О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 8 февраля 2018 года № 144 "Об утверждении Правил получения, учета, хранения, выдачи акцизных и учетно-контрольных марок и представления обязательства, отчета импортеров о целевом использовании учетно-контрольных марок при импорте алкогольной продукции в Республику Казахстан, а также учета и размера обеспечения такого обязательства"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 2 июня 2020 года № 561. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 июня 2020 года № 20819.
Примечание ИЗПИ!
Приказ утрачивает силу приказом Министра финансов РК от 07.11.2025 № 682 (вводится в действие с 01.01.2026).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 8 февраля 2018 года № 144 "Об утверждении Правил получения, учета, хранения, выдачи акцизных и учетно-контрольных марок и представления обязательства, отчета импортеров о целевом использовании учетно-контрольных марок при импорте алкогольной продукции в Республику Казахстан, а также учета и размер обеспечения такого обязательства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16437, опубликован 12 марта 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 2) пункта 15 статьи 172 Кодекса Республики Казахстан 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:";
Правила получения, учета, хранения, выдачи акцизных и учетно-контрольных марок и представления обязательства, отчета импортеров о целевом использовании учетно-контрольных марок при импорте алкогольной продукции в Республику Казахстан, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.

"Акциздiк және есепке алу-бақылау маркаларын алу, есепке алу, сақтау, беру және импорттаушылардың Қазақстан Республикасына алкоголь өнiмiн импорттау кезiнде есепке алу-бақылау маркаларын нысаналы пайдалану туралы мiндеттемесiн, есебiн ұсыну, сондай-ақ осындай мiндеттеменi есепке алу қағидаларын және қамтамасыз ету мөлшерiн бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 8 ақпандағы № 144 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2020 жылғы 2 маусымдағы № 561 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 4 маусымда № 20819 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Бұйрықтың күшін жою көзделген - ҚР Қаржы министрінің 07.11.2025 № 682 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Акциздік және есепке алу-бақылау маркаларын алу, есепке алу, сақтау, беру және импорттаушылардың Қазақстан Республикасына алкоголь өнімін импорттау кезінде есепке алу-бақылау маркаларын нысаналы пайдалану туралы міндеттемесін, есебін ұсыну, сондай-ақ осындай міндеттемені есепке алу қағидаларын және қамтамасыз ету мөлшерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 8 ақпандағы № 144 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16437 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде 2018 жылғы 12 наурызда жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 172-бабы 15-тармағының 2) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген, Акциздік және есепке алу-бақылау маркаларын алу, есепке алу, сақтау, беру және импорттаушылардың Қазақстан Республикасына алкоголь өнімін импорттау кезінде есепке алу-бақылау маркаларын нысаналы пайдалану туралы міндеттемесін, есебін ұсыну қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынылуын қамтамасыз етсін.

3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов Республики Казахстан Е. Жамаубаев
"СОГЛАСОВАН"
Национальный Банк
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 2 июня 2020 года № 561
Приложение № 1 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 8 февраля 2018 года № 144
Правила получения, учета, хранения, выдачи акцизных и учетно-контрольных марок и представления обязательства, отчета импортеров о целевом использовании учетно-контрольных марок при импорте алкогольной продукции в Республику Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила получения, учета, хранения, выдачи акцизных и учетно-контрольных марок и представления обязательства, отчета импортеров о целевом использовании учетно-контрольных марок при импорте алкогольной продукции в Республику Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 2) пункта 15 статьи 172 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый Кодекс) (далее – Налоговый кодекс) и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" (далее – Закон) и определяют:
1) порядок получения, учета, хранения, выдачи:
акцизных марок на табачные изделия индивидуальными предпринимателями и юридическими лицами, осуществляющими деятельность по производству табачных изделий, юридическими лицами-резидентами Республики Казахстан, импортирующим на территорию Республики Казахстан табачных изделий, банкротными и реабилитационными управляющими при реализации имущества (активов) должника (далее – услугополучатель по акцизным маркам);
учетно-контрольных марок (далее – УКМ) на алкогольную продукцию (за исключением виноматериала, пива и пивного напитка) (далее – алкогольная продукция) индивидуальными предпринимателями и юридическими лицами, осуществляющими деятельность по производству алкогольной продукции, юридическими лицами-резидентами Республики Казахстан, импортирующими на территорию Республики Казахстан алкогольную продукцию, банкротным и реабилитационными управляющими при реализации имущества (активов) должника (далее – услугополучатель по УКМ);
2) представление лицом, осуществляющим импорт алкогольной продукции в Республики Казахстан (далее – импортер) обязательства о целевом использовании учетно-контрольных марок при импорте алкогольной продукции в Республику Казахстан (далее – обязательство) в соответствии с пунктом 7 статьи 172 Налогового кодекса, отчета импортеров о целевом использовании УКМ при импорте алкогольной продукции в Республику Казахстан в органы государственных доходов по областям, городам республиканского значения и столицы (далее – орган государственных доходов).

3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Е. Жамаубаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрлігі
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2020 жылғы 2 маусымдағы
№ 561 бұйрыққа
қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 8 ақпандағы
№ 144 бұйрығына
1- қосымша
Акциздік және есепке алу-бақылау маркаларын алу, есепке алу, сақтау, беру және импорттаушылардың Қазақстан Республикасына алкоголь өнімін импорттау кезінде есепке алу-бақылау маркаларын нысаналы пайдалану туралы міндеттемесін, есебін ұсыну қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Акциздік және есепке алу-бақылау маркаларын алу, есепке алу, сақтау, беру және импорттаушылардың Қазақстан Республикасына алкоголь өнімін импорттау кезінде есепке алу-бақылау маркаларын нысаналы пайдалану туралы міндеттемесін, есебін ұсыну қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар), 2017 жылғы 25 желтоқсандағы "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 172-бабы 15-тармағының 2) тармақшасына (бұдан әрі – Салық кодексі) және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленген және мыналарды:
1) алу, есепке алу, сақтау, беру тәртібін:
темекі өнімдерін өндіру бойынша қызметті жүзеге асыратын дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғалардың, Қазақстан Республикасының аумағына темекі өнімдерін импорттайтын Қазақстан Республикасының бейрезидент-заңды тұлғалардың (бұдан әрі – импорттаушы), борышкердің мүлкін (активтерін) өткізу кезінде банкроттықты және оңалтуды басқарушылардың темекі өнімдеріне акциздік маркаларды (бұдан әрі – акциздік маркалар бойынша көрсетілетін қызметті алушы);
алкоголь өнімін (шарап материалдарын, сыра және сыра сусындарын қоспағанда) (бұдан әрі – алкоголь өнімі) өндіру бойынша қызметті жүзеге асыратын дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғалардың, Қазақстан Республикасының аумағына алкоголь өнімін импорттайтын Қазақстан Республикасының бейрезидент-заңды тұлғалардың, борышкердің мүлкін (активтерін) өткізу кезінде банкроттықты және оңалтуды басқарушылардың алкоголь өніміне есепке алу-бақылау маркаларын (бұдан әрі – ЕБМ) (бұдан әрі – ЕБМ бойынша көрсетілетін қызметті алушы);
2) Қазақстан Республикасына алкоголь өнімінің импорттауын жүзеге асыратын тұлғаның Салық кодексінің 172-бабының 7-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасына алкоголь өнімін импорттау кезінде есепке алу-бақылау маркаларын нысаналы пайдалану туралы міндеттемесін (бұдан әрі – міндеттеме), импорттаушылардың Қазақстан Республикасына алкоголь өнімін импорттау кезінде ЕБМ нысаналы пайдалану туралы есебін облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана бойынша мемлекеттік кірістер органдарына (бұдан әрі – мемлекеттік кірістер органы) ұсыну тәртібін айқындайды.

2. Изготовление УКМ и акцизных марок, их доставку и выдачу получателям осуществляет Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Банкнотная фабрика Национального Банка Республики Казахстан" (далее – услугодатель) согласно договорам (контрактам), заключенным с Комитетом государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан и услугополучателями в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.
3. В соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 5 Закона, услугодатель обеспечивает внесение данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере информатизации.
4. В случае сбоя информационной системы, содержащей необходимые сведения для оказания государственной услуги, услугодатель в течение 30 (тридцати) минут с момента сбоя направляет запрос в службу поддержки по электронной почте sd_pbf@nitec.kz с обязательным предоставлением информации по наименованию государственной услуги, регистрационному номеру заявления для получения государственной услуги, индивидуальному идентификационному номеру (ИИН), или бизнес-идентификационному номеру (БИН), наименованию услугополучателя, версия системного и прикладного программного обеспечения (Windows, Google Chrome), описанию последовательности действий, приводящих к ошибке, скриншоты поясняющие возникшую проблему.
5. Импортер до получения УКМ представляет в органы государственных доходов обязательство по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
6. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги изложены в форме стандартов оказания государственной услуги "Выдача учетно-контрольных марок на алкогольную продукцию (за исключением виноматериала, пива и пивного напитка)", "Выдача акцизных марок на табачные изделия" согласно приложениям 2 и 3 к настоящим Правилам.
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги "Выдача учетно-контрольных марок на алкогольную продукцию (за исключением виноматериала, пива и пивного напитка"
7. Услугополучатели УКМ посредством информационной системы "Контроль, учет и выдача учетно-контрольных марок, акцизных марок и другой печатной продукции Республиканского государственного предприятие "Банкнотная фабрика Национального Банка Республики Казахстан" (далее – информационная система) представляют услугодателю и в орган государственных доходов заявки на изготовление УКМ на алкогольную продукцию, производимые или импортируемые на территорию Республики Казахстан (далее – заявки на УКМ) по формам согласно приложениям 4 и 5 к настоящим Правилам не позднее, чем за 30 (тридцать) календарных дней до наступления нового календарного года.

2. ЕБМ және акциздік маркаларды жасап шығаруды, оларды жеткізуді және алушыларға беруді Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитетімен және көрсетілетін қызметті алушылармен жасасқан шарттарға (келісімшарттарға) сәйкес "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Банкнот фабрикасы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) жүзеге асырады.
3. Заңның 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес, көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызметтерді көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен мемлекеттік қызметті көрсету сатысы туралы деректердің енгізуін қамтамасыз етеді.
4. Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету үшін қажет ақпараттарды сақтайтын ақпараттық жүйелер істен шыққан жағдайда көрсетілетін қызметті берушілер істен шыққан уақыттан бастап 30 (отыз) минут ішінде электронды пошта арқылы sd_pbf@nіtec.kz қолдау қызметіне сұрау жолдайды, онда мемлекеттік көрсетілетін қызмет атауы, мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді алуға берген өтініштің тіркеу нөмірі, жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН) немесе бизнес-сәйкестендіру нөмірі (БСН), көрсетілетін қызметті алышуның атауы, жүйелі және қолданбалы бағдарламалық қамтамасыз етудің нұсқасы (Wіndows, Google Chrome) көрсетіледі және қатеге әкеліп соққан әрекеттер тізбегі мазмұндап берілуі қажет.
5. Импорттаушы ЕБМ алғанға дейін мемлекеттік кірістер органдарына осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша міндеттемені ұсынады.
6. Процестің сипаттамасын, нысанын, мазмұнын және көрсету нәтижесін, сондай-ақ өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді ұсынудың ерекшелігін ескере отырып, осы Қағидаларға 2 және 3-қосымшаға сәйкес "Алкоголь өніміне (шарап материалы, сыра мен сыра сусынын қоспағанда) есепке алу-бақылау маркаларын беру", "Темекі өнімдеріне акциздік маркалар беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарттарының нысанында жазылған.
2-тарау. "Алкоголь өніміне (шарап материалы, сыра мен сыра сусынын қоспағанда) есепке алу-бақылау маркаларын беру" мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
7. Көрсетілетін қызметті алушылар "Есепке алу-бақылау таңбаларды, акциздік таңбаларды және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Банкнот фабрикасы республикалық мемлекеттік кәсіпорынының басқа баспа өнімдерін бақылау, есептеу және беру" ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – ақпараттық жүйе) арқылы көрсетілетін қызметті берушіге және мемлекеттік кірістер органына жаңа күнтізбелік жыл басталғанға дейін күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей, осы Қағидаларға 4 және 5-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша Қазақстан Республикасының аумағында өндірілетін немесе импортталатын алкоголь өніміне ЕБМ дайындауға арналған өтінімді (бұдан әрі – ЕБМ өтінімдері) ұсынады.

8. Услугополучатели УКМ, вновь созданные или начавшие деятельность по производству и (или) импорту алкогольной продукции, посредством информационной системы представляют услугодателю в орган государственных доходов заявки на УКМ в срок не позднее, чем за 25 (двадцать пять) календарных дней до 1 числа месяца, в котором осуществляется получение УКМ согласно приложениям 4 и 5 к настоящим Правилам.
9. Услугополучатели УКМ, при изменении количества УКМ вносят изменения и дополнения в ранее представленные заявки на УКМ путем составления дополнительной заявки на УКМ не позднее, чем за 25 (двадцать пять) календарных дней до 1 числа месяца, в котором осуществляется получение УКМ, согласно приложениям 4 и 5 к настоящим Правилам.
При изменении количества УКМ, в дополнительной заявке указываются изменения с плюсовым или минусовым значением в зависимости от того необходимо увеличить или уменьшить значение.
10. Прием заявок от услугополучателей УКМ, импортирующих алкогольную продукцию, производится при представлении копии внешнеторгового договора (контракта) на основании которого осуществляется ввоз подакцизных товаров.
11. Представленные услугополучателями УКМ заявки на УКМ не переносятся на следующий календарный год.
12. Орган государственных доходов согласовывает представленные заявки на УКМ или отказывает в их согласовании посредством информационной системы в течение 2 (двух) рабочих дней с даты поступления заявок на УКМ.
Орган государственных доходов отказывает в согласовании представленных заявок на УКМ при несоблюдении требований, указанных в пунктах 7, 8, 9 и 10 настоящих Правил.
13. Не допускается:
передача УКМ, полученных одним услугополучателем, другому услугополучателю;
использование УКМ для маркировки алкогольной продукции, полученных во исполнение одного внешнеторгового договора (контракта) услугополучателя, для исполнения другого внешнеторгового договора (контракта) услугополучателя.
14. Согласованные с органом государственных доходов заявки на изготовление УКМ на алкогольную продукцию, производимые или импортируемые на территорию Республики Казахстан, автоматически поступают посредством информационной системы услугодателю для изготовления.
15. При получении отказа в согласовании представленных заявок, услугополучатели УКМ повторно подают заявки на УКМ в порядке, установленном настоящими Правилами.
16. Оплата за изготовление УКМ производится услугополучателями УКМ путем перечисления денег на банковский счет услугодателя в соответствии с их заявкой на УКМ, по каждому месяцу отдельно, в срок не позднее, чем за 15 (пятнадцать) календарных дней до первого числа месяца, в котором осуществляется получение УКМ.

8. Жаңадан құрылған немесе алкоголь өнімін өндіру және (немесе) импорттау бойынша қызметті бастаған ЕБМ көрсетілетін қызметті алушылары ақпараттық жүйе арқылы көрсетілетін қызметті берушіге және мемлекеттік кірістер органына осы Қағидаларға 4 және 5-қосымшаларға сәйкес ЕБМ алу жүзеге асырылатын айдың 1-не дейін күнтізбелік 25 (жиырма бес) күннен кешіктірмейтін мерзімде ЕБМ өтінімдерін ұсынады.
9. Көрсетілетін қызметті алушылар, ЕБМ саны өзгерген кезде осы Қағидаларға 4 және 5-қосымшаларға сәйкес ЕБМ алу жүзеге асырылатын айдың 1-не дейін күнтізбелік 25 (жиырма бес) күннен кешіктірмей бұдан бұрын ұсынылған ЕБМ өтінімдеріне қосымша ЕБМ өтінімдерін жасау жолымен өзгерістер мен толықтырулар енгізеді.
ЕБМ саны өзгерген кезде, қосымша өтінімде мәнін арттыру немесе азайту қажеттілігіне байланысты қосу немесе алу мәнімен өзгерістер көрсетіледі.
10. Алкоголь өнімін импорттайтын ЕБМ көрсетілетін қызметті алушылардан өтінімдерді қабылдау, соның негізінде акцизделетін тауарларды әкелу жүзеге асырылатын сыртқы сауда шартының (келісімшарттың) көшірмелері ұсынылған кезде жүргізіледі.
11. ЕБМ көрсетілетін қызметті алушылары табыс еткен ЕБМ өтінімдері келесі күнтізбелік жылға көшірілмейді.
12. Мемлекеттік кірістер органы ұсынылған ЕБМ өтінімдерін ақпараттық жүйе арқылы ЕБМ өтінімі келіп түскен күннен бастап, 2 (екі) жұмыс күні ішінде келіседі немесе оларды келісуден бас тартады.
Осы Қағидалардың 7, 8, 9 және 10-тармақтарында көрсетілген талаптар сақталмаған кезде мемлекеттік кірістер органы ұсынылған ЕБМ өтінімдерін келісуден бас тартады.
13. Мыналарға:
бір көрсетілетін қызметті алушы алған ЕБМ басқа көрсетілетін қызметті алушыға беруге;
көрсетілетін қызметті алушының бір сыртқы сауда шартын (келісімшартты) орындау кезінде алынған алкоголь өнімдерін таңбалау үшін, көрсетілетін қызметті алушының басқа сыртқы сауда шартын (келісімшартты) орындау үшін ЕБМ пайдалануға жол берілмейді.
14. Қазақстан Республикасының аумағында өндірілетін немесе импортталатын алкоголь өніміне ЕБМ жасауға арналған өтінімдер мемлекеттік кірістер органымен келісілген соң, автоматты түрде ақпараттық жүйе арқылы көрсетілген қызметті берушіге әзірлеу үшін түседі.
15. Ұсынылған өтінімді келісуден бас тарту алған кезде ЕБМ көрсетілетін қызметті алушылары осы Қағидаларда белгіленген тәртіпте ЕБМ өтінімін қайта береді.
16. ЕБМ жасап шығарғаны үшін төлемді ЕБМ көрсетілетін қызметті алушылар олардың ЕБМ өтініміне сәйкес көрсетілген қызметті берушінің банк шотына ақша аудару жолымен ЕБМ алу жүзеге асырылатын айдың 1-і күніне дейін күнтізбелік 15 (он бес) күннен кешіктірмейтін мерзімде әр ай бойынша бөлек жүргізеді.

17. В целях получения УКМ при маркировке услугополучатель по УКМ представляет услугодателю и в орган государственных доходов посредством информационной системы заявление на получение УКМ по форме:
на алкогольную продукцию, производимую на территории Республики Казахстан – согласно приложению 6 к настоящим Правилам;
на алкогольную продукцию, импортируемую на территорию Республики Казахстан – согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
18. При представлении заявления на получение УКМ для маркировки алкогольной продукции, импортируемой на территорию Республики Казахстан, услугополучатель УКМ дополнительно представляет:
обязательство по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
документ (платежный документ, банковская гарантия, договор поручительства, договор залога имущества), подтверждающий обеспечение исполнения обязательства.
19. В целях получения УКМ при перемаркировке услугополучатель по УКМ представляет услугодателю и в орган государственных доходов посредством информационной системы заявление на получение УКМ по форме:
на алкогольную продукцию, произведенную на территории Республики Казахстан – согласно приложению 8 к настоящим Правилам;
на алкогольную продукцию, импортированную на территорию Республики Казахстан – согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
20. В случае признания услугополучателя УКМ банкротом или применения реабилитационной процедуры, к заявлению на получение УКМ прилагаются:
копия решения суда о признании банкротом или применении реабилитационной процедуры;
копия приказа о назначении банкротного или реабилитационного управляющего либо определения суда об оставлении права управления имуществом и делами должника за собственником имущества должника, уполномоченным им органом, учредителями (участниками);
отчет об инвентаризации.
21. Орган государственных доходов согласовывает посредством информационной системы заявления на получение УКМ либо отказывает в их согласовании в течение 2 (двух) рабочих дней с даты поступления заявления на получение УКМ.
При согласовании заявления на получение УКМ орган государственных доходов проверяет достоверность сведений, указанных в заявлениях, уплату акцизов, сверяет оплаченные суммы, указанные в платежных документах, с данными, имеющимися в органах государственных доходов.
22. Орган государственных доходов отказывает в согласовании заявления на получение УКМ при:
не представлении к заявлениям документов, указанных в пунктах 18 и 20 настоящих Правил;
неполной уплате суммы акцизов.
23. Выдача УКМ услугополучателям производится услугодателем в течение 3 (трех) рабочих дней с даты подтверждения органом государственных доходов заявления на получение УКМ, с нанесенным штрих-кодом на УКМ и осуществлҰнными привязками диапазонов номеров УКМ к заявлению на получение УКМ.

17. Таңбалау кезінде ЕБМ алу мақсатында ЕБМ бойынша көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге және мемлекеттік кірістер органына ақпараттық жүйе арқылы мынадай нысан бойынша:
Қазақстан Республикасының аумағында өндірілетін алкоголь өніміне – осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес;
Қазақстан Республикасының аумағына импортталатын алкоголь өніміне – осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес ЕБМ алуға арналған өтінішті ұсынады.
18. Қазақстан Республикасының аумағына импортталатын алкоголь өнімін таңбалау үшін ЕБМ алуға арналған өтінішті ұсынған кезде ЕБМ көрсетілетін қызметті алушысы:
осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша міндеттемені;
міндеттеменің орындалуын растайтын құжатты (төлем құжаты, банк кепілдігі, кепілгерлік шарты, мүлікті кепілге қою шарты) қосымша ұсынады.
19. Қайта таңбалау кезінде ЕБМ алу мақсатында көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге және мемлекеттік кірістер органына ақпараттық жүйе арқылы мынадай нысан бойынша:
Қазақстан Республикасының аумағында өндірілген алкоголь өніміне – осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес;
Қазақстан Республикасының аумағына импортталған алкоголь өніміне – осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес ЕБМ алуға арналған өтінішті ұсынады.
20. ЕБМ көрсетілетін қызметті алушысы банкрот деп танылған немесе оңалту рәсімі қолданылған жағдайда ЕБМ алуға арналған өтінішке:
банкрот деп тану немесе оңалту рәсімін қолдану туралы сот шешімінің көшірмесі;
банкроттықты немесе оңалтуды басқарушыны тағайындау туралы бұйрықтың көшірмесі не борышкердің мүлкі мен істерін басқару құқығын борышкердің мүлік меншігінің иесіне, өзі уәкілеттік берген органға, құрылтайшыларға (қатысушыларға) қалдыру туралы сот ұйғарымы;
түгендеу туралы есеп қоса беріледі.
21. Мемлекеттік кірістер органы ЕБМ алуға арналған өтінішті ЕБМ алуға арналған өтінішінің келіп түскен күнінен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде ақпараттық жүйе арқылы келіседі не оларды келісуден бас тартады.
ЕБМ алуға арналған өтінішті келісу кезінде мемлекеттік кірістер органы өтініштерде көрсетілген мәліметтердің, акциздерді төлеудің дұрыстығын тексереді, төлем құжаттарында көрсетілген төленген сомаларды мемлекеттік кірістер органдарында бар деректермен салыстырады.
22. Мемлекеттік кірістер органы ЕБМ алуға арналған өтініштерді:
өтініштерге осы Қағидалардың 18 және 20-тармақтарында көрсетілген құжаттарды ұсынбаған;
акциздердің сомасы толық төленбеген кезде келісуден бас тартады.
23. Көрсетілетін қызметті алушыға ЕБМ беруді көрсетілген қызметті беруші ЕБМ жапсырылған штрих-кодпен және ЕБМ алуға арналған өтінішке ЕБМ нөмірлерінің диапазондарын байланыстыруды жүзеге асырумен ЕБМ алуға арналған өтініштерді мемлекеттік кірістер органы растаған күнен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде жүргізеді.

24. При выдаче услугополучателям УКМ на алкогольную продукцию услугодателем оформляется накладная в электронном виде посредством информационной системы.
В накладной отражаются следующие данные:
номер и дата оформления накладной;
дата выдачи УКМ;
номер и дата подачи заявления на получение УКМ;
фамилия, имя, отчество (при его наличии) или наименование услугополучателя, индивидуальный идентификационный номер или бизнес-идентификационный номер (далее – ИИН или БИН);
наименование, вид и емкость алкогольной продукции;
серии, диапазоны номеров и количество УКМ.
25. Выдача УКМ услугополучателям производится в соответствии с количеством, указанным в заявлении на получение УКМ.
Глава 3. Порядок представления обязательства, отчета импортеров о целевом использовании учетно-контрольных марок при импорте алкогольной продукции в Республику Казахстан
26. Импортер не позднее 6 (шести) месяцев после завершения фактического импорта представляет посредством информационной системы отчет импортеров о целевом использовании учетно-контрольных марок при импорте алкогольной продукции в Республику Казахстан (далее – отчет) по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
27. Орган государственных доходов в течение 1 (одного) рабочего дня после представления импортером отчета, предусмотренных пунктом 26 настоящих Правил, информирует импортера о получении отчета посредством информационной системы.
28. Подтверждение отчета органом государственных доходов осуществляется путем проставления отметки в журнале учета регистрации отчета импортеров о целевом использовании учетно-контрольных марок при импорте алкогольной продукции в Республику Казахстан по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам.
29. В случае отказа в принятии отчета, органом государственных доходов не позднее 2 (двух) рабочих дней в адрес направляется письменный отказ с указанием причин.
Основанием для отказа являются недостоверные сведения в отчете.
30. Один экземпляр отчета с проставленной отметкой о подтверждении остается в органе государственных доходов, второй экземпляр вручается (направляется) импортеру.
31. Принятый органом государственных доходов отчет является подтверждением исполнения обязательства и основанием для возврата обеспечения исполнения обязательства.
32. При непредставлении импортером отчета, на следующий день после истечения срока исполнения обязательства орган государственных доходов принимает меры в соответствии с пунктом 13 статьи 172 Налогового кодекса.
В случае отказа в принятии отчета органом государственных доходов, последующее приобретение УКМ импортером не допускается.

24. Көрсетілетін қызметті алушыға алкоголь өніміне ЕБМ берілген кезде, көрсетілетін қызметті беруші ақпараттық жүйе арқылы электронды түрде жүкқұжатты ресімдейді.
Жүкқұжатта мынадай деректер көрсетіледі:
жүкқұжаттың нөмірі және ресімдеу күні;
ЕБМ берілген күні;
ЕБМ алуға арналған өтініштің нөмірі мен берілген күні;
көрсетілетін қызметті алушының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) немесе атауы, жеке сәйкестендіру нөмірі немесе бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН немесе БСН);
алкоголь өнімдерінің атауы, түрі және сыйымдылығы;
ЕБМ сериялары, нөмірлердің диапазондары және саны.
25. Көрсетілетін қызметті алушыға ЕБМ беру ЕБМ алуға арналған өтінішінде көрсетілген санға сәйкес жүзеге асырылады.
3-тарау. Импорттаушылардың Қазақстан Республикасына алкоголь өнімін импорттау кезінде есепке алу-бақылау маркаларын нысаналы пайдалану туралы міндеттемесін, есебін ұсыну тәртібі
26. Импорттаушы іс жүзіндегі импорттау аяқталғаннан кейін 6 (алты) айдан кешіктірмей ақпараттық жүйе арқылы осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша импорттаушылардың Қазақстан Республикасына алкоголь өнімін импорттау кезінде есепке алу-бақылау маркаларын нысаналы пайдалану туралы есебін (бұдан әрі – есеп) ұсынады.
27. Мемлекеттік кірістер органы, импорттаушы осы Қағидалардың 26-тармағында көзделген есепті ұсынғаннан кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде импорттаушыға ақпараттық жүйе арқылы есепті алғаны туралы хабардар етеді.
28. Мемлекеттік кірістер органының есепті растауы осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша импорттаушылардың Қазақстан Республикасына алкоголь өнімін импорттау кезінде есепке алу-бақылау маркаларын нысаналы пайдалану туралы есебін тіркеуді есепке алу журналында белгі қою арқылы жүзеге асырылады.
29. Есепті қабылдаудан бас тартқан жағдайда, 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірмей импорттаушы атына, себептерін көрсете отырып, мемлекеттік кірістер органы жазбаша бас тартуды жолдайды.
Есептегі деректердің сәйкес келмеуі, бас тарту үшін негіздеме болып табылады.
30. Растау туралы белгісі бар есептің бір данасы мемлекеттік кірістер органында қалады, екінші данасы импорттаушыға табыс етіледі (жолданады).
31. Мемлекеттік кірістер органы қабылдаған есеп міндеттеменің орындалуын растау және міндеттеменің орындалуын қамтамасыз етуін қайтаруға негіз болып табылады.
32. Импорттаушы есепті ұсынбаған кезде, Міндеттемені орындау мерзімі өткеннен кейінгі келесі күні, мемлекеттік кірістер органы Салық кодексінің 172-бабының 13-тармағына сәйкес шаралар қабылдайды.
Мемлекеттік кірістер органы есепті қабылдаудан бас тартқан жағдайда, импорттаушының одан кейінгі ЕБМ алуына рұқсат етілмейді.

Глава 4. Порядок оказания государственной услуги "Выдача акцизных марок на табачные изделия"
33. Услугополучатели акцизных марок посредством информационной системы представляют услугодателю и в орган государственных доходов заявки на изготовление акцизных марок на табачные изделия, производимые или импортируемые на территорию Республики Казахстан (далее – заявки на акцизные марки) по формам согласно приложениям 4 и 5 к настоящим Правилам не позднее, чем за 30 (тридцать) календарных дней до наступления нового календарного года.
34. Услугополучатели акцизных марок, вновь созданные или начавшие деятельность по производству и (или) импорту табачных изделий, посредством информационной системы представляют услугодателю и в орган государственных доходов заявки на акцизные марки в срок не позднее, чем за 25 (двадцать пять) календарных дней до 1 числа месяца, в котором осуществляется получение акцизных марок согласно приложениям 4 и 5 к настоящим Правилам.
35. Услугополучатели акцизных марок, при изменении количества и (или) видов акцизных марок, вносят изменения и дополнения в ранее представленные заявки на акцизные марки путем составления дополнительной заявки не позднее, чем за 25 (двадцать пять) календарных дней до первого числа месяца, в котором осуществляется получение акцизных марок, согласно приложениям 4 и 5 к настоящим Правилам.
При изменении количества акцизных марок, в дополнительной заявке указываются изменения с плюсовым или минусовым значением в зависимости от того необходимо увеличить или уменьшить значение.
36. Прием заявок от услугополучателей акцизных марок, импортирующих табачные изделия, производится при представлении копии внешнеторгового договора (контракта) на основании которого осуществляется ввоз подакцизных товаров.
37. Представленные услугополучателями акцизных марок заявки на акцизные марки не переносятся на следующий календарный год.
38. Орган государственных доходов согласовывает представленные заявки на акцизные марки или отказывает в их согласовании посредством информационной системы в течение 2 (двух) рабочих дней с даты поступления заявок.
Орган государственных доходов отказывает в согласовании представленных заявок на акцизные марки при несоблюдении требований, указанных в пунктах 33, 34, 35 и 36 настоящих Правил.
39. Не допускается передача акцизных марок, полученных одним услугополучателем акцизных марок, другому услугополучателю акцизных марок.

4-тарау. "Темекі өнімдеріне акциздік маркалар беру" мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
33. Акциздік маркалардың көрсетілетін қызметті алушылары ақпараттық жүйе арқылы көрсетілетін қызметті берушіге және мемлекеттік кірістер органына жаңа күнтізбелік жыл басталғанға дейін күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей, осы Қағидаларға 4 және 5-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша Қазақстан Республикасының аумағында өндірілетін немесе импортталатын темекі өнімдеріне акциздік маркаларды дайындауға арналған өтінімді (бұдан әрі – акциздік маркаларға арналған өтінімдер) ұсынады.
34. Жаңадан құрылған немесе темекі өнімдерін өндіру және (немесе) импорттау бойынша қызметті бастаған акциздік маркалардың көрсетілетін қызметті алушылары ақпараттық жүйе арқылы көрсетілетін қызметті берушіге және мемлекеттік кірістер органына осы Қағидаларға 4 және 5-қосымшаларға сәйкес акциздік маркалардың алуы жүзеге асырылатын айдың 1-не дейін күнтізбелік 25 (жиырма бес) күннен кешіктірмейтін мерзімде акциздік маркаларға арналған өтінімдерді ұсынады.
35. Акциздік маркалардың көрсетілетін қызметті алушылары, акциздік маркалардың санын және (немесе) түрлерін өзгерткен кезде, осы Қағидаларға 4 және 5-қосымшаларға сәйкес акциздік маркаларды алу жүзеге асырылатын айдың 1-не дейін күнтізбелік 25 (жиырма бес) күннен кешіктірмей бұрын ұсынылған акциздік маркаларға арналған өтінімдерге қосымша өтінім жасау жолымен өзгерістер мен толықтырулар енгізеді.
Акциздік марканың саны өзгерген кезде, қосымша өтінімде мәнін арттыру немесе азайту қажеттілігіне байланысты қосу немесе алу мәнімен өзгерістер көрсетіледі.
36. Темекі өнімдерін импорттайтын акциздік маркалардың көрсетілетін қызметті алушыларынан өтінімдерді қабылдау, соның негізінде акцизделетін тауарларды әкелу жүзеге асырылатын сыртқы сауда шартының (келісімшарттың) көшірмелері ұсынылған кезде жүргізіледі.
37. Акциздік маркалардың көрсетілетін қызметті алушылары табыс еткен акциздік маркаларға арналған өтінімдер келесі күнтізбелік жылға көшірілмейді.
38. Мемлекеттік кірістер органы ұсынылған акциздік маркаларға арналған өтінімдерді ақпараттық жүйе арқылы өтінім келіп түскен күннен бастап, 2 (екі) жұмыс күні ішінде келіседі немесе оларды келісуден бас тартады.
Осы Қағидалардың 33, 34, 35 және 36-тармақтарында көрсетілген талаптар сақталмаған кезде мемлекеттік кірістер органы ұсынылған акциздік маркаларға арналған өтінімді келісуден бас тартады.
39 Бір акциздік маркалардың көрсетілетін қызметті алушысы алған акциздік марканы басқа акциздік маркалардың көрсетілетін қызметті алушысына беруге жол берілмейді.

40. Согласованные с органом государственных доходов заявки на акцизные марки, производимые или импортируемые на территорию Республики Казахстан, автоматически поступают посредством информационной системы услугодателю для изготовления.
41. При получении отказа в согласовании представленных заявок на акцизные марки, услугополучатели акцизных марок повторно подают заявки на акцизные марки в порядке, установленном настоящими Правилами.
42. Оплата за изготовление акцизных марок производится услугополучателями акцизных марок путем перечисления денег на банковский счет услугодателя в соответствии с их заявкой на акцизные марки, по каждому месяцу отдельно, в срок не позднее, чем за 15 (пятнадцать) календарных дней до 1 числа месяца, в котором осуществляется получение акцизных марок.
43. В целях получения акцизных марок услугополучатель акцизных марок представляет услугодателю и в орган государственных доходов посредством информационной системы заявление на получение акцизных марок по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам.
44. В случае признания услугополучателя акцизных марок банкротом или применения реабилитационной процедуры к заявлению на получение акцизных марок прилагаются:
копия решения суда о признании банкротом или применении реабилитационной процедуры;
копия приказа о назначении банкротного или реабилитационного управляющего либо определения суда об оставлении права управления имуществом и делами должника за собственником имущества должника, уполномоченным им органом, учредителями (участниками);
отчет об инвентаризации.
45. Орган государственных доходов согласовывает посредством информационной системы заявление на получение акцизных марок либо отказывает в его согласовании в течение 2 (двух) рабочих дней с даты поступления заявления на получение акцизных марок.
При согласовании заявления на получение акцизных марок орган государственных доходов проверяет достоверность сведений, указанных в заявлении, уплату акцизов, сверяет оплаченные суммы (за исключением уплаты акцизов за производимые табачные изделия), указанные в платежных документах, с данными, имеющимися в органах государственных доходов.
46. Орган государственных доходов отказывает в согласовании заявления на получение акцизных марок при:
непредставлении к заявлениям документов, указанных в пункте 44 настоящих Правил;
неполной уплате суммы акцизов (за исключением уплаты акцизов за производимые табачные изделия).

40. Қазақстан Республикасының аумағында өндірілетін немесе импортталатын акциздік маркаларға арналған өтінімдер мемлекеттік кірістер органымен келісілген соң, автоматты түрде ақпараттық жүйе арқылы көрсетілетін қызметті берушіге әзірлеу үшін түседі.
41. Ұсынылған акциздік маркаларға арналған өтінімдерді келісуден бас тарту алған кезде акциздік маркалардың көрсетілетін қызметті алушысы осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен акциздік маркаларға арналған өтінімдерді қайта береді.
42. Акциздік марка жасап шығарғаны үшін төлемді акциздік маркалардың көрсетілетін қызметті алушылары олардың акциздік маркаларға арналған өтініміне сәйкес көрсетілетін қызметті берушінің банк шотына ақша аудару жолымен акциздік марка алу жүзеге асырылатын айдың 1-і күніне дейін күнтізбелік 15 (он бес) күннен кешіктірмейтін мерзімде әр ай бойынша бөлек жүргізеді.
43. Акциздік маркаларды алу мақсатында акциздік маркалардың көрсетілетін қызметті алушысы көрсетілетін қызметті берушіге және мемлекеттік кірістер органына ақпараттық жүйе арқылы осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша акциздік маркаларды алуға арналған өтінішті ұсынады.
44. Акциздік маркалардың көрсетілетін қызметті алушысы банкрот деп танылған немесе оңалту рәсімі қолданылған жағдайда акциздік маркаларды алуға арналған өтінішке:
банкрот деп тану немесе оңалту рәсімін қолдану туралы сот шешімінің көшірмесі;
банкроттықты немесе оңалтуды басқарушыны тағайындау туралы бұйрықтың көшірмесі не борышкердің мүлкі мен істерін басқару құқығын борышкердің мүлік меншігінің иесіне, өзі уәкілеттік берген органға, құрылтайшыларға (қатысушыларға) қалдыру туралы сот ұйғарымы;
түгендеу туралы есеп қоса беріледі.
45. Мемлекеттік кірістер органы акциздік маркаларды алуға арналған өтінішті акциздік маркаларды алуға арналған өтінішінің келіп түскен күнінен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде ақпараттық жүйе арқылы келіседі не оларды келісуден бас тартады.
Акциздік маркаларды алуға арналған өтінішті келісу кезінде мемлекеттік кірістер органы өтініштерде көрсетілген мәліметтердің, акциздерді төлеудің дұрыстығын тексереді, төлем құжаттарында көрсетілген төленген сомаларды (өндірілетін темекі өнімдеріне акциздер төлеуді қоспағанда) мемлекеттік кірістер органдарында бар деректермен салыстырады.
46. Мемлекеттік кірістер органы акциздік маркаларды алуға арналған өтініштерді:
өтініштерге осы Қағидалардың 45-тармағында көрсетілген құжаттарды ұсынбаған;
акциздердің сомасы (өндірілетін темекі өнімдеріне акциздер төлеуді қоспағанда) толық төленбеген кезде келісуден бас тартады.

47. Выдача акцизных марок услугополучателям акцизных марок производится услугодателем в течение 3 (трех) рабочих дней с даты подтверждения органом государственных доходов заявления на получение акцизных марок.
48. При выдаче услугополучателям акцизных марок на табачные изделия, услугодателем оформляется накладная в электронном виде посредством информационной системы.
В накладной отражаются следующие данные:
номер и дата оформления накладной;
дата выдачи акцизных марок;
номер и дата подачи заявления на получение акцизных марок;
фамилия, имя, отчество (при его наличии) или наименование услугополучателя акцизных марок, ИИН или БИН;
виды и количество акцизных марок.
49. Выдача акцизных марок услугополучателям акцизных марок производится в соответствии с количеством, указанным в заявлении на получение акцизных марок.
Глава 5. Учет и хранение учетно-контрольных марок и акцизных марок
50. Учет УКМ или акцизных марок услугополучателем осуществляется в соответствии со статьей 7 Закона Республики Казахстан от 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности".
51. Неиспользованные и (или) испорченные (поврежденные в ходе производства и/или импорта алкогольной продукции, табачных изделий) УКМ или акцизные марки подлежат возврату услугополучателями в орган государственных доходов. При этом денежные средства, уплаченные за УКМ или акцизные марки, не возвращаются.
52. УКМ и акцизные марки подлежат возврату в орган государственных доходов также в случаях, когда маркировка алкогольной продукции УКМ, табачных изделий акцизными марками произведена с нарушением Правил маркировки (перемаркировки) алкогольной продукции, за исключением виноматериала, пива и пивного напитка, учетно-контрольными марками и табачных изделий акцизными марками, а также форм, содержания и элементов защиты акцизных и учетно-контрольных марок, утвержденных приказом Министра финансов Республики Казахстан от 8 февраля 2018 года № 143 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16444). При этом денежные средства, уплаченные за УКМ или акцизные марки, не возвращаются.
53. Услугополучатели обеспечивают сохранность УКМ или акцизных марок до их использования, а также испорченных и (или) неиспользованных УКМ или акцизных марок до их уничтожения в порядке, установленном настоящими Правилами.

47. Акциздік маркалардың көрсетілетін қызметті алушыларына акциздік маркалар беруді көрсетілген қызметті беруші акциздік маркаларды алуға арналған өтініштерді мемлекеттік кірістер органы растаған күнен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде жүргізеді.
48. Көрсетілетін қызметті алушыға темекі өнімдеріне акциздік маркалар берілген кезде, көрсетілетін қызметті беруші ақпараттық жүйе арқылы электронды түрде жүкқұжатты ресімдейді.
Жүкқұжатта мынадай деректер көрсетіледі:
жүкқұжаттың нөмірі және ресімдеу күні;
акциздік маркалар берілген күні;
акциздік маркалар алуға арналған өтініштің нөмірі мен берілген күні;
көрсетілетін қызметті алушының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) немесе атауы, ЖСН немесе БСН;
акциздік маркалардың түрі және саны.
49. Акциздік маркалардың көрсетілетін қызметті алушыларына акциздік маркаларды беру акциздік маркаларды алуға арналған өтінішінде көрсетілген санға сәйкес жүзеге асырылады.
5-тарау. Есепке алу-бақылау маркалары мен акциздік маркаларды есепке алу және сақтау
50. Көрсетілетін қызметті алушы ЕБМ немесе акциздік маркалардың есепке алуын "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" 2007 жылғы 28 ақпандағы Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабына сәйкес жүзеге асырады.
51. Пайдаланылмаған және (немесе) бүлінген (алкоголь өнімін, темекі бұйымдарын өндіру және/немесе импорттау барысында жыртылған) ЕБМ немесе акциздік маркаларды көрсетілетін қызметті алушылар мемлекеттік кірістер органына қайтарады. Бұл ретте УКМ немесе акциздік маркалар үшін төленген ақшалай қаражат қайтарылмайды.
52. Алкоголь өнімдерін ЕБМ-мен, темекі өнімдерін акциздік маркалармен таңбалау Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 8 ақпандағы № 143 бұйрығымен бекітілген Шарап материалын, сыраны және сыра сусынын қоспағанда, алкоголь өнімін есепке алу-бақылау маркаларымен және темекі бұйымдарын акциздік маркалармен таңбалау (қайта таңбалау) қағидаларын, сондай-ақ акциздік және есепке алу-бақылау маркаларының нысанын, мазмұнын және қорғау элементтерін (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16444 болып тіркелген) бұза отырып жүргізілген жағдайларда да ЕБМ және акциздік маркалар мемлекеттік кірістер органына қайтарылуы тиіс. Бұл ретте ЕБМ немесе акциздік маркалар үшін төленген ақшалай қаражат қайтарылмайды.
53. Көрсетілетін қызметті алушы осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен ЕБМ немесе акциздік маркаларды олар пайдаланылғанға дейін, сондай-ақ бүлінген және (немесе) пайдаланылмаған ЕБМ немесе акциздік маркаларды олар жойылғанға дейін сақталуын қамтамасыз етеді.

54. Возврат испорченных и (или) неиспользованных УКМ или акцизных марок услугополучателем производится в орган государственных доходов на основании заявления о возврате УКМ или акцизных марок в произвольной форме, с указанием причин возврата и при предъявлении накладной, по которой получены УКМ или акцизные марки.
55. При возврате УКМ и акцизных марок составляется акт приема-передачи УКМ или акцизных марок по форме согласно приложению 13 (далее – акт приема-передачи) к настоящим Правилам, в двух экземплярах и подписывается комиссией, создаваемой ежегодно не позднее 10 января приказом руководителя органа государственных доходов в количестве не менее трех работников (далее – комиссия). Один экземпляр акта приема-передачи вручается услугополучателю.
56. Уничтожение УКМ или акцизных марок производится комиссией ежеквартально не позднее 20 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, в присутствии услугополучателей.
57. О фактическом уничтожении УКМ или акцизных марок составляется акт о списании и уничтожении УКМ или акцизных марок по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам (далее – акт уничтожения), в двух экземплярах. Один экземпляр акта уничтожения вручается услугополучателю.
Каждый экземпляр акта уничтожения подписывается членами комиссии и услугополучателем и заверяется печатью органа государственных доходов.
Факт уничтожения УКМ или акцизных марок фиксируется в информационных системах.
58. Услугополучатели посредством информационной системы ежемесячно не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным периодом представляют в орган государственных доходов отчет об использовании полученных УКМ или акцизных марок по форме согласно приложению 15 к настоящим Правилам.
Глава 6. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателей и (или) их должностных лиц по вопросам Оказания государственных услуг
59. В случаях несогласия с результатами оказания государственной услуги услугополучателем подается жалоба на решение, действий (бездействия) услугодателя по вопросам оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан:
на имя руководителя услугодателя;
на имя руководителя уполномоченного органа осуществляющего руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и платежей в бюджет;
в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.

54. Көрсетілетін қызметті алушының бүлінген және (немесе) пайдаланылмаған ЕБМ немесе акциздік маркаларды қайтаруы қайтару себептерін көрсете отырып және ол бойынша ЕБМ немесе акциздік маркалар алынған жүкқұжатты көрсеткен кезде еркін нысандағы ЕБМ немесе акциздік маркаларды қайтару туралы өтінішінің негізінде мемлекеттік кірістер органында жүргізіледі.
55. ЕБМ мен акциздік маркаларды қайтару кезінде осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ЕБМ немесе акциздік маркаларды қабылдап алу-беру актісі (бұдан әрі – қабылдап алу-беру актісі) екі данада жасалады және жыл сайын 10 қаңтардан кешіктірмей кемінде үш қызметкерден тұратын мемлекеттік кірістер органы басшысының бұйрығымен құрылған комиссия (бұдан әрі – комиссия) қол қояды. Қабылдап алу-беру актісінің бір данасы көрсетілетін қызметті алушыға беріледі.
56. ЕБМ немесе акциздік маркаларды жоюды комиссия, көрсетілетін қызметті алушының қатысуымен, тоқсан сайын есепті тоқсаннан кейінгі айдың 20-сы күнінен кешіктірмей жүргізеді.
57. ЕБМ немесе акциздік маркаларды іс жүзінде жою туралы екі данада осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ЕБМ немесе акциздік маркаларды есептен шығару және жою туралы актісі (бұдан әрі – жою актісі) жасалады. Жою актісінің бір данасы көрсетілетін қызметті алушыға беріледі.
Жою актісінің әрбір данасына комиссия мүшелері және көрсетілетін қызметті алушы қол қояды және мемлекеттік кірістер органының мөрімен куәландырылады.
ЕБМ немесе акциздік маркаларды жою фактісі ақпараттық жүйелерде тіркеледі.
58. Көрсетілетін қызметті алушы ақпараттық жүйе арқылы ай сайын есепті кезеңнен кейінгі айдың 10-ы күнінен кешіктірмей мемлекеттік кірістер органына осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша алынған ЕБМ немесе акциздік маркаларды пайдалану туралы есептерді табыс етеді.
6-тарау. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушілердің және (немесе) олардың лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
59. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметтер көрсету нәтижелерімен келіспеген жағдайда көрсетілетін қызметті берушінің мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағым Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес:
көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына;
салық және бюджетке төленетін төлемдердің түсімдерін қамтамасыз ету саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті орган басшысының атына;
мемлекеттік қызметкерді көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға беріледі.

60. Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, непосредственно оказывающего государственную услугу, подлежит в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
61. В случаях несогласия с результатами оказания государственной услуги услугополучатель вправе обратиться в суд в соответствии с Гражданским процессуальным кодексом Республики Казахстан от 31 октября 2015 года.
Приложение 1 к Правилам
получения, учета, хранения,
выдачи акцизных и учетно-
контрольных марок и
представления обязательства,
отчета импортеров о целевом
использовании учетно-
контрольных марок при импорте
алкогольной продукции в
Республику Казахстан
форма
____________________________
(наименование органа
государственных доходов)
____________________________
(Ф.И.О. (при его наличии)
руководителя органа
государственных доходов)
Регистрационный № ___
от "__" ________ года
(заполняется органом
государственных доходов)
Обязательство о целевом использовании учетно-контрольных марок при импорте
алкогольной продукции в Республику Казахстан
______________________________________________________________________
(наименование импортера, БИН, юридический адрес, банковские реквизиты)
обязуется в соответствии с пунктом 7 статьи 172 Кодекса Республики Казахстан
от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет"
(Налоговый кодекс), осуществить обеспечение обязательства способом
______________________________________________________________________
(платежный документ, банковская гарантия, договор поручительства,
договор залога имущества) от _______________________
№ _________________________________________
(дата способа обеспечения) (номер способа обеспечения)
в размере __________________________ тенге, использовать УКМ в соответствии с их
назначением, осуществить вывоз УКМ для наклеивания на алкогольную продукцию
за пределами территории Республики Казахстан, осуществить ввоз на территорию
Республики Казахстан маркированной УКМ алкогольной продукции и ее доставку до
места назначения, вернуть испорченные и (или) неиспользованные УКМ в выдавший
орган государственных доходов, уплатить косвенные налоги по импортированной
алкогольной продукций, представить отчет импортеров
о целевом использовании УКМ при импорте алкогольной продукции в Республику
Казахстан в установленные сроки.
В случае неисполнения вышеуказанных действий деньги, являющиеся суммой
обеспечения исполнения настоящего Обязательства, суммы обеспечения
обязательства органом государственных доходов будут перечислены в доход
государственного бюджета.
"____" ______________20__ год.
С Правилами получения, учета, хранения, выдачи акцизных и учетно-контрольных
марок и представления обязательства, отчета импортеров о целевом использовании
учетно- контрольных марок при импорте алкогольной продукции в Республику
Казахстан ознакомлен.

60. Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметтерді тікелей көрсететін көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен шағымы Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес тіркелген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен шағымы тіркелген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
61. Мемлекеттік қызметтер көрсету нәтижелерімен келіспеген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы 2015 жылғы 31 қазандағы Қазақстан Республикасының Азаматтық процестік кодексіне сәйкес сотқа жүгінуге құқылы.
Акциздік және есепке алу-
бақылау маркаларын алу, есепке
алу, сақтау, беру және
импорттаушылардың
Қазақстан Республикасына
алкоголь өнімін импорттау
кезінде есепке алу-бақылау
маркаларын нысаналы
пайдалану туралы
міндеттемесін, есебін
ұсыну қағидаларына
1-қосымша
нысан
____________________________
(мемлекеттік кірістер
органының атауы)
___________________________
(мемлекеттік кірістер органы
басшысының Т.А.Ә.
(ол болған кезде)
Тіркеу № ______ ________ж.
__________
(мемлекеттік кірістер
органы толтырады)
Қазақстан Республикасына алкоголь өнімін импорттау кезінде есепке алу-бақылау маркаларын нысаналы пайдалану туралы міндеттемесі
____________________________________________________________________
(импорттаушының атауы, БСН*, заңды мекенжайы, банк деректемелері)
2017 жылғы 25 желтоқсандағы "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінің (Салық кодексі) 172-бабының 7-тармағына сәйкес, міндеттемені мынадай тәсілде қамтамасыз етуді жүзеге асыруға
________________________________________________________________________
(төлем құжаты, банк кепілдігі, кепілгерлік шарты, мүлікті кепілге қою шарты)
____________________________ №______________________________________
(қамтамасыз ету тәсілінің күні)             (қамтамасыз ету тәсілінің нөмірі)
________________________________теңге мөлшерінде
есепке алу-бақылау маркаларын нысаналы пайдалануға, Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерлерде алкоголь өніміне жапсыруы үшін есепке алу-бақылау маркаларын әкетуді жүзеге асыруға, Қазақстан Республикасының аумағына белгіленген тәртіпте есепке алу-бақылау маркаларымен таңбаланған алкоголь өнімін әкелуді және оны межелі жеріне жеткізуді жүзеге асыруға, бүлінген және (немесе) пайдаланылмаған есепке алу-бақылау маркаларын берген мемлекеттік кірістер органына қайтаруға, импортталған алкоголь өнімі бойынша жанама салықтарды төлеуге, мемлекеттік кірістер органына белгіленген мерзімде импорттаушылардың Қазақстан Республикасына алкоголь өнімін импорттау кезінде есепке алу-бақылау маркаларын нысаналы пайдалану туралы есебін ұсынуға міндеттенеді.
Жоғарыда көрсетілген әрекеттер орындалмаған жағдайда, осы Міндеттемені орындауды қамтамасыз ету сомасы болып табылатын ақшаны, міндеттемелерді қамтамасыз ету сомасын мемлекеттік кірістер органы мемлекеттік бюджет кірісіне аударады.
20 __ жылғы "____" ___________
Акциздік және есепке алу-бақылау маркаларын алу, есепке алу, сақтау, беру және импорттаушылардың Қазақстан Республикасына алкоголь өнімін импорттау кезінде есепке алу-бақылау маркаларын нысаналы пайдалану туралы міндеттемесін, есебін ұсыну қағидаларын оқыдым.

Подписано и отправлено получателем в 00:00 часов "__" ___________ 20__ года
Данные из ЭЦП
Дата и время подписания ЭЦП
Примечание: расшифровка аббревиатур:
Ф.И.О. – фамилия, имя, отчество(при его наличии);
БИН – бизнес-идентификационный номер;
УКМ – учетно-контрольная марка;
ЭЦП – электронная цифровая подпись.
Приложение 2 к Правилам
получения, учета, хранения,
выдачи акцизных и учетно-
контрольных марок и
представления обязательства,
отчета импортеров о целевом
использовании учетно-
контрольных марок при импорте
алкогольной продукции в
Республику Казахстан
Стандарт государственной услуги "Выдача учетно-контрольных марок на алкогольную продукцию (за исключением виноматериала, пива и пивного напитка)"
1
Наименование услугодателя
Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Банкнотная фабрика Национального Банка Республики Казахстан" (далее – услугодатель)
2
Способы предоставления государственной услуги (каналы доступа)
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются услугодателем через информационную систему "Контроль, учет и выдача учетно-контрольных марок, акцизных марок и другой печатной продукции Республиканского государственного предприятия "Банкнотная фабрика Национального Банка Республики Казахстан"
3
Срок оказания государственной услуги
с момента сдачи пакета документов услугополучателем услугодателю:
выдача учетно-контрольных марок (далее – УКМ) на алкогольную продукцию, за исключением виноматериала, пива и пивного напитка производится услугодателем в течение 3 (трех) рабочих дней с даты подтверждения органом государственных доходов заявления на получение учетно-контрольных марок, с нанесенным штрих-кодом на УКМ и осуществлҰнными привязками диапазонов номеров УКМ к заявлению на получение учетно-контрольных марок.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная) и (или) бумажная
5
Результат оказания государственной услуги
Результатом оказания государственной услуги является выдача УКМ, с нанесенным штрих-кодом на УКМ и осуществленными привязками диапазонов номеров УКМ.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: бумажная.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается на бесплатной основе физическим и юридическим лицам.
7
График работы

Алушы 20____ жылғы "____" ______ сағат 00:00-де қол қойды және жіберілді
ЭЦҚ-дан деректер
ЭЦҚ-мен қол қойылған күні және уақыты
Ескертпе: аббревиатураларды ашып жазу:
Т.А.Ә. (ол болған кезде) – тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде);
БСН – Бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
ЭЦҚ – электрондық цифрлық қолтаңба.
Акциздік және есепке алу-
бақылау маркаларын алу, есепке
алу, сақтау, беру және
импорттаушылардың
Қазақстан Республикасына
алкоголь өнімін импорттау
кезінде есепке алу-бақылау
маркаларын нысаналы
пайдалану туралы
міндеттемесін, есебін ұсыну
қағидаларына
2-қосымша
нысан
"Алкоголь өніміне (шарап материалы, сыра мен сыра сусынын қоспағанда) есепке алу-бақылау маркаларын беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
"Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Банкнот фабрикасы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті беруші)
2
Мемлекеттік қызметтерді ұсыну тәсілдері (қол жеткізу арналары)
Өтініштерді қабылдауды және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беруді көрсетілетін қызметті беруші "Есепке алу-бақылау маркаларды, акциздік маркаларды және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Банкнот фабрикасы республикалық мемлекеттік кәсіпорынының басқа баспа өнімдерін бақылау, есептеу және беру" ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – ақпараттық жүйе) арқылы жүзеге асырады.
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге құжаттар топтамасын тапсырған сәттен бастап:
шарап материалы, сыра мен сыра сусынын қоспағанда, алкоголь өніміне арналған есепке алу-бақылау маркаларына (бұдан әрі – ЕБМ) жапсырылған штрих-кодпен және есепке алу-бақылау маркаларын алуға өтінішке ЕБМ нөмірлерінің диапазондарын жалғауды жүзеге асырумен есепке алу-бақылау маркаларын алуға өтініштерді мемлекеттік кірістер органы растаған күнен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде жүргізеді.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
электрондық (ішінара автоматтандырылған) және (немесе) қағаз түрінде
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі ЕБМ жапсырылған штрих-кодпен және ЕБМ нөмірлерінің диапазондарын байланыстыруды жүзеге асырумен ЕБМ беру болып табылады.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру нысаны: қағаз түрінде.
6
Көрсетілген қызметті алушыдан мемлекеттік қызметтер көрсету кезінде өндіріп алынатын төлем мөлшері, және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны өндіріп алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет жеке және заңды тұлғаларға тегін негізде көрсетіледі.
7
Жұмыс кестесі

1) услугодатели – с понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 18.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов.
Предварительная запись для получения государственной услуги не требуется, ускоренное обслуживание не предусмотрено;
2) информационная система – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услогополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги
к услугодателю:
1) заявки на изготовление УКМ на алкогольную продукцию согласно приложениям 4 или 5 к настоящим Правилам (далее – заявки) посредством информационной системы – не позднее, чем за 30 (тридцать) календарных дней до наступления нового календарного года;
2) копия внешнеторгового договора (контракта);
3) заявление на получение УКМ согласно приложениям 6, 7 или 8, 9 к настоящим Правилам – в целях получения УКМ на алкогольную продукцию посредством информационной системы;
4) при импорте дополнительно представляет:
обязательство по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
документ (платежный документ, банковская гарантия, договор поручительства, договор залога имущества), подтверждающий обеспечение исполнения обязательства.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
Основанием для отказа в оказании государственной услуги является:
непредставлении к заявлениям документов, указанных в пунктах 18 и 20 настоящих Правил;
неполной уплате суммы акцизов.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Адрес мест оказания государственной услуги размещен на интернет-ресурсе услугодателя – www.pbf.kz.
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через информационную систему при условии наличия электронной цифровой подписи.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством Единого
контакт-центра 1414, 8800080777.
Приложение 3 к Правилам
получения, учета, хранения,
выдачи акцизных и учетно-
контрольных марок и
представления обязательства,
отчета импортеров о целевом
использовании учетно-
контрольных марок при импорте
алкогольной продукции
в Республику Казахстан
Стандарт государственной услуги "Выдача акцизных марок на табачные изделия"
1
Наименование услугодателя
Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Банкнотная фабрика Национального Банка Республики Казахстан" (далее – услугодатель)
2
Способы предоставления государственной услуги (каналы доступа)
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются услугодателем через информационную систему "Контроль, учет и выдача учетно-контрольных марок, акцизных марок и другой печатной продукции Республиканского государственного предприятия "Банкнотная фабрика Национального Банка Республики Казахстан" (далее – информационная система).
3
Срок оказания государственной услуги
с момента сдачи пакета документов услугополучателем услугодателю:
выдача акцизных марок получателям производится поставщиком в течение 3 (трех) рабочих дней с даты подтверждения органом государственных доходов заявления на получение акцизных марок.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная) и (или) бумажная
5
Результат оказания государственной услуги
Результатом оказания государственной услуги является:

1) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес дүйсенбіден жұмаға дейін, сағат 13.00–ден 14.30–ға дейін түскі үзіліспен, сағат 09.00–ден 18.30–ға дейін.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін алдын ала жазылу талап етілмейді, жеделдетілген қызмет көрсету көзделмеген;
2) ақпараттық жүйе – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8
Мемлекеттік қызметтер көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі
Көрсетілген қызмет берушіге :
1) ақпараттық жүйе арқылы осы Қағидаларға 4 және 5-қосымшаларға сәйкес алкоголь өніміне ЕБМ жасауға арналған өтінімдер (бұдан әрі – өтінімдер) – жаңа күнтізбелік жыл басталғанға дейін күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей;
2) сыртқы сауда шартының (келісімшарттың) көшірмесі;
3) осы Қағидаларға 6, 7 немесе 8, 9-қосымшаларға сәйкес ЕБМ алуға арналған өтініш – ақпараттық жүйе арқылы алкоголь өніміне ЕБМ алу мақсатында;
4) импорттау кезінде:
осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша міндеттемені;
міндеттеменің орындалуын растайтын құжатты (төлем құжаты, банк кепілдігі, кепілгерлік шарты, мүлікті кепілге қою шарты) қосымша ұсынады.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін:
өтініштерге осы Қағидалардың 18 және 20-тармақтарында көрсетілген құжаттарды ұсынбаған;
акциздердің сомасы толық төленбеген кезде негіздеме болып табылады.
10
Мемлекеттік қызметті көрсету, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорациясы арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайы көрсетілетін қызметті берушінің интернет-ресурсында орналастырылған – www.pbf.kz.
Көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасы болған жағдайда мемлекеттік қызметтерді ақпараттық жүйе арқылы электрондық нысанда алу мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушы қашықтықтан қол жетімділік режимінде мемлекеттік қызметтер көрсету мәртебесі туралы ақпаратты Бірыңғай байланыс-орталығы 1414, 8800080777 арқылы ала алады.
Акциздік және есепке алу-
бақылау маркаларын алу,
есепке алу, сақтау, беру
және импорттаушылардың
Қазақстан Республикасына
алкоголь өнімін импорттау
кезінде есепке алу-бақылау
маркаларын нысаналы
пайдалану туралы
міндеттемесін, есебін ұсыну
қағидаларына
3-қосымша
нысан
"Темекі өнімдеріне акциздік маркалар беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
"Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Банкнот фабрикасы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті беруші)
2
Мемлекеттік қызметтерді ұсыну тәсілдері (қол жеткізу арналары)
Өтініштерді қабылдауды және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беруді көрсетілетін қызметті беруші "Есепке алу-бақылау маркаларды, акциздік маркаларды және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Банкнот фабрикасы республикалық мемлекеттік кәсіпорынының басқа баспа өнімдерін бақылау, есептеу және беру" ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – ақпараттық жүйе) арқылы жүзеге асырады.
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге құжаттар топтамасын тапсырған сәттен бастап:
акциздік маркалардың көрсетілетін қызметті алушыларына акциздік маркалар беруді көрсетілген қызметті беруші акциздік маркаларды алуға арналған өтініштерді мемлекеттік кірістер органы растаған күнен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде жүргізеді.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
электрондық (ішінара автоматтандырылған) және (немесе) қағаз түрінде
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі:

1) согласование заявок на предстоящий год;
2) выдача акцизных марок и накладной.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается на бесплатной основе физическим и юридическим лицам (далее – услугополучатели).
7
График работы
1) услугодатель – с понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 18.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов.
Предварительная запись для получения государственной услуги не требуется, ускоренное обслуживание не предусмотрено;
2) информационная система – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услогополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги
к услугодателю:
1) заявки на изготовление акцизных марок на табачные изделия согласно приложениям 4 или 5 к настоящим Правилам (далее – заявки) посредством информационной системы – не позднее, чем за 30 (тридцать) календарных дней до наступления нового календарного года;
2) заявление на получение акцизных марок согласно приложению 12 к настоящим Правилам;
3) копия внешнеторгового договора (контракта).
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
Основанием для отказа в оказании государственной услуги является:
непредставлении к заявлениям документов, указанных в пункте 44 настоящих Правил;
неполной уплате суммы акцизов (за исключением уплаты акцизов за производимые табачные изделия).
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Адрес мест оказания государственной услуги размещен на интернет-ресурсе услугодателя – www.pbf.kz.
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через информационную систему при условии наличия электронной цифровой подписи.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством Единого

1) алдағы жылға арналған өтінімдерді келісу;
2) акциздік маркаларды және жүкқұжатты беру.
6
Көрсетілген қызметті алушыдан мемлекеттік қызметтер көрсету кезінде өндіріп алынатын төлем мөлшері, және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны өндіріп алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет жеке және заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) тегін негізде көрсетіледі.
7
Жұмыс кестесі
1) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес дүйсенбіден жұмаға дейін, сағат 13.00–ден 14.30–ға дейін түскі үзіліспен, сағат 09.00–ден 18.30–ға дейін.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін алдын ала жазылу талап етілмейді, жеделдетілген қызмет көрсету көзделмеген;
2) ақпараттық жүйе – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8
Мемлекеттік қызметтер көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі
көрсетілетін қызметті берушіге:
1) ақпараттық жүйе арқылы осы Қағидаларға 4 және 5-қосымшаларға сәйкес темекі өнімдеріне арналған акциздік маркаларды жасауға өтінімдер (бұдан әрі – өтінімдер) – жаңа күнтізбелік жыл басталғанға дейін күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей;
2) осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес акциздік маркаларды алуға арналған өтініш;
3) сыртқы сауда шартының (келісімшарттың) көшірмесі.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін:
өтініштерге осы Қағидалардың 44-тармағында көрсетілген құжаттарды ұсынбаған;
акциздердің сомасы (өндірілетін темекі өнімдеріне акциздер төлеуді қоспағанда) толық төленбеген кезде негіздеме болып табылады.
10
Мемлекеттік қызметті көрсету, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорациясы арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайы көрсетілетін қызметті берушінің интернет-ресурсында орналастырылған – www.pbf.kz.
Көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасы болған жағдайда мемлекеттік қызметтерді ақпараттық жүйе арқылы электрондық нысанда алу мүмкіндігі бар.