О внесении изменений и дополнений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 20 февраля 2018 года № 252 "Об утверждении Правил применения системы управления рисками по критериям, не являющимся конфиденциальной информацией"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 13 октября 2020 года № 998. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 октября 2020 года № 21430. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 9 октября 2025 года № 586
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 09.10.2025 № 586 (вводится в действие с 01.01.2026).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 20 февраля 2018 года № 252 "Об утверждении Правил применения системы управления рисками по критериям, не являющимся конфиденциальной информацией" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16534, опубликован в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан 16 марта 2018 года) следующие изменения и дополнения:
в Правилах применения системы управления рисками по критериям, не являющимся конфиденциальной информацией, утвержденных указанным приказом:
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Степень риска субъекта категорирования рассчитывается по критериям оценки степени риска, не являющимся конфиденциальной информацией, и критериям оценки степени риска, являющимся конфиденциальной (служебной) информацией, и актуализируется раз в полугодие.
По налогоплательщикам, по которым определена низкая степень риска, в случае непогашения налоговой задолженности и (или) задолженности по социальным платежам более 30 (тридцати) календарных дней, степень риска подлежит актуализации не реже 1 (одного) раза в месяц.
В случае, если налогоплательщик с категорией высокой или средней степени риска уплатил с начала полугодия, на которое произведено категорирование, налогов и других обязательных платежей в бюджет на сумму более чем 75 (семьдесят пять) миллионов тенге для субъектов крупного предпринимательства, 45 (сорок пять) миллионов тенге для субъектов среднего предпринимательства, 20 (двадцать) миллионов тенге для субъектов малого предпринимательства, и при этом не имеет перед бюджетом задолженности по налогам и социальным платежам, то ранее присвоенная категория степени риска подлежит изменению на среднюю или низкую соответственно.
Сумма уплаты не включает таможенные платежи, налог на добавленную стоимость на импортируемые товары, акцизы на импортируемые товары.
Сумма уплаты определяется с учетом произведенных возвратов.";

"Құпия ақпарат болып табылмайтын өлшемшарттар бойынша тәуекелдерді басқару жүйесін қолдану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 20 ақпандағы № 252 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2020 жылғы 13 қазандағы № 998 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 14 қазанда № 21430 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 9 қазандағы № 586 бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 09.10.2025 № 586 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Құпия ақпарат болып табылмайтын өлшемшарттар бойынша тәуекелдерді басқару жүйесін қолдану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 20 ақпандағы № 252 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16534 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде 2018 жылғы 16 наурызда жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Құпия ақпарат болып табылмайтын өлшемшарттар бойынша тәуекелдерді басқару жүйесін қолдану қағидаларында:
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Санаттау субъектісінің тәуекел дәрежесі құпия ақпарат болып табылмайтын тәуекелдер дәрежесін бағалау өлшемшарттары және құпия (қызметтік) ақпарат болып табылатын тәуекелдер дәрежесін бағалау өлшемшарттары бойынша есептеледі және жартыжылдықта бір рет өзектендіріледі.
Салықтық берешекті және (немесе) әлеуметтік төлемдер бойынша берешекті күнтізбелік 30 (отыз) күннен астам өтемеген жағдайда, тәуекел дәрежесі төмен деп айқындалған салық төлеушілер бойынша тәуекел дәрежесі айына 1 (бір) реттен кем емес өзектендірілуге жатады.
Егер жоғары немесе орташа тәуекел санатындағы салық төлеуші санаттау жүргізілген жартыжылдықтың басынан бастап ірі кәсіпкерлік субъектілері үшін 75 (жетпіс бес) миллион теңгеден, орта кәсіпкерлік субъектілері үшін 45 (қырық бес) миллион теңгеден, шағын кәсіпкерлік субъектілері үшін 20 (жиырма) миллион теңгеден астам сомада салықтар мен бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді төлеген және бұл ретте салықтар мен әлеуметтік төлемдер бойынша бюджет алдында берешегі болмаған жағдайда, онда бұрын берілген тәуекел дәрежесінің санаты тиісінше орташа немесе төмен деңгейге өзгертілуге жатады.
Төлем сомасына кедендік төлемдер, импортталған тауарларға қосылған құн салығы, импортталған тауарларға акциз қосылмайды.
Төлем сомалары қайтарылған сомаларды ескере отырып анықталады.";

пункты 16 и 17 изложить в следующей редакции:
"16. Критерий "Отражение в налоговой отчетности убытков на протяжении нескольких налоговых периодов" определяется в случае, если в течение последних 3 (трех) налоговых периодов (лет) в налоговой отчетности отражается убыток.
Для налогоплательщиков, подлежащих налоговому мониторингу, а также осуществляющих деятельность в соответствии с контрактом на недропользование, критерий определяется за последний пятилетний период.
Из периода убыточности исключаются периоды с убытками, сформированными по причине применения вычетов по инвестиционным налоговым преференциям.
Приоритетность критерия "Отражение в налоговой отчетности убытков на протяжении нескольких налоговых периодов" – плюс 3 балла, влияние на степень риска – отрицательное.
17. Критерий "Многократное внесение изменений и дополнений в ранее представленную налоговую отчетность" определяется в случае, если налогоплательщиком представлено более пяти дополнительных деклараций к уменьшению по корпоративному подоходному налогу и (или) налогу на добавленную стоимость на общую сумму более чем 10 (десять) миллионов тенге, при этом с даты, установленной для представления таких деклараций, истекло двенадцать и более месяцев.
Период, за который производится расчет – последние 6 (шесть) месяцев.
Критерий не применяется по налогоплательщикам, состоящим на мониторинге крупных налогоплательщиков, а также по налогоплательщикам, имеющим филиалы и (или) представительства.
Приоритетность критерия "Многократное внесение изменений и дополнений в ранее представленную налоговую отчетность" – плюс 4 балла, влияние на степень риска – отрицательное.";
дополнить пунктами 26, 27 и 28 следующего содержания:
"26. Критерий "Уплата налогов и других обязательных платежей в бюджет" определяется на основании динамики прироста уплаты налогов и других обязательных платежей в бюджет в полугодии, предшествующем периоду, на который осуществляется категорирование, по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Сумма уплаты не включает таможенные платежи, налог на добавленную стоимость на импортируемые товары, акцизы на импортируемые товары.
Сумма уплаты определяется с учетом произведенных возвратов.
Критерий рассчитывается по налогоплательщикам, имеющим исторические данные по уплате налогов свыше 1 (одного) миллиона тенге.
Приоритетность критерия "Уплата налогов и других обязательных платежей в бюджет" приведена в приложении 6 к настоящим Правилам, влияние на степень риска – положительное.
27. Критерий "Применение трехкомпонентной интегрированной системы" определяется при условии фактического использования налогоплательщиком трехкомпонентной интегрированной системы.
Период, за который производится расчет – последние 6 (шесть) месяцев.
Приоритетность критерия "Применение трехкомпонентной интегрированной системы" – минус 2 балла, влияние на степень риска – положительное.

16 және 17-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"16. "Салықтық есептілікте бірнеше салықтық кезең бойы залалдарды көрсету" өлшемшарты, егер соңғы 3 (үш) салықтық кезең (жыл) ішінде салық есептілікте залал көрсетілетін жағдайда анықталады.
Салықтық мониторингке жататын, сондай-ақ жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа сәйкес қызметін жүзеге асыратын салық төлеушілер үшін өлшемшарт соңғы бес жылдық кезең бойынша анықталады.
Залалдар кезеңінен инвестициялық салық преференциялары бойынша шегерімдерді қолдану себебінен қалыптасқан залалдар кезеңі алып тасталады.
"Салықтық есептілікте бірнеше салықтық кезең бойы залалдарды көрсету" өлшемшарттың басымдылығы – 3 балл қосу, тәуекел дәрежесіне әсер етуі – теріс.
17. "Бұрын ұсынылған салықтық есептілікке бірнеше рет өзгерістер мен толықтырулар енгізу" өлшемшарты, егер салық төлеуші корпоративтік табыс салығы және (немесе) қосымша құн салығы бойынша жалпы сомасы 10 (он) миллионнан астам теңгеге азайтуға бестен астам қосымша декларациялар ұсынған, бұл ретте осындай декларацияларды ұсыну үшін белгіленген күннен бастап он екі және одан да көп айлар өтіп кеткен жағдайда анықталады.
Есеп айырысу жүргізілетін кезең – соңғы 6 (алты) ай.
Iрі салық төлеушілер мониторингіндегі салық төлеушілер бойынша, сондай-ақ филиалдары және (немесе) өкілдіктері бар салық төлеушілер бойынша өлшемшарт қолданылмайды.
"Бұрын ұсынылған салықтық есептілікке бірнеше рет өзгерістер мен толықтырулар енгізу" өлшемшарттың басымдылығы – 4 балл қосу, тәуекелдер дәрежесіне әсер етуі – теріс.";
мынадай мазмұндағы 26, 27 және 28-тармақтармен толықтырылсын:
"26. "Салықтар мен бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді төлеу" өлшемшарты санаттау жүзеге асырылатын кезеңнің алдындағы жарты жылдықтағы салықтар мен бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді төлеудің өткен жылдың ұқсас кезеңімен салыстырғанда өсу динамикасы негізінде анықталады.
Төлем сомасына кедендік төлемдер, импортталған тауарларға қосылған құн салығы, импортталған тауарларға акциз қосылмайды.
Төлем сомалары қайтарылған сомаларды ескере отырып анықталады.
Өлшемшарт 1 (бір) миллион теңгеден астам салық төлеу бойынша тарихи деректері бар салық төлеушілер бойынша есептеледі.
"Салықтар мен бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді төлеу"өлшемшарттың басымдылығы осы Қағидаларға 6-қосымшада келтірілген, тәуекел дәрежесіне әсер етуі – оң.
27. "Үш компонентті интеграцияланған жүйені қолдану" өлшемшарты салық төлеуші үш компонентті интеграцияланған жүйені нақты қолданған жағдайда анықталады.
Есеп айырысу жүргізілетін кезең – соңғы 6 (алты) ай.
"Үш компонентті интеграцияланған жүйені қолдану" өлшемшарттың басымдылығы – 2 балл алу, тәуекел дәрежесіне әсер етуі – оң.

28. Критерий "Применение модуля "Виртуальный склад" определяется при условии ежемесячного оформления сопроводительных накладных на товары и выписки счетов-фактур в электронном виде на основе сопроводительных накладных на товары посредством модуля "Виртуальный склад".
Период, за который производится расчет – последние 6 (шесть) месяцев.
Приоритетность критерия "Применение модуля "Виртуальный склад" приведена в приложении 7 к настоящим Правилам, влияние на степень риска – положительное.";
дополнить приложениями 6 и 7 согласно приложениям 1 и 2 к настоящему приказу.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
Е. Жамаубаев
Приложение 1 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 13 октября 2020 года № 998
Приложение 6 к Правилам
применения системы
управления рисками
по критериям, не являющимся
конфиденциальной информацией
Приоритетность критерия "Уплата налогов и других обязательных платежей в бюджет"
Прирост уплаченных сумм налогов и других обязательных платежей в бюджет (уплата в предыдущем полугодии минус уплата в аналогичном периоде прошлого года)
Влияние на степень риска
Приоритетность
1
от 1 миллиона тенге до 5 миллионов тенге включительно
положительное
минус 2 балла
2
более 5 миллионов тенге до 10 миллионов тенге включительно
положительное
минус 3 балла
3
более 10 миллионов тенге до 25 миллионов тенге включительно
положительное
минус 4 балла
4
более 25 миллионов тенге
положительное
минус 5 балла
Приложение 2 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 13 октября 2020 года № 998
Приложение 7 к Правилам
применения системы
управления рисками
по критериям, не являющимся
конфиденциальной информацией
Приоритетность критерия "Применение модуля "Виртуальный склад"
Среднемесячное количество оформленных сопроводительных накладных на товары
Влияние на степень риска
Приоритетность
1

28. "Виртуалдық қойма" модулін қолдану" өлшемшарты тауарларға ілеспе жүкқұжаттары ай сайын ресімдеген және "Виртуалдық қойма" модулі арқылы тауарларға ілеспе жүкқұжаттары негізінде шот-фактураны электрондық түрде жазып берген жағдайда анықталады.
Есеп айырысу жүргізілетін кезең – соңғы 6 (алты) ай.
"Виртуалдық қойма" модулін қолдану" өлшемшарттың басымдылығы осы Қағидаларға 7-қосымшада келтірілген, тәуекел дәрежесіне әсер етуі – оң.";
осы бұйрыққа 1 және 2-қосымшаларға сәйкес 6 және 7-қосымшалармен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Қаржы министрі Е. Жамаубаев
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2020 жылғы 13 қазаны
№ 998
бұйрығына 1-қосымша
Құпия ақпарат болып
табылмайтын өлшемшарттар
бойынша тәуекелдерді басқару
жүйесін қолдану қағидаларына
6-қосымша
"Салықтар мен бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді төлеу" өлшемшартының басымдылығы
Бюджетке төленген салықтар мен басқа да міндетті төлемдер сомасының өсімі (алдыңғы жартыжылдықтағы төлем өткен жылдың ұқсас кезеңдегі төлемді алып тастағанда)
Тәуекел дәрежесіне әсер етуі
Басымдылығы
1
1 миллион тенгеден 5 миллион теңгені қоса алғанға дейін
оң
2 балл алу
2
5 миллион теңгеден жоғары 10 миллион теңгені қоса алғанға дейін
оң
3 балл алу
3
10 миллион теңгеден жоғары 25 миллион теңгені қоса алғанға дейін
оң
4 балл алу
4
25 миллион теңгеден жоғары
оң
5 балл алу
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2020 жылғы 13 қазаны
№ 998
бұйрығына 1-қосымша
Құпия ақпарат болып
табылмайтын өлшемшарттар
бойынша тәуекелдерді басқару
жүйесін қолдану қағидаларына
7-қосымша
"Виртуалдық қойма" модулін қолдану" өлшемшартының басымдылығы
Тауарларға рәсімделген ілеспе жүкқұжаттарының орташа айлық саны
Тәуекел дәрежесіне әсер етуі
Басымдылығы
1

от 1 до 5 тысяч
положительное
минус 1 балла
2
от 5 тысяч до 10 тысяч
положительное
минус 2 балла
3
от 10 тысяч до 100 тысяч
положительное
минус 3 балла
4
от 100 тысяч до 500 тысяч
положительное
минус 4 балла
5
более 100 тысяч
положительное
минус 5 баллов

1-ден 5 мыңға дейін
оң
1 балл алу
2
5 мыңнан 10 мыңға дейін
оң
2 балл алу
3
10 мыңнан 100 мыңға дейін
оң
3 балл алу
4
100 мыңнан 500 мыңға дейін
оң
4 балл алу
5
100 мыңнан жоғары
оң
5 балл алу