Об утверждении типовых правил проведения занятия физической зарядкой
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 октября 2020 года № ҚР ДСМ-166/2020. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 октября 2020 года № 21551.
В соответствии с подпунктом 204) пункта 15 Положения о Министерстве здравоохранения Республики Казахстан, утвержденного Постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 февраля 2017 года № 71 "О некоторых вопросах министерств здравоохранения и национальной экономики Республики Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 28.07.2025 № 70 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые типовые правила проведения занятия физической зарядкой.
2. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Цой
Приложение
к приказу Министра
здравоохранения
Республики Казахстан
от 28 октября 2020 года
№ ҚР ДСМ-166/2020
Типовые правила проведения занятия физической зарядкой
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Типовые правила проведения занятия физической зарядкой (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 204) пункта 15 Положения о Министерстве здравоохранения Республики Казахстан, утвержденного Постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 февраля 2017 года № 71 "О некоторых вопросах министерств здравоохранения и национальной экономики Республики Казахстан" и определяют порядок проведения занятий физической зарядкой.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 28.07.2025 № 70 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Дене жаттығуымен шұғылдануды жүргізудің үлгілік қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 28 қазандағы № ҚР ДСМ-166/2020 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 30 қазанда № 21551 болып тіркелді.
"Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және Ұлттық экономика министрлiктерінің кейбiр мәселелерi туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 17 ақпандағы № 71 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 204) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 28.07.2025 № 70 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Дене жаттығуымен шұғылдануды жүргізудің үлгілік қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Цой
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2020 жылғы 28 қазаны
№ ҚР ДСМ-166/2020 бұйрығына
қосымша
Дене жаттығуымен шұғылдануды жүргізудің үлгілік қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Дене жаттығуымен шұғылдануды жүргізудің үлгілік қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және Ұлттық экономика министрлiктерінің кейбiр мәселелерi туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 17 ақпандағы № 71 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 204) тармақшасына сәйкес әзірленді және дене жаттығуымен шұғылдануды жүргізу тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 28.07.2025 № 70 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

2. Физическая зарядка проводится в организациях в течении рабочего времени.
3. Исключен приказом Министра здравоохранения РК от 09.06.2023 № 113 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) исключен приказом и.о. Министра здравоохранения РК от 28.07.2025 № 70 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
2) физическая зарядка – комплекс физических упражнений для укрепления здоровья;
3) комплекс физических упражнений – последовательность нескольких упражнений, в которых регламентируются количество подходов, повторений, пауз, частота проведения.
Сноска. Пункт 4 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра здравоохранения РК от 28.07.2025 № 70 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Глава 2. Порядок проведения физической зарядки
5. Помещения, в которых проводится физическая зарядка постоянно поддерживаются в чистоте. Перед началом физической зарядки предварительно проветриваются.
6. На каждого занимающегося в среднем приходится не менее 1,5 м2 свободной площади помещения, с обеспечением безопасного места.
7. Физическая зарядка проводится в первой половине рабочего дня с продолжительностью не более 10-15 минут.
8. Комплекс физических упражнений следует менять каждые 3-4 недели.
9. Комплекс физических упражнений состоит из разминки, которая длится 2-3 минуты и основной гимнастики.
Разминка состоит из потягивания и (или) плавных наклонов и (или) поворотов головы и туловища и (или) ходьбы на носочках и (или) вращательных упражнений для рук и ног.
Основная гимнастика включает в себя наклоны (как в положении стоя, так и в положении сидя) и (или) приседания и(или) различные вращения частями тела - головой, руками (плечами, локтями, кистями), ногами (бедрами, коленями, стопами).
10. Нагрузку при физической зарядке увеличивают постепенно, регулируя ее путем увеличения или уменьшения числа повторений каждого из упражнений, изменения их скорости и темпа выполнения отдельных упражнений, введения интервалов для отдыха.

2. Ұйымдарда дене жаттығуы жұмыс уақытында өткізіледі.
3. Алып тасталды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 09.06.2023 № 113 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) алып тасталды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 28.07.2025 № 70 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2) дене жаттығулары – денсаулықты нығайту үшін дене жаттығуларының кешені;
3) дене жаттығуының кешені - тәсілдердің, қайталанулар, үзілістер өткізу жиілігінің санын регламентейтін бірнеше жаттығулардың жүйелілігі.
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 28.07.2025 № 70 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2 тарау. Дене жаттығуын жүргізу тәртібі
5. Дене жаттығулары өткізілетін үй-жай үнемі таза болады. Дене жаттығуды бастар алдында алдын ала желдетіледі.
6. Әрбір шұғылданушыға орта есеппен қауіпсіз жерді қамтамасыз ете отырып, үй-жайдың кемінде 1,5 м2 бос алаңы болуы тиіс.
7. Дене жаттығуы ұзақтығы 10-15 минуттан аспайтын жұмыс күнінің бірінші жартысында жүргізіледі.
8. Дене жаттығулар кешенің әрбір 3-4 апта сайын өзгерту керек.
9. Дене жаттығуының кешені 2-3 минутқа созылатын бой жазу және негізгі гимнастикадан тұрады.
Бой жазу бас пен денені созудан және (немесе) баяу еңкеюден (немесе) бұрылудан (немесе) аяқтың ұшымен жүруден және (немесе) қолдар мен аяқтардың айналмалы қозғалыстарынан тұрады.
Негізгі гимнастика еңкеюді (тұрған қалпында да, отырған қалпында да) (немесе) отырып тұруды және (немесе) дененің бөліктері - бас, қол (иық, шынтақ, қол), аяқпен (жамбас, тізе, аяқ) әртүрлі айналмалы жаттығуларды қамтиды.
10. Дене жаттығуы кезіндегі жүктемені, жаттығулардың әрқайсысының қайталану санын көбейту немесе азайту, олардың жылдамдығы мен жеке қозғалыстардың қарқынын өзгерту, демалу үшін интервалдарды енгізу арқылы реттей отырып біртіндеп ұлғайтады.