О внесении изменений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 1096 "Об утверждении Правил организации работы органов внутренних дел по участию в природоохранных мероприятиях"
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 13 ноября 2020 года № 773. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 ноября 2020 года № 21636. Утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 28 мая 2026 года №377.
Сноска. Утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 28.05.2026 № 377 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 1096 "Об утверждении Правил организации работы органов внутренних дел по участию в природоохранных мероприятиях" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13046, опубликован 17 февраля 2016 года в Информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения:
В Правила об организации работы органов внутренних дел по участию в природоохранных мероприятиях, утвержденные вышеуказанным приказом:
пункты 2 и 3 изложить в следующей редакции:
"2. Общее руководство по организации работы органов внутренних дел по участию в природоохранных мероприятиях возлагается на первых руководителей Департаментов полиции областей, городов республиканского значения, столицы, на транспорте, городских, районных управлений и отделов полиции (далее – ДП(Т), ГОРУОП).
3. Организация работы по участию подразделений природоохранной полиции в природоохранных мероприятиях осуществляется начальником местной полицейской службы ДП(Т), ГОРУОП).";
подпункты 2) и 3) пункта 4 изложить в следующей редакции:
"2) оказание содействия уполномоченным государственным органам, осуществляющим государственный контроль и надзор в области охраны окружающей среды, охраны, воспроизводства и использования животного мира (далее – Уполномоченные государственные органы), в предупреждении, выявлении и пресечении нарушений законодательства в области охраны окружающей среды, охраны, воспроизводства и использования животного и растительного мира;
3) предупреждение, выявление, пресечение, раскрытие и досудебное расследование экологических правонарушений.";
подпункты 1) и 2) пункта 5 изложить в следующей редакции:
"1) организация и осуществление мероприятий, направленных на предупреждение, выявление, пресечение и раскрытие нарушений законодательства в области охраны окружающей среды, охраны, воспроизводства и использования животного и растительного мира;

"Табиғатты қорғау іс-шараларына қатысу бойынша ішкі істер органдарының жұмысын ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 1096 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 13 қарашадағы № 773 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 16 қарашада № 21636 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2026 жылғы 28 мамырдағы № 377 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ішкі істер министрінің 28.05.2026 № 377 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Табиғатты қорғау іс-шараларына қатысу бойынша ішкі істер органдарының жұмысын ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 1096 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13046 болып тіркелген, 2016 жылғы 17 ақпанда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
Жоғарыда көрсетілген бұйрықпен бекітілген Табиғатты қорғау іс-шараларына қатысу бойынша ішкі істер органдарының жұмысын ұйымдастыру қағидаларына:
2 және 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Табиғатты қорғау іс-шараларына қатысу бойынша ішкі істер органының жұмысын ұйымдастыру бойынша жалпы басшылық облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, көліктегі полиция департаменттерінің, қалалық, аудандық полиция басқармаларының және бөлімдерінің (бұдан әрі – ПД, Көліктегі ПД, ҚАПББ) бірінші басшыларына жүктеледі.
3. Табиғатты қорғау іс-шараларына табиғатты қорғау полициясы бөліністерінің қатысуы бойынша жұмысты ұйымдастыруды ПД, Көліктегі ПД, ҚАПББ жергілікті полиция қызметінің бастықтары жүзеге асырады.";
4 - тармақтың 2) және 3) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"2) қоршаған ортаны қорғау, жануарлар дүниесін қорғау, өнімін молайту және пайдалану саласындағы мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органдарға (бұдан әрі – Уәкілетті мемлекеттік органдар) қоршаған ортаны қорғау, күзету, жануарлар және өсімдіктер дүниесін қорғау, өнімін молайту және пайдалану саласындағы заңнаманы бұзушылықтардың алдын алу, анықтау және жолын кесу бойынша көмек көрсету;
3) экологиялық құқық бұзушылықтардың алдын алу, анықтау, жолын кесу, ашу және сотқа дейінгі тергеп-тексеру.";
5-тармақтың 1) және 2) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"1) қоршаған ортаны қорғау, жануарлар және өсімдіктер дүниесін қорғау, өнімін молайту және пайдалану саласындағы заңнаманы бұзушылықтардың алдын алу, анықтау, жолын кесу және ашуға бағытталған іс-шараларды ұйымдастыру және жүзеге асыру;

2) организация взаимодействия органов внутренних дел с уполномоченными государственными органами, другими правоохранительными органами по осуществлению совместных мероприятий, направленных на предупреждение, выявление, пресечение и раскрытие нарушений законодательства в области охраны окружающей среды, охраны, воспроизводства и использования животного и растительного мира.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Должности начальствующего состава подразделений природоохранной полиции органов внутренних дел замещаются в соответствии с квалификационными требованиями, утвержденными Приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 12 июня 2020 года № 463 "Об утверждении квалификационных требований к категориям должностей органов внутренних дел Республики Казахстан".";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Личный состав, транспортные и другие технические средства подразделений природоохранной полиции используются только по прямому назначению. В отдельных случаях по распоряжению руководства Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее – МВД РК), ДП(Т), ГОРУОП силы и средства этой службы привлекаются для обеспечения охраны общественного порядка при проведении массовых мероприятий и при чрезвычайных ситуациях, не допуская при этом ослабления участия в природоохранных мероприятиях.";
подпункт 5) пункта 11 изложить в следующей редакции:
"5) организуют взаимодействие с подразделениями следствия, дознания и криминальной полиции ДП(Т) по вопросам раскрытия и расследования экологических преступлений.";
подпункты 1) и 2) пункта 12 изложить в следующей редакции:
"1) принимают участие в мероприятиях, направленных на предупреждение, выявление, пресечение и раскрытие нарушений законодательства в области охраны окружающей среды, охраны, воспроизводства и использования животного и растительного мира, оказывают содействие уполномоченным государственным органам в указанном направлении деятельности;
2) в соответствии с установленным законодательством порядке в пределах своей компетенции, осуществляют досудебные расследования по делам об экологических уголовных правонарушениях.";
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. Информация о результатах деятельности органов внутренних дел по участию в борьбе с нарушениями законодательства в области охраны окружающей среды, охраны, воспроизводства и использования животного и растительного мира оформляется в виде справки, которая представляется в ДП(Т) ежеквартально к 5 числу месяца, следующего за отчетным периодом. Сводные справки к 15 числу месяца, следующего за отчетным периодом, направляются в Комитет административной полиции МВД РК.
Справки, направляемые в ДП(Т) подписываются начальником органа внутренних дел, а в случае его отсутствия – начальником местной полицейской службы ГОРУОП, направляемые в Комитет административной полиции МВД РК – начальником местной полицейской службы ДП(Т).";
пункт 15 изложить в следующей редакции:

2) ішкі істер органдарының уәкілетті мемлекеттік органдармен, басқа да құқық қорғау органдарымен қоршаған ортаны қорғау, жануарлар және өсімдіктер дүниесін қорғау, өнімін молайту және пайдалану саласындағы заңнаманы бұзушылықтардың алдын алу, анықтау, жолын кесу және ашуға бағытталған бірлескен іс-шараларды жүзеге асыру бойынша өзара іс-қимыл жасасуын ұйымдастыру.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Ішкі істер органдарының табиғатты қорғау полиция бөліністерінің басшы құрамы лауазымдары "Қазақстан Республикасы ішкі істер органдары лауазымдарының санаттарына қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 12 маусымдағы № 463 бұйрығымен бекітілген біліктілік талаптарына сәйкес орналасады".";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Табиғатты қорғау полициясы бөліністерінің жеке құрамы мен көлік және басқа да техникалық құралдары тек тікелей мақсаты бойынша пайдаланылады. Жекелеген жағдайларда Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі (бұдан әрі – ІІМ), ПД, Көліктегі ПД, ҚАПББ басшылығының өкімі бойынша бұл қызметтің күштері мен құралдары бұқаралық іс-шаралар өткізу және төтенше жағдайлар кезінде табиғатты қорғау іс-шараларына қатысуды әлсіретуге жол бермей, қоғамдық тәртіпті сақтауды қамтамасыз ету үшін тартылады.";
11-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) ПД, Көліктегі ПД-ның тергеу, анықтау және криминалдық полиция бөліністерімен экологиялық қылмыстарды ашу және тергеу мәселелері бойынша өзара іс-қимыл жасасуды ұйымдастырады.";
12-тармақтың 1) және 2) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"1) қоршаған ортаны қорғау, жануарлар және өсімдіктер дүниесін қорғау, өнімін молайту және пайдалану саласындағы заңнаманы бұзушылықтардың алдын алу, анықтау, жолын кесу және ашуға бағытталған іс-шараларға қатысады және көрсетілген бағытта уәкілетті мемлекеттік органдарға көмек көрсетеді;
2) заңнамада белгіленген тәртіпке сәйкес экологиялық қылмыстық құқық бұзушылықтар туралы істер бойынша құзыреті шегінде сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүзеге асырады.";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Қоршаған ортаны қорғау, жануарлар және өсімдіктер дүниесін қорғау, өнімін молайту және пайдалану саласындағы заңнаманы бұзушылықтарға қарсы күреске қатысу бойынша ішкі істер органдары қызметінің нәтижелері туралы ақпарат анықтама түрінде ресімделіп ПД, Көліктегі ПД-ға тоқсан сайын есеп беру кезеңінен кейінгі айдың 5-іне ұсынылады. Жинақталған анықтама ІІМ Әкімшілік полиция комитетіне есеп беру кезеңінен кейінгі айдың 15-іне жолданады.
ПД, Көліктегі ПД-ға жолданған анықтамаларға ішкі істер органының бастығы қол қояды, ал ол болмаған жағдайда ҚАПББ жергілікті полиция қызметінің бастығы қол қояды, ІІМ Әкімшілік полиция комитетіне жолданатын анықтамаға ПД, Көліктегі ПД жергілікті полиция қызметінің бастығы қол қояды.";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"15. Результаты деятельности подразделений природоохранной полиции рассматриваются на оперативных совещаниях при руководстве ДП(Т), ГОРУОП один раз в полугодие.".
2. Комитету административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа предоставление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктом 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
Е. Тургумбаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерством экологии, геологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан

"15. Табиғатты қорғау полициясы бөліністері қызметінің нәтижелері жарты жылда бір рет ПД, Көліктегі ПД, ҚАПББ басшылығы жанындағы жедел кеңестерде қаралады.".
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Әкімшілік полиция комитеті Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер Министрі
Е. Тургумбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Экология, геология және
табиғи ресурстар министрілігі