О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Председателя Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 июля 2015 года № 190 "О введении ограничений и запретов на пользование объектами животного мира, их частей и дериватов, установлении мест и сроков их пользования"
Приказ Председателя Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 30 июля 2020 года № 27-5-6/156. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 августа 2020 года № 21048.
Примечание ИЗПИ!
Приказ утрачивает силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 03.03.2026 № 78 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Председателя Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 июля 2015 года № 190 "О введении ограничений и запретов на пользование объектами животного мира, их частей и дериватов, установлении мест и сроков их пользования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11939, опубликован 14 сентября 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения:
в подпункт 2) пункта 8 приложения 1 вносится изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется;
пункт 8-1 приложения 1 изложить в следующей редакции:
"8-1. Ввести запрет на применение ставных сетей на предплотинной зоне водохранилища Шардара.";
подпункты 1), 2) и 4) пункта 12 приложения 1 изложить в следующей редакции:
"1) на озере Жайсан и озерно-речной части водохранилища Буктырма от Каракаса до первой Батинской сопки – с 16 апреля по 30 мая;
2) в глубоководной части водохранилища Буктырма от начало первой Батинской сопки вниз по течению до Бухтарминской ГЭС – с 1 мая по 15 июня;
4) в степных, пресных водоемах Павлодарской области, на реке Ертис с ее пойменными водоемами от административной границы с Восточно-Казахстанской областью до государственной границы с Российской Федерацией, по всей протяженности канала имени Каныша Сатпаева, включая все гидроузлы (водохранилища) – с 15 апреля по 30 мая.";

"Жануарлар дүниесі объектілерін, олардың бөліктері мен дериваттарын пайдалануға шектеу мен тыйым салуды енгізу, оларды пайдалану орындары мен мерзімдерін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті төрағасының міндетін атқарушысының 2015 жылғы 24 шілдедегі № 190 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті Төрағасының 2020 жылғы 30 шiлдедегi № 27-5-6/156 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 3 тамызда № 21048 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Бұйрықтың күшін жою көзделген - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 03.03.2026 № 78 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жануарлар дүниесі объектілерін, олардың бөліктері мен дериваттарын пайдалануға шектеу мен тыйым салуды енгізу оларды пайдалану орындары мен мерзімдерін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті төрағасының міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 шілдедегі № 190 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11939 болып тіркелген, 2015 жылғы 14 қыркүйекте "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жарияланды) мынадай өзгерістер енгізілсін:
1-қосымшаның 8-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Сырдария өзенi Кiшi Арал теңiзiне құятын жерінен Көкарал бөлiп тұру бөгетiне дейiнгi оңтүстiк бағытта, Көкарал түбегіне дейiнгi батыс бағытта, солтүстiк және солтүстiк-шығыс бағыттарда 5 километр (бұдан әрі - км), Сырдария өзенінің ағысымен жоғары бағытта 5 км учаскеде;
Ескертпе: балық өлiмiн болдырмау мақсатында Көкарал бөгетiнiң төменгi бьефінде, Кiшi Арал теңiзiн Үлкен Арал теңiзiмен байланыстыратын жылғада балық аулауға жол беріледі.";
1-қосымшаның 8-1 тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"8-1. Шардара су қоймасының платиналды аймағында қоймалы ауды қолдануға тыйым салу енгізілсін";
1-қосымшаның 12-тармағының 1), 2) және 4) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Жайсан көлінде және Қарақастан бірінші Батин шоқысына дейінгі Бұқтырма су қоймасының көл-өзен бөлігінде 16 сәуiрден 30 мамырды қоса алғандағы аралықта;
2) бірінші Батин шоқысынан Бұқтырма СЭС дейiн Бұқтырма су қоймасының терең бөлігінде 1 мамырдан 15 маусымды қоса алғандағы аралықта;
4) Павлодар облысының арқалық, тұщы су айдындарында, Шығыс Қазақстан облысының әкімшілік шекарасынан Ресей Федерациясының мемлекеттік шекарасына дейінгі аралықтағы Ертіс өзенінде және оның жайылмалы су айдындарында, Қаныш Сәтбаев атындағы каналдың бойымен барлық гидротораптарын (суқоймасы) қоса алғанда 15 сәуірден 30 мамырды қоса алғандағы аралықта балық аулауға тыйым салу енгізілсін.";

пункт 13 приложения 1 изложить в следующей редакции:
"13. В период нереста сиговых видов рыб и размножения артемии ввести запрет в следующих местах и сроки:
1) на лов сиговых видов рыб в Бухтарминском и Усть-Каменогорском водохранилищах и на реке Ертис от Усть-Каменогорской ГЭС до Шульбинского водохранилища и от Шульбинской ГЭС до административной границы с Павлодарской областью, на водохранилище гидроузла №1 канала имени Каныша Сатпаева – с 10 ноября по 10 декабря;
2) на сбор и заготовку цист артемии на соленных водоемах Павлодарской области – с 1 марта по 15 июня;
3) на водохранилище Бухтарма от Казнаковской переправы ниже по течению до Бухтарминской ГЭС - с 10 ноября по 10 декабря.";
пункт 17 приложения 1 изложить в следующей редакции:
"17. В период нереста и размножения рыбных ресурсов и других водных животных ввести запрет на водоемах Нура-Сарысуского бассейна на лов:
судака – с 20 апреля по 20 мая;
сазана (карпа) – с 1 мая по 30 июня;";
пункт 19 приложения 1 изложить в следующей редакции:
"1) на водоемах города Аркалык, Амангельдинского, Джангельдинского районов Костанайской области на лов:
щуки – с 20 марта до 20 апреля;
сазана (карпа), леща, линя, судака – с 20 апреля по 30 мая;
2) на водоемах других районов и городов Костанайской области на лов:
карася – с 20 мая по 10 июня;
щуки, язя – с 10 апреля по 10 мая;
сазана (карпа), судака, леща, линя – с 20 мая по 30 июня;
налима – с 1 декабря по 31 января;
рака – с 15 октября по 30 июня;
3) на водоемах Актюбинской области на лов:
щуки, судака, берша, язя, жереха, подуста, плотвы, окуня, голавля, ельца – с 10 апреля по 10 мая;
сазана (карпа), карася, линя, сома, красноперки, белоглазки, леща, густеры – с 10 мая по 5 июня;
налима – с 1 декабря по 31 января;
сиговых видов рыб – с 20 октября по 30 ноября;
рака – с 1 февраля по 5 июня;
4) на рыболовство с применением непромысловых орудий лова – с 15 апреля по 1 июля:
на Верхне-Тобольском водохранилище от устья (мыс Дома отдыха) до верховий залива Котюбок;
на Каратомарском водохранилище от поселка Халвай до плотины Аятского рудника (Тобольский рукав) и от автодорожного моста (трасса город Рудный – станция Тобол) до поселка Майский (Аятский рукав).";

1-қосымшаның 13-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Ақсаха балық түрлері уылдырық шашу және артемияның көбеюі кезеңінде мынадай орындар мен мерзімдерде:
1) Бұқтырма және Өскемен су қоймаларында және Өскемен СЭС-нан Шүлбі су қоймасына дейін және Шүлбі СЭС-нан Павлодар облысының әкімшілік шекарасына дейінгі Ертіс өзенінде, Қаныш Сәтпаев атындағы № 1 каналдың су торабының су қоймасында ақсаха балық түрлерін 10 қарашадан 10 желтоқсанды қоса алғандағы аралықта аулауға;
2) Павлодар облысының тұзды су айдындарында артемия жұмыртқаларын 1 наурыздан 15 маусымды қоса алғандағы аралықта жинауға және дайындауға;
3) Бұқтырма су қоймасында Казнаковка өткелінен ағыстан төмен Бұқтырма СЭС-не дейін 10 қарашадан 10 желтоқсанды қоса алғандағы аралықта аулауға тыйым салу енгізілсін.";
1-қосымшаның 17-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Балық ресурстары мен басқа да су жануарларының уылдырық шашу және көбеюі кезеңінде Нұра-Сарысу бассейнінің су айдындарында мынадай орындар мен мерзімдерде:
көксерке - 20 сәуірден 20 мамырды қоса алғандағы аралықта;
сазан (тұқы) - 15 мамырдан 30 маусымды қоса алғандағы аралықта аулауға тыйым салу енгізілсін;"
1-қосымшаның 19-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Қостанай облысының Арқалық қаласы мен Амангелдi, Жангелдi аудандарының су айдындарында:
шортан - 20 наурыз бен 20 сәуірді қоса алғандағы аралықта;
сазан (тұқы), табан, оңғақ, көксерке - 20 сәуірден 30 мамырды қоса алғандағы аралықта аулауға;
2) Қостанай облысының басқа аудандары мен қалаларының су айдындарында:
мөңке - 20 мамырдан 10 маусымды қоса алғандағы аралықта;
шортан, аққайран - 10 сәуірден 10 мамырды қоса алғандағы аралықта;
сазан (тұқы), табан, оңғақ, көксерке - 20 мамырдан 30 маусымды қоса алғандағы аралықта;
нәлім - 1 желтоқсаннан 31 қаңтарды қоса алғандағы аралықта;
шаян - 15 қазан мен 30 маусымды қоса алғандағы аралықта аулауға;
3) Ақтөбе облысының су айдындарында:
шортан, көксерке, берiш, аққайран, ақмарқа, қызыл көз, торта, алабұға, тұрпа, тарақ балық - 10 сәуірден 10 мамыр қоса алғандағы аралықта;
сазан (тұқы), мөңке, оңғақ, жайын, қызыл қанатты шұбар балық, айнакөз, табан -10 мамырдан 5 маусымды алғандағы аралықта;
нәлім - 1 желтоқсаннан 31 қаңтарды қоса алғандағы аралықта;
ақсаха балық түрлері - 20 қазан мен 30 қарашаны қоса алғандағы аралықта;
шаян - 1 ақпаннан 5 маусымға қоса алғандағы аралықта аулауға;
4) кәсіпшілік емес балық аулау құралдарын қолдана отырып 15 сәуірден 1 шілдені қоса алғандағы аралықта:
сағадан (Демалыс үйі мүйісі) Котюбок шығанағының жоғарғы жағына дейінгі Жоғарғы-Тобыл су қоймасында;
Халвай кентінен Аят бұлағының бөгетiне (Тобыл қолтығы) дейiнгі аралықта және автожол көпірінен (Рудный қаласы - Тобыл станциясы тас жолы) Майский ауылына (Аят қолтығы) дейiнгі Қаратомар су қоймасында балық аулауға тыйым салу енгізілсін.";

пункт 28 приложения 1 изложить в следующей редакции:
"28. В период нереста и размножения рыбных ресурсов и других водных животных ввести запрет на рыболовство в следующих местах и сроки:
1) на реке Аса и ее притоках, соединяющих между собой озера Биликоль, Богетколь и Акколь – с 1 марта по 1 июля;
2) на других водоемах Шу-Таласского бассейна – с 15 апреля по 31 мая.
3) на реке Шу, ее притоках, расположенных выше Ташуткульского водохранилища и на реке Талас – с 15 апреля по 30 июня.";
пункт 29 приложения 1 исключить;
подпункты 1), 2), 4), 5), 6) и 7) пункта 3 приложения 2 изложить в следующей редакции:
"1) на озере Жайсан и озерно-речной части Бухтарминского водохранилища от Каракаса до первой Батинской сопки – с 31 мая по 15 апреля;
2) в глубоководной части водохранилища Буктырма от начало первой Батинской сопки вниз по течению до Бухтарминской ГЭС–с 16 июня по 30 апреля;
4) на степных, пресных водоемах Павлодарской области, реке Ертис с ее пойменными водоемами от административной границы с Восточно-Казахстанской областью до государственной границы с Российской Федерацией, по всей протяженности канала имени Каныша Сатпаева, включая все гидроузлы (водохранилища) – с 31 мая по 14 апреля;
5) на соленых водоемах Павлодарской области для сбора и заготовки цист артемии – с 16 июня по 29 февраля;
6) на Бухтарминском и Усть-Каменогорском водохранилищах и на реке Ертис от Усть-Каменогорской ГЭС до Шульбинского водохранилища и от Шульбинской ГЭС до административной границы с Павлодарской областью, на водохранилище гидроузла №1 канала имени Каныша Сатпаева, для лова сиговых видов рыб – с 11 декабря по 9 ноября;
7) на водохранилище Бухтарма от Казнаковской переправы ниже по течению до Бухтарминской ГЭС - с 11 декабря по 9 ноября.";
пункт 5 приложения 2 изложить в следующей редакции:
"5. Установить места и сроки пользования на водоемах Нура-Сарысуского бассейна:
судак – с 21 мая по 19 апреля;
сазан (карп) – с 1 июля по 30 апреля.";
пункт 6 приложения 2 изложить в следующей редакции:
"6. Установить места и сроки пользования:
1) на водоемах города Аркалык, Амангельдинского, Джангельдинского районов Костанайской области:
щука – с 21 апреля по 19 марта;
сазан (карп), лещ, линь, судак – с 31 мая по 19 апреля;
2) на водоемах других районов и городов Костанайской области:

1-қосымшаның 28-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"28. Балық ресурстары мен басқа да су жануарларының уылдырық шашу және көбеюі кезеңінде мынадай орындар мен мерзімдерде:
1) Билікөл, Бөгеткөл және Ақкөл көлдерін өзара байланыстыратын Аса өзенінде және оның құймаларында 1 наурыздан 1 шілдені қоса алғандағы аралықта;
2) Шу-Талас бассейнінің басқа су айдындарында 15 сәуірден 31 мамырды қоса алғандағы аралықта;
3) Тасөткел су қоймасынан жоғары орналасқан Шу өзенінде, оның құймаларында және Талас өзенінде 15 сәуірден 30 маусымды қоса алғандағы аралықта балық аулауға тыйым салу енгізілсін.";
1-қосымшаның 29-тармағы алынып тасталсын;
2-қосымшаның 3-тармағының 1), 2), 4), 5), 6) және 7) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Жайсан көлінде және Қарақастан бірінші Батин шоқысына дейінгі Бұқтырма су қоймасының көл-өзен бөлігінде 31 мамырдан 15 сәуiрді қоса алғандағы аралықта;
2) бірінші Батин шоқысынан Бұқтырма СЭС дейiнгі ағыстан төмен Бұқтырма су қоймасының терең бөлігінде 16 маусымнан 30 сәуірді қоса алғандағы аралықта;
4) Павлодар өзенінің арқалық, тұщы су айдындарында, Шығыс Қазақстан облысының әкімшілік шекарасынан Ресей Федерациясының мемлекеттік шекарасына дейінгі Ертіс өзенінде және оның жайылмалы су айдындарында 31 мамырдан 14 сәуірді қоса алғандағы аралықта;
5) артемия жұмыртқаларын жинау және дайындау үшін Павлодар облысының тұзды су айдындарында 16 маусымнан 29 ақпанды қоса алғандағы аралықта;
6) ақсаха балық түрлерін аулау үшін Бұқтарма және Өскемен су қоймаларында, Өскемен СЭС-нан Шүлбі су қоймасына дейін және Шүлбі СЭС-нан Павлодар облысының әкімшілік шекарасына дейінгі Ертiс өзенiнде, Қаныш Сәтпаев атындағы № 1 каналдың су торабының су қоймасында 11 желтоқсаннан 9 қарашаны қоса алғандағы аралықта;
7) Бұқтырма су қоймасында Казнаковка өткелінен ағыстан төмен Бұқтырма СЭС-не дейін 11 желтоқсаннан 9 қарашаны қоса алғандағы аралықта пайдалану орындары мен мерзімдері белгіленсін.";
2-қосымшаның 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"Нұра-Сарысу балық шаруашылығы бассейні бойынша пайдалану орындары мен мерзімдері белгіленсін:
көксерке - 21 мамырдан 19 сәуірді қоса алғандағы аралықта;
сазан (тұқы) - 1 маусымнан 30 сәуірді қоса алғандағы аралықта.";
2-қосымшаның 6-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Мынадай:
1) Қостанай облысының Арқалық қаласы мен Амангелдi, Жангелдi аудандарының су айдандарында:
шортан - 21 сәуірден 19 наурызды қоса алғандағы аралықта;
сазан (тұқы), табан, оңғақ, көксерке - 31 мамырдан 19 сәуірді қоса алғандағы аралықта;
2) Қостанай облысының басқа аудандары мен қалаларының су айдындарында:

карась – с 11 июня по 19 мая;
щука, язь – с 11 мая по 9 апреля;
сазан (карп), судак, лещь, линь – с 1 июля по 19 мая;
налим – с 1 февраля по 30 ноября;
рак – с 1 июля по 14 октября;
3) на водоемах Актюбинской области:
щука, судак, берш, язь, жерех, подуст, плотва, окунь, голавль, елец – с 11 мая по 9 апреля;
сазан (карп), карась, линь, сом, красноперка, белоглазка, лещ, густера – с 6 июня по 9 мая;
налим – с 1 февраля по 30 ноября;
сиговые виды рыб – с 1 декабря по 19 октября;
рак – с 6 июня по 31 января;
4) с применением непромысловых орудий лова – на Верхне-Тобольском водохранилище от устья (мыс Дома отдыха) до верховий залива Котюбок, а также на Каратомарском водохранилище от поселка Халвай до плотины Аятского рудника (Тобольский рукав) и от автодорожного моста (трасса город Рудный – станция Тобол) до поселка Майский (Аятский рукав) – с 2 июля по 14 апреля.";
пункт 8 приложения 2 изложить в следующей редакции:
"8. Установить места и сроки пользования:
1) на реке Аса и ее притоках, соединяющие между собой озера Биликоль, Богетколь и Акколь, – с 2 июля по 29 февраля;
2) на других водоемах – с 1 июня по 14 апреля;
3) на реке Шу, ее притоках, расположенных выше Ташуткульского водохранилища и на реке Талас – с 1 июля по 14 апреля.".
2. Управлению охраны рыбных ресурсов и регулирования рыболовства в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Комитета
лесного хозяйства и животного мира МЭГПР РК
А. Кайнарбеков

мөңке - 11 маусымнан 19 мамырды қоса алғандағы аралықта;
шортан, аққайран - 11 мамыр мен 9 сәуірді қоса алғандағы аралықта;
сазан (тұқы), табан, оңғақ, көксерке - 1 шілдеден 19 мамырды қоса алғандағы аралықта;
нәлім - 1 ақпаннан 30 қарашаны қоса алғандағы аралықта;
шаян - 1 шілдеден 14 қазанды қоса алғандағы аралықта;
3) Ақтөбе облысының су айдындарында:
шортан, көксерке, берiш, аққайран, ақмарқа, қызыл көз, торта, алабұға, тұрпан, тарақ балық - 11 мамырдан 9 сәуірді қоса алғандағы аралықта;
сазан (тұқы), мөңке, оңғақ, жайын, қызыл қанатты шұбар балық, айнакөз, табан - 6 маусымнан 9 мамырды қоса алғандағы аралықта;
нәлім - 1 ақпаннан 30 қарашаны қоса алғандағы аралықта;
ақсаха балық түрлері - 1 желтоқсаннан 19 қазанды қоса алғандағы аралықта;
шаян - 6 маусымнан 31 қаңтарды қоса алғандағы аралықта;
4) кәсіпшілік емес балық аулау құралдарын қолдана отырып, сағадан (Демалыс үйі мүйісі) Котюбок шығанағының жоғарғы жағына дейінгі Жоғарғы-Тобыл су қоймасында, сондай-ақ Халвай кентінен Аят бұлағының бөгетiне (Тобыл қолтығы) дейiнгі және автожол көпірінен (Рудный қаласы - Тобыл станциясы тас жолы) Майский ауылына (Аят қолтығы) дейiнгі Қаратомар су қоймасында 2 шілдеден 14 сәуірді қоса алғандағы аралықта пайдалану орындары мен мерзімдері белгіленсін.";
2-қосымшаның 8-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Мынадай:
1) Билікөл, Бөгеткөл және Ақкөл көлдерін өзара байланыстыратын Аса өзенінде және оның құймаларында 2 шілдеден 29 ақпанды қоса алғандағы аралықта;
2) басқа су айдындарында 1 маусымнан 14 сәуірді қоса алғандағы аралықта;
3) Тасөткел су қоймасынан жоғары орналасқан Шу өзенінде, оның құймаларында және Талас өзенінде 1 шілдеден 14 сәуірді қоса алғандағы аралықта пайдалану орындары мен мерзімдері белгіленсін.".
2. Балық ресурстарын қорғау және балық аулауды реттеу басқармасы заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
ҚР ЭГТРМ Орман шаруашылығы
және жануарлар дүниесі комитетінің төрағасы
А. Кайнарбеков