Об утверждении правил оказания сестринского ухода
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-199/2020. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 ноября 2020 года № 21674.
В соответствии с пунктом 6 статьи 127 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 31.03.2025 № 26 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить правила оказания сестринского ухода согласно приложению к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу:
1) приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 168 "Об утверждении Правил оказания паллиативной помощи и сестринского ухода" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10803, опубликован 15 мая 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет");
2) пункт 1 Перечня некоторых приказов Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения, утвержденного приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 4 мая 2019 года № ҚР ДСМ-62 "О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18637, опубликован 23 мая 2019 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде).
3. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан предоставление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2).
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Цой
Приложение к приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан

Мейіргерлік күтім көрсету қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 23 қарашадағы № ҚР ДСМ-199/2020 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 25 қарашада № 21674 болып тіркелді.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі 127-бабының 6-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 31.03.2025 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Мейіргерлік күтім көрсету қағидалары бекітілсін.
2. Мыналардың:
1) "Паллиативтік көмекті және мейірбике күтімін көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 27 наурыздағы № 168 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10803 болып тіркелген, 2015 жылғы 15 мамырда "Әділет" акпараттық- құқықтық жүйесінде жарияланған);
2) "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2019 жылғы 4 мамырдағы № ҚР ДСМ-62 бұйрығымен бекітілген, өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің кейбір бұйрықтар тізбесінің 1-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18637 болып тіркелген, 2019 жылғы 23 мамырда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде электрондық түрде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Цой
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі

от 23 ноября 2020 года
№ ҚР ДСМ-199/2020
Правила оказания сестринского ухода
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие правила оказания сестринского ухода (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 6 статьи 127 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и определяют порядок оказания сестринского ухода.
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 31.03.2025 № 26 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) доврачебная медицинская помощь – медицинская помощь, оказываемая средними медицинскими работниками самостоятельно или в составе мультидисциплинарной команды, включающая в себя пропаганду здоровья, оценку состояния пациента, постановку доврачебного диагноза, назначение плана доврачебных вмешательств, исполнение доврачебных манипуляций и процедур и уход за больными, инвалидами и умирающими людьми;
2) организация здравоохранения – юридическое лицо, осуществляющее деятельность в области здравоохранения;
3) портал Бюро госпитализации (далее – Портал) – единая система электронной регистрации, учета, обработки и хранения направлений пациентов на плановую госпитализацию в стационар в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи;
4) медицинская сестра расширенной практики – специалист с послесредним или высшим образованием в области сестринского дела, осуществляющий расширенные функции в рамках сестринского ухода;
5) специализированная медицинская помощь – медицинская помощь, оказываемая профильными специалистами при заболеваниях, требующих специальных методов диагностики, лечения, медицинской реабилитации, в том числе с использованием средств дистанционных медицинских услуг;
6) медицинские услуги – действия субъектов здравоохранения, имеющие профилактическую, диагностическую, лечебную, реабилитационную и паллиативную направленность по отношению к конкретному человеку;
7) медицинская организация – организация здравоохранения, основной деятельностью которой является оказание медицинской помощи;
8) сестринская оценка – сбор информации о физиологическом, психологическом, социологическом и духовном состоянии пациента медицинской сестрой;
9) сестринский диагноз – часть сестринского ухода и клиническое суждение медицинской сестры, в котором описываются клинические симптомы заболевания пациента на фактически существующие и потенциальные проблемы, связанные с состоянием его здоровья;

2020 жылғы 23 қарашасы
№ ҚР ДСМ-199/2020
Бұйрыққа қосымша
Мейіргерлік күтім көрсету қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы мейіргерлік күтім көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі (бұдан әрі – Кодекс) 127-бабының 6-тармағына сәйкес әзірленді және мейіргерлік күтім көрсету тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 31.03.2025 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) дәрігерге дейінгі медициналық көмек - орта медицина қызметкерлері дербес немесе денсаулықты насихаттауды, пациенттің жай-күйін бағалауды, дәрігерге дейін диагноз қоюды, дәрігерге дейінгі араласу жоспарын тағайындауды, дәрігерге дейінгі манипуляциялар мен емшараларды орындауды және науқастарға, мүгедектер мен хал үстіндегі адамдарға күтімді қамтитын мультипәндік команда құрамында көрсететін медициналық көмек;
2) денсаулық сақтау ұйымы - денсаулық сақтау саласындағы қызметті жүзеге асыратын заңды тұлға;
3) Емдеуге жатқызу бюросы порталы (бұдан әрі – Портал) – пациенттерді тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде стационарға жоспарлы емдеуге жатқызуға жолдамаларды электрондық тіркеудің, есепке алудың, өңдеу мен сақтаудың бірыңғай жүйесі;
4) кеңейтілген практика мейіргері – мейіргер ісі саласында орта білімнен кейінгі немесе жоғары білімі бар, мейіргерлік күтім шеңберінде кеңейтілген функцияларды жүзеге асыратын маман;
5) мамандандырылған медициналық көмек - диагностиканың, емдеудің, медициналық оңалтудың арнайы әдістерін талап ететін аурулар кезінде, оның ішінде қашықтықтан медициналық көрсетілетін қызметтер құралдарын пайдалана отырып, бейінді мамандар көрсететін медициналық көмек;
6) медициналық қызметтер - денсаулық сақтау субъектілерінің нақты адамға қатысты профилактикалық, диагностикалық, емдеу, оңалту және паллиативтік бағыты бар іс-қимылы;
7) медициналық ұйым - негізгі қызметі медициналық көмек көрсету болып табылатын денсаулық сақтау ұйымы;
8) мейіргерлік бағалау – мейіргердің пациенттің физиологиялық, психологиялық, социологиялық және рухани жай-күйі туралы ақпарат жинауы;
9) мейіргерлік диагноз - мейіргерлік күтімнің бөлігі және пациенттің ауруының клиникалық белгілерін денсаулығына байланысты нақты және ықтимал проблемаларын сипаттайтын мейіргердің клиникалық пікірі;

10) сестринское вмешательство – действия медицинской сестры, предпринятые для улучшения здоровья и комфорта пациентов;
11) результат сестринского ухода – конечная оценка качества сестринского ухода;
12) сестринская документация – запись и (или) учет о сестринском уходе, предоставленный пациентам медицинскими сестрами или другими лицами, осуществляющими уход под руководством медицинской сестры расширенной практики;
13) сестринский уход – комплекс медицинских услуг, оказываемых медицинскими сестрами и медицинскими сестрами расширенной практики лицам всех возрастов, групп и сообществ, больным или здоровым, включающий в себя пропаганду здоровья, профилактику болезней и уход за больными, инвалидами и умирающими людьми;
14) медицинская сестра – специалист с техническим и профессиональным медицинским образованием в области сестринского дела, осуществляющий сестринский уход самостоятельно или под супервизией медицинской сестры расширенной практики или врача;
15) пациент – физическое лицо, являющееся (являвшееся) потребителем медицинских услуг независимо от наличия или отсутствия у него заболевания или состояния, требующего оказания медицинской помощи.
3. Сестринский уход в амбулаторных, стационарозамещающих, стационарных условиях, а также на дому оказывается медицинскими организациями, имеющими лицензию на медицинскую деятельность на оказание амбулаторно-поликлинической и (или) стационарозамещающей помощи, стационарной помощи взрослому и (или) детскому населению в соответствии с Законом Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях" (далее – Закон).
4. Сестринский уход пациенту предоставляется медицинскими работниками, имеющими сертификат специалиста в области здравоохранения по специальности "Сестринское дело" в соответствии со статьей 27 Кодекса.
5. Сестринский уход оказывается в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи (далее – ГОБМП), по перечню согласно приложению к настоящим Правилам и в системе обязательного социального медицинского страхования, добровольного медицинского страхования, а также на платной основе.
Глава 2. Порядок оказания сестринского ухода
6. Сестринский уход оказывается на районном, городском, областном уровнях, в городах республиканского значения и столице, с соблюдением принципов преемственности на всех этапах еҰ оказания и непрерывности наблюдения.
7. Сестринский уход оказывается: на приеме врача, в дневном или круглосуточном стационаре, при вызове медицинского работника, мобильной бригады, активном патронаже медицинскими работниками, организации лечения на дому и включает мероприятия, выполняемые в отношении пациента с целью обеспечения его своевременного питания, приема лекарств, полноценного сна и прочих наиболее важных для жизни и лечения функций, а также пропаганду здоровья, профилактику болезней.

10) мейіргерлік араласу – пациенттердің денсаулығы мен жайлылығын жақсарту үшін мейіргердің іс- әрекеттері;
11) мейіргерлік күтімнің нәтижелері – мейіргерлік күтімнің сапасын түпкілікті бағалау;
12) мейіргерлік құжаттама – мейіргерлердің немесе кеңейтілген практика мейіргерінің басшылығымен күтімді жүзеге асыратын басқа да адамдардың пациенттерге ұсынған мейіргерлік күтім туралы жазба және (немесе) есеп;
13) мейіргерлік күтім - денсаулықты насихаттауды, аурулардың профилактикасын және науқастардың, мүгедектер мен хал үстіндегі адамдардың күтімін қамтитын, барлық жастағы, топтар мен қоғамдастықтардың адамдарына, науқастарға немесе сау адамдарға мейіргерлер және кеңейтілген практиканың мейіргерлері көрсететін медициналық қызметтер кешені;
14) мейіргер - мейіргер ісі саласында техникалық және кәсіптік медициналық білімі бар, мейіргерлік күтімді дербес немесе кеңейтілген практика мейіргерінің немесе дәрігердің супервизиясымен жүзеге асыратын маман;
15) пациент - медициналық көмек көрсетуді қажет ететін ауруының немесе жай-күйінің болуына немесе болмауына қарамастан, медициналық көрсетілетін қызметтердің тұтынушысы болып табылатын (болып табылған) жеке тұлға.
3. Мейіргерлік күтімді амбулаториялық, стационарды алмастыратын, стационарлық жағдайларда, сондай-ақ үйде "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес ересектерге және (немесе) балаларға амбулаториялық-емханалық және (немесе) стационарды алмастыратын көмек, стационарлық көмек көрсетуге медициналық қызметке лицензиясы бар медициналық ұйымдар көрсетеді.
4. Пациентке мейіргерлік күтімді Кодекстің 27-бабына сәйкес "Мейіргер ісі" мамандығы бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты бар медицина қызметкерлері ұсынады.
5. Мейіргерлік күтім осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес тізбе бойынша тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде (бұдан әрі – ТМККК) және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру, сондай-ақ ерікті медициналық сақтандыру жүйесінде ақылы негізде көрсетіледі.
2 -тарау. Мейіргерлік күтім көрсету тәртібі
6. Мейіргерлік күтім аудандық, қалалық, облыстық деңгейлерде, сондай-ақ республикалық маңызы бар қалаларда және астанада оны көрсетудің барлық кезеңдерінде сабақтастық және үздіксіз бақылау қағидаттарын сақтай отырып көрсетіледі.
7. Мейіргерлік күтім: дәрігердің қабылдауында, күндізгі немесе тәулік бойы стационарда, медицина қызметкерін, мобильді бригаданы шақыру кезінде, медицина қызметкерлерінің белсенді патронажы, үйде емдеуді ұйымдастыру кезінде және пациентке қатысты оның уақтылы тамақтануын, дәрі қабылдауды, толыққанды ұйқыны және өмір мен емдеу үшін басқа да аса маңызды функцияларды қамтамасыз ету мақсатында орындалатын іс-шараларды, сондай-ақ денсаулықты насихаттауды, аурулардың профилактикасын қамтиды.

8. Сестринский уход осуществляется в случаях, не требующих круглосуточного врачебного наблюдения, в специализированных структурных подразделениях (отделениях, палатах, койках, кабинетах) организаций здравоохранения, самостоятельных специализированных медицинских организациях (больницах сестринского ухода (далее – БСУ)) в стационарных, стационарозамещающих условиях и на дому, в том числе с использованием мобильных бригад, согласно пункту 2 статьи 127.
9. Госпитализация пациента в медицинские организации, оказывающие сестринский уход, в рамках ГОБМП осуществляется в плановом порядке по направлению специалистов первичной медико-санитарной помощи (далее – ПМСП) или профильного специалиста медицинской организации через Портал с информированием пациента или его законного представителя о дате госпитализации в стационар.
10. Госпитализация пациента в медицинские организации, оказывающие сестринский уход, осуществляется в плановой и (или) экстренной форме оказания медицинской помощи.
11. Не подлежат госпитализации в БСУ в стационарных и стационарозамещающих условиях пациенты, требующие медицинской помощи и постоянного врачебного наблюдения.
12. Для госпитализации пациента в БСУ необходимо наличие:
1) показаний для госпитализации;
2) направления участкового врача, врача общей практики или профильного специалиста районной, городской поликлиники или специализированной медицинской организации.
13. При госпитализации осуществляется осмотр пациента медицинской сестрой БСУ в целях определения его состояния здоровья, сроков госпитализации и выявления противопоказаний для госпитализации в БСУ.
14. При лечении больного в БСУ, сведения о пациенте регистрируются в Журнале учета приема больных и отказов в госпитализации и медицинской карте по форме, утвержденной согласно подпункту 31) статьи 7 Кодекса.
15. При выписке пациента, получившего помощь в стационарных условиях в виде сестринского ухода, заполняется статистическая карта по форме, утвержденной согласно подпункту 31) статьи 7 Кодекса.
16. Выписка из медицинской карты больного с необходимыми рекомендациями выдается пациенту или его законному представителю под роспись и передается в медицинскую организацию ПМСП по месту прикрепления.
17. Медицинская сестра своевременно регистрирует биологическую смерть пациента.
18. В период после смерти пациента медицинская сестра, осуществляющая сестринский уход, оказывает психологическую помощь семье, при необходимости назначается консультация психолога.

8. Мейіргерлік күтім Кодекстің 127-бабының 2-тармағына сәйкес тәулік бойы дәрігерлік байқауды қажет етпейтін жағдайларда, денсаулық сақтау ұйымдарының мамандандырылған құрылымдық бөлімшелерінде (бөлімдерде, палаталарда, төсектерде, кабинеттерде), дербес мамандандырылған медициналық ұйымдарда (мейіргерлік күтім ауруханаларында (бұдан әрі – МКА)) стационарлық, стационарды алмастыратын жағдайларда және үйде, оның ішінде мобильдік бригадаларды пайдалана отырып жүзеге асырылады.
9. Пациентті мейіргерлік күтім көрсететін ұйымдарға емдеуге жатқызу ТМККК шеңберінде медициналық-санитариялық алғашқы көмек (бұдан әрі – МСАК) маманының немесе медициналық ұйымның бейінді маманының жолдамасы бойынша Портал арқылы пациентті немесе оның заңды өкілін стационарға жатқызудың мерзімі туралы хабардар ете отырып, жоспарлы тәртіппен жүзеге асырылады.
10. Пациентті мейіргерлік күтім көрсететін медициналық ұйымдарға емдеуге жатқызу медициналық көмек көрсетудің жоспарлы және (немесе) шұғыл нысанында жүзеге асырылады.
11. Стационарлық және стационарды алмастыратын жағдайларда медициналық көмекті және тұрақты дәрігерлік бақылауды талап ететін пациенттер МКА-ға емдеуге жатқызылмайды.
12. Пациентті МКА-ға емдеуге жатқызу үшін:
1) емдеуге жатқызу үшін көрсетілімдердің болуы;
2) учаскелік дәрігердің, жалпы практика дәрігерінің немесе аудандық, қалалық емхана немесе мамандандырылған медициналық ұйым маманының жолдамасының болуы көзделеді.
13. Пациентті МКА мейіргерінің қарап-тексеруі оның денсаулық жағдайын, емдеуге жатқызу мерзімдерін айқындау және МКА-ға емдеуге жатқызуға қарсы көрсетілімдерді анықтау мақсатында жүзеге асырылады.
14. Науқасты МКА-да емдеген кезде пациент туралы мәліметтер Кодекстің 7-бабының 31) тармақшасына сәйкес бекітілген нысан бойынша Науқастарды қабылдауды және емдеуге жатқызудан бас тартуды есепке алу журналына және медициналық картаға тіркеледі, сондай-ақ МКА Кодекстің 7-бабының 31) тармақшасына сәйкес бекітілген нысандар бойынша есепке алуды жүргізеді және өз жұмысы туралы есеп береді.
15. Мейіргерлік күтім түрінде стационар жағдайында көмек алған пациентті ауруханадан шығарған кезде Кодекстің 7-бабының 31) тармақшасына сәйкес бекітілген нысан бойынша статистикалық карта толтырылады.
16. Науқастың медициналық картасынан алынған қажетті ұсынымдары бар үзінді көшірме пациенттің қолына немесе оның заңды өкіліне қол қойғызып беріледі және бекітілген жеріндегі МСАК медицина ұйымына беріледі.
17. Мейіргер пациенттің биологиялық өлімін уақтылы тіркейді.
18. Пациент қайтыс болғаннан кейінгі кезеңде мейіргерлік көмекті жүзеге асыратын мейіргер отбасына ығыр қылмайтын әдепті нысанда психологиялық көмек көрсетеді, қажет болған жағдайда, психологтың консультациясы тағайындалады.

19. При оказании сестринского ухода средним медицинским персоналом БСУ осуществляется:
1) круглосуточное медицинское наблюдение за состоянием здоровья пациента и проведение мероприятий, направленных на профилактику осложнений;
2) медицинский уход за пациентами, включая проведение их ежедневного осмотра;
3) морально-психологическая поддержка пациентов;
4) кормление ослабленных пациентов;
5) медицинские процедуры (измерение температуры тела, артериального давления, наложение компрессов, осуществление перевязок, обработка пролежней, выполнение очистительных клизм и другое);
6)  первично-медико-санитарная помощь при ухудшении состояния здоровья пациентов;
7) комплекс симптоматической терапии по назначению лечащего врача;
8) санитарно-гигиеническая помощь пациентам (обтирание, обмывание, гигиенические ванны, стрижка ногтей, причесывание, смена нательного и постельного белья и другое);
9) выполнение мероприятий по оказанию медико-социальной помощи, назначенной медицинской сестрой БСУ, в том числе по содействию органам опеки и попечительства, устройству несовершеннолетних, нуждающихся в социальной реабилитации, на усыновление (удочерение), на попечение, в приемную семью, приемную профессиональную семью в соответствии с подпунктом 2) статьи 13 Социального Кодекса Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 19 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра здравоохранения РК от 31.03.2025 № 26 (вводится в действие с 01.07.2025).
20. Сестринский уход в амбулаторных условиях осуществляется на дому в рабочие дни в период работы амбулаторно-поликлинических организаций.
21. Сестринский уход на дому оказывается пациентам, не нуждающемся в госпитализации, но состояние здоровья которых требует сестринского ухода.
22. Списки пациентов, нуждающихся в сестринском уходе, формируются организациями ПМСП, посредством медицинских информационных систем.
23. Медицинская сестра осуществляет: оценку состояния пациента, составление и выполнение плана сестринского ухода, выполнение назначений, составленных врачом, адаптацию и реализацию плана ухода в соответствии с выявленными проблемами, обучение пациентов, семьи, лиц, осуществляющих уход, ведение первичной медицинской документации, по формам, утвержденными согласно подпункту 31) статьи 7 Кодекса.
Медицинские сестры расширенной практики осуществляют независимый профессиональный сестринский уход, включающий сестринскую оценку состояния пациента, постановку сестринского диагноза, назначение плана сестринских вмешательств и мониторинг эффективности, в соответствии с клиническими протоколами и клиническими сестринскими руководствами согласно пункту 5 статьи 127 Кодекса.

19. МКА орта медицина персоналы мейіргерлік күтім көрсеткен кезде мыналарды:
1) пациент денсаулығының жай-күйін тәулік бойы бақылауды және асқынулардың профилактикасына бағытталған іс-шаралар жүргізуді;
2) оларға күнделікті қарап-тексерулерді жүргізуді қоса алғанда, пациенттерге медициналық күтім жасауды;
3) пациенттерді моральдық-психологиялық қолдауды;
4) әлсіреген пациенттерді тамақтандыруды;
5) медициналық ем-шараларды (дене қызуын, артериялық қысымды өлшеу, компрессорларды салу, таңуды жүзеге асыру, жауыр жараларды тазалау, тазарту клизмаларын орындау және басқалар);
6) пациенттердің денсаулық жай-күйі нашарлаған кезде медициналық-санитариялық алғашқы көмекті;
7) емдеуші дәрігердің тағайындауы бойынша симптоматикалық терапия кешенін;
8) пациенттерге санитариялық-гигиеналық көмекті (сүрту, жуу, гигиеналық ванна, тырнақтарын алу, шашын тарау, іш киім мен төсек жаймаларын ауыстыру және басқалар);
9) МКА мейіргері тағайындаған медициналық-әлеуметтік көмек көрсету, оның ішінде Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексі 13-бабының 2) тармақшасына сәйкес қорғаншылық және қамқоршылық органдарына әлеуметтік оңалтуды қажет ететін кәмелетке толмағандарды асырап алуға, қамқоршылыққа алуға, бала асырап алатын отбасыға, баланы қабылдайтын кәсіптік отбасыларға орналастыруға жәрдемдесу бойынша іс-шараларды орындауды жүзеге асырады.
Ескерту. 19-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 31.03.2025 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Амбулаториялық жағдайларда мейіргерлік күтім амбулаториялық-емханалық ұйымдардың жұмыс істеу кезеңінде жұмыс күндері үйде жүзеге асырылады.
21. Үйдегі мейіргерлік күтім емдеуге жатқызуды қажет етпейтін, бірақ денсаулығының жай-күйі мейіргерлік күтімді қажет ететін пациенттерге көрсетіледі.
22. Мейіргерлік күтімге мұқтаж пациенттердің тізімін МСАК ұйымдарымен медициналық ақпараттық жүйелер арқылы қалыптастырады.
23. Мейіргер Кодекстің 7-бабының 31) тармақшасына сәйкес бекітілген нысандар бойынша пациенттің жай-күйін бағалауды, мейіргерлік күтім жоспарын жасауды және орындауды, дәрігер жасаған тағайындауларды орындауды, анықталған проблемаларға сәйкес күтім жасау жоспарын бейімдеуді және іске асыруды, пациенттерді, отбасыларды, күтімді жүзеге асыратын адамдарды оқытуды, бастапқы медициналық құжаттаманы жүргізуді жүзеге асырады.
Кеңейтілген практика мейіргерлері Кодекстің 127-бабының 5-тармағына сәйкес клиникалық хаттамаларға және клиникалық мейіргерлік нұсқауларға сәйкес пациенттің (клиенттің) жай-күйін мейіргерлік бағалауды, мейіргерлік диагноз қоюды, мейіргерлік араласу жоспарын тағайындауды және тиімділік мониторингін қамтитын тәуелсіз кәсіптік мейіргерлік күтімді жүзеге асырады.

24. При оказании сестринского ухода проведение противоболевой терапии по назначениям лечащего врача (при наличии показаний) и определение ее эффективности осуществляется в соответствии с клиническими протоколами и оценкой боли по форме, утвержденной согласно подпункту 31) статьи 7 Кодекса.
Приложение
к Правилам оказания
сестринского ухода
Перечень услуг сестринского ухода
Код услуги
Услуги
Услуги, оказываемые средним медицинским персоналом
1.

24. Мейіргерлік күтім көрсету кезінде емдеуші дәрігердің тағайындауы бойынша (көрсетілімдер болған кезде) ауырсынуға қарсы терапия жүргізу және оның тиімділігін айқындау клиникалық хаттамаларға және Кодекстің 7-бабының 31) тармақшасына сәйкес бекітілген нысан бойынша ауырсынуды бағалауға сәйкес жүзеге асырылады.
Мейіргерлік күтім көрсету
Қағидаларына
қосымша
Мейіргерлік күтім қызметтерінің тізбесі
Қызметтердің коды
Қызметтер
Орта медицина персоналы көрсететін қызметтер
1.

A01.007.000
Консультация (прием) социальный работник со средним образованием
52.
A01.007.001
Организация и проведение медико-социального обследования: социальный работник со средним образованием
53.
A01.007.002
Обучение членов семьи пациента основам медицинского ухода, проводимого в домашних условиях: социальный работник со средним образованием

A01.007.000
Орта білімі бар әлеуметтік қызметкердің консультациясы (қабылдау)
52.
A01.007.001
Медициналық-әлеуметтік зерттеп-қарауды ұйымдастыруды өткізу: орта білімі бар әлеуметтік қызметкер
53.
A01.007.002
Үй жағдайларында жүргізілетін медициналық күтімнің негіздеріне пациенттің отбасы мүшелерін үйрету: Орта білімі бар әлеуметтік қызметкер