Об утверждении Правил определения экономического эффекта от бюджетных субсидий
Приказ Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 18 мая 2021 года № 177/НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 мая 2021 года № 22805. Утратил силу приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 5 мая 2025 года № 200/НҚ.
Сноска. Утратил силу приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 05.05.2025 № 200/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 1-1) пункта 6 статьи 67 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила определения экономического эффекта от бюджетных субсидий.
2. Комитету телекоммуникаций Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Б. Мусин
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министра цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
от 18 мая 2021 года № 177/НҚ
Правила определения экономического эффекта от бюджетных субсидий
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила определения экономического эффекта от бюджетных субсидий (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1-1) пункта 6 статьи 67 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года и определяют порядок определения экономического эффекта от бюджетных субсидий.

Бюджеттік субсидиялардың экономикалық әсерін айқындау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2021 жылғы 18 мамырдағы № 177/НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 25 мамырда № 22805 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2025 жылғы 5 мамырдағы № 200/НҚ бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 05.05.2025 № 200/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 67-бабы 6-тармағының 1-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Бюджеттік субсидиялардың экономикалық әсерін айқындау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Телекоммуникациялар комитеті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш
өнеркәсібі министрі
Б. Мусин
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Каржы министрлігі
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрінің
2021 жылғы 18 мамырдағы
№ 177/НҚ Бұйрығымен
бекітілген
Бюджеттік субсидиялардың экономикалық әсерін айқындау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Бюджеттік субсидиялардың экономикалық әсерін айқындау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 67-бабы 6-тармағының 1-1) тармақшасына сәйкес әзірленді және бюджеттік субсидиялардың экономикалық әсерін айқындау тәртібін айқындайды.

2. В настоящих Правилах используются следующие термины и определения:
1) оператор универсального обслуживания – оператор связи, оказывающий услуги связи, на которого в соответствии с законодательством Республики Казахстан возложена обязанность по оказанию универсальных услуг связи;
2) универсальные услуги связи – минимальный перечень услуг связи, который закреплен в секторе телекоммуникаций и почтовой связи, разрабатываемый уполномоченным органом и утверждаемый Правительством Республики Казахстан, оказание которого любому пользователю услуг связи в любом населенном пункте в заданный срок с установленным качеством и уровнем цен, обеспечивающих доступность этих услуг, является обязательным для операторов универсального обслуживания;
3) плательщики платы – юридические лица, являющиеся операторами междугородной и (или) международной телефонной связи, а также сотовой связи, получившие право на предоставление междугородной и (или) международной телефонной связи, а также сотовой связи в порядке, определенном Законом Республики Казахстан от 5 июля 2004 года "О связи".
Глава 2. Порядок определения экономического эффекта от бюджетных субсидий
3. Условием определения экономического эффекта от бюджетных субсидий является сумма платы за предоставление междугородной и (или) международной телефонной связи, а также сотовой связи, которая исчисляется в соответствии с пунктом 1 статьи 602 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)" исходя из доходов плательщиков от предоставления услуг электрической связи (телекоммуникаций) за предшествующий год и ставок платы за предоставление междугородной и (или) международной телефонной связи, а также сотовой связи, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 9 ноября 2018 года № 736 (далее – Ставки платы).
4. Расчет экономического эффекта от бюджетных субсидий осуществляется по форме согласно приложению к настоящим Правилам в следующем порядке:
1) сумма платы за предоставление междугородной и (или) международной телефонной связи, а также сотовой связи определяется по формуле:
P = D х 1,3992 %,
где:
P - сумма платы за предоставление междугородной и (или) международной телефонной связи, а также сотовой связи;
D - доход операторов связи за предоставление услуг электрической связи (телекоммуникаций) за предшествующий календарный год;
1,3992 % - ставка платы;

2. Осы Қағидаларда мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) әмбебап қызмет көрсету операторы – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әмбебап байланыс қызметтерін көрсету жөніндегі міндет жүктелген байланыс қызметтерін көрсететін байланыс операторы;
2) байланыстың әмбебап көрсетілетін қызметтері – телекоммуникациялар және пошта байланысы секторында бекітілген, уәкілетті орган әзірлейтін және Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін байланыстың көрсетілетін қызметтерінің ең аз тізбесі, оларды кез келген елді мекенде байланыстың көрсетілетін қызметтерін кез келген пайдаланушыға тағайындалған мерзімде, белгіленген сапада және осы көрсетілетін қызметтердің қолжетімділігін қамтамасыз ететін баға деңгейінде көрсету әмбебап қызмет көрсету операторлары үшін міндетті болып табылады;
3) төлемақы төлеушілер – "Байланыс туралы" Қазақстан Республикасының Заңында айқындалған тәртіппен қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысын, сондай-ақ ұялы байланысты беру құқығын алған қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысы, сондай-ақ ұялы байланыс операторлары болып табылатын заңды тұлғалар.
2-тарау. Бюджеттік субсидиялардың экономикалық әсерін айқындау тәртібі
3. Қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысын ұсынғаны үшін төлем сомасы, сондай-ақ 2017 жылғы 25 желтоқсандағы "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық Кодексі)" Қазақстан Республикасы кодексінің 602-бабының 1-тармағына сәйкес төлеушілердің электр байланысы (телекоммуникация) қызметтерін көрсетуден алдыңғы жылғы табыстарын және төлемақы ставкаларын негізге ала отырып есептелетін қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысының, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 9 қарашадағы № 736 қаулысымен бекітілген ұялы байланысты ұсынғаны үшін төлем сомасы (бұдан әрі – Төлемақы мөлшерлемелері) бюджеттік субсидиялардың экономикалық әсерін айқындаудың шарты болып табылады.
4. Бюджеттік субсидиялардың экономикалық әсерін есептеу осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысын, сондай-ақ ұялы байланысты бергені үшін төлемақы сомасы мынадай формула бойынша айқындалады:
P = D х 1,3992 %,
онда:
Р – қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысын, сондай-ақ ұялы байланысты бергені үшін төлемақы сомасы;
D – байланыс операторларының алдыңғы күнтізбелік жыл үшін электр байланысы (телекоммуникация) қызметтерін көрсетуден түскен кірісі;
1,3992 % - төлем мөлшерлемесі;

2) сумма субсидий определяется путем формирования бюджетной заявки на соответствующий период (календарный год);
3) сумма субсидий, выделяемая из Республиканского бюджета исчисляется из разницы между суммой платы за предоставление междугородной и (или) международной телефонной связи, а также сотовой связи и суммой субсидий, сформированной в бюджетной заявке.
5. Экономический эффект от бюджетных субсидий является положительным в случае если сумма платы за предоставление междугородной и (или) международной телефонной связи, а также сотовой связи, поступающая от операторов связи превышает сумму субсидий, выделяемых из Республиканского бюджета в дополнение к сумме платы, а также фактические показатели (количество абонентов местной телефонной связи, услуг индивидуального доступа к сети Интернет, универсальных услуг почтовой связи) превышают плановые.
6. Экономический эффект от бюджетных субсидий является отрицательным в случае, если сумма платы за предоставление междугородной и (или) международной телефонной связи, а также сотовой связи, поступающая от операторов связи ниже суммы субсидий, выделяемых из Республиканского бюджета в дополнение к сумме платы, а также фактические показатели (количество абонентов местной телефонной связи, услуг индивидуального доступа к сети Интернет, универсальных услуг почтовой связи) ниже плановых.
Приложение
к Правилам определения
экономического эффекта
от бюджетных субсидий
Форма
Расчет экономического эффекта от бюджетных субсидий
____________________________________________________
наименование администратора бюджетной программы
период
Сумма платы за предоставление услуг междугородной и (или) международной телефонной связи, а также сотовой связи, тыс.тенге
Сумма субсидий, тыс.тенге
Сумма субсидий, выделяемая из Республиканского бюджета в дополнение к сумме платы (тыс.тенге)
Вклад из Республиканского бюджета, %

2) субсидиялар сомасы тиісті кезеңге (күнтізбелік жылға) бюджеттік өтінімді қалыптастыру жолымен айқындалады;
3) республикалық бюджеттен бөлінетін субсидиялар сомасы қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысын, сондай-ақ ұялы байланысты ұсынған үшін төлемақы сомасы мен бюджеттік өтінімде қалыптастырылған субсидиялар сомасы арасындағы айырма ретінде айқындалады.
5. Егер қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысын, сондай-ақ ұялы байланысты ұсынғаны үшін байланыс операторларынан түсетін төлем сомасы төлемақы сомасына қосымша республикалық бюджеттен бөлінетін субсидиялар сомасынан, сондай-ақ нақты көрсеткіштерден (жергілікті телефон байланысы абоненттерінің, Интернет желісіне жеке қол жеткізу қызметтерінің, пошта байланысының әмбебап қызметтерінің саны) асып түскен жағдайда, бюджеттік субсидиялардан экономикалық тиімділік оң болып табылады.
6. Егер қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысын, сондай-ақ ұялы байланысты ұсынғаны үшін байланыс операторларынан түсетін төлемақы сомасына қосымша республикалық бюджеттен бөлінетін субсидиялар сомасынан төмен сома, сондай-ақ нақты көрсеткіштер (жергілікті телефон байланысы абоненттерінің, Интернет желісіне жеке қол жеткізу қызметтерінің, пошта байланысының әмбебап қызметтерінің саны) жоспарланғаннан төмен болған жағдайда, бюджеттік субсидиялардан экономикалық тиімділік теріс болып табылады.
Бюджеттік субсидияларадың
экономикалық әсерін айқындау
қағидаларына қосымша
Нысан
Бюджеттік субсидиялардың экономикалық әсерін есептеу
____________________________________________________
бюджеттік бағдарлама әкімшісінің атауы
Кезең
Қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысын, сондай-ақ ұялы байланысты ұсынғаны үшін төлемақы сомасы, мың теңге
Субсидия сомасы, мың теңге
Төлемақы сомасына қосымша республикалық бюджеттен бөлінетін субсидиялар сомасы (мың теңге)
Республикалық бюджеттен салым, %