Об утверждении Инструкции о присвоении, использовании и аннулировании Национальным Банком Республики Казахстан банковских идентификационных кодов, а также присвоении и аннулировании кодов банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, и кодов филиалов банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, их структуре, формировании и ведении Справочника банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 октября 2020 года № 128. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 ноября 2020 года № 21593.
Настоящее постановление вводится в действие с 16 декабря 2020 года.
В соответствии с подпунктом 22) абзаца четвертого части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан", Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 17.12.2025 № 94 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию о присвоении, использовании и аннулировании Национальным Банком Республики Казахстан банковских идентификационных кодов, а также присвоении и аннулировании кодов банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, и кодов филиалов банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, их структуре, формировании и ведении Справочника банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций (далее – Инструкция).
2. Признать утратившими силу постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан, а также структурные элементы некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан по перечню согласно приложению к настоящему постановлению.
3. Департаменту платежных систем в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;

Қазақстан Ұлттық Банкінің банктік идентификациялау кодтарын беру, пайдалану және жою, сондай-ақ банктердің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктері филиалдарының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың кодтарын және банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар филиалдарының кодтарын беру және жою, олардың құрылымы, Банктердің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктері филиалдарының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың анықтамалығын қалыптастыру және жүргізу туралы нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2020 жылғы 27 қазандағы № 128 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 5 қарашада № 21593 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы қаулы 16.12.2020 бастап қолданысқа енгізіледі
"Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң ережесiн және құрылымын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 19-тармағының екінші бөлігі төртінші абзацының 22) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 17.12.2025 № 94 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Ұлттық Банкінің банктік идентификациялау кодтарын беру, пайдалану және жою, сондай-ақ банктердің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктері филиалдарының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың кодтарын және банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар филиалдарының кодтарын беру және жою, олардың құрылымы, Банктердің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктері филиалдарының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың анықтамалығын қалыптастыру және жүргізу туралы нұсқаулық (бұдан әрі - Нұсқаулық) бекітілсін.
2. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес тізбе бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасы қаулысының, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларының құрылымдық элементтерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Төлем жүйелері департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;

3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктом 2) настоящего пункта и пунктом 4 настоящего постановления.
4. Департаменту информации и коммуникаций – пресс-службе Национального Банка Республики Казахстан обеспечить в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего постановления направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Биртанова Е.А.
6. Настоящее постановление вводится в действие с 16 декабря 2020 года.
Председатель Национального Банка
Республики Казахстан
Е. Досаев
Утверждена постановлением
Правления Национального Банка
Республики Казахстан
от 27 октября 2020 года № 128
Инструкция о присвоении, использовании и аннулировании Национальным Банком Республики Казахстан банковских идентификационных кодов, а также присвоении и аннулировании кодов банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, и кодов филиалов банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, их структуре, формировании и ведении Справочника банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций
Глава 1. Общие положения
1. Инструкция о присвоении, использовании и аннулировании Национальным Банком Республики Казахстан банковских идентификационных кодов, а также присвоении и аннулировании кодов банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, и кодов филиалов банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, их структуре, формировании и ведении Справочника банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, (далее – Инструкция) разработана в соответствии с подпунктом 22) абзаца четвертого части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан", и детализирует присвоение, использование и аннулирование Национальным Банком Республики Казахстан (далее – Национальный Банк) банковских идентификационных кодов, а также присвоение и аннулирование кодов банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, и кодов филиалов банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, их структуру, формирование и ведение Справочника банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций (далее – Справочник банков).

3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы қаулының осы тармағының 2) тармақшасында және 4-тармағында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Ақпарат және коммуникациялар департаменті – Ұлттық Банктің баспасөз қызметі осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Е.А. Біртановқа жүктелсін.
6. Осы қаулы 2020 жылғы 16 желтоқсаннан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің Төрағасы
Е. Досаев
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2020 жылғы 27 қазаны
№ 128 Қаулымен
бекітілген
Қазақстан Ұлттық Банкінің банктік идентификациялау кодтарын беру, пайдалану және жою, сондай-ақ банктердің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктері филиалдарының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың кодтарын және банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар филиалдарының кодтарын беру және жою, олардың құрылымы, Банктердің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктері филиалдарының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың анықтамалығын қалыптастыру және жүргізу туралы нұсқаулық
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Ұлттық Банкінің банктік идентификациялау кодтарын беру, пайдалану және жою, сондай-ақ банктердің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктері филиалдарының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың кодтарын және банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар филиалдарының кодтарын беру және жою, олардың құрылымы, банктердің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктері филиалдарының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың анықтамалығын қалыптастыру және жүргізу туралы нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң ережесiн және құрылымын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 19-тармағының екінші бөлігі төртінші абзацының 22) тармақшасына сәйкес әзірленді және онда Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің (бұдан әрі – Ұлттық Банк) банктік идентификациялау кодтарын беруін, пайдалануын және жоюын, сондай-ақ банктердің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктері филиалдарының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың кодтарын және банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар филиалдарының кодтарын беруін және жоюын, олардың құрылымын, банктердің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктері филиалдарының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың анықтамалығын (бұдан әрі – Банктер анықтамалығы) қалыптастыру және жүргізу нақтыланады.

Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 17.12.2025 № 94 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В Инструкции используются понятия, предусмотренные Законом Республики Казахстан "О платежах и платежных системах", а также следующие понятия:
1) наименование банка – полное наименование банка, организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций (далее – банк), филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, филиала банка. Допускается использование сокращенного наименования в соответствии с учредительными документами банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан;
2) код банка, код филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, код филиала банка – уникальный номер, состоящий из трех цифровых разрядов, присваиваемый Национальным Банком банкам, филиалам банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалам банков;
3) справочник банков – систематизированный перечень банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, содержащий их банковские идентификационные коды, коды банков, коды филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, коды филиалов банков и другие реквизиты;
4) банковский идентификационный код – последовательность символов, предназначенная для идентификации банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, являющегося участником платежной системы Национального Банка, при предъявлении указаний о переводе либо выплате денег;
5) индивидуальный идентификационный код – соответствующий номер корреспондентского счета банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, открытый в Национальном Банке;
6) тип клиента – институциональная единица, которая группируется в соответствии с основным видом осуществляемой деятельности;
7) статус – реквизит, позволяющий определить текущий статус.
Сноска. Пункт 2 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 17.12.2025 № 94 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Национальный Банк присваивает, аннулирует и определяет использование банковских идентификационных кодов, присваивает и аннулирует коды банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов банков и устанавливает их структуру, а также формирует и ведет Справочник банков.
4. Код банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, филиала банка используется банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан в целях формирования номера банковского счета своим клиентам, экспортно-импортного валютного контроля и получения наличных денег банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан, филиалом банка в филиале Национального Банка.

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 17.12.2025 № 94 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Нұсқаулықта "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген ұғымдар, сондай-ақ мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) банк атауы – банктің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның (бұдан әрі – банк), Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының, банк филиалының толық атауы. Банктің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының құрылтай құжаттарына сәйкес қысқартылған атауды пайдалануға жол беріледі;
2) банк коды, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының коды – Ұлттық Банк банктерге, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктерінің филиалдарына, банктердің филиалдарына беретін, үш цифрлық разрядтан тұратын бірегей нөмір;
3) банктердің анықтамалығы – банктердің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктері филиалдарының жүйеге келтірілген, олардың банктік сәйкестендіру кодтары, банктердің кодтары, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының, банктер филиалдарының кодтары және басқа деректемелері бар тізбесі;
4) банктік сәйкестендіру коды – ақша аудару не төлеу туралы нұсқауларды ұсыну кезінде, Ұлттық Банктің төлем жүйесінің қатысушысы болып табылатын банкті, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалын сәйкестендіруге арналған символдар қатары;
5) жеке сәйкестендіру коды – Ұлттық Банкте ашылған Қазақстан Республикасы банкінің, бейрезидент банкі филиалының корреспонденттік шотының тиісті нөмірі;
6) клиент түрі – жүзеге асырылатын қызметтің негізгі түріне сәйкес топтастырылатын институционалдық бірлік;
7) мәртебе – қазіргі мәртебесін айқындауға мүмкіндік беретін деректеме.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 17.12.2025 № 94 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Ұлттық Банк банктік идентификациялау кодтарын береді, жояды және пайдаланылуын айқындайды, банктердің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктері филиалдарының, банктер филиалдарының кодтарын береді және олардың құрылымдарын белгілейді, сондай-ақ Банктердің анықтамалығын қалыптастырады және жүргізеді.
4. Банк, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалы банктің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының кодын өз клиенттеріне банк шотының нөмірін қалыптастыру, экспорттық-импорттық валюталық бақылау және банктің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының, банк филиалының Ұлттық Банктен қолма-қол ақша алу мақсатында пайдаланады.

5. Справочник банков содержит информацию о банках, филиалах банков-нерезидентов Республики Казахстан, открывших корреспондентские счета в Национальном Банке. Данная информация используется при формировании платежных документов, в целях обеспечения контроля за правильностью их формирования, а также может использоваться в информационных целях.
Глава 2. Присвоение банковского идентификационного кода
6. Присвоение банковского идентификационного кода банку, филиалу банка-нерезидента Республики Казахстан осуществляется при открытии корреспондентского счета в Национальном Банке на основании договора корреспондентского счета, заключенного между Национальным Банком и банком или филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан.
7. При наличии у банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан банковского идентификационного кода, присвоенного в соответствии с международным стандартом ISO (International Organization for Standartization) 9362: Bank Identifier Code, банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан использует данный банковский идентификационный код на территории Республики Казахстан после включения его Национальным Банком в Справочник банков. Банковский идентификационный код состоит из восьми либо одиннадцати буквенных символов латинского алфавита и цифр.
8. Банковский идентификационный код, присвоенный Национальным Банком, аннулируется в случае обращения банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан в Национальный Банк об использовании на территории Республики Казахстан банковского идентификационного кода, присвоенного в соответствии с международным стандартом ISO (International Organization for Standartization) 9362: Bank Identifier Code.
Глава 3. Присвоение кода банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан и филиала банка
9. Код банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан присваивается банку, филиалу банка-нерезидента Республики Казахстан одновременно с открытием корреспондентского счета в Национальном Банке.
10. Присвоение кода филиалу банка и включение его в Справочник банков осуществляется после представления банком в Национальный Банк письма - ходатайства в произвольной форме о присвоении кода филиалу банка.
11. Разряды кода банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан и филиала банка принимают следующие значения:
1) для государственных органов, входящих в состав Правительства Республики Казахстан – от 001 до 099;
2) для Национального Банка и его филиалов – от 101 до 199;
3) для банков и их филиалов, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан – от 201 до 999.

5. Банктердің анықтамалығында Ұлттық Банкте корреспонденттік шоттар ашқан банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктерінің филиалдары туралы ақпарат болады. Бұл ақпарат төлем құжаттарын қалыптастыру кезінде, олардың дұрыс қалыптастырылуын бақылауды қамтамасыз ету мақсатында пайдаланылады, сондай-ақ ақпараттық мақсатта пайдаланылуы мүмкін.
2-тарау. Банктік идентификациялау кодын беру
6. Банкке, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалына банктік идентификациялау кодын беру Ұлттық Банк пен банк немесе Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы арасында жасалған корреспонденттік шот шарты негізінде Ұлттық Банкте корреспонденттік шотты ашу кезінде жүзеге асырылады.
7. Банкте, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалында ISO (International Organization for Standartization) 9362: Bank Identifier Code халықаралық стандартына сәйкес берілген банктік идентификациялау коды болған кезде банк, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалы бұл банктік идентификациялау кодын Ұлттық Банк оны Банктердің анықтамалығына енгізген соң Қазақстан Республикасының аумағында қолданады. Банктік идентификациялау коды латын әліпбиінің сегіз не он бір әріптік белгілерінен және цифрлардан құралады.
8. Банк, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалы ISO халықаралық стандарттарына (International Organization for Standartization) 9362: Bank Identifier Code сәйкес берілген банктік идентификациялау кодын Қазақстан Республикасында пайдалану туралы өтініш жасаған кезде Ұлттық Банк берген банктік идентификациялау коды жойылады.
3-тарау. Банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының және банк филиалының кодын беру
9. Банкке, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалына банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының коды Ұлттық Банкте корреспонденттік шотты ашумен бірмезгілде беріледі.
10. Банк филиалына кодты беру және оны Банктердің анықтамалығына енгізу банк Ұлттық Банкке банк филиалына кодты беру туралы еркін нысандағы өтінішхатты ұсынғаннан кейін жүзеге асырылады.
11. Банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы және банк филиалы кодының разрядтары мына мәндерді білдіреді:
1) Қазақстан Республикасы Үкіметінің құрамына кіретін мемлекеттік органдарға 001-ден 099-ға дейін;
2) Ұлттық Банк пен оның филиалдарына 101-ден 199-ға дейін;
3) банктерге және олардың филиалдарына, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдарына 201-ден 999-ға дейін.

12. Код банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, филиала банка является уникальным и не присваивается повторно другому банку, филиалу банка-нерезидента Республики Казахстан, филиалу банка.
Глава 4. Аннулирование банковского идентификационного кода, банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан и кода филиала банка
Сноска. В Заголовок главы 4 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не изменяется, в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 17.12.2025 № 94 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. При расторжении договора корреспондентского счета, заключенного между Национальным Банком и банком или филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан, и закрытии корреспондентского счета Национальный Банк аннулирует банковский идентификационный код и код банка, код филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, и исключает их из Справочника банков.
14. Национальный Банк аннулирует код филиала банка и исключает его из Справочника банков на основании письменного уведомления банка.
Сноска. В пункт 14 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не изменяется, в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 17.12.2025 № 94 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 5. Структура банковского идентификационного кода
15. Структура банковского идентификационного кода основана на международном стандарте ISO (International Organization for Standartization) 9362: Bank Identifier Code и состоит из восьми буквенно-цифровых разрядов, где:
1) первый, второй, третий и четвертый разряды – уникальный код банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, состоящий из четырех буквенных символов наименования банка. Используется сокращенное наименование банка, соответствующее его наименованию, указанному в учредительных документах, и обозначается латинскими буквами. Уникальный код банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан присваивается по согласованию с банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан;
2) пятый и шестой разряды – код страны. Используется международный код Республики Казахстан - KZ;
3) седьмой и восьмой разряды – код месторасположения (город, регион) банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, состоящий из буквенно-цифровых символов. Седьмой разряд для банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, находящихся в городе Алматы, принимает значение – "К", для региональных банков Казахстана – "2", восьмой разряд определяет дополнительное подразделение внутри региона или города и принимает любое значение, за исключением цифр "0" и "1" и буквы "O".

12. Банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының, банк филиалының коды бірегей болып табылады және басқа банкке, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалына, банк филиалына қайталап берілмейді.
Қазақстан Республикасы банкінің, бейрезидент банкі филиалының банктік сәйкестендіру кодының және банк филиалы кодының күшін жою.
Ескерту. 4-тараудың атауы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 17.12.2025 № 94 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
13. Ұлттық Банк пен банк немесе Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы арасында жасалған корреспонденттік шот шарты бұзылған және корреспонденттік шот жабылған кезде Ұлттық Банк банктік идентификациялау кодын және банк кодын, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының кодын жояды және оларды Банктер анықтамалығынан алып тастайды.
14. Ұлттық Банк банктің филиалы кодының күшін жояды және оны банктің жазбаша хабарламасы негізінде Банктердің анықтамалығынан алып тастайды.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 17.12.2025 № 94 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5-тарау. Банктік идентификациялау кодының құрылымы
15. Банктік идентификациялау кодының құрылымы ISO (International Organization for Standartization) 9362: Bank Identifier Code халықаралық стандартына негізделген және сегіз әріптік-цифрлық разрядтан тұрады, мұнда:
1) бірінші, екінші, үшінші және төртінші разряд – банк атауының төрт әріптік символынан тұратын банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының бірегей коды. Банктің құрылтай құжаттарында көрсетілген атауына сәйкес келетін қысқартылған атауы пайдаланылады және латын әріптерімен белгіленеді. Банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының бірегей коды банкпен, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалымен келісу бойынша беріледі;
2) бесінші және алтыншы разрядтар – ел коды. Қазақстан Республикасының халықаралық коды – KZ пайдаланылады;
3) жетінші және сегізінші разрядтар – әріптік-цифрлық символдардан тұратын банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының орналасқан жерінің (қала, аймақ) коды. Алматы қаласында орналасқан банктер, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдары үшін жетінші разряд – "К" мәнін, Қазақстанның аймақтық банктері үшін – "2", сегізінші разряд аймақ немесе қала ішінде қосымша бөлімшені айқындайды және "0" және "1" цифрлары мен "O" әрібімен басқа кез келген мәнді білдіреді.

Глава 6. Структура Справочника банков
16. Справочник банков формируется в автоматизированной информационной подсистеме Национального Банка и содержит следующие реквизиты:
1) банковский идентификационный код банка (для банка и его филиала), филиала банка-нерезидента Республики Казахстан;
2) банковский идентификационный код Национального Банка;
3) код банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, филиала банка;
4) индивидуальный идентификационный код;
5) наименование банка;
6) бизнес - идентификационный номер;
7) тип клиента;
8) признак резидентства (резидент или нерезидент Республики Казахстан);
9) номер, дату лицензии банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан на проведение банковских операций в национальной и (или) иностранной валюте;
10) сектор экономики;
11) код общего классификатора предприятий и организаций (ОКПО);
12) место нахождения банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан;
13) телефон, факс, электронная почта;
14) фамилия, имя, отчество (при его наличии) первого руководителя банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан;
15) фамилия, имя, отчество (при его наличии) главного бухгалтера банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан;
16) статус. В данной графе указывается один из следующих статусов:
"активный" указывает на отсутствие ограничений по проведению платежей;
"не активный" указывает на запрет проведения активных операций;
"закрыт" указывает на исключение банковского идентификационного кода из Справочника банков.
Глава 7. Ведение Справочника банков
17. Ведение Справочника банков включает в себя сбор, обработку данных, внесение изменений, а также доведение Справочника банков до сведения банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов Национального Банка, а также Республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Казахстанский центр межбанковских расчетов Национального Банка Республики Казахстан" (далее– Центр).
18. Банк или филиал банка-нерезидента Республики Казахстан при изменении своих реквизитов в течение десяти рабочих дней в произвольной письменной форме уведомляет об этом Национальный Банк в соответствии с договором корреспондентского счета.
19. На основании полученной информации Национальный Банк в течение трех рабочих дней вносит изменения в Справочник банков и посредством электронных каналов связи обеспечивает гарантированную доставку сообщений до участников платежной системы Национального Банка, филиалов Национального Банка, а также Центра.

6-тарау. Банктер анықтамалығының құрылымы
16. Банктер анықтамалығы Ұлттық Банктің автоматтандырылған ақпараттық шағын жүйесінде қалыптастырылады және мына деректемелер:
1) банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының банктік идентификациялау коды (банк және оның филиалы үшін);
2) Ұлттық Банктің банктік идентификациялау коды;
3) банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының, банк филиалының коды;
4) жеке идентификациялау коды;
5) банктің атауы;
6) бизнес идентификациялау нөмірі;
7) клиенттің түрі;
8) резиденттік белгісі (Қазақстан Республикасының резиденті немесе бейрезиденті);
9) ұлттық және (немесе) шетел валютасында банк операцияларын жүргізуге берілген банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалы лицензиясының нөмірі, күні;
10) экономика секторы;
11) кәсіпорындар мен ұйымдардың жалпы сыныптауышының (КҰЖС) коды;
12) банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының орналасқан жері;
13) телефон, факс, электрондық пошта;
14) банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының бірінші басшысының тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса);
15) банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының бас бухгалтерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса);
16) мәртебе қамтылады. Бұл бағанда мына мәртебелердің бірі көрсетіледі:
"белсенді" төлемдерді жүргізуде шектеудің жоқтығын көрсетеді;
"белсенді емес" белсенді операциялар жүргізуге тыйым салынғанын көрсетеді;
"жабық" Банктердің анықтамалығынан банктік идентификациялау коды алып тасталғанын көрсетеді.
7-тарау. Банктердің анықтамалығын жүргізу
17. Банктердің анықтамалығын жүргізу деректерді жинақтауды, өңдеуді, өзгерістерді енгізуді, сондай-ақ Банктердің анықтамалығын банктерге, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдарына, Ұлттық Банктің филиалдарына, сонда-ақ "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қазақстан банкаралық есеп айырысу орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына (бұдан әрі – Орталық) жеткізуді қамтиды.
18. Банк немесе Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы өзінің деректемелері өзгерген кезде корреспонденттік шоттың шартына сәйкес ол туралы Ұлттық Банкке он жұмыс күні ішінде еркін жазбаша нысанда хабарлайды.
19. Ұлттық Банк алынған ақпараттың негізінде үш жұмыс күні ішінде Банктердің анықтамалығына өзгерістер енгізеді және электрондық байланыс арналары арқылы Ұлттық Банктің төлем жүйесіне қатысушыларға, Ұлттық Банктің филиалдарына, сондай-ақ Орталыққа хабарларды кепілді жеткізуді қамтамасыз етеді.

20. После внесения изменений в Справочник банков Национальный Банк в письменном виде уведомляет банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан о внесенных изменениях.
21. Справочник банков размещается на официальном интернет - ресурсе Национального Банка на казахском, русском и английском языках.
22. Национальный Банк обеспечивает достоверность и актуальность информации, содержащейся в Справочнике банков, а также своевременность его рассылки и размещения на официальном интернет - ресурсе Национального Банка.
Приложение к постановлению
Правления Национального Банка
Республики Казахстан
от 27 октября 2020 года № 128
Перечень постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, а также структурных элементов некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, признанных утратившими силу
1. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 августа 2012 года № 236 "Об утверждении Инструкции о присвоении, использовании и аннулировании Национальным Банком Республики Казахстан банковских идентификационных кодов, а также присвоении и аннулировании кодов банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, и кодов филиалов банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, их структуре, формировании и ведении Справочника банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7960, опубликовано 21 ноября 2012 года в газете "Казахстанская правда" № 402-403 (27221-27222).
2. Пункт 36 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан, в которые вносятся изменения, утвержденного Постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 апреля 2013 года № 110 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8505, опубликовано 6 августа 2013 года в газете "Юридическая газета" № 115 (2490).
3. Пункт 3 Перечня постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения по вопросам платежей и платежных систем, утвержденного Постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 декабря 2017 года № 248 "О внесении изменений и дополнений в некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан по вопросам платежей и платежных систем" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16446, опубликовано 13 марта 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).

20. Ұлттық Банк Банктердің анықтамалығына өзгерістерді енгізгеннен кейін енгізілген өзгерістер туралы банкке, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалына жазбаша түрде хабарлайды.
21. Банктердің анықтамалығы Ұлттық Банктің ресми интернет-ресурсында қазақ, орыс және ағылшын тілдерінде орналастырылады.
22. Ұлттық Банк Банктердің анықтамалығындағы ақпараттың дәйектілігін және жаңартылып тұруын, сондай-ақ оның уақтылы жіберілуін және Ұлттық Банктің ресми интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етеді.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2020 жылғы 27 қазаны
№ 128 Қаулыға
қосымша
Күші жойылды деп танылған Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы қаулысының, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларының құрылымдық элементтерінің тізбесі
1. "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің банктік сәйкестендіру кодтарын беруі, пайдалануы және күшін жоюы, сондай-ақ банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың кодтарын және банктер, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар филиалдарының кодтарын беру және күшін жою, олардың құрылымдары, Банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың анықтамалығын қалыптастыру және жүргізу туралы нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 тамыздағы № 236 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7960 болып тіркелген, 2012 жылғы 21 қарашада "Егемен Қазақстан" газетінде № 763-767 (27839) жарияланған).
2. "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 26 сәуірдегі № 110 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8505 болып тіркелген, 2013 жылғы 6 тамызда "Заң газеті" газетінде № 115 (2316) жарияланған) бекітілген Өзгерістер енгізілетін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері тізбесінің 36-тармағы.
3. "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларына төлемдер және төлем жүйелері мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 22 желтоқсандағы № 248 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16446 болып тіркелген, 2018 жылғы 13 наурызда Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) бекітілген Төлемдер және төлем жүйелері мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасы қаулылары тізбесінің 3-тармағы.