О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 12 января 2018 года № 23 "Об утверждении положения об Апелляционной комиссии по рассмотрению жалоб на уведомление о результатах проверки и (или) уведомление об устранении нарушений"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 9 апреля 2021 года № 319. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 апреля 2021 года № 22538.
Примечание ИЗПИ!
Приказ утрачивает силу приказом Министра финансов РК от 24.09.2025 № 529 (вводится в действие с 01.01.2026).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 12 января 2018 года № 23 "Об утверждении положения об Апелляционной комиссии по рассмотрению жалоб на уведомление о результатах проверки и (или) уведомление об устранении нарушений" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16289, опубликован 7 февраля 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения:
заголовок приказа изложить в следующей редакции:
"Об утверждении положения об Апелляционной комиссии по рассмотрению жалоб на уведомление о результатах проверки";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемое положение об Апелляционной комиссии по рассмотрению жалоб на уведомление о результатах проверки.";
в Положении об Апелляционной комиссии по рассмотрению жалоб на уведомление о результатах проверки и (или) уведомление об устранении нарушений, утвержденном указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Положение об Апелляционной комиссии по рассмотрению жалоб на уведомление о результатах проверки";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящее положение об Апелляционной комиссии по рассмотрению жалоб на уведомление о результатах проверки (далее – Положение) разработано в соответствии с пунктом 1 статьи 480 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" (далее – Кодекс о таможенном регулировании) и пунктом 1 статьи 182 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяет порядок осуществления деятельности Апелляционной комиссии по рассмотрению жалоб на уведомление о результатах проверки (далее – Комиссия).";
подпункт 5) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"5) жалоба – жалоба на уведомление о результатах проверки, поданная в уполномоченный орган заявителем, а также дополнение (дополнения) к ней.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:

"Тексеру нәтижелері туралы хабарламаға және (немесе) бұзушылықтарды жою туралы хабарламаға шағымдарды қарау бойынша апелляциялық комиссия туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 12 қаңтардағы № 23 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2021 жылғы 9 сәуірдегі № 319 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 12 сәуірде № 22538 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Тексеру нәтижелері туралы хабарламаға және (немесе) бұзушылықтарды жою туралы хабарламаға шағымдарды қарау бойынша апелляциялық комиссия туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 12 қаңтардағы № 23 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16289 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде 2018 жылғы 7 ақпанда жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
бұйрықтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Тексеру нәтижелері туралы хабарламаға шағымдарды қарау бойынша апелляциялық комиссия туралы ережені бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Тексеру нәтижелері туралы хабарламаға шағымдарды қарау бойынша апелляциялық комиссия туралы ереже бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Тексеру нәтижелері туралы хабарламаға және (немесе) бұзушылықтарды жою туралы хабарламаға шағымдарды қарау бойынша апелляциялық комиссия туралы ережеде:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Тексеру нәтижелері туралы хабарламаға шағымдарды қарау бойынша апелляциялық комиссия туралы ережені бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Тексеру нәтижелері туралы хабарламаға шағымдарды қарау бойынша апелляциялық комиссия туралы (бұдан әрі – Ереже) осы ереже "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" 2017 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кедендік реттеу туралы кодекс) 480-бабы 1-тармағына және "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 182-бабы 1-тармағына сәйкес әзірленген және Тексеру нәтижелері туралы хабарламаға шағымдарды қарау бойынша апелляциялық комиссия (бұдан әрі – Комиссия) қызметін жүзеге асыру тәртібін айқындайды.";
3-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) шағым – уәкілетті органға өтініш берушімен берген тексеру нәтижелері туралы хабарламаға шағым, сондай-ақ оған қосымша (қосымшалар).";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"6. Рабочий орган в течение 3 (трех) рабочих дней со дня поступления жалобы направляет членам Комиссии копии:
жалобы;
акта налоговой проверки, и (или) акта выездной таможенной проверки, и (или) акта камеральной таможенной проверки;
уведомления о результатах проверки.
Указанные копии документов направляются на адреса электронной почты членов Комиссии:
являющихся работниками государственных органов – в единой электронной почтовой системе на Интранет-портале государственных органов;
не являющихся работниками государственных органов – предоставленные ими в рабочий орган.";
пункт 18 изложить в следующей редакции:
"18. По результатам рассмотрения обжалуемых вопросов Комиссией принимаются следующие виды решений:
оставить обжалуемое уведомление о результатах проверки без изменения, а жалобу без удовлетворения;
отменить обжалуемое уведомление о результатах проверки полностью или в части.";
пункт 22 изложить в следующей редакции:
"22. В Протоколе указываются:
место и дата заседания;
перечисление присутствовавших членов Комиссии, приглашенных лиц (при наличии), представителей рабочего органа;
наименование или фамилия, имя и отчество (если оно указано в документе, удостоверяющим личность) заявителя, подавшего жалобу, индивидуальный идентификационный номер (бизнес-идентификационный номер) (далее – ИИН (БИН));
номер и дата обжалуемого уведомления о результатах проверки;
наименование органа государственных доходов, вынесшего обжалуемое уведомление;
принятое решение.";
пункт 27 изложить в следующей редакции:
"27. При поступлении повторной жалобы на уведомление о результатах проверки, которое ранее обжаловалось и по которому вынесено решение, уполномоченный орган оставляет такую жалобу без рассмотрения, а также без вынесения на заседание Комиссии.";
приложения 1 и 2 к указанному Положению изложить в новой редакции согласно приложениям 1 и 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту апелляций Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.

"6. Жұмыс органы шағым келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде Комиссия мүшелеріне:
шағымның;
салықтық тексеру актісінің және (немесе) көшпелі кедендік тексеру актісінің және (немесе) камералдық кедендік тексеру актісінің;
тексеру нәтижелері туралы хабарламаның көшірмелерін жібереді.
Құжаттардың көрсетілген көшірмелері Комиссия мүшелерінің:
мемлекеттік органдар қызметкерлері болып табылатындарға – мемлекеттік органдардың Интранет-порталындағы бірыңғай электронды пошта жүйесінде;
мемлекеттік органдар қызметкерлері болып табылмайтындарға - олармен жұмыс органдарына ұсынылған электронды пошта мекен-жайларына жіберіледі.
Өтініш беруші шағымға қосымша материалдарды қоса берген жағдайда Комиссия мүшелері қажет болған кезде мұндай құжаттармен жұмыс органында таныса алады.";
18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"18. Шағымдалған мәселелерді қарау нәтижелері бойынша Комиссия мынадай шешім түрлерін қабылдайды:
шағым жасалып отырған тексеру нәтижелері туралы хабарлама өзгеріссіз, ал шағым қанағаттандырусыз қалдырылсын;
шағым жасалып отырған тексеру нәтижелері туралы хабарламаның толық немесе бір бөлігінің күші жойылсын.";
22-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"22. Хаттамада:
отырыс орны мен күні;
қатысқан Комиссия мүшелерінің, шақырылған адамдардың (болған жағдайда), жұмыс органы өкілдерінің тізімі;
шағым берген өтініш берушінің атауы немесе тегі, аты және әкесінің аты (егер ол тұлғаны куәландыратын құжатта көрсетілсе), жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес–сәйкестендіру нөмірі) (бұдан әрі – ЖСН (БСН));
шағымдалған тексеру нәтижелері туралы хабарламаның нөмірі мен күні;
шағымдалған хабарламаны шығарған мемлекеттік кірістер органының атауы;
қабылданған шешім қамтылуы тиіс.";
27-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"27. Бұрын шағымдалған және шешім шығарылған тексеру нәтижелері туралы хабарламаға қайта шағым түскен кезде уәкілетті орган мұндай шағымды қараусыз, сондай-ақ Комиссия отырысына шығармай қалдырады.";
көрсетілген Ережеге 1 және 2-қосымшалар осы бұйрыққа 1 және 2-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Апелляция департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде, осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларымен қарастырылған шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынылуын қамтамасыз етсін.

3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
Е. Жамаубаев
Приложение 1 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 9 апреля 2021 года № 319
Приложение 1
к положению
об Апелляционной комиссии
по рассмотрению жалоб
на уведомление о результатах
проверки
форма
ЛИСТ ГОЛОСОВАНИЯ членов Апелляционной комиссии
________________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность
По жалобе _______________________________________________________________
индивидуальный идентификационный номер (бизнес-идентификационный номер)
________________________ Дата ____________________
№ вопроса
Содержание вопроса
Решение члена Апелляционной комиссии
Поддерживаю
Не поддерживаю
___________________________ Подпись
Примечание: заполняется непосредственно на заседании Апелляционной комиссии
и передается работникам рабочего органа для учета результатов голосования.
В графах "Поддерживаю", "Не поддерживаю" проставляется подпись исходя
из принятого решения.
Приложение 2 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 9 апреля 2021 года № 319
Приложение 2
к положению
об Апелляционной комиссии
по рассмотрению жалоб на
уведомление о результатах
проверки
форма
ПРОТОКОЛ № ___ заседания Апелляционной комиссии
____________ _____________ (место) (дата)
Председатель Апелляционной комиссии: (указывается) члены Апелляционной
комиссии: (перечисляются) секретарь Апелляционной комиссии: (указывается)
ПРИСУТСТВОВАЛИ: приглашенные лица (при наличии): (перечисляются) представители
рабочего органа: (перечисляются)
Жалоба________________________________________________________________________
(указывается: наименование лица, подавшего жалобу, индивидуальный идентификационный
номер (бизнес-идентификационный номер), номер и дата обжалуемого уведомления
о результатах проверки, наименование органа государственных доходов, вынесшего
обжалуемое уведомление)
РЕШЕНИЕ:_____________________________________________________________________
(указывается принятое решение)
Председатель Апелляционной комиссии:
_______________________________________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Секретарь Апелляционной комиссии:
_______________________________________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)

3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Е. Жамаубаев
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2021 жылғы 9 сәуірдегі
№ 319 Бұйрыққа
1–қосымша
Тексеру нәтижелері туралы
хабарламаға шағымдарды
қарау бойынша апелляциялық
комиссия туралы ережеге
1–қосымша
нысан
Апелляциялық комиссия мүшелерінің ДАУЫС БЕРУ ПАРАҒЫ __________________________________________________________________________ Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы
___________________ шағымы бойынша
жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес-сәйкестендіру нөмірі) ___________________
Күні____________
Мәселе №
Мәселе мазмұны
Апелляциялық комиссия мүшесінің шешімі
Қолдаймын
Қолдамаймын
__________________ Қолы
Ескертпе: тікелей Апелляциялық комиссия отырысында толтырылады және дауыс беру нәтижелерін есепке алу үшін жұмыс органының қызметкерлеріне беріледі.
"Қолдаймын", "Қолдамаймын" деген бағандарда қабылдаған шешімін негізге ала отырып, қол қойылады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2021 жылғы 9 сәуірдегі
№ 319 Бұйрыққа
2–қосымша
Тексеру нәтижелері туралы
хабарламаға шағымдарды
қарау бойынша апелляциялық
комиссия туралы ережеге
2–қосымша
нысан
Апелляциялық комиссия отырысының № ___ ХАТТАМАСЫ
________________
_______________
(орын)
(күн)
Апелляциялық комиссия төрағасы: (көрсетіледі) Апелляциялық комиссия мүшелері: (көрсетіледі) Апелляциялық комиссия хатшысы: (көрсетіледі) ҚАТЫСҚАНДАР: шақырылған адамдар (болған кезде): (көрсетіледі) жұмыс органының өкілдері: (көрсетіледі) _______________________________________________________________________шағымы (шағым берген тұлғаның атауы, жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес–сәйкестендіру нөмірі), шағымдалып отырған тексеру нәтижелері туралы хабарламаның нөмірі мен күні, шағымдалып отырған хабарламаны шығарған мемлекеттік кірістер органының атауы көрсетіледі) ШЕШІМ:_______________________________________________________________________________ (қабылданған шешім көрсетіледі) Апелляциялық комиссия төрағасы: ______________________________________________________________________________________________________________ (қолы) Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Апелляциялық комиссия хатшысы: ______________________________________________________________________________________________________________ (қолы) Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)