Об утверждении правил оказания государственных услуг в области регулирования использования водного фонда
Приказ и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 11 сентября 2020 года № 216. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 сентября 2020 года № 21194.
В соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа и.о. Министра водных ресурсов и ирригации РК от 09.04.2026 № 104-НҚ (вводятся в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить:
1) Правила оказания государственной услуги "Разрешение на специальное водопользование" согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила оказания государственной услуги "Согласование удельных норм водопотребления и водоотведения" согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) Правила оказания государственной услуги "Пломбирование приборов учета вод, устанавливаемых на сооружениях или устройствах по забору или сбросу вод физическими и юридическими лицами, осуществляющими право специального водопользования" согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) Правила оказания государственной услуги "Аттестация организаций на право проведения работ в области безопасности плотин" согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) Правила оказания государственной услуги "Регистрация декларации безопасности плотины для присвоения регистрационных шифров" согласно приложению 5 к настоящему приказу.
2. Комитету по водным ресурсам Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан (далее – Комитет) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
министра экологии, геологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
С. Громов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового
развития, инноваций и
аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
исполняющего обязанности
Министра экологии, геологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 11 сентября 2025 года № 216
Правила оказания государственной услуги "Разрешение на специальное водопользование"
Сноска. Приложение 1 – в редакции приказа Министра водных ресурсов и ирригации РК от 14.10.2025 № 264-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Су қорын пайдалануды реттеу саласында мемлекеттік қызметтер көрсету қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 2020 жылғы 11 қыркүйектегі № 216 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 14 қыркүйекте № 21194 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз
"Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабы 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 09.04.2026 № 104-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес "Арнайы су пайдалануға рұқсат беру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидалары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес "Су тұтынудың және су бұрудың үлестік нормаларын келісу" мемлекеттік қызмет көрсету қағидалары;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес "Арнайы су пайдалану құқығын жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалардың суды алу немесе ағызу жөніндегі құрылыстарда немесе құрылғыларда орнатылатын суды есепке алу аспаптарын пломбалау" мемлекеттік қызмет көрсету қағидалары;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес "Бөгеттердің қауіпсіздігі саласындағы жұмыстарды жүргізу құқығына ұйымдарды аттестаттау" мемлекеттік қызмет көрсету қағидалары;
5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес "Тіркеу шифрларын беру үшін бөгеттің қауіпсіздік декларациясын тіркеу" мемлекеттік қызмет көрсету қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Су ресурстары комитеті (бұдан әрі – Комитет) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің интернет-ресурсында ресми жарияланғаннан кейін орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және
табиғи ресурстар министрінің
міндетін атқарушы
С. Громов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық дамыту, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігі
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және
табиғи ресурстар министрі
міндетін атқарушысының
2020 жылғы 11 қыркүйегі
№ 216 бұйрыққа
1-қосымша
"Арнаулы су пайдалануға рұқсат" мемлекеттік қызмет көрсету Қағидалары
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 14.10.2025 № 264-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания государственной услуги "Разрешение на специальное водопользование" (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" (далее – Закон) и определяют порядок оказания государственной услуги.
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа и.о. Министра водных ресурсов и ирригации РК от 09.04.2026 № 104-НҚ (вводятся в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 1) предусматривается в редакции приказа и.о. Министра водных ресурсов и ирригации РК от 09.04.2026 № 104-НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).
1) услугополучатель – физические и юридические лица, за исключением центральных государственных органов, загранучреждений Республики Казахстан, местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, акимов районов в городе, городов районного значения, поселков, сел, сельских округов;
2) государственная услуга – одна из форм реализации отдельных государственных функций или их совокупности, осуществляемых по обращению или без обращения услугополучателей и направленных на реализацию их прав, свобод и законных интересов, предоставление им соответствующих материальных или нематериальных благ;
3) гидротехнические сооружения – сооружения для регулирования использования водных ресурсов (в том числе, забора, хранения, транспортировки, распределения вод поверхностных водных объектов и отвода дренажных вод), а также иные сооружения, предназначенные для защиты от вредного воздействия вод (водоподпорные, водосбросные и водовыпускные сооружения, сооружения, предназначенные для защиты от наводнений и разрушений берегов);
4) подземные воды – водные ресурсы подземных водных объектов;
5) регулирование поверхностного стока – распределение (перераспределение) речного стока при помощи подпорных гидротехнических сооружений в зависимости от водности года для удовлетворения потребности различных водопользователей в воде с учетом охраны водных объектов и предотвращения вредного воздействия вод;
6) удельная норма водопотребления и водоотведения – установленное количество потребляемой или отводимой сточной воды на единицу производимой продукции (на определенный объем выполняемой работы);
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 7) предусматривается в редакции приказа и.о. Министра водных ресурсов и ирригации РК от 09.04.2026 № 104-НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Арнаулы су пайдалануға рұқсат" мемлекеттік қызмет көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар), "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 10-бабы 1-тармақшасына сәйкес әзірленді және мемлекеттік қызмет көрсету тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 09.04.2026 № 104-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) көрсетілетін қызметті алушы – мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға өтініш беруге құқығы және (немесе) ниеті бар немесе мемлекеттік көрсетілетін қызметті алатын не өз құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін іске асыру үшін оларға тиісті материалдық немесе материалдық емес игіліктер бере отырып, мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін алған жеке және заңды тұлғалар, заңды тұлғалардың филиалдары мен өкілдіктері;
2) мемлекеттік көрсетілетін қызмет – нысандарының бірі көрсетілетін қызметті алушылардың өтініші бойынша немесе өтінішінсіз жүзеге асырылатын және олардың құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін іске асыруға, оларға тиісті материалдық немесе материалдық емес игіліктер беруге бағытталған жекелеген мемлекеттік функцияларды немесе олардың жиынтығын іске асыру;
3) гидротехникалық құрылысжайлар – су ресурстарын пайдалануды реттеуге (оның ішінде, жерүсті су объектілерінің суларын алуға, сақтауға, тасуға, бөлуге және дренаждық суларды бұруға) арналған құрылысжайлар, сондай-ақ судың зиянды әсерінен қорғауға арналған өзге де құрылысжайлар (су тежейтін, су ағызатын және су жіберетін құрылысжайлар, су басудан және жағалаудың бұзылуынан қорғауға арналған құрылысжайлар);
4) жерасты сулары – жерасты су объектілерінің су ресурстары;
5) жерүсті су ағынын реттеу – су объектілерін қорғауды және судың зиянды әсерін болғызбауды ескере отырып, әртүрлі су пайдаланушылардың суға деген қажеттілігін қанағаттандыру үшін жылдың сулы болуына байланысты тірек гидротехникалық құрылысжайлардың көмегімен өзен ағынын бөлу (қайта бөлу);
6) су тұтыну мен су бұрудың үлестік нормасы – өндірілетін өнім бірлігіне (орындалатын жұмыстың немесе көрсетілетін қызметтің белгілі бір көлеміне) тұтынылатын немесе бұрылатын сарқынды судың белгіленген мөлшері;

7) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 3 предусматривается в редакции приказа и.о. Министра водных ресурсов и ирригации РК от 09.04.2026 № 104-НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).
3. Министерство водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан в течение 3 (трех) рабочих дней с даты внесения изменения и (или) дополнения в настоящие Правила актуализирует их и направляет оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", в Единый контакт-центр.
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги
4. Государственная услуга "Разрешение на специальное водопользование" (далее – государственная услуга) оказывается бассейновыми водными инспекциями по охране и регулированию использования водных ресурсов Комитета по регулированию, охране и использованию водных ресурсов Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан (далее – услугодатель) физическим и (или) юридическим лицам (далее – услугополучатель).
Примечание ИЗПИ!
Пункт 5 предусматривается в редакции приказа и.о. Министра водных ресурсов и ирригации РК от 09.04.2026 № 104-НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).
5. Услугополучатель для получения государственной услуги направляет услугодателю через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал) заявление на получение разрешения на специальное водопользование по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, заявление на продление разрешения на специальное водопользование по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам либо заявление на переоформление разрешения на специальное водопользование по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
6. Основные требования к оказанию государственной услуги изложены в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги согласно приложению 4 к настоящим Правилам (далее – Перечень).
7. Канцелярия услугодателя в день поступления документов осуществляет их прием, регистрацию и передает на исполнение ответственному структурному подразделению либо при предоставлении услугополучателем неполного пакета документов и (или) документов с истекшим сроком действия, содержащихся в них отказывает в приеме заявления.
Примечание ИЗПИ!
Абзац второй пункта 7 предусматривается в редакции приказа и.о. Министра водных ресурсов и ирригации РК от 09.04.2026 № 104-НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).
При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.

7) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі - ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңбаның жабық кілті мен электрондық цифрлық қолтаңба құралдарын пайдалана отырып жасалған, электрондық құжаттың анықтығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын цифрлық жазба (цифрлық деректер жиынтығы).
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 09.04.2026 № 104-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігі осы Қағидалар бекітілген немесе өзгертілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі туралы ақпаратты жаңартады және Бірыңғай байланыс - орталығына жібереді.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 09.04.2026 № 104-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
4. "Арнаулы су пайдалануға рұқсат" мемлекеттік көрсетілетін қызметті (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігі Су ресурстарын реттеу, қорғау және пайдалану комитетінің су ресурстарын қорғау және пайдалануды реттеу жөніндегі бассейндік су инспекциялары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) жеке және заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) көрсетеді.
5. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті берушіге "цифрлық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша арнаулы су пайдалануға рұқсат алуға өтініш, 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша арнаулы су пайдалануға рұқсатты ұзартуға өтініш, 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша арнаулы су пайдалануға рұқсатты қайта рәсімдеу өтінішін қоса отырып жолдайды.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 09.04.2026 № 104-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Мемлекеттік қызмет көрсетуге негізгі талаптар осы Қағидаларға 4-қосымшада сәйкес Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде (бұдан әрі – Тізбе) жазылған.
7. Көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі құжаттар келіп түскен күні оларды қабылдауды, тіркеуді жүзеге асырады және жауапты құрылымдық бөлімшеге орындауға береді, немесе көрсетілетін қызметті алушы құжаттар топтамасын толық емес және (немесе) оларда қамтылған қолданылу мерзімі өткен құжаттарды толық ұсынған кезде өтінішті қабылдаудан бас тартады.
Егер мемлекеттік қызмет көрсетуге өтініш жұмыс күні аяқталғанға дейін екі сағат бұрын немесе көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс күні аяқталғаннан кейін, сондай-ақ еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері келіп түссе, онда мерзім келесі жұмыс күнінен басталады.
Ескерту. 7-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 09.04.2026 № 104-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

8. При подаче услугополучателем заявления в "личном кабинете" отображается статус о принятии запроса для оказания государственной услуги с указанием даты получения результата государственной услуги.
Примечание ИЗПИ!
Абзац второй пункта 8 предусматривается в редакции приказа и.о. Министра водных ресурсов и ирригации РК от 09.04.2026 № 104-НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).
При подаче заявления услугополучатель дает согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах, при оказании государственных услуг, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.
9. Для переоформления разрешения на специальное водопользование предоставляется электронная копия подтверждающих документов об изменении наименования юридического лица и (или) изменение его места нахождения, изменение фамилии, имени, отчества (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) физического лица, перерегистрация индивидуального предпринимателя.
Заявление направляется в течение 30 (тридцати) календарных дней с момента произошедших изменений с приложением подтверждающих документов.
В случае, если условия водопользования и удельные нормы водопотребления и водоотведения остаются без изменений, срок действия разрешения может быть продлен на основании заявления водопользователя на условиях, соответствующих требованиям, предусмотренным пунктами 4, 5, 6, 7 и 8 статьи 45 Водного кодекса Республики Казахстан.
Переоформление разрешения и продление срока действия разрешения рассматривается не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня подачи заявления со всеми необходимыми документами, представленными заявителем в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
10. Общий срок рассмотрения документов составляет 10 (десять) рабочих дней со дня подачи заявления со всеми необходимыми документами в соответствии с пунктом 8 Перечня.
11. При поступлении документов на оказание государственной услуги согласно пункту 8 Перечня сотрудник канцелярии услугодателя осуществляет прием документов согласно реестру и направляет работнику ответственного подразделения услугодателя.
12. Работник ответственного подразделения услугодателя в течение 3 (трех) рабочих дней после получения документов, предусматривающего забор и (или) использование подземных вод с объемом изъятия свыше пятидесяти кубических метров в сутки, за исключением минеральных подземных вод, направляет запрос в соответствующее территориальное подразделение уполномоченного органа по изучению недр для согласования условий данного водопользования;
Примечание ИЗПИ!
Абзац второй пункта 12 предусматривается в редакции приказа и.о. Министра водных ресурсов и ирригации РК от 09.04.2026 № 104-НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).

8. Көрсетілетін қызметті алушы өтініш тапсырған кезде "жеке кабинетінде" мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін алған күнін көрсете отырып, мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұрау салуды қабылдау туралы мәртебе көрсетіледі.
Өтініш берген кезде көрсетілетін қызметті алушы, егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, цифрлық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім береді.
Ескерту. 8-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 09.04.2026 № 104-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Арнаулы су пайдалануға рұқсатты қайта рәсімдеу үшін заңды тұлға атауының өзгеруі және (немесе) оның орналасқан жерінің өзгеруі, жеке тұлғаның тегін, атын, әкесінің атын (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе) өзгертуі, жеке кәсіпкерді қайта тіркеу туралы растайтын құжаттардың электрондық көшірмесі ұсынылады.
Өтініш өзгерістер болған кезден бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде растайтын құжаттар қоса беріледі.
Егер су пайдалану шарттары және су тұтыну мен су бұрудың үлес нормалары өзгеріссіз қалса, рұқсаттың қолданылу мерзімі Қазақстан Республикасы Су кодексінің 45-бабының 4, 5, 6, 7 және 8-тармақтарында көзделген талаптарға сәйкес келетін шарттарда су пайдаланушының өтініші негізінде ұзартылуы мүмкін.
Рұқсатты қайта рәсімдеу және қолданылу мерзімін ұзартуды өтініш беруші Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ұсынған барлық қажетті құжаттармен өтініш берген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей жүзеге асырады.
10. Тізбенің 8-тармағына сәйкес құжаттарды ұсынғаннан кейін құжаттарды қараудың жалпы мерзімі өтініш берілген күннен бастап 10 (он) жұмыс күнін құрайды.
11. Тізбенің 8-тармағына сәйкес мемлекеттік қызметті көрсетуге құжаттар келіп түскен кезде көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе қызметкері тізбеге сәйкес құжаттарды қабылдауды жүзеге асырады және көрсетілетін қызметті берушінің жауапты бөлімшесінің қызметкеріне жолдайды.
12. Жауапты бөлімшенің қызметкері минералды жерасты суларын қоспағанда, суды тәулігіне елу текше метрден астам алып қою көлемімен жерасты суларын алуды және (немесе) пайдалануды көздейтін рұқсат беру үшін құжаттарды алғаннан кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде осы су пайдалану талаптарын келісу үшін жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органның тиісті аумақтық бөлімшесіне сұрау салу жібереді.

16. Услугодатель обеспечивает внесение в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг сведений о следующих стадиях: прием заявления, регистрация, направление на рассмотрение, промежуточные этапы, результат оказания государственной услуги.
Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) его должностных лиц, по вопросам оказания государственных услуг
17. Рассмотрение жалобы по вопросам оказания государственных услуг производится вышестоящим административным органом, должностным лицом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг (далее – орган, рассматривающий жалобу).
18. Услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуется, не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления жалобы направляет ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом, в соответствии с пунктом 4 статьи 91 АППК, услугодатель, должностное лицо, чей административный акт, административное действие (бездействие) обжалуется, вправе не направлять жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение 3 (трех) рабочих дней примет благоприятный административный акт, совершит административное действие, полностью удовлетворяющие требования, указанные в жалобе.
19. Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
20. Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
21. Если иное не предусмотрено законом, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке, предусмотренном статьей 91 АППК РК.
Приложение 1
к Правилам оказания
государственной услуги
"Разрешение на специальное
водопользование"
Заявление на получение разрешения на специальное водопользование
В __________________________________________________________________
(полное наименование государственного органа)
от _________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
физического лица или полное наименование юридического лица)
Заявление подается (заявителем/уполномоченным представителем)
___________________________________________________________________
☐ Заявитель:
Адрес заявителя _____________________________________________________
(индекс, город, район, область, улица, номер дома, телефон)
Реквизиты заявителя _________________________________________________
(для физических лиц – индивидуальный идентификационный номер,
для юридических лиц – бизнес идентификационный номер)
☐ Уполномоченный представитель:
Реквизиты представителя
____________________________________________________________________
(для физических лиц – индивидуальный идентификационный номер,
для юридических лиц – бизнес идентификационный номер)
Реквизиты доверенности (номер, дата, кем выдана)
____________________________________________________________________
Прошу выдать разрешение на (отметить в соответствующей ячейке):
☐ забор водных ресурсов непосредственно из поверхностного водного объекта;
☐ забор подземных вод;
☐ использование дренажных вод или попутно забранных подземных вод
при проведении операций по недропользованию, а также строительной деятельности;
☐ сброс очищенных сточных вод в поверхностные водные объекты, недра,
накопители сточных вод и на рельеф местности;
☐ регулирование поверхностного стока.

16. Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің цифрлық жүйесіне мынадай кезеңдер туралы мәліметтерді енгізуді қамтамасыз етеді: өтінішті қабылдау, тіркеу, қарауға жіберу, аралық кезеңдер, мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 09.04.2026 № 104-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
17. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша шағымды жоғары әкімшілік орган, лауазымды адам, мемлекеттік қызмет көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – шағымды қарайтын орган) қарайды.
18. Шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды адам шағым түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей, оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте, ӘРПК 91-бабының 4-тармағына сәйкес әкімшілік актісіне, әкімшілік әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды адам, егер ол 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын қолайлы әкімшілік акт қабылдаса, әкімшілік әрекет жасаса, шағымды қарайтын органға шағымды жібермеуге құқылы.
19. Көрсетілетін қызметті берушіге түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы Заңның 25-бабы 2-тармағына сәйкес тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
20. Мемлекеттік қызмет көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
21. Егер заңда өзгеше көзделмесе, ӘРПК 91-бабында көзделген сотқа жүгінуге сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін сотқа жүгінуге жол беріледі.
"Арнаулы су пайдалануға
рұқсат" мемлекеттік қызмет
көрсету қағидасына
1-қосымша
Арнаулы су пайдалануға рұқсат алуға арналған өтініш
Кімге: ___________________________________________________________
(мемлекеттік органның толық атауы)
Кімнен: ___________________________________________________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі немесе заңды тұлғаның толық
атауы)
Өтінішті (өтініш беруші/уәкілетті өкіл) береді
_____________________________________________________________________
Өтініш беруші:
Өтініш иесінің мекенжайы ______________________________________________
(индекс, қала, аудан, облыс, көше, үйдің нөмірі, телефон)
Өтініш иесінің деректемелері ____________________________________________
(жеке тұлғалар үшін - жеке сәйкестендiру нөмiрi, заңды тұлғалар үшін - бизнес-
сәйкестендiру нөмiрi)
Уәкілетті өкіл:
Өкілдің деректемелері __________________________________________________
(жеке тұлғалар үшін - жеке сәйкестендiру нөмiрi, заңды тұлғалар үшін - бизнес-
сәйкестендiру нөмiрi)
Сенімхаттың деректемелері ______________________________________________
(нөмірі, күні, кім берді)
Рұқсат беруді сұраймын (тиісті ұяшықты белгілеңіз):
☐ тікелей жерүсті су объектісінен су ресурстарын алу;
☐ жерасты суларын алу;
☐ жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды, сондай-ақ құрылыс қызметін жүргізу кезінде дренаждық суларды немесе ілеспе алынған жерасты суларын пайдалану;
☐ тазартылған сарқынды суларды жерүсті су объектілеріне, жер қойнауына, сарқынды суларды жинақтағыштарға және жергілікті жер бедеріне ағызу;
☐ жерүсті су ағынын реттеу.

1. Сведения о физическом или юридическом лице:
1) фамилия, имя, отчество (при его наличии), контактный телефон лица,
ответственного за водопользование ________________________________________;
2) кадастровый номер водохозяйственного сооружения (скважина, водохранилище,
плотина, насосная станция), а при использовании СНП-станций насосных
передвижных (передвижных насосов)-кадастровый номер земельного участка,
на котором установлено техническое устройство, при помощи которого
осуществляется специальное водопользование, (при праве доверительного
управления, кадастровый номер с указанием в сведениях БИН собственника
водохозяйственного сооружения или технического устройства)
_______________________________________________________________________.
2. Ситуационная схема мест забора и (или) использования поверхностных вод, сброса
сточных вод, источника подземных вод, с указанием координат прилагается
и представляется по форме, согласно приложению 1 к настоящему заявлению.
3. Цель водопользования _________________________________________________.
4. Информация о водном объекте, используемом при специальном водопользовании,
заполняется по форме согласно приложению 2 к настоящему заявлению.
5. Расчетный объем забора и (или) использования поверхностных вод, сбрасываемых
сточных вод, забираемых подземных вод представляется по форме согласно
приложению 3 к настоящему заявлению (указывается отдельно для каждого вида
водопользования, за исключением физических и юридических лиц, осуществляющих
использование водных объектов для целей гидроэнергетики и регулирования стока).
6. Данные удельных норм водопотребления и водоотведения, а для лиц,
осуществляющих изъятие водных ресурсов для централизованного питьевого
водоснабжения наличие расчетов по обоснованию объемов водопотребления
и водоотведения ___________________________ (номер, дата и срок согласования).
7. Предполагаемые сроки начала и окончания водопользования:
Дата начала водопользования "___" ________ 20___ года
Дата окончания водопользования "___" ________ 20___ года
8. Характеристика производственной деятельности водопользователя (объем
выпускаемой продукции, численность работников, обслуживаемого населения,
мощность, площади орошаемых участков) ____________________.
9. Перечень водопотребителей по форме, согласно приложению 4 к настоящему
заявлению (заявки на подачу или прием сточных вод прилагаются к документам
на получение разрешения на специальное водопользование).
10. Данные ранее выданного разрешения на специальное водопользование (номер,
дата выдачи, кем выдано, срок действия, если таковые имеются у заявителя)
________________________________________.

1. Жеке немесе заңды тұлға туралы мәліметтер:
1) су пайдалануға жауапты адамның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, байланыс
телефоны _______________________________________________________;
2) су шаруашылығы құрылысының кадастрлық нөмірі (ұңғыма, су қоймасы, бөгет, сорғы станциясы), ал ЖСС-жылжымалы сорғы станцияларын (жылжымалы сорғылар) пайдалану кезінде - арнаулы су пайдалану жүзеге асырылатын техникалық құрылғы орнатылған жер учаскесінің кадастрлық нөмірі (сенімгерлік басқару құқығы кезінде су шаруашылығы құрылысының немесе техникалық құрылғысының меншік иесінің БСН мәліметтерінде көрсете отырып) ____________________________________________.
2. Координаталары көрсетілген жерүсті суларының, ағызылатын сарқынды сулардың, жерасты су көзін алу және (немесе) пайдалану орындары көрсетілген ахуалдық схема қоса тіркеледі және осы өтінішке 1-қосымшаға сәйкес нысанда ұсынылады.
3. Су пайдалану мақсаты _________________________________.
4. Арнаулы су пайдалану кезінде пайдаланылатын су объектісі туралы ақпарат осы өтінішке 2-қосымшаға сәйкес нысанда толтырылады.
5. Осы өтінішке 3-қосымшаға сәйкес (гидроэнергетика және ағысты реттеу мақсатында су объектілерін пайдалануды жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғаларды қоспағанда су пайдаланудың әр түріне жеке көрсетіледі) нысанда ұсынылады.
6. Су тұтыну мен су бұрудың үлестік нормаларын келісудің болуы, ал орталықтандырылған ауызсумен жабдықтау үшін су ресурстарын алатын тұлғалар үшін – су тұтыну мен су бұру көлемдерін негіздеу есеп-қисабының болуы
______________________________ (нөмірі, келісу күні және мерзімі).
7. Су пайдалануды бастаудың және аяқтаудың болжамды мерзімі:
Су пайдаланудың басталған күні "___" _________ 20 ___ жыл
Су пайдаланудың аяқталған күні "___" _________ 20 ___ жыл
8. Су пайдаланушының өндірістік қызметінің сипаттамасы (шығарылатын өнімнің көлемі, қызметкерлердің, қызмет көрсетілетін халықтың саны, қуаты, суарылатын учаскелердің алаңдары) ____________________________________________________.
9. Осы өтінішке 4-қосымшаға сәйкес нысанда су тұтынушылар тізбесі (арнаулы су пайдалануға рұқсат алуға арналған құжаттарға сарқынды суларды беруге немесе қабылдауға өтінімдер қоса беріледі) ұсынылады.
10. Арнаулы су пайдалануға бұрын берілген рұқсаттың деректері (нөмірі, берілген күні, кім берді, қолданылу мерзімі, егер бұлар өтініш берушіде бар болса)
___________________________________________________________.

11. Описание средств измерений объема забранных водных ресурсов и сброшенных
очищенных сточных вод, состоящих в реестре государственной системы обеспечения
единства измерений (тип, марка, технические характеристики, количество, срок
поверки, области аккредитации лабораторий)
______________________________________________________.
12. Данные экологического разрешения для объектов I и II категорий либо декларации
о воздействии на окружающую среду для объектов III категории при сбросе
очищенных сточных и производственных вод в поверхностные водные объекты,
недра, накопители сточных вод и на рельеф местности.
__________________________________________ (номер, срок действия разрешения);
13. Данные санитарно-эпидемиологического заключения о соответствии
нормативным правовым актам в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия
населения при заборе поверхностных и (или) подземных вод для хозяйственно-
питьевого водоснабжения, а также наличие зон санитарной охраны водозаборных
сооружений питьевого водоснабжения _____________________ (номер, дата выдачи).
14.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 14 вводится в действие с 01.01.2027 в соответствии с приказом Министра водных ресурсов и ирригации РК от 14.10.2025 № 264-НҚ (текст исключен).
Приложение 1 к заявлению
на получение разрешения
на специальное водопользование
Форма
СИТУАЦИОННАЯ СХЕМА
мест забора и (или) использования поверхностных вод,
сброса сточных вод, источника подземных вод
Масштаб ________________ (указать)
Наименование места (или водного объекта) водозабора (водоотведения)
Площадь земельного участка, обозначенная на ситуационной схеме угловыми точками
№ точек
Географические координаты
долгота
широта
градус
минута
секунда
градус
минута
секунда
________ гектар ________ квадратный километр
1
2
...
________ гектар ________ квадратный километр
1
2
...
________ гектар ________ квадратный километр
1
2
...
Площадь земельного участка, обозначенная на ситуационной схеме
угловыми точками, составляет _______ гектаров (квадратных километров).
Ситуационная карта-схема прилагается к документам на получение
разрешения на специальное водопользование.
Приложение 2 к заявлению
на получение разрешения
на специальное водопользование
Форма
Информация о водном объекте, используемом при специальном водопользовании
Наименование водного объекта, основные гидрологические и гидрогеологические характеристики (при сбросе промышленных, хозяйственно-бытовых, дренажных и других сточных вод в водохозяйственные сооружения или рельеф местности указываются характеристики сооружений, предназначенных для сброса и приема данных вод)
Код источника* (приемника)
Вид специального водопользования
Вид (код)** использования
Код качества*** воды
1
2
Примечание:

11. Өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесінің тізілімінде тұрған, алынған су ресурстары мен ағызылған тазартылған сарқынды сулардың көлемін өлшеу құралдарының сипаттамасы (түрі, маркасы, техникалық сипаттамалары, саны, тексеру мерзімі, зертханаларды аккредиттеу саласы)
_____________________________________________________.
12. Тазартылған сарқынды сулар мен өндірістік суларды жерүсті су объектілеріне, жер қойнауына, сарқынды суларды жинақтағыштарға және жергілікті жер бедеріне ағызу кезінде I және II санаттағы объектілер үшін экологиялық рұқсаттың не III санаттағы объектілер үшін қоршаған ортаға әсері туралы декларацияның болуы су объектілерінен су алу және (немесе) тазартылған сарқынды суларды ағызу кезінде рұқсат беру және кейіннен арнаулы су пайдалануды жүзеге асыру шарты _________________________________
(рұқсаттың нөмірі, қолданылу мерзімі).
13. Шаруашылық сумен және ауызсумен жабдықтау үшін жерүсті және (немесе) жерасты суларын алу кезінде халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерге сәйкестігі туралы санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының болуы, сондай-ақ ауызсумен жабдықтайтын су тарту құрылысжайларының санитариялық қорғау аймақтарының болуы
_________________________________________ (нөмірі, берілген күні).
14.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
14-тармақ 01.01.2027 бастап қолданысқа енгізіледі – ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 14.10.2025 № 264-НҚ бұйрығымен (мәтін алып тасталды).
Арнаулы су пайдалануға
рұқсат алуға арналған өтінішке
2-қосымша
Нысан
Жерүсті суларын жинау және (немесе) пайдалану, сарқынды суларды төгу орындарының, жерасты су көздерінің АХУАЛДЫҚ СХЕМАСЫ Масштабы __________________ (көрсету)
Су жинау (су бұру) орнының (немесе су объектісінің) атауы
Ахуалдық схемада бұрыштық нүктелермен көрсетілген жер учаскесінің алаңы
Нүктелер
№ №
Географиялық координаталар
бойлығы
ендігі
градус
минут
секунд
градус
минут
секунд
_______ гектар _______ шаршы километр
1
2
3
_______ гектар _______ шаршы километр
1
2
3
_______ гектар _______ шаршы километр
1
2
3
Ахуалдық схемада бұрыштық нүктелері көрсетілген жер учаскесінің алаңы ___________ гектарды (шаршы шақырым) құрайды.
Ситуациялық карта-схема арнаулы су пайдалануға рұқсат алу құжаттарымен қоса беріледі.
Арнаулы су пайдалануға рұқсат
алуға арналған өтінішке
2-қосымша
Нысан
Арнаулы су пайдалану кезінде қолданылатын су объектісі туралы ақпарат
Су объектісінің атауы, негізгі гидрологиялық және гидрогеологиялық сипаттамалар (су шаруашылығы құрылғыларына немесе жергілікті рельефке өнеркәсіптік, коммуналдық-тұрмыстық, дренаждық және басқа да сарқынды суларды ағызу кезінде осы суларды ағызуға және қабылдауға арналған құрылғылардың сипаттамалары көрсетіледі)
Су көзінің (қабылдағыштың) коды*
Арнаулы су пайдалану түрі
Пайдалану түрі (коды)**
Су сапасы***
1
2
Ескертпе:

* море - 10, река - 20, пересыхающая река - 21, озеро - 30, водохранилище пруд - 40, водохранилище наливное - 40, магистральный канал - 50, магистральный трубопровод - 55, подземный водоносный горизонт - 60, шахта, рудник, карьер - 61, скважины вертикального дренажа - 62, коллекторно-дренажная сеть - 70, коллекторы, не связанные с речной сетью - 71, коллекторы, достигающие поверхностных водных объектов - 72, земледельческие поля орошения - 80, накопители - 81, рельеф местности - 82, поля фильтрации - 83, сеть водопровода - 90, сеть канализации - 91.
** ХП – хозяйственно-питьевые, ПР – производственные, СХ – сельскохозяйственное водоснабжение, ОР – орошение регулярное, ОЛ – орошение лиманное, ЗС – залив сенокосов, РХ – прудовое рыбное хозяйство, ПГ – поддержание горизонтов в каналах, ПП – поддержание пластового давления, НН – наполнение наливных водохранилищ, ТР – транзитные воды, ПБ – передано без использования, ДБ – передано другому бассейну, ДГ – передано другому государству, ПК – промывка каналов, СП – санитарные попуски, ГЭ – гидроэнергетика, ПИ – прочие, ПН – полив зеленых насаждений, СШР – сброс шахтно-рудничных вод без использования, ХБ –хозяйственно-бытовые, СИ – сброс для пополнения водного объекта.
*** БЛ- вода балластная, льяльная, ВП-вода питьевая, ВТ-вода техническая, ВС-вода сточная, ГП-вода подземная питьевая, ГТ-вода подземная техническая, КД-вода коллекторно-дренажная, МР-вода морская, РС-вода с рисовых систем, ШР-вода шахтно-рудничная, ТР-вода транзитная.
Приложение 3 к заявлению
на получение разрешения
на специальное водопользование
Форма
Расчетный объем забора и (или) использования поверхностных вод,
сбрасываемых сточных вод, забираемых подземных вод
Вид специального водопользования _______________________________
Месяцы
Кубический метр/сутки
Кубический метр/месяц
1
2
3
4
1
Январь
2
Февраль
3
Март
4
Апрель
5
Май
6
Июнь
7
Июль
8
Август
9
Сентябрь
10
Октябрь
11
Ноябрь
12
Декабрь
Итого в год, кубический метр/год
Приложение 4 к заявлению
на получение разрешения
на специальное водопользование
Форма
Перечень водопотребителей
Наименование водопотребителей
Код государственного учета использования вод (ГУИВ) водопотребителя (при его наличии)
Расчетный объем (кубический метр/год)
Цель водопользования
Номер и дата договора
1
2
3
4
5
6
1
2
3
4
Итого в год, кубический метр/год
Приложение 5 к заявлению
на получение разрешения
на специальное водопользование
Форма
План мероприятий по сокращению потерь воды и внедрению
наилучших имеющихся технологий (не менее чем пять лет)
Мероприятия
Этапы реализации
Сроки выполнения
Статус выполнения
Ответственное лицо
Даты предоставления информации за отчетный период
Процент сокращенных потерь
1
Приложение 2
к Правилам оказания
государственной услуги
"Разрешения на специальное
водопользование"
Примечание ИЗПИ!
Приложение 2 предусматривается в редакции приказа и.о. Министра водных ресурсов и ирригации РК от 09.04.2026 № 104-НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).
В ________________________________________________________________
(полное наименование государственного органа)
от _______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
физического лица или полное наименование юридического лица)
Заявление подается (заявителем/уполномоченным представителем)
_________________________________________________________________
☐ Заявитель:
Адрес заявителя __________________________________________________
(индекс, город, район, область, улица, номер дома, телефон)
Реквизиты заявителя ______________________________________________
(для физических лиц – индивидуальный идентификационный номер,
для юридических лиц – бизнес идентификационный номер)
☐ Уполномоченный представитель:
Реквизиты представителя __________________________________________
(для физических лиц – индивидуальный идентификационный номер,
для юридических лиц – бизнес идентификационный номер)
Реквизиты доверенности (номер, дата, кем выдана) ____________________
Заявление на продление разрешения на специальное водопользование
Прошу __________________________________________________________,
(цель заявления)
в связи с ________________________________________________________
(краткое обоснование)

* теңіз - 10, өзен - 20, кеуіп бара жатқан өзен - 21, көл - 30, тоған су қоймасы - 40, құймалы су қоймасы - 40, магистральды арна - 50, магистральды құбыржол - 55, жерасты суы бар қабат - 60, шахта, кеніш, карьер - 61, тік дренаж ұңғымалары - 62, коллекторлық-дренаждық желі - 70, өзен желісімен байланысы жоқ коллекторлар - 71, жерүсті су объектілеріне жететін коллекторлар - 72, суармалы диқаншылық алаңдары - 80, жинағыштар - 81, жергілікті рельеф - 82, фильтрациялау алаңы - 83, су құбыры желілері - 90, кәріз желілері - 91.
** ША – шаруашылық-ауызсу, Ө – өндірістік, АШ – ауыл шаруашылығын сумен жабдықтау, ТС – тұрақты суару, ЛС – лиманды суару, ШС – шабындықты суару, ТБШ – тоғанды балық шаруашылығы, ГҚ – арналардағы қабаттарды қолдау, ПҚ – пласттағы қысымды қолдау, ҚСТ – құймалы су қоймаларын толтыру, СТ – суды тасымалдау, ПТ – пайдаланбай тапсыру, ӨБ – өзге бассейнге берілді, ӨМ – өзге мемлекетке берілді, АШ – арналарды шаю, СӨ – санитариялық өткізгіштер, ГЭ – гидроэнергетика, ТБ – тағы басқалары, ЕС – жасыл екпелерді суару, ШКС –шахталы-кенішті суларды пайдаланбай ағызу, ШТ – шаруашылық-тұрмыстық, СТ – су объектілерін толтыру үшін су бұру.
*** БЛ-Балласты, льялды су, ВП- Ауыз су, ВТ- Техникалық су, ВС- Ағынды су, ГП- Жер асты ауыз су, ГТ- Жер асты техникалық су, КД- Коллекторлы-кәрізді су, МР- Теңіз суы, РС- Күріш жүйелерінің суы, ШР- Шахталы- кенішті су, ТР- Жеткізу суы.
Арнаулы су пайдалануға
рұқсат алуға арналған өтінішке
3-қосымша
Нысан
Жерүсті суларын, ағызылатын сарқынды суларды, алынатын жерасты суларын алудың және (немесе) пайдаланудың есептік көлемі
Арнаулы су пайдалану түрі _____________________________
Айлар
Текше метр/тәулігіне
Текше метр/айына
1
2
3
4
1
Қаңтар
2
Ақпан
3
Наурыз
4
Сәуір
5
Мамыр
6
Маусым
7
Шілде
8
Тамыз
9
Қыркүйек
10
Қазан
11
Қараша
12
Желтоқсан
Жылына жиыны, текше метр/жылына
Арнаулы су пайдалануға
рұқсат алуға арналған өтінішке
4-қосымша
Нысан
Су тұтынушылардың тізбесі
Су тұтынушылардың атауы
Су тұтынушының суды пайдалану мемлекеттік есебі (СПМЕ) коды (бар болған жағдайда)
Есептік көлемі (текше метр/жылына)
Су пайдалану мақсаты
Шарттың нөмірі және күні
1
2
3
4
5
6
1
2
3
4
Жылына жиыны, текше метр/жылына
Арнаулы су пайдалануға
рұқсат алуға арналған өтінішке
5-қосымша
Нысан
Су ысырабын азайту және қолда бар ең үздік технологияларды ендіру жөніндегі іс-шаралар жоспары
Іс-шаралар
Іске асыру кезеңдері
Іске асыру мерзімі
Жауапты адам
Есепті кезеңдегі ақпаратты ұсыну күні
Қысқартылған шығындар пайызы
1
"Арнаулы су пайдалануға
рұқсат" мемлекеттік қызмет
көрсету қағидасына
2-қосымша
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 09.04.2026 № 104-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Кімге:_________________________________________________________________________
(мемлекеттік органның толық атауы)
Кімнен:_______________________________________________________________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі немесе заңды тұлғаның толық атауы)
Өтінішті (өтініш беруші/уәкілетті өкіл) береді _____________________________________________________
Өтініш беруші:
Өтініш иесінің мекенжайы __________________________________________________
(индекс, қала, аудан, облыс, көше, үйдің нөмірі, телефон)
Өтініш иесінің деректемелері_______________________________________________
(жеке тұлғалар үшін - жеке сәйкестендiру нөмiрi, заңды тұлғалар үшін - бизнес-сәйкестендiру нөмiрi)
Уәкілетті өкіл:
Өкілдің деректемелері__________________________________________________________________________
(жеке тұлғалар үшін - жеке сәйкестендiру нөмiрi, заңды тұлғалар үшін - бизнес-сәйкестендiру нөмiрi)
Сенімхаттың деректемелері_______________________________________________ (нөмірі, күні, кім берді)
Арнаулы су пайдалануға рұқсаттың мерзімін ұзартуға арналған өтініш
________________________________________________________________байланысты
(қысқаша негіздемесі)
_________________________________________________________________сұраймын.
(өтініштің мақсаты)

1. Данные экологического разрешения о воздействии на окружающую среду
для объектов I и II категорий либо декларации о воздействии на окружающую
среду для объектов III категории при сбросе очищенных сточных вод
в поверхностные водные объекты, недра, накопители сточных вод
________________________________________________________________
(номер, срок действия разрешения).
2. Данные удельных норм водопотребления и водоотведения, а для лиц,
осуществляющих изъятие водных ресурсов для централизованного питьевого
водоснабжения наличие расчетов по обоснованию объемов водопотребления
и водоотведения _________________________________________________
(нормы, дата и срок согласования)
3. Данные об утвержденных запасов подземных вод.
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащуюся в информационных системах.
Заявитель _______________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии).
" " _______ 20__ года
Приложение 3
к Правилам оказания
государственной услуги
"Разрешение на специальное
водопользование"
Примечание ИЗПИ!
Приложение 3 предусматривается в редакции приказа и.о. Министра водных ресурсов и ирригации РК от 09.04.2026 № 104-НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).
В ________________________________________________________________
(полное наименование государственного органа)
от _______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
физического лица или полное наименование юридического лица)
Заявление подается (заявителем/уполномоченным представителем)
_________________________________________________________________
☐ Заявитель:
Адрес заявителя __________________________________________________
(индекс, город, район, область, улица, номер дома, телефон)
Реквизиты заявителя ______________________________________________
(для физических лиц – индивидуальный идентификационный номер,
для юридических лиц – бизнес идентификационный номер)
☐ Уполномоченный представитель:
Реквизиты представителя __________________________________________
(для физических лиц – индивидуальный идентификационный номер,
для юридических лиц – бизнес идентификационный номер)
Реквизиты доверенности (номер, дата, кем выдана) ____________________
Заявление на переоформление разрешения на специальное водопользование
Прошу _________________________________________________________,
(цель заявления)
в связи с _______________________________________________________
(краткое обоснование)

1. Тазартылған сарқынды сулар мен өндірістік суларды жерүсті су объектілеріне, жер қойнауына, сарқынды суларды жинақтағыштарға және жергілікті жер бедеріне ағызу кезінде I және II санаттағы объектілер үшін экологиялық рұқсаттың не III санаттағы объектілер үшін қоршаған ортаға әсері туралы декларацияның болуы су объектілерінен су алу және (немесе) тазартылған сарқынды суларды ағызу кезінде рұқсат беру және кейіннен арнаулы су пайдалануды жүзеге асыру шарты_________________________________ (рұқсаттың нөмірі, қолданылу мерзімі).
2. Су тұтыну мен су бұрудың үлестік нормаларын келісудің болуы, ал орталықтандырылған ауызсумен жабдықтау үшін су ресурстарын алатын тұлғалар үшін – су тұтыну мен су бұру көлемдерін негіздеу есеп-қисабының болуы _______________________________ (нөмірі, келісу күні және мерзімі).
3. Жер асты суларының бекітілген қорлары туралы деректер.
Мәліметтердің дұрыстығын растаймын. Цифрлық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Өтініш иесі______________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда))
20__ жылғы " " _______
"Арнаулы су пайдалануға
рұқсат" мемлекеттік қызмет
көрсету қағидасына
3-қосымша
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 09.04.2026 № 104-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Кімге:_____________________________________________________________________________________
(мемлекеттік органның толық атауы)
Кімнен:___________________________________________________________________________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі немесе заңды тұлғаның толық атауы)
Өтінішті (өтініш беруші/уәкілетті өкіл) береді _________________________________________________
Өтініш беруші:
Өтініш иесінің мекенжайы _________________________________________________________________
(индекс, қала, аудан, облыс, көше, үйдің нөмірі, телефон)
Өтініш иесінің деректемелері_______________________________________________
(жеке тұлғалар үшін - жеке сәйкестендiру нөмiрi, заңды тұлғалар үшін - бизнес-сәйкестендiру нөмiрi)
Уәкілетті өкіл:
Өкілдің деректемелері_______________________________________________________________
(жеке тұлғалар үшін - жеке сәйкестендiру нөмiрi, заңды тұлғалар үшін - бизнес-сәйкестендiру нөмiрi)
Сенімхаттың деректемелері_______________________________________
(нөмірі, күні, кім берді)
Арнаулы су пайдалануға рұқсаттын қайта тіркеуге арналған өтініш
________________________________________________________________байланысты
(қысқаша негіздемесі)
_________________________________________________________________сұраймын.
(өтініштің мақсаты)

1. Подтверждающие документы об изменении наименования юридического лица
и (или) изменении его места нахождения, изменение фамилии, имени, отчества
(если оно указано в документе, удостоверяющем личность) физического лица,
перерегистрации индивидуального предпринимателя;
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащуюся в информационных системах.
Заявитель ______________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии).
" " _______ 20__ года
Приложение 4
к Правилам оказания
государственной услуги
"Разрешение на специальное
водопользование"
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Разрешение на специальное водопользование"
Сноска. Приложение 4 – в редакции приказа и.о. Министра водных ресурсов и ирригации РК от 09.04.2026 № 104-НҚ (вводятся в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование государственной услуги "Разрешение на специальное водопользование"
Наименование подвидов государственной услуги:
1.Забор водных ресурсов непосредственно из поверхностного водного объекта.
2.Забор подземных вод.
3.Использование дренажных вод или попутно забранных подземных вод при проведении операций по недропользованию, а также строительной деятельности.
4.Сброс очищенных сточных вод в поверхностные водные объекты, недра, накопители сточных вод и на рельеф местности.
5.Регулирование поверхностного стока.
6.Продление разрешения на специальное водопользование.
7.Переоформление разрешения на специальное водопользование.
1
Наименование услугодателя
Бассейновые водные инспекции по охране и регулированию использования водных ресурсов Комитета по регулированию, охране и использованию водных ресурсов Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан
2
Способы предоставления государственной услуги и ее подвидов
Веб-портал "электронного правительства" www.​egov.​kz (далее - портал).
3
Срок оказания государственной услуги и ее подвидов
С момента обращения на портал: выдача разрешения – 10 (десять) рабочих дней; переоформление – 3 (три) рабочих дня; продление разрешения – 3 (три) рабочих дня.
4
Форма оказания государственной услуги и ее подвидов
Электронная (частично автоматизированная)
5
Результат оказания государственной услуги и ее подвидов
Разрешение на специальное водопользование, переоформление разрешения, продление разрешения либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
6
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги и ее подвидов, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно
7
График работы услугодателя и объектов информации

1. Заңды тұлға атауының өзгеруі және (немесе) оның орналасқан жерінің өзгеруі, жеке тұлғаның тегін, атын, әкесінің атын (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе) өзгертуі бойынша мәлімет.
Мәліметтердің дұрыстығын растаймын. Цифрлық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Өтініш иесі______________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда))
20__ жылғы " " _______
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
4-қосымша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 09.04.2026 № 104-НҚ (12.07.2026 бастап қолданылады) бұйрығымен.
"Арнаулы су пайдалануға
рұқсат" мемлекеттік қызмет
көрсету қағидасына
4-қосымша
"Арнаулы су пайдалануға рұқсат" мемлекеттік қызметтерді көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 09.04.2026 № 104-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы "Арнаулы су пайдалануға рұқсат"
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрлерінің атауы:
1.Тікелей жерүсті су объектісінен су ресурстарын алу.
2.Жерасты суларын алу.
3.Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды, сондай-ақ құрылыс қызметін жүргізу кезінде дренаждық суларды немесе ілеспе алынған жерасты суларын пайдалану.
4.Тазартылған сарқынды суларды жерүсті су объектілеріне, жер қойнауына, сарқынды суларды жинақтағыштарға және жергілікті жер бедеріне ағызу.
5.Жерүсті су ағынын реттеу.
6.Арнаулы су пайдалануға рұқсатты ұзарту.
7.Арнаулы су пайдалануға рұқсатты қайта рәсімдеу.
1
Көрсетілетін қызметтің атауы
Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігі Су ресурстарын реттеу, қорғау және пайдалану комитетінің су ресурстарын қорғау және пайдалануды реттеу жөніндегі бассейндік су инспекциялары
2
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін көрсету тәсілдері
"электрондық үкіметтің" веб-порталы www.egov.kz (бұдан әрі - портал).
3
Мемлекеттік қызмет және оның кіші түрлерін көрсету мерзімі
Порталда тіркелген сәтінен бастап: рұқсатты беру – 10 (он) жұмыс күні; қайта рәсімдеу – 3 (үш) жұмыс күні; рұқсат мерзімін ұзарту – 3 (үш) жұмыс күні.
4
Мемлекеттік қызмет және оның кіші түрлерін көрсету нысаны
Электронды (Ішінара автоматтандырылған)
5
Мемлекеттік қызмет және оның кіші түрлерін көрсету нәтижесі
Арнаулы су пайдалануға рұқсат, рұқсатты қайта рәсімдеуге, рұқсат мерзімін ұзартуға немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
6
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін көрсетіледі
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі

Услугодатель – с понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы с 8.00 до 17.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов. Портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (если заявление на оказание государственной услуги поступило за два часа до окончания рабочего дня или после окончания рабочего дня услугодателя, а также в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству, то срок начинается со следующего рабочего дня). Адреса мест оказания государственной услуги размещены на портале.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги и ее подвидов
Для получения разрешения на специальное водопользование:
1) заявление;
2) электронная копия документа, содержащего сведения о наличии права собственности или пользования водохозяйственным и гидротехническим сооружениями и (или) техническим устройством, при помощи которого осуществляется специальное водопользование;
3) сведения о зарегистрированных правах (обременениях) на недвижимое имущество и его технических характеристиках водопользователя;
4) договор доверительного управления;
5) электронная копия паспорта и правил эксплуатации водохозяйственного сооружения, а для потенциально опасных гидротехнических сооружений – также декларации безопасности.
при заборе из поверхностных водных объектов дополнительно представляют:
6) электронная копия документа, содержащего сведения о наличии рыбозащитного и (или) рыбопропускного устройства;
7) электронная копия документа, содержащего сведения о наличии плана поэтапного (не более чем пять лет) перехода к системам оборотного и (или) повторного водоснабжения при заборе воды из поверхностных водных объектов промышленными и теплоэнергетическими организациями за исключением промышленных и теплоэнергетических организаций, имеющих такие системы водоснабжения (вводится в действие с января 2027 года);
при заборе подземных вод дополнительно представляют:
8) электронная копия документа, содержащего сведения о наличии приборов для измерения уровня воды в скважинах или манометров (для самоизливающих скважин);
9) электронная копия документа, содержащего сведения о наличии программы мониторинга подземных вод с указанием состава и конструкции наблюдательной сети, периодичности и порядка наблюдений за расходом, динамическим и статическим уровнями, химическим составом подземных вод, согласованной с территориальными подразделениями уполномоченного органа по изучению недр, проекта забора подземных вод, согласованного с уполномоченным органом по изучению недр при заборе подземных вод в объеме более одной тысячи кубических метров в сутки.
при регулировании поверхностного стока дополнительно представляют:

Көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 8.00-ден 17.30-ға дейін.
Порталдың жұмысы – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (егер мемлекеттік қызмет көрсетуге өтініш жұмыс күні аяқталғанға дейін екі сағат бұрын немесе көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс күні аяқталғаннан кейін, сондай-ақ еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері келіп түссе, онда мерзім келесі жұмыс күнінен басталады).
Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайлары порталда орналастырылған.
8
Мемлекеттік қызмет және оның кіші түрлерін көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
1) өтініш;
2) су шаруашылығы құрылысжайлары мен гидротехникалық құрылысжайларға және (немесе) арнаулы су пайдалануды жүзеге асыруға көмек болатын техникалық құрылғыға меншік құқығы немесе оларды пайдалану құқығы негіздерінің құжаттың электрондық көшірмесі;
3) жылжымайтын мүлікке тіркелген құқықтар (ауыртпалықтар) және оның су пайдаланушының техникалық сипаттамалары туралы құжаты;
4) сенімгерлік басқару шарты;
5) су шаруашылық құрылысжайының паспорты мен оны пайдалану қағидаларының, ал қауіптілігі ықтимал гидротехникалық құрылысжайлар үшін қауіпсіздік декларациясының электрондық көшірмесі;
жерүсті су объектілерінен алу кезінде қосымша мыналарды ұсынады:
6) балық қорғау және (немесе) балық жіберу құрылғысының электрондық құжаты;
7) айналымды және (немесе) қайталама сумен жабдықтау жүйелері бар өнеркәсіптік ұйымдар мен жылу өндіретін субъектілерді қоспағанда, осындай сумен жабдықтау жүйелеріне кезең-кезеңмен (бес жылдан асырмай) көшу жоспарының электрондық құжаты.
Жерасты суларын алу кезінде қосымша мыналарды ұсынады:
8) ұңғымалардағы су деңгейін өлшеуге арналған аспаптардың немесе манометрлердің (су өздігінен ағатын ұңғымалар үшін) құжаттың электрондық көшірмесі;
9) бақылау желісінің құрамы мен құрылымын көрсете отырып, жерасты суларының мониторингі бағдарламасының болуы туралы мәліметтерді қамтитын құжаттың электрондық көшірмесі; шығыстарды, динамикалық және статикалық деңгейлерді бақылаудың кезеңділігі мен жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерімен келісілген жер асты суларының химиялық құрамы, тәулігіне бір мың текше метрден астам көлемде жер асты суларын алу кезінде жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органмен келісілген жер асты суларын алу жобасының құжаттың электрондық көшірмесі;
жерүсті су ағынын реттеу кезінде қосымша мыналарды ұсынады:

10) электронная копия утвержденного водного режима работы гидротехнического сооружения при регулировании поверхностного стока, бассейновыми водными инспекциями согласно приложения 5 к настоящим Правилам.
Для переоформления разрешения:
11) электронная копия подтверждающих документов об изменении наименования юридического лица и (или) изменение его места нахождения, изменение фамилии, имени, отчества (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) физического лица, перерегистрация индивидуального предпринимателя.
Для продления разрешения:
12) электронная копия документа, содержащего сведения о наличии средств учета забора воды и (или)поверки.
Справка о документе, удостоверяющем личность физического лица, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о регистрации индивидуального предпринимателя, либо о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя, о санитарно-эпидемиологическом заключении о соответствии нормативным правовым актам в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения для хозяйственно-питьевого водоснабжения, экологического разрешения либо декларация о воздействии на окружающую среду, о расчетах удельных норм водопотребления и водоотведения, а для лиц, осуществляющих изъятие водных ресурсов для централизованного питьевого водоснабжения наличие расчетов по обоснованию объемов водопотребления и водоотведения услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства"
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов и сведений, необходимых для оказания государственной услуги требованиям, установленным пункта 4,5,6,7 и 8 статьи 45 Водного Кодекса Республики Казахстан (далее-Кодекс);
3) ограничение права специального водопользования в виде запрета (приостановления) на осуществление специального водопользования в порядке, установленном статьями 48 и 49 Кодекса;
4) отрицательный ответ территориального подразделения уполномоченного органа по изучению недр и уполномоченного органа по изучению недр на запрос о согласовании, представляемый в бассейновые водные инспекции в течение пяти рабочих дней;

10) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес бассейндік су инспекцияларымен гидротехникалық құрылысжай жұмысының бекітілген су режимінің электрондық көшірмесі.
Рұқсатты қайта рәсімдеу үшін:
11) заңды тұлға атауының өзгеруі және (немесе) оның орналасқан жерінің өзгеруі, жеке тұлғаның тегін, атын, әкесінің атын (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе) өзгертуі, дара кәсіпкерді қайта тіркеу туралы райстайтын құжаттардың электрондық көшірмесі;
Рұқсаттың мерзімін ұзарту үшін:
12) су алуды есептеу құралының болуы туралы және (немесе) олардың тексеруден өткені туралы мәліметтен тұратын құжаттың электрондық көшірмесі;
Жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын анықтаманы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, дара кәсіпкерді тіркеу туралы не дара кәсіпкер ретінде қызметті бастау туралы, шаруашылық-ауыз сумен жабдықтау үшін жер үсті және (немесе) жер асты суларын алу кезінде халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерге сәйкестігі туралы, қоршаған ортаға әсері туралы декларацияның болуы туралы мәліметтер, су тұтыну мен су бұрудың үлестік нормаларын келісудің болуы, ал орталықтандырылған ауызсумен жабдықтау үшін су ресурстарын алатын тұлғалар үшін – су тұтыну және су бұру көлемдерінің негіздемесі бойынша есептерді көрсетілетін қызметті беруші "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
9
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздер
1) көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігі анықталған жағдайда;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдар мен мәліметтердің Қазақстан Республикасы Су кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 45-бабының 4, 5, 6, 7 және 8 тармақтарында белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) Кодекстің 48 және 49-баптарында белгіленген тәртіппен арнайы су пайдалануды жүзеге асыруға тыйым салу (тоқтата тұру) түріндегі арнаулы су пайдалану құқығын шектеу;
4) жер қойнауын зерттеу және пайдалану жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің бассейндік инспекцияларға бес жұмыс күні ішінде ұсынылатын келісу туралы сұрау салуға теріс жауабы;

5) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
6) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги;
7) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме

5) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты мемлекеттік қызметті алуды талап ететін қызметке немесе жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімі (үкімі) бар болса;
6) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты заңды күшіне енген сот шешімі бар, соның негізінде көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға байланысты арнайы құқықтан айырылған;
7) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы бойынша мемлекеттік қызметтерді көрсетуден бас тартады.
10
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда ерекшеліктері ескеріле отырып, өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасы болған жағдайда, мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алу мүмкіндігі бар.

1) перед холодным сезоном до 1 ноября;
2) перед теплым сезоном до 1 апреля;
3) изменения экологического и санитарно-эпидемиологического состояния водных объектов и источников питьевого водоснабжения;
4) изменения, количества водопользователей и землепользователей, находящихся в зоне влияния водного объекта, а также условий их водопользования.
Приложение 2 к приказу
исполняющего обязанности
Министра экологии, геологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 11 сентября 2025 года № 216
Правила оказания государственной услуги
"Согласование удельных норм водопотребления и водоотведения"
Сноска. Приложение 2 – в редакции приказа Министра водных ресурсов и ирригации РК от 14.10.2025 № 264-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания государственной услуги "Согласование удельных норм водопотребления и водоотведения" (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" (далее – Закон) и определяют порядок оказания государственной услуги.
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа и.о. Министра водных ресурсов и ирригации РК от 09.04.2026 № 104-НҚ (вводятся в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 1) предусматривается в редакции приказа и.о. Министра водных ресурсов и ирригации РК от 09.04.2026 № 104-НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).
1) услугополучатель – физические и юридические лица, за исключением центральных государственных органов, загранучреждений Республики Казахстан, местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, акимов районов в городе, городов районного значения, поселков, сел, сельских округов;
2) государственная услуга – одна из форм реализации отдельных государственных функций или их совокупности, осуществляемых по обращению или без обращения услугополучателей и направленных на реализацию их прав, свобод и законных интересов, предоставление им соответствующих материальных или нематериальных благ;
3) удельная норма водопотребления и водоотведения – установленное количество потребляемой или отводимой сточной воды на единицу производимой продукции (на определенный объем выполняемой работы);
4) водоотведение – совокупность мероприятий, обеспечивающих сбор, транспортировку, очистку и сброс сточных вод через системы водоотведения в водные объекты, накопители сточных вод или рельеф местности;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 5) предусматривается в редакции приказа и.о. Министра водных ресурсов и ирригации РК от 09.04.2026 № 104-НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).

1) суық маусым алдында 1 қарашаға дейін;
2) жылы маусым алдында 1 сәуірге дейін;
3) су объектілерінің және ауыз сумен жабдықтау көздерінің экологиялық және санитариялық-эпидемиологиялық жағдайы өзгергенде;
4) су объектісінің ықпал ету аймағындағы су пайдаланушылар мен жер пайдаланушылар саны, сондай-ақ олардың су пайдалану жағдайларының өзгергенде.
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және табиғи
ресурстар министрі міндетін
атқарушысының
2020 жылғы 11 қыркүйектегі
№ 216 бұйрыққа
2-қосымша
"Су тұтыну мен су бұрудың үлестік нормаларын келісу" қағидалары
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 14.10.2025 № 264-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Су тұтыну мен су бұрудың үлестік нормаларын келісу" қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар), "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 10-бабы 1-тармақшасына сәйкес әзірленді және мемлекеттік қызмет көрсету тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 09.04.2026 № 104-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) көрсетілетін қызметті алушы – мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға өтініш беруге құқығы және (немесе) ниеті бар немесе мемлекеттік көрсетілетін қызметті алатын не өз құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін іске асыру үшін оларға тиісті материалдық немесе материалдық емес игіліктер бере отырып, мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін алған жеке және заңды тұлғалар, заңды тұлғалардың филиалдары мен өкілдіктері;
2) мемлекеттік көрсетілетін қызмет – көрсетілетін қызметті алушылардың өтініш жасауы бойынша немесе өтініш жасауынсыз жүзеге асырылатын және олардың құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін іске асыруға, оларға тиісті материалдық немесе материалдық емес игіліктер беруге бағытталған жекелеген мемлекеттік функцияларды іске асыру нысандарының бірі немесе олардың жиынтығы;
3) су тұтыну мен су бұрудың үлестік нормасы – өндірілетін өнім бірлігіне (орындалатын жұмыстың немесе көрсетілетін қызметтің белгілі бір көлеміне) тұтынылатын немесе бұрылатын сарқынды судың белгіленген мөлшері;
4) су бұру – сарқынды суларды жинауды, тасуды, тазартуды және су бұру жүйелері арқылы су объектілеріне, сарқынды суларды жинақтағыштарға немесе жергілікті жер бедеріне ағызуды қамтамасыз ететін іс-шаралар жиынтығы;

5) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 3 предусматривается в редакции приказа и.о. Министра водных ресурсов и ирригации РК от 09.04.2026 № 104-НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).
3. Министерство водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан в течение 3 (трех) рабочих дней с даты внесения изменения и (или) дополнения в настоящие Правила актуализирует их и направляет оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", в Единый контакт-центр.
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги
4. Государственная услуга "Согласование удельных норм водопотребления и водоотведения" (далее – государственная услуга) оказывается Комитетом по регулированию, охране и использованию водных ресурсов Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан (далее – услугодатель) физическим и юридическим лицам (далее – услугополучатель) в соответствии с настоящими Правилами.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 5 предусматривается в редакции приказа и.о. Министра водных ресурсов и ирригации РК от 09.04.2026 № 104-НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).
5. Услугополучатель для получения государственной услуги направляет услугодателю через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал) заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
6. Основные требования к оказанию государственной услуги изложены в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги согласно приложению 2 к настоящим Правилам (далее – Перечень).
7. Канцелярия услугодателя в день поступления документов осуществляет их прием, регистрацию и передает на исполнение ответственному структурному подразделению либо при предоставлении услугополучателем неполного пакета документов и (или) документов с истекшим сроком действия, содержащихся в них, отказывает в приеме заявления.
Примечание ИЗПИ!
Абзай второй пункта 7 предусматривается в редакции приказа и.о. Министра водных ресурсов и ирригации РК от 09.04.2026 № 104-НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).
При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.

5) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі - ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңбаның жабық кілті мен электрондық цифрлық қолтаңба құралдарын пайдалана отырып жасалған, электрондық құжаттың анықтығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын цифрлық жазба (цифрлық деректер жиынтығы).
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 09.04.2026 № 104-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігі осы Қағидалар бекітілген немесе өзгертілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі туралы ақпаратты жаңартады және Бірыңғай байланыс - орталығына жібереді.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 09.04.2026 № 104-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
4. "Су тұтыну мен су бұрудың үлестік нормаларын келісу" мемлекеттік көрсетілетін қызметті (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) Су ресурстарын реттеу, қорғау және пайдалану комитеті (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) жеке және заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) көрсетеді.
5. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті берушіге "цифрлық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті қоса отырып жолдайды.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 09.04.2026 № 104-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Мемлекеттік қызмет көрсету процесінің сипаттамасын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, өзге де мәліметтер осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде (бұдан әрі – Тізбе) жазылған.
7. Көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі құжаттар келіп түскен күні оларды қабылдауды, тіркеуді жүзеге асырады және жауапты құрылымдық бөлімшеге орындауға береді, немесе көрсетілетін қызметті алушы құжаттар топтамасын және (немесе) мерзімі өткен құжаттарды толық ұсынбаған кезде өтінішті қабылдаудан бас тартады.
Егер мемлекеттік қызмет көрсетуге өтініш жұмыс күні аяқталғанға дейін екі сағат бұрын немесе көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс күні аяқталғаннан кейін, сондай-ақ еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері келіп түссе, онда мерзім келесі жұмыс күнінен басталады.
Ескерту. 7-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 09.04.2026 № 104-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

13. При наличии оснований, предусмотренных в пункте 9 Перечня, услугодатель уведомляет заявителя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить заявителю позицию по предварительному решению в соответствии со статьей 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее - АППК).
14. Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления.
По результатам заслушивания услугополучателю в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица услугодателя в "личный кабинет" портала направляется положительный результат либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
В случае устранения причин отказа в оказании государственной услуги, услугополучатель может обратиться повторно для получения государственной услуги через портал с приложением документов, подтверждающих устранение указанных причин.
Услугодатель рассматривает повторное обращение в срок, установленный для оказания государственной услуги, и направляет заявителю через портал электронное уведомление о принятом решении.
Примечание ИЗПИ!
Правила предусматривается дополнить пунктом 14-1 в соответствии с приказом и.о. Министра водных ресурсов и ирригации РК от 09.04.2026 № 104-НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).
Примечание ИЗПИ!
Пункт 15 предусматривается в редакции приказа и.о. Министра водных ресурсов и ирригации РК от 09.04.2026 № 104-НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).
15. Услугодатель обеспечивает внесение в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг сведений о следующих стадиях: прием заявления, регистрация, направление на рассмотрение, промежуточные этапы, результат оказания государственной услуги.
Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) его должностных лиц, по вопросам оказания государственных услуг
16. Рассмотрение жалобы по вопросам оказания государственных услуг производится вышестоящим административным органом, должностным лицом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг (далее – орган, рассматривающий жалобу).

13. Тізбесінің 9-тармағына көзделген негіздер болған кезде көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыға Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 73-бабына (бұдан әрі –ӘРПК) сәйкес мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы алдын-ала шешімі туралы, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушыға алдын-ала шешімі бойынша позициясын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдауды өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабарлайды.
14. Тыңдау туралы хабарлама мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жіберіледі. Тыңдау хабардар етілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Тыңдау нәтижелері бойынша көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанында оң нәтиже не мемлекеттік қызметті көрсетуден дәлелді бас тарту жолданады.
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту себептерін жойған жағдайда, көрсетілген себептердің жойылғанын растайтын құжаттарды қоса бере отырып, портал арқылы мемлекеттік қызметті алу үшін қайта жүгіне алады.
Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызметті көрсету үшін белгіленген мерзімде қайта өтінішті қарауға және өтініш берушіге портал арқылы қабылданған шешім туралы электрондық хабарлама жібереді.
14-1. Жауапта көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызмет көрсетуден уәжді бас тартуды беру туралы шешім қабылдаған негіздемелер бар негіздердің толық тізбесі, сондай-ақ шағым жасау мерзімдері мен тәртібі көрсетіледі.
Ескерту. Қағидалар 14-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 09.04.2026 № 104-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің цифрлық жүйесіне мынадай кезеңдер туралы мәліметтерді енгізуді қамтамасыз етеді: өтінішті қабылдау, тіркеу, қарауға жіберу, аралық кезеңдер, мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 09.04.2026 № 104-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
16. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша шағымды жоғары әкімшілік орган, лауазымды адам, мемлекеттік қызмет көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – шағымды қарайтын орган) қарайды.

17. Услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуется, не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления жалобы направляет ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом, в соответствии с пунктом 4 статьи 91 АППК, услугодатель, должностное лицо, чей административный акт, административное действие (бездействие) обжалуется, вправе не направлять жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение 3 (трех) рабочих дней примет благоприятный административный акт, совершит административное действие, полностью удовлетворяющие требования, указанные в жалобе.
18. Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
19. Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
20. Если иное не предусмотрено законом, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке, предусмотренном статьей 91 АППК РК.
Приложение 1
к Правилам оказания
государственной услуги
"Согласование удельных норм
водопотребления и водоотведения"
Примечание ИЗПИ!
Приложение 1 предусматривается в редакции приказа и.о. Министра водных ресурсов и ирригации РК от 09.04.2026 № 104-НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).
В _____________________________________________________________________
(полное наименование государственного органа)
от ____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
физического лица или полное наименование юридического лица)
Заявление подается (заявителем/уполномоченным представителем)
______________________________________________________________________
☐ Заявитель:
Адрес заявителя _______________________________________________________
(индекс, город, район, область, улица, номер дома, телефон)
Реквизиты заявителя ___________________________________________________
(для физических лиц – индивидуальный идентификационный номер,
для юридических лиц – бизнес идентификационный номер)
☐ Уполномоченный представитель:
Реквизиты представителя _______________________________________________
(для физических лиц – индивидуальный идентификационный номер,
для юридических лиц – бизнес идентификационный номер)
Реквизиты доверенности (номер, дата, кем выдана) _________________________
Данные о ранее согласованных удельных норм водопотребления _____________
_____________________________________________________________________
(номер, дата, срок действия, если таковые имеются у заявителя)
ЗАЯВЛЕНИЕ
Прошу согласовать удельные нормы водопотребления и водоотведения.
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащуюся в информационных системах.
Заявитель _______________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии).
" " _______ 20__ года
Приложение 2
к Правилам оказания
государственной услуги
"Согласование удельных норм
водопотребления и водоотведения"
Примечание ИЗПИ!
Приложение 2 предусматривается в редакции приказа и.о. Министра водных ресурсов и ирригации РК от 09.04.2026 № 104-НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Согласование удельных норм водопотребления и водоотведения"
Наименование государственной услуги "Согласование удельных норм водопотребления и водоотведения"
1
Наименование услугодателя
Комитет по регулированию, охране и использованию водных ресурсов Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан
2
Способы предоставления государственной услуги
Веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее - портал).
3
Срок оказания государственной услуги
10 (десять) рабочих дней.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированна)
5
Результат оказания государственной услуги
Согласование удельных норм водопотребления и водоотведения, либо мотивированный отказ.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно
7
График работы услугодателя
Услугодатель – с понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 18.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов. Портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем). Адреса мест оказания государственной услуги размещены на портале.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги

17. Шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды адам шағым түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей, оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте Қазақстан Республикасының ӘРПК 91-бабының 4-тармағына сәйкес әкімшілік актісіне, әкімшілік әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды адам, егер ол 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын қолайлы әкімшілік акт қабылдаса, әкімшілік әрекет жасаса, шағымды қарайтын органға шағымды жібермеуге құқылы.
18. Көрсетілетін қызметті берушіге түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы Заңның 25-бабы 2-тармағына сәйкес тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
19. Мемлекеттік қызмет көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
20. Егер заңда өзгеше көзделмесе, ӘРПК 91-бабында көзделген сотқа жүгінуге сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін сотқа жүгінуге жол беріледі.
"Су тұтыну мен су бұрудың
үлестік нормаларын келісу"
мемлекеттік қызмет
көрсету қағидасына
1-қосымша
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 09.04.2026 № 104-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Кімге:_________________________________________________________________________________________
(мемлекеттік органның толық атауы)
Кімнен:________________________________________________________________________________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі немесе заңды тұлғаның толық атауы)
Өтінішті (өтініш беруші/уәкілетті өкіл) береді _______________________________________________________
Өтініш беруші:
Өтініш иесінің мекенжайы __________________________________________________
(индекс, қала, аудан, облыс, көше, үйдің нөмірі, телефон)
Өтініш иесінің деректемелері_______________________________________________
(жеке тұлғалар үшін - жеке сәйкестендiру нөмiрi, заңды тұлғалар үшін - бизнес-сәйкестендiру нөмiрi)
Уәкілетті өкіл:
Өкілдің деректемелері____________________________________________________________________________
(жеке тұлғалар үшін - жеке сәйкестендiру нөмiрi, заңды тұлғалар үшін - бизнес-сәйкестендiру нөмiрi)
Сенімхаттың деректемелері__________________________________________________
(нөмірі, күні, кім берді)
ӨТІНІШ
Су тұтынудың және су бұрудың үлестік нормаларын келісуді сұраймын.
Мәліметтердің дұрыстығын растаймын. Цифрлық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Өтініш иесі ________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда))
20__жылғы " " _______
"Су тұтыну мен су бұрудың
үлестік нормаларын келісу"
мемлекеттік қызмет
көрсету қағидасына
2-қосымша
"Су тұтыну мен су бұрудың үлестік нормаларын келісу" мемлекеттік қызметтерді көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 09.04.2026 № 104-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мемлекеттік қызметтің атауы "Су тұтыну мен су бұрудың үлестік нормаларын келісу"
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігі Су ресурстарын реттеу, қорғау және пайдалану комитеті
2
Мемлекеттік қызмет көрсету тәсілдері
"Цифрлық үкіметтің" веб-порталы www.egov.kz (бұдан әрі - портал).
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Өтініш қабылданған сәттен бастап 10 (он) жұмыс күні.
4
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электронды (ішінара цифрландырылған)
5
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Су тұтыну мен су бұрудың үлестік нормаларын келісу немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
6
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін көрсетіледі
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі
Көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 8.00-ден 17.30-ға дейін.
Порталдың жұмысы – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (егер мемлекеттік қызмет көрсетуге өтініш жұмыс күні аяқталғанға дейін 2 (екі) сағат бұрын немесе көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс күні аяқталғаннан кейін, сондай-ақ еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері келіп түссе, онда мерзім келесі жұмыс күнінен басталады).
Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайлары порталда орналастырылған.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі

1) заявление;
2) электронная копия данных по ежегодному анализу организации учета расхода воды, потерь воды в транспортирующих сетях, точках потребления воды и возможности сокращения объемов изъятия воды из водных объектов;
3) электронная копия расчета удельных норм водопотребления и водоотведения;
4) электронные копии удельных норм водопотребления и водоотведения, согласно приложениям 3, 4, 5, 6 и 7 к настоящим Правилам.
Справка о документе, удостоверяющем личность физического лица, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о регистрации индивидуального предпринимателя, либо о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов и сведений, необходимых для оказания государственной услуги требованиям, установленным статьей 42 Водного кодекса Республики Казахстан и приказом Министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан от 9 июня 2025 года № 116-НҚ "Об утверждении методики расчета удельных норм водопотребления и водоотведения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 36251);
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги;
5) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, справочных служб услугодателя, а также Единого контакт-центра 1414, 8-800-080-7777.
Приложение 3
к Правилам оказания
государственной услуги
"Согласование удельных норм
водопотребления и водоотведения"
Удельные нормы водопотребления на единицу продукции для различных отраслей промышленности
Вид продукции
Единица измерения продукции
Система водоснабжения
Индивидуальная норма водопотребления, кубический метр/единицу продукции
На технологические нужды
На вспомогательные и подсобные нужды
Всего
В том числе вода
Всего
В том числе
Свежая вода
оборотная
последовательно используемая
Свежая вода
оборотная
последовательно используемая
техническая
питьевая
итого
техническая
питьевая
итого
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Продолжение таблицы
На хозяйственно-питьевые нужды
Всего
В том числе вода неравномерности
Коэффициент неравномерности сезонного потребления
Всего
В том числе вода
Свежая вода
оборотная
последовательно используемая
Свежая вода
оборотная
последовательно используемая
техническая
питьевая
итого
техническая
питьевая
итого
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
Приложение 4
к Правилам оказания
государственной услуги
"Согласование удельных норм
водопотребления и водоотведения"
Удельные нормы водоотведения на единицу продукции для различных отраслей промышленности
Вид продукции
Единица измерения продукции
Индивидуальные нормативы потерь, кубический метр/единицу продукции
Индивидуальные нормативы воды, переданной другим потребителям или нормативы безвозвратного водопотребления м3/ед. продукции
На технологические нужды
На нужды вспомогательного производства
На хозяйственно- питьевые нужды
Всего
1
2
3
4
5
6
7
Продолжение таблицы
Индивидуальная норма водоотведения по направлению использования воды, кубический метр/единицу продукции
Технологические нужды
Нужды вспомогательного или подсобного производства
Хозяйственно-бытовые нужды
Всего
В том числе сточные воды
Требующие очистки
Нормативно чистые
Итого
Требующие очистки
Нормативно чистые
Итого
Требующие очистки
Нормативно чистые
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Приложение 5
к Правилам оказания
государственной услуги
"Согласование удельных норм
водопотребления и водоотведения"
Удельные нормы водопотребления и водоотведения при регулярном орошении
Коэффициент увлажнения, шифр агроклиматических зон
Показатели
Оросительная норма нетто, кубический метр/гектар
Способы полива
Потери воды, кубический метр/гектар
Водопотребление, кубический метр/гектар
Водоотведение, кубический метр/гектар
при поливе
при транспортировке кубический метр/гектар
наименование
% от общей площади

1) өтініш;
2) су шығынын, тасымалдау желілеріндегі, су тұтыну
нүктелеріндегі су шығынын есепке алуды ұйымдастыруды және су объектілерінен су алу көлемін қысқарту мүмкіндігін жыл сайын талдау бойынша деректердің электрондық көшірмесі;
3) су тұтыну мен су бұрудың үлестік нормалары есебінің электрондық көшірмесі;
4) осы Қағидаларға 3, 4, 5, 6 және 7-қосымшаларға сәйкес су тұтыну мен су бұрудың үлестік нормаларының электрондық көшірмелері.
Жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжат туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, дара кәсіпкерді тіркеу туралы не дара кәсіпкер ретінде қызметті бастау туралы мәліметтерді, көрсетілетін қызметті беруші "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден алады.
9
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздер
1) көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігі анықталған жағдайда;
2) Қазақстан Республикасы Су кодексінің 42-бабымен және Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрінің "Су тұтыну мен су бұрудың үлестік нормаларын есептеу әдістемесін бекіту туралы" 2025 жылғы 9 маусымдағы № 116-НҚ бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36251 болып тіркелген) белгіленген мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті мәліметтер мен деректердің және (немесе) көрсететін қызметті алушының сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты мемлекеттік қызметті алуды талап ететін қызметке немесе жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімі (үкімі) бар болса;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты заңды күшіне енген сот шешімі бар, соның негізінде көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға байланысты арнайы құқықтан айырылған;
5) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы бойынша мемлекеттік қызметтерді көрсетуден бас тартады.
10
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда ерекшеліктері ескеріле отырып, өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасы болған жағдайда, мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алу мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты порталдың "жеке кабинеті", сондай-ақ Бірыңғай байланыс орталығы: 1414, 8-800-080-7777 арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде алуға мүмкіндігі бар.
"Су тұтыну мен су бұрудың
үлестік нормаларын келісу"
мемлекеттік қызмет көрсету
қағидасына 3-қосымша
Өнеркәсіптің түрлі салалары үшін өнім бірлігіне су тұтынудың үлестік нормалары
Өнім түрі
Өнімнің өлшем бірлігі
Сумен жабдықтау жүйесі
Су тұтынудың жеке нормасы, өнім бірлігіне текше метр
Технологиялық қажеттіліктерге
Қосымша және қосалқы қажеттіліктерге
барлығы
Оның ішінде су
барлығы
Оның шінде
Таза су
айналымды
Кезекті пайдалану
Таза су
айналымды
Кезекті пайдалану
техникалық
Ауыз су
барлығы
техникалық
Ауыз су
барлығы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Кестенің жалғасы
Шаруашылық-ауыз су қажеттіліктері
барлығы
Оның ішінде тең көлемсіз су
Маусымды тұтынудың тең көлемсіз коэффициенті
барлығы
Оның ішінде су
Таза су
айналымды
Кезекті пайдалану
Таза су
айналымды
Кезекті пайдалану
техникалық
Ауыз су
барлығы
техникалық
ауыз су
барлығы
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
"Су тұтыну мен су бұрудың
үлестік нормаларын келісу"
мемлекеттік қызмет көрсету
қағидасына 4-қосымша
Өнеркәсіптің түрлі салалары үшін өнім бірлігіне су тұтынудың үлестік нормалары
Өнім түрі
Өнімнің өлшем бірлігі
Су ысырабының жеке нормативтері, өнім бірлігіне текше метр
Басқа тұтынушыларға берілген судың жеке нормативтері немесе қайтарымсыз су тұтыну нормативтері өнімнің м3/бірл.
Технологиялық қажеттіліктер
Қосымша және қосалқы өндіріс қажеттіліктері
Шаруашылық-тұрмыстық қажеттіліктер
барлығы
1
2
3
4
5
6
7
Кестенің жалғасы
Суды пайдалану бағыты бойынша су бұрудың жеке нормасы, текше метр/өнім
Технологиялық қажеттіліктер
Қосымша және қосалқы өндіріс қажеттіліктері
Шаруашылық-тұрмыстық қажеттіліктер
барлығы
Оның ішінде ағынды
Тазалауды талап ететін
Нормативтік таза
барлығы
Тазалауды талап ететін
Нормативтік таза
барлығы
Тазалауды талап ететін
Нормативтік таза
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
"Су тұтыну мен су бұрудың
үлестік нормаларын келісу"
мемлекеттік қызмет көрсету
қағидасына 5-қосымша
Тұрақты суару кезінде су тұтыну мен су бұрудың үлестік нормалары
Ылғалдандыру коэффициенті, агроклиматты аймақтардың ку шифрі
Көрсеткіштер
Суармалау нормасы нетто, текше метр/гектар
Суару тәсілдері
Су ысырабы, текше метр/гектар
Су тұтыну, текше метр/гектар
Су тұтыну текше метр/гектар
Суару кезінде
Тасымалдау кезінде текше метр/гектар
атауы
Жалпы алаңнан %

1. Водохозяйственный бассейн
1.1 Водохозяйственный район
Вегетационные поливы
Наименование и площадь сельскохозяйственных культур
Поверх
Дождевание
Капельное
Межвегетационные поливы
Влагозарядковые
Промывные
Приложение 6
к Правилам оказания
государственной услуги
"Согласование удельных норм
водопотребления и водоотведения"
Удельные нормы водопотребления и водоотведения при лиманном орошении
Коэффициент увлажнения, шифр агроклиматических зон
Виды лиманов
Растительность на лиманах
Нормы лиманного орошения, (нетто кубический метр/гектар
Водопотребление (брутто, кубический метр/гектар)
Водоотведение, кубический метр/гектар
Залегание уровня грунтовых вод
глубокое
близкое
глубокое
близкое
глубокое
близкое
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Водохозяйственный бассейн
Водохозяйственный район
Мелководные
Естественные луга
Сеяные культуры
Глубоководные
Естественные луга
Сеяные культуры
Приложение 7
к Правилам оказания
государственной услуги
"Согласование удельных норм
водопотребления и водоотведения"
Удельные нормы водопотребления для водопоя скота при обводнении пастбищ
Коэффициент увлажнения, регион Республики Казахстан
Животные
Суточные нормы водопотребления по сезонам года, литр/сутки на 1 голову
летом
весной и осенью
зимой
1
2
3
4
5
Южный регион
Виды животных
Северный регион
Виды животных
Приложение 3 к приказу
исполняющего обязанности
Министра экологии, геологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 11 сентября 2020 года № 216
Правила оказания государственной услуги
"Пломбирование приборов учета вод, устанавливаемых на измерительных приборах
и (или) устройствах сооружений по забору или сбросу вод физическими
и юридическими лицами, осуществляющими право специального водопользования"
Сноска. Приложение 3 – в редакции приказа Министра водных ресурсов и ирригации РК от 14.10.2025 № 264-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания государственной услуги "Пломбирование приборов учета вод, устанавливаемых на измерительных приборах и (или) устройствах сооружений по забору или сбросу вод физическими и юридическими лицами, осуществляющими право специального водопользования" (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" (далее – Закон) и определяют порядок оказания государственной услуги.
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа и.о. Министра водных ресурсов и ирригации РК от 09.04.2026 № 104-НҚ (вводятся в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1. Су шаруашылығы бассейні
1.1 Су шаруашылығы ауданы
Вегетациялық суару
Ауыл шаруашылығы дақылдарының алаңы және атауы
Жер үсті
Жаңбырлатып
Тамшылатып
Вегетацияаралық суару
Ылғалзарядтағыш
Шаю
"Су тұтыну мен су бұрудың
үлестік нормаларын келісу"
мемлекеттік қызмет көрсету
қағидасына 6-қосымша
Көлтабандап суару кезінде су тұтыну мен су бұрудың үлестік нормалары
Ылғалдандыру коэффициенті, агроклиматты аймақтардың шифрі
Көлтабан түрлері
Көлтабандағы өсімдіктер
Суару нормасы, көлтабандап суару, (нетто текше метр/гектар
Су тұтыну (брутто, текше метр/гектар)
Су бұру, текше метр/гектар
Топырақты сулар деңгейінің шоғырлануы
терең
жақын
терең
жақын
терең
жақын
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Су шаруашылығы бассейні
Су шаруашылығы ауданы
Ұсақ сулы
Табиғи шалғын
Себілген дақылдар
Терең сулы
Табиғи шалғын
Себілген дақылдар
"Су тұтыну мен су бұрудың
үлестік нормаларын келісу"
мемлекеттік қызмет көрсету
қағидасына 7-қосымша
Жайылымдарды суландыру кезінде малды суару үшін су тұтынудың үлестік нормалары
Ылғалдану коэффициенті, Қазақстан Республикасының өңірлері
Малдар
Жыл мезгілдері бойынша су тұтынудың тәуліктік нормалары, литр/тәулігіне 1 малға
жазда
көктемде және күзде
қыста
1
2
3
4
5
Оңтүстік өңір
Мал түрлері
Солтүстік өңір
Мал түрлері
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және табиғи
ресурстар министрі міндетін
атқарушысының
2020 жылғы 11 қыркүйектегі
№ 216 бұйрығына
3-қосымша
"Арнаулы су пайдалану құқығын жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар су тарту немесе ағызу құрылысжайларының өлшеу аспаптарында және (немесе) құрылғыларында орнататын суды есепке алу аспаптарын пломбалау" мемлекеттік қызмет көрсету қағидалары
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 14.10.2025 № 264-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Арнаулы су пайдалану құқығын жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар су тарту немесе ағызу құрылысжайларының өлшеу аспаптарында және (немесе) құрылғыларында орнататын суды есепке алу аспаптарын пломбалау" мемлекеттік қызмет көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі –Заң) 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және мемлекеттік қызмет көрсету тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 09.04.2026 № 104-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 1) предусматривается в редакции приказа и.о. Министра водных ресурсов и ирригации РК от 09.04.2026 № 104-НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).
1) услугополучатель – физические и юридические лица, за исключением центральных государственных органов, загранучреждений Республики Казахстан, местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, акимов районов в городе, городов районного значения, поселков, сел, сельских округов;
2) государственная услуга – одна из форм реализации отдельных государственных функций или их совокупности, осуществляемых по обращению или без обращения услугополучателей и направленных на реализацию их прав, свобод и законных интересов, предоставление им соответствующих материальных или нематериальных благ;
3) первичный учет вод – измерение, обработка и регистрация объемов забора поверхностных и подземных вод и (или) их сбросов (расходной и приходной части водохозяйственного баланса), которые осуществляются водопользователями, имеющими разрешение на специальное водопользование;
4) средство измерений – техническое средство, предназначенное для измерений и имеющее метрологические характеристики;
5) поверка средств измерений – совокупность операций, выполняемых в целях подтверждения соответствия средств измерений обязательным метрологическим требованиям;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 6) предусматривается в редакции приказа и.о. Министра водных ресурсов и ирригации РК от 09.04.2026 № 104-НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).
3) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 3 предусматривается в редакции приказа и.о. Министра водных ресурсов и ирригации РК от 09.04.2026 № 104-НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).
3. Министерство водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан в течение 3 (трех) рабочих дней с даты внесения изменения и (или) дополнения в настоящие Правила, актуализирует их и направляет оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", в Единый контакт-центр.
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги
4. Государственная услуга "Пломбирование приборов учета вод, устанавливаемых на измерительных приборах и (или) устройствах сооружений по забору или сбросу вод физическими и юридическими лицами, осуществляющими право специального водопользования" (далее – государственная услуга) оказывается бассейновыми водными инспекциями по охране и регулированию использования водных ресурсов Комитета по регулированию, охране и использованию водных ресурсов Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан (далее – услугодатель) физическим и (или) юридическим лицам (далее – услугополучатель).

2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) көрсетілетін қызметті алушы – мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға өтініш беруге құқығы және (немесе) ниеті бар немесе мемлекеттік көрсетілетін қызметті алатын не өз құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін іске асыру үшін оларға тиісті материалдық немесе материалдық емес игіліктер бере отырып, мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін алған жеке және заңды тұлғалар, заңды тұлғалардың филиалдары мен өкілдіктері;
2) мемлекеттік көрсетілетін қызмет – көрсетілетін қызметті алушылардың өтініш жасауы бойынша немесе өтініш жасауынсыз жүзеге асырылатын және олардың құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін іске асыруға, оларға тиісті материалдық немесе материалдық емес игіліктер беруге бағытталған жекелеген мемлекеттік функцияларды іске асыру нысандарының бірі немесе олардың жиынтығы;
3) суды бастапқы есебі – арнаулы су пайдалануға рұқсаты бар су пайдаланушылар жүзеге асыратын жер үсті және жер асты суларын алу және (немесе) оларды тастау (су шаруашылығы теңгерімінің шығыс және кіріс бөлігінде) көлемдерін өлшеу, өңдеу және тіркеу;
4) өлшем құралы – өлшемге арналған және метрологиялық сипаттамалары бар техникалық құрал;
5) өлшем құралдарын салыстырып тексеру – өлшем құралдарының міндетті метрологиялық талаптарға сәйкестiгiн растау мақсатында орындалатын операциялар жиынтығы;
6) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі - ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңбаның жабық кілті мен электрондық цифрлық қолтаңба құралдарын пайдалана отырып жасалған, электрондық құжаттың анықтығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын цифрлық жазба (цифрлық деректер жиынтығы).
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 09.04.2026 № 104-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігі осы Қағидалар бекітілген немесе өзгертілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі туралы ақпаратты жаңартады және Бірыңғай байланыс - орталығына жібереді.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 09.04.2026 № 104-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі
4. "Арнаулы су пайдалану құқығын жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар су тарту немесе ағызу құрылысжайларының өлшеу аспаптарында және (немесе) құрылғыларында орнататын суды есепке алу аспаптарын пломбалау" мемлекеттік көрсетілетін қызметті (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігі Су ресурстарын реттеу, қорғау және пайдалану комитетінің Су ресурстарын қорғау және пайдалануды реттеу жөніндегі бассейндік су инспекциялары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) жеке және (немесе) заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) көрсетеді.

11. В случае установления несоответствия ПУВ представленным материалам, либо его неисправности услугодателем в течение 3 (трех) рабочих дней предоставляется мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
Примечание ИЗПИ!
Правила предусматривается дополнить пунктом 11-1 в соответствии с приказом и.о. Министра водных ресурсов и ирригации РК от 09.04.2026 № 104-НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).
12. При наличии оснований, предусмотренных в пункте 9 Перечня, услугодатель уведомляет заявителя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить услугополучателю позицию по предварительному решению в соответствии со статьей 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – АППК).
13. Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дней до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления.
По результатам заслушивания услугополучателю в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица услугодателя в "личный кабинет" портала направляется положительный результат либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
В случае устранения причин отказа в оказании государственной услуги, услугополучатель может обратиться повторно для получения государственной услуги через портал с приложением документов, подтверждающих устранение указанных причин.
Услугодатель рассматривает повторное обращение в срок, установленный для оказания государственной услуги, и направляет заявителю через портал электронное уведомление о принятом решении.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 14 предусматривается в редакции приказа и.о. Министра водных ресурсов и ирригации РК от 09.04.2026 № 104-НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).
14. Услугодатель обеспечивает внесение в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг сведений о следующих стадиях: прием заявления, регистрация, направление на рассмотрение, промежуточные этапы, результат оказания государственной услуги.

11. СЕА ұсынылған материалдарға сәйкес еместігі немесе оның жарамсыздығы анықталған жағдайда көрсетілетін қызметті беруші объектіге шыққан күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тарту ұсынады.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 09.04.2026 № 104-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11-1. Жауапта көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызмет көрсетуден уәжді бас тартуды беру туралы шешім қабылдаған негіздемелер бар негіздердің толық тізбесі, сондай-ақ шағым жасау мерзімдері мен тәртібі көрсетіледі.
Ескерту. Қағидалар 11-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 09.04.2026 № 104-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Тізбенің 9-тармағына көзделген негіздер болған кезде көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыға Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 73-бабына сәйкес (бұдан әрі – ӘРПК) мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешімі туралы, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушыға алдын ала шешімі бойынша позициясын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдауды өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабарлайды.
13. Тыңдау туралы хабарлама мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жіберіледі. Тыңдау хабардар етілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Тыңдау нәтижелері бойынша көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанында оң нәтиже не мемлекеттік қызметті көрсетуден дәлелді бас тарту жолданады.
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту себептерін жойған жағдайда, көрсетілген себептердің жойылғанын растайтын құжаттарды қоса бере отырып, портал арқылы мемлекеттік қызметті алу үшін қайта жүгіне алады.
Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызметті көрсету үшін белгіленген мерзімде қайта өтінішті қарайды және өтініш берушіге портал арқылы қабылданған шешім туралы электрондық хабарлама жібереді.
14. Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің цифрлық жүйесіне мынадай кезеңдер туралы мәліметтерді енгізуді қамтамасыз етеді: өтінішті қабылдау, тіркеу, қарауға жіберу, аралық кезеңдер, мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 09.04.2026 № 104-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) его должностных лиц, по вопросам оказания государственных услуг
15. Рассмотрение жалобы по вопросам оказания государственных услуг производится вышестоящим административным органом, должностным лицом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг (далее – орган, рассматривающий жалобу).
16. Услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуется, не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом, в соответствии с пунктом 4 статьи 91 АППК, услугодатель, должностное лицо, чьи административный акт, административное действие (бездействие) обжалуется, вправе не направлять жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение 3 (трех) рабочих дней примет благоприятный административный акт, совершит административное действие, полностью удовлетворяющие требования, указанные в жалобе.
17. Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
18. Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
19. Если иное не предусмотрено законом, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке.
Приложение 1
к Правилам оказания
государственной услуги
"Пломбирование приборов
учета вод, устанавливаемых
на измерительных приборах
и (или) устройствах сооружений
по забору или сбросу вод
физическими и юридическими
лицами, осуществляющими
право специального водопользования"
Примечание ИЗПИ!
Приложение 1 предусматривается в редакции приказа и.о. Министра водных ресурсов и ирригации РК от 09.04.2026 № 104-НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Пломбирование приборов учета вод, устанавливаемых на измерительных приборах
и (или) устройствах сооружений по забору или сбросу вод физическими
и юридическими лицами, осуществляющими право специального водопользования"
Наименование государственной услуги "Пломбирование приборов учета вод, устанавливаемых на измерительных приборах и (или) устройствах сооружений по забору или сбросу вод физическими и юридическими лицами, осуществляющими право специального водопользования"
1
Наименование услугодателя
Бассейновыми водными инспекциями по охране и регулированию использования водных ресурсов Комитета по регулированию, охране и использованию водных ресурсов Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан (далее – услугодатель)
2
Способы предоставления государственной услуги
Веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее - портал)
3
Срок оказания государственной услуги
10 (десять) рабочих дней
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная)
5
Результат оказания государственной услуги
Уведомление об установлении (снятия) пломбы на/с прибор(а) учета воды либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги
6
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно
7
График работы услугодателя
Услугодатель - с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
Портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем)
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на портале
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги

3-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
15. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша шағымды жоғары әкімшілік орган, лауазымды адам, мемлекеттік қызмет көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – шағымды қарайтын орган) қарайды.
16. Шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды адам шағым түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей, оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте ӘРПК 91-бабының 4-тармағына сәйкес көрсетілетін қызметті беруші әкімшілік актісіне, әкімшілік әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын, лауазымды адам, егер ол 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын қолайлы әкімшілік акт қабылдаса, әкімшілік әрекет жасаса, шағымды қарайтын органға шағымды жібермеуге құқылы.
17. Көрсетілетін қызметті берушіге түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы Заңның 25-бабы 2-тармағына сәйкес тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
18. Мемлекеттік қызмет көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
19. Егер заңда өзгеше көзделмесе, сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін сотқа жүгінуге жол беріледі.
"Арнаулы су пайдалану
құқығын жүзеге асыратын
жеке және заңды тұлғалар
су тарту немесе ағызу
құрылысжайларының өлшеу
аспаптарында және (немесе)
құрылғыларында орнататын
суды есепке алу аспаптарын
пломбалау" мемлекеттік
қызмет көрсету қағидаларына
1-қосымша
"Арнаулы су пайдалану құқығын жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар су тарту немесе ағызу құрылысжайларының өлшеу аспаптарында және (немесе) құрылғыларында орнататын суды есепке алу аспаптарын пломбалау" мемлекеттік қызмет көрсету стандарты
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 09.04.2026 № 104-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы "Арнаулы су пайдалану құқығын жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар су тарту немесе ағызу құрылысжайларының өлшеу аспаптарында және (немесе) құрылғыларында орнататын суды есепке алу аспаптарын пломбалау"
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігі Су ресурстарын реттеу, қорғау және пайдалану комитетінің су ресурстарын қорғау және пайдалануды реттеу жөніндегі бассейндік су инспекциялары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші)
2
Мемлекеттік қызмет көрсету тәсілі
"Цифрлық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі –портал)
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Өтініш қабылданған сәттен бастап 10 (он) жұмыс күні
4
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық түрде (ішінара цифрландырылған)
5
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Суды есепке алу аспабына/аспабынан пломбаны орнату (алып тастау) туралы хабарлама не мемлекеттік қызметті көрсетуден дәлелді бас тарту
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі
Көрсетілетін қызметті берушінің жұмысы –Қазақстан Республикасы Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден жұма аралығында белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес сағат 8.00-ден 17.30-ға дейін, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін түскі ас үзілісімен жүзеге асырылады.
Порталдың жұмысы – техникалық жұмыстар жүргізуге байланысты үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (егер мемлекеттік қызмет көрсетуге өтініш жұмыс күні аяқталғанға дейін 2 (екі) сағат бұрын немесе көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс күні аяқталғаннан кейін, сондай-ақ еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері келіп түссе, онда мерзім келесі жұмыс күнінен басталады).
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары порталда орналастырылған
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі

1) заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) электронная копия паспорта на приборы учета воды;
3) электронная копия акта поверки прибора учета воды в случае окончания срока или отсутствия поверки;
4) cправка о документе, удостоверяющем личность физического лица, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о регистрации индивидуального предпринимателя услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги;
4) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг. Контактные телефоны единого контакт-центра: 1414, 8 800 080 7777
Приложение 2
к Правилам оказания
государственной услуги
"Пломбирование приборов
учета вод, устанавливаемых
на измерительных приборах
и (или) устройствах сооружений
по забору или сбросу вод
физическими и юридическими
лицами, осуществляющими
право специального водопользования"
Форма
Примечание ИЗПИ!
Приложение 2 предусматривается в редакции приказа и.о. Министра водных ресурсов и ирригации РК от 09.04.2026 № 104-НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).
Кому _____________________
__________________________
(полное наименование
государственного органа)
от ________________________
__________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
физического лица или
наименование юридического лица)
Юридический адрес заявителя
__________________________
(индекс, город, район, область,
улица, номер дома, телефон)
Реквизиты заявителя
__________________________
(бизнес идентификационный
номер/индивидуальный
идентификационный номер)
Реквизиты представителя
__________________________
(бизнес идентификационный
номер/индивидуальный
идентификационный номер)
Реквизиты доверенности
__________________________
(номер, дата, кем выдана)
Заявление
Прошу установить (снять) пломбу на/с прибор(а) учета воды (нужное подчеркнуть)
____________________________________________________________________
(наименование организации)
Прибор учета воды ___________________________________________________
(марка прибора учета воды, заводской номер)
Информация о дате и номере пломбирования прибора учета воды, выполненного
бассейновой водной инспекцией _______________________________________
Номер и дата разрешительного документа на водопользование _____________
Номер акта и дата снятия пломбы (в случае повторного обращения)
___________________________________________________________________
К заявлению прилагаются следующие документы:
электронная копия паспорта на приборы учета воды, акт поверки прибора учета воды
(в случае отсутствия информации о проведенной поверке в паспорте на приборы
учета воды).
Услугодатель получает согласие услугополучателя на использование сведений,
составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных
системах, при оказании государственных услуг, если иное не предусмотрено законами
Республики Казахстан.
________________________ _____________________________________________
Должность представителя Фамилия, имя, отчество (при его наличии) представителя
Прилагается ______ листов.
Достоверность сведений подтверждаю
Приложение 3
к Правилам оказания
государственной услуги
"Пломбирование приборов
учета вод, устанавливаемых
на измерительных приборах
и (или) устройствах сооружений
по забору или сбросу вод
физическими и юридическими
лицами, осуществляющими
право специального водопользования"
форма
Акт установки (снятия) пломбы на приборы учета вод,
устанавливаемых измерительных приборах и (или) устройствах сооружений
по забору или сбросу вод физическими и юридическими лицами,
осуществляющими право специального водопользования
"___" ____________ 20__года № ______
Составлен государственным инспектором
__________________________________________________________________
должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
в присутствии водопользователя ______________________________________
наименование предприятия, должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Прибор учета воды _________ установлен на водоводе
__________________________________________________________________
Марка водомера, номер скважины, местоположение
прошел поверку __________________ дата поверки _____________________
наименование организации
№ пломбы__________________
Показания прибора учета воды_______________________________________
В целях отрицательного влияния на состояние водных объектов согласно подпункту
1) пункта 1 статьи 91 Водного кодекса Республики Казахстан запрещается ввод
в эксплуатацию новых и реконструируемых объектов, не обеспеченных
сооружениями и устройствами, предотвращающими вредное воздействие,
загрязнение, засорение и истощение вод, а также без наличия средств измерений
объема забранных и сброшенных водных ресурсов.
Государственный инспектор _____________________________
место печати (подпись)
Водопользователь ______________ (подпись) место печати
(за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
Приложение 4
к Правилам оказания
государственной услуги
"Пломбирование приборов
учета вод, устанавливаемых
на измерительных приборах
и (или) устройствах сооружений
по забору или сбросу вод
физическими и юридическими
лицами, осуществляющими
право специального водопользования"
Уведомление об установлении (снятия) пломбы на/с прибор(а) учета воды
(нужное подчеркнуть) № (номер документа)
Уважаемый(-ая) ______________________________________________________
услугополучатель)
Уведомляем Вас об установлении (снятия) пломбы _________________________
на/с приборе(а) учета воды ______________________________________________
номер пломбы (марка прибора учета воды, заводской номер)
Руководитель Бассейновой водной инспекции
______________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
"___" __________ 20__ года
Место печати (при наличии)
Уведомление _________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) услугополучателя, подпись)
вручено услугополучателю "___" _______________ 20__ года
(Должность подписывающего) (ФИО подписывающего)
Приложение 4 к приказу
исполняющего обязанности
Министра экологии, геологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 11 сентября 2020 года № 216
Правила оказания государственной услуги
"Аттестация организаций на право проведения работ в области безопасности гидротехнических сооружений"
Сноска. Приложение 4 – в редакции приказа Министра водных ресурсов и ирригации РК от 14.10.2025 № 264-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1) осы Қағидаларға 2-қосымшада сәйкес нысан бойынша өтініш;
2) суды есепке алу аспаптарына паспорттың электрондық көшірмесі;
3) мерзімі аяқталған немесе тексеру болмаған жағдайда суды есепке алу аспабын тексеру актісінің электрондық көшірмесі;
4) Жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжат туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, дара кәсіпкерді тіркеу туралы анықтаманы, көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы алады.
9
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттарының және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігінің анықталуы;
2) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты қызметіне немесе мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды қажет ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты заңды күшіне енген сот шешімі бар, соның негізінде көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға байланысты арнайы құқықтан айырылған;
4) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы.
10
Мемлекеттік қызмет көрсетудің, оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін қызметтің ерекшеліктерін ескере отырып қойылатын өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдың "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Бірыңғай байланыс орталығының байланыс телефондары: 1414, 8 800 080 7777
"Арнаулы су пайдалану
құқығын жүзеге асыратын
жеке және заңды тұлғалар
су тарту немесе ағызу
құрылысжайларының өлшеу
аспаптарында және (немесе)
құрылғыларында орнататын
суды есепке алу аспаптарын
пломбалау" мемлекеттік қызмет
көрсету қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Кімге_____________________
_________________________
(мемлекеттік органның толық
атауы)
Кімнен____________________
___________________________
(жеке тұлғаның аты, тегі,
әкесінің аты (бар болған
жағдайда немесе заңды
тұлғаның атауы)
Өтініш берушінің заңды
мекенжайы_________________
___________________________
(индекс, қала, аудан, облыс,
көше, үйдің нөмірі, телефон)
Өтініш берушінің деректемелері
___________________________
(бизнес сәйкестендіру нөмірі/
жеке сәйкестендіру нөмірі)
Өкілдің деректемелері
___________________________
(бизнес сәйкестендіру нөмірі/
жеке сәйкестендіру нөмірі)
Сенімхат деректемелері
___________________________
(нөмірі, күні, кім берді)
Өтініш
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 09.04.2026 № 104-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Суды есепке алу аспабына/аспабынан пломбаны орнатуды (алып тастауды) сұраймын
(қажеттісінің асты сызылсын)
_____________________________________________________________________
(ұйымның атауы)
Суды есепке алу аспабы _______________________________________________
(суды есепке алу аспабының маркасы, зауыттық нөмірі)
Бассейндік су инспекциясы орындаған суды есепке алу аспабын пломбалау күні мен нөмірі туралы ақпарат _____________________
Cу пайдалануға рұқсат құжатының нөмірі және күні_____________________________
Пломбаны алып тастау күні мен акт нөмірі (қайта жүгінген жағдайда)_______________
Өтінішке мынадай құжаттар қоса беріледі:
Суды есепке алу аспаптарының паспортының көшірмесі, суды есепке алу аспабын салыстырып тексеру актісі (суды есепке алу аспаптарының паспортында жүргізілген салыстырып тексеру туралы ақпарат болмаған жағдайда).
Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметтер көрсету кезінде цифрлық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім береді.
______________________________ _____________________________
Өкілдің лауазымы Өкілдің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Қоса беріледі_______парақта.
Мәліметтердің дұрыстығын растаймын.
"Арнаулы су пайдалану
құқығын жүзеге асыратын жеке
және заңды тұлғалар су тарту
немесе ағызу
құрылысжайларының өлшеу
аспаптарында және (немесе)
құрылғыларында орнататын
суды есепке алу аспаптарын
пломбалау" мемлекеттік қызмет
көрсету қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Арнаулы су пайдалану құқығын жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар су тарту немесе ағызу құрылысжайларының өлшеу аспаптарында және (немесе) құрылғыларында орнататын суды есепке алу аспаптарына пломбаны орнату (алып тастау) актісі
20__жылғы " " ____________ № ______
Су пайдаланушы ________________________________ қатысуымен кәсіпорынның
атауы,тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
мемлекеттік инспектор
____________________________________________________ жасады.
лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
_________ суды есепке алу аспабы _______________ су тартқышта су өлшегіштің маркасы ұңғыманың нөмірі, орналасқан жері
тексеруден өтті _______________ тексерілген күні ____________ ұйымның атауы
пломбаның нөмірі ____________
Суды есепке алу аспабының көрсеткіштері ______________________
Қазақстан Республикасы Су кодексінің 91-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес, су объектілерінің жай-күйіне теріс әсер ету мақсатында судың зиянды әсерін, ластануын, қоқыстануын және сарқылуын болғызбайтын құрылысжайлармен және құрылғылармен қамтамасыз етілмеген, сондай-ақ алынған және ағызылған су ресурстарының көлемін өлшеу құралдары жоқ жаңа және реконструкцияланатын объектілерді пайдалануға енгізуге тыйым салынады.
Мемлекеттік инспектор _________________ мөр орны қолы
Су пайдаланушы ________________ (қолы)
мөр орны (жеке кәсіпкерлік субъектілер болып табылатын тұлғалардан басқа)
"Арнаулы су пайдалану
құқығын жүзеге асыратын жеке
және заңды тұлғалар су тарту
немесе ағызу
құрылысжайларының өлшеу
аспаптарында және (немесе)
құрылғыларында орнататын
суды есепке алу аспаптарын
пломбалау" мемлекеттік қызмет
көрсету қағидаларына
4-қосымша
Суды есепке алу аспабына/аспабынан пломбаны орнату (алып тастау) туралы хабарлама (керектісін сызу қажет) № (құжаттың нөмірі)
Құрметті ________________________________________________________
(көрсетілетін қызметті алушы)
________________ суды есепке алу аспабына/аспабынан ________________
пломбаны орнату (алып тастау) туралы хабарлаймыз.
Пломба нөмірі (суды есепке алу құралының маркасы, зауыттың нөмірі)
Бассейндік су инспекциясының басшысы _____________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы)
"___"__________ 20__ жыл
Мөр орны (болғанда)
Хабарлама _______________________________________________________
(көрсетілетін қызметті алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы)
Көрсетілетін қызметті алушыға табысталды 20__ жылғы "___" _____________
(Қол қоюшының лауазымы) (қол қоюшының ТАӘ)
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және
табиғи ресурстар министрі
міндетін атқарушысының
2020 жылғы 11 қыркүйектегі
№ 216 бұйрығына
4-қосымша
"Гидротехникалық құрылысжайлардың қауіпсіздігі саласындағы жұмыстарды жүргізу құқығына ұйымдарды аттестаттау" мемлекеттік қызмет көрсету қағидалары
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 14.10.2025 № 264-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания государственной услуги "Аттестация организаций на право проведения работ в области безопасности гидротехнических сооружений" (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" (далее – Закон) и определяют порядок оказания государственной услуги.
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа и.о. Министра водных ресурсов и ирригации РК от 09.04.2026 № 104-НҚ (вводятся в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Пункт 2 предусматривается в редакции приказа и.о. Министра водных ресурсов и ирригации РК от 09.04.2026 № 104-НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) услугополучатель – физические и юридические лица, за исключением центральных государственных органов, загранучреждений Республики Казахстан, местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, акимов районов в городе, городов районного значения, поселков, сел, сельских округов;
2) государственная услуга – одна из форм реализации отдельных государственных функций или их совокупности, осуществляемых по обращению или без обращения услугополучателей и направленных на реализацию их прав, свобод и законных интересов, предоставление им соответствующих материальных или нематериальных благ;
3) гидротехнические сооружения (далее – ГТС) – сооружения для регулирования использования водных ресурсов (в том числе забора, хранения, транспортировки, распределения вод поверхностных водных объектов и отвода дренажных вод), а также иные сооружения, предназначенные для защиты от вредного воздействия вод (водоподпорные, водосбросные и водовыпускные сооружения, сооружения, предназначенные для защиты от наводнений и разрушений берегов);
4) класс ГТС – показатель, устанавливаемый нормами и правилами проектирования ГТС, в зависимости от которого устанавливаются требования к надежности ГТС;
5) К ГТС I класса опасности относятся плотины высотой более тридцати метров и (или) объемом водохранилища более ста миллионов кубических метров и гидроузлы с пропускной способностью более ста кубических метров в секунду;
6) К ГТС II класса опасности относятся плотины высотой более двадцати метров и (или) объемом водохранилища более пятидесяти миллионов кубических метров и гидроузлы с пропускной способностью более пятидесяти кубических метров в секунду;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Гидротехникалық құрылысжайлардың қауіпсіздігі саласындағы жұмыстарды жүргізу құқығына ұйымдарды аттестаттау" мемлекеттік қызмет көрсету қағидалар (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және мемлекеттік қызмет көрсету тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 09.04.2026 № 104-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) көрсетілетін қызметті алушы – мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға өтініш беруге құқығы және (немесе) ниеті бар немесе мемлекеттік көрсетілетін қызметті алатын не өз құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін іске асыру үшін оларға тиісті материалдық немесе материалдық емес игіліктер бере отырып, мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін алған жеке және заңды тұлғалар, заңды тұлғалардың филиалдары мен өкілдіктері;
2) мемлекеттік көрсетілетін қызмет – көрсетілетін қызметті алушылардың өтініш жасауы бойынша немесе өтініш жасауынсыз жүзеге асырылатын және олардың құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін іске асыруға, оларға тиісті материалдық немесе материалдық емес игіліктер беруге бағытталған жекелеген мемлекеттік функцияларды іске асыру нысандарының бірі немесе олардың жиынтығы;
3) гидротехникалық құрылысжайлар – су ресурстарын пайдалануды реттеуге (оның ішінде, жерүсті су объектілерінің суларын алуға, сақтауға, тасуға, бөлуге және дренаждық суларды бұруға) арналған құрылысжайлар, сондай-ақ судың зиянды әсерінен қорғауға арналған өзге де құрылысжайлар (су тежейтін, су ағызатын және су жіберетін құрылысжайлар, су басудан және жағалаудың бұзылуынан қорғауға арналған құрылысжайлар);
4) ГТҚ класы – гидротехникалық құрылысжайларды жобалау нормалары мен ережелеріне сәйкес белгіленетін, оған байланысты ГТҚ сенімділігіне қойылатын талаптар анықталатын көрсеткіш;
5) ГТҚ қауіпті I-і сыныбына биіктігі отыз метрден асатын және (немесе) су қоймасының көлемі жүз миллион текше метрден асатын бөгеттер және секундына жүз текше метрден астам су өткізу қабілеті бар су тораптары жатады;
6) ГТҚ қауіпті II-і сыныбына биіктігі жиырма метрден асатын және (немесе) су қоймасының көлемі елу миллион текше метрден асатын бөгеттер және секундына елу текше метрден астам су өткізу қабілеті бар су тораптары жатады;

7) К ГТС III класса опасности относятся плотины высотой более десяти метров и (или) объемом водохранилища более двадцати миллионов кубических метров и гидроузлы с пропускной способностью более двадцати кубических метров в секунду;
8) К ГТС IV класса опасности относятся плотины высотой более пяти метров и (или) объемом водохранилища более десяти миллионов кубических метров и плотины высотой до пяти метров и (или) объемом водохранилища менее десяти миллионов кубических метров, в случаях если разрушение этих ГТС может причинить вред жизни, здоровью человека и окружающей среде и гидроузлы с пропускной способностью до десяти кубических метров в секунду, в случаях если разрушение этих ГТС может причинить вред жизни, здоровью человека и окружающей среде;
9) потенциально опасные сооружения - отдельные виды ГТС, авария на которых представляет угрозу причинения вреда жизни и здоровью людей, окружающей среде, материального ущерба физическим и юридическим лицам;
10) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 3 предусматривается в редакции приказа и.о. Министра водных ресурсов и ирригации РК от 09.04.2026 № 104-НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).
3. Министерство водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан в течение 3 (трех) рабочих дней с даты внесения изменения и (или) дополнения в настоящие Правила, актуализирует их и направляет оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", в Единый контакт-центр.
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги
4. Государственная услуга "Аттестация организаций на право проведения работ в области безопасности гидротехнических сооружений" (далее – государственная услуга) оказывается Комитетом по регулированию, охране и использованию водных ресурсов Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан (далее – услугодатель) юридическим лицам (далее – услугополучатель).
5. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги изложен согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – Перечень).
Примечание ИЗПИ!
Пункт 6 предусматривается в редакции приказа и.о. Министра водных ресурсов и ирригации РК от 09.04.2026 № 104-НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).

7) ГТҚ қауіпті III-і сыныбына биіктігі он метрден асатын және (немесе) су қоймасының көлемі жиырма миллион текше метрден асатын бөгеттер және секундына жиырма текше метрден астам су өткізу қабілеті бар су тораптары жатады;
8) ГТҚ қауіпті IV-і сыныбына биіктігі бес метрден асатын және (немесе) су қоймасының көлемі он миллион текше метрден асатын бөгеттер, биіктігі бес метрге дейінгі және (немесе) су қоймасының көлемі он миллион текше метрден кем бөгеттер, егер олардың бұзылуы адам өмірі мен денсаулығына, сондай-ақ қоршаған ортаға зиян келтіруі мүмкін болса және секундына он текше метрге дейін су өткізу қабілеті бар су тораптары, егер мұндай ГТҚ-ның бұзылуы адам өміріне, денсаулығына және қоршаған ортаға зиян келтіруі мүмкін болатын жағдайларда;
9) қауіптілігі ықтимал құрылысжайлар - құрылысжайлардағы авария адамдардың өмірі мен денсаулығына, қоршаған ортаға зиян келтіру, жеке және заңды тұлғаларға материалдық залал келтіру қаупін төндіретін ГТҚ жекелеген түрлері;
10) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі - ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңбаның жабық кілті мен электрондық цифрлық қолтаңба құралдарын пайдалана отырып жасалған, электрондық құжаттың анықтығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын цифрлық жазба (цифрлық деректер жиынтығы).
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 09.04.2026 № 104-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігі осы Қағидалар бекітілген немесе өзгертілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі туралы ақпаратты жаңартады және Бірыңғай байланыс - орталығына жібереді.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 09.04.2026 № 104-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі
4. "Гидротехникалық құрылысжайлардың қауіпсіздігі саласындағы жұмыстарды жүргізу құқығына ұйымдарды аттестаттау" мемлекеттік қызметті (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігі Су ресурстарын реттеу, қорғау және пайдалану комитетімен (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) көрсетеді.
5. Мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі (бұдан әрі – Тізбе) осы Қағидаларға 1-қосымшада көрсетілген.

13. Рассмотрение жалобы по вопросам оказания государственных услуг производится вышестоящим административным органом, должностным лицом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг (далее – орган, рассматривающий жалобу).
14. Услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуется, не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом, в соответствии с пунктом 4 статьи 91 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан, услугодатель, должностное лицо, чьи административный акт, административное действие (бездействие) обжалуется, вправе не направлять жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение 3 (трех) рабочих дней примет благоприятный административный акт, совершит административное действие, полностью удовлетворяющие требования, указанные в жалобе.
15. Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
16. Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
17. Если иное не предусмотрено законом, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке.
Приложение 1
к Правилам оказания
государственной услуги
"Аттестация организаций
на право проведения работ
в области безопасности
гидротехнических сооружений"
Примечание ИЗПИ!
Приложение 1 предусматривается в редакции приказа и.о. Министра водных ресурсов и ирригации РК от 09.04.2026 № 104-НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Аттестация организаций на право проведения работ
в области безопасности гидротехнических сооружений"
Наименование государственной услуги "Аттестация организаций на право проведения работ в области безопасности гидротехнических сооружений"
1
Наименование услугодателя
Комитет по регулированию, охране и использованию водных ресурсов Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан (далее – услугодатель)
2
Способы предоставления государственной услуги
Веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее - портал)
3
Срок оказания государственной услуги
5 (пять) рабочих дней
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная)
5
Результат оказания государственной услуги
Аттестат на право проведения работ в области безопасности гидротехнических сооружений либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги
6
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно
7
График работы услугодателя
Услугодатель - с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
Портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем)
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на портале
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги

13. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша шағымды жоғары әкімшілік орган, лауазымды адам, мемлекеттік қызмет көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – шағымды қарайтын орган) қарайды.
14. Шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды адам шағым түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей, оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте ӘРПК 91-бабының 4-тармағына сәйкес әкімшілік актісіне, әкімшілік әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды адам, егер ол 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын қолайлы әкімшілік акт қабылдаса, әкімшілік әрекет жасаса, шағымды қарайтын органға шағымды жібермеуге құқылы.
15. Көрсетілетін қызметті берушіге түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы Заңның 25-бабы 2-тармағына сәйкес тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
16. Мемлекеттік қызмет көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
17. Егер заңда өзгеше көзделмесе, сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін сотқа жүгінуге жол беріледі.
"Гидротехникалық
құрылысжайлардың қауіпсіздігі
саласындағы жұмыстарды
жүргізу құқығына ұйымдарды
аттестаттау" мемлекеттік
қызмет көрсету қағидаларына
1-қосымша
"Гидротехникалық құрылысжайлардың қауіпсіздігі саласындағы жұмыстарды жүргізу құқығына ұйымдарды аттестаттау" мемлекеттік қызмет көрсету стандарты
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 09.04.2026 № 104-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы "Гидротехникалық құрылысжайлардың қауіпсіздігі саласындағы жұмыстарды жүргізу құқығына ұйымдарды аттестаттау"
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігі Су ресурстарын реттеу, қорғау және пайдалану комитеті (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші)
2
Мемлекеттік қызмет көрсету тәсілі
"Цифрлық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Өтініш қабылданған сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күні
4
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық түрде (ішінара цифрландырылған)
5
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Гидротехникалық құрылысжайлардың қауіпсіздігі саласындағы жұмыстарды жүргізу құқығына аттестат немесе мемлекеттік қызметті көрсетуден дәлелді бас тарту
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі
Көрсетілетін қызметті берушінің жұмысы –Қазақстан Республикасы Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден жұма аралығында белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес сағат 8.00-ден 17.30-ға дейін, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін түскі ас үзілісімен жүзеге асырылады. Порталдың жұмысы – техникалық жұмыстар жүргізуге байланысты үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (егер мемлекеттік қызмет көрсетуге өтініш жұмыс күні аяқталғанға дейін 2 (екі) сағат бұрын немесе көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс күні аяқталғаннан кейін, сондай-ақ еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері келіп түссе, онда мерзім келесі жұмыс күнінен басталады). Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары порталда орналастырылған.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі

1)заявление по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
2) электронная копия документа, подтверждающего ввод в эксплуатацию гидротехнического сооружения, согласно форме сведений Приложения 3 к настоящим Правилам;
3) электронная копия документа, подтверждающего квалификацию сотрудников аттестуемой организации, согласно форме сведений Приложения 4 к настоящим Правилам;
4) справка о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, установленных приказом Министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан от 9 июня 2025 года № 119-НҚ "Об утверждении требований, предъявляемых к организациям, аттестуемым на право проведения работ в области безопасности гидротехнических сооружений" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 36240);
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги.
5) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
Контактные телефоны единого контакт-центра: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 2
к Правилам оказания
государственной услуги
"Аттестация организаций
на право проведения работ
в области безопасности
гидротехнических сооружений"
Примечание ИЗПИ!
Приложение 2 предусматривается в редакции приказа и.о. Министра водных ресурсов и ирригации РК от 09.04.2026 № 104-НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).
Кому _______________________
____________________________
(полное наименование
государственного органа)
От _________________________
___________________________
(наименование юридического лица)
Юридический адрес
Заявителя
____________________________
____________________________
(индекс, город, район, область,
улица, № дома, телефон)
Реквизиты заявителя
____________________________
(Бизнес идентификационный номер)
Реквизиты представителя
(бизнес идентификационный
номер)
Реквизиты доверенности
____________________________
(номер, дата, кем выдана)
Заявление
Прошу провести аттестацию организации на право проведения работ
в области безопасности гидротехнических сооружений
__________________________________________________________________
(наименование организации)
К заявлению прилагаются следующие документы:
формы сведений; копии документов, подтверждающих квалификацию сотрудников
аттестуемой организации и ввод в эксплуатацию гидротехнических сооружений.
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Фамилия имя отчество (при его наличии) (должность для юридического лица)
(электронная цифровая подпись) дата подачи: дата месяц год.
(электронная цифровая подпись)
Достоверность сведений подтверждаю.
Услугодатель получает согласие услугополучателя на использование сведений,
составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных
системах при оказании государственных услуг, если иное не предусмотрено законами
Республики Казахстан.
Приложение 3
к Правилам оказания
государственной услуги
"Аттестация организаций
на право проведения работ
в области безопасности
гидротехнических сооружений"
Форма
Информация по проектам строительства гидротехнических сооружений, введенных в эксплуатацию
№ п/п
Наименование объекта
Наименование заказчика
Год ввода в эксплуатацию гидротехнического сооружения
Класс
гидротехнического сооружения
Опыт работ по проектированию строительства, ремонта, реконструкции и эксплуатаций гидротехнических сооружений
1
2
3
4
5
6
Приложение 4
к Правилам оказания
государственной услуги
"Аттестация организаций
на право проведения работ
в области безопасности
гидротехнических сооружений"
Форма
Данные о квалификационном составе специалистов аттестуемой организации
№ п/п
Фамилия имя отчество
Должность
Работает в данной организации (постоянно, временно)
Стаж работы
Образование с указанием учебного заведения, года окончания, квалификаций по диплому
1
2
3
4
5
6
Приложение 5 к приказу
исполняющего обязанности
Министра экологии, геологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 11 сентября 2020 года № 216
Правила оказания государственной услуги
"Регистрация декларации безопасности гидротехнического сооружения для присвоения регистрационных шифров"
Сноска. Приложение 5 – в редакции приказа Министра водных ресурсов и ирригации РК от 14.10.2025 № 264-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
2) осы Қағидаларға 3-қосымшаның мәліметтер нысанына сәйкес, гидротехникалық құрылысжайдың пайдалануға берілгеннін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
3) осы Қағидаларға 4-қосымшаның мәліметтер нысанына сәйкес, аттестатталатын ұйым қызметкерлерінің біліктілігін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
4) заңды тұлғаның мемлекеттік тіркелуі (қайта тіркелуі) туралы анықтамаларды көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы алады.
9
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздерді қамтитын, мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттарының және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігінің анықталуы;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің "Гидротехникалық құрылысжайлардың қауіпсіздігі саласындағы жұмыстарды жүргізу құқығына аттестатталатын ұйымдарға қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрінің 2025 жылғы 9 маусымдағы № 119-НҚ бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36240 болып тіркелген) белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты қызметіне немесе мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды қажет ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген үкімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алумен байланысты арнайы құқығынан айырылуы
5) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы.
10
Мемлекеттік қызмет көрсетудің, оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін қызметтің ерекшеліктерін ескере отырып қойылатын өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдың "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар. Бірыңғай байланыс орталығының байланыс телефондары: 1414, 8 800 080 7777
"Гидротехникалық
құрылысжайлардың қауіпсіздігі
саласындағы жұмыстарды
жүргізу құқығына ұйымдарды
аттестаттау" мемлекеттік
қызмет көрсету қағидаларына
2-қосымша
Кімге_______________________
(мемлекеттік органның
толық атауы)
Кімнен _____________________
(заңды тұлғаның атауы)
Өтініш берушінің заңды
мекенжайы ____________
____________________________
(индекс, қала, аудан, облыс,
көше, үй №, телефон)
Өтініш берушінің
деректемелері
_________________________
(Бизнес идентификациялық
номер)
Өкілдің деректемелері
___________________________
(бизнес сәйкестендіру нөмірі)
Сенімхат деректемелері
___________________________
(нөмірі, күні, кім берді)
Өтініш
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 09.04.2026 № 104-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
__________________________________________________________________
(ұйымның атауы)
Гидротехникалық құрылысжайлардың қауіпсіздігі саласындағы жұмыстарды жүргізу құқығына аттестаттау жүргізуді сұраймын.
Өтінішке мынадай құжаттар қоса беріледі: мәлімет нысандары; аттестатталатын ұйым қызметкерлерінің біліктілігін және гидротехникалық құрылысжайлардың пайдалануға берілгенін растайтын құжаттардың көшірмелері.
_____________________________ ______________________________
Тегi, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда)
(заңды тұлғаға лауазымы) жіберілген күні: күні.айы.жылы.
(электрондық цифрлық қолтаңба)
Мәліметтердің дұрыстығын растаймын.
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде, өзгесі Қазақстан Республикасының заңдарымен көзделмесе көрсетілетін қызметті беруші цифрлық жүйелеріндегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім алады.
"Гидротехникалық
құрылысжайлардың қауіпсіздігі
саласындағы жұмыстарды
жүргізу құқығына ұйымдарды
аттестаттау" мемлекеттік
қызмет көрсету қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Пайдалануға берілген гидротехникалық құрылысжайлар құрылысының жобалары жөніндегі ақпарат
р/с №
Объектінің атауы
Тапсырыс берушінің атауы
Гидротехникалық құрылысжайдың пайдалануға берілген жылы
Гидротехникалық құрылысжайдың класы
Гидротехникалық құрылысжайларды салу, жөндеу, реконструкциялау және пайдалануды жобалау бойынша жұмыс тәжірибесі
1
2
3
4
5
6
"Гидротехникалық
құрылысжайлардың қауіпсіздігі
саласындағы жұмыстарды
жүргізу құқығына ұйымдарды
аттестаттау" мемлекеттік
қызмет көрсету қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Аттестатталатын ұйым мамандарының біліктілік құрамы туралы деректер
р/с №
Аты, тегі, әкесінің аты
Лауазымы
Осы ұйымда (уақытша, тұрақты) жұмыс істейді
Жұмыс өтілі
Оқу орны, бітірген жылы, диплом бойынша біліктілігі және, көрсетілген білімі
1
2
3
4
5
6
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және табиғи
ресурстар министрінің
міндетін атқарушысының
2020 жылғы 11 қыркүйектегі
№ 216 бұйрығына
5-қосымша
"Тіркеу шифрларын беру үшін гидротехникалық құрылысжайлардың қауіпсіздігі декларациясын тіркеу" мемлекеттік қызмет көрсету қағидалары
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 14.10.2025 № 264-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

3. Министерство водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан в течение 3 (трех) рабочих дней с даты внесения изменения и (или) дополнения в настоящие Правила, актуализирует их и направляет оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", в Единый контакт-центр.
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги
4. Государственная услуга "Регистрация декларации безопасности гидротехнического сооружения для присвоения регистрационных шифров" (далее – государственная услуга) оказывается бассейновыми водными инспекциями по охране и регулированию использования водных ресурсов Комитета по регулированию, охране и использованию водных ресурсов Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан (далее – услугодатель) физическим и (или) юридическим лицам (далее – услугополучатель).
5. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги изложен согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – Перечень).
Примечание ИЗПИ!
Пункт 6 предусматривается в редакции приказа и.о. Министра водных ресурсов и ирригации РК от 09.04.2026 № 104-НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).
6. Прием заявления проведение регистрации декларации безопасности гидротехнических сооружений по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам и документов, указанных в пункте 8 Перечня, осуществляется через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал).
7. Канцелярия услугодателя в день поступления документов осуществляет их прием, регистрацию и передает на исполнение ответственному структурному подразделению либо при предоставлении услугополучателем неполного пакета документов и (или) документов с истекшим сроком действия, содержащихся в них отказывает в приеме заявления.
Примечание ИЗПИ!
Абзац второй пункта 7 предусматривается в редакции приказа и.о. Министра водных ресурсов и ирригации РК от 09.04.2026 № 104-НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).
При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
8. При подаче услугополучателем заявления в "личном кабинете" отображается статус о принятии запроса для оказания государственной услуги с указанием даты получения результата государственной услуги.
Примечание ИЗПИ!
Абзац второй пункта 8 предусматривается в редакции приказа и.о. Министра водных ресурсов и ирригации РК от 09.04.2026 № 104-НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).
При подаче заявления услугополучатель дает согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах при оказании государственных услуг, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 9 предусматривается в редакции приказа и.о. Министра водных ресурсов и ирригации РК от 09.04.2026 № 104-НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).

3. Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігі осы Қағидалар бекітілген немесе өзгертілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі туралы ақпаратты жаңартады және Бірыңғай байланыс - орталығына жібереді.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 09.04.2026 № 104-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі
4. "Тіркеу шифрларын беру үшін гидротехникалық құрылысжайлардың қауіпсіздігі декларациясын тіркеу" мемлекеттік көрсетілетін қызметті (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігі Су ресурстарын реттеу қорғау және пайдалану комитетінің Су ресурстарын қорғау және пайдалануды реттеу жөніндегі бассейндік су инспекциялары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) жеке және (немесе) заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) көрсетеді.
5. Мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі (бұдан әрі – Тізбе) осы Қағидаларға 1-қосымшада көрсетілген.
6. Осы Қағидаларға 2-қосымшада сәйкес нысан бойынша тіркеу шифрларын беру үшін гидротехникалық құрылысжайлардың қауіпсіздігі декларациясын тіркеу өтінішті және Тізбенің 8-тармағында көрсетілген құжаттарды қабылдау "цифрлық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жүзеге асырылады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 09.04.2026 № 104-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі құжаттар келіп түскен күні оларды қабылдауды, тіркеуді жүзеге асырады және жауапты құрылымдық бөлімшеге орындауға береді немесе көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың толық емес топтамасын және (немесе) оларда қамтылған қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынған кезде өтінішті қабылдаудан бас тартады.
Егер мемлекеттік қызмет көрсетуге өтініш жұмыс күні аяқталғанға дейін екі сағат бұрын немесе көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс күні аяқталғаннан кейін, сондай-ақ еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері келіп түссе, онда мерзім келесі жұмыс күнінен басталады.
Ескерту. 7-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 09.04.2026 № 104-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Көрсетілетін қызметті алушы өтініш берген кезде "жеке кабинетінде" мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін алған күнін көрсете отырып, мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе көрсетіледі.
Өтініш берген кезде көрсетілетін қызметті алушы, егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, цифрлық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім береді.
Ескерту. 8-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 09.04.2026 № 104-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

1) заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) электронная копия экспертного заключения декларации безопасности гидротехнического сооружения, выданного организацией, аттестованной Комитетом по регулированию, охране и использованию водных ресурсов Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан на право проведения работ в области безопасности гидротехнических сооружений;
3) электронная копия декларации безопасности гидротехнического сооружения;
4) cправка о документе, удостоверяющем личность физического лица, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о регистрации индивидуального предпринимателя услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным пунктом 4 статьи 72 Водного Кодекса Республики Казахстан;
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги.
5) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
Контактные телефоны единого контакт-центра: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 2
к Правилам оказания
государственной услуги
"Регистрация декларации
безопасности гидротехнического
сооружения для присвоения
регистрационных шифров"
Примечание ИЗПИ!
Приложение 2 предусматривается в редакции приказа и.о. Министра водных ресурсов и ирригации РК от 09.04.2026 № 104-НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).
Форма
Кому _______________________
____________________________
(полное наименование
государственного органа)
От _________________________
____________________________
(наименование юридического лица)
Юридический адрес заявителя
___________________________
(индекс, город, район, область,
улица, номер дома, телефон)
Реквизиты заявителя
___________________________
(бизнес идентификационный номер)
Реквизиты представителя
___________________________
(бизнес идентификационный номер)
Реквизиты доверенности
____________________________
(номер, дата, кем выдана)
Заявление
Прошу провести регистрацию декларации безопасности гидротехнического
сооружения (первоначальную, очередную) (нужное подчеркнуть)
_________________________________________________________________
(наименование организации)
В случае проведения очередной регистрации декларации безопасности
гидротехнического сооружения указать номер регистрационного шифра и дату
проведения последней регистрации
_________________________________________________________________
(номер регистрационного шифра, дата)
К заявлению прилагаются следующие документы:
копия экспертного заключения декларации безопасности гидротехнического
сооружения, выданного организацией, аттестованной уполномоченным органом
на право проведения работ в области безопасности гидротехнических сооружений
за счет средств организации-заявителя;
копия декларации безопасности гидротехнического сооружения.
Достоверность сведений подтверждаю. Согласен на использование сведений,
составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
Руководитель ____________________________________________________
Фамилия имя отчество (при его наличии) (электронная цифровая подпись)
Дата заполнения: "__" __________ 20__ года
Приложение 3
к Правилам оказания
государственной услуги
"Регистрация декларации
безопасности гидротехнического
сооружения для присвоения
регистрационных шифров"
форма
Уведомление о присвоении регистрационного шифра декларации безопасности гидротехнического сооружения
Уважаемый (ая)_______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), услугополучателя)
Уведомляем Вас о присвоении регистрационного шифра декларации
безопасности гидротехнического сооружения
_____________________________________________________________
(номер и дата регистрации)
Руководитель бассейновой водной инспекции
____________________________________________
Фамилия имя отчество (при его наличии)
(электронная цифровая подпись)
"___" ____________ 20__ года

1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
2) Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігінің Су ресурстарын реттеу, қорғау және пайдалану комитеті гидротехникалық құрылысжайлардың қауіпсіздігі саласындағы жұмыстарды жүргізу құқығына аттестаттаған ұйым берген гидротехникалық құрылысжайдың қауіпсіздігі декларациясының сараптамалық қорытындысының электрондық көшірмесі;
3) гидротехникалық құрылысжайдың қауіпсіздік декларациясының электрондық көшірмесі;
4) Жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжат туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, дара кәсіпкерді тіркеу туралы анықтаманы, көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы алады.
9
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздер
1) мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігінің анықталуы;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің Қазақстан Республикасы Су кодексінің 72-бабының 4-тармағында белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты белгілі бір мемлекеттік қызметті алуды талап ететін қызметке немесе жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімінің (үкімінің) болуы;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты заңды күшіне енген соттың шешімі бар, соның негізінде көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға байланысты арнайы құқықтан айырылуы;
5) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы.
10
Мемлекеттік қызмет көрсетудің, оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін қызметтің ерекшеліктерін ескере отырып қойылатын өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдың "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар. Бірыңғай байланыс орталығының байланыс телефондары: 1414, 8 800 080 7777
"Тіркеу шифрларын беру үшін
гидротехникалық
құрылысжайлардың қауіпсіздігі
декларациясын тіркеу"
мемлекеттік қызмет көрсету
қағидаларына
2-қосымша
Нысаны
Кімге ______________________
(мемлекеттік органның
толық атауы)
Кімнен______________________
(заңды тұлғаның атауы)
Өтініш берушінің заңды
мекенжайы
____________________________
(индекс, қала, аудан, облыс,
көше, үй нөмірі, телефон)
Өтініш берушінің деректемелері
____________________________
(бизнес сәйкестендіру нөмірі)
Өкілдің деректемелері
___________________________
(бизнес сәйкестендіру нөмірі)
Сенімхат деректемелері
___________________________
(нөмірі, күні, кім берді)
Өтініш
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 09.04.2026 № 104-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Гидротехникалық құрылысжайдың қауіпсіздік декларациясын (бастапқы, кезекті)
тіркеуді жүргізуді сұраймын (керектісінің астын сызу қажет)
__________________________________________________________________________
(ұйымның атауы)
Гидротехникалық құрылысжайдың қауіпсіздік декларациясын кезекті тіркеу жүргізілген жағдайда тіркеу шифрінің нөмірін және соңғы тіркеу жүргізілген күнді көрсету
__________________________________________________________
(тіркеу шифрінің нөмірі, күні)
Өтінішке мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) гидротехникалық құрылысжайлардың қауіпсіздігі саласындағы жұмыстарды жүргізу құқығына уәкілетті орган аттестаттаған ұйым берген гидротехникалық құрылысжайлардың қауіпсіздігі декларациясының сараптамалық қорытындысының көшірмесі;
2) гидротехникалық құрылысжайлардың қауіпсіздік декларациясының көшірмесі.
Мәліметтердің дұрыстығын растаймын.
Цифрлық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Басшы__________________________________________________
(тегі,аты,әкесінің аты (бар болса) (электрондық цифрлық қолтаңба)
Толтыру күні: "____" __________ 20__ жыл
"Тіркеу шифрларын беру үшін
гидротехникалық
құрылысжайлардың қауіпсіздігі
декларациясын тіркеу"
мемлекеттік қызмет көрсету
қағидаларына
3-қосымша
нысан
Гидротехникалық құрылысжайдың қауіпсіздігі декларациясының тіркеу шифрін беру туралы мәлімдеме
Құрметті ______________________________________________________
(қызметті алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Гидротехникалық құрылысжайдың қауіпсіздігі декларациясының тіркеу шифрі
берілгені туралы хабарлаймыз ________________________________________
___________________________________________________________________
(тіркеу нөмірі және күні)
Бассейндік су инспекция басшысы ____________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (электрондық цифрлық қолтаңба)
"___" ____________ 20__ жыл