Об утверждении перечня хронических заболеваний, подлежащих динамическому наблюдению
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 сентября 2020 года № ҚР ДСМ-109/2020. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 сентября 2020 года № 21262.
В соответствии с пунктом 2 статьи 88 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 07.08.2025 № 517 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить перечень хронических заболеваний, подлежащих динамическому наблюдению согласно приложению к настоящему приказу.
2. Признать утратившим силу приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 17 октября 2019 года № ҚР ДСМ-136 "Об утверждении перечня хронических заболеваний, при котором проводится динамическое наблюдение больных, перечня социально-значимых заболеваний при которых оказывается медико-социальная помощь, перечня диагностических услуг, в том числе лабораторной диагностики, перечня инфекционных заболеваний и заболеваний, представляющих опасность для окружающих, перечня заболеваний, не подлежащих динамическому наблюдению в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, перечня отдельных категорий населения, подлежащих экстренной и плановой стоматологической помощи, перечня заболеваний (состояний), подлежащих медицинской реабилитации и восстановительному лечению по направлению специалиста первичной медико-санитарной помощи или медицинской организации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 18 октября 2019 года под № 19484, опубликован 18 октября 2019 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде).
3. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан предоставление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2).

Динамикалық байқауға жататын созылмалы аурулардың тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 23 қыркүйектегі № ҚР ДСМ-109/2020 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 24 қыркүйекте № 21262 болып тіркелді
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2020 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасының Кодексінің 88-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Динамикалық байқауға жататын созылмалы аурулардың тізбесі бекітілсін.
2. "Динамикалық байқау жүргізілетін науқастардың созылмалы аурулар тізбесін, медициналық-әлеуметтік көмек көрсетілетін әлеуметтік мәні бар аурулар тізбесін, диагностикалық қызметтер, оның ішінде зертханалық диагностика тізбесін, инфекциялық аурулар мен айналадағыларға қауіп төндіретін аурулар тізбесін, тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде динамикалық байқауға жатпайтын аурулар мен шұғыл және жоспарлы стоматологиялық көмек алуға жататын халықтың жекелеген санаттары тізбесін, алғашқы медициналық-санитариялық көмек маманының немесе медициналық ұйымның жолдамасы бойынша медициналық оңалту және қалпына келтіру еміне жататын аурулар (жай-күйлер) тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2019 жылғы 17 қазандағы № ҚР ДСМ-136 бұйрығының (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2019 жылғы 18 қазанда № 19484 тіркелген, 2019 жылғы 18 қазанда Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталонды бақылау банкінде электронды түрде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.

4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Гиният А.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Цой
Приложение к приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 23 сентября 2020 года
№ ҚР ДСМ-109/2020
Перечень хронических заболеваний, подлежащих динамическому наблюдению
Сноска. Перечень – в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 07.08.2025 № 517 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Перечень хронических заболеваний
Коды по международной статистической классификации болезней и проблем, связанных со здоровьем 10 пересмотра
1. Инфекционные и паразитарные заболевания
1.
Хронический вирусный гепатит В, С и D, без цирроза печени
B18, включая В18.0, B18.1. B18.2, B18.8
2. Болезни системы кровообращения
2.
Артериальная гипертензия:
2.1. Эссенциальная (первичная) гипертензия
I10
2.2. Гипертензивная болезнь сердца (гипертоническая болезнь с преимущественным поражением сердца)
I11
2.3. Гипертензивная (гипертоническая) болезнь с преимущественным поражением почек
I12
2.4. Гипертензивная (гипертоническая) болезнь с преимущественным поражением сердца и почек
I13
2.5. Вторичная гипертензия
I15
3.
Ишемическая болезнь сердца:
3.1. Нестабильная стенокардия
I20.0
3.2. Другие формы стенокардии
I20.8
3.3. Хроническая ишемическая болезнь сердца
I25
3.4. Сердечная недостаточность
I 50
3.5. Состояние после имплантации механического устройства
Z 95.8
4.
Экстракраниальные заболевания брахиоцефальных артерий:
4.1. Цереброваскулярные болезни
I65-I69
4.2. Закупорка и стеноз прецеребральных артерий, не приводящие к инфаркту мозга
I65
4.3. Закупорка и стеноз церебральных артерий, не приводящие к инфаркту мозга
I66
4.4. Другие цереброваскулярные болезни
I67
4.5. Поражения сосудов мозга при болезнях, классифицированных в других рубриках
I68
4.6. Последствия цереброваскулярных болезней
I69
4.7. Эмболия и тромбоз артерии верхних конечностей
I74.2
4.8. Аорит при болезнях, классифицированных в других рубриках
I79.1
4.9. Субарахноидальное кровоизлияние
I 60
4.10. Внутримозговое кровоизлияние
I 61
4.11. Другое нетравматическое внутричерепное кровоизлияние
I 62
4.12. Ишемический инсульт
I 63
4.13. Инсульт, неуточненный как кровоизлияние или инфаркт
I 64
5.
Поражения клапанов сердца
Ревматические поражения клапанов сердца:
Хронические ревматические болезни сердца
I05-I09
5.1. Ревматические болезни митрального клапана
I05

4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі А. Ғиниятқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Цой
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2020 жылғы 23 қыркүйегі
№ ҚР ДСМ-109/2020 бұйрығына
қосымша
Динамикалық байқауға жататын созылмалы аурулардың тізбесі
Cозылмалы аурулар тізбесі
Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктелуі, 10 қайта қарау бойынша кодтар
1. Инфекциялық және паразитарлық аурулар
1.
В және С және Д вирусты созылмалы гепатит, бауырдың циррозынсыз
B18, В18.0, B18.1. B18.2, B18.8 қоса алғанда
2. Қанайналым жүйесінің аурулары
2.
Артериялық гипертензия:
2.1. Эссенциалды (алғашқы) гипертензия
I10
2.2. Жүректің гипертензиялық ауруы (жүректі басымырақ зақымдайтын гипертониялық ауру)
I11
2.3. Бүйректерді басымырақ зақымдайтын гипертензиялық (гипертониялық) ауру
I12
2.4. Жүрек пен бүйректі басымырақ зақымдайтын гипертензиялық (гипертониялық) ауру
I13
2.5. Салдарлық гипертензия
I15
3.
Жүректің ишемиялық ауруы:
3.1. Жүрек қыспасы
I20.0
3.2. Жүрек қыспасының басқа түрлері
I20.8
3.3. Жүректің созылмалы ишемиялық ауруы
I25
3.4. Жүрек функциясының жеткіліксіздігі
I 50
3.5. Механикалық құрылғыны имплантациялаудан кейінгі жағдай
Z 95.8
4.
Брахиоцефалдық артерияның экстракраниялдық аурулары:
4.1. Цереброваскулярлық аурулар
I65-I69
4.2. Ми инфаргін тудырмайтын прецеребралдық артерияның бітелуі мен тарылуы
I65
4.3. Ми инфаргіне əкелмейтін ми артерияларының бітелуі мен тарылуы
I66
4.4. Ми-тамырлық басқа аурулар
I67
4.5. Басқа айдарларда жіктелген аурулар барысында ми тамырлырының зақымданулары
I68
4.6. Ми-тамырлық аурулардың салдарлары
I69
4.7. Қол артерияларының эмболиясы мен тромбозы
I74.2
4.8. Басқа айдарларда жіктелген аурулар барысындағы қолқаның қабынуы
I79.1
4.9. Мидың торлы қабығының астына қан құйылу
I 60
Мидың ішіне қан құйылу
I 61
Бас сүйек ішіне жарақаттық емес басқа қан құйылу
I 62
Ми инфаргі
I 63
Қан құйылу немесе инфаркт ретінде анықталмаған миға қан құйылу
I 64
5.
5.1. Жүрек қақпақшасының зақымдануы:
Жүректің ревматикалық созылмалы ауруы
I05-I09
Қос жармалы қақпақшаның ревматикалық аурулары
I05
Қолқа қақпақшасының ревматикалық аурулары
I06
Үш жармалы қақпақшаның ревматикалық аурулары
I07
Бірнеше қақпақшалардың зақымдалуы
I08
Жүректің ревматикалық басқа аурулары
I09

5.2. Ревматические болезни аортального клапана
I06
5.3. Ревматические болезни трехстворчатого клапана
I07
5.4. Поражения нескольких клапанов
I08
5.5. Другие ревматические болезни сердца
I09
Неревматические поражения клапанов сердца:
I34-I39
5.6. Неревматическое поражение митрального клапана
I34
5.7. Неревматическое поражения аортального клапана
I35
5.8. Неревматические поражения трехстворчатого клапана
I36
5.9. Поражение клапана легочной артерии
I37
5.10. Эндокардит, клапан не уточнен
I38
5.11. Эндокардит и поражения клапанов сердца при болезнях, классифицированных в других рубриках
I39
6.
6.1. Аритмии
I47
6.2. Фибрилляция и трепетания предсердий
I48
3. Болезни крови и кроветворных органов
7.
7.1. Наследственный дефицит фактора VIII
D66
7.2. Наследственный дефицит фактора IX
D67
7.3. Болезнь Виллебранда
D68.0
7.4. Наследственный дефицит других факторов свертывания
D68.2
4. Болезни органов дыхания
8.
Хронические заболевания нижних дыхательных путей:
8.1. Другая хроническая обструктивная легочная болезнь
J44
8.2. Астма
J45
5. Болезни органов пищеварения
9.
Заболевания верхних отделов желудочно-кишечного тракта:
9.1. Гастроэзофагеальный рефлюкс с эзофагитом
K21.0
Язва желудка и двенадцатиперстной кишки
K25-К27
9.2. Язва желудка
К25
9.3. Язва двенадцатиперстной кишки
К26
9.4. Пептическая язва неуточненной локализации
К27
9.5. Хронический атрофический гастрит
K29.4
9.6. Полипы (полипоз) желудка
K31.7
10.
Неинфекционный энтерит и колит:
10.1. Болезнь Крона (регионарный энтерит)
К50
10.2. Язвенный колит
К51
10.3. Другие неинфекционные гастроэнтериты и колиты
K52
11.
Цирроз печени
К70- К76
11.1. Токсическое поражение печени
К71
11.2. Печеночная недостаточность, не классифицированная в других рубриках
К72
11.3. Хронический гепатит, не классифицированный в других рубриках
К73
11.4. Фиброз и цирроз печени
К74
11.5. Другие воспалительные болезни печени
К75
11.6. Другие болезни печени
К76
6. Болезни костно-мышечной системы и соединительной ткани
12.
Артропатии, дорсопатии:
12.1. Ревматоидный артрит
М 05-М 06
12.2. Псориатические артропатии
М 07.3
12.3. Юношеский (ювенильный) артрит
М08
12.4. Палиндромный ревматизм
М12.3
12.5. Анкилозирующий спондилит
М45
13.
Системные поражения соединительной ткани:
13.1. Узелковый полиартериит
М30
13.2. Другие некротизирующие васкулопатии
М 31
13.3. Системная красная волчанка
М32-М32.9
13.4. Дерматополимиозит
M33-М33.9
13.5. Системный склероз (системная склеродермия)
М.34-М34.9
13.6. Другие системные поражения соединительной ткани
М35
13.7. Ревматическая полимиалгия
M35.3
13.8. Системные поражения соединительной ткани при болезнях, классифицированных в других рубриках
М36

5.2. Жүрек қақпақшаларының ревматикалық емес зақымданулары:
I34-I39
Қос жармалы қақпақшаның ревматикалық емес зақымданулары
I34
Қолқа қақпақшасының ревматикалық емес зақымданулары
I35
Үш жармалы қақпақшаның ревматикалық емес зақымданулары
I36
Өкпе артериясы қақпақшасының зақымданулары
I37
Эндокардит, қақпақша анықталмаған
I38
Басқа айдарларда жіктелген аурулар барысындағы эндокардит пен қақпақшалардың зақымданулары
I39
6.
Ұстамалық тахикардия
I47
Жүрекшелердің фибрилляциясы мен лупілдеуі
I48
3. Қан және қан шығарушы ағзалардың аурулары
7.
7.1. VIII фактордың тұқым қуалайтын тапшылығы
D66
7.2. IX фактордың тұқым қуалайтын тапшылығы
D67
7.3. Виллебранд ауруы
D68.0
7.4. Ұюдың басқа факторларының тұқым қуалайтын тапшылығы
D68.2
4. Тыныс алу жүйесінің аурулары
8.
Төменгі тыныс алу жолдарының созылмалы ауруы:
8.1. Өкпенің созылмалы басқа обструкциялық ауруы
J44
8.2. Демікпе
J45
5. Ас қорыту жүйесінің ауруы
9.
Жоғарғы асқазан-ішек жолдарының ауруы:
9.1. Эзофагит қабаттасқан асқазан-өңеш рефлюксі
K21.0
9.2. Асқазанның және ұлтабардың ұлпасы
Асқазанның ойық жарасы
Он екі елі ішектің ойық жарасы
Орналасуы анықталмаған пептикалық ойық жара
K25-К27
К25
К26
К27
9.3. Атрофиялық созылмалы гастрит
K29.4
9.4. Асқазанның полипозы
K31.7
10.
Инфекциялық емес энтерит және колит:
10.1. Крон ауруы
К50
10.2. Ойық жаралы колит
К51
10.3. Жұқпалы емес гастроэнтериттер мен колиттер
K52
11.
Бауыр аурулары
Бауырдың уыттық зақымдануы
Бауыр қызметінің басқа айдарларда жіктелмеген жеткіліксіздігі
Басқа айдарларда жіктелмеген созылмалы гепатит
Бауыр фиброзы мен циррозы
Бауырдың басқа қабынба аурулары
Бауырдың басқа аурулары
К70-К76
К71
К72
К73
К74
К75
К76
6. Сүйек-бұлшық ет жүйесі мен дәнекер тіннің ауруы
12.
Артропатиялар, дорсопатиялар:
12.1. Ревматоидты артрит
М 05-М 06
12.2. Басқа псориаздық артропатиялар
М 07.3
12.3. Жасөспірімдердің (ювенилдік) артриті
М08
12.4. Анкилоздаушы спондилит
М45
13.
Дәнекер тінінің жүйелі түрде зақымдануы:
13.1. Түйінді полиартерит пен сол тектес жағдайлар
М30
13.2. Басқа өлі еттендіруші васкулопатиялар
М 31
13.3. Жүйелі қызыл жегі
М32-М32.9
13.4. Дерматополимиозит
M33-М33.9
13.5. Жүйелі беріштену (жүйелі склеродермия)
М34-М34.9
13.6. Дəнекер тіннің басқа жүйелі зақымдануы
М35

7. Болезни эндокринной системы, расстройства питания и нарушения обмена веществ
14.
14.1. Сахарный диабет 1 тип у детей и у взрослых
Е 10
14.2. Сахарный диабет
Е11 - Е11.9
14.3. Сахарный диабет, связанный с недостаточностью питания
Е12
14.4. Другие уточненные формы сахарного диабета
Е13
14.5. Сахарный диабет неуточненный
Е14
15.
Болезни щитовидной железы:
15.1. Гипотиреоз
Е02
15.2. Диффузный токсический зоб. Тиреотоксикоз
Е05 - Е05.9
8. Болезни нервной системы
16.
Другие дегенеративные болезни нервной системы
G30-G32
17.
Демиелинизирующие болезни центральной нервной системы
G35-G37
18.
Эпилепсия
G 40
19.
Детский церебральный паралич
G 80
9. Болезни мочеполовой системы
20.
Гломерулярные болезни:
20.1. Хронический нефритический синдром
N03
20.2. Нефротический синдром
N04
20.3. Хроническая почечная недостаточность
N18
20.4. Терминальная стадия поражения почек
N18.0
20.5. Другие проявления хронической почечной недостаточности
N18.8
21.
Хронический интерстициальный нефрит
N11
22.
Гиперплазия предстательной железы
N40
23.
Доброкачественная дисплазия молочной железы
N60
24.
Невоспалительные болезни женских половых органов:
24.1. Эндометриоз
N80
24.2. Полип женских половых органов
N84
24.3. Железистая гиперплазия эндометрия
N85.0
24.4. Аденоматозная гиперплазия эндометрия
N 85.1
24.5. Эрозия и эктропион шейки матки
N86
24.6. Лейкоплакия шейки матки
N88.0
24.7.Доброкачественное новообразование яичника
D27
10. Отдельные состояния, возникающие в перинатальном периоде:
25.
Бронхолегочная дисплазия, возникшая в перинатальном периоде
Р27.1
11. Врожденные аномалии (пороки развития), деформации и хромосомные нарушения (дети):
26.
Врожденные пороки сердца в послеоперационном периоде:
26.1. Врожденные аномалии (пороки развития) сердечных камер и соединений
Q20
26.2. Врожденные аномалии (пороки развития) сердечной перегородки
Q21
26.3. Врожденные аномалии (пороки развития) легочного и трехстворчатого клапанов
Q22
26.4. Врожденные аномалии (пороки развития) аортального и митрального клапанов
Q23
26.5. Другие врожденные аномалии (пороки развития) сердца
Q24
26.6. Врожденные аномалии (пороки развития) крупных артерий
Q25
27.
Врожденные пороки развития:
27.1. Врожденные пороки пищевода
Q39
27.2. Аноректальные пороки развития
Q42
27.3. Врожденная диафрагмальная грыжа
Q79

7. Эндокриндік жүйенің ауруы, тамақтану бұзылыстары және зат алмасы бұзылулары
14.
14.1. Инсулинтәуелді қант диабет
Е 10
14.2. Инсулинтәуелсіз қант диабет
Е11 - Е11.9
15.
Қалқанша безі аурулары:
15.1. Гипотиреоз
Е02
15.2. Тиреотоксикоз
Е05 - Е05.9
8. Жүйке жүйесінің ауруы
16.
Эпилепсия
G 40
17.
Балалардың церебралдық параличі
G 80
9. Несеп-жыныс жолдарының аурулары
18.
Гломерулярлық аурулар:
18.1. Бүйректің созылмалы қабыну синдромы
N03
18.2. Нефроздық синдром
N04
18.3. Бүйрек қызметінің созылмалы жеткіліксіздігі
N18
19.
Бүйректің созылмалы түтік-интерстициалдық қабынуы
N11
20.
Қуық асты безінің гиперплазиясы
N40
21.
Сүт безінің қатерсіз дисплазиясы
N60
22.
Əйелдер жыныс ағзаларының қабынба емес аурулары:
22.1. Эндометриоз
N80
22.2. Əйелдер жыныс ағзаларының түймешігі
N84
22.3. Жатыр денесінің сілемейлі қабығының без тінді гиперплазиясы
N85.0
22.4. Жатыр денесінің сілемейлі қабығының без тінді гиперплазиясы
N85.1
22.5. Жатыр мойнының жалақ жарасы мен эктропионы
N86
22.6.Жатыр мойны сілемейлі қабықтарындағы ақшыл дақтар
N88.0
Анабездің қатерсіз өспесі
D27
10. Перинаталдық кезеңде пайда болатын жеке жағдайлар:
23.
Бронх-өкпенің перинаталдық кезеңде пайда болған дисплазиясы
Р27.1
11. Туа біткен ауытқулар (даму кемістіктері), деформациялар мен хромосомалық бұзылулар (балалар)
24.
Операциядан кейінгі туа біткен жүрек ақаулары:
24.1. Жүрек камералары мен қосылыстарының туа біткен ауытқулары (даму кемістіктері)
Q20
24.2. Жүрек қалқасының туа біткен ауытқулары (даму кемістіктері)
Q21
24.3. Өкпе жəне үш жармалы қақпақшалардың туа біткен ауытқулары (даму кемістіктері)
Q22
24.4. Қолқа жəне қос жармалы қақпақшалардың туа біткен ауытқулары (даму кемістіктері)
Q23
24.5. Жүректің туа біткен ауытқулары (даму кемістіктері)
Q24
24.6. Ірі артериялардың туа біткен ауытқулары (даму кемістіктері)
Q25
25.
Туа біткен ақаулары:
25.1. Өңештің туа біткен ауытқулары (даму кемістіктері)
Q39
25.2. Тоқ ішектің туа біткен жоқтығы, атрезиясы мен тарылуы
Q42
25.3. Сүйек-бұлшық ет жүйесінің басқа айдарларда жіктелмеген туа біткен ауытқулары (даму кемістіктері)
Q79