызметтер мен мемлекеттік тапсырманың құнын айқындау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Қаржы және әкімшілік жұмысы департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі аппарат басшысының міндетін атқарушыға жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш
өнеркәсібі министрі Б. Мусин
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрінің
2021 жылғы 4 маусымдағы
№ 195/НҚ бұйрығымен
бекітілген
Зерттеулердің, консалтингтік көрсетілетін қызметтер мен мемлекеттік тапсырманың құнын айқындау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Зерттеулердің, консалтингтік көрсетілетін қызметтер мен мемлекеттік тапсырманың құнын айқындау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексінің (бұдан әрі - Бюджет кодексі) 34-бабының 5-тармағына сәйкес әзірленді және Зерттеулердің, консалтингтік көрсетілетін қызметтер мен мемлекеттік тапсырманың құнын белгілеу тәртібін айқындайды.

2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) специальные расходы – расходы, непосредственно связанные со спецификой оказываемых услуг;
2) базовые расходы - прямые затраты, непосредственно связанные с оказанием услуг.
Иные понятие и термины, используемые в настоящих Правилах, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Порядок определения стоимости исследований, консалтинговых услуг и государственного задания
3. Стоимость бюджетных инвестиционных проектов, планируемых к реализации в форме государственного задания, определяется на основе проектно-сметной документации, технико-экономического обоснования, финансово-экономического обоснования и инвестиционного предложения.
4. В целях обеспечения эффективного планирования расходов, административные расходы составляют не более 20 процентов от суммы бюджетных средств на соответствующий финансовый год, выделенных на выполнение исследований, консалтинговых услуг и государственного задания (далее – услуги), за исключением случаев, предусмотренных в пункте 3 настоящих Правил.
5. При определении стоимости услуг учитываются базовые и специальные расходы, подтвержденные обосновывающими документами, которые указаны в расчете стоимости услуг согласно приложению к настоящим Правилам.
6. В стоимость услуг за счет средств республиканского бюджета не включаются расходы на премиальные выплаты, проведение мастер-классов, представительские расходы.
7. При определении стоимости услуг не учитываются расходы, не относящиеся к базовым и специальным расходам, а также не подтвержденные обосновывающими документами.
8. При определении стоимости услуг на следующий плановый период, учитывается влияние финансового рынка на обменные курсы валют, коэффициент инфляции и длительность срока исполнения договорных обязательств.
9. При определении стоимости товаров необходимых для проведения исследований используется их средняя цена с веб-портала государственных закупок.
Приложение к Правилам
определения стоимости
исследований, консалтинговых услуг
и государственного задания
Форма
Расчет стоимости услуг
Наименование исполнителя услуги
__________________________________
Наименование статей расходов
цена за единицу, (тенге)
кол-во
Сумма (тенге)
Краткое обоснование
2
3
4
5
6
ВСЕГО 20__ год:
1. Базовые расходы:
1) фонд оплаты труда – расходы по заработной плате специалистов, непосредственно участвующих в оказании услуги, согласно утвержденному штатному расписанию потенциального поставщика или исполнителя государственного задания
2) налоги и другие обязательные платежи в бюджет

2. Осы Қағидаларда қолданылатын негізгі ұғымдар:
1) арнайы шығыстар - көрсетілетін қызметтердің ерекшелігіне тікелей байланысты шығыстар;
2) базалық шығыстар - қызметтерді көрсетумен тікелей байланысты тікелей шығындар.
Осы Қағидаларда пайдаланылатын өзге де ұғымдар мен терминдер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қолданылады.
2-тарау. Зерттеулердің, консалтингтік көрсетілетін қызметтер мен мемлекеттік тапсырманың құнын айқындау тәртібі
3. Мемлекеттік тапсырма нысанында іске асыру жоспарланатын бюджеттік инвестициялық жобалардың құны жобалық-сметалық құжаттама, техникалық-экономикалық негіздеме, қаржы-экономикалық негіздеме және инвестициялық ұсыныс негізінде айқындалады.
4. Шығыстарды тиімді жоспарлауды қамтамасыз ету мақсатында әкімшілік шығыстар осы Қағидалардың 3-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, зерттеулерді, консалтингтік қызметтерді және мемлекеттік тапсырманы (бұдан әрі - көрсетілетін қызметтер) орындауға бөлінген тиісті қаржы жылына арналған бюджет қаражаты сомасының 20 пайызынан аспайды.
5. Көрсетілетін қызметтердің құнын айқындау кезінде осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес көрсетілетін қызметтер құнының есебінде көрсетілген негіздеуші құжаттармен расталған базалық және арнайы шығыстар ескеріледі.
6. Республикалық бюджет қаражаты есебінен қызмет көрсету құнына сыйлықақы төлеуге, мастер-кластар өткізуге арналған шығыстар, өкілдік шығыстар кірмейді.
7. Көрсетілетін қызметтердің құнын айқындау кезінде базалық және арнайы шығыстарға жатпайтын, сондай-ақ негіздеуші құжаттармен расталмаған шығыстар ескерілмейді.
8. Келесі жоспарлы кезеңге арналған көрсетілетін қызметтердің құнын айқындау кезінде қаржы нарығының валюталардың айырбастау бағамдарына әсері, инфляция коэффициенті және шарттық міндеттемелерді орындау мерзімінің ұзақтығы ескеріледі.
9. Зерттеулер жүргізу үшін қажетті тауарлардың құнын айқындау кезінде олардың мемлекеттік сатып алу веб-порталындағы орташа бағасы пайдаланылады.
Зерттеулердің, консалтингтік
көрсетілетін қызметтер мен
мемлекеттік тапсырманың
құнын айқындау қағидаларына
қосымша
Нысан
Қызметтер құнының есебі Қызметті орындаушының атауы __________________________________
Шығыс баптарының атауы
Бірлік үшін бағасы (теңге)
Саны
Сомасы (теңге)
Қысқаша негіздеме
1
2
3
4
5
БАРЛЫҒЫ 20__ жыл:
1. Базалық шығыстар:
1) еңбекке ақы төлеу қоры - әлеуетті өнім берушінің немесе мемлекеттік тапсырманы орындаушының бекітілген штат кестесіне сәйкес қызмет көрсетуге тікелей қатысатын мамандардың жалақысы бойынша шығыстар
2) салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер

3) командировочные расходы
4) коммунальные услуги
5) услуги связи
6) транспортные расходы
7) полиграфические расходы (тиражирование бланочной продукции: анкет, маршрутных листов, карточек, отчетов исследований, тестовых заданий, переплет, подшивка и обработка документов)
8) расходы на аренду помещения
9) расходы по товарно-материальным запасам
2. Специальные расходы:
1) приобретение и ремонт оборудования и инструментов, необходимых для выполнения услуг;
2) услуги сторонних организаций, в том числе:
банковские услуги
услуги обеспечения охраны
услуги аутсорсинга
вывоз твердых бытовых отходов
Межлабораторные сравнительные испытания
образовательные услуги
3) амортизационные отчисления основных средств, находящихся на балансе потенциального поставщика или исполнителя государственного задания;
4) приобретение горюче-смазочных материалов
5) виды обязательных страхований
6) нотариальные услуги
7) услуги, экспертов, в том числе международных
8) утилизация
9) расходы стационарной и передвижной лаборатории (аккредитация, инспекционная проверка, поверка средств измерений и испытательного оборудования, спецодежда, средства индивидуальной защиты, палатки, спальные мешки, емкости для отбора и хранения проб)
10) экспедиционные расходы
11) расходы на выполнение анализов
12) расходы на публикации, патентование и приобретение аналитических материалов
13) курьерские услуги (рассылка материалов)
14) переводческие услуги
Первый руководитель _______________ ________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Главный бухгалтер _________________ _________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)

3) іссапар шығыстары
4) коммуналдық қызметтер
5) байланыс қызметтері
6) көлік қызметтері
7) полиграфиялық шығыстар (бланк өнімдерін тираждау: сауалнамалар, бағыт парақтары, карточкалар, зерттеу есептері, тест тапсырмалары, құжаттарды түптеу, тігу және өңдеу)
8) үй-жайды жалға алу шығыстары
9) тауар-материалдық қорлар бойынша шығыстар
2. Арнайы шығыстар:
1) қызметтерді орындау үшін қажетті жабдықтар мен құралдарды сатып алу және жөндеу;
2) бөгде ұйымдардың қызметтері, оның ішінде:
банктік кызметтер
күзетті қамтамасыз ету қызметтері
аутсорсинг қызметтері
қатты тұрмыстық қалдықтарды шығару
тар мамандардың қызметтері
зертханааралық салыстырмалы сынақтар
білім беру қызметтері
3) әлеуетті өнім берушінің немесе мемлекеттік тапсырманы орындаушының теңгеріміндегі негізгі құралдардың амортизациялық аударымдары
4) жанар-жағармай материалдарын сатып алу
5) міндетті сақтандыру түрлері
6) нотариаттық қызметтер
7) сарапшылардың, оның ішінде халықаралық сарапшылардың қызметтері
8) утилизациялау
9) стационарлық және жылжымалы зертхананың шығыстары (аккредиттеу, инспекциялық тексеру, өлшеу құралдарын және сынақ жабдығын тексеру, арнайы киім, жеке қорғаныш құралдары, шатырлар, жатын қаптар, сынамаларды іріктеу және сақтауға арналған ыдыстар)
10) экспедициялық шығыстар
11) талдауларды орындауға арналған шығыстар
12) талдамалық материалдарды жариялауға, патенттеуге және сатып алуға арналған шығыстар
13) курьерлік қызметтер (материалдарды тарату)
14) аударма қызметтері
Бірінші басшы _______________                  ________________________
Тегі, аты, әкесінің аты
(болған кезде)
Бас бухгалтер _________________                  ________________________
Тегі, аты, әкесінің аты
(болған кезде)